Ako vybrať stan

Stan patrí medzi základné vybavenie každého milovníka turistiky, cykloturistiky, horolezectvo aj najrôznejších expedičných výprav. Využijete ho ale aj na festivaloch, v kempoch pripadá na záhrade. Nech už Zháňate akýkoľvek typ, u všetkých platí to isté: na stanu veľkú Mero závisí, ako si dobrodružstvo užijete. Preto sa oplatí jeho výberu venovať náležitú pozornosť. Pripravili sme pre vás článok, ktorý vám pomôže vybrať ten nej stanovuje presné pre vás.

Test stanov 2023

Testovanie sme podrobili celkom päť rôznych typov stanov (rodinné, turistické i expedičné). Zaujímala nás predovšetkým odolnosť (najmä proti vetru, dažďu a mechanickému poškodeniu), kvalita prevedenia, použité materiály, spôsob a kvalita odvetranie, stabilita konštrukcie, počet predsieňou (apsíd), reálna kapacita, obstarávacia cena a samozrejme tiež hmotnosť či rozmery v zbalenom stave.

SEDCO Horizont 4

Typrodinný
Počet osôb4
Tvartunel
Využitiejedna sezóna
Dvojplášťová konštrukciaáno
Samonosná konštrukcianie
Moskytiéraáno
Počet krížení prútov0
Počet predsieni1
Počet apsíd0
Počet vchodov1
Počet ventilačných otvorov2
Vodný stĺpec tropika2000 mm
Vodný stĺpec podlážky2000 mm
Materiál tropikapolyester
Materiál spálnenylon
Materiál podlážkypolyethylen
Materiál prútovsklolaminát
Farba tropikamodrá / oranžová / zelená
Plocha predsiene3,4 m²
Rozmery spálňe (d x š x v) v cm240 x 210 x 145 cm
Celkové rozmery (d x š x v) v cm400 x 210 x 145 cm
Hmotnosť4,8 kg

Rodinný stan Sedco Horizont 4 je určený pre 4 osoby a medzi jeho prednosti patrí najmä výrazne nízka obstarávacia cena.

Stavba tohto modelu je ľahká a aj bez návodu ju zvládne naozaj každý. Veľkosť je dostatočná až pre 4 osoby (najlepšie dvoch dospelých a dve deti). Výhodou je veľká predsienka o ploche 3,4 m², do ktorej možno bez problémov uložiť batohy a iné vybavenie.

Dvojplášťová konštrukcia tohto modelu je vyrobená z lacných materiálov, a to konkrétne tenkého polyesteru. Podlážku tvorí polyetylén veľmi nízkej kvality. Jedná sa len o tenkú tkaninu, ktorú ľahko prerazí dokonca aj ostrejšie steblo trávy. Pod Horizont 4 preto odporúčame dokúpiť footprint potrebných rozmerov. Aj napriek udaný vodný stĺpec 2 000 mm, do stanu pri dlhšie trvajúcom daždi začalo zatekať.

Bohužiaľ kvalita prevedenia je príliš nízka. Švy a očká, do ktorých sa navliekajú prúty, majú tendenciu sa skutočne ľahko trhať. Sklolaminátové prúty sa pri väčšej záťaži (napr. Silnejší vietor) ľahko zlomí. Podobne kotviace kolíky ohne i dieťa.

Medzi pozitíva patrí dva vetracie otvory, ktoré pomerne dobre odviatiu prebytočnú vlhkosť. Horizont 4 je navyše v zbalenom stave pomerne malý a predovšetkým ľahký (váži len 4,8 kg). Zložito sa ale skladá do prepravného obalu, ktorý by mohol byť väčší.

Horizont 4 je lacný a priestranný rodinný stan, ktorý je ideálny pre nocľah za letné teplé noci. Do zlého počasia a na dlhšiu dovolenku je ale úplne nevhodný a nemôžeme ho na tieto účely odporučiť.

  • výrazne nízka obstarávacia cena
  • dostatočný vnútorný priestor
  • ľahká stavba
  • nekvalitné materiály
  • nízka kvalita prevedenia
  • výrazne nízka odolnosť proti vode i mechanickému poškodeniu
  • nevhodný do zlého počasia
Zistiť cenu

JUREK Nano 1

Typultraľahký turistický
Počet osôb1
Tvartunel (kosoštvorec)
Využitietri sezóny
Dvojplášťová konštrukciaáno
Samonosná konštrukcianie
Moskytiéraáno
Počet krížení prútov0
Počet predsieni0
Počet apsíd0
Počet vchodov1
Počet ventilačných otvorov1
Vodný stĺpec tropika3000 mm
Vodný stĺpec podlážky10000 mm
Materiál tropikapolyester s PU záterom
Materiál spálnenylon s hydrofóbnú úpravou
Materiál podlážkypolyester s PU záterom a silikonizáciou
Materiál prútovdural
Farba tropikazelená
Plocha predsiene-
Rozmery spálňe (d x š x v) v cm300 x 140 x 100 cm
Celkové rozmery (d x š x v) v cm300 x 140 x 100 cm
Hmotnosť1,65 kg

Ultraľahký turistický stan Nano 1 od českej firmy Jurek je určený pre 1 osobu (prípadne 1 dospelého a 1 dieťa alebo dva drobnejšie dospelých). Medzi jeho prednosti patrí najmä nízka váha, dobrá odolnosť a malé rozmery v zbalenom stave.

Rozmery tohto modelu (dĺžka 300 cm) z neho robí vynikajúci stan pre vysoké osoby (pohodlne sa do neho zmestí aj človek meracie viac ako 2 metre). 140 cm na šírku ponúka dostatok priestoru pre uloženie batohu i vybavenie, nič preto nemusíte nechávať vonku. Navyše sa v ňom pohodlne posadíte aj prezliecť.

Kvôli snahe výrobcov znížiť hmotnosť Nano 1 nedisponuje žiadnou predsieňou ani apsidou. Obývací priestor je preto zároveň tiež úložným. Prekvapivo veľký vnútorný priestor však umožňuje pohodlné nocovanie tiež jednej dospelej osobe a dieťaťu. Pomerne dobre sa do neho zmestia ale aj dve nižšie a štíhle osoby. V takomto prípade sa ale samozrejme rapídne zmenší úložný priestor, uloženie dvoch menších batohov je ale aj napriek tomu možné. Úplne jedinečnú prednosťou Nano 1, ktorú u ostatných modelov tohto typu budete hľadať len ťažko, je vynikajúci pomer celkovej hmotnosti a veľkosti vnútorného priestoru, ktorý ponúka.

Potešila nás tiež neuveriteľne rýchla a jednoduchá stavba aj skladanie, ktoré je dané jednoduchosťou celej konštrukcie. Stavanie je jednoduché aj z toho dôvodu, že tropiko i vnútorný stan sú opatrené suchým zipsom, ktorým možno obe časti pevne spojiť. Pri stavbe preto stačí len prevliecť prút a zaistiť kotviacimi kolíkmi (upínacie lanká nie sú do bežných podmienok potreba). Celý postup pritom trvá menej ako päť minút. Vďaka tejto vlastnosti sa Nano 1 stavia ľahko aj za dažďa alebo za tmy.

Nano 1 je dvojplášťový model vyrobený z veľmi kvalitných materiálov. Odolnosť tropika je 3 000 mm vodného stĺpca, podlážky potom 10 000 mm. Aj pri silnom dlhotrvajúcom daždi nedošlo k prieniku vody. Nevýhodou je len absencia predsiene alebo apsidy pred vchodom. Pri otvorení za dažďa totiž vždy naprší dovnútra, čo je do istej miery dané aj atypickým tvarom konštrukcie.

Medzi výhody neobvyklého kosoštvorcového pôdorysu však patrí vynikajúci odvod vlhkosti, a to aj napriek tomu, že je tento model vybavený len jedným ventilačným otvorom. Prekvapila tiež dobrá odolnosť voči vetru a celková stabilita konštrukcie. Tento tvar má však tiež svoje nevýhody. Nájsť rovné miesto s dĺžkou 3 m nie je vôbec jednoduché. Bohužiaľ ak sa to nepodarí, často nedá tropiko vypnúť natoľko, aby sa aspoň v jednom mieste nedotýkalo spálne, čím bohužiaľ dochádza k prenikaniu vlhkosti dovnútra stanu.

Nano 1 sa navyše kvôli horšie cirkulácii vzduchu príliš nehodí pre použitie v sparnom lete. Jednoducho vám v ňom bude s najväčšou pravdepodobnosťou horúco. To je dané ako len jedným vetracím otvorom, tak hustejšie tkanou moskytiérou. Schopnosť zadržať teplo však oceníte za chladnejších nocí.

Chválime tiež (na dvojplášťový model skutočne malé) rozmery v zbalenom stave (16 x 42 cm). Súčasťou balenia sú okrem iného tiež ľahké duralové kolíky a opravná sada.

Nano 1 vyniká skvelým pomerom ceny, kvality a hmotnosti, navyše sa pýši veľkým vnútorným priestorom, ktorý je u tohto typu stanov skôr výnimočný. Ak preto patríte medzi užívateľov, ktorí cestujú sami a uprednostňujú nízku hmotnosť a malé rozmery v zbalenom stave, Nano 1 vám môžeme vrelo odporučiť. Môžete si byť istiť, že tento model vás pred nepriazňou počasia veľmi dobre ochráni.

  • dobrý pomer cena / kvalita
  • nízka hmotnosť
  • veľký vnútorný priestor
  • malé rozmery v zbalenom stave
  • vysoká kvalita prevedenia
  • kvalitné materiály
  • vysoko stabilná konštrukcia
  • odolnosť proti vetru, vode i mechanickému poškodeniu
  • veľmi jednoduchá stavba
  • chýba predsieň alebo apsida
  • pri otvorení za dažďa dovnútra zateká
  • nevhodný do parného leta
Zistiť cenu

MSR Elixir 3

Typturistický
Počet osôb3
Tvargeodetický
Využitietri sezóny
Dvojplášťová konštrukciaáno
Samonosná konštrukciaáno
Moskytiéraáno
Počet krížení prútov2
Počet predsieni2
Počet apsíd0
Počet vchodov2
Počet ventilačných otvorov2
Vodný stĺpec tropika1500 mm
Vodný stĺpec podlážky3000 mm
Materiál tropikapolyester s PU záterom
Materiál spálnepolyamid s hydrofóbnú úpravou
Materiál podlážkypolyamid s PU záterom a silikonizáciou
Materiál prútovdural
Farba tropikašedá, zelená, šedočierna, zeleno-červená
Plocha predsiene1,63 m²
Rozmery spálňe (d x š x v) v cm172 x 213 x 104 cm
Celkové rozmery (d x š x v) v cm324 x 213 x 104 cm
Hmotnosť3,1 kg

Turistický stan MSR Elixir 3 je určený pre 3 osoby a vyniká nízkou hmotnosťou aj veľmi malými rozmermi v zbalenom stave.

Stavba je pomerne jednoduchá, a to aj napriek tomu, že ide o zložitejší geodetický tvar. Je ale potrebné dbať na to, aby boli všetky časti dostatočne vypnuté kotviacimi kolíkmi a upínacími lankami, a tropiko sa tak nedotýkalo vnútorného stanu. Bez toho totiž do spálne zateká vyzrážaná vlhkosť z tropika.

Konštrukciu tvoria dva duralové prúty doplnené dodatočnú tyčou, ktorá vypína predsiene. Tie sú spolu dve – na každej strane jedna. Samozrejmosťou sú dva vchody a dva ventilačné otvory, vďaka ktorým dochádza k dobrej cirkulácii vzduchu.

Vďaka takmer kolmým stenám je priestor vo vnútri skutočne prekvapivo veľký a komfortný. Bez problému sa v ňom možno posadiť alebo prezliecť. Elixir 3 je určený maximálne pre tri dospelé osoby, vhodnejšie je ale pre dve dospelé osoby a jedno (alebo dve menšie) deti. Úložný priestor oboch predsiení sa ukázal byť dostatočný aj pre objemnejšie batohy a vybavenia. Chválime tiež pohodlný vchod a vysokú stabilitu konštrukcie.

Hoci sa jedná o dvojplášťový model, je možné využiť len tropiko a postaviť ich na footprinte zvlášť. Footprint je totiž súčasťou balenia. Chválime tiež výrazne ľahké prúty a kolíky. Po zbalení elixír 3 získate naozaj malý balíček formátu 20 x 51 cm.

Všetky použité materiály tropika, spálne aj podlážky sú kvalitné, ale zároveň veľmi tenké. Výrazne nízkej hmotnosti je však dosiahnuté čiastočne na úkor odolnosti. A hoci sa stan za silného dažďa správal skvele – netieklo doň a s prudkým vetrom si tiež dobre poradil, otázkou je, ako sa v podobnej situácii zachová za niekoľko rokov. Podlaha je napríklad natoľko tenká, že použitie footprintu je takmer nutnosťou.

Elixir 3 je model, ktorý vyniká výrazne nízkou hmotnosťou, vysokou kvalitou, stabilitou a komfortom. Otázkou zostáva odolnosť do budúcnosti, pretože je vyrobený zo skutočne tenké syntetickej tkaniny. Ak však zháňate stan pre 3 osoby, rozhodne by ste na Elixir 3 nemali zabúdať.

  • nízka hmotnosť
  • veľký vnútorný priestor
  • vysoký komfort
  • samonosnosť
  • variabilita (možno postaviť len tropiko)
  • malé rozmery v zbalenom stave
  • vysoká kvalita prevedenia
  • stabilná konštrukcia
  • odolnosť proti vetru a vode
  • vyššia nákupná cena
  • nižšia odolnosť proti mechanickému poškodeniu
  • tenká podlaha vyžaduje použitie footprinte
Zistiť cenu

COLEMAN Galileo 5

Typrodinný
Počet osôb5
Tvartunel
Využitiejedna sezóna
Dvojplášťová konštrukciaáno
Samonosná konštrukcianie
Moskytiéraáno
Počet krížení prútov0
Počet predsieni1
Počet apsíd0
Počet vchodov2
Počet ventilačných otvorov1
Vodný stĺpec tropika3000 mm
Vodný stĺpec podlážky3000 mm
Materiál tropikapolyester s PU záterom
Materiál spálnepriedušný nylon
Materiál podlážkypolyethylen
Materiál prútovlaminát
Farba tropikazelenošedá
Plocha predsiene8,7 m²
Rozmery spálňe (d x š x v) v cm210 x 335 x 195 cm
Celkové rozmery (d x š x v) v cm470 x 335 x 195 cm
Hmotnosť15,8 kg

Rodinný stan Coleman Galileo 5 je určený až pre 5 osôb a disponuje tiež veľmi priestrannou predsieňou, v ktorej môžu v prípade potreby prenocovať ďalší ľudia. Medzi jeho prednosti patrí najmä veľký a komfortný obytný priestor, v ktorom je možné sa bez problému postaviť. V prípade potreby sa do neho zmestí aj cestovná detská postieľka.

Hoci sa jedná o väčšie rodinný model, stavba je pomerne jednoduchá, sú k nej ale potrebné dve osoby. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o tunelovú konštrukciu, prúty sa v žiadnom mieste nekrižuje, a je teda potrebné celú konštrukciu zaistiť dostatočným počtom kotviacich kolíkov. Výsledná stavba je však prekvapivo pevná a odolná aj voči silnejšiemu vetru.

Použité materiálypomerne kvalitné. Pri stavbe je ale potrebné dbať na čo najväčšie napnutie tropika, ktoré sa nesmú dotýkať stien vnútorného stanu. Ak v niektorých miestach nedopatrením ku kontaktu dôjde a na týchto miestach sa tropiko trochu prevesí, pri silnejšom daždi sa tu drží voda a po krátkom čase začne voda tkaninou pretekať dovnútra.

Výhodu však vidíme vo vysokom komfortu usporiadanie vnútorného priestoru. Veľkou spálňu pre päť osôb, možno rozdeliť pomocou ľahkej prepážky na dve miestnosti. Jedná sa však skôr o symbolickú prepážku, keďže ide len o kus tenké látky. Za skutočne praktická však považujeme veľká sľudová okná v predsieni, ktorá je možné zatemniť rolovatelnými clonítkom. V predsieni možno navyše pohodlne sedieť na stoličkách, prípadne tu môžu prespať ďalšie osoby. Oceňujeme tiež pomerne dobré vetranie pomocou jedného veľkého ventilačného otvoru.

Celková kvalita prevedenie je ale skôr nižšia. Úchyty podlážky spálne nepôsobí príliš pevne (môže dôjsť k ich vytrhnutiu). Prúty sú navyše vyrobené z laminátu, ktorý sa ľahko láme a štípe. Ide o kompromis, ktorý je s ohľadom na veľkosť tohto modelu a nižšiu obstarávaciu cenu nutnosťou. Nevýhodou je tiež vyššia hmotnosť Galilea 5.

Tento model by sme mohli vzhľadom na jeho komfort a veľkosť odporučiť pre letnú dovolenku do kempu. S ohľadom na horšie odolnosť voči dažďu ale odporúčame zvážiť aj ďalšie ponuky.

  • nižšia obstarávacia cena
  • veľký priestor
  • vysoký komfort
  • odolnosť proti vetru
  • nízka odolnosť proti vode
  • nižšia kvalita prevedenia
  • nevhodný do zlého počasia
  • vysoká hmotnosť
Zistiť cenu

HUSKY Felen 3-4

Typexpedičný
Počet osôb3-4
Tvarkopule
Využitietri sezóny
Dvojplášťová konštrukciaáno
Samonosná konštrukciaáno
Moskytiéraáno
Počet krížení prútov5
Počet predsieni1
Počet apsíd0
Počet vchodov2
Počet ventilačných otvorov2
Vodný stĺpec tropika7000 mm
Vodný stĺpec podlážky11000 mm
Materiál tropikapolyester s PU záterom
Materiál spálnepriedušný nylon
Materiál podlážkypolyester s PU záterom
Materiál prútovdural
Farba tropikačervená, zelená
Plocha predsiene2,7 m²
Rozmery spálňe (d x š x v) v cm220 × 185 × 135 cm
Celkové rozmery (d x š x v) v cm355 × 200 × 135 cm
Hmotnosť5,6 kg

Expedičný stan Husky Felen 3-4 je vhodný pre 3 až 4 osoby. Medzi jeho prednosti patrí najmä veľmi dobrá odolnosť voči vetru, ktorá je daná pevnou konštrukciou tvorenou štyrmi duralovými prúty.

Stavanie tohto modelu je aj napriek pomerne veľké množstvo dielov jednoduché a zaberie okolo 10 minút. Chválime veľkú predsieň, do ktorej možno uložiť veľké množstvo batožiny, možno v nej pohodlne variť a v prípade núdze v nej môže prenocovať ďalšia osoba. Bohužiaľ predsieň nemá podlážku.

Spálňa je priestranná, možno sa v nej pohodlne posadiť a ocenia ju aj ľudia s vyššou postavou. Komfortná je pre tri dospelé osoby, pre štyri dospelé osoby je vhodná len v krajnej situácii. Ideálne môže byť ale aj pre štvorčlennú rodinu s dvoma deťmi.

Felen 3-4 je dvojplášťový model vyrobený z kvalitných materiálov. Prekvapivo dobre odoláva silnému vetru, je samonosný a môže sa pochváliť vynikajúcou cirkuláciou vzduchu. Navyše je možné postaviť len tropiko. Obrovské mínus ale vidíme v množstve dielov, z ktorých je vyrobený. S počtom dielov totiž súvisí tiež veľké množstvo spojov a švov. U niektorých kusov tohto modelu bohužiaľ švy nie sú dostatočne pevné a pri silnejšom alebo dlhšie trvajúcom daždi nimi preteká dovnútra, čo je u tohto typu stanu úplne neprijateľné. Spoje sú navyše používaním výrazne namáhané, čím dochádza k ich ďalšiemu slabnutiu. Felen 3-4 preto rozhodne nemožno považovať za expedičný model vhodný do extrémnych podmienok. Nepoteší ani vyššia hmotnosť.

S ohľadom na problematicky riešené šití jednotlivých dielov tropika u niektorých kusov tohto modelu, ho bohužiaľ nemôžeme odporučiť. Nespĺňa totiž požiadavky (odolnosť voči vode), ktoré sú pre expedičné modely úplne zásadné.

  • vysoký komfort
  • samonosnosť
  • variabilita (možno postaviť len tropiko)
  • stabilná konštrukcia
  • vynikajúcu odolnosť proti vetru
  • vysoká hmotnosť
  • nízka odolnosť proti vode
  • nespĺňa požiadavky pre expedičné stany
Zistiť cenu

Dôležité otázky

Výber stanu nie je nikdy jednoduchý, a to nielen pre laikov, ale aj pre skúsených turistov. Niekedy sú proste požiadavky také, že je ťažké alebo dokonca nemožné, nájsť vyhovujúce model. Napriek tomu sa o to môžete pokúsiť. Najskôr je nutné si urobiť jasno v tom, čo od stanu očakávate. Skúste si preto čo najpresnejšie odpovedať na šesť základných otázok, ktoré vám pomôžu si ujasniť, aký by mal váš stan byť.

  1. Na aký účel ho mienite využívať? Obstarávate stan na záhradu pre deti, do kempu na dovolenku, na turistiku do hôr alebo do extrémnych podmienok?
  2. Pre koľko osôb bude určený? Koľko ľudí bude v stane spať? Pôjde len o dospelých alebo aj deti? Koľko vecí by sa do neho malo okrem osôb vojsť?
  3. Ako často ho budete používať? V akých ročných obdobiach a klimatických podmienkach? Čo všetko by mal vydržať?
  4. Je pre vás dôležitá hmotnosť a rozmery v zbalenom stave? Plánujete voziť stan autom alebo preferujete pešie túry naľahko?
  5. Aká je miera pohodlia, ktorú vyžadujete? Aká veľkosť je ideálna? Potrebujete predsienku na uskladnenie vecí alebo varenie?
  6. Ako vysokú finančnú čiastku ste ochotní investovať? Ako kvalitný by mal byť?

Odporúčame vám si odpovede prehľadne spísať podľa dôležitosti, akú pre vás jednotlivé body majú. Získate tak krátky zoznam, ktorý vám pomôže pri orientácii.

Najčastejšie mýty o stanoch

Skôr než sa vrhnete na jednotlivé typy a parametre, ktoré vám s výberom pomôžu, pokladáme za dôležité najskôr vyvrátiť niekoľko zažitých mýtov, ktoré okolo stanov panujú.

Nízka hmotnosť je zásadná

Hoci je snom každého turistov čo najľahší batoh, dôležitejšie ako nízka hmotnosť je vhodná kombinácia všetkých vlastností (tvaru, veľkosti, kvality použitých materiálov, odolnosti atď.). Ak je jeden z parametrov vyhnaný do extrému, je takmer isté, že sa to negatívne odrazí na tých ostatných. Extrémne nízka hmotnosť preto bohužiaľ často vedie k výrazne nižšej odolnosti a životnosti, a odolný stan naopak nemôže vážiť pod jeden kilogram na osobu. Vždy je preto nutné urobiť kompromis.

Čím vyššia vodný stĺpec, tým lepšie

Ak patríte medzi bežných užívateľov, ktorí zháňajú turistický stan, vodný stĺpec veľkej väčšiny modelov je plne dostatočný, konkrétne vám postačí hodnoty už okolo 1 500 mm pre tropiko (vrchná vrstva stanu brániaca prenikaniu zrážok) a 2 000 mm pre podlážku.

Tunelový tvar je nepoužiteľný pri silnom vetre

Je pravdou, že kopulovitý alebo ešte lepšie geodetický tvar je pre použitie vo vetre vhodnejšie, najmä fúka ak je z rôznych strán. Tunelový tvar sa ale lepšie hodí pre situácie, ak fúka vietor len z jedného smeru. Pokiaľ ho v postavíte po smere vetra, je jeho tvar čo sa odolnosti týka absolútne neprekonateľný.

Typy stanov

S otázkou ohľadom účelu a spôsobu využitia (tj. kde a ako často ho budete používať) súvisí základné rozdelenie stanov na päť typov:

  • rekreačné a rodinné,
  • párty a plážové,
  • turistické a trekové,
  • ultraľahké,
  • expedičné.

Tieto typy sa líšia hlavne svojimi rozmermi, hmotnosťou, konštrukcií či obstarávacími nákladmi.

Rekreačné a rodinné stany

U tohto typu sa predpokladá využitie len niekoľkokrát do roka, a to najmä v nenáročných podmienkach (tj. na záhradách, v kempoch, na lúke pod.) A predovšetkým v letnom období. Medzi dôležité parametre patrí rozmery, konštrukcia a obstarávacia cena. Vzhľadom k tomu, že sú často prevážané automobilom a nevyužívajú sa príliš často, hmotnosť a odolnosť bývajú zanedbateľné.

Podľa počtu osôb, pre ktoré sú určené je možné rozdeliť na malé a veľké, ktoré sú určené pre 4 a viac osôb a označujú sa skôr ako rodinné stany. U všetkých veľkostí je však kladený dôraz na veľkosť, komfort, súkromie a maximálne pohodlie. Určené sú spravidla pre dlhotrvajúce pobyt na jednom mieste. Vzhľadom k vysokej hmotnosti a rozmerom v zbalenom stave sú absolútne nevhodné pre prenášanie na chrbte pri turistike. Tiež ich stavba väčšinou zaberie pomerne veľké množstvo času.

Najčastejším tvarom je kopula alebo tunel s konštrukciou z laminátových alebo oceľových tyčiek a podlahou z PVC alebo polyetylénu (PE). Vzhľadom k použitým materiálom bývajú ťažšie (zvyčajne viac ako 2 kg na osobu). Pre rodinné stany sú navyše typické veľké predsiene, oddelené spálne a množstvo úložného miesta. Väčšinou je možné sa v nich bez problému postaviť.

  • pre kempovanie väčšieho počtu osôb
  • dostatočne priestranné
  • vysoký komfort a súkromie
  • iba pre občasné využitie
  • výrazne vysoká hmotnosť a nízka odolnosť
  • veľké rozmery v zbalenom stave
  • stavba zaberie veľa času

Párty a plážové stany

Párty (niekedy tiež záhradné) prístrešky (často nožnicové konštrukcie) a plážové stany patrí do úplne špecifické kategórie. Párty prístrešky sú určené pre organizovanie osláv, posedenie s priateľmi, grilovanie pod., Ich hlavnou úlohou je ochrana proti slnku a nepriazni počasia. Podobne plážové stany či prístrešky majú predovšetkým chrániť pred slnkom, prípadne vetrom na dovolenke pri vode. S ohľadom na odlišné využitie tieto dva modely v článku úplne vypustíme.

Turistické a trekové stany

Stany pre turistiku sú zvyčajne trojsezónne, ich využitie je teda oveľa širší – možno ich so sebou brať na kempovanie, vodu, cyklistický výlet, na hory i dlhé treky (pre náročnejších akcie sú však vhodnejšie expedičné modely). U tohto typu je absolútne zásadná hmotnosť (niekedy aj menej ako 1 kg na osobu), objem v zbalenom stave a odolnosť, až potom nasleduje cena či komfort.

Spravidla sú menšie, určené pre 1 až 4 osoby. Tvar býva kopulovitý, geodetický aj tunelovitý, prípadne tzv. áčkový. Konštrukcia potom takmer výhradne z duralových prútov, ktoré sú síce drahšie, ale vyznačujú sa nižšou hmotnosťou a výrazne vyššou odolnosťou. Tropiko býva ľahké, samozrejmosťou je nepremokavý záter a silikonizácia. Podlaha je vyrobená najčastejšie z polyamidu s PU záterom.

Podľa počtu osôb nezabudnite zohľadniť aj počet vchodov a veľkosť úložného priestoru. Pre 4 nocľažníkov bude jeden vchod málo (predstavte si, že najvzdialenejšie spáč bude musieť prekračovať zostávajúce tri, pokiaľ sa bude chcieť dostať von). Dva vchody majú aj tú výhodu, že jeden z nich býva často chránený proti vetru, a je preto možné vliezť do stanu, bez tam nafúkal dážď alebo sneh. Myslite tiež na dostatok úložného priestoru pre batožinu, predsiene, prípadne menšie apsidy (polkruhový alebo mnohouholníkový výklenok z hlavného priestoru).

  • univerzálne použitie
  • nízka hmotnosť
  • prijateľné rozmery v zbalenom stave
  • vyššiu odolnosť
  • jednoduchá a rýchla stavba
  • nižšia komfort
  • menej využiteľného vnútorného priestoru
  • pre nižší počet osôb

Ultraľahké a cyklistické stany

Tento typ predstavuje špecifickú kategóriu stanov, pre ktoré je typická výrazne nízka hmotnosť (bežne menej ako 1 kg na osobu) a minimálne rozmery v zbalenom stave. Tieto prednosti sú však často vyvážené nižšou odolnosťou proti poveternostným vplyvom, často nižšia životnosťou a veľmi nízkym komfortom.

Často ide o výrazne ľahké stany pre 1 alebo 2 osoby, ktoré sa hodia na turistiku alebo cykloturistiku. Vyhľadávajú je väčšinou osoby, ktoré preferujú cestovanie naľahko s čo najmenším batohom.

  • mimoriadne nízka hmotnosť
  • výrazne malé rozmery v zbalenom stave
  • jednoduchá a rýchla stavba
  • nižšia odolnosť
  • nízky komfort
  • menej využiteľného vnútorného priestoru
  • pre nízky počet osôb

Expedičné stany

Expedičné modely sa od ostatných typov líši predovšetkým vysokou odolnosťou, životnosťou a jednoduchosťou stavby (tá je v nepriaznivých podmienkach zásadná) a to na úkor hmotnosti i komfortu. Rozhodne preto nepatrí medzi najľahšie, ale môžete si byť istí, že vás veľmi dobre ochráni aj pri skutočne extrémnom počasí (na horách alebo napríklad v džungli). Určené sú zvyčajne pre 2 a viac osôb (niekedy až 6). Typická býva tiež výrazne vyššia nákupná cena. Je ale vysoko pravdepodobné, že vám vydrží dlhé roky.

Z konštrukčného hľadiska ide často o kupoly a tunely s viacerými krížením prútov, vďaka ktorým je dosiahnuté samonosnosti a vysokej odolnosti proti nárazom vetru, dažďu aj ťažké snehovej pokrývke. Materiál prútov býva takmer výhradne zo zliatin duralu. Stavba je naviac výrazne jednoduchá a je ju možné zvládnuť v silnom vetre, tme aj pri chumelenici v rukaviciach.

Úplnou samozrejmosťou sú kvalitné a extrémne odolné materiály tropika i podlahy so silikonizáciou. Výrobcovia týchto stanov sa samozrejme snaží aj o minimalizáciu hmotnosti, čo sa prejavuje znížením komfortu. Samozrejmosťou bývajú predsiene určené na uloženie batohov a ďalšieho vybavenia, ktoré poskytujú potrebné závetrí tiež pre varenie pod.

  • mimoriadne vysoká odolnosť
  • pre celoročné použitie v extrémnych podmienkach
  • veľmi kvalitné materiály
  • výrazne jednoduchá a rýchla stavba
  • vysoká obstarávacia cena
  • vyššia hmotnosť aj rozmery v zbalenom stave
  • nízky komfort

Rozdiel medzi jednoplášťovými a dvojplášťovými stany

Stany môžeme rozdeliť aj podľa toho, či sú tvorené jednou či dvoma vrstvami, odtiaľ jednoplášťové a dvojplášťové.

Jednoplášťové stany

Tento typ je jednoduchšie, pretože je tvorený len jednou nepremokavou vrstvou, ktorá zahŕňa strechu aj podlážku (tj. strecha a podlaha sú spojené). Medzi výhody patrí najmä nižšia hmotnosť, menšie rozmery v zbalenom stave a ľahšie stavba. Nevýhodou je však vysoká kondenzácie vnútornej vlhkosti, kvôli čomu môžu byť steny stanu vlhké až do tej miery, že po nich stekajú kvapky vody (od ktorých pochopiteľne ľahko navlhne všetko vybavenie). Niektoré jednoplášťové modely sú preto tvorené polopriepustnou membránou, ktorá kondenzácii do istej miery bráni.

Dvojplášťové stany

Dvojplášťový typ je tvorený dvoma vrstvami: vrchná nepremokavá vrstva (tropiko) zabraňuje prieniku zrážok, kdežto priepustná vnútorná vrstva (vnútorný stan), ktorého súčasťou je aj podlaha, bráni kondenzácii pár. Pary prejdú vnútornou vrstvou a vyzráža sa na vnútornej strane tropika. Vzhľadom k tomu, že tropiko nie je spojené s vnútornou vrstvou a v ideálnom prípade sa jej v žiadnom mieste nedotýka, nadmerná vlhkosť v podobe kvapiek stečie po tropiku, bez toho aby sa dostala dovnútra.

Dvojplášťové modely sú pre svoju praktickosť obľúbenejšie a všeobecne častejšie. Musíte však počítať s vyššou hmotnosťou, väčšími rozmermi v zbalenom stave a o niečo náročnejšie stavbou.

Dôležité parametre

Ak už máte jasno v tom, za akým účelom si budete stan robiť, môžete sa zamerať na dôležité parametre, ktoré vám pomôžu pri výbere konkrétneho modelu. Jedná sa hlavne o:

  • tvar,
  • veľkosť a kapacitu,
  • materiál,
  • hmotnosť,
  • odolnosť,
  • veľkosť v zloženom stave,
  • obtiažnosť a rýchlosť stavby,
  • počet vchodov,
  • ventilačné otvory a priedušnosť,
  • farbu.

Tvar

Tvar stanu do výraznej miery určuje jeho vlastnosti, najmä odolnosť voči poveternostným vplyvom, mieru komfortu, veľkosť vnútorného priestoru a rozhoduje aj o tom, ako ľahko sa bude stavať.

Prinášame vám prehľad štyroch základných tvarov, s ktorými sa môžete pri výbere najčastejšie stretnúť. Ide o stany:

  • kopulovité,
  • tunelovité,
  • geodetické
  • a „áčkové“.

Kupolovitý tvar

Kopula patrí medzi najčastejšie tvary. Tvorí ju spravidla dva prúty, ktorých konce sú umiestnené do štyroch rohov a krížia sa presne veprostřed. Tie môžu byť doplnené ďalšími prúty, ktoré majú za úlohu spevniť predsiene a vchodmi.

Výhodou tvare kupoly je samonosnosť (pri niektorých modeloch dokonca netreba kotviť do zeme a naťahovať upínacie lanká) a rýchla stavba. Jedná sa o veľmi stabilnú konštrukciu, ktorá ponúka dostatok vnútorného priestoru (steny nie sú strmé) a je dostatočne odolná proti vetru (pričom platí, že čím viac prútov bolo použité, tým odolnejšie, ale aj ťažšie stan bude). Nevýhodou je zvyčajne vyššia hmotnosť. Konštrukciu v tvare kupoly nájdeme u všetkých typov.

Medzi základné prednosti tvare kupoly patria: odolnosť, stabilita, samonosnosť, priestrannosť a rýchla stavba.

Tunelovitý tvar

Tunely vyžadujú použitie aspoň jedného prútu, spravidla sa však stretneme s dvoma až troma prútmi. Tento typ je ale potrebné vždy ukotviť, keďže nie je samonosný (odporúča sa tiež použitie upínacích laniek). Stavba navyše môže byť trochu zložitejšie a časovo náročnejšie, nie je to ale pravidlom. Na druhú stranu tunelovitý tvar ponúka najlepší pomer vnútorného priestoru k hmotnosti stanu, bývajú preto ako priestranné, tak zároveň ľahké.

Ak postavíte tunel po smere vetra, ktorý veje stále rovnakým smerom, môžete si byť istí, že mu veľmi dobre odolá, aj keď bude skutočne silný. Pokuje ho ale postavíte bokom, alebo sa smer vetra zmení, jeho odolnosť sa rapídne zníži (potom záleží na tom, ako kvalitne ho máte ukotvený).

Medzi prednosti tunelovitého tvare patrí najefektívnejšie využitie vnútorného priestoru, vďaka čomu sa pýši nízkou hmotnosťou a rozmermi v zloženom stave. Nevýhodou býva väčšie množstvo prútov, nesamonosnost a s ňou súvisiace horšie odolnosť.

Geodetický tvar

Geodetický tvar je úplne špecifickým typom. Podobá sa kopulovitému, býva ale spravidla väčšie a jeho konštrukcia obsahuje väčšie množstvo prútov, ktoré sa krížia v dvoch a viacerých bodoch. Vďaka tomu sú väčšinou samonosné a oveľa stabilnejšie, ale aj ťažšie ako kopula.

Výhodou geodetického tvaru je vynikajúca stabilita a odolnosť proti nepriaznivým vonkajším podmienkam. Medzi nevýhody patrí vyššia hmotnosť aj rozmery v zbalenom stave a zložitejšie stavba.

„Áčkový“ tvar

Tzv. áčko (v tvare strechy) je v súčasnosti najmenej používaný tvar a narazíte na neho skôr výnimočne (obvykle u retro stanov). Dôvod, prečo sa od neho upustilo je ten, že jeho vnútorný priestor nebol využitý tak efektívne ako je tomu u ostatných typov. Jeho konštrukcia navyše patrí k tým menej odolným a musela byť zaistená kolíky a napnutá pomocou upínacích laniek.

Na rovnakom princípe sa však aj naďalej vyrába niektoré špeciálne typy stanov (tzv. trapy), čo sú ultraľahké prístrešky, ktorých konštrukciu nepodporujú prúty ani tyče, ale trekové palice. Jedná sa o extrémne ľahké stany, ktoré majú v zbalenom stave miniatúrne rozmery. Nehodí sa ale do náročných podmienok.

Medzi výhody tvare písmena „A“ patrí prevažne výrazne nízka hmotnosť, malé rozmery v zbalenom stave a jednoduchá stavba. Sú však málo odolné a ich vnútorný priestor je nedostatočný.

Veľkosť a kapacita

Veľkosť voľte vždy podľa počtu osôb, prípadne množstvo batožiny, ktoré sa do stanu musí vojsť. Veľkosť by tiež mala maximálne zodpovedať potrebám užívateľa. Stany sú väčšinou určené pre 1, 2, 3, 4 až 6 osôb, čomu zodpovedajú aj ich rozmery. Udávané sú ale spravidla rozmery vonkajšie, preto si vždy radšej overte tiež vnútorné rozmery.

Pre 1 osobu počítajte minimálne 55 až 60 cm na šírku, čo je približne šírka karimatky alebo nafukovací matrace (napr. pre 3 osoby by sa mala šírka stanem pohybovať okolo 165-180 cm). Ideálne dĺžku zistíte pripočítaním 25 cm k výške najvyššej postavy (napr. pre osobu vysokú 175 cm bude ideálna dĺžka stanu 200 cm).

Pri výbere rodinných a rekreačných modelov, ktoré sú určené pre kempovanie, sa samozrejme vyššie uvedenými rozmermi riadiť nemusíte. V takom prípade si totiž môžete dovoliť vyššiu hmotnosť, alebo dokonca aj viac spální.

Predsiene

Okrem rozmerov obytnej časti stanu hrajú svoju úlohu aj rozmery pridružených priestor (prístreškov), najmä predsieňou a apsíd. Ak zvolíte menšie predsieň, celková hmotnosť stanu bude nižšia, ale príliš toho do nej neschováte. Vo veľkej predsieni si naopak môžete uvariť, uschovať batohy a ďalšie vybavenie.

Apsidy

Niekedy sú apsidy voľne zamieňané za predsiene, ale v skutočnosti je medzi nimi rozdiel. Apsida je presah tropika nad podlahou, teda cíp tropika ktorý sa zvyčajne vypína kolíkmi. Kdežto predsieň býva podopretá samostatným prútom a vytvára teda ďalší stanový priestor. Predsiene navyše umožňujú ďaleko efektívnejšie odvetranie než apsidy.

Apsidy sú určené pre úschovu menších vecí (topánok, jedného batohu a pod.), Kdežto predsiene sa hodí aj pre varenie alebo uloženie väčšieho množstva vecí.

Vnútorné úložné priestory

Súčasťou väčšiny stanov sú vrecká a sieťky vo vnútornom priestore, ktoré využijete na uloženie drobností (mobilného telefónu, svetlá, okuliarov a pod.). A najmä niektoré veľké rodinné modely bývajú vybavené samostatnou vnútornú miestností slúžiace na uloženie vecí.

Materiál

Materiál použitý na výrobu jednotlivých častí, tj. tropika, vnútorného stanu aj prútov je dôležitý hneď z niekoľkých hľadísk: odolnosti, životnosti a celkovej hmotnosti.

Vonkajší stan (tropiko)

Vonkajšia vrstva je vyrobená zo syntetickej tkaniny, konkrétne z polyamidu alebo polyesteru. Medzi ich vlastnosti patrí vodeodolnosť a odolnosť proti prefúknutiu vetrom. Samozrejmosťou je úprava pomocou polyuretánového záteru alebo úprava na báze silikónu (občas sa používa oboje).

Ak sa obávate pretrhnutia, odporúčame voliť tzv. ripstopovou štruktúru látky, ktorá zabráni ďalšiemu zväčšovaniu trhliny. Tento typ látky spoznáte na prvý pohľad, jej štruktúra totiž tvoria malé štvorčeky.

Renesanciu prežíva tiež bavlnené tropiko, prípadne s prímesou polyesteru. Bavlna pri namočení nasiakne a zväčší objem, čím zabráni prepustenie vody. Zásadnou výhodou je lepšia priedušnosť. Kvôli vysokej hmotnosti sa ale nehodia pre turistické stany a využíva sa len u veľkých rodinných modelov.

Vnútorný stan

Vnútorný stan (nazývaný niekedy tiež spálna) býva väčšinou zhotovený zo sieťoviny (nylonu) alebo iné dobre priedušné tenkej látky, prípadne z ich kombinácie. Okrem priedušnosti látka izoluje a chráni pred vetrom.

Pomerne často sa spálne vyrába v žltej farbe, ktorá priestor vo vnútri opticky zväčší, presvetlí a celkovo zútulnia.

Podlaha

Podlaha býva často vyrobená z rovnakých materiálov ako vonkajší stan (tropiko) – polyesteru alebo polyamidu, len s väčšou odolnosťou voči vode. Pri lacnejších modeloch sa používa PVC, ktoré je ťažšie a náchylnejšie na popraskanie, čo odolnosť proti vode znižuje. Najlacnejšie typy podláh sú vyrobené z polyetylénu (PE), ktorý nie je takmer vôbec odolný proti pretrhnutiu ani vode.

Moskytiéra

V súčasnej dobe je moskytiéra už bežnou súčasťou každého stanu. Obvykle ju možno rozopnúť a zapnúť pomocou zipsu. Primárne slúži ako ochrana proti hmyzu, ale výrazne tiež napomáha k správnej cirkulácii vzduchu vo vnútornom priestore. Postrážte si preto, aby bola dostatočne priedušná.

Prúty

Čím viac prútov konštrukcie zahŕňa, tým je pevnejšia. Okrem počtu ale závisí aj od počtu kríženia prútov a materiálu, z ktorého sú prúty zhotovené.

  • Laminát / sklolaminát – jedná sa o najlacnejší materiál s najnižšou životnosťou, ktorý je ťažký a ľahko sa láme a štiepia (môže pretrhnúť tropiko alebo podlážku),
  • Durawrap / wraplex – je špeciálne ošetrený laminát, ktorý má vyššiu životnosť (menej sa láme), ale rovnakú hmotnosť, je tiež drahšie,
  • oceľ – používa sa pre konštrukcie najväčšiech rodinných modelov, pri stavbe sa neohne (je predtvarovaný z výroby), má najvyššiu hmotnosť, ale aj životnosť a nosnosť,
  • dural – je špeciálna zliatinou hliníka, jedná sa o veľmi ľahký materiál, ktorý sa pýši vysokou životnosťou, je drahšie a používa sa u turistických stanov vyššej kvality, jedná sa o najlepšiu voľbu pre bežné použitie,
  • skandium – v skutočnosti sa jedná o zliatinu duralu a skandia, je ľahší a pevnejší ako dural, obstarávacia cena je však veľmi vysoká, preto sa s ním stretneme zriedka (spravidla len u najdrahších expedičných modeloch),
  • karbón / kevlar – jedná sa o absolútne najľahší materiál, ktorý si zachováva vysokú pevnosť, k zohnaniu je len za príplatok u niekoľkých výrobcov expedičných modelov, jeho cena sa často rovná cene samotného stanu.

Okrem prútov sa možno stretnúť aj so stanovými tyčami, ktoré na rozdiel od prútov nie sú ohybné a slúžia výhradne na podopretie častí konštrukcie (napr.apsidy). Vyrábajú sa ale obvykle z rovnakých materiálov ako prúty.

Hmotnosť

Celková hmotnosť je napríklad u rodinných stanov parametrom úplne zanedbateľným, naopak u turistických a hlavne ultraľahkých modelov ide o úplne zásadné kritérium, podľa ktorého sa mnohí užívatelia rozhodujú.

Až na nepatrné výnimky pritom platí, že čím väčšia je kapacita stanu, tým je ťažšie. Ultraľahké stany pre jedného môžu vážiť aj menej ako 1 kg. Ľahké a kvalitné stany pre dvoch zvyčajne váži okolo 2,5 kg. Hmotnosť väčšiny bežných modelov sa pohybuje od 3,5 kg a veľké rodinné stany presahujú hmotnosť 7 kg.

Odolnosť

Odolnosť voči vonkajším vplyvom zahŕňa odolnosť voči pretrhnutiu, vetru, ohňu a vode. Vyššia odolnosť pritom znamená aj vyššiu obstarávaciu cenu. Pokiaľ ale hodláte stanovať v extrémnych podmienkach, doporučujeme nešetriť. Pretekajúcej tropiko vysoko v horách je to posledné, čo by ste si priali.

Úplne zásadná je odolnosť proti vode, ktorú udáva tzv.vodný stĺpec.

Vodný stĺpec

Vodný stĺpec sa uvádza v milimetroch, číslo potom predstavuje počet milimetrov vody, ktorá dopadá pod tlakom s rýchlosťou 80 až 90 km / h, bez toho aby tkaninou prenikla (napr. tropiko s vodným stĺpcom 2 000 mm zadrží pri udanom tlaku vodný stĺpec s výškou dvoch metrov).

Pretože podlážka na rozdiel od vonkajšieho stanu (tropika) vyžaduje väčšiu odolnosť proti vode, líšia sa aj ich vodné stĺpce.

Vodný stĺpec tropika

Vodný stĺpec tropika by mal byť minimálne 1 500 až 2 000 mm, čo je hodnota vhodná pre rodinné stany a kempovanie najmä za letného počasia.

Pre bežnú turistiku voľte vodný stĺpec tropika radšej už od 2 000 do 3 000 mm. Výrazne odolné expedičné modely vyžadujú vodný stĺpec tropika okolo 10 000 mm.

Vodný stĺpec podlážky

Kvalitná podlážka by mala pri výbere zohrávať podstatnú úlohu. Ide totiž o časť, ktorá tesne prilieha k zemi. Z tohto dôvodu je absolútne nevyhnutné, aby bola dostatočne odolná a mala vysoký vodný stĺpec.

Materiály ako PVC fólie tkané z tenkých pásikov sú síce najčastejšie, ale tiež najmenej odolné. Väčšinou sa nachádzajú pri lacných kempovacích a rodinných stanov. Vodný stĺpec sa v tomto prípade pohybuje okolo 3 000 mm.

Naopak polyester a polyamid zaručujú vyššiu odolnosť proti vode, a sú preto vhodné do náročnejších podmienok (pri turistike a niektorých extrémnych športoch). Pre bežnú turistiku by mal byť vodný stĺpec podlahy okolo 5 000 mm, do extrémnych podmienok potom 8 000-10 000 mm.

Platí, že čím je vodný stĺpec vyšší, tým stúpa tiež celková hmotnosť stanu, tkanina je totiž ošetrená špeciálnou viacvrstvovou úpravou. Okrem toho sa zvyšuje tiež obstarávacia cena.

Kvalita švov

Okrem vodného stĺpca si všímajte tiež švov a ich ošetrenie. Ide totiž o slabinu každého stanu (práve skrze švy najčastejšie zateká). Kvalitné švy by mali byť vždy podlepené špeciálnou nepriepustnou páskou.

Väčšina modelov je naviac v súčasnej dobe ošetrená nehorľavou úpravou a je vyrobená z tzv. Ripstopovej látky, ktorá bráni zväčšovanie prípadných trhlín.

Veľkosť v zloženom stave

Hoci veľkosť (kapacita) stanu ovplyvňuje do istej miery aj to, aké rozmery bude mať v zloženom stave, nemusí to byť pravidlom. Výrazne totiž závisí aj od použitých materiálov a množstvo doplnkov.

Veľkosť v zloženom stave je dôležitá prevažne pre turistov a cyklistov, ktorí nemajú miesta nazvyš. Vždy však dávajte pozor, aby skladnosť nebola na úkor kvality a odolnosti.

Obtiažnosť a rýchlosť stavby

Hlavne u turistických a expedičných modelov je výhodné ak stavba zaberie čo najkratšiu dobu. Málokto by sa chcel v daždi, prudkom vetre alebo chumelenici dlhé minúty trápiť s navliekaním prútov, zložitým kotvením a napínaním upínacích laniek. Naopak pri rodinných a rekreačných stanov sa jedná o zanedbateľný parameter.

Vždy vezmite do úvahy aj to, či daný model bez problémov postavíte sami, alebo budete potrebovať pomoc druhej osoby.

Samorozkládací stany

Samostatnú skupinu tvoria tzv. sekundové stany. Jedná sa o samonosné samorozkládací stany (často plážové), ktoré stačí len vytiahnuť z obalu a požadovaný tvar už získajú samy, pretože sú tvorené špeciálnymi prúty tvoriacimi potrebné napätie k napnutiu konštrukcie. Vzhľadom k mäkkej konštrukcii ale nie sú príliš odolné voči nepriaznivému počasiu. Ďalšou nevýhodou je väčší objem v zbalenom stave. Svoje uplatnenie preto nachádza skôr ako prístrešky na pláž alebo letné stany pre občasné využitie.

Nafukovacie stany

Podobným typom sú nafukovacie modely, ktorých konštrukciu miesto pevných prútov tvoria rukávmi, ktorá po nafúknutí získavajú potrebnú pevnosť. Súčasťou balenia býva obvykle tiež ručná pumpa, pomocou ktorej sa konštrukcie nafukuje. Tieto modely sú vhodné skôr pre letné táborenie v kempu alebo na záhrade, spravidla sa jedná o väčšie rodinné stany.

Počet vchodov

Svoju úlohu hrá pri výbere tiež počet vchodov. Iba jeden vchod znižuje celkovú hmotnosť, ale je menej praktický. U stanov pre 1 až 2 osoby je však najčastejšie.

Dva vchody síce o niečo zvýši celkovú hmotnosť, výrazne ale uľahčí prístup a zaisťujú ďaleko lepšie vetranie. Pri modeloch pre viac ako 3 osoby sú dva vstupy takmer nutnosťou.

Ventilačné otvory a priedušnosť

Hneď na začiatok musíme povedať, že neexistuje stan, v ktorom by sa vnútri nezrážala vzdušná vlhkosť (ktorý by sa tzv. nepotil). Žiadny z výrobcov totiž zatiaľ neprišiel s tak dokonalým vetraním.

Bežne sa používajú vetracie otvory, ktorých môže byť rôzny počet, zvyčajne od jedného po štyri alebo i viac (vo výnimočných prípadoch žiadny). Tie môžu byť umiestnené tak v spodnej časti tropika, tak v stredu alebo na vrchole konštrukcie. Každé z týchto umiestnení má svoje výhody aj nevýhody.

Ventilačné otvory v spodnej (príp. stredovej) časti bývajú v úrovni hlavy spiaceho človeka, vďaka čomu lepšie odvádza vydychovaný vzduch a zároveň privádza čerstvý zvonku. Ale vzhľadom k tomu, že teplý vzduch stúpa nahor, nezabráni zrážanie vlhkosti v hornej časti tropika. Odvod vlhkosti preto nie je tak efektívny. Tento typ vetranie býva častý u veľmi malých modelov, tzv. bivakov, ktoré nie sú vybavené vnútorným stanom (tj. sú tvorené iba vonkajším plášťom).

Oveľa častejšie variantou predstavujú vetracie otvory v hornej časti konštrukcie, ktoré zaručujú lepšiu cirkuláciu vzduchu. Výhodou je lepšie odvetrávanie pár (keďže teplý a vlhký vzduch stúpa nahor). Nevýhodou je väčšia únik tepla.

Prúdenie vzduchu a odvodu prebytočnej vlhkosti môže výrazne pomôcť obstaranie stanu s dvoma vchodmi. Umožňujú totiž vytvoriť prievan. Cirkuláciu vzduchu pomôžu tiež predsiene alebo apsidy.

V prípade, že plánujete táboriť v zime, je praktickým doplnkom tiež tzv. snehový golier. Ide o špeciálnu predĺžení tropika, ktoré bránia podfukování vetra a nežiaducemu vniknutiu snehu dovnútra.

Farba

Hoci sa výber farby nemusí zdať na prvý pohľad dôležitý, rozhodne nie je zanedbateľný. Pri voľbe vhodnej farby totiž nejde len o vaše osobné preferencie, prípadne snahu splynúť s okolitou krajinou. Rôzne farby totiž majú rôzne vlastnosti.

Svetlé farby lepšie odrážajú slnečné svetlo, a ich vnútorný priestor sa preto menej zahrieva. Na druhú stranu pozitívnejšie pôsobí na ľudskú psychiku (čo môže byť veľmi dôležité najmä pri dlhšom pobyte v stane) a opticky zväčšujú priestor.

Naopak tmavé farby svetlo pohlcujú, vďaka čomu lepšie vyhrejú vnútorný priestor, horšie ale pôsobí na psychiku a priestor zmenšujú. Veľkou výhodou tkaniny v tmavých farbách je však schopnosť rýchlo schnúť.

Príslušenstvo a doplnky

Hoci súčasťou balenia väčšiny modelov býva tiež väčšie množstvo praktických doplnkov, veľa z nich môžete prikúpiť tiež zvlášť. Medzi toto vybavenie patrí napríklad:

  • stanové kolíky,
  • prúty a tyčky,
  • upínacie lanká,
  • dodatočné predsiene,
  • footprinty,
  • opravné sady,
  • impregnačný spreje.

Stanové kolíky

Kotviace kolíky patria medzi najdôležitejšie príslušenstvo k stanom, bohužiaľ nie vždy bývajú súčasťou balenia skutočne kvalitné kolíky (často sú ťažké a mäkké). Najlepšie kolíky k stanom sú maximálne pevné, ale zároveň ľahké. Z tohto pohľadu sú vynikajúce duralové kolíky, prípadne kolíky zo špeciálneho plastu.

Dôležitý je tiež profil kolíkov. Kolíky s klasickým guľatým profilom možno ľahko ohnúť. Odolnejšie sú so štvorcovým alebo trojuholníkovým prierezom.

V zimnom období nie je možné použiť bežné kolíky (v snehu by nedržali), vyrábajú sa preto špeciálnu snehové kolíky v tvare písmena „U“.

Prúty a tyčky

Vždy je dobré mať v zálohe tiež náhradné prúty (príp. tyčky) k stanu. Môže sa totiž veľmi ľahko stať, že vplyvom príliš silného vetra alebo nešetrného zaobchádzania dôjde k zlomeniu alebo zničeniu niektorého z prútov, celá konštrukcia sa tak väčšinou stáva absolútne nefunkčná.

Upínacie lanká

Upínacie lanka sa používajú na vypnutie tých častí tropika, na ktoré už kolíky nestačí. Našťastie v prípade, že dôjde k pretrhnutiu lanka, môžete ľahko zaobstarať náhradné.

Dodatočné predsiene

Niektorí výrobcovia umožňujú dokúpenia dodatočných predsieňí alebo apsíd, ktorými je možné stan v prípade potreby rozšíriť.

Footprinty

podložky pod stan vyrobené z veľmi pevných a ľahkých materiálov. Ich hlavnou úlohou je ochrana proti pretrhnutiu, prípadne proti vode.

Opravné sady

Opravná sada sa skladá z niekoľkých záplat (zvlášť na tropiko a na podlážku), pevné izolepy pre núdzové zlepenie prútov, ihly a nite pre zašitie švov, prípadne ďalších nástrojov, ktoré sú potrebné k oprave pretrhnutej tkaniny. Ak vyrážate na dlhšiu výpravu, rozhodne by ste ju mali vziať so sebou.

Impregnačné spreje

Na trhu existuje celý rad najrôznejších sprejov zvyšujúcich vodeodolnosť tropika. U väčšiny stanov však impregnácia nie je potrebné. Či je pre váš model vhodná sa dočítate v priloženom návode.

Ako sa starať o stan

Pretože aj stan potrebuje starostlivosť, aby vám dobre slúžil a dlho vydržal, pripravili sme pre vás sedem základných pravidiel, ktoré by ste mali dodržiavať:

  1. Po každom použití stan dôkladne vysušte, a to aj v prípade, že nepršalo. Uvedomte si, že tkanina vždy čiastočne navlhne vplyvom vlhkosti vydychovaného vzduchu.
  2. Po každom použití ho zbavte prípadných nečistôt.
  3. Pokiaľ dôjde k pretrhnutiu, riešte je okamžite, ideálne pomocou záplaty. Predídete tak ďalšiemu poškodeniu tkaniny.
  4. Stan stavajte vždy na vhodnom mieste bez ostrých kameňov, konárov a pod.
  5. Neperte ho v práčke a nevkladajte do sušičky. Nečistoty umyte iba teplou vodou s mydlom a nechajte dôkladne vyschnúť.
  6. Občas premažte zipsy a prúty vhodným silikónovým sprejom alebo technickým olejom.
  7. Stan skladujte na tmavom, suchom a chladnom mieste.

Cenové relácie

Výber samozrejme závisí aj od obstarávacej cene. Cenu určuje nielen kvalita, ale aj účel použitia. Na záhradu vám bude stačiť najlacnejší model zo supermarketu za pár euro, za odolný a ľahký stan vhodný pre náročnejšiu turistiku si ale výrazne priplatíte.

Orientáciu v ponuke vám uľahčíme pomocou piatich základných cenových kategórií:

  • do 40 €,
  • od 40 do 100 €,
  • od 100 do 200 €,
  • od 200 do 400 €,
  • nad 400 €.

Najnižšia cenová kategória

Najlacnejšie modely kúpite už za niekoľko sto korún, zvyčajne sa však jedná len o plážové a jednoduché stanové prístrešky, prípadne detské stany na hranie do izby (obľúbené sú s tunelom, nad posteľ a pod.).

Do 40 € však zoženiete aj najlacnejšie jednoplášťové turistické stany nízkej kvality, spravidla pre 2 osoby. Tieto modely sa hodia pre záhradné stanovanie prípadne letnú noc v prírode. Sú vyrobené z lacných materiálov, čomu zodpovedá aj ich výrazne nízka odolnosť (vodný stĺpec dosahuje väčšinou maximálne 1 000 mm). Prúty bývajú laminátové.

Nižšia cenová kategória

Ak zainvestujete do 100 €, môžete získať už pomerne dobrý model dostačujúca pre kratšie výlety do prírody a na hory, spravidla iba pre jednosezónnych (letné) využitie. Nájdete tu ako turistické, tak i rodinné stany (zvyčajne pre maximálne 4 osoby) a najnižšiu triedu lacných expedičných modelov pre 2 až 3 osoby.

Všeobecne bývajú použité kvalitnejšie materiály, čo zvyšuje celkovú odolnosť. Nevýhodou ale môže byť vyššia hmotnosť. Pre výrobu prútov bol najčastejšie použitý laminát alebo durawarp. Existujú tu však aj výnimky v podobe kvalitných turistických modelov pre jedného, ​​ktoré sú zároveň dostatočne odolné aj ľahké.

Stredná cenová kategória

Do 200 € si vyberú aj náročnejší užívatelia. Jedná sa o najobsiahlejší kategóriu, ktoré zahŕňa všetky typy (rodinné, turistické, ultraľahké, cyklo i expedičné), ktoré sú spravidla trojsezónné, určené pre 2 až 4 osoby (priestranné rodinné stany potom aj pre 5 osôb). Ich odolnosť je na veľmi dobrej úrovni (vodný stĺpec tropika býva vyššia ako 3 000 mm). Bežne sa možno stretnúť aj s mnohými doplnkami aj dvoma vchodmi, samozrejmosťou sú duralové kolíky. Negatívom u väčšiny modelov je predovšetkým vyššia hmotnosť.

Vyššia cenová kategória

V cenovej relácii do 400 € si vyberú užívatelia, ktorí sa uspokoja len s vysokou kvalitou a do prírody vyrážajú skutočne často, prípadne plánujú nocovanie v náročných podmienkach. Do tejto kategórie preto spadajú vysoko kvalitné turistické, ale aj expedičné modely. Okrem toho sem patrí skutočne veľké rodinné stany až pre 6 osôb. Samozrejmosťou je vysoká odolnosť, kvalitné materiály a pomerne nízka hmotnosť (nájdete tu aj vysoko kvalitné ultraľahké modely). Vodný stĺpec tropika väčšinou začína na 6 000 mm.

Najvyššia cenová kategória

Nad 400 € a viac zaobstaráte stany všetkých typov špičkovej kvality. Najmä turistické a expedičné modely sa môžu pochváliť špeciálnymi odľahčenými materiály, pevnou a odolnou konštrukciou a vynikajúcou hmotnosťou. U expedičných typov si navyše môžete byť istí, že vás ochráni aj v skutočne extrémnych podmienkach. Obrovské a luxusné rodinné stany, ktoré pripomínajú skôr malé domy, sú určené až pre 7 osôb a môžu sa pochváliť pevnou konštrukciou a najlepšie odolnosťou. Vďaka tomu môžu stáť na jednom mieste pokojne aj niekoľko týždňov.

Tipy na záver

  1. Niektoré modely umožňujú postaviť len tropiko, bez toho aby ste museli použiť vnútornú časť (spálňu). To sa hodí prevažne ak chcete cestovať naľahko (za priaznivého počasia). Výrazne tak totiž znížite hmotnosť vašej batožiny.
  2. Ak zvolený model nie je vybavený predsieňami ani apsidami, myslite na to, že batohy a vybavenie budete musieť uložiť vnútri priamo v spálni (príp. ich nechať zakryté vonku). Vyberajte preto trochu väčší model s ohľadom na množstvo a veľkosť vecí.
  3. Ak si chcete zaobstarať kúrenie do stanu, vyberajte len vysoko kvalitné výrobky a pri používaní opatrne. Môže totiž veľmi ľahko dôjsť k požiaru.
  4. Ak často cestujete autom, zaujímavým riešením môže byť tiež špeciálný strešný stan, ktorý jednoducho postavíte na streche vášho vozidla.
  5. Pri výbere sa okrem dobrej dostupnosti náhradných dielov a servisu informujte aj o dĺžke záruky.
  6. Ak neviete, akému modelu dať prednosť z hľadiska výrobcu, odporúčame vyberať z preverených značiek stanov: Coleman, Husky, Jurek, Hannah, Pinguin, Ferrino, Vango, Nordisk, Terra Nova, Loap, Hilleberg, High Peak alebo Salewa.
  7. Pre cenné postrehy a skúsenosti s konkrétnymi modelmi odporúčame navštíviť najrôznejšie fóra venujúce sa trekingové výbave. S výberom stanu vám môžu pomôcť tiež užívateľské recenzie a výsledky nezávislých spotrebiteľských testov (napr. DTest), ktoré okrem iného vyhlasujú víťaza a top modely v rôznych kategóriách.
  8. Zavítať môžete tiež na výstavu stanov, čo je typ akcie, na ktorej si môžete vybrané modely prezrieť a často aj vyskúšať.
  9. Pokiaľ si chcete zaobstarať lacný rodinný, párty, rybársky alebo detský stan (napr. obľúbené indiánske teepee), prípadne plážový prístrešok, rozhodne vám odporúčame porozhliadnuť sa tiež po výpredajoch, bazároch pod. Týmto spôsobom môžete výrazne ušetriť. Snímanie turistických a expedičných modelov z bazárov však príliš neodporúčame.
  10. Pre najrôznejšie rodinné akcie môžete využiť aj požičovne stanov, ktoré zaisťujú prenájom najmä párty (záhradných) prístreškov s nožnicovou konštrukciou.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo