Ako vybrať športtester

V dnešnej dobe si každý z nás rád urobí čas sám pre seba a ešte oveľa častejšie ako predtým sa uchyľuje k športovým aktivitám. Veľa ľudí si tiež rada kladie rôzne ciele – do leta vytvarujte figúru, po Vianociach schudnem päť kíl, … K takýmto cieľom je však potrebné cvičebného plánu, ktorý je však oveľa lepšie predstaviteľný, keď máte nejakého malého pomocníka, ktorý vám bude výsledné aktivity zaznamenávať a celý plán sa stane viditeľnejším a „hmatateľnejším“.

Recenzie športtesterov

Náš test športtesterov opäť potrápil svojim drobnohľadom päticu obľúbených značiek. Snažili sme sa vybrať rozmanité modely, čo sa funkcií aj ceny týka, aby sme boli schopní vyhodnotiť modely určené ako rekreačným športovcom, tak profesionálom.

Do druhej časti poradca sme zahrnuli všetko, čo o týchto šikovných hodinkách potrebujete vedieť – teda to, že plavci siahnu po inom modeli než bežci, aké ďalšie športy je možné so športovými hodinkami prevádzkovať, čo všetko sú schopné vám po tréningu vysvetliť, ale napríklad tiež to, že všetky dáta si môžete zálohovať a postupom času sledovať, ako vaše kondícia narastá. V jednom odseku sa tiež zaoberáme výpočtom maximálnej tepovej frekvencie pre každú vekovú skupinu a tým, že nie je potreba trhať svetové rekordy, aby ste nakrásně zhodili prebytočné kilá.

Garmin Fenix5 Optic

Farebný displejáno
Navigačný systémGPS
Možnosť zdieľaniaBluetooth, USB, Wi-Fi
Vodotesnosť10 ATM
Monitoring spánkuáno
Snímač srdcového rytmuáno
Výdrž batérieaž 14 dní
Uhlopriečka displeja1,2 palcov
Smart notifikácieáno
Vhodné pre športyBeh, cyklistika, plávanie, golf

Naše úvodná tabuľka by musela byť ďaleko priestrannejšie, aby sme mohli zaznamenať všetky prídavné funkcie športtesteru Garmin Fenix5. V športovom svete platí totiž táto značka ku stáliciam na trhu s nepreberným množstvom rôzne pokročilých funkcií.

Ako prvý vás iste zaujme ich prevedenie, ktoré je vhodné ako pre športových nadšencov, tak aj k bežnému noseniu, pretože sa remienky dajú meniť podľa vašej nálady, rovnako ako podľa príležitostí, na ktoré sa chystáte. Remienky si môžete vybrať v šírke 20-26 mm, o materiáloch ani nehovoriac. Tu je možností ešte ďaleko viac, a to silikón, koža, semiš i kov.

Samotný športtester sa vyrába v troch možných veľkostiach – 42, 47 a 51 mm v priemere. Poďme sa ale pozrieť do srdca prístroja a jeho hlavných funkcií. Základom je integrovaný optický snímač srdcového tepu, ktorý je umiestnený na spodnej strane hodiniek – ten je zaznamenávam celých 24 hodín, ak si samozrejme prístroj z ruky nezložíte.

Čo sa týka displeja, tam si výrobcovia dali tiež záležať, pretože vytvorili farebný Chroma displej, ktorý je odolný voči akémukoľvek nárazu a len tak ľahko sa nerozbije. A aj keď vám naň zasvieti slniečko, je dobre čitateľný – s rozlíšením 240 x 240 pixelov to vlastne ani taká práca nie je. A ak sa zotmie, je k dispozícii samozrejme nevyhnutné podsvietenia.

Tréningové funkcie sú zastúpené hneď tromi zástupcami – Training Effect 2.0, ktorý z vašej výšky, hmotnosti, veku a vykonané aktivity vypočíta intenzitu daného tréningu, a ďalej potom Training Status a Training Load – aj tieto funkcie vypočítavajú danú kondíciu, ale jedna na základe VO2max ( dočítate sa nižšie) a tá druhá sa na vašu kondičku pozerá v dlhodobejšom intervale (napríklad niekoľkých dní, mesiacov, …).

Ďalšou skvelou funkciou, ktorú ocenia tímoví hráči, je tzv. Group Track – vďaka nej budete mať vždy prehľad, kde sú ďalší členovia vašej výpravy, čo sa hodí napríklad pri orientačných behoch po lese.

Samozrejme, že nesmieme zabudnúť ani rozmanitosť profilov športových aktivít. Model môžete využívať ako pri obyčajnom behu, tak cyklistike, lyžovanie, plávanie (a potápanie až do 100 m), ale aj golfu, veslovanie, …

Vedľa snímača srdcového rytmu je samozrejmosťou tiež teplotný snímač, snímač rýchlosti, smart notifikácie (čiže prepojenie s chytrým telefónom pomocou Bluetooth), prepojenie s hrudným pásom aj počítačom vďaka USB káblu. Rovnako chválime výdrž batérie, ktorá zvládne aj niekoľkodňový záprah.

Funkcií a možností je naozaj nepreberné množstvo, aj keď v tomto prípade práve platí, že si za kvalitu musíte priplatiť. Cena je preto pomerne vysoká, ale vyrovná sa kvalite.

Občas vás môže rozhnevať GPS systém či nepresný výškomer, ale nemalo by to byť nič, čo by správna kalibrácia nenapravila.

  • nie je zameraný iba na jeden druh športu
  • vysoká výdrž batérie
  • rozmanité funkcie
  • cena
  • nutné pravidelne kalibrovať
Zistiť cenu

Polar Vantage M

Farebný displejáno
Navigačný systémGPS
Možnosť zdieľaniaBluetooth, USB
Vodotesnosť3 ATM
Monitoring spánkuáno
Snímač srdcového rytmuáno
Výdrž batérieaž 5 dní
Uhlopriečka displeja1,2 palcov
Smart notifikácieáno
Vhodné pre športyBeh, cyklistika, plávanie, ...

Druhý športtester Polar Vantage M vyniká svojim ľahkým dizajnom už na prvý pohľad. Aby vyhovel vášmu vkusu za každej situácie, môžete si vybrať z mnohých remienkov – či už pletených, športových, tak samozrejme aj v iných štýloch a farbách.

Presný fúzny snímač Precision Prime monitoruje vašu tepovú frekvenciu po celú dobu športových výkonov a následne je schopný ukázať, ako tréning ovplyvňuje vaše telo i výkon.

Systém Training Load zaznamenáva záťaž pre váš kardiovaskulárny systém a zohľadní, ako túto námahu vnímate vy sami (kardio vs. subjektívna záťaž). Tým, ako sa vaše tolerancia k záťaži bude postupne zlepšovať, tak sa budú tiež vylepšovať zaznamenané dáta v systéme. Výsledky si potom jednoducho porovnajte v mobilu či tabletu.

Veľmi zaujímavou funkciou je tzv. bežecký program, ktorá vás dovedie presne tam, kam si prajete. Ak viete, že by ste do roka a do dňa chceli mať natrénované na polmaratón, zadajte tento cieľ do športtesteru a ten vám na základe nameraných hodnosť a toho, ako sa budete po každom tréningu zlepšovať, k tomuto cieľu pomôže. Jednoducho vám zostaví cvičiaci plán a bude vás na neho počas dňa upozorňovať.

Samozrejme že po tak namáhavom tréningu vie Polar tiež vypočítať dobu relaxácie vzhľadom k vykonanej záťaži. Tieto hodinky určite nemajú za cieľ vás preťažovať, a preto vám tiež po každom odpočinku ukážu nielen jeho celkovú dobu, ale aj jeho kvalitu. A práve s odpočinkom súvisí tiež ešte jedna aplikácia, ktorú prístroj prináša, a to tzv. Serene – tá spočíva v cvičení na hlboké dýchanie, ktoré vás zbavia nadmiery stresu a okysličí mozog. Šesť dychov za minútu a je po starostiach.

Samozrejme nie je problém Polar Vantage spárovať aj s mobilným telefónom a urobiť z neho čiastočne chytré hodinky, ktoré budú upozorňovať na všetky prichádzajúce telefonáty, správy i e-maily. Prístroje stačí spárovať pomocou Bluetooth.

  • Dlhá výdrž batérie
  • Kvalitné merania srdcového tepu
  • Možnosť dokúpenia Footpodu
  • Viac ako 100 športov na výber
  • Menej kvalitné ochranné sklíčko
Zistiť cenu

Suunto 9

Farebný displejáno
Navigačný systémGPS
Možnosť zdieľaniaBluetooth, USB
Vodotesnosť10 ATM
Monitoring spánkuáno
Snímač srdcového rytmuáno
Výdrž batérieaž 14 dní
Uhlopriečka displeja1,97 palcov
Smart notifikácieáno
Vhodné pre športy

Fínska značka športtesterov Suunto presne vie, čo outdooroví športovci potrebujú. Výrobcovia preto prišli s polyamidovým telom, navyše vystuženým sklenenými vláknami a minerálnym sklíčkom, ktoré je odolné proti poškriabaniu a zničeniu, to všetko doplnili praktickým silikónovým remienkom.

Farebný displej je aj tu samozrejmosťou, čo by vás však mohlo trochu zaraziť je, že nie je dotykový. Po stranách sú totiž zabudovaná tlačidlá – na jednu stranu sa vám to môže zdať máličko zastarané, ale skúste si predstaviť, ako sa vám zle píše na dotykovom telefóne, keď prší. Displej v tomto prípade nie je moc kontaktný, a pretože samotné hodinky boli testované v najrôznejších podmienkach, rozhodli sa výrobcovia pre klasické manuálne ovládanie displeja, pretože je veľa športovcov, ktorí na počasie nehľadí.

Páči sa nám tiež nápadité využívanie batérie v tréningovom móde. Tie ponúka prístroj celkom tri – Perfotmance, Endurance a Ultra. Jedná sa o mody využívané najmä pri bežeckom tréningu za použitia GPS systému. Najkratšia režim vydrží 25 hodín, ten najdlhší potom až 120 hodín. Pred tým, než začnete svoju trasu nahrávať, prístroj vás upozorní na predpokladaný čas výdrže. Ak sa vám tento čas nezdá postačujúce, vyberte si zo zostávajúcich dvoch módov a prístroj sám vyhodnotí, aké iné „zbytočnosti“ možno pre túto chvíľu obmedziť. Jednotlivé nastavenia módov môžete kedykoľvek počas tréningu meniť.

  • Výdrž batérie a možnosť jej regulácie
  • Možnosť ponoru až do 100 m
  • Zložitejšie manuálne ovládanie displeja
Zistiť cenu

Sigma PC 15.11

Farebný displejnie
Navigačný systémnie
Možnosť zdieľanianie
Vodotesnosť3 ATM
Monitoring spánkunie
Snímač srdcového rytmunie
Výdrž batérieaž 1 rok
Uhlopriečka displeja0,9 palcov
Smart notifikácienie
Vhodné pre športyBeh

Model športtesteru Sigma PC 15.11 sa hodí skôr pre začiatočníkov než pre pokročilých športovcov. Na jednej strane síce neponúka všetky vychytávky poslednej doby, na tú druhú zistíte, ako športtester vlastne funguje, čo všetko je vám schopný aj základný model ukázať a tiež to, či treba pre ten váš bežecký tréning nebude plne postačujúce tento základný model ako ten, ktorý ponúka sledovanie hodnôt u golfu či veslovanie, keď ste v ruke nikdy nedržali golfovú palicu ani veslo.

V prvom rade dostane tréning poriadok a vy určite čoskoro získate ambície, aby namerané výsledky boli deň odo dňa ešte lepší. Súčasťou modelu je aj hrudný pás. Vy tak budete môcť sledovať svoju aktuálnu, priemernú a maximálnu tepovú frekvenciu, dobu tréningu, počet spálených kalórií aj počítadlo, čas okruhov, percentuálne maxima tepovej frekvencie a upozorňuje aj na zmenu športové zóny.

Pri tréningu sa športové hodinky stávajú vaším spoločníkom, ktorý podľa zvoleného tréningu ukazuje čas potrebný na dokončenie bežeckého kruhu a ďalej tiež priemernú a maximálnu tepovú frekvenciu.

Výdrž batérie je podľa návodu až jeden rok (samozrejme záleží na frekvencii využívania, realita môže byť výrazne kratšia), ale druhú náhradnú môžete mať vždy pri sebe v špeciálnej priehradke. Pri plánovanej výmene sa nemusíte báť, že o nazbierané dáta prídete, pretože sa vždy automaticky ukladajú.

Nedostatok, ktorý sme pozorovali, boli hlavne malé číslice, s ktorých prečítaním môžete mať problémy pri nepriaznivom počasí aj keď si necháte okuliare pred tréningom doma.

  • Intuitívne ovládanie
  • Dlhá životnosť batérie
  • Iba základné bežecké funkcie
Zistiť cenu

Hutermann PW06

Farebný displejnie
Navigačný systémnie
Možnosť zdieľanianie
Vodotesnosť3 ATM
Monitoring spánkunie
Snímač srdcového rytmuáno
Výdrž batériecca rok
Uhlopriečka displeja1,2 palcov
Smart notifikácienie
Vhodné pre športy

Posledný z uvedených modelov je opäť iba základným modelom bez chytrých funkcií a prepojenie s telefónom. Ale aj on s istotou poslúži všetkým, ktorí s behom len začínajú a chcú mať pod kontrolou svoje základné telesné funkcie ako je tepová frekvencia, spotreba kalórií pri cvičení, a navyše si môžete v prístroji nastaviť svoje pohlavie spolu s vekom a váhou. Podľa toho už potom ľahko spočítate svoju ideálnu aj maximálnu tepovú frekvenciu (k čomu je to dobré sa dočítate nižšie).

Ďalšie základné funkcie, ktoré prístroj ponúka, sú samozrejme hodiny, budík, stopky, upozornenie po hodine (ktoré by vás malo motivovať k akejkoľvek aktivite) a vodotesnosť do 3 ATM čiže 30 metrov.

Hoci sa môže zdať, že prístroj nemôže zákazníkovi ponúknuť žiadne nadštandardné funkcie, je na mieste sa zamyslieť, či tieto funkcie naozaj potrebujete, keď s tréningovým plánom ešte len začínate. Trebárs za niekoľko mesiacov zistíte, že behanie nie je nič pre vás a chceli by ste sa zamerať na iný druh športu, ku ktorému budete potrebovať buď iný model, alebo vôbec žiadny.

Za nás je rozhodne veľké plus to, že prístroj disponuje veľmi jednoduchým ovládaním.

  • Dobre čitateľný displej
  • Nie je možné prepojiť s chytrým telefónom
  • Neukladá získané informácie
Zistiť cenu

Základné rozdelenie

Mnoho z nás si stále pletie základné rozdelenie:

Fitness náramkov čiže chytrých náramkov

Ide o jednoduchšiu verziu športtesterov, ktorá vás informuje o základných hodnotách. Disponujú napríklad krokomerom, sú schopné merať tepovú frekvenciu a ich hlavnou funkciou je donútiť vás k akémukoľvek pohybu v prípade, že chcete primárne schudnúť. Pokiaľ s pohybovými aktivitami ešte len začínate, sú ideálnymi spoločníkmi. Ak by vás svet fitness náramkov zaujímal viac, môžete sa pozrieť aj tu. V minulosti sme sa pozreli na zúbok i svetovým modelom ako Honor, Xiaomi i Fitbit.

Chytrých hodiniek

Chytré hodinky, o ktorých sme už tiež písali treba tu, slúži hlavne ako módny doplnok a sú praktickým doplnkom k vášmu mobilnému telefónu. Stačí jedno zavibrovanie a vy hneď viete, kto sa po vás zháňa – upozorní vás na prichádzajúce SMS správy, novinky na Facebooku a pokročilejšie modely s mikrofónom sú schopné vás spojiť aj s volajúcim.

Športtesterov čiže športových hodiniek

Práve na ne sa zameriava väčšina športovcov, ktorí tieto malé prístroje používajú namiesto svojho osobného trénera, ktoré vyhodnotí a zaznamená ďaleko viac hodnôt naraz.

Prečo práve športtester?

Ak sa športu venujete niekoľkokrát týždenne a radi by ste zaznamenali presné výsledky, je najlepšou voľbou práve športtester. Samozrejme, že počet spálených kalórií či nachodených kilometrov vám zvládne namerať aj fitness náramok, však športové hodinky sú ešte o niekoľko úrovní vyššie.

Každý produkt je trošku iný, a preto v prípade, že beháte, mali by ste si zaobstarať prístroj, ktorý vám nameria ubehnutú vzdialenosť, a rýchlosť tempa. Plavci ocenia najmä vodotesných zástupcov, tur výškomer a kompas isti sa zase zameria na výškomer a kompas, cyklisti na športtestery s uchytením na bicykel, respektíve na riadidlá.

Namerané hodnoty sú najprecíznejšie, ak si zvolíte správny prístroj.

Aký druh športu máte najradšej?

Športtestery zašli už tak ďaleko, že sa dokážu zamerať práve na šport, ktorý preferujete alebo ktorý zrovna vykonávate. Potom teda nezáleží na tom, či práve beháte, plávate alebo lyžujete.

Základné rozdelenie je nasledovné:

Pre bežecký tréning

  • Základom je športtester s GPS a meraním tepovej frekvencie,
  • tieto modely vás pri behu upozorňujú na vychýlenie z tréningového plánu,
  • disponujú nižšou hmotnosťou, aby vás nijako neobmedzovali pri behu,
  • na pokročilejšie modely možno upevniť hrudný pás, s ktorého pomocou dosiahnete maximálne presnosti, čo sa tepovej frekvencie týka.

Pre cyklistiku

  • Displeje sú väčšie, aby ste na ne videli aj pri zbesilé jazde,
  • mnohokrát sa dajú upevniť aj na riadidlá pomocou špeciálneho držiaka,
  • bývajú tiež vybavené cyklomapami, a to ako našimi, tak tými európskymi.

Pre plavcov

  • Vodeodolnosť je tu samozrejmosťou,
  • drahšie prístroje zvládajú tiež potápanie do hĺbky až 200 m,
  • dokážu vám vyhodnotiť štýl plávania, počet uplavaných bazénov aj počet temp.

Multisport modely

  • Oceníte je, ak ste športový fanúšik a nezaoberáte sa len jedným druhom športu,
  • čím drahšie modely, tým sú samozrejme (zvyčajne) presnejšie a nabídnou vám hneď niekoľko športových variant,
  • vedeli ste, že sú modely, ktoré vám ponúknu dokonca cez 50 možností?

Niečo pre fajnšmekrov

  • Tu by sme mohli zaradiť napríklad modely, ktoré sa zameriavajú na veslovanie, lyžovanie, jachting,
  • ale aj také lahôdky ako golf či prístroje pre horolezcov.

Možnosti meranie tepovej frekvencie

Či už trénujete kvôli chudnutie alebo navýšenie fyzickej kondície, v oboch prípadoch je pre vás dôležitá hodnota srdcového rytmu čiže tepovej frekvencie, ktorá informuje o efektívnom tréningu.

Optické snímače s umiestnením na zápästie

  • Umiestnené na zadnej strane prístroja,
  • snímajú prietok krvi, a tým vyhodnocujú srdcový rytmus,
  • nie sú príliš presné,
  • určite sa nemusíte trápiť tým, na ktorú ruku športtester umiestniť, noste je rovnako ako hodinky.

Hrudný pás

  • Športtestery s hrudným pásom majú možnosť bezdrôtového prepojenia,
  • v kombinácii s hrudným pásom zaisťujú presné hodnoty, ktoré sú zhodné s nameranými hodnotami EKG,
  • najčastejšie sa tieto dva prístroje prepojí pomocou Bluetooth či 5kHz – teda bezdrôtové prepojenie,
  • istý diskomfort spočíva v nutnosti pripevnenia pásu na telo, a to po celú dobu tréningu.

Hranice tepovej frekvencie

V nasledujúcej tabuľke podrobne uvidíte, akú vysokú tepovú frekvenciu udržiavať vzhľadom k požadovanej aktivite.

Zdravý pohyb50-60 %
Úbytok hmotnosti60-70 %
Zvýšenie kondície70-80 %
Zvýšenie výkonnosti80-90 %
Závodné tempo90-100 %

Základnou otázkou je, aká je hranica vašej tepovej frekvencie? Ak ste zdraví a netrpíte žiadnym kardiovaskulárnym ochorením, pomôže vám orientačne jednoduchý výpočet:

  • Žena: 230 – vek
  • Muž: 220 – vek

Hranice tepovej frekvencie ženy, ktorá má 30 rokov, je 200 tepov za minútu.

Uvedená tabuľka predstavuje percentuálne hodnoty tepovej frekvencie vzhľadom k aktivite. Tzn., že ak by zdravá, tridsaťročná žena chcela iba chudnúť, jej tepová frekvencia by sa pri tréningu mala pohybovať v rozmedzí 120-140 tepov za minútu.

Základné senzory

S akými senzory sa môžete na športtesteru stretnúť?

GPS

Výhodou tohto senzora je, že nepotrebujete mobilný telefón, teda záťaž naviac, a jednoducho vybehnete iba s „hodinkami“ na ruke. Navigačný systém môžete použiť ako pri behu, tak i pri cyklistike. Naopak nevýhodu predstavuje rýchlejšie vybíjanie batérie a niekedy tiež väčší displej.

Kompas

Iste nemusíme zdĺhavo vysvetľovať. S ním jednoducho určíte všetky svetové strany.

Teplomer

Nie tá vaša, ale okolitá. Čo sa iste hodí, aby ste vedeli, či zvoliť ľahší outfit, alebo sa naopak priobliecť.

Výškomer

Vhodný najmä pre horské turistov.

Akcelerometer

Pomocou neho športtester určuje vašu frekvenciu krokov. Večer sa tak môžete pozrieť, čo ste za deň všetko zvládli.

Merač tepu

Ten sme načali už vyššie, a ako si iste pamätáte, môžete sa stretnúť buď so senzorovým meraním umiestneným na spodnej strane prístroja, alebo s ďaleko presnejším napojením na hrudný pás.

Ďalšie dôležité funkcie

Čo ďalšie vám môžu športtestery ponúknuť?

Vodeodolnosť

Ak ste zvyknutí na hodinky za akéhokoľvek počasia a v akejkoľvek situácii, iste vás poteší aj ich vodeodolnosť:

VodeodolnosťČinnosť
30 m/3 ATM/ 3 BARNáhodný styk s vodou
50 m/ 5 ATM/5 BARRekreačné plávanie
100 m/10 ATM/10 BARŠnorchlovanie
200 m/20 ATM/20 BARPotápanie s dýchacími prístrojmi

Ďalšie užitočné funkcie, sme zhrnuli do prehľadnej tabuľky

Budík– nastavte čas a pokojne spite
Doba regenerácie– športtester vyhodnotí vašu celodennú aktivitu a navrhne vám ideálnu dobu odpočinku i čas, kedy budete zase schopní kvalitného fyzického tréningu
Indikátor stavu batérie– prístroj vás upozorní vždy, keď sa batéria začne vybíjať
Intervalový tréning– náročná tréningová metóda, ktorá spočíva v striedaní rýchleho a pomalšieho tempa cvičenia
Kódovaný prenos signálu– príde vhod najmä vtedy, ak vás cvičí viac naraz

– jednoducho vaše dáta zakóduje, aby si vás prístroj nepomýlil s niekým iným

– napríklad hrudný pás sa prepája s Bluetooth, a preto je potrebné si dať pozor, aby pripojený telefón bol naozaj váš

Krokomer– športtestery s presným krokomerom zobrazujú aktuálny počet nachodených kilometrov
Laktátový prah– týmto ukazovateľom disponujú naozaj špičkové modely; tie vás upozorní na intenzitu cvičenia, pri ktorej sa začne akumulovať kyselina mliečna, a tým narastať vaša únava
Meranie času– napríklad stopky a pod.
Meranie počtu nachodených poschodí– monitoruje počet vystoupaných poschodí po celý deň
Monitoring spánku– po prebudení sa môžete pozrieť, ako hlboko a ako dlho ste spali
Notifikácie z telefónu– drahšie modely fungujú aj ako chytré hodinky, a preto je možné spárovať ich s telefónom a získať tak prehľad o zozname volajúcich či si prečítať aktuálne doručené správy
Obnovenie srdcového rytmu– poukazuje na rozdiel medzi srdcovým tepom pri tréningu a dve minúty po jeho skončení, tým zistíte mieru vašej kondície aj hranice únavy
Podsvietenie – využijete hlavně ve tmě
Rýchlosť– prístroje vám zobrazí aktuálnú, priemernú a maximálnu rýchlosť
Spálené kalórie– pri chudnutí vás nedokáže nič namotivovať viac, ako toto číslo
Tempo– oznámenie o tom, ako dlho vám trvá uraziť plánovanú vzdialenosť
Test kondície (VO2max)– určuje maximálnu aeróbnu kapacitu organizmu tak, že vychádza z tepovej frekvencie a odhaduje množstvo kyslíka spotrebovaného na 1 kg hmotnosti; ako rastie vaša kondícia, tak sa zvyšuje aj tento ukazovateľ
Vibrácie– oznamujú dôležité medzníky, napríklad splnenie tréningu, zníženie tempa, …
Záznam trasy– disponujú ním modely so zabudovaným GPS systémom
Zobrazenie vzdialenosti– opäť ho majú najmä modely s GPS

Jednu vychytávku, ktorú by sme ešte radi zmienili je tzv. footpod. Jedná sa o nožný snímač, ktorý je po správnej kalibrácii presný až na 98%. Dá sa použiť tak pri interiérových, tak exteriérových aktivitách. Hoci vás nič neobťažuje na ruke, bohužiaľ sa dá využiť len pri dvoch aktivitách, a to buď pri behu, alebo chôdzi.

Kvalita materiálu

Väčšina ľudí nehľadí len na funkčnosť, ale často aj na dizajn a výrobcovia týchto prístrojov na to nezabúdajú. Základom každého športtesteru je ciferník, ktorý sa svojím priemerom pohybuje niekde medzi 30-50 mm a zhotovený býva z:

  • keramiky
  • ocele a hliníka
  • polyuretánu
  • silikónu a plastu

Z podobného množstva si môžete vybrať aj u remienka:

  • guma
  • koža
  • nylon či polyuretán
  • oceľ a iný kov
  • silikón
  • textilné prevedenie

Určite vás neobmedzuje ani žiadna farebná varianta – remienky aj puzdra ciferníku si môžete jednoducho voliť podľa svojej nálady. Väčšina remienkov je dostupná v dĺžke 20-22 centimetrov, kompletná váha športových hodiniek potom neprekračuje 300 gramov.

Rozhodne nezabúdajte ani na displej, ktorý sa na kvalitnom tréningu tiež nepriamo podieľa:

  • AMOLED displej – hoci vysoko ovplyvňuje spotrebu energie, dokáže ponúknuť maximálnu kvalitu farieb
  • P-OLED displej – jedná sa o variantu, ktorá má horšie rýchlosť vykresľovania a nižšie rozlíšenie ako AMOLED
  • TFT displej – najviac používaný typ, ktorý ponúka kvalitné rozlíšenie farieb, zároveň je však zhovievavý k vašej batérii

Rad drahších modelov ponúka samozrejme dotykovou variantu displeja. Po stranách tak zmizne nadbytočná tlačidlá, avšak opäť musíte počítať s nárastom spotreby energie. Dotykové prístroje často ponúkajú rôzne usporiadanie a zobrazovanie výsledkov a takisto si môžete vybrať z najrôznejších veľkostí. Na druhú stranu však zvážte, nakoľko pre vás maximálna uhlopriečka až 2 palce bude obmedzujúce v ovládaní.

Čo so získanými dátami?

Keď už sa na jednotlivé výkony toľko nadriete, zrejme by ste si ich radi zálohovali, prípadne si zostavovali grafy či tabuľky, aby ste videli, ako to s vaším tréningom pekne pokračuje. Chytré telefóny dnes už ponúkajú najrôznejšie mobilné aplikácie, kam sa dáta jednoducho prenesú za pomocou:

  • Bluetooth,
  • USB,
  • Wi-Fi siete.

Následne vám samotná aplikácia dáta vyhodnotí, uloží a pamäť vašich športových hodiniek, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 4 MB až 16 GB, bude opäť nachystaná na ukladanie nových výkonov. Výhoda presunu zo športtesteru do mobilu spočíva vo ľahší orientácii a väčším prehľadu, a navyše veľa mobilných aplikácií bolo vytvorených práve samotnými výrobcami sportessterů aby bol zabezpečený čo najhladší priebeh párovanie.

Výdrž batérie

Výdrž batérie ovplyvňujú hlavne tieto parametre:

  • Ako výkonný model ste si zaobstarali.
  • Pre akú veľkosť displeja ste sa rozhodli.
  • Ako často prístroj budete využívať.

Samozrejme vždy záleží na vybranom modeli, pretože rozmedzí výdrže je naozaj veľké:

  • Bežné používanie: 3,5 – 260 hodín.
  • Pohotovostný režim: 21 hodín – 56 dní.

Akonáhle sa batéria v športových hodinkách vybije, stačí ich len napojiť cez nabíjačku do siete a vyčkať desiatky minút, prípadne niekoľko hodín.

Trochu inak tomu je u hrudného pásu, väčšinou ide totiž iba o jednorazovú záležitosť, ktorá sa nenabíja. Tieto produkty vám vydrží zhruba 450 -3 500 hodín, potom je potreba kúpiť nové.

Cena

Nepatrí medzi najdôležitejšie parametre, ale tiež tvoria podstatný parameter, pretože aj tu poväčšinou platí, že čím drahší model, tým viac funkcií.

Najlacnejšie športtestery– ukazujú približné hodnoty

– nízka spotreba batérie

– možno ich umiestniť na cyklistická riadidlá

– majú obmedzené množstvo funkcií

Športtestery do 200 eur– disponujú väčším displejom

– objavuje sa GPS senzor

– meria spálené kalórie aj tepovú frekvenciu pomerne presne

– Bluetooth technológia aj pomerne vysoká vodeodolnosť

Športtestery do 400 eur– farebné displeje s vysokým rozlíšením

– presne namerané hodnoty

– originálny vzhľad aj kvalitný materiál

– vysoká vodeodolnosť

– rozmanité množstvo funkcií

Sporttestery pre profesionálov– modely pre profesionálnych športovcov

– presne namerané hodnoty

– možnosť monitoringu niekoľkých desiatok športových aktivít

– maximálna vodeodolnosť aj výdrž batérie

Najlepšie športtestery roku 2023 ešte nepoznáme, ale veríme, že sa výrobcovia čoskoro vytasí s niečím novým, čo zaujme širokú verejnosť. Čo by sme vám určite nedoporučovali je robiť si športtester z bazáru, tam svoj top kúsok určite nenájdete. Naopak sa bude jednať o prehliadku vyradených modelov, ktoré nosil na ruke kde kto ako dlho.

Dajte si na výbere športtesteru záležať, predsa len je to niečo, čo bude vašu kondíciu aj zdravie, pri správnej starostlivosti, veľmi dlho sledovať a tým vám dávať možnosť zdravo posúvať vaše športové hranice.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo