Ako vybrať šijací stroj

Rozhodli ste sa, že sa vám sériovo vyrábané oblečenie nepáči a chcete si ušiť vlastné? V tom prípade budete potrebovať kvalitné šijací stroj. V našom radcovia vám poradíme, pre aký stroj sa rozhodnúť. Predstavíme stroje mechanické i elektronické, poradíme, ktoré šijacie stroje sa hodí pre začiatočníkov a zoznámime vás so slovíčkami ako overlock. Pre ľahšiu rozhodovanie sme vykonali test niekoľkých šijacích strojov a vy si výsledky môžete prečítať v našom radcovi, ktorý sme nazvali Ako vybrať šijací stroj.

Test stolových šijacích strojov

V našom teste sme sa zamerali na šijacie stroje, ktoré spadajú skôr do kategórie pre začiatočníkov a pokročilých a k dostaniu sú za ceny, ktoré zodpovedajú ich funkciám. Porovnávali sme päť mechanických modelov od najznámejších výrobcov šijacích strojov. Test elektronických šijacích strojov pripravujeme. Prečítajte si, aké sú naše skúsenosti a dojmy!

NázovCelkom
1.JANOME 920Zistiť cenu
80%
2.Brother BQ 2500Zistiť cenu
75%
3.Guzzanti GZ 118Zistiť cenu
75%
Recenzia
4.Veronica Optima 200Zistiť cenu
70%
5.Brother KE 14sZistiť cenu
70%
Recenzia
6.VERONICA Prima 100Zistiť cenu
65%
7.Singer SIMPLE 3229Zistiť cenu
65%
Recenzia
8.Singer SMC 2250Zistiť cenu
60%

Parametre

NázovPočet stehov / programovAutomatická gombíková dierkaAutomatický navliekač niteOverlockový stehMaximálna dĺžka stehu (mm)Maximálna šírka stehu (mm)
1.JANOME 92021ánoánoáno45
2.Brother BQ 250025nieánoáno45
3.Guzzanti GZ 11850poloautomatickáánoáno45
4.Veronica Optima 20021nienieáno45
5.Brother KE 14s14nienienie45
6.VERONICA Prima 10012nienienie54
7.Singer SIMPLE 322929nienieáno45
8.Singer SMC 225010nienienie45

NázovŠitie dvojihlouMateriál vnútornej konštrukcieMateriál povrchuVoľné ramenoTyp chapačaRýchloupínač na výmenu pätkySpätný chodRýchlosť šitia
1.JANOME 920ánokovplastánokyvnýánoáno860 stehov / min
2.Brother BQ 2500ánokovplastánorotačnýánoáno800 stehov / min
3.Guzzanti GZ 118ánokovplastánokyvný vertikálneánoánoneuvedené
4.Veronica Optima 200ánokovplastánokyvnýánoáno-
5.Brother KE 14sniekovplastánorotačnýánoáno650 stehov / min
6.VERONICA Prima 100ánokovplastánokyvnýánoáno-
7.Singer SIMPLE 3229ánokovplastánokyvnýánoáno750 stehov / min
8.Singer SMC 2250ánokov / plastplastánokyvnýánoáno-

NázovOsvetlenieHmotnosť (kg)Výška (cm)Šírka (cm)Hĺbka (cm)Schránka na príslušenstvoPre koho je určený
1.JANOME 920klasická žiarovka82837,514,5ánozačiatočníci, pokročilí
2.Brother BQ 2500LED6323616ánozačiatočníci
3.Guzzanti GZ 118áno, LED5,5304317ánoZačiatočníci, pokročilí
4.Veronica Optima 200klasická žiarovka5,7283516ánozačiatočníci, pokročilí
5.Brother KE 14sáno, LED5,73744,419,4ánoÚplní začiatočníci od 14 rokov, pokročilí
6.VERONICA Prima 100klasická žiarovka5,7283516ánozačiatočníci, mierne pokročilí
7.Singer SIMPLE 3229áno, žiarovka 15 W7,3344219ánozačiatočníci, pokročilí
8.Singer SMC 2250LED8283917ánozačiatočníci

Veronica Optima 200

Počet stehov / programov12
Automatická gombíková dierkanie
Automatický navliekač nitenie
Overlockový stehnie
Maximálna dĺžka stehu5 mm
Maximálna šírka stehu4 mm

Výrobca uvádza, že Veronica Optima 200 je vhodný šijací stroj ako pre začiatočníkov, tak pre pokročilých. Začiatočníci ocenia jednoduché ovládanie, tí zdatnejší širokú škálu špeciálnych stehov vrátane overlockových. Počas testovania sme mysleli hlavne na začiatočníkov a náš záver je taký, že tento stroj je pre nich možno až príliš zložitý, pokiaľ s šitím začínajú. Tým nemyslíme ovládanie, ale skôr zbytočne veľa stehov rovnako ako nastavovanie šírky a dĺžky stehu. Pre začiatočníkov sa nám toto zdá zbytočné, avšak pokročilí tieto vychytávky iste ocenia. Pre začiatočníka je teda podľa nás tento stroj zbytočne drahý, avšak pre zdatnejších je cena viacmenej adekvátna.

Mínusové body sme tomu stroju strhli za to, že nemá automatickú gombíkovú dierku ani automatický navliekač nití.Stroj má ako iné šijacie stroje tejto značky funkciu „základnej polohy“, do ktorej musíte stroj uviesť vždy, keď na ňom budete vykonávať akýkoľvek „upravovací úkon“. Či už sa jedná o výmenu ihly alebo zmenu stehu. Úprava nastavenia šírky a dĺžky stehu je jednoduchá. Len u rovných stehov nie je možná úprava šírky. Plusové body stroj získal za jednoduchú voľbu stehov aj vizuálnu kontrolu, ktorú vám sprostredkuje okienko na prednej strane šijacieho stroja. Je pravda, že by mohlo byť o niečo väčšie, ale je fajn, že tam vôbec je. Docela zaujímavá je špeciálna služba, ktorú výrobca ponúka, a to, že si na šijací stroj môžete nechať natlačiť potlač podľa vášho želania. Môže sa jednať o obrázok, ale aj o fotografiu. Táto služba je spoplatnená.

Príslušenstvo, ktoré sa dodáva k stroju, je bohaté. Ocenili sme držiak nite, ktorý využijete, ak sa rozhodnete šiť dvojihlou. Dvojihla síce v balení nie je, ale pretože značka Veronica je česká, má ľahko dostupné náhradné diely, príslušenstvo i servis, takže dokúpenia dvojihly nebude žiadny problém. Navyše šitie dvojihlou dodá vášmu oblečeniu punc profesionality. Začiatočníci iste ocenia, že stroj príde z výroby už s navlečenú niťou a upravený tak, aby na ňom bolo možné začať okamžite šiť. Navyše jeho prevádzka nie je nijako hlučná, takže aj práca na ňom je príjemná. Stroj si hravo poradí aj so silnejšími materiály. Kyvný chapač je pri rozhodovaní o zaobstaraní pre začiatočníkov rozhodne dôležitým parametrom, pretože je odolnejší ako rotačný chápač, a tak znesie aj chyby začiatočníkov. Pri dlhšom šití sme si všimli, že sa plast okolo svetla zahrieva a je trochu cítiť. Domnievame sa, že ak by mal stroj LED osvetlenie, k tejto komplikácii by nedochádzalo.

Zistiť cenu

JANOME 920

Počet stehov / programov21
Automatická gombíková dierkaáno
Automatický navliekač niteáno
Overlockový steháno
Maximálna dĺžka stehu4 mm
Maximálna šírka stehu5 mm

Tento šijací stroj je dobrým pomocníkom pre občasné šitie. Je vhodný predovšetkým pre začiatočníkov, a to preto, že má kyvný chapač, ktorý je odolnejší pri nie úplne profesionálnom zaobchádzanie. Takže ak sa učíte šiť, bude pre vás tento šijací stroj dobrou voľbou. Janome 920 ponúka 21 stehov vrátane overlockového. Samozrejmosťou sú základné stehy pre začiatočníkov, ale na svoje si tu prídu aj pokročilí. Šijací stroj má automatické šitie gombíkovej dierky aj navliekač nite. Automatický navliekač nite ocenia nielen začiatočníci, ale aj ľudia, ktorí neoplývajú trpezlivosťou pri klasickom navliekanie nite do ihly.

Samozrejmosťou u tohto stroja je šitie s voľným ramenom, takže nebudete mať problém ušiť rukávy, nohavice alebo iné rúrkovité časti oblečenia. Táto časť sa vďaka voľnému ramenu na stroj ľahko nasadí a bude sa vám s ňou pohodlne pracovať. Veľkou výhodou je, že na stroji Janome 920 môžete šiť dvojihlou. Dvojihla totiž vytvára steh, ktorým sa ukončujú rukávmi alebo výstrihy a hodí sa najmä pre šitie pružných látok. V podstate môžeme povedať, že šitie dvojihlou nahrádza coverlockový steh, ktorý sa používa pri priemyselnom zakončovanie už spomínaných rukávov alebo výstrihov a ďalších častí oblečenia. Zakončenie vyzerá naozaj profesionálne a nemusíte si kvôli tomu kupovať samostatný stroj coverlock.

Údržba šijacieho stroja Janome 920 je jednoduchá. Stačí pravidelne vymetať nečistoty z podstohové dosky a chapača. Bežný užívateľ sa pri premazávanie dostane len k určitým častiam: premazávať môžete priestor v hornej časti, tam kde sa nachádza ihelné tyč a ďalej chápač. Zvyšok radšej nechajte na odborníkoch. Podávač zvládne dobre pracovať ako s tenkou tak pevnou látkou a šijací stroj je počas chodu naozaj tichý. Ovládanie je jednoduché a na začiatočníka tak nečaká žiadna záludnosť.

Nevýhodu vidíme v nutnosti držania páčky spätného chodu počas celej doby šitia, kedy potrebujete využiť spätný chod. To je trochu otravné, ale na druhú stranu to takto mechanické stroje skrátka majú. Krajčírky, ktoré majú problémy so zrakom, by určite ocenili silnejšie svetlo. Šijací stroj Janome 920 sa štandardne dodáva s klasickou žiarovkou s bajonetovým závitom, ktorú je však možné nahradiť aj LED svetlom. Nezabudnite však, že aj to musí mať bajonetový závit, aby bolo možné ho do stroja pripevniť. Bajonetový závit je naozaj dobrú vychytávkou, pretože svetlo stabilne drží aj pri otrasoch a k tým počas šitia dochádza. Nie je to však nič strašné, skôr normálny štandard. Zdvíhanie prítlačné pätky je umiestnené neštandardne oproti iným strojom, ale je to len otázka zvyku.

Veľkou výhodou je nízka hmotnosť stroja, ktorá činí len 8 kg, takže vám rozhodne nebude vadiť ho po každej práci upratať napríklad do skrine, ak nemáte dostatok miesta, aby mohol stáť neustále na stole. Pokiaľ na stroji nepracujete, odporúčame ho zakrývať obalom, ktorý je súčasťou balenia. Šijací stroj má kovovú mechaniku a skelet a povrch je tvorený z plastu. Ide teda o veľmi kvalitný šijací stroj s dobrým pomerom cena a výkon. Pozitívne hodnotíme tiež dlhú záručnú dobu na 5 rokov s tým, že si technik pre šijací stroj príde až k vám domov, čo môže byť rozhodne praktické. Ale úprimne dúfame, že toto nikdy nenastane.

Zistiť cenu

Brother BQ 2500

Počet stehov / programov25
Automatická gombíková dierkanie
Automatický navliekač niteáno
Overlockový steháno
Maximálna dĺžka stehu4 mm
Maximálna šírka stehu5 mm

Výrobca uvádza, že šijací stroj je určený pre začiatočníkov. Čo je pravda, ale myslíme si, že na svoje si prídu aj pokročilí. Stroj ponúka automatický navliekač nite, čo ocenia nielen začiatočníci, a tiež rotačný chápač. Výhodou rotačného chapača je to, že okamžite vidíte, koľko spodnej nite vám ešte zostáva. Cievka u Brother BQ 2500 je navyše priehľadná, takže prehľad o zostávajúcej niti je naozaj jednoduchý. Na druhej strane sa k chapaču dostáva o niečo zložitejšie, než v prípade kyvného chapača. U kyvného stačí len odklopiť kryt zboku, pri rotačnom musíte demontovať pätku, ihlu a stehovaciu dosku. Toto negatívum však vyrovnáva veľký klad v podobe menej hlučnej prevádzky, než je tomu u kyvného chapača. Kyvný chapač však nie je tak citlivý, takže lepšie znesie aj horšie zaobchádzanie v prípade začiatočníkov. Záleží teda len na vás, pre aký typ sa rozhodnete.

Čo sa týka šitie gombíkovej dierky, tá bohužiaľ nie je automatická, alebo jednokroková, ako niektorí výrobcovia uvádzajú, ale musíte podniknúť štyri kroky, než dierku obšité. Je to pomerne zdĺhavý proces, než tento grif dostanete do ruky. Gombíkovú dierku si najskôr musíte na textil predkresliť a následne, za pomocou 4 krokov, obšiť. Obšíváte hornú a spodnú časť a tiež pravú a ľavú stranu. Vždy musíte zmeniť pozíciu a smer ihly, ako je napísané v manuáli. Docela nás prekvapilo, že nie je možné si regulovať šírku stehu, tá je pevne nastavená na 5 mm. Vyberať teda môžete iba zo 3 zig zag stehov, ktoré majú každý inú šírkou. Ak by ste si chceli upravovať šírku stehu individuálne a váš požiadavka bola, aby stroj vedel automatickú gombíkovú dierku, odporučili by sme vám šijací stroj japonskej značky Janome 920, ktorý toto všetko vie.

Ovládanie je vcelku jednoduché. Čo sa týka výberu stehov, existujú aj modely, pri ktorých je výber jednoduchšie, ale aj tu je to len o zvyku. Klasické stehy sú na regulátora vyznačené číslicami po vonkajšom obvode regulátora, stehy elastické po vnútornom obvode. Pre zvolenie elastických stehov je nutné na regulátora dĺžky stehu nastaviť označenie SS. Manuál k stroju je prehľadný. Veľmi oceňujeme, že sa stroj dodáva s LED osvetlením, ktoré nám príde o niečo silnejší, než keď má stroj len klasickú žiarovku. Navyše LED svetlo nevydáva teplo, takže vás to pri šití nebude obťažovať. Ďalšou výhodou je nízka hmotnosť, problém vám teda nebude robiť ani schovávanie stroja do vyšších políc alebo s ním cestovať. Veľkou výhodou je kovová mechanika šijacieho stroja.

Samozrejmosťou je tiež šitie dvojihlou, ktorá robí profesionálne stehy a zakončenie napríklad na rukávoch alebo okolo výstrihu. V podstate supluje coverlockový steh, ktorý by ste naozaj profesionálne zvládli ušiť len na coverlockovém stroji. Áno, Dvojihla nie je tak precízne ako šitie na coverlockovém stroji, ale zvládne mu hravo konkurovať. Pre uľahčenie práce má šijací stroj Brother BQ 2500 z bočnej prednej strany malý nožík pre odrezanie nite. Údržba stroja je veľmi jednoduchá. Nemusíte ho premazávať, a ak je to snáď nutné, teda v prípade, že stroj šije „tuho“ urobí to za vás profesionál. Sami by ste tento úkon rozhodne vykonávať nemali. Na vás je len údržba chapača, teda odstraňovanie vlákien a podobne.

Zistiť cenu

Singer Tradition 2250

Počet stehov / programov10
Automatická gombíková dierkanie
Automatický navliekač nitenie
Overlockový stehnie
Maximálna dĺžka stehu4 mm
Maximálna šírka stehu5 mm

Tento šijací stroj je veľmi vhodný pre začiatočníkov a pre hobby šitie. Ponúka len také množstvo stehov, ktoré začiatočníci naozaj využijú a aj preto je ovládanie veľmi jednoduché. Pri voľbe stehu stačí len otočiť voličom doprava alebo doľava. Rovnako tak je to s nastavením dĺžky stehu. Škoda je, že šírka stehu sa nastaviť nedá. Máte iba možnosť si vybrať zo zig zag stehov, ktoré majú rozdielnu šírku. Začiatočníkov však veľmi nepoteší, že stroj nemá automatický navliekač nite, ktorý významne uľahčuje prácu. Na druhú stranu je však dobré, ak sa začiatočník naučí aj manuálne prevliekanie nite. Horšie je to potrebné pre osoby, ktoré zle vidí, aj tie by automatický navliekač určite ocenili.

Ďalšou nevýhodou je gombíková dierka. Dierku neobšijete na jeden krok, ale na štyri. Dierku si najskôr musíte na látku predkresliť a až potom ju začať obšívať. Navyše budete musieť štyrikrát meniť nastavenia. Samozrejme, že-Stop dierka nie je dôvodom, aby ste šijací stroj Singer Tradition 2250 nekupovali, pretože veľa strojov na trhu túto drobnú nevýhodu má. Je to však len otázka zvyku a cviku. Na stroji sa nám dobre šilo okrem iného aj preto, že má LED osvetlenie, ktoré poskytuje príjemné biele svetlo, vďaka ktorému na prácu dobre vidíte. Samozrejme je lepšie si k práci zaobstarať ešte lampu, ale to už záleží na každom krajčírom alebo krajčírke individuálne. Stroj má kyvný chapač, ktorý je vhodnejší pre začiatočníkov, pretože nie je tak chúlostivý, takže v pohode prežije aj chýba začiatočníkov. Všeobecnou nevýhodou všetkých kyvných chapača je to, že sú pri práci o niečo hlučnejšie než rotačné. Tiež kontrola zostávajúce spodnej nite je o niečo zložitejšie, ale nejedná sa o žiadnu hrôzu.

Šijaciemu stroju chýba ponuka overlockových stehov, ale v ponuke nájdete steh endlovací, takže pekné zakončenie látky budete môcť vykonať bez problémov. Medzi pružnejšie stehy sa potom radia tie typu zig zag. Stroj ponúka aj možnosť šitia dvojihlou o maximálnej šírke 4 mm, takže budete môcť vykonať coverlockový steh, ktorý sa najčastejšie používa pre zakončenie rukávov alebo výstrihov. Dvojihla nie je súčasťou balenia, takže je nutné si ju zvlášť prikúpiť. Než sa rozhodnete pre kúpu, mali by ste vedieť, že šijacie stroje značky Singer vyžadujú aj špeciálne ihly značky Singer. Výhodou aj nevýhdou šijacieho stroja Singer Tradition 2250 je kovový a z časti plastový mechanizmus a plastový povrch. Vďaka kombinácii kovových a plastových vnútorných častí je stroj ľahší, takže nebude problém s ním cestovať alebo ho pravidelne upratovať aj do výšky umiestnených políc. Nevýhodou je, že sa plastové časti opotrebovávajú rýchlejšie ako kovové. Medzi ďalšie pozitíva potom patrí veľmi príjemná obstarávacia cena, ktorá zodpovedá možnostiam stroja. Na opravu a úpravu odevov bohato postačí. Ovšem pre náročných šitie bude potrebné si zaobstarať iný šijací stroj, treba Janome 920. Singer Tradition 2250 nie je príliš efektívne pri šití jemných látok a úpletov.

Zistiť cenu

Veronica PRIMA 100

Počet stehov / programov21
Automatická gombíková dierkanie
Automatický navliekač nitenie
Overlockový steháno
Maximálna dĺžka stehu4 mm
Maximálna šírka stehu5 mm

Šijací stroj Veronica Prima 100 je pre začiatočníkov určite dobrou voľbou. Má veľmi jednoduché ovládanie, ktorému napomáhajú funkcie ako „základná poloha“ alebo „všetko v jednom“. Tieto funkcie zjednodušujú prevádzku od navliekanie ihly, cez natiahnutie nite až po rozjazd šijacieho stroja. Navyše z výroby už dostanete stroj kompletne nastavený, vrátane natiahnutia nite, takže môžete začať hneď šiť. Vybavenie dodávané s šijacím strojom je štandardné, a pretože Veronica je česká značka, dostupnosť ďalších i náhradných dielov je veľmi jednoduchá. Rovnako tak sa servisom nie je žiadny problém, navyše výrobca ponúka záruku až 5 rokov, čo je veľmi slušné. Na druhej strane sa však musíme spomenúť aj o cene. Za cenu, za ktorú kúpite tento šijací stroj, si môžete zaobstarať aj lepšie. Veronica Prima 100 nemá overlockový steh, aj keď to výrobca v popisku uvádza. Šijací stroj nemá ani automatický navliekač nite, ktorý veľmi výrazne uľahčí prácu predovšetkým ľuďom so slabším zrakom, ale aj tým, ktorí nie sú pri navliekaní tak zruční. Za podobnú cenu s overlockovým stehom, regulátorom dĺžky stehu aj automatickým navliekačom nite si môžete zaobstarať šijací stroj značky Brother BQ 2500.

To, že overlockový steh chýba, však začiatočníkom vôbec nemusí vadiť, pretože v ponuke stehov nájdu stehy endlovací. Stroj umožňuje tiež šitie dvojihlou, vďaka ktorému krajčírky profesionálne zakončí rukávmi alebo oblasti okolo výstrihu. Šijací stroj bohužiaľ neponúka regulátor šírky stehu, čo je však u šijacích strojov pre začiatočníkov bežné. Neponúka však ani možnosť regulovania dĺžky stehu, čo už je podstatný nedostatok vzhľadom k tomu, za aké peniaze je stroj k dostaniu. Veľmi oceňujeme jednoduchý výber stehov a kontrolu toho vybraného v malilinkí okienku na prednej strane šijacieho stroja. Zaujímavou doplnkovou službou, ktorú Veronica ponúka je možnosť vlastného designu, kedy si môžete za príplatok nechať na stroj potlačiť vami vybraný obrázok vrátane fotografie. Veľkou výhodou je okrem kovovej mechanicky tiež kyvný chapač, ktorý je vhodný práve pre začiatočníkov. Je odolnejší aj k začátečnickému zaobchádzaniu, takže prežije aj chyby, ktorých sa na začiatku skrátka dopúšťa každý. Jeho nevýhodou je o niečo hlučnejší chod. Nejedná sa však o nič dramatické. Šijací stroj Veronica Prima 100 sa hodí predovšetkým na občasné šitie a rozmetanie odevov.

Zistiť cenu

Slovníček pojmov

Než bez problémov zapadne do nášho komplexného článku, mali by ste sa zoznámiť s pojmami, ktoré utvára svet šitia.

  • Chapač – ukladá sa do neho cievka so spodnou niťou
  • Cievkové puzdro – nachádza sa v chapača a vkladá sa do neho cievka so spodnou niťou
  • Pätka – kovový / plastový prvok, ktorým prechádza ihla
  • Podávač – zúbky, po ktorých sa posúva látka pod pätkou
  • Stehová doska – je na nej podávač a pod ňou sa nachádza chápač
  • Entl – zakončenie látky, môže nahradiť aj overlockový steh, ale nie je tak kvalitný
  • Voľné rameno – plocha, na ktorej je stehová doska, voľné rameno znamená, že väčšiu plochu, po ktorej sa sunie látka, je možné zúžiť a pohodlne na nej šiť užšej časti oblečenia, ako sú rukávy alebo nohavice

Ako správne vybrať šijací stroj? Odpovedzte si na 8 základných otázok

Výber šijacieho stroja nie je práve prechádzka ružovou záhradou, ešte ťažšie to môže byť pre úplných začiatočníkov, ktorí sa šijacími strojmi nemajú žiadnu skúsenosť. Test deviatich jednoduchých otázok vám však vo výbere šijacích strojov môže výrazne pomôcť.

1. Ako často chcete šijací stroj používať?

Na túto otázku si musíte odpovedať úprimne. Zvážte všetky faktory, ktoré zahŕňajú najmä pracovné vyťaženie a tiež koľko voľného času máte. Možno máte predstavu, že k šijaciemu stroju zasadnete každý deň, pravdou však je, že ak chodíte do práce, pravdepodobne sa k šitie dostanete najskôr cez víkend.

Ak viete, že ste práve týmto prípadom a že šitie bude zahŕňať len drobné úpravy na oblečenie (skrátenie nohavíc) alebo ušitie nových povlakov na vankúš, nepotrebujete najlepšie šijacie stroje na trhu. Rozhodne však nekupujte ani lacné šijacie stroje od neznámych značiek, pretože tie vás môžu od šitia odradiť. Ak sa rozhodnete pre adekvátny elektronický stroj, na ktorom sa vám bude dobre šiť, možno že sa k tejto činnosti budete vracať skôr, než len cez víkend.

Ak ešte len začínate, nemá cenu kupovať zložitú mechaniku. Ich hrubé manuály by vás mohli zbytočne od používania odradiť. Dôležité je sa zamerať na to, aby stroj zvládal základné úkony. Najlepšie šijacie stroje pre domáce šitie z vás neurobia toho najlepšieho krajčíra na svete, avšak je pravdou, že vás s nimi šitia bude viac tešiť.

2. Čo od šitia očakávate?

Ak ste zvedaví a baví vás učiť sa nové veci, potom pre vás bude dobrou voľbou aj zložitejšie šijací stroj, ktorý ponúka mnoho funkcií. Ak vás však predstava spústy tlačidiel, koliesok a regulátorov desí, bude tu veľká pravdepodobnosť, že do vášho dobrého úmyslu naučiť sa šiť pravdepodobne čoskoro ustúpite.

Musíte sa tiež zamyslieť nad tým, či si chcete šiť oblečenie alebo napríklad bytové dekorácie, ktoré majú vydržať niekoľko rokov. V tomto prípade sa oplatí investovať do drahšieho prístroja, pretože s lacnejším modelom nemusíte dosiahnuť želateľný úspechov.

3. Aký je váš rozpočet

Ak máte obmedzený a skôr nižší rozpočet, rozlúčte sa s tým, že za neho získate ten najprofesionálnejší šijací stroj. Nemusíte však zúfať. Veľmi jednoduchá a účinná rada je, vyberať vo vašej cenovej relácii to najkvalitnejšie tovaru, ktoré môžete. Ďalšie mnohokrát dobrou voľbou je si zistiť, či niekto nepredáva použitý kvalitnejší šijací stroj, ktorý by sa cenovo vošiel do vášho rozpočtu, takže by ste si zaobstarali šijací stroj s dobrým pomerom cena výkon.

Dobrá rada: Pri kúpe použitého tovaru sa vždy zamerajte na to, či je ešte v záruke!

4. Koľko potrebujete stehov?

Akonáhle si stanovíte rozpočet, popremýšľajte nad tým, čo pri šití budete naozaj potrebovať. To čo potrebujete, a to čo vyzerá lákavo, sú dve rozdielne veci. Ak je vaším cieľom naučiť sa dobre šiť, bude vám stačiť len rovný a cikcak steh. Ide o dva základné stehy, s ktorými ušijete snáď všetko.

Ostatný „tuning“ šijacieho stroja závisí na tom, ako ho chcete používať. V ponuke niektorých strojov môžete nájsť aj 200 rôznych stehov, čo sa premietne aj na obstarávacej cene. Preto sa dobre zamyslite nad tým, či je naozaj využijete.

Svoju pozornosť by ste určite mali venovať aj tomu, či si môžete upraviť šírku a dĺžku stehu.

5. Aké príslušenstvo sa dodáva so strojom a aké je možné prikúpiť?

Zaujímajte sa o to, aké pätky sú so strojom dodávané a či je možné si prikúpiť aj iné. Zamerajte sa tiež na obstarávaciu cenu pätiek.

Pokiaľ chcete šiť oblečenie, budete potrebovať pätku na gombíkovú dierku, na zips a pätku na neviditeľný steh. Pri šití diek budete potrebovať pätku na patchwork. Pre základné šitie je dobré mať niekoľko pätiek s rôznou šírkou. Na stroji si tiež skontrolujte, ako zložité je vymieňanie pätiek, či má stroj rýchloupínacie zariadenia alebo iný systém výmeny. Rýchloupinák je však najlepší.

6. Aká je veľkosť motora

Možno sa vám to zdá ako veľmi technická vec, ale veľkosť motora hrá naozaj dôležitú úlohu. Väčšie a ťažšie motor má svoje pozitíva i negatíva. Negatívom bohužiaľ je vyššia hmotnosť, pozitívom však dobrý výkon. Silný motor sa totiž lepšie pobije s častým používaním silné textílie, ako je koža alebo rifľovina.

Hmotnosť prístroja vás bude zaujímať predovšetkým vtedy, ak viete, že ho budete často schovávať alebo s ním cestovať. Rozhodne sa ale neoplatí si zadovážiť model s plastovými súčiastkami, ktoré stroj odľahčí. Kvalitné šijacie stroje majú vnútorný mechanizmus kovový a vonkajšiu časť môže byť plastová. Vybrať si však môžete aj šijací stroj s kovovým telom, ale tu už budete musieť počítať aj s väčšou hmotnosťou.

7. Kde šijací stroj kúpiť a akú značku vybrať?

Značka je u šijacieho stroja celkom dôležitým parametrom. Rozhodne neplatí, že sú si všetky značky rovné a že sa všetky šijacie stroje skladajú z rovnakých súčiastok.

Dôležité tiež je, kam si výrobok pôjdete kúpiť. Ak navštívite klasický obchodný dom, pravdepodobne tam nájdete značky ako Singer, Brother alebo Janome. Jedná sa o značky dobrého mena, ktorá sa však zameriavajú skôr na výrobu hobby šijacích strojov. Výnimkou je Janome, ktorý vyrába ako hobby tak profi stroja.

Ak sa rozhodnete pre nákup v špecializovanej predajni, pravdepodobne sa stretnete so značkami ako Bernina, Pfaff, Husqvarna a Juki. Jedná sa o veľmi prestížne stroje, ktoré sa tiež cenovo pohybujú niekde inde. Sú vhodné predovšetkým pre profesionálov alebo krajčír a krajčírky, ktoré sa šitím živia. S týmito výrobkami sa v klasických obchodných domoch príliš často nestretnete.

8. Aká je hlučnosť šijacieho stroja

Toto je veľmi dôležitý parameter, pretože ak sa k šitie dostanete, až po tom, čo uložíte deti, asi vám moc radosti nenarobí hluk, ktorý sa zo stroja môže šíriť. Rovnako tak, ak bývate v byte s tenkými stenami, bude o vašej vášni pre šitie vedieť každý sused. A to je ten kritický okamih, kedy pravdepodobne stroj odložíte do skrine a k šitie sa už nevrátite.

Pri výbere je dobré si nechať stroj predviesť alebo si ho vyskúšať osobne a na hluk sa zamerať. Berte však do úvahy aj okolité ruch, ktorý môže hlasitosť stroja výrazne ovplyvniť. Pozornosť tiež venujte vibráciám a tomu, či pri šití stroj na stole „neposkakuje“.

9. Ak mechaniku alebo elektroniku?

Hlavnému rozdelenie šijacích strojov venujeme samostatnú kapitolu, takže vám v odpovedi len načrtneme ich rozdiel.

Väčšina špičkových strojov je v súčasnosti väčšinou plne počítačová, majú dotykové obrazovky aj programovateľnú sekvenciu stehov. Ich cena je však naozaj vysoká, takže na rad prichádza otázka, či sa rozhodnúť pre klasickú mechaniku alebo počítačom riadený prístroj.

Moderné mechanické stroje nemajú toľko dielov, takže sú ľahšie, a to aj napriek tomu, že majú silný motor. Ich údržba je ľahšie, pretože majú najrôznejšie kryty, ktoré môžete odstrániť a napríklad olejom na šijací stroj namazať motor. Tiež ich servis je často lacnejšie.

Napriek tomu, že mechanika neponúka toľko vychytávok ako elektronika (počítače), hravo zvládnu základné šitie a výsledok rozhodne nevyzerá, ako by ste ho „ušila horúcou ihlou“. Staršie a kvalitné mechanické stroje sú ideálne pre začiatočníkov, pretože sú odolnejšie a ľahko sa ovládajú.

Počítačové alebo elektronické šijacie stroje majú často lepší výkon a silnejší motor, takže nemajú problém sa popasovať aj s každodenným šitím hrubších tkanín. Tieto prístroje majú precíznejšie stehovú linku s rovnomerne rozmiestnenými stehy, ktoré lepšie držia.

Elektronika ponúka možnosť programovania a zapamätanie si špecifické sekvencie stehov, má bohatú ponuku vyšívacích aj ozdobných stehov a niektoré dokážu aj niť odstrihnúť (odrezať).

Náš tip: Nákup šijacieho stroja veľmi ovplyvňuje rozpočet, ktorý na neho máte, ale vždy je lepšie si radšej kúpiť staršie, ale kvalitnejší model, než lacný plastový.

Druhy šijacích strojov

Elektronické šijacie stroje

Základný elektronický šijací stroj má motor, ktorý riadi ihlu a ďalšie časti ako je cievka alebo podávač, ktorý automaticky posúva látku pod ihlou. Motor sa poháňa nožným pedálom, ktorý môže mať rôzne rýchlosti. Tie sa odvíja od tlaku, ktorý naň vyviniete. Dĺžka, šírka i typ stehu, sa vyberá pomocou gombíka. Všeobecne sú elektronické šijacie stroje rýchlejšie a presnejšie a obľúbenejšie než mechanické, ručné šijacie stroje.

Počítačové šijacie stroje

Sú tiež elektronické, ale ponúkajú ešte viac možností a funkcií. Vďaka počítaču dochádza k správnemu naprogramovania napätia, dĺžky i šírky každého typu stehu. Ovládajú sa pomocou touchpadu alebo obrazovky a niektoré modely je možné upgradovať pomocou počítača. Ich veľkou výhodou je, že si do pamäti dokážu uložiť vašu minulú prácu a ponúkajú stovky rôznych stehov.

Šijací stroj overlock a coverlock

Pýtate sa, čo je to overlock? V slovenčine sa pre neho používa výraz obnitkovacie stroj. Jedná sa o typ šijacieho stroja, ktorý zabraňuje štiepeniu a profesionálne zakončuje švy na látke. Tento šijací stroj je doplnkom ku klasickému šijaciemu stroju. Nie je možné ho používať samostatne, pretože má len obmedzené funkcie.

Hlavnou úlohou overlocku je profesionálny začistenie švov, ktorému pomáha aj automatický orez. Ak teda chcete šijací stroj s orezom látky, pravdepodobne sa budete pozerať po tomto type. Overlockový stroj je šijací stroj s orezom.

Profesionálne okraje môžete vytvoriť aj na klasickom šijacom stroji, ale zaberie vám to viac času ako s použitím overlocku, pretože musíte šiť dvakrát, raz rovno a raz doprava.

Overlock pre domáce šitie využíva 4 nite a 2 ihly. Obnitkovanie týmto špeciálnym strojom je odolnejšia proti páraniu a steh je pružnejšia, než ten, ktorého by ste docielili na klasickom šijacom stroji s overlockovým stehom.

Dobrá rada: Ak stále nemáte jasno, čo je to overlockový steh, pozrite sa napríklad na deku alebo iný kus látky, ktorý ste kúpili v obchode. Uvidíte dokonale olemované okraje, ktorých docielite len overlockovým stehom.

Stretnúť sa môžete aj s pojmom coverlock. Jedná sa o iný typ stroja, ktorý šije tzv. prádlové stehy, môže sa im tiež hovoriť stehy krycie. Najčastejšie sa používajú pre začistenie okraje oblečenie a nájdete ich na okrajoch rukávov alebo na spodnom leme tričiek.

Dobrá rada: Ak vám stále nie je jasné, čo coverlock s látkou robí, skúste sa pozrieť na svoje tričko v oblasti okolo výstrihu alebo zakončenie krátkeho rukávu. Na lícovej strane môžete nájsť dva rady stehov a na rubovej husto prešitý steh. A to je práve coverlock.

Na trhu je možné zohnať coverlock a overlock v jednom však obsluha tohto šijacieho stroja je trochu komplikovanejšia, než u individuálneho stroja. Nebude vám stačiť len stlačiť tlačidlo, alebo pohnúť páčkou, ktorá rozhodne o tom, či bude šijací stroj šiť overlockovým alebo coverlockovým stehom. Vždy bude nutná čiastočná prestavba, ktorá zahŕňa prenastavenie ihiel, iné navlečenie nití, vypnutie nožov a ďalšie úkony, ktoré sa líšia model od modelu.

Ručné šijací stroj

Inak sa nazýva aj mechanický. Ovláda sa mechanicky, často za použitia otočných koliesok. Majú na výber menej typov stehov, nemajú automatické zapošitie a ďalšie vychytávky. Avšak pre šitie majú všetky predpoklady a dôležité veci, takže pre začiatočníka sú ideálnou voľbou. Mechanický stroj má čtyřkrokové alebo automatickou Prádlová gombíkovú dierku, je možné si na ňom nastaviť dĺžku a šírku stehu. Niektoré modely umožňujú aj reguláciu prítlaku pätky a majú poloautomatické navliekača ihly.

Rozdiely medzi mechanickými a elektronickým šijacími strojmi

chápač

  • elektronika – elektronické stroje majú najčastejšie chápač rotačné. Hodí sa pre krajčírky, ktoré chcú šiť častejšie. Šírka cikcak stehu je 9 mm.
  • mechanika – u mechanických strojov je najčastejšie kyvný. Je robustnejšie a nie je tak chúlostivý na nevhodné zaobchádzanie. Preto je vhodný skôr pre začiatočníkov. Šírka stehu je obmedzená do 5 mm cikcak stehu.

počet stehov

  • elektronika – okrem najdôležitejších stehov pre bežné šitie ponúkajú aj stehy ozdobné. Všeobecne platí, že čím lepší model šijacieho stroja, tým viac stehov v ponuke.
  • mechanika – mechanické stroje ponúka len tie najdôležitejšie typy stehov, ktoré sú nevyhnutné pre bežné šitie.

zapošitie

  • elektronika – vďaka automatickému zapošitie, čo je zakončenie stehov, stačí stlačiť príslušné tlačidlo a šijací stroj urobí zapošitie automaticky.
  • mechanika – chýba automatické zapošitie. Zapošitia je nutné urobiť manuálne dopredu a dozadu.

Pozícia ihly

  • elektronika – umožňuje prednastavenie pozície ihly. Môžete si nastaviť, či má ihla po došití zostať hore alebo dole. Hodí sa v prípade zmeny smeru šitia. Šitie nemusíte prerušiť, stačí len otočiť látku.
  • mechanika – pozícia ihly sa zastaví v tom okamihu, keď prestanete šliapať na pedál. Dopredu teda neviete, či sa zastaví hore alebo dole. Aby ste ihlu dostali do požadovanej pozície, musíte ručne otočiť okolo a vybrať správnu pozíciu.

Automatický odstrih nite

  • elektronika – umožňuje automatické odstrihnutie nite. Nôž je zabudovaný pod stehovú doskou u chapača a dokáže odstrihnúť spodnej aj hornej niť. Automatické odstrihnutie sa ovláda pomocou tlačidla.
  • mechanika – mechanické stroje majú len orez nite. Na stroji je umiestnený nožík, ktorým môžete niť manuálne orezať.

gombíkové dierky

  • elektronika – majú plnoautomatické obšitie gombíkových dierok, a navyše vie aj iné typy dierok, ktoré sa bežne používajú na bielizeň, konfekciu a kabáty.
  • mechanika – najzákladnejšie mechanické stroje majú poloautomatickú gombíkovú dierku, mechanické šijacie stroje vyššej triedy majú plne automatické obšívané gombíkové dierky. Všetko sa robí úplne automaticky len za použitia pedálu.

Šírka a dĺžka stehov

Tieto veličiny je možné nastaviť u manuálného, tak u elektronického šijacieho stroja. Líšia sa len v rozsahu. U manuálneho je možné šírku nastaviť až na 5 mm, pri elektronických v rozmedzí 7-9 mm. Nastavenie šírky je dôležité najmä pri šití ozdobnými stehmi, ktoré vyzerajú lepšie, keď sú širšie. Rozpätie dĺžky stehu je rovnaké ako u manuálnych, tak elektronických šijacích strojov, a to od 4 mm do 5 mm.

Automatický navliekač nite

V dnešnej dobe ním disponujú ako mechanické, tak elektronické šijacie stroje. Táto vymoženosť chýba len u tých najzákladnejších modelov.

Výber šijacích strojov podľa kategórií

Podrobnejšie delenie šijacích strojov je podľa skúseností konkrétneho užívateľa.

Šijacie stroje pre začiatočníkov

Šijací stroj v tejto kategórii slúžia skôr k občasnému šitie, ale môže sa používať aj častejšie. Tento výrobok by mal hravo zvládnuť šitie tenkých aj elastických materiálov, silnejších materiálov a tiež rifľoviny, čo je jeden z veľmi bežných materiálov, ktoré má doma snáď každý z nás. Stroje by sa mali ľahko obsluhovať a všetka obsluha s nimi spojené by mala byť čo najjednoduchšie.

Zamerajte sa predovšetkým na:

  • jednoduché ovládanie ako stroje, tak výberu stehov,
  • ponuku stehov, ktorá by mala byť zložená z tých najpoužívanejších,
  • kvalitnú konštrukciu, ktorá si dobre poradí aj s prešívaním veľmi silných materiálov,
  • nízku hmotnosť prístroja, ktorá je dôležitá z užívateľského hľadiska,
  • možnosť voľného ramená, ktoré je dôležité pre šitie rukávov, nohavíc a všeobecne užších častí odevu.

Šijacie stroje pre pokročilých

Sú určené predovšetkým pre pokročilejšie a hobby krajčírky, ktoré majú základy šitia za sebou a trúfnu si aj na zložitejšie úpravy.

Zamerajte sa predovšetkým na:

  • automatické funkcie, ktoré zahŕňajú automatické obšitie gombíkové dierky alebo automatický navliekač nití,
  • bohatý výber stehov, ktorý zahŕňa aj pevné a vyšívané stehy,
  • dostatočné množstvo pätiek, ktoré je už v základnej výbave,
  • väčšiu pracovnú plochu, vďaka ktorej sa vám budú lepšie šiť objemnejšie látky,
  • kvalitnú konštrukciu, ktorá si poradí s prešitím aj veľmi silných látok,
  • nízku hmotnosť, ktorá vám uľahčí manipuláciu,
  • voľné rameno pre šitie rukávov, nohavíc a ďalších užších častí oblečenia.

Šijacie stroje pre profesionálov

Šijacie stroje pre profesionálov by mali zodpovedať vysokým nárokom profesionálnych krajčírov, sú vhodné do dielní a do náročné prevádzky.

Zamerajte sa predovšetkým na:

  • široký výber vyšívacích stehov, ktoré ponúkajú aj vyšitie abecedy alebo čísel,
  • široký výber klasických stehov,
  • prevedenie chapača, u ktorého vidíte, koľko nite na cievke zostáva,
  • možnosť rozšíriť si pracovnú plochu,
  • najrôznejšie automatické funkcie, ktoré vám uľahčia prácu (gombíková dierka, navliekač nití),
  • naozaj rozsiahly výber pätiek, ktoré sú už v základnej zostave,
  • kvalitnú konštrukciu, ktorá si poradí pri šití hrubých látok,
  • voľné rameno pre šitie rukávov a nohavíc a ďalších užších častí oblečenia,
  • nízku hmotnosť, ktorá je užívateľsky príjemná.

Na čo sa zamerať pri výbere? Na jednoduchosť!

Šijací stroj sa musí predovšetkým ľahko ovládať. Jednoduchosť ovládania vám môže predviesť predávajúci v špecializovanom obchode a vyskúšať si to pod jeho vedením môžete aj vy sami. Ako sa hovorí: „Lenivá ústa, holé nešťastie“, a to v tomto prípade platí dvojnásobne. V obchode sa vypytujte naozaj na každú maličkosť, ktorá vás zaujíma, pretože tým predídete nedorozumeniam a problémom. So sebou si prineste aj niekoľko typov látok (okrem klasických aj streč, žerzej a hrubšie materiály) a vyskúšajte si, ako sa s ich úpravou šijací stroj pobije.

V obchode si nechajte predviesť a tiež si sami vyskúšajte tieto úkony:

  • navliekanie hornej nite,
  • navíjanie spodnej nite,
  • vloženie cievky do chapača a pretiahnutie spodnej nite,
  • nastavovanie dĺžky a šírky stehu,
  • ovládanie napätia nite a prítlak pätky
  • voľbu programov a ich prehľadnosť
  • ako sa vymieňajú pätky,
  • ovládanie nožného alebo ručného spínača.

Zamerajte sa tiež na to, či je možné regulovať rýchlosť šitia. Šijací stroj by mal zvládnuť pomalé tempo, ktoré zahŕňa zhruba 70 stehov za minútu, ale aj tempo rýchlejší. Spýtajte sa tiež na to, či má stroj spätný chod, ktorý je dôležitý nielen pri zapošívanie.

Počas predvádzania aj vlastné skúške sa sústreďte na hluk, vibrácie a na stabilitu prístroja. Rozhodne sa vám nebude dobre pracovať na prístroji, ktorý nedrží na svojom mieste, ale má tendencie k poskakovanie. Pozorne sledujte tiež stehy, tie by rozhodne nemali byť chybné. Najlepšie sa tento problém prejaví pri šití silnejších materiálov alebo pri zošívaní viacerých vrstiev dohromady.

S konkrétnou značkou šijacieho stroja si kupujete aj rôzne pridanej hodnoty

Ak si vyberiete konkrétny šijací stroj, neplatíte len za značku, ale aj za ďalšie pridružené služby a servis. Zistite si, ako rýchly a kvalitný servis poskytuje daný výrobca, na čo sa vzťahuje a nevzťahuje záruka. Dôležitá je tiež dostupnosť náhradných dielov, a to aj za mnoho rokov od zakúpenia výrobku. V neposlednom rade by ste na vybraný šijací stroj mali dostať dobré recenzie a hodnotenia od ľudí, ktoré na ňom už šijú.

Návod bude vaša pravá ruka

Napriek tomu, že čítanie návodov nie je práve dobrodružná literatúra, rozhodne je nutné, aby bol k stroju pribalený. Mal by byť dostatočne usmerňovací, mal by obsahovať opis stroja aj zoznam príslušenstva, ktoré spolu so strojom dostanete.

Pätky k šijaciemu stroju

Prítlačné pätky sú pri šití veľmi dôležité, a preto sa zamerajte aj na ne. Niektoré modely môžu mať len univerzálny prítlačnú pätku, alebo naviac ešte pätku pre kľukatý steh. Pri šití však budete potrebovať aj iné druhy, preto si overte, či sú dostupné tie na prešívanie zipsov, slepý steh, obnitkovanie, gombíkové dierky a podobne.

Údržba šijacieho stroja

Pokiaľ je v návode uvedené, že sa jedná o bezúdržbový stroj, neznamená to, že sa o neho nemusíte starať. Vždy sa musí čistiť od vlákien (najmä ak šijete menčester alebo inú látku, ktorá púšťa vlákna) a tiež sa musí premazávať. Pravidelnému čisteniu sa venujte najmä u mechanicky pohyblivých častí. Z podstehové dosky vytiahnite všetky nečistoty, ktoré sa usadili okolo podávacích zúbkov. Na to sa väčšinou používa kefka, ktorý je súčasťou balenia. Nezabudnite vyčistiť aj časť chapača s cievkovým puzdrom.

Čo je dobré vedieť

V tomto odseku si predstavíme zopár drobností, na ktoré pri šití iste narazíte, a je dobré ešte pred tým, než si stroj zaobstaráte.

  • Ak sa rozhodnete pre šijací stroj s kovovým telom alebo bude mať kovovú platňu, kam pokladáte ruku, môže vás ruka začať chladiť.
  • Pedál k šijaciemu stroju sa dnes väčšinou pripája pomocou kábla. Praktickou vychytávkou je, ak je kábel samonavíjací podobne, ako je tomu u káblov vysávačov.
  • Každý šijací stroj by mal mať žiarovku. Dnes už sa väčšinou nepoužívajú klasické žiarovky, pretože pri dlhšom šití môže teplo, ktoré vydávajú, začať do rúk páliť. V súčasnej dobe sa používajú skôr LED osvetlenie.
  • Praktickou pomôckou je tiež regulácia rýchlosti, ktorú je možné nastaviť na stroji, takže nezáleží na tom, ako rýchlo stláčate pedál.

Ako vybrať správnu ihlu do šijacieho stroje

Pri výbere ihly do šijacieho stroje musíte poznať jej typ. To zistíte z škatuľky s náhradnými ihlami alebo z manuálu. Ihla je u každého stroja iná a niektoré značky majú dokonca špecifické ihly (napr. Singer). Medzi najkvalitnejšie ihly patria tie z dielní Organ a Schmetz.

Typy ihiel

Ihelný systémPre aký šijací stroj
130/705 HJedná sa o ihlu, ktorú môžete použiť pre väčšinu domácich strojov, a dokonca aj pre niektoré overlocky.
HAx1Typ ihly určený pre niektoré overlocky.
ELx750Typ ihly určený pre niektoré overlocky.
SYTyp ihly pre šijacie stroje značky Singer.
287Typ ihly, ktorá je vhodná pre staršie typy šijacích strojov.

Druhy ihiel

Druh ihiel sa odvíja od materiálu, ktorý budete šiť. Na každý materiál je určená iná ihla, ktorá sa odlišuje tak silou, tak tvarom špičky.

OznačeniePopisPoužitie
Universal/Standard/RJedná sa o najpoužívanejší ihly, ktoré majú zaguľatenou špičku.Tkaniny a pri malom priemere aj pre pleteniny.
Jeans/Denim/HJSú špeciálne tvrdené a majú ostrú špičku.Pre pevné látky, medzi ktoré patria džínsovina, montérkovina a kože.
Strech/HS/SKLMajú hlbší drážku v zadnej časti a špička je stredne guľatá.Vhodné pre veľmi pružné materiály ako je plavkovina.
Jersey Ball point/H-SUKTyp ihiel s guľatým hrotom.Kvôli okrúhlemu hrotu sa hodí pre šitie pleteniny, ktorú nenatrhne ani neprosekne.
Sharp/HM/Mikro/SPITenké ihly, ktoré majú veľmi ostrú špičku.Pre materiály s veľkou hustotou vlákien, do ktorých sa radí mikrovlákno, hodváb a podobne.

Aby ste pri šití dosiahli dobré výsledky, je nevyhnutné, aby ihla nebola poškodená alebo tupá. Poškodiť aj otupiť sa môže aj počas dlhšieho šitia. Zlú ihlu spoznáte podľa toho, že vynecháva švy a šijací stroj môže byť dokonca počas chodu hlasnejší. Aby ste ihlu udržali čo najdlhšie v dobrej forme, je nutné ju uchovávať v originálnom balení, v ktorom má každá ihla svoj „chlíveček“.

Ako spoznať tupou ihlu

Vezmite si staré silonky, natiahnite je medzi prstami a prechádzajte po nich ihlou. Ak sa zachytáva, je nutné ju vymeniť. Môžete tiež skúsiť do napnutých siloniek bodať, ak sa poškodí, je to znamenie toho, že šijete tupou ihlou.

Čo všetko môžete vyčítať z krabičky na ihly

Popisy na škatuľkách sú u všetkých výrobcov rovnaké, odlišujú sa iba typom ihly. Na krabičke nájdete tieto údaje (ilustratívny príklad):

  • Schmetz – výrobca,
  • Jersey ball point – druh ihly,
  • 130 / 705H (SUK) – označenie ihly pre domáce šijacie stroje,
  • 70/10 – sila ihly, číslo 70 je európske označenie sily ihly (čím vyššie číslo, tým silnejší ihla), číslo 10 je označenie sily pre Ameriku a Áziu.

Aké vybrať nite do šijacieho stroje

Na trhu existuje celý rad nití, ktoré sa líšia svojím použitím.

Typ niteČo s ňou šiť
StehovkaJedná sa o pomocnú bavlnenou niť označujúce diely, ktoré chcete zošiť. Dobre sa pare aj trhá. Na trhu je k dostaniu aj rozpustná stehovka (stehovka sa rozpustí vo vode alebo za použitia parnej žehličky).
Polyesterová niťHodí sa pre strojové aj ručné šitie a používa sa na zošívanie a šitie všetkých typov tkanín. Je najvhodnejší pre šijacie stroje aj overlocky.
Bavlnená niťJe možné s ňou šiť ručne aj strojovo, väčšinou sa používa pre odevy, ktoré budú následne zafarbené.
Neviditeľná niťJedná sa o nylonovú veľmi pevnú niť, ktorou sa šijú dĺžky spoločenských nohavíc, sukní aj šiat skrytým stehom. Používa sa aj na korálkovaniu.
Hodvábna niťJe jemná a pevná. Šijú sa jej najmä hodvábne alebo vlnené materiály. Používa sa predovšetkým na ručné šitie.
Kovová niťVäčšinou je k dostaniu v zlatej a striebornej farbe a používa sa skôr pre prešívanie alebo dekoratívne šitie, a to ako ručné, tak strojové. Je náchylná na teplo, a preto by sa oblečenie s touto niťou malo žehliť pri nízkych teplotách.

Označenie nití

Nite, ktoré sa používajú pri šití na stroji, majú najčastejšie označenie sily v rozpätí 100 až 120. Pre šitie silnejšie materiálov a džínsoviny majú nite silu 30 alebo 35. Čím nižšie číslo je, tým je niť silnejší.

Aké informácie nájdete na etiketách nití

  • Číslo farby – napr. Col. 9320
  • Sila nite – napr. No 35
  • Dĺžka návinu – napr. 100 m
  • Materiál, z ktorého je niť vyrobená – napr. 100% Polyester

Základné typy stehov

Medzi základné typy stehov, ktorými disponujú ako základné tak zložitejšie modely šijacích strojov patria tieto:

  • rovný a endlovací steh – jedná sa o základné stehy, z ktorých vznikajú rôzne úžitkové stehy,
  • overlockový steh – začisťujú okraje,
  • neviditeľný, slepý steh – slúži pre skryté lemovanie potrebné pri zahnutie dlhých nohavíc,
  • gombíkové dierky – pre ušitie gombíkové dierky je potreba použiť špeciálne pätku, do ktorej sa gombík vloží a šijací stroj ho automaticky obšité. Pokiaľ stroj automatiku nemá, je nutné veľkosť dierky na látke vyznačiť a potom manuálne obšiť.

[rating_form id=“1″]

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo