Ako vybrať telový olej

Pokožku je nutné hydratovať neustále, a hoci možno stále máte k telovým olejom skeptický postoj a bojíte sa, že všetko čoho sa dotknete, bude ešte dlho žiariť mastnotou, mnohokrát sú také oleje tým nelepším, čo svojej pokožke môžete ponúknuť. Starostlivo si rozmyslite, čoho by ste pomocou oleja chceli dosiahnuť a následne sa už len kochajte nebol očakávaný výsledkom.

Recenzie telových olejov

Do nášho testu telových olejov sme vybrali niekoľko zástupcov – ako tie na drobné jazvy a strie, tak oleje lisované za studena, multifunkčný suchý olej aj v dnešnej dobe čím ďalej tým viac obľúbený olej mandľový. Pri hodnotení sme sa zamerali hlavne na ich sľubované účinky, vstrebateľnosť aj vôňu.

Bi-Oil PurCellin Oil 200 ml

Typ pletiSuchá pokožka s jazvami, starnúca a dehydratovaná pokožka
Dostupné objemy v mm25, 60, 125, 200
Účinné látkyRastlinné látky, vitamíny A a E, olejové báze

Telový olej Bi-Oil purcellin sa už dlhú dobu radí medzi pomocníkov s jazvami a striami. Prípravok sľubuje značnú elimináciu jaziev, bohužiaľ nie je v jeho moci je úplne odstrániť (to mnohokrát nedokáže ani laser). Pri aplikácii dvakrát denne sa však ich vzhľad môže rapídne zlepšiť rovnako ako vzhľad strií, ktoré vznikajú najmä u tehotných žien, prípadne u ľudí, ktorí rýchlo priberú na svojej váhe.

Olej dosahuje dobrých účinkov na jizvovité pokožke – po určitej dobe používania začínajú jazvy strácať svoje začervenania a pomaly sa vyhladzujú. Po niekoľkých týždňoch poctivého mazanie sú jazvy menej znateľné.

Čo sa týka veľmi suché a suchej pokožky, prípravok iste bude taktiež zbierať plusové body, pretože nezanecháva mastný film ani pocit tzv. hutnosti. Avšak ak budete olej používať iba preto, že chcete predísť vzniku strií, najskôr nebudete príliš nadšení z jeho mastného zloženia a doby, ktorú treba venovať jeho vstrebanie. V tom prípade by sme vám radili Bi-oil používať hlavne na noc, pretože trvá pomerne dlhú dobu, než sa úplne vsiakne do pokožky, ktoré nepatria k najsuchším.

Veľkou výhodou tohto prípravku je jeho všestrannosť, môžete ho použiť ako na suchú pokožku tváre, tak na napnutú pokožku tehotenského bruška, prípadne na zadok, kde sa začínajú objavovať strie.

Istou nevýhodou môže byť jeho vyššia nákupná cena, avšak ak si postrážite webové stránky, iste často narazíte na značné zľavy. Dávajte si ale pozor, odkiaľ si výrobok objednávate, niektoré weby ponúkajú menej kvalitné oleje vo veľmi podobnom balení.

  • znateľné výsledky po krátkej dobe používania
  • decentná vôňa
  • pri preventívnom užívaní eliminuje vznik strií v tehotenstve
  • vyššia cena
  • dlhší interval vstrebanie u pokožky, ktorá nie je suchá
Zistiť cenu

Renovality moringový olej 100 ml

Typ pletiPigmentovaná, pleť s jazvičkami po akné, vráskavá pleť
Dostupné objemy v mm100
Účinné látkyMoringový olej lisovaný zastudena

Že ste nikdy nepočuli o morinze? To je veľká škoda, keďže účinky moringy oleifera sú malým zázrakom. Pôvodom je tento malý opadavý strom z Indie a je prírodným darom pre suchú a problematickú pleť.

Výťažky z tohto stromu taktiež pomáhajú znižovať tvorbu lupín a odstrániť svrbenie hlavy. Ako ale tento výťažok pôsobí v nami zvolenom oleji rýdzo domácého výrobcu?

Prípravok sme na pokožku aplikovali denne najmä večer po odlíčení pleti. Olej sa pomerne rýchlo vsakovala a nezanechával na tvári mastný film. Po niekoľkých dňoch sme na mastnej pleti s pupienky mohli pozorovať zlepšenie – pleť sa menej mastila a pupienky mizli. Blahodarný účinok mal olej tiež na pigmentové škvrny, ktoré po dlhšej aplikácii pomaly mizli. Dobre ho znášala tiež citlivá pokožka.

Veľmi sme si pochvaľovali praktické kvapkadlo, a ľahkú roztierateľnosť. Pomocou kvapkadla si jednoducho nanesiete do rúk požadované množstvo a rozotrite.

Hoci sa olej Renovality vstrebáva vcelku rýchlo, opäť by sme ho nedoporučovali na dennú starostlivosť či už na vlasy alebo na tvár, ale radšej až na noc, kedy po prebudení budete môcť zaznamenať hladkú pleť a krásne vlasy.

Cena je v pomere ku kvalite viac než prijateľná. Jediné mínus, ktoré k výrobku máme, je jeho silná, pre niekoho až možno vtieravá vôňa, ktorá by najmä v letných mesiacoch mohla byť na obtiaž. Avšak toto posledné kritérium je veľmi individuálne.

  • český výrobca
  • znižuje tvorbu lupín
  • rýchle vsakovanie do pokožky
  • praktické kvapkadlo
  • výrazná vôňa
Zistiť cenu

Nuxe Huile Prodigieuse multifunkčný suchý olej 100 ml

Typ pletiSuchá pokožka, vráskavá pokožka
Dostupné objemy v mm50, 100
Účinné látkyRastlinné oleje (borák, ľubovník, mandle, makadamových), vitamín E

Luxusný francúzsky suchý telový olej Nuxe kombinuje ušľachtilé rastlinné oleje a ochranný vitamín E, ktoré sa postarajú ako o výživu, tak o obnovu unavené pokožky, ale aj vlasov.

Už z názvu vypovedá, že olej nie je typicky mastný (čo konkrétne znamená pojem suchý olej, nájdete nižšie), a preto ho oceníte, ak ho chcete aplikovať pred obliekaním. Nemusíte dlho čakať, než sa vstrebe a vaše oblečenie zostane bez škvŕn. Jeho výbornou vlastnosťou je okrem iného to, že po vstrebaní nelepí a o praktickom balení telového oleja v spreji ani nehovoriac. Ak si ale zaobstaráte menšie balenie, pumpičku neočakávajte.

98,1% zložiek je prírodného pôvodu, výrobca navyše nepoužíva žiadne konzervanty. Špecifická vôňa oleja je veľmi príjemná a rozhodne nevadí ani v teplejšom počasí.

Ak si zvyknete olej aplikovať pravidelne a poctivo, po niekoľkých týždňoch dosiahne ako vaše pokožka, tak aj vaše vlasy pestovaného vzhľadu. Ale pozor, na vlasy nanášajte len naozaj nevyhnutné množstvo, ak to preženiete, budete mať vlasy ťažké a zlepené.

Negatívnú vlastnosť môže predstavovať cena výrobku. Keď si ale uvedomíte, že tento olej patrí k tým kvalitnejším, čo sa zloženia týka, možno vás to nebude toľko mrzieť.

  • vysoké percento prírodných zložiek
  • nelepí
  • príjemná vôňa
  • cena
  • menšie balenie nie je v spreji
Zistiť cenu

Nobilis Tilia mandľový olej jemný 200 ml

Typ pletiVeľmi citlivá aj problematická pokožka
Dostupné objemy v mm200, 1 000
Účinné látkyVitamíny A, E, F; rastlinný mandľový olej

Mandľový olej všeobecne je tým najlepším, čo citlivej pokožke môžete ponúknuť. Je vrelo odporúčaný hlavne k starostlivosti o novorodeneckú kožu, a preto môže slúžiť ako alternatíva detského telového oleja.

Nobilis je certifikovaná značka, ktorá svoje výrobky dodáva v bio kvalite, tým pádom sa ho nemusíte báť použiť na veľmi citlivú pokožku, ani na jemnú pokožku bábätka. Koža detí na olej reaguje veľmi priaznivo, väčšina vyrážok postupne mizne. Citlivá pokožka je vhodne hydratovaná a nehrozí jej vysušenie.

Prípravok je takmer neviditeľné vône a má všestranné použitie. Dá sa používať ako k masážam, tak k uvoľňujúce kúpeli.

Bohužiaľ veľké mínus si od nás krém vyslúžil z toho dôvodu, že nie je za studena lisovaný. Výrobcovia zrejme chceli, aby zákazníkovi vydržal prípravok čo najdlhšie, ale na druhú stranu ubral hviezdičku na naozaj prvotriednej kvalite. Zastudena lisované oleje vám síce nevydrží tak dlho, ale z hľadiska zachovania cenných látok sú najlepšie.

Na druhú stranu cena prípravku je viac než priaznivá, čo sa v porovnaní kvality a množstva týka.

  • vhodný na detskú pokožku
  • nepoznateľná vôňa
  • všestranné použitie
  • nie je lisovaný za studena
Zistiť cenu

Saloos jojobový rastlinný olej lisovaný za studena 50 ml

Typ pletiZrelá a problematická pokožka
Dostupné objemy v mm20, 50
Účinné látkyVýrobca špecificky neuvádza

Posledným zástupcom je jojobový olej, ktorý má typickú olejovitú konzistenciu, z tohto dôvodu je nutné dlho čakať, než sa olej vstrebe. Jeho nepoznateľná vôňa však nie je nijako nepríjemná, naopak môže mnohým ľuďom vyhovovať v prípade, že používajú parfum a nechcú, aby sa vôňa miešali.

Opäť sa jedná o všestranný olej, ktorý môžete požívať ako na pokožku pleti, tak na vlasové končeky. Čo sa týka použitia na pleť, je vhodný najmä pre problematickú kožu, ktoré pomôže v boji proti nedokonalostiam. A čo je ešte lepšie, prejavy alergie neboli zaznamenané ani na citlivej pokožke.

Väčšie balenie zoženiete v klasickej fľaštičke, preto je vhodná najmä pre použitie na telo. Ak však chcete šikovnejší variantu na tvár, skúste siahnuť po balení menšom, ktorého praktické kvapkadlo vám bude vyhovovať ďaleko viac.

Značka Saloos ponúka prírodné produkty, ktoré nie sú až tak finančne náročné ako niektoré iné produkty prírodných značiek, preto by sme ich odporučili v prípade, že by ste chceli s telovými olejmi ešte len začať a neviete, čo presne od nich môžete očakávať a aká bude reakcia vašej pokožky.

  • lisovaný za studena
  • väčšie i menšie balenie
  • vhodný pre alergikov
  • cena
  • výrobca presne nešpecifikuje zloženie
  • typicky mastné olejovitá zloženie
Zistiť cenu

Zásady správnej aplikácie

Mnoho žien a stále častejšie aj mnoho mužov používa na svoju tvár i pokožku iba krém. Na druhú stranu, olej je ďaleko účinnejšia, čo sa výživy pokožky týka, a ak sa naučíte s olejom správne zaobchádzať, iste jeho skvelé účinky čoskoro oceníte tiež. Stačí len, aby ste ho užívali tým správnym spôsobom.

Správna voľba oleja pre váš typ pleti

Výber správneho prípravku je kľúčový pre zmysluplnú starostlivosť. Samotné oleje sa delia do niekoľkých skupín podľa svojho zloženia. Toto zloženie potom udáva, pre aký typ pokožky je prípravok vhodný.

Vedľa vitamínov sa oleje skladajú z mastných kyselín, teda z kyseliny laurovej, linolovej, olejovej, palmitovej a stearovej. Každá kyselina je vhodná na iný typ pokožky.

Podľa svojej priepustnosti do pokožky sa oleje delia na suché a mokré. Kým suchý olej sa do pokožky vpije okamžite, nadmerne nemastí a nelepí, mokrý olej sa vstrebáva veľmi pomaly.

Ľahké čiže suché oleje

Vhodné na mastnú a problematickú pokožku. Majú vyšší obsah kyseliny linolovej, ktorá predchádza tvorbe akné.

Hlavné zastúpení: avokádový olej, šípkový olej, hroznový olej, pupalkový olej, borákový olej.

Ťažké čiže mokré oleje

Vhodné na suchú a citlivú pleť. Obsahujú najmä kyselinu olejovú.

Hlavné zastúpení: kokosový olej, jojobový olej, ricínový olej, mandľový olej.

Podľa toho, ako moc jednotlivé látky upchávajú póry, sa rozdeľujú na komedogenné a nekomedogénnyé.

Stupnica komedogenity je 0-5, kedy 0 znamená najmenšie riziko, zatiaľ čo u čísla 5 môžete očakávať, že značne upcháva póry a vám sa na tvári môže vyskytnúť akné.

Komedogenné oleje: ich komedogenita sa pohybuje na škále od 3-5, a preto by ho nemali používať ľudia s mastnou pleťou. Čím vyššie číslo, tým väčšia miera komedogenity.
Medzi také oleje patria: ľanový a kokosový olej, kokosové aj kakaové maslo a olej z pšeničných klíčkov.

Nekomedogénné oleje: sú vhodné aj pre mastný typ pleti. Ich komedogenita nie je vyššia ako stupeň 2.
Radí sa k nim olej arganový, slnečnicový, konopný, nechtíkový, rakytníkový, šípkový, pupalkový, sezamový, jojobový, olivový i tekvicový. Ďalej potom bambucké maslo.

Ako používať telový olej

Hoci si mnohí z nás myslia, že oleje samotné dodajú telu potrebnú hydratáciu, je to mylná informácia. Olej ako taký dokáže vlhkosť pokožky iba zachovať, preto je nutné tieto prípravky nanášať na navlhčenú pokožku a tú potom následne zafixovať olejom.

Úplne postačí, keď si vytvoríte emulziu (zmiešate malé množstvo oleja a vody priamo v rukách), ktorú následne nanesiete na pleť či iné partie. Veľmi osvedčenou alternatívou je aj voda v spreji, ktorú postriekate svoju kožu a máte postarané.

Ako upraviť telový olej do rozprašovača

Ak si potrpíte na kvalitné produkty a radi hýčkate svoju pokožku, pokojne si vytvorte svoj vlastný telový olej v spreji. Také oleje sa vstrebávajú ďaleko lepšie, toľko sa nemastí a pokožka je po nich vláčna. Hlavným cieľom je vytvoriť emulziu, ktorú vaša pokožka bezozbytku vstrebe.

Záleží len na vás, ako veľmi olejovú emulziu si pripravíte. V rozprašovači môžete zmiešať jeden diel oleja a polovicu dielu vody. Takú zmes potom dobre pretrepte a rozprašovačom aplikujte na svoju pokožku. V prípade potreby môžete pridať buď viac vody, alebo viac oleja. O tom, ako si vyrobiť domáci telový olej, sa dočítate nižšie.

Nepreháňajte to s množstvom

Zlaté porekadlo menej je niekedy viac platí tiež u množstva oleja. Na celú tvár vám postačí iba štyri kvapky, ktoré je nutné riadne vmasírovať prsty do pokožky.

Ak si na kožu vytvoríte mastný film, potom je celá aplikácia zbytočná. Po prvé musíte dlho čakať, než sa olej vstrebe a po druhé ho rovnako pokožka nie je schopná zužitkovať.

Pred nanesením make-upu buďte trpezliví

Aj z tohto dôvodu by ste to s olejmi nemali moc preháňať, pretože pred nanesením make-upu musíte vydržať, než sa množstvo prípravku pekne vstrebe.

Pokiaľ si vyberiete ten správny produkt na mieru vašej pokožke, môžete si byť istí, že sa vstrebe rýchlo a vy tak za chvíľočku môžete aplikovať obľúbený make-up. Ak však aj po 20 minútach od nanesenia oleja máte pocit, že sa liek nevstrebáva, naniesli ste ho moc a je potrebné si pomôcť papierovou vreckovkou.

Starostlivo uchovávajte

Úplne najlepším riešením je, keď si zaobstaráte prípravok vo tmavej fľaši. Nebude toľko vystavený svetlu a nepodľahne žltnutiu vplyvom zle zvolených skladovacích podmienok.

Tiež dbajte na to, aby ste ho nevystavili prílišnému teplu. V horúcom lete sa nebojte fľaštičku pokojne vložiť i do chladničky. Kvalitného prírodného oleja by bola škoda.

Kvalita nadovšetko

Občas sa stane, že ženy siahnu po lacnejšie voľbe, keď majú vyberať medzi drahým a lacnejším olejom. Uvedomte si však, že drahé oleje sú väčšinou naozaj stopercentnú rastlinné výťažky, za studena lisované (tým pádom sa neničia cenné zložky).

Za taký olej si na jednu stranu priplatíme, avšak na tú druhú vydrží pri správnom používaní ďaleko dlhšie.

Typ pleti verzus správny olej

Mastná pleť

  • Nadprodukcia kožného mazu,
  • vysoká úroveň lesku,
  • rozšírené póry, čierne bodky,
  • často sa mení v pleť problematickú vplyvom nesprávnej starostlivosti.

Napriek všetkým uvedeným neduhom mastnej pleti nie je pravdou, že by ste oleja nesmeli používať k výžive svojej pokožky. Musíte ale zvoliť ten správny.

Jojobový olej

Viac ako olej pripomína vosk, a práve preto je vhodný najmä pre mastnú a zmiešanú pleť. Vďaka svojim vlastnostiam je vhodný aj na pokožku s akné. Jojobový olej je svojou konzistenciou podobný kožnému mazu, ak ho tak nanesiete na tvár, samotná koža vyhodnotí, že „mazu“ mazu je dosť a obmedzí jeho produkciu.

Šípkový olej

Šípková semená obsahujú nenasýtené aj nasýtené mastné kyseliny, ktoré majú skvelé dezinfekčné a upokojujúce účinky a sú tak ideálne pre poranenú kožu i kožné ochorenia. Šípkový olej vysušuje póry a neupcháva je.

Hroznový olej

Ochrana pred UV žiarením, hydratácia, zmiernenie zápalov a spomalenie starnutia pokožky – to sú hlavné prednosti hroznového oleja. Obsah kyseliny linolovej aj antioxidantov zaručuje hydratáciu mastnej pokožky bez upchatia pórov.

Problematická pleť

  • Zle ošetrovaná mastná pleť,
  • upchaté póry, nadmerná produkcia kožného mazu.

Problematická pleť väčšinou vzniká zlým ošetrením mastnej pleti, ktorá reaguje vznikom bielych vyrážok (čiže zápalových miest na tvári). Avšak aj taká pleť znesie olej, ak si zvolíte ten pravý.

Pupalkový olej

Ľudia, ktorí sa s problematickou pleťou stretávajú dlhšiu dobu, určite počuli o takmer čarovných protizápalových vlastnostiach tohto typu oleja. Kyselina linolová, ktorá je vo veľkom zastúpená, má výrazné protizápalové účinky.

Borákový olej

Je vhodný nielen na problematickú pokožku s akné, ale aj na zahojené jazvy, strie a popáleniny, ktoré značne regeneruje.

Levanduľový olej

Je vyhľadávaný hlavne vďaka svojim dezinfekčným účinkom, ktoré lokálne pôsobí presne v mieste, v ktorom potrebujete. Ľudia, ktorí majú problémy s akné, by levanduľový olej mali zahrnúť do svojej základnej kozmetickej výbavy.

Zmiešaná pleť

  • Mastná T-zóna, ale suchšie tváre,
  • začervenaná pokožka okolo nosa, rozšírené póry,
  • začervenané tváre, šupinky.

Tzv. kríženec medzi mastnú a normálnu pleťou potrebuje olej presne šitý na mieru. Ak by ste užívali oleje určené pre mastnú pleť, pokožka, ktorá nie je mastná, by bola vystavovaná nadbytočnému vysušovaniu. Dva rozdielne typy kože potrebujú prvotriednu starostlivosť.

Arganový olej

Je vhodný na všetky typy pleti, ale najviac s ním budú spokojní jedinci s pleťou problematickú a zmiešanú. Ak ho začnete využívať v mladšom veku, budete preventívne bojovať proti vráskam a predčasnému starnutiu pleti.

Suchá a citlivá pleť

  • Znížená produkcia mazových žliaz,
  • zašednutá farba, šupinky a suché miesta,
  • pocit pnutia a ťahanie.

V pubertálnom veku by si každá z nás priala mať radšej suchšie pokožku bez prebytočnej mastnoty a pupienkov. Vo vyššom veku však svoje majiteľky dokáže pekne potrápiť, preto je nutné ju riadne hydratovať výhradne telovým olejom pre suchú pokožku.

Mandľový olej

Obsahuje vitamíny A, E, F, ďalej draslík, vápnik, kyselinu olejovú, linolovú aj palmitovú. Vlastnosti a konzistencia mandľového oleja takmer zodpovedá vlastnostiam ľudskej pleti, preto je s veľkou obľubou používaný po mnoho rokov. Jeho účinky si zamilujete najmä v zimnom období.

Avokádový olej

Opäť olej veľmi bohatý ako na vitamíny (A, B, D, E), tak na kyselinu listovú. Zaujímavosťou je, že olej z avokáda vám dodá prirodzenú ochranu proti slnku (jeho SPF faktor je väčšinou uvádzaný niečo medzi 6-8).

Typy olejov

Nerafinované oleje

– lisované zastudena
– uchovávajú cenné látky v maximálnej možnej miere

Rafinované oleje

– lisované za tepla
– vydrží dlhšie, ale strácajú veľa cenných zložiek rastlinného pôvodu

Bio oleje

– často certifikované oleje, ktoré dodržiavajú bio normy
– bio rastlinné oleje čiže prírodné telové oleje neobsahujú chemické zložky

nonGMO (geneticky nemodifikované)

– olej v najvyššej možnej kvalite
– o niečo vyššia kvalita než bio oleje

Najpoužívanejšie oleje

Pripravili sme pre vás prehľad najpoužívanejších olejov, ktoré sa pýši zázračnými účinkami.

Levanduľový olej

Hoci táto nápadne krásna a omamná rastlinka zažíva v poslednej dobe veľký boom, v Perzii ju ľudia poznali už pred dva a pol tisíc rokmi. Egypťania využívali levanduľu pri mumifikáciu, Arabi z nej vyrábali parfumy a Gréci ju zase hojne využívali v medicíne. Do ďalekej Provence, ktorá je v dnešnej dobe doslova domovinou fialkovej byliny, sa levanduľa dostala už s rímskymi vojakmi.

Počas storočí si ľudia začali náhodne všímať blahodárnych účinkov levandule, ako je odpudzovanie hmyzu, hojenie rán, zmiernenie bolestí hlavy, a začali tak levanduľu uchovávať nielen v podobe parfumov, ale aj zázračných olejov.

Prenikavý levanduľový olej našiel svoje využitie ako v kozmetickom priemysle, tak v zdravotníctve. Aj dnes sa dá tento olej aplikovať na popáleniny, vyrážky, ekzémy i dermatitídu.

Hoci nie každý levanduľový olej môžete konzumovať (na príbalovom letáku musia byť jasne uvedené, že ho konzumovať dá!), v aromaterapii, pri masážach, inhalácii či zábaloch ho využijete až až.😊

Levanduľový olej si môžete dopriať v ľubovoľnej kvalite za rôznu cenu. Záleží, aký druh levandule bol na výrobu použitý. V prípade, že sa jednalo o vzácnejšie kvety z horských oblastí, iste sa tento fakt odrazí aj na cene.

Látky obsiahnuté v levanduľovom oleji

Betakarotén

V črevách sa mení na vitamín A, ktorý je výborným antioxidantom. Ako taký je nevyhnutný pre imunitu, chráni sliznice a pozitívne pôsobí na zrak.

Fytosteroly

Sú výborným likvidátorom cholesterolu. Zbavujú telo najmä horšieho LDL cholesterolu.

Vitamín E

Ďalší skvelý antioxidant, ktorého pomocou ochránite bunky pred stresom aj voľnými radikálmi. Navyše pomáha spomaľovať starnutie buniek.

Minerálne látky, chlorofyl a iné.

Ako používať levanduľový olej

  1. Aromaterapia: vôňa levandule dokáže v našej mysli navodiť pozitívne myslenie, a navyše zbaviť bolesti hlavy. Do aromalampy, prípadne na vankúš stačí nakvapkať 1-2 kvapky esenciálneho oleja – bude sa vám lepšie zaspávať. Ak patríte k populáciu, ktorá v lete dlho a rada sedí vonku, určite si kúpte aromalampu s levanduľou tiež von, pretože hmyz jej vôňu neznáša.
  2. Levanduľový olej do kúpeľe: jeho účinky na unavenú myseľ pôsobí rovnako ako pri použití v aromalampe.
  3. Využitie v kuchyni: pokiaľ je na príbalovom letáku napísané, že možno levanduľový olej konzumovať, potom si ho iste v studenej kuchyni zamilujete. Ak máte na záhradke vysadenou svoju vlastnú levanduľu, určite si obľúbite tiež domáci levanduľový sirup.

Účinky levandule a levanduľového oleja

Či už sa budete olejom len mazať, alebo si zoženiete olej, ktorý sa dá konzumovať, určite čoskoro pocítite zmiernenie nespavosti, menšiu náchylnosť k depresiám, zníženie únavy, nervového napätia i stresu.

Čisto kozmetický olej upokojí pokožku, zmierni zápal, akné, psoriázu, dermatitídu, atopický ekzém aj podráždenú detskú pokožku. Olej tiež pomáha eliminovať tvorenie jaziev a jeho aplikácia je vhodná aj po bodnutí hmyzom.

Inhalácia levandule zmierňuje infekcie horných dýchacích ciest, pomáha pri bolestiach hlavy i závratoch.

Vedľajšie účinky

Rovnako ako všetky ostatné byliny, má tiež levanduľa nežiaduce účinky, a to najmä v prípade, keď to s jej dávkovaním preženiete. Pokiaľ si do aromalampy nakvapkáte viac kvapiek, než je odporúčané výrobcom, koledujete si o peknú migrénu.

Ďalšie mínus predstavuje fakt, že nemožno konzumovať kdejaký levanduľový olej. Kozmetickým levanduľovým olejom by ste si mohli zamaskovať na poriadne zdravotné problémy.

Domáca príprava

Domáci levanduľový olej

Budete potrebovať:

  • kvalitný nosný olej (olivový, slnečnicový, mandľový, … vždy za studena lisovaný!)
  • kvety levandule (čerstvé alebo sušené)
  • pohár s viečkom

Kvety levandule ľahko operte a nechajte riadne usušiť tak, aby nesplesniveli. Po usušení, ktoré môže trvať pokojne aj 14 dní, dajte kvety do pohára a zalejte olejom, aby boli všetky kvety ponorené. Následne dajte pohár za okno a nechajte macerovať 3-4 týždne. Nezabúdajte olej vždy každý deň pretrepať. Po macerácii kvety vytiahnite a poriadne vyžmýkajte. Výsledný olej nakoniec přelejte do tmavej pohára a uchovávajte na chladnom mieste.

Tip na záver: ak chcete mať olej ešte kvalitnejšie, raz za týždeň vyberte staré kvety levandule a vložte čerstvé. Kvety vždy riadne vymačkajte.

Domáci levanduľový sirup

Budete potrebovať:

  • 1 liter vody
  • 1 kg cukru
  • 1 BIO citrón
  • 3 lyžičky kyseliny citrónovej
  • 100 g levandule

Umytú levanduľu dajte do hrnca a zalejte horúcou vodou. Následne pridajte citrón nakrájaný na kolieska a kyselinu citrónovú, poriadne zamiešajte a nechce stáť 24 hodín.

Druhý deň výluh zlejte, přisypejte cukor a nechajte úplne rozpustiť. Potom dajte do uzatvárateľnej pohára a skladujte v chladničke.

Mandľový olej

Dnešné domovinou mandľovníkov je Stredomoria, avšak jej pradávnym domovom je Čína, odkiaľ sa ďalej rozšírila do Perzie, Sýrie i Egypta. Omladzujúce účinky mandľovníky údajne poznala už samotná Kleopatra.

V čase antiky sa mandľový olej začal využívať tiež hojne v zdravotníctve pri žalúdočných ťažkostiach, problémoch s prieduškami či pri bolestiach brucha.

Látky obsiahnuté v mandľovom oleji

Kyselina olejová

Tzv. štartér metabolizmu, ktorý chráni bunky pred vonkajšími negatívnymi faktormi.

Kyselina linolová

Stará sa o ideálnu vlhkosť pokožky.

Kyselina palmitová

Prepúšťa do kože viac užitočných zložiek, ktoré pokožka následne dokáže zužitkovať.

Vitamíny B, A

Regenerujú, zvlhčujú, upokojujú, vyživujú a chránia pokožku.

Vitamín E

Veľmi silný antioxidant, ktorý chráni bunky proti voľným radikálom.

Minerálne látky

Ako používať mandľový olej

K vyživenie tváre

Vedeli ste, že mandľový olej je výborným pomocníkom v boji proti vráskam a starnutiu pleti? Ak budete olej aplikovať raz denne a tvár zároveň ľahko premasírujete, vytúžené výsledky budú onedlho viditeľné.

K boju proti akné, jazvám aj čiernym bodkám

Extrakt z mandlí dokáže normalizovať činnosť mazových žliaz, sťahuje póry, upokojuje a dezinfikuje pokožku. Vďaka regeneračným vlastnostiam eliminuje vznik jaziev po akné.

Na suchú a citlivú pokožku

Pokiaľ chcete mať aj tú najcitlivejšiu a najsuchšie pokožku vláčnu a zdravú, stačí, keď budete olej aplikovať hlavne na noc. Pomoct by vám mohli tiež domáce zvláčňujúce masky, prípadne si pár kvapiek mandľového oleja nakvapkajte priamo do vášho obľúbeného krému.

Proti pigmentovým škvrnám

Pigmentové škvrnky vám síce úplne nevymiznú, ale vďaka jemnému bieliacemu efektu vám mandľový olej pomôže problematické oblasti aspoň o niečo zosvetliť. Pokiaľ chcete celý účinok látok ešte podporiť, môžete do lyžice mandľového oleja pridať dve kvapky grepového éterického oleja.

K vyčisteniu pokožky

Ak by ste na očistenie pleti používali radi niečo iné ako komerčne predávané pleťové a micelárné vody, naneste mandľový olej na vatový tampón a jemne pleť očistite. Nezabudnite, že oči by ste trieť nemali, vatový tampón iba priložte na oko, chvíľku počkajte a riasenka sa sama rozpustí. Po očistení pleť umyte teplou vodou. Avšak pozor na alergiu! Ak máte citlivé oči, alebo trpíte na zápalové ochorenia očí, v žiadnom prípade olej neaplikujte!

K výžive rias, obočia i vlasov

Mandľový olej má veľmi pozitívny účinok na vlasové folikuly, aktivuje rast, obnovuje a posilňuje štruktúru vlasov, a navyše zabraňuje vypadávaniu vlasov. Zábal z mandľového oleja je ideálny vykonávať dvakrát do mesiaca najmä na kučeravé vlasy.

Účinky mandľového oleja

Oleja z plodov mandľovníkov patrí medzi najkvalitnejšie rastlinné oleje, a preto je vhodný pre všetky typy dospelých pokožky, rovnako ako pre náchylnú a veľmi citlivú pokožku dieťaťa, ktorú dokonale vyživí. Perfektné výsledky sa dostavujú aj na napäté tehotenské pokožke (najmä v oblasti brucha a stehien), ktorej hrozí strie. Pri pravidelnom mazaní pokožky sa výskyt strií minimalizuje.

Vedľajšie účinky

Rovnako ako na mandle môžete mať alergiu aj na mandľový olej. V prípade, že ste alergický na akékoľvek škrupinové plody, je väčšia pravdepodobnosť, že budete alergický na samotný mandľový olej. Preto ho pred aplikáciou vyskúšajte na malom kúsku kože a počkajte zhruba 20 minút. Ak sa neobjaví žiadna reakcia, môžete olej použiť.

Domáca príprava mandľového oleja

Budete potrebovať:

Nasypte mandle do mixéra a začnite mixovať na pomalom stupni otáčania, postupne rýchlosť zvyšujte. V priebehu mixovania sa vám začne tvoriť mandľová hrudka, ktorá pôjde mixovať čím ďalej ťažšie. Akonáhle budete mať s mixovaním veľký problém, pridajte kvalitný olivový olej. S množstvom to nepreháňajte. Malo by ho byť len toľko, aby ste vytvorili krémovú pastu. Následne pastu dajte do nádobky a umiestnite na parapet po dobu 1-2 týždňov. Zhruba po dvoch týždňoch sa vám olej oddelí od zvyšku hmoty.

Avokádový olej

Domovinou tohto zeleného plodu je Stredná a Južná Amerika, kde ho už pred 3 000 rokmi konzumovali Aztékovia. Za túto dobu avokádo svoju domovinu nijako výrazne nezmenilo, Mexičania stále patrí medzi hlavné pestovateľov avokáda na svete.

Svojim tvarom avokádo pripomína hrušku, a preto sa mu hovorí tiež hruška americká, ktorá rastie na strome s výškou až 15 metrov.

Látky obsiahnuté v avokádovom oleji

Kyselina olejová

Tvorí až 70% avokáda a je známa hlavne vďaka svojim protizápalovým účinkom. Navyše zabraňuje ukladaniu rakovinotvorných látok v tele.

Lecitín

Znižuje hladinu cholesterolu, čistí cievy a posilňuje činnosť srdca.

Vitamín K

Pozitívne pôsobí na funkciu pečene, napomáha vstrebávať vápnik, bráni rednutie kostí a podporuje funkciu obličiek i srdca.

Vitamín C

Povzbudzuje organizmus, podporuje hojenie rán a stará sa o celkové posilnenie imunity.

Ďalšie telu prospešné vitamíny ako vitamín B5, E, A

Minerály ako draslík, horčík, železo, zinok a fosfor

Ako používať avokádový olej

Avokádo a pleť

Vďaka tomu, že olej z avokáda je antialergický, možno ho použiť na všetky typy pleti. Omladzujúce účinky oleja sa prejavujú na vráskavej pleti najmä kvôli vysokému obsahu draslíka. Ak budete aplikovať avokádový olej pravidelne, elasticita vašej pokožky sa značne zlepší. Výborná znášanlivosť oleja zaistí účinný efekt tiež problematické pokožke a pokožke s akné. Moc to s jeho aplikáciou však nepreháňajte, avokádový olej predsa len patrí do komedogenních olejov.

Avokádo a vlasy

Rovnako ako každý olej je tiež ten avokádový skvelým riešením na rozštiepené vlasové končeky. Preventívne pôsobí proti vypadávaniu vlasov.

Zlepšuje funkciu srdcového svalu

Ak sa radi zaoberáte vedeckými štúdiami, avokádo vás iste prekvapí svojim pozitívnym efektom na činnosť srdca a s tým súvisiacim faktom, že znižuje ako cholesterol, tak vysoký krvný tlak.
podporuje trávenie. Kombinácia všetkých vyššie spomínaných kyselín, minerálov i vitamínov pomáha tráviacemu traktu spracovať všetky potraviny, ktoré pozre.

Podporuje chudnutie

Samozrejme, že vám nepomôže iba navýšenie dávky avokádového oleja. Chudnutie ide ruka v ruke so zdravou stravou a pohybom. Pri doplnení tohto oleja však budete mať rýchlejší pocit nasýtenia.

Detoxikuje organizmus

Vysoký obsah chlorofylu zaistí vyplavenie ťažkých kovov z pečene, obličiek i mozgu. Chlorofyl je prírodným zdrojom horčíka, ktorý priťahuje kovové ióny, a tým čistí vnútorné orgány.

Účinky avokádového oleja

Avokádový olej je hotovým pokladom ako v studenej kuchyni, tak v kozmetike. Dokáže sa vysporiadať so známkami starnutia na koži aj priamo v organizme.

Vaša pokožka bude chrochtať blahom, akonáhle jej budete dopriavať pravidelnú dávku masážou týmto liekom. Po prvé sa zmiernia prejavy celulitídy, zmizne väčšina problematických pupienkov a dokonca vám pomôže s hojením popálenín. Tento olej v sebe navyše má akýsi prirodzený SPF faktor (okolo 8-9), ktorý vás ochráni pred slnečným žiarením.

Vedľajšie účinky

Rovnako ako môžete byť alergickí na samotné avokádo, tak sa môže objaviť alergia na olej z neho. Preto ho najprv vyskúšajte na malom kúsku pokožky.

Druhá vec, ktorá bola u avokáda zistená, je tá, že znižuje účinky niektorých liekov na riedenie krvi (obdobne ako citrusové plody a listová zelenina).

Jojobový olej

Tento olej sa získava zo Simondsie čínskej už viac ako 20 000 rokov, kedy ho starí obyvatelia Mexika, Kalifornia aj Arizony lisovali pre jeho ochranné účinky proti slnku, ďalej na liečbu rán a starostlivosť o pokožku.

Hoci sa označuje ako olej, ide o kvapalný rastlinný vosk, ktorý sa svojou konzistenciou veľmi podobá kožnému mazu, a preto dokáže udržať prirodzenú mastnotu ako suché, tak mastnejšie pokožky. Pri správnom skladovaní nežlkne, a práve vďaka svojej odolnosti je hojne využívaný v kozmetike všetkého druhu.

Naproti ostatným vyššie spomenutým olejom sa jojobový olej nikdy nekonzumuje, a navyše je naozaj nutné, aby bol lisovaný za studena, inak sa všetky užitočné látky ničia.

Látky obsiahnuté v jojobovom oleji

Nenasýtené mastné kyseliny

Bojujú proti zápalom kože.

Vitamín E

Vypína pleť, hydratuje a spomaľuje starnutie.

Ako používať jojobový olej

Starostlivosť o pleť

Jojobový olej je riedky, dobre sa nanáša a mieša s inými produktmi (môžete ho pridať do svojho obľúbeného krému či zmiešať s iným olejom). Je vhodný ako na denné, tak i nočnú starostlivosť. Rozhodne ho však nezabudnite vždy umyť teplou vodou, pretože nie je vhodné mať vrstvičku jojobového oleja po celý deň.
Dokáže sa skvele postarať o vyčistenie zanesených pórov a urýchli regeneráciu buniek, preto pomáha s liečením akné.

Starostlivosť o vlasy

Jojoba vlasom navracia ich pružnosť, pevnosť i lesk, a preto v prípade, že sú vaše vlasy unavené a vysušené, aplikujte 30 ml jojobového oleja do vlasov, nechce 30 minút pôsobiť a riadne opláchnite. Prírodný silikón obsiahnutý v rastline sa postará o obnovu rozštiepených končekov aj celkovej štruktúry vlasov.

Účinky jojobového oleja

Tekuté zlato je druhým menom jojobového oleja. Svoju prezývku si získal najmä vďaka všestranným účinkom – najmä tým protiplesňovým, protizápalovým a antibakteriálnym, prírodne sa tak zbavíte napríklad plesne na nohách či bradavíc.

Pôsobí tiež ako silný antioxidant, najmä vďaka vysokému obsahu vitamínu E. Účinne sa postará o zahojenie rán a rovnako obsahuje prirodzený SPF faktor – okolo 2-4. Vďaka tomu, že je vhodný pre všetky typy pokožky (vrátane mastné a aknóznu), môžete ho aplikovať po celý rok.

Okrem iného je vhodným prípravkom na citlivú detskú pokožku po kúpaní, alebo aj počas neho. Stačí, keď pridáte pár kvapiek tekutého zlata do vody.

Pupalkový olej

Do Európy sa táto nenápadná žltá rastlinka dostala až v 17. storočí, však pôvodní obyvatelia Ameriky využívali pupalky už od nepamäti ako rastlinnú kašu na liečenie vredov a kožných chorôb. Niekto ju môže poznať aj pod názvom nočná sviece, lebo jej kvietky vykvitnú len v noci a následne vädnú.

Látky obsiahnuté v pupalkový olej

Kyselina linolová

Zdroj nenasýtených mastných kyselín prospešných ako pre pokožku, tak pre organizmus

Vitamíny skupiny B

Minerály

Najmä vápnik a horčík.

Ako používať pupalkový olej

Vnútorné použitie:

Oceníte ho najmä v studenej kuchyni na dochutenie šalátových zálievok. K tepelnej úprave by sme vám však olej nedoporučovali vôbec. Je totiž pomerne trpký, a navyše nemá zmysel ho tepelne upravovať, ak nechcete zničiť všetky telu prospešné látky.

Vonkajšie použitie:

Pleťový olej

Má upokojujúce a regeneračné schopnosti. Pomáha obnovovať suchú pokožku a podporuje hojenie popálenín. Vďaka zosvetľujúcim účinkom bojuje proti kruhom pod očami aj stareckým škvrnám.

Zábal na vlasy

Ideálne, ak trpíte na suchú pokožku hlavy a lupiny. Navyše podporuje rast vlasov.

K masážam

Nielen že pokožku upokojí, ale tiež ju kvalitne vyživí a posilní. Výhodou je, že pupalkový olej môžete kombinovať s ďalšími obľúbenými krémami aj oleji.

Účinky pupalkového oleja

Pupalkový olej využijú najmä ženy, keďže blahodarne pôsobí na ženské problémy, ako je výskyt cýst, myómov, premenštruačného syndrómu aj bolestivej menštruácie. Pomáha tiež v období nastupujúceho klimaktéria.

Konzumácia tohto oleja podporuje nastolenie hormonálnej rovnováhy, posilňuje imunitný systém, znižuje cholesterol i vysoký krvný tlak a odporúča sa tiež ako prevencia proti Alzheimerovej chorobe a ochorenie štítnej žľazy.

Pokiaľ ho budete pravidelne aplikovať na pokožku, pomôže vám pri liečbe akné, ekzémov i psoriázy. Pupalkový olej okrem iného stimuluje ženské libido a pomáha mužom pri problémoch s potenciou.

Vedľajšie účinky

Tehotným ženám sa konzumácia a používanie pupalkového oleja neodporúča, pretože uvoľňuje pôrodné cesty a vyvoláva pôrod. Naopak ženám, ktoré svoj plod prenášajú, sa konzumácia pupalky odporúča, aby celý pôrod uľahčila a urýchlila.

Takisto dojčiace matky by sa pupalke mali zo začiatku dojčenia vyvarovať. Hoci sa veľakrát odporúča potierať poprsie pupalkovým olejom na zmiernenie bolesti, je nutné myslieť na to, že tento olej je mierne nahorklý. Vaše dieťa by tak nemuselo mať patričnú chuť „k jedlu“.

Tiež epileptikom najprv odporúčame poradiť sa s lekárom, než sa pustí do konzumácia pupalky!

Konopný olej

Konope čiže Cannabis sativa nie je žiadnou novinkou. Hoci si všetci túto rastlinu spojí skôr s jej omamnými účinkami, o tisíce rokov skôr ju využívali ako Egypťania, tak Číňania najmä na výrobu látok a papiera.

V 9. storočí sa konope dostalo do Európy, kde ho starí Európania začali hojne využívať v medicíne pri kožných aj dýchacích ťažkostiach a tiež pri boji so žltačkou alebo kolikou.

Ešte v druhej polovici 19. storočia boli tri štvrtiny papiera tvorené práve z konope (dokonca slávna Deklarácia nezávislosti je napísaná na konopnom papieri). Avšak ľudia si v priebehu rokov všimli tiež omamných účinkov rastlinky, a preto bola v 30. rokoch zákonom oficiálne zakázaná.

Rozhodne sa však nebojte užívanie konopného oleja, ten sa totiž získava zo semien rastliny, a preto neobsahuje THC, ktoré sa nachádza iba v zelených častiach rastliny. Väčšina olejov je tiež pripravovaná hlavne z technického konope, čo eliminuje obsah THC na úplné minimum tiež v zelených častiach konope.

Látky obsiahnuté v konopnom oleji

Esenciálne mastné kyseliny

Najmä omega-3 a omega-6 kyseliny. Ani jednu z nich si telo nevie vytvoriť samo, preto ich musíme telu dodávať pre zdravú činnosť srdca.

Vitamín E

Účinný antioxidant chrániaci bunky proti voľným radikálom.

Canabidiol

Má protizápalové a protikŕčové účinky.

Minerály

Vápnik, horčík, draslík a železo.

Ďalšie vitamíny ako A, D a B

Ako používať konopný olej

Konopný olej je možné rozdeliť na dvoch zástupcoch. Prvým z nich je rafinovaný olej, ktorý je číry, bezfarebný, takmer bez chuti a zápachu. Neobsahuje žiadne prírodné vitamíny ani antioxidanty, preto sa nehodí do kuchyne, ale väčšinou je len súčasťou kozmetických prípravkov.

Druhý zástupca je olej nerafinovaný, ktorý sa získava iba lisovaním za studena, má svetlú až tmavo zelenú farbu, chuť a vôňa pripomína oriešky. Taký olej je v studenej kuchyni vrelo odporúča. Iné prírodné oleje nie je vhodné konzumovať dlhšiu dobu, avšak toto pre konopný olej neplatí, keďže podiel nenasýtených mastných kyselín nie je nijako markantná.

Účinky konopného oleja

Podporuje činnosť srdca i obehového systému najmä vďaka vysokému obsahu nenasýtených mastných kyselín, ktoré naše telo potrebuje.

Zároveň je výživou ako pre mozog, tak pre ďalšie vnútorné orgány – najmä náš mozog priamo bažia po látkach obsiahnutých v konopnom oleji. Zloženie tohto oleja je veľmi podobné rybiemu tuku, ktorého konzumácia bola, ako je známe, doporučovaná už našimi babičkami. Táto konzumácia však väčšinou stroskotá na jeho chuti, avšak chuť konopného oleja je veľmi podobná orieškom.

Pri vnútornom užívaní pôsobí antibakteriálne i regeneračne a spomaľuje procesy starnutia. Vonkajšie užívanie sa zase postará o protizápalové lokálne účinky, podporu hojenia rán, popálenín, lupienky, ekzémov, vredov predkolenia a pomáha zmierňovať alergické reakcie aj opuchy a s tým súvisiace bolesti kĺbov.

Vedľajšie účinky

Konopný olej je veľmi šetrný ako pre organizmus, tak pre pokožku, preto zatiaľ neboli objavené žiadne účinky, ktoré by mali negatívny vplyv na ľudský organizmus.

Rakytníkový olej

Pôvodné porasty rakytníka sa nachádzajú v Taliansku, Švajčiarsku, Francúzsku, Rakúsku, Poľsku i Nemecku, kde rakytník začal divoko rast po poslednej dobe ľadovej. Rakytníkové kríky sa však v dnešnej dobe objavujú takmer všade a nie je problém si ho vypestovať dokonca aj v našich podmienkach. Cielene a intenzívne sa rakytník začal pestovať v Číne až v prvej polovici 20. storočia.

Látky obsiahnuté v rakytníkovom oleji

Vitamín A

Čiže beta-katoren je v rakytníku obsiahnutý trikrát viac ako v mrkve. Medzi jeho hlavné funkcie patrí zlepšenie zraku, funkcia pľúc, hrubého čreva i mozgu.

Vitamín B1, B2, B6

Majú na starosti správnu funkciu vnútorných orgánov.

Vitamín E

Regeneruje poškodenú kožu aj sliznicu, pozitívne pôsobí na obnovu tkanív.

Vitamín K

Zvyšuje zrážanlivosť krvi a napomáha tak predchádzanie vzniku modrín alebo krvácanie.

Vitamín D

Podporuje rast a silu kostí.

Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny

Chráni bunky pred poškodením.

Omega-7 kyselina

Zmierňuje popáleniny.

Kyselina listová

Priaznivo pôsobí na vývoj plodu a krvotvorbu.

Triesloviny

Bojujú proti zápalovým procesom v tráviacom trakte, navyše majú detoxikačné účinky.

Ako rakytníkový olej používať

Pri ťažkostiach so žalúdkom

Obsah kyseliny omega-7 napomáha k regenerácii žalúdočnej steny a obnovuje jej činnosť. Rakytník navyše potláča baktérie Helicobacter pylori, ktorá stojí za vznikom žalúdočných vredov. Stačí jedna čajová lyžička oleja trikrát denne po dobu troch týždňov.

Pri liečbe hemoroidov

Vhodnú kombináciu predstavuje vnútorné i vonkajšie užívanie. Vnútorne môžete rakytníkový olej konzumovať trikrát denne pred jedlom, na vonkajšie použitie si potom pripravte vatový tampón. Ten pokvapkajte niekoľkými kvapkami a prikladajte na oblasť konečníka raz až dvakrát denne.

Pri ochorení úst

Vďaka „koktejlu“ vitamínov, ktoré olej obsahuje, sa výplach dutiny ústnej premení v liečivú kúru, ktorá vyrieši problémy so zápalom ústnej dutiny rovnako ako s aftami. Vyplachovanie vykonávajte dvakrát až trikrát denne.

Účinky rakytníkového oleja

Hoci je rakytníkový olej výborným doplnkom stravy, dá sa využiť aj k aplikácii na pokožku. Je totiž výborným prostriedkom na liečbu popálenín i omrzlín, pôsobí pri vedľajších účinkoch liečby ožarovaním a hojí preležaniny. V prípade, že pridáte pár kvapiek do kúpeľa, dosiahnete zlepšenie kvality pokožky.

Vhodnejšie možnosť však predstavuje hlavne konzumácia rakytníkového oleja, pretože vďaka jeho vysoko regeneračným schopnostiam ovplyvňuje rast tkanív a obnovu slizníc. Ďalším priaznivým účinkom je jeho schopnosť vylučovanie škodlivín z tela, podporuje obnovu dôležitých telesných orgánov pri vážnych ochoreniach. Ako doplnok stravy mnohokrát slúži aj ľuďom s urologickými problémami.

Vedľajšie účinky

Tie hrozia najmä v prípade liečby žalúdočných vredov, kedy žalúdok nemusí rakytníkový olej dobre znášať v tak dlhom intervale. Ak sa u vás začne objavovať nevoľnosť a zvracanie, kúru prerušte.

Domáca výroba

K výrobe domáceho rakytníkového oleja budete potrebovať:

  • 0,5 kg čerstvých alebo sušených plodov rakytníka
  • liter olivového alebo slnečnicového oleja (lisovaných zastudena)
  • sklenenú fľašu

Príprava:

Rakytníkové plody jemne podrvte, nasypete do pohára a zalejte olejom (ideálne tak, aby boli všetky plody ponorené). Vzniknutú zmes nechajte na teplom mieste zhruba 3 týždne a každý deň ju pretrepte. Po troch týždňoch olej preceďte, rakytníkové plody riadne vyžmýkajte a vzniknutý zázrak uchovávajte vo tmavej poháriku.

Arganový olej

Arganový olej sa získava z plodov argánie tŕnisté ešte stále s veľmi malou mierou mechanizácie. Tieto vzácne kríky sa totiž vyskytujú iba v juhozápadnej časti Maroka, kde domorodí obyvatelia stále zbierajú arganový plody ručne. Z tohto dôvodu patrí arganový olej medzi najdrahšie oleje na svete. K tomu prispieva aj fakt, že argánie bola kedysi rozšírená po väčšine územia Afriky, dnes už bohužiaľ patrí do ohrozených druhov. Napriek tomu sa z Maroka každý rok vyvezie takmer sedemsto ton tohto ručne zbieraného pokladu.

Látky obsiahnuté v arganový oleji

Kyselina linolová

Čiže omega-6 nenasýtená mastná kyselina, ktorá znižuje stratu vody z organizmu.

Kyselina olejová

Čiže omega-9 nenasýtená mastná kyselina, ktorá posilňuje elasticitu tkanív i pokožky.

Vitamín E

Bojuje proti starnutiu buniek.

Ako používať arganový olej

Na pleť a pery

Tento olej je veľmi výživný, preto vám na celú tvár postačí 1-2 kvapky, navyše sa rýchlo vstrebáva a nezanecháva pocit mastnoty.

Na nechty

Minimálne raz za týždeň si urobte nechtový zábal. Na vlhké nechty naneste malé množstvo oleja a zabaľte do kozmetických návlekov. Okolie nechtov i nechty samotné budú starostlivo vyživené.

Do kúpeľe

Hydratácia a jemnosť pokožky bude zaručená, ak si do kúpeľa pridáte opäť iba malé množstvo oleja.

Účinky arganového oleja

Konzumácia arganového oleja podporuje znižovať hladinu cholesterolu v krvi aj krvný tlak, zlepšuje regeneráciu buniek, pomáha proti nachladnutiu a pravidelná konzumácia tiež pomáha telu zbavovať sa zápalov.

Doménou arganového oleja je skôr kozmetika, a nie je sa čomu diviť. Ako silne antioxidačný prostriedok pomáha chrániť bunky pred vplyvmi slnečného žiarenia. Nenasýtené mastné kyseliny potom náležite hydratujú pokožku, spomaľujú procesy starnutia a podieľajú sa aj na zníženie svrbení pokožky. Priaznivo pôsobí tiež na hojenie jaziev a strií.

Ako spoznať kvalitu?

Tmavé balenie

Keďže už samotná výroba oleja je prácna a nákladná, kvalitný výrobca určite nebude riskovať pokazenie oleja len kvôli nevhodne zvolenému balenia. Sklo fľaštičky by tak malo byť čo najtmavšie.

Vôňa

Nepatrná orechová vôňa, to je to, čo hľadáte. Silne aromatický produkt sa hodí skôr do kuchyne, kdežto olej úplne bez zápachu iste prešiel chemickou úpravou, a to nechceme.

Farba

Ideálnú variantu predstavuje zlatistá farba. Tmavšie olej je opäť skôr do kuchyne, ten svetlejšie určite nebude mať tak čisté zloženie, ako je jeho farba.

Konzistencia

Je hustejšia než u iných rastlinných olejov.

Vstrebávanie

Veľmi jednoduché. Kvalitný olej nezanecháva pokožku mastnú, ale naopak jemne hydratovanú.

Cena

Pravdou je, že si za vyššie uvedenú kvalitu tiež riadne zaplatíte, ale keď uvážite, že vám na tvár postačí 2-3 kvapky denne …

Ricínový olej

Ricínovník je v surovom stave veľmi jedovatý! Semená obsahujú ricín, ktorý bol v minulosti hojne využívaný ako zákerná zbraň. Smrteľnú dávku pre dospelého človeka predstavuje púhych 15-20 semien.

V histórii sa tento olej používal ako veľmi silné preháňadlo, avšak kvôli nebezpečenstvo predávkovania sa jeho vnútorné používanie dnes vôbec neodporúča. Občas sa však stále objaví niekto, kto ricínový olej používa na detoxikačné kôre, avšak to by sa nemalo diať bez predchádzajúceho súhlasu lekára!

Ako používať ricínový olej

Z vyššie uvedených olejov je ricínový olej zatiaľ jediný, u ktorého síce vyžadujeme lisovanie za studena, avšak o odstránenie jedovatých látok sa postará iba zahriatie! Jedine taký olej je následne bezpečný a my ho môžeme používať na:

Starostlivosť o pokožku

Najmä suchá, alergická a aknózná pokožka tento olej ocenia.

Hojenie jaziev

Olej stačí aplikovať dvakrát denne na zjazvenú pokožku a viditeľnosť nedokonalostí sa zmenšuje.

Podporenie rastu vlasov

Avšak pozor, aby ste si olej nezaniesli do očí!

Liečbe bradavíc

Oproti komerčným prostriedkom sa ricínový olej sústredí iba na bradavicu a neškodí okolité zdravé pokožke.

Zábalom na boľavé kĺby

Teplý zábal s obsahom ricínu sa odporúča ako na unavené kĺby, tak i na natiahnuté svaly. Stačí, keď ricínový olej nanesiete na plienku, priložíte ju na boľavé miesto a následne prikryjete potravinárskou fóliou a dekou. S týmto zábalom vydržte aspoň hodinku.

Nimbový olej

O poslednom z olejov ste možno nikdy nepočuli, avšak aj on sa radí do zoznamu zázračných olejov. Nimba sa hojne využíva v ajurvéde pre svoje antibiotické, antimykotické i antiparazitické účinky. V našich podmienkach sa odporúča len vonkajšie užívanie, hoci neoficiálne ho ľudia tiež konzumujú. To by sme však neodporúčali, keďže účinky po konzumácii neboli nikdy poriadne preskúmané. Po celej Európe ju napríklad nezoženiete na váhu, čo v Indii nie je problém.

Olej z nimby sa získava z indického stromu menom zederachu indický. Celú rastlinu môžete poznať aj pod názvom neem a vyznačuje sa charakteristickým silným zápachom po cesnaku.

Látky obsiahnuté v nimbovom oleji

Nenasýtené mastné kyseliny

Kyselina olejová, palmitová, stearová, linolová – ich vysoký obsah sa podieľa na zjemňovanie a zvlhčovanie pokožky.

Vitamín E

Veľmi silný antioxidant.

Ako používať nimbový olej

Pleťová maska

Nimba pomáha liečiť prejavy akné, ekzémov i lupienky, preto stačí olej aplikovať na vatový tampón a tvár raz denne potrieť, prípadne môžete pár kvapiek pridať priamo do pleťovej masky. Nezabudnite ju potom dôkladne umyť.

Zábal na vlasy

Raz až dvakrát týždenne si doprajte nimbový zábal na vlasy. Zbavíte sa tak problémov s lupinami aj rýchlo sa mastiacimi vlasy.

Prírodný repelent

Nimba odpudzuje a zabíja všetky klieštata, komáre, a dokonca aj vši. Stačí, aby ste do šampónu pridali 20 kvapiek nimbového oleja a problém je vyriešený. Pokiaľ by ste radi ochránili tiež svojho domáceho maznáčika, pridajte pár kvapiek aj do jeho kozmetiky. Ani v jednom prípade však nečakajte žiadnu omamnú vôňu.

Prírodná antikoncepcia

Táto informácia rozhodne stojí za zmienku, pretože nežiaduce prejavy hormonálnej antikoncepcie sa v poslednej dobe objavujú na každom kroku. Avšak, je na vás, či sa odvážite túto prírodnú antikoncepciu vyskúšať. Údajne stačí, keď budete olej aplikovať na intímne partie tesne pred sexom. Nimba ničí spermie a pôsobí proti udržanie plodu.

Pri boji s kvasinkovými zápaly

Využitie oleja je naozaj všestranné, ale neriedený by sa v žiadnom prípade nemal užívať ani na sliznicu a ani na pokožku. Preto, ak chcete bojovať proti kvasinkovému zápalu, aplikujte pár kvapiek nimbového oleja do vášho intímneho gélu. Niekto odporúča aplikáciu nimby spolu s rastlinným olejom priamo na tampón, avšak tu by sme boli opatrní.

Účinky nimbového oleja

Úvodom tohto odseku by sme radi pripomenuli, že ak sa rozhodnete ho konzumovať, alebo akokoľvek vnútorne užívať, vždy sa poraďte s odborníkom!

Účinky nimby sú veľmi rozmanité, v prípade užívania oleja sa samozrejme musí ísť o olej lisovaný za studena, ktorý sa získava iba z plodov stromu.

U tohto produktu iste oceníte zmierňovaní pocitov svrbenia kože. Lokálna aplikácia oleja navyše pôsobí antivírusovo, antibakteriálne, a dokonca proti plesni, preto je taká aplikácia vhodná na problematickú pokožku s akné, ekzémy, lupiny či pokožku s kiahňami.

Vnútorné užívanie oleja sa odporúča pri detoxikácii. Nimba je schopná na seba naviazať rôzne škodliviny, preto sa používa pri čistení krvi, chudnutie, prípadne pri čistení čriev, žalúdka i pečene. Odborníci tiež tvrdia, že nimba je schopná zamerať sa v tele na vírus spôsobujúci opary a toxické rakovinotvorné látky.

Vedľajšie účinky

Ako sme načrtli už vyššie, je veľmi všestranným pomocníkom pri akejkoľvek likvidácii nežiadúcich prejavov či už na pokožke, či priamo v tele. Nezabúdajte však, že tehotné ženy a ženy, ktoré túžia po bábätku, nimbový olej používať nemožú! Mohli by si spôsobiť samovoľný potrat, prípadne ohroziť zdravie plodu. Antikoncepčné účinky platí aj pre mužov, ničí i spermie.

Odvary ani kapsule by nemali používať ani jedinci, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, pretože ich účinok je samozrejme Nimba potlačený.

Detský telový olej

O detskú pokožku by ste nemali starať ničím iným než tým najkvalitnejším olejom určeným pre citlivú kožu. Medzi najlepšie znášané detské oleje patrí nechtíkový, mandľový a pupalkový olej. Všetky tri sú schopné poskytnúť najlepšiu ochranu pred vysušením, dokonca aj tam, kde pokožka prichádza do styku s plienkou.

Samozrejme by ste tieto zástupca mali zvoliť tak, aby boli bez zbytočnej parfumácie, lisované zastudena a v bio kvalite. Tak zabránite vzniku alergií a pokožka vášho dieťatka bude zdravá a krásna.

Aké zloženie má telový olej

Naozaj kvalitné prípravky sa skladajú len z niekoľkých surovín:

  1. nosný olej = tvoria kvalitný základ,
  2. deriváty vôní z prírodných éterických olejov.

Nosný olej tvorí základ celého prípravku a môže ich byť hneď niekoľko – napr. zmes z jojobového, sezamového, slnečnicového a makadamového oleja. Ďalšie zložku tvorí éterické oleje a ich deriváty, ktoré olejom dodajú požadovanú vôňu. Chemické konzervačné látky nie sú v bio olejoch prvotriednej kvality povolené.

Menej kvalitný výrobcovia používajú na konzerváciu umelé konzervačné látky prípadne tzv. neškodnú chémiu, ktorá síce navýši dátum spotreby prípravku, avšak o bio kvalite nemôže byť reč.

Ako vyrobiť telový olej

V dnešnej dobe boomu DIY alebo „urob si sám“, sa čoraz častejšie vyskytujú rôzne návody na domácej oleja. Ak si aj vy chcete vyrobiť svoj domáci prípravok, ako prvý sa zamerajte na nosný olej. Vhodnou začiatočnícku kombinácii predstavuje zmes zástupcov makadamového, marhuľového a mandľového oleja.

Následne si vyberte kvalitný esenciálny olej, ktorým by ste nosný olej chceli obohatiť. Ale pozor, hoci preferujete výraznejší vône, majte na pamäti, že éterické oleje vo väčšom množstve dráždi kožu. Do 20 ml nosného oleja vám tak postačí maximálne 10 kvapiek toho esenciálneho. Ak budete olej používať aj na tvár, zvoľte množstvo esencie ešte menšie.

Samotný výber vôní je na vás, preto sa riaďte hlavne svojím nosom. Ako skvelí pomocníci a radcovia by vám mohli slúžiť odborné knihy, ktoré vás prevedú svetom vôní a doplní, čo ktorá vôňa navodí vo vašej mysli.

Dobrá rada: dávajte si pozor hlavne na citrusové oleje a bergamon. Po nanesení takýchto olejov sa nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, pretože riskujete nepríjemné škvrny na koži.

Domáci recept na telový olej

Tento veľmi jednoduchý domáci recept ocenia určite všetci, ktorí sa nechcú namáhať s domácou maceráciou. Stačí, keď si zaobstaráte tieto fľaštičky esenciálnych olejov: citrón, rozmarín, levanduľa a mäta. Do 20 ml nosného oleja potom nakvapkajte:

  • kvapku mäty
  • kvapky levandule
  • kvapky citróna
  • kvapky rozmarínu

Tak budete mať hotovú vlastnú vonnú zmes pre masírovanie aj výživu pokožky takmer bez námahy.

Top kvalitná domáca príprava

V prípade, že nestojíte o vonné esencie a radšej by ste si užili celú prípravu sami, pripravte si:

  • kvalitný olej (mandľový, prípadne aj slnečnicový lisovaný za studena),
  • bylinky (ruža, levanduľa, medovku, fialky a podobne),
  • korenie (vanilka, škorica, badián atď.),
  • fľaša na nakladanie,
  • sitko a lievik,
  • malú fľaštičku.

Ako na to?

  • Opláchnite zvolenej byliny či korenie a nechajte riadne vysušiť.
  • Vydezinfikujte fľaša na nakladanie.
  • Vložte suchú bylinu a zalejte olejom.
  • Nechajte v pokoji 2-3 týždne (pozor na slnečné žiarenie a vysokú teplotu); občas pretrepte.
  • Po niekoľkých týždňoch zlejte výsledný prípravok do malej fľaštičky a používajte podľa potreby.

V tomto prípade záleží len na vás, čo by ste si do vonnej zmesi chceli pridať. V zimných mesiacoch iste využijete hlavne korenia ako škoricu, vanilku a pod. Na letnej potieranie pokožky sa však ďaleko lepšie hodí práve bylinky.

Dobrá rada: Hoci sme v prvej časti poradca hovorili o tom, že olej by mal byť pri nanášaní na pokožku v kontakte s vodou, pri nakladaní do kvapaliny musia byť bylinky i korenie suché!

Hybrid zvaný sprchový olej

Vďaka sprchovému oleju môžete zabiť dve muchy jednou ranou a jeho použitie je možno ešte ďaleko praktickejšie, než tomu je u oleja klasického. Olej jednoducho naneste v sprche a opláchnite. Nemusíte dlho čakať ani sa obávať škvŕn na oblečení.

Sprchový olej vlastne nahrádza sprchový gél, ktorý pokožke nie je schopný dodať toľko potrebné živiny či už v zimnom alebo letnom období. Pretože telové oleje toľko nepení ako sprchové gély, sú navyše šetrnejšie k citlivej pokožke.

Pri výbere sa riaďte nielen tým, čoho by ste po sprchovaní chceli dosiahnuť (existujú oleje zmierňujúce celulitídu, povzbudzujúce oleje, upokojujúce oleje, …), ale hlavne svojím nosom. 🙂

Olej nie je všetko!

Aby vaša pleť bola schopná využiť zložky oleja bezozbytku, je nutné jej dopriať dostatočnú starostlivosť.

Ranný rituál

Naozaj nikdy svoju pleť ráno nevynechajte. Začnite tým, že ju umyjete vlažnou vodou a dočistíte vodou pleťovú. Ráno záleží len na vás, či olejový prípravok k vyživenie pleti použijete, alebo nie. Po prvé je to časové náročnejšie a po druhé sa veľakrát neodporúča požívať olej dvakrát denne. Preto si aplikáciu olejovej výživy nechajte napríklad až na večer.

Večerná výživa

Večerné čistenie pleti by malo byť samozrejmosťou za každej situácie. Jednoducho použite odličovacie prípravok a následne postupujte tak ako ráno. Vlažná voda, pleťová voda a neduhy sú zažehnané!

Práve večer je tiež ideálny čas pre aplikáciu pleťových olejov, ktoré majú celú noc k tomu, celú tvár vyživila a pôsobili presne tak, ako potrebujete.

Záverom nášho poradca treba podotknúť, že nie je možné jednoznačne povedať, ktorý z prípravkov bude pre vašu pokožku tým najlepším telovým olejom. Po prvé je nutné si uvedomiť, aký typ pleti a pokožky vlastne máte a následne hľadať, ktorý prípravok vám „sadne“ najlepšie.

Nezabúdajte tiež, že na rôznych častiach tela máte rôzny typ kože. Pokojne sa môže stať, že kým na mastnú tvár budete potrebovať ľahký olej, ktorý zbytočne nezaťažuje, svojim nohám budete musieť dodať poriadnu dávku mastného prípravku.

1 komentár
  1. ja som atopik a jediny telovy olej, ktory mojej pokozke dokaze ulavit je protopan

    Dajte nám odpoveď

    Čo vybrať
    Logo