Ako vybrať router (Access point)

V súčasnej dobe sa stala dostupnosť bezdrôtového pripojenia nevyhnutnosťou. Ak vás však vo vašej domácnosti trápi slabý signál, prajete si rozšíriť WiFi aj na záhradu alebo do druhého poschodia domu, prípadne hľadáte vhodné riešenie pre vytvorenie stabilnej a pevnej siete pre veľké firmy a podniky, siahnite po kvalitnom prístupového bodu. Ide o však o zariadenie, ktorého výber nemusí byť pre množstvo technických termínov jednoduchý. Preto sme pripravili radcu, v ktorom vám jednoducho a zrozumiteľne poradíme, aký router vybrať (Access point) a na čo si dať pri výbere pozor.

Test WiFi routerov 2020

Do testovania sme zaradili celkom päť prístupových bodov z rôznych cenových kategórií. Zaujímala nás najmä výbava, podporované štandardy, zabazpečení, prenosová rýchlosť či dosah a stabilita signálu. Zhodnotili sme tiež limity daného modelu a jeho možné využitie.

TP-LINK TL-WA850RE

Wi-Fi štandard802.11b/g/n
Frekvenčné pásmo (GHz)2,4
Dual-bandnie
Maximálna rýchlosť pripojenia300 Mbit/s
Počet LAN konektorov10
USB konektornie
Repeateráno
Routeráno
Počet antén2
Typ antényinterný
Konektor pre externú anténunie
ZabezpečenieWEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK
DHCPáno
PoEnie
Režim WDSáno
Rozmery v cm11 x 6,6 x 7,5
Hmotnosť240 g

Access point TP-Link TL-WA850RE môže slúžiť ako repeater (opakovač) WiFi signálu alebo samostatný router. Ide pritom o jedno z najlacnejších zariadení na trhu.

Podporuje tri WiFi štandardy: 802.11b, 802.11g a 802.11n. Samozrejmosťou je tiež DHCP server a dva prevádzkové režimy: repeater a router. Navyše disponuje 10 LAN konektormi, pomocou ktorých môžete pripojiť požadované zariadenie. Zariadenie je vybavené aj dvoma internými anténami. Aj z hľadiska zabezpečenia je na tom model TL-WA850RE prekvapivo dobe. Obsahuje šifrovacie protokoly WEP, WPA / WPA2 a WPA-PSK / WPA2-PSK.

Bohužiaľ v praxi sa ukázal byť tento prístroj veľmi slabý. Príjem WiFi signálu je nízky a dosah podpriemerný (podľa počtu prekážok niečo málo cez 2 m). Prenosová rýchlosť tiež neoslní (hodnoty udávané výrobcom sú len teoretické, v skutočnosti internet dosahuje výrazne nižších hodnôt). Ďalšími negatívy je obtiažna inštalácia (aj kvôli nesrozumitelnému návodu), nutnosť ručnej aktualizácie (chýba automatická aktualizácia) a skutočnosť, že antény nemožno smerovať.

Tento prístupový bod preto nemožno odporučiť (snáď len na pokrytie malého bytu). Slabý signál rozhodne nestačí na rozšírenie Wi-Fi napríklad do druhého poschodia domu.

 • nízka obstarávacia cena
 • vydarený dizajn
 • slabý a nestabilný signál
 • malý dosah
 • nízka prenosová rýchlosť
 • obtiažna inštalácia
Zistiť cenu

ASUS RP-N12

Wi-Fi štandard802.11b/g/n
Frekvenčné pásmo (GHz)2,4
Dual-bandnie
Maximálna rýchlosť pripojenia300 Mbit/s
Počet LAN konektorov4
USB konektornie
Repeateráno
Routernie
Počet antén2
Typ antényfixná
Konektor pre externú anténunie
ZabezpečenieWEP, WPA-PSK/WPA2-PSK, WPS
DHCPáno
PoEnie
Režim WDSnie
Rozmery v cm8 x 5,5 x 3,4
Hmotnosť110 g

ASUS RP-N12 môže slúžiť ako Access point, repeater, most alebo Roaming Assistent. Jeho obstarávacia cena pritom nie je nijako závratná a patrí medzi lacná zariadení.

Podporovanými štandardy sú 802.11b / g / n. Na tomto zariadení nájdete dve MIMO antény, ktoré zaisťujú lepšiu dátovú priepustnosť, a teda aj dosah WiFi signálu. Pre drôtové pripojenie slúži 4 LAN konektory. Šifrovanie a zabezpečenia je veľmi slušné (nechýba napríklad ani protokol WPS). Sporné sú LED indikátory stavu signálu, ktoré môžu byť pre niektorých užívateľov rušivé.

Model RP-N12 je zo svojej podstaty určený iba pre domáce použitie. Prenosová rýchlosť, dosah aj stabilita signálu nijako neprekvapila – nižší výkon sme vzhľadom k cene i výrobcom uvádzaným hodnotám očakávali. Je potrebné počítať s krátkodobými výpadkami signálu a slabším dosahom, ktorý však pre pokrytie druhého poschodia domu (nachádzajúceho sa nad AP) postačuje (cez dve steny ale prejde ťažko). Potešila tiež pomerne jednoduchá inštalácia a konfigurácia.

Pre zosilnenie signálu v jednej miestnosti, prípadne ako lacné riešenie pre pokrytie menšieho dvojposchodového domčeka môže postačovať. Nesmiete ale počítať s príliš vysokou kvalitou signálu ani s vysokou rýchlosťou prenosu.

 • nízka obstarávacia cena
 • viac režimov
 • menšie dosah
 • slabý signál
 • dizajn
Zistiť cenu

TP-LINK CPE520

Wi-Fi štandard802.11a/b/g/n
Frekvenčné pásmo (GHz)5
Dual-bandnie
Maximálna rýchlosť pripojenia300 Mbit/s
Počet LAN konektorov2
USB konektornie
Repeateráno
Routeráno
Počet antén2
Typ antényinterný
Konektor pre externú anténunie
ZabezpečenieWEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK
DHCPáno
PoEáno
Režim WDSáno
Rozmery v cm27,6 x 7,9 x 6
Hmotnosť943 g

TP-LINK CPE520 je Access point určený primárne pre vonkajšie použitie a pre prenos WiFi signálu na veľké vzdialenosti (podľa výrobcu až na 20 km), v prípade potreby ho možno využiť aj v interiéroch. Používa sa vo viacerých prevádzkových režimoch: AP, klient, most, repeater, AP router, WISP.

Model CPE520 vysiela vo frekvenčnom pásme 5 GHz a je vhodný skôr do prostredia s malým alebo žiadnym množstvom prekážok. Ideálne je ako riešenie vonkajších bezdrôtových sieťových aplikácií. Možno ho využiť ako Point-to-Point alebo Point-to-Multipoint. K šíreniu signálu používa dve smerové MIMO antény s duálnou polarizáciou a s vysokým ziskom. Chválime prítomnosť PoE napájania, vďaka ktorému je možné AP napájať cez Ethernet aj na vzdialenosť cca 60 m.

Inštalácia je pomerne jednoduchá. Určite odporúčame ihneď (a potom priebežne) aktualizovať firmware. Spojenie s ďalším prístupovým bodom zvláda dobre, signál je dostatočný a stabilný. Toto zariadenie možno pritom použiť aj pri teplotách zhruba od -30 ° C do 70 ° C. CPE520 je preto pomerne dobrým a lacným riešením pre vonkajšie siete.

 • prijateľná obstarávacia cena
 • stabilita a dosah signálu
 • viac režimov
 • nízka prenosová rýchlosť
Zistiť cenu

UBIQUITI NanoStation Loco M5

Wi-Fi štandard802.11b/g/n
Frekvenčné pásmo (GHz)5
Dual-bandnie
Maximálna rýchlosť pripojenia300 Mbit/s
Počet LAN konektorov10
USB konektornie
Repeateráno
Routeráno
Počet antén2
Typ antényinterný
Konektor pre externú anténunie
ZabezpečenieWEP, WPA, WPA2
DHCPáno
PoEáno
Režim WDSáno
Rozmery v cm16,3 x 8 x 3
Hmotnosť180 g

Access point Ubiquiti NanoStation Loco M5 je určený do exteriérov a možno ho využiť zhruba do vzdialenosti 200 m. Ponúka pomerne široké spektrum režimov: AP, klient, klient WDS a AP WDS. Pre vysielanie využíva frekvenčného pásma 5 GHz a štandardov 802.11 b / g / n.

NanoStation Loco M5 sa ukázal byť stabilným, spoľahlivým a takmer bezúdržbovým prístupovým bodom. Po pomerne jednoduchej inštalácii a prvom nastavenie už nevyžaduje ďalšie zásahy (odporúčame však pravidelne kontrolovať update firmware).

Disponuje dvoma integrovanými anténami MIMO a TDMA. Samozrejmosťou je pripojenie pomocou PoE. Bohužiaľ prenosová rýchlosť je pomerne pomalá (prístroj disponuje rozhraním iba 100Mbit / s), pre bežné použitie je však dostačujúci (napr. väčšie domácnosti a pod). Pre veľké podniky ho však skôr neodporúčame.

 • stabilita a dosah signálu
 • viac režimov
 • vyššia nákupná cena
 • nízka prenosová rýchlosť
Zistiť cenu

UBIQUITI UAP-AC-LR

Wi-Fi štandard802.11 a/b/g/n/ac
Frekvenčné pásmo (GHz)2,4/5
Dual-bandáno
Maximálna rýchlosť pripojenia1317 Mbit/s
Počet LAN konektorov10
USB konektoráno
Repeateráno
Routeráno
Počet antén2
Typ antényinterný
Konektor pre externú anténunie
ZabezpečenieWEP, WPA, WPA2
DHCPáno
PoEáno
Režim WDSnie
Rozmery v cm17,6 x 17,6 x 4,3
Hmotnosť240 g

Ubiquiti UAP-AC-LR je vynikajúcim riešenie pre pokrytie väčších rodinných domov, záhrad či podnikov. Jedná sa o Dual-band AP, ktorý využíva dvoch pásiem: 2,4 GHz a 5 GHz a niekoľko štandardov 802.11 a / b / g / n / ac. Počítať ale musíte s vyššou obstarávacou cenou.

Signál tohto prístupového bodu je výnimočne stabilný, spoľahlivý a silný. Bez problému pokryje aj väčšie rodinné domy (i trojposchodové) so záhradou, dostane sa aj cez niekoľko múrov. Reálna prenosová rýchlosť je prekvapivo vysoká (približne 200Mbit / s) a potešila aj možnosť nastavenia a ovládania pomocou mobilnej aplikácie. Nastavenie je však zložitejšie a pre laika môže byť komplikované. Chválime však možnosť voľby slovenského jazyka.

Okrem vyššej obstarávacej ceny a ťažšieho nastavenie tento AP ponúka len samé pozitíva a funguje na jedničku. Ak preto potrebujete výkonný router do veľkého domu či stredne veľkého podniku, rozhodne vám model UAP-AC-LR môžeme odporučiť.

 • vysoká prenosová rýchlosť
 • vynikajúca stabilita a dosah signálu
 • rozšírené nastavenia
 • vydarený dizajn
 • vysoká obstarávacia cena
 • ťažšie nastavenie
Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Sieťové prvky

Skôr, než sa budeme venovať výberu prístupového bodu, považujeme za dôležité, krátko predstaviť jednotlivé typy sieťových prvkov, ktoré zabezpečujú Wi-Fi signál a s ktorými s stretávame najčastejšie. Môže sa pritom stať, že zistíte, že v skutočnosti bude pre vaše potreby vhodnejšie iné zariadenie ako AP, prípadne kombinácia viacerých zariadení. Na druhú stranu, ak máte v tejto otázke jasno, môžete túto kapitolu preskočiť.

Okrem prístupového bodu patrí medzi základné prvky, určené na prenos Wi-Fi signálu:

 • router,
 • Wi-Fi router,
 • modem,
 • Wi-Fi repeater.

Router

Router (smerovač) sa používa, keď je potreba vybudovať malú domácu sieť (LAN), v rámci ktorej sa je k internetu pripojených viac zariadení (počítačov, notebookov, tlačiarní, mobilných telefónov a pod.), ako umožňuje poskytovateľ internetu (teda , než koľko máme od poskytovateľa k dispozícii IP adries). Jeho hlavnou funkciou je teda pripojenie viacerých zariadení k jednej internetovej prípojke (všetky tieto zariadenia pritom zdieľajú iba jednu IP adresu) a správa tejto siete.

Router pritom oddeľuje dve rôzne siete. V domácich podmienkach ide spravidla o oddelení internetu od súkromnej (lokálne) siete. Na každom routeru preto nájdeme porty pre oba typy sietí: WAN pre internetovú sieť a LAN pre miestne (domáca) sieť.

Veľmi zjednodušene povedané, router pracuje na rozhraní WAN / LAN, na rozdiel od switcha (sieťového prepínača), ktorý spája počítače iba v lokálnej sieti (tj. V LAN).

Najčastejšie ide o tzv. SOHO-router, ktorý je určený pre domáce použitie (niekedy sa preto označuje aj ako domáci router, domáci smerovač, NAT-router). Zaujímavou variantou je tiež tzv. meshový router, ktorý zahŕňa celú zostavu čítajúce základné router aj doplnkové vybavenie. U tohto typu preto stačí nastaviť len základnú jednotku a rozmiestniť ostatné zariadenia.

Wi-Fi router

Router a Wi-Fi router sú dve pomerne rozdielne zariadenia (hoci je mnoho ľudí voľne zamieňa). Základným rozdielom je, že samotný router nemá Wi-Fi modul (na rozdiel od Wi-Fi routera). K routeru sa preto všetky zariadenia pripájajú ethernetovým káblom, kdežto Wi-Fi router funguje aj bezdrôtovo. WiFi Router v sebe spája funkciu routeru aj WiFi prístupového bodu, vďaka čomu dokáže vytvoriť nezávislú domácu sieť pre bezdrôtové zariadenia i zariadenia pripojené káblovo.

Modem

Niekedy môže medzi užívateľmi dochádzať tiež k zámene pojmov router a modem. Medzi týmito dvoma zariadeniami je však zásadný rozdiel: Kým router vytvára počítačovú sieť (zariadenie prepája medzi sebou aj bez prístupu k internetu), modem slúži len pre samotnú realizáciu pripojenie k internetu.

Modem pritom môže mať mnoho podôb (najmä DSL alebo káblový). Zaujímavým riešením pre miesta, kde nie je možná iná možnosť pripojenia, ale dosahuje tam signál 4G (LTE) niektorého mobilného operátora, je tzv. LTE modem. V takom prípade však musíte mať aktivovanú SIM kartu daného operátora.

Veľmi často je možné na trhu objaviť router s integrovaným modemom (tzv. hybridné zariadenia), ktorý v sebe zlučuje obe funkcie. Vďaka routeru tak dochádza ku komunikácii zariadení s internetom a vďaka modemové časti je umožnené pripojenie k internetu.

Wi-Fi repeater (extender)

Tieto prístroje sú určené pre zosilnenie Wi-Fi signálu (podobne ako AP). Ide o malé nenápadné krabičky pripojené do zásuvky, ktoré sa hodia najmä do väčších priestorov, ktoré nemožno kompletne vykryť hlavným zdrojom signálu. Nevýhodou je, že repeater (extender) spomaľuje Wi-Fi, pretože dátový rok rovnomerne rozdelí medzi dve (alebo viac) zariadení.

späť na začiatok ↑

Čo je Access point

Access point (slovensky prístupový bod, často tiež skratkou AP alebo WiFi access point / WAP) je zariadenie, ktoré funguje ako riadiaci prvok bezdrôtovej lokálnej siete (WLAN). A to konkrétne tak, že sprostredkúva a predlžuje (zosilňuje) Wi-Fi signál (spravidla už existujúcej siete) pre pripojenie bezdrôtových zariadení do počítačovej siete.

AP teda umožňuje prístup k bezdrôtovej sieti aj zariadením, ktoré nemajú zabudovaný Wi-Fi modul. Ak pripojíte k prístupovému bodu pomocou ethernetového kábla napríklad router (bez Wi-Fi modulu), skener alebo tlačiareň, stane sa toto zariadenie bezdrôtovým a pripojí sa k miestnej sieti bez toho, aby k tomu potrebovalo kábel.

AP teda komunikuje s bezdrôtovými zariadeniami v dosahu a stará sa o routovanie (smerovanie) prevádzky ako medzi bezdrôtovými klientmi, tak i pevnú káblovou sieťou. Veľmi zjednodušene povedané, AP prevádza v rámci jednej siete dáta z kábla do bezdrôtového prenosu a späť (dátové pakety prichádzajúce do ethernetu vysiela do vzduchu a pakety zo vzduchu zasiela do ethernetu).

Access point je naviac hojne používaný aj ako rozširovač dosahu bezdrôtovej siete (zvyšuje pokrytie existujúcej WiFi siete). Pokiaľ k AP pomocou ethernetového kábla pripojíte smerovač, budete tak môcť rozšíriť oblasť pripojenie k sieti Wi-Fi. Niektoré Access pointy sú vhodné aj na inštaláciu na stenu miesto dátové zásuvky (napr. pre pokrytie administratívnych budov, hotelov, študentských internátov Wi-Fi signálom).

Z čoho sa Access point skladá

Štruktúra AP zariadenie je pomerne jednoduchá. Každý prístupový bod zvyčajne disponuje jedným alebo dvoma ethernetovými portami, jednou Wi-Fi kartou a jednotkou webovej administrácie (pomocou ktorej možno nastavovať všetky potrebné parametre).

Prístupové body spravidla obsahujú tiež DHCP server, ktorý umožňuje všetkým pripojeným zariadeniam automatickú konfiguráciu IP adries, predvolených brán, masiek i DNS. DHCP server prístupového bodu možno nastaviť pomocou webovej administrácie a je prístupný pre všetky zariadenia pripojené ako bezdrôtovo (cez WiFi), tak cez ethernet.

Access point má iba jednu IP adresu, ktorá slúži len pre komunikáciu s webovým rozhraním.

Pre koho je Access point určený

S pribúdajúcimi nárokmi na dostupnosť WiFi siete, rastie aj dopyt po možnosti jej zosilnenie alebo rozšírenie. Skoro každý totiž disponuje šikovným telefónom a mnoho moderných notebookov postráda klasický LAN konektor pre pripojenie ethernetového kábla. Stabilný WiFi signál sa tak stal úplnou nutnosťou.

AP si preto zaobstará napríklad majiteľ notebooku, ktorý sa chce k internetu pripojiť aj na záhrade. Prístupový bod ale ocenia aj obyvatelia niekoľkoposchodových domov alebo panelákov. Často sa medzi zákazníkmi objavujú aj majitelia tzv. sieťových prehrávačov (AV alebo Hi-Fi zostáv) alebo hráči, ktorí napríklad býva v panelovom dome a chcú sa venovať sieťovým hrám alebo zdieľanie dát. Výnimkou samozrejme nie sú ani veľké prevádzky, študentské koľaje alebo firmy.

späť na začiatok ↑

Aký je rozdiel medzi WiFi routerom a Access pointom

Z vyššie povedaného je zrejmé, že WiFi router a Access point sú zariadenia s veľmi podobnými funkciami. Je preto dôležité vysvetliť, čím konkrétne sa líšia.

WiFi router sa používa pre pripojenie WAN a správu LAN siete (vytvára drôtovú sieť). Lokálna sieť (LAN) možno vytvoriť jednoducho pripojením routeru pomocou ethernetového kábla k zariadeniu poskytovateľa internetových služieb (CPE) a následným pripojením jedného alebo viacerých zariadení (pomocou ethernetového kábla alebo bezdrôtovo). Smerovač takto poskytuje prístup k internetu všetkým kompatibilným zariadeniam, ktoré sú k nemu pripojené.

Access point naopak slúži „len“ ako portál (brána) pre pripojenie zariadenia k miestnej sieti (LAN). Zjednodušene povedané prístupové body sú určené pre rozšírenie bezdrôtového pokrytia súčasnej siete (zopakovanie prijatého signálu), a teda aj k zvýšeniu počtu zariadení (využívajúce technológie Wi-Fi) a užívateľov, ktorí sa k nej môžu pripojiť, nie však k samotnému pripojenie k internetu ( nedisponujú WAN portom).

Hlavným rozdielom je teda to, že router sa stará ako o pripojenie k internetu (WAN), tak o správu miestnej siete a všetkých pripojených zariadení aj komunikáciu v nej. Prístupový bod (AP) je naproti tomu iba dielčie zariadení v rámci miestnej siete, ktoré rozširuje dosah Wi-Fi signálu a v danej sieti umožňuje pripojenie viacerých zariadení.

Bezdrôtové routery pritom môžu fungovať ako prístupové body, ale veľká väčšina Access pointov nemôže fungovať ako smerovače. Routery totiž spravujú ako lokálnej siete, tak komunikujú aj s vonkajšími sieťovými systémami (získavajú, distribuujú a odosielajú dáta vo viacerých smeroch, nadväzujú spojenie, a pritom zaisťujú bezpečnosť lokálnej siete). Access pointy zvyčajne poskytujú prístup iba k sieti smerovače, nevykonáva NAT preklad adries a nemôžu priamo zabezpečiť prístup k internetu od poskytovateľa služieb (AP funguje ako obyčajný switch s jedným bezdrôtovým portom).

Všeličo môžu napovedať tiež odlišné funkcie, ktorými smerovače a prístupové body disponujú. V nasledujúcej tabuľke nájdete základné funkcie, ktoré môžu príslušné zariadenia poskytovať.

WiFi router vs Access point

ZariadeniePoskytované funkcie
Bezdrôtový smerovač (router)Router,
Access point,
switch,
DNS server,
DHCP server.
Bezdrôtový prístupový bod (Access point)Access point,
AP + most,
repeater,
bezdrôtový klient,
Multi-SSID.
späť na začiatok ↑

Čo zvoliť – WiFi router alebo Access point

Odpoveď na otázku, či je vhodnejšie WiFi router alebo AP závisí len na vašich potrebách. Avšak všeobecne sa dá povedať, že pre bežné domácnosti a malé podniky plne postačí WiFi router. A pre stredné a väčšie podniky či organizácie je ľahšie zaistiť sieť prístupových bodov.

Odpovedať možno tiež nasledovne: Ak je potrebné vytvoriť podsieť (vniesť do existujúcej siete NAT preklad adries), a tak napríklad oddeliť lokálne (domáca) sieť od internetu, použijeme WiFi router. Ak nie je potreba vytvárať podsieť, je vhodné použiť Access point.

Na pokrytie veľkých priestorov (často verejných) sa zvyčajne využívajú iba WiFi Access pointy bez routeru. Každé pripojené zariadenie tak pristupuje priamo k sieti bez toho, aby bola jeho identita skrytá. V kombinácii s routerom je pripojenie bezpečnejšie, pretože sa klient najskôr pripojí do vnútornej siete, a až potom cez router do vonkajšej.

späť na začiatok ↑

Typy Access pointov

Access pointy je možné rozdeliť na jednopásmové (Single-band), dvojpásmové (Dual-band) alebo viacpásmové (Multi-band). Základný rozdiel medzi nimi je v počte frekvenčných pásiem, a teda rýchlosti a dosahu AP. Toto rozdelenie je pritom rovnaké ako v prípade routerov.

Single-band Access point

Jednopásmové prístupové body sú obmedzené iba na jedno frekvenčné pásmo 2,4 GHz a pod prenosovú rýchlosť Wi-Fi (maximálne do 800 Mbit / s). Single-band AP majú menší dosah a všeobecne slabšie signál. Tento typ tiež môžu častejšie sprevádzať problémy s pripojením a pod. Jedná sa však o najlacnejší typ vhodný do domácností a pre bežné využitie (surfovanie na webe, prechádzanie e-mailov, online chat, prezeranie fotografií).

Dual-band Access point

Dvojpásmové AP využívajú dvoch frekvenčných pásiem, a to 2,4 GHz a 5 GHz (zvyčajne oboch súčasne), majú vyššiu prenosovú rýchlosť (bežne okolo 1 167 Mbit / s), stabilitu a väčší dosah. Ak však pripojíte viac zariadení, dochádza k zníženiu prenosovej rýchlosti. Tieto zariadenia už patrí medzi drahšie a hodí sa pre veľké domácnosti alebo strednej a väčšie prevádzky. Zvyčajne sa využívajú pre streamovanie, prenos veľkého množstva súborov, sledovanie filmov či herné aplikácie.

Multi-band Access point

Viacpásmové prístupové body bývajú skôr ojedinelé. Zvyčajne sa jedná o tzv. tri-band (alebo Triple-band) Access pointy, ktoré podporujú jedno 2,4 GHz pásmo a dve 5 GHz frekvenčné pásma. K týmto zariadením je možné pripojiť najviac klientov, bez toho, aby to negatívne ovplyvnilo rýchlosť WiFi. Dosah aj sila signálu je pritom najväčší. Tento typ je určený pre vysoké zaťaženie a bez problémov k nemu môže byť pripojené napríklad viacero užívateľov hrajúci online hry. Pre viacpásmové AP je však typická tiež vysoká obstarávacia cena.

späť na začiatok ↑

Dôležité parametre

Pri výbere AP sa oplatí venovať pozoronost pomerne veľkému množstvu dôležitých kritérií. V tejto kapitole sa im preto budeme postupne venovať. Konkrétne pôjde o:

 • počet klientov,
 • Wi-Fi štandardy,
 • dosah,
 • prenosovú rýchlosť,
 • počet a zisk antén,
 • počet a typ konektorov,
 • výbavu a funkcie,
 • bezpečnosť a šifrovanie,
 • napájanie,
 • dizajn.

Počet klientov

Veľmi dôležitým kritériom pri výbere je počet užívateľov, ktorí môžu byť k AP naraz pripojení. Už z vyššie uvedeného rozdelenia prístupových bodov je zrejmé, že nie každé zariadenie zvládne veľké množstvo klientov súčasne.

Menej výkonné (a teda aj lacnejšie) Access pointy teoreticky zvládnu zhruba 30 užívateľov, výkonnejší potom 60 klientov a tie najvýkonnejšie maximálne 254 užívateľov pripojených súčasne. Prax je však často výrazne odlišná. Okrem počtu klientov však myslite aj na pokrytie (dosah signálu). Často sa totiž oplatí zaobstarať radšej viac prístupových bodov, ktoré po väčšej miestnosti alebo budove ľahko rozmiestnite.

Wi-Fi štandardy

Každý AP spravidla podporuje viac štandardov (tried), ktoré určujú jeho maximálnu prenosovú rýchlosť a dosah. Tieto štandardy pritom umožňujú komunikáciu v odlišných komunikačných pásmach (kanáloch). A práve od daného pásma sa následne odvíja rýchlosť prenosu signálu (čiže rýchlosť internetu) i jeho dosah.

Rozdeľujeme pritom dve základné pásma: staršie 2,4 GHz a novšie 5 GHz. Pritom platí, že pásmo 2,4 GHz síce poskytuje nižší prenosovú rýchlosť, ale vyznačuje sa aj lepším dosahom (dokáže lepšie prechádzať prekážkami). Napriek tomu je vhodné skôr pre prenos menšieho objemu dát a pre bežnú komunikáciu a surfovanie po internete.

Naopak 5 GHz frekvenčné pásmo je výkonnejší (má výrazne vyššiu prenosovú rýchlosť), ale horší dosah (horšie sa šíri cez steny a ďalšie prekážky). Ovšem hodí aj pre náročné úkony (streamovanie videí vo vysokej kvalite, hranie online hier a pod.).

Pred nákupom prístupového bodu vždy skontrolujte, aké štandardy podporuje váš router a ostatné sieťové prvky. Veľmi často sa stáva, že router je už zastaraný (len pre pásmo 2,4 GHz), a je preto potrebné ho nahradiť novším.

V nasledujúcej tabuľke prinášame prehľad v súčasnosti používaných štandardov (jednotlivých generácií) vrátane uvedenej maximálnej prenosovej rýchlosti (reálna rýchlosť je podstatne nižšia) a dosahu, ktorý je iba orientačné, pretože skutočný dosah ovplyvňuje celý rad faktorov. Ku každému štandardu pritom uvádzame tiež nové označenie, ktoré postupne nahradia staršie a zložitejšie názov (napr. štandard 802.11a bude jednoducho Wi-Fi 2).

ŠtandardFrekvenčné pásmo (GHz)Maximálna prenosová rýchlosť (Mbit/s)Približný dosah vo vnútri budov (m)Približný dosah vonku (m)
Staré označenieNové označenie
IEEE 802.11bWi-Fi 12,41138140
IEEE 802.11aWi-Fi 255435120
IEEE 802.11gWi-Fi 32,45438140
IEEE 802.11nWi-Fi 42,4 nebo 5600
IEEE 802.11acWi-Fi 551 00070250
IEEE 802.11axWi-Fi 62,4 a 510 000

Dosah

Ako sme už spomenuli vyššie, dosah routera či AP je závislý nielen na zvolenom štandardu (a frekvenčnom pásme), ale aj na tom, kde je prístupový bod umiestnený. Ak je miestnosť plná prekážok (stoly, skrine, prepážky, prípadne signál musí prechádzať zatvorením dverami či múrmi), odporúčame voliť radšej pomalšie frekvenčné pásmo 2,4 GHz (alebo radšej viac AP). V prípade, že je miestnosť takmer prázdna, môžete si dovoliť tiež prístroj vysielajúci na frekvencii 5 GHz.

Prenosová rýchlosť

Ako je zrejmé, tiež rýchlosť prenosu signálu je závislá na štandarde. Okrem toho však prenosová rýchlosť úzko súvisí aj s množstvom pripojených zariadení (klientov). Napríklad ak jeden izolovaný Access point s prenosovou rýchlosťou 11 Mbit / s naraz zdieľa stovka klientov, každý z nich bude disponovať rýchlosťou len 100 kbit / s. Práve z tohto dôvodu neexistuje prístupový bod, ktorý by podporoval viac ako 254 klientov.

Počet a zisk antén

Prístupové body sa líšia aj počtom antén (spravidla sa pritom jedná o antény integrované / interné, ktoré nie sú na prvý pohľad vidieť). Viac antén spravidla nezvyšuje dosah signálu, ale zaisťuje stabilnejšie a celkovo rýchlejšie pripojenie.

AP označený skratkou MIMO (Multiple-Input Multiple-Output) navyše využíva multi-anténny systém, vďaka ktorému sa výrazne zlepšuje dátová priepustnosť pri zachovaní šírky frekvenčného pásma (túto technológiu medzi inými podporuje napríklad obľúbený štandard 802.11n).

Niektoré routery navyše umožňujú aj pripojenie výkonnejšie externej antény (musí disponovať konektorom pre externú anténu).

Čo sa týka zisku antény, ide o hodnotu, ktorá úzko súvisí s uhlom vyžarovania, a ktoré teda vyjadruje smerovosť a účinnosť premeny energie danej antény. Pritom platí, že čím väčší má anténa zisk, tým menšie priestorový uhol ožaruje (a naopak). Zisk sa udáva v decibeloch (výkonový zisk v dBi). V podstate (a veľmi zjednodušene) ide o výkon, ktorý anténa vyžiari v pomere k prijatej energii. Zvyčajne sa o zisku Access pointov uvažuje u antén smerových (ktoré vyžarujú v užšom zväzku), prípadne sektorových (pokrývajúci väčšiu plochu).

Počet a typ konektorov

Vzhľadom k tomu, že Acess pointy možno prepájať s ďalšími zariadeniami (routery, switche, počítačmi, tlačiarňami, pevnými diskami a pod.), Dôležitý je aj počet LAN konektorov, prípadne prítomnosť USB portov. Pochopiteľne platí, že čím viac LAN konektory prístupový bod disponuje, tým viac zariadení možno pomocou kábla pripojiť. Pripojenie pomocou kábla je pritom stabilnejší a rýchlejší ako cez Wi-Fi. To isté platí pre možnosť pripojenia pomocou USB.

Okrem LAN a USB sa dá u Access pointov občas stretnúť tiež so vstupom pre anténu. Ak daný model týmto konektorom disponuje, je možné k nemu pripojiť anténu s lepšími parametrami, než aké má súčasné zabudovaná anténa.

Výbava a funkcie

AP zvyčajne nebývajú vybavené veľkým množstvom dodatočných funkcií. Medzi veľmi praktické považujeme dve, ktoré zmieňujeme nižšie.

QoS

QoS (Quality of Service) je nástroj, ktorý umožňuje spravovať zariadenia a aplikácie v rámci jednej siete. Jednou z hlavných funkcií je pritom schopnosť prideľovať jednotlivým zariadeniam v sieti rozdielnu dôležitosť (a teda aj rôznu šírku pásma k využitiu).

Napríklad ak je k jednej sieti pripojených viac počítačov a na jednom z nich je spustená náročná aplikácia odoberajúce veľké množstvo dát, nastane problém, pretože sieť je zaťažovaná nerovnomerne, čo sa negatívne odrazí na pripojenie ostatných počítačov. A práve v takýchto prípadoch možno veľmi efektívne využiť QoS. Každé zariadenie totiž dostane pridelenú určitú šírku pásma, ktorú bude využívať, čím dôjde k obmedzeniu negatívnych odpadov na celú sieť (jednotliví užívatelia sa nebudú ovplyvňovať).

Naviac má použitie QoS vplyv aj na tzv. stratovosť paketov (táto stratovosť sa môže prejaviť zlou kvalitou a najmä plynulosťou videohovorov, online hier a pod.). Výhodou je tiež možnosť nastaviť vyhradenej pásmo špeciálne pre jednotlivé aplikácie, ktoré následne toľko nezaťažujú celkovú kvalitu pripojenia, prípadne pre sťahovanie dát či ich odosielanie.

IPv6 Ready

IPv6 je posledná verzia internetového protokolu (nahrádza skoršie IPv4). Tento protokol pritom zaisťuje rozšírenie adresného priestoru (možnosť prideľovať všetkým zariadeniam vlastnú IPv6 adresy) a vylepšenia schopnosti vysokorýchlostného prenosu dát. IPv6 preto už používajú aj niektoré AP.

Bezpečnosť a šifrovanie

Pri výbere prístupového bodu je veľmi dôležité venovať pozornosť aj otázke, ako zabezpečiť domácu siet, aby bola odolná proti útokom zvonku. S bezpečnosťou siete súvisí tzv. SSID, filter MAC adries a šifrovacie protokoly WEP, WPA, WPA2-AES alebo WPS. Rozhodne sa oplatí pravidelne kontrolovať tiež aktualizáciu firmware vášho zariadenia.

SSID

SSID (Service Set ID) je jednoducho povedané názov Wi-Fi siete, ktorú router sprostredkúva, a ku ktorej je možné sa pripojiť. Ak sa chcete k sieti pripájať bezpečnejšie, odporúčame SSID prístupového bodu premenovať (v továrenskom nastavení je často predvolená verejná SSID, vďaka čomu je sieť voľne prístupná pre všetky zariadenia v dosahu). U väčšiny AP je pritom udaný tiež počet SSID, teda maximálny počet nastaviteľných sietí, ktoré možno využívať oddelene.

Samotné SSID však k bezpečnosti nestačí. Pre kvalitné zabezpečenie je potrebná tiež šifrovanie pomocou protokolu WEP, WPA alebo WPA2.

Filter MAC adries

Filter MAC adries predstavuje pokročilú možnosť zabezpečenia. MAC adresy sú totiž unikaniu pre každé zariadenie, vďaka čomu môžete nastaviť možnosť automatického pripojenia iba skupine konkrétnych užívateľov.

WEP

WEP (Wired Equivalent Privacy) je bezpečnostný štandard, ktorý využíva 40-bitový kľúč pre overenie totožnosti. Tento kľúč je však zdieľaný, tj. je rovnaký pre všetkých užívateľov konkrétneho prístupového bodu. Ide o základnú ochranu, ktorá by mala byť vždy zapnutá.

WPA

Šifrovanie pomocou bezpečnostného štandardu WPA je oproti WEP výrazne posilnené vďaka využitiu nového protokolu a dynamického kľúča (tzv. TKIP). Pri kúpe AP preto odporúčame venovať pozornosť prítomnosti tohto štandardu.

WPA2-AES

WPA2 predstavuje najbezpečnejšie možnosť vďaka lepšiemu šifrovaciemu štandardu AES. Na druhú stranu, hoci je docielené veľmi vysokej bezpečnosti, tento štandard kladie zvýšené nároky na hardvér (u starších AP preto nemusí stačiť upgrade firmware).

WPS

Podporuje Ak bezdrôtové zariadenie WPS (WiFi Protected Setup), možno klienta k sieti pripojiť veľmi jednoducho stlačením tlačidla na sieťovom prvku (routeri alebo AP). K pripojeniu teda nie je nutné zadávanie hesla a pod.

Čo je Rogue Access point

Jedná sa o bezdrôtový prístupový bod, ktorý bol nainštalovaný v zabezpečenej sieti bez oprávnenia od miestneho správcu siete (teda neoprávnene). Najčastejšie môže ísť o pridanie AP zamestnancom (a to napríklad aj v dobrej viere napr. kvôli ľahšiemu prístupu mobilného telefónu k internetu), rovnako tak ale môže ísť aj o pridanie škodlivým útočníkom.

Tieto zariadenia však bývajú veľmi často nakonfigurované ako otvorená, kvôli čomu ponúkajú veľmi ľahký cieľ útočníkom. Tí sa môžu jednoducho nabúrať do celej siete a získať prístup k mnohým citlivým dátam (a to aj na diaľku – z blízkej budovy, parkovisko atp.). Únik citlivých dát z niektorých organizácií a firiem môže byť pritom úplne devastujúci.

Zabrániť tomuto nebezpečenstvu je pritom možné pomocou inštalácie bezdrôtových systémov prevencie narušenia (Wireless Intrusion Prevention System), ktoré monitorujú a kontrolujú všetky AP (vrátane tých v okolí) a zisťujú, či zistená zariadenie patrí do zoznamu spravovaných prístupových bodov a sú pripojené k zabezpečenej sieti.

Okrem neoprávneného pripojenia Rogue Access pointov však mnoho užívateľov tiež zaujíma, čo je to Rogue USB. Je zrejmé, že ide opäť o neoprávnené pripojenie USB zariadení do zabezpečenej siete. Aj týmto spôsobom pritom môže dochádzať k nebezpečným útokom a zberu citlivých dát. A to najmä v prípade, keď si nie ste istí, či je dané USB zariadenie bezpečné (neobsahuje škodlivý malware).

Nebezpečné zariadenia pritom nie sú len tie, ktoré niekde nájdete (napr. flash disk nájdený na parkovisku), ale napríklad aj smartphony, ktoré nabíjate z verejných nabíjacích staníc, prípadne všetky zariadenia, ktorá v minulosti bola aspoň raz pripojená k verejným a nezabezpečeným sieťam. V mnohých veľkých spoločnostiach preto môže byť udelený prísny zákaz používania vlastných USB zariadení. Vhodné je tiež nainštalovať kvalitný softvér na ochranu proti malwaru.

Napájanie

Niektoré Access pointy dostupné na trhu disponujú tzv. PoE (Power over Ethernet) typom napájania (známym tiež pod označením štandard IEEE 802.3af), ktoré dodáva maximálne 15,4 W na port.

Jedná sa o jednoduché a efektívne riešenie, pretože AP využíva už existujúci ethernetový kábel (primárne určený pre prenos dát). Nemusíte si tak lámať hlavu s nákupom a inštaláciou ďalšieho napájacieho kábla.

Vylepšenou verziou PoE je PoE + (štandard IEEE 802.3at). Táto technológia môže prístupovému bodu poskytnúť až dvojnásobné množstvo energie s použitím jediného ethernetového kábla (a to až 30 W na port).

Pomerne veľa AP možno pripojiť aj do zásuvky RJ45.

Design

Medzi menej podstatné, ale napriek tomu dôležité kritériá výberu patrí aj vzhľad prístupového bodu. Obvykle ide o biela, čierna (prípadne sivá) zariadenia menších rozmerov hranatého alebo oblého (kruhového) tvaru. V mnohých prípadoch majú integrovanú anténu, ktorá nie je na prvý pohľad zrejmá. Prístupové body navyše často vyzerajú ako stropné svietidlá. V takom prípade sa jedná o nenápadná zariadenia, ktoré je možné inštalovať na stenu, strop, prípadne kamkoľvek inam (montážna sada pritom zvyčajne býva súčasťou balenia).

späť na začiatok ↑

Ako nastaviť router ako Access point

Určité množstvo užívateľov doma vlastní dva routery, čím vzniká otázka, ako a či je možné nastaviť jeden router ako Access point (a druhému pritom ponechať funkciu routera). Vytvorenie AP z WiFi routeru (prípadne WiFi modem routeru) je skutočne možné. Nastavenie pritom nie je príliš zložité a mnoho návodov je voľne dostupných na internete (pre konkrétny model routeru).

späť na začiatok ↑

Režimy Access pointu

V tejto kapitole priblížime, s akými režimami sa môžete u prístupových bodov stretnúť, na čo sú dobré a čo znamenajú. Konkrétne ide o tieto režimy:

 • Access point Mode,
 • Access point Client / Wireless Client Mode,
 • Point-to-point / Wireless Bridge,
 • Point-to-Multipoint / Multipoint Bridge,
 • Repeater Mode,
 • WDS Mode,
 • WDS with AP Mode.

Access point Mode

Ide o základný režim prístupového bodu, ktorého použitie sa týka výhradne pripojenia k bezdrôtovým klientom (napr. počítačom, notebookom).

Access point Client / Wireless Client Mode

Prístup k bodu klienta / bezdrôtový režim klienta je režim, ktorý umožňuje komunikáciu prístupového bodu s ďalším AP (prístupový bod sa v podstate stáva kartou bezdrôtového adaptéra). Avšak nie všetky zariadenia na trhu podporujú režim AP klienta. A v prípade, že AP podporuje tento režim, bude fungovať iba s ďalším zariadením z rovnakej série.

Point-to-point / Wireless Bridge

Point-to-point alebo aj bezdrôtový most umožňuje AccessPoint komunikáciu (a prepojenie) s druhým Access pointom schopným premostenia (point-to-point). Často sa týmto spôsobom bezdrôtovo prepájajú napríklad dve budovy. Opäť však platí, že tento režim je možné využiť iba u dvoch zariadení z rovnakej série.

Point-to-Multipoint / Multipoint Bridge

Point-to-Multipoint (viacbodový most) je podobný ako vyššie zmienený režim, avšak s tým rozdielom, že toto nastavenie umožňuje používať viac ako dva WiFi Access pointy. Aj tu pritom platí, že všetky prístupové body musia byť z rovnakej série.

Repeater Mode

Opakovacie mód rozširuje dosah bezdrôtovej siete opakovaním bezdrôtového signálu AP. Aj tento režim pritom vyžaduje prístroje z rovnakej série.

WDS Mode

Režim WDS sa podobá režimu Bridge. Používa sa v prípade, že potrebujete bezdrôtovo prepojiť viac prístupových bodov, bez toho aby ste museli každý AP pripojiť do ethernetu. V tomto režime však Access point nebude komunikovať s Wireless klientom.

WDS with AP Mode

WDS s AP režimom umožňuje ako komunikáciu AP medzi sebou, tak pripojenie Wireless klientov k sieti.

späť na začiatok ↑

Cenové relácie

Obstarávacia cena Access pointov sa rôznia najmä podľa účelu využitia. Jednoduché routery pre bežné využitie v domácnosti, kúpite už od 20 €. Naopak cena najlepších routerov pre veľké firmy a podniky sa môže vyšplhať až na niekoľko stoviek. Odporúčame však vždy vyberať o niečo lepší router, než aký potrebujete. Uvedené hodnoty výrobku sa totiž často viažu len na ideálne podmienky a v skutočnej prevádzke sú oveľa nižšie.

Pre lepšiu prehľadnosť sme vydelili tri základné cenovej kategórie:

 • do 40 €,
 • od 40 do 100 €,
 • nad 100 €.

Lacné Access pointy pre nenáročné využitie

Najlacnejšie Access pointy kúpite už zhruba za 20 €. Za lacná zariadenie však považujeme všetky modely do 40 €. Spravidla sa jedná o jednoduché jednopásmové prístroje zahŕňajúce základné Wi-Fi štandardy (zvyčajne 802.11b / g / n), čo pre bežné využitie úplne postačuje. Veľkou nevýhodou je ale nielen menšie dosahu a nižší počet užívateľov pripojených naraz (zhruba do jednej desiatky), ale najmä veľmi zlá odolnosť proti DoS útokom (pokusom o zahltenie AP sieťovými otázky). Každopádne pre malú domácu sieť môže byť aj lacnejšie zariadenia dobrou voľbou.

Access pointy pre náročnejšie využitie

Približne v rozmedzí  do 100 € sa nachádzajú modely, ktoré už ponúkajú viac možností (napr. kontrolovať prístup užívateľov podo MAC adresy, limitovať jednotlivým klientom prenosovú kapacitu a pod.). Navyše sa jedná ako o Access pointy pre vnútorné, tak i pre vonkajšie využitie. Často ide o dvojpásmové prístroje s pomerne širokými možnosťami využitia. Vhodné sú preto aj pre stredne veľké prevádzky a náročnejších užívateľov.

Vysoko kvalitné Wi-Fi routery

V top kategórii nad 100 € vyššie sa nachádzajú naj Access pointy, ktoré sú určené pre užívateľov s vysokými nárokmi na stabilitu siete a vysokú prenosovú rýchlosť. Spravidla vždy podporujú štandard 802.11ac a často ponúkajú dve frekvenčné pásma (2,4 GHz a 5 GHz). Tieto zariadenia ocenia najmä veľké podniky a firmy, ale napríklad aj tí, ktorí doma vlastný chytrú televíziu s možnosťou streamovať filmy vo vysokej kvalite alebo všetci online hráči.

späť na začiatok ↑

Tipy na záver

 1. Ihneď po zakúpení zariadenia odporúčame pomocou návodu zistiť, akú IP adresu má prístupový bod nastavenú z výroby a či nekoliduje s IP adresou iného zariadenia v sieti. Pokiaľ dochádza ku kolízii, IP adresu AP zmeňte.
 2. V súčasnej dobe možno väčšinu AP upgradovať stiahnutím nového firmware priamo zo stránok výrobcu. Pre zachovanie maximálnej bezpečnosti odporúčame tento upgrade vykonávať čo najčastejšie.
 3. Pre zistenie sily vysielaného signálu existujú najrôznejšie aplikácie do mobilných telefónov, ktorými možno ľahko kontrolovať kvalitu signálu či to, ako sa WiFi signál zmení natočením antény alebo zmenou umiestnenia vysielača.
 4. Pokiaľ si zaobstaráte príliš silný AP, môže sa stať, že sa vlny budú odrážať späť od okolitých stien, čím dôjde k rušeniu signálu a výraznému zmenšeniu výkonu. Doporučujeme preto voliť radšej viac slabších zariadení ako jedno silné.
 5. Hoci niektorí poskytovatelia internetu ponúkajú k svojim službám tiež Access point (zvyčajne za symbolickú cenu), často je toto zariadenie veľmi nekvalitné s žalostnú prenosovú rýchlosťou a stabilitou pripojenia.
 6. Pri výbere najlepšieho routeru vám môžu pomôcť tiež užívateľské recenzie, nezávislé testy a rebríčky víťazov v rôznych kategóriách.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď