Ako vybrať krém na opaľovanie

Hoci sa zima ešte len poriadne prihlásila o slovo, náš poradca prichádza s článkom o opaľovacích prípravkoch. Možno si hovoríte, že do leta je ešte veľmi ďaleko, ale viete, že aj horské slniečko môže byť nebezpečné? Nielen v lete je slnko a opaľovanie často skloňovaným výrazy, preto čítate ďalej a mimo recenzií opaľovacích prípravkov sa dočítate napríklad aj o tom, aký typ kože (tzv. fototyp) máte a ako veľmi sa pred slniečkom musíte chrániť.

Recenzie prípravkov na opaľovanie

Do nášho testu sme zaradili opaľovacie prípravky na báze mlieka, oleja i spreje. Zaujímala nás predovšetkým ich účinnosť vo vode i ako často je potrebná opakovaná aplikácia. Pozornosť sme venovali aj spôsobu rozotieranie a následnému efektu, treba či nezanecháva stopy. Nezabudli sme sa venovať ani zloženiu alebo drobnejším detailom, medzi ktoré sa radí aj vôňa. Prečítajte si, ako naše testovanie dopadlo.

Daylong Extreme Lotio SPF50+ 200 ml

Pätica žiarovky
Príkon
Napájanie vo V
V x Š x H v cm
Typ
Dĺžka čepele
Celková dĺžka
Materiál čepele

Naším prvým zástupcom je opaľovacie mlieko, ktoré je vhodné najmä pre prvý a druhý fototyp. To znamená, že je určené najmä pre pokožku, ktorá je nadmieru citlivá, či dokonca alergická na slnečné žiarenie. Avšak ak sa chystáte do tropického alebo vysokohorského prostredia, pribaľte si ho so sebou do kufra tiež.

Hoci môžete byť zaskočení čiastkou, ktorú po vás pani predavačka bude u kasy vyžadovať, po príchode domov si môžete byť istí, že ste si za svoje peniaze kúpili prípravok, ktorý sa o vašu pokožku náležite postará.

Po otvorení tuby sa nerozvinulo typické kokosové aróma opaľovacích prípravkov, ale nevtieravá, takmer nepoznateľná vôňa, ktorá tak nenaruší ani váš letný parfum. Dostatočné množstvo mlieka však musíte nechať riadne vstrebať, aby ste boli vysoko chránení po celý deň. Sám výrobca uvádza, že ideálna doba od namazanie počas výskytu na slnku je 20 minút.

Hoci výrobca doporučuje pokožku natrieť po každom plávanie, musíme povedať, že aj napriek potápanie sa v morskej vode mlieko obstálo na jedničku po dlhú časť dňa. Neobjavili sa stopy začervenanie, ani žiadne prejavy alergickej reakcie. Pokožku je však lepšie nevysoušet uterákom, ale sušiť na slniečku. To však neznamená, že sa stačí namazať len raz denne. Záleží pochopiteľne na dĺžke pobytu na slnku, ale 2-3x by malo byť pri dlhšom pobyte minimum.

V žiadnom prípade by ste nemali ísť proti odporúčania výrobcu. Najmä veľmi citlivé osoby s alergiou na slnko by tieto pokyny mali brať do úvahy.

  • vhodné pre alergikov
  • dlhá výdrž
  • vodeodolné
  • vysoký ochranný faktor
  • dobrá roztierateľnosť
  • dostupný v rôznych veľkostiach
  • vyššia cena
Zistiť cenu

Eucerin Sun extra ľahké mlieko na opaľovanie SPF50 150 ml

Pätica žiarovky
Príkon
Napájanie vo V
V x Š x H v cm
Typ
Dĺžka čepele
Celková dĺžka
Materiál čepele

Druhý prípravok vhodný pre všetky fototypy disponuje lepšími pomery, čo sa týka kvality a ceny. Na obale sa navyše dočítame, že vďaka obsahu kyseliny hyalurónovej redukuje známky starnutia pleti, čo ocenia najmä všetky ženy.

Opaľovaní totiž, ako je známe, nie je v dnešnej dobe až tak zdravú záležitosťou, pretože UV žiarenie pokožku veľmi zaťažuje. Výrobca tohto preparátu však sľubuje, že vás ochráni aj pred týmito škodlivými vplyvmi. Jeho sľuby je lepšie nebrať úplne doslovne, ale nejaký malý efekt by kyselina hyalurónová mať mala.

Ľahké opaľovacie mlieko sa po nanesení vstrebe takmer okamžite, ľahko sa rozotiera, príjemne vonia a vďaka tomu, že je vodeodolné, vydrží na pokožke aj po kúpaní v bazéne. Prípravok je však nutné používať v priebehu dňa opakovane, inak stráca svoje ochranné účinky.

Ďalšia vec, ktorú oceňujeme je tá, že ho dobre znáša ako pokožka s atopickým ekzémom, tak pokožka alergikov.

Treba podotknúť, že podľa testu opaľovacích prípravkov, ktoré vykonal tím z dtest, si Eucerin neviedol úplne najlepšie, čo sa týka zloženia. Obsahoval totiž potenciálne rizikové chemické látky, ktoré pri častom užívaní môžu poškodiť náš hormonálny systém.

  • pomer kvality a ceny
  • vhodné pre alergikov
  • ľahko sa rozotiera
  • vodeodolné
  • zloženie prípravku
Zistiť cenu

Bioderma Photoderm Bio Family spray SPF30 400 ml

Pätica žiarovky
Príkon
Napájanie vo V
V x Š x H v cm
Typ
Dĺžka čepele
Celková dĺžka
Materiál čepele

Ako už názov tohto opaľovacieho spreje napovedá, jedná sa o produkt vhodný pre celú rodinu. Ako spotrebitelia tak nemusíte kupovať jedno mlieko pre seba a druhý opaľovací prípravok ešte pre vaše deti. Rozhodne sa nemusíte báť, že by ho pre štvorčlennú rodinu na týždennú dovolenku bolo málo.

Bioderma zaručuje rovnomernú ochranu proti UVA i UVB žiareniu, to znamená, že nás chráni tak pred starnutím pokožky aj alergickým prejavom, tak pred spálením.

Ako prvý musíme oceniť ľahkú konzistenciu spreje aj jeho úplne bezproblémovú aplikáciu. Jednoducho na seba nastriekate presne toľko množstvo, koľko potrebujete, čo sa u klasického mlieka v tube horšie odhaduje. Jedinou nevýhodou je to, že musíte chvíľu počkať, než sa prípravok dostatočne vsiakne do kože, pretože inak sa vo vode zmyje, a to aj napriek tomu, že výrobca uvádza, že je vodeodolný. Avšak po dostatočnom vstrebaní sa pokožka nespáli ani, keď na slnku budete ležať po opakovanom plávaní.

Môžeme povedať, že aj na detskej pokožke sa veľmi ľahko rozotiera, na oblečení nezanechá žiadne stopy, a dokonca ani mastné škvrnky. Ako plus vnímame aj ochranu pokožky, bez toho aby sme na sebe pociťovali lepkavú textúru, ako tomu je napríklad pri niektorých krémov.

  • ekonomicky výhodné riešenie
  • ľahká konzistencia
  • aplikácia
  • vhodné aj pre deti
  • vhodné pre alergikov
  • pre ideálnu ochranu je potreba čakať, než sa liek dostatočne vsiakne
Zistiť cenu

La Roche Posay Anthelios XL Invisible Nutritive Oil SPF50+ 200 ml

Pätica žiarovky
Príkon
Napájanie vo V
V x Š x H v cm
Typ
Dĺžka čepele
Celková dĺžka
Materiál čepele

Ak patríte medzi osoby, ktoré nedajú dopustiť na opaľovacie oleje, potom aj pre vás sme jedného z najobľúbenejších zástupcov otestovali.

Parfumovaný prípravok s ochranným faktorom 50+ je vhodný pre všetky typy pleti. Hodí sa ako pre citlivú pokožku, tak pre pokožku so sklonom k ​​slnečnej neznášanlivosti. Výrobca navyše uvádza, že prípravok neobsahuje žiadne parabény, čo sú konzervačné látky vyskytujúce sa ako v kozmetike, tak dokonca aj v liekoch. Veľakrát je nájdeme pod označením E126 či E214. Viac si o parabénoch môžete prečítať tu.

Oproti prípravkom, ktoré sme spomenuli vyššie, je tento produkt však nutné aplikovať tesne pred opaľovaním tak, aby ochrana bola čo najúčinnejšia. Avšak, stále musíte mať na pamäti, že sa jedná o opaľovací olej, a tak nemôžete nikdy počítať s úplnou absorpciou. Ak neplánujete celý deň leňošiť pri bazéne či mori, na bežnú každodennú ochranu ho neodporúčame, pretože na oblečenie zanecháva mastné stopy. A ani mastnejšie tvár nebude pôsobiť práve najlepšie, keď budeme chcieť navštíviť niektoré zo svetových letovísk.

Na druhú stranu je prípravok firmy La Roche výborný, ak trpíte na pigmentové škvrny a potrebujete tak naozaj vysokú a kvalitnú ochranu.

  • vysoký ochranný faktor
  • bez parabénov
  • vysoká ochrana pigmentových škvŕn
  • úplne sa neabsorbuje
  • mastné stopy na oblečení
Zistiť cenu

Ladival opaľovacie mlieko pre deti SPF30 200 ml

Pätica žiarovky
Príkon
Napájanie vo V
V x Š x H v cm
Typ
Dĺžka čepele
Celková dĺžka
Materiál čepele

Detská pokožka reaguje na slnečné žiarenie obzvlášť citlivo a je naozaj dôležité, aby sme svoje deti chránili pred nebezpečným UV žiarením. Detské telíčko je na tento druh žiarenia ďaleko citlivejšie ako dospelý jedinec, a preto by ste nikdy nemali zabudnúť dieťa dostatočne namazať, ak viete, že sa na slnku bude vyskytovať hoci len chvíľku.

Ladival mlieko na opaľovanie pre deti sľubuje okamžitú ochranu detskej pokožky, a to ihneď po nanesení. Na základe klinických testov bolo preukázané, že detská pokožka, a dokonca aj tá s atopickým ekzémom, dobre reaguje na prípravky z tejto rady. Vďaka vyššiemu podielu olejových zložiek udržiava detskú pokožku vláčnu a chráni ju pred vysúšaním, ktoré po kúpaní v letných mesiacoch väčšinou nasleduje. Mlieko je navyše obohatené o vitamín E, ktorý zmierňuje negatívny vplyv UV žiarenia.

V porovnaní s detským sprejom na opaľovanie Ladival, je krém o niečo horšie roztierateľný, tak je tomu ale poväčšinou u všetkých krémov ktorej sa porovnávajú so spreji. Naproti tomu ochrana proti slnku bola výborná. Detskú pokožku je vhodné premazávať pravidelne po celý deň– dieťa sa nespáli, nesčervená a nebude mať prejavy žiadne alergické reakcie. Mlieko sa nezmýva a príjemne vonia. Mierne negatívne hodnotíme iba skutočnosť, že po namazanie zanechá mlieko na oblečenie stopy. Avšak, za kvalitu, ktorú si domov z obchodu (prípadne lekárne) prinesiete, je cena optimálna.

Lavidal v dTeste obstál ako jeden z najlepších opaľovacích prípravkov vôbec.

  • pomer cena / kvalita
  • okamžitá ochrana detskej pokožky
  • znáša aj deti s atopickým ekzémom
  • vyšší podiel olejových zložiek
  • horšie roztierateľný než sprej z rovnakej série
  • stopy na oblečenie
Zistiť cenu

Ktorý opaľovací prípravok je pre mňa najvhodnejší?

Či už sa chystáte prežiť zimu na horách, alebo pravidelne cestujete niekam za exotikou, v oboch prípadoch budete potrebovať vhodný opaľovací preparát. Ako si ale taký prípravok vybrať? Ako vyrazíte na nákupy opaľovacích krémov, mali by ste vedieť:

  • Aký máte fototyp a ktorý faktor zvoliť k ochrane pred slniečkom.
  • Aké sú rozdiely medzi mliekom, sprejom, olejom.
  • V čom sa líšia prípravky pre deti a dospelých.
  • Čo to je SPF, UV žiarenie, UVA a UVB.
  • Kedy a ako sa ideálne opaľovať.
  • V čom tkvie nástrahy solárií.
  • Ako sa o seba starať po opaľovaní.

Aký máte fototyp a ktorý faktor zvoliť k ochrane pred slniečkom

Iste ste už termín fototyp niekoľkokrát za život počuli, čo konkrétne to ale vlastne je? Každý človek má vo svojej koži isté množstvo kožného pigmentu, ktorý nás typickými prejavmi chráni proti UV žiareniu.

Celkom sa rozdeľujú do šiestich skupín, avšak v typickom stredoeurópskom pásme sa vyskytujú hlavne prvé štyri. Každá skupina potom reaguje na slnečné žiarenie iným spôsobom. Na určenie fototypu nám stačí poznať najmä pigment kože, farbu očí a vlasov. Toto určenie vám následne pomôže vybrať ten najvhodnejší prípravok pre vašu kožu.

Fototyp I

Typický človek s týmto fototypom má veľmi svetlú kožu, citlivú na slnečné žiarenie. Jeho tvár často lemujú pehy, má svetlé oči, ryšavé či blond vlasy. Na slnku rýchlo sčervená (prakticky sa spáli) a nikdy nezhnedne. Typické sčervenanie kože nastane zhruba po 5-10 minútach na slnku, preto by sa títo jedinci nemali na slnku vyskytovať moc dlho. Ak však musí, je najideálnejším ochranným krémom ten, ktorý má SPF 50+.

Fototyp II

Aj táto koža sa ešte radí k tým citlivejším, čo sa slnečného žiarenia týka. Títo ľudia majú svetlú kožu, sivé, modré či zelené oči, vlasy väčšinou blonďavé, prípadne svetlo hnedé. Na slnku rýchlo červenajú a len veľmi pomaly zhnednú. Prah začervenanie sa u tohto typu udáva okolo 10-20 minút. Vhodný opaľovací prípravok pre túto skupinu je s SPF 20-40.

Fototyp III

Táto skupina sa vo stredoeurópskej populácii vyskytuje najčastejšie. Ľudia s týmto fototypom znáša slnečné lúče pomerne dobre, ich pokožka sa málokedy spáli a dobre hnedne. Zvyčajne nemajú žiadne pehy, ich vlasy sú hnedé, oči väčšinou šedé či hnedé. Doporučený SPF faktor sa pohybuje v rozmedzí 10-20.

Fototyp IV

Do štvrtej kategórie patria hlavne ľudia, ktorých pleť nikdy neočervenie a veľmi ľahko zhnedne. Pehy u nich nikdy neuvidíte, zato majú krásne hnedé až čierne vlasy. Na slnku môžu zdržiavať až 45 minút a postačí im prípravok s faktorom (SPF) 5-20.

Fototyp V a VI

Hoci tieto dve skupiny nepatria do typického stredoeurópskeho pásma, je dobré sa s nimi zoznámiť. Ľudia, ktorí patria do piatej skupiny, majú tmavú kožu, tmavé oči i vlasy a nikdy sa nespáli. Ich koža nie je citlivá na slnečné žiarenie, a preto sa na slnku môžu vyskytovať až 60 minút.

Do poslednej skupinky patrí najmä africká časť populácie, pretože typickými prejavmi je veľmi tmavá pokožka, oči aj vlasy. Ich kože na slnečné žiarenie citlivá nie je. Prah začervenanie sa uvádza až po neuveriteľných 90 minútach. Avšak ani títo jedinci by nemali zabúdať na opaľovacie prípravky, aby sa chránili proti výskytu rakoviny kože a možnému poškodeniu pokožky.

Každý fototyp môže na slnku bez použitia akejkoľvek ochrany zdržiavať len určitú dobu. Doba, počas ktorej môžete byť slnečným lúčom vystavenie bez obáv, sa nazýva doba vlastnej ochrany.

FototypDĺžka vlastnej ochrany
I5-10  min
II10-20 min
III15-25 min
IV25-35 min

Ako určiť hodnotu ochranného faktora

Najprv je potrebné určiť, aký fototyp pokožky máte, ďalej sa rozhodnite, ako dlho chcete ležať na slniečku. Dobu strávenú na slniečku vydeľte hodnotou dĺžky vlastnej ochrany. Tým získate vhodnú hodnotu faktora pre vašu pokožku.

Príklad: Ak vaša pokožka sčervená po 11 minútach a vy chcete pri vode byť 120 minút, bude vzorec vyzerať nasledovne: 120: 11 = 10,9. Ochranný faktor by teda mal byť 10,9 a viac.

Aké sú rozdiely medzi mliekom, sprejom, olejom

Všetci štyria zástupcovia ponúkajú širokú radu SPF ochrany (slnečný ochranný faktor) a ani ich zloženie sa veľmi nelíši. V čom sú tieto štyri produkty rozdielne, je najmä ich konzistencie.

Krém

Najpredávanejším zástupcom je samozrejme už po celé generácie krém, ktorý sa vyznačuje najmä hustým zložením, a tak sa občas môže stať, že sa horšie rozmazáva. Jeho aplikácia trvá najdlhšie.

Opaľovacie mlieko

Opaľovacie mlieko je redšia než krém a ľahšie sa rozotiera. Vďaka ľahšie aplikácii dáva pomaly, ale iste väčšina ľudí prednosť radšej mlieku než krému.

Opaľovací olej

Opaľovacie oleje často veľmi intenzívne vyživujú pokožku počas celého opaľovania, pretože sú veľmi mastné a nikdy sa úplne nevstrebajú. Avšak si u nich musíme dávať pozor, aby nám neznečistili oblečenie mastnými fľaky.

Opaľovacie sprej

Najpraktickejšie riešenie je v poslednej dobe najmä opaľovací sprej, ktorý sa ľahko nanáša. Jeho najväčšia výhoda je v tom, že ním pokryjete väčšiu plochu pokožky a lepšie ho rozmažete. O niečo horšie je to s odhadom požadovaného množstva. Tlakové fľaše s opaľovacími spreji majú široký rozstrek, takže časť krému môže uniknúť do okolia. Preto je lepšie si sprej naniesť do dlane a až potom na pokožku. Tu sa však ponúka otázka, či používať sprej alebo iné skupenstvo krému, ktoré sa nanáša do dlane.

Prírodné opaľovacie krémy

Stále častejšie sa ľudia zaujímajú o recenzie prírodných opaľovacích prípravkov, preto by sme sa radi zmienili aj o tomto druhu ochrany. Je vedecky dokázané, že aj prírodné suroviny ako olivový, mandľový či kokosový olej poskytnú ochranu proti škodlivému UV žiareniu. Avšak je nutné si uvedomiť aj to, že ich nevýhodou je nekontrolovateľnosť SPF a nízka trvanlivosť. Preto buďte pri používaní týchto prírodných surovín opatrní. Na internete dnes nájdete veľa „overených“ receptov na domácej opaľovací krém, ale ich negatívne dopady nestojí za to.

Prírodné opaľovacie krémy? Áno, ale …

Čím ďalej tým viac ľudí dnes počuje na slová „prírodné“ a „bio“ opaľovací krém. Bohužiaľ, mnohokrát sú predajcovia schopní takto pomenovať aj úplne nevyhovujúce produkty, len aby ich tržby stúpali hore.

Naozajstné prírodné opalováky sa nevstrebávajú do kože, ako tomu je u tých chemických. Na koži jednoducho vytvorí film, ktorý slnečné lúče odráža. Ako UV filter slúži len prírodné látky – zinok a titán. Tieto kovy však nie sú len extrahované z pôdy. Okrem pomletia sa ďalej upravujú a miešajú s ďalšími zlúčeninami. Ak by boli použité vo svojej vlastnej podobe, museli by výrobcovia pracovať s dechtovo čiernou látkou, ktorá obsahuje vysoký obsah olova.

Krémy, ktoré sú vyrobené iba na báze minerálov, veľakrát budí dojem, že sú bezpečnejšie. To však nemusí byť vždy pravda. Oxid titaničitý a zinočnatý sa rozbíjajú na malé nanočastice, aby sa lepšie vstrebávali do pokožky. Práve tieto nanočastice znepokojujú expertov, avšak závery skúmanie zatiaľ nie sú definitívne, nanočastice sú stále predmetom skúmania. Od roku 2013 však platí povinnosť informovať zákazníka o použití nanočastíc na obale kozmetiky.

Aby ste si boli naozaj istí, že kupujete to, čo skutočne požadujete, stavte na preverené ekologické značky, ktoré majú na domácom trhu dlhú tradíciu a môžu svoje kvalitné opaľovacie krémy doložiť certifikátom. Takéto prípravky potom na svojich fľaštičkách často uvádzajú napr. EcoCert.

V čom sa líšia prípravky pre deti a dospelých

Ak ste na dovolenku kúpili iba prípravok pre deti, neznamená to, že by ste nutne potrebovali ešte jeden pre dospelého jedinca. Detské opaľovacie krémy sa v zložení líšia iba použitými látkami.

Výrobcovia detských opaľovacích krémov sa musí vyvarovať používania určitých rizikových látok, medzi ktoré patrí najmä alergény a tzv. edokrinní disruptory. Tieto látky narušujú hormonálny systém, ale bohužiaľ v niektorých prípravkoch pre dospelých (a to nielen v tých opaľovacích) sa vyskytujú pravidelne. Preto pozorne čítajte zloženie všetkých produktov, ktoré na telo používate.

Ak si však kúpite naozaj kvalitný prípravok na opaľovanie, môžete ním namazať aj svoje dieťa. Najlepšie opaľovací krém pre deti sa nijako výrazne nelíši od toho pre dospelých.

Na výrobkoch pre deti býva často uvedené tvrdenie „hypoalergénne“. Rodičia sa tak môžu mylne domnievať, že v opaľovacím prípravku nie sú zastúpené alergény. Alergénom však môže byť akákoľvek látka, na ktorú je ľudské telo alergické. Alergické reakcie sú preto veľmi individuálne a nemožno ich úplne vylúčiť. Preto takéto tvrdenie berte vždy s rezervou a radšej si prečítajte zloženie.

Čo to je SPF, UV žiarenie, UVA a UVB?

Vzhľadom k opaľovacím prostriedkom sa môžete stretnúť s niekoľkými skratkami. Čo však znamenajú?

SPF

Sun protection factor čiže slnečný ochranný faktor udáva, ako dlho je naša pokožka chránená proti UVB žiareniu. Etiketa výrobku, ktorá hovorí vodeodolný opaľovací prípravok SPF30 nám deklaruje, že tento výrobok ochráni našu pokožku tridsaťkrát dlhšie, než keby sme sa nenamazali. Okrem iného si tak môžete spočítať, že takýto krém prepustí jednu tridsatinu (asi 3%) UVB žiarenia.

Mylné je presvedčenie, že by ste sa mali striktne riadiť veľkostí SPF. Správne by ste sa mali riadiť efektivitou ochrany daných krémov. Všeobecne sa produkty delia na tie s veľmi vysokou ochranou (SPF 50+), vysokou ochranou (SPF 30-50), stredná ochranou (SPF 15-25) a nízkou ochranou (SPF 5-10). Platí, že čím svetlejšia pleť, tým vyššiu ochranu potrebuje.

UV žiarenie

Ultrafialové žiarenie, ktoré má ako pozitívne účinky (stimulácia vitamínu D, liečba ekzémov, posilnenie imunitného systému, zabíja baktérie a vírusy), tak negatívne účinky (vysychanie pokožky, tvorba vrások, strata pružnosti a pevnosti kože, alergické reakcie, vznik pigmentových škvŕn, slnečné alergie, spáleniny, rakovina kože). UV žiarenie ďalej môžeme rozdeliť na UVA a UVB.

UVA žiarenie

Tvorí približne 99% slnečného žiarenia a nie je zachytávané atmosférou ani oblečením. Toto žiarenie sa nepodieľa na spálenie pokožky, naproti tomu preniká hlboko do kože. Pokiaľ na našu kožu dlhodobo pôsobí UVA žiarenie, potom starne, vznikajú vrásky a pigmentové škvrny. Proti UVA žiareniu vás nemusí automaticky chrániť všetky opaľovacie příprakvy.

UVB žiarenie

Tvorí 1% slnečného žiarenia, z veľkej časti je však blokované atmosférou, oblečením i slnečnými okuliarmi. Toto žiarenie spôsobuje pigmentáciu kože, zhnednutie, ale aj začervenanie v prípade spálenia. Vyššie ochranného filtra pred UVB je označená hodnotou SPF.

Kedy a ako sa správne opaľovať

K ideálne ochrane pokožky nestačí poznať iba výsledky testov opaľovacích prípravkov. Aby ste predišli komplikáciám, ktoré súvisia s opaľovaním, dodržujte tieto rady.

  • Zodpovedajúcu ochranu zaistíte iba tak, že sa budete opakovane mazať po celý deň.
  • Optimálne množstvo k jednému namazanie predstavuje zhruba 36 gramov pre dospelého jedinca (6 čajových lyžičiek).
  • Mlieko nanášajte zhruba 15-30 minút od plánovaného pobytu na slnku a každé dve hodiny proces opakujte.
  • Nezabúdajte na to, že by ste sa na priamom slnku nemali vyskytovať medzi 11. až 15. hodinou.
  • Stopercentne sa nespoliehajte ani na vodeodolnosť prípravku. Radšej sa mažte opakovane vždy po osušení, pretože vodeodolné mlieko chráni pokožku len po istú dobu pri kúpaní, nie po celý deň!
  • Pred spálením ochráňte najmä nos, pery, uši, ramená a chrbát.
  • Používať by ste vždy mali najmenej faktor s hodnotou 25.
  • Oči chráňte vhodnými okuliarmi, ideálne patriacimi do kategórie 3, UV filter by mal byť minimálne 400.
  • Nezabudnite, že na slniečko by ste nemali chodiť ihneď po holení epilátorom či depilátorom, mohlo by dôjsť k nežiaducej reakcii.

A mimochodom, ani celodenné slnenie vám nepomôže k rýchlejšiemu opálenie. Keďže je matka príroda naozaj múdra hlavička, naprogramovala do nášho tela tzv. Cut-off bod. Zjednodušene by sme tento bod mohli nazvať akousi „stopkou“, ktorá zastaví produkciu melanínu (opaľovacieho pigmentu). Ak tak ležíte pri vode celý deň, vytvárate si nie na čokoládovú pokožku, ale na poškodenie UV žiarením. Preto si medzi jednotlivými pobyty na slnku robte tiež pravidelné prestávky v tieni.

Ak máte materské znamienka, potierajte je krémom s vysokou ochrannou, alebo rovno použite opaľovací krém na pigmentové škvrny. Veľakrát nie je od veci trvať na prípravku, ktorého súčasťou bude aj nejaká tá zložka naviac. Trebárs bambucké maslo, ktoré zlepšuje hebkosť a vláčnosť pokožky, či vitamín E, ktoré pôsobia ako antioxidant.

V neposlednom prípade myslite aj na svoju tvár a používajte na ňu prípravok špeciálne na to určený podľa toho, či máte pleť suchú alebo mastnejšie. Nejlíp znášaný opaľovací prípravok na tvár zoženiete s ochranným filtrom SPF 30-50.

Opaľovacie krémy na tvár s akné

Jedinci s pokožkou trpiaci na akné musí byť pri výbere obzvlášť obozretní. Mastné zloženie niektorých krémov je pre nich úplne nevyhovujúce, preto by mali siahnuť radšej po minerálnej alternatíve, ktorá obsahuje oxid zinočnatý či titaničitý. Oxid zinočnatý je totiž antialergénne, pomáha pri liečbe rán a zabraňuje tvorbe akné.

Zamerajte sa tiež na rozdiely medzi nanočasticami a mikročasticami. Kým nanočastice sú kožou absorbované, mikročastice kože odmieta, a práve to chceme docieliť. Aj keď sú krémy s obsahom mikročastíc ďaleko horšie roztierateľné, ich účinok stojí za to.

Samozrejme, že aj v opaľovacích krémoch nájdete oleje. Dajte si ale pozor, aby to boli oleje žiaduce. Najlepšie opaľovacie krémy na tvár obsahujú hlavne tieto oleje: kokosový, arganový, jojobový, sezamový a na bambucké maslo. Naopak medzi nevhodné patrí olej konopný, pupalkový, arašidový a rôzne éterické oleje.

Aby opálenie vydržalo!

Buď môžete naniesť opaľovací krém, ktorý podporuje zhnednutie, alebo môžete začať pekne prírodne, teda stravovaním. Vedeli ste, že aj správny výber potravín urýchli opálenie a dopomôže k jeho udržanie? Zahrňte do jedálnička tzv. „červené potraviny“ ako paradajky, mrkva, a pod. Tieto potraviny zvyšujú hladinu lykopénu, čo je antioxidant, ktorý chráni kožu podobne ako SPF.

Ďalšie takou potravinou môže byť, čuduj sa svete, čokoláda! Antioxidanty obsiahnuté v čokoláde zvyšujú ochranu proti spáleninám, káva zase odráža riziko rakoviny kože.

Známym kúzelníkom, ktorý dopomôže k bronzovej pokožke, je betakarotén. Už 25 g denne vám pomôže zvýšiť obranyschopnosť kože a urýchli produkciu melanínu (tmavý pigment pokožky). Ak nepatríte medzi zástancov doplnkov stravy, nezúfajte. Stačí, keď si pred o či po opaľovaní doprajete pohár mrkvovej šťavy.

Ako sa o seba starať po opaľovaní

Základom je – nikdy sa nezabudnite po opaľovaní osprchovať a použiť dostatočné množstvo hydratačného krému. Krém nemusí byť nutne s nápisom „po opaľovaní“. Dôležité je, aby pokožku hydratoval a dodal jej potrebné živiny.

Ak ste na svojom tele objavili čo i len malú spáleninku, postihnuté miesto schlaďte. Bohato postačí aj obyčajný obklad zo studenej vody. Už naše babičky však poznali výborné účinky vychladeného odvaru čaju, či už to bol čaj čierny či zelený. Ak ste zástancami klasickej medicíny, použite prípravky obsahujúce panthenol alebo aloe vera. Oba preparáty sú už dlho známe vďaka svojim hojivým a chladivým účinkom.

Správne opaľovanie detí

Nezabúdajte na to, že detská koža je na slnko ďaleko citlivejšie než tá dospelá. Ich pokožka totiž ešte neobsahuje dostatočné množstvo pigmentu, a tak je proti slnečnému žiareniu bezbranná. Ak by ste vaše deti vystavovali na slnko pravidelne, mohli by ste sa výrazne podieľať na vzniku rakoviny kože v neskoršom veku.

Malé deti by sa na priamom slnku mali objavovať iba sporadicky, avšak ak vyjdete na dovolenku, vždy je chráňte oblečením aj pokrývkou hlavy, ktorá dostatočne ochráni ich hlavu, uši i zátylok a používajte opaľovacie krémy s veľmi vysokou ochranou, a to aj keď budete treba len v tieni. Nikdy nezabúdajte, že opaľovacie krémy pre bábätká by nemali mať menej ako SPF50 +! Malé deti totiž prijmú až trikrát viac slnečného žiarenia. Navyše nemajú vyvinuté potné žľazy, preto je dostatočne hydratujte, aby ste predišli riziku prehriatia a úpalu.

Najmä našim najmenším sa často odporúčajú minerálne opaľovacie prípravky, ktoré nerobia mastný film. Tieto produkty sú obľúbenými hlavne pre ich šetrnú ochranu. Oproti krémom, ktoré bohužiaľ často mávajú rôzne chemické filtre a prenikajú do pokožky, vytvárajú minerálne prípravky ochrannú vrstvu iba na povrchu nášho tela a fungujú ako zrkadlo odrážajúce slnečné lúče. Dajte si ale pozor na to, aby ste si vybrali naozaj kvalitný minerálny prípravok, pretože môžu mať menšiu účinnosť ako klasické krémy.

Opaľovacie prípravky do solárií

Hoci sú solária v poslednom desaťročí navštevovaná stále pravidelnejšie, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by sme sa soláriám mali vyhnúť hneď z niekoľkých dôvodov.

Ženy, ktoré sa zúčastnili štúdie organizované WHO, mali zvýšené riziko výskytu nádoru, vyskytli sa u nich štrukturálne zmeny kože zapríčinené práve pôsobením UV žiarenia, zvýšila sa tvorba vrások a nasledovala strata pružnosti pokožky.

V štúdiách, kde poskytujú možnosť umelého opaľovania, často chýba odborne preškolený personál, a preto sú do solárií púšťané aj osoby s fototypom I alebo II, pre ktoré je také opaľovanie následne skôr bolestivou skúsenosťou.

Niekoľko európskych krajín ako napríklad Švédsko, Belgicko či Francúzsko, majú v dnešnej dobe tzv. regulovaný prevádzku solárií. Už spomínaná Francúzsko požaduje hlásenie všetkých solárií orgánu ochrany zdravia, osoby mladšie ako osemnásť rokov majú vstup zakázaný a žiariče môžu obsluhovať iba zaškolení odborníci.

Medzinárodná komisia pre ochranu pred neionizujúcim žiarením odporúča vyhnúť sa soláriu ľuďom, ktorí sú: mladšie ako osemnásť rokov, akokoľvek chorí, trpí na pigmentové škvrny, prípadne majú veľká materské znamienka, majú tendenciu k tvorbe pieh, užívajú akékoľvek lieky. Soláriá nie sú vhodné ani pre tehotné ženy.

Zaujíma vás, ako soláriá fungujú?

Je to veľmi jednoduché. Prístroj vyžaruje umelé UVA a UVB žiarenia. V súčasnej dobe sú v štúdiách často nastavené prístroja tak, aby sa opaľovanie urýchlilo, a tak prístroje produkujú až 20% UVB žiarenia, ktorá je o niečo škodlivejšie ako UVA žiarenie.

Ak sa ani cez veľké zdravotné riziká nedokážete bez umelého opálenia zaobísť, kúpte si kvalitné opaľovacie prípravky do solária, chráňte svoje oči a neprekračujte odporúčanú dobu takéhoto opaľovania.

Opaľovacie krémy do solária často obsahujú arganový olej, aloe vera a dokonca aj vitamín E a ďalšie hydratačné látky, ktoré by mali zaručiť obzvlášť kvalitnú starostlivosť o pokožku. Veľakrát sa v takejto kozmetike používa účinná zložka panthenolu upokojujúce pokožku.

Horali versus moreplavci

Aj keď sa vám zdá, že morský vánok vás pekne ochladzuje, a tak nie je potreba znepokojovať so slnkom, opak je pravdou. Morský vánok pekne mate, a ak sa po zvyšok dovolenke nechcete kúpať v panthenolu, aplikujte ochranné krémy dôsledne. Aký opaľovací krém k moru? SPF faktor, ktorý pri mori budete používať, by nemal byť menší ako 25.

Rovnako ako voda, tak i sneh odráža veľké množstvo UV lúčov. Preto na horách nezabudnite poriadne namazať svoje lyže, ale aj sami seba. Opaľovací krém na hory by mal mať opäť aspoň SPF25.

Niektoré podmienky počasie vás môžu pri mori i na horách presviedčať o tom, že ochranný prípravok nie je nutný. Ako sa zodpovedne správať na horách a pri mori a čím sa nedať zmiasť?

Pri moriNa horách
Nenechajte sa zmiasť morským vánkomAj keď je vám zima, slniečko opaľuje
Voda odráža UV lúčeSneh odráža UV lúče
Nezabúdajte na tmavé slnečné okuliareNadmorská výška znižuje množstvo UV lúčov
Medzi 12-16 hodinou je slnko najnebezpečnejšíOchranu nepodceňujte ani v lete, kvôli nadmorskej výške ste slnku bližšie

Pozor na slnečné alergie

Pretože je slnečné žiarenie čím ďalej agresívnejší, čím ďalej častejšie sa tiež objavujú slnečné alergie známe ako svetelná žihľavka. Týmto alergiám bohužiaľ veľakrát nezabráni ani najlepší opaľovacie krémy.

Alergia na slnko sa rovnako ako každá iná alergia môže prejaviť v akomkoľvek veku. Žiadny opaľovací krém proti slnečnej alergii tak nemôže poskytnúť nespochybniteľnú garanciu.

Najčastejšie sa týmto druhom alergie stretneme u žien medzi dvadsiatimi a štyridsiatimi rokmi. Po niekoľkých hodinách na slnku na sebe postihnutia objavia malé pľuzgieriky, prípadne cíti neznesiteľné svrbenie, ktoré najčastejšie postihuje dekolt, ruky a lýtka.

  • Mallorca akné = začervenané fľaky, ktoré vyzerajú ako akné. Vzniká kvôli kombinácii nevhodných opaľovacích prípravkov a UV žiareniu. Postihuje najmä ľudí s mastnejšia pleťou.
  • Fototoxicita = vzniká väčšinou tiež po aplikácii nevhodných opaľovacích prípravkov, ktoré obsahujú kontaminované uhoľným dechtom, dezinfekčných prípravkov či požití rastlín a ovocia (ľubovník, zeler, petržlen, citrusy). Fotoaktívne látky, ktoré sú vo všetkých uvedených produktoch obsiahnuté, reagujú na slnečné žiarenie, a tým môže vzniknúť fototoxická reakcia = pálenie, pľuzgieriky, začervenanie.

Dúfame, že vám náš článok aspoň trochu pomohol a vy už teraz viete, ako vybrať opaľovací krém. Či už sa budete opaľovať kdekoľvek, majte na pamäti, že ani najlepší opaľovací prípravok proti slnečnej koprivke vás nikdy stopercentne neochráni pred rizikami slnečného žiarenia. Preto sa vždy dostatočne chráňte pokrývkou hlavy, dodržujte pitný režim a nevystavujte sa priamemu popoludňajšiemu slnku.

1 komentár
  1. mne sadol krásne protopan sun protect a dokonca aj zmiernil ekzééém na záhyboch

    Dajte nám odpoveď

    Čo vybrať
    Logo