Ako vybrať rebrík

Tiež ste sa niekedy v hobbymarketu zastavili v oddelení, ktoré okrem iného zahŕňalo aj ponuku rebríkov? Určite si všimli, že na výber je ich hneď celý rad: jednoduchý, dvojdielny, trojdielny, štafle a ďalšie. Každý rebrík spĺňa nároky určené pre iný druh práce a okrem toho tiež zodpovedá štandardom pre profesionálov alebo domácich majstrov. Poďme preskúmať, ktoré parametre musia rebrík mať, aby spĺňal vaše požiadavky.

Recenzie rebríkov

Do testu rebríkov sme zahrnuli tie najbežnejšie a najpoužívanejšie. Prečítate si teda recenzie teleskopických rebríkov, ale aj rebríkov trojdielnych a nezabudli sme ani na schodíky. Väčšina recenzií sa zaoberá hliníkovými variantmi. Do úvahy sme brali celkové prevedenie, hmotnosť, výrobný materiál a počet priečok. Všetky výrobky majú predpísanú maximálnu nosnosť 150 kg. Prečítajte si, ktorý rebrík je najlepší a za ktorý nestojí vyhadzovať peniaze.

Schůdky EXTOL

Typschodíky
Výrobný materiáloceľ
Počet priečok3
Protišmyková úpravaáno
Hmotnosť6,2 kg

Schodíky Extol majú 3 priečky a výšku pri rozložení 107 cm. Sú ideálnym pomocníkom do bytov alebo izieb s vstavanými skriňami. Svoju úlohu dobre splní, aj keď ich budete používať v pivnici alebo špajze. Dosiahnuť by ste z nich bez problémov mali do výšky zhruba 2 metrov.

O bezpečnú a pohodlnú prácu sa starajú priečky s pogumovanou protišmykovou úpravou, na ktorých sa vďaka ich veľkorysej šírke 38 cm dobre stojí. Madlo je mäkčené, takže pri pridržiavanie vás nebudú chladiť ruky. Plastové upchávky zo spodnej stojné strany sú prinitované, takže je nestratíte. Vďaka tomuto opatreniu si ani podlahu, avšak pozor dávajte na klzkých povrchoch, kde treba na drevenej podlahe môžu kĺzať.

Najvyššia schodík je vo výške 68 cm. Celková nosnosť skladacích oceľových schodíkov je 150 kg. Vďaka výrobnému materiálu, čo je oceľ, sa môžete tešiť z naozaj kvalitného výrobku, ktorý však váži 6,2 kg. Vzdialenosť medzi schodmi je 25,5 cm, celkový rozmer rozložených schodíkov je 107 x 67 x 47 cm a sú veľmi stabilné. V zloženom stave majú rozmer 123 x 6 x 47 cm. Skladovať ich môžete buď vo zvislej, alebo vodorovnej polohe, ale platí, že na dĺžku budú vyžadovať väčší priestor.

  • kvalitný výrobný materiál
  • protišmyková úprava
  • vyššia hmotnosť
  • náročnejšie na skladnosť
Zistiť cenu

Rebrík G21 GA-SZ-4×4-4,6M

Typmultifunkčné
Výrobný materiálhliník
Počet priečok4
Protišmyková úprava-
Hmotnosť12,5 kg

Tieto hliníkové rebríky sú skladacie. Skladajú sa zo 4 dielov, z ktorých každý z nich má 4 priečky. Výhodou rebríka je možnosť ich kompletného zloženia. Nevýhodou väčšia šírka, takže bude pre ich uskladnenie, budete potrebovať väčší priestor.

Skladací rebrík sú v maximálnej rozloženej výške 4,6 cm. Počítajte však s kratšou úžitkovou výškou, pretože rebrík rozložíte pod určitým uhlom. Hmotnosť tohto vysokého výrobku je len 12,5 kg, takže sa rozhodne nejedná o profesionálny a vysoko kvalitné rebrík.

Štafle majú nosnosť do 150 kg a je možné ich zložiť aj do lešenia. Výška v pozícii lešenia je 1,26. Zložené rebríky majú dĺžku 2,32 m. Rebrík nie je príliš stabilný, trochu vŕzga a na jeho rozloženie alebo zloženie budete potrebovať nástroj, ktorý vám pomôže sa zacvaknutím poistiek. Štafle sa hodí na občasné použitie okolo domu, tam urobia dobrú službu. Rozhodne však nie sú vhodné pre každodenné používanie.

  • nízka obstarávacia cena
  • multifunkčné
  • nízka hmotnosť
  • dobre sa preváža v aute
  • horšie stabilita
  • horšie ovládanie
  • nie príliš kvalitné prevedenie
Zistiť cenu

Rebrík G21 GA-TZ13-3,8M

Typteleskopický
Výrobný materiálhliník
Počet priečok13
Protišmyková úpravaáno
Hmotnosť11 kg

Teleskopický rebrík rovný G21 GA TZ 13 nie je vhodný pre profesionálne použitie, ale pre bežné činnosti okolo domu sa hodí dobre. Navyše vďaka teleskopickému výsuvu je praktický z hľadiska skladnosti a prevažne v aute. V zloženom stave jeho výška činí len 0,88 m. Maximálna výška je 3,8 m však počítajte s nižšou výškou, keď rebrík oprite o stenu. Hmotnosť je len 11 kg.

Aby sa rebrík nerozložil, je opatrený bezpečnostným pásom, ktorý po zložení obopne všetky priečky, takže sa nemôžu rozložiť, ak budete rebrík niekam prenášať. Rebrík má celkom 13 priečok, ale nezabudnite, že na štvrtú zhora už nie je bezpečné stúpať.

Použitý materiál nie je tak pevný, ako u profesionálnych rebríkov, preto musíte počítať s tým, že sa stupienky pod väčší váhou prehýbajú. Poistky sa môžu po čase zaniesť a môže nastať problém s udržaním priečky na svojom mieste. Pri skladaní sa držte manuálu, inak môže dôjsť k privretiu prsta.

  • nízka obstarávacia cena
  • malá hmotnosť
  • dobrá skladnosť
  • hrozí pricviknutia prstov
  • prehýbaniu konštrukcia
Zistiť cenu

Rebrík ALVE FORTE 3×12 prieček

Typtrojdielny
Výrobný materiálhliník
Počet priečok12
Protišmyková úpravaáno
Hmotnosť26,6 kg

Trojdielny rebrík Alve Forte môžete s kľudom používať veľmi často. Jedná sa o kvalitný hliníkový rebrík s protišmykovou úpravou. Skladá sa z troch dielov po 12 priečkach. Je možné z neho urobiť rovný rebrík, štafle alebo predĺženej rebrík. U tohto modelu nie je možné od seba jednotlivé časti oddeliť.

Výška prvého dielu je 3,55 m, s výsuvným druhým dielom môžete na predĺžených rebríku dosiahnuť výšku až 5,81 m. Pri kompletnom vysunutí má rovný rebrík pod uhlom opretie 70 ° 8,13 m. Šírka je jeden meter. Rebrík je veľmi kvalitný, čo sa odrazí na jeho hmotnosti 26,6 kg aj obstarávacej cene, ktorá sa šplhá pres 200 euro. Aj pri zloženie je rebrík pomerne vysoký, takže budete doma musieť mať dostatok priestoru pre jeho uloženie. Prevážanie v aute bude možné pravdepodobne len so špeciálnym držadlom na strechu auta alebo v dodávke.

Kvalitné prevedenie dopĺňa ľahké zloženie a rozloženie. Napriek tomu, že „ťažká váha“ je odrazom kvality, je veľmi nepraktická pri prepravovanie. Na druhú stranu sa na rebríku budete cítiť naozaj bezpečne a práca bude pohodlná.

  • kvalitné prevedenie
  • protišmyková úprava
  • variabilnosť
  • ľahké rozkladanie
  • horšie manipulácia
  • vyššia nákupná cena
Zistiť cenu

Prvotné úvahy

Než sa rozhodnete pre konkrétny typ, musíte vedieť, pre akú činnosť a ako často ho využijete. Ste profesionál a zo výšok nezlezie celý deň? Alebo sa staráte o domček a záhradu, takže sa vás týkajú skôr sezónne práce ako čistenie odkvapov, zbieranie jabĺk alebo maľovanie? Podľa vašej odpovede budete vyberať rebrík buď z kategórie profi alebo hobby.

Ceny rebríkov

Pred nákupom sa zamyslite nad tým, koľko peňazí chcete do rebríka investovať a čo za tieto peniaze očakávate. Najobľúbenejšie hliníkový rebrík je 3×9 (to znamená, že sa skladá z 3 dielov, kedy každý diel má 9 priečok). Jeho cena sa pohybuje v rozmedzí od približne 100 až do 200 Euro. Svoj podiel na tom má prevažne materiál, ale aj počet priečok alebo dĺžka rebríku.

Hobby rebrík

Ak sa chystáte maľovať strop, vymieňať žiarovky, opravovať fasádu alebo vás čakajú iné drobnejšie práce na dome, vyberajte z kategórie hobby rebríkov. Medzi najlepšie hobby rebríky sa radí rebrík, ktoré svoje miesto určite nájdu v každom byte.

Vyberať však môžete aj z multifunkčných dvoch alebo troch dielnych rebríkov. Využijete je ako obojstranné aj oporné rebríky, ktoré ľahko vysuniete, čím docielite požadovanej výšky. Hobby rebríky sú určené pre všetkých, ktorí ich používajú len občasne.

Pre výrobu sa používajú tzv. zvárané profily, kde samotný zvar kvôli preleštenie nie je vidieť. Tieto profily sa vyrába z valcovaného plechu, ktorý má väčšinou hrúbku 1,2 mm. U profesionálnych rebríkov je hrúbka 1,4 mm.

Rebrík pre profesionálov

Profesionálne rebríky by mali mať multifunkčný prevedení aj výsuvný mechanizmus, ktorý uľahčí prácu vo výškach, a to nielen vo vnútri, ale aj vonku. Do profesionálnych rebríkov sa radí ako viacúčelové a stojacie prevedenie, tak špeciálne prevedenie, ako je rebrík za strechu alebo pre pracovníkov s elektrinou.

Profesionálne rebríky sa vyrába z ťahaných hliníkových profilov vyrobených z 1,4 mm hrubého plechu. Vďaka inej technike výroby je materiál pevnejší. Spoznáte ho aj podľa vzhľadu, pretože je zašednutý.

Rozdiel medzi hobby užívateľom a profesionálom

Všeobecne môžeme povedať, že za profi rebrík si priplatíte. A prečo? Rozdiely sme popísali na nasledujúcich riadkoch.

Hobby:

  • vyrábajú sa zo zváraných profilov,
  • zvary sú zvonku zaleštenie, takže výrobky majú lesklú farbu,
  • zvary majú na každej strane rovnakú hrúbku,
  • na výrobu sa používa slabšie materiál,
  • zaobstaráte ich za nižšiu cenu.

Profi:

  • majú extrudovaný profil,
  • kratšie a viac namáhané strany majú silnejšie steny než tie dlhšie,
  • na výrobu sa používa silnejší materiál, takže je rebrík pevnejšie a ťažšie,
  • najlepšie hliníkové rebríky sú ťažké a vyrobené z ťahaného profilu.

Ak viete, že rebrík vytiahnete len niekoľkokrát do roka, s kľudným srdcom si kúpte ten z kategórie hobby. Takýto rebrík vám vydrží niekoľko rokov. Pri pravidelnej práci sa však oplatí zainvestovať do rebríka profesionálneho.

Typy rebríkov

V obchodoch sa stretnete so niekoľkými typmi rebríkov. Preto vyberajte ten, ktorý bude pre vašu prácu najvhodnejšie. Medzi špecialitky môžeme zaradiť tie s madlom, zábradlím alebo jednostranným či obojstranným mostíkom. Najčastejšie narazíte na hliníkové rebríky, ktoré sú pevné a variabilné.

Štafle

Štafle sa uplatní v každom byte alebo dome. Zohnať sú buď drevené, alebo alumíniové. Ich výhodou je dobrá stabilita. Vybrať si môžete buď prevedenie s obojstrannými schodíky, alebo len jednostrannými schodíky. Pri variante sa schodíky z oboch strán je možná práca aj v sede, kedy na rebríku budete sedieť obkročmo. Takto vidíte najčastejšie pracovať najmä maliara.

Jednoduchý rebrík

Jedná sa o klasický rebrík, ktorý má nemennú dĺžku a aby ste ho mohli používať, je potrebné ho o niečo oprieť.

Dvojdielny rebrík

Skladá sa z dvoch rebríkov a je možné ho využiť ako dva klasické jednoduché rebríky, alebo ho použiť ako výsuvný rebrík. Tretia možnosť z neho dovoľuje, v niektorých prípadoch, urobiť i rebrík. Tieto rebríky môžu disponovať aj úpravou pri práci na schodoch. Na jednu časť stačí pripevniť špeciálne nástavce, ktoré vyrovnajú výšku rebríka aj v prípade, že jednou stranou stojíte na vyššom schode ako druhou stranou.

Hliníkový trojdielny rebrík

Patrí medzi najuniverzálnejšie a najobľúbenejšie rebríky predovšetkým vďaka svojej variabilite. Okrem toho, že je možné z neho dosiahnuť naozaj vysoko, ponúka aj ďalšie varianty. Môžete z neho poskladať klasickej štafle (áčko) a tretí diel používať zvlášť alebo rebrík o jeden diel predĺžiť.

Kĺbový rebrík

Používajú ho predovšetkým remeselníci kvôli jeho možnosti meniť tvary. Vďaka kĺbom je možné zo skladacieho hliníkového rebríka vytvoriť aj plošinu. Klasicky sa využíva aj ako rovný rebrík alebo štafle. V zloženom stave zaberie len veľmi málo miesta, takže nie je problém ho pohodlne prevážať v aute.

Teleskopický rebrík

Hodí sa predovšetkým do domácností, kde sa šetrí každý centimeter miesta. Je veľmi skladný, takže sa v pohode zmestí aj do skrine. Ak neviete, ako teleskopický rebrík vybrať, sústreďte sa predovšetkým na jeho konštrukciu a ovládanie. Najčastejšie sa vyrába z ľahkého hliníka a v kombinácii s plastom. Ovládanie by mala zvládnuť jedna osoba bez rozdielu pohlavia. Dôležité je jednoduché rozloženie aj zloženie. V zloženom stave je možné rebrík prevážať aj v kufri menšieho automobilu. Teleskopický rebrík je možné zohnať aj v 5m prevedení.

Materiál

Drevené rebríky dnes už nie sú toľko frekventované. Najčastejšie ich nájdete na záhradkách svojich starých rodičov. Výhodou drevených rebríkov je nižšia cena, nevýhodou potom vyššia hmotnosť, menší výber modelov a rozmerov. Aj drevené rebríky majú dlhú životnosť, avšak celkovo lepší výsledky ponúka hliník. Z hliníka sa dnes preto vyrába drvivá väčšina rebríkov, s ktorými sa môžete na trhu stretnúť. Okrem toho, že je hliník veľmi odolný, umožňuje výrobu aj variabilných rebríkov, ktoré by z dreva šlo vyrobiť len ťažko.

Ako výrobný materiál sa používa aj oceľ a to predovšetkým pre výrobu schodíkov a plošín. Oproti hliníkovým výrobkom môžu byť tieto aj o niekoľko kilogramov ťažšie. Ich výhodou je však jednoduchšie opraviteľnosť, robustnosť a lepšia stabilita.

K dostaniu sú aj rebríky plastové, ktoré sú nepostrádateľným vybavením počas práce, pri ktorej hrozí úraz elektrickým prúdom. Používajú sa aj v chemickom, farmaceutickom, plynárenskom a vodárenskom priemysle.

Výška a priečky rebríka

Výška

Parameter spojený s výškou rebríku môže mať hneď 3 hodnoty, ktoré si bližšie predstavíme.

  1. Oporná výška – väčšinou býva o 10-20 cm menšia ako samotná dĺžka rebríku. Je to preto, že rebrík sa ku stene správne stavia pod uhlom 70-80 °, takže jeho dĺžka je o niečo menšia.
  2. Pracovná výška – jedná sa o výšku, do ktorej dosiahne priemerný človek, ktorý stojí na 3. priečke zhora. Ak potrebujete dosiahnuť do výšky 4 m, bude vám stačiť rebrík s dĺžkou 3, 20 m. Toto je pracovná výška udávaná pre oporný rebrík.
  3. Dĺžka rebríka – jedná sa o celkovú dĺžku rebríku, ktorú však nikdy nevyužijeme celú, pretože sa rebrík k ​​stene stavia pod určitým uhlom.

Viete, že: Maximálna povolená výška, na ktorú smiete pri práci vyliezť (z hľadiska bezpečnosti práce) sa líši podľa typu rebríka. Pri jednoduchých rebríkov je možné vyliezť maximálne na 4. priečku zhora, u obojstranných (áčko) na 3. priečku zhora a u viacúčelových rebríkov, ktoré sa skladajú z viacerých častí do konca len na 5. príručku zhora.

Solídneho výrobcu rebríkov môžete spoznať aj tak, že namiesto maximálnej dĺžky vysunutého rebríka, ktorú z pravidla nikdy nevyužijete, ak rebrík nepripevníte na stenu, uvádza opornú výšku (pod uhlom 70-80 °). Dĺžku rebríka môžu ovplyvňovať aj konce, ktoré nie sú rovnaké.

Priečky

Možno sa vám to bude zdať ako nezmysel, ale aj rozvrhnutie jednotlivých priečok má svoje pravidlá. Európska norma EN 131 upravuje rozsah priečok, ktorý udáva, že priečky by od seba mali byť vzdialené 25-30 cm. Je všeobecným pravidlom, že hobby rebríky (lacnejšie rebríky) sa pohybujú na spodnej povolenej hranici (vzdialenosť 25 cm). Ak sa pýtate, ako vybrať kvalitný rebrík, verte, že „lepšie“ rebríky majú priečky, ktoré sa pohybujú v rozmedzí 28-30 cm. Teraz už si budete môcť odvodiť odpoveď na otázku, ako to, že rebrík 3x9může mať zakaždým inú dĺžku alebo rebrík 3×11 a 3×10 zoženiete v podobnej dĺžke.

Šírka priečky sa môže pohybovať v rozmedzí 22-30 mm. Pamätajte však na to, že čím širšie priečka, tým pohodlnejšie sa bude na rebríku stáť. Všeobecne sa šírka hobby rebríka pohybuje okolo 35-42 cm.

Európska norma EN 131 (1-3)

Táto európska norma upravuje požiadavky, ktoré by mal spĺňať každý rebrík, ktorá sa dostane na trh.

  • Minimálna hrúbka výrobného materiálu je 1,2 mm.
  • Prierez priečky by mal byť minimálne 20 x 20 mm.
  • Vzdialenosť medzi priečkami by na celom rebríku mala byť jednotná, minimálna vzdialenosť je 250 mm a maximálna 300 mm.
  • Svetlá šírka rebríka by mala byť minimálne 280 mm, vonkajšia šírka 340 mm.
  • Výška nášľapu na priečku by mala byť minimálne ½ odstupu priečky.
  • Nosnosť na jednu priečku je 150 kg.

Príslušenstvo a náhradné diely pre hliníkové rebríky

K rebríkom je možné zohnať aj doplnkové príslušenstvo, ktoré vám výrazne uľahčí prácu. Ak hľadáte, aký rebrík je najlepšie na trhanie ovocia, v pohode si vystačíte s dreveným, na ktorý zavesíte kovový hák s košíkom.

Ďalšie príslušenstvo (zamerajte sa na jeho dostupnosť pri výbere hliníkového rebríka):

  • nášľapná plošina – rozširuje nášľapnú plochu, a tým zväčšuje bezpečnosť státie na rebríku,
  • úprava na strechu – vďaka dvom hákom s kolieskami je možné rebrík zachytiť o hranu štítu,
  • opierky o stenu – po pripevnení je možné rebrík oprieť o stenu tak, aby ste nepoškodili fasádu, hodí sa najmä pri čistení odkvapov,
  • pätky s hrotom – pripevňujú sa na konce rebríkov a poskytujú bezpečnú prácu aj v mäkkom teréne,
  • závesné háky – v prípade, že hľadáte drevený, ale aj hliníkový rebrík, ktorý ide zaháknuť, kúpte si závesné háky, vďaka nim je možné rebrík zaháknuť na rôzne profily alebo vetvy,
  • protišmykové pätky – majú upravený spodný profil, takže umožní bezpečnú prácu aj na klzkom povrchu (napr. kachle),
  • predlžovacie nohy – sú neoceniteľným pomocníkom, ak pracujete na schodoch a potrebujete používať rebrík, predlžovací noha sa postará o rovné státie v nerovnom teréne,
  • odvalovacie profil – jedná sa o konštrukciu do zaguľateného písmena V, vďaka ktorému bude práca pohodlná aj v prípade, že budete rebrík opierať o stĺp,
  • V profil – taktiež konštrukcie do písmena V, ale tentoraz ostrého, umožňuje rebrík oprieť o rohy, ale aj o stĺpy,
  • držiak rebríka na auto – jedná sa o nosič, ktorý sa pripevňuje na strechu auta, takže je preprava čo najbezpečnejšie.

Zásady správneho používania a skladovania

Správne používanie

Ak plánujete dlhší práce vo výškach, je lepšie sa poobzerať po lešení. Rebrík je totiž lepšie skôr na krátkodobé práce, a to predovšetkým z hľadiska pohodlia.

Pre vašu bezpečnosť pri práci je najlepšie použitie protišmykových topánok, ktoré zabránia smeknutí nohy z priečky. Pri výstupe i zostupe by ste mali byť vždy otočená smerom k rebríku a mali mať voľné ruky. Všetko náradie si uložte do brašne.

Pri práci si dajte pozor na jednostranné zaťaženie, na príklad pri vŕtanie do steny alebo betónu. Rozhodne na rebrík nelezte pri silnom vetre ani za dažďa. Neprekračujte maximálnu možnú záťaž rebríka.

Rebrík by mal stáť na rovnom nepohyblivom a suchom podklade. Najmä rovné jednoduché rebríky by sa mali opierať o pevné plochy. Nezabudnite rebrík postaviť pod uhlom 70-80 °. Pri použití rebríka je roztvorte na maximálnu šírku tak, aby priečky boli vodorovne.

V prípade, že budete rebrík používať pri práci na cestách, nezabudnite ich označiť varovnými tabuľami a zátarasy.

Skladovanie

Pri robení už rovno myslite na to, kam rebrík uskladníte. Ak sa rozhodnete pre teleskopickou variantu, pohodlne rebrík schováte aj do skrine. V prípade, že sa rebrík zložiť nedá, je vhodná vyššia alebo priestrannejšia miestnosť ako treba pôda, garáž alebo stodola. Rebrík môžete skladovať opretý o stenu alebo ležiace na zemi. Nikdy ho nenechávajte na očiach všetkým okoloidúcim. Okrem toho, že zlodeji môžu ukradnúť samotný rebrík, ktorého obstarávacia cena rozhodne nie je malá, môžu vám pomocou neho ešte „vybieliť“ dom či byt.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo