Ako vybrať motorovú pílu

Vyberáte motorovú pílu a hovoríte si, akú zvoliť, aby mala ten správny šmrnc? Pil existuje celý rad. Pri výbere záleží hlavne na tom, k čomu presne ju budete používať. Ale v každom prípade sa môžete spoľahnúť, že po prečítaní nášho článku si na vybrané motorovej píle zuby nevylámete. Držte si klobúky, bude to ostré. Ideme na to!

Test benzínových motorových píl 2023

NázovCelkom
1.HUSQVARNA 550 XPZistiť cenu
100%
2.Stihl MS 362Zistiť cenu
100%
3.DOLMAR PS - 500 CZistiť cenu
85%
4.RIWALL RPCS 5545Zistiť cenu
70%
NázovPohonTyp pílyDĺžka lišty (cm)HmotnosťObjem motora (cm3)Objem palivovej nádrže (l)Objem olejovej nádrže (l)
1.HUSQVARNA 550 XPbenzínovýreťazová504,950,10,520,27
2.Stihl MS 362benzínovýreťazová405,9590,6-
3.DOLMAR PS - 500 Cbenzínovýreťazová385,5500,470,27
4.RIWALL RPCS 5545benzínovýreťazová455,4540,550,25
NázovBrzda reťazeTlmenie vibráciíJednoduché napínania reťazeZubová opierkaVýkon (W)Kategória
1.HUSQVARNA 550 XPánoánoánoáno2800farmárska
2.Stihl MS 362ánoánoánoáno3400profesionálna
3.DOLMAR PS - 500 Cánoánoánoáno2400farmárska
4.RIWALL RPCS 5545ánoánoánoáno2300hobby

RIWALL RPCS 5545

Dĺžka lišty 45 cm je parádna. Vďaka tomu sa s pílou dajú pohodlne rezať aj dve polienka naraz. Teda ak zoženiete schopného pomocníka, ktorý ich bude pevne držať. Inak by vám totiž kvôli slušnému výkonu 2 300 W polená odskočila preč z podložky. Ale späť na začiatok. Riwall RPCS 5545 bola vlastne prvá píla, ktorú sme museli štartovať ručne, teda štartovacou šnúrou. A musíme uznať, že tu si výrobcovia dali naozaj záležať, pretože táto benzínová silácke naskočila hneď na druhýkrát.

V porovnaní s elektrickými pílami si táto benzínová „pospevovala“ o dosť hlasnejšie. Benzínový motor je navyše o dosť neposednejšie, takže sme ocenili vychytaný antivibračný systém. Vďaka tomu sa nám s pílou dobre rezalo celú hodinu a pol, kedy sme mali tú česť ju testovať. K pozitívam by sme mali pridať tiež automatické mazanie reťaze. Vďaka tomu sa reťaz píly nezasekávala ani pri rezaní cez hrče alebo pri nesprávnom pohybu rúk. Množstvo oleja, ktorý čerpadlo vháňa na reťaz, sa dá navyše regulovať podľa potreby. Inak na suché drevo, kde sa bude hodiť viac, a inak na výrub živých stromov.

Aj pri rezaní z rôznych uhlov sa píla dobre drží, pretože má madlo v rozsahu 180 °. Tým pádom nebudete musieť ani pri rezaní zboku nepohodlne krčiť lakte a zápästia. To sa možno zdá ako maličkosť, ale pri dlhšej práci toto šikovné riešenie oceníte. Aj druhý deň, keď by vás inak ruky boleli. Jedinou škvrnou na dobrej povesti sú prevažne plastové súčasti píly. Ale to pri modeli z tejto cenovej kategórie, ktorý je primárne určený pre hobby zákazníkov, neprekvapí a ani neurazí. Trochu zamyslenie si vyžiada tiež napínanie reťaze, ktoré je ľahké, ale chvíľku potrvá, než prídete, ako na to. Z nášho pohľadu ponúka tento model značky Riwall zodpovedajúcu kvalitu za primeranú cenu. Určite dobre poslúži na každej záhrade, chalupe alebo napríklad pri rezaní dreva na kúrenie pred zimou.

Zistiť cenu

DOLMAR PS – 500 C

Prvá z poloprofesionálnych motorových píl s benzínovým pohonom. V porovnaní s hobby kategórií už ide o pílu podstatne robustnejší a výkonnejšie. Keď sme ju pri testoch prvýkrát brali do ruky, mali sme celkom rešpekt. Už na prvý pohľad a dotyk bolo jasné, že máme tú česť s farmárskou, teda poloprofesionálne pílou. Presvedčila nás o tom nielen váhou cez 5 kg, ale predovšetkým konštrukciou. Väčšina súčastí, ktoré boli na lacnejších modeloch z plastu, sú totiž na PS – 500 C z kovu.

Vďaka vodiacej lište s dĺžkou 38 cm si táto benzínová pomocníčka v pokoji poradí aj s hrubými polenami. List píly do dreva vchádza plynulo a bez zadrhávania. Reťaz sa pri práci nezasekáva a rovnomerne odkrajujeme vnútro polená, až kým sa neprořežete na druhej strane cez okraj von. Pohodové prácu s týmto modelom značky Dolmar napomáha slušný výkon 2 400 W. Smreky aj borovica reťaz píly nemilosrdne posielal k zemi. To všetko ale bez zbytočnej námahy navyše.

Pri rezaní sme po pár desiatkach minút museli dotiahnuť reťaz, pretože sme zistili, že nebol z výroby správne napnutá. K tomu nám skvele poslúžil mechanizmus na bočnej strane u pätky vodiacej lišty reťaze. Vďaka tomu sme mali pílu v okamihu nachystanú k ďalšej práci. Vysoko oceňujeme tiež účinný tlmiaci systém. Kvalitné oceľové pružiny vnútri tela píly skvele tlmí silné aj slabšie otrasy. Aj keď sme pri rezaní touto pílou používali ochranné pomôcky vrátane rukavíc, píla sama o sebe zvládla spoľahlivo odstrániť akékoľvek odchýlky, ktoré by boli pri práci nepohodlné.

Výrobca píly nás pred testom upozorňoval na nadštandardne účinný katalyzátor, vďaka ktorému z píly uniká do ovzdušia podstatne nižšie množstvo škodlivých splodín, než je u benzínových píl obvyklé. Musíme uznať, že v porovnaní s ostatnými pílami rovnakej a nižšej kategórie si táto viedla na výbornú. Pílu Dolmar PS – 500 C určite odporúčame nadšeným zálesákům, ktorí občas chcú vyrúbať strom na záhrade alebo v lese. Ale určite dobre poslúži aj ľuďom, ktorí s pílou pracujú viackrát ako raz týždenne, a to dokonca aj niekoľko hodín v kuse.

Zistiť cenu

HUSQVARNA 550 XP

Táto druhá a posledná benzínová motorová píla strednej triedy, ktorá nám pri testoch prešla rukami, nás potešila. Svojim vybavením aj schopnosťami môže po očku pokukovať po profi kategórii. V celkovom hodnotení všetkých testovaných píl by sme práve túto dali určite medzi 3 najlepšie. Vďaka päťdesiatcentimetrové vodiacej lište má dostatočne dlhú reznú plochu na výrub stromov v lese. A to nielen malých neduživých smriečkov, ale aj statných bukov.

Píla pekne sedí v ruke a moc pri práci neunavuje, pretože váži len necelých 5 kg. To je na pílu s tak dlhým reťazou a silným motorom celkom rarita. Navyše vďaka pohodlnému a kvalitne vyvedenému madlu z ocele drží presný smer i pri rezaní zboku. Keď už sme načali silu motora, tak ten zvládne ťahať silou až 2 800 W. Tým pádom sa reťaz píly ľahko prehryzie aj tvrdým drevom zmieňovaného buka alebo duba. S takto silnú pílou máte narezanú fúru dreva na kúrenie počas chvíľky (samozrejme záleží, koľko ho bude :-)).

Že táto píla znesie prísne kritériá profi strojov, o tom nás presvedčilo najmä jej vybavenia. Praktické výklopné viečko nádrže sa ľahko otvára aj zatvára. Takže môžete pohodlne dopĺňať palivo aj olej, bez toho aby ste museli pílu pokladať na zem. Odstredivý systém čistenia vzduchu zabraňuje usadzovaniu nečistôt v ústí nasávanie vzduchu do motora. Tým pádom sa filter nezanáša tak rýchlo. Vo výsledku vám tento šikovný systém ušetrí prácu s čistením celej píly.

Nechýba samozrejme ani antivibračný systém, ktorý pružinami odchytom najsilnejší vibrácie píly. Zvyšok určite dokážu bezpečne odizolovať napríklad antivibračné rukavice. Tie sme testovali práve pri práci s týmto modelom. A musíme uznať, že sú skvelým vynálezom. AutoTune systém zabezpečuje automatické nastavenie píly. Dokáže nastaviť karburátor aj celý motor do optimálneho stavu, aby ste sa pred prácou a pri rezaní nemuseli zdržiavať přenastavováním. Dobrému štartovanie píly napomáha tiež kombinovaná páčka sýtiča a vypínače. Tá bráni presýteniu motora.

Zrátané a podčiarknuté je táto píla plnohodnotným nástrojom, na ktorý sa môžete spoľahnúť ako doma na záhrade, tak pri výrub stromov v lese. Má oproti ostatným konkurentom zo svojej kategórie bohatšiu výbavu a rozhodne sa nemusí hanbiť za kvalitu použitých materiálov. Pravda, cenovo už je pomerne vysoko. Ale ak sa pre ňu rozhodnete, ľutovať nebudete.

Zistiť cenu

STIHL MS 362

Prvá plnohodnotná profesionálna píla s benzínovým pohonom nás zaujala už po pár minútach. Ak sme u predchádzajúcich modelov zmieňovali kvalitu spracovania, tak u MS 362 sme ešte o krok ďalej. Tahle píla nie je len z kvalitných súčiastok, ale navyše je aj pekná. Ako športiak so sklápacou strechou. A keď už sme pri tých prirovnanie k autám, tak verte, že pod kapotou má motor s výkonom 3 400 W. To je o polovicu viac, ako majú v priemere poloprofesionálne motorovej píly. Má to jediný výsledok. Reže naozaj rýchlo.

Kvalitné spracovanie a silný motor si samozrejme vzali svoju daň na váhe píly. Ale aj keď táto ozubené kráska váži skoro 6 kíl, dá sa s ňou pohodlne pracovať hodinu v kuse. Aj keď je pravda, že celodenné šichtu v lese by sme už bez nejakého toho tréningu asi nedali. Vodiaca lišta v porovnaní s lacnejšími modelmi pôsobí kompaktne a nezlomne. A so svojou dĺžkou 40 cm a ostrým reťazou je radosť nechať ju zahryznúť do dreva. Testovali sme rez cez dve polienka naraz a aj s tým si táto píla poradia.

Pokiaľ ide o nadštandardnú výbavu, potešil nás už pri štartovaní dekompresný ventil. Vďaka nemu sa totiž pri nadmernom tlaku vo valci časť zmesi upustí. Preto potom nemusíte za štartovaciu šnúru ťahať tak silno. Výsledkom je rýchle naštartovanie píly už po pár potiahnutí za šnúru. Navyše bez zbytočného úsilia. Praktické je tiež jednoduché napínanie reťaze. Napínacia skrutka je zboku na kryt reťazového kolesa. Tým pádom vám nehrozí poranenie o ostré výčnelky reťaze. Jednoducho skrutkou pootočíte podľa potreby a môžete rezať veselo ďalej.

Nechýba vysoko účinný antivibračný systém, ktorý je maximálne efektívny v rukoväti píly. To oceníte najmä pri dlhej práci s pílou. V kombinácii s dômyselnou konštrukciou držadla totiž systém odbúra nebezpečné chvenie, ktoré by mohlo spôsobiť bolesť kĺbov alebo iné zdravotné ťažkosti. My sme pri testovaní ocenili praktickú páčku, vďaka ktorej sa dalo prepínať medzi štartovaním studeného a teplého motora. Tento dômyselný vynález vám umožní jednoducho prepnúť mód, podľa toho, ako na tom motor je. A to všetko bez púšťanie madla píly.

Stihl MS 362 je skrátka a dobre plnohodnotná profesionálna píla, ktoré už chýba snáď len vyhrievané držadlo. Inak sa nezľakne ani tučných kmeňov statných stromov a reže rýchlo a spoľahlivo. Pre hobby užívateľov je ale podľa nášho názoru už možno zbytočným luxusom.

Zistiť cenu

Test elektrických motorových píl 2018

NázovCelkom
1.HECHT 2250Zistiť cenu
75%
2.PROFI TOOLS ET1105Zistiť cenu
70%
3.Makita UC3541AZistiť cenu
70%
NázovPohonTyp pílyDĺžka lišty (cm)Hmotnosť (kg)Napätie (akumulátora) (V)
1.HECHT 2250elektrickýreťazová405,6230
2.PROFI TOOLS ET1105akumulátorovýreťazová30,5318
3.Makita UC3541Aelektrickýreťazová354,7230
NázovBrzda reťazeTlmenie vibráciíJednoduché napínania reťazeZubová opierkaVýkon (W)
1.HECHT 2250ánonienieáno2400
2.PROFI TOOLS ET1105ánonieánonie-
3.Makita UC3541Aánoánoánoáno1800

PROFI TOOLS ET1105

ET1105 sa už konštrukciou naplno podobá elektrickým motorovým pílam do zásuvky. S váhou 3 kg ju v ruke spoznáte. Napriek tomu však ani po pár hodinách testovania nie je problém pílu udržať a nebolí z nej ruky. Stále je to svojím spôsobom ľahká váha. Pokiaľ ide o výkon, zvládne ET1105 dosť. Na to, že ide o akumulátorovú pílu, má docela silu. Pri testoch nemala problém vyrúbať stromčeky s kmeňom s priemerom 10-12 cm. Navyše v podstate jedným ťahom. Takže by asi zvládla aj viac, ale výrobca to neodporúča.

Pretože zvláda aj takto silné drevo, stáva sa horúcou kandidátkou pre stolárov, tesárov a ďalších ľudí s šikovnými rukami. Určite si rada zmlsne na rezanie políc do knižnice, alebo nôh k stolu. Naviac je vďaka akumulátorovej pohonu veľmi tichá. Šťavu téhle píle dodáva akumulátor s napätím 18 V. Nás ale potešilo hlavne to, že sa po vybití akumulátor počas slabej hodiny zase nabil. Takže keď sme prišli z obeda, mohli sme v testovaní bez problémov pokračovať.

Z hľadiska bezpečnosti má píla vo výbave kryt špičky vodiacej lišty. Vďaka tomu sa omylom nezraníte ani pri nekontrolovanom odskočenie pri dorezaný. Naviac je samozrejme na tele stroja brzda reťaze. To znamená páka, ktorá po stlačení okamžite pílu zastaví. Pílu Profi tools ET1105 by sme mohli odporučiť všetkým, ktorí neradi narážajú na maximálny dosah kábli s elektrinou. Určite vás nesklame v dielni ani na záhrade. Vďaka slušnému výkonu si poradí aj s objemnejšími vetvami, takže prerezávanie ovocných stromčekov s ňou bude hračka. No a v dielni zase spoľahlivo pomôže pri príprave dosiek a pod. Tento model kúpite okolo 200 Euro. To je z nášho pohľadu prijateľná cena. Píla totiž vo svojej kategórii patrí medzi širšiu špičku. Naviac vedľa štandardného vybavenia ponúka i tlmenie vibrácií a bezpečnostné prvky pre pohodlnú prácu.

Zistiť cenu

Makita UC3541A

Prvá píla na zdroj o sile 230 V, ktorú sme si vzali na testovanie. Hneď po pripojení do zásuvky a spustenie nás prekvapilo, ako je Makita UC3541A tichá. Ale nemusíte sa báť, že by ste zabudli, že pílu držíte. Predsa len váži bezmála päť kíl, takže už to chce trochu sily, aby ste mohli pracovať naplno aj dlhšiu dobu. Odmenou za vyššiu váhu je ale presnejší rez. Píla samovoľne prehlbuje rez a krásne vedie reťaz skrz drevo.

Len je škoda, že nezvládne vyšší výkon ako 1800 W. Ale s tým sa dá u píly tejto cenovej kategórie počítať. Určite aj tak veľmi dobre poslúži každému, kto si chce občas pripraviť drevo na táborák alebo napríklad na etapy narezať drevo na zimu. Na výrub väčších stromov v lese je ale táto elektrická pomocníčka krátka. U stromov s priemerom kmeňa cez 20 cm už dýchala, takže sme širší kmene ani neskúšali. Suché drevo ale reže na jedničku, takže rozhodne má čo ponúknuť.

Vďaka pogumovanej rukoväti dobre sedí v rukách a nešmýka z nich. Naviac má praktickú zubovou opierku, vďaka ktorej vám pri rezaní neskĺzne stranou. To je jednak pohodlné a jednak bezpečné. Vieme, o čom hovoríme. Plusové body od nás tento model od Makity získal aj za automatické mazanie reťaze. Vďaka tomu sa pri rezaní píla nezasekávala. Aj keď sa nám raz podarilo počas práce reťaz zhodiť, vďaka brzde sa píla okamžite zastavila.

Táto elektrická pomocníčka má síce jednoduchý systém uťahovania reťaze, ale nám sa raz nepodarilo odhadnúť správne napnutie. Preto nám potom reťaz pri práci spadol. Tým pádom doporučujeme reťaz napnúť presne podľa priloženého návodu. Potom pôjde všetko ako po masle. Túto pílu by sme mohli určite odporučiť všetkým hobby záhradkárom aj chatárom. Síce sa veľmi nehodí na prerezávanie konárov stromov, pretože by sa vám ľahko zamotal kábel, ale inak splní na záhrade aj v kôlni práci na výbornú. Naviac je za veľmi prijateľnú cenu.

Zistiť cenu

HECHT 2250

Veľkou výhodou tejto píly je dlhá vodiaca lišta, a teda aj dlhý reťaz. Celých 40 cm vám ponúka pohodlné rezanie hrubších kmeňov suchého dreva. Takže nachystať drevo na zimu bude s touto pílou fajnová práce. Pri priamom kolmom reze si Hecht 2250 poradí s kmeňmi s priemerom až 36 cm. Tým pádom môžete narezať aj poriadna polená bez toho aby sa reťaz píly pri práci zasekával. Pri testovaní sme síce žiadny živý strom takých rozmerov nerúbali, ale s kmeňom s priemerom 25-30 cm si pila poradila hravo.

V porovnaní s predchádzajúcim modelom Makita má táto píla Hecht podstatne väčší výkon. Celých 2 400 W ľahko zvládne aj náročnejšie rezy. Preto pílu môžete s kľudným svedomím nechať zahryznúť aj do tvrdšieho buka či duba. Vďaka váhe 5,6 kg je píla pri práci stabilná a neposkakuje. Tomu napomáhajú aj dve kovové zubovej opierky, ktoré sa po zaseknutie do dreva postarajú o pohodlnejšie a bezpečnejšie prácu. Stabilite pridáva plusové body tiež ergonomicky tvarovaná rukoväť.

Píla je na klasický elektrický pohon, teda napätie 230 V. Síce ju prívodný kábel s elektrinou obmedzuje v pohybe, ale za to je pomerne tichá a oproti benzínovým pílam aj ekologická, pretože nevypúšťa žiadne škodlivé plyny. Zo začiatku sme mali pri testovaní menší problém so správnou mechanikou výmeny reťaze. Ale po pár pokusoch sme aj s pomocou návodu prišli na to, ako reťaz po vyčistení správne nasadiť raz dva. Opäť upozorňujeme, aby ste po nasadení reťazi starostlivo skontrolovali správne napnutie.

Hecht 2250 nie je žiadna slabá píla, ale plnohodnotný hobby nástroj. Preto pri používaní tejto diabolsky ostré pomocníčka dôrazne odporúčame používať ochranné prostriedky. Hlavne rukavice a okuliare, štít alebo inú ochranu očí. Pílu Hecht 2250 by sme s chuťou odporučili všetkým, ktorí chcú pri práci dýchať čistý vzduch bez splodín a zároveň hľadajú šikovnú pílu so slušným výkonom. Ak si ju vyberiete, tak vám prajeme pevnú ruku a radosť z dobre odvedenej práce.

Zistiť cenu

Ako funguje motorová píla

Na rezanie sa používa reťaz, presnejšie povedané pílový reťaz, ktorý sa skladá z hnacích článkov (pohybujú sa vo vodiacej drážke), zo zubových článkov (nimi sa reže materiál) a spojovacích článkov.

Pílový reťaz poháňa motor. Jeho krútiaci moment sa na reťaz prenáša cez spojku a zubaté koliesko, ktoré sa nazýva ozubenie.

Na čo sa zamerať pred nákupom

Samotný nákup a výber píly vám uľahčí nasledujúce otázky:

  • Potrebujem pílu len pre domáce použitie alebo je neoddeliteľnou súčasťou mojej práce?
  • Ako často budem pílu používať? Každý deň, raz za týždeň alebo len niekoľkokrát do roka?
  • Potrebujem ju pre výrub stromov? Aký budú mať priemer a bude drevo tvrdé alebo mäkké?
  • Budem rezať aj v zime? Potrebujem, aby mala píla aj zimné vybavenie?
  • Aké príslušenstvo navyše budem k píle potrebovať?
  • Ako náročná by mala byť údržba a obsluha?
  • Koľko peňazí som ochotný do nákupu motorovky investovať?

Na jednotlivé otázky nájdete odpovede v nasledujúcich riadkoch.

Aký typ motora je pre mňa vhodný

Motorové píly v základe delíme podľa typu motora, a to na benzínové a elektrické. Elektrické sa ešte ďalej delia na klasické, ktoré berú energiu zo zásuvky, a tak zvané aku píly – tie na prevádzku využívajú energiu z akumulátora. Odtiaľ teda aj skratka „aku“.

V našej recenziu motorových píl sa zameriame na obe hlavné kategórie a vysvetlíme si, v čom jednotlivé typy píl vynikajú, a v čom naopak strácajú. Myslite na to, že čím častejšie pílu používate, tým kvalitnejšie by mala byť.

Benzínové motorové píly

V tejto kategórii nájdeme všetky píly, ktoré zvnútra poháňa spaľovací motor. Ich veľkou prednosťou je vysoký výkon. V porovnaní s elektrickými pílami majú jasne navrch. U najlepších benzínových píl nájdete motory s výkonom cez 4,5 kW. To je približne 3x viac ako priemerná elektrická píla.

Benzínové motorové píly môžeme ďalej rozdeliť na 3 skupiny. Záleží predovšetkým na tom, ako často a na čo budete pílu používať. Vždy ale potrebujú k fungovaniu benzín. Sú tiež hlučnejšie a vytvárajú viac splodín než ich elektrická dvojčatá.

Hobby píly

Ak ste len klasickí chalupári, ktorí občas potrebujú narezať trochu dreva, vystačíte si s hobby pílou. Hodí sa najmä na rezanie menšieho dreva na vykurovanie, ale svoje miesto má si nájde aj u prerezávanie ovocných stromčekov, kríkov atď. Na občasnú úpravu dreva bohato postačí a zaobstaráte ju už cca od 100 €.

Zdvihový objem sa najčastejšie pohybuje okolo 40 ccm (kubických centimetrov). Rozhodne sa vyhnite takým pílam, ktoré majú objem menší ako 30 ccm, pretože tie sú veľmi slabé a nemusia sa pobiť ani so základným prerezávaním spomínaných stromčekov.

Lišta býva u hobby píl dlhá zhruba 30-37 cm. O jednoduchý štart sa stará mačkacie balónik, tzv. primer (jeho úlohou je po dlhšej odstávke natlačiť benzín do valca). Ak majú tieto píly vo výbave aj tlmenie vibrácií, jedná sa väčšinou o silentbloky namiesto pružín.

Nevýhodou sú početné plastové časti, ktoré by pri dlhšom používaní na jeden záťah nemuseli vydržať záťaž. Veľa takýchto píl je bežne k dostaniu nielen priamo u výrobcov, ale aj v hobby marketoch.

Dávajte si ale pozor. Motorová píla nie je vec, ktorú si kupujete na jednu sezónu, takže vám rozhodne neodporúčame ísť výhradne po najnižšiu cene. Radšej stavte na renomovanej značky. U tých máte istotu, že vám píla bude dobre slúžiť dlhé roky. Dobrú hobby pílu zaobstaráte cca za 120 – 150 Euro.

Poloprofesionálne píly

Stredná trieda píl, ktorá sa nazýva tiež farmárska, sa cenovo pohybuje najčastejšie medzi 400 – 800 Euro. V porovnaní so základnou hobby kategórií už má píla drvivú väčšinu súčiastok z kovu. Navyše sa môže pochváliť podstatne vyšším výkonom (kľudne okolo 3 kW).

Farmárske píly majú väčší zdvihový objem, ktorý sa pohybuje od 50 ccm do 70 ccm. Dĺžka lišty sa môže upravovať, ale tá základná sa pohybuje okolo 45 cm. Vybavenie týchto píl je na vyššej úrovni, než má kategórie hobby. Disponujú lepšiu technológiu odpruženie, majú dômyselné systémy, ktoré uľahčujú naštartovaniu píly. Radí sa medzi ne dekompresný ventil alebo automaticky sýtič. O beh motora sa starajú elektronické jednotky a často otvárané časti sú opatrené beznástrojovým prístupom.

Z tejto kategórie vyberajte v prípade, že vás baví rezať. A to veľa. Vlastne by sa dalo povedať, že ak režete drevo niekoľkokrát týždenne – a pokojne aj niekoľko hodín v kuse – bude pre vás farmárska píla tou pravou. Poloprofesionálna píla by tiež nemala chýbať u živnostníkov, ktorí veľa pracujú s drevom. Takže ak má váš život nadštandardné říz, určite siahnite po farmárske píle.

Profesionálne píly

Kráľovny medzi benzínovými, ale aj ostatnými pílami. Vo všetkých mierkach nemajú konkurenciu. Počítajte, že profi píla vás vyjde na 800 – 2000 Euro. Niekedy dokonca stojí ešte o niečo viac.

Čo za to všetko dokáže? Samozrejme má dokonale vyvedenú každú súčiastku, a to z vysoko kvalitných materiálov. Najčastejšie ide o odolnú oceľ. K tomu disponuje výkonom aj 4,5 kW, takže sa ani pri osemhodinovom rezaní neunaví. Jej zdvihový objem môže dosahovať až 120 ccm a do štandardného vybavenia patrí aj vyhrievaná rukoväť.

Profesionálna motorová píla je jasná voľba pre kvalitného drevorubača. Ak každé ráno vyrážate do lesa rúbať statné stromy a do večera nevypnete motor, potrebujete profi pílu. Žiadna iná píla takú nálož neznesie. A klobúk dolu pred všetkými drevorubači, ktorí túto fyzicky náročnú prácu zvládajú.

Porovnanie jednotlivých kategórií

KategóriaKubatúraVýkonNa čo sa hodí
Hobby pílydo 50 cm3do 2 kWNepravidelné používanie na záhradách rodinných domov
Poloprofesionálne píly50-70 cm32-3 kWFarmy s lesom a vodným hospodárstvom
Profesionálne pílynad 70 cm33-5 kWPovolanie lesníctvo a dřevorubectví

Výhody a nevýhody benzínových píl

  • ľahšie manipulácia
  • lepší výkon
  • rýchlejšia práca
  • vysoká miera hluku
  • väčšia váhová kategória
  • vyššie obstarávacie náklady

Elektrické motorové píly

Píly na elektrinu sú zaujímavou alternatívou k benzínovým hobby pílam. Majú porovnateľný výkon, a navyše sa ľahšie udržujú. Nemusíte dopĺňať palivo. Stačí pílu pripojiť ku zdroju elektriny a môžete začať rezať. S výkonom 1,6-2 kW síce môžete rovno zabudnúť na hrubé kmene päťdesiatročných dubov, ale na prípravu nie príliš tučných polien na zimu vám táto píla postačí. Cenovo sa pripravte na rozmedzí 50 – 500 Euro.

Výhody a nevýhody elektrických píl

  • menšie hlučnosť
  • prijateľnejšie obstarávacia cena
  • jednoduchá manipulácia
  • horšie výkon
  • kábel pre pripojenie do elektriny

Akumulátorové motorové píly

Sú svojím spôsobom samorasty. Majú veľmi malý výkon, takže sa hodí takmer výhrade na drobné pomocné práce. Ale výborne poslúži pri rezaní menších vetiev, prerezávanie stromčekov a pod. Akumulátorovú pílu zaobstaráte už okolo 40 Euro.

Veľkou výhodou týchto malých motorových píl je nezávislosť. To znamená, že pílu nemusíte zapájať do zásuvky. Ale akumulátor vydrží len pár hodín, než ho budete musieť znova nabiť. Určite je výhodou aj nižšia váha a existujú dokonca jednoručné aku píly, s ktorými výborne zvládnete drobné tesárske práce alebo menšie práce na záhrade.

Výhody a nevýhody akumulátorových pil

  • nízka obstarávacia cena
  • nie ste limitovaní elektrickým káblom
  • nízka hmotnosť
  • malá výdrž akumulátora
  • veľmi malý výkon

Podľa čoho vyberať

Teraz už by ste mali mať jasno, ktorý typ motora zvolíte. Prinajmenšom musíte vedieť, ktorá kategória píl je pre vás tou pravou (hobby, poloprofi, profi). Teraz sa pozrieme na píly zblízka. Akonáhle budete vyberať konkrétny model, mali by ste sa zamerať na:

  • dĺžku lišty,
  • typ reťaze,
  • výkon (o tom sme si povedali už u jednotlivých typov motorov),
  • hmotnosť,
  • údržbu,
  • pomôcky a pod.

Dĺžka lišty

Spolu s výkonom motorovej píly priamo predurčuje maximálnu hrúbku dreva, alebo priemer kmeňa, ktorý zvládnete pohodlne odrezať. Čím dlhšia vodiaca lišta je, tým väčšia je aj trenie, ktoré musí motor silou prekonávať.

Najkratšia lištu majú aku píly. Ako už sme si povedali, majú tieto píly aj nízky výkon, takže s nimi strom rozhodne nepokácíte.

Stredná kategóriou sú lišty medzi 30 a 40 centimetrami. Tými disponujú benzínovej hobby píly a elektrické píly. So 40 centimetrovú lištou a výkonom motora nad 2 kW pohodlne urezať kmeň s priemerom 50 cm.

Kráľovskú kategórii v dĺžke líšt začínajú poloprofesionálne píly s dĺžkou lišty okolo 45 cm. Profesionálne píly už väčšinou o moc dlhší lištu nemávajú, ale za to podstatne vedú vo výkone. To znamená, že s profi pílou narežete rovnako hrubú kladu pohodlnejšie a rýchlejšie, pretože motor ľahšie pretlačí trenie.

Opäť platí, že by ste mali vyberať kategórii podľa toho, na čo budete pílu najčastejšie používať. Na prípravu dreva na zimu vám postačí kvalitná hobby píla, prípadne jednoduchšie poloprofesionálne píla. Na niekoľkohodinový maratón výrub stromov budete potrebovať profi stroj.

Typ reťazu

Reťaz je ostrím píly. Či už sa bavíme o benzínové alebo elektrické píle, má vždy hnacie reťaz, na ktorom je rôzny počet zúbkov rôzneho tvaru. Podľa efektivity a agresivity reťaze delíme na:

  • full chisel,
  • semichisel
  • lowkickback.

Full chisel

Najsilnejšia je samozrejme full chisel, ktorý reže najrýchlejšie, ale k práci s ním potrebujete vyberanú techniku. Reťaz má totiž spätnú väzbu, ktorá by v nepovolaných rúk mohla znamenať nepekné poranenia. Preto tento typ reťaze nechajme profesionálnym drevorubačom.

Semichisel

Stredná cesta a dobrá voľba pre skúsených užívateľov výkonnejších píl je semichisel, teda reťaz s polovičnou spätnou väzbou. Ten síce tiež vyžaduje skúsenejší ruku užívateľ, ale ak urobíte pri rezaní drobnú chybička, nepomstí sa vám zranením. Avšak tento reťaz rozhodne neobstarávajte, ak si plánujete zaobstarať prvú motorovú pílu.

Lowkickback

Lowkickback reťaze sú užívateľsky najprívetivejšie. A ako už sám názov napovedá, nemajú takmer žiadnu spätnú väzbu. To znamená, že vám veľkoryso odpustí aj začiatočnícke chyby bez toho aby ste si pri rezaní ublížili. Síce s týmto reťazou práce nepôjde tak rýchlo ako s full chisel, ale zase môžete byť pokojní, že režete bezpečne.

Hmotnosť píly

Váha píly najčastejšie úzko súvisí s výkonom motora. Takže ak uvažujete o kúpe profesionálne píly, ktorá bez mihnutia oka urezať storočný buk, počítajte s váhou okolo 8-10 kg. To znamená, že aby ste mohli s takou pílou niekoľko hodín v kuse pracovať, potrebujete nielen techniku, ale aj dobrú fyzičku.

Ale aby sme vás príliš nestrachovali, najčastejšie sa hmotnosť motorových píl pohybuje približne na polovici – to znamená medzi 4 a 7 kg. Ešte ľahšia sú samozrejme niektoré aku píly, najmä tie jednoručné.

Pre bežné používanie (hobby benzínová píla / elektrická píla) sa snažte vyberať taký stroj, ktorý sa váhovo zmestí niekam medzi 5 a 7 kg.

Teraz už by ste mali byť schopní vybrať si konkrétny model motorovej píly, ale pozor, ešte rozhodne nekončíme.

Čo ešte budem potrebovať k píle

Ak sa vám podarilo vybrať konkrétny model píly už teraz, gratulujeme. Ale nezabúdajte, že k píle budete potrebovať aj príslušenstvo. A teraz nemáme na mysli drevenú kozu na rezanie dreva ani detskú motorovú pílu – teda hračku, s ktorou sa zabaví váš potomok, zatiaľ čo vy sa budete lopotiť s drevom.

Základné ochranné pomôcky

Nezabudnite na ochranné pomôcky! Najčastejšou chybou, ktorá predchádza úrazom, je podcenenie situácie. Áno, aj keď idete narezať len pár polienok na táborák, mali by ste mať ochranné rukavice, okuliare, slúchadlá a prípadne aj prilbu.

Ochranné rukavice

Rukavice vás ochráni pred odreninami a poškriabaním od dreva a pomôžu aj proti prípadnému popáleniu o zahriaty motor píly. Okrem toho značne tlmí vibrácie. Dokonca môžete siahnuť po antivibračných rukaviciach, ktoré sú v tomto ohľade ešte o krok napred. Takže druhý deň nebudete nariekať, že vás neskutočne bolí zápästie.

Okuliare

Okuliare možno niekomu pripadajú ako zbytočnosť, ale nenechajte sa mýliť. Jedna nezbedná trieska v oku môže narobiť veľa nepeknú paseku. Navyše tá trieska môže od reťaze píly odletieť rýchlosťou, ktorá dokáže pri troche smoly oko poškodiť natrvalo. Takže bez okuliarov to radšej ani neskúšajte.

Slúchadlá

Slúchadlá by sa mohla zdať k ničomu, ale ak ste niekedy boli na rockovom koncerte, určite si spomínate na ďalších niekoľko hodín, kedy vám pískalo v ušiach alebo ste mali uši prinajmenšom zaľahla. Presne tak by fungovalo aj používanie (predovšetkým benzínové) motorovej píly bez slúchadiel. Takže myslite na to, že si chcete chrániť nielen ruky a zrak, ale aj sluch a bez slúchadiel nerežte.

Prilba

Ak budete rezať drevo v lese, najmä rúbať stromy, určite nezabudnite doma prilbu. Jedna dobre mierená rana do hlavy a môže to byť váš posledný zážitok. A že už takých zle spadnutých stromov na drevorubača bolo … Takže vypočujte svoj pud sebazáchovy a ako správny profesionál chráňte sami seba prilbou.

Príslušenstvo k motorovým pílam

Držiak alebo stojan na motorovky

Príslušenstvo k motorovým pílam existuje celý rad. Praktickým doplnkom môže byť držiak alebo stojan, s ktorým sa vám bude pohodlnejšie rezať. Zároveň je rezanie o poznanie bezpečnejšie, pretože držiak nedovolí píle uhnúť zo správneho smeru rezu, nieto zísť mimo.

Ochranná taška

Praktickým doplnkom je taška na motorovú pílu. Jednak chráni vás aj okolie, aby pri prevoze či prenose ostrie píly niečo nezničil, a jednak vďaka taške zostane píla celú dobu čistá, takže bude vždy na sto percent pripravená k práci.

Ostrička reťazí

Ostrička reťazí, slúži k nabrúsení tupých zúbkov, ktoré sú zodpovedné za kvalitu rezu. Ak ste si hovorili, že neviete, ako nabrúsiť tupý reťaz, tak riešenie je jednoduché. V hobby obchodoch aj na internete nájdete rôzne typy brúsok reťazí motorových píl. Len si postrážte, aby prístroj vedel nabrúsiť typ reťaze, ktorý na píle používate (pozri vyššie o typoch reťazí). Navyše tento praktický pomocník stojí okolo 40 Euro, takže vás jeho obstaranie ani nevyjde draho.

Prevádzkové kvapaliny

Správne palivo je hlavným zdrojom energie každej benzínovej motorovej píly. Preto nezabudnite k svojej benzínovej píle dokúpiť jednak benzín do motorovej píly a jednak olej, ktorý je potrebný na správnu funkciu motora. Správny pomer benzínu a oleja nájdete v návode na píle. Určite ho dodržujte presne tak, ako je napísaný. Bez pridaného oleja by benzínový motor za nejaký čas prestal pracovať efektívne.

Keď už sme spomenuli olej, určite by ste nemali zabudnúť ani na olej na mazanie reťaze. Rovnako ako v prípade motora totiž bez oleja moc dreva nenařežete. Takže si určite prihoďte do košíka olej na reťaz a mazanie motora. A je úplne jedno, či sa chystáte kupovať benzínovú alebo elektrickou pílu.

Základná údržba motorovej píly

Motorová píla je už po niekoľkých minútach práce spravidla dosť zašpinená od pilín, živice (ak režete živé drevo) a pod. Aby správne fungovala aj pri ďalšom používaní, je nutné ju občas vyčistiť. Ak by ste nechali zanesené čiastočky na reťazi a lište zaschnúť, môžu výrazne obmedziť kvalitu rezania aj výkon píly a v krajnom prípade dokonca celú pílu zaseknúť.

Preto po každom rezaní odstráňte všetky viditeľné nečistotu z povrchu píly. A nejde len o reťaz, ale určite vyčistite aj celú vodiacu lištu. Raz za čas je dobré lištu zložiť a vyčistiť ju dôkladne. Odstráňte nielen drobné čiastočky dreva, ale aj miazgu a živicu, ktoré sa pri rezaní dostali pod reťaz. Nakoniec reťaz dotiahnite tak, aby pri napnutí nešiel od vodiacej lišty ďalej, než na pol vodiaceho článku.

Nezabúdajte na ozubenie koliesko. To je hnacou prevod medzi motorom a reťazou. Po odmontovaní vodiace lišty sa k nej dostanete. Spoznáte ju ľahko, pretože vyzerá ako ozubené koliesko (hviezdice). Môžete ju vyčistiť tlakovým vzduchom alebo napríklad otrieť handrou. V každom prípade ju pravidelne kontrolujte a udržujte v bezchybnom stave.

POZOR: Príliš napnutý reťaz by sa mohol pri veľkej záťaži pretrhnúť alebo zaseknúť. Príliš povolený reťaz vám z vodiacej lišty spadne. Preto buďte pri napínaní reťaze trpezliví a starostliví.

U benzínových píl nezabudnite udržiavať v čistote tiež vzduchový filter a sviečky

Aby mohla benzínová motorová píla správne pracovať, potrebuje kvalitnú prísun vzduchu. Vzduchový filter sa počas práce s pílou stará o to, aby sa dovnútra k motoru nedostal prach ani ďalšie nečistoty. Vzduchový filter nájdete najčastejšie pod horným krytom motorovej píly. Po každom rezaní ho skontrolujte. Ak vám príde zanesený, vyčistite ho tlakovým vzduchom, alebo ho umyte vodou. Ale v takom prípade filter dôkladne vysušte.

Každý benzínový motor potrebuje iskru, inak nebude fungovať. Presne k tomu sú v píle sviečky. Tie tiež musia zostať čisté, inak nebudú v správny moment iskriť a motor nenaskočí, aj keby ste sa postavili na hlavu. Sviečky udržujte čisté, a hlavne kontrolujte, že nie sú od oleja. Potom by totiž nefungovali správne.

Vybavenie motorových píl

Či už sa budete rozhodovať pre ktorýkoľvek z vyššie uvedených typov píl, sledujte pri výbere tiež vybavenie. Niektoré motorové píly majú nadštandardné bezpečnostné prvky, iné treba vyhrievané rukoväte. Vychytávok je celá škála a veľa z nich nájdete aj pri modeloch strednej a nižšej triedy.

Zubová opierka

Funguje ako stabilizátor, keď počas rezania narazíte na suk alebo iné tvrdšie miesto. Zúbky sa zaseknú do dreva a nedovolí píle odskočiť hore. Tým výrazne zvyšuje bezpečnosť práce. Zubová opierka je väčšinou na prednej časti píly hneď vedľa lišty s reťazou.

Jednoduché napínanie reťaze

Niektoré píly majú zlepšovák, vďaka ktorému nebude potrebovať k napínanie reťaze náradia. Väčšinou je vo forme stavacieho koliečka zboku na píle. Kolieskom jednoducho otočíte až do polohy, v ktorej je reťaz správne napnutá a máte hotovo. Rovnakým spôsobom môžete reťaz aj povoľovať.

Tlmenie vibrácií

K častému vybaveniu motorových píl patria najrôznejšie tlmiče vibrácií. Určite si viete predstaviť, že pri rýchlosti pohybu reťaze píly vznikajú nemalé vibrácie. Tlmiče sú väčšinou pružiny, ktoré zmierňujú trasenie pri rezaní. Všeobecne platí, že čím tvrdšie tlmiče, tým presnejšie sa s pílou pracuje. Ale na druhú stranu mäkšie tlmiče znamenajú väčší komfort. Preto odporúčame mäkšie tlmiče pre tých, ktorí režú len príležitostne. Tvrdšie tlmiče potom pre ostrieľaných drevorubačov a nadšených domácich majstrov, ktorí sa s pílou dobre kamarátia.

Brzda reťaze

Brzda je súčasťou každej motorovej píly. A je jedno, ak ide o elektrickú, akumulátorovú alebo benzínovou. Je to bezpečnostný prvok, vďaka ktorému sa okamžite zastaví reťaz. Spravidla ide o páku či madlo, ktorým stačí pohnúť a píla v okamihu stojí. Než začnete rezať, mali by ste o brzde vedieť a vedieť ju použiť. Môže vám pomôcť pri nehode.

Automatické mazanie reťaze

Veľká časť modelov motorových píl zvláda automaticky mazať reťaz. Ale samozrejme mazivo nevykúzli len tak zo vzduchu, takže dávajte pozor, aby nádržka na olej nezostala prázdna. O ostatné sa už postará píla „sama“.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo