Ako vybrať paddleboard

Paddleboarding sa stal v posledných rokoch extrémne obľúbeným vodným športom, vďaka ktorému posilníte celé telo a zažijete veľa zábavy. Paddleboard je pritom vhodný pre celú rodinu, jazdu na ňom totiž zvládne naozaj každý. Ak vás tento šport láka alebo chcete skúsiť niečo nové, v nasledujúcom článku sa dozviete nielen to, ako správny paddleboard vybrať ale aj to, ako na ňom jazdiť, na čo dať pri výbere pozor alebo aké modely dnes frčí.

Test paddleboardov 2023

Do nášho testu sme zahrnuli päť obľúbených SUP (tri univerzálne, jeden pre dobrodruhov a jeden závodné). Zaujímala nás ako kvalita spracovania, tak vlastnosti (stabilita, ovládateľnosť a rýchlosť). Veríme, že vám náš test pomôže pri výbere.

HYDRO FORCE Aqua Journey 9´

Typnafukovacie
Určenieuniverzálny (Allaround SUP)
Nosnosť90 kg
Výtlak210 l
Počet plutiev3
Dĺžka275 cm
Šírka76 cm
Hrúbka12 cm
Hmotnosť10,7 kg

Nafukovacie paddleboard Hydro Force Aqua Journey 9’je univerzálny (Allround SUP) model vhodný najmä pre začiatočníkov (deti, ženy i mužov) do hmotnosti 90 kg. Jedná sa o set paddleboard a príslušenstvo, v balení preto okrem samotnej dosky nájdete aj hliníkové pádlo, transportný obal, ručnú pumpu, poistné lanko a opravnú sadu.

Spracovanie tohto plaváka je pomerne dobré a pre občasné využitie plne dostačujúce.

Hliníkové pádlo tvoria tri nastaviteľné časti, vďaka čomu ho možno prispôsobiť výške konkrétneho jazdca. Súčasťou balenia je aj popruh, ktorý si navlečiete na nohu a zostanete tak spojení s doskou, aj keď z neho náhodou spadnete do vody. Transportný obal však bohužiaľ nie je vhodný pre presun na väčšie vzdialenosti, ale dobre poslúži na uloženie SUP. Vo vyfúkol stave nie je tento plavák veľký a váži mierne nad 10 kg.

Hoci výrobca uvádza, že je tento model vhodný aj pre využitie dvoma osobami naraz, v praxi sa ukázalo, že to nie je možné (snáď len s výnimkou dvoch detí). Na druhú stranu stabilita je veľmi dobrá a ovládateľnosť vzhľadom k menším rozmerom vynikajúce. Model Aqua Journey 9’možno preto odporučiť všetkým nenáročným začiatočníkom, ktorí si chcú paddleboarding vyskúšať, a to najmä na pokojné hladine jazier, rybníkov či riek.

  • priaznivá obstarávacia cena
  • vynikajúcu ovládateľnosť
  • nízka hmotnosť
  • nízka nosnosť
  • iba na pokojnú hladinu
  • nepraktický transportný obal
Zistiť cenu

BESTWAY 65305 Cruiser Tech

Typnafukovacie
Určeniepre dobrodruhov (Touring SUP)
Nosnosť120 kg
Výtlakvýrobca neuvádza
Počet plutiev3
Dĺžka320 cm
Šírka76 cm
Hrúbka15 cm
Hmotnosť14,9 kg

Paddleboard 65305 Cruiser Tech od výrobcu Bestway je typ Touring SUP, teda model pre dobrodruhov, ktorý je primárne určený na dlhšie cesty po vode. Môžete s ním dosiahnuť vyššie rýchlosti než s univerzálnymi typmi plavákov, na druhú stranu s ním možno horšie manévrovať (a to hlavne zatáčať).

U tohto výrobku okrem dosky nájdete aj príslušenstvo: ručnú pumpu, cestovnú tašku (možno využiť aj ako batoh), opravnú sadu (bohužiaľ bez lepidla), poistné lanko a elastickú šnúru. Súčasťou setu však nie je pádlo, ktoré je nutné dokúpiť zvlášť.

Chválime kvalitné spracovanie (po nafúknutí je veľmi odolný), odnímateľnou plutvu (celkom má tento model tri plutvy, odnímateľná je však iba jedna), dva držiaky na veci (na prove i zadnej časti) a protišmykovú podložku, vďaka ktorej možno na plaváku ľahšie udržať rovnováhu . Pre pohodlné prenášanie je tento model vybavený madlom (počítať ale musíte s hmotnosťou 15 kg).

Na vode je Cruiser Tech veľmi stabilný, dobre drží smer a hoci jeho dĺžka nie je nijako extrémna (niektoré dosky môžu mať na dĺžku aj viac ako 370 cm), je tiež prekvapivo rýchly. Okrem pokojné hladiny si poradí aj s menšími vlnami, môžete ho preto vziať tiež na dovolenku k moru. Využijú ho ako začiatočníci, tak mierne pokročilí.

  • priaznivá obstarávacia cena
  • kvalitné spracovanie
  • dobrá stabilita
  • vyššia hmotnosť
  • ťažšie manévrovateľnosť
  • súčasťou setu nie je pádlo
Zistiť cenu

BESTWAY 65303 Oceana 15 cm

Typnafukovacie
Určenieuniverzálny (Allaround SUP)
Nosnosť130 kg
Výtlak320 l
Počet plutiev3
Dĺžka305 cm
Šírka84 cm
Hrúbka15 cm
Hmotnosť13,7 kg

Univerzálny paddleboard Bestway 65303 Oceana je vhodný ako na pokojnú vodu, tak i pre zjazd riek. V balení totiž okrem dosky nájdete aj príslušenstvo, konkrétne odnímateľnou opierku chrbta a nôh, vďaka ktorým môžete tento plavák použiť namiesto kajaku. Ďalej je súčasťou setu hliníkové pádlo, pumpička, textilný prepravný vak, opravná sada, poistné lanko a tlačený manuál v slovenskom jazyku.

Spracovanie tejto dosky aj pádla je veľmi kvalitné. Nižšia kvalitu má ale prepravný vak, pri neopatrnom zaobchádzaní tak hrozí jeho pretrhnutie.

Samozrejmosťou je protišmyková podložka v mieste státia, tri plutvy (ktoré bohužiaľ nie sú odnímateľné) a gumové popruhy na prednou časťou, ktoré slúžia na upevnenie vecí. Štvordielne nastaviteľné pádlo je multifunkčný a možno ho ľahko prerobiť na obojstrannú verziu, ktorú môžete použiť podobne ako pádlo pre kanoe.

Na vode sa tento model chová veľmi stabilne (vďaka šírke 84 cm). Nedosiahnete s ním síce nijak extrémne rýchlosti, ale dobre sa ovláda. Ideálne je ako na pokojnú hladinu, tak na rieku so slabšími vlnami a veľa zábavy si s ním užijete aj na mori.

Tento model preto vrelo odporúčame všetkým začiatočníkom aj mierne pokročilým, ktorí chcú získať kvalitné paddleboard s vynikajúcim pomerom ceny a výkonu. Rozhodne poteší tiež bohaté príslušenstvo.

Na trhu existuje aj lacnejšie, ale inak rovnaká varianta s nižšou nosnosťou (110 kg) a šírkou 12 cm – Bestway 65303 Oceana 12 cm.

  • dobrý pomer cena / kvalita
  • kvalitné spracovanie
  • veľmi dobrá stabilita
  • dobrá ovládateľnosť
  • možno využiť namiesto kajaku alebo kanoe
  • nízka hmotnosť
  • nižšia kvalita prenosného vaku
Zistiť cenu

AQUA MARINA Magma

Typnafukovacie
Určenieuniverzálny (Allaround SUP)
Nosnosť145 kg
Výtlak315 l
Počet plutiev1
Dĺžka330 cm
Šírka81 cm
Hrúbka15 cm
Hmotnosť9,6 kg

Univerzálny SUP Magma od výrobcu Aqua Marina je ideálny najmä pre pokojné vodné plochy, poradí si ale aj s pokojnejšie riekou. Opäť sa jedná o set, ktorý okrem plaváku obsahuje aj trojdielne nastaviteľné hliníkové pádlo (jeho dĺžku je možné nastaviť v rozmedzí 165-210 cm) s plastovým listom vystuženým laminátom, vysokotlakovú pumpičku s tlakomerom, poistné lanko, batoh na prenášanie, odnímateľnou plutva a opravnú sadu .

Kvalita spracovania je na veľmi vysokej úrovni, konštrukcia je pevná, odolná (vďaka špeciálnym výstužiam vnútri a na bokoch) a zároveň prekvapivo ľahká (paddleboard váži necelých 10 kg). Pochvalu si zaslúži tiež protišmykový EVA materiál v mieste dotyku chodidiel. Na zadnej časti je pritom podložka zosilnená, vďaka čomu sa o ňu môžete bez obáv oprieť pri rýchlych otočkách.

Jednoduché prenášanie umožňuje madlo, D-krúžok slúži na pripevnenie istiaceho lanka (ktorého druhý koniec si upevníte na členok) a samozrejmosťou je tiež elastická šnúra na prednej časti pre pripevnenie ľahšieho nákladu.

Pri jazde na vode je stabilný a veľmi dobre drží smer. Aj napriek väčšiu šírke (81 cm) s ním možno dosiahnuť pomerne vysokých rýchlostí. Kvôli väčšej dĺžke je ale manévrovanie (najmä otočky) o niečo ťažšie ako u kratších modelov.

Model Magma možno odporučiť skôr než začiatočníkom, mierne a stredne pokročilým milovníkom paddleboardingu, ktorí z neho dokážu vďaka nadobudnutým skúsenostným vyťažiť maximum.

  • veľmi kvalitné spracovanie
  • dobrá stabilita
  • nízka hmotnosť
  • ťažšie manévrovateľnosť
  • nevhodný pre úplných začiatočníkov
Zistiť cenu

JOBE Titan SUP Kama

Typpevný
Určeniezávodný (Race SUP)
Nosnosť150 kg
Výtlak220 l
Počet plutiev1
Dĺžka350 cm
Šírka79 cm
Hrúbka13,5 cm
Hmotnosť14,7 kg

Závodný paddleboard Jobe Titan SUP Kama patrí do vyššej cenovej kategórie a je určený pre pokročilých používateľov, ktorí sa primárne venujú pretekanie, a to ako na profesionálnej, tak na amatérskej úrovni. Súčasťou dodávky je len plavák a odnímateľná plutva, pádlo si budete musieť dokúpiť zvlášť. Vhodný je ako pre pokojnej vodnej plochy, tak pre rieky alebo na more.

Kvalita prevedenia je na veľmi vysokej úrovni. Vďaka pevnej konštrukcii z polykarbonátu a sklolaminátového EPS jadra si tak môžete byť istí, že ho len tak nezničíte. Samozrejmosťou je tiež protišmyková úprava, ktorou je pokrytá takmer celá horná doska. Počítať ale musíte s o niečo vyššou hmotnosťou (necelých 15 kg). Pohodlné prenášanie však zaručí madlo.

Výhodou oproti nafukovacom modelom je tiež lepšia manévrovateľnosť a rýchlosť, ktorú je možné na tomto plaváku vyvinúť. Materiál sa totiž nijako neprehýba ani pri vysokom zaťažení, vďaka čomu je sklznosť ďaleko vyššia. Na druhú stranu stabilita je trochu horšie, odporúčame ho preto len skúseným jazdcom.

Všeobecne musíte počítať tiež s horšou skladovateľnosťou a náročnejším transportom. Pokiaľ ale patríte medzi pokročilých paddleboardisty, model Titan SUP Kama vás rozhodne milo prekvapí.

  • veľmi vysoká kvalita spracovania
  • vysoká rýchlosť
  • dobrá ovládateľnosť
  • vysoká odolnosť
  • bezúdržbovosť
  • vyššia nákupná cena
  • horšie stabilita
  • vhodný len pre pokročilých
  • vyššia hmotnosť
  • náročný na skladovanie a transport
Zistiť cenu

Výhody paddleboardingu

Asi najväčšou výhodou paddleboardov, teda dosiek na ktorých jazdec stojí a pádluje (anglicky Stand Up Paddle – skratka SUP), je dostupnosť pre všetkých. Jedná sa o originálnú zábavu, ktoré sa môžu venovať ako deti, tak aj dospelí, a dokonca aj seniori. K prevádzkovaniu tohto športu totiž nepotrebujete žiadne predchádzajúce skúsenosti ani vedomosti. Udržať rovnováhu na pokojnej hladine je navyše naozaj jednoduché. Aj neskúsený jazdec si preto tieto dosky rýchlo obľúbi. A až získate nejaké skúsenosti, môžete s paddleboard zjazdiť rieku, alebo s ním treba vyraziť do vĺn na more.

Okrem príjemne stráveného voľného času paddleboarding prináša veľké množstvo zdravotných benefitov:

  • zlepšuje rovnováhu,
  • posilňuje celé telo (dochádza pri ňom k zapojeniu takmer všetkých svalových partií v tele),
  • zlepšuje činnosť pľúc a srdca (a teda pomáha predchádzať riziku vzniku infarktu, mozgovej mŕtvice a ďalším podobným ochorením),
  • znižuje stres,
  • zvyšuje vytrvalosť
  • a je veľmi ohľaduplný voči kĺbom.

Počas jednej hodiny strávené na paddleboardu navyše spálite niekoľkonásobne viac kalórií, než pri klasickom behu alebo cyklistike.

Táto športová pomôcka je ideálny aj pre športovcov po úraze, ktorí sa v čase rekonvalescencie nemôžu venovať svojmu športu. Paddleboard je svojím jedinečným pôsobením na ľudské telo udrží v kondícii.

Základné typy paddleboardov

Pri výbere správneho paddleboard by ste si mali najskôr ujasniť, aký typ vám bude najlepšie vyhovovať. Jednotlivé dosky sa totiž líšia nielen typom konštrukcie, ale aj spôsobom použitia. Tieto športové pomôcky sú totiž určené pre veľké množstvo aktivít. Na tomto základe rozdeľujeme:

  • Allaround dosky (Allaround SUP),
  • dosky do vĺn (SUP surfing),
  • závodné dosky (Race SUP),
  • dosky pre dobrodruhov (Touring SUP),
  • dosky na rovnú stojatú vodu (Flatwater SUP),
  • windsurf dosky (Wind SUP),
  • jóga dosky (Yoga SUP),
  • rybárské dosky (Fishing SUP).

Allaround dosky (Allaround SUP)

Allaround SUP sú univerzálne paddleboardy, ktoré majú z každého typu dosky niečo. V podstate ide o zlatý stred – sú stredne dlhé aj široké a hodí sa tak pre väčšinu aktivít.

Okrúhla špička je pritom mierne zdvihnutá, vďaka čomu s nimi môžete zjazdiť pokojná jazera aj rieky, ale aj menšie vlny. Obvyklá je tiež odnímateľná stredová plutva. Ich stabilita je pritom veľmi dobrá. Ideálne sú pre začiatočníkov a užívateľov, ktorí ešte nevie, aké aktivite na paddleboarde dajú prednosť.

Dosky do vĺn (SUP surfing)

Dosky do vĺn sú široké, krátke (teda maximálne stabilná), so zaoblenými bokmi a mierne prehnutá (pripomínajúce banán), vďaka čomu skvele kopírujú vlny. Pádla majú menšiu plochu listu, ktorá umožňuje rýchlejšie pádlovania.

Táto dosky sa pýši skvelou ovládateľnosťou a stabilitou vo vlnách. Na pokojnú vodu sa ale nehodia (kvôli svojmu tvaru kladú pri pohybe na stojaté hladine veľký odpor, pri pohybe vpred sa tak na klasickom rybníku naozaj nadriete).

Pretekárske dosky (Race SUP)

Ide o dosky určená pre pretekanie. Ich tvar je preto úzky a dlhý, vďaka čomu síce nie sú tak stabilné a horšie sa s nimi manévruje, ale zase sú zo všetkých typov najrýchlejší. Pre zachovanie aspoň nejaké stability majú väčší výtlak.

Tento typ je možné využiť ako na stojatej vode, tak vo vlnách. Ideálne sú pre rýchlostné preteky skupín alebo vytrvalostné športy jednotlivcov. Rozhodne ho ale neodporúčame začiatočníkom.

Dosky pre dobrodruhov (Touring SUP)

Pod týmto zaujímavým názvom sa skrývajú dosky určené pre dlhšie vyjížďky a poznávanie okolia. Svojim úzkym tvarom a dĺžkou čiastočne pripomínajú Touring SUP, zachovávajú si slušnú rýchlosť, ale sú tiež stabilnejšie. Ak preto radi vyrážate s pádlom v rukách na dlhšiu vychádzku, vyberajte modely tohto typu.

Dosky na rovnú stojatú vodu (Flatwater SUP)

Určenie týchto dosiek je zrejmé už z názvu. Vďaka najväčší a najširší základni zo všetkých SUP sú ideálne na vyjížďky po pokojnej a stojatej vode. Vzhľadom k vysokej stabilite sú ideálne taktiež pre deti, seniorov, začiatočníkov alebo osoby pri rekonvalescencii, posilňujú totiž rovnomerne celé telo, a starajú sa tak o zvýšenie fyzickej kondície.

Windsurf dosky (Wind SUP)

Windsurfová doska (čiže paddleboard s plachtou) ocenia surferi, keďže v sebe spájajú kvality surfingu a paddleboardingu. Plavák disponuje štyrmi popruhmi, ktoré sú určené na uchytenie nôh. Nechýba ani kýl s rýchloupínacím zariadením na plachtu, ktorú možno v bezvetrí odopnúť. Dosku tak môžete v bezvetrí používať klasicky ako paddleboard a vo vetre s oplachtěním ako surf.

Jóga dosky (Yoga SUP)

Zaujímavým typom paddleboard sú jóga dosky. Ide o širšie a vysoko stabilné modely, ktoré sa primárne využívajú pre cvičenie jogy (prípadne posilňovanie) na vode. Za účelom cvičenia v skupine sú vybavené špeciálnymi bočnými úchytmi, vďaka ktorým možno spojiť viac plavákov.

Rybárska dosky (Fishing SUP)

Ďalšie dosky, ktoré sú primárne určené na iné aktivitám než k pádlovania, sa nazývajú Fishing SUP čiže rybárska dosky. Tieto modely majú špeciálne vybavené plaváky určené pre potreby rybárov.

Dôležité parametre

Ak už máte jasno v tom, ktorý typ paddleboard pre vás bude najlepšie, môžete sa vrhnúť na výber konkrétnych parametrov, medzi ktoré radíme najmä:

  • typ konštrukcie,
  • tvar,
  • nosnosť (výtlak),
  • rozmery.

Typ konštrukcie

Podľa typu konštrukcie sa plaváky delia na dva základné typy: nafukovacie a pevné. Na trhu však väčšinou narazíte na nafukovacie modely. Výber sa však riadi najmä podľa toho, či ste začiatočník alebo pokročilý a tiež podľa toho, aké vlastnosti sú pre vás u dosky najzásadnejšie. Spravidla platí, že začiatočníci volia dosky nafukovacie a pokročilí modely pevné.

Nafukovacie paddleboardy

Nafukovacie plaváky majú oproti pevným mnoho výhod – tou najzásadnejšou je skladnosť, a teda aj výrazne jednoduchší transport. Okrem toho sú tiež odolnejšie voči poškriabaniu. V tejto kategórii tiež nájdete najširšiu ponuku mnohých tvarov a veľkostí. Oproti pevným SUP sú ale menej stabilné a sú pomalšie (majú horšiu sklznosť).

Vyrobené bývajú spravidla z odolného dvojvrstvového PVC. Kvalitný nafukovací plavák by mal vydržať 6 a viac rokov.

Pevné paddleboardy

Pevná dosky sa hodí pre všetkých pokročilých športovcov a predovšetkým pretekárov (všetky pretekárske SUP sú pevné), využiť ich môžete ale aj na rekreačné účely. Tieto modely disponujú výrazne lepšie klznosťou, a teda aj vyššou rýchlosťou. Poteší tiež lepšia stabilita (až o 10-15%) a vynikajúca životnosť (pri opatrnom zaobchádzaní vám vydrží celý život).

Nevýhodou je veľkosť, vyššia hmotnosť, a teda tiež neskladnosť a problémy pri transporte. Neriešiteľným problémom sa tak môže stať otázka, ako uskladniť pevný paddleboard napr. v panelákovom byte. Navyše sú náchylnejšie na opatrné zaobchádzanie, pretože sa ľahšie odrú.

Zhrnutie – výhody a nevýhody nafukovacích a pevných SUP

Nafukovacie paddleboardyPevné paddleboardy
VýhodySkladnosť, mobilita, nízka hmotnosť, vyššia odolnosť voči poškriabaniu, väčší výber.Vyššia stabilita, vyššia rýchlosť, vyššia odolnosť proti slnečnému žiareniu, vyššiu životnosť.
NevýhodyMenšie stabilita, nižšia rýchlosť a životnosť.Neskladnosť, horšie mobilita, vyššia hmotnosť, nižšia odolnosť voči poškriabaniu, menší výber.

Tvar

Ako sme už uviedli na začiatku tohto článku, tvar súvisí najmä s účelom, na ktorý je SUP určené. Zopakujeme preto štyri základné typy:

  • univerzálny tvar,
  • rýchly tvar,
  • tvar do vĺn,
  • jóga tvar.

Univerzálny tvar

Je navrhnutý tak, aby obstál vo väčšine bežných podmienok. Jeho dĺžka i šírka sú akýmsi zlatým stredom (je kratšia a širšia ako tvar rýchlych dosiek, ale užšie ako joga SUP). Tento tvar je preto ideálny pre každého a odporúčame ho najmä začiatočníkom.

Rýchly tvar

Rýchly tvar je typický pre závodné dosky, ktoré sú predovšetkým dlhá a úzka, pričom špička býva zašpicatená (nie zaoblená). Všetky tieto charakteristiky totiž doske umožňujú klásť čo najmenší odpor, a teda jazdci umožňujú vyvinúť maximálnu rýchlosť. Odporúčame ho preto pre milovníkov rýchlej jazdy.

Tvar do vĺn

Dosky do vĺn bývajú najmenší a ich výtlak je najnižšia (zvyčajne nepresahuje 170 l). Predná časť je mierne užší než zadné. Navyše tento typ vždy disponuje troma plutvami (flošnami), vďaka čomu s ním možno ľahko zatáčať.

Jóga tvar

Paddleboardy na cvičenie majú najväčší výtlak zo všetkých ostatných tipov a sú tiež najširšie (podobne ako rybárske SUP). Ideálne sú nielen pre cvičenie jogy, ale napríklad aj pre posilňovanie s vlastnou váhou. Vďaka nutnosti neustále udržiavať stabilitu, je účinnosť cvičenia ešte vyšší. Pravdou však je, že si ho kupujú najmä ženy.

Nosnosť (výtlak)

Nosnosť je úplne základný parameter pri výbere správneho paddleboardu. Nosnosť totiž určuje akú maximálnu váhou môžete doska zaťažiť, bez toho, aby zmenil svoj tvar a znížila sa stabilita. Pochopiteľne pri vyššom zaťažení dochádza k väčšiemu ponoru, čo sťažuje pádlovania a ovládanie SUP.

Zároveň ale neplatí, že čím ťažšie osoba je, tým väčší plavák potrebuje. Ak výrobca neuvádza nosnosť ako jeden z parametrov dosky, pre výpočet ideálnej nosnosti môžete použiť nasledovný vzorček:

výtlak v litroch – 30 kg = maximálna hmotnosť, ktorou je možné SUP zaťažiť

Pre príklad si uvedieme napríklad užívateľa, ktorý váži 160 kg a chce si kúpiť doska o veľkosti 10 mx 4 mx 4 ms výtlakom 190 l. Vzorček pre výpočet bude nasledujúci: 190 – 30 = 160. V tomto prípade je teda výsledok totožný s hmotnosťou užívateľa . A hoci daný model osobu s najväčšou pravdepodobnosťou unesie, jedná sa o maximálnu hmotnosť, jazda na tomto paddleboard preto nebude príliš komfortné. Osobe vážiaci 160 kg by sme preto rozhodne odporučili voliť skôr model s nosnosťou okolo 220 kg.

Pozor: V niektorých prípadoch ale vyššie uvedený vzorček neplatí, preto sa vždy prednostne orientujte podľa hodnôt uvedených daným výrobcom.

Pozor na príliš vysoké hodnoty výtlaku

Mnohí si iste povedia, že je lepšie zvoliť radšej výrazne vyššiu rezervu čo sa nosnosti týka. Nie je to ale pravda. Platí totiž, že iba správna veľkosť a nosnosť plaváka zodpovedajúcu vašej hmotnosti, vám umožní zapojiť všetky svaly v tele a užiť si jedinečný zážitok paddleboarding naplno. Okrem toho sa vám bude doska oveľa lepšie ovládať.

Bohužiaľ mnoho predajcov láka zákazníkov na veľmi vysoké hodnoty výtlaku (niekedy až 350 l). Bohužiaľ dôvodom je často snaha zamaskovať zlú kvalitu výrobkov. Čím väčší výtlak doska má, tým menej znateľné sú totiž prípadné chyby, ktoré sa môžu prejaviť na stabilite, ovládateľnosti alebo rýchlosti.

Rozmery

Okrem typu, tvaru a nosnosti sa zamerajte aj na veľkosť. Tiež rozmery paddleboard totiž určujú, ako sa vám na ňom popláva. Veľkosť by zhruba mala zodpovedať výške, veku a telesnej konštitúcii jazdca.

Nižšie prinášame zjednodušujúce tabuľku (pre univerzálne SUP):

Určenie SUPDetiŽenyMuži
Dĺžka≤ 9’ 8″ (295 cm)≤ 10’ 6″ (320 cm)≤ 10’ 8″ (325 cm)
Šírka≤ 75 cm≤ 80 cm≤ 85 cm
hrúbka≤ 10 cm≤ 12 cm≤ 12 cm
Výtlak≤ 190 l≤ 240 l≤ 280 l

Výber podľa pohlavia a veku však nie je vždy presný (ak je napríklad dieťa na svoj vek vysoké, detský paddleboard mu najskôr nebude stačiť). Započítať totiž musíte tiež telesnú konštitúciu a najmä účel, na ktorý budete dosku najčastejšie využívať. Z tohto dôvodu je dôležité poznať, aké vlastnosti sa viažu k určitým mieram, konkrétne dĺžka a šírke.

Dĺžka

Všeobecne platí, že dlhšie plaváky sú rýchlejšie a kratšie lepšie ovládateľné. Pri výbere dĺžky preto vezmite do úvahy najmä účel, za ktorým si SUP kupujete.

Pre ľahšiu orientáciu môžeme vydeliť tri základné kategórie:

Krátke doskyStredne dlhé doskyDlhé dosky
Dĺžka (v cm)menej ako 270270–370370 a viac
Vlastnostiľahká ovládateľnosťideálna ovládateľnosť i rýchlosťvynikajúcu rýchlosť, horšie ovládateľnosť
Ideálne využitiesurfinguniverzálnepreteky, dlhé trasy

Šírka

Čo sa týka šírky, v podstate platí to isté, čo pre dĺžku, teda aj šírku dosky vyberajte vždy s ohľadom na účel využitia. Veľmi jednoducho platí, že čím širšie doska je, tým je stabilnejší.

Široká doskyÚzke dosky
Šírka (v cm)78 a viac74–76
Vlastnostivyššia stabilita, nižšia rýchlosťvyššia rýchlosť, nižšia stabilita
Ideálne využitierekreácie, pre začiatočníkovpreteky, dlhé trasy, pre pokročilých

Ako vybrať pádlo na paddleboard

Pádlo patrí medzi najdôležitejšie príslušenstvo SUP, pretože výrazne rozhoduje o tom, ako ľahko sa budete s plavákom posúvať dopredu.

Medzi dôležité parametre pri výbere pádla radíme najmä:

  • typ,
  • dĺžku
  • a materiál.

Typy pádiel

Rozdeľujeme dva typy pádiel: fixné a rozkladacie.

  • Fixné pádla – sú tzv. z jedného kusu, nemožno preto nastaviť ich dĺžku, sú pevnejšie a používajú je predovšetkým pretekári a pokročilí.
  • Rozkladacia pádla – horšie znáša väčšiu záťaž, ale je možné nastaviť ich dĺžku, výhodou je tiež väčšia skladnosť, ideálne sú preto pre začiatočníkov.

Dĺžka pádla

Či už sa rozhodnete pre fixné alebo rozkladacie pádlo, postrážte si, aby dĺžka pádla bola o 20 cm dlhší ako je výška jazdca. Pokiaľ bude pádlo používať viac rôzne vysokých osôb, vždy vyberte rozkladacie typ.

Materiál pádla

Na vlastnosti pádla aj váš športový výkon má vplyv aj materiál, z ktorého je pádlo zhotovené. Najčastejšie sa možno stretnúť s týmito materiálmi:

  • hliník – pomerne odolná, lacná pádla, ktoré sú ideálne pre začiatočníkov,
  • laminát – ľahká pádla, často s nastaviteľnou dĺžkou vhodná pre mierne pokročilých,
  • bambus – veľmi ľahká pádla, zvyčajne nastaviteľná, pre stredne pokročilých,
  • uhlíkové vlákna – veľmi odolná a ľahká pádla s dlhou životnosťou, ale vyššou obstarávacou cenou, ideálny pre pokročilých a závodné jazdcov.

Príslušenstvo k paddleboard

Ak vás zaujíma, aké ďalšie príslušenstvo okrem pádla sa vám môže pri paddleboarding hodiť, ide najmä o ochranné pomôcky: záchrannú vestu, prilbu alebo chrániče na kolená. Ochranné pomôcky oceníte najmä pri zjazdoch na kamenistých a divokejších riekach. Záchranná vesta sa ale hodí aj pre deti a začiatočníkov, jej výhodou je tiež to, že vás v chladnejšom počasí zahreje.

Okrem ochrany patrí medzi vhodné príslušenstvo pumpa na nafukovanie paddleboardu (čas a sily vám ušetrí napríklad elektrická pumpička), prípadne batoh, ktorý si môžete vziať so sebou na vodu. Skvelým doplnkom je aj upevňovacie lanko, ktoré sa postará o to, aby vám pri páde do vody doska neodplával.

Cenové relácie

Ceny paddleboard sa líšia zvyčajne podľa účelu, na ktorý sú určené. Najlacnejšie sú začiatočnícke modely pre univerzálne využitie, najdrahšie potom dosky pre pretekárov. Pokiaľ ale viete, že sa chcete paddleboardingu venovať, rozhodne sa neoplatí príliš šetriť. Lacný a nekvalitný paddleboard vám môže potešenie z jazdy úplne pokaziť, a tak vás od tohto jedinečného športu nadobro odradiť.

Počítajte tiež s tým, že u väčšiny drahších modelov dostanete iba dosku, a pádlo si budete musieť dokúpiť zvlášť. Ceny väčšiny kvalitných pádiel pre paddleboard sa pritom pohybujú od 40 € vyššie.

Pre ľahšiu orientáciu sme vydelili tri základné cenovej kategórie:

  • do 400 €,
  • od 400 do 1 000 €,
  • nad 1 000 €.

Lacné paddleboardy pre začiatočníkov

Väčšina najlacnejších paddleboardov začína zhruba na sume 300 €. Pri investícii do 400 € preto môžete získať model vhodný najmä pre začínajúcich paddleboardistov. Najčastejšie sa jedná o Allaround SUP, výnimočne možno naraziť aj na iné typy, pritom ide zvyčajne o celý set (disponujú bohatým príslušenstvom). Kvalita je často dostačujúci pre bežné, univerzálne a rekreačné využitie. Pre začiatočníkov sú preto tieto dosky ideálnou voľbou.

Kvalitné paddleboardy pre náročných

V cenovej relácii do 1 000 € nájdete pomerne široké spektrum kvalitných SUP pre rôzne využitia, vrátane modelov závodných a pre windsurfing. Niektoré z týchto paddleboard sa predávajú v setoch. Túto kategóriu doporučujeme pre náročných užívateľov, ktorí vedia, že sa budú paddleboardingu venovať naplno.

Top paddleboardy pre pokročilých

Naj paddleboard spadajú do najvyššej cenovej kategórie, začínajúce na 1 000 €. Prevládajúcim typom sú pretekárske dosky a modely pre windsurfing. Samozrejmosťou je vysoká kvalita, životnosť a skvelé vlastnosti. Nad 1 000 € odporúčame investovať všetkým pretekárom a skutočným milovníkom tohto športu.

Ako jazdiť na paddleboarde

Tesne pred záverom tohto článku poskytneme niekoľko jednoduchých rád všetkým, ktorí s paddleboard len začínajú a nevedia, ako správne jazdiť a akú zvoliť techniku.

  1. Po nafúknutí dosky ho umiestnite na pokojnú hladinu. Voda by vám mala siahať zhruba po kolená.
  2. Pádlo položte na plavák zhruba do 2/3 od vás.
  3. Z boku nastúpte na paddleboard.
  4. Kľaknite si na dosku a skúste chvíľu pádlovať kľaku. Vyskúšate si tak stabilitu.
  5. Až získate istotu, postavte sa a rozkročte nohy zhruba na šírku vašich ramien, kolená majte mierne pokrčená.
  6. Teraz ste pripravení a môžete začať pádlovať.
  7. Strany striedajte zhruba po 4-5 záberoch, aby ste udržiavali rovný smer jazdy.

Tipy na záver

  1. Niektoré typy paddleboard umožňujú pripojenie kajakovej sedačky (prípadne operadla). Na pokojnej hladine tak môžete stať a akonáhle rieka získa na sile, môžete sa posadiť a pádlovať v sede alebo si na sedačke len oddýchnuť.
  2. Veľa zábavy si môžete užiť aj na rodinných paddleboardoch alebo SUP pre dvoch. Tieto modely sú väčšie a širšie, a poskytujú preto dostatok miesta pre viac osôb.
  3. Ak by ste si chceli SUP iba ​​vyskúšať, môžete si ho zapožičať v niektorej z mnohých požičovní paddleboardov po celej SR.
  4. Paddleboard možno lacno zohnať tiež v najrôznejších akciách, výpredajoch (tu ale pozor na kvalitu) alebo po bazároch (niektoré sa predávajú v perfektnom stave). Ak preto nechcete investovať do nového dosky, ideálne je práve obstaranie SUP z druhej ruky.
  5. Pri výbere paddleboarda vám môžu pomôcť tiež recenzie bežných používateľov alebo najrôznejšie nezávislé testy a vyhodnotenie rebríčkov víťazov.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo