Ako vybrať nosidlo pre deti

Čakáte bábätko alebo už ho doma máte a radi by ste okrem kočíka vyskúšali aj niektoré z nosidiel pre deti? Pripravili sme pre vás prehľad jednotlivých typov, vysvetlíme vám ich používanie a venovať sa budeme tiež výhodám a nevýhodám. Z počiatku sa môžete medzi jednotlivými typmi nosičov na deti strácať, ale po našom prečítaní vám bude viac než jasné, čo je klokanka, baby vak, šatku alebo ergonomické nosidlo.

Recenzie nosidiel pre deti

Do nášho testu nosidiel sme zahrnuli všetky typy, ktorým sa v radcovi venujeme. Nájdete tu šatku, krosničky, klokanku i ergonomické nosidlo. Vyberali sme predovšetkým známe a osvedčené značky, medzi ktoré patrí Tula, Kibi, Kokan, Aloe a Lenka. Okrem toho tu nájdete aj nosidlá od značky Manduca a Ergobaby. U týchto dvoch menovaných značiek si dajte pozor na falzifikáty. Najčastejšie na ne narazíte v bazáre.

V našich recenziách sme hodnotili nosnosť, materiál, ale aj zložitosť nastavenia a údržbu. Z testov nám vyšiel záver, že je lepšie do nosiča radšej zainvestovať viac peňazí a staviť na osvedčenú značku. Vyhýbať by ste sa mali klokankám, ktoré pre deti nie sú najzdravšie. Pred zaobstaraním odporúčame si prejsť recenzie a diskusia na nosidlá pre deti, pretože vám môžu ušetriť naozaj veľa peňazí.

Deuter Kid Comfort III

Typkrosná na deti
Maximálna nosnosť22 kg
Hmotnosť3,5 kg
Materiál páskaDeuter-Super-Polytex / Macro Lite 210
Spôsob noseniana chrbte
Možno prať v práčkenie

Deuter Kid Comfort III patrí v súčasnosti k najlepším krosnám pre deti na trhu. Má kvalitné mäkučké polstrovanie, ktoré je dostatočne silné, takže sa dieťa v Krosne cíti naozaj pohodlne. Od konkurenčných výrobkov jej odlišuje o 15 cm vyššia zadná časť hlavové opierky, takže ak dieťa zaspí, hlava sa nezaklá a ani nepřepadá zo strany na stranu. Predná hlavová opierka, ktorá je nižšia, má vysoké polstrovanie, takže je príjemne mäkučká a dieťa sa v krosne pohodlne vyspí. Predná hlavovú opierku je možné sňať a vyprať v práčke.

Vnútorná sedacia časť je z polstrovanie, ktoré je vzdušné, takže sa dieťa nepotí, ani keď vyrazíte na túru počas horúcich dní. O bezpečnosť sa nemusíte obávať, pretože vaše malé istí trojbodový systém, ktorý je všetkým rodičom dobre známy z kočíkov. Sedacie popruhy môžete utiahnuť podľa potreby, takže sa nemusíte báť, že by dieťa treba pri zakopnutia rodičia z krosná vypadlo.

Deuter Kid Comfort III má bočné otváranie krosny na pracku, čo znamená, že si do neho dieťa môže samo sadnúť. Aby sa v krosne cítilo naozaj pohodlne, nájdete na pravej i ľavej strane dva strmene na nohy. Nohy dieťaťa teda nevisí voľne. Strmene je možné nastaviť do dvoch dĺžok, takže sa prispôsobí výške vášho dieťaťa. Zo skúseností je však zrejmé, že sa z nich dieťa ľahko vykope. Hodil by sa nejaký systém prichytenia.

Výrobca myslel aj na komfort nosiče, bedrový pás i ramenné popruhy sú dostatočne polstrované a vybavené systémom Air Contact, ktorý zaisťuje dobré odvetrávanie. Všeobecne sa krosná hodí pre osoby s výškou 170 cm a vyššie. „Menším“ ľuďom sa môže nosiť o niečo horšie.

Krosná sama o sebe váži 3,5 kg (kovová konštrukcia je z hliníka), čo nie je málo, ale na trhu existujú aj ťažšie modely. Avšak by sme ju odporučili rodičom, ktorí vážia 60 kg a viac. Do vreckového systému môžete vložiť ešte 18 l ďalšieho nákladu. Na chrbte pre nosiče nájdete kapsu pre zásobník na vodu. Bedrový pás je opatrený dvoma malými vreckami pre nevyhnutnosti, ktoré je potrebné mať po ruke (vreckovky, telefón). V jednej z kapsičiek nájdete zrkadlo. V prípade, že vyrazíte na túru len so svojim potomkom, budete mať možnosť zrkadlo použiť ako spätné, takže uvidíte, čo sa deje hore v Krosne.

Súčasťou krosná je integrovaná strieška, ktorá je schovaná v kapsičke za zadné hlavovou opierkou. Vaše dieťa ochráni pred slnkom, vetrom a ľahkým dažďom. Pláštenku na ruksak je však nutné si prikúpiť zvlášť.

Krosná dobre sedí na chrbte, príjemne sa nosí a je ideálna aj pre dlhšie túry. Kvôli vysokým nákladom sa oplatí skôr rodičom, ktorí sa často venujú outdoorové turistike. Dieťa v batohu sedí pomerne vysoko, čo znamená, že celkové ťažisko je vyššie, takže sa môže horšie nosiť menším ľuďom.

  • priedušné polstrovanie pre dieťa
  • priedušné polstrovanie pre nosiče
  • dostatok úložného priestoru
  • enormne pohodlná
  • nie je najľahší
  • vhodná pre vyššiu nosiče
  • vysoká obstarávacia cena
  • pláštenku je nutné dokúpiť zvlášť
Zistiť cenu

Wickelkinder Manduca Pure Cotton

Typergonomické nosidlo
Maximálna nosnosť20 kg
Hmotnosť0,680 kg
Materiál páska100 % biobavlna
Spôsob noseniana chrbte, bruchu, boku
Možno prať v práčkeáno

Wickelkinder Manudca je ergonomické nosítko, ktoré porastie spolu s vaším dieťaťom. Je možné v ňom nosiť ako novorodenca, tak predškolské deti. Váhové rozpätie je teda od 3,5 kg do 20 kg. Pre novorodenca je v nosiči integrovaná novorodenecká vložka, ktorá sa nachádza v spodnej vnútornej časti medzi nožičkami bábätka. Vložku pomocou cvokov pripnete z prednej časti nosidlá, čím vytvoríte kapsu, do ktorej sa novorozeneček vloží.

Ak dieťa vyrastie, stačí rozopnúť zips, ktorý sa nachádza z prednej časti na nosiči a natiahnuť chrbtovú časť o niekoľko centimetrov. V hornej časti sa nachádza integrovaná strieška, ktorú jednoducho pripnete za háčiky nachádzajúce sa pod čiernymi nastaviteľnými pásky ramenných popruhov.

Ramenné popruhy je možné nastavovať na dvoch miestach, a to v hornej aj v spodnej časti. Bedrový pás je možné roztiahnuť až na dĺžku 140 cm. Ramenné popruhy a bedrový pás sú dobre polstrované, takže sa nosičmi bude ergonomické nosítko dobre nosiť. Celkovo sa v ňom váha dieťaťa rovnomerne rozloží, takže je nosítko pohodlné.

Dieťa môžete nosiť na bruchu, chrbte aj na boku, ale je fakt, že na pri nasadzovaní na chrbát je lepšie pomoc druhého človeka.

Ergonomické nosítko je možné prať v práčke na 30 ° C, ale nie je možné ho sušiť v sušičke. Pri praní nezabudnite zapnúť všetky pracky.

Ak sa rozhodnete pre obstaranie Manduca, dajte si pozor, aby nešlo o falzifikát, pretože práve táto značka sa veľmi často falšuje. Nákup doporučujeme len u autorizovaných predajcov. Vyhnite sa aukčnom portálom alebo bazarům. Cena nového nosidlá sa pohybuje od 100 do 180 Euro a výrazne nižšia cena bude zrejme znakom falzifikátu. Falšovaný výrobok nie je vyrobený z kvalitných materiálov a môžete tak vaše bábätko ohroziť. Nosítko tiež v tomto prípade nemá potrebné certifikáty.

Celkovo nosítko dobre sedí, manipulácia s dieťaťom je rýchla, ale jediné čo chýba je kapsička na telefón, peniaze, kľúče, vreckovky alebo mobilný telefón.

  • kvalitne vypolstrované
  • ergonomické
  • rastúce spoločne s dieťaťom
  • prateľné
  • značka sa často falšuje
  • chýba kapsička na drobnosti
Zistiť cenu

KiBi modrá

Typergonomické nosidlo
Maximálna nosnosť20 kg
Hmotnosť0,745 kg
Materiál páska100 % bavlna
Spôsob noseniana chrbte, bruchu, boku
Možno prať v práčkeáno

Nosítko Kibi porastie spolu s vaším dieťaťom. Nie je však vhodné na nosenie novorodencov, pretože nemá novorodeneckú vložku. Ideálne je pre deti od 4-6 mesiacov, kedy už samy udrží hlavičku. Nosič je testovaný do záťaže 20 kg.

Celkové nastavenie je trochu zložitejšie ako u nosidlá Manduca. Pomocou cvokov si nastavujete šírku látky medzi nožičkami bábätka, rozptyl je od 31 cm do 51 cm. Cvoky, ktoré sú všité na bedrovom páse, nemusí byť pohodlné pre chudé mamičky, pretože ich môžu tlačiť. Upravovať si môžete aj výšku chrbtovej opierky. Zo základných 32 centimetrov až na 52 cm. Chrbtová opierka je akoby navlečená na ramenných popruhoch, takže ju len vyťahujete alebo sťahujete. Pre zafixovanie slúži karabínka. Chrbtovú opierku budete predlžovať nielen v prípade, že dieťa povyrastie, ale aj ak zaspí. Bude mať opierku pod hlavou.

Ramenné popruhy a bedrové pásy sú polstrované. Bedrový pás má tú nevýhodu, že nie je vykrojený, takže ak budete musieť viac zdvíhať nohy, je možné, že vám bude zavadzať. Ramenné popruhy je možné nastaviť v hornej i spodnej časti. Vzadu sa nachádza pásik, ktorý ramenným popruhom nedovolí, aby spadli. S opaskom je možné „jazdiť“ hore a dole, čo znamená, že na neho lepšie dosiahnete. Je však pravda, že zapnutie nemusí byť vždy jednoduché, je potreba popruhy povoliť, aby sa pásik lepšie zapol. V tomto prípade však hrozí, že popruhy budú z ramien trochu padať. Toto je však individuálné a záleží na postave rodičov. Odporúčame si manipuláciu vopred vyskúšať.

Na nosítku nás trochu sklamalo, že nemá integrovanú kapucňu. Príliš malým deťom vo výhľade zavadí ramenné popruhy, ale aj tento fakt je individuálný. Pre výrobu nosidlá bola použitá 100% bavlna, takže je príjemná na dotyk a celkovo je mäkká a poddajná. Veľkou výhodou je, že je možné ho prať v práčke na 30 ° C. Nesmie sa však sušiť v sušičke.

  • rastúce s dieťaťom
  • vyrobené v česku
  • príjemný materiál
  • prateľné
  • chýba kapucňa
  • zložitejšie nastavenia
  • nie je vhodné pre novorodencov
Zistiť cenu

BabyBjörn ONE Denim

Typklokanka
Maximálna nosnosť15 kg
Hmotnosť-
Materiál páska60 % bavlna, 40 % polyester
Spôsob noseniana bruchu, na chrbte
Možno prať v práčkeáno

BabyBjörn One je klokanka, ktorá však nie je ergonomická, ako tvrdí výrobca a veľa reklám. Je fakt, že klokanka od tohto výrobcu má, čo sa týka porovnania s inými, zdravší spôsob nosenia, pretože deti majú medzi nožičkami dostatok látky, ale nejedná o naozajstné ergonomické nosítko.

Deti v ňom môžete nosiť na bruchu aj na chrbte. Už na bruchu je však zrejmé, že deti visí za rozkrok, čo je úplne neprijateľné. „Huntujete“ tým nielen vývoj dieťaťa, ale aj svoje chrbát. Ak chcete nosiť vaše dieťa smerom von, teda, že nie je čelom k vám, je preto odporúčaný vek minimálne 5 mesiacov, pretože v tejto polohe nemá žiadnu oporu hlavičky.

Chrbát BabyBjörn One sú tuhšie, takže dieťaťu nedovoľujú mať guľatý chrbátik, čo je jeden zo znakov ergonomických nosidiel. Hodí sa teda len na prenášanie na kratšie vzdialenosti. Určite by sme ho nedoporučovali miesto kočíka.

Všeobecne môžeme povedať, že nastavenie a upravenie je jednoduché. Každý popruh stačí len stiahnuť. Dieťa dokonca môže sedieť v dvoch polohách, podľa toho, ako je staré. Bedrový pás i ramenné popruhy sú polstrované a klokanku je možné prať v práčke na 40 ° C.

  • jednoduché použitie
  • prateľné
  • neergonomické
  • vhodné pre staršie deti
  • drahé
Zistiť cenu

Wickelkinder Manduca sling

Typšatka
Maximálna nosnosť15 kg
Hmotnosť-
Materiál páska100 % biobavlna
Spôsob noseniana bruchu, na boku
Možno prať v práčkeáno

Šatka Manduca Sling je vhodná pre novorodencov a dojčatá v prvých mesiacoch po narodení. Šatku je možný nosiť uviazaný na bruchu, to je najlepšie pre novorodenca. Pre väčšie deti je možné šatku uviazať aj na bok.

Šatka je testovaná na deti od 3,5 kg do 15 kg, ale zo skúsenosti je pre optimálne a pohodlné nosenie vhodné dieťa do 9 kg. Potom už nosenie nie je toľko komfortné. Celková dĺžka je 5,5 m a šírka 60 cm. Aby ste si pri viazaní mohli dobre orientovať, sú horné a spodné okraje lemované nití s ​​farebným odlíšením. Konce šatke sa zužujú. Šatka je elastická, takže ho môžu používať aj začiatočníci. Aj napriek elasticitu poskytuje dostatočnú oporu.

Deti nemajú problém v ňom zaspať, pretože materiál je veľmi príjemný. Nevýhodu je nie príliš prehľadný manuál, ktorý síce obsahuje návod na zaväzovanie, ale v tlačenej podobe nie je praktický. Preto je lepšie si video vyhľadať na internete. Je tiež škoda, že návod je v anglickom jazyku. Šatku môžete prať v práčke na 40 ° C, sušenie v sušičke sa neodporúča. Preto ho sušte voľne.

  • príjemný materiál
  • farebné odlíšenie entlování
  • zužujúci sa konce pre zaviazanie
  • logo pre označenie stredu
  • neprehľadný manuál
Zistiť cenu

Ergobaby AURA WRAP sage

Typšatka
Maximálna nosnosť13,6 kg
Hmotnosť-
Materiál páska100% viskóza z eukalyptu a akácie
Spôsob noseniana bruchu, na boku
Možno prať v práčkeáno

Ergobaby je jeden z popredných výrobcov nosidiel a šatiek. Aura Wrap sage sa hodí najmä na letné a teplé dni, pretože je jemný a priedušný. Na zimu je vhodné sa poobzerať po pevnejším materiálu. Ak však Ergobaby šatku nepoužívate, jednoducho ho schováte do integrovanej vrecka.

Šatku môžu používať aj začiatočníci a hodí sa na akýkoľvek typ postavy. Rozmery sú 4,9 m na dĺžku a 53,4 cm na šírku. Aby ste sa pri šátkování do látky nezamotali, je lemovanie kontrastný, takže sa šatka lepšie viaže. Testovaný bol pre deti od 3,6 kg do 13,6 kg. Aj tento šatka je možné prať v práčke na šetrný program, teda 30 ° C. Nesušte ho v sušičke ale na vzduchu.

  • vhodný pre začiatočníkov
  • ľahký a vzdušný
  • kontrastné lemovanie
  • integrovaná vrecko
  • nie je vhodný pre šátkování v zime
Zistiť cenu

Než vyrazíte do obchodu

Typov nosidiel je veľa, a preto je dobré sa zamyslieť nad niekoľkými otázkami, ktoré výber zúži a zároveň vám pomôžu sa zamerať na najdôležitejšie aspekty výberu.

Ako dlho a ako staré dieťa chcete nosiť

Dieťa môžete nosiť napríklad len pol roka, ale aj rok alebo dva. Volíte nosítko len ako príležitostnú alternatívu ku kočíku, alebo ho budete používať namiesto kočíka?

Pokiaľ chcete bábätko nosiť od narodenia do roka, budete potrebovať nosidlá dve, alebo môžete skombinovať nosítko a šatku. Pre dojčatá a batoľa do 18 mesiacov sa hodia rastúce nosítko, ktoré porastie spolu s vašim malým.

Pri nosení je veľmi dôležité klásť dôraz na ergonomické zásady nosenie. Medzi ne patria:

  • zaguľatený chrbát,
  • podsadený zadoček,
  • látka medzi nožičkami by mala siahať od kolienka ku kolienku,
  • nožičky by mali tvoriť písmeno M (čiže žabičku).

Novorodenec – pre novorodenca sú najideálnejšie šatky. Rozhodne pre nich nekupujte nosidlá s novorodeneckú vložkou, pretože tá pre novorodencov nie sú vhodné. Dochádza k zlej fixácii tela, bábätkám sa nepohodlne „sedí“ a majú až príliš roztiahnuté nožičky.

Dojča – vyberať môžete z rastúcich nosidiel, v ktorých ho môžete nosiť od 2 mesiacov do 4 mesiacov. Látku medzi nožičkami a látku na chrbátiku nastavíte podľa postavy vášho malého. Obstarávacie náklady sú o niečo vyššie ako u klasického nosidlá.

Batoľa – v tomto prípade môžete siahnuť po rastúcim nosidle alebo po nosítku s označením toddler, pri výbere sa zamerajte na hmotnosť alebo odporúčaný vek. V tomto prípade už látka medzi nožičkami nemusí byť od kolienka ku kolienku.

Bedrový pás

Debien pás je dôležitým aspektom najmä pre nosiča, teda pre toho, kto bude bábätko nosiť. Tenký bedrový pás je vhodný pre chudé a malé mamičky, ktoré majú malé a chudé deti. Ak však doma máte bacuľko, bude sa úzky bedrový pás otáčať smerom von a vás škrtiť alebo sa zarezávať. Nosenie teda nebude pohodlné ani pre vás ani pre vaše bábätko.

Polstrované a široké ramenné popruhy

Ďalší dôležitý aspekt najmä pre nosiče. Ramenné popruhy musia byť dostatočne široké a vypolstrované. Ak budete dieťa nosiť niekoľko hodín, určite vám budú vadiť popruhy, ktoré sa zarezávajú a tlačí. Pozrite sa tiež, či môžete ich dĺžku utiahnuť jednou rukou a či tento úkon zvládnete sami. Rozhodne neodporúčame nosidlá, u ktorých budete potrebovať pomoc druhej osoby. Tá totiž nemusí byť stále na blízku. Svoju pozornosť zamerajte tiež na opasok umiestnený medzi lopatkami. Je tam preto, že sa ním sťahujú ramenné popruhy k sebe. Nosenie tak bude pohodlnejšie.

Výrobný materiál

Látka nosidlá by mala byť pevná, ale zároveň poddajná. Nosenie totiž musí byť pohodlné pre vás i pre bábätko. Látka by mala byť testovaná na určitý váhový limit, takže máte záruku, že sa nepretrhne. Celkové prevedenie by malo byť kvalitné, dajte si pozor na rôzne spony a pracky. Ideálne je si nosítko niekoľko desiatok minút vyskúšať v obchode a potom kúpiť na internete. Tu si totiž môžete prečítať recenzie nosidiel pre deti a porovnať ich testy.

Údržba

Čisto z praktického hľadiska je najlepšie, ak môžete nosidlo vyprať v práčke. Určite sa totiž nevyhnete tomu, že je dieťa oslintá, prípadne povracia. Dobrou ochranou sú slintáčky ktoré sa pripnú na ramenné popruhy, čím zamedzíte ich poslintání. Ani to však nie je stopercentné a po nejakom čase používania bude potrebné nosidlá vyprať.

Chrbtová opierka

Rozhodne nekupuje nosidlo, ktoré má vystuženú chrbtovú opierku. Telo dieťaťa má byť v polohe žabky, čo znamená zaguľatený chrbát, podsadený zadoček a nôžky do polohy M. Presne tieto náležitosti spĺňajú ergonomická nosidlá. Ak by chrbát bol vystužený, nemôže dieťa do nosidlá správne dosadnúť, telo nie je teda podsadené, a tak spoznáte neergonomickou pozíciu.

Dobrá rada: Nosítko by malo poskytovať dobrú oporu hlavičke, ak bábätko zaspí.

Typy nosidiel pre deti

Babyvak

Jedná sa o vak na nosenie detí. Jednoducho si ho predstavte ako kapsu, ktorú si obliekate cez hlavu podobne, ako je tomu u tašky s dlhým uchom, to váš križuje z pravého alebo ľavého ramena k opačnému boku.

Jeho najväčšou výhodou je, že bábätko do neho vložíte veľmi ľahko a jednoducho. Navyše bude ležať v prirodzenej polohe klbka. Nevýhod je u tohto typu nosení oveľa viac ako výhod. Babyvak využijete len pre nosenie novorodencov. Vak na nosenie detí sa navyše nosí len na jednom ramene, takže ho zaťažujete celú váhou malého bábätka, ktorá sa nerozloží. Ako nosič si teda preťažujete chrbticu i ramená.

Bábätká rastú ako z vody, takže akonáhle trochu povyrastie, prestane mu poloha klbka byť príjemná a aj pre vás bude jednostranná záťaž po čase neúnosná. Dieťa v tomto type nosidlá k vám nie je tak pevne primknutie ako napríklad v šatke alebo ergonomickom nosidle, takže pri predkláňanie ho budete musieť držať, aby ste predišli nechcenému vypadnutiu.

  • jednoduché vloženie bábätka
  • prirodzená pozícia klbka
  • krátkodobé použitie
  • nepohodlné pre nosiče
  • po určitej dobe nepohodlné pre bábätko

Klokanka

Tento nosič pre deti pripomína klokana z Macka Pu, ktorá nosí v prednom vrecku malého klokana Roo.

Použitie klokanky sa všeobecne príliš neodporúča, pretože dosiahnutie optimálnej polohy, ktorá je pre dieťa zdravá, je problematické. Klokanky sa často zamieňajú za ergonomická nosidlá, ale je medzi nimi naozaj priepastný rozdiel, ktorý má veľký vplyv na vývoj vášho dieťaťa.

V klonanke, dieťa naozaj visí za rozkrok. Od ergonomického nosidlá ho spoznáte tak, že dieťa sa v ňom väčšinou nosí tvárou von, teda tylom k hrudi rodičia. Poloha smerom „do sveta“ však nie je vhodná ako z fyziologického, tak psychologického hľadiska. Mozog malých detí je totiž naozaj preťažený všetkými podnety z okolia a bábätka sa pred nimi nemajú kde schovať. To môže viesť aj k tomu, že dieťa nebude môcť spať a bude rozrušené.

Váš potomok nemôže mať v klokanke prirodzene zaguľatený chrbátik. Tá sú skôr prehnutá dozadu, pretože bábätko sa snaží oprieť o telo mamičky, navyše na ne až príliš tlačí hlavička. Kvôli zlej konštrukcii visítka je teda vhodné, ak vôbec, pre nosenie detí maximálne do jedného roka, pretože nosenie ťažšieho dieťaťa už je v tomto nosítku nepohodlné. Akonáhle dieťa povyrastie, bude vás nožičkami kopať do stehien, pretože vás nimi „neobjímá“ tak, ako to môžete poznať z ergonomického nosidlá.

  • jednoduché vloženie bábätka
  • nevhodné pre vyvíjajúci sa telíčko bábätka
  • nesprávna opora pre chrbátik
  • nesprávne tvarovanie pre bedra
  • len pre malé deti

Ergonomická nosidlá na deti

Ergonomická nosidlá na deti patria medzi veľmi obľúbená. Spájajú totiž výhody šatka a klokanky a odstraňujú ich nevýhody. V tomto nosiči má bábätko správnu fyziologickú polohu a polohy nosenia je možné meniť. Môžete ho nosiť aj na boku alebo chrbte.

Vloženie bábätka do tohto nosidlá zaberie oveľa menej času než zdĺhavé uväzovanie. Naviac vám prebytočné kusy látky nevisí dolu. Ich nevýhodou je skladnosť. Ak sa rozhodnete, že dieťa z nosítka vyberiete, nezložíte ergonomické nosítko, podobne ako šatka, pohodlne do tašky.

Výhodou ergonomických nosidiel je možnosť rastu spoločne s vaším drobčekom. Pokojne ho môžete použiť na prenos už väčšieho batoľaťa napríklad na výlete, ak nemáte krosničky. Tieto nosiče navyše dieťaťu zaistí správnu oporu pre telo. Dieťa v nich „sedia“ so zaguľatenými chrbátikom a s nožičkami do tvaru „L“, táto poloha je tiež známa pod pojmom žabka (zadoček je nižšie než kolienka). Poloha žabky zaisťuje správny vývoj detských bedrových kĺbov. Čím menšie bábätko máte, tým viac by chrbátik mala byť doguľata.

Bábätko je v ergonomickom nosiči vždy čelom k mamičke alebo oteckovi, takže dochádza k nadväzovaniu veľmi silného a blízkeho psychologického kontaktu. Popruhy sa navyše dajú dobre dotiahnuť, takže bábätko je veľmi blízko nosiči. Túto možnosť klokanka neponúka, takže dieťa sa v nej rúca, čo nie je vhodné pre vývoj jeho telíčka.

Ergonomická nosidlá sú príjemná aj pre nosiča. Ponúkajú totiž kvalitne polstrovaný bedrový pás i ramenné popruhy a dobre rozkladajú váhu dieťaťa. Klokanky neponúkajú tak kvalitné polstrovanie, takže vás z nosenia bolí ramená a chrbát.

Rozdielom medzi ergonomickým nosičom a klokankou sú tiež nosičom ruky. Zatiaľ čo u klokanky má nosič tendenciu dieťa neustále pridržiavať, pretože nemá dostatočnú oporu, pri nosení v ergonomickom nosiči táto starosť odpadá, takže sa môžete plne venovať činnosti, ktorú potrebujete vykonať. Ruky budete mať voľné.

Ergonomický nosič nie je práve lacnou investíciou, ale tešiť vás môže, za podobnú cenu tej obstarávacia ho môžete predať do detského bazárku.

  • správne držanie tela dieťaťa
  • pohodlné nosenie i pre nosiče
  • nosítko môže byť použité aj pre väčšie deti
  • viac polôh nosenia vrátane na chrbte
  • vyššia nákupná cena

Mei Tai

Tento typ nosidlá môžeme považovať za predchodcu ergonomických nosidiel, ktoré z neho prevzali obdĺžnik látky, v ktorom dieťa sedí, spôsob upnutia v páse nosiče a to, že je váha rovnomerne rozložená na obe ramená pomocou ramenných popruhov. Ergonomická a Mei Tai nosidlá sa líšia v polstrovanie v oblasti popruhov a v možnosti nastaviteľné dĺžky. U Medzi Tai totiž dĺžka nastaviť nedá a popruhy visí dole.

Mei Tai pochádza z Ázie a dieťa je možné v ňom nosiť jedine posediačky, takže sa odporúča bábätkám, ktorá už výborne drží hlavičku. Opierka chrbta je tvarovaná tak, že dieťa sedí vo fyziologicky správnej polohe, látka pod zadočkom je dostatočne široká kvôli bedrám. Na bokoch sa opierka mierne zužuje, čo zaistí dobrú vzdušnosť.

  • ergonomické tvarovanie
  • rovnomerné rozvrhnutie váhy
  • nie je možné nastaviť dĺžku popruhov
  • pre bábätká, ktoré dobre drží hlavičku

Krosna na deti

Krosná na nosenie detí nie je typickým nosidlom, ktoré vám nahradí kočík. Jej názov je odvodený od krosien – batohov na chrbát, ktoré sa nosia do prírody, pretože vzhľadovo aj konštrukčne mu krosnička na dieťa zodpovedá.

Do krosničky sa deti posádzajú od 7 mesiacov do 36 mesiacov (váhové rozpätie 7-15 kg). Jedná sa teda o nosítko pre väčšie deti, ktoré už samostatne sedia alebo chodí.

Najlepšie krosná na nosenie detí majú kovovú konštrukciu a môže mať aj ergonomické tvarovanie. Je vhodné ak je súčasťou aj strieška, ktorú využijete ako proti dažďu, tak proti vetru alebo slnku. Krosná by mala byť dostatočne vystužená, mala by mať priedušný chrbtový systém, bedrový i hrudný pás. Dieťa by malo mať dostatočný priestor na nohy. Krosná pre deti sú dobrou voľbou pre rodičov, ktorí sa venujú chodenie po horách a v prírode.

Krosná sama o sebe niečo váži, a keď do nej vložíte dieťa, je to už solídny záprah. Nebude príliš dobrou voľbou pre rodičov bez fyzickej kondície. Deťom sa v Krosne páči, pretože majú prehľad a môžu v nej aj pohodlne spať.

  • pevná konštrukcia
  • na outdoorové aktivity
  • vyššia hmotnosť
  • vyššia nákupná cena

Nosiaci šatky na deti

Šatky sú veľkou kapitolou, a preto sme sa im rozhodli venovať celú kapitolu, v ktorej zhrnieme tie najdôležitejšie veci.

Šatky na nosenie detí je možné používať aj hneď od narodenia. Pretože súčasný trh reaguje na trend šátkování, majú mamičky možnosť šatka pohodlne umiestniť napríklad pod bundu, ktorá má špeciálny strih práve pre mamičky s deťmi v šatke.

Šatka môžete zaobstarať z rôzneho materiálu, existujú rôzne dĺžky, spracovanie, dizajn, gramáž materiálu i spôsoby úväzov, ktoré zodpovedajú veku vášho potomka. Poloha klbko je vhodná pre novorodencov, väčšie deti je možné nosiť na boku aj na chrbte.

Veľkou výhodou šatky je jeho skladnosť. Pokiaľ ho nepotrebujete, jednoducho ho zložíte do tašky. Šatka je tiež pohodlný pri dojčení, najmä na verejnosti je dojčenie diskrétne a jednoduché. Šatka má tiež priaznivý vplyv na zavinovanie maternice mamičky, pretože mamina je okolo bedier stiahnutá šatkou a v teple.

Nevýhodou môže byť zdĺhavejšie učenie správneho uviazania. To môže niektoré mamičky od nosenie v šatke odradiť. Existuje však veľa značiek nosiacich šatiek, ktoré ponúka pri zakúpení aj kurz viazania. Určite vám veľmi pomôže, ak máte v okolí kamarátku, ktorá šátkování praktizuje a bude mať trpezlivosť vám vysvetliť základné viazania.

Dobrá rada: Pre šátkování používajte iba šatky, ktoré sú určené pre nosenie bábätka. Obyčajná metráž, kanafas alebo šál nie je pre nosenie detí úplne vyhovujúce.

Typy šatiek

Najväčším rozdielom medzi šatky je to, či je pevný alebo elastický.

Elastická šatka

Je vyrobený z pružného materiálu a jeho dĺžka dosahuje 5 metrov. Jedná sa o nosítko, ktoré je určené predovšetkým pre najmenšie deti, teda novorodeniatka.

Elastický šatka je najvhodnejšie pre začiatočníkov, pretože dokáže skryť malé nedokonalosti úväzov, ktorým sa z počiatku zrejme nevyhnete. Pri šátkování je pre začiatočníkov najťažšie naučiť sa šatku dobre doťahovať, správne dotiahnutie totiž navodzuje pocit bezpečia. Pretože elastický šatka pruží, je nutné ho doťahovať dôsledne.

Je ideálnou voľbou pre nedonosené alebo malé bábätká, pretože látky nie je toľko, takže sa lepšie prispôsobí malému telíčku. U elastických šatiek výrobcovia najčastejšie uvádzajú, že je možné v ňom nosiť dieťa až do 15 kg, avšak zo skúseností mamičiek vieme, že už u 7kg dieťaťa nebýva šatku najpohodlnejšie.

Pevná šatka

Pevné šatky sú tkané tak, aby boli priečne pružné. Vďaka tomuto špeciálnemu tkania zaistí to najlepšie obtiahnutie telíčka bábätka. Na výber máte rôzne druhy materiálov, vzorov, dĺžok i šírok, väzieb a tiež gramáže.

Dĺžka

Dĺžka šatky zodpovedá vašej konfekčnej veľkosti. Najbežnejšia je dĺžka šatky 4,6 m, čo zodpovedá označenie číslom 6. Táto dĺžka je vhodná pre všetky mamičky, ktoré majú konfekčnú veľkosť 38-42.

Vaša konfekčná veľkosťDĺžka šatky udávaná v metrochOznačenie skratkou
364,25
38-42 (pánska do 50)4,76
44-48 (pánska 50-60)5,27
50 (pánska 58)5,88

Výrobný materiál

Použitý materiál má vplyv na správanie, vlastnosti a nosnosť šatky.

Bavlna – býva najčastejšou prímesou. Šatky sa dobre viažu, takže sú vhodné aj pre začiatočníkov. Využijete ich vo ktoromkoľvek ročnom období.

Ľan – ľanové šatky sú najprv trochu tuhšie, než sa zabehnú. Využijete ich najmä v lete, kedy pôsobí chladivo a navyše sú dobre priedušné, je pre nich charakteristická veľká nosnosť.

Vlna – vlna spôsobuje to, že je šatka mäkká a poddajná hneď od začiatku. Vďaka termoregulačným vlastnostiam bude bábätko v zime hriať av lete chladiť (a naviac odvádzať teplo). Vlnené šatky sa nekrčia a v úväzu nepatrne pruží, majú veľkú nosnosť a nebudú vás tlačiť na ramenách.

Hodváb – používa sa ako prímes, ktorá je dostatočne nosná a príjemná. Šatka s hodvábom môže, ale nemusí byť lesklá. Hodváb môže byť prírodne alebo priemyselne spracovaný. Hodvábne šatky sa neodporúčajú začiatočníkom, pretože trochu kĺžu, takže sa môžu horšie doťahovať, prípade povoľovať v úväzu. Hodvábne šatky môžete používať v zime aj v lete.

Bambusová viskóza / bambus – šatky z tohto materiálu sú veľmi príjemné, mäkké a poddajné. Pretože sú dobre priedušné, hodí sa najmä na leto. Regulujú teplotu a šantia pot. Ak však tento typ šatke nemá ako prímes ľan, nie je tak nosný a je vhodný iba pre nosenie ľahších detí.

Repreve vlákno – jedná sa o látku (polyester), ktorá sa vyrába z recyklovateľných materiálov (PET fľaše bez obsahu BPA). Počas výroby sa dodržujú prísne podmienky spracovania, takže z jeho použití nemusíte mať strach. Repreve vlákno je opatrené Oeko-Tex Standart certifikátom. Vďaka tejto prímesi sú šatky priedušné a termoregulačné. Sú pružné a mäkkosťou sa podobajú vlne, nie je však nutné s nimi tak opatrne zaobchádzať. Pokiaľ má látka vyššiu gramáž, je nutné šatky dobre zanosit.

Tencel – jedná sa o materiál, ktorý je vzdušný, chladivý a dokáže absorbovať až o 50% viac vody ako bavlna. Vlhkosť rovnomerne rozvádza. Jeho prínosom sú antibakteriálne účinky, je príjemný na dotyk a jeho údržba je veľmi nenáročná. Ako výrobná surovina sa používa drevo eukalyptu.

Gramáž

Podľa gramáže odvodíte, akú váhu budete môcť v šatke nosiť. Pri preskúmavaní vlastností šatiek sa zamerajte na gramáž aj zloženie. Ak sa bojíte nosnosť šatke odhadovať podľa gramáže, držte sa odporúčaní výrobcu.

Dobrá rada: Orientačne môžeme uviesť, že gramáž materiálu 230 / gm2 je vhodná pre malé bábätká, do 260 / gm2 sa šatku hodí na celé nosiacich obdobie, 300 / gm2 je vhodná pre deti vážiace viac ako 10 kg.

Výhody a nevýhody nosidiel pre deti

Nosidlá a šatky majú svoje výhody aj nevýhody. Medzi výhody patrí tesný kontakt medzi mamičkou alebo oteckom a bábätkom. Navodzujú mu totiž pocit bezpečia. Vybrané polohy v šatke tiež môžu uľavovať od nadúvanie, v zime dieťa nedýcha priamo studený vzduch, ale vzduch, ktorý sa už trochu ohrial od nosiča. Šatky sú vhodné pri cestovaní v hromadnej doprave. Navyše ho môžete využiť ako deku na zem alebo prikrývku.

Medzi nevýhody sa radí bolesť chrbta, ktorá sa pravdepodobne dostaví. Potom už záleží na fyzickej kondícii nosiče, ako veľká bolesť bude. Ak vyrazíte na dlhší výlet, budete musieť mať na chrbte batoh. V tomto je praktickejšie kočík, do ktorého schováte všetky potrebné veci.

Rozhodne sa neodporúča dieťa v nosiči alebo šatke nosiť celý deň, pretože tak mu bránite v preskúmavaní okolí a nedostáva sa mu priestoru pre spontánnu pohybovú aktivitu, ktorá súvisí s vytváraním svalovej súhry.

Záverom teda môžeme povedať, že nosenie dieťaťa v správnom nosidle je dobré, ale nemalo by byť nosenie príliš.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo