Ako vybrať rázový uťahovák

Uľahčiť si prácu v dielni a na záhrade môžete s pomocou šikovných nástrojov, ktoré sa dajú zakúpiť aj za pomerne nízke ceny. Medzi také patrí aj rázové uťahovače. S ich pomocou vás bude uťahovanie a povoľovanie skrutiek stáť minimálny čas a námahu. Ako si vybrať ten najlepší rázový skrutkovač, ktorý vám skvele padne do ruky a ponúkne dobrú kvalitu? Ktorý rázový skrutkovač sa hodí na kolesá, do domácej dielne, a ktorý naopak upotrebia profesionáli? Poradíme vám v dnešnom článku.

Recenzie rázových uťahovákov

Ak uvažujete o nákupe tohto šikovného pomocníka, určite sa vám bude hodiť porovnaní najpredávanejších modelov. Prečítajte si recenzie na päticu rázových uťahovákov typu aku, elektrických aj pneumatických, rôznych cenových skupín, aby ste si mohli urobiť lepšiu predstavu, čo ktorý z nich zvládne. Zamerali sme sa ako na lacnejšie prístroje, tak na profesionálnej pomocníkov renomovaných značiek.

Pri recenziách sme sa zamerali ako na samotné spracovanie prístroja, tak na technické parametre a efektívnosť práce s danými modelmi. Majte na pamäti, že kvalitné zariadenie by malo dobre sedieť v ruke, podávať čo najlepší výkon a práca s ním tiež musí byť pohodlná. Veríme, že vďaka našim recenziám pre vás bude výber top rázového uťahovača o niečo ľahšie.

Güde ESS 350

Typelektrický
Krútiaci moment350 Nm
Max. počet otáčok3200 ot./min
Regulácia otáčoknie
Hmotnosť2 kg
Max. príkon400 W
Max. napätie230 V
Max. výkon0,4 kW
Upínanie1/2
Maximálny priemer skrutkyM17-M21
Max. počet príklepov4000 min.
LED osvetlenienie

Rázový skrutkovač Güde ESS 350 zoženiete už okolo 40 €, preto patrí medzi najlacnejšie na trhu. Zároveň sa javí ako spoľahlivý a šikovný prístroj, ktorý sa hodí do každej hobby dielne. Krútiaci moment ale nie je nijako vysoký. Aj preto ho neodporúčame na profesionálne použitie.

Model Güde ESS 350 radíme medzi elektrické uťahováky. Pre jeho prevádzku teda počítajte s dostupnosťou sieťovej zásuvky. Dĺžka napájacieho kábla 3 m rozhodne nie je málo, ale pre efektívnejšie využitie napriek tomu odporúčame prikúpiť káblovú predlžovačku.

Z technického hľadiska sa jedná o prístroj vhodný skôr pre domáce použitie. Krútiaci moment je len 350 Nm, čo bude stačiť používateľom, ktorí budú uťahovák využívať sporadicky. Z užívateľských recenzií vieme, že prístroj vie pomerne dobre skrutky utiahnuť, ale občas má problémy je zase povoliť.

Povoľovacie moment 350 Nm na veľké a extra silne utiahnuté skrutky nemusí stačiť, uťahovací moment 160 Nm zase nezaručuje stopercentnú utiahnutie a mnohokrát je treba pomôcť si ručne. Prístroj má ale pomerne vysoké otáčky 3 200 za minútu s frekvenciou príklepov až 4 000 za minútu.

Čo sa pridaných funkcií týka, prístroj bohužiaľ nedisponuje reguláciou otáčok a nastavenie možnosti uťahovania. Samozrejmosťou je zmena chodu pre uťahovanie a povoľovanie, ktorú ľahko prepnete pomocou tlačidiel na bočných stranách rukoväti. Chýba tiež LED svetlo. Tieto údaje ale nie sú nijako prekvapujúce, keď vezmeme do úvahy cenu výrobku.

Güde ESS 350 sa pýši robustnú kovovou hlavicou, ktorá sľubuje dlhú životnosť. Ergonomicky tvarovaná rukoväť s protišmykovým gumovým poťahom sa dobre drží a z ruky nevyklouzává. S váhou 2 kg sa radí medzi stredne ťažké prístroje. Aj za nízku cenu v ruke nemáte žiadnu hračku, ktorá by sa po prvých pár použitiach rozbila.

Uťahovák je dodávaný v praktickom a pevnom kufríku, kde navyše nájdete aj 3 výmenné gola nadstavce s rozmermi 17 mm, 19 mm a 21 mm. Nástavce sú vyrobené z kvalitnej chróm-vanádiovej ocele.

Tento rázový uťahovák v sade s nástavcami odporúčame každému majstrovi aj tým, ktorí občas potrebujú prezuť pneumatiky alebo si niečo doma vyspraviť. Bohužiaľ model nie je príliš silný, preto ho neodporúčame profesionálnym automechanikom alebo strojařům. V týchto prípadoch bude treba zainvestovať do schopnejšieho pomocníka. V oblasti hobby je tento rázový skrutkovač víťazom testu v pomere cena / výkon.

 • cena
 • kvalitné spracovanie
 • dodávaný v kufríku
 • 3 nástavce súčasťou balenia
 • dlhý prívodný kábel
 • menšie krútiaci moment
 • občas má problém skrutka dostatočne povoliť aj utiahnuť
Zistiť cenu

Makita DTD171Z

Typaku
Krútiaci moment180 Nm
Max. počet otáčok3600 ot./min
Regulácia otáčokáno
Hmotnosť1,3 kg
Max. príkonvýrobca neuvádza
Max. napätie18 V
Max. výkonvýrobca neuvádza
Upínanie1/4
Maximálny priemer skrutkyM5-M14
Max. počet príklepov3600 min.
LED osvetlenieáno

Ak hľadáte rázový uťahovák, ktorý je ľahký, kompaktný a spoľahlivý, určite vás nesklame rázový skrutkovač Makita DTD171Z. Ponúka záštitu renomovaného výrobcu, veľa možností nastavenia a vďaka malým rozmerom aj široké možnosti použitia.

Makita DTD171Z je zástupca akumulátorových uťahovačov. Ich najväčšou výhodou je samozrejme možnosť práce kdekoľvek a kedykoľvek, bez toho, aby sa vám niekde plietol sieťový kábel. Tento model je ľahučký a kompaktný. S váhou 1,3 kg a ergonomicky tvarovanou pogumovanou rukoväťou sa vám bude pracovať naozaj skvele. Bezuhlíkový motor navyše predlžuje dobu použitia na jedno nabitie. V prevádzke vydrží približne 40 minút, záleží však na intenzite a náročnosti práce.

Daňou za malú hmotnosť a rozmery je nízky krútiaci moment. S hodnotou 180 Nm naozaj nemožno očakávať, že budete schopní vždy úplne všetky povoliť veľké a dlho utiahnuté skrutky. Už samotný maximálny priemer skrutky 14 mm značí, že tento prístroj sa nehodí do ťažkého priemyslu, ale skôr na drobnejšie opravy a ľahšie práce, napríklad s drevom. Ak by ste z neho chceli urobiť univerzálny uťahovák, môžete si zakúpiť redukciu ½ na pôvodné upínanie ¼ a používať ho aj na väčšie skrutky. Avšak poteší vysoký počet otáčok až 3 600 za minútu, aj počet príklepov 3 600 za minútu.

Tento zástupca sa pýši množstvom vymakaných funkcií, ktoré pri práci určite oceníte. Napríklad môžete do pamäti prístroja uložiť zvolené nastavenie. Na výber máte aj zo 4 stupňov rýchlosti dotiahnutie skrutiek, čo sa hodí, ak práve pracujete s krehkým materiálom a vysoká rýchlosť by mohla spôsobiť odtrhnutie skrutky.

Medzi ďalšie špeciality patrí funkcia pre skrutkovanie samozávrtných skrutiek Tex, ktorá je navyše rozdelená pre silný a tenký materiál, alebo funkcie s nízkou rýchlosťou na začiatku skrutkovanie vrutu / skrutky / matice. Akonáhle matku povolíte, môžete využiť špeciálne funkcie, ktorá prístroj okamžite zastaví.

Aku model od Makity sa navyše teší technológiu XPT, ktorá umožňuje využívať prístroj v prostredí so zvýšenou vlhkosťou alebo prašnosťou, čo sa rozhodne môže hodiť. Ak by ste pracovali v tme alebo v zníženej viditeľnosti, uvítate dvojité LED osvetlenie. Aj samotné telo stroja svieti v tme, takže ho ľahko po odložení pri pozastavení práce zase ľahko nájdete.

Veľkou nevýhodou celého modelu je dodanie bez akumulátora, nabíjačky a kufra. V balení nájdete len samotný uťahovák s háčikom a skrutkou, pomocou ktorého háčik na telo prístroja primontujete. Takéto očko sa hodí pre zvýšenie bezpečnosti najmä pri práci vo výškach alebo zložitejších úkonoch. Všetko ostatné si ale budete musieť dokúpiť zvlášť, čo sa výrazne odráža na celkovej cene. Samozrejme ak už potrebné vybavenie od Makita už nemáte doma. Celkovo ho radíme do kategórie hobby.

 • ľahký a kompaktný
 • veľa funkcií
 • renomovaná značka
 • LED osvetlenie
 • akumulátor, nabíjačka a kufor nie je súčasťou balenia
 • nízky krútiaci moment
 • malý priemer skrutiek
Zistiť cenu

Extol Premium WI 680

Typpneumatický
Krútiaci moment680 Nm
Max. počet otáčok7500 ot./min
Regulácia otáčokáno
Hmotnosť2,1 kg
Max. príkon/
Max. napätie/
Max. výkon/
Upínanie1/2
Maximálny priemer skrutkyM18
Max. počet príklepovvýrobca neuvádza
LED osvetlenienie

Pneumatický čiže vzduchový rázový uťahovák 1/2 „Extol Premium WI 680 môže byť zaujímavou voľbou pre všetkých, ktorí majú doma výkonný kompresor. Už za zhruba 50 € tak získate silný stroj, ktorý si poradí aj so stuhnutým skrutkami a zvládne perfektne utiahnuť všetko potrebné .

Oproti predchádzajúcim modelom má tento prístroj oveľa vyšší krútiaci moment, a síce 680 Nm. Vďaka tomu si môžete byť istí, že zvládne odviesť naozaj skvelú prácu. Pozitívne je aj vysoký počet otáčok – 7 500 za minútu. Je vybavený systémom Twin Hammer, čo sú dve kladivka, ktorá za príklepu pôsobí súčasne na opačných stranách vretena. Vďaka tomu je krútiaci moment rovnomerný a nehrozí strhnutí skrutky. Tento systém využíva väčšina profesionálnych uťahovačov s vyšším krútiacim momentom.

K tomu, aby vám zariadenie fungovalo, samozrejme potrebujete výkonný kompresor. Určite nemá zmysel kupovať tento model, ak by ste kompresor nemali doma (jedine, že by ste ho využívali aj pre iné nástroje). Výsledná cena by totiž veľmi stúpla. Kompresor k tomuto modelu musí mať kapacitu spotreby vzduchu 142 l / min. pri tlaku 6,2 bar, s príkonom minimálne 1 500 W a objemom tlakovej nádoby min. 50 l. Pokiaľ by bol slabší, prejavilo by sa to aj na výkone uťahovača. Ďalej potrebujete vzduchovú hadicu s priemerom 6-8 mm.

Model od EXTOL je pomerne ľahký. S váhou 2,1 kg sa vám bude dobre pracovať. Oceníte aj pogumovanou ergonomickú rukoväť, ktorá dobre tlmí vibrácie. Obzvlášť u pneumatických uťahovákov totiž vibrácie bývajú pomerne výrazné. Tento typ umožňuje prispôsobiť silu uťahovacieho momentu na mieru dané skrutke či matici tak, aby ste ich nepoškodili. Hadica pre pripojenie ku kompresoru môže byť až 30 m dlhá, čo zaručuje veľké pole pôsobnosti.

Pneumatický rázový uťahovák poháňaný vzduchom Extol nielen na kolesá sa hodí pre všetkých, ktorí chcú silný a efektívny prístroj za nízku cenu. Jeho sila vysoko predčí napríklad aku model Makita, ktorý zoženiete za 150 €. Nevýhodou je ale nutnosť ďalšieho príslušenstva, bez ktorého vám tento pomocník nebude fungovať. Mimo kompresora a hadice je nutné ďalej dokúpiť primazávač oleja a filter.

 • výkonný a silný
 • lacný
 • ľahký
 • na pohon potrebuje kompresor a ďalšie vybavenie
 • nemá špeciálne funkcie
Zistiť cenu

Narex ESR 800

Typelektrický
Krútiaci moment1100 Nm
Max. počet otáčok1700 ot./min
Regulácia otáčokáno
Hmotnosť3,1 kg
Max. príkon500 W
Max. napätie230 V
Max. výkon0,5 kW
Upínanie1/2
Maximálny priemer skrutkyM12-M30
Max. počet príklepov2100 min.
LED osvetlenienie

S elektrickým rázovým uťahovákom Narex ESR 800 sa pomaly približujeme k profesionálnym vodám. Tento kúsok už disponuje naozaj silným krútiacim momentom, ktorý neprekvapí ani extrémne utiahnutá matka. Poradí si so skrutkami veľkých priemerov a jedná sa o jeden z najvýkonnejších uťahovačov na trhu.

Ak hľadáte prístroj, ktorý bude spoľahlivým pomocníkom aj pre zložitejšie a náročnejšie úlohy, našli ste svojho favorita. Tento model zvládne utiahnuť aj vysokopevnostné skrutkové spoje, najrôznejších kotvenie aj stavebné diely, preto ho odporúčame zaobstarať do priemyselných či stavebných prevádzok, dielenského prostredia alebo autoservisov. Výmena pneu bude s týmto rázovým uťahovákom hračka, pretože povolí skrutky kolies rýchlo a ľahko.

S krútiacim momentom o sile 1 100 Nm zvládnete povoliť aj utiahnuť takmer čokoľvek. Nerex ESR 800 podporuje aj širokú škálu priemeru skrutiek, a to M12 až M30. S počtom príklepov 2 100 za minútu a otáčkami 1 700 za minútu máte tú česť s naozaj schopným strojom. Model sa pýši silným motorom s príkonom 500 W s kvalitnými ložiskami a príklepovým mechanizmom o sile 2 100 za minútu. Výrobok prešiel mnohými testami, ktoré zaručujú jeho perfektnú funkčnosť a dlhú životnosť.

Pretože sa jedná o veľmi silný nástroj, počítajte s vyššou váhou. 3,1 kilogramov už v ruke ucítite, a to napriek tomu, že je tento uťahovák napájaný z elektrickej siete. Má ale ergonomické držadlo s pogumovaným plášťom, ktorý zaručuje tlmenie vibrácií a dobre sedí v ruke. Vďaka konštrukcii v tvare písmena T je zariadenie perfektne vyvážené a manipulácia s ním je pohodlná. Uťahovák je dodávaný buď s prenosnou taškou, alebo v kufríku. Záleží, v akom obchode ho zakúpite.

Model Nerex ESR 800 je poctivý a kvalitný nástroj. Samozrejmosťou je regulácia otáčok a možnosť prepnutia na pravý a ľavý chod. Inak ale nečakajte žiadne pridané funkcie. Tie ostatne pri práci s ním ani nepotrebujete, dôležité je, že si poradí naozaj s každou skrutkou. Možno je trochu škoda, že nemá integrované LED svetlo. Ale to sa dá vyriešiť prídavnou svietidlom. Cenovo už sa jedná o drahšie prístroj, odmenou je ale spoľahlivosť a veľká sila.

 • veľmi silný
 • vysoký krútiaci moment
 • kvalitná konštrukcia
 • vhodný do autoservisu a dielenského prostredia
 • vyššia cena
 • nemá LED osvetlenie
Zistiť cenu

DeWALT DCF899P2

Typaku
Krútiaci moment950 Nm
Max. počet otáčok1900 ot./min
Regulácia otáčokáno
Hmotnosť3,3 kg
Max. príkon/
Max. napätie18 V
Max. výkon0,61 kW
Upínanie1/2
Maximálny priemer skrutkyM20
Max. počet príklepov2400 min.
LED osvetlenieáno

Profesionálny aku rázový uťahovák 1/2 „DeWALT DCF899P2 prestavuje perfektný prístroj, s ktorým zažiarite v každej situácii. Jedná sa o aku model, takže sa nemusíte trápiť žiadnymi elektrickými káblami. Renomovaná firma DeWALT je zárukou kvality, za ktorú sa oplatí priplatiť. Tento model sa pýši vysokým krútiacim momentom a spoľahlivo s ním zvládnete akékoľvek náročné montážne práce.

Pripravte sa na to, že je tento uťahovák trochu ťažšie. Nie je to zrovna žiadny drobček, a pretože má v sebe zabudovanú kvalitnú batériu XR Li-Ion s kapacitou 5,0 Ah, pýši sa výkonným bezuhlíkovým motorom s ventilátorom pre chladenie. Pre jeho výrobu boli použité najkvalitnejšie materiály a váži celých 3,3 kg. To už po pár hodinách práce dá zabrať. Avšak tento kúsok povolí a utiahne naozaj všetko, čo si zmyslíte. Len je potrebné počítať s tým, že maximálny priemer skrutky je iba M20, čo je trochu škoda.

S krútiacim momentom 950 Nm a až 2 400 rázov za minútu uvoľní aj tie nejutaženější skrutky. Povoľovacie moment dosahuje dokonca hodnôt 1 625 Nm, takže o jeho sile naozaj nie je pochýb. Hodnotu momentu môžete nastavovať presne podľa typu materiálov či skrutiek. Pre pohodlnejšiu prácu má skvele tvarovanú ergonomickú rukoväť, ktorá je potiahnutá gumou. Spínače nájdete umiestnené po bokoch prístroja tak, aby ste na ne ľahko dosiahli.

Aku rázový uťahovák s batériou sa pýši vysokým výkonom 0,61 kW, ktorý ho radí medzi profesionálne prístroje. Tento model má tiež zabudované osvetlenie v podobe LED diódy, ktorá zlepšuje viditeľnosť a zvyšuje možnosti používanie aj v horších svetelných podmienkach. Pre prehľad energie v batérii má dokonca indikátor stavu nabitia, pričom nabiť jednu batériu trvá cca hodinu. Vydrží v prevádzke podobnú dobu, čo znamená že by mala vydržať napr. celý deň bežnej prevádzky v autodielni.

Ak hľadáte naozaj výkonný a silný stroj, ktorý nebude závislý na prítomnosti elektrickej siete, našli ste svojho víťaza. Aku rázový uťahovák DeWALT je jeden z najlepších na trhu. Dodávaný v praktickom kufríku TSTAK, do ktorého môžete ukladať ďalšie vybavenie. Súčasťou balenia je aj univerzálna XR nabíjačka a dokonca 2 batérie XR Li-Ion. Prístroj je síce drahší, jeho cena sa pohybuje okolo 40 €, ale už do neho nebude potrebné investovať ďalšie peniaze. Všetko, čo pre prácu s ním potrebujete, získate v balení.

 • extra silný a výkonný profesionálny prístroj
 • indikátor nabitia batérie
 • LED svietidlo
 • 2 batérie a nabíjačka v cene
 • kufrík v cene
 • ťažký
 • vysoká cena
Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Prečo mať rázový uťahovák v dielni

Každý, kto má doma dielňu a rád niečo majstruje sa stretol s tým, ako nepríjemné a zdĺhavé je uťahovanie alebo povoľovanie skrutiek. Nemusíte byť profesionálny automechanik alebo mechanik, aby ste ocenili nástroj, ktorý vám s tým pomôže. Ako už vyplýva z názvu, rázový uťahovák pomáha uťahovať, alebo naopak uvoľňovať skrutky. Využijete ho pre domáce opravy najrôznejších nástrojov, pri úprave motorky, autá alebo napríklad kosačky na trávnik. Profesionálne modely sú drahé, ale tie lacnejšie, a napriek tomu schopné nástroje zoženiete za priaznivú cenu. (zdroj)

Aby sme vám výber nového pomocníka uľahčili, pripravili sme pre vás dnešný článok, kde si spoločne prejdeme základné parametre, ktoré je podstatné pred nákupom zvážiť. Povieme si, prečo je dôležité zvoliť model s dostatočne vysokým krútiacim momentom, aké sú typy uťahovačov a čo všetko je potrebné dbať do úvahy pre to, aby ste svoje peniaze investovali čo najlepšie.

Pripravili sme pre vás tiež recenzie a porovnanie pätica modelov, ktoré vám pomôžu lepšie sa v danej problematike zorientovať a vybrať ten naj rázový uťahovák.

Na čo sa používa rázový uťahovák?

Hodí sa všade tam, kde máte čo dočinenia so skrutkami a skrutkami. Využijete ho pri oprave automobilu, motorky, pri práci s nábytkom alebo pri montovaní lešenia. Hodí sa tiež pre výmenu zimných a letných pneumatík, ktorá bude rýchlejší a bez následného doťahovanie skrutiek. Bude sa hodiť všetkým, ktorí potrebujú vymeniť nože u kosačky alebo zložiť či nasadiť kotúč na cirkulárke alebo rozobrať zhrdzavenú kovovú konštrukciu na záhrade. Rýchlo, ľahko a bez väčšej námahy zvládne utiahnuť aj povoliť menšie či väčšie skrutky najrôznejších priemerov.

Ako funguje rázový uťahovák?

Možno sa niekomu z vás bude zdať, že rázový skrutkovač môžete nahradiť vŕtačkou, ktorá predsa taky vie povoliť a utiahnuť skrutky. Na rozdiel od nej ale má toto zariadenie miesto skľučovadla (upínacie súčasť sústruhov a vŕtačiek) polpalcový štvorhran, na ktorý môžete nasadiť orech alebo adaptér na bity.

Ako už vyplýva z priezvisko „razový“, tieto prístroje pracujú so skrutkami tak, že údery (rázy) v kombinácii s rotáciou sústredí v smere rotácie, nie v osi nástroja tak, ako to poznáme u vŕtacích kladív a vŕtačiek. Pri povoľovaní skrutiek vyvíja uťahovák intenzívne údery doľava, pri uťahovaní doprava. Vznikajúci vibrácie sa pri práci neprenášajú do tela nástroja, a preto je spätný ráz minimálny. Vďaka tomuto mechanizmu sme schopní s uťahovákom pracovať dlhé hodiny, bez toho aby sme nezdravo zaťažovali ruky. Práca s ním je navyše veľmi efektívna. (zdroj)

späť na začiatok ↑

Typy rázových uťahovákov podľa napájanie

Aký rázový uťahovák kúpiť? Po prvé bude potrebné vybrať si ten správny typ. Rozdeliť ich môžeme podľa spôsobov napájania do štyroch rôznych skupín.

1) Elektrický uťahovák

Klasický typ prístroja, ktorý funguje pri zapojení do elektrickej siete, väčšinou do zásuvky o 230 V. Počítajte s tým, že tento model má vysoký a stabilný výkon, čo sa pri práci rozhodne hodí. Na druhú stranu je však vhodný len pre tých z vás, ktorí ho budú používať v dielni a iba tam, kde bude po ruke elektrická zásuvka. Výhodou je nižšia obstarávacia cena týchto modelov.

Uťahováky napájané zo siete majú samozrejme svoju nevýhodu v podobe kábla. Ten sa rád pletie pri práci pod nohy a ruky, takže sú tieto modely oveľa menej mobilné a ergonomické. Problém môže nastať aj s príliš krátkym káblom, ktorý nedosiahne všade tam, kde ho potrebujete. Úplne zabudnúť taky môžete na použitie mimo dielňu a dosahu elektrickej siete.

2) Aku uťahovák

Ako oveľa mobilnejšie a praktickejšie sa javí modely akumulátorov, teda na akumulátorový prevádzku. Akumulátorové rázové uťahovače v sebe majú batériu, ktorú externe dobíjate. Hlavná výhoda je jasná. Nikde sa vám nebude motať kábel, ktorý by vám sťažilo prácu. Navyše môžete s týmto typom pracovať prakticky kdekoľvek, bez toho aby ste riešili dostupnosť elektriny.

Určite je pred kúpou dobré zistiť si, ako dlho daná batérie v prístroji vydrží a koľko hodín je potreba pre jej nabitie. Kapacita batérie by mala byť aspoň 2 Ah a nabíjanie by nemalo presiahnuť hodinu. Určite ale zvážte kúpu náhradné batérie, aby ste v prípade vybitia nemuseli prerušovať prácu. S jednou batériou pracujete, druhá sa vám dobíja.

Aj tento typ má však svoje nevýhody. V prvom rade je to výrazne vyššia cena, hoci výkon aku uťahovačov nedosahuje hodnôt sieťových modelov. Oproti predchádzajúcemu typu sú akumulátorové prístroje ťažké, pretože v sebe majú navyše batériu. To sa pri dlhšej práci čoskoro prejaví.

3) Pneumatický / kompresorový uťahovák

Táto skupina už na trhu nie je tak frekventovaná, však pneumatické rázové uťahovače existujú a hodí sa najmä do dielne. Fungujú na princípe stláčania vzduchu, ktorý ich poháňa. K ich prevádzke je navyše potrebné kompresor, o ktorom sme písali tu. Ich výhodou je však nízka cena a vysoký výkon, ktorý za rovnaké peniaze nemáte šancu získať medzi elektrickými či aku modely.

4) Hybridný uťahovák

Tieto modely v sebe skrývajú viacero možností napájania. Väčšinou sa jedná o kombináciu akumulátora a možnosti prevádzky z elektrickej siete. Patrí sem aj prístroje, ktoré môžete napojiť na zásuvku 12 V, ktorú nájdete napríklad v zapaľovači auta.

Stretnúť sa môžete aj s uhlovým či mini rázovým uťahovákom. Tieto modely ale nebudeme podrobne rozoberať.

späť na začiatok ↑

Typy rázových uťahovákov podľa použitia

Tieto šikovné pomocníkov môžeme rozdeliť tiež podľa spôsobu použitia. Na trhu zoženieme utahováky:

 • profesionálny
 • poloprofesionálny
 • hobby

Samozrejme, že najlepší výkon a množstvo funkcií ponúkajú profesionálne modely. Ich cena je však vysoká a môže pokojne presiahnuť hranicu 400 €, preto sa hodí pre naozaj početné a profesionálne použitie automechanikov alebo strojárov. Pre domácu dielňu, kde kuti raz za čas, by takéhoto prístroja bolo škoda. Ak hľadáte strednú cestu, môžete si zaobstarať poloprofesionálny uťahovák. Ten zvládne skvelú prácu aj pri častejšom používaní a cenovo vyjde aj na niekoľko stoviek.

Ak ale už teraz viete, že budete tohto nového pomocníka využívať len zriedka, siahnite po hobby variante. Vyberať môžete prístroje už okolo 50 eur. Do tejto kategórie patria aj lacnejšie rázové uťahovače Parkside z Lidlu alebo uťahovače z Kauflandu, ktoré sú pomerne obľúbené. Tie trochu drahšie sú potom už spoľahlivé, kvalitné aj s nízkou hmotnosťou. Preto úplne neodporúčame kúpiť ten najlacnejší rázový skrutkovač, na ktorý narazíte. Jeho výkon a kvalita by vás mohli sklamať.

späť na začiatok ↑

Parametre, ktoré si preštudovať pri nákupe rázového uťahovača

Než si nový prístroj zaobstaráte, určite by ste si mali zistiť potrebné informácie. Či už hovoríme o hmotnosti nástroje, výkonu, maximálnemu priemeru skrutky alebo krútiacom momente, musíte vedieť, v akých hodnotách sa tieto údaje pohybujú a ktoré z nich je potrebné brať do úvahy. Rázové uťahovače nie sú najlacnejšou záležitosťou, preto je nutné ich nákup neunáhliť. Prehľadne vám poradíme, čo si postrážiť, aby váš nový pomocník presne vyhovoval vašim požiadavkám. (zdroj)

Ako najlepšie vybrať aku, elektrický alebo pneumatický rázový uťahovák?

Výkon

Alfou a omegou každého uťahovača je jeho výkon. Čím vyššia, tým lepšie a rýchlejšie prácu odvedie. Zvážte však, na čo všetko budete prístroj používať, nech zbytočne neminiete za extrémne výkonný model, ktorý nakoniec nebudete potrebovať (zdroj)

 • Nízky výkon – modely s výkonom nižším ako 0,2 kW vôbec neodporúčame. S takto nízkym výkonom by nezvládli zavŕtať skrutku ani do mäkkého dreva.
 • Stredný výkon – pre bežné používanie v dielni alebo na menšie stavbe vám bude stačiť zariadenie s výkonom 0,27-0,35 kW.
 • Vysoký výkon – profesionálne modely sa pýši hodnotami až 0,6 kW.

Napätie

Tento parameter je potrebné postrážiť hlavne u akumulátorových prístrojov. Hodnota dodávaného napätia býva najčastejšie 18 V. Tá bohato stačí pre väčšinu prací, ktoré budete vykonávať. Menej často sa stretneme s rázovým uťahovákom s napätím 14 alebo 12 V (vhodné pre nabíjanie v aute). Napätie u lepších nástrojov dosahujú hodnôt až 40 V. S tým sa však spája oveľa vyššia nákupná cena. U el. rázových uťahovákov sa napätie pohybuje v hodnote 220 alebo 230 V.

Krútiaci moment

Jedným z najdôležitejších údajov, ktorý si musíte pred nákupom postrážiť, je krútiaci moment, alebo tiež povoľovacie moment. Znamená silu, akú pôsobí prístroj na skrutku a udáva sa v newtonmetroch (Nm). Vďaka tomuto údaju si zvládnete ľahko urobiť predstavu, ako silný uťahovák je, a či bude dostatočný pre vaše pracovné plány a aktivity. Všeobecne môžeme povedať, že čím vyššia hodnota, tým lepšie a schopnejší prístroj máte v ruke. (zdroj)

Rázové uťahovače môžeme podľa hodnoty krútiaceho momentu rozdeliť do troch skupín:

 • Menej ako 200 Nm – veľmi nízka hodnota, ktorá nie je dostatočná ani pre základné práce.
 • 250-800 Nm – pre uspokojivý prevádzku voľte modely s minimálne 250 Nm. V tejto kategórii nájdete hobby aj poloprofesionálne nástroje.
 • Viac ako 800 Nm – s hodnotami okolo 1000 Nm sa už pýši plne profesionálne prístroje.
  počet otáčok

Pre uspokojivý nákup je podstatný najmä krútiaci moment. Venovať pozornosť ale môžete aj počtu otáčok, ktoré jednoducho hovoria, ako rýchlo je zariadenie schopné utiahnuť alebo povoliť skrutku. Nevypovedá už ale o tom, ako kvalitne bude práca odvedená. Počet otáčok u rázových uťahovákov sa pohybuje medzi 2 000 až 3 500 za minútu. Teoreticky by malo platiť, že čím vyšší počet otáčok, tým rýchlejšia práca, však počet otáčok musí hlavne zodpovedať krútiacemu momentu, inak by sa mohlo jednať o poruchový prístroj nevalnej kvality.

Maximálny priemer skrutky

Veľmi dôležitý údaj, ktorý vám radíme postrážiť je maximálny priemer skrutky. Určite by ste nechceli, aby ste po nákupe zistili, že váš model nepasuje na drobnejšie skrutky pre zostavenie nábytku, alebo naopak nie je schopný utiahnuť veľké skrutky u kolies auta.

Maximálny priemer skrutky udáva rozmedzie, pre ktoré je možné daný prístroj použiť. Označuje sa písmenom M a číslicou, ktorá udáva priemer skrutky v milimetroch. Výsledný údaj vyzerá teda M16. Znamená, že prístroj zvládne pracovať so skrutkami s hlavou až do priemeru 16 mm.

Počet príklepov

Príklepy alebo rázy, sú údaj, ktorý samozrejme u rázového uťahovača nesmie chýbať. Je potrebné si uvedomiť, že tento prístroj funguje inak ako klasická vŕtačka. Údery idú po smere skrutkovanie, pomáhajú k uvoľneniu skrutiek a zvyšujú tak efektivitu uťahovača. Tento údaj sa uvádza ako počet príklepov / rázov za minútu a pohybuje sa v rozmedzí 2 000 – 4 000 za minútu.

Hmotnosť

Pretože uťahovák budete neustále držať v ruke, je extrémne dôležitá jeho hmotnosť. Ťažšie bývajú aku uťahováky, ktoré v sebe majú integrovanú batériu. Ľahšie varianty sú modely napájané z elektrickej siete alebo pneumatické, ktoré však nemôžete používať iba pri zdroji elektriny.

Hmotnosť najľahších uťahovačov sa pohybuje už okolo 1 kilogramu. Tieto prístroje ale nebudú zrovna kvalitné a spoľahlivé. Priemerná hodnota výkonného uťahovača je medzi 2 až 3 kg. S takýmto prístrojom sa dá stále celkom ľahko pracovať, a zároveň je dostatočne robustný.

Ergonómia

Dôležitú úlohu pri výbere nového rázového uťahovača hrá tiež ergonómie. Aby sa vám s ním dobre pracovalo, postrážte si dobre tvarovanú rukoväť, ktorá bude v ideálnom prípade opatrená protišmykovou mäkkou gumou. Vďaka nej ste chránení od mrazu a zariadení nielen dobre sedí v úchope ruky, ale pri práci s ním vám nebude vyklzavať.

Postrážiť by ste si mali aj tlačidlá a ovládače, ktoré by mali byť logicky zoradené, a hlavne na dosah ruky. Tiež sa hodí dostatočne dlhý prívodný kábel, ak zvolíte sieťový uťahovák. Zamerajte sa tiež na samotnú konštrukciu. Čím bude kratšia, tým pohodlnejšie a ľahšie bude jeho ovládanie. S menšími rozmermi sa navyše vojdete aj do stiesnených priestorov.

Dobrá rada: Pred kúpou je dobré vyskúšať si prístroj v predajni, aby ste zistili, či vám dobre sedí v ruke a je vyvážený. Potom ho za lepšiu cenu môžete kúpiť na internete.

Vibrácie

Hoci sú spätný ráz a vibrácie u týchto nástrojov menšie než napríklad u vŕtačiek, nie sú zanedbateľné. Obzvlášť u pneumatických rázových uťahovákov vám môžu zvýšené vibrácie narobiť peknú paseku. Ak by ste s uťahovákom pracovali dlhšie, riskujete parézu prstov (obrnu nervu) a nemožnosť práce. Určite je vhodné zvoliť prístroj s nižšími vibráciami a pre bezpečnú prácu používať silné rukavice, ktoré vibrácie tlmí. Aj s ohľadom k nim sa taky hodia pogumovaná rukoväť, ktorá časť vibrácií pohlcuje.

Kapacita batérie a dĺžka napájanie

Keď mu ste sa rozhodli pre kúpu aku modelu, budete určite riešiť kapacitu batérie. Majte ale na pamäti, že čím dlhší čas batéria vydrží v prevádzke, tým ťažšie bude, a s tým stúpa aj váha samotného prístroja. Tu si dobre rozmyslite, či sa oplatí vysoká kapacita. Oveľa lepšiu možnosť je zaobstarať si batérie dve, pričom s jednou pracujete a druhá sa nabíja.

Výdrž batérie v aku rázovom uťahovača sa pohybuje zvyčajne okolo 1-2 hodín práce. Dôležitá je ale aj dĺžka nabíjania. Túto hodnotu nie každý výrobca uvádza, ale vzhľadom k tomu, že práca s uťahovákom je v niektorých prípadoch na dlho, určite si tento údaj skúste zistiť, trebárs na odborných stránkach s recenziami a testy rázových uťahovákov. Zvyčajne sa doba napájanie pohybuje medzi 30 až 90 minútami.

späť na začiatok ↑

Príslušenstvo

K rázovému uťahovača samozrejme patria špeciálne príslušenstvo. Pred jeho nákupom si zistite, čo všetko je súčasťou balenia, aby ste predišli prípadnému sklamaniu. S akým príslušenstvom sa stretnete najčastejšie?

 • Kufor – najlepší obal, ktorý zariadenie chráni od prachu, špiny a hlavne poškodenie pri prenášaní. Všetky diely do neho pekne vložíte a vždy ich budete mať po ruke. Hodí sa aj pre prevážanie.
 • Batérie a nabíjačka – ak si zvolíte akumulátorový uťahovák, väčšinou je v balení nájdete. Môže sa však stať, že budete nútení batériu a nabíjačku dokúpiť zvlášť, čím sa zvýši vaše investície do nového prístroja, preto si všetko vopred overte.
 • Bity – bez výmenných nástavcov by to nešlo. Často bývajú súčasťou balenia, ale niekedy je potrebné dokúpiť je zvlášť. Zohnať tie správne nástavce, orechy a hlavice na rázový uťahovák ale nie je nič zložité, pretože je ako príslušenstvo ponúka každý výrobca. Výmenné nadstavce dokážu rozšíriť možnosti použitia uťahovača. Väčšinou sa stretnete s bitmi o veľkosti 17 až 23 mm, vyrobenými z rôznych materiálov. Určite najlepšie je zvoliť bity z chróm-vanádiovej ocele.
späť na začiatok ↑

Špeciálne funkcie

Ako pri väčšine prístrojov, aj rázové uťahovače majú svoje špecifické funkcie, ktoré vám môžu uľahčiť prácu.

Regulácia otáčok

Drahšie modely ponúkajú funkciu, vďaka ktorej môžete zvoliť množstvo otáčok. Keď budete pracovať s krehkými materiálmi, možnosť regulácie určite využijete.

Hodnoty utiahnutie a povolenie

Lepšie prístroja ponúka možnosť voľby medzi rôznymi hodnotami utiahnutie a povolenie. Veľmi odporúčame kúpu takýchto zariadení, pretože si ich môžete nastaviť priamo podľa typu skrutky a nehrozí tak, že by ste ju strhli.

Pravý a ľavý chod

Pretože uťahováky neslúži iba pre uťahovanie, ale aj povoľovanie skrutky, je potrebné, aby prístroj ponúkal zmenu chodu. Túto funkciu ale nájdete prakticky u všetkých modelov na trhu.

Indikátor batérie

Pri práci sa hodí vedieť, koľko energie vám v batérii akumulátorového nástroja ešte zostáva. Preto sú prístroje vybavené zvyčajne LED diódou, ktorá indikuje kapacitu batérie. Vy tak budete vedieť, kedy bude potrebné jej výmena alebo nabitie.

Osvetlenie

Lepšie modely sú vybavené LED osvetlením, ktoré sa pri práci určite hodí. Využijete ju treba počas opráv v podvozku či motore auta alebo pri zhoršených svetelných podmienkach.

Servis a náhradné diely

Hoci rázové uťahovače ponúka ako svoje vlastné výrobky kopa hobby marketov, odporúčame zvoliť kvalitný prístroj osvedčené značky. A to nielen pre kladné recenzie od užívateľov, ale aj pre možnosť ľahšie opravy. Ak by sa vám prístroj pokazil, ponúka renomovanej značky kvalitná sieť servisov po celej republike.

Dobrá rada: Ak zvolíte uťahovák od známej značky, máte tiež istotu v dostupnosti náhradných dielov.+

späť na začiatok ↑

Cenové relácie

Cena rázových uťahovákov sa môže vyšvihnúť aj napriek 500 €. Vždy záleží hlavne na vašom rozpočte a požiadavkách, ktoré na daný prístroj máte. Všeobecne môžeme rozdeliť tieto zariadenia do troch možných skupín.

Najlacnejšie uťahováky

Prístroje na uťahovanie a povoľovanie skrutiek zoženiete už okolo 50 €. V tejto cenovej kategórii ale neočakávajte vysokú kvalitu alebo pomocníka pre dlhé časy. S nízkou cenou sa samozrejme spájajú menej kvalitné materiály a spracovanie. Tieto hobby uťahováky sú vhodné naozaj pre sviatočné použitie.

Kvalitné uťahováky

S cenou od 50 do 200 € už máte oveľa lepší výber. Prístroje z tejto kategórie už majú vyšší krútiaci moment a môžeme ich zaradiť medzi poloprofesionálne modely. Ponúkajú aj množstvo praktických funkcií a vydrží s vami veľa rokov.

Profesionálne uťahováky

Tie najlepšie modely vás môžu prísť aj na viac ako 400 €. Očakávajte prémiovú kvalitu a perfektný výkon. Profesionálne rázové uťahovače si volia hlavne tí, ktorí potrebujú s prístrojom pracovať nepretržite. Pokiaľ ale nevlastníte automobilovú dielňu alebo firmu s lešením, tieto drahé nástroje nebudete nejspíš schopní naplno využiť.

Dobrá rada: Ak hľadáte kvalitné a schopný prístroj, ale nechcete za neho minúť veľké peniaze, môžete skúsiť zavítať na bazár. Rázové uťahovače z druhej ruky predáva dosť ľudí, ktorí zistili, že ho vlastne príliš nevyužívajú.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď