Ako vybrať sušiak na bielizeň

Možno si hovoríte, že výber sušiaku na bielizeň nemôže byť žiadna veda. Na druhú stranu vedeli ste, že máme hneď niekoľko typov? Samozrejmou klasikou sú záhradné kúsky, ktoré však v paneláku neupotřebíte, ale aj tu nájdeme rôzne kvalitné alternatívy. Preto nesiahajte hneď po tej najlacnejšej, ktorú uvidíte, ale urobte si obrázok sami a vyberte to, čo naozaj potrebujete.

Recenzie sušiakov na bielizeň

Päticu najpredávanejších modelov predstavujú zástupcovia z rôznych kategórií. V zastúpení sú ako záhradné otočné sušiaky, tak tie závesné, pultové, rolovacie i vežové.

V každej z kategórií sme sa zamerali hlavne na plusy a mínusy daného zástupcu a ďalej sme pokračovali tak, aby ste na konci nášho poradca mali kompletný prehľad a predstavu o tom, čo je pre vašu domácnosť najvhodnejšie. Typy sušiakov sme rozdelili na základe ich možnosťou upevnenia či už doma alebo na záhrade a v neposlednom rade sme sa venovali tiež cene, pretože cenových kategórií je aj tu viac.

Leifheit 81413 QUARTETT Duo

Typteleskopický závesný
Hmotnosť0,8 kg
Výrobný materiálplast, kov
Rozmery v cm57 x 23 x 2
Veľkosť sušiacej plochy4,2 cm

Závesný teleskopický sušiak na bielizeň Leifheit Quartett je univerzálnym kúskom, ktorý využijete ako doma na sušenie ponožiek, spodného prádla či utierok v kuchyni, tak na dovolenku v prípade najvyššej núdze.

Zavesiť ho môžete na kúrenie, okno i dvere – proste všade, kde nájdete kúsok miesta. Jeho nastaviteľná šírka zaisťuje sušiace priestor od 55 cm do 105 cm, čo znamená 4,2 m bielizeň „šnúry“. Priestor medzi tyčami je 3,7 cm, takže bielizeň má zaistené dostatok miesta k presychanie.

Bohužiaľ, teleskopické tyče sú natoľko hrubé, že bežným kolíčkom bielizeň nepřichytíte, preto ho budete musieť cez tyče prekladať. Na druhú stranu je pomerne úzky, a tak nezasahuje do priestoru viac, ako je nutné. Vďaka jeho nastaviteľnosti ho ľahko prispôsobíte dĺžke kúrenie. Výbornou vlastnosťou je, že môžete nastaviť aj šírku úchytu, tým pádom by mal byť kompatibilný s rôznymi typmi radiátorov.

Samozrejme na tento model nemôžete vešať ťažké kúsky bielizne, primárne k tomu nie je určený. Skôr by sme ho odporúčali na sušenie malých a stredných kúskov. Akonáhle naň zavesíte kúsky väčšie a ťažšie, sušiak to neunesie a budete mať problém so stabilitou.

  • jednoduchá montáž
  • nastaviteľná dĺžka
  • skladný a ľahký
  • možnosť sušenia iba malých a stredných kúskov
  • horšia stabilita pri väčšej záťaži
Zistiť cenu

Leifheit Linomatic 400 Deluxe

Typvonkajšie otočný
Hmotnosť5,8 kg
Výrobný materiálplast, kov
Rozmery v cm186 x 303
Veľkosť sušiacej plochy40 cm

Zeleno-strieborný vonkajší Leifheit Linomatic sa môže pochváliť 40 m sušiace plochou, ktorá pojme až 4 práčky vypraného prádla. Jeho rozmery v rozloženom stave sú takmer 2 m na dĺžku a 3 m na šírku – k tomu už budete potrebovať naozaj dostatočný priestor.

Veľkou výhodou je jeho jednoduché otváranie aj zatváranie vďaka obyčajnému stisku poistky na ramene sušiaku. Pri jeho skladaní sa šnúry automaticky schovajú do konštrukcie, a tým vás ušetrí od neustáleho omývanie a strachu zo zašpinenia bielizne.

Výbornú „vychytávku“ predstavujú dva otvory pre ramienka, ktoré vám umožní pohodlne sušiť treba košele a uľahčí ich pracné žehlenie.

Súčasťou balenia je taktiež plastový držiak na zabetónovanie – priemer nohy sušiaku je 5 cm. Ak nechcete betónovať, máte možnosť zaobstarať si aj držiak bez nutnosti betónovania, bohužiaľ nie je tak stabilný ani tak pevný a sušiak sa v ňom môže trošku kymácať.

Pozitívne hodnotíme pevnosť napnutých šnúr a ideálnu výšku sušiaku. Človek s priemernou výškou sa nemusí príliš zohýbat k najnižšie položeným šnúram, ale ani príliš naťahovať k tým najvyšším. Ďalším plusom je jeho nízka váha – iba 5,8 kg.

Pre niekoho možno bude odstrašujúcim aspektom cena, ktorá sa nám zdá však prijateľná, čo sa praktickosti a kvality modelu týka. Otázkou je ale životnosť plastových dielov, ktoré môžu byť namáhané nielen pri používaní, ale tiež pri vystavovaní slnečnému žiareniu.

  • uschovanie šnúr
  • veľká sušiaca plocha
  • otvory pre ramienka
  • cena
  • nestabilný držiak do zeme
Zistiť cenu

Vileda Universal 18 m

Typpultový
Hmotnosť2,6 kg
Výrobný materiáloceľový rám
Rozmery v cm180 x 55 x 93
Veľkosť sušiacej plochy18 cm

Do cenovo nižšej kategórie spadá sušiak na bielizeň Vileda Universal, ktorý je však plne vyhovujúcim pultovým sušiakom pre každodenné využitie. Za slnečného počasia ho môžete bez starostí využiť vonku a jeho 18 m sušiace plochy plne vystačí na umiestnenie bielizne z dvoch práčok.

Čo iste ocení každá pradlenka je jednoduché otváranie, ktoré je opatrené bezpečnostným kĺbom, aby sa sušiak pri možnom prenášaní nezložil. S premiestnením z miesta na miesto v rozloženom stave vám pomôžu aj zabudované kolieska. Hmotnosť 2,6 kg pri prenášaní takmer ani nepocítite.

Aby ste mohli sušiak bez problémov uložiť, výrobca do modelu zabudoval tzv. zámok krídel. Ten pri zložení drží obe krídla na svojom mieste a zabraňuje samovoľnému otvoreniu. Zabudované plastové chrániče sa zase postarajú o bezpečie podlahy v interiéri.

Pevný oceľový rám je pomerne stabilný, a preto môžete daný model používať tiež vonku. Odporúčali by sme vám ho však radšej niečím istiť, pretože aj keď je rám stabilný, váha 2,6 kg neodolá, akonáhle príde silnejší vietor. Rozhodne tiež nie je dobré, aby ste ho vystavovali vonkajším podmienkam nadobro, určite ho skladujte doma, pretože by vám po čase mohol začať korodovať.

  • nízka cena
  • použitie v interiéri aj exteriéri
  • bezpečnostné prvky
  • nutné skladovať iba v interiéri
Zistiť cenu

Leifheit Rollquick 210 Longline

Typnástenný, rolovacie
Hmotnosť0,8 kg
Výrobný materiálplast
Rozmery v cm52,1 x 7,4 x 8
Veľkosť sušiacej plochy21 cm

Nástenná varianta Leifheit Rollquick nostalgicky pripomína rolovacie sušiaky skorších rokov, ktoré mal doma snáď každý. Ako by aj nie – prakticky ušetrí hromadu miesta vo vašej domácnosti či na balkóne. Výrobca sľubuje odolnosť proti UV žiareniu, a tým zaručuje možnosť trvalého používania aj v exteriéri. Jeho rozpätie je 4,2 m, preto by mal postačiť do bežných priestorov.

Tento zástupca je vybavený automatickým navíjaním šnúr aj aretáciou proti ich zasúvanie. Ak tak sušiak na jednej strane přivrtáte a na jeho druhom konci ho poriadne zaistíte, šnúry budú vždy napnuté a poskytnú vám až 21 m sušiacej plochy.

Jeho nenápadné rozmery 52,1 x 7,4 x 8 cm nebudú vadiť ani v kúpeľni – vo svojej podstate je najlepším sušiakom na bielizeň do kúpeľne. Napríklad v zime je na sušenie veľmi praktický práve tam.

Jedinou nevýhodu, ktorú sme na ňom objavili, je nutnosť privŕtanie, z čoho niektorí v z vás nemusia byť nadšení. Istou pochybnosť môže vzbudzovať aj plastové prevedenie. Výrobca síce zaručuje ich kvalitu, avšak ak tento kúsok umiestnite na stenu, kde celý deň svieti slniečko, časom sa môže očakávať istá únava materiálu.

  • cena
  • veľká sušiaca plocha
  • nutnosť privŕtanie
  • plastové prevedenie
Zistiť cenu

Vileda Mixer 4

Typvežový
Hmotnosť4,4 kg
Výrobný materiálplast, kov
Rozmery v cm71 x 71 x 169
Veľkosť sušiacej plochy40 cm

Verili by ste, že tento drobček poskytuje 40 m sušiace plochy, takže sa naň vojdú až 4 práčky bielizne?

Jeho rošty sú na sebe nezávislé, a tak ich môžete otvoriť a využiť na sušenie aj väčších kusov oblečenia. So sušiakom sa dá rôzne manipulovať, a tak ho môžete postaviť trebárs do sprchovacieho kúta, alebo přeskládat a postaviť k radiátoru. Model navyše ponúka 2 vešiaky pre ramienka a držiak pre malé odevy ako ponožky a spodnú bielizeň.

S jeho premiestnením nie sú vďaka zabudovaným kolieskam problémy. Veľmi ľahko ho tiež úplne zložíte a uschováte, kam potrebujete. Jeho rozmery v zloženom stave sú 71 x 5 x 169 cm. Manipuláciu uľahčuje aj špeciálne kĺb, s ktorého pomocou môžete sušiak přeskládat a použiť tak buď plnú, alebo len polovičnú plochu.

Maximálna nosnosť by mala byť 25 kg, čo zhruba zodpovedá váhe bielizne zo 4 klasických práčok. Avšak pri väčšom zaťažení sa drôty prehýbajú, takže sa dá očakávať, že sa časom uvoľní, ak ich budete používať na sušenie veľké a ťažké bielizne neustále. Na drobné kúsky ako tričká, utierky, … je však dostačujúca.

  • veľká sušiaca plocha
  • flexibilita
  • menej kvalitné prevedenie drôtov
Zistiť cenu

Typy sušiakov

Na trhu sa môžete stretnúť s niekoľkými typmi sušiakov. Záleží preto na vašich preferenciách, potrebách a priestorových možnostiach.

  • Vonkajšie – záhradný, pultový.
  • Domáce – pultový, nástenný, vežový, radiátorový, stropný.
  • Elektrické

Vonkajší sušiak na bielizeň

Pevné záhradné

Pod takýmto pojmom sa skrýva klasický otočný záhradný sušiak na bielizeň, ktorý vyzerá trochu ako anténa, a tak na neho musíte mať dostatok miesta – rozhodne ho neumiestnite na balkóne. Na druhú stranu patrí k najpriestrannejším zástupcom s dostatkom miesta aj pre 3-4 práčky vypraného prádla.

Mladší modely majú tú výhodu, že sa ich šnúry dajú schovať dovnútra, a tak budú vždy čisté. Staršie zástupcovia túto možnosť mnohokrát nemali.

Skladací čiže pultové sušiaky

Sú tzv. hybridy medzi sušiaky domácimi a vonkajšími, pretože ich môžete umiestniť ako na záhradu, tak na balkón i do interiéru, ak je vonku škaredo. Niektorí výrobcovia používajú označenie pultový a vynikajú najmä nenáročným zložením a rozložením. Nevýhodou je, že by vonku nemali byť natrvalo.

Ukotvenie vonkajších sušiakov

  • Na stenu – Niektoré vonkajšie produkty môžete namontovať na stenu domu. Väčšinou k tomu budete potrebovať len vŕtačku, avšak nie každý je nadšený z pomyslenie, že by si mal niečo přivrtat na svoju novú fasádu.
  • Do krajiny – Patrí k najobľúbenejším možnostiam ukotvenie z hľadiska praktickosti. Jediné, čo potrebujete, je tzv. krtek čiže kotviace držiak, do ktorého stojan namontujete. Ďalšie alternatívou môže byť zabudovanie vlastné rúrky (s zodpovedajúcim priemerom) do zeme. Následne tam stojan vždy iba vsuniete a vytiahnete. Táto alternatíva je lacná a nenápadná – neobmedzuje vás ani pri kosení trávnika.
  • Do betónu – Posledná možnosť ukotvenia je náročnejší, čo sa týka kutilských zručností, na druhú stranu je nejbytelnější. Bohužiaľ, akonáhle raz betónové ukotvenie zhotovíte, nikdy ho neschováte ani nepřemístíte – betónový držiak je trvalý a nápadný.

Domáci sušiak na bielizeň

Pultový

Ľahká konštrukcia pripomínajúca pult, navyše je cenovej veľmi dostupná. Zaobstarať si ho môžete už za desiatku euro, tie kvalitnejšie potom aj do sto eur.

Dajú sa veľmi rýchlo rozložiť, nie sú ťažké a nezaberajú ani veľa miesta. Ich nevýhodou je však obmedzená plocha na sušenie. Na tradičný pultový sušiak sa pohodlne zmestí maximálne jedna až dve práčky.

Nástenný

Takí zástupcovia sa hodí ideálne do kúpeľní, prípadne na balkón, kde by vám trvalé šnúry mohli prekážať. Hoci sa na ne opäť nevlezie viac než jedna až dve práčky bielizne, veľkou výhodou je ich funkcia uschovanie šnúr.

Vežový

Ideálny kúsok do malých panelákových bytov, kde zavadí všetko, čo nie je nevyhnutné. Hoci nie je príliš známy, je snáď najpraktickejšie voľbou, dá sa totiž umiestniť napríklad do sprchovacieho kúta a vďaka poschodovému riešeniu dokáže pojať veľké množstvo bielizne, dokonca aj nadmerných kúskov. Kto by nechcel v mini byte sušiak, ktorý sa dá postaviť do vane? 🙂

Radiátorový

Najmenší zástupcovia z tejto kategórie, ktorí sú určení iba na sušenie malých kúskov bielizne v obmedzenom množstve. Veľmi praktický je však v prípade, že máte zdieľané priestory na sušenie a nechcete, aby susedia videli vaše kúsky spodnej bielizne.

Stropný

Stropný sušiak na bielizeň je vhodný do vonkajších i interiérových priestorov. Väčšinou sa k stropu přivrtat na dvoch miestach obdobne ako nástenný model. Následne však potrebuje přivrtat aj zaistenie šnúr nižšie v priestore. Každá z tyčí má totiž svoju šnúru, ktorá sa stará o ich manipuláciu. Po uvoľnení šnúry z držiaka tyč zíde dole, vy zavesíte bielizeň a šnúru zase pritiahnete. Niekomu opäť nemusí vyhovovať nutnosť vŕtania, a navyše ani po estetickej stránke nie sú stropné zástupcovia práve najlepší. Pevné tyče sušiaku však mnohokrát unesú väčšiu váhu ako klasické šnúry. Laici tento model často označujú ako „vyťahovacie sušiak na bielizeň“.

Elektrické sušiaky na bielizeň

Ako predchodca môžeme označiť tzv. elektrické vykurovacie rebríky, ktoré má doma v kúpeľni kdekto. Dnešná doba si však žiada nielen praktické, ale aj dizajnové kúsky, ktoré lahodia oku. Preto sa výrobcovia snažia vyrábať nielen vykurované držiaky na uteráky, ale aj rôzne vertikálne obmeny, panely s háčikmi a termo káble, otočné ramená, atď.

Takéto sušiaky sú väčšinou vyrobené buď z lešteného nerezu či chrómu, aby boli čo najmenej údržbové.

Pred odchodom do obchodu

Pred samotným nákupom by ste si hlavne mali uvedomiť:

  • Ako veľký priestor môžete sušiaku venovať.
  • Koľko osôb žije v domácnosti.
  • Ako kvalitný sušiak chcete.

Vhodný sušiak vyberajte podľa týchto parametrov.

Sušiak na balkón či terasu

V prípade, že máte na terase či balkóne naskladané veci, ideálnu voľbu predstavujú nástenné rolovacie typy, ktoré jednoducho přivrtáte do steny a vyroluje iba vtedy, kedy je potreba.

Pokiaľ do steny vŕtať nechcete, siahnite radšej po pultové či vežové alternatíve. Takéto alternatívy musia mať lepšiu stabilitu aj spracovanie, aby boli odolné voči vlhkosti aj poveternostným podmienkam.

Veľkosť sušiaku na bielizeň

Tento parameter by mal ísť ruku v ruke s tým, ako často a koľko bielizne vlastne periete. Ak ste v domácnosti iba dva, bude vám stačiť sušiak menšie. V prípade, že je vás doma viac, určite je vhodné vybrať aj väčšiu veľkosť sušiaku, aby bol naozaj plne praktický.

Jednej práčke väčšinou zodpovedá 10 metrov šnúry na bielizeň. Tie najväčšie modely sú schopné ponúknuť až 60 metrov sušiace plochy.

Výrobný materiál

Najlacnejším výrobným materiálom, ktorý je zároveň aj najviac využívaný, je plast. Sušiaky, ktoré sú však vyrobené iba z plastu, alebo z kombinácie plast + kov nie sú stabilné ani nijako zvlášť nosné.

Oceľové konštrukcie, sú síce veľmi odolné, avšak sa tiež značne prenesú a ich ukotvenie je ťažšie. Preto sa v posledných rokoch dostali do popredia hlavne hliníkové modely kombinujúce dobrú odolnosť, nosnosť i hmotnosť.

Hmotnosť

Je jasné, že modely určené von budú o niečo ťažšie ako tie, ktoré by sme radi používali doma. Do hmotnosti sa samozrejme prelína tiež výrobný materiál. Menšie oceľový sušiak bude iste oveľa ťažšie ako sušiak väčší z hliníkovej konštrukcie.

S určitosťou môžeme povedať, že najmenší domáci zástupcovia majú často menej ako 2 kilogramy.

Ďalšie vybavenie

Všetci vieme, že sušiak nie je nijako zložitý mechanizmus, na druhú stranu, prečo si nezjednodušit jeho používanie ešte viac? A že tých „vychytávok“ môže byť hneď niekoľko. Najpraktickejšie z nich sa javí nápaditá konštrukcia, ktorá schová všetky šnúry na bielizeň dovnútra a vy tak nebudete musieť šnúry umývať po každej väčšej prehánke.

Ďalším príslušenstvom môže byť nastaviteľnosť, a to najmä u domácich zástupcov, kedy sa aj na vežovom sušiaku vďaka nastaviteľnosti môže sušiť aj obliečky na periny.

Rotačný mechanizmus zase vyniká pri záhradných modelov. Vďaka nemu nebudete musieť sušiak obiehať, ale pohodlne všetko zavesíte z jedného miesta.

Mnoho výrobcov svoje sušiaky vybavuje tiež o rôzne štipce, klipsy a pod., Aby vám zjednodušili vešanie buď malých kúskov ako ponožiek a spodnej bielizne, alebo naopak veľkých prestieradiel.

Cena sušiakov na bielizeň

Do 40 €

Najlacnejší kategórie ponúkajúce najviac produktov. Tieto produkty síce nepatrí k najkvalitnejšie vybaveným, však svoj účel určite splní.

50 euro – najlepšia cena ako kvalitne vybaveného pultového modelu, tak menej vybaveného vonkajšieho sušiaku na bielizeň, a dokonca aj elektrických kúskov v základnej výbave.

Treba podotknúť, že recenzie elektrických sušiakov v tejto cene nevychádzajú najlepšie.

Do 200 €

Dobre vybavené, dobre spracované a hlavne robustné – takto by sme mohli popísať strednej cenovú kategóriu. Kým v tej prvej sa veľakrát môže stať, že sa rolovanie zasekne, niektorá zo šnúr praskne a pod., Tu by sa to rozhodne stávať nemalo.

Nad 200 €

Hoci sa môže zdať, že cena už môže byť máličko cez čiaru, je potreba spresniť, že v tejto cene si môžete zaobstarať hlavne top sušiaky na bielizeň v rôznych prevedeniach. Trebárs vonkajšie stojanové produkty sa schovanými bielizňovom šnúrami, ktorým stačí iba jeden pohyb, prípadne stlačenie k tomu, aby sa uviedol do aktívneho stavu. Hlavne sem však patrí kvalitné elektrické modely, vďaka ktorým bude vaša bielizeň suchá jedna dve i v interiéri.

Náš tip: Alternatívou k obstaranie sušiaku na bielizeň je nákup kvalitnej sušičky.

Najobľúbenejšie značky

Benco

Nepatrí síce k najznámejším výrobcom, avšak v ich portfóliu nájdete hlavne kvalitné nástenné kúsky, ktoré sa dajú přivrtat, kam si len spomeniete.

Goleta

Taktiež menej známa značka, ktorá sa špecializuje hlavne na vertikálne a elektrické modely.

Leifheit

Značka, čo má zvuk. Produkty Leifheit nájdete v celej domácnosti. Nečakajte však žiadne špeciality – tento výrobca zastáva tradičnú klasiku, teda kvalitné záhradné modely a pultové domáce sušiaky.

Toro

Ponúka snáď najdostupnejší produkty, čo sa ceny týka.

Vileda

Špecializuje sa predovšetkým na domáce vykonanie sušiakov a ďalších pomocníkov treba pri upratovaní.

Hoci ste si na začiatku článku možno mysleli, že na výbere tohto produktu sa nedá nič pokaziť a už vôbec to nemôže byť žiadna veda, dúfame, že vám naše recenzie sušiakov na bielizeň predsa len rozšírili obzory, čo sa možností týka a pomôžu tak s výberom toho najlepšieho zástupcu do vašej domácnosti.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo