Ako vybrať spacák

Spací vak je vedľa kvalitné karimatky a stanu úplne zásadnú súčasťou výbavy každého outdoorového nadšenca a dobrodruha. Dobrý spacák totiž dokáže v akýchkoľvek podmienkach zabezpečiť potrebný komfort pre hlboký spánok a regeneráciu. Či už preto plánujete nocovať na chate, v lete pod širákom alebo napríklad v extrémnych podmienkach na ľadovci, pripravili sme pre vás obsiahly článok, v ktorom sa dozviete všetko potrebné a ktorý vám pomôže krok za krokom vybrať spací vak presne pre vás.

Test spacákov 2023

Testovanie sme podrobili celkom šesť spacích vakov. Zaujímalo nás spracovanie, komfort, tepelná izolácia, loft, charakter použitých textílií, hmotnosť, veľkosť v zbalenom stavu či to, či tepelný komfort zodpovedá hodnotám, ktoré udáva výrobca.

COLEMAN Durango Single

Typletný
Tvardekový
Náplňsyntetická
Konštrukciajednovrstvová
Komfortná teplota12 °C
Limitná teplota8 °C
Maximálna teplota-
Extrémna teplota-3 °C
Materiál vonkajšej vrstvyPolyester Taffeta
Materiál vnútornej vrstvyPolycotton
Určenieunisex
Strana zipsupravý / ľavý
Farbamodrá / červená
Dĺžka v cm210
Šírka (v oblasti ramien) v cm80
Rozmery (v zbalenom stave) v cm22 x 22 x 40
Hmotnosť1500 kg

Coleman Durango Single patrí medzi lacné a jednoduché spacie vaky dekového strihu, možno ho teda bez problémov úplne rozopnúť a použiť namiesto prikrývky. Dva tieto modely je navyše možné spojiť k sebe pomocou zipsov, a vytvoriť tak veľký spacák pre dvoch.

U tohto výrobku poteší najmä nízka cena a dostatočná veľkosť, ktorá zaručuje vynikajúci komfort. Durango Single je ale vhodný len na použitie v letnom období, prípadne na chaty a chalupy. Hodí sa pre záhradné stanovanie, do kempov alebo na tábory. Pre nosenie pri turistike je nevhodný (oi. Aj pre veľký objem pri zbalení).

Spracovanie je úmerné nízkej obstarávacej cene. U tohto modelu preto nemožno počítať s vysokou kvalitou použitých materiálov i spracovania. Náplň je jednovrstvová, syntetická. Chválime na dotyk príjemný vnútorný materiál. Prešitie je len jednoduché, tento typ má preto studené švy, ktorými čiastočne uniká teplo. Durango Single možno preto odporučiť len do teplých letných nocí a miestností.

Pokiaľ zháňate lacný spací vak pre občasné použitie za horúcich letných nocí alebo na chatu, bude tento model s veľkou pravdepodobnostné dostačujúce.

 • nízka obstarávacia cena
 • menej kvalitné materiály
 • slabá tepelná izolácia
 • vysoká hmotnosť a objem v zbalenom stave
Zistiť cenu

HANNAH Micro 80

Typletný
Tvarmúmie
Náplňsyntetická
Konštrukciajednovrstvová
Komfortná teplota14 °C
Limitná teplota11 °C
Maximálna teplota24 °C
Extrémna teplota0 °C
Materiál vonkajšej vrstvyNylon R/S WR
Materiál vnútornej vrstvyPolyester Micro
Určeniedámske
Strana zipsupravý / ľavý
Farbačierna / sivá / zelenošedá
Dĺžka v cm195/220
Šírka (v oblasti ramien) v cm75/95
Rozmery (v zbalenom stave) v cm16 x 25
Hmotnosť650 kg

Letný spací vak Hannah Micro 80 vyniká nízkou hmotnosťou a objemom v zbalenom stave. Poteší tiež viac než prijateľná cena. Vhodný je pre rôznorodé využitie (turistika, cykloturistika a pod.), ale iba pre letné obdobie. Tento typ sa nedá rozšíriť prepojením pomocou zipsu s ďalším totožným modelom, a vytvoriť tak veľký spacák pre dvoch.

Tento konkrétny model je určený pre ženy, výrobca však ponúka aj model pre mužov. Spací vak Micro 80 využijú stredne vysoké aj vyššie osoby, keďže možno vyberať medzi dvoma dĺžkami 195 cm (vhodný pre osoby meracie cca 175-185 cm) a 220 cm (pre vysoké osoby meracie nad 185 cm). Podobne možno voliť rôznu šírku, a to buď klasických 75 cm (v najširšom mieste v oblasti ramien), prípadne 95 cm pre atypické postavy.

Celkové spracovanie je dobré. Vonkajšia textilná vrstva zároveň bráni úniku tepla, vnútorná je príjemná na dotyk. Náplň tvoria syntetický materiál PrimaLoft, jedná sa ale iba o jednovrstvovú konštrukciu. Tepelný komfort je však pre typickú letnú noc v našich zemepisných podmienkach dostatočný.

Medzi výhody patrí tiež jednoduchá údržba (spacák možno prať v práčke). Pri častom používaní (či pranie) ale musíte počítať so zníženou životnosťou (vlákna sa pomerne rýchlo šľahne), čím rapídne klesá schopnosť tepelnej izolácie.

Ak vyrážate do prírody hlavne v lete, uprednostňujete nízku hmotnosť aj rozmery a nechcete za spacák minúť veľa peňazí, môže byť Micro 80 dobrou voľbou.

 • nízka obstarávacia cena
 • nízka hmotnosť a objem v zbalenom stave
 • v ponuke tiež rozšírená varianta
 • nižšiu životnosť
 • slabšia tepelná izolácia
Zistiť cenu

PINGUIN Topas

Typtrojsezónny
Tvarmúmie
Náplňsyntetická
Konštrukciadvojvrstvová
Komfortná teplota-1 °C
Limitná teplota-7 °C
Maximálna teplota-
Extrémna teplota-25 °C
Materiál vonkajšej vrstvyNylon Ultralight DWR
Materiál vnútornej vrstvyPolyester Micro
Určeniepánske
Strana zipsupravý / ľavý
Farbamodrá / šedá
Dĺžka v cm175 / 185 / 195
Šírka (v oblasti ramien) v cm85
Rozmery (v zbalenom stave) v cm19 x 30/21
Hmotnosť1550 kg

Pinguin Topas je trojsezónny spací vak so syntetickou náplňou. Medzi jeho prednosti patrí najmä nižšia obstarávacia cena, prijateľná hmotnosť a pomerne malé rozmery v zbalenom stave. Možno ho využiť od jari do jesene ideálne v teplotách okolo nuly.

Štandardne sa predáva v troch veľkostiach (pre osoby s výškou 175 cm, 185 cm a 195 cm), vhodný je tak ako pre osoby s menšou postavou, tak i pre vyššie jedince. Maximálna výška osoby ale činí cca 190 cm. Ak preto meriate viac ako 190 cm, radšej ho pred kúpou vyskúšajte alebo sa porozhliadnite po inom modeli. Tento spací vak je navyše možné spojiť s rovnakým modelom, a vytvoriť tak spacák pre dvoch. Šírka v oblasti ramien činí príjemných 85 cm.

Spracovanie je na vysokej úrovni. Vonkajšiu vrstvu tvorí ripstop nylon, ktorý bráni oderu a roztrhnutiu. Zároveň je ošetrený proti prenikaniu vonkajšej vlhkosti. Vnútorná tkanina je na dotyk príjemná a dostatočne priepustná. Nehrozí tak zvýšené potenie.

Náplň tohto spacieho vaku tvorí mikrovlákno. Dvojitá konštrukcia navyše eliminuje tepelné straty. Tepelný komfort pomáha udržiavať tiež zatepľovací golier. Chválime tiež malé vnútorné vrecko na doklady, mobilný telefón a pod.

Pinguin Topas je zlatou strednou cestou. Dobrou voľbou bude pre všetkých, ktorí nechcú za spacák utrácať stovky euro, ale požadujú dostatočnú kvalitu, nižšiu hmotnosť a menší objem v zbalenom stave. Pokiaľ ho budete používať v miernejších podmienkach a pri teplotách okolo nuly, s najväčšou pravdepodobnosťou budete spokojní.

 • prijateľná obstarávacia cena
 • dobrý pomer cena / kvalita
 • nevhodné pre osoby nad 190 cm
Zistiť cenu

HUSKY Anapurna

Typzimné
Tvarmúmie
Náplňsyntetická
Konštrukciadvojvrstvová
Komfortná teplota-12 °C
Limitná teplota-19 °C
Maximálna teplota-
Extrémna teplota-28 °C
Materiál vonkajšej vrstvyTactel RipStop Nylon
Materiál vnútornej vrstvySoft Nylon
Určenieunisex
Strana zipsupravý / ľavý
Farbačierna / červená / fialová / sivá
Dĺžka v cm175 / 180 / 195 / 200 / 220
Šírka (v oblasti ramien) v cm85
Rozmery (v zbalenom stave) v cm26 x 40
Hmotnosť2260 kg

Zimný spací vak Husky Anapurna patrí medzi drahšie, ale stále cenovo pomerne dobre dostupné modely. Je potrebné počítať s vyššou hmotnosťou a najmä s väčšími rozmermi v zbalenom stave. Na druhú stranu sa vám tento spacák odmení veľmi dobrým tepelným komfortom.

Chválime široký výber veľkostí (pre osoby od 175 cm do 220 cm) i farieb. Šírka okolo ramien činí pohodlných 85 cm. Samozrejmosťou je tiež zatepľovací golier. Súčasťou tohto modelu je ale navyše aj odnímateľný zatepľovací vak na nohy, vonkajšie vrecko na drobnosti a protišmykové pásy, ktoré bránia zosúvaniu z karimatky. Dva tieto modely však nie je možné spojiť pomocou zipsu v jeden veľký vrece pre dvoch.

Celkové spracovanie je na pomerne dobrej úrovni. Vonkajší nylonový materiál je odolný voči pretrhnutiu aj proti vode. Pri spanie pod širákom sa preto nemusíte báť napríklad rannej rosy. Bohužiaľ vnútorná tkanina (nylon) nie je príliš príjemná na dotyk, chladí a u osôb, ktoré sa viac potí, môže dochádzať k nepríjemnému zadržiavanie vlhkosti. Tiež zips je menej kvalitné a horšie sa zapína (dostáva sa do neho léga).

Náplň je tvorená sedemkanálikovým dutým vláknom Invista Thermolite Quallofil. V rozbalenom stave prekvapí jeho nadýchaná štruktúra a vynikajú loft. Bohužiaľ po niekoľkých rokoch intenzívneho používania dochádza ku zľahnutie náplne, čo ale patrí medzi nevýhody väčšiny syntetických vlákien.

Každopádne tepelný komfort rozhodne nezodpovedá hodnotám určeným výrobcom. Komfortná teplota pre väčšinu osôb sa pohybuje zhruba okolo -8 ° C, s teplým oblečením potom okolo -10 ° C. Maximum je približne 5 ° C. Do vyšších teplôt je nevhodný tiež kvôli netradične krátkemu zipsu, ktorý síce minimalizuje tepelné straty, ale zároveň ho nemožno pri vysokých teplotách rozopnúť úplne.

Anapurna rozhodne nemožno odporučiť do extrémnych podmienok (veľhory, extrémne mrazy pod.). Pre prenocovanie v slovenskej zimnej krajine s vysokou vzdušnou vlhkosťou ale môže byť tento model vhodný.

 • odolný proti vlhkosti
 • široký výber veľkostí
 • vysoká hmotnosť a objem v zbalenom stave
 • nižšia kvalita zipsu
 • menej príjemný vnútorný materiál
Zistiť cenu

WARMPEACE Viking 600

Typtrojsezónny
Tvarmúmie
Náplňperie
Konštrukciakomorová
Komfortná teplota-3 °C
Limitná teplota-9 °C
Maximálna teplota-
Extrémna teplota-28 °C
Materiál vonkajšej vrstvyLoft Nylon DWR+
Materiál vnútornej vrstvyLoft Nylon DWR+
Určenieunisex
Strana zipsupravý / ľavý
Farbačierna / modrá / zelená / šedá
Dĺžka v cm170 / 180 / 195
Šírka (v oblasti ramien) v cm80
Rozmery (v zbalenom stave) v cm20 x 35
Hmotnosť1075 kg

Obľúbený páperový trojsezónny spacák Warmpeace Viking 600 patrí do vyššej cenovej kategórie. Jedná sa však o vysoko kvalitný model, ktorý ponúka vynikajúci tepelný komfort, nízku hmotnosť a veľmi priaznivé rozmery v zbalenom stave.

Čo sa týka dĺžky, vyrába sa pre osoby s výškou v rozmedzí 160 cm až zhruba 190 cm. Ak ste vyššie ako 190 cm, odporúčame vrece Viking 600 vyskúšať alebo sa poobzerať po inom modeli. Šírka okolo ramien je 80 cm (variant Wide je o 10 cm širšie, tj. V oblasti ramien je 90 cm).

Spracovanie je na veľmi dobrej úrovni. Na vonkajšej aj vnútornej vrstvu bol použitý rovnaký materiál (Loft Nylon DWR +), ktorý je dostatočne priedušný, príjemný na dotyk (nechladí) a zároveň chráni pred navlhnutím, čo je v prípade perie úplne zásadné.

Náplň je tvorená kačacím perím. Konštrukcia je komorová. Drobným negatívom je, že sa niektorá väčšie pierka dostávajú skrze vonkajšiu tkaninu von. Pri lacnejších páperových spacákov sa ale jedná o pomerne bežnú záležitosť. Nevýhodou je zips, ktorý sa občas zasekne. Chválime ale kapsičku na doklady a ďalšie drobnosti.

Hoci je Viking 600 určený najmä pre jarné a jesenné využitie, možno ho za vhodných podmienok využiť aj v zime, a to v suchom stanu pri teplotách tesne pod nulou. Vďaka nízkej hmotnosti a malým rozmerom v zbalenom stave ho možno brať so sebou aj na cyklovýlety. Chválime tiež špeciálny obal na uskladnenie, v ktorom môže peria dýchať.

Tento model patrí medzi cenovo dostupné páperové spacáky, ktorých kvalita je ale na prekvapivo vysokej úrovni. Viking 600 preto možno jednodznačně odporučiť.

 • tepelný komfort
 • dostatočný loft
 • nízka hmotnosť a objem v zbalenom stave
 • v ponuke tiež široká varianta
 • vyššia nákupná cena
 • zips sa môže zasekávať
Zistiť cenu

SIR JOSEPH Rimo II 600

Typtrojsezónny
Tvarmúmie
Náplňperie
Konštrukciakomorová
Komfortná teplota-1,5 °C
Limitná teplota-9 °C
Maximálna teplota-
Extrémna teplota-22 °C
Materiál vonkajšej vrstvySoftex Diamonds RS
Materiál vnútornej vrstvySoftex DWR
Určeniedámske
Strana zipsupravý / ľavý
Farbafialová / modrá / sivá / žltá
Dĺžka v cm170 / 190 / 200
Šírka (v oblasti ramien) v cm81
Rozmery (v zbalenom stave) v cm18 x 36
Hmotnosť1170 kg

Za trojsezónny páperový spacák Rimo II 600 renomovaného výrobcu Sir Joseph síce zaplatíte viac, na druhú stranu ale môžete očakávať vynikajúcu tepelnú izoláciu vďaka náplni z husieho peria a perfektné spracovanie. Výhodou je tiež nízka hmotnosť a veľmi dobré rozmery v zbalenom stave.

Vyberať môžete medzi tromi dĺžkami: 170 cm, 190 cm a 200 cm. Bez problémov si tak vyberú nižšia aj vyššie osoby. Šírka v ramenách je 81 cm. Chválime vysoko kvalitné spracovanie a použité materiály, ktoré sú príjemné na dotyk, dostatočne priedušné, ale zároveň bráni prenikaniu vonkajšej vlhkosti. Vynikajúci je tiež prepracovaný zatepľovací golier, ktoré bránia unikaniu tepla z vnútorného priestoru vreca. Pozitívne hodnotíme tiež zips, ktorý sa pri manipulácii nezasekáva a pohybuje sa hladko.

Po vytiahnutí z kompresného obalu dôjde počas chvíľky k nafúknutiu komorovej konštrukcie. Husacie perie tak zaisťuje vynikajúcu loft a tepelnú izoláciu. Aj pri dlhšie trvajúcom používaní a za predpokladu správneho skladovania (najlepšie v dodávanom skladovacom vreci) možno očakávať veľmi dlhú životnosť.

Ideálne je do teplôt okolo -5 ° C, kedy vám v ňom bude zaručene teplo. Do teplôt hlboko pod nulou a do oblastí s extrémnymi klimatickými podmienkami sa ale nehodia. Predsa len ide o spacák nie do zimného obdobia, ale pre jarné a jesenné chladné noci. Každopádne sa jedná o vynikajúci výrobok, ktorý možno len odporučiť.

 • tepelný komfort
 • dostatočný loft
 • nízka hmotnosť a objem v zbalenom stave
 • kvalitné spracovanie
 • vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

Na čo sa zamerať pred výberom

Pred samotným výberom je vhodné si položiť niekoľko základných otázok. Akonáhle sa vám totiž podarí nájsť na ne odpovede, podstatne sa zúži tiež počet modelov, ktoré prichádzajú do úvahy.

 • V akom ročnom období budem spací vak používať (iba v lete, v zime alebo aj na jeseň)?
 • Do akých teplôt a (nielen prírodných) podmienok bude určený (do chat, pod širák, do stanu)?
 • Ako dôležitá je pre mňa nízka hmotnosť a malý objem po zbalení?
 • Koľko maximálne hodlám do spacieho vaku investovať?
 • Hneď na začiatok je pritom dôležité spomenúť, že sa pri výbere nedá vyhnúť kompromisu. Naše požiadavky sú totiž spravidla protichodné (nízka hmotnosť sa vylučuje s dobrou tepelnou izoláciou a pod.).

Teplotné určenie

Teplotné určenie znamená teplotu, do ktorej je spacie pytel určený (zvyčajne sa vyjadruje pomocou limitov). Určité teplotné rozmedzie je pritom typické pre dané ročné obdobie (napr. Od 0 ° C do 7 ° C môžeme očakávať na začiatku jari). Spacáky sa preto najčastejšie delia práve podľa obdobia, do ktorého sú určené, na niekoľko základných kategórií: letné, ultraletné, trojsezónne, zimné a prípadne expedičné (extrémné). Väčšina výrobkov ale nesie jedno z týchto označení:

 • letné,
 • trojsezónne,
 • zimné.

Ak náhodou narazíte na celoročné spacie vaky, uvedomte si, že ide len o reklamný trik. Nemožno totiž vyrobiť vrece, ktoré bude rovnako komfortné pri +20 ° C a -10 ° C. Ak preto nocujete v prírode často, najlepším riešením sú štyri samostatné spacáky (pre každé obdobie jeden). Pokiaľ ale viete, že nebudete vonku prespávať v zimne, určitým kompromisom môže byť aj kvalitný trojsezónny spacák. Musíte ale počítať s tým, že vám v ňom v lete bude horúco.

Letné spacie vaky

Letné spacáky nebývajú príliš teplé, vyznačujú sa tenkou vrstvou náplne, a teda tiež nižšou hmotnosťou a objemom po zbalení. Hmotnosť sa väčšinou podľa druhu náplne pohybuje od 0,5 do 1,2 kg. Hmotnosť a objem po zbalení sú tiež zvyčajne najdôležitejšie kritériá, ktoré používateľa v tejto kategórii zaujímajú.

Vynikajúce sú ako pre bežnú turistiku, tak pre cykloturistiku. Okrem letného obdobia je možné využiť aj pre prenocovanie vo vyhriatych miestnostiach alebo na chatách (pre tieto prípady sú vhodné aj letné dekové spacie vaky). Spravidla sú vhodné pre teploty nad +10 ° C.

Cenové rozpätie je pritom široké – od najlacnejších za niekoľko desiatok (často dekové alebo syntetické), až po vysoko kvalitné či špeciálne (napr. ultraľahké, perové) spacáky za niekoľko stoviek. Najčastejším typom náplne je syntetika, výnimočne sa objavuje aj perie, ktoré šetria gramy aj objem.

Perové letné spacáky preto spravidla volí milovníci Fast & Light, prípadne skialpinisti, ktorí v zimne spia v tzv. winterraumech (voľne prístupných častiach chat). U perie je ale potrebné zamedziť navhlnutí, čo môže byť v letnom období náročnejšie.

Trojsezónné spacie vaky

Jedná sa o najobľúbenejší kategóriu, a to práve vďaka univerzálnemu využitie – možno ich používať nielen cez leto, ale aj na jar alebo jeseň. Trojsezónne spacie vaky sú spravidla určené pre teplotné rozmedzie od -5 ° C do +25 ° C. V sparných letných dňoch možno vetrať pomocou rozopnutého zipsu.

Vyberať môžete zo širokej ponuky materiálov, náplní, tvarov i typov. Hmotnosť sa pohybuje zhruba od 0,8 do 2 kg. Podobne objem v zbalenom stave aj cena môže byť rôzna – od niekoľkých desiatok až po niekoľko stoviek.

Perové trojsezónne spacáky ponúkajú nižšiu hmotnosť a objem a väčší tepelný komfort, je ale potrebné je ochrániť pred vlhkosťou (napr. v daždi), čo môže byť na niekoľkodňovom treku náročné. Syntetika je ťažšie a objemnejšie, ale nemusíte o ňu toľko starať.

Zimné spacie vaky

Zimné (niekedy tiež expedičné alebo extrémne) spacáky sú určené pre nocovanie v zimnom období, prípadne extrémnych podmienkach (napr. pri horolezectve, výpravách do polárnych oblastí). Teploty, do ktorých sú určené, sa pohybujú pod -10 ° C. Aby bol zachovaný maximálny tepelný komfort, musí byť použité viac náplne. Kvôli tomu je tento typ ťažšie (obvykle od 1,5 kg vyššie, najčastejšie okolo 2 kg) a objemnejšie. Všeobecne možno povedať, že sa jedná o najdrahší typ.

Pre zimné spacie vaky je najlepší náplní perie vďaka svojim vynikajúcim izolačným schopnostiam aj pre skutočnosť, že pri teplotách hlboko pod nulou (pri tzv. suchých mrazoch v -20 ° C alebo -30 ° C) nehrozí navlhnutia. V tejto kategórii doporučujeme voliť modely s membránovým zvrškom.

Syntetiku potom zvoľte v prípade, že sa budete pohybovať vo vlhkom prostredí, prípadne chcete lacnejšie vrece a vyššia hmotnosť a objem pre vás nepredstavuje zásadný problém (napr. v prípade, že budete výbavu prevážať autom).

Vrecia, ktoré nie sú určené do príliš extrémnych podmienok (väčšinou sa syntetickou náplňou), možno využiť aj pre jarné a jesenné obdobie. Počítať ale musíte s tým, že vám v nich bude s najväčšou pravdepodobnosťou horúco.

Teplotné limity a ako sa v nich vyznať

Teplotné limity sú zjednodušene povedané informácie na štítku spacieho vaku o teplotnom komforte vtesnané do normy (konkrétne norma EN 13537). Hoci táto norma platí od roku 2002, nie všetci výrobcovia ju používajú. Namiesto štyroch údajov tak môžete na niektorých výrobkoch nájsť iba tri (komfort, limit / max. A extrém), dva alebo len jeden. V takom prípade je potrebné nenechať sa údajom zmiasť (miesto komfortné môže ísť napríklad o extrémnu teplotu).

Teplotné limity zahŕňajú štyri základné hodnoty:

 • MAX (Maximum) – jedná sa o hornej hranici teplotného komfortu, pri ktorej sa zatiaľ nepotíte. V podstate ide o nedôležitý údaj.
 • COM (Comfort) – ide o spodnú hranicu teplotného komfortu, pri ktorej ležíte v polohe s natiahnutými nohami, a pritom vám nie je zima. Táto hodnota je najdôležitejšia zo všetkých uvádzaných.
 • LIM (Limit) – limitný teplota, pri ktorej ležíte v polohe so skrčenými nohami a stále nevnímate chlad.
 • EXT (Extreme) – posledné hodnota, ktorá udáva teplotu, pri ktorej vám bude zima, ale spací vak vás ochráni pred umrznutím.

Naopak starší iba trojbodový systém zahŕňa:

 • Komfort – optimálna rozmedzí teplôt, kedy vám nie je zima ani horúco.
 • Limit (niekedy tiež max.) – môže dôjsť k prechladnutiu alebo prehriatia, spacák vás ale stále ochráni.
 • Extrém – môže dôjsť k prechladnutí alebo úpalu, vrece nesmie byť pri týchto teplotách používaný.

Veľkou výhodou normy EN 13537 je skutočnosť, že sa týmto spôsobom zjednotilo značenie väčšiny výrobcov, na druhú stranu je každý človek jedinečný, a jeho teplotný komfort sa preto nachádza inde. Uvedené hodnoty vychádza z meraní v laboratórnych podmienkach pre štandardný mužský alebo ženský subjekt (z čoho vychádza rozdelenie na spacáky pánske a dámske), čo má ale často s realitou pramálo spoločného. Na problematiku subjektívneho vnímania teploty sa preto pozrieme podrobnejšie.

Subjektívne vnímanie teploty

Vnímanie okolitej teploty je závislé na rade premenlivých faktorov. Medzi najdôležitejšie patria:

 • teplota okolitého vzduchu,
 • teplota okolitých plôch,
 • rýchlosť a prúdenie vzduchu,
 • okolitá vlhkosť,
 • vlhkosť vnútri spacieho vaku,
 • izolácia medzi spacím vrecom a krajín,
 • tepelná izolácia samotného zemského povrchu,
 • oblečenie osoby,
 • poloha, v ktorej osoba leží,
 • stlačenie spacieho vaku hmotnosťou užívateľa
 • či pomer objemu tela a priestoru vnútri spacieho vaku.

Medzi ďalšie faktory patrí telesná teplota, odolnosť voči zime (otužilosť), pohlavie, vek, kondícia, metabolizmus, schopnosť potenie, miera únavy, hlad alebo druh stravy, psychický stav apod. Vnímanie okolitej teploty je možné prirovnať k vnímania bolesti. U každého z nás sa líšia. Čo z toho vyplýva? Teplotné limity uvedené na štítkoch sú iba orientačné, pretože výsledná teplota vo vnútri spacieho vaku z veľkej miery závisí na vonkajších podmienkach a osobe, ktorá ho používa.

Hoci by sa z vyššie uvedeného mohlo zdať, že vhodné teplotné rozmedzie pre daný spací vak nemožno zistiť, našťastie to tak nie je. Teplotné limity vám môžu pomôcť pri základnej orientácii (ženy by sa mali orientovať podľa komfortnej teploty, muži potom skôr podľa limitné). Pri výbere je ale dôležitejšie druh a hmotnosť izolačnej náplne.

Materiál náplne

Vzhľadom k tomu, že samotný spacák nehreje, ale vyhrievate ho vy sami a on teplotu len udržiava, schopnosť hriať sa úzko spája s tým, ktorý materiál dokáže zadržať viac vzduchu. O udržanie tepla vo vnútri sa totiž stará práve vzduch, ktorý je zadržovaný v izolačnej náplni. Platí preto jednoduché pravidlo: Čím viac vzduchu na seba naviaže izolačný materiál, tým lepšie bude brániť úniku telesného tepla.

Z tohto pohľadu sú ideálne modely, ktoré sa po vybalení doslova nafúknu. Rozhodne preto neplatí, že ťažké a objemné spacie vaky musí byť teplejšia ako ľahké typy.

Okrem materiálu náplne má vplyv na teplotný komfort tiež spôsob šitia, smer vlákien v izolačnej vrstve atp.

Medzi dva najčastejšie používané typy náplní patrí syntetika a perie, pričom každý z nich má svoje výhody aj nevýhody.

Syntetické náplne

Jedná sa o prevažujúci typ náplne. Syntetika je zvyčajne lacnejšie, možno ju používať aj vo vlhku (minimálne absorbuje vlhkosť), hreje aj vlhká (syntetické vlákna na seba totiž dobre viažu vzduch aj v prípade, že sú mokré) a nie je náročná na údržbu. Úplne zásadné prednosťou je potom ľahké a rýchle vysúšanie. Prípadné navlhnutia navyše príliš nedegraduje vlastnosti syntetických vlákien. Tento typ možno tiež bez väčších problémov prať na šetrný program v práčke, čo si u perie dovoliť rozhodne nemôžete.

Syntetika je vhodná pre trojsezónne využitie (od jari do jesene). A ak je vlhko, možno ju použiť aj v zimne. Je tiež jediným riešením pre alergikov, ktorí majú problémy s perím. Syntetika sa ale na rozdiel od perie vyznačuje nižšou životnosťou.

Pozor na kvalitu syntetických náplní

U syntetických náplní je ale nutné dbať na kvalitu. Vlastnosti tohto typu náplne sa totiž výrazne líši práve s ohľadom na kvalitu materiálu, ktorá je spätá s obstarávacou cenou. Výrazne lacné spacáky so syntetickou náplňou (napr. vlákno Hollowfiber) majú o poznanie horšie vlastnosti než napríklad modely za viac ako sto euro, ktoré sú plnené prémiovými materiálmi (Climashield alebo PrimaLoft).

Duté vlákno alebo mikrovlákno

Syntetických materiálov, ktoré sa používajú na výrobu spacích vakov, je nespočet (a stále sú vyvíjané ďalšie). V súčasnej dobe sa môžete najčastejšie stretnúť s dutým vláknom a mikrovláknom (príp. špirálovým alebo profilovaným vláknom). (Pozor: často sa všetky syntetické náplne nesprávne označujú ako duté vlákna!)

Pritom platí, že zatiaľ čo duté vlákno je odolnejšia voči mechanickému namáhaniu (napr. pri pechovanie spacáku do obalu), mikrovlákno má približne 10x menší priemer vlákna než duté vlákno, vďaka čomu na seba oveľa lepšie viaže vzduch, a teda aj viac hreje. Jeho hmotnosť i objem preto môže byť nižšia (často preto patrí medzi náplň ultra ľahkých a cyklo spacákov).

Hlavnou nevýhodou mikrovlákna je ale nízka odolnosť voči mechanickému poškodeniu, s čím súvisí nižšiu životnosť. Mikrovlákno oveľa rýchlejšie stráca objem, spolu s čím sa rýchlo zhoršujú jeho izolačné vlastnosti. V žiadnom prípade preto nemožno mikrovlákno odporučiť do trojsezónnych a zimných modelov.

Vždy vyberajte len značkové náplne

Predovšetkým pri výrobe lacnejších spacích vakov sú používané syntetické náplne, ktorých zloženie a pôvod nemožno vystopovať, prípadne sa pýši vymyslenými a neregistrovanými značkami. Vlákna týchto náplní bývajú veľmi krátka, kvôli čomu sa ľahko trhajú a rozpadnú (často po prvom vypraní). Bohužiaľ tieto náplne navyše bývajú vyrábané z nevhodných či recyklovaných materiálov a môžu byť aj zdravotne závadné. V takom vreci vám preto nemusí byť len zima, ale môžete vám spôsobiť tiež kožné či dýchacie ťažkosti.

Výrobcovia značkových syntetických náplní musí dodržiavať množstvo prísnych pravidiel, ktoré zahŕňajú aj zdravotné hľadisko. Medzi renomované výrobca dutých vlákien patrí nadnárodný koncern DuPont (náplne Thermolite Extreme, Thermolite Extra, Thermolite Plus, Thermolite Active, Thermolite, Quallo, Quallofil, Hollofil II alebo Hollofil 608). Zaujímavým riešením môžu byť tiež silikonizovaná duté vlákna Isoterm.

Najznámejšie mikrovlákno nesie názov Thinsulate a vyrába ho nadnárodný koncern 3M. Ďalším kvalitným typom je Thermolite Micro (výrobca DuPont), vynikajúce sú tiež mikrovlákna skupiny PrimaLoft (odporúčame najmä PrimaLoft One).

Ak chcete to najlepšie

V prípade, že by ste chceli to najlepšie, určite si priplaťte za materiály Polarguard (Polarguard Classic, Polarguard HV, Polarguard 3D) či jeho nástupca Climashield. Jedná sa o najlepšie dostupné materiály na výrobu syntetických náplní do spacákov na svete. Obe sa vyrába v USA, na trhu sa ale objavujú aj ich ázijské kópie, je preto potrebné dávať pri výbere pozor.

Najlepším z najlepších je potom takmer zázračný Climashield XP / APEX, ktorý v sebe zlučuje klady dutého vlákna, mikrovlákna aj špirálového vlákna, ponúka tak ako najlepšie izolačné schopnosti, tak i veľmi slušnú životnosť.

Páperové spacáky

Nie je to tak dávno, kedy bolo perie klasickou náplňou všetkých teplých spacákov. V súčasnej dobe je perie takmer výlučne záležitosťou špičkových vriec určených do extrémnych vysokohorských podmienok, kde panujú suché mrazy (prípadne tam, kde je nízka vlhkosť vzduchu a žiadne zrážky). Rozhodne sa ale nehodia napríklad do oblastí arktických a antarktických, kde je vzdušná vlhkosť naopak veľmi vysoká (pre tieto oblasti sa vyrábajú špeciálne polárne spacáky).

Z vyššie uvedeného teda vyplýva hlavná nevýhoda, perie totiž ľahko absorbuje vlhkosť (aj tú vzdušnú). Mokré perie pritom stráca všetky svoje pozitívne vlastnosti, pretože sa zlepia k sebe a výrazne stratí na objeme. Ak sa to stane, miesto silnej nadýchané vrstvy na sebe máte iba tenký mokrú handru, ktorý vás ťažko môže zahriať. Vo veľkých mrazoch vás tento efekt môže ľahko ohroziť na živote.

Bohužiaľ premočený páperový spací vak sa veľmi ťažko vysúša (za ideálnych podmienok môže schnúť dokonca až dva týždne), navyše hrozí napadnutie plesňou. Tým ale zoznam negatív končí. Perie je totiž predsa len prírodný materiál s radom vynikajúcich vlastností, ktoré ani najlepší syntetika nenahradí. Medzi tie najdôležitejšie patrí vynikajúca tepelná izolácia (vzduch sa na perie viaže oveľa lepšie ako na syntetické vlákna), schopnosť vstrebávať telesnú vlhkosť, veľmi nízka hmotnosť, skvelá stlačiteľnosť (malý objem), dlhá životnosť a tvarová stálosť (vrece nestráca tvar ani objem).

Kačacie alebo husacie perie

Najčastejšie sa možno stretnúť s kačacím a husím perím. Kačacie perie je lacnejšie, preto aj výrobky z neho budú cenovo dostupnejšie. Na rozdiel od husieho má kačacie perie horšie plnivosť (pre rovnaké izolačné vlastnosti je ho potrebné viac). Počítať musíte aj s nižšou životnosťou a typických zápachom, ktorý produkuje po navlhnutia. Výhodou je, že ak kačacie perie navlhne, negatívne dopady nie sú tak citeľné ako u peria husacieho. Kvôli nižšej cene sa ním niekedy dopĺňajú spacáky s husacím perím.

Husacie perie je síce kvalitnejší (lepšie tepelne izoluje a dlhšie vydržia), ale aj drahšie. Citeľnejší je aj negatívne pôsobenie vlhkosti (husacie perie výrazne stráca na objeme).

Impregnované perie

Najmä v poslednej dobe sa môžete stretnúť aj s perím, ktoré je chemicky ošetrené (zjednodušene sa nazýva impregnované). Toto perie ale stráca schopnosť vstrebávať telesnú vlhkosť, ktorá tak bohužiaľ ostáva v priestore medzi perím, kvôli čomu taký vrece stráca svoju schopnosť izolácie.

Perie sa totiž impregnuje práve z toho dôvodu, aby pri prípadnom navlhnutia, bolo možné spacák ľahko vysušiť (vlhkosť sa nedostane priamo do peria, sušenie je preto rýchlejšia). Impregnované perie napriek tomu nemožno odporučiť.

Pomer draného a nedraného peria

Dôležitým údajom u páperových spacích vakov je pomer draného (prachového) a nedraného peria. Prachové perie totiž veľmi dobre viaže vzduch (jedná sa teda o hlavnú izoláciu tvoriaci tzv. loft – vzduchový vankúš), kdežto nedrané perie (celá malá pierka) slúži ako výstuha pre túto zmes. Nedrané perie preto eliminuje tvorbu chuchvalcov a predlžuje životnosť náplne.

Ideálny pomer je 90:10 (drané ku nedranému), ktorý sa často uvádza ako 90/10. Naraziť môžete ale aj na pomery 85/15 alebo 95/5. Čím vyššia je pomer prachového peria v náplni, tým lepšie hreje, ale tým nižšia má životnosť.

Plnivosť

Ďalším dôležitým parametrom pri výbere perového spacáku je tzv. plnivosť. Ide o hodnotu, ktorá vyjadruje celkovú rozpínavosť a pružnosť (schopnosť peria zaujať určitý objem, a teda lepšie viazať vzduch a lepšie izolovať). Táto veličina sa udáva v kubických palcoch (cuin). Pre predstavu – čisté prachové perie (teda 100/0) má hodnotu 950-1000 cuin, zmes o pomere 90/10 potom cca 650 cuin a 70/30 približne 500 cuin. Za štandard je pritom považovaná plnivosť 600 cuin. Zvyčajne sa odporúča voliť čo najvyššiu hodnotu, pretože platí, že čím vyššia plnivosť, tým lepšia izolácia.

Hmotnosť perie

Za názvom každého spacieho vaku plneného perím by mala byť uvedená hmotnosť perie. Tento údaj môže poslúžiť aj pre ľahšiu orientáciu, čo sa týka vhodnosti použitia. Rozhodne ho odporúčame skôr než teplotné limity udávané európskou normou.

Rozdeľujeme štyri základné skupiny spacích vakov:

TypHmotnosť perové náplne
Letný290–450 g
Trojsezónny500–850 g (muži) / 900–1 000 g (ženy)
Zimný900–1 400 g
Extrémnynad 1 200 g

Výhody a nevýhody syntetických náplní a peria

Na záver prehľadne porovnáme základné výhody a nevýhody syntetiky a perie:

Typ náplneVýhodyNevýhodyNajvhodnejšie pre
Syntetické materiályNižšia obstarávacia cena, jednoduchá údržba, rýchle schnutie, neabsorbuje vzdušnou vlhkosti, horší tvarová stálosť (stráca loft), vhodné pre alergikov.Horšie izolačné schopnosti, vyššia hmotnosť a objem (zbaliteľnosť), kratšia životnosť, neabsorbuje telesnú vlhkosť počas spánku.Jar, leto, jeseň (suché i vlhké prostredie).
PerieVynikajúce izolačné schopnosti, nižšia hmotnosť a objem (zbaliteľnosť), dlhá životnosť, vynikajúce tvarová stálosť (zachováva loft), absorbuje telesnú vlhkosť počas spánku.Vyššia obstarávacia cena, obtiažna údržba, pomalé schnutie, (ľahko navlhne) absorbuje vzdušnú vlhkosť, vo vlhkom prostredí stráca izolačné schopnosti, nevhodné pre alergikov na perie.Zima (silný a suchý mráz).

Konštrukcia náplne

Dôležité je tiež usporiadanie náplne vnútri vreca. U najjednoduchších modelov nájdeme len jednu prešívanou vrstvu izolácie, ktorá je ale vhodná len na použitie v lete. Pre trojsezónny spacie vaky je ideálna tzv. sendvičová konštrukcia, ktorá je tvorená dvoma alebo viacerými na sebe nezávislými vrstvami.

Stretnúť sa môžete ale aj s tzv. šindľovou konštrukciou, ktorá vzniká prešitím vzájomne sa prekrývajúcimi pásmi, medzi ktorými je prázdne miesto. Takto vyrobené vrece preto pôsobí dojmom, že je v ňom viac náplne, než v skutočnosti je. Bohužiaľ šindľová konštrukcia je náchylnejší k mechanickému poškodeniu.

Vonkajšie a vnútorné tkanina spacáku

Okrem izolačnej náplne je dôležitá tiež tkanina, z ktorej je zhotovená vonkajšia a vnútorná vrstva. Najdôležitejšou vlastnosťou vnútornej tkaniny je priedušnosť. Vonkajší materiál by mal aspoň čiastočne brániť prenikaniu vlhkosti z okolia do náplne a zároveň by mal byť dostatočne priedušný a umožňovať odparení telesnej vlhkosti (v priemere človek za noc vypotí cca 0,5 až 1,5 l).

Z tohto dôvodu nemôžu byť spacáky nepremokavé (túto funkciu plní tzv. bivakovacie vrecia a žďáráky). Ak sa preto v spacom vaku potíte, nemusí to znamenať, že je príliš teplý, ale chyba môže byť práve v nedostatočne priedušné tkanine. Vlhký spacák pritom zle izoluje a výrazne znižuje komfort.

Ďalšou vlastnosťou tkaniny by mala byť nízka hmotnosť. Tá je dôležitá predovšetkým z toho dôvodu, aby bola zaistená čo najlepšia rozpínavosť náplne (ľahkou látkou náplň ľahšie nadvihne). V neposlednom rade by mala byť vnútorná tkanina tiež príjemná na dotyk. A najmä u páperových vriec je potrebné dbať tiež na dostatočne hustú tkaninu, ktorá zamedzí prenikaniu jemného páperia a drobných pierok von. Oba tieto požiadavky je ale ťažké splniť.

Medzi najbežnejšie materiály patrí klasický 100% polyamid (nylon), ktorý býva často upravený tak, aby odpudzoval vodu. Často sa jedná o ripstop, tj. tkaninu odolnú voči oderu a roztrhnutiu.

U najlacnejšiech spacích vakov sa možno často stretnúť s vnútornou vrstvou z bavlny, ktorá je síce príjemná, ale aj ťažká, objemná, ľahko absorbuje vlhkosť, horšie schne a ľahko sa špiní. Bavlnu preto odporúčame len pre dekové modely, ktoré možno ľahko prať.

U spacákov so syntetickou výplňou aj perím sa často používajú mikrovláknové materiály (najčastejšie Meryl alebo Tactel), ktoré sú cenovo dostupné a zároveň vysoko kvalitné a vhodné aj do náročných podmienok. Kedysi bol predtým typický najmä Gore-tex (prípadne Gore Dry Loft, Excel Dry pod.). Pre tieto materiály ale bola charakteristickáb.

Pozornosť venujte tiež tomu, či sa jedná o membránovú alebo nemembránovú tkaninu (vonkajšia vrstva). Membránová tkanina horšie vysychá, ale lepšie izoluje, hodí sa preto v prípade, že plánujete krátky pobyt (v extrémnych podmienkach, pre bivakovanie atp.) A viete, že ho budete môcť čoskoro poriadne vysušiť. Naopak nemembránový materiál je vhodný aj pre dlhotrvajúce výlety, pretože je priedušnejšia a lepšie vysychá. Počítať ale musíte s tým, že nemembránový vrchný materiál horšie izoluje.

Tvar spacáku

Čo sa týka tvaru, najčastejšie sú dve varianty: dekový spací vak a múmie. Niektoré modely oboch týchto typov možno pritom rozšíriť (pomocou zipsov spojiť spacáky k sebe), a vytvoriť tak spací vak pre dvoch.

Dekové spacie vaky

Dekový spacák je klasika obdĺžnikového tvaru, z ktorého možno po rozopnutí vytvoriť prikrývku (teplejšie deku). Keďže má iba obmedzenú schopnosť izolácie a vyznačuje sa vyššou hmotnosťou a zlú zbaliteľnosť, odporúča sa iba na chaty, do kempov, na tábory, letné prespávanie na záhrade apod. Veľkou výhodou je vynikajúca priestrannosť a komfort. Navyše sa v ňom pohodlne vyspí osoby s akýmkoľvek typom postavy.

Mumiové spacáky

Drvivá väčšina spacích vakov má tvar múmie. Múmia viacmenej kopírujú tvar ľudského tela, rýchlejšie sa preto vyhrejú a lepšie drží teplo, navyše sú ľahšie a v zbalenom stave majú menší objem. Výhodou je tiež možnosť stiahnutia okolo ramien a hlavy, vďaka čomu je možné efektívne zamedziť úniku tepla. Praktická je aj kapucňa.

Múmia sa hodí pre akékoľvek využitie (vrátane extrémnych podmienok). Nevýhodou je len nižšie komfort. Majitelia atypické postavy si môžu zaobstarať pružné múmie, ktoré sa lepšie prispôsobia tvaru tela.

Veľkosť spacáku

Medzi ďalšie zásadné parameter patrí veľkosť vreca, tj. správna dĺžka i šírka. Príliš veľký spacák totiž telo nevykúri a príliš malý zase neposkytuje dostatočný komfort, a navyše je v ňom stláčaná izolačná vrstva. V ideálnom prípade by mal byť vrece mierne voľný, čo spoznáte podľa toho, že sa pri otáčaní neotáčate s ním.

Výrobcovia u všetkým modeloch uvádza tiež výšku postavy, pre ktorú sú určené alebo samotnou dĺžku vreca. Optimálna dĺžka spacieho vaku by mala byť o 15-20 cm väčší, než je celková dĺžka tela osoby, pre ktorú je určený. Označenie S, M, L, XL a pod. Môže byť skôr mätúce, vždy sa preto zaujímajte len o údaje v cm.

Štandardná šírka múmiového vrecia činí v oblasti ramien 80 cm a v oblasti nôh 50 cm. Pre robustnejšie postavy sú potom šité rozšírené modely, ktoré disponujú šírkou zvyčajne o 10-20 cm väčší.

Hmotnosť spacáku

Najmä ak preferujete cestovanie naľahko, bude vás zaujímať tiež hmotnosť. O celkovej váhe samozrejme rozhodujú vyššie uvedené kritériá (typ, materiál atď.), Pre ľahšiu orientáciu prinášame približné hodnoty u všetkých troch typov spacích vakov:

 • letné: 0,5-1,2 kg,
 • trojsezónne: 0,8-2 kg,
 • zimné: 1,5-2,5 kg.

Zip spacáku

Zips je samozrejmou súčasťou všetkých modelov. Je potrebné si ale uvedomiť, že nie je zips ako zips. Neznačkové zipsy sa môžu pokaziť práve v momente, keď to najmenej potrebujete, vždy preto odporúčame vsádzať radšej na kvalitu značkových výrobkov. Odporúčame zipsy YKK alebo českej zipsy WS20.

Zips by mal byť vždy krytý vnútornou zatepľovací légou, ktoré zabráni úniku tepla. Pravý alebo ľavý zips voľte s ohľadom na to, či ste ľaváci alebo praváci. Všeobecne sa odporúča pre pravákov zips ľavý a obrátene. V tomto ohľade však závisí aj na zvyku a osobných preferenciách.

Údržba

Hoci sú na údržbu náročnejšie páperové spacie vaky, starať je potreba aj o tie syntetické. Správnou starostlivosťou totiž nielenže výrazne predĺžite životnosť (niekedy dokonca až na 10 rokov), ale zachováte tak aj správne izolačné vlastnosti.

Pripravili sme deväť bodov, na ktoré by ste mali za každých okolností dodržiavať:

 1. Kompresný obal na spacák používajte čo najmenej (výrazne znižuje životnosť náplne). Pri balení vrece miesto skladanie radšej zmuchlejte. Náplň sa vďaka tomu namáha vždy na inom mieste, a menej sa tak opotrebováva.
 2. Pokiaľ dôjde k navlhnutia vrecia, vždy ho čo najskôr vysušte.
 3. Po použití spací vak vždy dobre vyvetrajte a vysušte (v letných mesiacoch ideálne vonku).
 4. Vrece skladujte vždy voľne (napr. vyvesený alebo voľne stočený). Vyvarujte sa skladovania v kompresnom obale! Vyhnete sa tak nežiaducemu lámanie vlákien a degradácii výplne.
 5. Perte iba spacáky so syntetickou náplňou, a to len v špeciálnych pracích prostriedkoch, na nízku teplotu a šetrný prací program alebo najlepšie len v ruke. Praním dochádza k degradácii vlákien a výraznému zníženiu termoizolačných vlastností. Využiť môžete ponuky niektorých českých výrobcov (napr. Prima), ktorí vám vrece za poplatok odborne vyperú.
 6. Spacáky nepatrí do čistiarne. Použité chemikálie môžu vrece vážne poškodiť.
 7. Pri sušení nikdy nepoužívajte sušičku, fén ani iné zdroje tepla.
 8. Znečistenie je vhodné predchádzať zaobstaraním vložky do spacáku, ktorú možno ľahko prať v práčke a ktoré čiastočne zvýši tepelný komfort spacieho vaku.
 9. Pri čistení vždy postupujte podľa pokynov výrobcu.

Ako vybrať detský spací vak

Ak si neviete rady s výberom detského spacáku pre vaše dieťa, okrem vyššie spomenutých kritérií odporúčame venovať zvýšenú pozornosť veľkosti. Detské telo totiž funguje inak ako telo dospelých, čo v praxi znamená, že deťom býva väčšia zima. Rozhodne preto neodporúčame voliť väčší spací vak s tým, že do neho dieťa časom dorastie. Môže sa totiž ľahko stať, že dieťa veľké vrece jednoducho nevyhřeje a bude mu v ňom zima. Občas možno naraziť aj na detské spacáky rastúce (zmenšovacie alebo predlžovací), ktoré je možné prispôsobiť aktuálnej výške dieťaťa.

Pre menšie deti, ktoré nocujú hlavne v lete sa hodí lacnejšie spacie vaky so syntetickou náplňou. Pokiaľ ale s dieťaťom vyrážate von v zimne, rozhodne bude potrebovať kvalitný páperový spacák.

Cenové relácie

Čo sa týka ceny spacákov, je dôležité si položiť klasickú otázku, či ste tak chudobní, aby ste si mohli kupovať lacné veci. U tohto typu tovaru totiž viac ako inde platí, že značka (a teda aj vyššia cena) hrá skutočne veľkú rolu. Perové vrecia zvyčajne stojí dvakrát viac ako syntetické.

Na druhú stranu je treba sa mať na pozore, pretože niektoré nekvalitné a lacné spacie vaky do svojej ponuky zaraďujú aj mnohí renomovaní predajcovia. Bohužiaľ títo predajcovia často nízku a neatraktívnú cenu umelo navýši, aby vytvorili zdanie kvalitného výrobku.

Medzi naj, preverené a obľúbené značky spacákov patria najmä: Husky, Hannah, Coleman, Pinguin, Prima, Ferrino, Warmpeace a ďalšie.

Pre ľahšiu orientáciu sme vydelili niekoľko základných cenových kategórií:

 • do 40 €,
 • od 40 do 100 €,
 • od 100  do 200 €,
 • nad 200 €.

Najlacnejšie spacáky

Tie najlacnejšie spacie vaky zoženiete už do 40 €, väčšinou sa jedná o dekové alebo detské mumiové spacáky s lacnou syntetickou výplňou. Tieto výrobky sú vhodné len pre letné obdobie, na chaty, tábory a pod. Rozhodne nemožno očakávať vysokú kvalitu ani vynikajúce termoizolačné vlastnosti.

Lacné spacáky

Do 100 € môžete kúpiť pomerne lacné, ale trochu kvalitnejší spacie vaky dekového alebo múmiového tvaru vyplnené syntetickými vláknami. Zvyčajne sa jedná o ultraletní či letné typ, možno ale naraziť aj na trojsezónny. Hodí sa pre nocovanie v bežných podmienkach.

Kvalitné spacáky

V cenovom rozpätí od 100 do 200 € sa už nachádzajú kvalitné výrobky, ktoré zahŕňajú spravidla mumiové letné, trojsezónne i zimné spacáky (aj do -20 ° C). Stretnúť sa možno pritom ako sa syntetikou, tak aj s perím. Tento typ sa preto hodí aj pre kratšie pobyty v menej extrémnych podmienkach.

Najlepší spacáky

Do top kategórie nad 200 € spadajú najmä najlepšie trojsezónne a zimné spacáky, ale aj letné, ktoré sa vyznačujú nízkou hmotnosťou a vynikajúcimi vlastnosťami. Tieto modely sú určené pre užívateľov, ktorí sa vydávajú na dlhé výpravy do extrémnych podmienok a potrebujú sa spoľahnúť na skutočnú kvalitu (ceny vriec sa ale môžu pohybovať aj okolo 1 000 €) alebo pre fajnšmekrov, ktorí cestujú naľahko a vyžadujú maximálnu kvalitu.

Tipy na záver

 1. Ak sa rozhodujete medzi dvoma modelmi, odporúčame siahnuť radšej po tom teplejšom (táto rada platí dvojnásobne pre ženy). Teplotný rezerva nie je nikdy na škodu. V teple sa dá vetrať rozopnutím bočného zipsu.
 2. Hoci hmotnosť zohráva pri výbere dôležitú úlohu, vyvarujte sa kúpe spacieho vaku, u ktorého je nízkej hmotnosti dosiahnuté voľbou nekvalitných materiálov.
 3. Pre cyklistov sa vyrába špeciálna spacie vaky so zníženou hmotnosťou.
 4. U žiadneho typu (ani u toho najlacnejšieho) by nemali byť prítomné tzv. studené švy (tj. šev, ktorým je prešitý spacák ako celok). Tie spoznáte tak, že otvorený vrece zdvihnete proti svetlu – studené švy sa prejaví ako malé otvory. Vždy preto voľte komorovú konštrukciu.
 5. Ak vám ide najmä o odolnosť, môžete sa porozhliadnuť aj v kategórii vojenských spacákov. Počítajte ale s tým, že vojenské spacie vaky sú obvykle výrazne ťažšie (okolo 3,5 kg) a objemné v zbalenom stave. Pre turistiku sa tak príliš nehodí.
 6. Podobne, ak patríte medzi vášnivých rybárov, odporúčame zvoliť priamo rybársky spací vak. Rybárske spacáky sú väčšinou dekové a často sú doplnené o jednoduché lehátko, vďaka čomu zaisťujú maximálny komfort.
 7. Pri výbere správneho spacáku odporúčame prejsť užívateľské recenzie a výsledky nezávislých spotrebiteľských testov, ktoré zverejňujú rebríčky víťazov.
 8. V prípade, že chcete zaobstarať spací vak lacno, porozhliadnite sa po výpredajoch, v ktorých možno často nájsť (i detské) spacáky za veľmi výhodné ceny.
 9. Ak vyrážate do prírody v chladnom období aj so svojím domácim miláčikom a chcete ho uchrániť pred vonkajším chladom, môžete mu zaobstarať spací vak pre psov.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo