Ako vybrať set-top box

Niekedy okolo roku 2020 až 2021 dôjde k zmene pozemného digitálneho vysielania (z DVB-T na DVB-T2) a niektoré staršie televízory tento štandard nepodporuj. Môže byť teda vhodné si zaobstarať set-top box, ktorý dokáže nový signál zachytiť. Tento prístroj ale využijete aj vtedy, keď chcete sledovať programy, ktoré váš súčasný prijímač nepodporuje. Orientácia v tejto problematike sa však môže zdať na prvý pohľad zložitá, a mnoho ľudí preto výber set-top boxu odkladá. V našom článku sa dozviete všetko, čo potrebujete, a navyše zistíte, že na tom v skutočnosti vôbec nič nie je.

Test set-top boxov 2023

Do testovania sme zaradili celkom päť modelov set-top boxov, z ktorých všetky spĺňajú nový štandard DVB-T2. Zaujímala nás predovšetkým kvalita vysielania (citlivosť príjmu signálu, obraz, zvuk), typ konektorov, funkcie, komfort ovládania (aj v rámci diaľkového ovládača), možnosti nahrávania a prehrávania, jazyková podpora a pod.

STRONG SRT 8211

Typ signálupozemný digitálný
Standard DVB-Táno
Standard DVB-T2áno
Kodek H.265/HEVCáno
Certifikáciaáno
Vstavaný pevný disknie
Pripojenie externého diskuáno
Slovenské menuáno
Časovačáno
Teletextáno
TimeShiftáno
EPGáno
HbbTVnie
MHPnie
Operačný systémáno
HDMIáno
SCARTáno
RFáno
USBáno
Rozmery (h x š x v) cm10,2 x 16,9 x 4,1 cm
Hmotnosť0,36 kg

Set-top box Strong SRT 8211 je určený pre pozemné digitálne televízne vysielanie DVB-T a DVB-T2. Jedná sa o najlacnejší testovaný model, ktorý kúpite medzi dvadsiatimi až tridsiatimi eurami..

SRT 8211 disponuje základnými funkciami (časovač, teletext, TimeShift, EPG, Ethernet a možnosť nahrávania). Samozrejmosťou je tiež slovenské menu, HDMI, SCART, RF a USB konektor. Je teda možné k nemu pripojiť aj externý pevný disk. V pohotovostnom režime zobrazuje hodiny. Cez Ethernet je možné sledovať počasie alebo využívať čítačky RSS kanálov.

Bohužiaľ väčšina zo spomínaných funkcií nepracuje podľa očakávania. Pri ručnom nahrávaní sa prístroj automaticky vypne po dvoch hodinách. Ak preto chcete týmto spôsobom nahrávať dlhšie ako dve hodiny, nie je to možné. Dlhšie nahrávanie musíte nastaviť pomocou EPG. Aj v takom prípade však nemusíte získať kvalitný záznam. Prístroj sa totiž pri práci výrazne zahrieva a následne sa zasekáva, dochádza k oneskoreniu zvuku za obrazom alebo zvuková stopa úplne chýba. Pre potreby nahrávania je tento model preto skôr nevhodný.

Ani v rámci jednoduchého sledovania programov sa ale SRT 8211 príliš nepredviedol, jedná sa totiž o starý model, do ktorého bol výrobcom implementovaný tuner pre príjem nového štandardu DVB-T2. Hoci je preto sľubovaný príjem audia v štandarde Dolby Digital, v praxi dochádza k praskaniu, výpadkom a zvukovým skreslením. Podobne nastáva problém tiež sa súbory vo formáte MKV. Hoci je tento formát podporovaný, pri pokuse prehrať súbory v tomto formáte (najmä, ak ide o novšiu verziu), dochádza k zasekávaniu obrazu a problémom so zvukom. Obľúbený formát AVI (so štandardnou sadou DivX alebo Xvid a MP3) ale tento model prehrá bez problémov.

Hoci sa SRT 8211 pýši prehľadným slovenským menu, ovládanie je komplikované, pretože obsahuje zbytočne veľa úkonov. Podobne zložité je aj radenie programov podľa vašej preferencie a pridávanie nových staníc. Musíte tiež počítať s absenciou diakritiky u slovenských titulkov. Chválime však veľké tlačidlá u diaľkového ovládača.

S ohľadom na všetky negatíva, ktoré sme uviedli vyššie, tento set-top box nemôžeme odporučiť. Vyhovovať by mohol snáď len tým užívateľom, ktorí potrebujú výrazne lacný prístroj iba pre prevod nového štandardu digitálneho televízneho vysielania a nevyužijú žiadne ďalšie funkcie vrátane možnosti nahrávania.

  • nízka obstarávacia cena
  • prehrievanie prístroja
  • výpadky zvuku a obrazu
  • nekvalitné nahrávanie
  • nepodporuje niektoré formáty
  • absencia diakritiky u slovenských titulkov
  • zložité ovládanie
  • dlhý štart
Zistiť cenu

ALMA 2800

Typ signálupozemný digitálný
Standard DVB-Táno
Standard DVB-T2áno
Kodek H.265/HEVCáno
Certifikáciaáno
Vstavaný pevný disknie
Pripojenie externého diskuáno
Slovenské menuáno
Časovačáno
Teletextáno
TimeShiftáno
EPGáno
HbbTVnie
MHPnie
Operačný systémnie
HDMIáno
SCARTáno
RFáno
USBáno
Rozmery (h x š x v) cm14 x 18 x 4 cm
Hmotnosť0,3 kg

Alma 2800 je set-top box pre pozemné digitálne vysielanie DVB-T a DVB-T2. Potešilo nás pomerne veľké množstvo funkcií a predovšetkým RF modulátor, vďaka ktorému je tento STB vhodný najmä ako lacné riešenie prechodu na nové digitálne vysielanie pre staršie televízory. Kvalita obrazu je však pri tomto type pripojenia veľmi zlá. Vyššiu kvalitu získate pripojením cez HDMI či SCART.

Tento model disponuje dostačujúcú ponukou základných funkcií. Samozrejmosťou je pokročilý časovač, možnosť nahrávania na externý disk, TimeShift alebo EPG. Na displeji sa ale nezobrazujú hodiny, a to ani v pohotovostnom režime. Funkcia EPG je síce praktická, bohužiaľ písmená sú veľmi malé, čo sťažuje celkovú orientáciu.

Pozitívne ale hodnotíme slovenské menu, jednoduché ovládanie a jednoduché nahrávanie relácií. Nahrávky je možné prehrať tiež napr. v počítači. Je však nutné zmeniť príponu súboru na „.ts“. Prístroj podporuje prehrávanie súborov vo formáte MKV, AVI, MPG, MP4, MOV, MP3 a JPEG.

Nie vždy je však Alma 2800 spoľahlivá. Obraz sa pri vysielaní občas zasekne a je nutné odpojiť prívodný kábel. Tieto problémy sa objavujú najmä pri dlhšie trvajúcej prevádzke. Problematická môže byť tiež krátka prívodná šnúra a diaľkový ovládač s malými tlačidlami.

Tento model môžeme odporučiť len nenáročným používateľom a tiež tým, ktorí vlastnia starý televízor len s anténnym vstupom a ktorých prioritou je nízka obstarávacia cena.

  • nízka obstarávacia cena
  • podpora viacerých formátov
  • zasekávanie obrazu
  • zle čitateľné EPG
  • krátky prívodný kábel
  • malé tlačidlá na diaľkovom ovládači
  • dlhý štart
Zistiť cenu

EVOLVEO Omega T2 DT-3060

Typ signálupozemný digitálný
Standard DVB-Táno
Standard DVB-T2áno
Kodek H.265/HEVCáno
Certifikáciaáno
Vstavaný pevný disknie
Pripojenie externého diskuáno
Slovenské menuáno
Časovačáno
Teletextáno
TimeShiftáno
EPGáno
HbbTVnie
MHPnie
Operačný systémnie
HDMIáno
SCARTáno
RFnie
USBáno
Rozmery (h x š x v) cm11,3 x 16,8 x 3,8 cm
Hmotnosť0,3 kg

Certifikovaný set-top box Omega T2 DT-3060 značky Evolveo je určený pre pozemné digitálne vysielanie štandardu DVB-T aj DVB-T2. Opäť sa jedná o pomerne lacný prístroj, ktorý zaobstaráte do 40 €.

Čo sa funkcií týka – disponuje kompletným základným vybavením (časovač, teletext, TimeShift alebo EPG). Bohužiaľ na displeji nezobrazuje hodiny, ale číslo kanálu. Podľa typu televízoru ho môžete prepojiť pomocou HDMI alebo SCART konektor. Nahrávať možno na externé úložisko vďaka USB vstupu. Bez problémov prehrá súbory formátu MKV, DivX, MPG, MP3, MOV a JPEG.

Na prvý pohľad bohužiaľ sklamal návod, ktorý je nepochopiteľne stručný a nenájdete v ňom všetky potrebné informácie k sprevádzkovaniu ani ovládanie prístroja. Slovenské menu je však prehľadné a pomerne ľahko sa v ňom orientuje.

Funkcia EPG umožnuje zobrazenie TV programu v troch režimoch a až na týždeň dopredu. Nahrávanie funguje bez problému. Pri súčasnom nahrávanie a sledovanie programov je ale výber týchto relácií veľmi obmedzený, a to v rámci jedného multiplexu.

Najviac zamrzel diaľkový ovládač, ktorý pomerne slušný prístroj úplne degraduje. Ovládač je nutné mať zblízka namierený presne na STB. Tlačidlá sú navyše malé a nereagujú na bežné stlačenie, pri silnejšom stlačení sa potom často správajú, ako by boli stlačené dvakrát. Nízka kvalita diaľkového ovládača preto výrazne znižuje komfort pri ovládaní.

Pokiaľ ale patríte medzi užívateľov, ktorí zháňajú lacnejšie externý prijímač vybavený základnými funkciami, ktorý odvedie priemernú prácu, Omega T2 DT-3060 vám môže vyhovovať.

  • nízka obstarávacia cena
  • nekvalitný diaľkový ovládač
  • stručný návod
Zistiť cenu

STRONG SRT 2402

Typ signálupozemný / satelitný / káblový digitálný
Standard DVB-Táno
Standard DVB-T2áno
Kodek H.265/HEVCáno
Certifikácianie
Vstavaný pevný disknie
Pripojenie externého diskuáno
Slovenské menuáno
Časovačáno
Teletextáno
TimeShiftáno
EPGáno
HbbTVnie
MHPnie
Operačný systémáno
HDMIáno
SCARTnie
RFáno
USBáno
Rozmery (h x š x v) cm11,8 x 16 x 3,2 cm
Hmotnosť0,3 kg

Strong SRT 2402 je set-top box pre príjem pozemného, ​​satelitného, ​​káblového a internetového vysielania (podporuje DVB-T / T2 / S / S2 / C a IPTV), jeho súčasťou je operačný systém Android, slúži preto aj ako multimediálne centrum, vďaka čomu dokáže starý televízor premeniť vo Smart TV.

Obstarávacou cenou spadá tento model do strednej cenovej kategórie. Medzi jeho prednosti patrí najmä kvalitný prevod digitálneho televízneho vysielania do nových štandardov (DVB-T2 a DVB-S2), multimediálne funkcie sú až druhotné a nedosahujú príliš vysokých kvalít.

Jedná sa o prístroj vhodný len pre televízory s konektorom HDMI (prípadne pre pripojenie cez RF modulátor), nie je vybavený SCART. Samozrejmosťou je USB pre pripojenie k počítaču alebo prepojenie s externým diskom. K iným zariadeniam ho môžete pripojiť pomocou Bluetooth. Disponuje tiež internou pamäťou (SD kartou) o veľkosti 8 GB. Ovládanie je jednoduché a intuitívne. Diaľkový ovládač funguje dobre a ľahko sa ovláda. Počítať ale musíte s pomalším štartom.

Samozrejmosťou sú základné funkcie (časovač, TimeShift, EPG a i.), Chýba však HbbTV a MHP. Poteší funkcia CEC (zapnutie a vypnutie televízora i set-top boxu zároveň). Citlivosť a obrazová kvalita je na veľmi dobrej úrovni. Satelitný a káblový prenos navyše umožňuje rozlíšenie obrazu až 4K (Ultra HD). Pri využití IPTV musíte počítať s pomalší WiFi (2,4 GHz). Pre bežné využitie (sledovanie YouTube, internet a pod.) zvyčajne dostačuje.

SRT 2402 možno odporučiť ako kvalitný prístroj pre príjem pozemného, ​​satelitného i káblového vysielania. Internetový príjem je ale menej spoľahlivý, IPTV je u tohto modelu skôr okrajovou funkcií. Pokiaľ ale patríte medzi užívateľov, ktorí nemajú na STB z hľadiska chytrých funkcií príliš vysoké nároky, je veľká pravdepodobnosť, že s týmto prístrojom budete spokojní.

  • prijíma všetky štandardy vysielania
  • podpora mnohých formátov
  • kvalitný obraz aj zvuk
  • vnútorná pamäť
  • ľahké ovládanie
  • slabšie multimediálne funkcie
  • pomalá WiFi
  • problematická komunikácia s niektorými servermi
  • dlhý štart
  • stručný návod
Zistiť cenu

TECHNISAT DigiPal DAB+

Typ signálupozemný / rádiový digitálný
Standard DVB-Táno
Standard DVB-T2áno
Kodek H.265/HEVCáno
Certifikácianie
Vstavaný pevný disknie
Pripojenie externého diskuáno
Slovenské menuáno
Časovačáno
Teletextáno
TimeShiftáno
EPGáno
HbbTVáno
MHPnie
Operačný systémnie
HDMIáno
SCARTáno
RFáno
USBáno
Rozmery (h x š x v) cm13 x 21 x 4 cm
Hmotnosť0,32 kg

DigiPal DAB + je jedinečný set-top box od nemeckého výrobcu TechniSat, ktorý kombinuje ako príjem pozemného digitálneho vysielania DVB-T / T2, tak príjem digitálneho rozhlasu DAB +, čo je kombinácia na svetovom trhu ojedinelá. Je však potrebné počítať s tým, že sa jedná o prístroj z najvyššej cenovej kategórie.

Ovládanie je s ohľadom na množstvo funkcií prekvapivo jednoduché a intuitívne. Prepínanie medzi televíznymi kanálmi (v HD a SD kvalite) a rozhlasovými programami (v DAB + a v DVB-T multiplexoch) sa vykonáva pomocou jediného tlačidla (TV / Radio) na diaľkovom ovládači. Tento model podporuje tiež interaktívne internetové služby (napr. YouTube) a HbbTV. Samozrejmosťou je nahrávanie programov na externý disk a možnosť ovládať externý prijímač prostredníctvom aplikácie. Podporuje obrovské množstvo foto, audio aj vide formátov.

Medzi klady DigiPal DAB + patrí vysoká citlivosť, vďaka čomu je možné naladiť aj stanice s horším signálom. Obraz i zvuk sú na veľmi vysokej úrovni, HbbTV funguje bez problémov, dosah diaľkového ovládača je dostatočný. Medzi nevýhody patrí iba jeden anténny zvod pre TV aj rádio. Bohužiaľ tiež návod je v našom jazyku príliš stručný.

Keďže sa jedná o prístroj primárne určený pre nemecký trh, v Slovenskej republike nie je možné dostatočne využiť všetky funkcie. Cena tohto modelu je preto neúmerne vysoká tomu, čo môže užívateľom ponúknuť. Aj napriek tomu sa jedná o špičkové zariadenie, ktoré vám poskytne predovšetkým vynikajúci divácky zážitok a rad zaujímavých funkcií.

  • vysoká kvalita
  • vysoká citlivosť
  • podpora všetkých formátov
  • množstvo funkcií
  • ľahké ovládanie
  • vysoká obstarávacia cena
  • primárne pre nemecký trh
  • jeden anténny zvod (pre TV i rádio)
  • stručný návod
Zistiť cenu

Kedy set-top box nebudete potrebovať

Hoci sa často stretnete s názorom, že set-top box (skrátene STB) je nepostrádateľný, nie všetci majitelia televízorov ho potrebujú a budú potrebovať. Nižšie uvádzame príklady, kedy toto zariadenie nepotrebujete:

  1. Vlastníte televízor s integrovaným digitálnym tunerom pre DVB-T / T2 podporujúce kodek HEVC-H.265.
  2. Používate káblovú televíziu, čo znamená, že všetky prípadné zmeny za vás riešia prevádzkovateľ.
  3. Prijímate televízne digitálne vysielanie cez satelit. V súčasnej dobe pravdepodobne nebude dochádzať k zmenám v satelitnom vysielaní.
  4. Používate internetové vysielanie. Ani tento spôsob vysielania nečakajú žiadne zmeny.
  5. Pokiaľ máte televíziu pripojenú pomocou spoločné televíznej antény (STA). Signál, ktorý STA vysiela, vo väčšine prípadov nie je možné použiť ako vstupný signál pre set-top box. Zmena digitálneho vysielania sa preto musia riešiť výmenou nového prijímača STA.

Ako postupovať pri prechode na nové digitálne televízne vysielanie DVB-T2

Ak budete chcieť od roku 2021 sledovať aj naďalej všetky programy v existujúcej kvalite, bude potrebné zaobstarať si set-top box alebo nový televízor, ktorý bude schopný prijímať digitálne vysielanie v štandarde DVB-T2. Staršie externé prijímače iba pre vysielanie DVB-T nebudú naďalej funkčné.

Nový televízor

Kúpa nového televízora je ľahšie a komfortnejšie riešenie, vyjde vás ale podstatne drahšie. V tomto prípade dávajte pozor na to, aby bol konkrétny model vybavený tunerom, ktorý vie prijať DVB-T2 vysielanie v MPEG-4 s kodekom H.265 / HEVC. Väčšina moderných televíznych prijímačov s DVB-T2 je však konštruovaná ako pre príjem nového DVB-T2, tak aj staršie verzie digitálneho vysielania DVB-T.

Nový set-top box

Obstaranie nového digitálneho prijímača vás vyjde neporovnateľne lacnejšie, než obstaranie novej televízie. Musíte ale počítať s ďalšou krabičkou pri televízii a ďalším diaľkovým ovládačom. Výhodou je, že set-top boxy môžete dokúpiť ku každému televízoru (spravidla sa líšia podľa spôsobu pripojenia). A zvyčajne nie je potrebné robiť žiadnu dodatočnú anténu (tá býva nutná len v oblastiach s veľmi zlým signálom).

Obstaranie dodatočného zariadenia je všeobecne najčastejším a najobľúbenejším riešením prechodu na nové pozemné digitálne vysielanie.

Delenie set-top boxov podľa typu signálu

Digitálnych prijímačov existuje nepreberné množstvo. Základné delenie je ale veľmi jednoduché, pretože vychádza z typu televízneho signálu, pre ktorého príjem sú tieto prístroje určené. Ide o vysielaní:

  • pozemné,
  • káblové,
  • satelitné,
  • internetové,
  • kombinované.

Vždy si preto najskôr vyjasnite, aký signál chcete prijímať a zároveň, ktorý signál je dostupný v mieste vášho bydliska. Zvyčajne sa jedná o pozemný a satelitný signál.

Pozemné vysielanie

Pozemné vysielanie je sprostredkované pomocou klasickej TV antény a spravidla je poskytované zadarmo. V súčasnosti sa v Európe stretneme s dvoma typmi, a to DVB-T a DVB-T2. Ak vaša televízia nie je vybavená tunerom DVB-T2, budete časom potrebovať set-top box DVB-T2.

Káblové vysielanie

Pre príjem káblového vysielania potrebujete televízor s DVB-C tunerom alebo set-top box DVB-C. Toto televízne vysielanie je platené a je potrebné si ich najskôr u niektorého z poskytovateľov zriadiť.

Satelitné vysielanie

Televízne vysielanie cez satelit môžete sledovať, ak vlastníte satelitnú anténu (parabolu) a televízor s tunerom DVB-S2 alebo set-top box DVB-S2, ktorý je vybavený čítačkou dekódovacích kariet. Dekódovaciu kartu prenajíma poskytovateľ satelitného vysielania, jedná sa teda aj o spoplatnenú službu.

Internetové vysielanie

IPTV je skratka pre internetové televízne vysielanie, ku ktorému opäť potrebujete set-top box, ktorý podporuje štandard IPTV. Ide však o platené vysielanie, ktoré si musíte zariadiť u niektorého z poskytovateľov IPTV.

Kombinované vysielanie

Okrem vyššie uvedených možností sa však môžete stretnúť aj s ich kombináciami. Niektoré prístroje totiž umožňujú napríklad ako príjem pozemného, ​​tak i satelitného vysielania (DVB-T2 / S). Väčšina modelov, ktoré sú v súčasnej dobe na trhu navyše prijíma ako starý ako aj nový signál (DVB-T / T2).

Rozdelenie podľa typu pripojenia

Úplne zásadné je pri výbere vhodného prijímača zistiť, akým konektorom je vybavený váš televízor. Až podľa toho vyberajte určitý set-top box.

Pripojenie cez HDMI

Mnoho moderných televíziou disponuje digitálnym konektorom HDMI. Trochu paradoxné však je, že tieto televízory majú často už integrovaný digitálny tuner DVB-T2, a nepotrebujete teda externý prijímač. Staršie modely televízií (ktorých je v súčasnej dobe väčšina) však majú iba DVB-T a v rámci niekoľkých rokov k nim tak ako tak digitálny prijímač s DVB-T2 budete musieť dokúpiť. Set-top boxy s HDMI ponúkajú najvyššiu kvalitu obrazu.

Pripojenie cez SCART

Prevažná väčšina klasických televízorov je opatrená jedným alebo viacerými konektory SCART. A keďže sú všetky set-top boxy vybavené konektorom SCART, môžete si vybrať akýkoľvek model. Musíte však počítať s nižšou kvalitou obrazu. Napriek tomu SCART stále patrí medzi obľúbený spôsob prepojenia, je totiž lacnejšie, univerzálnejšie a dostupnejšie. Ak navyše vlastníte starý videorekordér alebo DVD prehrávač, môžete STB prepojiť aj s ním. Na externom prijímači ale budete potrebovať dva vstupy SCART.

Pripojenie cez anténny vstup

Ak vlastníte veľmi starý televízor, môže sa stať, že na ňom nenájdete SCART a už vôbec nie HDMI. V takom prípade musíte využiť jediný spôsob prepojenia, a to cez anténny kábel, ktorý nájdete u každej televízie. Set-top boxy pre toto pripojenie musí byť opatrené tzv. RF modulátorom. Tento modulátor prevádza obrazový výstup do analógového signálu. Počítajte však s tým, že získate najmenej kvalitný obraz.

Delenie set-top boxov podľa typu vybavenia

V súčasnej dobe má každý externý prijímač určité špecifické vlastnosti, vďaka ktorým je vhodný pre rôzne využitia. Predstavíme vám preto niekoľko základných typov:

Jednoduché set-top boxy

Najjednoduchšie prístroje prevádzajú digitálny signál na analógový, a ten je následne spracovaný televízorom. Jedná sa o digitálne prijímače pre pozemné televízne vysielanie (DVB-T / T2) alebo pre satelitné digitálne vysielanie (DVB-S / S2). Pre príjem satelitného signálu je však potrebné tiež satelitná anténa (parabola) a zvod tejto antény. S týmito jednoduchými modelmi je možné sledovať (nahrávať) iba jeden program v jeden okamih.

Set-top boxy s dvoma tunery

Tzv. twin set-top boxy (s dvoma tunermi, dvojtunerové) sú vyrobené tak, aby dokázali súčasne prijímať dva programy (napr. z DVB-T2 a DVB-S), čo umožňuje sledovať jeden program a pritom nahrávať (najčastejšie na pripojený DVD / HDD rekordér) druhý. Tento typ sa vyrába aj vo drahšie variante s vstavaným pevným diskom, kedy samozrejme už nie je potrebné pripojenie k prehrávaču. Využiť ho navyše môžete aj na sledovanie rozdielnych relácií na viacerých televíziách súčasne z jedného set-top boxu.

Kombinované set-top boxy

S týmito set-top boxy je možné súčasne sledovať ako stanice pozemného vysielania (DVB-T / T2), tak televízne relácie vysielané iba cez satelit (DVB-S / S2).

Set-top boxy umožňujúce nahrávanie

Ide o prístroje, ktoré sa označujú ako PVR a disponujú vstavaným pevným diskom, ktorý slúži na zaznamenanie zvoleného programu (pokiaľ ide o model s jedným tunerom). Pokiaľ ide o prístroj s dvoma tunermi, môžete dokonca sledovať jeden program a druhý pritom nahrávať. Tieto prístroje sú často vybavené funkciou Time Shift. Dôležité je si postrážiť, či je možné záznam z pevného disku ďalej archivovať, stiahnuť do počítača alebo napríklad vypáliť na DVD.

Set-top boxy pre počítače

Špeciálnu kategóriu tvoria prístroje, ktoré sú určené pre počítače alebo notebooky. Buď je možné použiť ako rozširujúcu kartu alebo sa zasúvajú do USB portu. Vďaka nim je potom možné sledovať programy priamo na obrazovke počítača, prípadne ich nahrávať na pevný disk počítača.

Na čo si dať pri výbere pozor

Aby zariadenie plnilo svoju funkciu a bezproblémovo fungovalo s vaším televízorom, je dôležité myslieť na niekoľko kritérií, medzi ktoré patria najmä:

  • kompatibilita,
  • spôsob pripojenia,
  • pamäť,
  • citlivosť,
  • ovládanie.

Kompatibilita

Úplne zásadná je kompatibilita zariadení s najnovším vysielaním, čo platí najmä v rámci pozemného digitálneho vysielania. Ešte stále sú totiž na trhu výrobky podporujúce iba DVB-T. Tie sa v súčasnosti ale už neoplatí kúpit. Odporúčame preto dať prednosť set-top boxom prispôsobeným pre príjem DVB-T2 / HEVC. Tieto prístroje často bývajú opatrené nálepkou, potvrdzujúci kompatibilitu s novým štandardom vysielania.

Spôsob pripojenia

Pretože sa výrobcovia zvyčajne snažia jedným modelom osloviť čo najväčší počet zákazníkov, často sú k videniu set-top boxy, ktoré kombinujú niekoľko konektorov. Najčastejšie HDMI a SCART, prípadne majú tiež RF modulátor. Samozrejme ale narazíte aj na produkty, ktoré sú určené len pre jeden typ pripojenia.

Pamäť

Drahšie prístroje sú opatrené vstavaným externým diskom s rôznou kapacitou (odporúčame aspoň 128 GB), lacnejšie modely je potrebné doplniť o externý pevný disk.

Citlivosť

Vysielanie digitálneho televízneho signálu prebieha v tzv. multiplexoch. Jedná sa o označenie balíku programov, ktoré sú vysielané na jednom kanále, teda v rámci jedného frekvenčného pásma. Kvalita príjmu signálu sa však môže líšiť. Slabý signál sa prejaví tzv. kostičkováním (rozpadom obrazu) alebo úplným výpadkom obrazu i zvuku.

Z tohto dôvodu je dôležité vybrať taký prístroj, ktorý bude dostatočne citlivý, a zaistí vám tak dobrý signál všetkých staníc v rôznych multiplexoch.

Ovládanie

Všetky set-top boxy sa dodávajú vrátane diaľkového ovládania, to sa používa pre prepínanie digitálnych programov. Zapnutie a vypnutie televízora je záležitosťou pôvodného ovládača.

Niektoré modely naviac umožňujú ovládanie pomocou univerzálneho diaľkového ovládača, ktorý je možné dokúpiť zvlášť. Získate tak iba jediný ovládač pre televíziu, zvuk i digitálne vysielanie.

Užitočné funkcie

Set-top boxy neslúži iba k prevodu signálu, ale môžu ponúknuť aj pomerne veľké množstvo užitočných funkcií. Medzi najzaujímavejšie funkcie patrí:

EPG

Elektronický programový sprievodca (EPG) je praktická funkcia, ktorá umožňuje jediným stlačením tlačidla na diaľkovom ovládači set-top boxu zobraziť TV program všetkých naladených staníc (a to až na týždeň dopredu). Ak navyše ide o externý prijímač s možnosťou nahrávania na vstavaný pevný disk, veľmi ľahko sa dá vďaka EPG navoliť program, ktorý chcete nahrávať.

Duálny tuner

Vďaka dvom tunerom na externom prijímači môžete sledovať jeden program a súčasne nahrávať iný.

Nahrávanie

Ak má externý prijímač túto funkciu, možno pomocou neho zvolený program nahrávať. Musíte si však k nemu zaobstarať externý disk s dostatočnou pamäťou (ideálne aspoň 128 GB) a skontrolovať, či je vybavený USB vstupom (pomocou USB kábla sa následne ľubovoľný externý disk pripojí). Drahšie modely set-top boxov disponujú vlastným pevným diskom. K samotnému nahrávanie sa používa EPG funkcie alebo stlačení tlačidla nahrávanie.

USB vstup

USB vstup sa využíva pre pripojenie externého úložiska k set-top boxu, ktoré slúžia na nahrávanie aj prehrávanie programov.

Operačný systém

Pokiaľ má vami zvolený model operačný systém, do takého prístroja spravidla možné nainštalovať aplikácie, ktorými rozšírite jeho funkcie (napr. televízny program, YouTube, hry a pod.). Aby takéto rozšírenie fungovalo, potrebujete samozrejme pripojenie k internetu.

TimeShift

Výbornú funkciou je tiež možnosť sledovať nahrávaný reláciu s určitým oneskorením. To sa hodí najmä, ak nestihnete začiatok filmu, ale nahrávate ho. V takom prípade, si ho jednoducho pustíte od začiatku a pozeráte sa na neho s oneskorením, pričom sa relácia stále nahráva. Od filmu si tiež môžete kedykoľvek odskočiť a následne si ho pustiť z miesta, kde ste skončili, prípadne môžete preskočiť reklamy. Cena takýchto prístrojov je ale pochopiteľne vyššia.

HbbTV

Jedná sa o kombináciu príjmu digitálneho vysielania a internetového pripojenia (tzv. hybridné vysielania), vďaka ktorému môžete využiť televízor pre príjem ďalšieho interaktívneho obsahu. Túto funkciu oceníte napríklad v prípade, že ste prepásli nejaký reláciu. Vďaka HbbTV si ho totiž môžete pustiť z internetového archívu daného kanálu. HbbTV prináša tiež vylepšený teletext, prehľadnejšie TV program, súťažné otázky, videá, ankety a pod.

Televízor však musí byť pripojený k internetu (a to buď pomocou kábla alebo WiFi). HbbTV je možné využiť v určitej miere aj bez pripojenia k internetu. V takom prípade ale rozšírené funkcie závisí na poskytovateľovi televízneho vysielania. HbbTV je distribuované vo formátoch DVB-T / T2, DVB-S / S2 a DVB-C.

Automatické vypnutie a časovač

Tzv. Sleep Timer (automatické vypnutie) a Timer (časovač) sú praktické funkcie, vďaka ktorým sa prijímač v nastavenom čase zapne alebo vypne (možno uviesť tiež čas začiatku nejakého programu pomocou času z multiplexu). Ak zaspávate pri televízii, môžete si vďaka tejto funkcii nastaviť automatické vypnutie po skončení obľúbeného programu, prípadne vás môže nejaký reláciu ráno prebudiť. Umožňuje tiež v určitý čas automaticky spustiť nahrávanie. K tomu je ale tiež potreba naprogramovať videorekordér. Bohužiaľ nie všetky videorekordéry túto funkciu podporujú.

MHP

MHP je skratka pre podporu interaktívnych aplikácií. Pomocou MHP môžete realizovať spätný dátový kanál, tj. od diváka k vysielateľovi, v praxi to znamená, že môžete napríklad počas vysielania priamo vykonávať objednávky tovaru, ktoré je na obrazovke prezentované.

Aktualizácia firmware

Väčšina externých prijímačov umožňuje aktualizáciu firmware (softvérového vybavenia) cez sériový port RS-232C alebo USB, výnimočne je možné využiť aj automatické aktualizácie priamo z vysielania. Posledná možnosť je ale závislá na poskytovateľovi vysielania.

Užitočné funkcie set-top boxov pre príjem satelitného vysielania

Krátko zhrnieme tiež základné funkcie pre externé prijímača satelitného vysielania:

DiSEqC

Ak vlastníte motorizovanú satelitnú anténu (parabolu), vďaka tejto funkcii sa bude podľa potreby sama automaticky otáčať.

FastScan

Ide o automatické ladenie programov a ich aktualizáciu.

CI / CI + modul

CI alebo CI + modul (čítačka dekódovacích kariet) je nutnou súčasťou set-top boxu pre sledovanie väčšiny satelitných kanálov a vhodným doplnkom pre sledovanie platených (kódovaných) relácií. Do CI slotu sa vkladá dekódovacia karta, ktorú prenajíma poskytovateľ satelitného vysielania, a vďaka ktorej je možné sledovať platené programy. Modul pritom musí podporovať šifrovanie karty.

Ako zapojiť set-top box

Zapojenie externého prijímača nie je nič zložité. Prinášame vám však jednoduchý návod, ako u jednotlivých typov pripojenia postupovať.

Zapojenie cez HDMI

Ak vlastníte televízor (zvyčajne LCD alebo plazmový) aj externý prijímač vybavený HDMI konektorom, postačí vám len dokúpiť prepojovací HDMI kábel. Po zapnutí oboch prístrojov dôjde k automatickému zobrazenie pokynov na obrazovke, podľa ktorých stačí jednoducho pokračovať.

Zapojenie cez SCART

Staršie televízie sú často vybavené SCART konektorom, ktorým zároveň disponuje tiež úplná väčšina set-top boxov na trhu. Opäť vám preto postačí len zakúpiť prepojovací SCART kábel, zasunúť ho do televízora aj externého prijímača a podľa pokynov na obrazovke pokračovať.

Zapojenie cez RF modulátor

Veľmi staré televízory, ktoré nemajú ani HDMI ani SCART konektor, je nutné prepojiť pomocou RF modulátora. U tohto typu je prepojenie najzložitejšie. Najskôr je nutné odpojiť kábel antény vedúce do televízora a pripojiť ho do anténneho vstupu set-top boxu. Navyše si musíte dokúpiť anténny kábel, ktorým prepojíte externý prijímač s televíziou. STB je v tomto prípade akýmsi medzičlánkom medzi anténou a televízorom.

Priamo v televízii je potom nutné naladiť set-top box ako ďalší stanicu, a tú následne uložiť do predvolieb. Môže sa však stať, že sa v mieste príjmu bude pliesť signál externého prijímača so signálom už naladenej televíznej stanice. V takom prípade musíte STB znova naladiť. To urobíte ladiacim gombíkom na zadnej strane prístroja (spravidla pomocou skrutkovača otočíte ladiacim gombíkom). Potom opäť vyhľadáte novú stanicu (tj. signál externého prijímača) v predvoľbách a overíte príjem signálu.

Zapojenie DVB-S / S2 a kombinovaných set-top boxov

Pripojenie externého prijímača pre príjem satelitného signálu alebo kombinovaných modelov (pre DVB-S / S2 / T / T2) prebieha tak, že anténu necháte zapojenú v televízore a zvod z paraboly zapojíte do STB. Avšak v prípade, že je prístroj vybavený len príjmom signálu pomocou RF modulátora, musíte zapojenie vykonať rovnako, ako je popísané vyššie (tj. zapojenia cez RF modulátor).

Zapojenie DVD / HDD rekordéra k set-top boxu

Spôsob zapojenia televízora, STB a DVD / HDD rekordéra sa odvíja podľa typu a množstva konektorov.

Ak je televízor vybavený len jedným konektorom (SCART alebo HDMI), zapojíte do neho STB. Externý prijímač potom musí mať výstup ako pre pripojenie k televízii, tak i pre pripojenie DVD / HDD (často sa jedná o ďalší SCART).

V prípade, že televízia disponuje dvoma konektormi, je možné do nej pripojiť, ako externý prijímač, tak DVD / HDD prehrávač.

Ak sa jedná o starý televízor, ktorý nemá konektor SCART ani HDMI, prebehne pripojenie set-top boxu cez anténu, DVD / HDD prehrávač je potom pripojený priamo do externého prijímača.

Ako postupovať po zapojení

Po úspešnom pripojení externého prijímača zvyčajne dôjde k automatickému ladenie staníc, ktoré sú v dosahu, a k ich uloženie do predvolieb. Následne môžete stanice presúvať podľa toho, ako vám to najviac vyhovuje alebo ako ste boli zvyknutí (napr. STV1 najviac pod.). Navyše väčšina modelov automaticky pridáva novo vznikajúce stanice, a následne ich zaradí do vášho zoznamu.

U dvoutunerových modelov nie je nutné ladiť každý tuner zvlášť, pretože ladenie prebehne u oboch tunerov súčasne.

Cenové relácie

Cena set-top boxu je závislá najmä na tom, aké funkcie a vlastnosti prístroj ponúka. Jednoduché modely, ktoré sú určené iba pre prevod signálu (najčastejšie DVB-T2) môžete zaobstarať za niekoľko desiatok euro, kdežto ceny najlepších set-top boxov disponujúcich celým radom pokročilých funkcií (MHP, duálny tunery, podpora HbbTV, WiFi, operačný systém Android a pod. ) sa pohybujú v rádoch stoviek. Otázku, aký set-top box kúpiť, si preto odpovedzte iba na základe vašich požiadaviek.

Pre ľahšiu orientáciu sme vyčlenili niekoľko cenových kategórií:

  • do 40 €,
  • od 40 do 100 €,
  • od 100 – 200 €,
  • nad 200 €.

Najlacnejšie set-top boxy

Do 40 € zaobstaráte základné a jednoduché prístroje pre príjem digitálneho (DVB-T / T2) alebo satelitného (DVB-S / S2) vysielanie. Najlacnejšie mini set-top boxy zoženiete približne za 20 €. Počítajte však len so základnými funkciami (časovač, automatické vypnutie a pod.). Už v tejto cenovej relácii sú ale samozrejmosťou prístroje s HDMI konektorom.

Lacné set-top boxy

V cenovej kategórii do 100 € si vyberie väčšina bežných užívateľov. Nájdete tu prístroje, ktoré sú vhodné ako pre príjem pozemného a satelitného, ​​tak káblového vysielania, prípadne sa jedná o kombinované modely (napr. DVB-T / T2 / C). Výnimkou nie je ani vstavaná externá pamäť a niektoré praktické funkcie (TimeShift, EPG, pripojenie k internetu).

Kvalitné set-top boxy

Ak sa rozhodnete investovať do 200 €, získate veľmi kvalitný prístroj, ktorý vám už môže mnohé ponúknuť. Často ide o kombinované set-top boxy s 2 tunery, s ktorými je možné nahrávať na vysokokapacitný vstavaný pevný disk (napr. Z DVB-T2), a zároveň sledovať iný program (napr. Na DVB-S). Samozrejmosťou sú mnohé funkcie (TimeShift, EPG, operačný systém, prenos vo vysokom rozlíšení Ultra HD atp.).

Najlepší set-top boxy

Od 200 € vyššie sa nachádzajú naj set-top boxy, ktoré trh ponúka. Pomerne často disponujú okrem ostatných funkcií tiež funkciu interaktívnych služieb (MHP), ktorá umožňuje v rámci sledovania programu priamo reagovať (napr. vykonávať objednávky ponúkaného tovaru). Pre bežné využitie však zvyčajne postačí prístroja z nižších kategórií.

Tipy na záver

  1. Kvalita obrazu pri vysielaní DVB-T2 v súčasnosti na väčšine staníc nie je v HD. Jedná sa len o prechodný problém a po zrušení DVB-T, bude vysielanie v HD kvalite realizované. Súčasný stav je daný preťažením sietí, pretože je súbežne vysielané DVB-T aj DVB-T2.
  2. Nie je nutné investovať do set-top boxov, ktoré umožňujú prevod obrazu vo 4K (Ultra HD) rozlíšení. Na väčšine bežných televízorov nespoznáte medzi rozlíšením HD a Ultra HD príliš veľký rozdiel. Pre sledovanie bežných relácií je vysoké rozličnou navyše úplne zbytočné, pretože v ňom nie sú vysielané.
  3. Pri výbere najlepšieho set-top boxu sa oplatí venovať pozornosť aj užívateľským recenziám a nezávislým spotrebiteľským testom (odporúčame vyberať z víťazov týchto testov), ktoré sa v súčasnosti najčastejšie venujú modelov pre príjem DVB-T2.

Slovníček

  • Set-top box – skrátene STB, inak tiež externý prijímač, je prístroj, ktorý vie dekódovať digitálne televízne vysielanie.
  • Pozemné vysielanie – niekedy tiež terestrické vysielanie je spôsob digitálneho vysielania realizovaný cez pozemné vysielače.
  • DVB-T – štandard pozemného digitálneho televízneho vysielania.
  • DVB-T2 – štandard pozemného digitálneho televízneho vysielania druhej generácie.
  • DVB-S – standard satelitného digitálneho televízneho vysielania. Na sledovanie je potreba vlastniť špeciálnu dekódovaciu kartu, ktorú možno zvyčajne zakúpiť so satelitným tanierom. Poplatok za dekódovaciu kartu je buď jednorazový alebo mesačný.
  • DVB-S2 – nový štandard satelitného digitálneho televízneho vysielania.
  • DVB-C – štandard pre káblové digitálne televízne vysielanie. Ide o spoplatnenú službu. Potrebný set-top box bežne dodáva priamo prevádzkovateľ.
  • IPTV – skratka pre televízne vysielanie sprostredkované pomocou internetu. Signál je šírený pomocou internetu (ADSL, WiFi, optickým káblom alebo iným širokopásmovým pripojením). Sledovať IPTV vysielanie je možné priamo na počítači alebo pomocou set-top boxu určeného pre prenos IPTV. Ide o spoplatnenú službu.
  • H.262 / VCEG – alebo tiež MPEG-2 Video je štandardný formát kódovanie videa a súčasť štandardov MPEG-2 pre staršie digitálne vysielanie DVB-T.
  • H.264 / AVC – alebo tiež MPEG-4 AVC je formát kódovanie videa, ktorý sa vo formáte MPEG-4 najčastejšie používa pre nové digitálne vysielanie DVB-T2 vo Veľkej Británii alebo v Rakúsku.
  • H.265 / HEVC – je novšia štandard kódovanie videa, ktorý sa vo formáte MPEG-4 používa pre nové digitálne vysielanie DVB-T2 v Českej republike.
  • Kodek – nástroj, pomocou ktorého dochádza ku komprimáciu a dekomprimáciu dát. Pre DVB-T2 existujú dve verzie: staršie H.264 / MPEG-4 AVC a novšie HEVC-H.265.
  • Multiplex – označenie pre skupinu niekoľkých (spravidla 4 až 5) televíznych a rozhlasových programov vysielaných na jednej frekvencii. V súčasnosti existujú 4 multiplexy a multiplex označený ako „1a“, vďaka čomu je možné sledovať oveľa viac programov.
  • MPEG-2 – starší formát komprimácie dátového toku pre prenos digitálneho vysielania DVB-T, DVB-S, DVB-C, prípadne IPTV.
  • MPEG-4 – novšie dátový komprimačný formát určený pre prenos obrazu pri nižšej dátovej veľkosti. Býva používaný najmä na prenos HDTV, pre IPTV, DVB-C a DVB-T2.
  • HDTV – označenie formátu televízneho signálu vo vysokom rozlíšení.
  • SCART – konektor pre prepojenie audio a video systémov (televízora, DVD / HDD prehrávače a pod.). Zvyčajne sa do neho zapája tiež set-top box. Stále častejšie je nahradzovaný digitálnym konektorom HDMI.
  • HDMI – konektor určený pre prenos digitálneho nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu, obraz aj zvuk prenáša vo vysokom rozlíšení a kvalite.
  • RF modulátor – je určený pre pripojenie najstarších televíznych prijímačov, ktoré nie sú vybavené SCART ani HDMI konektorom.
8 komentárov
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Pridaj svoju recenziu
  1. Dobrý deň,
    môžete mi poradiť, ktorý set top box DVBT-2 je vhodný na súčasné sledovanie terestriálnej televízie na dvoch televízoroch – bez využívania ďalších funkcií.Vstupy na oboch televízoroch sú SCART, HDMI, anténny vstup.
    Ďakujem.
    I. Bojna

    • Dobrý deň,

      možné to je, ale budete na oboch televízoroch sledovať ten istý program. Ak chcete mať možnosť na každom sledovať iný program, odporúčam vziať setopboxy dva.

  2. Dobrý deň,mám starší televízor panasonic a chcem kúpiť set-top-box s operacným systémom.Môžte mi poradiť?Cenovo do 80 eur.

    • Dobrý deň,

      neviem čo máte za televízor, teda ani aké sú možnosti jeho pripojenie, ale pozrel by som sa na tieto modely:

      Strong SRT 2402 – špičkový model, do rozpočtu sa zmestí
      Skyworth SKWT21FTA – lacnejšie a nie tak vybavený ani užívateľský prívetivý. Na svoju cenu však slušný

  3. Pozdravujem, rád by som sa opýtal, na čo je dobré mať v setopboxe podporu 4K, ak naše vysielania sú len HD?
    Zvažujem totiž kúpu nového setopboxu.
    Ďakujem

    • Dobrý deň,

      čisto pre príjem tv vysielanie (DVB-T2) je v našich podmienkach 4K zbytočné. Avšak cez set-top box môžete prehrávať filmy v špičkovej kvalite z USB flash disku alebo sieťového disku.

  4. Dobrý deň
    Mám set top box Arris 4302M a neviem pozerať tv programa Home Optimal TV 94 stanïc cez wifi s routerom ZYXEL V G3927-T50K kde je problém?

    Dajte nám odpoveď

    Čo vybrať
    Logo