Ako vybrať sendvičovač

Teplý, chrumkavý chlieb s opečenou kôrkou. Roztavený syr, ktorý sa dlho tiahne a na jazyku rozplýva. Dokonale prepečená šunka, šťavnatá a lahodná. To všetko môžete mať v jedinom, perfektnom toastu. Na večeru, na raňajky alebo ako vítanú desiatu pre deti. Vybrať sendvičovač pre prípravu spomínané lahôdky nie je len tak. Sendvičovačov je veľa a dnes už v nich môžete pripravovať aj mnoho ďalších dobrôt. Líšia sa aj použitým materiálom, funkciami a bezpečnosťou. Ako teda zvoliť ten najlepší sendvičovač? Poďme sa pozrieť.

Recenzie sendvičovačov – vyberte si ten najlepší elektrický sendvičovač

Pri testovaní sendvičovačov sme sa zamerali hlavne na ich praktické použitie. Zaujímalo nás, ako sú variabilné, užívateľsky prívetivé, rýchle a aké ponúkajú funkcie. Rozhodne berieme do úvahy tiež zložitosť či jednoduchosť údržby a čistenia, ktoré sa u rôznych typov výrazne líši. Dôležitou položkou pri nákupe je tiež cena a dizajn výrobku. Poďte sa teda pozrieť na recenzie sendvičovačov, ktoré sme pre vás vybrali a zistiť, ktorý sendvičovač je víťazom testu.

Rozdiel medzi sendvičom a toastom

V bežnej reči sa obaja pojmy miešajú a nevidíme medzi nimi rozdiel. Napriek tomu sa jedná o dva odlišné pokrmy, ktoré sa líšia vďaka forme prípravy. U prípravy toastov sa grilujú či zapečú len kúsky (krajce) pečiva a potom sa obloží (prípadne len ľahko zapečú). Toast je v podstate klasická obložená hrianka. Prístrojom na prípravu toastov sa hovorí hriankovače. Oproti tomu u prípravy sendvičov. Všetky suroviny sa dajú na pečivo, potom na ne položíte druhý plátok pečiva a celok necháte zapiecť v sendvičovači. Pripraviť ho možno v mikrovlnnej či klasické rúre, ale chuťovo sa nemôžu rovnať tým zo sendvičovača. Z nich je kôrka výrazne propečenější.

Ak budeme dodržiavať toto názvoslovie, tak platí že v sendvičovači bez problémov urobíte aj toast. Ale naopak v hriankovači (toustovači) urobíte sendvič ťažko. Respektíve urobíte, ale jeho náplň vám s najväčšou pravdepodobnosťou vytečie dovnútra hriankovače.

Sencor SSM 4300SS

Typklasický
Príkon700 W
Materiál plochy na pečenieteflón
Tvar sendvičovtrojuholníkové
Počet toastov2
Výmenné platničkynie
Termostatnie
Dĺžka kábla0,75 m
Hmotnosť1,2 kg
Rozmery v cm23,8 x 23,4 x 10,5

Jednoduchý sendvičovač Sencor sa nám zapáčil už vďaka prívetivé cene. Dizajnovo nevyzerá zle – povrch je v nerezovej úprave v kombinácii s plastom, takže sa bude hodiť aj do modernej kuchyne. Niekomu nemusia prísť atraktívne jeho veľmi oblé tvary. Sendvičovač Sencor radíme medzi klasický typ. Nemá výmenné platničky ani žiadne špeciálne funkcie.

Čo sa týka bezpečnosti, Sencor aj napriek nízkej cene ponúka klasické bezpečnostné prvky – nechýbajú protišmykové nožičky, rukoväť je plastová a nepáli, plášť odizolovaný, preto sa o prístroj nepopálite ani v prevádzke.

Na plášti nájdete dve diódy – indikátor prevádzky a indikátor nažhavení. Bohužiaľ sa jedná o nie príliš výkonný prístroj a na chrumkavé toasty preto musíte, na rozdiel od výkonnejších sendvičovačov, počkať. Regulácia teploty je automatická a nemáte preto možnosť ju akokoľvek manuálne nastavovať.

Pečiaca plocha je dostatočne veľká pre dvoch toasty, z ktorých narobí štvoricu trojuholníkov. Bohužiaľ musíme konštatovať, že nízka cena sa odráža na kvalite teflónu. Tousty sa pomerne dosť připékají a platničky sú náchylné na poškriabanie. Sencor neponúka možnosť výmenných platničiek a preto sa pri prípadnom poškodení musia kúpiť kompletne nový prístroj. Zároveň tiež fixné platničky sťažujú možnosti čistenia a údržby. Lacnejšie cene zodpovedajú aj pánty, ktoré pôsobia chatrne.

Ako veľké plus hodnotíme možnosť skladovania. Je malý a možno ho uskladniť aj vo zvislej polohe, čo oceníte v menších priestoroch. Určite nepatrí medzi top sendvičovačov na trhu. Celkovo by sme prístroj odporučili skôr pre sezónne využívanie – napríklad na chate alebo na dovolenke. Pre každodenné používanie bude lepšie zainvestovať a zaobstarať výkonnejšie a odolnejšie sendvičovač.

  • nízka cena
  • malá hmotnosť a rozmery – jednoduché skladovanie
  • absencia termoregulácie a vypínače
  • nie príliš kvalitný teflón
  • nemá výmenné platničky a ťažko sa čistí
Zistiť cenu

ECG S 199

Typklasický
Príkon1100 W
Materiál plochy na pečenieteflón
Tvar sendvičovtrojuholníkové
Počet toastov4
Výmenné platničkynie
Termostatnie
Dĺžka kábla0,75 m
Hmotnosť2 kg
Rozmery v cm31,8 x 26,7 x 11

Nerez sendvičovač ECG S 199 ocenia tí, ktorí pripravujú jedlo pre širšie počet osôb. Má totiž väčšiu zapekacej plochu a zvládne urobiť naraz rovno 4 toasty. Výkonný prístroj sa rýchlo nahrieva, dizajnovo ale ničím neprekvapí.

Najväčšou výhodou je rozhodne veľká zapekacia plocha, ktorá pri príprave občerstvenia pre väčší počet ľudí šetrí čas. Nepriľnavý teflón je odolný a sendviče idú pekne vybrať, bez toho aby sa pripekalo. Sendvičovač ECG nedisponuje manuálnú termoreguláciou, nahrieva sa automaticky a vhodnom čase pre vloženie sendviče opäť indikuje svetelná kontrolka. Oproti predchádzajúcemu modelu má výrazne vyšší príkon, takže je príprava všetkých 4 toastov naozaj rýchla.

S väčšími na pečenie doskami ide ruka v ruke vyššia váha a väčšie rozmery. Sendvičovač ale môžete uskladniť vo zvislej polohe, a navyše má priestor pre navinutie kábla, ktorý tiež ušetrí drahocenné miesto. Bohužiaľ opäť nedisponuje vyberateľnými platničkami a jeho čistenie je preto zložitejšie. Sendvičovač ECG pôsobí kvalitným a pevným dojmom, dizajnovo sa jedná o priemerný výrobok, ktorý nenadchne, ani neurazí. Cenovo sa pohybuje v strednej triede.

  • plocha pre 4 toasty
  • vysoký príkon a rýchle pečenie
  • pevná konštrukcia
  • priestor pre navíjanie kábla
  • väčšie rozmery
  • nemá vyberateľné platničky
  • absencia manuálne termoregulácie
Zistiť cenu

Tristar SA 3060

Typklasický
Príkon900 W
Materiál plochy na pečenieteflón
Tvar sendvičovštvorcové
Počet toastov2
Výmenné platničkynie
Termostatnie
Dĺžka kábla0,85 m
Hmotnosť1,45 kg
Rozmery v cm30 x 25 x 10

Zaujímavý sendvičovač Tristar na prvý pohľad zaujme elegantnejším dizajnom. To najlepšie sa ale skrýva po otvorení platničiek. Priestor pre sendviče v tomto zázraku je totiž oveľa väčšia, než u klasického sendvičovače (28×14,5 cm). Vďaka tomu môžete sendviče veľkoryso plniť a nemať obavu, že náplň vytečie.

Ak milujete toasty a radi si doprajete bohatú náplň, práve ste našli svojho favorita. Tristar síce pojme iba dva toasty, ale zato naozaj bohato nadité. Vďaka extra hlbokým a širokým priestorom pre toasty máte možnosť vložiť do neho nielen klasický toustový chlieb, ale aj americký toustový chlieb alebo dokonca bagetu či žemľu. Hoci s nevyberateånú platničkou, stáva sa tak z neho multifunkčný sendvičovač. Tvar toastov bude štvorcový, bez rozdeľovacej uhlopriečky, ktorá by narušila náplň.

Povrch platničiek je vyrobený z naozaj kvalitného teflónu. Pôsobí veľmi pevným dojmom a ide hneď poznať, že máte tú česť sa solídnym výrobkom. Povrch je nerezový, plášť odizolovaný, madlo klasicky plastové a horkuvzdorné. Sendvičovač bohužiaľ nedisponuje manuálnou reguláciou teploty, iba obvyklými diódami. Príkon je 900 W, takže tousty zvládne opiecť počas chvíľky.

Ak budete chcieť mať sendvičovač vystavený na linke, príde vám vhod dlhší elektrický kábel (85 cm), ktorý možno inak zvinúť do priestoru v spodnej časti. Pokiaľ ale radšej máte prístroje schované, bude sa vám hodiť možnosť postaviť ho zvisle do skrine, bez toho že by hrozilo že vypadne.

  • extra veľký a hlboký priestor na toasty
  • kvalitné prevedenie
  • dlhý kábel
  • atraktívny dizajn
  • vyššia cena
  • nie je možnosť vytiahnuť platničky
Zistiť cenu

Eta Sorento 3151

Typ4v1
Príkon900 W
Materiál plochy na pečenieteflón
Tvar sendvičovtrojuholníkové / štvorcové
Počet toastov4
Výmenné platničkyáno
Termostatnie
Dĺžka kábla0,7 m
Hmotnosť3,7 kg
Rozmery v cm29,4 x 25 x 11,5

Ak hľadáte sendvičovač, ktorý zastane aj vaflovač alebo elektrický gril, budete s Eta Sorento spokojní. Atraktívny dizajn, 4 výmenné opekací pláty, bezpečné používanie, jednoduché čistenie i kvalitné prevedenie – to sú atribúty tohto prístroja.

Na prvý pohľad pôsobí Eta Sorento ako veľmi moderný prístroj, ktorý je o triedy vyššie než klasické sendvičovače. To je dané jeho elegantným tvarom, krásnym spracovaním a kombinácií nerezu s čiernym odolným plastom. Samozrejme nechýba bezpečnostný zámok ani protišmykové nožičky, ktoré ťažký prístroj drží na svojom mieste. No povážte, prevrhnúť 3,7 kilogramov by ste určite nechceli.

Štvorica výmenných plátov príde vhod, ak budete mať chuť miesto klasického toastu pripraviť napríklad panini, vafle alebo dokonca grilované mäso. Pre grilovanie na sendvičovači si ale vyhraďte dostatok času. Zvládne steak i kuracie paličky, ale kvôli nižšiemu príkonu 900 W to bude nejakú chvíľu trvať. Navyše aj v tomto prípade chýba manuálna termoregulácia, takže nemôžete teplotu grilu nijako upravovať.

Eta Sorento je mohutnejšie a pevnejšie kuchynský pomocník. V tomto prípade vyššia cena svojej kvalite zodpovedá. Jediná nevýhoda je jeho horšie skladovanie, a to najmä kvôli výmenným platničkám. V balení nájdete platničku pre trojuholníkové a štvorcové toasty, platničku na vafle a klasický grilovacie plát. Tie môžete síce ľahšie čistiť, ale je potrebné s nimi počítať a pripraviť si pre nich miesto. Aby sa vám neodreli, neklaďte ich na seba a ideálne je oddeľte treba kusom kartónu. Ponúka ale možnosť uskladnenia vo zvislej polohe, čím nejaké miesto ušetríte.

  • moderný dizajn
  • kvalitné prevedenie
  • výmenné platničky
  • variabilita
  • vyššia cena
  • náročnejšie na skladovanie
Zistiť cenu

Tefal SW 854 D 16

Typ4v1
Príkon700 W
Materiál plochy na pečenieteflón, nerezová oceľ
Tvar sendvičovtrojuholníkové / štvorcové
Počet toastov4
Výmenné platničkyáno
Termostatnie
Dĺžka kábla0,7 m
Hmotnosť4,2 kg
Rozmery v cm35x 24,5 x 27

Špičkou na trhu a naozaj multifunkčný sendvičovač 4v1 Tefal SW 854 vás len tak neomrzí. V základnej výbave dostanete 4 opekací platničky z nerezovej ocele, s ktorými pripravíte tousty v tvare lastúry, vafle, panini alebo nevšedné jednohubky. Kvalitný materiál platničiek sľubuje dlhú životnosť a vysokú odolnosť. Perfektné spracovanie sendvičovače, jeho zaujímavý vzhľad aj nadštandardné vybavenie je vykúpené drahšie cenou. Na druhú stranu dostanete kvalitný výrobok, ktorý ľahko zastúpi ďalších množstvo prístrojov v kuchyni.

Dizajnovo sa Tefal značne odlišuje od ostatných prístrojov tohto typu a rozhodne to nie je na škodu. Zaujímavo riešené držadlo je vyrobené z odolného plastu, ktorý sa nikdy nezahreje, plášť potom z elegantného nerezu. Samozrejmosťou je zámok a dokonca nechýba tlačidlo na vypnutie, aby nebolo nutné prístroj vypojovat z elektriny. Bohužiaľ ani tu nenájdeme gombík na regulovanie teploty, ktorý by sa vzhľadom na množstvo najrôznejších jedál naozaj hodil.

V ponuke výmenných platničiek výrobca pridal netradičné plát na prípravu jednohubiek. Jednotlivé platničky sú uložené v samostatných obaloch, čo uľahčuje ich skladovanie a predlžuje životnosť. Ku každej je navyše priložená knižočka receptov, ktorá vás bude inšpirovať k výrobe všemožných dobrôt. Výmenné pláty sa samozrejme oveľa ľahšie čistia, než platničky fixné, môžete ich dokonca umývať v umývačke riadu.

Zaujímavá je aj možnosť rozšírenie základnej sady platničiek až o 8 ďalších kusov – napríklad na prípravu trojuholníkových toastov, oblátok, lievancov v tvare kvetín, srdcových vaflí či amerických donutov. Multifunkčnosť tohto sendvičovača tak naberá ďalších rozmerov.

Tefal SW 854, víťaz medzi testovanými, patrí medzi najkvalitnejšie prístroje na trhu, s čím súvisí aj jeho cena. Ak si zvyknete na jeho používanie a nezabudnete ho v kúte kuchynskej skrinky, bude vám svojou variabilitou pripravovať ozajstné pochúťky, ktoré ocenia deti aj dospelí.

  • atraktívny dizajn
  • kvalitné spracovanie
  • vyberateľné platničky a možnosť prikúpenia ďalších
  • ľahká údržba – platničky možné umývať v umývačke
  • vysoká cena
  • nemožno regulovať teplotu
  • nízky príkon
Zistiť cenu

Prečo si sendvičovač zaobstarať?

Sendvičovače patrí medzi obľúbené spotrebiče už pár dekád. Pripraví rýchlu večeru aj s minimom ingrediencií. Stačí vám k tomu toustový chlieb, šunka, syr a kečup a chutné jedlo máte na stole. Jeho nespornou výhodou je fakt, že príprava jedla je s ním jednoduchá, rýchla a zvládnu ju pokojne aj deti. Toasty z neho môžete jesť horúce, alebo si pripraviť studenú desiatu na výlet. A navyše skvele spracuje aj staršie pečivo, ktoré v rozpečené forme chutí výborne. Je to teda veľmi praktický pomocník do každej domácnosti.

Urobiť obyčajný sendvič s náplňou podľa vlastných preferencií zvládne každý sendvičovač. Ak od neho ani nič iné nežiadame, máte výber veľa zjednodušený a stačí vám, aby mal dostatočne dlhú prívodnú šnúru a schopný dizajn (za predpokladu, že bude mať svoje stále miesto na kuchynskej linke). Aký sendvičovač ale vybrať, keď chcete od tohto kuchynského pomocníka pripraviť napríklad panini, wafle, zapekané tortilly a alebo dokonca grilované mäso či zeleninu? Potom už stojí za to zamyslieť sa a trochu zainvestovať. Sendvičovač totiž môžete využiť na prípravu spústy rôznych potravín a dobre zvolený prístroj zastúpi aj ďalšie kuchynské spotrebiče. Vo výsledku vám potom ušetrí nielen peniaze, ale aj miesto v kuchyni.

Ako používať sendvičovač?

Práve v jednoduchosti používania spočíva ich hlavné kúzlo. Najprv ho zapojte do zásuvky (poprípade stlačte štartovacie tlačidlo, ktorým niektoré prístroje disponujú) a rozsvieti sa červená kontrolka. Potom už stačí len počkať, až blikne susediace zelená dióda. Tá vás upozorní, že opekací platničky sú už dostatočne nahriate a pripravené opekať. Prichystané sendviče vložíte dovnútra a zhruba za 5 minút máte hotovo.

Niektoré sú vhodné aj pre grilovanie. K tomu je potrebná rovná grilovacie platnička, ktorá dobroty rovnomerne prepečie a ozdobia je typickými vypečeným prúžkami. Pretože veľa z nich nemá možnosť manuálnej regulácie teploty, musíte počkať, až zelená kontrolka ohlási dostatočne rozpálené pláty a potom potraviny kontrolovať. Vždy záleží na tom, čo budete v sendvičovači grilovať. Plátky cukety budete mať za pár minút, ale bravčový steak alebo kuracie paličky môžu trvať aj 15-20 minút. Záleží tiež na príkonu sendvičovača.

Keď už viete, ako sa robia sendviče a ako v sendvičovači grilovať, môžete začať riešiť kritériá, podľa ktorých vybrať top sendvičovač do vašej domácnosti.

Ako vybrať zo všetkých sendvičovačov ten naj?

Ako vybrať sendvičovač, ktorý budete s radosťou používať a nezostane pochovaný v temnom kúte kuchynskej skrine? Pri výbere sendvičovača by sme sa mali riadiť dvoma základnými parametrami:

Čo všetko chcem v sendvičovači pripravovať?

Pre obyčajných toastoch či sendvičoch nepotrebujem nič špeciálne. Pokiaľ ale chcem pripravovať aj ďalšie pochutiny, bude sa mi hodiť sendvičovač 3 v 1 alebo multifunkčný sendvičovač s grilom.

Koľko ľudí bude sendvičovač obsluhovať?

Ak sme v domácnosti dva, nie je čo riešiť a bude nám vyhovovať sendvičovač na 2 toasty. V tomto prípade si však dajte pozor na veľmi lacné sendvičovače, ktoré môžu byť naozaj malé a dva toasty sa do nich nemusia zmestiť!

Ak sme ale väčší rodina a sendviče radi raňajkujeme spoločne, siahnem po väčšom sendvičovači na 4 toasty. Vďaka rozmerné grilovacej ploche zvládne pripraviť hostinu pre všetky naraz a nebudem tak musieť vymieňať chleby čo pár minút.

Výber kvalitného prístroja nie je len tak. Je potrebné zamerať sa aj na veľa ďalších parametrov.

Druhy sendvičovačov

Základné

Jednoduchý prístroj s dvoma opekajúcimi platničkami, medzi ktoré môžete vložiť obvykle dva toasty. Platničky sú väčšinou tvarované do klasických štvorcov alebo trojuholníkov.

Trojkombinácia

Obľúbené sú sendvičovače 3v1, ktoré majú výmenné platničky. Väčšinou zoženiete sendvičovač s klasickou platničkou, platničkou na vafle a grilovacie platničkou, ktorá nie je rozdelená na menšie diely. Vďaka tomu môžete v prístroji pripravovať veľa pokrmov a neobmedzovať sa len na klasické toasty či sendviče. Niekde sa môžete dočítať, že sendvičovače na prípravu mäsa nestačí a grilovacie platňa je vhodná skôr na zeleninu. To ale nie je pravda, záleží na veľkosti platničky a výkonu prístroja. Tie drahšie dobrý steak pripraviť zvládnu.

Kontaktné grily

Ak chcete naozaj výkonný prístroj na panini, sendviče, grilované mäso, ryby, zeleninu alebo napríklad vajcia, kúpte si kontaktný gril. To už sme ale v inej kategórii kuchynských prístrojov.

Ďalšie dôležité parametre pri výbere

Čo ďalšie pri výbere zohľadniť?

Materiál pečúcich dosiek

Valná väčšina sendvičovačov na trhu má pečenie platničky potiahnuté teflónom. Tento materiál je rokmi preverený a jeho vlastnosti zaručujú nepriľnavosť potravín, zdravotnú nezávadnosť, jednoduché čistenie aj rovnomerné opekanie. Pozor si ale musíte dať pri voľbe nástrojov, ktoré používate pri vyberaní toastov. Kovové vidličky, nože či obracačky sa k teflónu nesmú priblížiť, pretože by ho mohli poškriabať a znehodnotiť. Sendviče by sa mohli spáliť a kúsky teflónu by sa mohli dostať do jedla, čo môže ohrozovať vaše zdravie. Radšej voľte drevené nástroje.

Medzi teflónovými evergreeny sa poslednou dobou objavujú keramické sendvičovače. Je síce pravda, že na rozdiel od teflónu keramiku nepoškriabete a môže sa tak zdať, že vydrží dlhšie, ale podľa štúdií aj ten najlepší keramický povrch vydrží o 15% menej ako teflón. Keramika je navyše veľmi krehká a odštiepené kúsky sa môžu dostať do jedla. Sendvičovač s keramickým povrchom preto zrovna neodporúčame.

Tvar platničiek

Pri konzumácii jedla rozhodne hrá prím aj vzhľad. Avšak u sendvičov nie je dôležitý iba z estetickej stránky, ale každý tvar má aj svoje špecifické vlastnosti.

  • Trojuholníky – keď vložíte chleby medzi trojuholníkové platničky, forma krajce prepolí a vzniknú tak štyri menšie porcie v tvare trojuholníka. Sendviče tak nemusíte poliť nožom, však náplň uprostred sa spečie, a ak jej bude príliš, vytečie von.
  • Štvorce – štvorcové platničky sa hodí v prípade, že chcete toasty poriadne naložiť, pretože všetko dobré zostane vnútri, na svojom mieste.
  • Lastúry – platničky v tvare mušlí majú podobné vlastnosti ako tie štvorcové. Jedinou nevýhodou je fakt, že bočné strany pri spodnej časti lastúry sa spečú a môžu byť suché a bez náplne.
  • Grilovací – platničky, ktoré sa hodia pre najrôznejšie suroviny. Sendviče prepečú rovnomerne, náplň zostane tam, kde má a chrumkavý toast budú na povrchu zdobiť zlatisté prúžky.
  • Detský – výrobcovia myslia aj na najmenšie alebo na tých, ktorí milujú veselé motívy. Preto sa môžete stretnúť s tvary obľúbených postavičiek ako napríklad Mickey Mouse, Snoopy a ďalšie. Pokiaľ máte doma malých stravníkov, ktorí sú v jedle prieberčiví, rozprávkové motívy z detského sendvičovače môžu byť dobrým spôsobom, ako deti na desiatu nalákať.
  • Vafle – samostatná kategória platničiek, ktoré nie sú vôbec vhodné na prípravu sendvičov. Zato v nich môžete vykúzliť obľúbený belgický dezert – sladké domáce vafle. Cesto do sendvičovača jednoducho nalejete a po upečení ho môžete dochutiť marmeládou, Nutellou, ovocím či šľahačkou. Recept na vafle sa nijako nelíši od toho klasického a zvládnete ho ľavou zadnou.

Množstvo funkcií

Väčšina z nich žiadnymi špeciálnymi funkciami neoplýva. Filozofia ich výroby spočíva v tom, že sa jedná o jednoduché spotrebiče, u ktorých nie je potrebné komplikovať ich používanie. Tie drahšie prístroje ale predsa len niektoré do vienka dostali. Tu sú tie najčastejšie funkcie a vychytávky, s ktorými sa u nich možno stretnúť:

  • Poistka proti prehriatiu – Túto funkciu nemusíte nijako strážiť ani ovládať. Na prvý pohľad totiž nie je vidieť, ale o to viac je dôležitá. V okamihu, keď sendvičovač dosiahne veľmi vysoké teploty, a toasty by sa začali páliť alebo by hrozilo riziko požiaru, poistka spôsobí, že sa prístroj sám automaticky vypne.
  • Spúšťacie tlačidlo – Lacnejší prístroje týmto ovládacím prvkom nedisponujú, zapnú sa automaticky v okamihu, keď je zapojíte do siete. Drahšie prístroje s touto funkciou môžete mať v elektrike stále (hodí sa, ak ten svoj chcete mať neustále na linke) a zapnú sa len vtedy, ak stlačíte tlačidlo.
  • Svetelná signalizácia – Diódou už sú dnes vybavené prakticky všetky. Slúži na to, aby ste vedeli, kedy už je prístroj pripravený a plne rozohriaty. Kontrolky sú väčšinou dve, červená svieti, keď sa sendvičovač nahrieva, zelená blikne v okamihu, kedy môžete začať vkladať toasty.
  • Regulácia teploty – Aby ste si mohli určiť, ako veľmi prepečený toast, mäso či panini chcete, majú niektoré sendvičovače a kontaktné grily gombík regulujúci teplotu.
  • Bezpečnostné zatváranie – Takmer každý sendvičovač disponuje zatváracie klapkou, ktorá zaistí vašim sendvičom rovnomerné prepečenie a dobre pripravenú náplň, ktorá zostane vnútri chleba. Niektoré ale majú priamo bezpečnostnú poistku, ktorá slúži na to, aby sa veko samovoľne neotvorili, či už je zrovna v prevádzke či drieme na linke.
  • Protišmykové nožičky – Praktické a bezpečnostné opatrenie sa postará o to, aby prístroj necestoval po kuchynskej linke, keď o neho omylom zavadíte. Oceníte je tiež v prípade, že máte doma zvedavé deti, pretože znižujú šancu, že ho zvrhnú a rozbijú.
  • Časovač – Na trhu dnes nájdete dokonca sendvičovače s časovačom, ktorý vám dovolí nastaviť si dobu opekania úplne podľa seba. Keď čas vyprší, budete upozornení zvukovým signálom, že pochúťka je pripravená. Väčšina sendvičovačoch ale touto funkciou nedisponuje.

Skladovanie

Pred kúpou sa určite hodí premyslieť si, kde bude jeho miesto. Pokiaľ chcete prístroj po každom použití schovávať do skrine, budú vás určite zaujímať jeho rozmery. Tie sú napokon dôležité aj v prípade, že bude mať svoje čestné miesto na kuchynskej linke. Tu sa potom oplatí zistiť si dĺžku kábla. Niektoré prístroje majú káble krátke a pri každom používaní ste museli prístroj premiestňovať, čo nie je žiaduce. Praktická je tiež možnosť uloženia sendvičovače vo zvislej polohe.

Príkon

Tento parameter udáva, koľko energie prijme prístroj za jednotku času. Je udávaný vo wattoch, značený veľkým W a usendvičovačov sa pohybuje medzi 700-1 500 W. Vás ako spotrebiteľa budú zaujímať dve veci:

  • čím vyššia príkon, tým skôr budete mať lahodnú pochúťku pripravenú,
  • čím vyššia príkon, tým vyššia spotreba elektrickej energie.

Nemusíte sa ale báť, že by výkonnejšie sendvičovač razantne navýšil spotrebu energie vo vašej domácnosti. Sú totiž prístroje, ktoré uvádzame do prevádzky na krátku dobu a nie je preto z hľadiska spotreby nutné príkon riešiť. Ak teda neradi na jedlo čakáte, oplatí sa vám prístroj s vyšším príkonom. Za ten si ale logicky trochu priplatíte.

Dobrá rada: Neľakajte sa, ak váš sendvičovač pri prvých pár použitiach začne zľahka fajčiť a bude citiť spáleným kovom. Pečiace dosky je totiž najprv nutné párkrát takzvane vypáliť, aby mohli ďalej normálne fungovať. Určite nie je nutné v takýchto prípadoch prístroj reklamovať.

Design

Pokiaľ ho nechcete používať raz za uhorský rok a inak ho nechávať uložený v skrini, budete pravdepodobne riešiť aj jeho dizajn. Lacnejšie výrobky majú plastový povrch najrôznejších farieb, z ktorých jednoznačne najviac elegancie poberá čierny alebo červený. Veľmi obľúbená farba týchto prístrojov je biela – tu ale počítajte s tým, že ak ho budete nechávať na linke, časom môže biely odtieň nepekne zažltnúť.

Designovější kúsky sa vyrábajú s nerezovým povrchom a budú sa hodiť do každej modernej kuchyne. Len pozor na to, že nerez ľahšie pochytá odtlačky prstov a ak ho nebudete pravidelne čistiť, bude čoskoro pôsobiť upatlaným dojmom. Tvarom sa od seba sendvičovače príliš nelíši. Vždy sa jedná o dve krídla s opekajúcimi platničkami spojená dohromady. Môžete si ale vybrať medzi elegantnými hranatými kúsky či sendvičovači s oblými tvarmi.

Ak máte v obľube designy z rokov dávno minulých, určite vás zaujmú retro sendvičovače, ktoré akoby si odskočili z pultíku amerického motoreste pri slávnej Route 66. Krásne kovové sendvičovače s farebnými prvkami retro dizajnu, ktoré pripravia plnené sendviče, ale na trhu budete hľadať ťažko. Pod trochu zavádzajúcim názvom retro sendvičovača se totiž často skrývajú hriankovače, ktoré síce tiež vie pripraviť chrumkavý chlieb, ale rozhodne bez náplne.

Bezpečnosť

Väčšina je vybavená dvojitým tepelne izolovaným plášťom. Vďaka nemu nebude povrch sendvičovača horúci a nehrozí, že by popálil ruky vám alebo deťom, ktoré si už zvládnu jedlo pripravovať samy. K bezpečnosti slúži aj vždy studené plastové madlo a protišmykové nožičky.

Údržba

Hoci je sendvičovač kuchynský prístroj jednoduchý a ľahký na obsluhu, najväčší komplikácie nastávajú pri jeho údržbe a čistení. Ako teda sendvičovač vyčistiť? Pretože je to prístroj elektrický, nikdy ho nesmieme namáčať a umývať pod tečúcou vodou. Pre čistenie je najlepšie používať papierové utierky, ktoré ľahko zotrú mastnotu alebo vlhkú handričku, ktorý nám pomôže zbaviť sa pripečených zvyškov jedla. Tie NIKDY z plotniček neodstraňujte kovovými predmetmi. Toasty by sa vám potom pripiekli, zničili by ste si ochrannú nepriľnavou vrstvu a do jedla by sa vám mohli dostať kúsky teflónu. Grilovací platničky zvyškov syra či pečiva zbavte radšej drevenou vareškou.

Dobrá rada: Ak nechcete sendvičovač často drhnúť a toasty sa vám připékají k ploche, problém môžete vyriešiť papierom na pečenie. Ten po použití vyberiete, vyhodíte alebo ponecháte pre nabudúce a nemusíte sa ďalej zdržovať zdĺhavým čistením plátov.

Najlepšie ale je, ak má výmenné dosky. Tie môžete odmočiť v dreze a umyť ako ostatný riad. Niektoré platničky môžete dokonca umývať v umývačke riadu, čím odpadá všetka starosť ohľadom čistenia. A ak by sa vám predsa len podarilo niektorú dosku poškodiť, môžete si prikúpiť náhradné a nebude potrebné vymieňať celý prístroj.

A ako umyť sendvičovač zvonka? Vonkajší povrch udržujete rovnako ako iné prístroje – stačí ich utrieť handričkou, nerezové povrchy potom majú rady špeciálne prípravky, ktoré im zaistí lesk a ľahko ich zbaví nepekných odtlačkov prstov.

Čo všetko môžete v sendvičovači pripraviť

Klasické sendviče so syrom, šunkou, kečupom vás iste neprekvapí. Na internete nájdete veľa receptov na sendviče zo sendvičovača s najrôznejšími náplňami. V tomto praktickom prístroji ale môžete urobiť veľa iných jedál.

V jednoduchom sendvičovači môžete pripraviť pokojne aj volské oko – ak máte rovnú platničku. Výborné sú tiež šatôčky z lístkového cesta, ktoré naplníte jablkami so škoricou alebo banánom s arašidovým maslom.

Ďalšie recepty závisí na tom, či máte sendvičovač s výmennými doskami. S vaflovým nástavcom si môžete pripravovať sladké i slané vafle, s klasickým grilovacím potom panini, zeleninu, burgery, steaky, ryby, klobásky i tofu. Skrátka čokoľvek, čo radi grilujete bežne. V sendvičovači bude príprava týchto pochúťok trvať trochu dlhšie, ale zase nemusíte zbytočne rozpaľovať veľký gril.

Ceny

Obstarávacia cena sa obvykle pohybuje v rozmedzí cca 10 až 100 €.

  • Lacné sendvičovače (do 10 €)
  • Kvalitné sendvičovače (do 25 €)
  • Luxusné sendvičovače (nad 25 €)

Drahšie sendvičovača už spadajú skôr do kategórie kontaktných grilov. Nie je prekvapením, že medzi lacnejšími modelmi často nájdete menej kvalitné riešenia, s ktorými sa zrejme čoskoro rozlúčite. Ideálne je investovať aspoň 20 € a zaobstarať bezpečný sendvičovač, ktorý vám vydrží a bude odolný. Oplatí sa aj sledovať rôzne akcie a nákup neunáhliť. Tak môžete získať skvelý prístroj za najlepšiu cenu.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo