Ako vybrať monitor dychu

Deväť mesiacov bolo bábätko v brušku a teraz je na svete, z mäsa a kostí a tak závislé na rodičoch. Už pred pôrodom ste si iste nakúpili všetko potrebné (a možno aj nepotrebné;-)), aby sa bábätko malo ako v bavlnke a vy mali pocit, že je oň naozaj dobre postarané. Objavila sa na všetkom zozname aj detská opatrovateľka alebo monitor dychu? Vysvetlíme vám, aký je medzi nimi rozdiel a či si ich vyplatí zaobstarať alebo nie.

Test monitorov dychu 2023

NázovCelkom
1.Jablotron Monitor Dychu Nanny BM 02Zistiť cenu
80%
2.Hisense Babysense 2 ProZistiť cenu
80%
Recenzia
3.Babycontrol BC-230i Monitor kontroly dychu pre dvojčatáZistiť cenu
70%

Parametre

NázovTypPočet snímacích dosiek v baleníZdravotná certifikáciaBatérie v baleníPredlžovací kábelHlasitosť alarmu (dB)
1.Jablotron Monitor Dychu Nanny BM 02doskový1ánoánoáno80
2.Hisense Babysense 2 Probezdotykový2ánonienie85
3.Babycontrol BC-230i Monitor kontroly dychu pre dvojčatádoskový4ánoánonieneuvádza

Jablotron Monitor Dychu Nanny BM 02

Typdoskový
Počet snímacích dosiek v balení1
Zdravotná certifikáciaáno
Batérie v baleníáno
Predlžovací kábeláno
Hlasitosť alarmu80 dB

Batéria vydrží veľmi dlho, ich stav môžete kontrolovať pomocou indikátora stavu batérie, ktorý vás včas upozornení na ich výmenu. Vyhodnocovacia jednotku môžete pripevniť k postieľke, vďaka látkovému očku, ktoré je na zadnej strane jednotky. V tomto okamihu nezabudnite kábel vedúci zo snímacej podložky niekoľkokrát obtočiť okolo šprlení postieľky, aby sa do neho bábätko nezamotalo. V balení nájdete aj plastový držiak na stenu.

Ak doma máte dve postieľky, alebo budete s bábätkom často jazdiť treba k babičke, môžete si dokúpiť ďalšie snímaciu podložku a prenášať len vyhodnocovaciu jednotku.Tento monitor dychu je navyše certifikovaný zdravotnícky prostriedok, ktorý používajú aj poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Podložka musí byť umiestnená na rovnej a tvrdej ploche s potlačou smerujúcim hore (tak, aby ste ho videli). Podložka sa nesmie prehýbať, aby nedošlo k jej poškodeniu. Za podkladovú dosku môžete použiť preglejku alebo sololit, nemala by však zakrývať celú plochu postieľky kvôli cirkulácii vzduchu. Stred snímacej podložky sa umiestňuje tam, kde bude mať dieťa hrudník. Matrac by nemala byť vyrobená z tvrdých materiálov, ako je napríklad polystyrén atď., pretože tie zachytávajú rušivé vibrácie pohybom okolitého vzduchu.

Do vyhodnocovacej jednotky používajte len tužkové alkalické batérie typu AA LR6, ktoré by mali vydržať zhruba 6 mesiacov. Nikdy nepoužívajte nabíjacie baterky. Po vložení batérií a zapnutí jednotky krátko prebliknú všetky tri diódy, ozve sa pípnutie. Použitie tohto monitora je vhodné pre deti od 2 kg do 15 kg. Na výrobok je spoľahnutie, a navyše je vyrobený v Česku z kvalitných materiálov. Alarm je dostatočne hlasitý, prejde aj niekoľkými stenami. Pri spustení jednotky budete počuť zvukovú signalizáciu, ktorá však nie je hlučná, takže bábätko neprebudí.

Snímač v podložke je veľmi citlivý a môže reagovať aj na dych iného človeka už od 50 cm, je teda dobré si dať pozor, aby podložka nesnímala okrem dychu vášho bábätka žiadny iný dych, vibrácie alebo otrasy.

Zistiť cenu

Snuza PICO monitor dychu

Typmonitor dychu na plienku
Počet snímacích dosiek v balení-
Zdravotná certifikáciaáno
Batérie v baleníáno
Predlžovací kábelnie
Hlasitosť alarmu85 dB

Pomocou klipu sa pricvaknú na plienku, veľmi dôležité je, aby bol v správnej polohe. U detí, ktoré spia na chrbátiku, by mal byť umiestnený pri pupku. U detí, ktoré spia na brušku, by mal byť pripnutý zboku. Je dôležité, aby mal prístroj kontakt s telom, ale zase by nemal bábätko tlačiť. O tomto monitora môžeme povedať, že patrí medzi smart technológie. Na internete si totiž môžete stiahnuť mobilnú aplikáciu a cez Bluetooth spojenie vaše telefónu a monitora budete mať o bábätku prehľad, nech ste kdekoľvek.

Ak monitor počas 15 sekúnd nezaznamená dychovú činnosť, vyšle vibrácie, ktoré by mali bábätko k nádychu prinútiť. Ak sa tak nestane, začne za ďalších 5 sekúnd vysielať hlasný alarm. Vďaka snímačom na prístroji, môžete kontrolovať jeho teplotu tela, kvalitu spánku aj polohou bábätka.

Batérie nie sú potrebné, pretože monitor sa nabíja v nabíjacej stanici cez USB kábel. Stav batérie stráži indikátor, ktorý v momente okamžitej výmeny batérií, vydá zvuk, okrem toho že kontrolka svieti na červeno. Stav batérie označujú farby: zelená – batéria je plne nabitá, žltá – batéria je slabá, ale pár hodín ešte vydrží, červená – batéria je veľmi slabá a mali by ste ju nabiť, červená + zvukový signál – ihneď nabite batériu.

Indikátor pohybu (ikona pľúcami) dokáže farebne odlíšiť silu brušného pohybu: zelená – silný brušné pohyb, žltá-slabý brušnej pohyb, červená – veľmi slabý brušnej pohyb. Okrem zástavy dychu vás monitor upozorní tiež na voľný pád alebo otvorenie klipu. Veľkým plusom tohto monitora sú malé rozmery a pohodlné prenášanie.

Zistiť cenu

Angelcare Digitalny Monitor Dýchania Ac 300

Typdoskový
Počet snímacích dosiek v balení2
Zdravotná certifikácianie
Batérie v balenínie
Predlžovací kábelnie
Hlasitosť alarmuneuvádza

Monitor dychu sa od ostatných líši predovšetkým tým, že dych signalizuje nielen blikajúca dióda, ale tiež máte možnosť si na jednotke nastaviť funkciu „Tic“, čo je akustické sprostredkovanie dýchanie. Táto funkcia môže byť užitočná pre nevidiacich alebo slabozrakých. Ocenia ju však aj mamičky, ktoré treba v noci precitnú zo spánku. Nemusí otvárať oči, stačí sa len zamerať na zvuk.

Spojovací kábel je pomerne dosť dlhý, pretože vyhodnocovacia jednotka nemá háčik, za ktorý by sa mohla zavesiť na postieľku, takže je potrebné ju položiť niekam okolo, ideálne na prebaľovací pult. Výrobca s týmto pravdepodobne počítal, takže by vám dĺžka kábla mala umožniť variabilnosť umiestnenia.

Zo zadnej strany vyhodnocovacej jednotky si môžete nastaviť citlivosť snímania pohybu / dychu, čo sa však príliš neodporúča, pretože už z výroby je výrobok optimálne nastavený. Ovládanie aj zapojenie je jednoduché. Vyhodnocovacia jednotka má dve krídelká. Posunovacím pohybom (hore vs dole) prístroj zapínate a vypínate, alebo si nastavujete funkciu Tic.

Vyhodnocovacia jednotka funguje na 2 alkalické batérie AA 1,5 V / LR6, ich životnosť by mala byť 3-5 mesiacov, ale všetko záleží na kvalite batérií. Batérie bohužiaľ nie sú súčasťou balenia, takže je potrebné ich separátne dokúpiť. Indikátor batérie v prípade potreby výmeny upozorní rýchlym tikaním.

Výrobca uvádza, že používanie monitora dychu nie je obmedzené váhou dieťaťa ani veľkostí postieľky. Od výrobcu sa tiež môžete dozvedieť, že monitor dychu je možný skombinovať s detskou opatrovateľkou, ktorú máte doma. Plusové body pričítame za 5-ročnú záruku na výrobok, pretože tá je v porovnaní s konkurenciou naozaj dlhá. U konkurenčných výrobkov sa najčastejšie stretnete so zárukou na 24 mesiacov.

Zistiť cenu

Snuza Monitor dychu GO

Typmonitor dychu na plienku
Počet snímacích dosiek v balení-
Zdravotná certifikáciaáno
Batérie v baleníáno
Predlžovací kábelnie
Hlasitosť alarmu85 dB

Monitor funguje na batériu. Jej stav ohlasuje indikátor 3 farbami: zelené – batéria je v poriadku, oranžová – batéria je takmer vybitá – vymeňte ju, červená – batéria je vybitá, monitor nebude pracovať. Svetelnú indikáciu má tiež indikátor pohybu. Túto funkciu si môžete zapnúť alebo vypnúť podľa vlastných preferencií. Navoliť si môžete tiež dobu, po ktorej chcete, aby sa začal monitor vibrovať, ak nezaznamená u dieťaťa pohyby / dych. Zvoliť si môžete z časových intervalov 15, 18, 20 sekúnd. Samozrejme po vibráciách sa rozoznie hlasný alarm. Monitor tiež ponúka možnosť nastavenia počuteľného tikanie, ktoré zodpovedá pohybom bruška / nadychujete.

Veľkou výhodou monitora sú jeho kompaktné rozmery a jednoduché ovládanie. Pre nastavenie rôznych funkcií však budete potrebovať manuál. Pozitívne hodnotíme tiež to, že monitor môžete používať v kočíku, kolíske, detskej postieľke a podobne. Nesmie sa však používať v prípade akýchkoľvek pohybov (napríklad cestovanie).

Nevýhoda monitora spočíva v tom, že akonáhle sa bábätko začne pretáčať, bude mu monitor prekážať. Ideálne teda je jeho používanie skôr u novorodencov a malých detí, ktoré v postieľke skôr leží, než objavujú svet. S klipom na plienku sa horšie manipuluje, pretože nejde celý odklopiť a pricvaknúť. Na plienku je ho nutné nasadiť podobne, ako keď si dávate vlásenky do vlasov.

Zistiť cenu

Babycontrol BC-230i Monitor kontroly dychu pre dvojčatá

Typdoskový
Počet snímacích dosiek v balení4
Zdravotná certifikáciaáno
Batérie v baleníáno
Predlžovací kábelnie
Hlasitosť alarmuneuvádza

V balení nájdete 4 kusy snímacích podložiek a 1 vyhodnocovaciu jednotku. Pri inštalácii majte na pamäti, že postieľky by od seba mali byť vzdialené najmenej 40 cm. A určite nikdy nedávajte obe deti do jednej postieľky. Po pripojení snímacie dosiek k vyhodnocovacej jednotke a uvedenie prístroja do chodu, sa na malom displeji začnú zobrazovať čísla o 1 do 9. Ak sa zobrazí 0, znamená to žiadny pohyb a spustí sa alarm. Do vyhodnocovacej jednotky prichádza najskôr signály od dieťaťa ležiaceho vľavo, potom od dieťaťa ležiaceho vpravo.

Ak je dýchanie v poriadku LED diódy preblikujú zelene, ak dôjde k zástave, začnú blikať červeno. Všeobecne sa nám zdá, že vyhodnocovacia jednotka je príliš malá na to, že zobrazuje informácie od oboch detí. Už len to, že si musíte pamätať, z ktorej strany prichádza signál, ktorého dieťaťa ako prvý, musí byť v krízovej situácii pomerne náročné. Nepáči sa nám tiež dva farebné signály v jednej LED dióde.

Čo však vidíme veľmi praktické je možnosť dočasne, alebo nastálo prerušiť režim dvojčiat, takže monitor funguje len pre jedno dieťa. Pravdepodobne sa stane, že súrodenci nebudú spať v rovnakú dobu, takže je praktické, že si môžete zvoliť režim jedného dieťaťa.

Trvalé prepnutie

  • Vo vypnutom stave stlačte tlačidlo on / off po dobu 30 sekúnd. Akonáhle sa na displeji objaví písmená S – E tlačidlo pustite.
  • Na displeji sa začnú striedavo zobrazovať číslice 1 a 2.
  • Ak chcete monitorovať len jedno dieťa, stlačte tlačidlo on / off, akonáhle sa na displeji objaví 1.

Prechodný režim

Ak sa stane, že jedno bábätko bude chcieť vstávať skôr než to druhé, môžete monitor prepnúť na prechodnú dobu do stavu 1 dieťaťa.

  • Krátko stlačte tlačidlo on / off, tak dôjde k dočasnému prepnutiu.
  • Kontrolka, ktorá zodpovedá strane dieťaťa, ktoré ste vytiahli z postieľky, bude červeno blikať, tým vás upozorňuje na to, aby ste po uložení bábätka nezabudli senzor znova zapnúť do režimu dvojičiek.
  • Znovu zapnutie režimu dvojčiat vykonáte tak, že krátko stlačíte tlačidlo on / off.

Páči sa nám možnosť, že monitor dychu nemusíte používať len pre dvojčatá. Je tu možnosť používania monitora len pre jedno dieťa, a v prípade, že sa vám v krátkej dobe po narodení 1. dieťaťa narodí druhé, môžete monitor začať využívať tak, ako pre dvojčatá.

Dostatočne veľké sú aj snímacie podložky, ktoré dych bábätká dobre snímajú aj z boku, teda v momente, keď sa dieťatko odvalí od stredu ku kraju, pokiaľ to nie je úplne mimo podložku.

Zistiť cenu

Monitor dychu versus detská opatrovateľka

Pri čítaní rôznych stránok a diskusií môžete naraziť na dva pojmy: detská opatrovateľka a monitor dychu (často nazývaný ako baby monitor). Ako sa od seba tieto dve zariadenia líšia?

  • Detská opatrovateľka prenáša najmä zvuky a niekedy aj video. Používať ju môžete pre malé, ale aj väčšie deti. Využijete ju predovšetkým, ak máte veľký dom či byt a bábätko spí napríklad na poschodí alebo vo vzdialenejšom izbe. Aby ste mali istotu, že drobek spokojne oddychuje, dáte mu k postieľke vysielačku, ktorá sníma zvuky v izbe. Durhou potom máte pri sebe, tá vás upozorní vždy, keď sa v izbe začnú ozývať zvuky.
  • Monitor dychu môžete používať najmä pre novorodencov, ale aj pre dojčatá. Jeho hlavným poslaním je strážiť, či bábätko dýcha. Ak nie, dá rodičom vedieť hlasným alarmom. Monitor dychu nesníma zvuky, ktoré vaše bábätko vydáva, ale zameriava sa len na dych, prípadne pohyb.

Monitor dychu: zaobstarať či nekúpiť?

Názory na obstaranie tohto pomocníka sa líšia. Niektorí rodičia jeho obstaraním získajú väčšiu istotu, že je o ich potomka naozaj dobre postarané. Iní zasa uvádzajú, že sa bez neho dobre zaobídu. Jeho prítomnosť v podstate najviac pomáha rodičom, najmä prvorodičkám, ktoré sú v novej úlohe mamičky trochu neisté, a monitor dychu je v tomto ohľade dokáže upokojiť. Mnohé z nich uvádzajú, že môžu lepšie spať a nemusí sa každú chvíľu budiť, aby skontrolovali, či sa hrudníček ich Drobka dvíha. Stačí sa len pozrieť na vyhodnocovaciu jednotku, či svieti správna dióda a môžu pokojne spať. Mamičky často zmieňujú, že hlavne krátko po narodení je každá minúta spánku navyše na nezaplatenie.

Najčastejším dôvodom pre obstaranie je obava zo syndrómu SIDS – Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa, ktorý sa u detí môže nečakane prejaviť do 1 roka, najčastejšie však v prvom polroku. Za SIDS sa označuje akékoľvek úmrtia dieťaťa, ktoré bolo zdravé a umrelo náhle bez zistenia príčiny.

Majte na pamäti, že monitor dychu SIDS nezabráni, ale dokáže vás na neho včas upozorniť, takže môžete začať bleskovo konať, a tým bábätku zachrániť život. Monitory dychu sú najčastejšie nastavené tak, že ak do 20 sekúnd nezaregistrujú nadýchnutie dieťaťa, začnú vydávať hlasný poplach. Vy tak môžete vytočiť 155 a začať vykonávať resuscitáciu. Pre novopečených rodičov je dobré, aby ešte pred narodením bábätka absolvovali kurz prvej pomoci pre novorodencov a boli tak schopní, v prípade potreby, maličkému poskytnúť správnu prvú pomoc.

Monitory dychu vás na problém upozorní aj v prípade, keby bábätko začalo zvracať a v závislosti od toho sa dusiť, alebo ak by vdýchlo cudzí predmet a začalo sa dusiť alebo keď zle dýcha kvôli chorobe. Svoju úlohou môžu hrať aj u väčších detí, ktoré sú potrebné po úraze hlavy alebo očkovanie. Akonáhle dôjde k zástave dychu, alebo bábätko dýcha v nepravidelných intervaloch, monitor vás na to upozorní.

Ako predísť Syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa?

SIDS nejde nikdy 100% predísť, môže sa dostaviť náhle bez varovania, a to ako u donosených bábätiek, tak u nedonosených. Rodičia sa však môžu správať tak, aby minimalizovali ohrozenie potomka týmto syndrómom.

  • Počas tehotenstva nefajčite a nepite alkohol.
  • Nenechávajte bábätko, ktoré sa nevie samo otočiť, spinkať na brušku.
  • Nefajčite v miestnosti, v ktorej malé spí.
  • Pre väčší pocit istoty používajte monitor dychu.
  • Používajte cumlík, pretože ten zabraňuje ochabnutie svalov okolo horných ciest dýchacích.
  • Po kŕmení nechajte bábätko odbrknout.
  • Nedávajte do postieľky plyšáky ani zbytočné vankúšiky a perinky, ktorými by sa dieťa mohlo udusiť.

Rozhodnutie, či je monitor dychu nutný alebo nie už necháme na vás a vašom osobnom pocite rovnako ako otázku, ako dlho budete chcieť monitor používať. Najčastejšie sa však používa do 1 roka dieťaťa.

Typy baby monitorov: doskové, plienkové, s opatrovateľkou

Na trhu sa môžete stretnúť s 3 typy monitorov. K rozhodnutiu vám môže pomôcť otázka, či bude bábätko spať len v postieľke alebo ho budete často prenášať medzi niekoľkými postieľkami a treba kočíkom.

Doskový monitor dychu

Ide o najrozšírenejší typ monitora dychu do postieľky. Pri kúpe v balení nájdete snímacej dosku a vyhodnocovaciu jednotku, ktoré sa k sebe pripájajú káblom. Snímacia doska sa najčastejšie pokladá pod matrac, na ktoré bábätko spí. Maximálnu povolenú hrúbku matraca zistíte u výrobcu a rozhodne neodporúčame tento fakt podceňovať. Ak by ste použili hrubšie matraci, hrozí, že monitor nebude správne fungovať. U nedonosených bábätiek alebo bábätiek s nízkou váhou sa monitor môže pokladať aj pod prestieradlo, aby bol schopný dych správne monitorovať.

Jedna snímacia doska spravidla nepokryje celú postieľku, čo spočiatku, kedy je mimiky malinké, nevadí. Ako rastie a začína sa pretáčať, môže dôjsť k tomu, že sa z dosky odvalí, a tá potom situáciu vyhodnotí ako alarmujúce. Preto je dobré, ak sú v balení dosky 2, alebo je možnosť si druhú časom prikúpiť.

Neodporúča sa, aby snímacie doska ležala na látkovú rošte, pretože by sa mohla zničiť. Preto je dobré použiť podložku pod monitor dychu, teda pod snímacie dosku, ideálne z pevného materiálu (napríklad drevotriesky). Výhodou 2 dosiek je aj možnosť používať 1 vyhodnocovaciu jednotku pre 2 dosky, kedy jedna môže byť umiestnená v postieľke spálni a druhá treba v postieľke v obývačke. V tomto momente vám postačí prenášať len vyhodnocovaciu jednotku.

Nezabudnite, že jedným doskovým monitorom nemôžete snímať treba dvojčatá. Monitor dychu pre dvojčatá musia mať 2 snímacie dosky a dve vyhodnocovacej jednotky.

Ako monitor dychu funguje?

Na snímacej doske dochádza vďaka drobným kryštálikom k piezoelektrickému javu. Kryštáliky teda vytvárajú nepatrné elektrické napätie, ktoré je zosilnené a spracované vyhodnocovacia jednotkou. Snímací dosku môžeme pripodobniť k elektrickému tlačidlu podobnému zvončeka pri domových dverách. Ak sa bábätko pohne (za pohyb sa považuje i nádych), tlačidlo na okamih zopne a vyšle signál do vyhodnocovacej jednotky. Vyhodnocovacia jednotka má nastavený určitý počet sekúnd (najčastejšie 20, ale to je u každého výrobcu iné), po ktorých uplynutí čaká ďalší impulz. Pokiaľ k nemu nedôjde, spustí sa alarm.

Kedy sa hodí a kedy nie

Doskové monitory dychu sa hodí v prípade, že bude bábätko najčastejšie spať vo svojej postieľke (teda v jednej postieľke). Problém nie je ani v prípade, kedy bude mať dve postieľky.
Monitor však nie je vhodný pre časté prevážanie a premiestňovanie snímacej dosky. Okrem toho, že inštalácia síce nie je nijako obtiažna, predsa nejaký čas zaberie, a navyše by sa doska mohla poškodiť.

Monitor dychu na plienku

Tento typ monitora dychu môžeme označiť za mobilný. Dieťaťu sa pomocou klipu pripína na plienku z prednej strany tak, aby sa dotýkal bruška. K svojmu fungovaniu nepotrebuje žiadne káble, takže sa ľahko prenáša. Na druhej strane, viac aktívnym deťom môže prekážať a obmedzovať ich tak v pohybe. Majte na pamäti, že perina alebo deka môže znížiť hlasitosť prípadného poplachu. Ich nespornou výhodou oproti doskovým monitorom dychu je funkcia vydávanie vibrácií, ktoré sa aktivujú, akonáhle prístroj zistí nepravidelné dýchanie a podobne.

Kedy sa hodí a kedy nie

Mobilné monitory dychu sa hodí predovšetkým, keď viete, že bábätko nebude spať len vo svojej postieľke, ale aj v posteli rodičov alebo napríklad v kočíku na záhrade. Ani tento typ však nie je možné používať počas pohybu (teda keď napríklad s kočíkom idete na prechádzku, alebo prevážate bábätko v aute).

Monitor dychu s opatrovateľkou

Ako sme už písali na začiatku článku, opatrovateľka aj monitor dychu sú dve rôzne zariadenia, avšak je možné ich zaobstarať aj v kombinovanej forme.

Prístroj sa skladá z doskové snímacej podložky a elektronické opatrovateľky, ktorá môže mať aj obrazovku (video). Výhody a nevýhody sú rovnaké ako pri doskových monitorov. Zaobstaranie tohto typu je o niečo nákladnejšie, ale rozdiel nie je až tak markantný. Kombinácia dvoch prístrojov v jednom však so sebou nesie aj negatíva, najmä ak máte 2 deti v jednom izbičke a u jedného chcete sledovať dych a u druhého to, ako sa hrá.

Kam a ako monitor dychu umiestniť?

Záleží na type monitora. Tie, ktoré pripnete za plienku, sa umiestňujú na bruško, v úrovni pupíčku, tak aby sa dotýkali bruška.

Doskové a kombinované s opatrovateľkou sa dávajú pod matrac. Veľmi dôležité je si zistiť, akú maximálnu hrúbku môže matraca mať. Doska by mala byť položená tak, aby čo najviac zaberala plochu pod bábätkom. Ak vám bábätko vyrastie, alebo sa začne pretáčať, kúpte si 2. snímacie dosku, vďaka ktorej pokryjete plochu celej postieľky.

Planý poplach pri monitore dychu

V diskusiách sa často dočítate, že rodičia síce monitor dychu majú, ale nepoužívajú ho kvôli planým poplachom. Pamätajte, že nikdy neviete, či sa jednalo o pravý alebo falošný poplach. Môže sa stať, že bábätko naozaj prestalo dýchať, ale akonáhle sa spustil poplach, dostalo impulz a znovu sa nadýchlo.

K planým poplachom, ale, môže dochádzať aj zlou inštaláciou alebo príliš silnú matracov. Poplach sa môže spustiť aj v momente, keď sa dieťatko pretočí a snímacie doska ho prestane snímať.

9 najčastejších otázok

1. Kde a kedy kalibrovať monitory dychu?

Ak čakáte druhé dieťa, je dobré monitor nechať kalibrovať, akonáhle ho to prvé prestane používať. Túto činnosť by mal vykonávať výrobca.

2. Môžem si monitor dychu požičať?

Ak si nechcete tento prístroj kupovať, pretože ruku na srdce, naozaj nejde o zanedbateľnú čiastku, je možné si ho aj požičať. Dohovoriť sa môžete hneď v pôrodnici, kde rodíte. Každá má pravdepodobne iné postupy, ale mali by ste spísať zmluvu, ktorá by mala obsahovať, čo si požičiavate, za koľko a na ako dlho. Okrem pôrodnice by vám mohla pomôcť aj najrôznejšie materské centrá alebo spolky.

3. Bude mi pre monitorovanie dvoch detí stačiť jedna snímacia doska?

Rozhodne nebude, pretože vyhodnocovacia jednotka by poplach spustila až v okamihu, keď by nedýchalo ani jedno bábätko.

4. Bude mi stačiť jedna vyhodnocovacia jednotka, keď budem mať na každé dieťa jednu snímaciu podložku?

Pamätajte, že každé bábätko potrebuje vlastnú vyhodnocovaciu jednotku a vlastné snímaciu podložku.

5. Môžem monitor dychu nainštalovať do postele, v ktorej spím s bábätkom?

Toto sa rozhodne neodporúča, pretože monitor by nepracoval správne. Snímal by totiž aj pohyby rodičov.

6. Je možné monitor dychu používať pri vychádzke v kočíku?

Monitor dychu je možné používať len v režime spánku. Drncání kočíka by mohol monitor vyhodnotiť ako dýchanie, a ak by bábätko prestalo dýchať, neupozornil by na to, pretože by túto skutočnosť nerozpoznal. Takže v kočíku za jazdy nikdy nepoužívať!

7. Môže ako dýchanie (pohyb bábätka) monitor vyhodnotiť aj nejaký pohyb v miestnosti mimo postieľku?

Monitor dychu môže negatívne ovplyvniť napríklad to, že sa postieľka priamo dotýka postele rodičov alebo podlaha, ktorá sa pri chôdzi „hojdá“.

8. Dokáže monitor dychu zabrániť, aby bábätko prestalo dýchať?

Určite nedokáže. Monitor dychu na tento fakt len ​​upozorní, ale to dostatočne včas, takže rodičia majú možnosť dieťatku poskytnúť prvú pomoc.

9. Ako často meniť batérie?

Batérie spravidla vo snímacej jednotke vydrží pol roka i dlhšie. Ale záleží na typu batérií aj značke monitoru dychu. Snímajte len také prístroje, ktoré majú indikátor stavu batérie, tak budete najlepšie vedieť, ako na tom ste. Je dobré si navyknúť, že pri každom vybratí bábätka monitor vypnete, tým sa veľmi šetrí batérie. Nezabudnite, že akonáhle bábätko z postieľky vytiahnete, snímacia jednotka to vyhodnotí tak, že bábätko prestalo dýchať a spustí hlasný alarm. To môže byť veľmi nepríjemné, ak dieťatko potrebujete v noci nakŕmiť. Než dôjde k samostatnému alarmu, začnú sa najskôr ozývať „předzvuky“, ktoré vás upozorní na to, že sa spustí alarm. Preto monitor vypnite už v tomto okamihu. Pri vkladaní do postieľky ho však nezabudnite opäť zapnúť.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo