Ako vybrať satelitný prijímač

Satelitné vysielanie so sebou prináša okrem vysokého rozlíšenia mnoho ďalších výhod, vďaka čomu stále rastie jeho obľúbenosť aj v našej republike. Pokiaľ tiež zvažujete kúpu satelitného kompletu, rozhodne sa oplatí venovať pozornosť najmä správnemu výberu satelitného prijímača. Orientácia v tejto problematike ale nie je vôbec jednoduchá. V nasledujúcom článku vám preto s výberom radi pomôžeme a veríme, že po jeho prečítaní budete mať vo výbere jasno.

Test satelitných prijímačov 2023

Do testu sme zahrnuli päť satelitných prijímačov z rôznych cenových hladín a od rôznych výrobcov. Spravidla sa jedná o užívateľsky obľúbené modely. Zaujímala nás najmä kvalita obrazu, funkcie, ovládanie, užívateľské prostredie či možnosť pripojenia k internetu.

AB CryptoBox 700HD

DVB-Sáno
DVB-S2áno
DVB-T/T2nie
Skylink Readynie
Full HDáno
4Knie
SCARTáno
HDMIáno
USBáno
Dvojtunerovýnie
CI/CI+ slotnie
EPGáno
TimeShiftáno
Podpora MP3áno
HbbTVnie
DiSEqCáno
Podpora Wi-Fiáno
PVRáno
Integrovaný HDDnie
Rozmery (Š x V x H) v cm26 x 4,5 x 20

Hoci patrí satelitný prijímač AB CryptoBox 700HD medzi najlacnejšie testované modely, prekvapí svojou výbavou. Samozrejmosťou je FastScan, DiSEqC, EPG, TimeShift aj niektoré multimediálne funkcie. Ponúka tiež veľmi dobrý obraz a zvuk vo vysokom rozlíšení (Full HD). Pripojiť ho môžete ako pomocou staršieho konektora SCART (potom ale musíte počítať s nižšou kvalitou obrazu), tak aj pomocou moderného HDMI.

Tento model umožňuje nahrávanie na externé úložisko po pripojení cez USB. Veľkým prekvapením je tiež podpora Wi-Fi (pripojenie je možné buď cez Ethernet alebo bezdrôtovo pomocou USB Wi-Fi adaptéra). Po pripojení k sieti môžete využívať niektoré internetové služby (YouTube, predpoveď počasia, RSS čítačku a niektoré ďalšie).

Ovládanie je skutočne jednoduché, nahrávanie (PVR) na externé úložisko je bezproblémové. Poteší tiež kvalitný podpora softvér, možnosť editovať zoznam kanálov, využiť funkcie rychlopřevíjení či vloženie záložky. Ďalej pozitívne hodnotíme podporu slovenského jazyka, ergonómiu diaľkového ovládača, a to najdôležitejšie veľmi slušnú kvalitu obrazu a zvuku.

Horšie dopadol tento prístroj z hľadiska prehľadnosti užívateľského prostredia. Napríklad elektronický programový sprievodca (EPG) je neprehľadný a vizuálne nepekný. Text sa v rôznych úrovniach menu prekrýva. Na displeji prístroja sa nezobrazuje, že nahrávate (tento údaj je vidieť iba na obrazovke televízie). Pri prehrávaní nie je možné obraz spomaliť a pri rýchlejšom presúvaní vpred možno preskočiť iba o 10 minút. Užívateľsky mätúce je tiež tlačidlo Record s bielou bodkou (namiesto klasickej červenej). V návode navyše nenájdete popis všetkých funkcií.

Tomuto modelu chýba tiež CI slot, bez problémov ale funguje aj so staršou kartou Skylink ICE. Odporúčame ho používať pre paraboly (satelity) o priemere aspoň 80 cm. S menšou parabolou môže byť príjem horšie (čo ale závisí aj od toho, či nie je príjem signálu clonený napr. Susedným domom, stromy atp.).

Každopádne CryptoBox 700HD patrí medzi lepší zariadenia, ktoré vynikajú veľmi dobrým pomerom ceny a kvality a ponúka ako základné funkcie, tak niektoré pokročilejšie. Napriek tomu ho možno odporučiť len menej náročným užívateľom.

  • nízka obstarávacia cena
  • dobrý pomer cena / kvalita
  • multimediálne funkcie
  • pripojenie pomocou Wi-Fi adaptéru
  • neprehľadné užívateľské prostredie
  • nedostatočný návod
  • nemá certifikáciu Skylink Ready
Zistiť cenu

THOMSON THS815

DVB-Sáno
DVB-S2áno
DVB-T/T2nie
Skylink Readyáno
Full HDáno
4Knie
SCARTáno
HDMIáno
USBáno
Dvojtunerovýnie
CI/CI+ slotnie
EPGáno
TimeShiftáno
Podpora MP3áno
HbbTVnie
DiSEqCáno
Podpora Wi-Finie
PVRáno
Integrovaný HDDnie
Rozmery (Š x V x H) v cm17 x 3,9 x 12,8

Thomson THS815 je opäť z kategórie lacnejších modelov, ktoré ponúka všetky základné funkcie. Samozrejmosťou je vysoká kvalita obrazu Full HD, FastScan, DiSEqC, EPG a TimeShift. Pripojiť k televízoru ho možno ako pomocou konektora SCART, tak i HDMI. Odporúčame radšej pripojenie cez HDMI, len tak totiž získate skutočne kvalitný obraz.

Nahrávať relácie môžete iba po pripojení externého disku pomocou USB. Model THS815 totiž nedisponuje vlastným integrovaným HDD (čo u tejto cenovej kategórie neprekvapia). Pri tomto prístroji nenájdete ani podporu pripojenie k internetu. Môžete ho ale využiť na prehrávanie médií z externého disku (hudba, fotografie, filmy).

Ovládanie tohto modelu je veľmi jednoduché. Chválime tiež príjemné užívateľské prostredie, EPG a jednoduché nastavenie. Palec hore si zaslúži podrobný a zrozumiteľný návod. Podpora slovenského jazyka je na vysokej úrovni, nechýba ani rozšírené možnosti práce s nahrávkami.

Prijímač THS815 je vhodný pre príjem Skylink a freeSAT. Nepočítajte ale s CI slotom, chýba tiež alfanumerický displej.

Pokiaľ ale zháňate spoľahlivé zariadenie s kvalitným obrazom i zvukom, certifikáciou Skylink Ready a všetkými základnými funkciami, ktoré má satelitný prijímač mať, rozhodne vám môžeme tento model odporučiť.

  • nízka obstarávacia cena
  • certifikácia Skylink Ready
  • príjemné užívateľské prostredie
  • ľahké ovládanie
  • prehľadný návod
  • nedostatok funkcií
  • chýba možnosť pripojenia k internetu
Zistiť cenu

GOSAT GS7060 HDi

DVB-Sáno
DVB-S2áno
DVB-T/T2nie
Skylink Readyáno
Full HDáno
4Knie
SCARTnie
HDMIáno
USBáno
Dvojtunerovýnie
CI/CI+ slotnie
EPGáno
TimeShiftáno
Podpora MP3áno
HbbTVnie
DiSEqCáno
Podpora Wi-Finie
PVRáno
Integrovaný HDDnie
Rozmery (Š x V x H) v cm20 x 4,1 x 12,7

Satelitný prijímač GoSAT GS7060 HDi patrí do strednej cenovej kategórie. V jeho výbave nechýbajú základné funkcie (FastScan, DiSEqC, EPG či TimeShift). Pripojenie k internetu je možné ale iba pomocou LAN konektoru. Vďaka internetovému pripojeniu sa sprístupnia tzv. OTT funkcie (TouTube, RSS, správy, počasie a pod.). Kvalita obrazu je veľmi dobrá (Full HD).

Tento model je možné pripojiť k televízoru len pomocou HDMI. Nehodí sa preto pre staršie televízory s konektorom SCART. GS7060 HDi nedisponuje integrovaným HDD, pre nahrávanie preto musíte využiť externé úložisko (pevný disk, flashdisk), ktoré sa pripája pomocou USB konektora.

Inštalácia tohto prístroja je prekvapivo jednoduchá a zvládne ju aj úplný začiatočník. Chválime podporu slovenského jazyka a certifikáciu Skylink Ready. Vďaka zabudovanej čítačke kariet Irdeto môžete v zariadení používať karty Irdeto a ICE (od Skylink a freeSAT).

Bohužiaľ tlačidla na diaľkovom ovládači sú menšie a horšie čitateľná. Ak navyše tlačidlo stlačíte silnejšie, môže sa stať, že ho prístroj vyhodnotí ako dvojstlačenie, čo výrazne komplikuje ovládanie.

Dodaný slovenský návod má zbytočne malé písmená. Chýba tiež alfanumerický displej (nie sú zobrazované názvy staníc, ale len čísla). Nepotešilo ani prehrievanie prístroja.

Model GS7060 HDi dopadol v našom testovaní horšie. Hoci základné funkcie zvláda dobre, problém nastáva pri jeho ovládanie, ktoré je veľmi nekomfortné.

  • certifikácia Skylink Ready
  • niektoré pokročilé funkcie
  • horšie funkčnosť
  • horšia ergonómia diaľkového ovládača
  • zle čitateľný návod
Zistiť cenu

GOSAT GS7075 COMBOi

DVB-Sáno
DVB-S2áno
DVB-T/T2áno
Skylink Readyáno
Full HDáno
4Knie
SCARTnie
HDMIáno
USBáno
Dvojtunerovýáno
CI/CI+ slotnie
EPGáno
TimeShiftáno
Podpora MP3áno
HbbTVáno
DiSEqCáno
Podpora Wi-Fiáno
PVRáno
Integrovaný HDDnie
Rozmery (Š x V x H) v cm25 x 4 x 17,5

GoSAT GS7075 COMBOi patrí medzi tzv. kombá, u tohto modelu to konkrétne znamená podporu príjmu ako digitálneho satelitného vysielania (DVB-S / S2), tak digitálneho pozemného vysielania (DVB-T / T2). Samozrejmosťou je tiež prítomnosť väčšiny základných i pokročilých funkcií (FastScan, DiSEqC, EPG, TimeShift i HbbTV). K televízoru sa zariadenie pripája pomocou HDMI, nemá konektor SCART pre staršie typy televízií.

Tento model nepodporuje vysielanie v rozlíšení 4K, ale „iba“ Full HD. Kvalita obrazu je ale subjektívne nižšia, ako je i toto udávané rozlíšenie. Počítať musíte aj s tým, že pri ladení sa kanály, ktoré nie sú na satelitnej platforme Skylink, zoradia až od predvoľby 4001. Tento problém ale môžete vyriešiť vypnutím funkcie FastScan. Pre nahrávanie je nutné využiť pripojenie externého úložiska. Výhodou je možnosť nahrávať, a pritom sledovať odlišné relácie.

Pripojenie k internetu je možné cez ethernet kábel alebo pomocou vhodného Wi-Fi adaptéra a USB. Využijete ho napríklad pre hybridné vysielanie (napr. sledovanie programov z internetových archívov). Bohužiaľ po pripojení k internetu môže dochádzať k spomaleniu prístroja a jeho zamŕzaniu. Tento model nie je možné pripojiť do domácej siete (napr. NAS).

Ovládanie prijímača GS7075 COMBOi je horšie. EPG je neprehľadný, podobne tiež samotné menu. U diaľkového ovládača o dobrej ergonómii tiež nemožno hovoriť, pretože disponuje príliš malými tlačidlami a zle čitateľnými symboly. Pri prepínaní programov vzniká nepríjemná časové oneskorenie, musíte sa preto obrniť trpezlivosťou. Pri dlhotrvajúcom prehrávaní sa prístroj prehrieva, je teda vhodné neumiestňovať ho do uzatvorenej skrinky pod.

Hoci toto kombo zďaleka nepatrí medzi najdrahšie prístroje, jeho obstarávacia cena nie je ani najnižšie. Očakávali sme od neho preto trochu lepšie výsledky. Za najväčší negatíva pritom považujeme časové oneskorenie, horšie ovládanie a neprehľadné užívateľské prostredie. Na druhú stranu ako jedno z mála kombo prístrojov disponuje funkciou HbbTV.

  • certifikácia Skylink Ready
  • funkcie HbbTV
  • multimediálne funkcie
  • pripojenie pomocou Wi-Fi adaptéru
  • neprehľadné užívateľské prostredie
  • horšia ergonómia diaľkového ovládača
  • časové oneskorenie
Zistiť cenu

VU+ Zero 4K

DVB-Sáno
DVB-S2áno
DVB-T/T2nie
Skylink Readynie
Full HDáno
4Káno
SCARTnie
HDMIáno
USBáno
Dvojtunerovýnie
CI/CI+ slotáno
EPGáno
TimeShiftáno
Podpora MP3áno
HbbTVáno
DiSEqCáno
Podpora Wi-Fiáno
PVRáno
Integrovaný HDDnie
Rozmery (Š x V x H) v cm14 x 5 x 11,5

Hoci VU + Zero 4K je najdrahším testovaným modelom, rozhodne nepatrí medzi najdrahšie zariadenia na trhu. Aj napriek tomu ale ponúka kvalitu obrazu v rozlíšení 4K (Ultra HD), operačný systém Linux, vynikajúcu softvérovú podporu, bohaté možnosti nastavenia, funkciu HbbTV a rad ďalších. Poteší tiež prítomnosť CI / CI + slotu pre dekódovacie modul.

K televízoru ho pripojíte cez HDMI (SCART by ste hľadali márne). Pre správne nastavenie tohto zariadenia ale určite potrebujete znalosti a skúsenosti s OS Linux. Bez týchto vedomostí bude konfigurácia aj obsluha náročnejšie.

VU + Zero 4K bohužiaľ disponuje len jedným USB vstupom, ktorý možno využiť na pripojenie externého disku, Wi-Fi adaptéru alebo modulu DVB-T2 (vďaka ktorému rozšírite zariadenie o príjem pozemného digitálneho vysielania). Wi-Fi adaptér nie je súčasťou balenia. K internetu je možné prijímač pripojiť aj káblovo pomocou LAN RJ-45.

Po pripojení k internetu sa tento model premení na multimediálne centrum. Platformu Linux môžete upraviť presne podľa vašich predstáv a rozšíriť možnosti zariadení o ďalšie funkcie a aplikácie (pomocou tzv. pluginov). Využiť tak môžete prehrávač videa a hudby, mnohé internetové rádiá, YouTube, webové kamery a mnoho ďalších. Samozrejmosťou je možnosť sledovať filmy alebo fotografie uložené na sieťových úložiskách alebo streamovať videá po sieti.

Chválime vynikajúcú citlivosť zariadenia, skvelú rýchlosť odozvy (bez časových prieťahov), podporu HbbTV a bezproblémovú funkčnosť. Kvalita obrazu aj zvuku je vynikajúca. Aj napriek tomu, že toto zariadenie prehrá väčšinu typov multimediálnych súborov, neporadí si s AVI súbory. Zamrzel tiež obyčajný LED displej. Počítať nesmiete ani s integrovaným úložiskom.

Každopádne ak vám prostredí OS Linux nie je cudzie a chceli by ste zo svojho televízora vytvoriť multimediálne centrum šité na mieru vašim požiadavkám, model VU + Zero 4K rozhodne patrí medzi horúce kandidátmi. Obstarávacia cena navyše nie je vzhľadom na množstvo ponúkaných funkcií nijako vysoká.

  • vynikajúca kvalita obrazu a zvuku
  • príjemné užívateľské prostredie
  • funkcie HbbTV
  • CI / CI + slot
  • multimediálne funkcie
  • pripojenie pomocou Wi-Fi adaptéru
  • nepodporuje AVI
  • iba LED displej
  • inštalácia vyžaduje znalosti OS Linux
Zistiť cenu

Výhody satelitného vysielania

Odpoveďou na otázku, prečo stále viac ľudí prechádza z pozemného na satelitné vysielanie, je skutočnosť, že satelity ponúkajú mnohé výhody, ktoré u iných typov vysielania nenájdete. Medzi tie základné patrí skutočnosť, že so satelitným kompletom získate prístup k veľkému počtu najrôznejších televíznych a rozhlasových programov.

Okrem vysielania môže satelit ponúknuť tiež širokopásmové pripojenie k internetu a vysielanie vo vysokom rozlíšení (HDTV), ktoré je úplne neoceniteľné pre domáce kiná alebo filmových fajnšmekrov. Pri pripojení pomocou HDMI totiž odpadá nutnosť prevádzať signál na analógový a späť, čo má za následok stratu kvality (čo je typické pre pripojenie káblom SCART).

V neposlednom rade je veľkou výhodou satelitného prijmem tiež skutočnosť, že ak sa budete sťahovať, postačí naladiť vysielanie na rovnakú parabolu a získate tak tie isté programy, na ktoré ste boli zvyknutý.

Satelitné vysielanie so sebou ale nesie aj určité nevýhody, o ktorých je dobré vedieť dopredu. Pokrytie satelitným signálom napríklad nie je úplne stopercentné. Problém môže nastať najmä v prípade, že v smere príjmu zaclání vyrastené stromy alebo napríklad susedný dom. Bezproblémovému príjmu preto nesmie brániť žiadna prekážka. Ten istý problém môže vzniknúť pri zlom počasí (silný dážď, fujavice), kedy môže byť signál horšie, prípadne vypadne úplne.

Aké programy je možné na satelitný prijímač chytiť

V rámci digitálneho satelitného vysielania je možné na území SR prijímať tisíce televíznych a rozhlasových kanálov. Sú to aj desiatky až stovky voľne šíriteľných satelitných programov (tzv. FTA, Free To Air), na ktorých sledovanie nepotrebujete dekódovaciu kartu. Často ide o zahraničné programy z Rakúska, Nemecka, Bulharska atp. Bezplatne vysielajú aj niektoré české kanály, napr. Óčko, ČT24, Noe alebo FashionTV.

Je potrebné zakúpiť nový satelitný prijímač s prechodom na nové digitálne vysielanie

V budúcnosti má začať platiť nový štandard pozemného digitálneho vysielania DVB-T2 (kodek HEVC / H.265), na ktorý sa v súčasnosti už postupne prechádza (podrobnosti nájdete v článku o set-top boxoch TU). Vkráda sa preto otázka, či tento prechod poznamená tiež satelitné vysielanie. Odpoveď vás upokojí, táto zmena sa totiž týka výhradne vysielania pozemného. Skratka pre vysielanie DVB-S2 teda znamená iba modernejšie verziu staršieho DVB-S.

Dôležité otázky

Pred samotným výberom satelitného prijímača je vhodné odpovedať si na dve základné otázky. Vďaka vašim odpovediam zistíte, na čo konkrétne sa zamerať prednostne a ktoré vlastnosti satelitného zariadenia sú pre vás podstatné viac, menej alebo vôbec.

Za akým účelom prijímač kupujete?

Odpovedzte si, či vám bude vyhovovať obyčajný prístroj so základnými funkciami, ktorý vám umožní len sledovať obľúbené relácie, alebo máte zálusk na funkciami nadupanú mašinku, s ktorou je možné surfovať po internete, sledovať videá na YouTube, relácie z internetových archívov alebo napríklad prehrávať filmy a fotografie.

Dôležité je tiež to, či vám postačí zariadenie pre príjem iba niektorých kanálov od konkrétneho posyktovatele (bez možnosti neskoršieho rozšírenia). Prípadne zvolíte model so slotom CI / CI + pre dodatočné vloženie dekodéru alebo zakúpite prístroj opatrený vstavaným dekodérom. Variantou je aj kombinácia CI / CI + slotu a vstavaného dekodéra.

Koľko chcete do prijímača investovať?

Výber vám výrazne uľahčí tiež to, že si ujasníte, koľko chcete do prístroja investovať. Cenové rozpätie satelitných prijímačov sa pohybuje zhruba od 50 do 800 €. Drahšie sú pochopiteľne modely vybavenejší, ponúkajúcí rad pokročilých funkcií. S vyššou cenou sa spája tiež vyššia kvalita a často tiež istota preverené značky.

Výbava a dôležité parametre

Výbava je zvyčajne jedným z najdôležitejších kritérií, ktoré hrajú pri výbere rolu. V tejto kapitole sa preto podrobnejšie pozrieme na najdôležitejšie výbavu a parametre, s ktorými sa môžete u satelitných prijímačov stretnúť. Konkrétne sa jedná o:

  • typ a počet tunerov,
  • čítačka kariet (dekodér),
  • vstupy a výstupy,
  • podpora slovenčiny,
  • displej,
  • rozlíšenie,
  • integrovaný pevný disk,
  • pripojenie k internetu,
  • podpora multimédií,
  • napájanie,
  • spotreba.

Typ a počet tunerov

Absolútne zásadným kritériom pri výbere je typ tunera (určený podľa štandardu vysielania). Na vašich preferenciách potom zostáva, či zvolíte model jednotunerový, dvojtunerový alebo tzv. kombo.

DVB-S versus DVB-S2

V súčasnej dobe prebieha satelitné vysielanie v dvoch štandardoch DVB-S a DVB-S2. Ak si nie ste istí, aký prístroj zvoliť, odporúčame vám vyberať vždy medzi modelmi s novším štandardom DVB-S2. Tieto zariadenia dokážu bez problémov prehrávať programy vo vysokom rozlíšení HD.

Jednotunerové a dvojtunerové satelitné prijímače

Väčšina na trhu dostupných zariadení patrí medzi jednotunerový satelitné prijímače, naraziť môžete ale aj na modely dvojtunerové (tzv. twin tunery), ktoré sú opatrené napr. dvoma DVB-S2 tunermi (čo znamená, že v skutočnosti ide o dva satelitné prijímače v jednom ). Tieto zariadenia vám umožňujú sledovať zároveň vysielanie z jedného satelitu (transpondéru) a nahrávať reláciu z iného satelitu (transpondéra).

Má to ale jeden háčik – dvojtunerové zariadenie totiž vyžadujú jeden vývod na konvertor satelitnej paraboly navyše a tiež vedenie hneď dvoch koaxiálnych káblov k zariadeniu.

V prípade jednotunerových modelov ste pri nahrávaní nútení zároveň sledovať program, ktorý je vysielaný z rovnakého satelitu (transpondéra), tj. v rámci jedného dátového toku.

Čo je tzv. kombo

Kombo (niekedy tiež combo) prijímače podporujú satelitné, pozemné digitálne alebo káblové vysielanie (tj. DVB-S / S2, DVB-T / T2, príp. DVB-C), jednoducho povedané sa jedná o set-top box a satelitný prijímač v jednom. Kombináciou oboch platforiem získate možnosť prijímať všetky vysielané stanice, bez toho aby ste museli zložito prepínať vstupy alebo prístroja. Okrem satelitu (paraboly) potrebujete ale aj anténu pre pozemné digitálny príjem (DVB-T / T2).

Čítačka kariet (dekodér)

Jednou z najdôležitejších súčastí každého satelitného prijímača je čítačka kariet (prípadne CI slot). Práve do tohto zariadenia sa vkladá špeciálna dekódovacia karta, ktorú dostanete od svojho poskytovateľa služieb a vďaka nej dôjde na odomknutie (dekódovanie) platených kanálov.

Pred nákupom prijímača sa u poskytovateľa svojho satelitného vysielania najskôr informujte o tom, aký druh kariet podporuje. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že by bolo vaše zariadenie nekompatibilné, a tak by ste ich museli vymeniť. Satelitný prijímač preto vyberajte vždy s ohľadom na to, akú televíziu chcete prijímať.

Medzi najčastejšie používané patrí:

1. vstavané dekodéry:

  • Irdeto,
  • UNI čítačky kariet,

2. slot pre vloženie dekodéra:

  • Common Interface (CI / CI +),

3. prípadne ich kombinácia.

Irdeto

Vôbec najčastejšie sa možno stretnúť s dekodérom Irdeto. Tento typ kódovania totiž používajú dva najväčšie poskytovatelia satelitného vysielania  – Skylink a freeSAT (UPC Direct). Irdeto čítačka preto vie dekódovať napríklad karty Skylink ICE, Skylink Výmena, Skylink Irdeto HD, Skylink Štandard HD M7.

Satelitné prijímače, ktoré fungujú bezchybne, spoločnosť Skylink označuje certifikáciou Skylink Ready, ktorá deklaruje úplnou kompatibilitu a bezproblémovú funkčnosť s kartami Skylink.

UNI čítačky kariet

Univerzálné čítačky kariet nie sú príliš časté. Jedná sa o typ, ktorý potrebuje pre dekódovanie kariet ICE (napr. Skylink alebo freeSAT) špeciálnu verziu firmware alebo plugin. Aj v takom prípade ale nie sú tieto výrobky certifikované ako Skylink Ready, a nemožno tak zaručiť ich bezproblémovú funkčnosť (napr. nejde dekódovať karty Skylink Štandard HD M7). Doporučujeme preto zvoliť radšej prvý typ čítačky kariet, Irdeto.

Common Interface (CI / CI +)

Ako sme už spomenuli vyššie, Common Interface nie je v pravom slova zmysle čítačkou kariet, ale jedná sa o slot pre vloženie dekódovacieho modulu, ktorý potom funguje rovnako ako čítačka kariet. Výhodou tohto typu je oveľa väčšia univerzálnosť použitia (možno do neho vložiť širokú škálu dekódovacích modulov od mnohých výrobcov, napr. aj modul Irdeto).

Kombinácie

Prijímač kombinujúci vyššie spomínané možnosti môže disponovať napr. zabudovaným dekodérom a voľným CI / CI + slotom alebo dvoma CI / CI + sloty. Takéto prístroje sú vhodné pre náročnejších užívateľov, ktorí chcú zároveň využívať dvoch rôznych dekódovacích kariet (napr. kombinovať vysielanie Skylink a freeSAT). Ponuka programov sa tak výrazne rozšíri, pretože tak možno prijímať vysielanie z dvoch samostatných dekódovacích kariet.

Menej často sa využíva čítačka Conax a úplne zastaraná je čítačka CryptoWorks.

Vstupy a výstupy

Prijímače sa často líši tým, akými vstupy a výstupy disponujú, a teda, aké zariadenia je k nim možné pripojiť. Vyberajte taký model, ktorý možno bez problémov prepojiť s vaším televízorom, domácim kinom, AV receiverom atp. Rozhodujte sa vždy podľa typu konektorov na vašich domácich zariadeniach.

Ak vlastníte starší typ televízora, postrážte si, aby bol satelitný prijímač vybavený analógovými konektormi SCART alebo Cinch (RCA). V prípade, že má prístroj z analógových portov iba SCART, ale vy potrebujete Cinch (prípadne S-Video), môžete zakúpiť príslušnú redukciu na konektory Cinch.

Skutočne staré televízory nemusí mať žiadny vstup (okrem toho pre anténu). V takom prípade bude potrebné zakúpiť satelitný prijímač s RF modulátorom, ktorý vytvorí VF signál. Ten následne na televíziu naladíte tak, ako by išlo o príjem z antény. Na tomto kmitočtu v skutočnosti ale bude signál zo satelitného prijímača.

Pre moderný typ televízorov (LCD, plazma) je najbežnejší prepojenie pomocou HDMI, ktoré by na prijímači rozhodne nemalo chýbať.

USB konektor na prístroji zase slúži na pripojenie externého disku či Wi-Fi modulu. Internet je možné pripojiť aj postarom, pomocou tzv. ethernet portu, ktorý slúži na pripojenie k LAN.

Podpora slovenčiny

V minulosti predstavovalo správne zobrazenie slovenských znakov pre mnoho zariadení veľký problém, v súčasnosti sa s týmto nešvárom možno stretnúť skôr výnimočne (a to najmä u výrazne lacných modeloch pochybných značiek).

Podpora slovenčiny  je dôležitá predovšetkým pre tieto oblasti: OSD menu, EPG (elektronický programový sprievodca), teletext, TXT titulky, DVB titulky či titulky z prehrávaných multimediálnych súborov a pod.

Displej

Menej dôležitou súčasťou prijímača je tiež displej. Niektoré modely disponujú alfanumerickým displejom, na ktorom sa zobrazuje názov TV stanice (príp. názov sledovaného programu) a iné zariadenia sú vybavené iba numerickým displejom, na ktorom uvidíte číslo predvoľby. Existuje ale tiež určité percento výrobkov, pri ktorých by ste displej hľadali márne. Namiesto neho sú vybavené iba LED diódou, ktorá informuje o tom, či je prístroj vypnutý, alebo zapnutý.

Rozlíšenie

Hoci sú v súčasnej dobe k dostaniu satelitné prijímače s podporou rozlíšenia 4K (Ultra HD), väčšina kódovaných satelitných programov v SR vysiela maximálne v rozlíšení Full HD a iné sú zatiaľ testovacie. Pokiaľ ale v budúcnosti chcete sledovať programy v najvyššej možnej kvalite a máte k tomu prispôsobený televízor, rozhodne sa oplatí zainvestovať do prístroja s podporou 4K a HDMI.

Staršie televízory 4K nepodporujú. Bohato vám preto postačí lacnejšie prijímač so SCART konektorom. S ním budete môcť sledovať všetky programy vrátane HD, ale v nižšej kvalite.

Integrovaný pevný disk

Zabudovaný pevný HDD býva bežnou súčasťou iba drahších satelitných prijímačov s funkciou rekordéra (PVR). Jeho kapacita sa obvykle pohybuje v rozmedzí od 32 GB do 320 GB. Ale samozrejme aj v prípade, ak zvolíte prístroj bez integrovaného pevného disku, môžete ho nahradiť externým diskom, a to pomocou pripojenia cez USB. Jedná sa síce o menej praktickú variantu, každopádne poslúži vám rovnako dobre.

Pripojenie k internetu

V súčasnej dobe sa internet stáva súčasťou takmer všetky elektroniky, satelitné prijímače nevynímajúc. Ak vlastníte tzv. Smart TV, môžete rozšíriť možnosti prijímača a vytvoriť z televízie multimediálne centrum s mnohými zaujímavými funkciami (to všetko samozrejme len za predpokladu, že daný prístroj pripojenie k internetu podporuje).

Pripojiť prijímač k internetu je možné cez ethernet (kábel) alebo pomocou Wi-Fi adaptéra. Novšie modely majú dokonca integrovaný prijímač. Po pripojení môžete začať využívať služby, akými sú: YouTube, RSS čítačku, Google Maps, počasie atp. Nevýhodu je, že musíte často aktualizovať firmware (iba v prípade, že je dostupná nová verzia). Niekedy sa preto môže stať, že služba jednoducho nefunguje.

Stále viac sa ale na trhu objavujú zariadenia, ktoré disponujú operačnými systémami Linux alebo Android. Vďaka nim je možné napríklad sťahovať súbory do prijímača a využívať celý rad ďalších aplikácií (napr. Prehrávač videa a hudby, internetový prehliadač, webové kamery, internetové rádiá a pod.). Navyše vďaka nim môžete napríklad streamovať videá do siete (môžete sledovať obraz a zvuk prijímača, hoci je reálne ľubovoľne ďaleko) alebo pozerať filmy a fotky uložené na sieťových úložiskách. Aktualizáciu firmware zaisťujú automaticky.

Podpora multimédií

Podpora multimédií zahŕňa širokú škálu možností. Pre menej náročných užívateľov sú prístroje vybavené podporou prezerania fotografií (JPG), prípadne prehrávanie MP3 súborov. Pre náročnejších majiteľov sú zariadenia vybavené plnohodnotnejší multimediálnou výbavou, ktorá zahŕňa aj prehrávanie filmov či hudby v najrôznejších formátoch (DivX, Xvid, WMV, MKV, MPEG-2, MPEG-4, AAC, WMA, FLAC atp.).

Ak sa rozhodnete pre vybavenejší prijímač, rozhodne si overte podporu slovenského jazyka. Garantovaná podpora v EPG, teletextu alebo naživo vysielaných titulkoch, totiž nezaručuje aj bezproblémovú slovenčinu v rámci prehrávanie multimédií.

Napájanie

Napájací zdroj môže byť buď zabudovaný, čo znamená, že s tieto prístroje pripájajú priamo do elektrickej siete (230 V), alebo opatrený externým adaptérom (230 V / 12 W).

Zabudovaný napájací zdroj využijú všetci užívatelia, ktorí budú zariadenie používať len v domácich podmienkach. Satelitné prijímače s externým adaptérom sú naopak vhodným riešením pre osoby, ktoré často cestujú (napr. vodičov kamiónov, ktorí vozia satelitný komplet v aute so sebou) alebo kempujú a chcú mať svoje obľúbené programy so sebou. Tieto zariadenia je totiž možné pripojiť do autozásuvky alebo do elektrocentrály.

Spotreba

Spotreba síce nepatrí medzi najdôležitejšie parametre, pre niektorých užívateľov ale môže byť jej výška tiež dôležitá. Väčšina výrobcov údaje, týkajúce sa spotreby, u svojich výrobkov bežne zverejňuje, a to často vrátane spotreby v úspornom režime.

Funkcie satelitných prijímačov

Na rozdiel od pozemného digitálneho vysielania satelitné prijímače ponúkajú širšie spektrum kanálov. Navyše môžu byť tieto zariadenia opatrená mnohými dodatočnými funkciami, ktoré z vášho televízora vytvorí jedinečné multimediálne zábavné centrum.

Poďme si preto postupne prejsť základné, ale aj niektoré pokročilé funkcie:

  • nahrávanie,
  • TimeShift,
  • časovač,
  • FastScan,
  • DiSEqC,
  • upgrade softvéra,
  • integrovaný webový prehliadač,
  • HbbTV,
  • MediaPlayer,
  • vytváranie zoznamov obľúbených kanálov.

Nahrávanie

Nahrávanie je štandardné funkcie, ktorou disponuje drvivá väčšina prístrojov. Najčastejšie je označovaná skratkami PVR (Personal Video Recorder) alebo DVR (Digital Video Recorder). Nahrávať je pritom možné buď na integrovaný pevný HDD, externý pevný disk (cez USB alebo rozhranie eSATA), na USB flashdisk, prípadne (v súčasnosti stále populárnejšie) dátové úložisko NAS, ktoré je pripojené do domácej siete. Pokiaľ prístroj disponuje možnosťou pripojenia externého disku, býva označený ako PVR Ready alebo DVR Ready.

Rozdiel v kapacite jednotlivých úložísk pritom nie je výrazný (v súčasnosti disponuje vysokou kapacitou väčšina týchto zariadení, záleží preto skôr na vašich preferenciách). Počítať ale musíte s tým, že modely s integrovaným HDD budú drahšie než zariadení bez neho.

TimeShift

Praktická funkcia TimeShift (posun v čase) úzko súvisí s nahrávaním. Využijete ju totiž napríklad v situácii, kedy potrebujete odísť v polovici filmu, ale nechcete o nasledujúce dej prísť. Stlačením jediného tlačidla zastavíte obraz aj zvuk, dej sa však začne od daného okamihu nahrávať. Opätovným stlačením tlačidla sa preto dej začne odohrávať od okamihu, kedy ste skončili len s tým rozdielom, že sledujete nahratý program. TimeShift tak možno efektívne využiť aj pre preskakovanie rušivých reklamných blokov.

Časovač

Ak je zariadenie vybavené funkciou časovača aj EPG (elektronickým programovým sprievodcom), znamená to, že môžete efektívne a ľahko plánovať automatické (i opakované) nahrávania programov. Časovač je preto neoceniteľný najmä v prípade, kedy na dlhšiu dobu odchádzate a nechcete prísť o svoje obľúbené relácie, prípadne pravidelne nebývate v určitú dobu doma.

FastScan

FastScan čiže rýchle ladenie je funkcia, vďaka ktorej dochádza k automatickému ladenie nájdených programov, ich radenie do zoznamu aj k následným pravidelným aktualizáciám (vrátane dolaďovanie) a doplňovanie programov. Nemusíte sa tak starať o manuálne ladenie (napr. pri zmene frekvencie) a triedenie programov.

Takto komplexne ale funguje iba pre certifikované prístroje Skylink Ready. U satelitných prijímačov vybavených univerzálnymi čítačkami kariet (a freeSAT) FastScan programy síce rýchlo naladí, ale ďalej je už neradí ani neaktualizuje (nedolaďuje). V prípade zmeny je tak potreba aktuálny zoznam zmazať a opäť naladiť.

DiSEqC

Funkcia DiSEqC (Digital Satellite Equipment Control) automaticky rozpozná a nastaví najsilnejší satelitný signál. Pri sledovanie programov tak budete mať vždy istotu najvyššej možnej kvality.

Upgrade software

Ak existuje možnosť aktualizácie softvéru vášho satelitného prijímača, vždy sa jedná o lepší variantu, ako keď jej nedisponuje. Na druhej strane vám bude možnosť aktualizácie k ničomu, keď nebude mať daný model kvalitnú podporu zo strany výrobcu či distribútora v SR. Vždy sa preto dopredu informujte, či výrobca či distribútor vami vybraného satelitného prijímača poskytuje pravidelné aktualizácie SW a najlepšie tiež servis.

V ideálnom prípade možno SW aktualizovať prostredníctvom satelitu (táto funkcia sa nazýva OTA), prípadne pomocou USB alebo sieťového portu z internetu.

Integrovaný webový prehliadač

V prípade, že máte záujem na televízore surfovať po internete tak, ako ste zvyknutí z notebooku alebo mobilného telefónu, poobzerajte sa po prijímaču, ktorý je vybavený samostatným plnohodnotným internetovým prehliadačom. To, že má daný model pripojenie k internetu, totiž ešte neznamená, že sú prístupné všetky stránky (zvyčajne sa jedná len o prednastavené aplikácie – najčastejšie YouTube, počasie atp.).

HbbTV

Funkcia HbbTV v podstate znamená kombináciu klasického televízneho vysielania a internetu (tzv. hybridné vysielania). Môžete tak sledovať ako televízne programy cez satelit, tak relácie z internetového archívu.

Ovládanie HbbTV je pritom úplne jednoduché. Využívate k nemu červené tlačidlo na diaľkovom ovládači. Aby ste mohli funkciu využiť, samozrejme potrebujete pripojenie k internetu.

MediaPlayer

Dobre známy multimediálny prehrávač MediaPlayer môžete mať aj na svojom satelitnom prijímači a využívať ho rovnako, ako ste zvyknutí (teda na prehrávanie filmov, hudby alebo prezeranie fotografií). Prehrávať môžete veľké množstvo multimediálnych súborov uložených na externých diskoch, SD kartách alebo na sieťovom úložisku NAS.

Vytváranie zoznamov obľúbených kanálov

Predovšetkým v prípade, že chcete prijímať desiatky až stovky kanálov, je vhodné, ak váš prístroj umožňuje vytvárať zoznamy obľúbených kanálov. Pri niektorých modeloch to nedá, u iných je možné vytvoriť 1 až 25 rôznych zoznamov. Niekedy je možno ľubovoľne premenovávať, triediť podľa abecedy, satelitu alebo ďalších parametrov.

Diaľkový ovládač

Hoci užívatelia diaľkový ovládač vnímajú často len ako nedôležitý doplnok, rozhodne by ste ho nemali brať na ľahkú váhu. Dôležitý je nielen jeho tvar, počet a veľkosť tlačidiel, s čím súvisí ľahká orientácia, intuitívne obsluha a príjemný úchop, ale najmä aj dosah. Pri ovládaní diaľkovým ovládačom by malo všetko bez problémov fungovať aj z väčších vzdialeností a pri menej presnom namierení na prijímač.

Kvalita spracovania a funkčnosti diaľkového ovládača je spravidla priamo úmerná obstarávacej cene.

Cenové relácie

Cena satelitných prijímačov sa líšia najmä podľa množstva ponúkaných funkcií a kvality zariadení. Môžete sa preto stretnúť ako s jednoduchými prístrojmi za zhruba 50 €, ktoré sú určené iba pre klasické vysielanie, tak aj s modelmi ktorých cena začína zhruba na 300 €. Táto pokročilá zariadenia sú vybavené radom funkcií a ponúkajú tak ďaleko širšie možnosti využitia.

Pre prehľadnosť sme vyčlenili troch základnej cenovej kategórie:

  • do 50 €,
  • od 50 do 200 €,
  • od 200 €.

Lacné satelitné prijímače

V najlacnejšie kategórii do 50 € sa nachádzajů satelitné prijímače, ktoré sú bežne ponúkané poskytovateľmi satelitného vysielania. Ide o základné modely vhodné pre staršie typy televízorov (konektor SCART), ale aj novšie typy (konektor HDMI). U väčšiny nájdeme možnosť nahrávania na externý disk (zariadenie s integrovaným HDD v tejto kategórii rozhodne nenájdete). Výnimkou býva tiež podpora Wi-Fi, HbbTV a dvojtunerové satelitné prijímače. V tejto kategórii si každopádne vyberie väčšina nenáročných používateľov, ktorí preferujú jednoduché zariadenia so základnými funkciami.

Kvalitné satelitné prijímače

Do strednej triedy opadané kvalitné zariadenia v cenovom rozpätí zhruba do 200 €. Tieto modely sú medzi bežnými užívateľmi najobľúbenejšie. V zásade ponúkajú rozšírenú výbavu od základných funkcií až po tie pokročilejšie (podporu Wi-Fi, HbbTV, dvojtunerové prevedenie atp.). Opäť ide ale o prístroje, ktoré vyžadujú pripojenie externého úložiska, a nedisponujú teda vlastím externým diskom. V tejto kategórii nájdete už aj tzv. kombá.

Najlepšie satelitné prijímače

Zhruba od 200 € vyššie sa nachádzajú naj satelitné prijímače s množstvom pokročilých funkcií, ktoré z vašej televízie vytvorí multimediálne centrum. Samozrejmosťou je prítomnosť dvoch samostatných tunerov a často i DVB-T / T2 a často aj podpora 4K vysielania. Výnimkou už nie sú ani modely s integrovaným HDD s kapacitou okolo 500 GB pre ukladanie nahrávaných relácií. Cena špičkových modelov potom začína zhruba na 300 €.

Tipy na záver

  1. V prípade, že plánujete odísť na dlhšiu dovolenku a nebudete dlhú doma, odporúčame zariadenie úplne vypnúť (a najlepšie odpojiť z elektrickej siete). Ak by ste totiž prijímač nechali v úspornom režime, po prípadnom výpadku prúdu a jeho obnove sa zariadenie automaticky zapne. A v horšom prípade sa s prijímačom automaticky zapne aj televízor.
  2. Ak chcete prijímať satelitný signál z viacerých družíc, budete potrebovať viac parabol (tanierov) pre ich príjem. Každá parabola totiž obvykle mieri iným smerom a prijíma iba jeden signál.
  3. Ak vlastníte dva satelitné prijímače a chcete ich prepojiť rozbočovačom, odporúčame radšej použiť konvertor LNB.
  4. Niekedy je možné zohnať niektoré satelitné prijímače HD (často pre Skylink) v akcii, prípadne v bazáre veľmi lacno.
  5. Ak stále neviete, aký satelitný prijímač kúpiť, odporúčame venovať čas tiež užívateľským recenziám, prípadne vyhľadať top a najlepšie modely zoradené v rebríčkoch víťazov.

Slovníček

DVB-S – standard satelitného digitálneho televízneho vysielania. Na sledovanie je potreba vlastniť špeciálnu dekódovaciu kartu, ktorú možno zvyčajne zakúpiť so satelitným tanierom. Poplatok za dekódovaciu kartu je buď jednorazový alebo mesačné.

DVB-S2 – nový štandard satelitného digitálneho televízneho vysielania.

DVB-T – starší štandard digitálneho pozemného vysielania.

DVB-T2 – novšie štandard digitálneho pozemného vysielania.

DVB-C – štandard káblového digitálneho vysielania.

MPEG-2 – staršie kompresný formát pre SD vysielanie.

MPEG-4 – novšie a úspornejšie kompresný formát pre HD vysielanie.

Počty predvolieb – uvedené číslo udáva, koľko televíznych a rozhlasových programov je možné uložiť do prijímača. Zvyčajne je prístroj vybavený až 4 000 predvoľbami, u linuxových prijímačov sa jedná o neobmedzenú kapacitu.

HDTV – označenie formátu televízneho signálu vo vysokom rozlíšení.

SCART – konektor pre prepojenie audio a video systémov (televízora, DVD / HDD prehrávače a pod.). Spravidla sa do neho zapája tiež set-top box. Stále častejšie je nahradzovaný digitálnym konektorom HDMI.

HDMI – konektor určený pre prenos digitálneho nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu, obraz aj zvuk prenáša vo vysokom rozlíšení a kvalite.

RF modulátor – je určený pre pripojenie najstarších televíznych prijímačov, ktoré nie sú vybavené SCART ani HDMI konektorom.

Ethernet interface (RJ-45) – je rozhranie umožňujúce pripojenie prijímača na internet.

UHF modulátor – umožňuje naladenie satelitu v pásme K21-K69, využíva sa najmä pri šírení signálu v byte pre viac televízorov.

DiSEqC – slúži na prepínanie signálov z rôznych družíc a vyhľadávanie najsilnejšieho dostupného signálu.

EPG (Electronic Program Guide) – elektronický programový sprievodca, ktorý je zdrojom informácií o vysielaných reláciách.

HbbTV – označenie hybridného vysielania (kombinácia satelitného vysielania a internetu).

Twin tuner – dvojtunerové satelitné prijímače. Z jedného tunera možno sledovať jeden program a z druhého nahrávať iný program.

HDD – pevný disk v satelitnom prijímači, na ktorý sú zaznamenávané relácie.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo