Ako vybrať mikrofón

Chystáte sa vybaviť domáce štúdio na nahrávanie spevu alebo rovno celej kapely? Pre začiatok sa nezaobídete bez dvoch základných mikrofónov: kondenzátorového a dynamického. Dôležité je tiež vedieť, akú charakteristiku snímanie zvuku by mali mať a svoju podstatnú úlohu hrá aj správne umiestnenie. Podrobne vám všetky náležitosti spojené s výberom mikrofónu predstavíme v nasledujúcom článku a nezabudneme ani test mikrofónov.

Recenzie mikrofónov

Do našich recenzií sme vybrali 5 najobľúbenejšie mikrofónov, ktoré sa hodia ako na nahrávanie v štúdiu, tak na zvučanie koncertov. Avšak nájdete tu aj model, ktorý je vhodný len pre hranie online hier. Pri testovaní sme sa zamerali predovšetkým na kvalitu zaznamenaného zvuku aj na prostredie, v ktorom sa mikrofón najlepšie uplatní. Prečítajte si, ako testovanie dopadlo.

Yenkee YMC 1020GY

TypKondenzátorový
Smer snímania zvukuvšesmerový
Frekvenčný rozsah50-16000 Hz
Impendance≤ 2200 kΩ
PripojenieJack 3,5 mm

Mikrofón Yenkee YMC 1020GY je možné k PC pripojiť pomocou klasického 3,5 mm jack a je vhodný výhradne na hranie online hier, chatovanie, na videokonferencie a podobne. Kvalitný záznam zvuku s ním však neurobíte, ozveny aj zašumenia sú zrejmé aj po úprave zvuku.

S mikrofónom je dodávaný aj stojan s protišmykovými nožičkami, čo je veľmi praktické. Vďaka rozptylu medzi nožičkami stojí mikrofón stabilne. Aby ste po každom ukončenom chatování nemuseli prístroj vyťahovať zo zásuvky PC, je možné ho vypnúť pomocou tlačidla, ktoré sa nachádza priamo na tele.

Mikrofón sníma všesmerovo, čo znamená, že zaznamenáva všetko, čo sa deje v okolí okolo vás. Ak teda hráte napríklad online gamesku a príde vás mama alebo partnerka volať na obed, vaši spoluhráči túto informácie spoľahlivo začuje tiež. Ak budete natáčať youtube video bude okolo vás tiež počuť každý zvuk.

Celkovo je dizajnovo pekný, ale inak sa jedná o veľmi podradný mikrofón, ktorý je skôr nekvalitný rovnako ako materiály, z ktorých je vyrobený. Plusom mu zostáva dlhá dĺžka kábla 1,8 m.

 • nízka obstarávacia cena
 • dĺžka kábla
 • vypínať na tele
 • stojan v balení
 • nekvalitné prevedenie
 • veľmi nekvalitný záznam zvuku
Zistiť cenu

SHURE SM 57

Typdynamický
Smer snímania zvukukardioidní
Frekvenčný rozsah10-15000 Hz
Impendance310 Ω
Pripojenie3pinový XLR konektor

Shure SM 57 je dynamický mikrofón, ktorý by nemal chýbať v žiadnom štúdiu. Jedná sa o inštrumentálny mikrofón, ktorý je vhodný na snímanie intenzívnych zdrojov zvuku, ako sú gitarová kombá, basové zosilňovače, saxofóny alebo bicie. Rozhodne vás nesklame pri snímaní gitary na živom vystúpení a skvelé výsledky dosiahnete aj pri snímaní zvuku z bicích v štúdiu. Vďaka jeho kovovému telu je vysoko odolný, takže s ním môžete bez obáv potrebné cestovať.

Charakteristika snímania je obličková, čo znamená, že sa jedná o smerový mikrofón, ktorý dobre berie zdroj zvuku, ktorý je pred ním, ale potláča ten, ktorý prichádza zozadu. Je možné ho použiť nielen v štúdiu, ale aj pre živé zvučanie. Vďaka pneumaticky zavesené mikrofónny vložke sa eliminuje manipulačný hluk.

Shure je známy výrobca mikrofónov s dlhou tradíciou a dobrými výsledkami svojej práce, preto nie je na mieste mať obavu, ako bude mikrofón znieť. Súčasťou balenia je aj úchytka na stojan a obal. Kábel je nutné prikúpiť zvlášť. Jeho jedinou nevýhodou je vyššia obstarávacia cena. Ale za tú dostanete veľmi kvalitný mikrofón.

 • zavedená značka
 • kvalitné prevedenie
 • vysoká odolnosť
 • vhodné na snímanie inštrumentov i spevu
 • pre profesionálov
 • vyššia nákupná cena
Zistiť cenu

Behringer C-1U

TypKondenzátorový
Smer snímania zvukukardioidní
Frekvenčný rozsah40-20000 Hz
Impendance-
PripojenieUSB

Behringer C-1U je vhodný najmä pre záznam hlasu, takže ho ocenia všetci Youtuberi. Pre nich bude veľkou výhodou, že sa mikrofón k počítaču alebo Macu pripája pomocou USB. USB kábel je súčasťou balenia, takže nie je potrebné ho dokupovať zvlášť. Mikrofón sa chová ako samostatná zvuková karta, takže nie sú potrebné žiadne ďalšie investície. Neodporučili by sme ho profesionálom, ale pre amatérov je ako stvorený.

C-1U má veľkú 16 mm membránu, vďaka ktorej dokáže zaznamenať zvuk veľmi „podrobne“. Navyše sa jedná o kondenzačné mikrofón, ktorý je veľmi citlivý. Charakteristika snímania zvuku je obličková, čo znamená, že zaznamenáva zdroj zvuku, ktorý je pred ním a potláča zvuk prichádzajúci zozadu. Práve preto ho ocenia všetci speaker. Ak s ním budete chcieť zaznamenávať inštrumenty, tak je najvhodnejší pre tých akustické.

Model kvôli USB pripojenie nie je možné pripojiť do mixážneho pultu. Je lepšie si k nemu zaobstarať kvalitný stojan, pretože váha mikrofónu sa pohybuje okolo 0,5 kg. Z praktického hľadiska by bolo fajn, keby mal mikrofón tlačidlo pre vypnutie priamo na tele. Ak chcete mikrofón vypnúť, je nutné ho vypojiť z PC. Zvuk je veľmi kvalitný a prínosné je, že nie je potrebné inštalovať žiadny softvér pre mikrofón. Je vhodné si k nemu dokúpiť pop filter, ktorý odstráni prípadné vyrazené P a B.

 • kvalitný zvuk
 • USB kábel je súčasťou balenia
 • veľká membrána
 • zvuk zachytí detailne
 • vhodný hlavne pre audio
 • jednoduché použitie aj inštalácie cez USB
 • váha
 • vzhľadom k váhe a cene by balenie mohlo obsahovať aj stojan
 • pre amatérov
Zistiť cenu

RODE SmartLav+

TypKondenzátorový
Smer snímania zvukuvšesmerový
Frekvenčný rozsah60-18000 Hz
Impendance3000 Ω
PripojenieJack 3,5 mm

Všesmerový kondenzátorový mikrofón RODE SmartLav + patrí do kategórie klopových mikrofónov, ktoré sa pripevňujú na oblečenie. Je ako stvorený pre rozhovory. Súčasťou balenia je penový pop filter, ktorý odstraňuje „hluky“ spôsobené vetrom, ale odfiltruje tiež vyrazená písmená B, T a P, ktoré môžu mať charakteristický „plivací“ zvuk.

Inštalácia mikrofónu na oblečenie je ľahká. K mikrofónu sa dodáva držiačik so sponou na klopu. Kábel je zakončený klasickým 3,5 mm Jackom, vďaka ktorému zariadenie pohodlne pripojíte do akéhokoľvek chytrého telefónu. Pre záznam zvuku je nutné si do vášho telefónu alebo tabletu stiahnuť aplikáciu RODE Rec. Majitelia Apple zariadenia za aplikáciu zaplatí necelých 6 Euro, pre telefóny s Androidom je bezplatná aplikácia Easy Voice Recorder, jedná sa o základnú verziu. Rozšírená verzia Pro je spoplatnená. Pre záznam zvuku je však možné použiť aj aplikáciu Rec Forge II.

Kvalita zaznamenaného zvuku je veľmi dobrá, šum je len nízky. Nastavenia v aplikácii RODE môže byť pre laika z počiatku trochu komplikované. Nesmiete zabudnúť vytiahnuť senzor snímania zvuku. Negatívom je to, že mikrofón ide pripojiť len k šikovným telefónom. Pre ostatné nahrávacie zariadenia je nutné si zaobstarať redukciu na vstup. Mikrofón sa hodí skôr pre dokumentárnu tvorbu, natáčanie vonku, kde dobre potláča ruchy alebo webové vysielania typu Youtube. Nie je príliš vhodný pre štúdiovú tvorbu ani pre štúdiové rozhovory, kde je výrazné ticho.

 • pre dokumentárnu tvorbu alebo youtube
 • dobrá kvalita zvuku pri natáčaní vonku
 • pre smartphone
 • nie je vhodný pre štúdiovú tvorbu
 • kábel je kratší
 • nutná redukcia pri pripojení na iné nahrávadla než telefón
Zistiť cenu

Rode NT-USB

TypKondenzátorový
Smer snímania zvukukardioidní
Frekvenčný rozsah20-20000 Hz
Impendance-
PripojenieUSB

Rode NT-USB je skutočne kvalitný mikrofón, ktorý rozhodne ocenia nielen YouTuber. Disponuje USB pripojením, takže ho ľahko pripojíte do akéhokoľvek PC (jedná sa o Plug & Play systém). Nie je potrebné inštalovať žiadny ovládač, len mať program či aplikáciu pre záznam zvuku. Súčasťou balenia je aj USB kábel.

Mikrofón sa nehodí pre natáčanie v exteriéroch, pretože je veľmi citlivý a berie všetky zvuky v blízkosti mikrofónu. Vďaka kardiodinímu snímanie dobre berie hlas alebo zdroj zvuku, ktorý je priamo pred mikrofónom a potláča zadné zvuky. Avšak stačí, aby ste pred mikrofónom upustili na stôl špendlík a aj to bude počuť. Dokáže teda hlas zaznamenávať v celej svojej kráse, čo oceníte predovšetkým pri štúdiovom nahrávaní.

Pre exteriérové ​​natáčanie sa nehodí, ako sme už spomenuli kvôli tomu, že je citlivý na každý zvuk, ale aj kvôli tomu, že sa v ruke celkom prednesie. Váži zhruba 0,5 kg, takže určite oceníte, že bude stáť na stole. Súčasťou balenia je aj stojan, ktorý by sme však považovali skôr za provizórne riešenie a zaobstarali si o niečo stabilnejší. Dôležitejšie však je, že mikrofón má statívový držiak, takže je možné ho naskrutkovať na klasický statív. Spoločne s RODE NT-USB obdržíte aj pop filter, ktorý zachytí zvýraznené P, B, T a odstráni aj nedostatky v podobe sykaviek.

Na tele mikrofónu sa nachádza dierka pre pripojenie slúchadiel s 3,5 mm Jackom. Pomocou otočného voliča si môžete zvuk v slúchadlách upravovať. Druhý otočný volič slúži na ovládanie podkres, ktorý môže ísť pod vaším prejavom.

 • kvalitný výrobok
 • odolné kovové telo
 • bohatá výbava
 • kvalitný zvukový záznam
 • vhodné pre štúdiové nahrávanie
 • vyššia nákupná cena
 • funguje iba po zapojení do PC
 • nehodí sa pre exteriérové ​​práce
Zistiť cenu

Ako mikrofón funguje

Mikrofón premieňa akustický signál na elektrický, ktorý spracúvajú ďalšie zariadenia. Zapisuje sa do zvukovej stopy v softvéri vášho nahrávacieho zariadenia. Podľa toho, ako kvalitný mikrofón si zaobstaráte, takú kvalitu zvuku môžete očakávať. Pred nákupom si premyslite, na čo chcete a v budúcnosti budete mikrofón používať a tiež koľko peňazí ste do neho ochotní investovať.

Typy mikrofónov

Mikrofóny sa delia podľa princípe snímania a podľa snímacie charakteristiky (snímacia charakteristika je smer, z ktorého mikrofón sníma najcitlivejšie).

Princípy snímanie

Mikrofóny, ktoré neslúžia na štúdiové účely

Uhlíkový mikrofón

Patrí k najstarším mikrofónom a v súčasnej dobe sa s ním môžete stretnúť predovšetkým v telefónnej technike. Je schopný dodávať relatívne silný signál v malom frekvenčnom rozsahu (200-4 000 Hz), čo je však pre jeho účel plne dostačujúce.

Piezoelektrický mikrofón

Pre svoju funkčnosť využíva schopnosť kryštálov niektorých látok, ktoré pri mechanickej deformácii poskytujú elektrický signál. Frekvenčný rozsah tohto mikrofónu je 60-10 000 Hz a má veľké skreslenie. Najčastejšie sa s týmto princípom snímania zvuku stretnete u bezmembránových mikrofónov, ktoré sa využívajú pre snímanie zvuku pod vodou. Niektoré z nich môžu pracovať aj v hĺbke vyše 1 000 m a snímajú aj v ultrazvukovom pásme.

Elektromagentický mikrofón

Zmeny magnetického toku prevádza na elektrický signál. Tento mikrofón nemá moc dobré elektroakustické vlastnosti. Frekvenčný rozsah je 300-5 000 Hz a poznať ho môžete napríklad zo sluchadel pre nedoslýchavých.

Mikrofóny na domáce nahrávanie

Dynamický mikrofón

Stretnúť sa môžete aj s pojmom elektrodynamický mikrofón. Jedná sa o najuniverzálnejší mikrofón, ktorý sa hodí napríklad pre živé ozvučovanie a pre snímanie zblízka. Je možné ich však použiť aj v štúdiách. Sú obľúbené pre svoju veľkú mechanickú odolnosť, silný výstupný signál a ľahkú konštrukciu. Z hľadiska frekvenčného rozsahu tento mikrofón končí na hranici 15 kHz.

Vnútri dynamického mikrofónu sa nachádza membrána s magnetom. K magnetu je pripojený tenký drôtik, ktorý na základe zvuku rozhýbe membránu. Tieto mikrofóny nepotrebujú napájanie ani príliš výkonný predzosilňovač a dobre sa vyrovnajú s veľkou hlasitosťou. Stačí ich len pripojiť.

Jedná sa o mikrofóny, ktoré svoje uplatnenie nájdu pri snímaní spevu, ale hodí sa aj pre nahrávanie gitary a gitarových komb alebo jednotlivých bubnov. Všeobecne sa hodí pre nahrávanie agresívnejších zvukov.

Dynamiky sú menej citlivé než kondenzátorové mikrofóny, majú pomalší odozvu, takže sú menej detailnejšie a brilantnejší. Majú úbytky na vysokých frekvenciách, zvuk síce nie je najdetailnejší, ale je kultivovaný a zaguľatený.

Do dynamických mikrofónov tiež spadá tzv. páskový (ribbon) mikrofón. Má vyrovnaný frekvenčný rozsah (dobre berie zvuk na vysokých i nízkych frekvenciách) a z hľadiska frekvenčné charakteristiky presahuje 20 kHz. Funguje podobne ako dynamický mikrofón, ale s tým rozdielom, že sa namiesto membrány a cievky v okolí magnetu pohybuje tenký vodivý pásik. Je najideálnejšou voľbou pre snímanie symfonickej hudby, ale používajú sa aj pre záznam hlasu. Vďaka príjemnému podanie výšok je možné na ne zaznamenávať aj husle.

Kondenzátorové mikrofóny

Nazývajú sa tiež elektrostatické. Využijete je predovšetkým pre detailné snímanie zblízka, ale aj zo vzdialenejšieho zdroja. Vnútri mikrofónu sa nachádza membrána, ktorá je jednou z elektród kondenzátora a je rozochvieva akustickými kmity, teda zvukom. Za kondenzátorové mikrofóny sa označujú aj mikrofóny elektretové, ktoré pri nízkych nákladoch na výrobu dosahujú tak vynikajúce parametre, že sa veľmi približujú „pravým“ kondenzátorovým výrobkom.

Kondenzátorové mikrofóny majú vlastné napájanie a potrebujú 48 V zdroj. Ide o tzv. phantomové napájanie. Toto napájanie dnes už nájdeme takmer na všetkých mixážnych pultoch a je aj súčasťou zvukových kariet.

Kvôli slabému výstupu majú kondenzátorové mikrofóny vnútorny zosilňovač. Tieto mikrofóny sú veľmi citlivé a svoje uplatnenie nájdu pri snímaní vokálov, ale aj sólových akustických nástrojov, medzi ktoré patria husle, saxofón, klarinet alebo piano.

Do kondenzátorových mikrofónov spadá aj USB mikrofón. Vďaka USB rozhranie je ideálnou voľbou pre všetkých tých, ktorí chcú byť pri nahrávaní flexibilný. Jedná sa o štúdiový mikrofón, ktorý možno ľahko prepojiť s počítačom, takže môžete začať ihneď nahrávať. Nepotrebujete zvukovú kartu, pretože je zabudovaná v mikrofónu. USB mikrofóny sú obľúbené pre nahrávanie podcastov, videí na youtube a ďalšie.

Dobrá rada: Ak si doma zriaďujete nahrávacie štúdio, bude vám pre začiatok rozhodne stačiť dynamický a kondenzátorový mikrofón.

Charakteristika snímania zvuku

Snímanie zvuku vám prezradí v akom smere / uhle a v akej intenzite mikrofón prijíma zvukový signál. Práve charakteristika snímania zvuku je dôležitá už pri výbere mikrofónu. Podľa smerovej charakteristiky si budete moc vybrať ten najlepší mikrofón pre vaše nahrávanie.

Všesmerový mikrofón

Jedná sa o guľovú charakteristiku snímania, čo znamená, že mikrofón zaznamenáva zvuk zo všetkých smerov rovnako a preto nemusí byť natočený k zdroju zvuku. Sníma nielen zdroj zvuku, ale aj jeho okolie. Najčastejšie sa používa na záznam zvuku väčšie skupiny ľudí, na konferenciách alebo pre snímanie klasickej hudby.

Kardioidná (obličková) charakteristika

Mikrofón s obličkovou charakteristikou potláča zvuk prichádzajúci zozadu. Sústredí sa na zdroj zvuku, ktorý je pred ním. Tieto mikrofóny sú najlepšie na spev, pretože potláčajú spätnú väzbu, ale hodí sa aj pre nahrávanie hovoreného slova. Obličková charakteristika sa najčastejšie používa ako na pódiu, tak v štúdiu.

Hyperkaridoidní charakteristika

Tento mikrofón sníma zvuk ešte viac zo svojho smeru, ale čiastočne sníma aj zozadu. Aby ste dosiahli dobré výsledky, je nutné ho natočiť k zdroju zvuku. Svoje využitie nájde predovšetkým v zle akusticky riešených priestoroch, takže dochádza k čo najväčšiemu potlačenie snímanie okolia.

Úzko smerová charakteristika

Úzko smerový mikrofón sa využíva predovšetkým vo filmovom priemysle. Príjem zvuku zozadu je výrazne potlačený avšak za cenu zreteľného zhoršenie frekvenčnej charakteristiky.

Osmičková charakteristika

Mikrofón sníma rovnako spredu aj zozadu. Zvuk, ktorý prichádza z boku je najviac potlačený. Hodí sa pre prijímanie zvuku z dvoch zdrojov, kedy sa mikrofón nachádza medzi nimi. Používa sa predovšetkým pri rozhovoroch v rozhlasovom vysielaní, kedy hovoriaci dvojica sedia proti sebe.

Veľkosť membrány

Mikrofóny s veľkou membránou majú nižšie vlastný šum, takže ponúkajú zvuk „vrelší“ a „teplejšie“. Zvuk z malej membrány je presnejší, rýchlejší a brilantnejší. Malomembránové mikrofóny menej zafarbujú zvuk, ktorý prichádza mimo os. Veľkomembránový mikrofóny sú směrovější, takže sa na nich menej prejaví zlá akustika priestoru.

S priemerom membrány súvisí tiež frekvenčná charakteristika. Každý nástroj produkuje zvuk na určitej frekvencii, takže budete potrebovať mikrofón, ktorý túto frekvenciu dokáže dobre zaznamenať. Mikrofóny, ktoré majú väčší membránu, sú lepšie pre basy, ale menej citlivé sú k výškam. Mikrofóny s malou membránou zase dobre zaznamenajú vyššie tóny, ktoré produkujú husle, rúrka alebo mandolína.

Všeobecne platí, že frekvenčná charakteristika by mala byť čo najvyrovnanejšie, aby zachytený zvuk znel čo najvierohodnejšie.

Parazitujúce javy

Pri všetkých smerových charakteristík snímania zvuku (osmička, oblička atď.) Sa prejavujú dva neduhy: retnice a proximity efekt.

Proximity efekt

Výhodou smerových mikrofónov je dosiahnutie kvalitnejšieho záznamu zdroja zvuku, avšak musíte vedieť, ako s mikrofónom zaobchádzať.

Proximity efekt sa objaví v prípade keď zdroj zvuku (hovoriaceho človeka) priblížite veľmi blízko mikrofónu. V tom okamihu dôjde k tomu, že hlas začne naberať na hĺbkach a dôjde k zmene farby zvuku.

Retnice

Retnicu určite v nejakom záznamu zvuku počul každý z vás. Jedná sa o vyrazenie hlásky B a P. Laicky môžeme povedať, že počujete akoby „pľuvanie“ do mikrofónu. Tomuto neduhu môžete predísť tak, že si prikúpite pop-filter, ktorému sa prezýva pľuvadlo.

V štúdiách sa najčastejšie používa pop-filter na husím krku, čo je materiál, ktorý je natiahnutý na kruhu a pripevnený pred mikrofón.

! Proxmity efektom a retnicí netrpia mikrofóny sa všesměrovým čiže guľovým snímaním!

Modely mikrofónov

Mikrofón do ruky

Je známy tiež pod názvom spevový mikrofón do ruky. Jedná sa pravdepodobne o najznámejšie mikrofón. Vidieť ho môžeme u spevákov na koncertoch, rečníkov alebo reportérov ako televíznych, tak rozhlasových. Najčastejšie sa jedná o dynamické prevedení. Najlepšie spevový mikrofóny majú celkovú konštrukciu upravenú tak, aby kapsule nezachytávala pohyb ruky po mikrofónu. Speaker alebo spevák, ktorý ho má v ruke sa nemusia obávať, že by napríklad bolo počuť vyťukávanie rytmu do kapsule alebo zvuky prstienkov.

Klopový mikrofón

Známy tiež pod názvom lavalier alebo klopák. Ide o malý, nenápadný mikrofón, ktorý sa najčastejšie používa v televíznych reláciách. Pripína sa na šaty.

Stolné mikrofóny

Ako už názov napovedá, pokladajú sa na stôl. Radí sa medzi ne aj mikrofóny k PC.

Bezdrôtový mikrofón

Má v sebe zabudovanú vysielačku, takže speváka na pódiu neobmedzuje šnúra. Je vhodný v prípade, že sa človek na pódiu potrebuje voľne pohybovať. Ak to však nie je nevyhnutne nutné, je lepšie používať mikrofóny drôtové. Odpadne vám veľa starostí najmä s batériami, ale aj s vysielacími frekvenciami a k ​​nim pridružené rušeniu. Wireless čiže bezdrôtové mikrofóny sú oveľa drahšie ako mikrofóny drôtové.

Boundary mikrofón

Jedná sa o nástrojový mikrofón, ktorý sa pokladá na zem a slúži na snímanie basového bubna alebo piana.

Lampové a FET mikrofóny

Predzosilňovača mikrofónov sa delí na modernejšie FET elektroniku a lampy.

 • Lampové mikrofóny – lepšie znášanie prebudenia, navyše nepotrebujú výstupný transformátor. Ich nevýhodu je určité lampové skreslenie, ktoré zvuku prepožičiavajú. Niektoré mikrofóny ho majú viac a iné menej. Lampy v mikrofónoch starnú, takže je potrebné ich po čase vymeniť za nové. Kvôli potrebe vysokého napätia je potrebné k nim použiť zvláštne externý napájač.
 • FET mikrofóny – sú lacnejšie, nestarnú a nevadí im ani horšie zaobchádzanie počas cestovania. Je možné ich napájať za pomoci phantómového napájanie a majú čistý zvuk.

Zapojenie mikrofónov

Pri robení mikrofónu si prečítajte, či je alebo nie je súčasťou balenia tiež kábel. Kábel väčšinou býva súčasťou balenia len u lacnejších mikrofónov. Výrobcovia kvalitných a drahších mikrofónov sa sústredí len na výrobok ako taký, takže kabeláž si budete musieť zaobstarať zvlášť.

Typy pripojenia:

 • XLR konektor – nazýva sa aj kanón a najčastejšie je třípinový, ale existujú aj dvoupinové varianty. Tzv. samica má tri zásuvky, do ktorých sa piny vsunú. Samec má zase tri vývody, ktoré sa zasúvajú. Tento princíp zapojenia je odolnejšia, najkvalitnejšie a najprofesionálnejší (v porovnaní so zapojením cez Jack).
 • Jack konektory – pre zapojenie sa používa klasický jack 6,3 mm alebo 3,5 mm. Mikrofón pomocou nič ľahko pripojíte k PC a ďalším prístrojom.
 • USB port – pripojenie cez k PC cez USB dnes už nie je výnimkou, nahrávať môžete prakticky kdekoľvek.
 • Phantom napájanie – potrebujú kondenzátorové mikrofóny, preto si skontrolujte, či vaše nahrávadla alebo zvuková karta vie phantomové napájanie generovať. Najčastejšie na všetkom prístroji nájdete poznámku „phantom“ alebo „phantom power“, ďalšie variantom je značka + 48V. Ak tieto označenia nenájdete, budete si musieť zaobstarať buď zdroj phantomového napájania alebo mikrofónny predzosilňovač s touto funkciou. Bez phantomového napájanie sa kondenzátorový mikrofón skrátka nezaobíde.

Technické parametre mikrofónov

Pri výbere mikrofónu nezabudnite sledovať tieto parametre:

Citlivosť mikrofónu (Sensitivity)

Tento parameter sa udáva v jednotkách mV / Pa (milivoltov na Pascal). Čím vyššie číslo bude, tým vyššia bude aj odstup výsledného užitočného signálu od šumu. Nie je totiž nutné toľko zosilňovať mikrofónny signál vo vstupných obvodoch mixážnych pultov, procesorov alebo zvukových kariet. Pokiaľ bude údaj o citlivosti uvedený v dB, bude sa jednať o pomernú hodnotu vystretým k referenčnej úrovni 1 V / Pa.

Šum mikrofónu (Equivalent noise level)

Jedná sa o odstup šumového napätie, ktoré sa vyjadruje v dB. Čím nižšia je táto hodnota, tým lepšie.

Maximálna SPL (Max. Sound pressure)

Jedná sa o hodnotu maximálneho akustického tlaku, ktorý je mikrofón dokáže spracovať. Táto hodnota pre vás bude dôležitá v okamihu, keď budete chcieť snímať intenzívny zdroj zvuku, ako sú napríklad bicie.

Frekvenčná odozva (Frequency range, frequency response)

Táto hodnota označuje závislosť vstupného napätia na kmitočte. Hodnoty namerané v osi mikrofónu sa uvádza v tabuľke.

Impedace (Impedancia, Nominal Impedancia)

Udáva sa v ohmoch (Ω). Impedancia je frekvenčne závislá, takže sa jej hodnota vzťahuje k určitému kmitočtu, ktorý je najčastejšie 1 kHz. Táto hodnota je dôležitá pre správne pripojenie do vstupného obvodu, teda predzosilňovača. Vstupná impedancia by mala byť najmenej 5x vyššie ako výstupná. Výrobcovia mikrofónov udávajú doporučenú minimálnu impedanciu ako minimal terminating impedancia. Ak táto podmienka nebude splnená, bude zvýšený šum v signálu a skreslená frekvenčná charakteristika.

Príslušenstvo k mikrofónom

Aby sa vám s mikrofónmi čo najlepšie pracovalo a aby ste dosiahli kvalitne zaznamenaného zvuku, budú sa vám hodiť najrôznejšie doplnky. Nižšie uvádzame prehľad tých najzákladnejších.

Pop filter

Jedná sa o filter, ktorý eliminuje retnici. Jedná sa o vyrazené hlásky B a P, ktorých nahratý zvuk môže znieť tak, akoby dotyčný na mikrofón prskal. U nahrávanie ľudského hlasu sa naozaj môže stať, že z úst „vyletí“ slina, ktorá sa na zvukovom zázname prejaví ako zvuk pľuvnutie. Preto sa pop filtra prezýva pľuvadlo, ktoré tieto neduhy zachytí, takže nedoletí priamo na mikrofón.

Ochrana proti vetru

Reportéri najčastejšie používajú kryt z transparentnej peny, ktorý dokáže odfiltrovať prípadné nárazy vetra. Ochrana proti vetru vyzerá, nadnesene povedané, ako nos klauna.

Stojany na mikrofón

U držiakov a stojanov na mikrofón je dôležité sledovať výrobný materiál a priemer pre usadenie mikrofónu. Je vhodné, aby ste si stojan mohli nastaviť do požadovanej výšky. Oplatí sa aj možnosť nastaviteľného ramená pre mikrofón. Držiaky na mikrofóny by mali ísť upevniť napríklad na stôl. Nenahraditeľným držiakom kondenzátorového mikrofónu je tzv. Pavúk čiže odpružený stojan. Ten eliminuje prenášanie zvukov, ktoré by mikrofón mohol snímať zo stojana (vibrácie, nechcené zavadení pod.).

Dobrá rada: Veľký vplyv na kvalitu zaznamenaného zvuku má najmä umiestnenie mikrofónu. Preto odporúčame pred začiatkom nahrávania si vyskúšať niekoľko polôh mikrofónu a potom medzi sebou jednotlivé záznamy porovnať. Len tak docielite naozaj zvuku, ktorý bude kvalitný a ktorý chcete. Mikrofón so stojanom vám uľahčí prácu pri hľadaní najlepšej polohy.

Cena mikrofónov

Ceny mikrofónov začínajú na pár desiatkach, ale zďaleka nekončí v rádu tisícov. Mikrofón pre začínajúcich YouTuberov môžete zaobstarať okolo 20 euro, nemôžete však od neho očakávať zázraky. Pokiaľ chcete kvalitný audiozáznam, nebuďte prekvapení, keď sa cena vyšplhá napríklad až na dve stovky.

Rozhodne odporúčame sa vyvarovať mikrofónov z ázijských krajín. Menej kvalitné výrobky spoznáte podľa toho, že majú pevne pripojenie kábel bez konektora XLR, plastový korpus, nejasné parametre a nekvalitný zvuk. Kvalita zvuku a všeobecne výrobku je veľmi často úmerná obstarávacej cene. Teda, čím drahší výrobok, tým kvalitnejší. Navyše počítajte s tým, že kvalitné výrobky vám naozaj vydržia dlho, teda niekoľko rokov. Nemusíte sa obávať skorých investícií do opráv alebo nadobúdanie nových prístrojov.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo