Ako vybrať poháre na víno

To, že sa poháre vyberajú podľa toho, či ide o víno biele alebo červené vie asi každý. Vedeli ste ale, že svoj podiel na tom, ako si víno vychutnáte, má vplyv tiež tvar kalíška, hrúbka stopky a veľkosť základne? Farbu moku ovplyvňuje to, z akého skla je pohár vyrobený. Stretnúť sa môžete s lacnejším sodnovápenatým sklom, bezolovnatým krištáľom alebo luxusným českým krištáľom. Náš poradca vás prevedie výberom vhodného pohára a poradí, ako sa o ňu starať tak, aby ste si z nej vínnu révu mohli vychutnávať čo najdlhšie.

Čím sa vyznačujú skutočne kvalitné poháre na víno

Poháre sa odlišujú podľa toho, či z nich pijete červené, biele alebo šumivé víno. Každá z nich by však mala spĺňať niekoľko náležitostí, ktoré sú pre všetky poháre rovnaké.

Kvalitné číre sklo

Ak hľadáte skutočnú kvalitu, siahnite po výrobku s čistého krištáľového skla, ideálne bez prímesí, ako je potrebné olovo. Len číre transparentné sklo neskresľuje farebnosť vína. Farebné alebo zdobené poháre sú teda passé.

Tenkostenné vyhotovenie

Aby ste mohli čo najlepšie skúmať viskozitu vína a užili si maximálny pôžitok z jeho pitia, mala by byť pohár tenkostenný. Rozhodne nesiahajte po brúsených pohároch na víno. Príliš silné sklo je znakom nedostatočne kvalitné výroby. Spravidla sa ním vyznačujú lacné poháre na víno. Pre výrobu sa väčšinou používa nekvalitné sfarbené sklo, ktoré skresľuje farebné odtiene moku.

Zabrúsený ústný okraj pohára

Okraj prichádza do kontaktu so rty. Zo zbrúseného okraje sa pije lepšie ako z okraja prilepeného.

Vysoká stopka

Tradícia velí si kupovať poháre na vysokej stopke, vďaka ktorej sa vám ľahšie prezerá farba vína v pohári a lepšie sa s vínom krúži. Tiež sa vďaka nej vyvarujete odtlačkom prstom na pohári alebo ohrievanie vína z tepla ľudských rúk. Na trhu však existujú aj moderné poháre na víno bez stopky, ktoré sa ľahko udržujú, a nemusíte sa u nich obávať odlomenie stopky. Ich nevýhodou je veľkosť a šírka, kvôli ktorej je väčšina ľudí nedokáže uchopiť tak, aby som mohla vykonať vírenie.

Stopka musí byť tak dlhá, aby sa vám dobre držala v ruke. Pri držaní by ste sa rukou nemali dotýkať hornej časti pohára (kalíška). Majte však na mysli tiež praktickosť. Poháre s príliš dlhou stopkou sa nemusia vliezť do umývačky alebo do poličky kuchynskej linky. Optimálna výška celej pohára sa pohybuje niekde okolo 20 až 23 cm. Stopka by mala byť tenká, ale nie príliš. Pri držaní v ruke by ste totiž mohli mať pocit, že sa môže ľahko zlomiť.

Stabilná základňa

Pohár by sa po naplnení vínom nemal kývať a mala by byť stabilný. To má na starosti dostatočne veľká základňa. Najstabilnejší poháre disponujú základňou, ktorá má rovnaký priemer ako najširšia časť pohára.

Poháre s malou základňou sa môžu ľahko prevrhnúť a pri naplnení môžu byť v ruke príliš ťažké. Základne, ktoré sú však naopak príliš veľké, sa môžu na stole zachytávať napríklad o okraj taniera, čo sa môže stať na stole, ktorý je plný tanierov, misiek a ďalšieho riadu.

Na stabilite sa podpisuje tiež celková hmotnosť pohára. Poháre, ktoré sú príliš ľahké, môžu po naplnení vínom vzbudzovať dojem nevyváženosti, zatiaľ čo z výrobkov, ktoré sú ťažké samé od seba, a ešte sa naplní vínom, sa vám bude zle upíjať a budú sa ťažkopádne držať.

Dostatočný objem

Pre dostatočné rozvírenie a rozlinutí aróma je nutné, aby mal kalíšok dostatočne veľký objem. Objem kalíška by mal byť dostatočne veľký na to, aby pojal optimálne množstvo vína a kalíšok pritom nebol naplnený viac ako z tretiny. Vďaka tomu máte dostatok priestoru pre vírenie, bez toho aby ste sa museli obávať, že si vínom polejete oblečenie alebo stôl.

Ak si chcete víno vychutnať bez kompromisov, mala by byť poháre na víno dokonale čistá, bez pachov police, saponátov alebo utierky.

U konštrukcie pohárov sú dôležité 3 konštrukčné parametre:

  • veľkosť – určuje, koľko vzduchu bude v kontakte s vínom,
  • tvar – určuje, ako bude víno prúdiť do kalíška,
  • ústnej okraj – priemer ústneho okraja ovplyvňuje to, ako rýchlo víno tečie k ústam a ako dopadá na poschodie.

Nepremyslená konštrukcia pohára môže chuť vína skresliť. Dá vyniknúť napríklad horkým a kyslým zložkám. Poháre s optimálnou konštrukciou dokážu vyzdvihnúť ovocné zložky vína.

Tvar kalíška ovplyvňuje chuť i vôňu

Pri výbere poháre na víno sa stretnete so základným rozdelením tvarov kalíškov:

  • tulipán,
  • balón,
  • flauta.

Celkovo sa však na trhu môžete stretnúť zhruba s 300 typmi pohárov, ktoré sa odlišujú podľa toho, pre aký druh vína sa používajú. Avšak otázka toho, či každá odroda vína potrebuje svoju pohári je diskutabilná. Ide skôr o marketingový ťah výrobcov vín.

Pohár na víno tulipán

Jedná sa o univerzálny tvar, ktorý sa používa pre väčšinu vín a destilátov. Objem tulipánu sa líši podľa toho, čo servírujete. Pre liehoviny a doliehovaní vína sa používajú tulipány s najmenším objemom. Nasleduje stredný objem pre vína biela a ružová a najväčší objem, ktorý je určený pre servírovanie červených vín.

Prečo sa tvaru hovorí práve tulipán? Keďže kalíšok kopíruje tvar pootvoreného tulipánu. Telo je baňaté a smerom k hrdlu sa zatvára. Vďaka tomu dokáže optimálne kumulovať aromatické látky vína alebo iného podávaného nápoja.

Stretnúť sa môžete aj s prevedeniami, ktoré sa vyznačujú väčším otvorením alebo ľahkým ohnutím pri hrdle, vďaka čomu dokážu lepšie uvoľňovať vonné zložky vína. Využijete je predovšetkým pre vína, ktoré sú bohaté na arómu.

Balónový tvar

Jedná sa o poháre na víno, ktoré sa používajú na servírovanie červených vín burgundského typu a príbuzných odrôd. Tieto poháre spoznáte podľa väčšieho objemu a otvorenejšieho hrdla. Názov zodpovedá baňatému tvaru, ktorý pripomína zrezaný balón.

Flauta: pohár na šumivé víno

Ak bude podávať šumivé vína, siahnite po vysokom pohári na víno. Jej úzky tvar dá vyniknúť perlenie vína, ale aj bohatosti peny pri nalievaní. Vďaka zúženému hrdlu dochádza k zhromaždeniu aromatických látok v ideálnom bode. Ak siahnete po pohári, ktorý bude mať na dnu drobné ryhy alebo bodky vytvorené laserom, bude uvoľňovanie bubliniek vyzerať ešte efektívnejšie.

Tvar kalíška ovplyvňuje to, akým spôsobom sa z nápoja uvoľňuje etanol. U pohárov na víno dochádza k jeho odparovaniu v tvare prstenca, vďaka čomu si človek dokáže víno vychutnať bez rušivého zápachu etanolu.

Tvar pohárov dokáže ovplyvniť chuť vína, ale ani tie najlepšie poháre na víno nedokáže zo zlého vína urobiť víno dobré. Všeobecne sa má za to, že priemer ústneho kraja by mal byť o niečo menšia ako najširšia časť kalíška. Vďaka tomu vôňa smeruje nahor a vy tak môžete lepšie nasať arómu.

Výber poháre na víno podľa typu a odrody vína

To, aké poháre na víno si zaobstaráte, záleží na odrode, ale aj na farbe. Štandardne sa môžete stretnúť s menšími pohármi na víno biele a s väčšími na víno červené. Pri výbere by ste však mali mať na pamäti, že existuje celý rad komplexných a aromatických bielych vín, ktorá ťaží z intenzívneho vírenie vo väčšom pohári.

Pre skutočných fajnšmekrov sú na trhu aj poháre tzv. odrodové. Ak teda máte v kuchyni dostatok priestoru pre uskladnenie celej rady pohárov, pokojne sa do ich nákupu môžete pustiť. Avšak nie je to nutné. Ani samotní vinári mnohokrát nepoužívajú odrodové poháre. Ide podľa nich len o marketingový ťah zo strany výrobcov vína.

Biele a ružové víno

Všeobecne sa má za to, že biele vína majú skôr menej výrazná aróma na rozdiel od vín červených. Preto je pre nich ideálne menšie poháre v tvare pootvoreného tulipánu. Poháre majú baňaté telo a užšie pretiahnutý tvar, ktorý sa uzatvára smerom k hrdlu. Tak môže dôjsť k správnej kumulácii aromatických látok. Všeobecne platí, že poháre pre biele vína sú vhodné aj pre vína ružové. Biele víno sa podáva pri teplote 8 – 12 ° C. Skladuje sa v chladničke.

Ako sme už písali, najznámejšie odrody bielych vín majú špeciálne poháre, ktoré by mali podčiarknuť ich charakter. Ľahká vína sa pozrú v pohári s viacerými pretiahnutým kalichom. Ťažká a výraznejšie vína naopak v pohári s kratším a širším kalichom.

  • Chardonnay – poháre má širšie a viac otvorený kalich, vďaka čomu dochádza k väčšiemu prevzdušnenie vína. Pri napití víno smeruje k špičke a bokom jazyka, takže máte možnosť rozoznať sladkosť aj kyslosť vína na poschodí. Môže sa z neho piť: Chardonnay, Sémillon, Voignier.
  • Sauvignon Blanc – sklo sa vyznačuje štíhlym vysokým kalichom, ktorý sa zužuje. Vďaka tomuto tvaru sa vám priamo do nosa dostanú typické jemné kvetinové a ovocné vône. Užšie prevedenie má za následok, že sa k vínu dostáva menej vzduchu, takže zostáva dlhšie čerstvé. Pomocou tohto tvaru sa jazyk pri pití vytvaruje do U, čo znamená, že je víno smerované k stredu poschodia. Dúšok je hladký. Pije sa z neho: Sauvignon Blanc, Bordeaux, Fume Blanc, Loire, Vinho Verde, Chenin Blanc, Muscadet, Muscat Blans, Pinto Grigio.
  • Riesling – tento pohár je menší a má vyššiu užší kalich. Tvarové spracovanie umožňuje koncentráciu ovocného aróma v hornej časti kalíška. Dlhý stonka udržuje víno chladené. Úzky horný okraj víno smeruje do stredu, skôr na zadanie časti úst. Tak je potlačená sladká chuť. Sklo je ideálne pre: Rizling rýnsky sladký, Zinfandel, Sauvignon Blanc, Veltlínske zelené.

Červené víno

Vzhľadom k tomu, že má červené víno intenzívnejšiu arómu, leje sa do väčšieho pohára, ktorá má tvar balóna. Aby bolo víno lepšie prevzdušnené, má pohár širšie hrdlo. Vínom sklo plňte vždy iba do jednej tretiny, aby s ním bolo možné krúžiť a aróma a vôňa mali lepšiu šancu sa uvoľniť. Poháre na červené víno sa vyznačujú kratšie stopkou. Drží sa vo vrchnej časti. Ak stojíte pred otázkou, ako vybrať poháre na červené víno, mali by ste vedieť, že sa delí na dva základné modely, ktoré sa od seba odlišujú podľa typu vína. Ich názov je odvodený od významných vinárskych oblastí vo Francúzsku.

  • Bordeaux – poháre sa vyrábajú tak, aby dokázali umocniť chuť červeného vína odrody Bordeaux. Ako ich spoznáte? Plocha kalíška je väčšia, čím sa predlžuje vzdialenosť medzi vínom a ústami. Takisto sa v tomto skle lepšie rozptyľuje etanol. Vďaka širšiemu otvoreniu kalíška sa víno pri pití smeruje do zadnej časti úst, čím sa minimalizuje horkosť a maximalizuje chuťové spektrum. Poháre sú určené pre pitie odrôd s vyšším obsahom trieslovín, teda: Bordeaux, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot.
  • Burgundy – sklo na víno burgundského typu spoznáte tak, že má širšie kalíšok. Vďaka nemu sa lepšie hromadí aróma jemných vín s užším vrcholom. Víno je pri pití smerované na špičku jazyka, čo vám umožní rozoznávať najrôznejšie nuansy chutí. Pohár je vhodný pre stredne ťažká vína, ktoré sú charakteristické vysokou kyslosťou a stredným až nízkym obsahom trieslovín. Sú vhodné pre pitie vín z odrôd: Pinot Noir, Nebbiolo a Gamay. Najlepšie si z nich vychutnáte vína ako Barbaresco, Barolo, Beaujolais, Rulandské modré a Burgundské červenej.

Šumivé víno

Šumivé vína alebo sekty sa servírujú do pohára v tvare flauty. Vďaka úzkemu a vysokému vyhotovenie v nich skvele vynikne perlenie vína a tiež pena, ktorá sa tvorí pri nalievaní.

Výber skla podľa objemu

Výber poháre podľa objemu je veľmi individuálnou záležitosťou. Všeobecne platí, že čo vinár, to iná poháre. V zásade sa však môžete držať odporúčania, ktoré sme pre vás spísali do prehľadnej tabuľky.

Typ vínaObjem v mlTvar kalíška
Šumivé a sekty100 – 250flauta
Biele sladké vína150 – 250tulipán
Suché biele vína150 – 400tulipán
Suchá biela burgundského typu250 – 500balón
Sladká biela, botrytická100 – 150tulipán
Poháre na víno typu portského, sherry a likérové vína100 – 190tulipán
Růžové vína150 – 400tulipán
Mladé červené vína250 – 500tulipán
Zrelá červené vína350 – 700tulipán
Červené vína burgundského typu350 – 1 000balón

Výrobný materiál: typy skla

Poháre na víno sa vyrábajú z niekoľkých typov skiel, ktorá sa od seba líšia zložením, čo má za následok nielen jeho vzhľad, ale aj odolnosť. Spravidla sa stretnete s 3 základnými sklami:

  1. Sodno-vápenaté sklo – pre jeho výrobu sa používa 60 – 75% oxidu kremičitého, teda piesku, 12 – 18% uhličitanu sodného a 5 – 12% kalcinového vápenca. Jedná sa o zložení, pre ktoré je charakteristická lacná výroba, takže sa z neho vyrábajú všetky bežne používané sklá (od pohárov na pitie až po poháre na uhorky).
  2. Bezolovnatý krištáľ – nezamieňajte ho s kremenným krištáľom. Svojím vzhľadom pripomína olovnatý krištáľ. Od výroby skla z olovnatého krištáľu výrobcovia kvôli toxicite olova upúšťajú. Bezolovnatý krištáľ je vysoko refrakčný, čo sa prejavuje na iskrivosti skla. Iskrivosť je vyššia ako u sodnovápenatého skla, čo sa prejaví na vyššej obstarávacej cene. Okrem toho je z tohto typu skla možné vyrobiť tenšie poháre.
  3. Olovnatý krištáľ – známy tiež ako draselnoolovnaté sklo. Vyrába sa tavením sklárskeho piesku s potašou (uhličitan draselný) a oxidy olova. Sklo je charakteristické vysokým leskom a vysokým indexom lomu. Sklá s vysokým podielom oxidu olovnatého sa zdobia bohatým brúsením. Vzhľadom k toxicite olova sa táto látka môže čiastočne alebo úplne nahradiť oxidom bárnatým, zinočnatým alebo sodným. Týmto spôsobom vznikom sklo, ktoré je známe pod názvom krištáľové, má menšiu brilanciu než olovnatý krištáľ. Podľa časopisu The New York Times a Wine Spectator by poháre z olovnatého krištáľu nemali byť nebezpečné pre pitie vína. V tomto skle by sa však podľa vedeckého editora Leigh Krietsch Boerner, PhD., Nemal skladovať alkohol, pretože by sa do neho po čase mohli začať uvoľňovať nebezpečné látky olovnatých splodín. Odporučili by sme však radšej kupovať poháre vyrobené z iného skla ako z olovnatého krištáľu.
  4. Krištáľové sklo – draselnovápenaté sklo čiže český krištáľ. Vyrába sa tavením sklárskeho piesku s potašou a vápencom. Je tvrdší, horšie sa taví, je lesklé a stále. Vyrába sa z neho stolové, ale aj chemické sklo. Ďalej sa používa pre výrobu umeleckých a dekoračných predmetov. Poháre na víno z krištáľu sú považované za TOP produkty.

Špecifickým výrobným materiálom je plast. Plastové poháre na víno sú ideálne na záhradné párty, na food festivaly alebo ako cestovné varianty. Vďaka technologickým možnostiam nie je plastová pohár na prvý pohľad rozoznateľná od sklenené. Spoznáte ju až podľa nízkej hmotnosti a tiež podľa hmatu. Niektoré modely disponujú skrutkovací stopkou, čo oceníte predovšetkým pri cestovaní.

Spôsob výroby skla

Spôsob výroby pohárov sa podpisuje na obstarávacej cene. Poháre sa môžu vyrábať spravidla dvoma základnými spôsobmi:

  1. strojovo (fúkané strojovo),
  2. fúkané ústami – fúkané poháre na víno sa vyrábajú pomocou sklárskej píšťaly. Sklovina sa následne tvaruje pomocou foriem. Žiadny výrobok nie je rovnaký a každý je teda originál.

Samozrejme poháre, ktoré sa vyrábajú tak, že sa fúkajú ústami, sú finančne nákladnejšie než poháre vyrábané strojovo.

Starostlivosť o poháre na víno

Hoci sa vám to môže javiť ako nepochopiteľné, odporúča sa poháre na víno umývať v umývačke. O tom, či je tento spôsob údržby vhodný sa dozviete z informácií od výrobcu. A prečo je lepšie sklo na víno umývať v umývačke, a nie v ruke? Pretože u tenkých pohárov hrozí, že umývaním v ruke prasknú. Nemusí prasknúť len tým, že je príliš stlačíte, ale tiež tým, že vám z ruky vykĺznu a rozbijú sa o drez alebo o iné riadu.

Ak však dávate prednosť ručnému umývaniu, vždy tyto krehké poháre umývajte horúcou vodou a kefou na umývanie pohárov, respektíve fliaš, ktorým poháre na víno dobre vyčistíte. Pri umývaní použite aj trošku saponátu na riad.

Ak budete chcieť sklo umývať v umývačke, dobre si skontrolujte, či sa poháre bez problémov zmestia do horného koša, ktorý je určený na umývanie skla. Niektoré poháre sa kvôli hrubému sklu nemusia medzi tŕne dobre vkladať, a naopak tenké sklo môže medzi tŕne zbytočne „lietať“. Niektoré umývačky disponujú špeciálnym držiakom na stopky.

Ak nechcete, aby na skle ulpívaly šmuhy a kvapky, použite pre ručné leštenie leštiace utierky z mikrovlákien. Odolné škvrny vám pomôže odstrániť troška bieleho octu. Pri leštení nikdy nie tak, že v jednej ruke budete pevne držať základňu a druhou rukou s utierkou leštiť kalíšok. Mohlo by dôjsť k zlomeniu stopky. Namiesto toho držte pohár za kalíšok a šúchajte postupne, bez točenie. Utierky na leštenie nikdy neperte v aviváži. Tá by mohla na skle zanechať mastné škvrny.

Aby sa sklo nepoškriabalo, nesmie byť pohár v umývačke na voľno alebo sa dotýkať iného skla či kovu. Poháre skladujte vo zvislej polohe, nie otočené hore dnom. Ideálne je si zaobstarať držiak na poháre na víno.

Využitie pohárov

Poháre na víno sú ideálnym darčekom alebo upomienkovými predmetom. Vďaka gravírovanie môžete pohár na víno opatriť menom obdarovanej osoby alebo vyznaním, napríklad: najlepší mamička na svete alebo najlepší kuchár. Je však možné siahnuť tiež po originálnych pohároch na víno napríklad z dielne Swarovski, ktoré sú zdobené kryštálmi tohto výrobcu.

Špeciálny vzhľad majú aj svadobné poháre na víno, z ktorých pije nevesta a ženích. Poháre pre nevestu môže byť vybavená decentnú stužkou a poháre pre ženícha napríklad motýlikom s golierom.

Okrem toho sa z pohárov na víno dajú vyrobiť vianočné svietniky. Ako na to?

  • Pohár otočíte základňou hore,
  • do kalíška nainštalujete niekoľko smrekových vetvičiek, malú vianočnú guľu a treba konfety,
  • na základu postavte čajovú sviečku.

Ceny pohárov na víno

Ak si víno radi vychutnávate a nevadí vám za poháre minúť viac ako pár euro, odporúča sa obstaranie pohára, ktorý stojí toľko, ako jedna fľaša dobrého vína. Avšak sklo môžete kúpiť v niekoľkých cenových kategóriách.

Lacné poháre na víno

Ak nechcete za sklo príliš utrácať, budete sa pohybovať v cenovej kategórii do 5 € za kus. Poháre budú vyrobené spravidla z hrubšieho sodnovápenatého skla. Za výhodou cenu je kúpite v páre, ale aj v sade. Bude sa jednať o univerzálné poháre na víno. V tejto kategórii narazíte aj na výrobky bez stonky. Samozrejme sú dostupné aj základné, nie príliš estetické plastové poháre.

Cenová kategória do 10 €

Stredná cenová kategória je vhodná pre nadšených amatérov, ktorým nevadí si priplatiť za kvalitu. Poháre budú k dostaniu vo všetkých tvarových prevedeniach so stopkou alebo bez stopky. Z hľadiska objemu sú dostupné kalíšky od 190 ml až po 650 ml. Výroba je spravidla strojová. Aj v tejto kategórii sa na výrobu najčastejšie používa bezolovnaté sklo. Pri starostlivom výbere narazíte na vycibrené poháre z tenkého skla. V tejto cenovej kategórii sú k dostaniu luxusné plastové poháre, ktoré sú na prvý pohľad na nerozoznanie od skla.

Poháre do 20 €

V tejto cenovej relácii sa stretnete s pohárami z bezolovnatého skla, ale aj z krištáľu. Poháre môžete zaobstarať jednotlivo, ale aj v sade, čo vás mnohokrát vyjde finančne lepšie. Rovnako ako u predchádzajúcich kategórií, aj tu sú dostupné varianty so stopkou a bez stopky.

Luxusné poháre na víno

Ak ste profesionál, prípadne sa vínu intenzívne venujete, nebude vám vadiť obstarávacia cena prevyšujúcu hranicu 20 €. Tieto výrobky sa často vyznačujú ručnou výrobou a výrobným materiálom z krištáľu. Je však možné, že narazíte aj na strojovo fúkané poháre.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo