Ako vybrať multimediálne centrum

Multimediálne centrum vám pomôže vašu obyčajnú televíziu premeniť vo Smart TV, ktorá vám umožní surfovať na internete, prehrávať filmy, hudbu, fotky a obľúbené relácie. Pri výbere nezabudnite zohľadniť podporované formáty, ale aj spôsob pripojenia k internetu. Wi-Fi alebo sieťový kábel? Položte si otázku, či dáte prednosť zariadenie s alebo bez vnútorného disku. Dve muchy jednou ranou zabijete v prípade, že bude vybraný model vybavený aj televíznym tunerom a DVB-T2. Gadget sa dokáže tiež prepojiť s chytrou domácností, ktorú budete ovládať jednoducho od televízie. Zistite, aké typy multimediálnych centier sú na trhu, a vyberte si ten pravý pre svoje účely.

Doba ide neustále dopredu, a tí z nás, kto pred pár rokmi investovali do drahej televízie bez chytrých funkcií, dnes majú veľmi obmedzené možnosti oproti majiteľom Smart TV. To neuniklo vývojárom, ktorí predstavili skvelý spôsob, ako tento problém vyriešiť.

Recenzie multimediálnych centier

Hoci už dnes funkciu týchto zariadení zastávajú nové smart televízie, stále majú multimediálne centrá čo ponúknuť. Mnoho z nás má kvalitný televízor staršej výroby a nechcú ho ešte meniť. Pre technicky menej zdatných zákazníkov môže byť komplikované vyznať sa v takom prístroji a vybrať ten najvhodnejší model. Preto sme pre vás okrem detailného návodu k nákupu pripravili tiež porovnanie pätice najpredávanejších Smart TV boxov. Veríme, že vám recenzie pomôžu vybrať ten správny presne pre vašu domácnosť. Tak poďte zistiť, ktoré multimediálne centrum bude naším víťazom testu.

Xiaomi Mi Tv Box S

Kapacita pevného disku8 GB
Wi-Fiáno
Bluetootháno
LAN ethernetnie
Full HDáno
USB porty1x USB 2.0
4Káno
Dolby Atmosáno
DTSáno
HDMIáno
Procesorštvorjadrový procesor
RAM2 GB
Operačný systémAndroid TV 8.1 Oreo
Hlasový asistentáno
Hmotnosť200 g

Zástupcom jedného z najobľúbenejších multimediálnych centier je Xiaomi Mi Tv Box S. Elegantná čierna krabička s matným povrchom má rozmery iba 17x10x5 cm, ale zvládne toho pomerne dosť.

Pripojenie k televízii a ďalším prístrojom sa dá vykonať jednoducho cez Wi-Fi. Bohužiaľ nie je v ponuke možnosť káblového pripojenia cez ethernet, preto ak máte preťaženú bezdrôtovú sieť, môžete mať občas problém s plynulosťou systému. Inštalácia je rýchla a užívateľské prostredie intuitívne. Toto domáce multimediálne centrum má operačný systém Android TV s čistým Androidom 8.1 Oreo, ktorý zaistí plynulý chod. Navyše sa vie rýchlo aktualizovať na Android 9.

V operačnom systéme nájdete veľa predinštalovaných aplikácií, ktoré môžete ďalej dopĺňať podľa ľubovôle. Samozrejme nechýba Netflix, Spotify, HBO aj YouTube. Aplikácie a celý výrobok Xiaomi môžete ovládať buď elegantným diaľkovým ovládačom (súčasťou balenia nie sú 2 AAA batérie, preto ich odporúčame zakúpiť súčasne so zariadením) alebo prostredníctvom mobilného telefónu, z ktorého môžete tiež do televízie streamovať. MM centrum od Xiaomi je vybavené Google asistentom, takže môžete zariadenie ovládať aj hlasovo.

Tento model má zabudovaný Google Chromecast, ktorý vám dovolí zrkadliť obrazovku notebooku, telefónu alebo tabletu. Pohodlne tak môžete premietať obsah z týchto zariadení alebo napríklad obrazovku s prehliadačom Google Chrome. Ak sa videá týka, prehrá všetky bežné formáty. Dokonca podporuje aj rozlíšenie 4K a Ultra HD, takže si môžete vychutnať skvelý obraz, ak máte dobre vybavenú televíziu. Užijú si aj milovníci kvalitného zvuku. Xiaomi Mi TV Box je vybavený podporou Dolby Atmos a DTS zvukom, ktorý vám zaistí priestorový 3D zvuk.

Samotný Smart TV box sa pýši 4jádrovým procesorom a 2GB operačnou pamäťou. To nie je práve veľa, ale vzhľadom k pomerne nízkej cene nie je čo vytknúť. Zariadenie disponuje vnútorným úložiskom o kapacite 8 GB, čo je pomerne nízka kapacita, ale aj tak zvládne nahrať pár programov alebo film vo vysokom rozlíšení (väčšina filmov je však väčších, takže skôr využijete pripojenie cez USB).

Poďme sa pozrieť na konektivitu. Model je vybavený jedným 2.0 USB vstupom, preto neočakávajte extra rýchlosť. Ďalej máme k dispozícii 1 HDMI vstup, AV vstup a vstup pre 3,5 mm jack. Poteší aj podpora Bluetooth. Bohužiaľ chýba slot na pamäťové karty, ale je fakt, že tie sa dnes už príliš nevyužívajú.

Nepodporuje DVB-T2. Inak sa jedná o veľmi slušný model, ktorý kúpite v cene pod 70 €. Multimediálne centrum Xiaomi Mi Box S sa stáva víťazom nášho testu v porovnaní cena výkon.

  • dobrá cena
  • Android TV a mnoho aplikácií
  • svižný chod
  • integrovaný Chromecast
  • asistent s hlasovým ovládaním
  • podpora 4K
  • pekný dizajn
  • iba jeden USB port
  • nemá vstup na ethernet kábel
  • nepodporuje DVB-T2
  • malá pamäť
Zistiť cenu

Google Chromecast 3

Kapacita pevného disku-
Wi-Fiáno
Bluetoothnie
LAN ethernetnie
Full HDáno
USB porty1x micro USB
4Knie
Dolby Atmosnie
DTSnie
HDMIáno
Procesor-
RAM-
Operačný systémChrome OS
Hlasový asistentáno
Hmotnosť40 g

V rámci nášho testu sme sa venovali aj TV boxu Google Chromecast 3, najlacnejšiemu a v tejto cenovej kategórii rozhodne nejspolehlivějšímu modelu, ktorý môžete na trhu zohnať. Oproti predchádzajúcemu zariadenie má oveľa menej funkcií a možností, avšak sa pýši inými výhodami.

V prvom rade treba spomenúť jeho miniatúrnú veľkosť. S rozmermi 5x5x1,3 cm a váhou 40 g túto malú vecičku zmestia do vrecka. Trpasličí rozmery sa hodí aj v prípade, že často jazdíte na služobné cesty, na dovolenku alebo na chate, a chcete mať všade prístup k chytré televízii. Tento maličký model môžete vziať kamkoľvek so sebou a pomocou Wi-Fi a HDMI / micro USB kábla ho jednoducho pripojiť k obrazovke.

Google Chromecast 3 ponúka základné funkcie. Súčasťou nie je priehrštie aplikácií, vnútorné úložisko ani podpora špecialít ako Dolby Atmos. Čo ale vie ich zrkadlenie obrazovky pripojeného zariadenia – mobilného telefónu, tabletu alebo počítača (podľa niektorých užívateľských recenzií ale vieme, že toto multimediálne centrum môže mať menšie problémy s Windows 10). Vďaka tomu si môžete premietať na televíznu obrazovku akýkoľvek obsah z týchto zariadení, vrátane Netflix, HBO a ďalších aplikácií.

Je dobré vedieť, že toto zariadenie nie je schopné fungovať samostatne. Pracuje primárne ako streamovacie zariadenie, ktoré nemá žiadne vlastné rozhranie. Preto tiež neočakávajte podporu DVB-T2. Budete k nemu nútení prikúpiť set top box. S týmto súvisí aj ovládanie zariadení. Google Chromecast 3 nemá žiadny diaľkový ovládač, všetko korigujete na tabletu alebo telefónu. Má v sebe ale nainštalovaného asistenta, ktorý povoľuje ovládanie hlasom.

Ak máme hovoriť o konektivite, všetko je potrebné prepojiť cez Wi-Fi. Google Chromecast 3 má jediné dva vstupy, a to jeden pre HDMI kábel, ktorým ho pripojíte k televízii a potom micro USB vstup, na ktorý môžete pripojiť ďalšie zariadenia. Primárne ale slúži ako dobíjacie port pre toto multimediálne centrum. Dobíja sa pomocou adaptéra, ktorý často nebýva súčasťou balenia – je dobré s týmto počítať a zistiť si dopredu, či ho daný e-shop ponúka.

Tento drobný prístroj tiež podporuje spoluprácu s chytrou domácností Google Home. Môžete si napríklad nastaviť premietanie obrazu na televízor z bezpečnostných kamier od Google.

V každom prípade ale predstavuje Google Chromecast 3 najlacnejšie, najmobilnejší, najkompaktnejší a pomerne spoľahlivý spôsob, ako streamovať obsah z rôznych bezdrôtových zariadení na obrazovku televízie bez chytrých funkcií.

  • veľkosť
  • cena
  • jednoduché ovládanie cez telefón
  • svižný
  • nemá úložisko
  • vždy potrebuje k funkcii ďalšie zariadenia
  • nemožnosť pripojiť cez ethernet kábel
  • problémy s Windows 10 na notebookoch
  • väčšinou chýba napájací adaptér
  • nemá Bluetooth
Zistiť cenu

TESLA MediaBox X900 Pro

Kapacita pevného disku32 GB
Wi-Fiáno
Bluetootháno
LAN ethernetáno
Full HDáno
USB porty1x USB 3.0, 1x USB 2.0
4Káno
Dolby Atmosnie
DTSnie
HDMIáno
Procesorštvorjadrový procesor
RAM4 GB
Operačný systémAndroid 9.0 Pie
Hlasový asistentnie
Hmotnosť181 g

V strednej cenovej kategórii sa pohybuje multimediálne centrum TESLA MediaBox X900 Pro. Pýši sa slušnou vnútornou výbavou a prehrávať veľa obsahu v kvalitnej podobe. Aj napriek tomu má nejaké svoje muchy, ktoré určite stoja za zmienku.

Prístroj sa klasicky pripája k internetu pomocou Wi-Fi siete, prípadne môžete využiť LAN ethernet kábel a gigabitovú sieťovú kartu. Vo vnútri malé škatuľky s anténou pre lepší signál sa schováva štvorjadrový procesor s RAM o veľkosti 4 GB. Ďalej poteší schopná grafika a podpora dokonca 8K video formátu, takže o kvalitné filmové zážitky nebude núdza.

K dispozícii máte ďalej 32 GB vnútorného úložiska, na ktoré sa už zmestí slušná porcia súborov alebo obsahu z nahrávania. Čo sa konektivity týka, samozrejme nechýba HDMI kábel pre prepojenie s obrazovkou, ďalej Bluetooth, takže môžete zariadenie spárovať s ďalšími prístrojmi alebo napríklad klávesnicou a myšou. Niektorí zákazníci túto variantu odporúčajú, pretože súčasťou balenia MM centra Tesla je AirMouse s gyroskopom, ktorý nie každému vyhovuje. Z počiatku môže byť ovládanie nezvyklé, ale s trochou cviku sa ho naučíte a časom rozhodne oceníte.

Samozrejme nechýbajú ani USB porty pre pripojenie externého disku alebo iného zariadenia. Tento model sa pýši jedným USB 3.0 a potom jedným pomalším USB 2.0 portom. Pokiaľ chcete premietať na obrazovku záznamy z vašej pamäťovej karty, máte tú možnosť pomocou slotu na pamäťovú kartu.

Pokiaľ sa týka operačného systému, máme tu Android 9 a množstvo predinštalovaných aplikácií, rovnako ako prístup k Google Play, kde môžete ďalšie šikovné aplikácie nainštalovať. Nejde ale o verzii Android TV, čo spôsobuje značné problémy pre laickú sortu zákazníkov. Prístup máte k online knižniciam, YouTube, HBO GO a ďalším.

Avšak pozor, zariadenie nepodporuje Netflix. Klasická aplikácia totiž nie je Androidom 9 zatiaľ podporovaná. Je možné obísť cez zložitejšie inštaláciu aplikácie cez apkpure, ale proces je zložitý.

Podľa užívateľských recenzií vieme, že tento model máva problémy s plynulosťou chodu a občas sa zasekáva (typický problém väčšiny Android zariadenia so slabým hardvérom). Ďalším mínusom je absencia podrobnejšieho návodu, preto je potrebné pri inštalácii a nastavení postupovať skôr metódou pokus-omyl, o ktorú nie všetci stoja. Nevítajú ani nemožnosť pripojenia mikrofónu, a s tým spojené ochudobnenie o hlasové ovládanie. Chýba tiež vstavaný Chromecast pre možnosť zrkadlenie obrazovky. Zariadenie nemá navyše nič ako pohotovostný režim, takže ho musíte neustále vypínať a zapínať, čo je nepohodlné a časovo náročné.

Ak vám nevadí zložitejšie nastavenia a zisťovanie informácií mimo oficiálnej návod, alebo ste technologickí fajnšmekri, určite vás ale toto multimediálne centrum nadchne. Pre väčšinu bežných užívateľov bude vhodnejšie voľbou Xiaomi Mi Tv Box S.

  • vyššia kapacita vnútorného úložiska
  • vysoká kvalita obrazu
  • svižný chod
  • USB 3.0 a slot na karty
  • AirMouse s gyroskopom
  • chýba oficiálna podpora Netflix
  • mizerný návod bez podrobností
  • nie je zabudovaný Chromecast
  • nie je pohotovostný režim
  • iba čistý Android, nie variant TV
Zistiť cenu

Minix NEO T5

Kapacita pevného disku16 GB
Wi-Fiáno
Bluetootháno
LAN ethernetáno
Full HDáno
USB porty1x USB 3.0, 1x USB 2.0
4Káno
Dolby Atmosáno
DTSnie
HDMIáno
Procesorštvorjadrový procesor
RAM2 GB
Operačný systémAndroid 9.0 Pie
Hlasový asistentnie
Hmotnosť300 g

Kvalitné multimediálne centrum Minix NEO T5 zakúpite zhruba za 100 €. Za túto cenu sa vám však dostane schopné zariadenie, ktoré funguje na výbornú, podporuje všetky možné formáty a jeho vnútorná výbava je veľmi slušná.

Oproti predchádzajúcemu modelu tento kúsok funguje s operačným systémom Android TV 9.0 s Google certifikáciou, teda upravenou verziou pre televízory. Vďaka tomu odpadajú všetky starosti s podporou aplikácií. Môžete sa tešiť na prístup k Netflix, HBO GO, YouTube a ďalšie. Skvelý je tiež zabudovaný Chromecast, vďaka ktorému môžete na obrazovku svojej televízie zrkadliť obsah z iných zariadení (mobil, počítač). Máte tak možnosť pohodlne prezerať webové stránky aj streamovať videá.

Poďme si povedať niečo o technických parametroch. Táto elegantná čierna krabička je vybavená štvorjadrovým procesorom s operačnou pamäťou 2 GB. To nie je úplne ideálna hodnota pre systém s Androidom, takže nie vždy sa dočkáte bleskurýchlych reakcií. Vnútri nájdete aj úložisko, ktoré je kapacitou z tých nižších – 16GB, avšak pre základné potreby bude stačiť. Pripojiť toto zariadenie do siete môžete pomocou bezdrôtovej Wi-Fi alebo ethernet káblom. Zariadenie disponuje aj Bluetooth pre jednoduché prepojenie s ďalšími zariadeniami alebo ovládacími prvkami typu klávesnice či myši.

Fyzicky môžete tento model s ďalšími prístrojmi prepojiť skrze rad vstupov. K dispozícii máme rýchly USB 3.0 port aj klasický USB 2.0. Ďalej je prítomný slot na SD karty, audio výstup 3,5 mm jack a HDMI výstup. Konektivita je teda zvládnutá na výbornú. Čo sa kvality prenosu týka, multimediálne centrum Minix NEO podporuje formát 4K pre perfektný zážitok z premietaného obrazu. Poteší aj milovníkov kvalitného zvuku s podporou 3D zvuku Dolby Atmos.

Súčasťou balenia je jednoduchý diaľkový ovládač, ktorý bohužiaľ nemá zabudovaný mikrofón. Nemôžete teda zariadenie ovládať hlasom a využívať asistenta. To ale nepovažujeme za príliš zásadný nedostatok. Celkovo hodnotíme Minix NEO T5 viac než dobre. Je rýchly, svižný, s oficiálnym TV Androidom a skvelú konektivitou. Za svoju cenu sa jedná o naozaj slušné multimediálne centrum.

  • Android TV
  • zabudovaný Chromecast
  • podpora Dolby audia
  • veľmi variabilná konektivita
  • systém nie je zrovna rýchly
  • nie je možnosť hlasového ovládania
  • nižšia kapacita HDD
Zistiť cenu

Apple TV 4K 32GB MQD22CS/A

Kapacita pevného disku32 GB
Wi-Fiáno
Bluetootháno
LAN ethernetáno
Full HDáno
USB portynie
4Káno
Dolby Atmosáno
DTSnie
HDMIáno
Procesordvojjadrový procesor
RAM2 GB
Operačný systémApple iOS
Hlasový asistentáno
Hmotnosť400 g

Samozrejme nemôžeme zabudnúť niektorými milovanú a inými nenávidenú konkurenciu Androidu, a síce Apple. Aj tento technologický gigant samozrejme nezostáva pozadu a na trh uviedol multimediálne centrum Apple TV 4K s 32 GB alebo 64 GB úložiskom. A ako väčšina ďalších zariadení od firmy Apple, aj tento TV box má nesporné výhody a nevýhody.

Začnime výbavou. Elegantný čierny TV box v sebe ukrýva síce dvojjadrový, ale výkonný procesor s 3GB operačnou pamäťou. Vnútorné úložisko v podobe 32 GB je dostačujúce, ale ak by ste mali vyššie nároky, môžete si zaobstarať drahšie verziu s kapacitou 64 GB. Prepojenie s televíziou zaisťuje samozrejme bezdrôtová sieť Wi-Fi, ale tiež máte možnosť využiť LAN ethernet kábel.

Čo sa konektivity týka, tu už máme isté výhrady, na ktoré sú však užívatelia znalí ekosystému Apple zvyknutí. Centrum postráda zvukový vstup 3,5 mm jack, rovnako tak chýba slot na SD karty a dokonca aj USB port. Zabudnite teda na pripojenie externého disku alebo flashky. Prepojenie s ďalšími zariadeniami funguje hlavne na bezdrôtové báze, teda cez Wi-Fi alebo Bluetooth.

Ďalej potom Apple klasicky vsádza na prepojenie cez vlastné aplikácie. Pre hudbu slúži iTunes, pre obsah iCloud. Pripojiť môžete aj App Store, ktorý zabezpečí prístup k zábavným hrám aj všetkým obľúbeným aplikáciám typu Netflix, HBO GO a ďalšie.

Výkonná grafika a podpora obrazu 4K zaisťuje krásny vizuálny zážitok pri prehrávaní filmov, videí a ďalšieho obsahu. Pre kvalitný zvukový pôžitok potom poslúži podpora Dolby Atmos. TV box od Apple sa pýši svižným a plynulým chodom, perfektne prepracovaným používateľským prostredím, ktoré je veľmi intuitívne a príjemné.

Ovládanie môžete vykonávať buď prepojením cez iPhone, iPad alebo Macbook, ktorých obrazovku možno samozrejme zrkadliť na televízor, alebo pomocou bluetooth diaľkového ovládača, ktorý je súčasťou balenia. Zaujímavosťou je, že sa nabíja cez USB, nepotrebujete teda žiadne batérie. Ovládač disponuje gyroskopom a dotykovým povrchom.

Multimediálne centrum od Apple si určite zvolí každý, kto vlastní ďalšie prístroje od tejto firmy. Prístroj je spoľahlivý, plynulý a veľmi kvalitné. Zabolí len vyššia cena a malá plejáda konektorov.

  • perfektná kvalita
  • rýchly, spoľahlivý, plynulý
  • veľká kapacita úložiska
  • streamovacie HUB pre všetky Apple zariadení
  • dotykový ovládač s gyroskopom
  • vyššia cena
  • určené len pre Apple „ekosystém“
  • chýba USB port a 3,5 mm jack
Zistiť cenu

Čo je multimediálne centrum?

Na trh sa dostala multimediálne centrá (MM centrá), ktorá v podstate predstavujú malé počítače, s ktorých pomocou môžeme obyčajnú televíziu premeniť vo Smart TV, užívať si internet a moderné aplikácie, prehrávať obľúbené relácie, filmy, fotky i hudbu. Vie nahradiť väčšinu ďalšej elektroniky v obývačke, a pritom je to len maličká škatuľka.

A ako funguje multimediálne centrum? Pôvodnú hlavnou funkciou týchto zariadení bolo prehrávanie filmov cez USB u televízorov, ktoré tento konektor chýbala. Dnes už takých veľa nenájdeme. S nástupom inteligentných televízorov sa však výrobcovia preorientovali hlavne na zákazníkov, ktorí by si chceli na svoje obyčajné televízii užívať rovnaké výhody, ako majú používatelia Smart TV. MM centrá teda neponúka iba možnosť pripojiť flash disk do USB konektora, ale oveľa viac. Jednoducho ho pripojíte k svojej televízii a zábava začína.

Pretože multimediálne centrum dnes slúži hlavne k premene starej televízie na smart, stretnete sa aj s názvom Smart TV box alebo len TV box.

Ako používať multimediálne centrum, a čo všetko vie?

K čomu všetkému môžete multimediálne centrum využiť?

Prehrávanie obsahu cez HDMI alebo DLNA

Vďaka vysokej možnosti konektivity môžete pomocou MM centra k televízii pripojiť svoju kameru alebo fotoaparát a premietať na obrazovke urobené snímky či videá priamo z daného zariadenia. Ďalšou alternatívou je využiť funkcia DLNA (Digital Living Network Alicance). Tá umožňuje v rámci vašej siete zdieľať fotografie, hudbu aj videá do zariadenia, ktoré tento štandard podporujú (napr. Televízie, set-top boxy, Blu-ray prehrávače a rekordéry, herné konzoly, smartphony, tablety …). Dáta vďaka tomu stačí mať na jednom mieste (disku) a nemusíte riešiť žiadne optické médiá alebo tlač fotografií.

Prepojenie cez USB

Pripojenie cez USB porty ponúka dnes naozaj každej multimediálne centrum. Vďaka tomu môžete do zariadenia zapojiť flash disk alebo externý disk a ich obsah zobraziť na televízii. Smart TV centra zvládnu prehrať väčšinu klasických formátov videí – AVI, MPEG, WMV, ale aj modernejšie MKV alebo staršie DivX kodek.

Pokiaľ holdujete hudbe, tiež vy si prídete na svoje. Tieto krabičky si dokážu prehrať muziku z flash disku, z externých médií alebo zo samotnej pamäte zariadenia. Samozrejme si poradí s formátom MP3, tie lepšie potom aj s bezdrôtovým formátom FLAC. Dokonca existujú aj multimediálne centrá s CD mechanikou, v ktorých môžete púšťať obľúbené CD.

Než si toto zariadenie zaobstaráte, odporúčame skontrolovať, či vami vybrané multimediálne centrum prehrá formáty, ktoré ste zvyknutí používať. Informácie o podporovaných formátoch nájdete buď v dokumentácii výrobcu alebo u popisku produktu na eshopu.

Dobrá rada: Ak by niektorý z formátov chýbal, operačný systém MM centra je schopný túto podporu doplniť napríklad dodatočnou inštaláciou chýbajúceho prehrávača. Nie všetky zariadenia ale touto funkciou disponujú, preto si všetko radšej vopred overte.

Internet do vašej televízie

Jedným z hlavných predností multimediálneho centra je prístup na internet vo vašej televízii. To urobíte buď klasicky cez Wi-Fi alebo cez kábel ethernet. Práve vďaka internetu sa otvára svet zábavy, ktorý si teraz budete môcť užiť. Streamujte videá, prehrávajte si obľúbené klipy na YouTube, pripojte svoju televíziu k Netflix, HBO GO alebo iné internetové televízii a nebudete závislí len na tom, čo sa práve sa práve vysiela. Multimediálne centrá umožní tiež prístup k obľúbenej internetovej TV Skylink.

Na internete môžete aj surfovať, bez toho by to bolo príliš nepohodlné. Prezerať si na televízii svoje obľúbené webové stránky môžete vďaka špeciálnym ovládačom, ktoré bývajú súčasťou balenia a sú špeciálne upravené pre tieto účely. Napriek tomu má ale toto surfovanie na internete svoje muchy. Príjemnejšie je rozhodne na počítači. S MM centrom oveľa lepšie fungujete naprieč aplikáciami

Ako sa k internetu pripojiť?

Máte dve možnosti. Prvá je pomocou sieťového kábla ethernet, ktorý odporúčame, pretože signál nevypadáva. Druhú možnosť predstavuje bezdrôtové pripojenie cez Wi-Fi. To ale môže byť pomalší a menej spoľahlivé. Hlavne v prípade, kedy túto sieť využíva viac ľudí súčasne.

Multimediálne centrum a set top box

Najnovšie multimediálne centrá sú vybavené televíznym tunerom a DVB-T2, takže s prechodom na nový štandard digitálneho televízneho vysielania nebudete musieť kupovať set-top box ani novú televíziu, ktorá tento formát podporuje. Niektoré centrá sú však v podstate len streamovacími zariadeniami, ku ktorým budete musieť set top box s podporou DVB-T2 dokúpiť.

Videa vo Full HD a 4K

Ak váš televízor prehráva kvalitný obraz vo Full HD a 4K, vybavte sa multimediálnym centrom, ktoré tieto formáty podporuje a je schopné video v takom rozlíšení prehrať. Samozrejme, že daný videozáznam musí toto rozlíšenie mať, inak by ste potenciál týchto MM centier nevyužili. Tiež veľa internetových kinotéky začína ponúkať filmy a seriály v tomto rozlíšení, preto sa naozaj oplatí zaobstarať si multimediálne centrum k TV s podporou 4K.

Smart Home aplikácie

Ak patríte medzi priaznivcov tzv. chytré domácnosti, bude sa vám tento prístroj tiež hodiť. Najnovšie modely totiž zvládajú inštaláciu Smart Home, pričom tieto aplikácie zvládnete ovládať priamo od televízie. Môžete tak pohodlne nastaviť osvetlenie, alarm, kamery alebo zámky vo vašom domove.

Virtuálny asistent

V poslednej dobe vzrástla popularita virtuálnych asistentov. Svoje vlastné asistentov vyvíjajú všetci technologickí giganti ako Google, Amazon či Apple. Niektoré moderné multimediálne centrá v sebe majú svojho asistenta už zabudovaného, ​​a vďaka nemu tak môžete ovládať zariadenie hlasom. Môžete si pozastaviť alebo pretočiť video, nastaviť upomienku alebo nechať vyhľadať pre vás zaujímavý obsah. Virtuálny asistent sa navyše od svojho majiteľa neustále učí a bude tak čím ďalej múdrejší.

Ak vás tento typ výrobku nenalákal, a radšej by ste predsa len domov kúpili novú Smart TV, môžete si prejsť nášho nákupného radcu, ktorý je na chytré televízie zameraný. Článok nájdete tu.

Typy multimediálnych centier

Tieto zariadenia môžeme v zásade rozdeliť na dva druhy, podľa možnosti pripojenia interného hard disku drive HDD:

Multimediálne centrum bez HDD

Zariadenie bez vnútorného disku zaujmú svojou nízkou cenou. Sú schopná prehrávať videá, fotky či hudbu z externých zdrojov ako je flash disk či externý disk, ktorý k prístroji pripojíte pomocou USB portu alebo slotu na pamäťové karty. Ďalej môžete púšťať a prezerať obsah z internetu, ktorý získate pomocou Wi-Fi pripojenie, alebo cez sieťový kábel.

Dobrá rada: Niektoré MM centra síce nedisponujú vlastným úložiskom, ale sú pripravené na pripojenie pevného disku, ktorý môžete dokúpiť.

Multimediálne centrum s HDD

Modely s vnútorným HDD sú logicky drahšie záležitosťou. Môžete ale obsah prehrávať nielen z externého úložiska, ale priamo z daného zariadenia, na ktoré si ho vopred nahráte. Tento obsah potom môžete tiež streamovať z počítača cez Wi-Fi alebo sieťový kábel. V súčasnej dobe je možné do multimediálnych zariadení vkladať vnútornej disk o pamäti až 3 TB, na ktorý sa zmestí veľké množstvo súborov. Multimediálne centrá s nahrávaním sú veľmi praktické pre každého, kto má rád vlastné kinotéky alebo si nechce nechať ujsť obľúbený program.

Na trhu môžete naraziť aj na multimediálne centrá, ktoré zastupujú skôr domáce kiná a nedisponujú prístupom k internetu (prípadne tiež chýba vlastný operačný systém). Týmto zariadeniam, u ktorých sa môžete stretnúť s názvom multimediálny prehrávač, sa dnešný článok venovať nebude. V našom texte sa zameriavame na MM centrá, ktoré majú ako primárnu funkciu premeniť bežnú televíziu vo Smart TV.

Zaujímavými prístroji sú tiež multimediálne centrá určená do auta s LCD displejom. Jedná sa o čerstvú novinku, vďaka ktorej máte vo svojom vozidle možnosť prehrávať filmy, hudbu, využívať ho ako GPS navigáciu a veľa ďalšieho.

Operačné systémy MM centier

Dôležitou súčasťou každého multimediálneho centra je operačný systém. Niektoré zariadenia v nízkej cenovej relácii týmto systémom vôbec neoplývajú, a stáva sa tak z nich iba prehrávač obsahu bez možnosti chytrých funkcií. Tie ale v našom článku ďalej zmieňovať nebudeme.

Operačný systém ovplyvňuje používateľskú prívetivosť daného Smart TV boxu. Udáva, ktoré funkcie budete môcť využívať aj ako dobre sa bude televízia ovládať. Výrobcovia sa navyše snažia vyvíjať najrôznejšie novinky a zlepšováky, ktoré sa podľa typu OS líšia.

Na výber máme z dvoch hlavných typov operačných systémov:

Android TV

OS Android väčšina užívateľov bude poznať zo svojich chytrých mobilných telefónov. Ak vlastníte smartphone s Androidom, bude pre vás ovládanie tohto systému jednoduché a intuitívne. Android TV je veľmi prehľadný a rýchlo sa s ním naučíte zaobchádzať. Pomocou Google Play môžete navyše do svojho centra ľahko nainštalovať akýkoľvek program. To sa hodí najmä v prípadoch, keď sa vám napríklad nedarí spustiť film. Stačí len nainštalovať iný prehrávač a zábava môže začať.

Apple TV

Pre milovníkov Apple sa ponúka možnosť zaobstarať si TV box s Apple tvOS. Tento systém je prehľadný, ľahko sa ovláda a dochádza u neho k minimálnemu zasekávaniu a problémom. Avšak je uzavretý a nemôžete si ho prispôsobovať tak, ako v prípade Androidu. Apple TV samozrejme možné prepojiť so spriatelenými aplikáciami typu iTunes, hudobné knižnice Apple či chytrou domácností s inteligentnými spotrebičmi od Applu. Vyberie si ho pravdepodobne každý, kto sa už pohybuje v ekosystéme Apple a je na túto elektroniku zvyknutý.

Obe technologické firmy vyvinuli svoje vlastné multimediálne centrá. Od Apple môžete zakúpiť Apple TV, Google potom ponúka lacnejšie zariadenia Google Chromecast.

Lacnejšie prístroje ponúkajú vlastný operačný systém a užívateľské prostredie. Bohužiaľ v tomto prípade zákazník úplne prichádza o možnosť rozšíriť si zariadenie o aplikácie a programy, ktoré by sa inak hodili.

Parametre pre výber

Aby bol výber top multimediálneho centra presne podľa vašich predstáv, bude potrebné si niektoré informácie naštudovať. Určite nechcete minúť hromadu euro, aby ste neskôr zistili, že vami vybrané zariadenie neprehrá používané formáty, nemá dostatočne výkonný procesor a grafiku, alebo mu chýba dôležitá funkcia. Spísali sme pre vás prehľadne, na čo všetko si dať pozor.

Požiadavky na funkciu a kvalitu

V prvom rade si musíte uvedomiť, čo od daného zariadenia očakávate. Bude vám stačiť lacnejší model, ktorý nemá vlastné úložisko a jeho operačný systém je pomalší? Skrátka len tá základná výbava s internetom? Je pre vás dôležité, aby Smart TV box podporoval nový formát vysielania DVB-T2? Alebo radšej zainvestujete a získate výkonnejší prístroj, ktorý prepojíte s množstvom ďalších zariadení v domácnosti a zvládne aj luxusnejšie prehrávanie 4K a HDD videí?

Design

Z hľadiska dizajnu nemá užívateľ príliš široký výber. Vždy sa jedná o väčšie či menšie krabičku čiernej, šedej alebo bielej farby. Takéto zariadenie sa bude hodiť do akokoľvek vybavenej domácnosti. Zamerať sa môžete na typ povrchu. Jednoduchšie na údržbu sú určite Smart Tv boxy s matným povrchom, na ktorom nebudú zostávať odtlačky prstov ako v prípade povrchu lesklého.

Kapacita úložiska

Ako už sme spomenuli vyššie, nie všetky TV boxy majú vlastné úložiská. Ak si nevyberiete model, ktorý prehráva priamo z internetu alebo prostredníctvom streamu z iného zariadenia, budete musieť riešiť kapacitu takého úložiska. Tá sa môže pohybovať od jednotiek až po stovky GB. Väčšinou sa stretávame s úložiskom 8 GB, 16 GB, 32 GB a 64 GB. Na trhu nájdete modely s kapacitou až 3 TB, ale ich cena je naozaj závratná.

Vyššia kapacitu oceníte, ak sa radi pozeráte na filmy vo vyššom rozlíšení, alebo si chcete nahrávať televízne programy či doplňovať ďalšie aplikácie. Ak dáte prednosť nižšej kapacite úložisko, do TV boxu sa vám vojde len pár filmov alebo hudobných záznamov.

Procesor a grafická karta

Určite viete, ako otravné je, keď sa vám seká mobilný telefón alebo počítač. Aby ste ten rovnaký problém nemuseli riešiť s TV boxom, kúpte si zariadenie s procesorom adekvátnej úrovne. Jedine viacjadrový procesor (minimálne štvorjadrový) s frekvenciou aspoň 2.0 GHz je schopný zabezpečiť plynulý chod a náročnejšie úkony vášho multimediálneho centra.

Zreteľ treba brať aj na kvalitu použitých jadier, grafického čipu a vyrovnávacej pamäte. Grafiku si postrážte hlavne, ak máte v pláne robiť herné multimediálne centrum. Bežne sa využívajú rovnaké grafické čipy ako v mobilných telefónoch. Tie ale nemusí stačiť, preto si zistite, aký konkrétny chipset má vami vybranej zariadenie zabudované.

Rozmery a hmotnosť

Aj keď je multimediálne centrum väčšinou drobná krabička, dbajte na to, kam ho budete umiestňovať, a tiež si vopred premyslite rozmery a hmotnosť. Myslite na to, že jeho súčasťou bude aj veľa prípojných káblov, u niektorých modelov tiež anténa. Bude preto potrebné mať okolo neho dostatok priestoru, aby ste zapojili všetko potrebné a zostal vám tiež nejaký priestor pre manipuláciu s káblami a flash disky.

Funkcie a vybavenie

Prejdime k tomu nejzásadnějšímu, čo budete u svojho nového pomocníka riešiť, a teda prehľadu funkcií, ktorými multimediálne centrá môžu oplývať. Je ich pomerne dosť a pre laika nie je ľahké sa v nich zorientovať. Preto vám prinášame prehľadný zoznam s vysvetleniami.

DVB-T2 Tuner

Pri prechode na modernejšie spôsob vysielania veľa z nás musí riešiť kúpu set top boxu, ak daný formát už zakúpená televízie nepodporuje. Novšie multimediálneho centra s DVB-T2 tunerom zabezpečí, že s ktorým sa nemusíte obávať, že by ste prišli o svoje obľúbené programy alebo boli nútení kupovať nový televízor.

Podpora jednotlivých formátov

Aby ste neboli nepríjemne prekvapení, skontrolujte si pred kúpou Smart TV boxu, aké formáty podporuje a prehráva. Väčšinou to bývajú AVI, MP4, DivX, MKV a MPEG pre video a MP3, WAV, WMA či FLAC pre prehrávanie hudby.

3D

Niektoré zariadenia zvládajú aj prehrávanie 3D videí. Aby ste si však mohli užiť tento typ zábavy, nezabudnite, že budete potrebovať aj špeciálne 3D okuliare.

Dolby Atmos a DTS

Lepšie TV boxy podporujú trojrozmerný zvuk Dolby Atmos, 3D technológiu pre reprodukciu trojrozmerného zvuku. Toto rozloženie dodáva lepší zážitok hlavne filmovej projekcii. Podobne niektoré multimediálne centrá podporujú konkurenčný DTS zvukový systém, ktorý tiež môže plne využiť vašej domácej reprosústavy. S prehraním DTS zvuku majú problém napríklad Samsung televízory.

CD / DVD / Blu-Ray mechanika

Aj keď sa dnes fyzické nosiče toľko nenosí, veľa z nás má slušnú knihovníčku s DVD či Blu-Ray disky. Na trhu môžete naraziť aj na multimediálne centrá s CD / DVD mechanikou, na ktoré si svoje obľúbené filmy či hudbu môžete prehrať, bez toho aby ste využívali svoj DVD prehrávač alebo Hi-Fi. Zistite, ako vybrať Hi-Fi sústavu. A ak to tak nie je, veľa z nich je pripravená pre pripojenie takéhoto externého prehrávača.

Zrkadlenie

Praktická funkcia, ktorá na televíznu obrazovku zrkadlí obrazovku pripojeného zariadenia – napríklad mobilného telefónu, notebooku či tabletu.

Rozlíšenie

Ak si radi užívate obsah v prvotriednej kvalite, bude vás zaujímať parameter maximálneho rozlíšenia. V ideálnom prípade by malo byť rovnaké úrovne, ako je na vašom televízore. Dnes už zvládnu formát 4K aj lacnejšie modely, ale za luxusnejšie 8K stále čakajte vyššiu cenu.

Aplikácie

Čo sa týka podpory aplikácií, zásadný je fakt, či budete zhotovovať Smart TV box s otvoreným alebo uzavretým operačným systémom. V prvom prípade nie ste limitovaní a môžete si do zariadenia sťahovať aplikácie podľa ľubovôle. Ak sa rozhodnete pre uzavretý operačný systém, budete odkázaní na aplikácie, ktoré sú do zariadení vopred nainštalované. Tie základné tam ale vždy nájdete (napr. Netflix, HBG GO, Spotify či YouTube). Obľúbená sú multimediálne centrá s aplikáciou KODI, čo je univerzálna aplikácia pre prehrávanie všemožného obsahu ako YouTube, internetových televízií a ďalších.

Pozornosť treba venovať aj internetovému prehliadaču, ktorý nechýba azda u žiadneho z modernejších TV boxov. Niektoré z nich sú však prakticky nepoužiteľné, pretože je rýchlosť slabá a niektoré stránky sa ani nenačítavajú. Oveľa lepšie je kvalitne spracovaný prehliadač, ktorý vám uľahčí cestu ku všetkým službám.

V neposlednom rade možno gadgety využiť pre aplikáciu s podcasty (hovorené slovo), alebo RSS čítačky, ktoré zvládnu nahlas prečítať vami zvolený obsah (napríklad správy či iné články).

Ovládač

Aby ste mohli svoj TV box ovládať pohodlne, nezaobídete sa bez diaľkového ovládača. Lacnejšie modely majú jednoduché tlačidlové ovládače so základnými funkciami, ako napríklad prepínanie programov alebo ovládanie hlasitosti. Iné, pokročilejšie, potom ponúkajú veľa ďalších tlačidiel pre Netflix, YouTube alebo dotykovú plochu. Ideálne pre pohyb v aplikáciách a na internete je ovládač AirMouse s gyroskopom, ktorý kopíruje pohyb vašej ruky.

Skvelou variantou je ovládanie pomocou inteligentného telefónu. Ak ste zdatní užívatelia, nebude pre vás problém tieto dve zariadenia prepojiť a ovládanie multimediálneho centra s televíziou si tak maximálne zjednodušiť.

Dobrá rada: Ak by vám dané ovládanie nevyhovovalo, k väčšine TV boxov môžete pripojiť myš a klávesnicu. Buďto bezdrôtovo cez Bluetooth, alebo pomocou USB portu.

Čítačka pamäťových kariet

Z pamäťových kariet môžete prehrávať filmy, hudbu aj premietať fotografie. Najčastejšie sa využíva formát SD karty, menej často MicroSD karty (to sa však dá vyriešiť adaptérom).

Konektivita

Dôležitý parameter každého MM centra je jeho konektivita, teda rôzne spôsoby, akými ho môžete prepojiť s ďalšími zariadeniami. Najčastejšie sa stretnete s týmito druhmi:

  • HDMI – univerzálny a veľmi častý konektor, ktorým oplýva väčšina dnešných televízorov. Slúži na prenos zvuku i obrazu vo vysokej kvalite.
  • SCART – stretneme sa s ním u starších televízií a dnes už sa príliš nevyužíva. Prenos obrazu a zvuku je v nižšej kvalite oproti HDMI.
  • AV vstup – veľmi zastaraný spôsob prenosu zvuku a obrazu. Má podobu troch konektorov v žltej, červenej a bielej farbe. Využíval sa hlavne u videorekordérov.
  • Koaxiálny vstup (koax) – digitálny alebo analógový vstup pre prepojenie so zvukovou technikou a aparatúrami.
  • Audio 3,5 mm jack – slúži na pripojenie slúchadiel alebo iného zvukového zariadenia cez konektor 3,5 mm.
  • Wi-Fi – bezdrôtový spôsob prepojenia MM centra k ďalším pripojeným zariadeniam vo vašej domácej sieti. Nemusíte nič prepájať fyzicky pomocou káblov. Nevýhodou môže byť nízka stabilita pripojenia, ak sa v jednej sieti viac zariadení, či bývate v bytovej jednotke, kde sa nachádza veľký počet Wi-Fi sietí. V tomto prípade je lepšie prepojiť zariadenie pomocou ethernetového kábla a LAN konektoru.
  • Bluetooth – umožní bezdrôtovo prepojiť zariadenie hlavne s telefóny, notebooky alebo tablety, poprípade s ďalším príslušenstvom typu klávesnice, myši alebo herného ovládača. Ak mienite využívať pripojenie väčšieho množstva zariadení, postrážte si, koľko ich vaša MM centrum povoľuje spárovať.
  • USB – využíva sa pre pripojenie pamäťových zariadení, ako je flash alebo externý disk alebo tiež klávesnicu či myš pomocou kábla. Niektoré modely využívajú staršie USB 2.0, kde prenos je pomalší, novšie potom prechádzajú na USB 3.0 s oveľa rýchlejším prenosom. To môže byť dôležité, ak chcete skrze USB kopírovať filmy vo veľmi vysokom rozlíšení a kvalite.

Cenová relácie

Iste neprekvapí, že aj TV Smart boxy môžeme rozdeliť podľa ceny. Rozdiely sú celkom výrazné a v prípade týchto zariadení zodpovedá vyššia cena lepšej kvalite i funkciám.

Lacná multimediálne centrá

Najlacnejšie modely zoženiete aj do 50 €. V tomto prípade sa vždy jedná o zariadenie bez vnútorného úložiska a s vlastným operačným systémom. Za cenu okolo 50 € zoženiete najmä Google Chromecast.

Stredná trieda

V cenovej relácii do 100 € už máte oveľa väčší výber. Získate multimediálne centrum s operačným systémom Android, ktoré sa ľahko ovláda a má pomerne plynulú prevádzku. Navyše máte k dispozícii aj vnútorné úložisko s priemernou kapacitou 16 GB.

Najlepšie multimediálne centrá k TV

S cenovkou nad 100 € už kúpite TV box od Apple i ďalšie výkonnejšie modely. Čaká vás skvelá grafika, videa v najlepších formátoch, vylepšený ovládač, veľa pridaných funkcií aj vysoká kapacita úložiska. Počítajte ale s tým, že tie najlepšie kúsky vás vyjdú aj na tisíce euro.

Dobrá rada: Ak chcete ušetriť a kúpiť kvalitné zariadenie za lepšiu cenu, skúste sa poobzerať po multimediálnom centre v bazáre. Aj na e-shopoch ponúkajú často elektroniku novú, ale rozbalenú a za lepšiu cenu.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo