Ako vybrať skartovačku

Kedysi moderný výdobytok doby, dnes už absolútny základ každej kancelárie – tí, ktorí sa stretli s pojmom GDPR, iste vedia, že ukladanie dát už nie je tak jednoduché, ako tomu bolo predtým. Niektoré z nich dokonca musela z kancelárií úplne zmiznúť, a práve vtedy sa väčšina z podnikov vybavila skartovačkami papiera, ktoré nás nepotrebných alebo „zakázaných“ papierov nadobro zbavili.

Recenzie skartovačiek

Do nášho testu skartovačov sme ako vždy zahrnuli päticu najobľúbenejších strojov medzi zákazníkmi. Zamerali sme sa na ich prednosti, ale aj strasti, ktoré by vás pri výbere mohli ovplyvniť (či už išlo o rýchlosť skartácie, hlučnosť alebo veľkosť odpadovej nádoby).

V našom radcovi sme následne zostavili návod toho, ako si takú skartovačku vôbec vybrať. V niektorých kanceláriách je totiž nutné dodržiavať akýsi bezpečnostný štandard, ktorý nie každá skartovačka spĺňa. A nielen o kancelárske, ale aj o domáce skartovačky papiera je potreba sa optimálne starať a starať sa o ich riadiacej mechanizmus tak, aby nám dlho a dobre slúžil.

Hama Basic X6A

Automatický podávačnie
Typ rezukrížový
Úroveň zabezpečeniaP3
Objem koša14 l
Pojme až90
Nutnosť odstránenie sponieknie
SkartujePapier, plastové karty
Hlučnosť72 dB
Trvalá prevádzka2 min
Výška33,8
Šírka31,1
Hĺbka17,5
Rýchlosť skartácia3,2

Skartovačka Hama Basic X6A vaše nepotrebné papiere rozreže krížovým rezom. So zabezpečením typu P3 však nepatrí k najbezpečnejším, preto by sme jej odporučili predovšetkým do bežných kancelárií. Mimo papier je schopná skartovať tiež už nepotrebné platobné či vernostné karty. Vďaka tomu, že má širšie skartovacie otvor je možné nechať zničiť až 7 listov formátu A4 naraz.

Krížový rez zabezpečuje rozrezaní na menšie časti, ako tomu je u rezu indikátorového, preto sa do odpadového koša vlezie ďaleko viac materiálu. Pozitívne hodnotíme aj automatické vypnutie po odňatí skartovacie hlavice a mechanizmus, ktorý automaticky vypne stroj, aby ho chránil pred prípadným prehriatím aj preťažením. Avšak je škoda, že výrobcovia nepoužili kvalitnejšieho motora, aby interval skartácia bol dlhší ako dve minúty.

Negatívne hodnotíme tiež hlučnosť pri práci, ktorá je celých 72 dB, čo už je pomerne poznať, keď sa vám k likvidácii zíde viac dokumentov. Ďalšou nevýhodou je absencia automatického podávača, ktorá by usporila váš čas. Podčiarknuté a sčítané – jedná sa o skvelého pomocníka v domácnostiach a menších kanceláriách, kde nie sú veľké nároky na bezpečnosť a kde nie je potreba sa nepotrebných papierov zbavovať každý deň.

 • krížový rez
 • mimo papier skartuje aj plastové karty
 • pomerne veľký objem koša
 • hlučnosť
 • rýchlo sa prehrieva
 • absencia automatického podávača papierov
Zistiť cenu

Sencor SSK 160

Automatický podávačnie
Typ rezupozdĺžny
Úroveň zabezpečeniaP2
Objem koša7 l
Pojme až45
Nutnosť odstránenie sponiekáno
Skartujepapier
Hlučnosť70 dB
Trvalá prevádzka-
Výška38,6
Šírka31,2
Hĺbka11,8
Rýchlosť skartácia2,2 m/min

Naša druhá skartovačka Sencor SSK 160 je ideálnym riešením pre všetky domácnosti. Vzhľadom k jej veľkosti a objemu by sme jej však do kancelárií moc nedoporučovali, pretože by ste s ňou veľa papierov nezlikvidovali. Toto však dajme stranou, pretože v pomere výkon a cena je veľmi dobrým zástupcom pre základné domáce použitie aj vzhľadom k nízkemu zabezpečenie P2.

Pozdĺžny rez v kombinácii s ručným podávačom a možnosťou skartovanie až šiestich papierov naraz ocenia určite všetci, takže spolu s funkciou automatického spustenia a ukončenia skartácia papierov do veľkosti A4 sa všetkých nepotrebných spisov zbavíte jedna dve.

Zaseknutých papierov sa báť nemusíte, pretože prístroj je vybavený spätným chodom pre uvoľnenie práve týchto neposedných dokumentov, takže by vám nemalo hroziť ani zahlteniu nádoby. Avšak si predsa len trošku strážte, aby ste mašinu neprehriali, žiadna kontrolka vás bohužiaľ neupozorní a stroj z ničoho nič „skolabuje“.

Čo by sme výrobcom mohli vytknúť je malá nádoba na odpadový materiál a nie celkom pevná stabilita. Na druhú stranu je tento zástupca pomerne malý, čo opäť vyhovuje hlavne domácnostiam.

 • pomer cena / kvalita
 • automatické spustenie a ukončenie skartácie
 • nízka úroveň zabezpečenia
 • malá zásoba na odpadový materiál
Zistiť cenu

Peach PS500-10

Automatický podávačnie
Typ rezukrížový
Úroveň zabezpečeniaP4
Objem koša11 l
Pojme až-
Nutnosť odstránenie sponieknie
SkartujePapier, tenký kartón, plastové karty
Hlučnosť72 dB
Trvalá prevádzka-
Výška34 cm
Šírka15 cm
Hĺbka29 cm
Rýchlosť skartácia2,2 m/min

V poradí tretí skartovačku vyrobila značka Peach, ponúka jednoduchú manipuláciu a skartáciu až piatich listov naraz. Výsledné prúžky o veľkosti 4 x 26 mm spĺňajú úroveň zabezpečenia P4. Okrem papiera dokáže zlikvidovať tiež tenký kartón a plastové karty, CD tam však nevkladajte!

Spätný chod zabráni tomu, aby sa 11l kôš zahltil skartovaným materiálom, avšak stále je to iba pomerne malá odpadová nádoba, takže využitie vo väčších kanceláriách sa neoplatí. Tiež by ste sa u skartácie zrejme rýchlo unavili, pretože prístroj nedisponuje automatickým podávačom – niekedy sú také prístroje nazývané ako ručné skartovačky papiera.

Na stránkach výrobcu sa o prístroji nedočítate takmer nič, čo nás samozrejme neuspokojilo. Mínusové body odčítame aj za rýchle prehriatie – stroj je síce vybavený poistkou proti takémuto stavu, však dosť dlho trvá, než je možné ho zase spustiť – v pomere 2 minúty výkon a 40 minút odpočinok to nie je práve ideálny stav.

Kladne sa však môžeme vyjadriť ku ľahkému ovládaniu, autostart i pomeru cena / výkon. Z týchto dôvodov by sme stroj videli hlavne ako doplnok domácej kancelárie pre občasné použitie.

 • pomer cena / výkon
 • vyššia úroveň zabezpečenia
 • rýchle prehriatiu motora
Zistiť cenu

Bonsaii 3S16

Automatický podávačnie
Typ rezukrížový
Úroveň zabezpečeniaP3
Objem koša16 l
Pojme až180
Nutnosť odstránenie sponieknie
SkartujePapier, plastové karty, CD / DVD
Hlučnosť58 dB
Trvalá prevádzka60 min
Výška52 cm
Šírka34,5 cm
Hĺbka24 cm
Rýchlosť skartácia3,67 m/min

Hoci je najdrahším zástupcom, jedná sa o kvalitný prístroj. Zničí až dvanásť papierov naraz, čo iste oceníte najmä preto, že nedisponuje automatickým podávačom a kŕmiť skartovacie otvor po jednom papiera je naozaj otravné.

Nielen že sa postará o už nepotrebný papier, ale dokáže si poradiť aj s plastovými kartami, a dokonca aj CD / DVD, na ktoré má samostatnú odpadovú nádobu, teda sa nemiešajú papierové a plastové dieliky dohromady. Nepretržite môžete skartovať až celú hodinu, na čo by vám mala vystačiť aj nádoba odpadového koša s veľkosťou 16 l.

Ďalšiu výhodu skartovačky Bonsaii predstavuje aktívne chladenie, čo súvisí s vysokou výkonnosťou stroja, a tiež jeho takmer nehlučný chod. Aby však prístroj šliapal ako hodinky po celú dobu, mali by ste mu raz za čas dopriať olejový papier.

Ovládanie je veľmi jednoduché vďaka dotykovému ovládaciemu panelu, ktorý obsahuje iba tri tlačidlá (On / Off, chod vpred a chod späť). Dve kontrolky vás budú informovať o stave zahltenie a prehriatie.

Výnimkou nie je ani automatické spustenie a vypnutie stroja rovnako ako ochrana proti zahlteniu. Pri vložení viac papierov sa automaticky spustí spätný chod.

Posledné plus považujeme aj v priehľadnej odpadovej nádobe, vďaka ktorej budete mať vždy prehľad o jej stave. Niekoľko bodíků strhávajú za hmotnosť (10 kg), avšak aj na to výrobca myslel a pre lepšiu manipuláciu namontoval kolieska.

Čo tiež iste oceníte je pohotovostný režim a jeho takmer nulová spotreba (0,5 W). Tak už nikdy nebudete musieť stroj zbytočne vypínať a zapínať stále dokola.

 • skartácia aj CD / DVD
 • pohotovostný režim
 • veľká odpadová nádoba
 • veľmi nízka hlučnosť
 • vysoká hmotnosť
 • absencia automatického podávača
Zistiť cenu

Rexel Auto+ 60X

Automatický podávačáno
Typ rezukrížový
Úroveň zabezpečeniaP3
Objem koša15 l
Pojme až100
Nutnosť odstránenie sponieknie
SkartujePapier, plastové karty
Hlučnosť60 dB
Trvalá prevádzka8 min
Výška35 cm
Šírka29,5 cm
Hĺbka43 cm
Rýchlosť skartácia2 m/min

Posledný z našich skartovacích strojov je zástupca značky Rexel. Tá okrem iného ponúka veľmi pohodlný automatický podávač, ktorý ušetrí veľa vášho drahocenného času, ten môžete využiť napríklad na uvarenie kávy. J A zatiaľ čo vy si vychutnávate vašu pravidelnú dávku kofeínu, Rexel automaticky skartuje až 60 listov na úrovni zabezpečenia P3. Celkovo sa do jeho odpadovej nádoby vlezie až 100 listov veľkosti A4. Nie je potrebné odstraňovať žiadne sponky, a dokonca vám prežuje aj plastové karty.

Ak by ste si však predsa len chceli skartovať papiere sami, aj to je možné. Pri ručnom plnení môžete skartovať až 5 listov naraz, a k tomu veľmi ticho, takže v kancelárii nebudete rušiť ani vaše kolegami.

Bohužiaľ, čo sa týka výkonnosti, tam by mohla byť skartovačka Rexel vybavená o niečo lepšie. Vydrží síce v chode celých 8 minút, ale celých 40 si potom dáva pauzu. Ak by ste si ešte niekoľko desiatok eur priplatili, mohli by ste sa poobzerať po výkonnejším stroji, ktorý vydrží takmer osemnásobok výkonu a polovicu času odpočíva. Avšak aj tak môžeme povedať, že pre malé kancelárie, kde nie je potrebné skartovať dennodenne tony papiera, je tento stroj ideálnym základom.

 • automatický podávač
 • skartácia plastových kariet aj sponiek
 • pomer cena / výkon
Zistiť cenu

Na čo si zaobstarať skartovací stroj?

Skartovačku by ste si mali zaobstarať hneď z niekoľkých dôvodov.

Ochrana dát

Najmä klientov a zákazníkov, ale aj ochrana vnútri firiem a ich súkromných dát a korešpondencie. Veľakrát iste doma máte nepotrebné zmluvy, ktorých platnosť už vypršala, ale vyhodiť len tak do koša by sme vám neodporúčali. Veľakrát sa na nich objavuje vaše dátum narodenia aj rodné číslo, čo je v dnešnej dobe dátovej veľmi nebezpečné.

Zákonná ochrana osobných údajov

GDPR sme už nepatrne naťukli a naozaj by ste ho nemali podceňovať. Široké okolie na nás tlačí, aby sme chránili nielen seba, ale aj ostatných. Zrejme ani nemusíme zmieňovať, že ak sa bavíme o citlivých informáciách (napr. v súvislosti s bankami alebo advokátskymi kanceláriami, …), sú skartovače s certifikátom NBÚ a príslušným stupňom utajenia nevyhnutné.

Veľkosti rezu podľa štandardu DIN (P-rating)

Počet častí pri veľkosti papiera A4P-rating (stupeň zabezpečenia)Použitie
40P-2Dokumenty bez citlivých údajov
200P-3Dokumenty s citlivejšími údajmi ako napr. adresa
400P-4Pre dôverné dokumenty ako bankové výpisy
2 000P-5Dôverné finančné a osobné dokumenty
6 000P-6Právne, vojenské a finančné dokumenty obsahujúce súkromné údaje
12 500P-7Najvyšší stupeň zabezpečenia pre prísne tajné správy

Nielen papier môže do skartovača

Mnohé modely ponúkajú skartáciu:

 • DVD aj CD
 • dokumentov s kancelárskou sponkou
 • dokumentov zošitých zošívačkou
 • diskiet
 • kartónov

Automatické alebo manuálne plnenie?

Skartovačky s automatickým podávačom

 • je možné vložiť celý štós papiera
 • nie je nutné pri stroji stať
 • hrozí zaseknutie papierov alebo zahltenia, ak nemáte strážený zásobník

Skartovačky s manuálnym plnením

 • spracujú väčšie množstvo listov naraz
 • väčšina z nich má aj spätný chod, pokiaľ ju přehltíte
 • pri stroji musíte neustále stáť

Technické vlastnosti

VyužitieVhodné preKapacita (počet listov)
Osobné1-2 užívateľov60
Malá kancelária10 užívateľov300
Stredná kancelária20 užívateľov600
Veľká kancelária20 a viac užívateľovViac ako 600
 • Všeobecne sa uvádza veľkosť v litroch (10-50 l).
 • Čím väčší počet skartovaných čiastočiek zo stroja vypadne, tým menej budete mať odpadu.
 • Nikdy neprekračujte odporúčanú kapacitu stroja, inak si poškodíte jeho rezný mechanizmus.
 • Výrobcovia uvádzajú, že A4 disponuje 70 g / m2, bežný kancelársky papier má však poväčšinou o 10 g viac, radšej preto počítajte s ťažšie variantou, teda 80 g / m2 a vložte radšej o pár kúskov papiera menej.

Všeobecné odporúčania

 • Neprekračujte odporúčanú kapacitu zariadenia.
 • Neskartujte materiály, ktoré stroji nevyhovujú.
 • Aspoň raz týždenne mechanizmus premažte (novšie a drahšie stroje sa o mazanie rezného mechanizmu starajú automaticky vďaka integrovanému olejovému zásobníku – tam iba postrážte, že oleja je dostatok).

Ďalší vymoženosti

 • Ochrana proti zahlteniu – ak je stroj zahltený, papiere jednoducho vráti.
 • Ochrana proti prehriatiu – stroj vás upozorní príslušnú kontrolkou a automaticky sa vypne.
 • Informácie o maximálnej dobe nepretržitej skartácie – lacné stroje nevydrží dlhšie ako 5 minút, tie drahšie potom až 4 hodiny, najlepšie skartovačky z najlepších aj 24 hodín.
 • Automatický podávač čiže autofeeder – ideálne pre veľké kancelárie, kam vložíte až stovky listov a necháte skartovač pracovať za vás.
 • USB skartovačka – jedná sa o tzv. prenosnú skartovačku, ktorá sa napojí pomocou USB kábla a následne je schopná skartovať aj bez priameho zapojenia do elektriny; bohužiaľ nie je určená pre veľkoobjemovú likvidáciu papiera.

Odpadové vrecia do skartovačky

 • Tie budete využívať iba pri strojoch, ktoré nemajú vlastnú odpadovú nádobu.
 • Teda najmä u veľkých profesionálnych strojov s otváracími dvierkami.
 • Veľkosť vreca musí zodpovedať veľkosti odpadovej nádoby.
 • Možno ich používať aj opakovane.

Ako sa o skartovačku starať?

Pravidelný servis a údržba.

 • Včasné vyprázdňovanie nádoby.
 • Mazanie (či už to znamená raz za čas nechať prejsť skartovačku špeciálny olejový papier určený priamo pre ňu, alebo stráženie a doplňovanie olejového zásobníka).
 • Nepreťažovanie (vždy by ste mali dodržiavať čas aktívne skartácie a odpočinku, ktorý je doporučený výrobcom).
 • O tom, že všetko nejde, ako má, by vám mohol napovedať treba neobvyklý šramot stroja, prípadne zasekávanie papierov.

Ako a kedy mazať?

Jednou z možností je používať špeciálny olejový papier a raz za čas ho nechať skartovať, oveľa účinnejšie možnosťou však je obstaranie špeciálneho čistiaceho oleja do skartovačiek, ktorý je k dostaniu vo všetkých obchodoch a e-shopoch, ktoré sa venujú predaju týchto strojov.

 • Naneste zhruba jednu polievkovú lyžicu oleja na nože po celej dĺžke cez vstupnú štrbinu.
 • Papier pri čistení neskartujte, len stroj na prázdno zapnite.
 • Zhruba po troch sekundách spustite aj spätný chod.
 • Takto by sa mal olej dostať do všetkých kútikov.

Ak ste si však zaobstarali prístroj so systémom automatického mazania, potom vám táto starosť odpadá, pretože tzv. Auto-OILER sa o všetko postará za vás.

Požičovne skartovačiek

Hoci je to neuveriteľné aj tieto stroje sa dajú požičať. Sú to väčšinou:

 • kvalitné a drahé prístroje,
 • spĺňajúce tá najvyššia bezpečnostné kritériá,
 • väčšinou sú veľmi nákladné, a preto sa neoplatí do nich investovať,
 • využívajú sa iba nárazovo ako profesionálne skratovačky s najväčším stupňom utajenia,
 • niektoré firmy ponúkajú aj odvoz a likvidáciu papiera zo skartovačiek.

Ceny skartovačiek

Najlacnejšie skartovačky kúpite za pár euro, tie najdrahšie potom aj za tisíce.

Do 50 € (lacné skartovačky)– sú vhodné do domácnosti

– väčšinou nemajú automatický podávač

– majú len základnú ochranu P2-P3 (prúžkový rez)

– malá výkonnosť

– skartuje iba papier

Do 200 € (kvalitné skartovačky)– vhodné do menších kancelárií

– je možné zaobstarať aj automatický podávač

– disponujú väčšou DIN ochranou a krížovým rezom

– väčšia výkonnosť

– sú schopné skartovať aj plastové karty, prípadne CD / DVD

Do 500 € (profi skartovačky)– obstojí aj vo väčších kanceláriách

– automatický podávač už je väčšinou samozrejmosťou

– vysoká DIN ochrana

– vysoký výkon

– skartuje papier, plastové karty, CD / DVD aj tenké kartóny

500 € a viac (najlepšie skartovačky)– automatický podávač je samozrejmosťou

– odpadová nádoba je nahradená odpadovým vrecom

– nemajú problém skartovať aj kartón

– majú vysoký výkon a označenie DIN aj P7 (skartovanie prísne tajných dokumentov)

Vždy si najprv uvedomte, k čomu budete prístroj využívať, ono je totiž zbytočné kupovať skartovačku na CD alebo kartóny, keď vo finále budete likvidovať iba domácu korešpondenciu alebo účtenky z obchodu. V takýchto prípadoch by bolo úplne zbytočné míňať veľké peniaze, keď vám tú istú službu urobia aj lacnejšie modely.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo