Ako vybrať termosku

Termoska je nepostrádateľným vybavením každého outdoorového nadšenca. Veľkej obľube sa tešia ako v letných, tak v zimných obdobiach. Termosku využijete nielen na čaj alebo na udržanie teploty teplých nápojov, v lete je možné v nich prenášať aj mrazené dobroty ako je zmrzlina. V súčasnej dobe sa začínajú rozmáhať aj termosky na jedlo. Ak hľadáte tú najlepšiu termosku, bude sa vám hodiť pár rád, ako ju správne vybrať.

Recenzie termosiek

Do nášho testu termosiek sme zahrnuli ako tie, s ktorými môžete vyraziť do prírody, tak aj tie, ktoré sa hodia do mesta. V každej kategórii môžete naraziť na veľmi kvalitné, ale aj veľmi nekvalitné výrobky. Všeobecne môžeme povedať, že kvalitné produkty sú drahšie a od renomovaných značiek. V tomto prípade sa naozaj môžete spoľahnúť na dobré tesnenie aj skvelé termoregulačné vlastnosti. Pri produktoch za pár desiatek sa zase môžete spoľahnúť na to, že vám v nich nápoj nezostane dlho teplý a o tesnenie ani nehovoriac.

Esbit termoska 1 l

Typtermoska na tekutiny
Výrobný materiálnerezová oceľ
Objem1 l
Výška27 cm
Počet viečok2
Typ uzáveruklikacie aj skrutkovacie
Hmotnosť537 g

Na termosku od spoločnosti Esbit sa skrátka môžete spoľahnúť. Táto termofľaša je na trhu k dostaniu za necelých 25 euro a za túto cenu dostanete vysoko kvalitný výrobok.

Termoska disponuje dvoma kalíšky, takže v prípade, že vás ide na výlet viac, uhasíme smäd rýchlejšie u viacerých osôb. Prípadne, ak niekoho z vás bolí v krku, nemusí po ňom ostatní piť. V praxi sa však ukázalo, že po otvorení prvého skrutkovacieho kalíška, druhý „vypadne“, čo nie je príliš praktické, takže pravdepodobne ten druhý budete nechávať doma.

Spoločnosť Esbit prefíkane zareagovala na dve skupiny užívateľov termosiek. Prvý z nich preferujú klikacie uzáver, druhá zase skrutkovacie. K termoske sú teda dodávané oba typy uzáverov, aby ste si mohli vybrať ten, ktorý vám bude vyhovovať najlepšie. Čo sa týka klikacího uzáveru, ten ide zle otvoriť, ak chcete na tlačidlo zatlačiť v rukaviciach. So závitovým nebol žiadny problém. Oba dva uzávery dobre tesní. Tesnenie uzáverov je odnímateľné, takže sa dobre umýva a v prípade opotrebenia je možné ho nahradiť novým.

Výška termosky je 27 cm a priemer hrdla okolo 5 cm, takže sa fľaša pohodlne vojde ako do hlavného vrecka batohu, tak do väčšiny bočných vreciek bez väčších problémov. Jedná sa o termosku, v ktorej vydržia čaj dlho teplý. Po ôsmich hodinách má čaj v termoske teplotu 66 ° C. Po 24 hodinách len 28 ° C, čo je málo, na druhú stranu sa z termosky čaj postupne odlieval, takže sa nejedná o žiadnu tragédiu.

Povrch je len jemne zdrsnený a pri páde na kamene alebo iný tvrdý povrch môže ľahko dôjsť k jeho odreniu. Ak máte menšie ruky, môže sa vám fľaša horšie držať. Inak iste oceníte jej dlhotrvajúcu termoregulačné vlastnosti i kvalitné tesnenie, vďaka ktorému nebudete musieť vylievať čaj z vášho batohu.

  • kvalitné prevedenie
  • dva kalíšky
  • dva typy uzáveru
  • nízka hmotnosť
  • dlhotrvajúci efekt
  • menej odolný povrch
  • vyššia nákupná cena
  • druhý kalíšok nie je skrutkovacie
Zistiť cenu

Esbit termoska na jedlo 0,5l

Typtermoska na jedlo
Výrobný materiálnerezová oceľ
Objem0,5 l
Výška13,5 cm
Počet viečok1
Typ uzáveruklikacie
Hmotnosť465 g

Termosky na jedlo u nás nie sú toľko frekventované v porovnaní s termoskami na tekutiny, ale sú na trhu k dostaniu. Ak hľadáte kvalitný výrobok, odporúčame siahnuť po termoske od nemeckej spoločnosti Esbit.

Je možné ju kúpiť v objemoch 1 000 ml, 750 ml a 500 ml. Objem 500 ml je ideálna porcia pre jednu osobu. Termoska má kvalitný tesniaci uzáver, takže sa nemusíte báť, že by polievka skončila vo vašom batohu. Naviac je v nej možné prenášať i mrazené pochutiny ako treba nanuk.

Viečko termosky slúži zároveň ako miska, ale vďaka dostatočnému priemeru hrdla je možné pokrm jesť lyžicou priamo z termosky. Jedálenský termoska sa od tej na pitie líši predovšetkým priemerom hrdla, ktoré je oveľa väčší. V tom je určitá nevýhoda, pretože dochádza k rýchlejšiemu úniku tepla. U termosky nám trochu chýba to, že v uzávere nie je lyžička. Preto si musíte dať vždy pozor, aby ste príbor nezabudli doma.

Termonádoba najlepšie izoluje tekuté potraviny, ako sú polievky alebo kaše. Opäť platí, čím viac pokrmu do nádoby dáte, tým lepšie a dlhšie sa bude držať teplo. Trebárs špagety chladnú omnoho rýchlejšie ako polievka. Aby nedošlo k obareniu pri otváraní nádoby, je viečko opatrené ventilom, ktorý pred otvorením stačí stlačiť, tým utečie prebytočná para.

Termosku neodporúčame umývať v umývačke a nemala by sa plniť horúcimi mliečnymi potravinami, mohli by sa čoskoro pokaziť. Viečko termosky s ventilom je rovnaké pre všetky dostupné objemy nádoby. Objem 750 ml vystačí pre dve osoby.

  • kvalita
  • dobré termoregulačné vlastnosti
  • ideálny pre jedného človeka
  • regulačný ventil
  • miska súčasťou
  • chýba príbor
  • umelohmotné viečko chytá pachy
  • na svoj objem je celkom ťažká
Zistiť cenu

Lamart LT4008 termoska BRANCHE 0,42L

Typtermoska na tekutiny
Výrobný materiálnerez, plast
Objem0,42 l
Výška23,3 cm
Počet viečok0
Typ uzáveruklikacie
Hmotnosť-

Najväčšou výhodou termosky Lamart LT 4008 je jej nízka obstarávacia cena, ktorá však vypovedá o mnohom. Rozhodne sa nejedná o výrobok, ktorý by sme vám odporučili do hôr alebo na dlhšiu turistické expedíciu. Do práce alebo na krátky výlet môže byť termoska dobrou voľbou. V podstate vám môže nahradiť termohrnček.

Celkové spracovanie nie je príliš kvalitné. Ako výrobný materiál bol použitý nerez, ktorý však teplo prepúšťa, takže ak nádobu naplníte horúcim nápojom, bude vás v ruke páliť. Z toho dôvodu nezostáva nápoj príliš dlho teplý.

Termoska nemá hrnček, ale náustok, čo je krajne nepraktické. Asi ťažko budete horúci čaj alebo kávu piť rovno z termosky. Pravdepodobne sa totiž oparíte. Nezostáva vám teda nič iné, ako so sebou nosiť téglik na pitie.

Plastové veko sa zacvakává sponou, ktorá pôsobí tak, že je vyrobená z kovu. Nenechajte sa však zmiasť, pretože sa jedná len o imitáciu. Spona je vyrobená z plastu, ale má kovový vzhľad. Zrejme jedinou výhodou tejto termofľaše je poistka proti vytečeniu nápoja. Plastový uzáver má pri páde na zem tendenciu sa rozbiť. Náhradné diely výrobca bohužiaľ neponúka.

  • nízka obstarávacia cena
  • poistka proti vytečeniu
  • nemá kalíšok
  • nekvalitné prevedenie
  • prepúšťa teplo
  • náhrada za termohrnček
Zistiť cenu

Primus C&H Commuter termohrnek 0,4l

Typtermohrnček
Výrobný materiálnerez
Objem0,4 l
Výška19,7 cm
Počet viečok1
Typ uzáveruklikacie
Hmotnosť320 g

Primus Commuter mug nie je klasická termoska, ale termohrnček, ktorý má skvelé vlastnosti. Okrem toho, že dobre tesní, udrží aj dlho teplotu nápoja (okolo 4 hodín). Termohrnček je možné zaobstarať buď v nerezovom, alebo plastovom prevedení. U nerezového prevedenia nie je na výber toľko farebných variant, ale môžete sa spoľahnúť na to, že nápoj uchová dlhšie teplý. Plastové varianty majú síce viac farieb, ale nápoj tak dlho teplý neudrží.

Termohrnček sa zmestí do väčšiny držiakov nápojov, ktoré sú potrebné v autách. Výhodou je absencia „ušká“. Vďaka tomu sa nádoba pohodlne zmestí ako do batohu, tak do kabelky. Jediné s čím je problém, je uzáver. Ten sa vám nemusí podariť naskrutkovať hneď na prvýkrát. Správneho uzavretia pokojne docielite až na tretíkrát. Radi by sme upozornili na klikacie uzáver, u ktorého nejde príliš poznať, či je otvor otvorený alebo zatvorený. Otvorená poloha sa od uzatvorenej príliš nelíši. Je to však o cviku.

Klikacie uzáver je možné rozobrať a dobre umyť. Termohrnček je možné umývať aj v umývačke, avšak ručné umývanie je možno o niečo lepší. Z hľadiska rozmerov je do ruky trochu väčšie, takže sa môže zle držať ľuďom s menšou rukou. Pred prvým použitím odporúčame hrnček dobre vymyť, pretože je cítiť „novotou“.

  • kvalitné prevedenie
  • bez uška
  • horšie sa uzatvára
  • zlé rozlíšenie otvorené a uzavreté polohy
Zistiť cenu

Banquet Termoska Akcent 1l

Typtermoska na tekutiny
Výrobný materiálnerez
Objem1 l
Výška31 cm
Počet viečok1
Typ uzáveruklikacie
Hmotnosť-

Ďalší z lacnejších produktov je termoska Banquet Akcent. Bude vám dobrým spoločníkom, ak pracujete vonku alebo ste priaznivcami kratších turistických prechádzať. Nápoj udrží teplý zhruba 5 hodín.

Jedná sa o klasickú termosku, ktorá má však plastový vršok, čo nie je úplne ideálne. Výhodou však je, že tento vršok je zároveň hrnčekom, z ktorého nápoj môžete piť. Klasický klikacie uzáver sa ľahko obsluhuje, ale horšie udržuje. Nedá sa totiž kompletne rozobrať, takže sa pri čistení nedostanete do všetkých častí. Preto odporúčame termofľaša vymývať ihneď, nenechávajte ju použitú niekoľko dní.

Z počiatku bude termoska zrejme tesniť dobre, ale dlhovekosť od nej nečakajte. Vzhľadom k nízkym obstarávacím nákladom odhadujeme, že začne „prepúšťať“ oveľa skôr ako drahšie konkurenčné modely.

Zistiť cenu

Čo je to termoska

Nazýva sa tiež termofľaša. Ide o špeciálne vyrobenú, uzatvárateľnú a termoizolačnú nádobu, ktorej hlavnou funkciou je udržanie teploty obsahu. Základ tvorí dvojité steny, medzi ktorými je vyčerpaný vzduch, je tu vákuum. Pretože je vákuum nevodivé, neprenáša sa teplota do okolia tak rýchlo.

Princíp Dewarove nádoby

S históriou termosiek je neodmysliteľne späté meno sira a vedca James Dewar, ktorý sa zaoberal skvapalnením plynov. Pre svoje pokusy vytvoril sklenenú fľašu s dvojitými sklami (dvojitý obal). Z medzery, ktorá bola medzi dvoma sklami, vyčerpal vzduch, takže medzi nimi vzniklo vákuum. Vákuum nedokázalo viesť teplo, čo znamená, že nemohlo dôjsť k tepelnej výmene tepla plynu s teplom okolia. Plyn si tak dokázal uchovať svoju stálu teplotu po dlhú dobu. Táto nádoba sa začala nazývať Dewarovou izolačná fliaša, čo je v podstate sestra termosky.

Konštrukčné zmeny

Predtým boli najdostupnejšie termosky sklenené, medzi stenami bol tepelnoizolačný materiál. Tieto termofľaše boli väčšinou dosť ťažké a rozhodne nie odolné. Stačil pád na zem a nádoba bola nepoužiteľná. V súčasnej dobe sa na výrobu používa nerez alebo titán a priestor medzi stenami je vyplnený vákuom. Vďaka tomu je fľaša ľahší a tiež odolnejšie. Vo vnútornej nádobe je navyše tenká vrstva striebra, ktorá pomáha s udržaním teploty.

U niektorých typov termofľaše je konštrukcia plášťa potiahnutá protišmykovou úpravou, takže sa s nádobou dobre manipuluje napríklad aj v rukaviciach. V priebehu času sa tiež zdokonalila technológia bezpečnostných uzáverov, ktoré bývajú doplnené regulátory tlaku nachádzajúce sa najmä v termoskách na jedlo.

Výrobný materiál

Ak si vyberáte termosku, určite uvažujete o tom, aký výrobný materiál je pre termosku najlepší. Práve ten má totiž najväčší vplyv na to, ako dlho zostane tekutina vnútri horúca / teplá. Pripravte sa na to, že neexistuje materiál, ktorý by teplotu uchoval konštantná po niekoľko hodín, avšak spomalenie vychladnutí sa tým najlepším materiálom darí dobre.

Plastové termosky

Plast má najhoršie izolačné vlastnosti. Namiesto vákua je priestor medzi dvoma nádobami vyplnený izolačnou penou. Izolačná pena však prenáša energiu vedením, takže sa teplo z fľaše dostáva oveľa rýchlejšie. Jej výhodou je nízka hmotnosť. Cena plastové termosky je najnižšia v porovnaní s nerezom a titánom.

Pre koho sa hodí: Plastová termoska je vhodná pre všetkých, ktorí podnikajú skôr kratšie výlety, pretože nápoj v nej vychladne už za 4-6 hodín.

Nerezové termosky

V kovovej, nerezové termoske je priestor medzi dvoma nádoby vyplnený vákuom. Spravidla sú nerozbitné a vďaka vzduchoprázdne medzi stenami, ktoré je nevodivé, dokážu teplotu u teplých nápojov udržať 6-12 hodín.

Pre koho sa hodí: Pre milovníkov celodenných túr. Vďaka odolnosti vydrží aj horšie zaobchádzanie.

Titánové termosky

Titánová termoska má najlepšie izolačné vlastnosti. Rovnako ako u nerezovej „sestry“ je priestor medzi stenami vyplnený vákuom, ktoré nemá vodivé vlastnosti. Čaj v tejto termoske vydrží teplý až 24 hodín a voda v kvapalnom stave zostane až po dobu 48 hodín. Titánová termoska môže byť raz tak drahšie ako nerezová termoska.

Pre koho sa hodí: Jej skvelé vlastnosti docenia najmä tí, ktorí milujú extrémne športy. Termoska je najlepšie do hôr. Má skvelé izolačné vlastnosti, dobrú odolnosť, ale na českom trhu nie je takmer zastúpená.

Na čo sa zamerať pri výbere termosky

Pri výbere termosky sa zamerajte na tieto aspekty:

  • k čomu ju budete používať,
  • objem,
  • materiál (popísaný vyššie),
  • uzáver,
  • cena.

K čomu ju budete používať

Hneď v počiatku musíte mať jasno v tom, či budete chcieť termosku využívať len na uchovávanie teploty tekutín alebo i pokrmov. Okrem termosky na čaj totiž existuje aj termoska na zmrzlinu alebo jedlo. Na základe tohto rozhodnutia budete voliť spôsob uzatvárania aj priemer nádoby.

Viete, že: Termoregulačná vlastnosti termofľaše nie je možné zvýšiť dodatočnou izoláciou (napr. obalom). Dodatočná izolácia vás však môže ochrániť pred primrznutím rukavíc alebo rúk k fľaši pri vysokých mrazoch.

Objem termosky

Na trhu sú k dostaniu rôzne veľkosti, ak za termosku považujete aj termohrnček. U klasickej termosky je ale najlepší voliť objem 0, 5 l alebo rozmedzí od 0,75 l do 1 l. Termosky s objemom 2 l sú skôr výnimkou. Čím objemnejší termoska bude, tým dlhšie si obsah v nej uchová svoju teplotu. Plná termoska chladne pomalšie ako termoska poloprázdna.

S objemom tiež porastie hmotnosť nádoby. Ak pôjdete len na krátky výlet s malým batôžkom, zrejme vás väčšia hmotnosť nebude obmedzovať. Horšie je to v prípadoch, keď idete horský priechod s ťažkou ruksakom, to ucítite každý gram navyše. Nerez termosky majú našťastie dobrý pomer hmotnosti a objemu. Je to preto, že sa na výrobu stien používa tenká oceľ, ktorá zaručí pevnosť a nerozbitnosť.

Uzáver termosky

Vhodne zvolený uzáver má vplyv na utesnenie nádoby. Stretnúť sa môžete s dvoma typmi: klikacie a skrutkovacie.

S klikacím uzáverom sa stretnete pravdepodobne najčastejšie. Na fľašu sa priskrutkuje a pre naliatie nápoja je potrebné stlačiť horná časť. Klikacie uzávery však majú svoje úskalia v podobe pomerne zložitého mechanizmu, ktorý sa po čase používania opotrebuje a prestane tesniť. Ďalšou nevýhodou je zložitejšie údržba, kedy sa treba hubkou na riad nedostanete do všetkých častí uzáveru. V prípade silných mrazov hrozí zamrznutie viečka.

Skrutkovací uzáver je oveľa praktickejšie a bezpečnejšie. Poskytuje dobrú tesnosť a dobre sa umýva, takže nápoj nezostáva v žiadnych častiach uzáveru a manipulácia s ním je veľmi jednoduchá. Skrutkovací uzáver má niekoľko závitov ukončených tesnením. Ak si chcete tekutinu naliať, stačí uzáver zľahka vyskrutkovať a môžete si naliať napríklad horúci čaj alebo kávu. Tento typ uzáveru je menej náchylný na pokazeniu a na opotrebovanie.

Klikacie aj skrutkovací uzáver je ešte „prekrytý“ horným uzáverom, ktorý najčastejšie slúži ako hrnček, do ktorého sa leje nápoj. Získate tak termosku aj s hrnčekom. Tento horný uzáver je povedzme „poistkou“ navyše proti vytečeniu.

Ceny termosiek

Obstarávacej ceny kvalitných termosiek, ktoré vydržia, nie sú nezanedbateľné, ale za to sa na ne budete môcť spoľahnúť. Odporúčame vyberať produkty od známych výrobcov zameriavajúcich sa na outdoorové aktivity. Od podozrivo lacných termosiek neočakávajte zázraky. Pravdepodobne nebudú dosť dobre tesniť, nebudú odolné a ich životnosť bude len krátka.

Ceny najlacnejších termosiek sa pohybujú pod hranicou 20 € a väčšinou za túto cenu zaobstaráte termohrnčeky, ktoré sú skôr dizajnovou záležitosťou. V cenovej kategórii nad 20 € už sa môžete tešiť na kvalitné produkty, cenová relácia okolo 40 € zaručuje úplnú spokojnosť.

Termosky by mali byť vždy vyrobené z certifikovaných materiálov, ktoré vplyvom vyššej teploty nebudú uvoľňovať škodlivé látky (napr. ftaláty).

Dobrá rada: Niektoré termosky môžu byť opatrené koženým alebo látkovým pútkom, za ktoré nádobu ľahko prichytíte na batoh.

Termoska na jedlo

Používanie termosiek na jedlo u nás nie je toľko rozšírené ako používanie termosky na kávu alebo čaj. Hlavnou výhodou termosiek na jedlo je ich širší tvar, vďaka ktorému je možné z termosky rovno jesť alebo nalievať polievku tak, aby ste sa neoparili. Súčasťou termosiek na jedlo môže byť aj skladacie rukoväť, príbor a dvojité viečko, ktoré zároveň poslúži ako miska.

V termofľaše na jedlo môžete jedlo nielen prenášať, ale aj variť. Termosku síce nemôžete položiť na varič, ale ak jej naplníte vriacou vodou, do ktorej vložíte zemiaky a zeleninu, termosku zavrite, budú jednotlivé suroviny do dvoch hodín uvarené. Tento spôsob varenia je vhodný predovšetkým do extrémnych podmienok, kedy musíte šetriť palivo.

Správne plnenie termosiek

Aby termoska teplotu uchovala čo najdlhšie, je dôležité dodržaní správneho postupu plnenia. Vnútorný materiál termosky má vždy svoju určitú tepelnú kapacitu, preto je dobré pred plnením termosku vytemperovať (ohriať alebo ochladiť).

Ak budete to termosky liať horúci čaj alebo kávu, je dobré ju pred plnením vybraným nápojom naplniť horúcou vodou a ponechať ju tam niekoľko minút. Tým sa plášť ohreje, čiže vytemperuje. Potom horúcu vodu vylejte a do termosky nalejte čaj alebo kávu. Rovnaký princíp platí aj v prípade, že v lete budete chcieť v nádobe prenášať studený džús. Do termosky najskôr nalejte studenú vodu, nechajte chvíľu stáť, vodu vylejte a termosku napustite džúsom alebo iným osviežujúcim nápojom.

Starostlivosť o termosku

Správna starostlivosť môže rozhodne predĺžiť životnosť termofľaše. Navyše nezaberie žiadny čas, takže by vám nemala robiť problém. V termoske nikdy nenechávajte zvyšky nápojov alebo jedla. Po každom použití ju dobre umyte a prepláchnite všetky časti. Po umytí nechajte termofľašu vyschnúť, predídete tak jej zasmrádnutí, tvorbe plesní a baktérií.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo