Ako vybrať sedaciu súpravu

Správny výber sedacej súpravy nie je tak jednoduchý, ako sa na prvý pohľad zdá. Vzhľad a dizajn je síce viditeľný na prvý pohľad, takže sa podľa neho sedačka vyberá najčastejšie, ale rozhodne by to nemal byť najdôležitejšie parameter, podľa ktorého sa rozhodovať. Ak chcete, aby vám pohovka vydržala veľa rokov, je nutné sa zamerať aj na konštrukciu a čalúnenie. Na čo si dať pozor pri výbere sedacej súpravy a podľa čoho sa riadiť, sa dozviete v tomto článku.

Pred výberom si urobte jasno

Pred tým, než sa rozhodnete pre farbu, konštrukciu alebo veľkosť sa zamyslite nad týmito aspektmi:

  • pre koľko osôb sedačku kupujete,
  • či sú vo vašej rodine aj malé deti,
  • či s vami na pohodlnom sedáku budú chvíle relaxu tráviť aj domáci maznáčikovia,
  • či chcete pohov na relaxovanie alebo ako súčasť kancelárie,
  • plánujete na gauči čas od času prespať,
  • budete chcieť aj úložný priestor,
  • aký veľký je izba, v ktorom bude pohovka umiestnená,
  • akému čalúnenie dáte prednosť.

Akonáhle sa ujasníte tieto body, nebude vám nič stáť v nákupe najlepšie sedacie súpravy pre váš domov.

Umiestnenie a veľkosť

Zo všetkého najdôležitejšie je veľkosť miestnosti. Od tej sa bude odvíjať veľkosť aj typ samotnej sedačky. Nezabudnite na dostatočný priechod. Medzi pohovkou a stenou či iným kusom nábytku by mal byť priestor o šírke minimálne 80 cm. Len tak sa okolo sedačky bude dať voľne pohybovať. Sedačka by mala byť umiestnená tak, aby ste videli na dvere. Budete tak mať prehľad o osadenstvu a večer sa budete cítiť bezpečnejšie.

Zlaté pravidlo hovorí, že menej je viac. Rovnako tak by ste mali uvažovať aj vzhľadom k veľkosti izby. Ak bývate v malom panelovom byte, asi ťažko do obývačky umiestnite rozľahlú sedaciu súpravu do U. A ak predsa len áno, pravdepodobne jej zaberiete všetok priestor, takže bude obývačka pôsobiť stiesneným dojmom a nebude sa v ňom cítiť dobre. Nezabudnite tiež na priestor pred sedačkou, kam sa spravidla umiestňuje konferenčný stolík.

Pri uvažovaní nad veľkosťou berte do úvahy aj veľkosť vašich dverí. Sedačky sa síce väčšinou predávajú rozložené, ale aj tak majú jednotlivé kusy pomerne veľké rozmery, ktoré bude potrebné predniesť cez dvere.

Riešenia pre malé izby

Ak hľadáte vhodnú sedaciu súpravu do malého bytu, môžete zvoliť rohovú variantu. Chytro a funkčne tak využijete roh miestnosti a ešte si pri leňošenie užijete dostatok priestoru. Okrem sedacie súpravy do L sa ponúka aj variant 3 + 1 + 1 alebo 3 + 2 + 1. Izbu teda vybavíte trojsedákom, ktorý poskytne miesto pre sedenie až 3 osobám a k nemu zaobstaráte buď dve kreslá alebo dvojsedák a jedno kreslo. Najmä kreslá sú veľmi variabilné a nenáročná na miesto, takže sú dobrým riešením sedacieho priestoru navyše. Miesto navyše poskytnú aj polstrované taburety, ktoré často ukrývajú aj úložný priestor.

Riešenie pre veľké izby

U veľkých izieb máte to šťastie, že nie ste limitovaní priestorom. V tom prípade môžete bez rozpakov siahnuť po veľkej sedačke do tvaru U. Tá väčšinou ponúka priestor pre sedenie 5 a viac osôb. Vzhľadom k tomu, že je dnes trh bohatý na výber celočalouněných sedačiek, môžete tú vašu pokojne postaviť do priestoru, už totiž neplatí, že pohovka musí byť len pri stene. Vďaka priestorovému využitie môže fungovať aj ako predel medzi obývacia a kuchynskou časťou, ktoré sú dnes často spojené do jednej miestnosti. Toto riešenie je praktické. Ak príde návšteva, môže sa pohodlne usadiť a vy pre občerstvenie nemusíte odbiehať ďaleko.

Multifunkčnosť

Multifunkčnosť sa prejavuje v spojení s úložným priestorom a rozkladací funkcií. Rozmyslite si preto, či je pre vás toto podmienkou alebo len príjemným bonusom. Sedacia súprava totiž musí vyhovovať najmä vašim požiadavkám.

Úložný priestor je spravidla situovaný do dlhšieho priestoru pod gaučom. Vďaka dostatočnej veľkosti do neho pohodlne uložíte perinu aj s vankúšom, prípadne deky alebo sezónne oblečenie. Je však možné do neho schovať aj časopisy alebo knihy, ktoré nechcete nechať povaľovať na konferenčnom stolíku.

Ďalším vylepšením môže byť rozkladacie funkcia. Tú ocenia všetci tí, ktorí doma bojujú s priestorom. Jedným kusom nábytku tak môžete vyriešiť priestor na sedenie i spanie. Všeobecne nie sú pohovky vhodné na každodenné spanie, sú ideálnym riešením pre občasné uloženie návštev, či prespanie v prípade, že váš partner chrápe. Ak však sedaciu súpravu kupujete už s požiadavkou každodenného spanie, odporúčame siahnuť po takej, ktorá je vybavená kvalitným matracom. Najlepšie rozkladacie sedacie súpravy pre každodenné spanie disponujú pružinovým matracom.

Pri výbere rozkladacie sedacie súpravy si vyskúšajte, ako ľahko z nej ide lôžko urobiť. Rozloženie by vám rozhodne nemalo zabrať dlhšie ako minútu. Tiež zloženie by malo byť rýchle a jednoduché. Zvládnuť by ho s prehľadom mali aj ženy. Lôžková časť by mala byť pohodlná aj v prípade, že na sedačke budete spať len občas. Rozhodne odporúčame si sedačku vyskúšať v kamennom obchode a potom ju kúpiť na e-shope, určite ušetríte. Je veľmi častým nešvárom, že rozkladacia časť je oveľa tvrdší ako časť sedáková. Kvôli kombinácii dvoch tvrdosťou sa na sedačke veľmi nepohodlne spí.

Maximálne úsporné riešenie je podľa nás rozkladacia rohová sedacia súprava s úložným priestorom. Toto vybavenie vám poskytne aj sedacia súprava do U. V prípade trojsedáka nie je rozkladacia funkcia ani funkcia úložného priestoru tak častá.

Najlepšie výplň sedacích súprav a konštrukcia

Typ výplňového materiálu má veľký vplyv na pohodlie a tiež na životnosť. Nekvalitné výplňové materiály sa čoskoro presedia, takže sa na sedačke nebude relaxovať tak pohodlne ako na začiatku. Okrem toho je tiež dôležité sa rozhodnúť pre materiál, z ktorého je vyrobená konštrukcia. Každý typ má totiž iné vlastnosti.

Výplňové materiály

Do kvalitných sedačiek sa najčastejšie používa výplň s polyuretánovej peny, ktorý môžete poznať aj pod skratkou PUR. Medzi základné vlastnosti čalúnnických pien sa radí:

  • pružnosť,
  • elasticita,
  • priedušnosť.

Molitan a textilná drť

Najlacnejšie sedacie súpravy sú vyplnené molitanom alebo dokonca aj drví zo starého textilu. Tieto dva druhy výplne by sme rozhodne neodporúčali, pretože majú krátku životnosť a neposkytujú dostatočné pohodlie.

Sendvičová výplň

Výplň najlepších sedačiek sa skladá z viacerých druhov pien, ktoré sa na seba vrstvia. Vytvára tak sendvičový efekt, ktorý môžete poznať skôr v spojení s matracmi na spanie. Každá pena má inú tuhosť. Vďaka rozdielnym tuhosti sa dosiahne optimálné mäkkosti, ktorá dokáže tlak tela užívateľa rozniesť tak, aby nedošlo k zníženiu optimálnej ergonómie polohy alebo nadmernému či nevhodnému preťažovaniu telesného aparátu.

Peny sa delia do kategórií:

  • N – štandard,
  • HR – vysoko elastické,
  • V – viscoelastické,
  • W – odľahčené,
  • H – tuhé / super tuhé,
  • RE – recyklované.

Ďalej sa u nich uvádza objemová hmotnosť (kg / m3) a odpor proti stlačeniu pri 40% stlačení (kPa).

Príklad: Ak sa stretnete s označením N3545 FR, odvodíte tieto informácie: N – štandardný typ peny, 35 označuje váhu v kg na 1 m3, 45 – zodpovedá hodnote 4,5 kPa, ktorá bola vyvinutá pri stlačení tejto peny o 40% svojej výšky . Ďalšie písmená dopĺňajú vlastnosti peny, v tomto prípade F – pena so zníženou horľavosťou, ktorý je vhodná aj do verejných priestorov, R – úprava za pomocou retikulace (to je výbuch plynu v komore).

Perie, lenivá pena

Perie a lenivá pena sa používajú v prípade, že chcete mäkké sedenie. Tieto dva materiály však majú tendenciu kopírovať sed, takže časom dôjde k vysedění „jamky“, z mäkkých sedačiek sa horšie vstáva.

Konštrukcia

Konštrukcia čiže kostra sedačky sa najčastejšie vyrába z masívu, drevotriesky, kovu a plastu. Nosnú časť môže tvoriť tzv. vlnovec, drevené lamely alebo látkové nosné pásy. Posledné menované by sme však neodporúčali, lebo sa časom vyťahujú. Vlnovec čiže vlnovcová pružina má podobu vlnovky, ktorá je umiestnená v sedačke vodorovne.

Sedačky s vlnovcovou pružinou sú mäkšie ako sedačky s bonellovou pružinou, ale majú rovnakú kvalitu a výdrž ako sedačky s PUR matracov. Kombinácia vlnovky a PUR peny odkazuje k mäkkému sedenie, vlnovka a HR PUR prepožičiava sedačke stredne mäkké sedadlo a kombinácie vlnovky a bonelle zodpovedá stredne tuhému sedáku.

Medzi najodolnejšie sedačky s dlhou životnosťou sa radia tie s masívnou konštrukciou. Pre bočné plochy sa využíva drevotrieska.

Konštrukcia z drevotriesky, smrekového alebo borovicového dreva sú charakteristické tým, že sú lacnejšie, ľahšie, ale tiež majú nižšiu životnosť. Tento typ konštrukcie je najvhodnejší pre obstaranie dočasné sedačky, treba než našetríte na skutočne kvalitný výrobok.

Po kovovej konštrukcii siahnite v momente, keď si kupujete rozkladaciu pohovku. Pamätajte na to, že kvôli rozkladanie sú niektoré časti sedačky oveľa viac namáhané. Pri zaobstaraní tejto varianty si priplatíte a musíte sa pripraviť aj na väčšiu hmotnosť sedačky.

Sedačky s plastovou konštrukciou je vhodné zvoliť maximálne do detských izieb.

Výber poťahu sedacej súpravy

Poťahový materiál má vplyv jednak na vzhľad, ale aj na životnosť. Prispôsobiť by ste ho mali svojmu vkusu. Škála poťahových materiálov je široká a môže ovplyvniť celkový pocit zo sedenia. Je dôležité, aby bol príjemný na dotyk.

Ak neviete, ako vybrať poťah na sedaciu súpravu, uvažujte nad tým, kto všetko bude na sedačke sedieť. Máte malé deti? Alebo s vami televíziu sledujú domáci maznáčikovia? V tom prípade bude vhodné siahnuť po materiálu s vyššou odolnosťou, oteruvzdornosťou alebo úpravou pre jednoduché čistenie. Horúcim trendom poslednej doby je povrchová úprava teflónom, ktorý spôsobuje vodoodpudivosť. Netkaný materiál, u ktorého nehrozí zaškrtnutie, vytiahnutie vlákien a ich pretrhnutí je vhodný pre domácnosti so psami a mačkami.

Textilné poťahové materiály

Textil všeobecne ponúka viac farebného prevedenia a farebných kombinácií ako pravá koža. Na výber je aj veľa vzorov a štruktúr. Dajú sa ľahko kombinovať a priestoru prepožičiavajú útulnosť.

Vlastnosti textílie ovplyvňuje jej zloženie. Pri výbere sa zamerajte na gramáž. Vysoká gramáž odkazuje ku kvalitnejším produktom, textile s nízkou gramážou sa rýchlejšie vyšoupou a opotrebujú. Dôležitá je tiež svetlostálosť alebo náchylnosť ku žmolkovaniu. Podstatná je aj hodnota oteruvzdornosti, ktorý sa označuje ako test Martindale. Udáva, koľkých otáčkam bola sedačka vystavená, aby sa zistilo, ako náročné je sedačku prodřít. Čím vyššie číslo, tým lepšie.

Čo je to test Martindale

Test Martindale sa vykonáva za použitia plsteného kotúča, ktorý sa pod určitým tlakom otáča tak dlho, kým nedôjde k prvému pretrhnutiu textílie. V tomto momente sa zaznamená, koľko otáčok bolo potrebné k tomu, aby sa povrch poškodil. Minimálna hranica pre materiál, ktorý sa používa pre čalúnenie výrobkov pre domácnosť, je 20 000 otáčok. Zjednodušene povedané, čím väčší počet otáčok, tým lepšie.

Test žmolkovaniu

Odolnosť proti žmolkovaniu sa vykonáva za pomoci niekoľkých metód. Najčastejšie sa používa odieranie a pranie. Stupeň žmolkovatosti sa určuje podľa škály v rozsahu 1-5. Čalúnické látky by mali dosahovať žmolkovacího stupňa 4-5.

Test stálofarebnosti

Stálofarebnosť sa hodnotí na škále 1-8. Posudzuje sa odolnosť proti UV žiareniu, proti treniu za sucha, proti treniu za morka, stálofarebnosť pri komerčnom i domácom praní. Minimálny stupeň stálofarebnosti pre čalúnnický nábytok je hodnota 6. Na stálosti farby sa významne podpisuje zloženie tkaniny.

Najbežnejšie typy textilných poťahových materiálov

Výber látok sedacích súprav je bohatý. Nižšie prinášame charakteristiku niektorých z nich.

  • Mikrovlákno – je vyrobené z tenkých vlákien, na dotyk i pohľad pripomína semišovú useň, má luxusný vzhľad a ľahko sa udržiava.
  • Bavlna – pre čalúnenie sedacích súprav sa príliš často nepoužíva, pretože má veľmi obmedzenú životnosť, stálosť farieb a horšie sa udržuje. Je obľúbená pre svoj prírodný pôvod a nízku obstarávaciu cenu.
  • Mikroplyš – je najčastejšie používaným materiálom pre čalúny. Obľúbený je najmä kvôli svojim úžitkovým vlastnostiam, ktoré sú dané pevným tkaným podkladom (50% bavlna, 50% PES) a horným odolným vlasom (100% nylon). Horný vlas je tak odolný proti zašpineniu a ľahko sa udržiava.
  • Žinylka – je veľmi príjemná na dotyk. Zloženie je podobné ako u mikroplyšu, teda 50% bavlna a 50% PES. Do podkladu je vtkaný 100% nylonový vlas, ktorý je však kvôli svojmu zloženiu veľmi náchylný na zašpinenie. Čistenie je ťažké a nemusí zaručiť vždy dokonalý výsledok.
  • Mikrofáza – kvôli jednovrstvovému a povrchovo upravenému 100% nylonu je tento materiál čoraz obľúbenejšie. Má dobré vlastnosti a priaznivú cenu. Je odolný proti špine a veľmi ľahko sa čistí.

Materiály z kože, usne alebo ekokoža

Pojem koža označuje nespracovanú surovinu. Až po spracovaní sa jej hovorí useň. V súčasnosti sú pojmy prírodná useň a kože synonymá.

Prírodná useň / koža

Tento materiál je veľmi odolný, a ak sa o neho budete náležite starať, vydrží vám ako nový mnoho rokov. Pre starostlivosť o kožu sa používajú iba špecializované výrobky určené pre ošetrovanie kože. Pred tým, než sa rozhodnete pre koženú sedaciu súpravu, si rozmyslite, čo od kože očakávate. K dostaniu sú totiž 3 typy prírodných usní: pigmentované, semianilinovej a anilínové. Každá z nich má iné vlastnosti a iný spôsob opracovanie povrchu. Nie je teda pravdou, že všetky kožené sedačky sú studené. Spôsob opracovanie povrchu má veľký vplyv na následnú údržbu, komfort i zachovanie prírodných znakov.

  • Anilínová useň – je charakteristická zachovaním prírodného charakteru v čo najviac možnej miere. Líc usne nie je takmer korigovaný a vzhľad je nejednotný. Často si na nej môžete všimnúť vrások alebo napríklad stôp po bodnutí hmyzom. Tento typ usne najviac odkazuje k pravej koži. K prefarbenie sa používa anilínová farba, ktorá je transparentná a vodouriediteľná. Povrch nie je chránený žiadnou pigmentovú vrstvou, takže póry dobre dýchajú. Povrch má teda príjemnú teplotu, ale je náchylný na znečistenie. Je jemný až zamatový a náchylný na svetelné žiarenie. Svetelné žiarenie na povrchu necháva charakteristickú patinu. Krátkodobé ošetrenie proti pôsobeniu vody sa vykonáva pomocou prípravkov na báze vosku.
  • Nubuk – patrí do anilínových usní, líšia sa v tom, že sa líc kože dokončuje brúsením. Vďaka tomu dochádza k lepšiemu pohlcovaniu či prepúšťanie vlhkosti. Je však náročnejšie na pravidelnú údržbu. Rovnako ako anilínová useň je náchylný na svetelné žiarenie.
  • Semianilinová useň – prefarbovanie sa vykonáva rovnako ako u anilínových usní. Povrch sa navyše ošetruje slabou vrstvou pigmentu, ktorý zjednotí, ale nenaruší prírodný vzhľad. Jednotnosť však na celej ploche nečakajte. Koža dýcha, je príjemná na dotyk a kombinuje mäkkosť a príjemný omak anilininových usní s výhodou vyššou ochrany na líci, ktorý vzniká vďaka povrchovej úprave.
  • Pigmentová useň – je charakteristická tým, že sa jej povrch ošetruje pigmentom o určitej hrúbke, takže krycie charakter zjednotí vzhľad kože. Pigmentová farba má vplyv na mäkkosť i dotyk a zvyšuje odolnosť proti zašpineniu. Podľa recenzií a záujmu zákazníkov sú sedacie súpravy z pigmentované kože najlepšou voľbou najmä kvôli menej náročné údržbe. Koža je odolná proti svetelnému žiareniu aj stieranie povrchovej úpravy. Na rozdiel od predchádzajúcich usní, je táto obmedzená v schopnosti prepúšťať vlhkosť, zároveň nie je ani tak komfortná ako vyššie spomínané.

Umelé usne / ekokoža

Tento typ čalúnenie býva mylne zamieňaný za skoršie koženku. Pre koženku je charakteristická polyvinylchloridový horná vrstva a neznášanlivosť voči soli, čo viedlo k jej praskaniu. Moderné umelé usne však majú hornú vrstvu z 100% polyuretánu a podklad z 100% bavlneného úpletu. Sú tak vhodné pre alergikov a navyše sa ľahko čistí. Na čistenie sa používa čistá voda s trochou saponátu.

Dobrá rada: Ak chcete ochrániť textilné alebo kožené čalúnenie, je najlepšou voľbou obstaranie prehozu sedacie súpravy. Oceníte ich najmä v prípade, že doma máte malé deti alebo zvieratá. Prikrývky alebo napínacie poťahy na sedacie súpravy sú tiež jednoduchým riešením zmeny vzhľadu nábytku.

Údržba poťahových materiálov

Aby ste predĺžili životnosť vašej sedačky, mali by ste sa o ňu pravidelne starať. Okrem údržby, ktorú by ste mali vykonávať niekoľkokrát do mesiaca, je vhodné nechať sedačku najmenej raz za rok odborne vyčistiť. Cena za vyčistenie sedacie súpravy sa pohybuje od počtu sedákov a miery znečistenia. Pokiaľ bude sedačka s textilným čalúnením len zaprášená bez väčších škvŕn, vyjde vás čistenie veľké sedacie súpravy do U zhruba na 40 euro. Pri nadmernom znečistení sa cena údržby zvyšuje.

Čistenie textilných materiálov

Sedačky čalúnené textilom by ste mali pravidelne vysávať vysávačom s stredným alebo nízkym výkonom a nástavcom na čalúnenie. Predídete tak vzniku prachových máp, ktoré sa môžu objaviť pri mokrom čistení škvŕn.

Ak sedačku omylom polejete alebo spôsobíte inú škvrnu, ihneď ju odstráňte. Tekutinu sa odporúča najskôr odsať savými textilnými utierkami a následne ju vyčistiť roztokom vody a neutrálneho mydla krúživými pohybmi smerom od okrajov škvrny k jej stredu. Nedôjde tak k zväčšeniu škvrny. V prípade, že je na sedačke hrubší škvrna napríklad od čokolády, odstráňte jej zvyšky po zaschnutí tupým predmetom.

Textílie sa dočisťuje vodou. Pokiaľ na sedáku vznikne mapa, budete musieť vyčistiť celý štvorec. Zvyšnú tekutinu odsajte čistými bielymi handričky alebo papierovými utierkami.

Čistenie kože

Pre čistenie pohoviek z prírodnej usne používajte len prípravky na to určené. Nepoužívajte čistiace prostriedky na báze rozpúšťadiel ani prostriedky pre ošetrovanie topánok a kabeliek. Nesmie sa používať ani kozmetické krémy či prípravky na parkety.

Pokiaľ dôjde k znečisteniu, odstráňte škvrnu ihneď. Využite utierku alebo špongiu namočenú v destilovanej vode a krúživými pohybmi, jemne a bez väčšieho tlaku škvrnu utierajte. Vysušte ju bavlnenou utierkou a zvyšok tekutiny odsajte papierovou vreckovkou. Myslite na to, že akonáhle koža tekutinu absorbuje, zostane škvrna na povrchu už navždy.

Ako vybrať farbu a dizajn sedacie súpravy

Výber farby je úplne vo vašej réžii. Majte však na pamätí jednoduché pravidlo, ktoré hovorí, že príliš výrazná farba s výrazným dekorom sa čoskoro „opozerá“, nebude vás baviť a čoskoro vyjde z módy. Ak hľadáte modernú sedaciu súpravu, ktorú chcete mať v izbe dlhé roky, voľte radšej jednofarebné prevedenie a neutrálne farby, medzi ktoré sa radia odtiene čiernej, hnedej a svetlých farieb.

Veľké sedacie súpravy sa odporúčajú zhotovovať skôr v jednofarebnom prevedení, ktoré príjemne oživia vankúšiky najrôznejších farieb a potlačí. V prípade, že chcete, aby sedačka interiéru dodala určitý farebný tón, vyberte výraznú farbu.

Na vzhľade sa podpisuje aj podnoží. To môže zodpovedať štýlu, v ktorom máte váš interiér zariadený. Na výber sú nôžky prírodné drevené alebo kovové, najčastejšie chrómové alebo z brúseného nerezu. Podnožie je možné zladiť s podnožím konferenčného stolíka, ale aj kreslá.

Nôžky, najmä ich výška majú vplyv aj na praktickú stránku veci. Pod nábytkom na vyššom podnoží sa ľahšie upratuje, prejsť pod ním môže napríklad robotický vysávač. Vyššia podnož má vplyv aj na vyššie položenú sedaciu plochu, takže sa vám z pohovky bude lepšie vstávať.

Komfortné prvky

Najlepšie sedaciu súpravu vám bez diskusie pomôže vybrať to, na aký účel ju kupujete. Budete na nej skôr relaxovať alebo viesť pracovné rokovania?

Sedacie súpravy pre odpočinok

Ak kupujete pohovku za účelom odpočinku, zamerajte sa na výšku a hĺbku sedadla. Výška sedacej plochy by mala byť pod vašimi kolenami, hĺbka by mala byť taká, aby sa vám pohodlne sedelo. Sed by nemal byť úplne vzpriamený, ale skôr by sa malo jednať o polosed / pololeh. O komfort pri relaxácii sa postarajú výškovo nastaviteľné podhlavníky a podrúčky. Vďaka výškovo nastaviteľným podhlavníkům si na gauči oddýchnu aj muži s výškou 190 cm. Niektoré typy pohoviek ponúka i relaxačný roh, ktorý okrem podhlavníkov umožňuje aj zmenu hĺbky sedu. Čalúnenie je väčšinou textilné.

Sedacie súpravy do pracovní

Sedacie súpravy do pracovní sú väčšinou vysoké. Sedacia plocha by mala byť v úrovni kolien, aby sa na ňu pohodlne sedadlo, ale tiež sa z nej pohodlne vstávalo. Sedacia plocha zvyčajne nie je hlboká a operadlá podporujú skôr vzpriamenejší sed. Čalúnenie je najčastejšie kožené, lacné sedacie súpravy sú čalúnené ekokožou. Tento typ čalúnenie je reprezentatívny a navyše ľahko udržiavateľný.

Dobré rady

Na záver sme pre vás pripravili ešte niekoľko praktických rád.

  • Ak chcete, aby vzhľad sedačky vydržal čo najdlhšie ako nový, vyberajte sedačku, ktorá je prešitá. Prešívanie je najčastejšie na sedacej ploche a zabezpečí, že sa látka nevyťahá tak ľahko, ako sedačky bez švov.
  • U rozkladacích pohoviek sa zaujímajte najmä o materiál výsuvnej konštrukcie a kolieska. Rozkladaním sa pohovka viac namáha.
  • Medzi ďalšie vychytávky patrí integrované zásuvky alebo USB porty. K dostaniu sú aj sedačky s motorovo nastaviteľnou hĺbkou sedu. Nezabudnite však, že ak sa motoriek pokazí, budete musieť do opravy investovať nemalé peniaze. Niektoré pohovky majú integrovaný stolík pre odloženie nápojov alebo knihy. Súčasťou lakťových opierok môže byť aj vstavaná chladnička.
  • Kožené sedacie súpravy by nemali byť umiestnené tam, kde na nich dopadá priame slnečné svetlo ani v blízkosti tepelného zdroja (radiátor, krb).
  • Ak bývate na poschodí, myslite na to, či sa so sedačkou dobre vytočíte na schodoch, prípadne aké iné zúženiny by vám mohli prirobiť vrásky na čele.
  • Vysoko kvalitné sedačky disponujú komorovými vankúšmi, ktoré zabraňujú zľahnutie výplne.
  • Protišpinivá úprava čalúnenie zabezpečí, že voda po poťahu skĺzne alebo čarbance od prepisovačky očistíte vlhkou handričkou a vlažnou vodou.
  • Do zimnej záhrady je vhodné zvoliť ratanovú sedaciu súpravu, pre vonkajšie záhrady sú k dostaniu sedacie súpravy záhradné. Môžu byť vyrobené z rôznych materiálov napr .: plast, kov alebo drevo. Vždy však musia byť ošetrené špeciálnym prípravkom proti poveternostným vplyvom a na zimu sa je odporúča schovať na suché miesto.
  • Pokiaľ máte atypicky riešenú obývacia izbu alebo dokonca celé obydlia, je najlepšou voľbou nechať si zhotoviť sedaciu súpravu na mieru.
  • Ak uvažujete o tom, kde vybrať sedaciu súpravu, odporúčame špecializovaný obchod, v ktorom si ju budete môcť osobne vyskúšať. Následne ju môžete zaobstarať na niektorom z e-shopov, kde ju pravdepodobne zoženiete za lepšiu cenu.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo