Ako vybrať monitor

Kto dnes nemá počítač, ako by nebol. Ale ku každému počítaču samozrejme potrebujeme monitor. Ideálne LCD. Bez neho by sa nám pracovalo naozaj ťažko! Pripravili sme pre vás súhrn rád a tipov, v ktorých sa dozviete, na čo si dať pri výbere nového monitora pozor. Tak poďme na to.Pokiaľ s výpočtovou technikou a najmä monitory nemáte príliš skúseností, tak vás môže prekvapiť množstvo pojmov a parametrov, ktoré sú s výberom spojené. Máme tu pixely, rozlíšenie, jas, kontrast, pozorovacie uhly a rôzne technológie obrazoviek. Spoločne si všetky tieto pojmy prejdeme, nech máte lepšiu predstavu, ktoré sú pre vás dôležité. Pre každého je totiž ideálny monitor trochu iný. Niekto preferuje obrie uhlopriečku a pre iného je zase dôležitý čo najrýchlejší čas odozvy alebo najjemnejšie obraz. Ďalšie doplnkové faktory, ktoré môžu rozhodnúť, pre výber konkrétneho modelu sú potrebné vstavané reproduktory, vzhľad, množstvo a typy konektorov.

Test monitorov

Dostupné herné monitory

Nie sú bez kompromisov, ale za to je dostanete v prijateľnej cenovej hladine od 200 do 500 €. Tieto herné monitory stojí za zváženie pri nákupe.

AOC AG251FZ

Uhlopriečka35 palcov
Rozlíšenie3440 x 1440
Reproduktornie
Typ paneluVA
Jas300 cd/m2
Doba odozvy4 ms
Povrchmatný
Zistiť cenu

ASUS VG248QZ

Uhlopriečka34 palcov
Rozlíšenie3440 x 1440
Reproduktornie
Typ paneluIPS
Jas300 cd/m2
Doba odozvy4 ms
Povrchmatný
Zistiť cenu

Samsung C24FG73

Uhlopriečka35 palcov
Rozlíšenie3440 x 1440
Reproduktoráno
Typ paneluVA
Jas300 cd/m2
Doba odozvy4 ms
Povrchmatný
Zistiť cenu

Acer XZ271ABMIIPHZX

Uhlopriečka27 palcov
Rozlíšenie3440 x 1440
Reproduktornie
Typ paneluIPS
Jas600 cd/m2
Doba odozvy4 ms
Povrchmatný
Zistiť cenu

Najlepšie herné monitory

Výber bez ohľadu na cenu, väčšina je okolo do 1 000 €, ale niektoré aj výrazne drahšie. Pre väčšinu z nás to bude skôr len inšpirácia na dobu za pár rokov, až technologický pokrok posunie ich ceny výrazný kus dole.

BenQ EX3501R

Uhlopriečka25 palcov
Rozlíšenie1920 x 1080
Reproduktoráno
Typ paneluTN
Jas400 cd/m2
Doba odozvy1 ms
Povrchmatný
Zistiť cenu

Dell AW3418DW

Uhlopriečka24 palcov
Rozlíšenie1920 x 1080
Reproduktoráno
Typ paneluTN
Jas350 cd/m2
Doba odozvy1 ms
Povrchmatný
Zistiť cenu

AOC AG352UCG

Uhlopriečka24 palcov
Rozlíšenie1920 x 1080
Reproduktornie
Typ paneluVA
Jas350 cd/m2
Doba odozvy1 ms
Povrchmatný
Zistiť cenu

Asus PG27UQ

Uhlopriečka27 palcov
Rozlíšenie1920 x 1080
Reproduktoráno
Typ paneluVA
Jas250 cd/m2
Doba odozvy1 ms
Povrchmatný
Zistiť cenu

Najlepšie klasické (kancelárske) monitory

BenQ GW2270H

Uhlopriečka22 palcov
Rozlíšenie1920 x 1080
Reproduktornie
Typ paneluVA
Jas250 cd/m2
Doba odozvy5 ms
Povrchmatný
Zistiť cenu

LG 29UM58

Uhlopriečka29 palcov
Rozlíšenie2560 x 1080
Reproduktornie
Typ paneluIPS
Jas250 cd/m2
Doba odozvy5 ms
Povrchlesklý
Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Typy monitorov

Pre predstavu čo všetko si môžete domov či do kancelárie zaobstarať sme rozdelili monitory do niekoľkých skupín. Niektoré skupiny sa čiastočne prelínajú, ale so všetkými týmito pojmami sa môžete stretnúť a je dobré vedieť, čo znamenajú.

Klasické LCD monitory

Prevažná väčšina modelov na trhu, nemajú žiadnu z dodatočných funkcií. Ich cena siaha od stovky až po tisíce eur u profesionálnych monitorov. Môžete sa tiež stretnúť s pojmom LED monitory. Hlavne vďaka marketingu predajcov oba tieto pojmy dosť splývajú v jeden, ale skúsime si vysvetliť rozdiel.

 • LCD je skratkou z anglického „liquid crystal display“, čo sa dá voľne preložiť ako displej z tekutých kryštálov. Zjednodušene povedané, v displeji sú vrsty filtrov a tekutých kryštálov ktoré pomocou podsvietenia produkujú očakávané farby a odtiene.
 • Oproti tomu LED je skratkou z „light-emitting diode“, čo je technológia, ktorá funguje na podobnom princípe. Rozdiel je však tom, že ako svetelný zdroj sa používajú LED diódy. Tie priniesli pokrok v podobe nižšej spotreby, vyššieho kontrastu a lepšieho zobrazenie čiernej farby.

V súčasnej dobe je to tak, že prevažná väčšina nových monitorov má LED podsvietenie. Napriek tomu sú však často na eshopoch označované ako LCD, prípadne LCD LED displeje. Je to trochu zmätočné, ale pri výbere monitora si proste skontrolujte, či je ako technológia podsvietenia uvedená LED. Pri nových je to skoro automatické, takže skôr v prípade, že plánujete kúpiť nejaký starší kúsok.

Prehnuté monitory

Jedná sa o podmnožinu predchádzajúcej kategórie. Poslednou dobou nadobúdajú na popularite medzi hráčmi hier, ktoré dokážu viac vtiahnuť do deja. Kvôli horším pozorovacím uhlom sú však nepraktické, ak ich sledujete inak ako vzpriamene. Prehnuté displeje a televízory boli veľkým trendom pár rokov dozadu. U televíznych obrazoviek sa neuchytil vôbec a prehnuté obrazovky z ponuky zmizli. Pri počítači kedy skoro vždy sedíte priamo pred ňou, je použiteľnosť predsa len o niečo väčší. Stále však platí, že prehnutá obrazovka nerobí dobre každému a ak o nej premýšľate, tak si ju prvýkrát určite vyskúšajte niekde na predajni. Nech viete ako na ňu vašu oči budú reagovať.

LCD monitory s TV tunerom

Pomerne obľúbená skupina. Takýto monitor dokáže nahradiť vďaka integrovanému tuneru aj televízor. Stačí ho pripojiť k anténe a je hotovo. Zaujímavé riešenie hlavne do menších bytov, kde je nedostatok miesta. Pochopiteľne má aj toto riešenie svoje úskalia. Monitory sú u väčších veľkostí drahšie ako rovnako veľké televízory. Klasické tv tiež vedú u kvality zobrazenia, hlavne u drahších modelov.

Dotykové monitory

Podobne ako u telefónov alebo tabletov ovládate zariadenie tak, že sa dotýkate displeja. Pri dotyku na displeji zobrazenom ovládacom prvku, prijme obrazovka hmatový povel a zareaguje. Teoreticky vďaka tomu nepotrebujete ďalšie ovládacie prvky, ako sú klávesnice alebo myši. V praxi je dotyková obrazovka skôr doplnkovým spôsobom ovládania a predošlé dva primárne ovládače u väčšiny užívateľov nenahradí. Už len preto, že pri dlhšej práci treba mať ruky stále zdvihnuté a neustále sa dotýkať obrazovky. Ak nad týmto typom premýšľate, opäť zvážte, či ho skutočne potrebujete. Principiálne sa môžeme stretnúť s dvoma technológiami dotykových obrazoviek.

 • Kapacitné – sú častejšie používané, ponúkajú lepšie farby i presnejšiu reakciu na dotyk. Vykúpené je to vyššou cenou a horšie reakcií v prípade, že máte špinavé ruky.
 • Rezistívné – u monitorov sa moc nepoužívajú, ale majú horšie farby aj nie sú tak moc presné. Oproti tomu sú lacnejšie a môžete ich ovládať napríklad aj mokrým prstom.
späť na začiatok ↑

Čo je LCD monitor

LCD monitor (displej z tekutých kryštálov) je nástupcom klasického CRT monitora (to je ten, čo vyzerá ako „krabice“). LCD monitor spoznáte ľahko, pretože je na rozdiel od CRT monitora plochý. Ako zdroj svetla používajú studené katódy, ktoré cez sériu filtrov a tekuté kryštály posielajú svetlo. To sa následne rozdeľuje z bieleho na červenú, zelenú a modrú. Z týchto troch farieb v plnej intenzite sa spätne „miešajú“ všetky odtiene, ktoré môžeme vidieť na obrazovke monitora.

Existujú 3 typy technológií LCD

Twisted Nematic (TN)

Najlacnejšie panely monitorov, ktoré sú súčasne najstarší z troch popisovaných technológií. Zaručene postačí, ak zháňate kancelársky monitor a vďaka rýchlej odozve je ocenia aj priaznivci počítačových hier. Na prácu s grafikou ale nestačí.

 • nízka obstarávacia cena
 • rýchla odozva
 • slušný jas
 • kontrast
 • horšie pozorovacie uhly
 • nedokonalé zobrazenie farieb
 • poškodené pixely svieti

IPS a S-ISP

Majú vynikajúce zobrazenie farieb. Dokonca sa v kvalite zobrazenia môžu porovnávať aj s CRT monitory. Ich ďalšou prednosťou je nezkreslování obrazu ani pri pozorovaní z uhlov. Trochu strácajú, pokiaľ ide o odozvu a kontrast. Sú skvelé pre kancelárske využitie i prácu s grafikou.

 • kvalitné farby
 • široké pozorovacie uhly
 • priemerný kontrast aj odozva

PVA / MVA / VA

Oproti IPS monitorom vynikajú ďaleko lepším kontrastom a slušnú odozvou. Navyše majú ešte o niečo lepšie zobrazenie farieb. Pretože sú kvalitné vo všetkých týchto parametroch, možno ich použiť v kancelárii, na hranie hier i úpravu grafiky. Počítajte však s tým, že sú o niečo drahšie.

 • špičkové farby
 • skvelé pozorovacie uhly
 • vynikajúci kontrast
 • priemerná odozva
 • vyššia cena
späť na začiatok ↑

Ako veľký monitor si mám vybrať

Záleží samozrejme na tom, na čo budete monitor používať. Všeobecne ale odporúčame vyberať veľkosť obrazovky medzi 19 a 24 palcami (jeden palec zodpovedá dĺžke 2,54 cm). Ak samozrejme nemáte špeciálne požiadavky. Síce ešte aj dnes nájdeme v ponukách predajcov sem tam monitor s pomerom strán 4: 3 (ako tomu bolo u starších CRT monitorov), ale okrem kancelárie je rozhodne neodporúčame. Všetky súdobej multimediálne obsahy sa totiž ďaleko lepšie vojdú do pomeru 16: 9, prípadne 16:10.

Na kancelársku prácu vám bude stačiť monitor s uhlopriečkou 19-21 „. Výnimkou sú časté práce s viacerými otvorenými oknami naraz. Ak potrebujete mať otvorené súčasne dva dokumenty, siahnite radšej po monitore s uhlopriečkou 22-24 palcov.

Hráči dobre vedia, že s malým monitorom herný zážitok nikdy nebude taký ako s veľkým. Ale aj vám postačí väčšinou monitor s uhlopriečkou 22-24 palcov. Väčšia monitor odporúčame len v prípade, že budete sedieť ďalej od obrazovky. Potom sa nebojte investovať pokojne aj do 27-30 „, ale počítajte s vyššou cenou.

Grafici, pre vás nie je veľkosť monitora prvoradá, ale myslite na to, že na 19 „obrazovke sa grafika robí nepohodlne. Preto vyberajte z uhlopriečok aspon 24 „. Budete potrebovať hlavne monitor, ktorý zobrazuje farby čo najpresnejšie. Ak chcete robiť grafiku profesionálne, nechajte si monitor kalibrovať tak, aby farby na obrazovke čo najviac zodpovedali farbám tlače.

Monitory a tlačiarne totiž skladajú výsledné odtiene z iných farieb. Kým obrazovky pracujú s modelom RGB (z anglických názvov farieb red – červená, zelená – zelená a blue – modrá), tlačiarne skladajú všetky odtiene na papieri pomocou štyroch farieb – tzv. CMYK (cyan – azúrová, magenta – purpurová, yellow – žltá a key / black – čierna).

Myslite na správnu ergonómiu. Ak pri počítači trávite mnoho hodín v kuse, uistite sa, že máte monitor v optimálnej výške. Správne by mala byť horná hrana v úrovni očí, aby ste na obrazovku hľadeli priamo. Tým predídete prípadným problémom s krčnou chrbticou.

Rozlíšenie

Rozlíšenie je jedným z kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú výslednú kvalitu obrazu. Je to počet zobrazovacích bodov, ktoré dohromady poskladajú zdanlivo jednoliaty obsah na displeji. Zjednodušene povedané: čím viac zobrazovacích bodov, tým jemnejšia obraz.

Maximálne použiteľné rozlíšenie je dané konkrétnym modelom monitora. Nie je ale pravda, že keď si kúpite excelentný monitor, máte vyhrané. Kvalitu rozlíšenie totiž ovplyvňuje grafická karta počítača. To je súčiastka, ktorá sa stará o všetky zobrazovanie, či už používate počítač k čomukoľvek.

Každá grafická karta má definovaná rozlíšenie, ktorá zvládne zobraziť. Cez tieto hodnoty sa nedostanete. Preto si vždy overte, že grafická karta vášho počítača alebo notebooku zvládne požadované rozlíšenie vášho vysnívaného monitora zobraziť.

Pri výbere monitora myslite na to, že sebeväčšia obrazovka so zlým rozlíšením nikdy nebude mať kvalitný obraz.

Pre predstavu: Obrazovka 16 x 10 cm s rozlíšením 1920 x 1080 px bude mať k vykreslenie obrazu rovnaký počet bodov ako obrazovka 160 x 100 cm s rozlíšením 1920 x 1080. To znamená, že na druhej obrazovke budú zobrazovacie body 10x väčšie, a teda výsledný obraz menej kvalitný (spojitý).

Pre väčšinu monitorov je bežné fullHD rozlíšenie, to je 1 920 x 1 080 pixelov. Najmä u väčších obrazoviek sa môžete stretnúť so 4K rozlíšením, ktoré je 3 840 x 2 160. U starších obrazoviek sa ide stretnúť s HD Ready, čo bolo 1 600 x 1 200 pixelov.

Kompletná tabuľka všetkých (aj historických) rozlíšenie + ich označenie

 • CGA 320 x 200
 • QVGA 320 x 240
 • VGA 640 x 480
 • NTSC 720 x 480
 • WVGA 854 x 450
 • WVGA 800 x 480
 • PAL 768 x 576
 • SVGA 800 x 600
 • XGA 1024 x 768
 • 1152 x 768
 • HD 720 1280 x 720
 • WXGA 1280 x 800
 • WXGA 1280 x 768
 • SXGA 1280 x 1024
 • 1366 x 768
 • 1440 x 960
 • SXGA + 1400 x 1050
 • WSXGA 1680 x 1050
 • UXGA 1600 x 1200
 • HD1080 1920 x 1080
 • WUXGA 1920 x 1200
 • QXGA 2048 x 1536
 • QHD 2560 x 1440
 • WQXGA 2560 x 1600
 • QSXGA 2560 x 2048
 • 4K UHD 3840 x 2160
 • 8K UHD 7680 x 4320

8K monitory sa na trhu ešte len objavujú a ich cena je ešte príliš vysoká pre väčšie rozšírenie.

Pomer strán

Udáva pomer dĺžky a šírky obrazovky. Stretnúť sa môžete s niekoľkými typmi:

 • 16: 9 – v súčasnosti asi najbežnejší pomer, býva odporúčaný pre hranie hier a sledovanie filmov
 • 16:10veľmi podobný predchádzajúcemu, môžete skúsiť, ktorý vám viac vyhovuje
 • 4: 3na filmy ani hry sa príliš nehodí, predtým býval bežný, niekto ho má stále rád ako vhodný pomer pre pracovnú stanicu
 • 21: 9 – tiež sa s ním možno stretnúť pod pojmom „ultrawide monitor“, kde je šírka už naozaj veľká (oproti výške) a obraz sa môže zdať deformovaný. Niekomu napriek tomu môže vyhovovať, či s ním nemáte skúsenosť a tak je zase dobrá stratégia si ho chvíľu vyskúšať.

Hovorí sa, že by mal pomer strán čo najviac zodpovedať vášmu zornému poľu. Ideálne by ho mal celé vypĺňať, pre maximálne vtiahnutie do deja pri hraní hier či sledovanie filmov. Na záver je dobré si uvedomiť, že pomer strán sa týka obrazovky a nie celého monitora. Je síce obvyklé, že je rámik rovnako široký na všetkých stranách, ale môžete sa stretnúť aj s monitory, ktoré majú vertikálne rámčeky širšie ako horizontálne (prípadne naopak).

späť na začiatok ↑

Kvalita obrazu

Pod týmto všeobecným pojmom sa skrývajú najdôležitejšie obrazové parametre. Ide o:

 • jas
 • kontrast
 • doba odozvy
 • pozorovacie uhly
 • obnovovacia frekvencia

Jas

Ide vlastne o „svetlosť“ monitora, presnejšie jeho schopnosť zobraziť bielu farbu. Vysoké hodnoty jasu sú dôležité pokiaľ sa do monitora pozeráte za denného svetla a v jasnej miestnosti, kam svieti slnko. Naopak vo večerných hodinách, kedy je okolo tma, je vysoký jas bolestivý pre oči. Hodnoty jasu možno regulovať, je teda vždy lepšie mať vyššie hodnoty jasu, ktoré si môžete podľa potreby ubrať, než naopak. Jas sa udáva v jednotke zvanej kandela na meter štvorcový (cd / m2) a za slušnú hodnotu možno označiť cca 250 cd / m2. Špičkové monitory ale môžu mať jas hravo cez 400 cd / m2.

Kontrast

Ukazuje pomer medzi najtmavšiu a najsvetlejšiu farbou, ktorou je obrazovka schopná zobraziť. Príklad ako je kontrast uvedený treba 1 000: 1. To je opäť veľmi slušná hodnota, ktorá je absolútne dostatočná pre domáce použitie. Keď má monitor nízky kontrastný pomer, tak to znamená že nedokáže zobraziť dobre čiernu farbu (tá má skôr šedý nádych – týka sa často IPS panelov) či bielu (tá môže mať zase nádych do svetlo šedej). Okrem klasického kontrastného pomeru sa možno stretnúť aj s kontrastom dynamickým, ktorý môže nadobúdať hodnoty niekoľko násobne vyšších. Aký je medzi nimi rozdiel?

 • Statický kontrast udáva pomer medzi zobrazením čiernej a bielej farby, keď sú na obrazovke zastúpené rovnomerne. Tj. každá 50% obrazovky (pri meraní sa používa čiernobiela „šachovnice“).
 • Dynamický kontrast udáva rozdiel medzi celou bielou plochou a celou čiernou plochou obrazovky.

Je dôležité mať na pamäti dve veci. Po prvé statický kontrast je dôležitejšie, pretože viac zodpovedá realite zobrazovaného obrazu. Typicky filmový záber temnej miestnosti, do ktorej presvitá z vonku svetlo z pouličného osvetlenia. Po druhé je potrebné porovnávať rovnaké typy kontrastu. Tj. nemať pri jednom monitore dynamický a u druhého statický. Jedná sa o úplne rozdielne hodnoty, ktorá sa každá týka niečoho iného.

Doba odozvy

Absolútne zásadný parameter pre hráčov hier. Pre ostatné príliš dôležitý nie je, pretože väčšina moderných monitorov je dostatočne rýchla. Pre presnejšie pochopenie čo je to doba odozvy, si predstavte čas, ktorý zaberie prekreslenie obrazovky z jednej farby na druhú. V praxi je potom rozdiel, medzi akými farbami prechádzate. Najrýchlejšie sú prechody medzi sivou farbou. Ostatné farby sú často pomalšie. Preto výrobcovia najčastejšie uvádzajú dobu odozvy práve pre šedú farbu a chváli sa vynikajúcou hodnotou 1 ms. V skutočnosti, ale obrazovka počítača prepisuje v každom okamihu oveľa širšie spektrum farieb a doba odozvy je preto dlhší. Za špičkové hodnoty sú považované tie pod 5 ms a pre bežnú prácu pokojne stačí aj hodnoty pod 15 ms. Bohužiaľ, reálnej hodnoty doby odozvy zistíte skôr z fanúšikovských testov než popisov vyrobca. Tam vždy skončí tá najlepšia možná hodnota. Ak pre váš vysnívaný model dostupný test nie je, tak údaje od výrobcu berte ako orientačné hodnoty a nie rozhodujúci parameter pri výbere.

Pozorovacie uhly

Ide o to, pod akým uhlom môžete sledovať dianie na obrazovke, bez toho aby bolo nejako výrazne deformované. V súčasnosti nie sú u monitorov extrémne dôležité. Jednak väčšina nových prístrojov má veľmi vysoké hodnoty pozorovacích uhlov. Výrobcovia často uvádzajú 178 °, v praxi je toto číslo takmer vždy menšie, ale na druhú stranu skoro vždy dostatočné. Osobne by som len veľmi spozornel, keby mal monitor v špecifikácii uvedenú nízku hodnotu tohto parametra, napríklad 140 ° a menej.

Obnovovacia frekvencia

Funguje je to trochu inak ako u televízorov. Jednak potrebujete monitor s dostatočne veľkou obnovovacou frekvenciou a zároveň potrebujete dostatočne výkonnú grafickú kartu, ktorá je schopná vykresliť patričný počet snímok za sekundu. Keď budete mať super 144 Hz monitor a staré kancelárske PC s integrovanou grafickou kartou, tak sa pri hraní hier dostanete pokojne len na 20-30 snímok za sekundu a skvelý displej vám nijako nepomôže.

Tak akú frekvenciu zvoliť? Opäť záleží na tom, čo od neho očakávate.

 • Práca / internet / prezeranie fotiek – v takom prípade sa vôbec nebojte obrazoviek sa základné frekvenciou 50/60 Hz. Môžete si vďaka tomu dovoliť väčšiu uhlopriečku, pretože ušetríte práve na obnovovacii frekvencii.
 • Hranie hier – tu už má zmysel ísť vyššie. Existujú obnovovacie frekvencie 75 Hz, 100/120 alebo 144 Hz. Vyberajte podľa toho ako výkonný je zvyšok počítača, nech sa navzájom nebrzdí.
 • Grafické práce / nadšenie hráči starších strieľačiek – 240 Hz? Tu už musíte siahnuť náležite hlboko do vrecka ako pri monitore, tak i pri počítači (najmä grafickej karty).
späť na začiatok ↑

Ako monitor pripojím k PC

Existujú štyri typy káblového pripojenia monitora k počítaču. Dávajte si pri výbere dobrý pozor, aby ste si nekúpili typ, ktorý nepôjde pripojiť k vášmu (staršiemu) počítači. Síce situáciu väčšinou môžete zachrániť dokúpením patričného kábla, ale prečo zbytočne plytvať peniazmi … Predstavme si jednotlivé typy pripojenia:

VGA

Najstarší zo štvorice aktuálne používaných pripojenia. Väčšina súčasných monitorov uprednostňuje iné typy, ale VGA zvyčajne taky zvládne. Ale ultrabooky, netbooky a moderné notebooky vo všeobecnosti nemajú VGA konektor, takže by ste prípadné pripojenie museli riešiť redukciou. To je síce možné, ale rozhodne nie ideálne. Preto sa vždy najprv presvedčte, či je daný typ pripojenia kompatibilný s počítačom.

DVI

DVI je o niečo novší typ pripojenia monitora, ktoré zvláda aj vysoké rozlíšenie obrazu. Ale opäť ho nehľadajte vo výbave notebookov. Ak budete chcieť obrazovku umiestniť ďalej ako 10 metrov od počítača, odporúčame prikúpiť zosilňovač signálu DVI. Môžete kábel použiť aj bez zosilňovače signálu, ale s každým metrom navyše signál slabne, takže sa budete musieť zaobísť bez maximálneho rozlíšenia.

HDMI

Vo verzii 2.0 toho dokáže naozaj veľa. Nielen že sa vyrovná s prenosom 4K rozlíšenie (3140 x 2160 px), ale dokonca prenáša bez problému i zvuk. Výhodou HDMI kábla je schopnosť rozširovať signály diaľkového ovládania. HDMI pripojenie možno redukciou zmeniť na DVI, a to bez straty kvality obrazu. DVI ale nezvládne prenos zvuku ani signálu diaľkového ovládača.

Display port

Posledné prevedenie display portu 1.3, ktorý sa tvarom nápadne blíži USB konektora, až na skosenú bočnú stranu, zvládne prenášať obraz v kvalite 8K (to je 16x väčšie rozlíšenie ako Full HD) s obnovovacou frekvenciou 30 Hz. K tomu samozrejme podporuje prenos zvuku i dátový prenos všeobecne. Tým sa odlišuje od predchádzajúcich typov pripojenia.

Všeobecne vám pred nákupom monitora odporúčame vždy zistiť:

 • aké typy pripojenia podporuje a aké typy pripojenia zvláda počítač, prípadne notebook, ku ktorému ho chcete pripojiť,
 • typ pripojenia nemá zásadný vplyv na kvalitu obrazu. Snáď s výnimkou VGA. Ale môže vám dopriať príjemné bonusy, ako je potrebné prenos zvuku a obrazu jedným káblom.
späť na začiatok ↑

Ergonómia

Veľmi praktická vlastnosť je možnosť nastaviť si výšku či náklon monitora. Ideálna výška je taká, aby bol obraz vo výške vašich oči. A pri dlhodobej práci ste si neunavovali krčnú chrbticu neustálym pozeraním nadol či nahor. Vypomôcť si možno napríklad krabicou, ktorú obrazovku podložíte, ale oveľa príjemnejšie a zároveň krajší variantou je, keď ide monitor výškovo nastaviť.

Najmä u lacných monitorov nebýva polohovanie úplne bežné. Ďalšou užitočnou vlastnosťou je tzv. „Pivot“. Vďaka nemu možno displej preklopiť. Takže miesto dlhé a široké obrazovky máte úzku a vysokú. To sa hodí hlavne pri použití viacerých obrazoviek, keď jeden máte klasicky a druhý preklopený, na ktorom je zobrazené viac menších okien programov pod sebou.

Zdravé sedenie pred počítačom

Práca pri počítači je náročná najmä pre vaše oči. Tie totiž nie sú prispôsobené k dlhodobého sledovania jedného bodu. Takéto dlhodobé zaostrovanie na jeden bod môže viesť k postupnému zhoršeniu zraku. Preto je dobré dodržiavať niekoľko pravidiel, ktoré môžu toto riziko eliminovať.

 1. Obrazovka by mala byť zhruba 40 – 70 cm od očí. Jej horný okraj potom v úrovni vašich očí.
 2. Dajte si pozor na vonkajšie svetlo. Keď sedíte čelom k oknu, tak ním budete oslnení. Pri opačnom sedení vám budú na monitor dopadať slnečné lúče a vytvorí rušivé odlesky. Môžete skúsiť obrazovku nakloniť mierne dopredu a tým odlesky zmierniť. Najlepším riešenia sú nepriepustné závesy či žalúzie.
 3. Žmurkajte. Mrkaním sa zvlhčujú oči. Pri sledovaní monitora klesá frekvencia žmurkania a vaše oči sa kvôli tomu vysúšajú. Takisto pomáha, keď sa pravidelne pozriete na nejaký vzdialenejší objekt (napríklad z okna). Oči musia zaostriť na niečo iné ako monitor a zároveň tak znížite únavu očí.
 4. Špecifickú oblasť v tomto prípade predstavujú notebooky, ktoré z princípu nie sú ideálne zariadenia pre dlhodobú prácu. Ich pôvodným zmyslom bolo nahradiť klasický počítač na cestách, ale postupom času ho nahradili v podstate na všetkých frontoch. Ich hlavnou nevýhodou je umiestnenie displeja a klávesnice veľmi blízko pri sebe. Aj notebook ale môžete skúsiť mať viac ergonomický. Pomôže k tomu polohovateľný stojan, externá klávesnica a myš.
späť na začiatok ↑

Technológia

 • Low Blue Light – možno aj zo svojho telefónu poznáte funkciu pre obmedzenie vysielania modrého svetla, ktoré najviac namáha naše oči. Hlavne vo večerných hodinách. Väčšina moderných operačných systémov ho vie obmedziť, ale toto je obmedzenie priamo na strane hardvéru – obrazovky.
 • Flicker-Free – Ak ste pri počítači často a trebárs aj niekoľko hodín v kuse, vyberte model s technológiou, ktorá šetrí oči. Najmä Flicker-free a Flicker-safe. Obe tieto technológie zamedzujú blikania podsvietenia monitora. Tým pádom ani pri dlhšom používaní obrazovka neunavuje oči a nemá nepriaznivé účinky na organizmus. Ak uvažujete o kúpe monitora do kancelárie, odporúčame vyberať modely, ktoré technológiu Flicker-free alebo Flicker-safe majú.
 • Reproduktory – v prípade, že nepotrebuje brilantný zvukový sprievod pri filmoch, tak môžete vziať zavděk monitorom s reproduktormi. Ušetríte miesto na stole i peniaze. A dostanete k tomu zvuk na úrovni lacného rádio prijímača. Ako podkres pre prácu alebo občasné sledovanie videí to môže byť úplne dostatočné.

Lesk obrazovky

Okrem veľkosti, rozlíšenie a typu pripojenia monitora môžete vyberať aj na základe lesku obrazovky. Môžeme ich rozdeliť do troch kategórií.

 • Lesklé – Zobrazujú sýte a presné farby, ale odrážajú svetlo, takže sú horšie čitateľné, keď na ne svieti slnko.
 • Matné – Neodrážajú svetlo, takže sú skvele čitateľné, ale nezobrazujú tak sýte farby.
 • Antireflexné – Sú to lesklé monitory s antireflexnou úpravou. Lepšie sa čítajú, keď svieti slnko, ale v porovnaní s lesklými monitormi nemajú tak sýte zobrazenie farieb.
späť na začiatok ↑

Doplnky

Vedľa prepojovacích káblov, na ktoré sme už upozorňovali v časti o type pripojenia, je dôležitý podstavec. Väčšina monitorov na trhu už sa predáva so štandardizovaným podstavcom. Ak nemáte špeciálne nároky na umiestnenie, na stole kľudne môže stať na podstavci z balenia.

Pre náročnejších z vás našťastie existujú stojany a držiaky, vďaka ktorým môžete obrazovku umiestniť do priestoru izby alebo napríklad upevniť na stenu. Najmä držiaky na stenu ale voľte opatrne, pretože sú štandardizované tak, aby k nim išla obrazovka (či už monitor alebo televízie) správne upevniť.

Držiaky na stenu mávajú jednotnú normu, ktorá označuje vzdialenosť upevňovacích skrutiek na tele držiaka a zadnej časti prístroja. Môžeme sa stretnúť s rozmermi: 75 × 75, 100 × 100, 200 × 100, 200 × 200 a 400 × 400 mm. Vždy sa presvedčte, že sa čísla držiaku a monitoru zhodujú, aby boli medzi sebou kompatibilné. Keď si nebudete istí, spýtajte sa radšej predajcu.

Opäť myslite na ergonómiu. Ideálna výška monitora je taká, aby bola horná hrana obrazovky vo výške vašich očí. To platí aj pre umiestnenie na stenu. Najprv si teda poriadne rozmyslite, odkiaľ ho budete sledovať a ako vysoko pritom budete mať oči. Správnym umiestnením predídete predčasnej únave očí, bolestiam hlavy a krčnej chrbtice.

Pokiaľ máte citlivejšie oči, určite oceníte softvérové ​​doplnky, ktoré dokážu odfiltrovať prebytočné modré svetlo. Vďaka tomu pri obrazovke vydržíte dlhšie, bez toho aby ste boli unavení, alebo by vás dokonca začali páliť oči. Využiť môžete napríklad f.lux, ktorý navyše zvládne optimalizovať teplotu farieb obrazovky podľa denného svetla, a to na základe vašej zemepisnej polohy a času. Počítajte ale s tým, že takýto programík skresľuje farby. Tým pádom ho neodporúčame pre prácu s grafikou.

Existujú tiež monitory do auta, ktoré sa dajú namontovať na sedačku, aby ste mohli deťom počas dlhšej cesty pustiť ich obľúbenú rozprávku. V takom prípade využíva napájanie autobatérie, teda 12 V. Myslite na to, že takéto prístroje deti na cestách skvele zabavia, ale pretože sú väčšinou pomerne malé (uhlopriečku majú najčastejšie menej než 10 „), deti si pri ich častom sledovaní kazí oči. Navyše možno použiť na rovnaký účel aj tablet.

Ako čistiť monitor

Ideálne je používať vhodný čistiaci prostriedok. Možno ľahko objednať špeciálny čistiaci prostriedok pre LCD monitory, ktorý nanesiete na utierku alebo handričku a opatrne obrazovku zotrite. Ľahko si poradí, s všetkými odtlačkami prstov i starým prachom. Odporúčame vždy monitor vypnúť a nechať ho trochu vychladnúť. Klasickú utierkou oprášte od väčšieho prachu a až potom použite čistiaci prostriedok. Ak máte, môžete skúsiť aj utierku z mikrovlákien. Tá má výhodou kvôli svojej jemnosti, vďaka ktorej ju možno používať aj bez zvlhčenia.

späť na začiatok ↑

Ceny monitorov

Jedná sa o kategóriu výrobkov, kde sa príliš neplatí za značku, ale primárne za funkciu a výbavu. Inak povedané, (vo väčšine prípadov) platí, že čím viac zaplatíte, tým lepší výrobok dostanete. A ako sa ceny pohybujú?

 • do 200 €
 • do 500 €
 • nad 500 €

Lacné monitory

Môžete si ich zaobstarať do pomyselnej hranice dvesto euro. Nájdete ich vo väčšine domácností a často aj v kanceláriách. Ponúkajú základné funkcie a nie sú určené náročným užívateľom. Celkovo sa jedná o najpredávanejší skupinu, pretože väčšine užívateľov jednoducho stačí. Ak nie ste profesionálny hráč, programátor alebo grafik, ktorí sedia pri PC desať a viac hodín denne, tak si môžete bez obáv vybrať z tejto kategórie.

Herné monitory

Pri cene nad 500 € už môžeme hovoriť o herných monitoroch. Môžete očakávať lepšiu výbavu, rýchlejšiu odozvu, vyššie hodnoty jasu a kontrastu. Ak to myslíte s hraním vážne, v tejto kategórii by ste si mali vybrať. Samozrejme existujú aj herné displeje, ktoré sú drahšie ako 500 €, ale väčšina z nich sa do tejto ceny vojde.

Profesionálné monitory

Tie môžu stáť niekoľko tisíc až desiatok tisíc. Pre bežného užívateľa nedáva nákup v tejto cene zmysel, sú doménou špecialistov, ktorí pracujú s grafikou a potrebujú mať čo najvernejšie zobrazenie farieb. Obrazovky s takou cenovkou neprinášajú veľa kompromisov, všetko je na vysokej úrovni. Takže aj hráči, ktorí nie sú obmedzení veľkostí rozpočtu môžu vybrať úžasné kúsky.

 

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď