Ako vybrať lampu

Správne osvetlenie má veľký vplyv nielen na pracovné výkony, ale aj na domáce práce a celkovú náladu. Inou lampičku budete potrebovať pri kancelárskej práci, inú pri ručne robených činnostiach, inú na čítanie pred spaním a úplne inú na navodenie príjemnej atmosféry. Náš článok sme tematicky rozdelili na dve časti, v ktorých sa budeme venovať témam ako vybrať stolnú lampu a ako vybrať stojacu lampu. Zistite, aké zaujímavé funkcie súčasnej lampy ponúkajú!

Recenzie stolových a stojacích lámp

Pod drobnohľad sme si v našich recenziách vzali ako stojacie, tak stolné lampy. Zamerali sme sa predovšetkým na funkcie, ktoré ponúkajú. To znamená možnosti stmievania a možnosti zmeny teploty chromatickosti, teda zmenu farby osvetlenia. Farbu osvetlenie je väčšinou možné voliť len v stolných lámp s LED technológiou. Stmievanie je dostupné aj pre stojacie lampy. Do úvahy sme brali tiež druh svetelného zdroja, údržbu, nastavenie ramena a dostupnosť náhradných dielov.

Lamax GentiLight Touch LMLAMPW

Typstolná
Nastaviteľné ramenoáno
Zdroj svetlaLED
Stmievateľnááno
Farby svetla3
Ovládaniedotykový panel
Napájaniezo siete i batérie
Výška56,2 cm

Stolná lampička LAmax GentiLight Touch má multifunkčné využitie. Vďaka možnosti fungovať ako na kábel, tak na batériu ju môžete umiestniť aj do miest, kde je zlý prístup k elektrine.

Svoje miesto si nájde na písacom stole, ale napríklad aj na nočnom stolíku. Vďaka možnosti nastavenia 3 druhov farieb bielej a intenzity osvetlenia sa hodí pre písanie (5 400 K), čítanie (4 200 K) alebo pre prácu na PC a s ostatné elektronikou (3 100 K).

Váži iba 385 g, takže ju ľahko prenesiete, kam potrebujete a tiež s ňou môžete pokojne cestovať. Vďaka jej flexibilite môžete lampu postaviť na stôl alebo zavesiť trebárs za čelo postele. Ako výrobný materiál bol použitý kov a guma, takže má lampa pomerne dlhú životnosť. Naviac je spodná strana upravená protišmykovým materiálom, takže má prístroj aj dobrú stabilitu.

Svetlo vydáva LED zdroj, ktorý je chránený plastovým krytom. Dotykový panel sa dobre ovláda aj mokrým prstom, silná gumová vrstva, ktorá tvorí v podstate polovicu lampy, nijako negatívne neovplyvňuje tlačidlo pre zapínanie.

Lampička je obľúbená nielen pre dostatočné množstvo funkcií, ktoré ponúka, ale najmä kvôli svojmu futuristickému dizajnu, ktorý učaroval nejedného užívateľa. Pripravte sa na to, že lampičku je kvôli dlhšiemu konektora USB potreba nabíjať priloženým USB káblom, klasickým USB káblom, ktorý má každý z nás doma sa vám to nemusí podariť.

Nabíjanie trvá zhruba 3-4 hodiny, takže je najlepšie batériu dobíjať cez noc, alebo ju mať neustále pripojenú k zdroju energie. Aby ste dobre videli na prácu, ktorú robíte, je potrebné mať lampu nastavenú na najvyššiu intenzitu svetla. Inak je svietenie skôr slabšia, takže slúži primárne k dekoratívnemu osvetlenie.

O stave batérie vás informuje dióda na prednej strane lampy. Slabá batéria je signalizovaná modrým sfarbením, nabíjanie je znázornené červenou farbou.

Lampa je ideálnou voľbou pre čítanie. Inak sa nám javí skôr ako doplnkové svetlo k svetlu hlavnému.

 • 3 farby svetla
 • nastavenie intenzity osvetlenia
 • prevádzka na elektrickú energiu aj na batériu
 • dizajn
 • vysoká obstarávacia cena
 • USB konektor je dlhší ako klasický
Zistiť cenu

Solight WO37-B

Typstolná
Nastaviteľné ramenoáno
Zdroj svetlaLED
Stmievateľnááno
Farby svetla5
Ovládaniedotykové
Napájaniezo siete
Výška45 cm

Solight WO37-B je multifunkčná lampička, ktorá umožňuje reguláciu farby svetla i jeho intenzity. Ponúka výber z 5 farieb svetla a umožňuje priamo zo seba nabíjať aj chytrý telefón.

Táto stolová lampa je dizajnovým kúskom. Je vyrobená v lesklom prevedení, ktoré vyzerá efektívne, však nie je príliš praktické. Rýchlo je na ňom vidieť prach a tiež každý odtlačok. Ovládanie je dotykové a má dobrú reakciu. Ak budete lampičku zapínať v tme, vždy sa vám ju podarí rozsvietiť. Ovšem ovládacie prvky nie sú podsvietené, takže lampička bude „umatlaná“, určite sa totiž po tme prstom netrafíte presne na tlačidlo zapnutia / vypnutia.

Spodná časť podstavca je pogumovaná, takže má výrobok dobrú stabilitu. To, že sa na gumový podklad chytá prach, už je vec druhá. Rameno je možné nastaviť do niekoľkých výšok, svetlo môže svietiť z niekoľkých uhlov. Sklamalo nás iba to, že spodné rameno je otočné, avšak na každú stranu ide otočiť len minimálne, zhruba o 30 ° na každú stranu, čo sa nám zdá málo.

Zmena farby a intenzity osvetlenia nie je úplne plynulá, niekedy je potreba viac dotykov, ale to by sme nebrali ako vadu. Len je dobré spomenúť, že na trhu existujú lampy, u ktorých je zmena plynulejší. Radi by sme však upozornili, že lampa vydáva tichý vysokofrekvenčné zvuk, ktorý niekto môže a niekto nemusí počuť. Pokiaľ ho však počujete, je to trochu otravné. Zvuk sa zosilňuje pri vyššej intenzite svietenie.

Čo sa týka možnosti USB nabíjanie telefónu, je to praktická funkcia navyše, ale môže sa stať, že po pripojení sa lampa alebo telefónu môžu začať správať neštandardne. Počítajte s tým, že nabíjanie telefónu alebo tabletu trvá dlhšie než z klasickej zásuvky.

Lampa na svoju prevádzku potrebuje byť neustále pripojená do elektrickej siete. Dĺžka prívodného kábla je 1,5 m. Jej prevádzka nie je možná na batérie. LED svetlo nejde vymeniť.

 • dizajnové prevedenie
 • USB nabíjačka
 • regulácia intenzity osvetlenia
 • výber farby osvetlenia
 • nastaviteľné rameno
 • pískanie pri prevádzke
 • prevádzka pri nabíjaní elektroniky nemusí byť vždy hladký
 • na lesklom povrchu sa drží prach a odtlačky
Zistiť cenu

Rabalux 4106

Typstolná
Nastaviteľné ramenonie
Zdroj svetlažiarovka
Stmievateľnánie
Farby svetla1
Ovládaniemanuálne
Napájaniesieťové
Výška42 cm

S navodením tej správnej atmosféry vám pomôže lampa Rabalux Lollipop 2. Nečakajte od nej žiadne zázraky. Nejedná sa o dobrý zdroj svetla pre čítanie, písanie, ručné práce alebo prácu na PC. Zdroj svetla nie je intenzívný a slúži len na dotvorenie atmosféry, lampa sa dobre osvedčila aj ako uspávací pre malé deti. Vydáva totiž príjemné tlmené svetlo s efektmi.

Jedná sa o lávovú lampu, ktorá po zapnutí začne zahrievať vosk, ktorý stúpa a potom klesá dole. Je bežným prípadom, že lampa svojím efektom pritiahne nejedného užívateľa, ktorý je po obstaranie sklamaný, že voskových bublín nie je toľko a ich zahriatie trvá veľmi dlho. Pri prvom použití sa voskové bubliny začnú tvoriť pokojne až po 4 hodinách a nie je ich veľa. Zhruba po mesačnom prevádzky sa však lampa „zájde“, rýchlejšie sa zahrieva a produkuje viac bublín.

Lollipop 2 nie je rozhodne úspornú lampou a pre jej prevádzku ani nie je možné používať úspornú žiarovku. Pre rozohriatie vosku je totiž potrebné teplo, ktoré úsporné žiarovky nevydávajú. Pre výrobu bolo použité kvalitných materiálov. Priehľadná „nádrž“ je vyrobená zo skla, strieborné časti sú z kovu, nie z plastu. Druhá vec je, že idú časti od seba pomerne ľahko oddeliť, takže odporúčame lampu umiestniť niekam, kde nemôže spadnúť.

Rozhodne sa netešte na možnosti nastavenia intenzity alebo farby svetla, pretože to tento výrobok neumožňuje. Na druhú stranu však môže byť v niektorých prípadoch efektívnym dekoračným doplnkom bytu. Lampa vyzerá originálne aj v prípade, že je vypnutá.

 • nízka obstarávacia cena
 • dotvorenie atmosféry
 • efektívna
 • kvalitné výrobné materiály
 • nie je úsporná
 • neumožňuje ovládanie
 • z počiatku sa veľmi dlho zahrieva
 • jednotlivé časti od seba idú ľahko oddeliť
Zistiť cenu

Eglo Baya 85971

Typstojacie
Nastaviteľné ramenoáno
Zdroj svetlažiarovka
Stmievateľnááno
Farby svetla1
Ovládaniemanuálne
Napájaniesieťové
Výška180 cm

Stojaca lampa Eglo Baya 85971 je ideálnym doplnkom každej obývacej izby. Vďaka dvom zdrojom svetla môžete vyžívať ako svetlo smerové, tak rozptýlené. Pri oboch je možné nastaviť intenzitu svietenia separátne.

Smerové svetlo je na ohýbacom ramene, takže si ho môžete nastaviť presne podľa vašich požiadaviek. V prípade, že smerové svetlo nepotrebujete, môžete nechať svietiť len veľké svetlo. Lampa neumožňuje nastavovať farbu chromatickosti. Žiarovka je dodávaná v balení, po rozsvietení je farba svetla príjemne teplá. Lampa teda bude slúžiť skôr ako doplnkový zdroj svetla.

Pri zostavovaní je nutné stojany k podstavcu dobre priskrutkovať, aby sa lampa nekývala. Kvôli svojej výške je pomerne jednoduché ju prevrátiť. Hodila by sa väčšia základňa. Ovšem k prevráteniu by mohlo teoreticky dôjsť len v prípade, že by o lampu niekto zakopol. Sama o sebe nespadne. V prípade rozbitia sklenených tienidiel je možné dokúpiť nová.

Drobným nešvárom je bzučanie, ktoré môže vydávať väčšie svetlo v prípade nízkej intenzity svietenia. To sa stráca spolu so zvyšovaním intenzity. Ovšem lampa by toto nemala robiť vôbec. Ak by sa to stalo práve vášmu výrobku, stálo by za pokus ho vymeniť.

Telo lampy je vyrobené z ocele, povrch je v prevedení matného niklu. Sklenená tienidlá sú bielo farbe matného prevedenie.

 • rozumná cena
 • nadčasovosť
 • separátny stmievanie
 • kvalitné materiály
 • vyššia spotreba elektrickej energie
 • bzučanie
Zistiť cenu

Eglo OPTICA 86817

Typstojacie
Nastaviteľné ramenonie
Zdroj svetlažiarovka
Stmievateľnánie
Farby svetla1
Ovládaniemanuálne
Napájaniesieťové
Výška157 cm

Eglo Optica 86817 je dizajnová stojaca lampa, ktorá slúži len ako doplnkové svetlo. Je obľúbená najmä pre svoje čisté a hladké prevedenie, ktoré sa hodia ako do obývacej izby, tak pracovne alebo spálne.

Pre svoju prevádzku potrebuje 2 žiarovky. Ideálne sú LED žiarovky, ktoré majú nízku spotrebu energie a maximálny výkon 60 W jedna. Tienidlo je sklenené, opálové bielej farby. Nohy sú vyrobené z ocele vo farbe matného niklu. Najväčší vadou na kráse tejto lampy je, že neumožňuje stmievanie. Svieti teda neustále v konštantnej farbe.

Vďaka trom nôžkam je lampa pomerne stabilná. Výška lampy je 157 cm a neumožňuje žiadne výškové nastavenia. Možno nie je ani zmena farby svetla. V prípade, že by sa vám rozbilo tienidlo, je možné si u výrobcu objednať nové, ale počítajte s tým, že vás vyjde na cenu presahujúcu 40 eur.

 • moderný dizajn
 • možnosť úsporných žiaroviek
 • žiadne nastavenia
 • vyššia nákupná cena
Zistiť cenu späť hore ↑

Ako vybrať stolnú lampu

Stolný lampičku nájdete snáď v každej domácnosti. Je možno ešte o niečo viac používanejšej než stojaca lampa. Plní funkciu ako praktickú, tak estetickú a môžu pomôcť aj pri relaxácii po náročnom dni.

Pracovná stolná lampa

Na pracovný stôl, ktorý využívate na kancelársku prácu a to nielen v kancelárii, ale aj doma, je vhodné zvoliť pracovné lampy s LED osvetlením. Aby sa vám dobre pracovalo, koncentrovalo a nemali ste unavené oči, vyberte studenú farbu osvetlenia v rozmedzí 3 000 – 6 500 Kelvinov.

Pri práci je často potrebné nahliadať do papierov alebo kníh, takže by kancelárske stolové lampe nemalo chýbať polohovateľné rameno. Vďaka nemu budete mať svetlo presne tam, kde bude najviac potrebné. Lampu si tak budete môcť pritiahnuť bližšie, alebo naopak oddialiť. Tieto lampy môžu disponovať najrôznejšími vylepšeniami, z ktorých môžeme menovať napríklad možnosť stmievania alebo reguláciu teploty chromatickosti. Regulácia teploty chromatickosti znamená, že si môžete zvoliť, či bude svetlo mať skôr chladnú studenú alebo žltú teplú farbu.

Možnosť stmievania je veľmi praktickou záležitosťou, pretože pre každú činnosť (čítanie, písanie, práca na PC) potrebujete inú intenzitu svetla. V prípade, že v práci veľa píšete rúk, majte lampu na opačnej strane, než je ruka, ktorú píšete. Pravák by mal mať lampičku na ľavej strane stola a ľavák na pravej.

Dobrá rada: Ak pracujete pri stole, je dobré mať rozsvietené ešte jedno svetlo, aby vás neboleli oči kvôli prechodu z osvetleného miesta na neosvetlené.

Osvetlenie pracovne

V kancelárii je potreba mať centrálne osvetlenie, ale aj pracovnú lampu na stole. Ak pracujete s počítačom, umiestnite osvetlenie tak, aby sa vám neodrážalo v monitore. V prípade, že váš stôl stojí pri stene, môžete si vybrať žiarivkové svetlo, ktoré bude zavesené na stene nad pracovným stolom. Oveľa praktickejšie je však siahnuť po osvetlení lampového typu.

Lampa vás pri práci nesmie oslňovať, takže by mala mať nepriesvitné tienidlo a nemal by z nej vyčnievať zdroj svetla. Oslneniu sa vyhnete tiež tak, že lampu umiestnite do správnej výšky. Okraj lampy by teda mal byť nad úrovňou očí.

Viete, že: Svetlo by na pracovný stôl malo dopadať z výšky 40-50 cm s uhlom dopadu okolo 60-70 °.

Pracovná lampa

Stolové lampy na písací stôl čiže pracovná lampa by vám mala umožňovať nastaviť výšku a tiež smer svetla, preto oceníte, ak bude mať rameno viac kĺbov a smerovateľné tienidlo. Reflektor v tienidle môže pracovnú plochu osvetľovať buď v tvare pravidelného kužeľa (symetrický reflektor) alebo ju osvetľuje po diagonále a tým svieti na väčšie úsek (asymetrický reflektor).

Lampu so symetrickým reflektorom je najlepšie umiestniť do hlavnej časti pracovného priestoru, lampu s asymetrickým reflektorom je vhodné postaviť mimo hlavnú časť pracovnej plochy.

Ak pracujete na notebooku, je možné si zaobstarať stolnú lampu s USB, ktorá sa pripája priamo do prenosného počítača. Dbajte na to, aby ste mohli nastaviť jeho výšku aj smer svietenia. Okrem lampy sú na trhu k dostaniu LED prúžky s USB konektorom, ktoré je možné nalepiť nad klávesnicu alebo na spodnú hranu monitora. Svetlo z pásikov by na klávesnici malo dopadať z boku, takže vám nebude svietiť do očí.

Stolná lampa

Výber stolové lampy je podobný ako u pracovnej lampy. Rozdiel je v tom, že pracovná lampa by mala poskytovať dostatok svetla na prácu, teda na čítanie, písanie, ručné práce. Stolná lampa má skôr funkciu dekoratívne, takže môže poskytovať skôr tlmenejšie svetlo, ktoré slúžia k navodeniu atmosféry.

Aj u stolové lampy sa bude hodiť možnosť nastavenia intenzity svetla. Budete ho môcť prispôsobiť konkrétnej situácii a navyše ušetríte za kúpu iné, buď sa silnejším, alebo slabším osvetlením.

Veľkou výhodou je, ak je možné vymieňať tienidlá na stolných lampách. Lampičku tak ľahko prispôsobíte interiéru alebo príležitosti, kvôli ktorej svieti.

Stolové lampy do spálne

Lampička v spálni v sebe kombinuje nielen estetickú, ale aj praktickú funkciu. V prípade, že si v posteli čítate, je dôležité, aby kužeľ svetla dopadal na stránky knižiek, bez toho aby ste si akýmkoľvek spôsobom tienili. Preto siahnite po vyššej stolné lampe alebo stolný lampe s klipom, ktorú jednoducho nacvaknete na čelo postele.

Ak je však osvetlenie iba dekoratívne, nie je smer vyžarovaného svetla tak podstatný. Pokojne sa môžete rozhodnúť pre dizajnovú lampu alebo pre dotykovú stolnú lampu, ktorá je v spálni praktickým pomocníkom. Zbavíte sa nevzhľadného kábla s vypínačom.

Viete, že: Do spálne a všeobecne do miest, kde chcete odpočívať, je vhodné umiestniť lampu s teplou farbou svetla, ktorá sa pohybuje okolo 2 700 K.

Detská stolová lampa

Detské stolové lampy je tiež možné rozdeliť na dekoratívne a pracovné. Pri pracovných lámp je potrebné dodržiavať rovnaké pravidlá, ako sme si napísali vyššie. U detí je najdôležitejšie, aby si nekazili oči a naučili sa správnym návykom, ktoré ich budú sprevádzať celý život.

Pracovnú lampu by ste mali umiestniť na opačnou stranou, než ktorou rukou dieťa píše, aby si netienilo. Lampa by tiež mala osvetliť dostatočne veľkú časť pracovnej plochy. Ideálne je kĺbová stolná lampa čiže lampa s krčkom, takže si dieťa samo môže nastaviť potrebnú vzdialenosť, smer i intenzitu svetla.

Na trhu sú k dostaniu najrôznejšie motívy tienidiel a potlačí na stolové lampy od rozprávok po zvieratká. Pri výbere berte ohľad na želanie vášho potomka, ale tiež zohľadnite celkový dizajn izby.

U stolové lampy na čítanie a písanie, skrátka u tej pracovné, dbajte na vhodné umiestnenie vypínača. Ten by mal byť na dobre dostupnom mieste. Určite nie je vhodné, aby treba zapadával za stôl. Ako zdroj svetla použite LED alebo kompaktnú žiarovku. Ich najväčšou výhodou je to, že sú pri prevádzke chladné, takže sa dieťa o banku nespáli.

Dekoratívne lampičky môžu vydávať skôr tlmené osvetlenie a vybrať môžete napríklad rozprávkové postavičky. Dekoratívne lampičky sú vhodným typom osvetlenia pre pokojné zaspávanie. Ak sa deti bojí zaspávať po tme, môžete im pokojne nechať rozsvietené toto svetlo.

Viete, že: V súčasnosti sú za najlepšie stolové lampy považované tých z technológiou LED. Ceny týchto stolových lámp sú napospol porovnateľné s klasickými lampami a navyše majú dlhšiu životnosť a ušetria energiu.

späť hore ↑

Ako vybrať stojacu lampu

Stojaca lampa v obývačke je často doplnkovým svetlom. Ich funkcia je nielen dizajnová, ale tiež často veľmi účelná. Nejedná sa o silný a primárny zdroj svetla, takže pokoj neosvetľuje úplne, ale skôr dotvára atmosféru napríklad pri sledovaní televízie. Môžu však poskytnúť aj dostatok svetla na čítanie alebo ručné práce.

Dizajnové stojacie lampy

Ponuka stojacích lámp je v dnešnej dobe naozaj široká. Ľahko je teda prispôsobíte vášmu interiéru alebo z nich môžete naopak urobiť originálneho solitér miestnosti. Pri výbere hrá najdôležitejšiu úlohu veľkosť izby, do ktorého ju chcete umiestniť. Zbytočne veľká lampa v malej izbe izbu opticky zmenší.

Vyberať môžete z modelov v retro prevedení, vintage, Provence, minimalizmu, rustikálnu alebo Art deco. Veľkej obľube sa v súčasnosti tešia stojacie lampy v škandinávskom štýle, ktorý je charakteristický svojou vzdušnosťou a orientáciou na prírodné materiály.

V prípade, že hľadáte nadčasový kúsok, môžete siahnuť po oblúkové lampe, ktorá je atraktívna v každej dobe. Len myslite na to, že práve pre tento typ lampy potrebujete naozaj dostatok priestoru.

späť hore ↑

Materiál

Stojacie lampy do obývacej izby sa vyrábajú z najrôznejších materiálov, pričom každý materiál zodpovedá inak zariadenému bývania. Drevo sa bude hodiť do rurálnej zariadených obydlia, kov a plast zase zodpovedá požiadavkám čistým a rovným líniám modernej domácnosti.

Tienidlo na stojacu lampu môžete zvoliť papierové. Papierovú stojacu lampu je možné zaobstarať lacnejšie než napríklad sklo, ktoré však tiež patrí k veľmi dostupným materiálom. Pri papieri je výhodou väčšia odolnosť treba v prípade pádu. U skla hrozí väčšia pravdepodobnosť rozbitie.

Stojaca lampa drevená alebo bambusová bude univerzálnym kúskom, ktorý sa bude hodiť prakticky kamkoľvek, teda v rurálnej zariadenom obydlí. Samozrejme je ale možné ho umiestniť aj do moderného interiéru. Všetko záleží na citu pre detail.

Medzi najuniverzálnejší výrobné materiály patrí kov. Často sa môžete stretnúť so stojanmi lámp z medi, bronzu, chrómu alebo mosadze. Všetky kovy majú podobné vlastnosti, sú nenáročné na údržbu a skvele zapadnú do akokoľvek zariadeného a riešeného interiéru. Netypickým materiálom je betón, ktorý sa u dizajnových kúskov využíva ako podstavec. Pôsobí originálne a lampe dodá stabilitu. Nezabudnite však, že ak budete s lampou manipulovať, môže vám betónový podstavec spôsobiť ťažkosti.

Ak nechcete za lampu utrácať veľa peňazí, môžete zvoliť ako výrobný materiál plast, opakom bude krištáľ, za ktorý si však znateľne priplatíte.

späť hore ↑

Funkcie stojacích lámp

Okrem toho, že lampy svietia, môžu vám ponúknuť ešte niektoré funkcie naviac.

 • Stmievateľná stojaca lampa ponúka stmievač, ktorý umožňuje reguláciu intenzity osvetlenia. To môžete buď zvyšovať, napríklad v prípade, že vám príde návšteva, alebo znižovať, čím docielite príjemnej intímnej atmosféry.
 • Diaľkové ovládanie vám umožní zhasínať či rozsvecovať na diaľku, navyše sú často súčasťou ovládače aj tlačidlá pre nastavenie jasu či farby svetla. Niektoré lampy dokonca umožňujú ovládanie cez aplikáciu vo vašom smartfóne.
 • Lampu s dotykovým vypínačom môžete zapínať a vypínať len za pomocou dotyku. Ideálne je, ak je vypínač umiestnený pri zemi, takže ho môžete pohodlne ovládať nohou.
 • Lampa, ktorá kombinuje dva a viac zdrojov svetla je multifunkčná. Jedna časť často smeruje nahor a navodzuje skôr relaxačnú atmosféru, zatiaľ čo druhá časť je často polohovateľná s priamym zdrojom svetla, ktorý sa hodí na čítanie alebo ručné práce. Polohovateľnou časť si môžete nastaviť presne podľa vašich požiadaviek a vďaka jeho smerovosti nebudete rušiť jeho svetlom zvyšok osadenstva.

Viete, že: Svetlom z lampy môžete upozorniť na zaujímavé dispozície interiéru, ktoré stoja zato zvýrazniť, môžete ním dať vyniknúť i originálnemu vybaveniu.

Stojacie lampy sú vhodné nielen ako doplnkové svetlo do obývačky, svoj účel splní aj v pracovniach, na chodbách alebo v reprezentatívnych miestnostiach. V prípade, že budete lampu používať prevažne v pracovniach alebo študijných priestoroch, siahnite po zdroji svetla so studenou farbou (rozmedzí 3 000 – 4 000 K). Lampy pre navodenie atmosféry môžu mať farbu svetla skôr teplú (ideálne 2 700 K).

Osvetlenie má veľký vplyv nielen na celkovú atmosféru v miestnosti, ale aj na zdravie vašich očí. Preto je dôležité si vybrať žiarovku so správnou intenzitou a farbou svetla. Žiarovka by rozhodne nemala blikať! Aby ste ušetrili za energiu, odporúčame používať nízkoenergetické žiarovky.

späť hore ↑

Aké sú novinky

Aj svetla podliehajú moderným trendom a svojimi možnosťami zodpovedajú stále náročnejším zákazníkom.

Philips a ovládanie svetiel bezdrôtovou technológiou

Spoločnosť Philips na trh prišla s HUE svietidlami s bezdrôtovou technológiou. Cez aplikáciu dokážete pomocou inteligentného telefónu upraviť intenzitu aj farbu svetla alebo svietidlá úplne zhasnúť, bez toho aby ste museli vstávať k vypínaču na stene.

HUE svietidlá umožňujú nastavenie intenzity osvetlenia aj doby vypnutia. Ak teda vaše deti nezaspia bez rozsvieteného svetla, stačí len nastaviť potrebné parametre a svetlo sa po určitej dobe vypne samo. Tým dochádza k úspore energie. Ďalšou možnosťou je nastavenie automatického zapnutia svetla pri vstupe do bytu alebo miestnosti.

Vďaka možnosti ovládania na diaľku si osvetlenie vašej domácnosti môžete riadiť aj na diaľku. V prípade, že ste na dovolenke, môžete svetla zapínať a vypínať, čím získate určitý bezpečnostný systém, vďaka ktorému budú mať zlodejíčkovia pocit, že v dome alebo byte stále niekto je.

MiPow a solárne osvetlenie záhrad

S chytrou lampou prišiel tiež výrobcu MiPow. Vyrába solárne záhradné a bazénové LED osvetlenie pod názvom Playbulb Solar. Osvetlenie sa zapína automaticky na základe vonkajších podmienok. Je vodotesné, takže ho môžete s pokojným svedomím položiť aj na hladinu vášho bazéna.

Pre jeho ovládanie budete potrebovať chytrý telefón so systémom iOS alebo Android a podporu Bluetooth 4.0. Po stiahnutí aplikácie potom môžete využiť všetky funkcie, ktoré chytré zariadenie ponúka. Môžete meniť intenzitu svetla, odtiene farieb, rýchlosť striedanie farieb a podobne.

Trendy dizajnového osvetlenia, ktoré nestarnú

Svoje pevné miesto v dizajnovom osvetlenie si drží inšpirácia prírodou. Často sa môžete stretnúť s osvetlením, ktoré napodobňuje prírodné tvary alebo sa vyrába z prírodných materiálov. Vychádza z prírodných tónov a motívov. Evergreenom je preto drevo, tekvicové tvary alebo inšpirácia kvety či okvetnými lístkami.

Rovnaké obľube sa tešia aj geometrické tvary, ktoré sa pre výrobu lámp a osvetlenia hojne využívajú. Sú lákavé pre svoju nadčasovosť, čisté línie a možnosť originálneho spracovania. Často umožňujú nápaditá riešenia v oblasti nastavenia výšky či sklonu.

Posledným originálnym spôsobom spracovania, ktorý sa už niekoľko rokov drží na popredných priečkach obľúbenosti, je industriálne osvetlenie. Nehanbí sa za svoje pôvodné továrenské a halové využitie, je charakteristické priznanými káblami a žiarovkami väčšinou bez tienidiel. V prípade, že tienidlá využitá sú, používa sa na ich výrobu najčastejšie kov. Výnimkou nie sú ani drôtená tienidlá. Najobľúbenejšie je spojenie industriálneho a vintage štýlu.

Kategórie:

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Napíšte odpoveď