Ako vybrať solárnu sprchu

Záhradná sprcha je efektívnym riešením k bazénu, ale aj do malých úžitkových záhradiek, kde pre veľký bazén nie je priestor. Jej najväčšou výhodou je to, že vás jej prevádzka vďaka solárnej energii takmer nič nestojí. S akými typmi sa na trhu môžete stretnúť a podľa akých parametrov vyberať? To sa dozviete z nášho radcu.

Recenzie solárnych spŕch

Do nášho testu solárnych spŕch sme zahrnuli ako výrobky pevne stojace, tak mobilné. Zamerali sme sa predovšetkým na kvalitu výrobného materiálu, stabilitu, ale aj na objem zásobníka na vodu a celkové prevedenie.

MARIMEX 10992038 UNO 35

Typpevná
Objem zásobníka35 l
Výrobný materiálplast
Miešacie batérieáno
Nastaviteľná hlavicaáno
Opláchnutie nôháno
Hmotnosť prázdnej sprchy10,2 kg
Tlak vody3 bar

Solárna sprcha Marimex má veľký objem 35 l, čo stačí pre sprchovanie i väčšie rodiny. Jedná sa o pevnú sprchu, čo znamená, že sa nedá premiestňovať. Je ideálnou voľbou k bazénom, ale aj záhradným vírivkám.

Pretože sprcha nepatrí k najlacnejším výrobkom, prekvapilo nás, že je celá vyrobená z plastu. Hoci výrobca na svojich stránkach uvádza, že kohútik je kovový, nie je tomu tak. Kohútik je vyrobený z plastu, takže kovová je len sprchová ružica. U tej by sme pochválili to, že sa dá rôzne polohovať. Bonusové body sú aj za druhý nižšie kohútik slúžiaci pre oplach nôh. Z tohto kohútika však tečie len studená voda.

Pripravte sa na to, že po vypnutí voda zo sprchy ešte chvíľu tečie. Z výroby je koncipovaná na maximálny tlak vody 3 bary. Pokiaľ ju pripojíte na tlak vyšší, hrozí, že bude sprcha kvapkať. Vzhľadom na to, že hmotnosť výrobku presahuje 10 kg a kapacita zásobníka je 35 l, odolá aj silnému vetru. Súčasťou balenia je hadicová rýchlospojka, ale kotviaci materiál si musíte dokúpiť samostatne v hobby markete, čo je zbytočné zdržovanie s inak rýchlym zostavením sprchy.

 • objem zásobníka
 • oplach na nohy
 • nastaviteľná hlavica
 • celoplastové vyhotovenie
 • plastová batérie
 • na celkové prevedenie vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

HANSCRAFT Blue Rainbow 1

Typpevná
Objem zásobníka20 l
Výrobný materiálplast
Miešacie batérieáno
Nastaviteľná hlavicaáno
Opláchnutie nôhnie
Hmotnosť prázdnej sprchy8 kg
Tlak vody3,5 bar

Hanscraft Blue Rainbow 1 je solárna sprcha s objemom 20 l, čo tak akurát vystačí pre umývanie 4členné rodiny. Jedná sa o sprchu pevného typu, čo znamená, že bude mať cez celú sezónu svoje dané miesto.

Z hľadiska dizajnu nevyzerá úplne najlepšie. Jedná sa o celoplastové čierne prevedenie, ktoré na prvý pohľad pôsobí pomerne lacno. Na druhej strane musíme vyzdvihnúť, že miešacie batérie i sprchová ružica sú z chrómu, čo nie je úplne bežné ani u drahších modelov.

Nižšia obstarávacia cena zodpovedá menšie kapacite zásobníka na vodu aj chýbajúcemu oplachu na nohy. Celková hmotnosť sprchy je okolo 28 kg, takže by mala odolať aj silnejšiemu vetru. Výška sprchy činí 214 cm a môže byť napojená na vodu o maximálnom tlaku 3,5 bar.

 • chrómové prvky
 • odolá aj silnejšiemu vetru
 • dizajn
Zistiť cenu

MARIMEX Sunny Style

Typprenosná
Objem zásobníka8 l
Výrobný materiálplast, kov
Miešacie batérieáno
Nastaviteľná hlavicaáno
Opláchnutie nôhnie
Hmotnosť prázdnej sprchy6,5 kg
Tlak vody3 bar

Marimex Sunny Style je výrobkom spadajúce do kategórie lacných výrobkov, takže od nej nemôžete čakať zázraky. Na druhú stranu účinne splní to, prečo si ju kúpite, a tiež dobre vyzerá.

Výrobný materiál podstavca aj prvej tretiny sprchy je plast, tyčka so sprchovou hlavicou je kovová. Hlavicu je možné nastaviť do rôznych sklonov. Objem zásobníka na vodu je 8 l, čo nie je veľa, takže ak sa bude chcieť sprchovať viac osôb naraz, bude to musieť byť rýchla akcia. Pre dlhšie sprchovanie zásobník postačí tak pre dve osoby.

Sprcha nemá oplach na nohy. Musíme tiež uviesť, že pri zazimovanie sa voda zo zásobníka ťažšie vylieva, pretože je napustená akoby v komorách odkiaľ sa musí preliať, aby sa dostala úplne von. Pozitívne hodnotíme, že má podstavec nožičky, takže vám sprcha na trávniku nevytlačí nevzhľadné koleso. Do výrobku môžete pustiť vodu o tlaku 3 bary. Vzhľadom k nízkej hmotnosti pohybujúce sa okolo 14 kg (hmotnosť sprchy + zásobníka) sprchu neodporúčame vystavovať silnejšiemu vetru.

 • nízka obstarávacia cena
 • ľahká manipulácia
 • nožičky na podstavci
 • možnosť meniť smer tečúcej vody
 • malý objem
 • neľahké vypúšťanie vody
Zistiť cenu

HANSCRAFT EasySun

Typprenosná
Objem zásobníka20 l
Výrobný materiálplast
Miešacie batérieáno
Nastaviteľná hlavicanie
Opláchnutie nôhnie
Hmotnosť prázdnej sprchy9 kg
Tlak vodyneuvedené

Hanscraft EasySun je mobilná sprcha so zásobníkom na 20 l. Je teda vhodná pre sprchovanie skôr menšieho počtu osôb alebo rýchleho sprchovaní väčšieho počtu osôb. Podstavec je tvorený zásobníkom, ktorý vo vnútri nemá hadicu, ale technický plast. Vzhľadom k tomu, že je základňa priehľadná a plast čierny, dochádza k efektívnejšiemu ohrievanie vody. Ako ohrievač slúži aj telo sprchy. Vzhľadom k tomu, že sa v základni nachádza plast, môže voda spočiatku po plastu zapáchať. Tento zápach by mal postupom času vymiznúť.

Sprcha patrí skôr k lacnejším výrobkom, takže od nej nemôžete čakať zázraky. Chýba jej potrebná možnosť natočenia sprchovej hlavice, čo aj u lacnejších výrobkov nájdete, a nenájdete tu ani oplach nôh. Sprcha disponuje pochrómovanou miešacej batérií.

Vzhľadom k tomu, že je výrobkom pomerne ľahký, ľahko sa prenáša. Pri naplnení zásobníka sprcha odolá aj silnejšiemu vetru. Ako nevýhodu vidíme to, že po uzavretí batérie voda zo sprchovej hlavice ešte zhruba 2-3 minúty preteká.

 • ľahko prenosná
 • pochrómovaná batérie
 • nízka obstarávacia cena
 • spočiatku zapáchajúca voda
 • fixné sprchovacie hlavice
 • pretekajúca voda
Zistiť cenu

Clean Pool 70508 Tropic 18l

Typpevná
Objem zásobníka18 l
Výrobný materiálplast
Miešacie batérieáno
Nastaviteľná hlavicaáno
Opláchnutie nôhnie
Hmotnosť prázdnej sprchy6,5 kg
Tlak vodyneuvedené

Pevne stojaca sprcha Clean Pool má len 18l zásobník na vodu, takže sa pod ňou pohodlne osprchujú tak maximálne 3 osoby. Kto hovorí, že voda stačí na 8-12 osôb, tak v tomto prípade by sme boli obozretní. Voda samozrejme stačiť môže, ale len pre naozaj rýchle osprchovanie.

Sprcha je celoplastová, takže sa pripravte na to, že počas prvých niekoľkých prvých umývanie budete plast vo vode cítiť. To je však daň za nízku obstarávaciu cenu. Ako výhodu vidíme to, že sprchovú ružicu si môžete nasmerovať tak, ako sa vám to hodí. Ružica aj páková batéria sú pochrómované. Miešacej páková batéria však nie je valné kvality.

U tohto výrobku, rovnako ako u iných lacných modeloch chýba oplach na nohy. Jeho inštalácia je však jednoduchá. Doveziete ho v kuse a pripevníte len doplnky. Počítajte s tým, že celková výška výrobku aj s obalom je okolo 220 cm, takže sa nezmestí do každého osobného auta. Celková hmotnosť po naplnení sa pohybuje okolo 24,5 kg, čo nie je veľa a nemusí odolať silnejšiemu vetru.

 • jednoduchá inštalácia
 • smerovo nastaviteľná ružica
 • pri sprchovaní je z vody cítiť plast
 • malý objem vody pre väčšiu rodinu
 • nízka celková hmotnosť
Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Základné typy solárnych spŕch

Na trhu sa spravidla stretnete s dvoma typmi vonkajších solárnych spŕch:

1. Pevné sprchy

Ide o výrobky, ktoré sú charakteristické tým, že sa inštalujú do pevnej podložky. Tou môže byť napríklad podlaha terasy, zámková dlažba alebo do trávnika zapustená betónová pätka. Od prenosných sa líšia najmä väčším zásobníkom na vodu, ktorý je umiestnený priamo v jej konštrukcii, a tiež možnosťou oplachu nôh.

 • Výhody: väčší zásobník na vodu, takže je záhradná solárna sprcha vhodná pre viac osôb, oplach na nohy, pevnejšie konštrukcie.
 • Nevýhody: vyššia nákupná cena

2. Solárne sprchy prenosné

Je možné premiestňovať z miesta na miesto, podľa toho, ako sa vám to práve hodí. Majú totiž odľahčenú konštrukciu. Stačí teda len zabezpečiť prívod vody. Nie je teda potrebná žiadna stavebná úprava. Tieto vonkajšie solárne sprchy majú podstavec, ktorý zároveň slúži ako zásobník pre ohrev vody.

 • Výhody: nižšia obstarávacia cena, mobilita, nenáročnosť na zloženie.
 • Nevýhody: menšia zásobník na vodu, menej kvalitné než pevné sprchy, nemusí vždy odolať silnejšiemu vetru, väčšinou chýba oplach na nohy.
späť na začiatok ↑

Parametre výberu

Hoci solárna sprcha nie je žiadnym komplikovaným zariadením, je potrebné poznať určité parametre, vďaka ktorým si vyberte tú najlepšiu solárnu sprchu, ktorá presne uspokojí vaše potreby.

Dobrá rada: Pred nákupom sa presvedčte, že je sprcha dostatočne stabilná a odolá aj väčšiemu vetru.

Objem zásobníka na vodu

Objem zásobníka hrá dôležitú úlohu v prípade, že výrobok bude využívať viac osôb. Najmenší kapacita sa pohybuje okolo 8 l, čo je vhodné pre 1-2 osoby a to len na rýchlu spŕšku. Pre 4člennou rodinu je ideálnou voľbou najmenej 20l solárna sprcha. Pre viac osôb sú na trhu solárne sprchy s objemom aj 40 alebo 50 l. Najväčší objem vody sa pohybuje okolo 60 l.

Umiestnenie solárnej sprchy

Aby záhradná solárna sprcha plnila svoj účel na 100%, je potreba pre ňu vybrať vhodné miesto, teda také, na ktoré väčšinu dňa svieti priame slnko. Vďaka tomu bude ohrev prebiehať v čo najkratšom možnom čase a sprchovať sa budete môcť od apríla až do septembra. Nezabudnite, že bez vody nie je sprchovanie, takže na vami vybrané miesto by ste mali ľahko natiahnuť hadicu s vodou. Dobré tiež je, ak je sprcha v závetrí. Pokiaľ na vybranom mieste nemáte prirodzené závetrie, môžete si k solárnej sprche zaobstarať vonkajšiu zástenu, ktorú môžete využiť aj na pláži alebo pri stanovaní v kempe. Ak ste hrdými majiteľmi bazéna, je umiestnenie jasné. V jeho najtesnejší blízkosti.

Kam s odtekajúcou vodou

S parametrom umiestnenie sa úzko spája aj otázka, kam viesť vytekajúcej vodu. To, kam voda potečie, rozhodne nie je jedno. Ak jej nevybudujete odvod, bude sa pod sprchou tvoriť močiar, takže napríklad sprchovanie pred vstupom do bazéna stratí na efektu. Plávať sa zabahněnýma nohami asi nepôjdete.

Jednou z možností je vytvoriť pre vodu žliabok, ktorým ju povediete trebárs do žumpy alebo kanalizácie. Efektívnym a aj elegantným riešením môže byť trativod vysypaný peknými okruhliaky, ktorými sa voda bude vsakovať do zeme. Ak budete pri sprchovaní používať mydlo, vyveďte odtok mimo pôdu, aby sa po záhrade nerozlévaly saponátmi.

Vybavenie sprchy

Vzhľadom k tomu, že sa voda môže zohriať aj na 60 ° C, je dobré, aby mal váš výrobok miešaciu batériu. Tak si pustíte vodu teplú presne podľa svojich požiadaviek. Solárne sprchy môžete zaobstarať aj s oplachom na nohy. Jedná sa o druhý kohútik, ktorý je umiestnený väčšinou pod miešacej batériou a slúži pre opláchnutie nôh alebo rúk v prípade, keď nepotrebujete vodu púšťať zo sprchovej hlavice. Niektoré solárne sprchy sú vybavené podložkou, takže počas sprchovania nemusíte stáť na tráve alebo nohami priamo v kaluži.

Design

Dizajnové spracovanie je takisto jedným z parametrov, na ktorý budete brať ohľad. Na trhu sa môžete stretnúť so solárnymi sprchami z nerezu, hliníka, plastu ale aj so solárnou sprchou z dreva. Vyhotovenie hlavíc môže byť tiež rôzne. Premyslite si, či chcete mať možnosť hlavicu vysunúť, aby ste si nenamočil vlasy, alebo vám nebude vadiť napevno primontovaná. Pre vysúvanie je vhodné zvoliť hlavicu posuvnou na nosnej tyči alebo ju mať pripevnenú na flexi hadicu. Často si môžete vyberať aj z rôzne farebného spracovania.

Tlak vody

Vzhľadom k tomu, že budete sprchu pripájať na vodovodný rad alebo studňu, je potrebné zistiť, aký tlak vody môžete do sprchy pustiť. Najčastejšie sa táto hodnota pohybuje medzi 3 a 3,5 bary. Ak by ste do sprchy priviedli vodu s vyšším tlakom, bude cez hlavicu pretekať. Pri nižšom tlaku zasa voda nebude dostatočne tiecť.

späť na začiatok ↑

Montáž solárne sprchy

Inštalácia výrobku je jednoduchá a väčšinou ju zvládne aj menej zručný kutil. Ak ste sa rozhodli pre neprenosné prevedenie, vykonáte ukotvenie solárne sprchy pomocou skrutiek k podlahe terasy, do zámkovej dlažby alebo do zapusteného betónového pätníky na trávniku. Mobilné záhradné sprchy na solárny ohrev sa umiestňujú na základňu, ktorá je súčasťou balenia a zároveň slúži ako zásobník vody. K základni stačí len pomocou hadice a rýchlospojok pripojiť vodu. U týchto modelov nie je nutná žiadna inštalácia a je možné ich prenášať z miesta na miesto.

Ako funguje solárna sprcha

Princíp solárnej sprchy je v tom, že konštrukcia, ktorá je tiež využitá ako zásobník na vodu, prijíma slnečné lúče, ktoré tekutinu ohrievajú (jedná sa o solárny kolektor). Zásobník na vodu je u mobilných modelov zároveň stojanom, pri pevných je súčasťou konštrukcie. Voda sa na priamom slnku na 60 ° C ohreje približne za 2 hodiny.

Pravidelná údržba

V prípade, že sa nebudete sprchovať dlhšie ako dva dni, odporúča sa zásobník vypustiť a výrobok odpojiť od vody. Ak by voda v zásobníku stála príliš dlho, mohlo by dôjsť k tvoreniu baktérií a sprchovanie by príliš hygienické nebolo. Tvorbe rias zabránite tak, že budete náplň pravidelne vymieňať. Raz za dva dni je vhodné nechať vodou pretiecť kompletne celú vonkajšie solárnou sprchou. V prípade, že sa stretávate s tvrdou vodou, budete musieť čas od času sprchu prečistiť octom, jedlou sódou alebo na to určeným chemickým prostriedkom. Po ukončení sezóny nezabudnite všetky odnímateľné časti sprchy demontovať, očistiť, vysušiť a uložiť na suchom mieste.

späť na začiatok ↑

Porovnanie cien solárnych spŕch

Cena spŕch sa odvíja do výrobného materiálu, typu i dizajnového spracovania. Najlacnejšie solárne sprchou môže byť čierny vak so sprchovou hadicou, ktorý len zavesíte na strom. Ak však chcete sofistikovanejšie výrobok, pohybujú sa finančné náklady okolo 100 €. Cena moderných dizajnových spŕch sa však môže pokojne pohybovať aj okolo sumy 400 €. Naj modely solárnych spŕch sú samozrejme vybavené veľkým zásobníkom na vodu i kohútikom na nohy.

späť na začiatok ↑

Ako vyrobiť solárnu sprchu

Solárnou sprchu si môžete vyrobiť doma sami napríklad z barelu alebo čierneho vaku. Základom úspechu jo to, aby sud, barel alebo vak bol čiernej farby, v ktorom sa bude ohrievať voda. Do nádoby je potreba primontovať kohútik a hadicu s prívodom vody. Na spodnú časť pripevnite ďalšiu hadicu alebo sprchovací hlavicu, z ktorej voda potečie samospádom. A podomácky vyrobená sprcha je za pár korún na svete. Nezabudnite však ešte nádobu opatriť pevným pútkom alebo uchom, za ktorý ju zavesíte do výšky.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď