Ako vybrať správnu posteľ

Priemerne prespíme až jednu tretinu života a kvalitný spánok je zásadným predpokladom pre pevné zdravie i dobrú náladu. Pre kvalitný spánok ale potrebujeme nielen vhodný matrac, ale aj správne zvolenú posteľ. Vyznať sa v nepreberné škále lôžok ale môže byť stresujúce a ťažké. Pripravili sme preto pre vás radcu, ktorý vás jednoducho krok za krokom prevedie výberom. Po jeho prečítaní by mala byť voľba správnej postele hračkou.

Recenzie postelí 2021

Do nášho testu sme zahrnuli celkom päť typov postelí (z toho jedno detské jednolôžko a štyri manželská dvojlôžka) z rôznych materiálov. Zaujímala nás najmä kvalita konštrukcie, dielenské spracovanie, stabilita, pevnosť a celkový dizajn.

DREWMAX LK 125

Typjednolôžko
Materiáldrevo
Z masívuáno
Úložný priestornie
Vrátane roštunie
Vrátane matracanie
Rozmery matraca (Š x D)90 x 200
Rozmery (Š x D)97,5 x 207

Drewmax LK 125 je drevená posteľ z masívu (borovica), ktorá je predajcovia radená medzi detské modely, výrobca ale koncového zákazníka nešpecifikuje. Jej nosnosť je dostatočná (do 100 kg), využiť ju preto možno aj pre dospelú osobu. Obvykle ju možno zakúpiť bez roštu a matraca. Povrch je ošetrený bezfarebným ekologickým lakom.

Model LK 125 je určený pre klasickú matrac o rozmeroch 90 x 200 cm, veľkosť rámu pritom meria 97,5 x 207 cm. Horná hrana bočnica je od podlahy vzdialená 39 cm, po pripočítaní výšky matraca preto získate ideálnu výšku ložnej plochy okolo 45 cm.

Toto lôžko je dodávané v rozloženom stave a je potrebné ho vlastnoručne zložiť (podobne ako väčšinu ďalších modelov). Niet sa ale čoho báť, montáž je totiž veľmi jednoduchá. Dielenské spracovanie bohužiaľ zodpovedá nižšej obstarávacej cene. Každopádne jednotlivé diely sú dostatočne masívne, doliehajú a celok preto pôsobí stabilne a pevne.

Počítať ale musíte s tým, že borovica patrí medzi mäkšie druhy drevín, a je preto menej odolná voči mechanickému poškodeniu (škrabance, otlaky a pod.). S ohľadom na nízku obstarávaciu cenu sa ale jedná o kvalitné lôžko, ktoré môžeme odporučiť tým užívateľom, ktorí zháňajú jednoduchú a lacnú posteľ z masívu.

 • nízka obstarávacia cena
 • masív
 • pevná a stabilná
 • jednoduchá montáž
 • mäkké drevo (borovica)
Zistiť cenu

TEMPO KONDELA Duet

Typdvojposteľ
Materiállaminovaná drevotrieska
Z masívunie
Úložný priestoráno
Vrátane roštunie
Vrátane matracanie
Rozmery matraca (Š x D)140 x 200
Rozmery (Š x D)145 x 204

Manželská posteľ 140 x 200 cm z laminovanej drevotriesky Tempo Kondela Duet s úložným priestorom nie je komplet, rošt a matrac preto musíte zakúpiť samostatne. Jednoduchý dizajn zaručuje možnosť zladenia s takmer akýmkoľvek interiérom. Vyberať môžete z dekoru buku, javora alebo hnedej farby.

Rozmery modelu Duet sú 145 x 204 cm, veľkosť vhodného matraca je teda 140 x 200 cm, čo je skôr rozmer tzv. letiska (pohodlného lôžka pre jednu osobu), než rozmer vhodný pre manželské postele. Pokiaľ vám ale nevadí nižšia komfort, je možné tento model použiť i pre pár. Výška pre rošt je 34 cm.

Hoci v rámci konštrukcie Duo disponuje tromi zásuvkami, bohužiaľ tieto nie sú vybavené pojazdy, ale iba kolieskami. Na koberci sa s nimi preto horšie manipuluje. Zamrzely tiež úchyty na šuplíkoch, ktoré majú ostré hrany a je pomerne ľahké sa o ne zraniť. Úložný priestor je bohužiaľ navyše pomerne malý a napríklad periny doň neuložíte. Laminovaná drevotrieska je na niektorých miestach ostrá (čelo) a pomerne ľahko ju možno uraziť (najmä na vysoko exponovaných miestach, napr. v rohoch).

Montáž tohto lôžka je jednoduchá. Kvalita prevedenia patrí medzi štandard a zodpovedá nižšej obstarávacej cene. Po zostavení je tento model pomerne pevný, otázkou však zostáva, ako sa zachová za pár rokov. Podľa záťažové skúšky túto posteľ predsa len radšej odporúčame dvom osobám s nižšou hmotnosťou alebo ešte lepšie len jednej osobe (vhodná môže byť napr. pre staršie deti alebo dospievajúci).

 • nižšia obstarávacia cena
 • jednoduchá montáž
 • ostré úchyty
 • malý úložný priestor
 • horšie dielenské spracovanie
Zistiť cenu

CASARREDO Hiero

Typdvojposteľ
Materiálkov, drevo
Z masívuáno
Úložný priestornie
Vrátane roštuáno
Vrátane matracanie
Rozmery matraca (Š x D)180 x 200
Rozmery (Š x D)190 x 210

Manželská posteľ 180 x 200 cm Casarredo Hier je vyrobená kombináciou kovu a dreva z masívu (kovový rám a čelá, drevené nohy) vo farebnom prevedení antická čerešňa. Tento model sa predáva vrátane lamelového roštu. Na prvý pohľad zaujme jedinečný dizajn.

Hiero má rozmery 190 x 210 cm. Jedná sa teda o priestrannú manželskú posteľ určenú pre matrac 180 x 200 cm, ktoré je ale nižšia (rošt je od podlahy vzdialený 28 cm), čo je možné kompenzovať vysokým matracom. Tento model nedisponuje úložným priestorom.

Lôžko je dodávané v demonte, montáž je ale prekvapivo jednoduchá. Celkové spracovanie bohužiaľ nepôsobí najlepším dojmom a obávame sa, že po čase bude Hier vŕzgať. Tento model preto nemožno jednoznačne odporučiť.

 • nižšia obstarávacia cena
 • jednoduchá montáž
 • dizajn
 • horšie dielenské spracovanie
Zistiť cenu

CASARREDO Lille

Typdvojposteľ
Materiálkov
Z masívunie
Úložný priestornie
Vrátane roštuáno
Vrátane matracanie
Rozmery matraca (Š x D)180 x 200
Rozmery (Š x D)187 x 208

Kovová manželská posteľ Casarredo Lille v čiernej farbe sa hodí do všetkých romanticky ladených spální. Dominujú jej najmä krásne zdobená čela. Lôžko sa predáva vrátane roštu, matrac je ale potrebné dokúpiť zvlášť.

Model Lille meria 187 x 207 cm a je vhodný pre matrace s rozmermi 180 x 200 cm. Ponúka teda dostatok priestoru pre komfortné spánok dvom osobám. Rošt je od podlahy vzdialený 28 cm, lôžko je ale možné zvýšiť voľbou vyššiu matraca. Počítať musíte s tým, že Lille nemá úložný priestor.

Montáž je trochu ťažšie. Diely k sebe ale doliehajú a po zložení je posteľ pevná a stabilná. Nosnosť činí 180 kg, pre bežných užívateľov je preto dostatočná. Kovová lôžka však všeobecne častejšie trpia rozvrzáním počas času, otázkou preto ostáva, ako si povedie Lille za niekoľko rokov. Každopádne na nás pôsobí veľmi dobre, a preto ju môžeme odporučiť.

 • pevná a stabilná
 • dizajn
 • dielenské spracovanie
 • zložitejšie montáž
Zistiť cenu

TEMPO KONDELA Mikel

Typdvojposteľ
Materiálčalúnenie (eko koža)
Z masívunie
Úložný priestornie
Vrátane roštuáno
Vrátane matracanie
Rozmery matraca (Š x D)160 x 200
Rozmery (Š x D)169 x 215

Manželská čalúnená posteľ Tempo Kondela Mikel je potiahnutá textilnou kožou (eko kožou) a stojí na štyroch drevených nohách. Predáva sa v bielej a čiernej farbe a v obľúbenom dekore wenge. Súčasťou rámu je lamelový rošt, matrac je potrebné dokúpiť zvlášť.

Lôžko Mikel je určené pre veľkosť matrace 160 x 200 cm, jeho rozmery sú ale pochopiteľne väčšie (169 x 215 cm), ložný priestor je preto menšia (pre jednu osobu šírky 80 cm). Rošt sa nachádza od podlahy len vo výške 20 cm. Preto je nutné počítať s tým, že aj s vyšším matracom bude tento model nižší. Z tohto dôvodu lôžko Mikel neodporúčame starším osobám a osobám, ktoré majú problémy s kĺbmi. A kvôli čalúnenie je neodporúčame ani alergikom.

Montáž je pomerne jednoduchá. Potešil pevný rošt a kvalita spracovania. Diely k sebe doliehajú a lôžko je aj pri zaťažení pevné, stabilné a nevŕzga. Nosnosť je zhruba 120 kg na jedno lôžko (podľa typu matrace). Nevýhodou môže byť ťažšie údržba. Pokiaľ ale preferujete čalúnenie a jednoduchý moderný dizajn, je Mikel dobrou voľbou.

 • dobrý pomer cena / kvalita
 • pevná a stabilná
 • dizajn
 • dielenské spracovanie
 • obtiažna údržba
 • nízka ložná plocha
Zistiť cenu

Komu je posteľ určená

Prvým predpokladom pre výber správnej postele je jasná predstava o tom, pre koho a pre koľko osôb bude určená. Najzákladnejšie delenie sa totiž zakladá práve na tomto kritériu. Podľa neho môžeme rozdeliť lôžka na:

 • klasická jednolôžka,
 • manželská dvojlôžka,
 • detská,
 • pre seniorov,
 • pre hostí.

Klasické jednolôžkové postele

Tento typ je určený len pre jednu osobu (pokiaľ ide o väčšiu konštrukciu, môžu na nej núdzovo prespať aj osoby dve). Klasická jednolôžka sa vyrába v najrôznejších prevedeniach a rozmeroch, výber preto môžete veľmi ľahko prispôsobiť vašim požiadavkám.

Manželské dvojlôžkové postele

Manželská lôžka patrí medzi najpredávanejšie postele vôbec. A niet divu, sú totiž cenovo výhodnejšie ako jednolôžka. Hoci je tento typ primárne určený pre dve osoby, pomerne často si ich kupujú tiež jednotlivci, ktorí preferujú komfortný spánok na veľkej ploche.

Detské postele

Lôžka pre deti by mala byť vždy prispôsobená veku a výške dieťaťa. Do tejto kategórie preto spadajú ako malé detské postieľky pre dojčatá a batoľatá, tak veľké modely pre školákov a teenagerov, ktoré sa svojím vzhľadom už blížia klasickým jednolôžkovým posteliam pre dospelé osoby.

Postele pre dojčatá a batoľatá by mali byť hlavne bezpečné, ergonomické a funkčné. Zvyčajne je možné používať až do predškolského veku, a niektoré modely je dokonca možné zložiť a prevážať.

Postele pre menšie deti zvyčajne spoznáte podľa vzhľadu, bývajú totiž farebne pestré a dizajnovo zaujímavé (napr. v tvare áut, vlakov alebo lietadiel). Často sa môže jednať aj o detské poschodové postele, ktoré šetria miesto. Niektoré detská lôžka sú vyrobené tak, že je možné podľa potreby predĺžiť (jedná sa o tzv. rastúce postele).

Pre starších školákov a teenagerov už (zvyčajne podľa dosiahnutej výšky) volíme klasická jednolôžka spĺňajúce potrebnú ergonómiu.

Postele pre seniorov

S ohľadom na špeciálne potreby seniorov, by mala ich lôžka spĺňať dve základné kritériá. Po prvé musia byť postele pre seniorov vyvýšené (ak nie sú, odporúčame ich doplniť vysokú matracov končiace vo výške cca 60 cm od podlahy) a po druhé by mali byť polohovacie (tj. vybavené polohovacím roštom, ktorý môže byť pre jednoduchšie ovládanie elektrický). Polohovací mechanizmus uľahčuje vstávanie a pri dlhodobom ležaní pomáha predchádzať preležaninám.

Postele pre hostí

Ak často prijímate návštevy, rozhodne vo vašej domácnosti nesmie chýbať lôžko pre hostí. V takom prípade môžete vyberať z viacerých variant. Asi najčastejším riešením je rozkladacia sedacia súprava (pohovka), z ktorej možno vytvoriť improvizovanú posteľ. Obľúbeným riešením je ale aj posteľ s prístelkou, skladacie alebo nafukovacie lôžko, ktoré je možné zložiť do malého rozmeru a pohodlne skladovať.

Veľkosť postele

Správna veľkosť je hlavným predpokladom komfortného a pokojného spánku. Každý užívateľ ale vyžaduje odlišnú veľkosť lôžka (veľkostí pritom rozumieme dĺžku, šírku i výšku).

Dĺžka a šírka postele

Dĺžka postele sa určuje podľa výšky konkrétnej osoby, ktorá bude na lôžku spať. Ideálne dĺžku matraca pritom vypočítate po pripočítaní 20-25 cm (tzv. pätného priestoru) k výške danej osoby. Za štandard je považovaná dĺžka 200 cm. Pre vyššie osoby sú potom určené lôžka pre matrace s dĺžkou 210 cm, 220 cm, alebo dokonca 240 cm.

Naopak šírka lôžka je skôr otázkou komfortu a osobných preferencií, nikdy by ale nemala byť menšia, ako je šírka ramien v polohe na chrbte. Štandardná šírka sa pohybuje od 80 cm do 90 cm.

Výška postele

Výška lôžka býva často ignorovaná, jedná sa ale o úplne zásadný parameter. Hygienické minimum je 25 cm nad podlahou (ak je lôžko nižšia dochádza ku vdychovaniu rozvíreného prachu a vzlínanie chladu z podlahy).

Výšku je možné ovplyvniť ako výberom postele, tak matrace alebo roštu, ktorý je niekedy nastaviteľný (možno ho vertikálne posúvať pomocou kovových pätiek). Pre dospelého jedinca by sa mala ložná plocha nachádzať vo výške 40-50 cm nad podlahou. Tento rozmer je totiž pre vstávanie a ukladanie najpohodlnejšie, okrem toho zabezpečuje aj efektívne odvetranie. Pre deti a seniorov sa však výška lôžka líšia. Detské postele by mali byť vysoké okolo 40 cm, naopak ideálna výška lôžka pre seniorov sa pohybuje až okolo 60 cm.

Aké veľké má byť dvojposteľ, jednolôžko, posteľ pre deti alebo seniorov

Manželské postele (dvojlôžka) sa zvyčajne vyrábajú pre matrace 180 x 200 cm (tj. 2 x 90 cm), veľká komfortnejšie varianta meria 200 x 200 cm, a pre menšie spálne potom 160 x 200 cm (2 x 80 cm). Pritom 160 cm na šírku sa zvyčajne považuje za najmenší rozmer pre dvojposteľ.

Postele pre jednu osobu (jednolôžka) mávajú najčastejšie rozmery 90 x 200 cm, prípadne 80 x 200 cm alebo 100 x 200 cm. Vysoký komfort potom ponúkajú tzv. letiska, čo sú postele s rozmermi 110 x 200 cm, 120 x 200 cm alebo 140 x 200 cm (výnimočne 160 x 200 cm), na ktorých sa v prípade potreby vyspí aj dve osoby. Pre vyššie jedince je potom nutné voliť dlhé postele 90 x 220 cm, prípadne ešte viac.

Rozmery postelí pre deti predškolského veku majú spravidla 60 x 120 cm, pre väčšie potom 90 x 160 cm alebo 90 x 180 cm. Tento typ by mal byť nižší ako bežná lôžka (tj. Približne okolo 40 cm).

Postele pre seniorov majú zvyčajne rovnaké rozmery ako klasická jednolôžka alebo dvojlôžka, s tým rozdielom, že sú vyššie (ideálne 60 cm).

Špecifickú kategóriu potom tvoria postele s úložným priestorom, ktorých veľkosť môže byť podľa potreby rôzne (napr. 140 x 200 cm, 170 x 200 cm).

Čo sa týka rozmerov, je potreba vyberať tiež podľa veľkosti spálne alebo detskej izby. Okolo postele by mal vždy zostať priechod široký minimálne 60 cm od steny. Naviac pokiaľ už vlastníte matraci, budúce lôžko voľte aj s ohľadom na jej rozmery.

Z akého materiálu je posteľ vyrobená

Materiál, z ktorého je posteľ zhotovená, patrí medzi ďalšie kritérium, ktoré by ste v žiadnom prípade nemali podceniť. Materiál totiž nesúvisí len so vzhľadom a komfortom, ale výrazne ovplyvňuje tiež funkčnosť, odolnosť a predovšetkým životnosť vášho lôžka. Investície do nového lôžka navyše spravidla nebýva zanedbateľná, a preto sa oplatí siahnuť radšej po modeli z kvalitných materiálov.

Najčastejšie sa môžete stretnúť s týmito typmi materiálov (prípadne s ich kombináciami):

 • drevo,
 • drevotrieska (lamino),
 • kov,
 • čalúnenie.

Drevené postele z masívu

Drevo patrí medzi top materiály, ktoré sa na výrobu postelí používajú. Výrobky z masívu sú pevné (nevŕzgajú), stabilné, vysoko odolné a zvyčajne máte istotu, že vám dlho vydrží. Okrem toho veľmi dobre vyzerajú (čím je drevo staršie, tým vyzerá lepšie) a sú vhodné aj pre alergikov. Medzi nevýhody patrí výrazne vyššia hmotnosť a obstarávacia cena. Pri výbere sa zamerajte najmä na rohové spoje. Ich kvalita vypovedá o celkovej pevnosti lôžka.

Cena a odolnosť (životnosť) drevené postele ale závisí aj od druhu použitého dreva. Mäkké dreviny (smrekovec, borovica, smrť) sú lacnejšie a menej odolné než tvrdšie dreviny (dub, buk, orech, čerešňa, jaseň).

Medzi najčastejšie používané patria tieto druhy drevín:

Dub – dubové drevo patrí medzi najtvrdšie, netěžší a najkvalitnejšie. Dubové postele z masívu sú preto vysoko odolné a trvanlivé. Ak vám nevadí vyššia nákupná cena, rozhodne vám odporúčame zvoliť tento typ materiálu.

Buk – buk sa vyznačuje podobnými vlastnosťami ako dub, jeho obstarávacia cena je však nižšia. Vďaka tomu patrí medzi najpredávanejší druh. Medzi jeho výhody patrí tiež homogénna štruktúra, ktorá umožňuje jednoduché a kvalitné namorenia na takmer akýkoľvek odtieň. Výber jednotlivých farebných variantov preto býva veľmi široký.

Smrek, borovica – táto mäkšie dreva sú predovšetkým výrazne lacnejšie, a preto dostupnejšie. Sú ideálnou voľbou pre užívateľov s obmedzeným rozpočtom, ktorí uprednostňujú modely z masívu s výraznou prírodnou kresbou a jedinečnú textúrou. Medzi nevýhody ale patrí nižšia odolnosť voči mechanickému poškodeniu.

Aký je rozdiel medzi drevom priebežným a cinkovaným

Pri výbere postele z masívu môžete veľmi často naraziť na dva termíny: drevo priebežné (tzv. priebežné lamely či priebežka) a drevo cinkované (parketové alebo tzv. cink).

Priebežné je drevo rastlé, teda jednotlivé dosky sú z jedného kusu (čo môžete spoznať podľa letokruhov), z ktorého je následne zhotovená celá jedna časť nábytku. Takáto doska však musí mať ideálnu vzhľad (bez hrčí a ďalších vád), čo je náročné na výrobu a výrazne sa to premietne aj na konečnej cene.

Naopak nábytok z cinkovaného dreva je tvorený z niekoľkých jednotlivých kusov dreviny zlepených dohromady. Kvôli tomuto postupu ale môžu byť (a často sú) vidieť rozdiely medzi odtieňmi jednotlivých kusov. Výsledný produkt tiež spravidla nebýva tak odolný a trvanlivý ako nábytok z priebežných dosiek. Výhodou je však opäť nižšia cena.

Výhody a nevýhody drevených postelí

 • vysoká odolnosť, životnosť a stabilita
 • jedinečný dizajn
 • vysoká obstarávacia cena
 • vysoká hmotnosť
 • drevo môže časom tmavnúť (najmä smrek a borovica)

Postele z drevotriesky (lamina)

Drevotrieska (DTD dosky, LTD lamino dosky, všeobecne laminát) patrí medzi najlacnejšie materiál, z ktorého môže byť nábytok vyrobený. To sa odrazí aj na výrazne nízke obstarávacej cene samotnej postele z drevotriesky (laminátu). Tieto výrobky sa spravidla líši povrchovou úpravou. Drevotriesková doska môže byť na povrchu iba fóliovaná (najlacnejší varianta), v lepšom prípade laminovaná (čo je síce drahšie, ale ďaleko odolnejšie úprava).

Pri výbere si dajte pozor na počet vrstiev lamina. Trojvrstvová lamina (zhruba 16-25 mm) sú považované za menej kvalitné a po čase sa môžu prehýbať, vŕzgať pod. Naopak päťvrstvová lamina (s hrúbkou 32-36 mm) sú dostatočne pevná a odolná. Všímajte si tiež pevnosti rohových spojov.

Z nekvalitných dosiek sa po čase môže začať uvoľňovať toxické lepidlo. Aj z tohto dôvodu preto odporúčame vyberať len kvalitné výrobky.

Výhodou drevotriesky je široký výber najrôznejších farieb, odtieňov a motívov (často aj imitácia dreva). Zladiť tento kus nábytku s dizajnom izby preto býva pomerne jednoduché. Laminované hrany sú ale veľmi náchylné na odštiepeniu či ošúchaniu. Preto prednostne vyberajte nábytok s úpravou hrán materiálom ABS (akrylonitrilbutadienstyren), čo je vysoko odolný plast.

Výhody a nevýhody drevotrieskových (lamino) postelí

 • nízka obstarávacia cena
 • široký výber farieb a dizajnu
 • nízka odolnosť, životnosť a stabilita
 • z nekvalitných materiálov sa môžu uvoľňovať toxické látky

Kovové postele

Kovové postele pôsobí veľmi luxusne (často sú vykonané v rustikálnom štýle) a je zaručené, že každej spálni budú svojou originalitou dominovať. Vďaka tomu sa pre mnoho užívateľov stávajú jasnou voľbou. Podobne ako spoje z drevotriesky ale aj tie kovové môžu po čase začať nepríjemne vŕzgať. Pri výbere preto dobre skontrolujte všetky spoje, ktoré by pri zaťažení nemali vydávať žiadne zvuky. Nepoteší ani vyššia nákupná cena.

Prednosťou kovových lôžok je okrem vzhľadu vysoká odolnosť, životnosť a hodí sa aj pre alergikov. Výhodou je tiež nižšia hmotnosť, vyrábajú sa totiž často z dutých rúrok. S nižšou hmotnosťou sa ale spája aj výrazná nevýhoda, a to nižšia nosnosť (iba u lacných kovových postelí). Konštrukcia môže byť buď zváraná alebo skrutkovaná. Povrchová úprava sa vykonáva ekologickými práškovými farbami.

Elegantným riešením môže byť tiež spojenie kovu a dreva. Najčastejšie ide o kovový rám doplnený o drevené nohy alebo čelo.

Kované postele

Medzi kovové patrí ale aj malá skupina kovaných lôžok. Tá sú vyrábané tvarovaním rozžeraveného kovu kováčom. Ich dizajn je preto absolútne jedinečný a svojbytný. Jedná sa o veľmi pevné a stabilné modely, ktoré sú ale výrazne drahé.

Výhody a nevýhody kovových (kovaných) postelí

 • jedinečný dizajn
 • ľahká údržba
 • vysoká odolnosť a životnosť
 • nízka hmotnosť
 • vyššia nákupná cena
 • nižšia nosnosť (u lacnejších modelov)
 • môžu vŕzgať

Čalúnené postele

Čalúnené lôžko tvorí konštrukcia (najčastejšie z drevotriesky, preglejky alebo masívneho dreva) a jednotlivé čalúnené časti (zvyčajne čelo a bočnice). Možno sa ale stretnúť aj s celočalúnenými modelmi.

Tento typ nábytku dokáže v exteriéri vytvoriť veľmi príjemný, útulný a luxusný dojem. Jeho súčasťou zvyčajne býva väčší úložný priestor. Čalúnenie sa vyrába v najrôznejších farbách a vzoroch, výber je preto obrovský. Spravidla bývajú veľmi pohodlné a príjemné na dotyk.

Pri výbere je vhodné skontrolovať kvalitu čalúnenie a spôsob prešitie. Čelo by malo byť vždy očalúnenie úplne, aj pri voľbe nižšej matraca totiž pôsobí kompaktne.

Nevýhodou tohto typu je zlé odvetranie a rám náchylný na poškodenie. Problematická je tiež údržba (čalúnenie sa ťažko čistí). Čalúnenie preto rozhodne nemožno odporučiť pre alergikov, pretože sa v textílii oveľa ľahšie drží prach, roztoče a plesne. Lacné čalúnené postele sú navyše často predávané vrátane matraca a roštu, ktoré sú na nich pevne přičalouněny, v prípade potreby je preto nie je možné vymeniť, ale musí sa vyhodiť celé lôžko.

Čalúnenie môže byť vykonané v troch základných variáciách: z textílie, eko kože alebo pravej kože.

 • Textílie – textilné materiály je možné veľmi dobre zladiť s interiérom spálne, ponúka sa totiž nespočetné množstvo variácií, vytvára útulný priestor a sú príjemné na dotyk. Nevýhodou textilu je zlá údržba (čistenie, prach, roztoče) a nižšia odolnosť.
 • Eko koža – umelá koža je lacnejší náhradou kože pravé. Možno ju zohnať v mnohých farebných odtieňoch a prevedeniach. Nevýhodou oproti pravej koži je nižšia životnosť.
 • Pravá koža – z pravej kože sa vyrábajú tie najlepšie a najdrahšie čalúnené postele. Koža pritom disponuje vyššou odolnosťou a ľahšie sa udržiava.

Čo je boxspring čiže kontinentálna posteľ

Medzi čalúnená lôžka spadá tiež špeciálny typ, tzv. kontinentálná posteľ (Boxspring), ktorá je k videniu vo všetkých štyroch a päťhviezdičkových hoteloch po celom svete. V bežných spálňach je obľúbená aj v Škandinávii a USA.

Jedná sa o elegantný kus nábytku so spodnou pružinovou matracou, ktorá plne nahrádza rošt, a slúži tak ako základ pre horný matrac, ktorú si vyberiete podľa svojich potrieb. Konštrukcia je robustná, nehrozí preto rozheganie a ložná plocha je typická svojou výškou (obvykle 60-70 cm). Medzi pozitíva patrí najmä dlhá životnosť a maximálny komfort. Menej poteší vysoká obstarávacia cena.

Výhody a nevýhody čalúnených postelí

 • jedinečný dizajn
 • úložný priestor
 • široký výber farieb a dizajnu
 • obtiažna údržba
 • nízka odolnosť
 • nevhodné pre alergikov

Typy postelí podľa konštrukcie

Podľa konštrukcie je možné vydeliť okrem jednolôžka a dvojlôžka tiež postele poschodové, s prístelkou, výklopné (sklápacie) a skladacie. Všetky tieto typy sú určené pre menšie priestory, prípadne občasné použitie (pre návštevy).

Dvojposchodové a poschodové postele

Klasické dvojposchodové postele usadené nad sebou v rámci jednej konštrukcie zvyčajne nájdeme v malých detských izbách. Ich veľkou výhodou je totiž práve úspora miesta. Pre tento typ konštrukcie ale platí, že na hornom poschodí by z dôvodu bezpečnosti nemalo spať dieťa mladšie ako šesť rokov.

Naopak poschodové postele sú vybavené iba jedným lôžkom, ktoré je umiestnené na vysokých nohách, pod ktorými vzniká voľný priestor (napr. na pracovný stôl, pohovku). Táto varianta sa opäť hodí do malých izieb či garsóniek.

Postele s prístelkou

Aj tento typ je možné využiť v prípade obmedzených priestorov napr. do detských izieb pre dve deti. Ak máte iba jednu ratolesť, určite prístelku oceníte v prípade detskej návštevy. Pre dlhodobé spanie sa ale rozkladacie postele s prístelkou príliš nehodí. Vlhkosť z matraca na prístelke totiž nemá po zasunutí možnosť dostatočne preschnúť, kvôli čomu sa stáva ideálnou pôdou pre množenie baktérií, roztočov a plesní.

Výklopné postele

Pri extrémnom nedostatku priestoru si môžete zaobstarať tzv. výklopné (sklápacie) lôžko, ktoré je vďaka špeciálnemu mechanizmu zabudované do rámu, ktorý po vklopení dovnútra pripomína skriňu, z časti postele pritom zvyčajne vznikne pohovka. Cez deň teda lôžko poslúži na sedenie.

Sklopná lôžka sú určené pre každodenné využitie, sú na to prispôsobená, a nemusíte sa preto báť zložité manipulácie. Vyklápať je možné buď zhora alebo z boku. Kotví sa do podlahy alebo priamo do steny. Ideálne umiestnenie je do výklenkov, rohov alebo medzi dve skrine (pri sklopení potom nie sú takmer vidieť). Nevýhodou tohto typu je zlé odvetranie prebytočnej vlhkosti, ktorú matrace pojmú počas spánku. A nevyhnete sa ani každodennému upratovania lôžkovín.

Skladacie postele

Skladacie lôžka sú určené najmä pre návštevy, možno ich totiž ľahko skladovať vo zvinutom alebo zloženom stave. Ich súčasťou môže byť kovový rošt a nohy, prípadne iba samotná rolovacie alebo nafukovací úložná matrac. Tento typ nie je kvôli zlej ergonómii vhodný pre každodenné spanie, pre občasné využitie je ale ideálne.

Rozkladacie sedacie súpravy

Medzi užívateľmi sú obľúbené tiež rozložiteľné pohovky, ktoré šetria miesto, pretože je možné cez deň použiť klasicky na sedenie a na noc z nich ľahko vytvoriť lôžko. Mnohí výrobcovia je propagujú pre každodenné spanie, každopádne tento typ lôžka zvyčajne nespĺňa zásady zdravého spánku. Okrem zlé ergonómie sedacia súprava po zložení nemá, ako vyschnúť. Väčšinou navyše býva polstrovaná, čo vytvára ideálne pôdu pre množenie roztočov, baktérií a plesní.

Dôležité časti postele

 • čelo,
 • bočnice,
 • rám,
 • rošt,
 • matrace.

Čelo

Čelo býva ako hlavové, tak nožné. Hlavová čela okrem estetickej funkcie plní aj funkciu praktickú. Chráni proti prievanu a zároveň ponúka oporu pre vankúš, prípadne chrbát. Pre pohodlný posed býva hlavové čelo spravidla mierne naklonené alebo prehnuté smerom von.

Čelo v nohách postele je naopak skôr dizajnovú záležitosťou a neplní žiadnu špeciálnu funkciu (ak vynecháme bránenie zosunutiu periny). Modely bez nožného čela ocenia hlavne vyššie osoby, ktoré si tak môžu pohodlne pretiahnuť nohy aj cez koniec lôžka. Neodmysliteľne ale patrí napríklad ku kovovým lôžkam. Úplne samozrejmé je aj u detských postieľok.

Bočnice

Kvalitne spracované a dostatočne vysoké bočnice braní pohybu matrace, oplatí sa im preto venovať zvýšenú pozornosť. Minimálna výška bočníc by mala byť aspoň 10 cm. Matrac by pritom mala bočnice presahovať najmenej o tretinu svojej výšky.

Úplne zásadná je pritom výška bočníc u detských postelí, pretože bráni pádu dieťaťa v spánku. Výška bočníc sa odvíja od veku dieťaťa (čím staršie, tým nižšie by mali byť). Ak detská posteľ nedisponuje dostatočne vysokými bočnicami, môžete ju opatriť špeciálnou zábranou.

Rám

Ďalším dôležitým prvkom je rám postele. Ten slúži na uchytenie roštu i matraca a podstatne utvára celkový vzhľad lôžka. Vždy by mal byť robustný a vyrobený z kvalitných materiálov s dlhou životnosťou. Bočnice, stranice aj čelá by mala mať hrúbku minimálne 25 mm. Pretože rám je najviac namáhaný, vyhnite sa modelom, ktoré sa skladajú z mnohých dielov.

Pri výbere vhodného rámu je potrebné myslieť aj na jeho výšku, ktorá ovplyvňuje výšku ložnej plochy. Okrem rámu ale táto výška závisí aj od typu roštu a použitej matrac.

Rošt

Rošt by mal rovnomerne rozkladať záťaž matraca, zaistiť matrac správne odvetranie a podporiť správnu ergonómiu ľudského tela. Ak zvolíte kvalitný rošt, jeho životnosť by mala byť rovnaká alebo dlhšia, než je životnosť samotného lôžka. Na rozdiel od matraca ho preto nemusíte meniť.

V súčasnosti na trhu nájdete tri typy roštov: latkový, lamelový a doštičkový (krídelkové). Vyberať pritom môžete aj medzi modelmi pevnými alebo nastaviteľnými (a to ako mechanickými, tak elektrickými).

 • Latkový rošt je najlacnejší, ale pritom sa môže pochváliť dlhou životnosťou. Medzi jeho zásadné nevýhody však patrí nulová pružnosť, čo výrazne zvyšuje opotrebenie matraca.
 • Lamelové rošty patrí medzi najobľúbenejšie. Dokážu optimálne rozložiť hmotnosť tela aj matrace a prispôsobiť sa ergonómiu tela. Pritom platí, že čím je počet lamiel väčšie, tým lepšie (voľte minimálne 28 lamiel na pre rošt s dĺžkou 2 m). Hrúbka lamiel by sa mala pohybovať v rozmedzí 8-12 mm.
 • Doštičkové (krídelkové) rošty sú tvorené množstvom bodových výkyvných tanierov (doštičiek), ktoré sa veľmi dobre prispôsobí ergonómiu tela. Tento typ roštu je ideálny najmä pre osoby dlhodobo pripútané na lôžko alebo seniorov.

Matrac

Výber vyhovujúce matraca tvorí samostatnú kapitolu, ktoré je potrebné venovať náležitú pozornosť. Pokiaľ si preto spolu s novou posteľou chcete zaobstarať aj nový matrac, odporúčame vám nášho poradca Ako vybrať správny matrac.

Úložný priestor postele

Najmä v malých spálňach nie je miesta nazvyš, a preto mnohokrát príde vhod úložný priestor priamo vo vnútri postele, ktorý najčastejšie slúžia na úschovu lôžkovín. Ak vás ale nedostatok priestoru netrápi, je možné, že dáte radšej prednosť otvorenému a vzdušnému lôžku bez úložného priestoru, ktoré zaisťuje dostatočnú cirkuláciu vzduchu a odvetrania prebytočnej vlhkosti z matraca.

Aj napriek zhoršenú cirkuláciu vzduchu sa ale lôžka s úložným priestorom stávajú medzi užívateľov čoraz obľúbenejšími. Úložný priestor môže byť riešený rôzne, prinášame vám dve najčastejšie varianty: integrovaný box a výsuvné šuplíky.

Integrovaný úložný box – táto varianta vznikne buď predĺžením bočníc až k podlahe alebo vytvorením (na ráme nezávislého) boxu, ktorý je umiestnený pod roštom postele. Prístup k úložnému priestoru je u tohto typu riešený obvykle zhora, a to pomocou vyklápacích roštov. Nevýhodou tohto typu je väčšia hĺbka a objem úložného priestoru, ktorý je neprehľadný a horšie sa čistí.

Výsuvné šuplíky – najmä menšie šuplíky sú typickou súčasťou lôžok pre deti. Väčší šuplíky (alebo iba jeden veľký šuplík) ale nájdeme aj u modelov pre dospelých. Jeden veľký šuplík môže byť aj polovičný alebo trojštvrťový (tieto skrátenej dĺžky počítajú s umiestnením nočného stolíka). Pre jednoduchú manipuláciu sú šuplíky zvyčajne opatrené PVC kolieskami či pojazdy. Jedná sa o lacnejší variant, ktorá ponúka menší objem úložného priestoru.

Doplnky

Kvalitný odpočinok je pre zdravie i psychickú pohodu absolútne zásadný, v spálni by ste sa preto mali cítiť maximálne príjemne a uvoľnene. Na trhu existuje celý rad vizuálne príťažlivých, ale aj praktických doplnkov, vďaka ktorým môžete zo svojej spálne urobiť oázu pokoja.

Medzi najčastejšie doplnky patria:

 • nočné stolíky,
 • osvetlenie,
 • nebesia,
 • moskytiéra,
 • rohož,
 • doplnky pre deti.

Nočné stolíky

Praktickým doplnkom niektorých lôžok sú nočné stolíky, ktoré slúžia na umiestnenie lampičky, odloženie budíka, knihy a pod. Nočné stolíky sú buď spojené s konštrukciou alebo je možné zakúpiť ako samostatné prvky v rovnakom dizajne. Všetok nábytok je vďaka nim zladený a pôsobí celistvým dojmom.

Osvetlenie

Osvetlenie neznamená len lampičku na nočnom stolíku, ale môže byť oveľa rafinovanejšie. Niektoré luxusné lôžka disponujú integrovaným LED osvetlením, ktoré môže byť zabudované do čela alebo pod bočnice postele. Tento typ osvetlenia pôsobí tlmene, nenásilne a dodá priestoru jedinečnú atmosféru.

Nebesá

Nebesia (baldachýn) vytvorí z vašej postele kráľovskej lôžko. Tento doplnok je typickou súčasťou spální, ktoré sú zariadené v romantickom štýle.

Moskytiéra

Na rozdiel od nebies plnia moskytiéra nad posteľou najmä praktickú funkciu, chráni totiž spiace osobu pred dotieravým hmyzom. Ak nemáte okná vybavená sieťou proti hmyzu a v letných mesiacoch spíte pri otvorenom okne, moskytiéru iste oceníte.

Rohož za posteľ

Rohože, ktoré sa umiestňujú medzi lôžko a múr majú ako dekoračný, tak praktickú funkciu. Rohože totiž slúži ako zateplenie (zvlášť ak lôžko prilieha k vonkajšej stene), chráni múry proti oderu a poškriabaniu a v prípade múrov, ktoré špiní, ochránia tiež lôžkoviny. Rohože sa obvykle vyrábajú z bambusu v pomerne širokej palete farieb a prevedení.

Doplnky pre deti

Pretože si deti rady hrajú, môžete zaobstarať detskú posteľ v rôznych tvaroch a variáciách (auto, loď a pod.) Alebo so šmýkačkou či stanom. Praktickým doplnkom detských postelí býva tiež vreckár, do ktorého si vaša ratolesť môže uschovať hračky, knižky a pod.

Cenové relácie

Cena novej postele nemusí byť vôbec vysoká, rovnako tak za ňu ale môžete dať aj cez 1 000 € . Závisí to samozrejme na kvalite použitých materiálov (najviac zaplatíte za lôžka z masívu a modely Boxspring, najlacnejší je drevotrieska), na kvalite spracovania, veľkosti, typu a pochopiteľne tom, či ide o sériovú výrobu alebo výrobu na zákazku.

Pri výbere je potrebné dávať pozor aj na to, či kupujete len rám, alebo rovno aj rošt a matrac. Pokiaľ ide iba o rám, počítajte s investíciou naviac. Hoci sa vám tak nákup s najväčšou pravdepodobnosťou predraží, odporúčame zvoliť matrac radšej vždy podľa vašich preferencií.

Pre ľahšiu orientáciu prinášame niekoľko základných cenových kategórií:

 • do 100 €,
 • od 100 do 400 €,
 • od 400 do 1 000 €,
 • nad 1 000 €.

Lacné postele

Najlacnejšie postele zoženiete už od 50 €, zvyčajne sa jedná o lacná jednolôžka z drevotriesky (2 akosti) či lôžka skladací, ktoré nie sú príliš pevná a nevydrží dlho. Do 100 € sa nachádzajú aj dvojlôžka, tiež zvyčajne z drevotriesky, ale aj jednolôžka z masívu (väčšinou cinkované borovica).

Bežné postele

Do 400 € spadá najviac modelov, preto si v tejto cenovej kategórii vyberie najviac užívateľov. Nachádzajú sa tu všetky typy postelí (jednolôžka, dvojlôžka, poschodové), vyrobené z rôznych materiálov v najrôznejších farbách a prevedeniach, pre všetky vekové kategórie (detské, manželské, vysoké seniorské). A nájdete tu dokonca aj lacnejšie Boxspring. Pokiaľ ale máte zálusk na kvalitný drevený masív, budete si musieť ešte priplatiť.

Luxusné postele

V cenovej relácii do 1 000 € sa nachádzajú luxusné polstrované postele, niektoré modely Boxspring, ale predovšetkým lôžka zhotovená z masívu (zvyčajne ide o tvrdší dreva – napr. buk), a to ako z priebežného dreva, tak metódou cinkované . U týchto modelov môžete mať istotou kvalitného spracovania, dlhej životnosti a stability. Stretnúť sa môžete už s niektorými sety (posteľ a dva nočné stolíky).

Top postele

Ak zainvestujete nad 1 000 €, môžete sa tešiť na tie naj postele. Jedná sa o vysoko kvalitné a komfortné výrobky – široký výber čalúnených Boxspring, drevené postele z masívu (tvrdá dreva – dub a pod.) A lôžka atypických rozmerov. Do tejto kategórie pritom spadajú tiež špeciálne polohovateľné zdravotné lôžka a celej zostavy z masívu (zahŕňajúce lôžko, nočné stolíky i ďalšie spálňový nábytok). Cena týchto luxusných zostáv sa ale pohybuje až okolo 4 000 €.

Umiestnenie postele podľa Feng Shui

Feng Shui je starodávne čínske umenie, ktoré sa zaoberá vytváraním rovnováhy a harmónie okolo nás. Učí, že umiestnenie nábytku a ostatných bytových prvkov má vplyv na našu náladu i zdravie.

Ak vás toto umenie zaujíma a chceli by ste ich vyskúšať priamo na svojej spálni, pripravili sme niekoľko základných bodov, ktoré by ste mali pri usporiadaní postele a ďalšieho posteľnej nábytku dodržať:

 1. Ak môžete, umiestnite spálňu čo najďalej od hlavných dverí. Pritom by nemala susediť s kúpeľňou ani toaletou.
 2. Spálňu zariaďujte len nevyhnutným množstvom nábytku.
 3. Do spálne nepatrí počítač, televízor, cvičebné náradie ani zrkadla.
 4. Posteľ voľte najlepšie z dreva a bez úložného priestoru.
 5. Lôžko umiestnite hlavou k stene a najlepšie na sever. Pritom je nestavajte nohami blízko ku dverám.
 6. Posteľ musí byť ľahko prístupná zo všetkých troch strán (okrem hlavy).
 7. Nad posteľ neumiestňujte poličky ani skrine a pod. Ideálne je obraz s príjemnou tematikou v pevnom ráme.
 8. Do interiéru voľte svetlé a pastelové farby, málo kvetov a tlmené osvetlenie.

Tipy na záver

 1. Nevýhodou (väčšinou čalúnených) postelí, ktoré majú napevno zabudovaný rošt aj matrac je, že sa matrac rýchlejšie opotrebuje (preleží), nemožno ju totiž otáčať. Ak sa to stane, nezostane vám než vyhodiť celé lôžko, matraci totiž nie je možné vymeniť za novú.
 2. V prípade, že vybavujete novú spálňu alebo uvažujete o jej rekonštrukcii, môžete zakúpiť celú zostavu (napr. u masívu), ktorá zahŕňa tak posteľ a nočné stolíky, tak i skrine a ďalšie spálňový nábytok.
 3. U lôžok pre seniorov sú okrem polohovacieho mechanizmu praktická tiež madlá, ktoré uľahčujú vstávanie.
 4. Ak si nie ste istí, ako vybrať správnu posteľ, môžu vám pomôcť recenzie ostatných používateľov, prípadne rebríčky víťazov na nezávislých weboch.
2 komentáre
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Pridaj svoju recenziu
 1. Dobry, Vsade sa diskutuje o posteliach pre priemernych ludi o vyske 160 – 180 cm. Ale co ak clovek dosiahne vysku 200cm a vahu nad 110kg ako potom vybrat postel a matrac + rosty ked clovek zaraba ako nizsia vrstva a nie ako papalasi a mudrlanti premudreli v tomto state vyskusal som uz vela matracou vsetky sa po pol roku zacali cudne tvarovat. Zatial DORMEO JE 1 ale je tam cena 600-700 eur . Niekto spomina aj neake FUTONOVE matrace nepoznam ich… co potom kde zobrat financie na to postel+rost+matrac ved vsetko vyde aj na 2500 eur a to nechcem mat nohy na stolicke. Ja som to docasne vyriesil ale chcem vediet aj nazor neakeho odbornika ktory uz neake roky sa zaobera touto temou.Vopred Dakujem za odpoved.

  • Dobrý deň,

   máte pravdu, že ľudia ktorí sú vyššie postavy majú výber postele (poťažmo matrace) komplikovanejšia. A to z dôvodu menšej ponuky a tiež bohužiaľ vyššie ceny. Možno sa medzi čitateľmi nájde niekto s dobrým tipom. Ja by som pri snahe ušetriť postupoval tak, že by som pravidelne sledoval ponuky a čakal na zľavu či akciu. Je to bohužiaľ časovo náročná metóda, ale dá sa vďaka nej dostať k zaujímavým kúskom.

  Dajte nám odpoveď

  Čo vybrať
  Logo