Ako vybrať substrát a hnojivo

Či už sa chystáte záhradníčiť na záhrade alebo v byte, mali by ste svojim rastlinkám dopriať dostatok všetkých živín. Niektoré môžu byť obsiahnuté v substráte, iné je potrebné dopĺňať hnojivom. Ak je vaša rastlinka zvädnutá je možné, že jej chýbajú niektoré látky, ktoré jej po prečítaní nášho článku budete vedieť doplniť.

Test substrátov a test hnojív 2023

V našom teste substrátov a hnojív sme vychádzali ako z vlastných skúseností, ako aj z hodnotení a recenzií ostatných pestovateľov. Zamerali sme sa na zloženie oboch typov produktov, ale najväčšiu pozornosť sme venovali výsledkom. Musíme skonštatovať, že hodnotenie nemôže byť nikdy 100%, pretože výsledky pestovania vždy záleží na individuálnych faktoroch, ako je pH pôdy a živiny obsiahnuté v pôde, ale aj na starostlivosť každého pestovateľa. Môže sa teda pokojne stať, že hnojivo alebo substrát, ktorý sa nám javil ako veľmi kvalitné, nemusí vyhovovať každému.

Plagron-terra grow 1 l

Typplné hnojivo (NPK), vodou riediteľné
Zloženievoda, dusičnan draselný, hydrogénfosforečnan draselný, dusičnan amónny, kyselina fosforečná
Aplikácia5 ml hnojiva na 1 l vody
Vhodné dopôdy, na listy ako postrek

Plagron-terra grow je organo-minerálne hnojivo, ktoré obsahuje základné prvky: dusík, fosfor, draslík, takže sa označuje skratkou NPK. Okrem toho v ňom nájdete aj horčík a ďalšie nevyhnutné stopové prvky. Nejedná sa o čisto biohnojivo a používa sa pre rastovú fázu rastlín. Na 1l vody sa používa 5 ml hnojiva. Tento koncentrát môžete využiť vždy, keď pôjdete zalievať vaše kvety.

Po rastovej fáze sa odporúča prejsť na hnojivo Terra Bloom, ktoré sa postará o krásne a zdravé kvety. Veľkou výhodou tohto hnojiva je jednoduchá príprava, kedy stačí len odmerku s hnojivom priliať do vody a všetko starostlivo rozmiešať. Uspokojivé výsledky sa dostavia už po krátkej dobe používania. Kvôli obsahu minerálov sa nehodí pre vodné médiá, pretože by sa ním mohli zaniesť hydrosystémy.

Toto hnojivo je možné použiť aj na materské rastliny, ktoré sa pestujú na produkciu klonov alebo odrezkov. Toto hnojivo podporuje tvorbu silných koreňov a podporuje rozvoj a rast listov, navyše rastline pomôže sa vyrovnať so zmenou klimatických podmienok.

Hodnota pH roztoku, ktorý vytvoríte zmiešaním Plagron-terra grow a vody by sa mala pohybovať v rozmedzí 6,0 a 6,5. Roztok je možné na rastliny i rozprašovať, napríklad v prípade, že vám žltnú listy. Ak sa rozhodnete pre postrek, dajte do 1 l vody len 2 ml hnojiva. Zmiešané hnojivo s vodou by ste nemali nechať stáť dlhšie ako 4 dni, potom dochádza k zvyšovaniu pH.

  • vhodné aj pre postrek
  • ľahká manipulácia
  • vodné aj pre materské rastliny
  • nevhodné do hydrosystémů
Zistiť cenu

Agro Floria Travin trávníkové hnojivo 20 kg

Typplné hnojivo (NPK), granulované
Zloženiefluroxypyr-meptyl, clopyralid, močovina, chlorid draselný, dihydrogénfosforečnan amónny, horčík
Aplikácia30 g/m2
Vhodné dopôdy

V recenzii tohto trávnikového hnojiva by sme chceli upozorniť, že sa jedná o „chytré“ hnojivo, ktoré má označenia 3v1. Trávnik nielen vyživuje, ale vďaka obsahu dvoch herbicídov likviduje dvojklíčnolistové buriny. A práve v tom sa odlišuje od ostatných hnojív, ktoré trávnik a bohužiaľ aj burinu vyživujú. Toto hnojivo vás zbaví buriny a posilní hustotu trávnika. Je účinný proti machom, sedmikráskám, pampeliškám, lipkavec, peniažky, kokošce, pichliač a ďalším.

Ak zakladáte nový trávnik, je dobré naň tráv aplikovať zhruba mesiac po položení. Inak je možné ním trávnik posypať na začiatku jarnej sezóny. Pôsobí dva mesiace, potom ho môžete aplikovať znovu. Pretože sa jedná o granulovanú zmes, je nutné ju na trávnik aplikovať rovnomerne. Ak máte veľkú plochu, ktorú chcete ošetriť, použite rozmetače, na malej ploche bude stačiť rozhádzať granulát rúk. Pri rozhadzovanie rukou si nezabudnite obliecť rukavice.

Je ideálne, ak hnojivo aplikujete pred dažďom, aby sa začalo rozpúšťať a skôr pôsobiť. Ak pršať nebude, trávnik zalejte kanví alebo kropiaca hadicou. Ak sa trávnik chystáte kosiť, robte to vždy až dva dni po tom, čo ste na neho tráv naniesli. Po 24 hodinách po trávniku môžu behať deti i domáci miláčikovia.

Doba použiteľnosti je 3 roky od dátumu výroby. Travín nesie označenie 3v1, pretože obsahuje nielen herbicídy na zneškodnenie burín a hnojivo pre výživu, ale tiež zeolit, ktorý dokáže viazať živiny a pôdu prevzdušňovať. Vďaka tomu sa tiež zbavíte machu.

Účinky traviny preverila už veľa užívateľov, ktorí sa zhodujú na tom, že je to snáď jediné hnojivo, ktoré naozaj funguje. Ľahko sa aplikuje a účinkuje zhruba tak dlho, ako sa uvádza v popisku, teda 2 mesiace. Dôrazne sa odporúča po hnojenie trávnik zaliať, pretože ak zostanú granule na trávniku „nasucho“ môžu v ňom vypáliť žltej fľaky.

Z hľadiska prospešnosti k životnému prostrediu nie je úplne dobré, že hnojivo obsahuje 2 herbicídy, ale zrejme len vďaka týmto zložkám je tak účinný. Jeho celkom zásadný nevýhodou, ktorá môže odradiť rad užívateľov je pomerne vysoká obstarávacia cena. Výsledky jej však odpovedajú.

  • pôsobí 2 mesiace
  • preukázateľné výsledky
  • hnojí, prevzdušňuje, zamedzuje rastu dvojklíčnolistových burín
  • vyššia cena
  • obsahuje 2 herbicídy
Zistiť cenu

Agro Vitality Komplex 1 l

Typplné hnojivo (NPK), vodou riediteľné
Zloženiedusík, fosfor, draslík, humínové a fulminová kyseliny
Aplikácia15 ml do 1 l vody
Vhodné dopôdy, na listy ako postrek

Agro Vitality Komplex je urýchľovač hnojenie a môžete použiť ako na zdravé, tak choré rastliny. U zdravých rastlín podporuje ich rast, rastliny poškodené suchom, chorobami alebo škodcami regeneruje. Tento urýchľovač hnojenie sa od ostatných hnojív odlišuje tým, že obsahuje, laicky povedané, výcuc z kompostu (vermikompost), ktorý blahodarne pôsobí na rastliny a nielen na ne. Vďaka látkam z humusu osviežuje pôdu, ktorá je unavená a vyčerpaná, takže potrebu presádzanie oddialite.

Jeho použitie je veľmi jednoduché rovnako ako jeho príprava. Viečko fľaše je zároveň odmerka, takže viete, že jedno plné viečko sa rozpúšťa v 1 l vody (teda v prípade, že kyticu budete normálne zalievať). Ak sa rozhodnete pre aplikáciu postrekom, rozpustite jedno viečko hnojivá v objeme 1,5 l vody. Striekajte na listy, ale nezabudnite, že na rastlinu nesmie svietiť slniečko.

Vitality komplex je pomerne univerzálny, takže ho môžete použiť ako na dreviny, tak na izbové rastliny i vonkajšie alebo ovocné rastliny. V čase vegetácie rastlinke urýchľovač hnojenie doprajte 1x za týždeň, mimo vegetáciu stačí 1x za 14 dní. Veľkou výhodou tohto hnojiva je, že sa jedná o prírodný produkt.

Pre dobré výsledky používajte Agro Vitality Komplex a hnojivo. Pri novej sadivu môžete začať Vitality komplex používať 3 týždne po zasadení.

  • prírodný produkt
  • výťažky z kompostu
  • znateľné výsledky
  • priaznivá cena
  • nejedná sa priamo o hnojivo, ale o urýchľovač hnojení
Zistiť cenu

Canna Coco Professional Plus 50 l

Typ100% prírodný kokosový substrát
Zloženiekokosové vločky, celulóza
Aplikácia-
Vhodné do5 l a väčších nádob

Canna Coco Professional Plus je nepředhnojený substrát, ktorý je 100% prírodný. Vyrába sa z kokosových vločiek indických kokosových koreňov. Počas výroby nepríde do styku so zemou a preplachuje sa čistou vodou, takže neobsahuje žiadne soli. Tiež sa nemusíte obávať chorôb alebo buriny. Jeho veľkou výhodou je to, že nie je možné ho preliať. Ak prelejete klasický substrát, vznikne bahno, ktoré začne dusiť korene. U kokosového substrátu dôjde v prípade preliatie k odvedenie prebytočnej vody, čo je dobré pre koreňový systém.

Coco Profesional Plus volia najčastejšie ekologickí záhradníci a pestovatelia, ktorí nechcú používať rašelinový substrát z dôvodu toho, že sa jedná o neobnoviteľný zdroj.

Kokosový substrát obsahuje aj prírodné Trichoderma, jedná sa o hubu, ktorá ochraňuje koreňový systém a podporuje jeho rast. Vďaka vyrovnávaciemu procesu je možné tento substrát použiť opakovane bez toho, aby pôda bola vyčerpaná. V Coco Professional Plus môžete pestovať akékoľvek ovocie, zeleninu i kvety. Použiť ho môžete pre záhradníčenie vonku aj vo vnútri. Jediné na čo je potrebné si dávať pozor je intenzívnejšie hnojenie, než je tomu u klasického substrátu. Nevýhodou je vysoká obstarávacia cena, ktorá môže byť oproti klasickým médiám 2x až 3x vyššia.

  • 100% prírodné
  • bez obsahu solí
  • opakované použitie
  • nie je možné ho preliať
  • častejšie hnojenie
  • vyššia nákupná cena
Zistiť cenu

Agro pro pokojové rostliny 20 l

Typpre izbové rastliny
Zloženierašelina s vláknitými druhmi, jemný kôrový humus, hnojivo Kristalon, živiny Vitality Komplex
Aplikácia-
Vhodné doindoor pestovanie

Agro Substrát pre izbové rastliny je určený všetkým doma pestovaným kvitnúcim aj nekvitnúcom rastlinám. Je ideálny pre pestovanie cyklámenov, mini ruží, gloxínia, afrických fialiek, fuchsií a ďalších kvitnúcich rastlín. V našej recenzii na tento kupovaný substrát by sme radi zmienili, že obsahuje kôrový humus, ktorý je pre rastliny veľmi prospešný.

Jedná sa o předhnojený substrát, čo znamená, že v sebe už obsahuje hnojivo, v tomto prípade Kristalon, ktorý pôsobí až 6 týždňov. Potom je dobré ľahko prihnojovať. Ďalšie živiny kvety získavajú z prímesi Vitality komplex, čo je súbor enzýmov a stimulačných látok zo zažívacieho traktu dážďoviek. Vďaka tomu sa živiny z pôdy do kvetín dostávajú oveľa rýchlejšie a sú lepšie využité.

Vďaka prospešným látkam sa upevňuje a zväčšuje koreňový systém a tiež nadzemná časť rastliny. Pôda sa vďaka humínovými a fulvinovým kyselinám nevyčerpá tak skoro. Jedná sa o klasický substrát, ktorým nemôžete naozaj nič pokaziť. Nezabudnite, že po presadení kvetín substrát trochu zľahne, takže je potrebné ho doplniť tak, aby mali korene dostatočnú oporu.

  • předhnojený
  • obsahuje humus
  • regeneruje pôdu
Zistiť cenu

Agro zahradnický 75 l

Typsubstrát s upraveným pH
Zloženierašelina, vyzretý humus, Kristalon, Vitality Komplex
Aplikácia-
Vhodné doskleníkov, pestovanie vnútri aj vonku

Podľa hodnotenia užívateľov si Agro substrát záhradnícky stojí tak pol na pol. Niekto si ho nemôže vynachváliť, iní pestovatelia sa substráty od Agro majú problém.

Tí ktorí si ho chvália, uvádza, že ho kupujú opakovane, že vonia po zemine a rastlinám sa v ňom darí. To bude zrejme preto, že obsahuje hnojivo Kristalon, ktoré rastlinám poskytuje výživu až na 6 týždňov. Dôležitá je tiež prítomnosť prípravku Vitality Komplex, ktorý dodáva živiny a „refreshuje“ pôdu, aby nebola unavená. Svoju zásluhu na dobrom prospievanie rastlín má iste aj humus. Pestovatelia tento substrát používajú na presádzanie kvetín, na pestovanie prísad, byliniek a ďalších. Používajú ho ako vonku, tak vnútri a svoje miesto si našiel aj v skleníkoch.

Iní užívatelia však uvádza, že sa im po použití tohto substrátu skrútila paradajky alebo odišla úroda, ktorú do neho vysadili. Objavujú sa aj názory, že si užívatelia spoločne so substrátom domov priniesli mušky a že obsahoval aj zárodky burine. Zhodujú sa však na tom, že sa jedná o kus od kusu, preto nie je možné urobiť jednoznačný záver.

  • obsahuje hnojivo
  • prídavok humusu
  • pre univerzálne využitie
  • nie všetky šarže môžu byť kvalitné
Zistiť cenu

Je lepšie kúpiť substrát alebo top hnojivo?

Ak túto otázku riešite ešte pred sezónou, verte, že budete potrebovať oba dva produkty. Substrát sa postará o dobré zakorenenie a hnojivo dodá rastlinke potrebné živiny pre bohatú úrodu alebo kvetenu.

Čo je to substrát

Pojmom substrát sa označuje „zemina“, ktorá je však priemyselne pripravená a namiešaná. Na záhradníckom trhu ich nájdete celý rad od substrátu na muškáty, pre orchidey, substrát na jahody, čučoriedky cez substráty na paradajky až po substráty na okrasné dreviny.

Dobrá rada: Ujasnite si, čo chcete pestovať a podľa toho zvoľte najlepší substrát.

Čo je to hnojivo

Hnojivo je to, čo vyživuje rastliny. Obsahuje rôzne chemické prvky, ktoré sa k rastline dostávajú buď cez listy, alebo z pôdy pomocou koreňov. Chemické prvky, ktoré rastliny k životu nevyhnutne potrebujú, sú:

  • dusík (N),
  • fosfor (P),
  • draslík (K),
  • vápnik (Ca),
  • síra (S),
  • horčík (Mg).

Ďalej obsahuje hnojivo stopové prvky ďalších látok, ktoré sú v ňom obsiahnuté len v malom množstve, ale pre rastlinku sú veľmi dôležitá. Jedná sa o chróm, železo, molybdén a ďalšie.

Prečo rastliny potrebujú dusík

Hnojivo, ktoré obsahuje dusík, môžeme v úvodzovkách nazvať „potravou rastlín“. Jeho použitie je vhodné predovšetkým na jar a v lete, kedy potrebujete, aby rastliny začali rásť (stromom narastie lístie, trávnik zhustne, balkonovkám narastie hmota, ktorá začne neskôr kvitnúť). S dusíkom sa to však nesmie preháňať. Inak by rastliny boli krehké a menej odolné proti škodcom. Trebárs na jeseň a v zime nepoužívame hnojivo s dusíkom vôbec, pretože nie je potreba, aby rastliny rástli. Zbytočne by sa vysilovali.

Prečo rastliny potrebujú fosfor

Fosfor je pre rastlinu niečo podobné, ako je pre človeka vitamín C. Udržuje rastlinku v dobrej kondícii. Podporuje kvitnutia a plodenia. Používa sa počas celej vegetačnej doby (vegetačná doba začína výsevom a končí kvitnutím alebo zberom), ale najviac sa používa v lete, aby kvety rozkvitnuté a plody dobre zreli.

Prečo rastliny potrebujú draslík

Draslík rastlinu spevňuje a stará sa o to, aby bola fit. Intenzita hnojenie sa zväčšuje od konca augusta. V tomto období sa rastliny pripravujú na zimu a mrazy a draslík im pomôže so spevnením pletív.

Ako na správne hnojenie?

Správny postup hnojenie je nasledujúci:

  • Jar: Hnojte prevažne dusíkatými hnojivami (mala by v nich byť prevaha dusíka).
  • Leto: Rastlinám doprajte hnojivo obohatené o fosfor a draslík pre kvety.
  • Jeseň: Prestaňte hnojiť dusíkom a doprajte rastlinkám draslík, vďaka ktorému dobre prekonajú zimné obdobie.

Ak sa stretnete s pojmom jednozložkové hnojivo, znamená to, že obsahuje iba jeden prvok, viaczložkové ich obsahuje viac, komplexné alebo plná hnojivá obsahujú všetky prvky, vrátane tých stopových.

Každý prvok je vo hnojive obsiahnutý v určitom pomere k ostatným. Každá rastlina tiež vyžaduje iné množstvo týchto prvkov podľa ročného obdobia. Preto sú hnojivá, ktoré sú určené na jar, leto a jeseň.

Druhy a typy substrátu

Ak si chcete na záhrade alebo doma vypestovať kvalitné plody alebo krásne kvety, musíte vedieť, aký substrát použiť.

Typy substrátu

Veľa začínajúcich záhradníkov robí chybu v tom, že semienka zasadia do klasického záhradníckeho substrátu. Ten však má až príliš veľa živín, ktoré semienko „vyženú“ do rastliny zbytočne skoro, takže sa síce skôr dočkáte výsledku, ale za cenu toho, že kvetina alebo plodina bude príliš krehká a bude neskoro nasadzovať na kvet. Je preto nevyhnutné, aby ste vedeli, aké nároky na živiny rastlina má a podľa toho zvoliť najvhodnejšiu substrát.

Organický substrát

Za bežný organický substrát sa považuje treba kompost. Pokiaľ ho zvolíte za výsevné substrát, pamätajte na to, že by nemal mať príliš veľa živín. Preto sa často odľahčuje treba rašelinou, ktorá je na živiny chudobná, je ľahká a jemná. Ekologickí záhradníci sa však substrátu s rašelinou vyhýbajú, pretože sa jedná o neobnoviteľný zdroj a jej zásoby sa kvôli ťažbe zmenšujú. Pre odľahčenie sa teda môžu používať aj kokosové vlákna (vznikajú spracovaním kokosových orechov), v tomto prípade sa jedná o kokosový substrát.

Minerálný substrát

Minerálne substráty si môžete predstaviť ako drobné kamienky, ktoré neobsahujú žiadne živiny a bežne sa používajú aj pri hydropóniu. Ich najväčšou výhodou je, že dobre sajú vodu a udržujú medzi sebou dostatok vzduchu. Kvôli svojej sypké konzistenciu a ďalším vlastnostiam sú minerálne substráty vhodné na zakorenenie semienok. Dajte si však pozor na príliš drobná semienka, ktoré by kvôli mezírkám mohla prepadnúť príliš hlboko a nevzejít. Malá semienka by mala byť v substráte čo najvyššie.

Náš tip: Ak chcete minerálne substrát použiť pre príliš malá semienka, nasypte do nádoby vrstvu tohto substrátu na dno a naň nasypte jemný organický substrát, do ktorého malá semienka zasadíte.

Pri presádzaní iste oceníte, že sa rastlinky z minerálneho substrátu dobre vyberajú, takže nehrozí poškodenie koreňového systému.

Druhy substrátu

Druhy substrátu možno všeobecne rozdeliť na substráty:

  • pre rastliny kvitnúce – najrôznejšie balkónovky a ďalšie kvety,
  • pre rastliny plodiaci – citrusy,
  • pre zeleň – okrasné dreviny, palmy, bylinky, bonsaje,
  • univerzálne – rašelina, substrát pre výsev a množenie, pre dopestovanie, záhradnícky substrát.

Substráty pre výsev a množenie

Výsevné substrát sa používa vtedy, keď rastlinky stávkujete. Tento typ obsahuje draslík, ktorý pomáha pri rozvoji a zakladaní koreňov a tiež piesok, ktorý koreňom zaistí dostatočný prívod vzduchu.

Viete, že: Kvôli piesku substrát pre výsev a množenie rýchlejšie vysychá, takže je nutné rastliny viac zalievať.

Potom, čo rastliny v substráte pre výsev povyrastú, potrebujú pre svoj ďalší vývoj nový substrát. Ten vyberajte podľa toho, čo pestujete. Môže ísť o klasický substrát pre izbové rastliny alebo univerzálne substrát, ale existujú tiež substráty pre konkrétnu rastliny. Najčastejšie sa stretnete so substrátom pre pelargónie, hortenzie, substrátom na zeleninu a podobne. Každý z nich má špecifické vlastnosti, ktoré zodpovedajú vybranej rastline.

Špeciálne zamerané substráty (na konkrétnu rastlinu) oceníte najmä vtedy, ak ich pestujete veľké množstvo. Ak máte len tri kvetináče, bezpečne si vystačíte s bežným záhradníckym substrátom.

Záhradnícky substrát

Jeho základnou charakteristikou je to, že dobre absorbuje vodu a zaručuje dostatočný prísun vzduchu. Hodí sa ako pre pestovanie kvetín, tak zeleniny, a to ako na záhonoch aj v skleníkoch. Využijete ho aj pre pestovanie balkónoviek. Nie je vhodný pre rastliny, ktoré sú citlivé na obsah solí (napríklad rododendrony).

Substrát pre balkónovky

Ak vás zaujíma, pre ktoré rastliny je balkónový substrát, uspokojí vás odpoveď, že pre balkónové. Ideálne sa hodí pre africké fialky, mini ruže a fuchsie. Substrát sa skladá z tmavej a svetlé rašeliny a je obohatený o základné živiny. pH je upravené vápencom.

Substrát pre orchidey

Najlepšie substrát pre orchidey je ten, ktorý je pre ne priamo určený. Jeho špeciálne zloženie sa stará o prevzdušnenie koreňov, má vysoký podiel vláknité rašeliny, vápenca, píniové kôry a drevitého uhlia. Pre orchidey je vhodný aj Korova substrát, ktorý navyše obsahuje aj molitan.

Substrát pre citrusy

Skladá sa z jemného kôrového humusu, rašeliny, piesku a prídavku železa, ktorý zabraňuje žltnutie listov.

Substrát pre vodné rastliny

Je ideálny pre vodné a bahenné rastliny, ktoré sa pestujú v okrasných nádržiach a jazierkach. Je charakteristický zvýšeným obsahom ílovitých prvkov, ktoré rastlinám dodávajú potrebné živiny.

Substrát pre kaktusy

Je vhodný pre rastliny, ktoré potrebujú sucho. Obsahuje rašelinu, kremičitý piesok, živiny, ílovité a stopové prvky. Vďaka poréznemu materiálu sa znižuje riziko hnitiu koreňov.

Substrát pre okrasné dreviny

Je vhodný pre pestovanie okrasných drevín a kríkov, medzi ktoré sa radia smrek, tis, borovica, tuje a tak podobne. Stará sa o zdravý vývoj koreňov a celkový rast rastlín.

Viete, že: Univerzálny substrát je vhodný pre pestovanie väčšiny rastlín a pri výsadbe väčšinou nie je potrebné do neho čokoľvek ďalšieho pridávať.

Základné suroviny substrátu

Substrát sa pripravuje z niekoľkých surovín, medzi tie základné patrí:

  • rašelina – dobre absorbuje vodu, znižuje pH pôdy, hodí sa predovšetkým pre rastliny, ktorým sa darí v kyslej pôde,
  • piesok – prevzdušňuje substrát a umožňuje, aby sa lepšie prehrial,
  • agroperlit – rovnako ako piesok substrát vylehčuje, neobsahuje žiadne živiny a je vhodný predovšetkým pre výsev a množenie rastlín, samostatne sa používa pre hydropóniu,
  • kompost – dodáva substrátu živiny a organické zložky,
  • listovka – jedná sa o pôdu, ktorá vznikla rozkladom listov a hodí sa najmä pre rastliny, ktoré sa radia do bylinného poschodia pod stromami,
  • hrabanka – vzniká z ihličia a substrátu pridáva na kyslosti, je teda vhodná predovšetkým pre kyslomilné rastliny.

Viete, že: Hydroponie je pestovanie rastlín „vo vode“. Rastliny teda nie sú zasadené v substráte alebo zemine, ale len v živnom roztoku. Takto sa dajú pestovať takmer všetky izbové kvety a rastliny, ale aj zelenina.

K pestovanie sa však okrem substrátu môžu používať aj tzv. Jiffy, čo sú sadbovací tablety zo zlisované rašeliny, čadičového alebo iného vlákna, ktoré majú rôzny priemer, dokonca môžu vyzerať ako kvetináče. Používajú sa k zakorenenie a sú vhodné pre predpestovanie rastlín. Ich veľkou výhodou je, že celé rastlinky aj s Jiffy môžete po zakorenení vložiť do pôdy. Cena týchto nielen rašelinových substrátov je však pomerne vysoká, takže sa hodia len v prípadoch, keď ich potrebujete len na pár rastliniek.

Ako vyrobiť záhradnícky substrát doma

Ak si nechcete substrát zhotovovať v záhradníctve a máte doma záhradu, môžete substrát nahradiť kvalitné listovkou. Jedná sa o záhradnícku zeminu, ktorá vzniká rozkladom lístia. Aby v nej však neboli zárodky chorôb a škodcov, mala by prejsť horúcim kompostovaním alebo ju môžete sterilizovať v rúre či v mikrovlnke. Je ideálne, ak ju zmiešate s minerálnymi substráty, ktoré vylehčí jej štruktúru.

Viete, že: Pri horúcom kompostovania stúpne teplota v komposte na 50-65 ° C, takže dôjde k zničeniu všetkých zárodkov škodcov a baktérií. Je však dôležité, aby ste mali kompostér a kompost počas tohto procesu pravidelne provzdušňovali. Zo ¾ by mal prevládať materiál, ktorý je bohatý na uhlík (slama, lístie, štiepka) nad materiálom, ktorý obsahuje dusík (zelená tráva, bioodpad z kuchyne atď.)

Substrát do akvária

Úplne špeciálnym druhom substrátu je substrát do akvária. Tam rozhodne nedávajte žiadny z tých, ktorý sa používa pre pestovanie suchozemských rastlín. Akvarijné substrát neslúži len ako kotviaci materiál pre rastliny, je tiež zdrojom organických živín a biologickým filtrom.

Tento substrát by mal byť porézny a ílovitý, pretože len v ňom sa môžu usadiť užitočné baktérie a mikroorganizmy, ktoré premieňajú toxické produkty na menej toxické živiny. Ak nevyberiete dostatočne kvalitný substrát, v ktorom by sa prospešné organizmy mohli usadiť, začne odpad zahnívať, čo následne povedie k vzniku rias.

Druhy akváriových substrátov

  • Kremičitý štrk, piesok – neobsahuje žiadne živiny a slúži len ako kotviaci mechanizmus pre rastliny. Ocenia ho predovšetkým tí, ktorí majú akvárium zamerané hlavne na ryby a rastliny príliš nerieši. Ak chcete pestovať aj rastliny, bude potrebné každý deň pridávať hnojivo alebo pod piesok položiť zásobný substrát, z ktorého budú rastliny čerpať živiny.
  • Ílové pálenej substráty bez obsahu živín – tento substrát je veľmi pórovitý, takže poskytuje ideálny priestor pre uchytenie užitočných baktérií. Vďaka tomuto podkladu bude mať akvárium prírodné biofilter navyše. Ílové granule nešľaháme a sú schopné nasať živiny potrebné pre rast rastlín. Ich nevýhodou je to, že majú tendenciu sa sesypávat do vodorovného dna, takže z nich nevytvoríte členitý terén.
  • Sušené ílové substráty s obsahom živín – jednej sa o pravdepodobne najlepší substrát do akvária vo forme sušených „guličiek“ z veľmi kvalitnej hliny, ktorá však nešpiní vodu. Tento základ je vhodný predovšetkým pre tropické ryby a rastliny, pretože znižuje pH a tvrdosť vody. Obsahuje všetky živiny, ktoré potrebujú rastliny, takže nie je potreba zásobných substrátov ani prihnojovanie. Je možné z nich vytvárať členitý terén. Prvé 3 týždne sa však z tohto substrátu uvoľňujú dusíkaté látky, takže je potrebné často meniť vodu. Ryby do vody vypustite až po tejto dobe. Po uplynutí 3 týždňov sa substrát úplne bezpečný trebárs ako štrk.
  • Zásobné substráty – používajú sa prevažne pod piesok alebo pálený íl. Dáva sa úplne na dno a na neho potom prichádza vrstva zvolného substrátu. Zásobný substrát poskytuje rastlinám potrebné živiny, ktoré im klasických substrát nedokáže poskytnúť.

Druhy a typy hnojivá

Živiny, ktoré sú obsiahnuté v substráte, rastliny po niekoľkých týždňoch vyčerpajú a aby aj naďalej pekne kvitli alebo plodili, je dôležité im živiny dopĺňať vo forme hnojiva. Pre spôsob hnojenie sa rozhodnite už pri vysádzaní.

Všeobecne môžeme povedať, že pre pestovanie vo vnútri alebo na pestovanie v nádobách do 7 litrov je lepšie zvoliť tekuté hnojivá. Ak zahradničíte na záhrade alebo veľkých kvetináčoch, je lepšie zvoliť dlouhopůsobící hnojivá.

Za plná hnojivá sa označujú tie, ktoré kombinujú 3 základné prvky, ktoré sú potrebné k rastu. Jedná sa o dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Tieto hnojivá najčastejšie nájdete pod označením NPK hnojivo. Používajú sa pre základné hnojenie pôdy ešte pred tým, než rastliny vysadíte do pôdy. Pomer základných prvkov sa líšia pre hnojenie v každom ročnom období, preto je dôležité sa pozerať, pre aké obdobie hnojivo kupujete a chcete používať. NPK hnojivá sa príliš nehodí na hnojenie plodovej zeleniny a kvetov, jedná sa o rastliny, ktoré sú citlivé na chlór. Týmto hnojivom by sa mala ideálne hnojiť zelenina, sady, poľné plodiny, okrasné rastliny a vinice.

Tekuté hnojivá

Tekuté hnojivá ocenia tí záhradníci, ktorí nechcú s hnojením strácať veľa času. Stačí ich len rozpustiť vo vode, zaliatím potom rastlinky hnojíte. Dávkovač hnojiva je väčšinou súčasťou balenia, takže je podľa návodu ľahké namiešať správnu koncentráciu.

Rozpustná hnojivá

Patrí medzi najlacnejšie, ale ich príprava je o niečo zložitejšie. Prvú dávku je dobré odvážiť a zapamätať si, koľko hnojiva do krhly patrí. Ak vám nejaké hnojivo v balení zostane, dobre ho zatvorte a využiť ho môžete zase nasledujúci rok.

Dlouhopůsobící hnojivá

Väčšinou sa s nimi stretnete vo forme tabliet alebo granúl. Do kvetináčov sa môžu dávať už v čase, keď sadenice stávkujete. Pôsobí zhruba 4 mesiace, takže sa jedná o hnojivo, ktoré môžete dať pokojne do kvetináčov alebo ho použiť na okrasné trávniky. Cena týchto hnojív je síce o niečo vyššia, než u dvoch vyššie spomínaných typov, ale zase s ním ušetríte veľa času a práce.

Organické a minerálne hnojivo

Organické hnojivo môže mať rastlinný alebo živočíšny pôvod. Môžu sa označovať aj ako bio hnojivá. Sú ideálne na pestovanie rastlín vonku a pre ručné zalievanie.

Minerálne hnojivá vznikajú tak, že sa zmiešajú rôzne zlúčeniny, takže obsahujú ideálny pomer biogénnych a stopových prvkov. Tieto hnojivá majú dlhšiu životnosť a presné zloženie. Často sa používajú pre hydroponické alebo aeroponické pestovanie rastlín.

Viete, že: Aeroponické pestovanie rastlín spočíva v tom, že im doprajete dostatočný prísun vzduchu. Živný roztok sa potom rozprašuje priamo do koreňov. Aeroponické pestovanie je mnohonásobne rýchlejší ako pestovanie v zemine alebo spôsobom hydroponie.

Hnojivá podľa našich babičiek

Ak si nechcete kupovať hnojivá z obchodov, ale nemáte ani možnosť kompostovania na vlastnej záhrade, môžete sa riadiť babským radami, vďaka ktorým urobíte hnojivo z bežne dostupných materiálov, ktoré máte doma.

Hnojivo z banánových šupiek

Banány doma máva väčšina z nás, ale málo kto vie, že banánovej šupky sú dobrým hnojivom ako pre plodiny, tak kvety.

Ako na to?

  • Banánovej šupky nakrájajte na drobné kúsky a položte na papier na pečenie.
  • Upečte ich v rúre nastavenej na najnižšiu teplotu.
  • Po upečení kúsky skladujte vo vzduchotesnej nádobe.
  • Pred použitím kúsky zomeľte na prášok a ku každej sazeničce pridajte 3 čajové lyžičky prášku.

Usadenina ako hnojivo

Mnoho milovníkov tureckej kávy často trápi problém, kam s usadeninou. Pri vylievaní do odpadu hrozí jeho upchatie, v koši zasa začne usadenina časom zapáchať. Ak však kávovú usadeninu necháte preschnúť, môžete ju použiť ako hnojivo ku kvetinám. Obsahuje totiž veľa dusíka, ktorý sa uvoľňuje postupne a dlhodobo pôdu vyživuje. Medzi ďalšie živiny obsiahnuté v tejto káve patrí horčík, draslík, fosfor a meď. Veľkou výhodou je, že odér odpudzuje slimáky a mravce, ale priťahuje dážďovky, ktoré pôdu prevzdušňujú. Usadenina teda nasypte okolo rastlín alebo ho pridajte do kompostu.

Vaječné škrupiny ako hnojivo

Tiež škrupiny sa dajú dobre zužitkovať ako hnojivo. Stačí, keď ich pred použitím upečiete v rúre, aby ste zlikvidovali baktérie a salmonelu (v mikrovlnke je stačí nahrievať 2 minúty). Sú bohaté na vápnik, takže nimi môžete prihnojovať paradajky, papriky aj baklažán. U kvitnúcich rastlín sa postarajú o to, aby kvety neuhnila. Ak je nasypete okolo rastlín, znemožníte tak slimákom a šnekua, aby sa k nej priblížili a hodovali na ich plodoch alebo kvetoch.

Hnojivo na muškáty z droždia

Ak chcete, aby vaše muškáty mali krásne kvety, stačí, keď do 1 l teplej vody nadrobíme kocku droždia. Zmes potom nechajte 14 dní kvasiť, ale ničím ju nezakrývajte, mohlo by dôjsť k explózii. Majte na pamäti, že tento „lektvar“ príliš vábne nevonia, takže je lepšie ho skladovať vonku.

Po 14 dňoch zmes rozmiešajte v 3 l čistej vody a môžete začať hnojiť. Táto zmes nie je vhodná len pre muškáty, ale aj pre všetky ďalšie kvety. „Lektvar“ však nepoužívajte namiesto klasickej zálievky.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo