Ako vybrať telový olej

Pokožku je nutné hydratovať neustále, a hoci možno stále máte k telovým olejom skeptický postoj a bojíte sa, že všetko čoho sa dotknete, bude ešte dlho žiariť mastnotou, mnohokrát sú také oleje tým nelepším, čo svojej pokožke môžete ponúknuť. Starostlivo si rozmyslite, čoho by ste pomocou oleja chceli dosiahnuť a následne sa už len kochajte nebol očakávaný výsledkom.

Recenzie telových olejov

Do nášho testu telových olejov sme vybrali niekoľko zástupcov – ako tie na drobné jazvy a strie, tak oleje lisované za studena, multifunkčný suchý olej aj v dnešnej dobe čím ďalej tým viac obľúbený olej mandľový. Pri hodnotení sme sa zamerali hlavne na ich sľubované účinky, vstrebateľnosť aj vôňu.

Bi-Oil PurCellin Oil 200 ml

Typ pletiSuchá pokožka s jazvami, starnúca a dehydratovaná pokožka
Dostupné objemy v mm25, 60, 125, 200
Účinné látkyRastlinné látky, vitamíny A a E, olejové báze

Telový olej Bi-Oil purcellin sa už dlhú dobu radí medzi pomocníkov s jazvami a striami. Prípravok sľubuje značnú elimináciu jaziev, bohužiaľ nie je v jeho moci je úplne odstrániť (to mnohokrát nedokáže ani laser). Pri aplikácii dvakrát denne sa však ich vzhľad môže rapídne zlepšiť rovnako ako vzhľad strií, ktoré vznikajú najmä u tehotných žien, prípadne u ľudí, ktorí rýchlo priberú na svojej váhe.

Olej dosahuje dobrých účinkov na jizvovité pokožke – po určitej dobe používania začínajú jazvy strácať svoje začervenania a pomaly sa vyhladzujú. Po niekoľkých týždňoch poctivého mazanie sú jazvy menej znateľné.

Čo sa týka veľmi suché a suchej pokožky, prípravok iste bude taktiež zbierať plusové body, pretože nezanecháva mastný film ani pocit tzv. hutnosti. Avšak ak budete olej používať iba preto, že chcete predísť vzniku strií, najskôr nebudete príliš nadšení z jeho mastného zloženia a doby, ktorú treba venovať jeho vstrebanie. V tom prípade by sme vám radili Bi-oil používať hlavne na noc, pretože trvá pomerne dlhú dobu, než sa úplne vsiakne do pokožky, ktoré nepatria k najsuchším.

Veľkou výhodou tohto prípravku je jeho všestrannosť, môžete ho použiť ako na suchú pokožku tváre, tak na napnutú pokožku tehotenského bruška, prípadne na zadok, kde sa začínajú objavovať strie.

Istou nevýhodou môže byť jeho vyššia nákupná cena, avšak ak si postrážite webové stránky, iste často narazíte na značné zľavy. Dávajte si ale pozor, odkiaľ si výrobok objednávate, niektoré weby ponúkajú menej kvalitné oleje vo veľmi podobnom balení.

 • znateľné výsledky po krátkej dobe používania
 • decentná vôňa
 • pri preventívnom užívaní eliminuje vznik strií v tehotenstve
 • vyššia cena
 • dlhší interval vstrebanie u pokožky, ktorá nie je suchá
Zistiť cenu

Renovality moringový olej 100 ml

Typ pletiPigmentovaná, pleť s jazvičkami po akné, vráskavá pleť
Dostupné objemy v mm100
Účinné látkyMoringový olej lisovaný zastudena

Že ste nikdy nepočuli o morinze? To je veľká škoda, keďže účinky moringy oleifera sú malým zázrakom. Pôvodom je tento malý opadavý strom z Indie a je prírodným darom pre suchú a problematickú pleť.

Výťažky z tohto stromu taktiež pomáhajú znižovať tvorbu lupín a odstrániť svrbenie hlavy. Ako ale tento výťažok pôsobí v nami zvolenom oleji rýdzo českého výrobcu?

Prípravok sme na pokožku aplikovali denne najmä večer po odlíčení pleti. Olej sa pomerne rýchlo vsakovala a nezanechával na tvári mastný film. Po niekoľkých dňoch sme na mastnej pleti s pupienky mohli pozorovať zlepšenie – pleť sa menej mastila a pupienky mizli. Blahodarný účinok mal olej tiež na pigmentové škvrny, ktoré po dlhšej aplikácii pomaly mizli. Dobre ho znášala tiež citlivá pokožka.

Veľmi sme si pochvaľovali praktické kvapkadlo, a ľahkú roztierateľnosť. Pomocou kvapkadla si jednoducho nanesiete do rúk požadované množstvo a rozotrite.

Hoci sa olej Renovality vstrebáva vcelku rýchlo, opäť by sme ho nedoporučovali na dennú starostlivosť či už na vlasy alebo na tvár, ale radšej až na noc, kedy po prebudení budete môcť zaznamenať hladkú pleť a krásne vlasy.

Cena je v pomere ku kvalite viac než prijateľná. Jediné mínus, ktoré k výrobku máme, je jeho silná, pre niekoho až možno vtieravá vôňa, ktorá by najmä v letných mesiacoch mohla byť na obtiaž. Avšak toto posledné kritérium je veľmi individuálne.

 • český výrobca
 • znižuje tvorbu lupín
 • rýchle vsakovanie do pokožky
 • praktické kvapkadlo
 • výrazná vôňa
Zistiť cenu

Nuxe Huile Prodigieuse multifunkčný suchý olej 100 ml

Typ pletiSuchá pokožka, vráskavá pokožka
Dostupné objemy v mm50, 100
Účinné látkyRastlinné oleje (borák, ľubovník, mandle, makadamových), vitamín E

Luxusný francúzsky suchý telový olej Nuxe kombinuje ušľachtilé rastlinné oleje a ochranný vitamín E, ktoré sa postarajú ako o výživu, tak o obnovu unavené pokožky, ale aj vlasov.

Už z názvu vypovedá, že olej nie je typicky mastný (čo konkrétne znamená pojem suchý olej, nájdete nižšie), a preto ho oceníte, ak ho chcete aplikovať pred obliekaním. Nemusíte dlho čakať, než sa vstrebe a vaše oblečenie zostane bez škvŕn. Jeho výbornou vlastnosťou je okrem iného to, že po vstrebaní nelepí a o praktickom balení telového oleja v spreji ani nehovoriac. Ak si ale zaobstaráte menšie balenie, pumpičku neočakávajte.

98,1% zložiek je prírodného pôvodu, výrobca navyše nepoužíva žiadne konzervanty. Špecifická vôňa oleja je veľmi príjemná a rozhodne nevadí ani v teplejšom počasí.

Ak si zvyknete olej aplikovať pravidelne a poctivo, po niekoľkých týždňoch dosiahne ako vaše pokožka, tak aj vaše vlasy pestovaného vzhľadu. Ale pozor, na vlasy nanášajte len naozaj nevyhnutné množstvo, ak to preženiete, budete mať vlasy ťažké a zlepené.

Negatívnú vlastnosť môže predstavovať cena výrobku. Keď si ale uvedomíte, že tento olej patrí k tým kvalitnejším, čo sa zloženia týka, možno vás to nebude toľko mrzieť.

 • vysoké percento prírodných zložiek
 • nelepí
 • príjemná vôňa
 • cena
 • menšie balenie nie je v spreji
Zistiť cenu

Nobilis Tilia mandľový olej jemný 200 ml

Typ pletiVeľmi citlivá aj problematická pokožka
Dostupné objemy v mm200, 1 000
Účinné látkyVitamíny A, E, F; rastlinný mandľový olej

Mandľový olej všeobecne je tým najlepším, čo citlivej pokožke môžete ponúknuť. Je vrelo odporúčaný hlavne k starostlivosti o novorodeneckú kožu, a preto môže slúžiť ako alternatíva detského telového oleja.

Nobilis je certifikovaná značka, ktorá svoje výrobky dodáva v bio kvalite, tým pádom sa ho nemusíte báť použiť na veľmi citlivú pokožku, ani na jemnú pokožku bábätka. Koža detí na olej reaguje veľmi priaznivo, väčšina vyrážok postupne mizne. Citlivá pokožka je vhodne hydratovaná a nehrozí jej vysušenie.

Prípravok je takmer neviditeľné vône a má všestranné použitie. Dá sa používať ako k masážam, tak k uvoľňujúce kúpeli.

Bohužiaľ veľké mínus si od nás krém vyslúžil z toho dôvodu, že nie je za studena lisovaný. Výrobcovia zrejme chceli, aby zákazníkovi vydržal prípravok čo najdlhšie, ale na druhú stranu ubral hviezdičku na naozaj prvotriednej kvalite. Zastudena lisované oleje vám síce nevydrží tak dlho, ale z hľadiska zachovania cenných látok sú najlepšie.

Na druhú stranu cena prípravku je viac než priaznivá, čo sa v porovnaní kvality a množstva týka.

 • vhodný na detskú pokožku
 • nepoznateľná vôňa
 • všestranné použitie
 • nie je lisovaný za studena
Zistiť cenu

Saloos jojobový rastlinný olej lisovaný za studena 50 ml

Typ pletiZrelá a problematická pokožka
Dostupné objemy v mm20, 50
Účinné látkyVýrobca špecificky neuvádza

Posledným zástupcom je jojobový olej, ktorý má typickú olejovitú konzistenciu, z tohto dôvodu je nutné dlho čakať, než sa olej vstrebe. Jeho nepoznateľná vôňa však nie je nijako nepríjemná, naopak môže mnohým ľuďom vyhovovať v prípade, že používajú parfum a nechcú, aby sa vôňa miešali.

Opäť sa jedná o všestranný olej, ktorý môžete požívať ako na pokožku pleti, tak na vlasové končeky. Čo sa týka použitia na pleť, je vhodný najmä pre problematickú kožu, ktoré pomôže v boji proti nedokonalostiam. A čo je ešte lepšie, prejavy alergie neboli zaznamenané ani na citlivej pokožke.

Väčšie balenie zoženiete v klasickej fľaštičke, preto je vhodná najmä pre použitie na telo. Ak však chcete šikovnejší variantu na tvár, skúste siahnuť po balení menšom, ktorého praktické kvapkadlo vám bude vyhovovať ďaleko viac.

Značka Saloos ponúka prírodné produkty, ktoré nie sú až tak finančne náročné ako niektoré iné produkty prírodných značiek, preto by sme ich odporučili v prípade, že by ste chceli s telovými olejmi ešte len začať a neviete, čo presne od nich môžete očakávať a aká bude reakcia vašej pokožky.

 • lisovaný za studena
 • väčšie i menšie balenie
 • vhodný pre alergikov
 • cena
 • výrobca presne nešpecifikuje zloženie
 • typicky mastné olejovitá zloženie
Zistiť cenu späť hore ↑

Zásady správnej aplikácie

Mnoho žien a stále častejšie aj mnoho mužov používa na svoju tvár i pokožku iba krém. Na druhú stranu, olej je ďaleko účinnejšia, čo sa výživy pokožky týka, a ak sa naučíte s olejom správne zaobchádzať, iste jeho skvelé účinky čoskoro oceníte tiež. Stačí len, aby ste ho užívali tým správnym spôsobom.

Správna voľba oleja pre váš typ pleti

Výber správneho prípravku je kľúčový pre zmysluplnú starostlivosť. Samotné oleje sa delia do niekoľkých skupín podľa svojho zloženia. Toto zloženie potom udáva, pre aký typ pokožky je prípravok vhodný.

Vedľa vitamínov sa oleje skladajú z mastných kyselín, teda z kyseliny laurovej, linolovej, olejovej, palmitovej a stearovej. Každá kyselina je vhodná na iný typ pokožky.

Podľa svojej priepustnosti do pokožky sa oleje delia na suché a mokré. Kým suchý olej sa do pokožky vpije okamžite, nadmerne nemastí a nelepí, mokrý olej sa vstrebáva veľmi pomaly.

Ľahké čiže suché oleje

Vhodné na mastnú a problematickú pokožku. Majú vyšší obsah kyseliny linolovej, ktorá predchádza tvorbe akné.

Hlavné zastúpení: avokádový olej, šípkový olej, hroznový olej, pupalkový olej, borákový olej.

Ťažké čiže mokré oleje

Vhodné na suchú a citlivú pleť. Obsahujú najmä kyselinu olejovú.

Hlavné zastúpení: kokosový olej, jojobový olej, ricínový olej, mandľový olej.

Podľa toho, ako moc jednotlivé látky upchávajú póry, sa rozdeľujú na komedogenné a nekomedogénnyé.

Stupnica komedogenity je 0-5, kedy 0 znamená najmenšie riziko, zatiaľ čo u čísla 5 môžete očakávať, že značne upcháva póry a vám sa na tvári môže vyskytnúť akné.

Komedogenné oleje: ich komedogenita sa pohybuje na škále od 3-5, a preto by ho nemali používať ľudia s mastnou pleťou. Čím vyššie číslo, tým väčšia miera komedogenity.
Medzi také oleje patria: ľanový a kokosový olej, kokosové aj kakaové maslo a olej z pšeničných klíčkov.

Nekomedogénné oleje: sú vhodné aj pre mastný typ pleti. Ich komedogenita nie je vyššia ako stupeň 2.
Radí sa k nim olej arganový, slnečnicový, konopný, nechtíkový, rakytníkový, šípkový, pupalkový, sezamový, jojobový, olivový i tekvicový. Ďalej potom bambucké maslo.

späť hore ↑

Ako používať telový olej

Hoci si mnohí z nás myslia, že oleje samotné dodajú telu potrebnú hydratáciu, je to mylná informácia. Olej ako taký dokáže vlhkosť pokožky iba zachovať, preto je nutné tieto prípravky nanášať na navlhčenú pokožku a tú potom následne zafixovať olejom.

Úplne postačí, keď si vytvoríte emulziu (zmiešate malé množstvo oleja a vody priamo v rukách), ktorú následne nanesiete na pleť či iné partie. Veľmi osvedčenou alternatívou je aj voda v spreji, ktorú postriekate svoju kožu a máte postarané.

Ako upraviť telový olej do rozprašovača

Ak si potrpíte na kvalitné produkty a radi hýčkate svoju pokožku, pokojne si vytvorte svoj vlastný telový olej v spreji. Také oleje sa vstrebávajú ďaleko lepšie, toľko sa nemastí a pokožka je po nich vláčna. Hlavným cieľom je vytvoriť emulziu, ktorú vaša pokožka bezozbytku vstrebe.

Záleží len na vás, ako veľmi olejovú emulziu si pripravíte. V rozprašovači môžete zmiešať jeden diel oleja a polovicu dielu vody. Takú zmes potom dobre pretrepte a rozprašovačom aplikujte na svoju pokožku. V prípade potreby môžete pridať buď viac vody, alebo viac oleja. O tom, ako si vyrobiť domáci telový olej, sa dočítate nižšie.

Nepreháňajte to s množstvom

Zlaté porekadlo menej je niekedy viac platí tiež u množstva oleja. Na celú tvár vám postačí iba štyri kvapky, ktoré je nutné riadne vmasírovať prsty do pokožky.

Ak si na kožu vytvoríte mastný film, potom je celá aplikácia zbytočná. Po prvé musíte dlho čakať, než sa olej vstrebe a po druhé ho rovnako pokožka nie je schopná zužitkovať.

Pred nanesením make-upu buďte trpezliví

Aj z tohto dôvodu by ste to s olejmi nemali moc preháňať, pretože pred nanesením make-upu musíte vydržať, než sa množstvo prípravku pekne vstrebe.

Pokiaľ si vyberiete ten správny produkt na mieru vašej pokožke, môžete si byť istí, že sa vstrebe rýchlo a vy tak za chvíľočku môžete aplikovať obľúbený make-up. Ak však aj po 20 minútach od nanesenia oleja máte pocit, že sa liek nevstrebáva, naniesli ste ho moc a je potrebné si pomôcť papierovou vreckovkou.

Starostlivo uchovávajte

Úplne najlepším riešením je, keď si zaobstaráte prípravok vo tmavej fľaši. Nebude toľko vystavený svetlu a nepodľahne žltnutiu vplyvom zle zvolených skladovacích podmienok.

Tiež dbajte na to, aby ste ho nevystavili prílišnému teplu. V horúcom lete sa nebojte fľaštičku pokojne vložiť i do chladničky. Kvalitného prírodného oleja by bola škoda.

Kvalita nadovšetko

Občas sa stane, že ženy siahnu po lacnejšie voľbe, keď majú vyberať medzi drahým a lacnejším olejom. Uvedomte si však, že drahé oleje sú väčšinou naozaj stopercentnú rastlinné výťažky, za studena lisované (tým pádom sa neničia cenné zložky).

Za taký olej si na jednu stranu priplatíme, avšak na tú druhú vydrží pri správnom používaní ďaleko dlhšie.

späť hore ↑

Typ pleti verzus správny olej

Mastná pleť

 • Nadprodukcia kožného mazu,
 • vysoká úroveň lesku,
 • rozšírené póry, čierne bodky,
 • často sa mení v pleť problematickú vplyvom nesprávnej starostlivosti.

Napriek všetkým uvedeným neduhom mastnej pleti nie je pravdou, že by ste oleja nesmeli používať k výžive svojej pokožky. Musíte ale zvoliť ten správny.

Jojobový olej

Viac ako olej pripomína vosk, a práve preto je vhodný najmä pre mastnú a zmiešanú pleť. Vďaka svojim vlastnostiam je vhodný aj na pokožku s akné. Jojobový olej je svojou konzistenciou podobný kožnému mazu, ak ho tak nanesiete na tvár, samotná koža vyhodnotí, že „mazu“ mazu je dosť a obmedzí jeho produkciu.

Šípkový olej

Šípková semená obsahujú nenasýtené aj nasýtené mastné kyseliny, ktoré majú skvelé dezinfekčné a upokojujúce účinky a sú tak ideálne pre poranenú kožu i kožné ochorenia. Šípkový olej vysušuje póry a neupcháva je.

Hroznový olej

Ochrana pred UV žiarením, hydratácia, zmiernenie zápalov a spomalenie starnutia pokožky – to sú hlavné prednosti hroznového oleja. Obsah kyseliny linolovej aj antioxidantov zaručuje hydratáciu mastnej pokožky bez upchatia pórov.

Problematická pleť

 • Zle ošetrovaná mastná pleť,
 • upchaté póry, nadmerná produkcia kožného mazu.

Problematická pleť väčšinou vzniká zlým ošetrením mastnej pleti, ktorá reaguje vznikom bielych vyrážok (čiže zápalových miest na tvári). Avšak aj taká pleť znesie olej, ak si zvolíte ten pravý.

Pupalkový olej

Ľudia, ktorí sa s problematickou pleťou stretávajú dlhšiu dobu, určite počuli o takmer čarovných protizápalových vlastnostiach tohto typu oleja. Kyselina linolová, ktorá je vo veľkom zastúpená, má výrazné protizápalové účinky.

Borákový olej

Je vhodný nielen na problematickú pokožku s akné, ale aj na zahojené jazvy, strie a popáleniny, ktoré značne regeneruje.

Levanduľový olej

Je vyhľadávaný hlavne vďaka svojim dezinfekčným účinkom, ktoré lokálne pôsobí presne v mieste, v ktorom potrebujete. Ľudia, ktorí majú problémy s akné, by levanduľový olej mali zahrnúť do svojej základnej kozmetickej výbavy.

Zmiešaná pleť

 • Mastná T-zóna, ale suchšie tváre,
 • začervenaná pokožka okolo nosa, rozšírené póry,
 • začervenané tváre, šupinky.

Tzv. kríženec medzi mastnú a normálnu pleťou potrebuje olej presne šitý na mieru. Ak by ste užívali oleje určené pre mastnú pleť, pokožka, ktorá nie je mastná, by bola vystavovaná nadbytočnému vysušovaniu. Dva rozdielne typy kože potrebujú prvotriednu starostlivosť.

Arganový olej

Je vhodný na všetky typy pleti, ale najviac s ním budú spokojní jedinci s pleťou problematickú a zmiešanú. Ak ho začnete využívať v mladšom veku, budete preventívne bojovať proti vráskam a predčasnému starnutiu pleti.

Suchá a citlivá pleť

 • Znížená produkcia mazových žliaz,
 • zašednutá farba, šupinky a suché miesta,
 • pocit pnutia a ťahanie.

V pubertálnom veku by si každá z nás priala mať radšej suchšie pokožku bez prebytočnej mastnoty a pupienkov. Vo vyššom veku však svoje majiteľky dokáže pekne potrápiť, preto je nutné ju riadne hydratovať výhradne telovým olejom pre suchú pokožku.

Mandľový olej

Obsahuje vitamíny A, E, F, ďalej draslík, vápnik, kyselinu olejovú, linolovú aj palmitovú. Vlastnosti a konzistencia mandľového oleja takmer zodpovedá vlastnostiam ľudskej pleti, preto je s veľkou obľubou používaný po mnoho rokov. Jeho účinky si zamilujete najmä v zimnom období.

Avokádový olej

Opäť olej veľmi bohatý ako na vitamíny (A, B, D, E), tak na kyselinu listovú. Zaujímavosťou je, že olej z avokáda vám dodá prirodzenú ochranu proti slnku (jeho SPF faktor je väčšinou uvádzaný niečo medzi 6-8).

späť hore ↑

Typy olejov

Nerafinované oleje

– lisované zastudena
– uchovávajú cenné látky v maximálnej možnej miere

Rafinované oleje

– lisované za tepla
– vydrží dlhšie, ale strácajú veľa cenných zložiek rastlinného pôvodu

Bio oleje

– často certifikované oleje, ktoré dodržiavajú bio normy
– bio rastlinné oleje čiže prírodné telové oleje neobsahujú chemické zložky

nonGMO (geneticky nemodifikované)

– oleja v najvyššej možnej kvalite
– o niečo vyššia kvalita než bio oleje

späť hore ↑

Detský telový olej

O detskú pokožku by ste nemali starať ničím iným než tým najkvalitnejším olejom určeným pre citlivú kožu. Medzi najlepšie znášané detské oleje patrí nechtíkový, mandľový a pupalkový olej. Všetky tri sú schopné poskytnúť najlepšiu ochranu pred vysušením, dokonca aj tam, kde pokožka prichádza do styku s plienkou.

Samozrejme by ste tieto zástupca mali zvoliť tak, aby boli bez zbytočnej parfumácie, lisované zastudena a v bio kvalite. Tak zabránite vzniku alergií a pokožka vášho dieťatka bude zdravá a krásna.

späť hore ↑

Aké zloženie má telový olej

Naozaj kvalitné prípravky sa skladajú len z niekoľkých surovín:

 1. nosný olej = tvoria kvalitný základ,
 2. deriváty vôní z prírodných éterických olejov.

Nosný olej tvorí základ celého prípravku a môže ich byť hneď niekoľko – napr. zmes z jojobového, sezamového, slnečnicového a makadamového oleja. Ďalšie zložku tvorí éterické oleje a ich deriváty, ktoré olejom dodajú požadovanú vôňu. Chemické konzervačné látky nie sú v bio olejoch prvotriednej kvality povolené.

Menej kvalitný výrobcovia používajú na konzerváciu umelé konzervačné látky prípadne tzv. neškodnú chémiu, ktorá síce navýši dátum spotreby prípravku, avšak o bio kvalite nemôže byť reč.

späť hore ↑

Ako vyrobiť telový olej

V dnešnej dobe boomu DIY alebo „urob si sám“, sa čoraz častejšie vyskytujú rôzne návody na domácej oleja. Ak si aj vy chcete vyrobiť svoj domáci prípravok, ako prvý sa zamerajte na nosný olej. Vhodnou začiatočnícku kombinácii predstavuje zmes zástupcov makadamového, marhuľového a mandľového oleja.

Následne si vyberte kvalitný esenciálny olej, ktorým by ste nosný olej chceli obohatiť. Ale pozor, hoci preferujete výraznejší vône, majte na pamäti, že éterické oleje vo väčšom množstve dráždi kožu. Do 20 ml nosného oleja vám tak postačí maximálne 10 kvapiek toho esenciálneho. Ak budete olej používať aj na tvár, zvoľte množstvo esencie ešte menšie.

Samotný výber vôní je na vás, preto sa riaďte hlavne svojím nosom. Ako skvelí pomocníci a radcovia by vám mohli slúžiť odborné knihy, ktoré vás prevedú svetom vôní a doplní, čo ktorá vôňa navodí vo vašej mysli.

Dobrá rada: dávajte si pozor hlavne na citrusové oleje a bergamon. Po nanesení takýchto olejov sa nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, pretože riskujete nepríjemné škvrny na koži.

Domáci recept na telový olej

Tento veľmi jednoduchý domáci recept ocenia určite všetci, ktorí sa nechcú namáhať s domácou maceráciou. Stačí, keď si zaobstaráte tieto fľaštičky esenciálnych olejov: citrón, rozmarín, levanduľa a mäta. Do 20 ml nosného oleja potom nakvapkajte:

 • kvapku mäty
 • kvapky levandule
 • kvapky citróna
 • kvapky rozmarínu

Tak budete mať hotovú vlastnú vonnú zmes pre masírovanie aj výživu pokožky takmer bez námahy.

Top kvalitná domáca príprava

V prípade, že nestojíte o vonné esencie a radšej by ste si užili celú prípravu sami, pripravte si:

 • kvalitný olej (mandľový, prípadne aj slnečnicový lisovaný za studena),
 • bylinky (ruža, levanduľa, medovku, fialky a podobne),
 • korenie (vanilka, škorica, badián atď.),
 • fľaša na nakladanie,
 • sitko a lievik,
 • malú fľaštičku.

Ako na to?

 • Opláchnite zvolenej byliny či korenie a nechajte riadne vysušiť.
 • Vydezinfikujte fľaša na nakladanie.
 • Vložte suchú bylinu a zalejte olejom.
 • Nechajte v pokoji 2-3 týždne (pozor na slnečné žiarenie a vysokú teplotu); občas pretrepte.
 • Po niekoľkých týždňoch zlejte výsledný prípravok do malej fľaštičky a používajte podľa potreby.

V tomto prípade záleží len na vás, čo by ste si do vonnej zmesi chceli pridať. V zimných mesiacoch iste využijete hlavne korenia ako škoricu, vanilku a pod. Na letnej potieranie pokožky sa však ďaleko lepšie hodí práve bylinky.

Dobrá rada: Hoci sme v prvej časti poradca hovorili o tom, že olej by mal byť pri nanášaní na pokožku v kontakte s vodou, pri nakladaní do kvapaliny musia byť bylinky i korenie suché!

späť hore ↑

Hybrid zvaný sprchový olej

Vďaka sprchovému oleju môžete zabiť dve muchy jednou ranou a jeho použitie je možno ešte ďaleko praktickejšie, než tomu je u oleja klasického. Olej jednoducho naneste v sprche a opláchnite. Nemusíte dlho čakať ani sa obávať škvŕn na oblečení.

Sprchový olej vlastne nahrádza sprchový gél, ktorý pokožke nie je schopný dodať toľko potrebné živiny či už v zimnom alebo letnom období. Pretože telové oleje toľko nepení ako sprchové gély, sú navyše šetrnejšie k citlivej pokožke.

Pri výbere sa riaďte nielen tým, čoho by ste po sprchovaní chceli dosiahnuť (existujú oleje zmierňujúce celulitídu, povzbudzujúce oleje, upokojujúce oleje, …), ale hlavne svojím nosom. 🙂

späť hore ↑

Olej nie je všetko!

Aby vaša pleť bola schopná využiť zložky oleja bezozbytku, je nutné jej dopriať dostatočnú starostlivosť.

Ranný rituál

Naozaj nikdy svoju pleť ráno nevynechajte. Začnite tým, že ju umyjete vlažnou vodou a dočistíte vodou pleťovú. Ráno záleží len na vás, či olejový prípravok k vyživenie pleti použijete, alebo nie. Po prvé je to časové náročnejšie a po druhé sa veľakrát neodporúča požívať olej dvakrát denne. Preto si aplikáciu olejovej výživy nechajte napríklad až na večer.

Večerná výživa

Večerné čistenie pleti by malo byť samozrejmosťou za každej situácie. Jednoducho použite odličovacie prípravok a následne postupujte tak ako ráno. Vlažná voda, pleťová voda a neduhy sú zažehnané!

Práve večer je tiež ideálny čas pre aplikáciu pleťových olejov, ktoré majú celú noc k tomu, celú tvár vyživila a pôsobili presne tak, ako potrebujete.

Záverom nášho poradca treba podotknúť, že nie je možné jednoznačne povedať, ktorý z prípravkov bude pre vašu pokožku tým najlepším telovým olejom. Po prvé je nutné si uvedomiť, aký typ pleti a pokožky vlastne máte a následne hľadať, ktorý prípravok vám „sadne“ najlepšie.

Nezabúdajte tiež, že na rôznych častiach tela máte rôzny typ kože. Pokojne sa môže stať, že kým na mastnú tvár budete potrebovať ľahký olej, ktorý zbytočne nezaťažuje, svojim nohám budete musieť dodať poriadnu dávku mastného prípravku.

Kategórie:

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Napíšte odpoveď