Ako vybrať sedací vak alebo vrece

Obľuba sedacích vakov a vriec v posledných rokoch neustále rastie. A niet divu. Tento typ sedení či ležaní totiž prináša rad pozitív ako pre fyzické zdravie, tak psychickú pohodu. Naviac sa hodí pre všetky vekové kategórie – deti, dospelých, seniorov, a dokonca aj domáce zvieratá. Ak si aj vy chcete dopriať maximálne uvoľnenie a zažiť pocit hlbokej relaxácie, ale neviete, ktorý sedací vak pre vás bude ten pravý, radi vám s výberom poradíme.

Test sedacích vakov a vriec 2020

Do testovania sme zahrnuli celkom päť výrobkov, ktoré sa líšia najmä svojím tvarom. Zaujímala nás ako kvalita materiálu, prešitie aj náplne, tak najmä pohodlie pri sedení (ležaní).

BEANBAG Duo Limet Black

Určeniedeti / dospelí
Nosnosť120 kg
Tvarvankúš
Materiál poťahunylon
Snímateľný poťahnie
Vodeodolnýáno
Antialergénna úpravaáno
Typ výplneEPS polystyrénové guličky
Plniaci otvoráno
Farbačierna / limetka
Najdlhší rozmer189 cm
Hmotnosť7 kg

Sedací vak v tvare vankúša Duo od renomovaného výrobcu Beanbag je určený ako pre deti, tak pre dospelých. Vybavený je dvomi odnímateľnými fixačnými popruhmi, možno ho preto využiť ako pre sedenie, tak ležanie. Rozmery sú 189 cm x 140 cm a maximálna nosnosť 120 kg, môžete ho preto využiť ako hraciu plochu pre viac menších detí, prípadne pre pohodlné ležanie či sedení jedného až dvoch dospelých osôb (s nižšou hmotnosťou). Náplň tvoria EPS polystyrénové guličky. Samozrejmosťou je antialergénne úprava. Tento model je dvojfarebný (z jednej strany čierny, z druhej limetkový).

Poťah vaku je vyrobený z vodeodolného nylonu. Ten možno ľahko očistiť (navlhčenou handričkou, prípadne s trochou saponátu). Poťah však nie je snímateľný a nemožno ho prať v práčke. Disponuje ale otvorom pre doplnenie či odsypání náplne. Chválime dvojité prešitie a zaistenie suchým zipsom.

Tento vak je možné využiť aj na záhrade či terase (neodporúčame ho ale vystavovať dažďu a pod.). Textília je na dotyk pomerne príjemná. Bohužiaľ po dlhšom sedení či ležaní sa začne pokožka nepríjemne potiť. Pri najmenšom pohybe navyše textílie šuštia, čo môže byť napríklad pri sledovaní televízie rušivé.

Ďalším mínusom sú kovové oká v rohoch vrecia, ktorá slúži na uchytenie fixačných popruhov. Ich hrany sú pomerne ostré, a hrozí tak poranenie. Z tohto dôvodu tento vak nemožno odporučiť pre deti. Počítať tiež musíte s tým, že s jedná o skutočne veľké vrece, ktorý zaberie veľké množstvo miesta a horšie sa prenáša.

 • kvalitné prešitie
 • ľahká údržba
 • antialergénny úprava
 • dizajn
 • ostré hrany kovových ok
 • textílie šuštia
 • zle priedušný materiál
 • náročné na priestor
Zistiť cenu

BEANBAG OutBag Black

Určeniedeti / dospelí
Nosnosť150 kg
Tvarhruška
Materiál poťahunylon
Snímateľný poťahnie
Vodeodolnýáno
Antialergénna úpravaáno
Typ výplneEPS polystyrénové guličky
Plniaci otvoráno
Farbačierna
Najdlhší rozmer90 cm
Hmotnosť8 kg

Sedací vak Beanbag OutBag v tvare hrušky je určený pre deti i dospelých, skôr ale pre menšie postavy. So svojimi rozmermi 80 cm x 80 cm x 90 cm poskytuje zároveň dostatočnú oporu aj krčnej chrbtici a hlave. Hmotnosť tohto vaku je 8 kg, maximálna nosnosť potom 150 kg.

Ako je u tohto výrobcu zvykom, výplň tvorí EPS guličky, povrch je nylonový, vodeodolný a antialergénna. Nie je ale snímateľný ani prateľný. Očistiť ho možno ale ľahko pomocou navlhčenej handričky.

Spracovanie je pomerne kvalitné s dvojitými švami. Samozrejmosťou je tiež plniaci otvor, vďaka ktorému je možné podľa potreby pridávať či odoberať náplň. Po nejakom čase totiž môže dôjsť k jej zosadnutie, čo patrí medzi prirodzené vlastnosti polystyrénových guličiek.

Vďaka čiernemu prevedenie možno tento kus využiť v takmer akomkoľvek interiéri, a v prípade potreby i exteriéru (napr. na záhrade). Sedenie je pomerne pohodlné (a to najmä pre nižšie osoby). Vyšším užívateľom sa na tomto vaku sedí horšie (najmä ak máte dlhšie nohy). Pri dlhodobom sedení navyše môže dochádzať k zvýšenému poteniu kvôli vodeodolné úprave a zníženej priedušnosti.

 • kvalitné prešitie
 • ľahká údržba
 • antialergénna úprava
 • zle priedušný materiál
 • menej vhodné pre vyššie osoby
Zistiť cenu

BEANBAG Chair Fluo Orange

Určeniedeti / dospelí
Nosnosť150 kg
Tvarkreslo
Materiál poťahunylon
Snímateľný poťahnie
Vodeodolnýáno
Antialergénna úpravaáno
Typ výplneEPS polystyrénové guličky
Plniaci otvoráno
Farbaoranžová
Najdlhší rozmer80 cm
Hmotnosť8 kg

Beanbag Chair Fluo je sedací vak v tvare kresla. Určený je pre jednu dospelú osobu alebo dieťa. Jeho rozmery sú 80 cm x 80 cm x 75 cm (dĺžka x šírka x výška), hmotnosť 8 kg a nosnosť 150 kg. Výplň tohto sedacieho vaku je klasická guličkové (EPS). Vodeodolný nylonový povrch je ošetrený antialergénnou úpravou. Na prvý pohľad zaujme dizajn vo výraznej sýto oranžovej farbe.

Poťah možno ľahko čistiť, nie je ale snímateľný a prateľný. V prípade potreby možno polystyrénové guličky doplniť alebo odsypať (na tento účel kreslo disponuje plniacim otvorom). Spracovanie je kvalitné, chválime dvojité švy a ergonomický tvar.

Sedenie na tomto vreci je pohodlné, najmä staršie osoby poteší ľahké sadanie i vstávanie. Vhodný je ale skôr pre nižšie osoby. Kreslo sa prispôsobí telu, ale zároveň si do určitej miery zachová svoj tvar. Po dlhšom čase ale môže dochádzať k výraznejšiemu poteniu (látka nie je príliš priedušná). Vďaka vodeodolné úprave ho možno využiť aj na balkóne či záhrade (napriek tomu neodporúčame vystavovať dažďu a ďalším nepriaznivým vplyvom počasia).

 • kvalitné prešitie
 • ľahká údržba
 • antialergénna úprava
 • pohodlie
 • zle priedušný materiál
Zistiť cenu

Beanbag futbalová lopta

Určeniedeti / dospelí
Nosnosť120 kg
Tvarlopta
Materiál poťahunylon
Snímateľný poťahnie
Vodeodolnýáno
Antialergénna úpravanie
Typ výplneEPS polystyrénové guličky
Plniaci otvoráno
Farbasivá / biela
Najdlhší rozmer90 cm
Hmotnosť6 kg

Sedací vak Beanbag futbalová lopta je určený skôr pre detského užívateľa, využiť ho ale môžu aj dospelí, jeho nosnosť je totiž dostatočná (120 kg). Priemer tohto lopty je 90 cm, výška sedu potom cca 70 cm. Materiál tvorí nylon s vodeodolnou úpravou. Čistenie tohto vaku je preto ľahké (stačí len vlhkú handričku). Poťah ale nie je snímateľný a nemožno ho prať v práčke.

Náplň je tvorená EPS guličkami. Hoci sa výplň ľahko prispôsobí telu, sedenie nie je príliš pohodlné, pretože náplni je v lopte zbytočne veľa (nemôže preto dôjsť k úplnému zaborenie). V prípade potreby je našťastie možné náplň odsypať.

Pri dlhom sedení sa môže prejaviť tiež zvýšené potenie (najmä v letných mesiacoch). Chválime ale vydarený dizajn a variabilitu využitia. Na tento vak si totiž môžete sadnúť takmer akokoľvek a jeho tvar sa vám vždy dokonale prispôsobí.

 • ľahká údržba
 • dizajn
 • zle priedušný materiál
 • väčšie množstvo náplne
Zistiť cenu

G21 Lazy Bag Pink

Určeniedospelí
Nosnosť200 kg
Tvardvojkomorový vankúš
Materiál poťahunylon/polyester
Snímateľný poťahnie
Vodeodolnýáno
Antialergénna úpravanie
Typ výplnevzduch
Plniaci otvoráno
Farbaružová
Najdlhší rozmer200 cm
Hmotnosť1,3 kg

G21 Lazy Bag Pink patrí do špecifickej kategórie nafukovacích vakov, ktoré sú určené najmä pre vonkajšie využitie (pri bazéne, na dovolenke a pod.). Medzi jeho najväčšie prednosti patrí malé rozmery a hmotnosť v zloženom stave, vďaka čomu je veľmi vhodný aj na cesty. Možno na ňom sedieť aj ležať.

Maximálna nosnosť je 200 kg, rozmery 80 cm x 60 cm x 200 cm. Pre výrobu bol použitý materiál na padáky, ktorý je dostatočne pevný a zároveň vodeodolný. Jeho výhodou je tiež ľahká údržba. Vzhľadom k tomu, že odpudzuje vodu, môžete tento vak bez problémov použiť tiež miesto lehátka priamo na vodnú hladinu. Svoje využitie však nejde aj v zimných mesiacoch, kedy ho môžete využiť ako ľahko prenosné kreslo. Dobre totiž odoláva mrazu aj ďalším nepriaznivým vplyvom.

K nafukovanie nepotrebujete pumpičku, tento vrece sa totiž nafukuje pomocou niekoľkých mávnutie vo vzduchu. Táto technika však vyžaduje trochu cviku. Počítajte preto s tým, že sa vám to na prvýkrát nemusí podariť, a nafukovanie tak môže trvať dlhšiu dobu.

Sedenie je pomerne pohodlné. Pri ležaní počítajte s tým, že budete ležať skôr v medzere medzi dvoma nafúknutým komorami. V letných mesiacoch tiež odporúčame prehodiť cez vak napríklad uterák, bez neho totiž dochádza k pomerne výraznému poteniu. Bohužiaľ niektoré kusy tohto výrobku trpí absolútne zásadným nedostatkom, a tým je vyfukovanie. Po 15 minútach používania tak sedíte skôr na zemi než na vreci.

 • univerzálne využitie
 • ľahká údržba
 • nízka hmotnosť a skladnosť
 • nepriedušný materiál
 • ťažšie technika nafukovanie
 • niektoré kusy môžu uchádzať
Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Výhody sedacích vakov a vriec

Stále rastúci obľúbenosť sedacích vakov má svoje opodstatnenie, ponúka totiž množstvo výhod, ktoré vám klasické stoličky alebo lôžka nemôžu ponúknuť. Ide najmä o:

 • široké možnosti využitia,
 • vysoký komfort,
 • zdravé sedenie a ležanie,
 • nízka hmotnosť,
 • jednoduchá manipulácia (mobilita),
 • ľahká údržba (iba u niektorých typov),
 • cenová dostupnosť,
 • široká ponuka.

Naopak nevýhod je výrazne menej a často sú diskutabilné. Našli sme hlavne tieto:

 • ťažšie údržba (iba u niektorých typov),
 • väčší náročnosť na priestor (len u niektorých typov),
 • náročné vstávanie (pre staršie osoby).

Na čo sa pri výbere zamerať

Pri výbere sedacieho vaku alebo vreca by ste si mali najskôr odpovedať na nasledujúce otázky:

 1. Komu bude určený?
 2. Budete na ňom sedieť, ležať alebo oboje?
 3. Kde ho hodláte umiestniť (vnútri, vonku)?
 4. Ako často ho plánujete používať?
 5. Býva s vami domáci maznáčikovia?

Od odpovedí na tieto otázky sa odvíja ako veľkosť a požadovaný tvar, tak aj použité materiály (poťah i výplň), odolnosť, kvalita prešitie a v neposlednom rade aj obstarávacia cena. Zaujímať by vás malo tiež to, či je možné náplň podľa potreby doplniť alebo odstrániť.

späť na začiatok ↑

Rozdelenie sedacích vakov podľa určenia

Základné delenie sedacích vakov sa odvíja od toho, kam a pre koho sú primárne určené. Najzákladnejšie rozdelenie preto zahŕňa vrecia určené do interiérov (čo sú v podstate všetky typy), do exteriérov (napr. na záhradu), prípadne univerzálne vrecia, ktoré je možné použiť vnútri aj vonku.

Ďalej je možné rozdeliť podľa toho, kto na nich bude najčastejšie sedieť alebo ležať. Vydeľuje preto dve základné kategórie:

 • pre deti
 • a pre dospelých.

Sedacie vaky a vaky pre deti

Detské sedacie vaky a vaky sa od tých pre dospelých v podstate líšia len veľkosťou (sú menšie) a dizajnom (bývajú farebnejšie, často potlačené veselými vzormi). Objem náplne sa pohybuje spravidla do 250 l. Napriek tomu pri výbere tohto typu dbajte na to, aby bol čo najodolnejšie (a to tak voči zašpineniu, tak mechanickému namáhaniu).

Oplatí sa preto zainvestovať do umývateľného (ale na dotyk príjemného) materiálu (napr. nylon alebo ekokoža) a kvalitného prešitie (najlepšie trojitým švom). Veľkú výhodu v tomto prípade predstavujú aj snímateľné a prateľné poťahy. Výplň by mala byť z odolných EPS guličiek alebo prírodná (pohánkové alebo špaldové šupky).

Sedacie vaky a vrecia pre dospelých

V prípade, že zháňate sedacie vaky pre dospelých, váš výber je v podstate neobmedzený. Jediným kritériom, ktoré by ste mali dodržať je minimálny objem náplne v rozmedzí 250-350 l (pre ležanie viac).

späť na začiatok ↑

Materiál poťahu sedacích vakov

Poťahy sedacích vakov a vriec sú vyrábané z rôznych druhov textílií. Konkrétne materiál vyberajte vždy s ohľadom na spôsob využitia. Iné nároky sú kladené na sedací vak pre dospelého, pre dieťa, do interiéru či do exteriéru. Napríklad do detských izieb sa hodia sedacie vaky z materiálov menej náročných na údržbu, ideálne so snímateľným poťahom. A napríklad u vonkajších sedacích vakov a vriec je dôležité dbať na vodeodolnosť a vysokú odolnosť materiálu.

Rozhodne doporučujeme prihliadnuť k i tomu, či máte alebo nemáte domáceho maznáčika. Psy a mačky totiž sedacie vaky doslova milujú a s veľkou pravdepodobnosťou je na nich nájdete najčastejšie. Ak preto doma nejakého toho chlpáča máte, vyberajte vysoko odolné a najlepšie a prateľné poťahy, na ktoré sa čo najmenej chytajú chlpy.

Najčastejšie sa môžete stretnúť s týmito materiálmi:

 • nylon,
 • polyester,
 • kortexin,
 • bavlna a menčester,
 • plyš,
 • eko kože,
 • pravá koža.

Nylon

Nylon patrí medzi najčastejšie používané materiály. Jeho hlavnou výhodou je totiž vysoká pevnosť a odolnosť (aj voči prederaveniu ostrými predmetmi alebo napríklad zvieracími pazúriky). Naviac je vodeodolný a ľahko sa udržuje (obvykle stačí očistiť navlhčením handričkou). Z týchto dôvodov je vhodný ako do interiérov, tak pre vonkajšie využitie.

Nylon je farebne stály a predáva sa v mnohých odtieňoch. Môžete ho preto ľubovoľne kombinovať takmer s akýmkoľvek vybavením. Na dotyk je ale menej príjemný než napríklad bavlna, eko kože alebo kože, môžete sa v ňom tiež viac potiť.

Polyester

Ďalším materiálom, s ktorým sa stretnete najčastejšie, je polyester. Opäť sa jedná o vysoko odolnú a pevnú textíliu, ktorá sa používa napríklad aj pri výrobe batohov. Oproti nylonu je lacnejšie, príjemnejšie na dotyk (podobá sa bavlne), ale výrazne horšie sa udržuje (nestačí ho iba zotrieť vlhkou handričkou) a nie je vodeodolný. Vaky z polyesteru preto síce možno v exteriéroch použiť, ale dlhodobo by vonku zostávať rozhodne nemali.

Kortexin

Kortexin je 100% polyesterová tkanina, ktorá je navyše z rubovej strany opatrená PVC vodoodpudivou úpravou (W / R). Kortexin si zachováva všetky klady polyesteru, navyše sa ľahšie udržuje a možno ho využiť aj pre dlhodobé sedenie na záhrade, pri bazéne alebo na terase.

Bavlna a menčester

Bavlna a menčester síce patrí medzi materiály, ktoré sú príjemné na dotyk, ale podstatne horšie sa udržujú (väčšina nečistôt vrátane zvieracích chlpov sa na ne priamo lepí). Z tohto dôvodu je dobré, ak sa jedná o snímateľné poťahy (bavlnu aj menčester bez problémov vyperiete v práčke). A rozhodne sa hodia iba do interiéru.

Odolnosť voči ťahu i oderu býva obvykle pomerne vysoká, horšie je to s odolnosťou voči prepichnutiu alebo prerezaniu ostrým predmetom. Počítať musíte aj s tým, že môže časom dôjsť k miernemu vyťahaniu látky. Každopádne sa jedná o lacnejšiu variantu ponúkajúci veľa farebných odtieňov a zaujímavých vzorov. Bavlna aj menčester sa hodí pre sedacie vaky s prírodnou náplňou (napr. pohánkovej šupky).

Plyš

Plyšové sedacie vaky bývajú často súčasťou detských izieb. Sú hrejivé a príjemné na dotyk. Ich veľkou nevýhodou je však obtiažna údržba, trpí tiež rýchlejším opotrebovaním. Patrí iba do interiéru.

Eko koža

Sedacie vaky a vrecia z umelej kože (tzv. ekokoža) so svojím luxusným vzhľadom podobá pravej koži, naviac je príjemná na dotyk, priedušná a ľahko sa čistí. Nie je ale tak odolná ako pravá koža (alebo napríklad nylon), a jej životnosť tak je nižšia. Je však výrazne lacnejšie. Primárne sa hodia do interiérov, možno ju ale využiť napríklad aj na terasy.

Pravá koža

Pravá koža patrí medzi najluxusnejšie materiály sedacích vakov. Nielenže im dodáva jedinečný vzhľad, ale je tiež príjemná na dotyk, veľmi dobre udržuje teplo, a pritom je priedušná. Možno ju využiť ako do interiéru, tak exteriéru. Pravej koži je ale potrebné venovať maximálnu starostlivosť. Môže sa tiež ľahšie poškodiť.

Na čo dať pri výbere materiálu pozor

Nech už zvolíte akýkoľvek materiál, vždy je dobré všímať si u neho štyroch základných kritérií. Ide o:

 • odolnosť,
 • kvalitu prešitie,
 • údržbu
 • a snímateľnosť.

Odolnosť

Odolnosťou je myslená ako odolnosť voči ťahu a oderu, tak odolnosť proti prepichnutiu a preniknutiu vody (vodeodolnosť). Súvisí s ňou pevnosť materiálu a jeho kvalita. Skontrolovať odolnosť sa oplatí najmä v prípade detských sedacích vakov, vriec pre vonkajšie využitie a v prípade, že vlastníte domáceho maznáčika.

Kvalita prešitie

S odolnosťou úzko súvisí aj kvalita prešitie, teda to, ako je vrece ušitý, ako pevné sú švy a koľko ich je. Nech už bude využitie vaku akékoľvek, odporúčame vyberať vždy dvojité až trojité prešitie. Veľkým oblúkom sa vyhnite vačkom šitým iba jedným švom alebo tým sa švy lepenými. V takom prípade hrozí, že sa napríklad pri vyššej záťaži vrece roztrhne a náplň sa rozsype.

Údržba

Ako už bolo povedané vyššie, ľahká údržba je nutná najmä u sedacích vakov pre vonkajšie využitie, do detských izieb alebo v prípade, že vlastníte domáceho maznáčika. Jednoduchá údržba býva obvyklá u odolných materiálov (napr. nylon), prípadne je možné poťah vyprať v práčke. Aby to bolo možné, musí byť snímateľný.

Odnímateľnosť

Väčšina vakov je vyrobená iba z jednej vrstvy textílie, teda neumožňujú pranie v práčke. Spravidla ide o lacnejšie varianty a o vrecia ušité z vysoko odolných a ľahko udržiavateľné materiály (napr. nylon), ktoré možno ľahko očistiť iba vlhkou handričkou. Naopak snímateľné a prateľné poťahy v sebe skrývajú jadro s náplňou.

späť na začiatok ↑

Výplň sedacích vakov

Rovnakú pozornosť ako materiál vyžaduje aj náplň sedacích vakov. Drvivá väčšina je vyplnená guličkami z kvalitného polystyrénu, naraziť môžete ale aj na vaky plnené vzduchom alebo prírodnými materiálmi.

Pretože sa náplň po čase prirodzene zosadá (zmenšuje svoj objem), je vhodné okrem typu výplne venovať pozornosť aj tomu, či je možné obsah sedacieho vaku či vrecia doplniť a tiež, či je možné do neho dokúpiť náhradná náplň (najčastejšie polystyrénové guličky). Pre niektoré osoby navyše môže byť pohodlnejšie menšie množstvo náplne, než aké bolo vo vaku po zakúpení. Preto by mal byť vak vybavený plniacim otvorom, ktorý umožňuje jeho pohodlné otvorenie a opätovné uzavretie. Vnútro doplňovatelného sedacieho vreca je na tento účel zvyčajne prístupné cez klasický zips (niekedy dvojitý) opatrený navyše suchým zipsom.

Typ výplne patrí medzi zásadné kritériá výberu. Rozhoduje totiž o tom, ako pohodlné sedenie na vaku bude. Rozhodne je preto lepšie si najskôr ujasniť preferovanú výplň, a až potom vyberať medzi konkrétnymi výrobkami.

Stretnúť sa môžete s týmito základnými typmi výplní:

 • EPS guličky,
 • polystyrénová drť,
 • prírodné výplň,
 • vzduch.

EPS guličky

Veľmi častou a obľúbenou náplňou sú guľôčky vyrobené z polystyrénu. EPS guličky sú ľahké, nadýchané a zdravotne nezávadné (vhodné aj pre alergikov). Sedenie na nich je pohodlné, pretože sa ľahko prispôsobí telu. Oproti polystyrénové drti dlhšie vydrží.

Zvyčajne sa vyrábajú s priemerom od 2 do 7 mm. Platí pritom, že väčšie guličky sú pohodlnejšie na sedenie, ale rýchlejšie stratí objem. Naopak malé guličky sú menej pohodlné (tvrdší) na sedenie a horšie sa prispôsobí telu, zato si dlhšie udrží svoj objem, a vrece nemusíte tak často dopĺňať. Ak sa nemôžete rozhodnúť, odporúčame ísť zlatou strednou cestou a vyberať vaky s guličkami o objeme cca 4-5 mm. EPS guličky je možné bežne zakúpiť (200 l väčšinou vyjde na cca 20 €).

Polystyrénová drť

Polystyrénová drť je čoby výplň sedacích vakov a vriec menej vhodná. A to najmä preto, že rýchlo zosadá (stráca objem), a je teda nutné ju neustále dopĺňať. Nevýhodou je tiež horšia prispôsobivosť telu (a teda aj menej pohodlné sedenie) a skutočnosť, že sa z nej práši. Uvoľňujúce sa častice môžu spôsobovať respiračné ťažkosti (a to najmä u detí alebo alergikov). Mnoho užívateľov túto variantu volí iba pre výrazne nižšiu cenu.

Prírodná výplň

Sedacie vaky a vrecia s prírodnou výplňou ponúkajú skôr menší výrobcovia, čo je dané nižším dopytom po tomto type náplne. Spravidla sa jedná o pohánkové šupky alebo šupky špaldové (prípadne ich kombináciu). Vzhľadom k tomu, že sa jedná o čisto prírodný materiál, nehrozí alergie či respiračné ťažkosti. Naopak môžete využiť mnohých ich zdravotných prínosov (odporúčajú sa napr. na vysoký krvný tlak, astma či migrény).

Počítať ale musíte s tým, že prírodné výplne nie sú tak poddajné a mäkké ako EPS guličky. Pri sedení si tak budete musieť chvíľu zvykať na určitú mieru tvrdosti, telu sa ale prispôsobí dobre. Nevýhodou je tiež zvýšená absorpcia vlhkosti, nie sú preto vhodné napríklad na záhradu. Výhodou pohánkových a špaldových šupiek je ale veľmi dobrá trvanlivosť (tvarová stálosť).

Vzduch

Poslednú variantou sú sedacie vaky plnené vzduchom. Zvyčajne k nim nie je potrebná pumpička, pretože sa nafukujú pomocou niekoľkých mávnutie vo vzduchu (potom stačí zabezpečiť pracky, ktoré udržia vzduch vo vzduchových komorách). Nie sú síce také pohodlné ako vaky s polystyrénovými guličkami, ich výhodou je ale výrazne nízka hmotnosť a vynikajúca skladnosť (po použití ich stačí vyfúknuť). Hodí sa tak najmä pre vonkajšie využitie (napr. k bazénu) a bez problémov ich so sebou môžete vziať aj na dovolenku.

Hustota výplne

Čo sa týka ideálne hustoty náplne, platí, že čím je väčšia, tým dlhšie náplň udrží svoj tvar. Príliš plné vaky sa ale zase horšie prispôsobujú telu. Priemerná hustota guličiek v sedacích vreciach je cca 10-20 g / l. Samozrejme tiež platí, že s hustotou rastie aj hmotnosť.

späť na začiatok ↑

Veľkosť a nosnosť sedacích vakov

Veľkosť (a s ňou súvisiace maximálna nosnosť) vrecia voľte vždy s ohľadom na jeho využitie, teda ako ho budete chcieť používať (či pre sedenie, alebo ležanie) a pre koho bude určený (dospelý, dieťa, viac osôb).

Veľkosť sa oplatí vyberať skôr podľa objemu než podľa rozmerov, pretože tie sa môžu meniť v závislosti na pohybe náplne (po usadení osoby je vak na šírku väčšie a na výšku naopak menšie). Napriek tomu výrobcovia tieto dva rozmery často uvádzajú.

Všeobecne možno povedať, že najdlhší rozmer 140 cm postačí k pohodlnému sedenie aj vyšším osobám a rozmer 180 cm k pohodlnému ležanie. Ak si neviete rady, vhodným riešením môže byť obstaranie rozkladacieho sedacieho vaku, ktorý možno pomocou fixačných popruhov ľahko premeniť v kreslo alebo lôžko. Tento typ sa hodí pre všetky využitia (do detských izieb, pre dospelých alebo hostí).

Podľa objemu rozdeľujeme vaky na:

 • malé do 250 l – ktoré sa hodia skôr ako podnožky alebo sedátka pre malé deti,
 • stredni 250 l do 350 l – sú ideálne do menších priestorov, pre jednu osobu a len na sedenie,
 • veľké nad 400 l – tieto vaky poskytujú priestor aj pre jednu alebo dve sediace či ležiacej osoby.

Najmenšie sedacie vaky sú skôr taburety, ktoré možno použiť ako podnožky alebo sedátka pre deti. Väčšie sú jednomiestne sedacie vaky v tvare hrušky alebo kresla. Maxi, XXL a XXXL sedacie vaky a vrecia sú v tvare vankúše (niekedy tiež napr. futbalovej lopty) a sú určené pre dve a viac osôb (napr. o veľkosti 140 x 180 cm). Často sú opatrené fixačnými popruhmi.

Maximálna nosnosť býva u každého výrobku uvedená. Zvyčajne sa pohybuje nad 100 kg.

späť na začiatok ↑

Tvar sedacieho vaku

Vaše rozhodovanie by malo určite zahŕňať aj výber správneho tvaru sedacieho vreca. Tu závisí ako na vašich preferenciách a účelu použitia (ležanie, sedenie, príp. Oboje), tak aj na veľkosti priestoru v ktorom bude vak umiestnený.

Vyberať môžete medzi týmito tvary:

 • vankúš,
 • hruška,
 • kreslo,
 • loptu,
 • banán,
 • taburet, puf a podnožník.

Vankúš

Sedacie vaky a vaky v tvare vankúše (obdĺžnika) sú najčastejšie variantou. Ich obľúbenosť sa odvíja najmä od univerzálnosti použitia – možno ich totiž využiť ako k ležanie, tak na sedenie (ich súčasťou totiž spravidla bývajú fixačné popruhy), často aj pre dve osoby. Pri sedení ale nebývajú tak pohodlné ako napríklad hrušky alebo kresla. Ležanie je naopak veľmi pohodlné a možno ho využiť aj ako lôžko pre hostí. Počítať ale musíte s väčšou priestorovou náročnosťou.

Hruška

Ďalšou obľúbenou variantou sú sedacie vaky v tvare pripomínajúce hrušku (dolná časť je širší, horná užší), vďaka čomu sedíte pomerne vysoko (lepšie sa z nich vstáva) a zároveň máte dobrú oporu pre chrbát a hlavu. Tento typ je možné využiť iba pre sedenie, a to i dlhodobé. Naviac sa hodí aj do menších izieb, pretože je priestorovo nenáročný.

Kreslo

Sedacie vaky a vaky v tvare kresla si čiastočne udržujú svoj tvar a zároveň sa prispôsobí vášmu telu, z tohto dôvodu poskytujú určitú oporu a vysoký komfort pri sedení. Tento typ sa zvyčajne líšia práve podľa miery, do akej ho možno tvarovať. Hodí sa ako do bytu, tak napríklad do kancelárie.

Lopta

Veľký záujem je aj o detské sedacie vaky v tvare lopty (najčastejšie futbalového), ktoré môžu využiť ale aj dospelí. Najčastejšie sa jedná o vrecia strednej veľkosti a guľovitého tvaru, ktoré vás po dosadnutí „objímu“. Ideálne sú pre leňošenie detí, ktoré ich majú väčšinou najradšej. Jedinečný je aj dizajn, ktorý veľmi vkusne zapadne do každej detskej izbičky.

Banán

Banán je menej častá varianta sedacích vakov. Používa sa primárne na ležanie namiesto lehátka alebo kanape. Jeho výhodou je menšia priestorová náročnosť než u vankúšov, hodí sa preto aj do menších interiérov alebo na balkóny a lodžie.

Taburet, puf a podnožník

Taburety, pufy alebo podnožníky patrí medzi najmenšie varianty sedacích vakov, ktoré možno využiť ako podložku pod nohy, tak na krátkodobé sedenie. Vyberať môžete z viacerých tvarov – najčastejšie kociek, valcov alebo gulí. A dvoch prevedení – mäkkého (poddajného) a tvrdého, ktorý drží tvar a nemožno ho deformovať.

späť na začiatok ↑

Farba a dizajn sedacích vakov

Posledným kritériom je výber farby a celkový dizajn. V tomto ohľade máte skutočne voľnú ruku, keďže výrobcovia ponúkajú širokú paletu vzorov, potlačí a najrôznejších farebných variant (od klasických čiernych, bielych, šedých a hnedých sedacích vakov až po ružovej, červenej, fialovej, modrej alebo zelenej vrecia).

Odporúčame nezabúdať na to, že sa predsa len stále jedná o kus nábytku, ktorý by mal do interiéru vkusne zapadnúť. Všeobecne platí, že sedacím vakom pristanú výraznejšie farby (červená, ružová, tyrkysová alebo napríklad limetková). Často možno naraziť na vaky (predovšetkým vankúše), ktoré sú z každej strany odlišne farebné a podľa potreby ich môžete otočiť.

Údržba sedacích vakov

Údržba sedacích vakov je závislá najmä od materiálu, z ktorého je vyrobený poťah a na tom, či je tento poťah snímateľný, a možno ho teda prať v práčke. Tieto informácie sa musia pri každom výrobku uvedená.

Napríklad umelá kožušina by mala byť profesionálne vyčistená v čistiarni odevov. Najodolnejšie materiály (nylon a kortexin) možno čistiť pomocou bežných čistiacich prostriedkov na textílie, kefy a vlhkej handričky. Vrecia bez snímateľného poťahu čistite podľa pokynov výrobcu, ktoré by mali byť pri danom výrobku vždy zreteľne uvedené. V prípade potreby ich môžete vyprázdniť a po vyčistení a uschnutí poťahu opäť naplniť.

späť na začiatok ↑

Zdravotné prínosy sedenie na vaku

Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, sedacie vaky a vrecia sú odporúčané mnohými lekármi a odborníkmi aj ako zdravotné pomôcky. Umožňujú totiž pohodlné usadenie, ktoré nevyvíja nadmerný tlak na chrbticu a kĺby, naopak im poskytuje dostatočnú oporu a uvoľnenie. Sedacie vaky sa totiž dokonale prispôsobí tvaru tela. Ide tak o vynikajúci pomôcku pre:

 • osoby trpiace bolesťami pohybového aparátu,
 • osoby so zníženou pohyblivosťou,
 • tehotné ženy (pred i po pôrode),
 • meditujúci osoby,
 • malé deti,
 • autistické deti
 • či choré zvieratá.

Sedacie vaky sa maximálne prispôsobujú telu, vďaka čomu dochádza k hlbokej relaxácii svalstva. Ak preto trpíte bolesťami chrbta alebo kĺbov, odporúčame vám tento typ oddychu vyskúšať. Prekvapivo je možné využiť nielen pri relaxácii po dlhom pracovnom dni, ale napríklad aj pri práci na počítači miesto kancelárskeho kresla.

Podobne pre osoby dlhodobo pripútané na lôžko, môže vhodne zvolený sedací vak pre svoje jedinečné ortopedické vlastnosti pomôcť efektívne predchádzať vzniku preležanín a otlakov.

Tehotné ženy potom tento typ sedenie ocenia ako pred pôrodom pri úľave od bolestí chrbta a kĺbov, tak po pôrode pri dojčení pre jeho flexibilitu a pohodlie.

Vynikajúcim riešením sú menšie sedacie vaky aj pre meditujúci osoby. Meditačný vankúš naplnený polystyrénovými guľôčkami alebo napríklad pohánkovými šupkami totiž poskytne potrebnú oporu a zároveň maximálne pohodlie.

Ďalšie vynikajúce vlastnosťou sedacích vakov je aj ich úplná bezpečnosť, nemajú totiž ostré hrany ani tvrdé časti. Z tohto dôvodu sú vhodné aj pre malé deti, pretože nehrozí zranenie. Deti sedacie vaky a vankúše milujú, okrem sedenia a ležania totiž poskytujú tiež vynikajúce hraciu plochu.

Sedacie vaky a vrecia sa s veľmi dobrými výsledkami využívajú tiež pri terapii autistických detí. Pocit bezpečia má za následok uvoľnenie a ľahšie komunikáciu.

Vďaka vynikajúcim ortopedickým vlastnostiam sú sedacie vaky vhodné nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá, a to najmä tie chorá, ktorá sa nemôžu hýbať.

späť na začiatok ↑

Cenové relácie

Pri výbere najlepšieho sedacieho vaku alebo vrecia určite hrá úlohu aj cena. Tá sa odvíja ako od veľkosti, kvality prevedenia a použitých materiálov, tak i značky. Pokiaľ si chcete zaobstarať značkový sedací vak, musíte počítať s tým, že do veľkej miery budete platiť práve za značku. Na druhú stranu u renomovaného výrobcu budete mať do istej miery záruku kvality i prípadné reklamácie. Napriek tomu nemožno povedať, že vyššia cena automaticky znamená aj vyššiu kvalitu. Na druhú stranu výrazne lacné sedacie vaky a vrecia sú zvyčajne pochybnej kvality a dlho vám nevydrží.

Pre ľahšiu orientáciu je možné vydeliť štyri základné cenové kategórie:

 • do 40 €,
 • od 40 do 100 €,
 • od 100 do 200 €,
 • nad 200 €.

Lacné sedacie vaky

Za najlacnejšie sedacie vaky zaplatíte zhruba 20 €. Okolo 40 € zaobstaráte menšie (zvyčajne detské) sedacie vaky všetkých tvarov (prevažujú ale taburety, pufy a podnožníky). V tejto kategórii sa možno pritom často stretnúť aj s nafukovacími sedacími vakmi a vrecami. Tento typ väčšinou nie je opatrený snímateľným poťahom. Najčastejšie sa stretnete s polyesterom, prípadne nylonom. Klasickú výplní sú polystyrénové guličky, prírodné náplne (pohánkovej a špaldovej šupky) nájdete iba u malých vriec a taburetov (vhodných napríklad pre meditáciu).

Bežné sedacie vaky

Väčšina výrobkov sa ale pohybuje od 40 do 100 €. Jedná sa o najžiadanejšie a užívateľsky najobľúbenejšie vrecia najčastejšie v tvare vankúšov (často s fixačnými popruhmi), hrušiek alebo kresiel. Najčastejšími záprahovými materiály sú polyester a nylon (prípadne ekokože). Stretnúť sa tu môžete aj so sety v rovnakom dizajne (napr. kreslo a podnožník). V tejto cenovej kategórii zvyčajne získate ako dobrú kvalitu, tak dostatočné pohodlie.

Vysoko kvalitné sedacie vaky

Pri investícii do 200 € získate veľké sedacie vaky (vankúše) určené pre ležanie dvoch osôb (i veľkosti XXXL) často so zaujímavou potlačou, sedacie vaky (pufy) z umelej kožušiny v luxusnom prevedení alebo napríklad sety a luxusné sedacie vaky – kreslá. Kvalita je väčšinou vysoká. Stretnúť sa môžete aj so snímateľným poťahom.

Top sedacie vaky

Od 200 € vyššie sa nachádzajú naj sedacie vaky a vrecia. Pokiaľ sa jedná o menšie typy, vynikajú vysokou kvalitou prevedenia, luxusnými materiálmi (môže sa jednať aj o pravú kožu). Väčšinu ide ale o nadrozmerné vrecia na ležanie dvoch a viac osôb, prípadne sady (napr. piatich taburetov). V tejto kategórii pritom nájdete i veľké sedacie vaky (najčastejšie vankúše a hrušky) s prírodnou výplňou, ktoré sú zvyčajne šité na zákazku.

späť na začiatok ↑

Tipy na záver:

 1. V prípade, že zháňate viac kusov sedacích vakov či vriec (napr. do odpočinkových miestností, škôl a škôlok, knižníc a pod.), Môžete zakúpiť zvýhodnené sety viac kusov.
 2. Ak trpíte alergiami na roztoče apod. je vhodné zvoliť antibakteriálnu úpravu poťahu.
 3. Ak vyberáte sedací vak cez internet, overte si veľkosť (príp. objem) v popisku u daného výrobku. Fotografie môžu často klamať (vrece môže vyzerať väčšie alebo naopak menšie).
 4. Ak patríte medzi manuálne zručné osoby, môžete si skúsiť sedací vak alebo vrece sami ušiť, upliesť alebo uháčkovať. Ak vás zaujíma táto možnosť, potrebné návody nejdete na internete.
 5. Ak si nie ste výberom sedacieho vaku alebo vrecia istí, môžu vám pomôcť tiež recenzie ostatných užívateľov alebo výsledky spotrebiteľských testov, ktoré zverejňujú rebríčky víťazov (často desať najlepších produktov).
 6. Sedacie vaky a vaky pre deti i dospelých môžete lacno zohnať napríklad v bazáre, výpredaji alebo v zľave. Predmetom najrôznejších akcií bývajú často práve detské sedacie vaky a vrecia.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď