Ako vybrať správny matrac

V posteli trávime denne 6-8 hodín a spánok je jednou z najobľúbenejších „aktivít“ väčšiny z nás. Kvalitný spánok však znamená predovšetkým kvalitný matrac. Ak zvolíte nevhodný typ, miesto odpočinku a skvelé nálady sa ráno môžete dočkať nevzhľadných kruhov pod očami, boľavých chrbta či kĺbov.

Ako teda vybrať správny matrac, ktorá zaručí kvalitný spánok a zbaví vás bolestí pohybového aparátu? S výberom vám pomôže nasledujúci článok, v ktorom nájdete všetky potrebné informácie. Po jeho prečítaní si vyberiete matrac presne podľa svojich požiadaviek a predstáv.

Test matracov 2023

Dřevočal Monika

Typtaštičkové
Stupeň tvrdosti1/3
Počet zón5
Maximálna nosnosť130 kg
Výška24 cm
Partnerská matraceáno
Zdravotné matraceáno
Ortopedické matraceáno
Vhodné pre alergikováno
Antidekubitná vrstvaáno
Zimná a letná stranaáno
Snímateľný poťaháno
Vhodný roštlamelový, pevný / polohovateľný

Matrac Monika od českej firmy DŘEVOČAL užívateľovi ponúka dve rôzne tvrdosti: z jednej strany najmäkšie stupeň 1 (vhodný predovšetkým pre ženy) a z druhej strany stredne tvrdý stupeň 3 (vhodný skôr pre mužov). Možno ju preto odporučiť tiež pre partnerov s rôznymi požiadavkami.

Jedná sa o taštičkovou matrac v kombinácii s vrstvou Gel-latexu (mäkšia strana) a tvrdené MediFoam peny s antidekubitné vrstvou (tvrdšia strana), ktorá bráni vzniku preležanín. Tento výrobok je preto vhodný aj pre osoby, ktoré sú dlhodobo pripútané na lôžko. V takom prípade však voľte vždy tvrdšie stranu. Príliš mäkké matrace totiž môžu pri dlhšie trvajúcom používaní deformovať telo.

Výrobca Moniku odporúča tiež na polohovateľné rošty. My by sme však zvolili radšej iné, nepružinové typy, ktoré ohýbanie znášajú predsa len lepšie.

Vynikajúci je pre všetky osoby, ktoré v noci trpia nadmerným potením. Pórovitý materiál totiž veľmi dobre odvádza vlhkosť. Ideálne je tiež pre alergikov, pretože použité materiály bráni vzniku a množeniu baktérií, roztočov a plesní.

Zohnať ju môžete vo všetkých štandardných veľkostiach, prípadne tiež ako jednodielnou manželskou matrac. Myslite však na to, že v takom prípade už nebudete môcť využiť rôzne tvrdosti strán, ak bude každý z partnerov preferovať inú.

Monika je vybavená snímateľným poťahom, ktorý je ošetrený výťažkom z Aloe vera (možno zakúpiť aj variant so striebornou či inú antibakteriálne a antimykotickú úpravou), ktorý pozitívne pôsobí na pokožku a zároveň má antibakteriálny účinok. Poťah je možné prať v práčke na 60 ° C.

Chválime najmä vynikajúcu kvalitu prevedenia a pohodlnosť z oboch strán (mäkké i tvrdé). Jedná sa o vynikajúcu voľbu pre partnerov, z ktorých každý preferuje inú tvrdosť lôžka. Trochu nás však zamrzelo, že Monika je rozdelená iba do piatich anatomických zón, čo ale môže niektorým používateľom naopak vyhovovať. Záruka na tento produkt je tiež pomerne krátka, a to iba 2 roky.

  • vysoká kvalita
  • vysoký komfort
  • dva stupne tvrdosti
  • antidekubitné vrstva
  • efektívne odvádza vlhkosť
  • kvalitné materiály
  • iba päť zón
  • krátka záručná lehota
Zistiť cenu

TROPICO Romantika

Typstudená pena
Stupeň tvrdosti2/3,5
Počet zón7
Maximálna nosnosť150 kg
Výška20/24
Partnerská matraceáno
Zdravotné matraceáno
Ortopedické matraceáno
Vhodné pre alergikováno
Antidekubitná vrstvaáno
Zimná a letná strananie
Snímateľný poťaháno
Vhodný roštlatkový / lamelový, pevný

Ďalšie partnerská matrac Romantika od firmy TROPICO je vyrobená zo studenej (HR) peny a z každej strany ponúka inú tvrdosť. Biela strana s nosnosťou do 130 kg je mäkšia (stupeň tvrdosti 2) opatrená jemnú masážnou profiláciou. Žltooranžová strana s nosnosťou do 150 kg je tvrdšia (stupeň tvrdosti 3,5), pretože je vystužená vrstvou z kokosových vlákien, na ktorej sa nachádza špeciálna profilácia CubeCare, ktorá je usporiadaná do 7 anatomických zón. Profilácia CubeCare zároveň slúži ako antidekubitná vrstva. Konštrukcia má zároveň veľmi dobré ortopedické vlastnosti, a je teda vhodná najmä pri bolestiach chrbta.

Možno ju kúpiť v mnohých bežných, ale aj atypických veľkostiach či trebárs ako jednodielnou manželskou matrac s rozmermi 200×200 cm. V tomto prevedení však nebudete môcť využiť odlišné stupňa tvrdosti pre oboch partnerov zvlášť. Možno ju tiež zakúpiť v dvoch odlišných výškach – 20 cm alebo 24 cm.

Romantika je vybavená snímateľným poťahom Cashmere, ktorý možno rozdeliť na dva kusy, čo uľahčuje navliekanie, ale aj pranie. Poťah má antialergénne úpravu a je vyrobený z kombinácie kašmírskej vlny a moderných materiálov. Je možné ho prať na 60 ° C v práčke, ľahko sa udržuje a je príjemne hebký.

Tento typ matraca patrí medzi tvrdšie (a to na oboch stranách), ak preto dávate prednosť práve spánku na tvrdom lôžku, môže byť dobrou voľbou. Vzhľadom k ortopedickým vlastnostiam ju možno odporučiť tiež všetkým, ktoré trápia najmä bolesti chrbta. Nie všetkým však tento typ môže vyhovovať. Navyše počítajte s tým, že Romantika aj niekoľko týždňov po kúpe ľahko zatuchnuto zapácha, čo spôsobujú kokosové vlákna. Tento pach sa však po čase spravidla úplne vytráca.

Bohužiaľ sa tiež môže stať (najmä ak patríte medzi osoby s vyššou hmotnosťou), že sa už po niekoľkých mesiacoch preleží, a na jej povrchu tak vzniknú nepríjemné priehlbiny. Čiastočne vás však môže upokojiť to, že sa na ňu vzťahuje predĺžená záruka 5 rokov.

  • dva stupne tvrdosti
  • antidekubitné vrstva
  • sedem zón
  • nosnosť až 150 kg
  • slabo zapácha
  • rýchlejšie opotrebovanie
Zistiť cenu

TROPICO Heureka Plus 1+1

Typsendvičové
Stupeň tvrdosti2/3
Počet zón0
Maximálna nosnosť135 kg
Výška20/24
Partnerská matraceáno
Zdravotné matracenie
Ortopedické matraceáno
Vhodné pre alergikováno
Antidekubitná vrstvanie
Zimná a letná strananie
Snímateľný poťaháno
Vhodný roštlatový / lamelový, pevný / polohovateľný

Pár sendvičových partnerských matracov Heureka Plus 1 + 1, ktorý výrobca TROPICO ponúka za cenu jednej, sa radí medzi lacnejšie matrace (v porovnaní za kus). Jedná sa o bezzónový typ, ktorý umožňuje výber z dvoch stupňov tvrdosti – mäkšia zelená strana v prevedení Classic s nosnosťou do 130 kg je masívny a bez profilácie, jedná sa o tvrdosť 2, teda veľmi obľúbený mäkký stupeň. Biela strana Wellnes s nosnosťou do 135 kg je opatrená masážnou profiláciou a ide o stupeň 3 (tvrdá), ktorý je tiež veľmi obľúbený.

Pri výrobe bola použitá pena Flexifoam a RE doska (spájaná drť), striedajúci sa v piatich vrstvách. Pena Flexifoam má podľa výrobcu veľmi dobré ortopedické vlastnosti. Navyše je ohybná, pružná a pevná, vďaka čomu je tento typ vhodný pre latové i lamelové rošty, a to pevné aj polohovateľné. Pravdou však je, že garantovaná účinnosť proti bolestiam chrbta či kĺbov nie je príliš vysoká. Preto, ak trpíte bolesťami pohybového aparátu, odporúčame vám zvoliť radšej drahšie a kvalitnejšie typ ortopedické matrace.

Možno ich zakúpiť ako v typických, tak atypických rozmeroch. Akcia 1 + 1 matrac zdarma však platí len pre pár jednolôžkových matracov.

Samozrejmosťou je snímateľný poťah Cashmere s antialergénnú úpravou, ktorý možno prať v práčke na 60 ° C. Je vyrobený z kašmírskej vlny a moderných materiálov. Na dotyk je hebký a veľmi ľahko sa udržiava.

Heureka Plus 1 + 1 je vhodná pre nenáročných užívateľov, ktorí preferujú stredne tvrdé lôžko a nemajú špecifické nároky. Tento matrac jednoducho nenadchne ani neurazí.

  • nízka cena
  • dva stupne tvrdosti
  • vhodná pre klietky, lamelové, pevné aj polohovateľné rošty
  • bezzónová
  • neúčinná proti bolestiam pohybového aparátu
Zistiť cenu

DŘEVOČAL Agáta

TypPUR penové
Stupeň tvrdosti4
Počet zón5
Maximálna nosnosť120 kg
Výška18 cm
Partnerská matracenie
Zdravotné matraceáno
Ortopedické matraceáno
Vhodné pre alergikováno
Antidekubitná vrstvanie
Zimná a letná stranaáno
Snímateľný poťaháno
Vhodný roštlatový / lamelový, pevný

Kombinovaná matrace Agáta od výrobcu DŘEVOČAL disponuje letnú a zimnú stranou. Jadro je tvorené penou MediFoam s veľkými priečnymi otvormi, ktoré zaručujú efektívne odvetranie prebytočnej vlhkosti. V dvoch miestach sú navyše tieto otvory vyplnené špeciálnymi výstužami, ktoré matrac spevňujú v oblasti pásu a stehien. Agáta má preto vynikajúce ortopedické vlastnosti a pri polohe na boku drží chrbticu v rovine.

Je rozdelená len do piatich zón, čo však nemusí byť nutne zle. Hoci sa všeobecne odporúča zvoliť čo najvyšší počet zón (najlepšie sedem), niektorí užívatelia môžu naopak preferovať nižší počet. Zoženiete ju vo všetkých bežných veľkostiach aj atypických rozmeroch.

Samozrejmosťou je snímateľný poťah, ktorý možno prať v práčke na 60 ° C. Je ošetrený výťažkom z rastliny Aloe vera, striebra, ale k dostaniu je aj v iných antibakteriálnych a antimykotických úpravách. Agáta je preto vhodná aj pre alergikov.

Maximálna nosnosť je len 120 kg. Odporúčame ju však pre osoby s ešte nižšou hmotnosťou (ideálne okolo 80 kg). Kvôli veľkým priečnym otvorom totiž môže ľahšie dôjsť k vzniku priehlbín (preležaniu), ktoré sú spôsobené zvýšeným tlakom určitých častí tela na dosku z kokosových vlákien. Agáta je tiež ťažšie, manipulácia s ňou je preto náročnejšie.

Prednosťou tohto matraca je najmä letná a zimná strana. Obe strany majú rovnakú tvrdosť (najtvrdší stupeň 4) a sú tvorené kokosovými vláknami. Zimná strana je na rozdiel od letnej navyše doplnená vrstvou z ovčieho rúna, ktorá veľmi efektívne drží teplo, vďaka čomu vás v chladnejších mesiacoch príjemne zahreje. Navyše mierne zmäkčuje tuhšie kokosové vlákna, preto je pocitovo lôžko na tejto strane nepatrne mäkšie.

Kokosové vlákna na letnej strane v sparných obdobiach naopak príjemne chladí a veľmi efektívne odvádza prebytočné teplo aj pot. Tomu napomáhajú tiež otvory vnútri jadra matraca. Dobrá cirkulácia vzduchu zároveň minimalizuje množenie nežiadúcich baktérií, roztočov a vznik plesní.

Najväčšou prednosťou tohto matraca je schopnosť efektívne uľaviť od bolestí pohybového aparátu, najmä v oblasti bedier a krčnej chrbtice. Ráno sa cítite uvoľnenie, oddýchnutí a plní energie. Ak navyše patríte medzi milovníkov tvrdého spania, zháňate matrac s letnou a zimnou stranou alebo sa viac potíte, Agátu vám vrelo odporúčame. Počítajte však s kratšou záručnou lehotou, ktorá je iba 2 roky.

  • vysoká kvalita
  • vysoký komfort
  • letné a zimné strana
  • uľavuje od bolesti chrbta
  • efektívne odvádza vlhkosť
  • kvalitné materiály
  • iba päť zón
  • krátka záručná lehota
  • je ťažšie
  • nevhodné pre osoby s vyššou hmotnosťou
Zistiť cenu

MATERASSO Polargel Superior

Typgélové
Stupeň tvrdosti4
Počet zón7
Maximálna nosnosť190 kg
Výška20 cm
Partnerská matracenie
Zdravotné matraceáno
Ortopedické matracenie
Vhodné pre alergikováno
Antidekubitná vrstvanie
Zimná a letná strananie
Snímateľný poťaháno
Vhodný roštlatový / lamelový, pevný

Polargel Superior od slovenského výrobcu Materasso patrí v súčasnosti medzi jednu z hŕstky matracov na trhu s maximálnou hmotnosťou 190 kg. Jedná sa o veľmi tvrdý matrac (stupeň 4), ktorá je rozdelená do piatich anatomických zón.

Jej jadro je tvorené penou Eliocell s hornou vrstvou z PolarGelu, čo je špeciálny vysoko elastický a tvárny materiál, ktorý má osviežujúci a chladivý efekt. Okrem toho veľmi dobre kopíruje tvar tela, a efektívne tak uľavuje od bolestí pohybového aparátu.

Tento typ je však vhodný iba pre osoby s vyššou hmotnosťou alebo pre osoby s nadváhou. Pre ľudí s bežnou hmotnosťou (do 80 kg) sa môže javiť ako veľmi tvrdá a nepohodlná. Čím je materiál viac zaťažený, tým lepšie sa tvaruje. Polargel Superior ale nemožno otáčať, a využíva sa iba strana s vrstvou PolarGelu. Hrozí preto rýchlejší preležaniu a opotrebenie. Výrobca garantuje 5 rokov záruky.

Vyrába sa v bežných aj najrôznejších atypických veľkostiach. Zvyčajne sa dodáva so snímateľným poťahom s výťažkami z Aloe vera, za príplatok ju však môžete zakúpiť s najrôznejšími špeciálnymi antialergénnymi a inými úpravami. Poťah býva vyrobený napríklad z bambusového vlákna, nanovlákna alebo z čistej bavlny, prípadne je opatrený špeciálnou vrstvou zo striebra alebo doplnený výťažky z levandule, eukalyptu či Spirulina. Tento typ je preto veľmi vhodný aj pre alergikov. Poťah možno rozdeliť na dve polovice a prať v práčke do 60 ° C.

Polargel Superior je vo svojej kategórii cenovo prijateľná matraca, ktorú možno odporučiť všetkým obéznym osobám, pre ktoré je bežné lôžko príliš mäkké. Chladivý efekt PolarGelu je citeľný, preto je tento typ zároveň vhodný aj pre tých, ktorí trpia zvýšenou potivosťou alebo návaly tepla. Nevhodná je naopak pre osoby s nižšou hmotnosťou.

  • nosnosť až 190 kg
  • skvele sa prispôsobí telu
  • príjemný chladivý efekt
  • mnoho typov poťahov
  • z moderných materiálov
  • nemožno otáčať
  • nevhodné pre osoby s nízkou hmotnosťou
  • rýchlejšie opotrebovanie
Zistiť cenu

Kedy vymeniť matrac

K výmene matrac je zvyčajne potrebné pristúpiť niekoľkokrát za život. Ako však spoznať ten správny čas? Všeobecne sa odporúča pristúpiť k výmene, keď:

  • je matrac starší ako 7 rokov,
  • prebúdzate sa unavení s bolesťami chrbta či kĺbov, matrac je poškodená (je unudená, prehnutá pod.),
  • v poslednej dobe ste výrazne schudli alebo pribrali,
  • trpíte niektorou zo spánkových porúch,
  • alebo si jednoducho sami prajete zmenu.

Keď je starší ako 7 rokov

Životnosť matraca samozrejme ovplyvňuje veľké množstvo faktorov. Vhodná doba pre výmenu však nastáva po zhruba 7 rokoch, a to najmä v prípade, keď ju každodenne používate nehľadiac na dĺžku záruky (ktorá môže byť pokojne aj 25 rokov).

Keď sa prebúdzate unavení

Ak sa často ráno prebúdzate unavení a trpíte najrôznejšími bolesťami, existuje možnosť, že za tieto problémy môže práve nevhodne zvolený typ matraca, prípadne tieto ťažkosti stupňuje. V takom prípade sa oplatí vyskúšať iný typ (skúste pritom vyberať z tých tvrdších či tých, ktoré disponujú špeciálnym tvarovaním pre lepšiu oporu chrbta). Vhodne zvolený produkt ideálne rozloží hmotnosť tela, poskytne oporu chrbtici a potrebné uvoľnenie svalom. Veľakrát vám dokáže pomôcť aj s upchatým nosom či opuchnutými očami.

Keď je poškodená

Preležaniny v podobe jamôk a hrboľov kvalitnému spánku tiež dvakrát nepridajú. Ak preto na vašom lôžku objavíte akékoľvek nerovnosti, prehnutie či vady, vždy ho radšej vymeňte. Často sú preležaniny či prehnutie spôsobená nevhodne zvoleným typom, ktorý je určený pre užívateľov nižšej hmotnosti.

Keď ste výrazne pribrali či schudli

V prípade, že ste zaznamenali výrazný prírastok či úbytok na váhe, je vhodné tomu prispôsobiť aj vaše lôžko. Vždy preto zásadne dbajte na to, aby bol daný typ matraca určený pre vašu váhovú kategóriu. Je obrovský rozdiel v tom, či zháňate produkt pre užívateľov s 50 kg alebo pre osobu vážiacu vyše 100 kg.

Keď trpíte spánkovú poruchou

Vhodne zvolený typ môže pomôcť predchádzať a zmierňovať tiež prejavy niektorých spánkových porúch (spánkového apnoe, chrápanie a pod.). Môžete tak docieliť výrazne zdravšieho spánku.

Keď chcete zmenu

Ľudia však často mení matrac jednoducho preto, že chcú zmenu. V takom prípade je dôležité najmä nepodľahnúť módnym trendom a venovať čas starostlivému výberu, v ktorom je potrebné zohľadniť mnoho dôležitých parametrov.

Na čo sa pri výbere správneho matraca zamerať

Výber správneho matraca ovplyvňuje niekoľko základných kritérií, ktoré úzko súvisia s celkovou spokojnosťou a komfortom pri spánku. Najskôr sa pokúste odpovedať na nasledujúce otázky. Výrazne vám pomôžu s ďalším výberom.

  • Máte nejaké zdravotné ťažkosti, ktoré by ste si priali vhodne zvolenú matracov eliminovať?
  • Ako najčastejšie spíte – na chrbte, boku alebo na bruchu?
  • Aký je váš vek a koľko vážite?
  • Kde bude matrac uložená? Akým roštom je vybavená vaša posteľ? Aká je nosnosť a rozmery tohto roštu?
  • Budete ju používať každodenne alebo len občas?
  • Koľko chcete investovať?

Dôležité parametre

Pri výbere je v každom prípade nutné venovať pozornosť základným parametrom, podľa ktorých sa môžete orientovať a vďaka ktorým sa vám postupne podarí zúžiť širokú ponuku jednotlivých produktov, ktoré sú na trhu k dispozícii.

Medzi tie najdôležitejšie patrí:

  • tvrdosť,
  • počet zón,
  • materiál,
  • rozmery,
  • nosnosť,
  • priedušnosť,
  • životnosť,
  • frekvencia použitia,
  • vek používateľa
  • a jeho zdravotné problémy.

Tvrdosť

Tvrdosť matraca patrí medzi najdôležitejšie parametre. Úzko súvisí aj s vašou hmotnosťou a spôsobom, ako najčastejšie spíte. Udáva sa tzv. RG parametrom, čo sú štyri čísla od 1 do 4, z ktorých každé charakterizuje tvrdosť a vlastnosti s ňou súvisiace. Okrem číselného sa však môžete stretnúť aj so slovným označením: veľmi mäkká, mäkká, tvrdá a veľmi tvrdá.

Výnimočne je možné naraziť aj na členenie do piatich kategórií, kedy sa k uvedeným štyrom skupinám pridáva aj skupina extra mäkkých (označujú sa tiež číslom 1, veľmi tvrdé potom 5). Extra mäkké sa však zo zdravotného hľadiska neodporúčajú.

Veľmi mäkké

Veľmi mäkké matrace sú označované číslom 1. Najčastejšie sú vyrábané z latexu či studenej peny. Tieto materiály im zaisťujú vynikajúcu prispôsobivosť a elasticitu.

Zvyčajne je preferujú ženy, staršie osoby či ľudia, ktorých trápia problémy s kĺbmi. Vynikajúce sú tiež pre osoby nepohyblivé či so zníženou schopnosťou pohybu. Tento typ totiž efektívne zabraňuje vzniku preležanín, výrazne uvoľňuje svalstvo celého tela a priaznivo pôsobí na pokožku. Všeobecne je možno odporučiť pre užívateľov s nižšou hmotnosťou (do 70 kg) a pre všetkých, ktorí spia najčastejšie na boku. Úplne nevhodné sú pre osoby s vyššou hmotnosťou.

Mäkké

Číslom 2 sa označujú mäkké matrace, ktoré patria medzi najobľúbenejšie. Patrí sem obrovské množstvo produktov z najrôznejších materiálov – polyuretánové, pružinové, zo studenej peny, najrôznejšie sendvičové či kombinácie latexu s inými materiálmi.

Tento typ si trvale zachováva elasticitu a tvárnosť. Veľmi dobre sa preto prispôsobuje tvaru tela, vďaka čomu pri spánku na boku udržuje chrbticu v rovine. Vďaka vyššej tvrdosti navyše chrbtici poskytuje lepšiu oporu.

V tejto kategórii si vyberie najširšie spektrum zákazníkov, žien i mužov najrôznejšieho veku. Odporúčajú sa však najmä pre osoby vážiace od 70 kg do 100 kg, ktoré spia najčastejšie na boku alebo v spánku polohu často striedajú.

Tvrdé

Pod číslom 3 nájdeme tvrdé matrace, ktoré sú tiež veľmi obľúbené, a to najmä medzi mužmi, mladšími ľuďmi či osobám s vyššou hmotnosťou (zvyčajne do 120 kg). Pohodlne sa na nich vyspíte, ak preferujete spánok na bruchu či polohu striedate. Poskytujú veľmi dobrú oporu pre chrbticu.

Do tejto kategórie opäť patrí široké spektrum typov – pružinové, sendvičové a polyuretánové, u ktorých nájdeme vrstvy z kokosového vlákna či studené peny s vyššou hustotou.

Veľmi tvrdé

Najvyššia číslo 4 (príp. 5) označuje najtvrdší matrace, ktoré na trhu zoženiete. Zvyčajne je volia muži a užívatelia s vyššou hmotnosťou (do 150 kg). Odporúčajú sa tiež všetkým, ktorí preferujú spánok na chrbte. Tento typ totiž efektívne bráni prepadávaniu najmä v bedrovej oblasti a veľmi účinne podporuje správne držanie chrbtice. Spravidla sa vyrába z vysoko odolnej polyuretánovej peny s vrchnou vrstvou z kokosového vlákna, ktorá zaisťuje veľmi dobou cirkuláciu vzduchu.

Väčšina užívateľov volí tvrdosť 2 alebo 3, najmäkšie a najtvrdší typ nebýva príliš vyhľadávaný, napriek tomu sa nájdu aj takí, ktorí na veľmi mäkkej alebo naopak veľmi tvrdé spanie nedajú dopustiť.

Dvojitá tvrdosť

Veľmi obľúbené sú aj tzv. partnerské matrace, ktoré majú jednu stranu tvrdšie (napr. stupeň tvrdosti 3) a druhú mäkšie (napr. stupeň tvrdosti 2), čo je ideálnym riešením pre páry, ktoré preferujú inú tvrdosť či osoby, ktoré si nie sú isté , aký stupeň tvrdosti im bude vyhovovať. V prípade potreby ju jednoducho otočíte na druhú stranu. Partnerské matrace sa často predávajú v akcii 1 + 1 zdarma.

Štyri tvrdosti

Zaujímavou novinkou sú výrobky, ktoré sú rôzne tvrdé nielen otočením na opačnú stranu, ale aj otočením v smere hlava-nohy. Podľa potreby tak môžete zvoliť akúkoľvek zo štyroch tvrdosťou, čo je možné vďaka tomu, že tento typ nemá klasické zóny tvorenej zrkadlovo od stredu.

Počet zón

S tvrdosťou súvisí tiež počet zón, presnejšie spôsob, ako je matrac rozdelená do rôzne tvrdých častí. Mäkká, ale vystužená časť sa nachádza v oblasti bedier, kde je najväčšie zaťaženie. Mäkká v oblasti ramien a lýtok, tvrdá potom v oblasti pásu a stehien a elastická tam, kde má užívateľ hlavu a chodidlá. Vďaka rôznej tvrdosti je týmto spôsobom zaistená opora tých správnych miest, a zároveň je tak bránené rýchlemu opotrebovaniu lôžka.

Bežne sa možno stretnúť s typmi, ktoré sú vybavené tromi až siedmimi zónami. Rozhodne odporúčame voliť produkty s čo najväčším počtom zón (ideálne so siedmimi), jedná sa totiž o vysoko komfortné lôžka, ktorá ponúka dokonalú oporu pre telo.

Viaczónové typy však nie sú vhodné pre každého. Nehodí sa najmä pre osoby menšieho vzrastu či deti. Jednotlivé zóny totiž nezodpovedajú častiam ich tiel, a miesto poskytovania potrebnej opory tak môžu skôr uškodiť. Pre tieto osoby preto volíme zásadne tzv. bezzónové matrace.

Materiál

Matrac sa v súčasnej dobe vyrába z nepreberné škály materiálov a ich kombinácií či len z jediného kusu materiálu (tzv. monoblok). Nemožno však povedať, ktorá matrac je najlepšie, pretože každému z nás vyhovuje niečo iné. Preto je veľmi dôležité poznať vlastnosti všetkých typov, aby ste mohli zvoliť ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Medzi základné typy patria penové, latexové, sendvičové a pružinové, podrobnejšie delenie však zahŕňa matrace:

  • penové:
    • PUR pena,
    • studená pena,
    • lenivá pena,
    • bio pena,
  • latexové,
  • gélové,
  • z prírodných materiálov:
    • kokosové vlákno,
    • konské vlasy,
  • • sendvičové,
  • • pružinové:
    • klasické pružinové jadro,
    • taštičkové pružiny,
    • mikrotaštičkové pružiny.

Penové matrace

Tento typ patrí v súčasnosti medzi najobľúbenejšie. Jeho nespornou výhodou je pružnosť a univerzálnosť využitia. Rôzne druhy pien totiž ponúka rôzne vlastnosti, ktoré možno navyše kombinovať, čím vznikajú viacvrstvové (tzv. sendvičové) typy. Zvyčajne sa ukladajú do lamelových či latových roštov.

Medzi základné materiály, ktoré sa na ich výrobu používajú patrí:

PUR pena

Polyuretánové matrace sú elastické a zároveň majú dobrú tvarovú pamäť. Zvyčajne obsahujú jadro z odolnejšie peny, vďaka ktorému dlhšie vydrží. Keďže sa vyrábajú v rôznych tvrdostiach, tvrdšie typy sú vhodné aj pre osoby s vyššou hmotnosťou. Pri dodržaní správnej výrobnej praxe sú navyše zdravotne nezávadné.

Studená pena (HR pena)

Studená pena má podobné vlastnosti ako latex, je však tvrdšie a vzdušnejšie. Veľké póry zaisťujú výbornú priedušnosť, tvarovú stálosť, veľkú elasticitu a veľmi ľahko sa prispôsobí telu.

Tento typ tiež skvele vyrovnáva teplotné rozdiely a odvádza nadbytočnú vlhkosť, vďaka čomu výrazne obmedzuje výskyt roztočov. Má dlhú životnosť a je zdravotne nezávadný. Často sa tiež kombinuje s klasickou PUR penou či inými druhmi pien (najmä s lenivou penou).

Lenivá pena

Lenivá či pamäťová pena (presnejšie viscoelastická polyuretánová pena) mení svoj tvar podľa okolitej teploty. Pôsobením telesnej teploty mäkne, vďaka čomu sa dokonale prispôsobí vášmu telu a zároveň mu poskytne potrebnú oporu.

Ideálná je preto pre všetky osoby, ktoré trpia na preležaniny, bolesti kĺbov či chrbta. Zásadnou nevýhodou lenivej peny je to, že v letných mesiacoch môže vplyvom okolitej teploty samovoľne až príliš zmäknúť. Niektoré typy naviac uvoľňujú nepríjemný chemický zápach.

Bio pena

Bio pena býva vyrábaná rovnako ako ostatné peny, s tým rozdielom, že je ako vstupná surovina miesto ropy použitý prírodný bio olej (často sójový). Vďaka tomu je tento typ peny nielen ekologickejšie, ale tiež vysoko elastický, tvarovo stály a vyznačuje sa výbornými ortopedickými vlastnosťami. Pri použití ricínového oleja sa navyše výrobok stáva odolnejšie voči roztočom či plesniam.

Latexové matrace

Tento typ sa vyrába zo zmesi umelého a prírodného kaučuku a patrí medzi vysoko komfortné. Vyznačuje sa vysokou životnosťou a výbornou tvarovou stálosťou. Je tiež veľmi mäkký a tvárny (zvyčajne sa jedná o stupeň tvrdosti 1 a 2), preto sa do stredu latexových matracov spravidla vkladá tvrdšia doska z PUR peny, HR peny alebo kokosových vlákien.

Tento typ je však menej priedušný, a preto horšie odvetráva prebytočnú vlhkosť. Z tohto dôvodu sa neodporúča pre osoby, ktoré sa nadmerne potia či pre alergikov, nie je totiž odolný proti roztočom (pokiaľ proti nim nebol dodatočne ošetrený). Vhodný je pre lamelové rošty, ktoré umožňujú lepšiu cirkuláciu vzduchu.

Gélové matrace

Tento typ je tvorený studenou alebo lenivou penou doplnenú o gélové segmenty, ktoré zároveň slúžia ako akupresúrne body, ktoré pomáhajú uvoľňovať svalstvo celého tela. Gél má dlhú trvanlivosť, je stály a neusádzajú sa na ňom roztoče ani baktérie. Pre tieto vlastnosti je gélový typ vhodný pre alergikov, deti či do nemocníc.

Matrace z prírodných materiálov

Často sa môžeme stretnúť aj s čisto prírodnými materiálmi, ktoré veľmi efektívne odvádzajú vlhkosť a pôsobí silno antibakteriálne. Medzi najčastejšie používané patrí:

Kokosové vlákno

Kokosové vlákno sa zvyčajne nepoužíva samostatne, ale ako doplnkový materiál k ostatným typom. Zvyšuje ich tvrdosť a veľmi dobre odvádza prebytočnú vlhkosť. Odporúčame ho preto najmä pre osoby, ktoré trpia nadmerným potením.

Konské vlasy

Veľmi podobne ako kokosové vlákno fungujú tiež konské vlasy. Tento materiál je možné kombinovať so všetkými typmi, a obohatí ich o vynikajúce vlastnosti, medzi ktoré patrí najmä efektívny odvod vlhkosti, skvelá priedušnosť a odolnosť voči roztočom či plesniam. Veľmi vhodné sú pre deti alebo alergikov.

Sendvičové matrace

Sendvičové matrace sa skladajú z niekoľkých vrstiev odlišných materiálov, pričom využívajú ich najlepších vlastností. Zvyčajne sa používa polyuretánová, studená alebo lenivá pena v kombinácii s kokosovým vláknom a latexom.

Medzi pozitívne vlastnosti patrí predovšetkým tvarová stálosť a možnosť kombinovať najrôznejšie tvrdosť (vďaka tomu je možné vyrobiť matrac s rôzne tvrdými stranami či časťami).

Pružinové matrace

Hoci pružinové matrace zvyčajne vnímame ako prežitok z dôb našich babičiek, ich podoba sa výrazne premenila. Klasický blok pružín je spravidla opatrený tzv. zaisťovacú vrstvou, vďaka ktorej sa nemusíte obávať nepríjemného vrzavého zvuku či toho, že vás pružiny budú tlačiť do chrbta alebo dokonca vystrelí. Súčasné pružinové matrace sa pýši dlhou životnosťou a vysokou odolnosťou. Pre svoju vysokú priedušnosť sú vhodné pre pevné rošty.

Zvyčajne sa ďalej delia na pružinové matrace:

  • s klasickým pružinovým jadrom,
  • s taštičkovými pružinami,
  • s mikrotaštičkovými pružinami.

Klasické pružinové jadro

Tzv. bonell pružiny sú spojené prídavnými perkami, a vytvára tak pevnú a veľmi odolnú plochu. Tento typ je teda tvrdší ako penové matrace, ale je tiež mnohonásobne odolnejší voči preležaniu (niektorí výrobcovia sľubujú životnosť viac ako 15 rokov). Ideálne sú preto pre osoby s veľmi vysokou hmotnosťou.

Taštičkové pružiny

Oproti predchádzajúcemu typu majú taštičkové matrace až niekoľko sto pružín. Tie sú po jednej uložené vo vzájomne spojených samostatných textilných púzdrach. Táto technológia účinne bráni preležaniu, napomáha lepšiemu rozloženiu váhy, vytvára potrebnú oporu a efektívne kopíruje tvar ľudského tela. Tento typ je pre svoje vynikajúce ortopedické vlastnosti vhodný najmä pre osoby s vyššou hmotnosťou.

Mikrotaštičkové pružiny

Mikrotaštičkové matrace sú tvorené dokonca tisíckami pružiniek, z ktorých každá je uložená v samostatnom textilnom puzdre. Vďaka tomu je zaručené veľmi dobré rozloženie váhy a prispôsobenie telu. Sú však výrazne mäkšie ako predchádzajúce typy, preto už nie sú vhodné pre osoby s vyššou hmotnosťou.

Rozmery

Čo sa týka dĺžky matrace, riaďte sa jednoduchým pravidlom, že správna diaľka je taká, ktorá používateľa presahuje približne o 20-25 cm (štandardne sa používa 200 cm).

Šírka závisí na individuálnych preferenciách, spravidla 90 cm na jednolôžko, čo je minimálna odporúčaná šírka pre dospelého človeka.

Matrac sa podľa rozmerov delia najčastejšie na tieto veľkosti:

  • 70×200 cm,
  • 80×200 cm,
  • 85×200 cm,
  • 90×200 cm,
  • 100×200 cm,
  • 120×200 cm,
  • 130×200 cm,
  • 140×200 cm,
  • 160×200 cm,
  • 180×200 cm
  • a 200×200 cm.

Pre kratšie a atypické rošty sú určené matrace s rozmermi:

  • 80×180 cm,
  • 70×190 cm,
  • 80×190 cm,
  • 90×190 cm,
  • 80×195 cm
  • či 85×195 cm.

Do detských postieľok sú vhodné matrace s menšími rozmermi, zvyčajne:

  • 120×60 cm,
  • 140×70 cm,
  • 160×70 cm.

Výška sa bežne pohybuje od 10 cm do 40 cm, nemala by však byť nižšia ako 15 cm (u pevných roštov odporúčame voliť vyššiu typy). Nižšia sa rýchlejšie preleží, neposkytuje telu dostatočnú oporu a zvyčajne nedisponuje dostatočnou kvalitou. Neplatí však tiež ani to, že čím vyššia, tým lepšie. Ideálne výšku zistíte jednoducho tak, že keď sa posadíte na okraj postele, celé plosky nôh by sa mali dotýkať podlahy a koleno by malo zvierať pravý uhol.

Väčšina výrobcov spravidla ponúka rovnaký typ matraca v niekoľkých štandardných veľkostiach. Ak však z nejakého dôvodu potrebujete atypický rozmer, je väčšinou možné nechať si matrac zhotoviť na mieru. Túto službu niektoré firmy ponúkajú dokonca bez príplatku.

Nosnosť

Nosnosť patrí medzi ďalšie veľmi dôležité kritériá výberu. Pri každom výrobku musí výrobca uviesť maximálna nosnosť. Pritom platí, že by ste vždy mali mať určitú rezervu. Nosnosť každej matrac má byť preto minimálne o 5 kg vyššia, než je hmotnosť osoby, pre ktorú je určená.

Pre užívateľov s vyššou hmotnosťou alebo nadváhou sú vhodné vyššie a tvrdšie typy s nosnosťou 130 až 150 kg. Odporúčajú sa kvalitné taštičkové matrace najlepšie v kombinácii s latexom alebo pamäťovú penou. U týchto typov totiž takmer nedochádza k preležaniu jadra.

Na dvojlôžko je lepšie voliť dve samostatné matrace ako jednu veľkú. Nielenže partnerom zvyčajne nemusí vyhovovať rovnaká tvrdosť, ale často tiež patrí do odlišných hmotnostných kategórií, a iba jeden typ by obom nevyhovoval. Okrem toho sa tiež s oddelenými matracmi lepšie manipuluje.

Ďalšie parametre

Priedušnosť

Priedušnosť by si mali strážiť najmä ľudia, ktorí sa viac potia (niekedy to môže byť aj 1 liter potu na noc). Zostatková vlhkosť a látky v pote obsiahnuté (tuky, soli, šupinky kože) totiž zostávajú vo vnútri matraca. Tá, pokiaľ nie je dostatočne odvetraná, vytvára ideálne prostredie pre množenie roztočov, baktérií a plesní. Navyše sa tak zvyšuje riziko predčasného preležania, a teda znehodnoteniu lôžka.

Cirkulácii vzduchu výrazne napomáhajú priečne prierezy či medzery v jednotlivých vrstvách či vrstvy z vysoko priedušných prírodných materiálov – kokosového vlákna, konských vlasov, ale napríklad aj morskej trávy alebo vlákien Agáve. Množenie nežiaducich mikroorganizmov možno zabrániť špeciálnou antibakteriálnou úpravou.

Životnosť matrace

Pokiaľ pri výbere narazíte na údaj o životnosti vybraného produktu, berte ho s rezervou. Niektorí výrobcovia ponúkajú záruku až 15 alebo dokonca 25 rokov. Jedná sa však skôr o reklamný trik, pretože každý materiál sa pri častom používaní nakoniec opotrebuje. Na bežné opotrebovanie sa pritom reklamácie nevzťahujú.

Bežné typy zvyčajne vydrží 7-10 rokov, výnimočne 15 rokov. To, že už doslúžili, najčastejšie spoznáte podľa proležených miest predovšetkým v bedrovej oblasti, prípadne podľa pretláčanie pružín (u pružinových typov). Hoci môžu niektoré výrobky vydržať dlhšie ako 7 rokov, z hygienického i zdravotného hľadiska sa odporúča ich po uplynutí tejto doby vymeniť.

Vrchná matrac

Ak musíte spať na nepohodlných rozkladacích pohovkách, plánujete na nich pohodlne ustlať hosťom či z nejakého dôvodu nechcete meniť existujúce starú nepohodlnú posteľ, môžete si zaobstarať tzv. vrchnú matrac (často sa stretnete aj s termínmi podložka, topper, prístelok alebo krycí či pristielková matrac) .

Jedná sa o tenké matrace s hrúbkou 1 až 6 cm, ktoré možno zrolovať. Obvykle sú vyrobené z dutého vlákna a disponujú najrôznejšími antibakteriálnymi úpravami (striebro, Aloe vera a i.).

Podložky zlepšujú celkový komfort pri spánku, zabezpečujú hygienu lôžka a veľmi ľahko sa perú – jednoducho ich celé vložíte do práčky. Po stranách sú opatrené gumovými pásky, ktoré zabezpečujú dokonalú fixáciu k existujúcej matrac.

Topper možno zohnať v mnohých veľkostiach podľa rozmeru vášho lôžka (napr. 90×200 cm, 140×200 cm, 160×200 cm, existujú však aj podložky na dvojlôžko), často navyše môžete v akcii zakúpiť dve podložky na matrac za cenu jednej.

Frekvencia použitia

Pri výbere si tiež nezabudnite položiť otázku, ako často a kde budete matrac používať.

Pre každodenné používanie vyberajte medzi vysoko kvalitnými produktmi s dlhou životnosťou. Verte, že sa vám investícia skutočne oplatí. V tomto prípade je výber skôr individuálnou záležitosťou, voliť tak môže matrac penové, pružinové sendvičové, gélové či z prírodných materiálov.

Pokiaľ bude lôžko využívané len príležitostne (napr. na chate či chalupe) spravidla postačí lacnejšie penové, sendvičové či pružinové typy, prípadne môžete zvoliť obyčajné a veľmi lacné molitanové matrace. Pre hostí môžete zvážiť tiež kúpu skladacích či nafukovacích matracov (napr. gumotextilných).

Do hotelov a ubytovní sú vhodné vyššie typy s vysokou životnosťou, zvyčajne pružinové alebo taštičkové.

Pri cestovaní (najmä autom, pretože ponúka väčší úložný priestor) využijete rozkladacie či nafukovací (lepšie samonafukovací) matrace (napríklad do stanu), ktoré možno v menších veľkostiach zohnať tiež do detských cestovných postieľok. Pokiaľ chcete na cestách dopriať pohodlie aj svojim domácim miláčikom, na trhu nájdete aj špeciálne matrace pre psy.

Vek používateľa

Tiež vek používateľa hrá pri výbere nezanedbateľnú úlohu. Deťom (ktoré odrástli postieľkam) sa odporúčajú pevnejšie typy strednej tvrdosti, ktoré sú vzdušné (často s kokosovým vláknom) a zvyčajne opatrené antibakteriálnou úpravou. Pre menšie deti vždy voľte zásadne bezzónové typy a vyhýbajte sa produktom z lenivej peny, ideálne sú tvrdšie, ktoré udržujú chrbticu v rovine. Pre odrastenejšie deti (od 10 rokov) sú vyhovujúce skôr tvrdšie zónové matrace.

Dospelí ľudia spravidla volia daný typ podľa osobných preferencií.

Pre staršie osoby sa odporúčajú vyššie, mäkšie a elastickejšie typy ideálne s antibakteriálnou úpravou. Seniori tiež s obľubou využívajú polohovateľných roštov, ktoré môžu byť dokonca motorovej. Pri vysokom veku človek je vhodné vyberať tiež s ohľadom na prípadné zdravotné ťažkosti.

Zdravotné problémy

Mnoho ľudí trápi nielen v staršom veku bolesti chrbta, kĺbov a iné zdravotné ťažkosti. Úľavu od bolesti môže priniesť tiež vhodne zvolenej lôžko. Pri výbere sa obvykle stretnete so zdravotnými a ortopedickými matracmi. Aký je medzi nimi rozdiel?

Pre zdravotné je typické, že sú označené niektorým z certifikátov. Jedná sa o najrôznejšie typy – hypoalergénne, hygienické či vhodné pre osoby dlhodobo pripútané na lôžko (tzv. antidekubitné matrace, ktoré zabraňujú vzniku preležanín). Odporúčame si vždy overiť pravosť daného certifikátu. Medzi najznámejšie patrí EUROLATEX Eco Standard, Ökotest Standard 100, Bureau Veritas, testovanie prístrojom Ergochceck alebo certifikáty z klinického testovania (pri ktorých sa názvy líšia podľa konkrétneho pracoviska).

Na rozdiel od zdravotných sú ortopedické matrace určené pre osoby, ktoré trpia bolesťami chrbta či kĺbov, efektívne totiž rozkladajú váhu celého tela, podporujú kostrový systém a uvoľňujú napätie vo svaloch.

Údržba

Či už zvolíte akýkoľvek typ matrace, je nutné o ňu tiež vhodne starať. Prezradíme vám niekoľko typov, ktoré výrazne predĺži jej životnosť a zároveň zvýši váš komfort.

Otáčanie a vetranie

Veľmi dôležité je matrac pravidelne otáčať, čím zabezpečíte jej rovnomerné zaťaženie. Väčšina z nás je totiž zvyknutá spať najčastejšie iba v jednej polohe, kvôli čomu dochádza k nerovnomernému zaťaženiu lôžka. Miesta, na ktoré je vyvíjaný väčší tlak, potom majú tendenciu mäknúť a vytvárať priehlbiny.

Preklápať ju preto približne po jednom mesiaci užívania, najlepšie večer pred spaním. Ak by ste ju obrátili hneď ráno, zamedzili by ste tak odparení vstrebané vlhkosti, čím by mohlo dôjsť k nepríjemnému zapareniu.

Veľmi vhodné je ju tiež pravidelne vetrať ideálne na čerstvom vzduchu (v lete ju môžete napríklad oprieť o stenu na balkóne). Vetranie účinne zabráni množeniu roztočov či plesní.

Odporúčame tiež pravidelné vysávanie matraca (napríklad zakaždým pri výmene posteľnej bielizne). Lôžko tak zbavíte prachu, nečistôt a roztočov. Nielenže tým skvalitníte spánok, ale zamedzíte aj tomu, aby sa nečistoty postupne dostali až do vnútornej výplne, kde by sa mohli stať živnou pôdou najrôznejším mikroorganizmom.

Čistenie

Okrem otáčania a vetranie je samozrejme dôležité tiež čistenie poťahu matraca aj posteľnej bielizne.

Mnoho matracov je vybavené snímateľným povlakom, ktorý veľmi uľahčuje odstraňovanie nečistôt. Uistite sa, že poťah je prateľný minimálne na 50 ° C (vysoká teplota zabíja nežiadúce roztoče a baktérie). Ten potom jednoducho vyberiete v práčke.

Ak si však vyberiete typ bez snímateľného poťahu, budete sa musieť spoľahnúť na ručné čistenie. V prípade znečistenia sa odporúča použiť vlhkú handričku s šetrným čistiacim prostriedkom. Dávajte však pozor, aby ste látku príliš nepremáčal, vlhkosť totiž prospieva hubám a plesniam. Voda by sa tiež nikdy nemala dostať dovnútra.

Po čistení je dôležité nechať matrac vyschnúť (najlepšie na čerstvom vzduchu). Pri sušení ju nezabudnite otáčať, aby dôkladne preschla. Nikdy ju nesušte opretú o radiátor, niektoré druhy pien znáša vyššiu teplotu veľmi zle, taví sa a deformujú.

Pri výbere vhodného čistiaceho prostriedku dávajte prednosť tým, ktoré sú priamo určené na čistenie daného typu. Predovšetkým penové matrace sú veľmi citlivé na niektoré chemikálie používané v čistiacich prostriedkoch.

Vzhľadom na zložitosť ručného čistenia však odporúčame zakúpiť radšej matrac so snímateľným poťahom, prípadne poťah dodatočne dokúpiť. Pokiaľ ide navyše o lôžko pre malé deti, nie je od veci zaobstarať aj špeciálne poťah, ktorý je z jednej strany nepriepustný.

Aký poťah zvoliť

Každý poťah (chránič) na matrac by mal mať dobré hygienické a cirkulačné vlastnosti, samozrejme by mal byť tiež príjemne mäkký. Pre alergikov zvoľte poťahy so špeciálnou antialergénnej úpravou či obsahom striebra (tie sú vhodné tiež pre osoby trpiace nadmerným potením). Pre maximálny komfort môžete zvoliť poťah s letnou a zateplenou zimnou stranou.

Pre deti nosiaci plienky a osoby, ktoré trápia problémy s inkontinenciou je namieste špeciálna ochrana matraca. Veľmi dobrou voľbou sú v tomto prípade poťahy so špeciálnou nepriepustnou, ale priedušnou úpravou. Prípadne môžete zvoliť náhradný poťah na matrac, nepremokavý chránič či špeciálne nepriepustné podložky (zvyčajne sa vyrába pre bežnú veľkosť postele 90×200 cm). Matracové chrániče možno väčšinou zohnať za rozumnú cenu, investícia sa vám preto určite oplatí.

Ak vlastníte veľkú partnerskú matrac, vyberajte radšej poťahy, ktoré možno rozdeliť na dve časti. Jeden veľký poťah by sa totiž do klasickej práčky nemusel vojsť.

Ako vybrať rošt

Matrac nikdy neukladajte na pevnú dosku, narušili by ste tak cirkuláciu vzduchu, čím by dochádzalo k ukladaniu vlhkosti vnútri a k ​​množeniu nežiadúcich baktérií a rastu plesní. Výnimkou sú iba pružinové typy, ktoré sa s doskovými roštami znesú, pretože sú samy o sebe dostatočne vzdušné. Pre ostatné typy sú však vhodnejšie klietky, lamelové či doštičkové rošty.

Latové rošty

Latové rošty patrí medzi najlacnejšie na trhu. Zvyčajne sa vyrába zo smrekového dreva, ale nie sú tak pružné ako lamelové rošty. Z tohto dôvodu sú vhodné predovšetkým pre penové a taštičkové matrace, ktoré znesú aj tvrdšie povrch.

Tento typ roštov sa spravidla odporúča osobám s nižšou telesnou hmotnosťou (do 60 kg) a deťom. Pri výbere tiež dávajte pozor na to, aby od seba boli jednotlivé laty vzdialené maximálne 6 cm (väčšie medzery môžu spôsobiť deformáciu matraca).

Lamelové rošty

V súčasnej dobe patrí medzi najobľúbenejšie lamelové rošty. Medzi ich prednosti radíme najmä vynikajúca priedušnosť a pružnosť. Lamely sa skvelo prispôsobí telu aj matrac, a navyše predlžujú jej životnosť. Výber je veľmi bohatý, môžete tak vyberať zo širokej škály najrôznejších prevedení.

Lamely sa obvykle vyrábajú z bukového či brezového dreva, ktoré je veľmi pružné. A spravidla sú uložené v textilnom puzdre. Na bežné lôžko s dĺžkou 200 cm býva použilo minimálne 28 lamiel, pričom rozostupy medzi nimi by mali byť maximálne 5 cm. Zvyčajne platí, že čím viac lamiel rošt tvorí, tým je pohodlnejšie.

Nosnosť lamelových roštov sa väčšinou pohybuje od 80 kg do 130 kg (prípadne až do 150 kg). Veľmi vhodné sú pre penové alebo latexové matrace, naopak úplne nevhodné sú pre pružinové typy.

Polohovacie lamelové rošty

Okrem bežného lamelového roštu môžete zakúpiť tiež polohovací lamelový rošt, ktorý oceníte pri čítaní knihy, sledovanie televízie či ak chcete uľaviť unaveným nohám (spodná časť roštu je možné zdvihnúť).

Existujú tiež polohovacie lamelové rošty na motorový pohon, ktoré sa ovládajú stlačením tlačidla. Tie sú ideálnym riešením pre osoby so zníženou pohyblivosťou, pre seniorov alebo dlhodobo chorých. Pre polohovateľné rošty nie sú vhodné pružinové matrace a tie s kokosovou vrstvou. Voľte tiež radšej nižší typ, ktorý sa ľahšie prispôsobí prehnutie roštu.

Doštičkové rošty

Doštičkové rošty sú tvorené doštičkami (výkyvnými tanieri), ktoré sú vzájomne spojené. Veľmi dobre sa preto prispôsobujú telesnej polohe a tlaku jednotlivých častí tela.

Odporúčané sú pre osoby dlhodobo pripútané na lôžko či pre seniorov. Vhodné sú pre všetky typy matracov a rad doštičkových roštov je polohovateľná (často s motorovým pohonom). Ich obstarávacia cena je však výrazne vyššia, než je tomu u ostatných typov.

Cenové relácie

Cenu matraca ovplyvňuje mnoho faktorov – najmä ide o kvalitu a typ použitých materiálov, veľkosť a vlastnosti. Obvykle si tiež priplatíte, ak budete chcieť vyrobiť matrac atypických rozmerov na mieru. Všeobecne však možno povedať, že spolu s cenou rastie aj kvalita.

Pre lepšiu orientáciu vám predstavíme štyri základné kategórie spolu so všeobecnými charakteristikami produktov, ktoré do nich spadajú:

  • do 100 euro,
  • od 100 do 200 euro,
  • od 200 do 400 euro,
  • nad 400 euro

Najnižšia cenová kategória

Do stovky zoženiete zvyčajne najlacnejšie penové polyuretánové matrace všetkých stupňov tvrdosti. Väčšinou sa jedná o bezzónové matrace, nájdeme tu však aj výnimky (najčastejšie päťzónové). Tieto výrobky pre nižšiu kvalitu doporučujeme len pre príležitostné využitie (na chaty, pre hostí a pod.). Pre každodenné použitie sú určené výrobky z vyšších cenových hladín.

Stredná cenová kategória

V rozmedzí od 100 do 200 eur si vyberie väčšina nenáročných užívateľov. Nájdeme tu širokú škálu najrôznejších typov všetkých stupňov tvrdosti, často sedmizónových – od penových (najčastejšie polyuretánových) a latexových, cez sendvičové až po pružinové (často taštičkové) či tie s obsahom prírodných materiálov (kokosové vlákno).

Do tejto kategórie spadajú aj lacné partnerské matrace (zvyčajne v akcii 1 + 1 zadarmo) či menej kvalitné ortopedické, ktoré však príliš neodporúčame (najmä nie pre osoby s vážnejšími zdravotnými problémami).

Vyššia cenová kategória

Ak investujete do novej matrace túto sumu, dočkáte sa veľmi vysokej kvality. V tejto cenovej relácii si spravidla vyberú aj náročnejší užívatelia. Výber je skutočne veľmi široký a zahŕňa všetky stupne tvrdosti aj všetky typy, vrátane matracov z latexu, lenivej (pamäťové) alebo studenej peny. Zahŕňa tiež kvalitné ortopedické typy. Výnimočne sa tu nachádzajú i gélové a partnerské matrace či výrobky z prírodných bio olejov.

Samozrejmosťou je členenie do 7 zón, možnosť zvoliť rôznu tvrdosť v rámci jedného produktu a použitie prírodných materiálov (kokosové vlákno, výnimočne konská vlásie), ktoré skvele odvádza vlhkosť a zabraňujú rastu nežiaducich mikroorganizmov. Poťah býva veľmi často opatrený antibakteriálnou vrstvou (zo striebra či výťažkov z Aloe vera).

Najvyššia cenová kategória

Najluxusnejšia produkty kúpite nad 400 €. Okrem najlepších bežných matracov PUR penových, sendvičových či pružinových, sa tu nachádza veľké množstvo výrobkov z latexu, bio, lenivých (viskoelastických) či studených pien. Neprekvapí ani gelové typy či výrobky so špeciálnymi vrstvami z konských vlasov či vlákien Agáve. Časté sú tiež špecializované ortopedické produkty určené pre osoby dlhodobo pripútané na lôžko či s obmedzenou hybnosťou. Na svoje si tu prídu tiež alergici a osoby so špeciálnymi požiadavkami.

Štýl spánku

Spíte na boku

Celá váha vášho tela je rozložená na relatívne malú plochu vášho boku. V tom prípade je vhodnou voľbou niektorá z mäkších matrací, ako sú matrace klasické PUR peny alebo matrace z lenivej peny.

Spíte na bruchu

Väčšina ľudí čo spí na bruchu, nemá rada pamäťovú penu, pretože sa do nej ako trošku prepadnete. Sú pre nich príjemnejšie tvrdšie matrace.

Spíte na chrbte

Môžete si vybrať z akéhokoľvek typu matraca, podľa vašich preferencií. Nemusíte sa vyhýbať tvrdším ani mäkkým matracom.

Tipy na záver

  1. Matrac doporučujeme vyskúšať v špecializovaných predajniach a tzv. štúdiách zdravého spánku. V ideálnom prípade zostaňte niekoľko minút ležať v polohe, v ktorej najčastejšie spíte, vyskúšajte tiež polohu na boku a sledujte, či je chrbtica v rovine. Príliš mäkký typ spoznáte podľa toho, že sa vám pri polohe na chrbte prepadá bedrovú oblasť.
  2. V niektorých predajniach je možné vyskúšať určitú matrac cez noc. Ak preto chcete mať istotu, navštívte niektorú z nich.
  3. Počítajte s tým, že niekoľko prvých nocí sa môžete na novom lôžku cítiť nepohodlne. To sa často deje aj v prípade, že ide o plne vyhovujúce produkt. Do dvoch týždňov by ste si mali zvyknúť. Ak sa to nestane, daný produkt radšej vymeňte za iný.
  4. Mnohí užívatelia dávajú prednosť lacným posteliam s roštom, ktoré možno zakúpiť vrátane matraca (zvyčajne sa jedná o veľkosť dvojlôžka 160×200 cm, 180×200 cm alebo jednolôžka 120×200 cm, 140×200 cm). V tomto prípade si však vždy overte kvalitu všetkých častí.
  5. Okrem špecializovaných predajcov môžete hľadať rady tiež na internete. Nájdete tam nespočet užívateľských recenzií, víťaza nezávislých testov (napr. DTest) a rebríčky top a naj matracov na trhu.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo