Ako vybrať strešný box

Chystáte sa na dovolenku a pred domom sa vám hromadí kopa batožiny, ktoré sa do kufra vášho auta už proste nevojdú? Auto nenafúkne, ale môžete si zaobstarať strešný box, ktorý je ideálnym riešením pre všetky veľké rodiny a malé automobily. S autoboxy tak môžete veľmi elegantne vyriešiť prepravu väčšieho množstva nákladu. Ako ale vybrať strešný box vyhovujúci vašim predstavám a na čo si dať pri jazde s ním pozor vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Test strešných boxov 2023

NázovCelkom
1.NEUMANN Adventure 205Zistiť cenu
85%
2.Thule Pacific 500Zistiť cenu
80%
3.Thule Motion XT XLZistiť cenu
80%
4.Hakr Magic Line 400Zistiť cenu
75%
5.HAKR Magic Line 320Zistiť cenu
60%

Parametre

NázovMateriálRýchloupínací systémMaximálna nosnosť (kg)Objem (l)Hmotnosť (kg)Dĺžka (cm)Šírka (cm)Výška (cm)
1.NEUMANN Adventure 205ABS plast, PMMAáno75460192058446
2.Thule Pacific 500ABS plastáno50320122265537
3.Thule Motion XT XLABS plastáno7550023,521591,544
4.Hakr Magic Line 400ABS plast, PMMAnie 50400151997442
5.HAKR Magic Line 320ABS plast, PS/PEnie50320101856042

Thule Pacific 500

MateriálABS plast
Rýchloupínací systémáno
Centrálny zámokáno
Typ otváraniabočné pravostranné
Maximálna nosnosť50 kg
Farbačierna / strieborná / šedá
Objem320 l
Hmotnosť12 kg
Dĺžka226 cm
Šírka55 cm
Výška37 cm

Montáž Pacific 500 na strechu vozidla je veľmi jednoduchá a zvládne ju skutočne každý. Tento autobox prekvapí tiež veľmi príjemnou hmotnosťou (12 kg), čo výrazne uľahčuje manipuláciu. Kladne hodnotíme aj šírku boxu, ktorá je iba 55 cm. Vďaka tomu sa na strechu automobilu pohodlne vojdú aj dva nosiče na bicykle či kolobežky.

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o dlhý autobox, je nutné myslieť na kompatibilitu so strechou vášho vozidla. Pokiaľ bude dĺžka vyhovovať (tzn. box nebude prečnievať ani vpredu ani vzadu), uistite sa, že priečniky sú od seba vzdialené minimálne 54,5 cm a maximálne 95,5 cm. Ak však vlastníte priečniky s obmedzeným posuvom, ktorých vzdialenosť sa pohybuje od 54,5 cm do 95,5 cm, nemal by byť s montážou problém. Rozstup otvorov určených na uchytenie vo dne boxu, je veľmi variabilný vďaka drážkam, ktoré sú kryté gumovými pásky.

Ak si však nie ste istí, či Pacific 500 bude kompatibilný s vaším vozidlom, ideálnym riešením je na ňom autobox priamo vyskúšať. V mnohých predajniach strešných boxov vám v tejto veci veľmi radi vyjdú v ústrety.

Samotná montáž je zaistená pomocou rýchloupínacieho systému Fast-Grip, ktorý zaručuje veľmi jednoduché uchytenie, ku ktorému nepotrebujete žiadne náradie. Možno ho použiť pri strešných nosičov širokých až 90 mm a vysokých od 18 do 38 mm. Čeľuste montážnej hlavice jednoducho zhora prestrčíte otvory v dne boxe nad priečniky, a utiahnete pomocou ružice tak, aby čeľuste z oboch strán pevne zovreli priečnik.

K otáčania montážne ružicou rozhodne nepotrebujete veľkú silu a zvládne to naozaj každý – nanajvýš do piatich minút tak máte autobox pripevnený na streche vozidla. Pri jazde s autoboxom však dodržujte maximálnu odporúčanú rýchlosť 130 km / h. Pri rýchlejšej jazde môže dôjsť k povolenie čeľustí upínacie hlavice.

Autobox Pacific 500 disponuje iba pravostranným otváraním, pričom zatváranie a otváranie veka zaisťujú dve vzpery s inverznými pružinami. Hoci je vďaka tomu manipulácia s vekom boxu veľmi jednoduchá, pri testovaní občas dochádzalo k tomu, že sa pri zatváraní jedna zo vzpier nesklopili a zostala vystretý.

Podobne tiež, hoci je použitý materiál kvalitný (ABS plast), pri manipulácii s boxom dochádzalo tiež k miernemu vlnenia veka. Tento autobox preto odporúčame otvárať aj zatvárať vždy oboma rukami, aby boli oba okraje dovieranie súčasne.

Pozitívne hodnotíme centrálny zámok s tromi fixačnými bodmi, ktorý zaisťuje bezpečné uzavretie boxu hneď na niekoľkých miestach súčasne pri jedinom otočení kľúčom. Ukázalo sa však, že pri zamykanie je občas nutné pritlačiť na oboch koncoch boxu, aby došlo k správnemu dosadnutia veka, a bolo možné vôbec otočiť kľúčom a autobox uzamknúť.

K výrobe tohto boxu bol použitý kvalitný ABS plast so špeciálnou povrchovou úpravou aeroskin, ktorá boxu dodáva krajšej vzhľad. Kvalitne spracovaná je tiež aerodynamika. Pacific 500 je aj pri vyšších rýchlostiach tichý a nehlučný, sotva o ňom viete. Dobré aerodynamické vlastnosti boxu majú tiež pozitívny vplyv na spotrebu, ktorá je veľmi nízka a pohybuje sa väčšinou pod 20% (v závislosti od rýchlosti jazdy).

Veľmi kladne hodnotíme tiež skutočnosť, že strešný box Pacific 500 je veľmi dobre zaistený voči prieniku vody napríklad pri silnom daždi. Bez problému teda môžete v boxe prevážať spacie vaky, náhradné odevy, topánky a pod. Pri uskladnení batožiny (podobne ako u ostatných strešných boxov) však odporúčame vždy umiestniť najťažšie náklad (až ½ celkovej váhy) doprostred boxu, zostávajúce ¼ celkovej hmotnosti dopredu a ¼ váhy do zadnej časti boxu.

Vzhľadom k tomu, že značka Thule patrí na trhu medzi popredných výrobcov strešných boxov, dostupnosť príslušenstva a náhradných dielov je veľmi dobrá. Nevýhodou je iba jeho vyššia cena. Záruka je 5 rokov.

Zistiť cenu

NEUMANN Adventure 205

MateriálABS plast, PMMA
Rýchloupínací systémáno
Centrálny zámokáno
Typ otváraniaobojstranné
Maximálna nosnosť75 kg
Farbabiela / čierna / strieborná / sivá / imitácia karbónu
Objem460 l
Hmotnosť19 kg
Dĺžka205 cm
Šírka84 cm
Výška46 cm

Vzhľadom k veľkosti a vyššej hmotnosti (19 kg) strešného boxu Adventure 205 odporúčame vykonávať zdvíhanie a vyberanie boxu zo strechy vozidla vo dvoch osobách. Možno ho však inštalovať iba na strešné nosiče široké maximálne 80 mm s výškou do 38 mm. Vždy pritom dodržujte vzdialenosti priečnikov medzi 60 cm a 90 cm.

Pre bežný typ strešných nosičov sú určené rýchloupínacie hlavice, ktoré sa zaisťujú pomocou matíc M8. Akonáhle máte autobox usadený na streche vášho vozidla, spodná časť rýchloupínacieho zariadení (v tvare širokého „U“) jednoducho zhora prestrčíte otvory v dne boxu, podvlečete pod priečniky, utiahnete ružicu a zaistíte maticou M8. Celý postup je veľmi jednoduchý, rýchly a pohodlne ho zvládne aj jeden človek.

Ďalšou možnosťou upevnenia strešného boxu je použitie T-adaptérov. Aby ste ich však mohli využiť, vaše vozidlo musí disponovať alumíniovými priečniky s T-drážkou. Postup je obdobný: T-adaptéry umiestnite do drážky v strešnom nosiči, závit prestrčíte otvorom v dne boxu a zhora zaistíte špeciálne aretačné hlavicou. Tento typ montáže je trochu náročnejšie ako rýchloupínací systém, každopádne umožňuje veľmi pevné uchytenie autoboxu. Oceňujeme tiež skutočnosť, že oba montážne systémy sú súčasťou balenia.

Či už zvolíte akýkoľvek typ montáže, môžete si byť istí, že vám nezaberie príliš veľa času, a to aj pokiaľ ide o váš prvý strešný box, a teda prvá skúsenosť s jeho upevnením. Práca je totiž výrazne uľahčená obojstranným otváraním veka, vďaka čomu sa aj ľudia menšieho vzrastu veľmi ľahko dostanú na potrebné miesta vnútri boxu sprava aj zľava (čo býva problematické najmä u boxov s pravostranným bočným otváraním).

Otváranie a zatváranie veka je umožnené pomocou mechanických dvojčinných vzpier, ktoré sú umiestnené na stredovej osi boxu, a teda umožňujú otváranie na obe strany. A hoci je veko veľké a pomerne ťažké, plast sa pri manipulácii vlní len minimálne (na rozdiel od niektorých aj drahších veľkých boxov). Použité materiály (ABS plast a PMMA) celkovo pôsobí veľmi pevným a odolným dojmom. S prihliadnutím na vyššej hmotnosti boxu je manipulácia veľmi jednoduchá a bezproblémová.

Vďaka spomínanému obojstrannému otváraniu nájdete na každej strane boxu jeden zámok, ktorý ovláda ďalšie tri centrálne body (pri zamykanie samozrejme využijete iba jeden z nich). Veľmi pozitívne hodnotíme tiež puzdro zámku, ktoré je vo vnútri kovovej, a teda odolnejšie voči mechanickému poškodeniu i voči prípadnému násilnému vniknutiu pri krádeži. Potešil nás tiež náhradný kľúč, ktorý je súčasťou balenia.

Do úložného priestoru Adventure 205 sa toho zmestí skutočne veľa (vnútorná dĺžka dosahuje 195 cm a vnútorná šírka 78 cm). Od veľmi objemných batožiny, medzi ktoré patrí napríklad detský kočík, rodinný stan alebo nafukovací čln, až po dlhé bežecké lyže (o maximálnej dĺžke 190 cm), sedem párov zjazdových lyží, päť párov snowboardov, rybárske prúty, turistické krosná alebo spacie vaky. Dokonca – podľa našich skúseností – hoci sa zdá, že už v boxe nie je miesto, zmestí sa tam ešte niekoľko tašiek s oblečením alebo pár náhradných topánok.

Hoci sa tento strešný box pýši nosnosťou 75 kg, nikdy ho nepreťažujte a vždy voľte náklad s maximálnou hmotnosťou radšej o niekoľko kilogramov nižšia. Držte sa tiež zásady správneho uloženie batožiny, kedy najťažšie veci (až tri pätiny celkovej hmotnosti) umiestnite doprostred boxu a zostávajúci náklad do prednej a zadnej časti. Fixácia nákladu vnútri boxu je zaistená dvoma upínacími popruhmi. Pre prevoz lyží doporučujeme dokúpiť niektorý z držiakov lyží, ktorý možno umiestniť vo vnútri boxu.

Hoci sa jedná o extra veľký strešný box, vykazuje veľmi dobré aerodynamické vlastnosti, čo sa pozitívne odráža na miere hlučnosti pri jazde, ktorá je znesiteľná a často si hluk sotva uvedomíte. Miera hlučnosti však samozrejme závisí aj od typu použitých strešných nosičov a rýchlosti vašej jazdy.

Spotreba paliva sa s ohľadom na veľkosť boxu pohybuje tiež v pomerne nízkych hodnotách, a to konkrétne medzi 20-30%.

Zistiť cenu

HAKR Magic Line 320

MateriálABS plast, PS/PE
Rýchloupínací systémnie
Centrálny zámokáno
Typ otváraniabočné pravostranné
Maximálna nosnosť50 kg
Farbabiela / čierna / strieborná / šedá
Objem320 l
Hmotnosť10 kg
Dĺžka185 cm
Šírka60 cm
Výška42 cm

Manipulácia s týmto modelom je veľmi jednoduchá, pretože Magic Line 320 váži iba 10 kilogramov. Samotná montáž na strešné nosiče sa vykonáva pomocou U-profilov a matíc M6. Vždy dbajte na to, aby stredová os strešného boxu lícovala so stredovou osou automobilu, jednoducho povedané, aby bol autobox umiestnený uprostred strechy. Nesmie tiež vpredu presahovať tak, aby bránil výhľadu vodiča na semafory či diaľničné tabule. Tiež by sa malo zabezpečiť pohodlné otváranie piatych dverí vozidla.

Ak ste majiteľovi priečnikov s obmedzeným posunom, ktoré nie je možné nastaviť na rozteč 55-85 cm, budete musieť zvoliť vyhovujúcu typ strešných nosičov alebo iný model autoboxu.

Hoci je montáž pomocou U-profilov už pomerne zastaranú metódou (ktorú postupne vytláčajú najrôznejšie rýchloupínacie systémy), pravdou je, že umožňuje veľmi kvalitné a pevné uchytenie. Počítajte však s tým, že je náročnejšia na čas i vašu zručnosť. Montáž je však možné vykonávať aj v jednom človeku. Pri troche cviku vám zaberie od 10 do 15 minút.

Najskôr si pripravte komponenty potrebné pre uchytenie (tie sú súčasťou balenia Magic Line 320). Do plastových matic vsuňte kovové matice M6. Následne podvlečte kovové upínacie strmene pod priečniky, prestrčte je otvory vo dne boxu, na závity nasaďte plastovou podložkou a dotiahnite maticami M6. Doťahovanie robte bez použitia náradia, iba silou vašich rukách. Vždy tiež dbajte na to, aby boli strmene umiestnené rovnobežne s hranou strešného nosiča.

Ak vlastníte strešné nosiče s T-drážkou, je možné pripevniť Magic Line 320 aj pomocou T-adaptérov, ktoré je však nutné dodatočne dokúpiť.

Nosnosť Magic Line 320 je 50 kg. Náklad vnútri boxu rozložte vždy tak, aby najťažšie veci boli situované v strednej časti boxu (až ½ celkovej hmotnosti nákladu) a zostávajúce batožinu v prednej a zadnej časti (ak toto pravidlo nedodržíte, autobox sa môže na streche vášho vozidla správať neštandardne, a vplyvom príliš ťažkého nákladu uloženého napríklad v prednej časti boxu, môže dôjsť k rozovretia v týchto miestach, čo je za jazdy veľmi nebezpečné).

Pri transporte musí byť náklad zároveň zaistený proti pohybu dvoma upínacími popruhmi, ktoré sú súčasťou balenia. Myslite tiež na nosnosť strechy vášho automobilu, tá musí vydržať súčet hmotnosti nákladu, ale aj priečnikov a samotného autoboxu.

Vzhľadom k tomu, že Magic Line 320 patrí medzi stredne objemné boxy, je vhodný k univerzálnemu využitie pre zimné i letné dovolenky. Možno do neho uložiť až päť párov lyží (len do dĺžky 175 cm) alebo tri snowboardy.

Z našich skúseností však vyplynulo, že práve starostlivé uloženie nákladu je pre tento model strešného boxu zásadný. Najmä na výšku by mala batožina presne zodpovedať objemu boxu, aby nevyčnievala, a nebránila tak uzavretie veka. Pri maximálnom naplnení úložného priestoru je často potreba asistencie druhej osoby, ktorá po celom obvode pritlačí veko k spodnej časti boxu. Až potom je možné box uzamknúť.

Avšak aj napriek tomu, že sme vyskúšali Magic Line 320 naplniť len z polovice, problémom so zámkom sme sa nevyhli. Zámok aj samotný kľúč pôsobí veľmi lacno, pri manipulácii sme mali strach, že kľúč v zámke zalomíme. Navyše bohužiaľ tiež nie vždy zapadol kľúč do zámku tak, aby ním bolo možné otočiť, a box uzavrieť. Občas je preto nutné tlačiť na veko boxu a zároveň hľadať správnu polohu kľúča v zámku, čo je pomerne komplikované. Hoci sa teda jedná o centrálny zámok s tromi fixačnými bodmi, bohužiaľ nesplnil naše očakávania.

Sklamal nás tiež materiál, z ktorého je strešný box Magic Line 320 vyrobený. Je totiž veľmi tenký a mäkký, takže sa pri manipulácii ľahko ohýba. Zatváranie a otváranie veka je preto nutné vždy vykonávať oboma rukami súčasne, čím možno do istej miery predísť vlnenie veka a jeho zlému dosadnutie k zvyšnej časti boxu. Bohužiaľ tiež dno boxu nie je nijako vystužené a je spevnené iba špeciálnym tvarovaním.

Jednoznačne tiež odporúčame zaobstarať variantu Magic Line 320 vždy v lesku (na konkrétnej farbe nezáleží). U lakovaného prevedenia bol totiž pri výrobe veka použitý kvalitnejší materiál, ktorý sa toľko nekrúti, je celkovo pevnejšia a dosahuje dlhšej životnosti.

Pri tejto cenovej kategórie neprekvapia iba jednostranné bočné otváranie, ktoré uľahčujú dvojčinné vzpery. Aerodynamické vlastnosti sú však veľmi dobré. Aj pri vyšších rýchlostiach (výrobca doporučuje maximálna rýchlosť 130 km / h) autobox takmer ani nepočujete. Spotreba pohonných hmôt tiež nie je vysoká a pohybuje sa okolo štandardných 20% (v závislosti od rýchlosti jazdy).

Veľmi nás potešila tiež vodeodolnosť. Ani keď je Magic Line 320 vystavený hustému dažďu, nezateká do neho. Môžete v ňom teda bez strachu prevážať spacie vaky, náhradné odevy alebo napríklad topánky.

Zistiť cenu

Thule Motion XT XL

MateriálABS plast
Rýchloupínací systémáno
Centrálny zámokáno
Typ otváraniaobojstranné
Maximálna nosnosť75 kg
Farbabiela / čierna / sivá / strieborná / titan
Objem500 l
Hmotnosť23,5 kg
Dĺžka215 cm
Šírka91,5 cm
Výška44 cm

Strešný box Motion XT XL má veľmi variabilný systém upínania so špeciálnymi posuvnými pásmi, a je teda možné ho bez problémov uchytiť na všetky strešné nosiče, ktorých rozstup sa pohybuje medzi 56 a 93 cm. Pri montáži dbajte na to, aby bol box umiestnený v strede strechy tak, aby sa kryla stredová os boxu so stredovou osou vozidla.

Keďže Motion XT XL patrí medzi ťažké strešné boxy (23,5 kg), odporúčame vykonávať vyzdvihnutie na strechu automobilu vždy v dvoch osobách. Samotná montáž je ale už veľmi jednoduchá a pohodlne ju zvládne za niekoľko málo minút iba jeden človek.

Vykonáva sa pomocou rýchloupínacie ružice s čeľusťami. Tieto čeľuste je nutné zhora prestrčiť cez otvory v dne boxu a následne ružicu uťahovať až do doby, než začujete zreteľné cvaknutie. Ide o signál, že montáž prebehla úspešne. Manipulácia s rýchloupínacím systémom Power-Click je veľmi jednoduchá, nie je potrebné vynaložiť žiadne úsilie, a preto ju zvládne naozaj každý.

Ak dávate prednosť uchytením pomocou T-drážky, budete si musieť dokúpiť sadu T-adaptérov Thule 696-5 (pre vozidlá BMW) alebo štandardný 20 mm Thule 697-5.

Motion XT XL spĺňa okrem ľahkej montáže aj ďalšie štandardy bežné v tejto cenovej kategórii. Skvelým príkladom môže byť obojstranné otváranie a veľmi prepracovaný systém uzamykania boxu Slide-Lock.

Tento nový systém využíva oddelené funkcie uzavretie a uzamknutie. Pred otvorením štandardne otočíte kľúčom v zámku o 45 ° smerom nahor, a následne musíte ručne odistiť poistku, ktorá sa nachádza vedľa zámku. Objaví sa červený štítok, čo znamená, že je veko odistené a je možné box otvoriť. Pri zatvorení boxu dochádza po indikácii správneho uzavretia k automatickému zaistenie poistky, a teda uzamknutie boxu. Potom stačí otočiť kľúčom v zámku o 45 ° doprava, čím uzamknutie zaistíte, a až potom môžete kľúč zo zámku vytiahnuť. Jedná sa o veľmi premyslený a praktický systém, s ktorým máte istotu, že box bude vždy perfektne uzamknutý.

Hoci je veko Motion XT XL pomerne ťažké, manipulácia s ním je neuveriteľne ľahká, pretože disponuje systémom kvalitných mechanických vzpier. Veľmi praktickou novinkou sú u tohto modelu aj špeciálne madlá, ktoré uľahčujú nielen otváranie a zatváranie veka, ale najmä prenášanie a manipuláciu s boxom i mimo strechu vozidla, ak ho práve nepoužívate.

Hoci tento box nepatrí medzi najväčšie na trhu, je možné do neho pohodlne uložiť až prekvapivé množstvo batožiny. Umiestnite do neho napríklad až sedem párov lyží (do dĺžky 200 cm), päť snowboardov, turistické batohy, nafukovacie člny alebo rodinný stan a kempingový vybavenia pre celú rodinu.

Avšak nech už budete prevážať čokoľvek, vždy sa snažte až polovicu celkovej hmotnosti batožiny umiestniť doprostred boxu, zvyšné dve štvrtiny potom rozdeľte do prednej a zadnej časti. A aby batožinu držala za jazdy na svojom mieste a v boxe sa pri jazde samovoľne neposúvala, je potreba je zafixovať pomocou troch upínacích popruhov. Za celý systém upínania výrobcu veľmi chválime. Na rozdiel od lacnejších modelov, sú v tomto prípade použité veľmi pevné a kvalitné popruhy, ktoré sa prevliekajú kovovými očkami vo dne boxu.

K výrobe strešného boxu Motion XT XL bol tiež použitý veľmi kvalitný ABS vrstvený UV stabilizovaný plast. Vďaka tomu tento box vykazuje veľmi dobrú odolnosť voči mechanickému pôsobeniu. Veľmi dobre obstojí aj pri extrémnych teplotách alebo v silnom daždi. Pri prejazde zníženými prejazdy (napr. Do podzemných garáží) však buďte veľmi opatrní. Ak správne neodhadnete výšku, môže dôjsť k vážnemu poškodeniu boxu.

Pri jazde box vyniká veľmi dobrou stabilitou. Aj napriek veľmi dobré aerodynamické vlastnosti, je však pri vyšších rýchlostiach počuteľný. Jedná sa však o znesiteľný hluk, ktorý nijako výrazne neruší.

Väčšej veľkosti a hmotnosti boxu zodpovedá tiež vyššia spotreba pohonných hmôt (okolo 30%), ktorá sa samozrejme mení v závislosti na rýchlosti jazdy. Výrobca odporúča dodržiavať maximálnu rýchlosť 130 km / h, rozhodne ju neporušujte, a to najmä z hľadiska bezpečnosti.

K autoboxu Motion XT XL môžete zohnať veľké množstvo príslušenstva, pretože Thule patrí medzi najväčších výrobcov autodoplnkov. Nevýhodou je však vysoká cena príslušenstvo aj náhradných dielov. Na väčšinu strešných boxov Thule (model Motion XT XL nie je výnimkou) sa navyše vzťahuje predĺžená záruka 5 rokov.

Zistiť cenu

HAKR Magic Line 400

MateriálABS plast, PMMA
Rýchloupínací systémnie
Centrálny zámokáno
Typ otváraniaobojstranné
Maximálna nosnosť50 kg
Farbabiela / čierna / strieborná / šedá
Objem400 l
Hmotnosť15 kg
Dĺžka199 cm
Šírka74 cm
Výška42 cm

Autobox Magic Line 400 váži 15 kg, čo je pri manipulácii trochu poznať, avšak vyzdvihnúť ho na strechu vozidla je pomerne jednoduché aj v jednej osobe. Box umiestňujte vždy do stredu strechy na priečniky s rozstupom od 55 cm do 85 cm. Každý autobox by nemal cez strechu vozidla presahovať príliš, ideálne by však nemal presahovať vôbec. Vždy sa preto snažte dodržiavať toto pravidlo.

Súčasťou balenia sú U-profily a matica M6. Magic Line 400 sa preto štandardne upevňuje týmto spôsobom, každopádne od júla roku 2017 sa tento model vyrába s oválnou drážkou v dne boxu, vďaka ktorej je možné použiť aj rýchloupínací systém. Ten je však potrebné najprv dokúpiť. Počítajte však s tým, že jeho cena nie je práve nízka.

Ak zvolíte montáž pomocou U-profilov, je nutné najskôr do plastových matíc vsunúť kovové matice M6, potom podvlečete kovové upínacie strmene pod priečniky, vsuniete ich do pripravených otvorov v dne boxu, na ich závity nasadíte plastovú podložku, a zatiaľ čo je pridržujete jednou rukou, druhú doťahuje matice. Jedná sa teda o pomerne zložitý spôsob montáže, ktorý vyžaduje určitú mieru zručnosti. Celý proces trvá približne 15 minút.

Magic Line 400 možno otvárať vpravo i vľavo, pretože disponuje obojstranným výklopným systémom. Bezpochyby sa jedná o veľmi praktickú funkciu, ktorú oceníte ako pri samotnej montáži (upevnenie U-profilov je vďaka tomu ľahšie, pretože sa k nim ľahko dostanete z oboch strán) a najmä aj v situácii, ktorá bráni prístupu k boxu z jednej strany (napr . pri parkovaní pri stene a pod.). Pri otváraní je však nutné, aby bola vždy druhá strana uzamknutá.

Manipuláciu s vekom uľahčujú dve pružinové vzpery. Podľa našich skúseností všetko funguje ako má, bohužiaľ však iba do chvíle, kým nie je box celkom naplnený. Hoci je dno spevnené kovovými výstuhami, veko sa pri zatváraní trochu krúti. Pri uzavretí teda zámok vždy zapadol do správnej polohy, a je teda nutné pritlačiť oboma rukami na veko a pokúsiť sa box zamknúť takto. Ideálne je prizvať druhú osobu, ktorá vyvíja tlak na veko, zatiaľ čo je box uzamykateľný, čo je však samo o sebe veľmi nepraktické. Centrálny zámok tiež bohužiaľ nepôsobí príliš kvalitným dojmom. Hoci je jeho vnútorný mechanizmus kovový, zdá sa, že príliš dlho nevydrží.

Úložný priestor Magic Line 400 rozhodne nie je malý – jeho vnútorné rozmery sú 194 x 69 cm (dĺžka x šírka). Preto do neho môžete smelo uložiť najrôznejšie náklad – pojme až 6 párov lyží, 3 snowboardy, detské boby, skladací detský kočík, rybárske prúty, nafukovací čln a mnoho ďalšieho.

Náklad však musí byť vždy správne uložený. Ťažkú batožinu (až ½ z celkovej hmotnosti) patrí doprostred, zostávajúci náklad potom do prednej a zadnej časti boxu. Všetko je tiež potrebné zabezpečiť dvoma fixačnými popruhmi, ktoré sú súčasťou balenia. Ak nedodržíte vyššie uvedené pravidlo, môže dôjsť k neštandardnému správaniu autoboxu na streche vášho vozidla, čo priamo ovplyvňuje aj bezpečnosť jazdy.

Aerodynamické vlastnosti Magic Line 400 sú veľmi dobré. Pri jazde je veľmi tichý a spotreba pohonných hmôt sa pohybuje okolo štandardu 20%. Pri prejazde hustým dažďom navyše v boxe zostalo úplnej sucho, vďaka čomu je ideálna aj pre prevoz odevov, topánok či podobných predmetov.

Ak sa však rozhodnete pre variant lesklého prevedenia (v akejkoľvek farbe), musíte počítať s tým, že pri manipulácii s boxom na ňom zostanú dosť viditeľné šmuhy.

Zistiť cenu

Pozitíva strešných boxov

 • Výber strešného boxu nie je limitovaný značkou ani starobou vášho automobilu, možno ho pripevniť na strechu akéhokoľvek vozidla, ktoré disponuje strešnými nosičmi s rozostupom priečnikov minimálnou 50 centimetrov a zodpovedajúce nosnosťou. Tejto požiadavke vyhovuje väčšina bežných automobilov.
 • Autobox zabezpečuje lepšiu aerodynamiku (a teda lepšiu ovládateľnosť vozidla i väčšiu bezpečnosť), ako keď je konkrétny náklad prepravovaný voľne pripevnený len na strešných nosičoch.
 • Väčšinu strešných boxov možno veľmi ľahko namontovať a zase zložiť.
 • Strešné boxy môžu až niekoľkonásobne znásobiť prepravnú kapacitu aj veľmi malých automobilov a zároveň zvýši komfort vo vnútri vozidla (keďže interiér nebude preplnený).
 • Pri voľbe kvalitného autoboxu máte istotu, že náklad bude veľmi dobre ochránený pred vplyvom nepriaznivého počasia, prachu a pod.

Dôležité otázky

Pri výbere vyhovujúceho strešného boxu (autoboxu či ľudovo „rakvy“) je dobré si najskôr položiť niekoľko nasledujúcich otázok:

 • Aký typ batožiny budete v autoboxu prepravovať najčastejšie (dlhé bežkové lyže, kočík alebo turistické krosná)?
 • Ako objemné bude množstvo nákladu a aká bude približne jeho výsledná váha?
 • Ako často budete strešný box používať?
 • Koľko chcete do autoboxu investovať?
 • Je pre vás dôležitý vzhľad boxu?

Najdôležitejšie parametre

Hoci strešný box patrí medzi pomerne bežné autopríslušenstva, jeho výber väčšinou nie je príliš jednoduchý. Je totiž nutné zohľadniť pomerne veľké množstvo dôležitých parametrov. Medzi základné patrí rozmery, nosnosť, použitý materiál a spôsob otvárania či uzamknutia.

Rozmery

Veľmi dôležitú úlohu hrá pri výbere strešného boxu jeho veľkosť. Veľkosťou sa pritom rozumie všetky tri rozmery (dĺžka, šírka i výška). Pre výber vhodného autoboxu je preto veľmi dôležité, aby ste si najprv odpovedali na dve základné otázky:

 • Aký je typ a rozmery batožiny (predmetov), ​​ktoré budem najčastejšie prevážať?
 • Aká je veľkosť strechy automobilu, na ktorom bude umiestnený?

Typ a rozmery batožiny

Pred samotným výberom je nutné zohľadniť, aký typ a množstvo vecí, budete do autoboxu ukladať. Budú to predmety väčších rozmerov, medzi ktoré patrí napríklad lyže či snowboard, alebo veci objemné a široké (detský kočík, štafle) alebo plánujete prevážať skôr bežná batožinu?

Pre rôzne typy nákladu samozrejme existujú rôzne veľkosti autoboxov. A hoci je vaša odpoveď na vyššie uvedenú otázku pre výber vhodného autoboxu zásadné, je potrebné vziať do úvahy aj ďalšie parametre. Medzi jeden z nich patrí veľkosť strechy automobilu.

Rozmery strechy automobilu

Veľkosť autoboxu je priamo závislá tiež na veľkosti strechy automobilu, na ktorej bude umiestnený. Vždy sa držte veľmi jednoduchého pravidla: Strešný box nesmie byť nikdy väčšia ako strecha auta, čím sa rozumie, že nesmie zo žiadnej strany prečnievať.

Šírka boxu vyhovuje spravidla vždy (strecha auta býva širšia ako autobox). Dĺžka však už býva problematickejšie. Pokiaľ box presahuje predné rozmer vozidla, môže sa veľmi ľahko stať, že ohrozí bezpečnosť jazdy, pretože bude vodiča obmedzovať vo výhľade na semafory či diaľničné cedule. Pokiaľ bude naopak box vyčnievať vzadu, môže sa stať, že znemožní bezproblémové otváranie kufra auta (kvôli čomu môže dôjsť k poškodeniu strešného boxu alebo samotného automobilu). Odporúčame preto vždy voliť radšej kratšie boxy.

Ak by ste však napriek tomu z nejakého dôvodu museli použiť box, ktoré presahuje strechu vozidla vpredu alebo vzadu, pamätajte na to, že ak má presah dĺžku 1 meter a väčšie, autobox musí byť vždy riadne označený.

Vonkajšie a vnútorné rozmery strešného boxu

Veľmi často sa používatelia obracajú na výrobcu s otázkou, či sú uvedené rozmery autoboxu vonkajšie, alebo vnútorné. Táto otázka je dôležitá najmä z toho dôvodu, keďže oba rozmery sa od seba môžu líšiť až o desať centimetrov.

Ak je preto uvedený vonkajší rozmer, ale v skutočnosti sa jedná o vnútornej, môže strešný box vo výsledku presahovať strechu automobilu. Pokiaľ naopak ide o vnútorný rozmer, ale je chybne opísaný ako vonkajšie, môže byť problematické uskladniť do boxu špecifický náklad, ktorý má určité rozmery, a – ak bude chýbať niekoľko centimetrov – nemusel by sa do boxu jednoducho vojsť.

Viete, že: Vo väčšine prípadov je uvedený rozmer rozmerom vonkajším. Ak tomu tak je, skutočne využiteľný vnútorný rozmer ľahko narátaní, pretože býva spravidla o 8-10 centimetrov menší.

Ak však máte v tejto veci pochybnosti a každý centimeter je rozhodujúce, neváhajte sa na výrobcu obrátiť. Väčšinou sú ochotní a veľmi radi vám poradia.

Typy strešných boxov podľa rozmerov

Existuje pomerne široká škála najrôznejších autoboxov líšiacich sa svojimi rozmermi. Dĺžka sa pohybuje približne od 130 do 235 centimetrov. Pre uľahčenie orientácie vám prinášame všeobecný prehľad najbežnejších veľkostí a ich využitie:

 • krátke a úzke
 • krátke a široké
 • dlhé a úzke
 • dlhé a široké
 • látkové

Krátke a úzke strešné boxy

Krátke a úzke strešné boxy sú vhodné pre bežné rozšírenie batožinového priestoru. Z tohto dôvodu sú častejšie najmä u menších automobilov. Využívajú sa predovšetkým pre uloženie bežných batožiny (možno ich však využiť napríklad pre prevoz golfových palíc). Často tiež bývajú vyššie.

Krátke a široké strešné boxy

Krátke, vysoké a široké autoboxy sú vhodné aj pre prevoz objemnejšieho nákladu. A pretože nie sú nijako dlhé (do 130 až 160 cm), je možné ich použiť aj na menších autách. Tento variant boxu je pomerne univerzálny a vhodná na prepravu detských kočíkov, turistických krosien, kufrov, stanov, spacích vakov, kempingového vybavenia, lyžiarskych topánok, najrôznejšieho náradia a všetkých objemnejších batožín. Vhodné sú skôr pre letné využitie.

Dlhé a úzke strešné boxy

Dlhé a úzke boxy môžu dosahovať dĺžku až 235 centimetrov a využijú je predovšetkým milovníci bežeckého lyžovania alebo napríklad rybári pre prevoz rybárskych prútov. Odporúčame ich používať predovšetkým na väčšie autá, aby box nepresahoval strechu, a nebránil tak výhľade vodiča či otvorenie kufra.

Výhodou úzkych autoboxov všeobecne je viac voľného miesta na streche vozidla. Okrem boxu je preto možné umiestniť na strechu treba tiež dva nosiče na bicykel (čo však samozrejme závisí aj od nosnosti strechy daného auta).

Dlhé a široké strešné boxy

Tieto extra veľké autoboxy dosahujú dĺžku až 235 cm a sú dostatočne široké, aby mohli ponúknuť veľmi veľa úložného priestoru. Využijú ho preto najmä početnejšie rodiny, ktoré potrebujú dostatok miesta pre prepravu bežeckých alebo zjazdových lyží, snowboardov, stanov, kempingového vybavenia, nafukovacích člnov, rebríka a ďalších rozmerných batožin. Opäť aj v tomto prípade platí, že najmä dĺžka boxu musia byť kompatibilné s rozmermi strechy automobilu.

Látkové strešné boxy

Špecifickou kategóriou sú látkové autoboxy, ktoré sú primárne určené na prepravu surfových dosiek, plachiet, ráhna a ďalšieho podobného vybavenia. Môžete ich však využiť podobne ako plastové strešné boxy.

Väčšinou sú zhotovené z nepremokavého materiálu, ktorý chráni obsah proti dažďu a prachu. Veľkou výhodou je jednoduchšia manipulácia a uskladnenie boxu (napríklad doma v skrini), ľahko ich tiež zložíte do transportného obalu.

Objem

S veľkosťou priamo súvisí aj objem autoboxu. Podobne ako napríklad u kufra automobilu, tiež objem strešných boxov je uvádzaný v litroch a pohybuje sa v rozmedzí od 270 do 640 litrov.

Niekedy sa môže stať, že výrobca uvedie úplne iný objem, než je ten skutočný. Správnosť údajov môžete aspoň čiastočne skontrolovať jednoduchým vynásobením všetkých troch strán autoboxu. A aj napriek tomu, že niektorí výrobcovia uvádzajú presný objem, vždy počítajte s využiteľným objemom minimálne o 10% menším.

Tvar

Hoci sa to nemusí na prvý pohľad zdať, tvar autoboxu patrí medzi ďalšie veľmi dôležité kritériá, o ktoré by ste sa mali pri výbere zaujímať.

Vhodný tvar strešného boxu musí spĺňať aerodynamická kritériá, čím je možné predísť vzniku nepríjemného hluku (hučanie, pískanie, klepanie a pod.) Pri vyšších rýchlostiach. Každý vodič sa s nami určite zhodne na tom, že nie je nič horšie, ako počúvať počas náročnej a dlhej cesty na dovolenku hučanie alebo pískanie priamo nad hlavou.

Nosnosť

Je dôležité si uvedomiť, že nielen strecha automobilu, ale aj strešné nosiče (priečniky a hagusy – pozdĺžne strešné nosiče) a najmä samotný strešný box znesú len určité zaťaženie. Preťaženie pritom môže zásadne ohroziť bezpečnosť jazdy. Údaj o nosnosti strechy možno vyčítať z technického preukazu vozidla. Maximálna nosnosť autoboxu sa pohybuje väčšinou od 50 do 75 kilogramov (výnimočne možno naraziť aj na 90 kilogramov). Presná nosnosť býva uvedená u každého výrobku a mala by vždy korešpondovať s tým, čo budete v boxe prevážať.

Vždy myslite tiež na to, že samotný box, priečniky aj hagusy tiež niečo váži a je potrebné počítať okrem hmotnosti nákladov aj ich. Vždy ale radšej majte rezervu a box v žiadnom prípade nepreťažujte.

Materiál a spracovanie

Veľmi dôležité je pri výbere vhodného autoboxu venovať pozornosť aj materiálu, z ktorého je zhotovený, a kvalite celkového spracovania. Správna voľba v tomto smere nielen predĺži životnosť samotného boxu, ale účinne tiež ochráni uschované veci pred vonkajšími vplyvmi (dážď, vlhko, prach a pod.). Navyše budete mať väčšiu istotu, že nedôjde k prerazeniu či prasknutiu boxu za jazdy, a nebude teda ohrozená bezpečnosť vaše a ostatných.

Často je pri výrobe strešných boxov používaný:

 • polystyrén a polyetylén
 • ABS plast
 • kombinované materiály

Boxy z polystyrénu a polyetylénu

Polystyrén (PS) a polyetylén (PE) slúži na výrobu lacných autoboxov. Medzi výhody týchto materiálov patrí veľmi nízka hmotnosť, čo zaručuje ľahšiu manipuláciu i montáž strešného boxu, výhodou je tiež menšie zaťaženie strechy. Zásadnou nevýhodou je ich nižšia životnosť a odolnosť. Pri zlom uloženie vecí do boxu navyše môže dôjsť k ich pomerne ľahkému prerazeniu (napríklad vplyvom prudkého brzdenia či nárazu).

Boxy z ABS plastu

ABS plast nájdeme u drahších a kvalitnejších autoboxov. Vyrába sa väčšinou v striebornom prevedení alebo karbónové imitáciu a je výrazne trvácnejšie a odolnejšie voči nepriaznivým podmienkam (najmä UV žiareniu a mrazu) ako polystyrén a polyetylén. A hoci je trochu ťažšie, vaše veci ochráni oveľa lepšie ako lacnejšie materiály.

Dno drahších autoboxov tiež býva často vystužené kovovými prútmi, vďaka čomu taký box unesie väčšiu záťaž a je na streche stabilnejší. Pochopiteľne ale aj váži o niečo viac než lacnejšie modely.

Boxy z kombinovaných materiálov

Najmä u strednej cenovej kategórie strešných boxov sa môžeme pomerne často stretnúť aj s kombináciou viacerých materiálov – napríklad veko je zhotovené z polystyrénu a spodná časť boxu z ABS plastu. Ide o určitý kompromis, ktorý sa snaží ťažiť z pozitívnych vlastností oboch materiálov.

Vzhľad

Hoci vzhľad (farebné spracovanie, povrchová úprava a pod.) Strešného boxu nemá priamy vplyv na jeho funkčnosť, napriek tomu je tiež dôležitý, pretože zásadne zmení vzhľad vášho vozidla. Čím drahší model vyberáte, tým viac máte samozrejme ohľadom dizajnu na výber.

Spôsob otvárania a uzamknutie

Pri výbere určite narazíte aj na spôsob otvárania autoboxu. Vyberať môžete z troch základných typov:

 • zadné otváranie
 • jednostranné bočné otváranie
 • obojstranné bočné otváranie

Zadné otváranie

Ak zvolíte tento typ, budete otvárať strešný box vzadu, tj. na rovnakej strane ako piate dvere vášho automobilu (tj. na kratšie hrane). Výhodou je, že sa do boxu dostanete zo všetkých troch strán.

Jednostranné bočné otváranie

Tento typ je častejší. Pri voľbe tejto konštrukcie, možno autobox otvoriť buď z pravej, alebo ľavej strany (na dlhšie hrane).

Obojstranné bočné otváranie

Niektoré autoboxy sú konštruované tak, aby bolo otváranie možné z oboch bočných strán. Máte tak zaručené, že sa k nákladu vždy veľmi ľahko dostanete.

Všetky typy boxov môžu byť opatrené vzperami, ktoré uľahčujú otváranie veka. Jedná sa o vzpery plynové či mechanické. Odporúčame však voliť radšej mechanické vzpery, keďže bezporuchovo a spoľahlivo fungujú aj pri nízkych teplotách.

Počítajte tiež s tým, že u väčšiny modelov nemožno veko otvoriť o celých deväťdesiat stupňov, ale spravidla menej.

Spôsob uzamknutie

Každý strešný box je opatrený zámkom, ktorého kvalita je dôležitá nielen z hľadiska zabezpečenia voči prípadným zlodejom, ale najmä kvôli bezpečnosti za jazdy. Nikto radšej ani nechce domýšľať dôsledky situácie, kedy sa vplyvom otrasov a silného protivetra autobox za jazdy otvorí.

Strešné boxy so zadným otváraním sú väčšinou opatrené iba jediným zámkom. Autoboxy s bočným otváraním zase disponujú viacerými samostatnými zámkami. Jednoznačne najlepšie a najbezpečnejšie je však centrálny zámok. Ten je opatrený systémom tzv. několikabodové fixácie, čo v praxi znamená, že otočenie jedným kľúčom súčasne uzamkne hneď niekoľko zámkov umiestnených po obvode strešného boxu. Pri nedostatočnom uzavretie (vplyvom nedovřeného veka či presahujúceho obsahu) však zároveň nemožno kľúčikom otočiť. Máte preto vždy istotu, že autobox bude vždy dokonale uzavretý a nedôjde k jeho otvoreniu za jazdy.

Montáž

Úplne zásadné je tiež správne uchytenie strešného boxu na strechu automobilu. To sa vykonáva v dvoch krokoch:

 • Montáž nosičov na strechu automobilu.
 • Upevnenie autoboxu k nosičom.

Montáž nosičov na strechu automobilu

Zásadnú úlohu zohrávajú pri montáži tzv. strešné nosiče, ktoré sa pripevňujú ku streche automobilu, a ku ktorým sa následne upevní samotný autobox. Pretože sa od seba mnohé vozy výrazne líšia, vyžadujú tiež rôzne typy nosičov. Vždy preto používajte iba strešné nosiče odporúčané výrobcom pre váš konkrétny model automobilu. Súčasne tiež venujte pozornosť technickým parametrom strešných nosičov, ktoré musia spĺňať požiadavky bezpečnej jazdy (tie udáva vyhláška ministerstva dopravy).

Strešné nosiče môžeme jednoducho rozdeliť na:

 • pozdĺžne nosiče (tzv. hagusy)
 • priečne nosiče (tzv. priečniky)

Hagusy

Tzv. hagusy alebo tiež pozdĺžniky sú lyžiny umiestnené pozdĺžne na oboch stranách strechy automobilu. Na tento typ nosičov možné následne upevniť priečniky, stojany na bicykel a pod. Haguse montuje výhradne výrobca alebo autorizovaný predajca.

Priečniky

Jedná sa o strešné nosiče, ktoré sú na strechu vozidla umiestňované naprieč (odtiaľ ich názov). Pre následné upevnenie strešného boxu je dôležité, aby od seba boli priečniky vzdialené minimálne 50 centimetrov. Čím väčšia však bude ich vzdialenosť, tým stabilnejšie sa bude box na streche správať.

Priečniky sa obvykle upevňujú na hagusy, prípadne – ak automobil hagusy nemá -, je možné inštalovať tiež medzi lem strechy a rám dverí alebo do určených montážnych bodov (tzv. Fixpoint).

Montáž priečnikov je veľmi jednoduchá a väčšinou ju zvládnete sami.

Upevnenie autoboxu k nosičom

Druhou fázou je pripevnenie samotného strešného boxu k nosičom. Autobox by mal byť umiestnený ideálne uprostred strechy a zároveň uprostred priečnikov vždy rovnobežne s pozdĺžnou osou vozňa (nie teda našikmo).

Nedodržanie správneho umiestnenia strešného boxu má za následok zmenu ťažiska automobilu. Box uložený našikmo zase kladie väčší odpor vzduchu (čím dochádza k vyššej spotrebe pohonných hmôt). Veľmi často vedie nevhodné umiestnenie tiež k vzniku nepríjemných zvukov či vibrácií, prípadne môže byť príčinou uvoľnenia alebo strhnutie boxu za jazdy. Vždy si tiež najskôr overte vzájomnú kompatibilitu autoboxu a strešných nosičov a tiež to, či je ich nosnosť dostatočná.

Autoboxy sa k strešným nosičom pripevňujú najmä pomocou:

 • U-profilov
 • T-drážky
 • rýchloupínacieho systému

U-profily

Tento klasický spôsob upevnenia využíva tzv. U-profily, ktoré bývajú súčasťou balenia strešného boxu. Jedná sa o úchytné čeľuste z veľmi odolného plastu alebo zliatiny kovu, ktoré sa prestrčí otvormi skrze dno autoboxu a pomocou matíc sa pripevní k strešným nosičom.

Pri použití U-profilov dbajte na vzájomne kompatibilné priemer priečnikov a U-profilov. Môže sa totiž stať, že priečniky na vašom automobile budú mať priemer okolo 9 centimetrov a štandardné montážna sada autoboxu jednoducho nebude vyhovovať. V takom prípade je najjednoduchším riešením zakúpenie inej montážnej sady, ktorá je priamo určená pre tieto špecifické rozmery.

Hoci je upevnenie pomocou U-profilov zložitejšie a zaberie viac času než napríklad rýchloupínacie systémy, je všeobecne považované za najbezpečnejšie, pretože poskytuje veľmi pevné spojenie so strešnými nosičmi.

T-drážka

Niektoré strešné nosiče sú opatrené tzv. T-drážkou. Ak je to aj prípad vašich nosičov, budete na upnutie autoboxu potrebovať špeciálny T-adaptéry (montáž je možná ale aj pomocou U-profilov). T-adaptéry sa do T-drážky veľmi jednoducho nasunú a všetko sa následne zaistí. Okrem strešných boxov možno pomocou T-drážky upnúť veľké množstvo ďalšieho príslušenstva (nosiče bicyklov, lyží a pod.).

Rýchloupínací systém

Veľmi obľúbený je tiež systém zacvakávacího rýchloupínania. Jednoducho upínací mechanizmus prestrčíte skrze dno strešného boxu, otvorte ho na maximum, zachytíte za priečnik, uzavrite, a nakoniec ho uzamknete.

Podobne môžete využiť aj druhý typ rýchloupínania pomocou ružice, ktorú uťahuje okolo strešného nosiča až do momentu, než budete počuť cvaknutie. Ide o signál, že montáž autoboxu prebehla úspešne.

Rýchlosť jazdy

Je nutné počítať s tým, že autobox na streche vášho vozidla zásadne mení jeho jazdné vlastnosti. Zmenou ťažisko automobilu dochádza k zhoršeniu jeho ovládateľnosti (všeobecne platí, že čím vyššie ťažisko je, tým horšie sa vozidlo ovláda). Podobne tiež vplyvom rýchlo prúdiaceho vzduchu okolo karosérie môže dochádzať k nadľahčovanie prednej nápravy, kvôli čomu je vozidlo menej stabilné a horšie ovládateľné. Najmä pri prejazde zákrutami preto dbajte na zvýšenú opatrnosť a takzvane je „nerežte“, maximálna opatrnosť si vyžaduje aj jazda pri silnom bočnom vetre a rýchla jazda všeobecne.

Odporúčaná rýchlosť, ktorú by ste mali pri jazde so strešným boxom dodržiavať, je 90 km / h (maximálne 130 km / h). Keďže však neexistuje žiadna vyhláška, ktorá by maximálnu povolenú rýchlosť upravovala a ani výrobcovia ju neudávajú, je možné ísť s bezpečne uzavretým autoboxy rýchlejšie. Samozrejme je však nutné dodržiavať cestné predpisy a predovšetkým bezpečnosť vašu i druhých.

Spotreba pohonných hmôt

Jazda so strešným boxom prirodzene zvyšuje spotrebu pohonných hmôt priemerne o 20%, podľa štýlu jazdy to však môže byť v rozmedzí od 10% až do 30%. Čím rýchlejšie pôjdete, tým vyššia spotreba bude, pretože dochádza k zvýšeniu odporu vzduchu.

Vždy preto vyberajte vhodný aerodynamický tvar, ktorý kladie čo najmenší odpor. Odporúčame tiež model s nižšou hmotnosťou, pretože aj váha strešného boxu má na vyššiu spotrebu svoj nezanedbateľný vplyv. Samozrejme je vhodné nejazdiť s autoboxom stále, ak ho zrovna nevyužívate.

Rozloženie nákladu

Bohužiaľ skúšky bezpečnosti ukázali, že ak sú predmety v boxoch nevhodne uložené a vôbec alebo nedostatočne fixované pomocou vnútorných popruhov či úchytov, môže dôjsť k prerazeniu boxu za jazdy.

Napríklad voľne položené lyže prerazí stenu bežného autoboxu pri náraze vozidla už v rýchlosti 30 km / h. Úplne zásadná je preto vhodná fixácia nákladu vnútri boxu pomocou špeciálnych popruhov či upínačov. Tie sú v zásade dvojakého typu: ráčňové popruhy a gumové upínača (tzv. gumicuk). Račňové popruhy sú vhodné pre prevoz ťažších predmetov, gumové upínače zase využijete pri fixácii ľahšieho nákladu. Niekedy sú popruhy súčasťou balenia, inokedy je nutné ich dokúpiť zvlášť.

Okrem zaistenie proti pohybu však musí byť náklad v autoboxu tiež vhodne uložený. Najťažšie veci by mali byť umiestnené do stredu boxu, kde by sa malo ideálne nachádzať až 3/5 z celkovej záťaže. Predmety s nižšou hmotnosťou je dobré uložiť po stranách boxu. Samozrejme je dobré myslieť aj na výšku nákladu, aby nič nebránilo bezpečnému uzavretie a uzamknutie boxu.

Príslušenstvo

Súčasťou strešných boxov je pomerne veľké množstvo príslušenstva – od strešných nosičov, upínacích systémov a popruhov, o ktorých už bola reč, až po držiak lyží, ochranný obal, držiak na stenu či zdvihák.

Držiak lyží

Špeciálny držiak lyží sa umiestňuje priamo do autoboxu, vďaka čomu odpadá zložitá fixácie lyží pomocou popruhov. Stačí jednoducho vložiť lyže do držiaka priamo v boxe.

Ochranný obal

Ochranný obal využijete najmä pri uskladnení boxu. Bezpečne ho ochráni pred prachom, poškriabaním a iným mechanickým poškodením.

Držiak na stenu

Uskladnenie zrovna nepoužívaného strešného boxu uľahčí držiak na stenu. Vďaka nemu môžete box pripevniť na stenu napríklad v garáži, kde vám tak zaberie iba minimum miesta.

Zdvihák

Praktický je tiež zdvihák autoboxu, ktorý využijú najmä majitelia menších garáží s vyššími stropmi. Zdvihák pripevníte na strop a pomocou špeciálneho mechanizmu ním následne strešný box vytiahnete nahor. Vďaka tomu nezaberá žiadne miesto.

Cenové relácie

Strešné boxy často vydržia mnoho rokov a možno ich použiť na viacero vozňoch, preto k výberu pristupujte zodpovedne. Odporúčame vám zamerať sa na kvalitné autoboxy, ktoré vám okrem dlhej životnosti zaručí najmä vyššej bezpečnosti pri jazde.

Cena autoboxov je závislá najmä od použitého materiálu, systému upínania a dizajnu. Môžeme vyčleniť štyri základné kategórie:

 • do 200, –
 • od 200, – do 400, –
 • od 400, – do 600, –
 • nad 600, –

Kategórie do 200, –

V najnižšej cenovej hladine zoženiete skôr menšie modely s objemom do 380 litrov a s nosnosťou do 50 kilogramov. Najlacnejšie strešné boxy sú vhodné najmä pre sezónne využitie ako rozšírenie úložného priestoru auta. Prevážaný náklad by mal byť sám o sebe odolný proti dažďu a prachu, keďže u týchto boxov nemožno garantovať nepriepustnosť.

Lacné strešné boxy tiež väčšinou nedisponujú príliš prepracovaným a aerodynamickým dizajnom, na streche vozidla preto môžu byť hlučnejšie.

Kategórie od 200, – do 400, –

Vyššia cenová kategória vám ponúkne širší výber strešných boxov: od najmenších, cez stredné až po tie väčšie. Môžu dosiahnuť objem až 450 litrov a nosnosti 60 kilogramov. Samozrejmosťou je tiež lepšie spracovanie z hľadiska funkčnosti (kvalita použitých materiálov, možnosti bezpečného uchytenia), ale aj dizajnového prevedenia.

Kategórie od 400, – do 600, –

V tejto cenovej kategórii sa už nachádza veľmi kvalitné a odolné modely určené pre časté použitie. Samozrejmosťou je u týchto strešných boxov použitie ABS plastu, možnosť obojstranného otvárania či prítomnosť centrálneho zámku.

Nájdete tu tiež veľmi pestrú škálu veľkostí a tvarov modelov, z ktorých najväčší sa pýši nosnosťou až 75 kilogramov a kapacitou prevyšujú objem 500 litrov. Vďaka kvalitnej aerodynamike a dobrému technickému spracovaniu vám tiež tieto modely zaistia maximálne bezpečie za jazdy.

Kategória nad 600, –

V najvyšších cenových reláciách si vyberú skutočne nároční zákazníci, ktorí okrem najmodernejšieho technického spracovania, špičkových materiálov a maximálnej bezpečnosti, dbajú tiež na originálny dizajn. Nájdete tu veľmi širokú ponuku aj extrémne veľkých boxov s objemom nad 520 litrov a nosnosťou až do 90 kilogramov.

Dokonalá aerodynamika a jedinečné vlastnosti umožňujú celoročné využitie aj pri extrémnych podmienkach. Navyše budete mať istotu, že obsah autoboxu zostane za každej situácie v bezpečí. Môžete tiež vyberať z pomerne širokej palety farebného prevedenia strešných boxov (od bežnej šedej a čiernej, až po striebornú, bielu, antracitovú či imitáciu karbónu). Za najdrahšie autobox však zaplatíte aj cez tisíc Euro.

Tipy na záver

 • Ak plánujete využiť autobox napríklad len raz do roka, môžete si ho požičať v niektorej z požičovní strešných boxov, tie sa nachádzajú v každom väčšom meste. Prípadne si môžete na vaše auto zaobstarať síce už použitý, ale oveľa lacnejšie strešný box z bazáru.
 • Hoci väčšina autoboxov disponuje systémom kvalitného uzamykanie, odporúčame nenechávať veci vo vnútri boxu cez noc a neparkovat na odľahlých miestach. Prípadne je možné dokúpiť bezpečnosťou alarm, ktorý sa zapne pri manipulácii s boxom.
 • Najmä vlastníte ak je vyššia automobil, buďte opatrní pri vjazdoch do podzemných garáží obchodných centier a iných znížených vjazdov. Pri náraze totiž môže dôjsť k závažnému poškodeniu autoboxu. Doporučujeme preto parkovať na vonkajších parkoviskách.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo