Ako vybrať tlačiareň

Pokukujete po kvalitnej tlačiarni do vašej domácnosti či kancelárie a neviete, či zvoliť atramentovú, laserovú, LED, 3D alebo rovno multifunkčné? Vyznať sa v množstve najrôznejších tlačiarní nie je vôbec jednoduché, podľa čoho sa pri výbere riadiť a na čo si dať pozor vám poradíme v nasledujúcom článku.

Test tlačiarní 2019

HP OfficeJet Pro 6230 E3E03A

Typklasická
Technológia tlačeatramentová
Maximálne tlačové rozlíšenie1200 DPI
Rýchlosť tlače čiernobielo18 str./min.
Rýchlosť tlače farebne10 str./min.
Wi-Fiáno
LANáno
USBáno
Automatická obojstranná tlač (duplex)áno
Manuálna obojstranná tlačáno
Kopírovanie a skenovanienie
AirPrintáno
Bezokrajová tlačáno

Lacná atramentová tlačiareň pre občasný tlač. Tak vyzerá zadania, ktoré prechádza nákupe tlačiarne v mnohých domácnostiach. Hneď v úvode je potrebné povedať, že tlač je všetko čo tento prístroj dokáže. Pre záujemcov, ktorí chcú aj niečo ďalšie, ako napríklad skenovať, to môže byť sklamanie. Riešiť to ide skrze vyfocení dokumentu cez mobilný telefón a následnú tlač. A to Officejet Pro 6230 zvláda bez problémov. Okrem klasických systémov: iOS a Android, podporuje aj dnes skoro zabudnuté technológie ako Windows Mobile alebo Blackberry OS. Prenos dát do tlačiarne prebieha cez Wi-Fi. Tlačiareň má príjemný vzhľad a relatívne malé rozmery 464,8 x 386 x 144,8 mm. Hmotnosť je päť kilogramov.

Ovládanie je cez panel na hornej pravej strane. Je jednoduché a ľahko si naň zvyknete. Do zásobníka pre tlač sa vojde podľa výrobcu až 225 listov papiera, ale zo skúsenosti odporúčam radšej menej. Pri plnom zásobníku má prístroj tendencie brať občas viac papiera než len jeden a namiesto jednej potlačené stránky vám vyjdú dve, pričom každá z nich na sebe nesie časť tlačeného textu. V domáce použitie, ale len málokto tlačí stovky stránky každý mesiac, takže nejde o nič zásadné. Za čo prístroj naopak zaslúži veľkú pochvalu, je automatická obojstranná tlač. To u takto lacných tlačiarní rozhodne nebýva samozrejmosťou. Možnosti spojenia s okolitým svetom sú viac ako dostatočné – USB, sieťový kábel alebo Wi-Fi.

Rýchlosť tlače patrí skôr k tým lepším (s ohľadom na cenovú úroveň). To platí najmä pri čiernobielej tlači. Farebná je na tom o kúsok horšie, tu ide teda o priemer. Kvalita tlače ukazuje na lacný pôvod prístroja. Pri bežnej veľkosti fontu je úplne dostatočná, ale keď začnete písmo zmenšovať, čitateľnosť je horšie. Drobné písmo a lacná tlačová hlava spolu nejdú zrovna dohromady. Tlačené fotografie sú na tom podobne. Vyložene zlé nie sú, ale pre tlač pamätných fotografií na stenu najvhodnejšie nie je.

Napriek tomu je celkové hodnotenie s ohľadom na nízku cenu pozitívne. Hlavnou výhodou je bohatá výbava, nízka cena a uchádzajúci kvalita tlače. Nevýhody sú v tejto kategórii celkom bežné: v balení nenájdete USB kábel pre prepojenie s počítačom a je nutné ho kúpiť zvlášť, tonery s nízkou kapacitou (cca 300 strán) a celkom drahé originálne tonery, ktoré zvyšujú náklady na prevádzku. Napriek tomu by som sa nebál odporučiť, ak chcete veľmi lacnú tlačiareň pre občasný tlač.

Zistiť cenu

Xerox Phaser 3020Bi

Typklasická
Technológia tlačelaserová čiernobiela
Maximálne tlačové rozlíšenie1200 DPI
Rýchlosť tlače čiernobielo20 str./min.
Rýchlosť tlače farebne-
Wi-Fiáno
LANnie
USBáno
Automatická obojstranná tlač (duplex)áno
Manuálna obojstranná tlačnie
Kopírovanie a skenovanienie
AirPrintáno
Bezokrajová tlačnie

Veľmi lacná laserová tlačiareň. To musí mať nejaký háčik. Je to tak, ale aj napriek tomu je potrebné uznať, že pre určitý druh užívateľov môže byť zaujímavá. Vzhľadovo to žiadny krásavec nie je, ale to nemusí byť na obtiaž. Rozmerovo je to celkom drobek s hĺbkou 12,5 cm, šírkou 33 cm a výškou 19 cm. Hmotnosť je tesne nad 4 kg. Možnosti pripojenia sú okrem obligátneho USB aj Wi-Fi. Prístroj dokáže Wi-Fi Direct, takže ide tlačiť bezdrôtové priamo z telefónu či notebooku bez nutnosti napojenia na prístupový bod. V praxi je nastavenie Wi-Fi celkom náročné a spoľahlivosť tiež nie je stopercentná.

Čo je najdôležitejšie, je kvalita tlače. S ohľadom na cenu, k nej nemožno mať výhrady. Všetko je čitateľné a to aj pri použití veľmi malého fontu. Bohužiaľ nepodporuje automatickú obojstrannú tlač, ale to by bol pri tejto cene skôr zázrak. Papier je teda nutné otočiť a dať znova do zásobníka (ak chcete mať obojstranne potlačený). Skúšobný toner vydrží cca 300 stránok. Nový originálny toner je na 1500 strán a stojí cca 60 € (čo je vlastne toľko čo nová tlačiareň). Neoriginálne idú kúpiť lacnejšie, ale väčšinou nevydrží zďaleka toľko. Pochvalu ešte dostane za rýchly a celkom tichý tlač.

Okrem plusov, tu máme ale aj celkom podstatné mínusy. Tým hlavným je podávač papiera. Ten nie je konštrukčne ideálne vyriešený a keď je v podávači viac papierov, je schopný si vziať aj dvaja naraz. Vytlačená stránka je potom z časti na dvoch kusoch papiera. Aj keď do neho papiere dávate po jednom, tak aj napriek starostlivej zarovnanie tlačí občas trochu zošikma (pár mm rozdiel vľavo vs vpravo) a tiež (asi kvôli teplu) ľahko zvlní papier (to sa našťastie zrovná, ak ho necháte v pokoji).

Hovoríte si, že s týmito nedostatkami to nemôže byť dobrá kúpa? Ak tlačíte v priemere viac ako päť stránok denne, tak rozhodne nie. V prípade, že tlačíte tak 5 stránok za týždeň, tak si jej vlastníctvo dokážem predstaviť. Pri takejto frekvencii tlači, vás jej nedostatky nezačnú štvať a vďaka svojej nízkej cene, kvalite tlače a rýchlosti má šancu zaujať. Pred kúpou je však dobré byť si vedomý ich nedostatkov. Osobne by som radšej pár euro priplatil a vydal si model, ktorý trápi menej nedostatkov.

Zistiť cenu

Canon PIXMA iP7250

Typklasická
Technológia tlačeatramentová
Maximálne tlačové rozlíšenie9600 DPI
Rýchlosť tlače čiernobielo15 str./min.
Rýchlosť tlače farebne10 str./min.
Wi-Fiáno
LANáno
USBáno
Automatická obojstranná tlač (duplex)áno
Manuálna obojstranná tlačáno
Kopírovanie a skenovanienie
AirPrintáno
Bezokrajová tlačáno

Tento model získal ocenenie ProduktRoku 2015 a ProduktRoku 2016. Užívatelia si ho zaobstarávajú predovšetkým preto, že umožňuje tiež tlač na CD a DVD, čo väčšina prístrojov v tejto cenovej kategórii nedokáže. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o atramentovú tlačiareň, je veľmi vhodná aj pre občasný tlač fotografií. Kvalita tlače je úmerná cene a pre bežné použitie v domácnostiach je plne dostačujúca. Disponuje tiež možnosťou bezokrajovej tlače, bezdrôtovým pripojením (WiFi) a dvoma podávačmi papiera (pre formát A4 a A5 či menšie). Medzi zásadné nevýhody patrí predovšetkým dlhá doba prípravy na tlač (tlač prvej stránky trvá veľmi dlho), neintuitívný a zložitý softvér a pomerne vysoká poruchovosť tlačovej hlavy (používatelia udávajú jej priemernú životnosť medzi 2-3 rokmi). Je tiež potrebné počítať s väčšími rozmermi a váhou tohto prístroja. Niektorí užívatelia sa tiež sťažujú na hlučnejší chod, absenciu funkcie automatickej obojstrannej tlače a chýbajúci horný zásobník na papier.

Súčasťou balenia sú tiež iba testovacie náplne, ak teda budete následne dokupovať originálne náplne, počítajte s tým, že pomerne nízka obstarávacia cena tejto tlačiarne sa tým výrazne zvýši. Tento model je preto najvhodnejšie pre občasný tlač do domácností (je však potreba tlačiť všetkými farbami aspoň 1x mesačne, inak hrozí zasychania trysiek). Kvôli dlhej odmlke pred tlačou (a teda všeobecne pomalému tlače) ho rozhodne neodporúčame do kancelárií.

Zistiť cenu

Samsung SL-M2026

Typklasická
Technológia tlačelaserová čiernobiela
Maximálne tlačové rozlíšenie1200 DPI
Rýchlosť tlače čiernobielo20 str./min.
Rýchlosť tlače farebne-
Wi-Finie
LANnie
USBáno
Automatická obojstranná tlač (duplex)nie
Manuálna obojstranná tlačáno
Kopírovanie a skenovanienie
AirPrintnie
Bezokrajová tlačnie

Jedná sa o čiernobielu laserovú tlačiareň, medzi ktorej klady patrí predovšetkým vynikajúca cena a nízke prevádzkové náklady. Pri práci je tichá, rýchla a na vašom stole nezaberie príliš veľa miesta, je totiž pomerne malá a skladná. Obsluha aj samotná inštalácia je intuitívne a celkovo veľmi jednoduchá. Čo sa negatív týka, niektorí užívatelia sa sťažujú na menej kontrastný tlač, a predovšetkým na skutočnosť, že súčasťou balenia nie je USB kábel, ktorý je nutné dokúpiť zvlášť.

Celkovo sa však jedná o spoľahlivý prístroj, ktorý síce množstvom ponúkaných funkcií neoslní, ale vo všeobecnej rovine rozhodne nesklame. Ak teda patríte medzi nenáročných užívateľov, ktorí potrebujú tlačiť len čiernobielo, bude pre vás tento model vynikajúcou voľbou.

Zistiť cenu

Samsung Xpress SL-M2070W

Typmultifunkčná
Technológia tlačelaserová čiernobiela
Maximálne tlačové rozlíšenie1200 DPI
Rýchlosť tlače čiernobielo20 str./min.
Rýchlosť tlače farebne-
Wi-Fiáno
LANnie
USBáno
Automatická obojstranná tlač (duplex)nie
Manuálna obojstranná tlačáno
Kopírovanie a skenovanieáno
AirPrintnie
Bezokrajová tlačnie

Táto multifunkčná laserová tlačiareň so skenerom a kopírkou neumožňuje farebnú tlač (a teda ani tlač fotografií), môže však ponúknuť rýchly, kvalitný a úsporný čiernobiely tlač a to hneď z niekoľkých počítačov zároveň cez WiFi. Problém nemá ani s tlačou z mobilných zariadení a je kompatibilná s operačným systémom Linux. Skenovanie aj kopírovanie prebieha na tomto prístroji tiež na jednotku.

Mnohí tiež určite ocenia softvér, ktorý je dodávaný v slovenskom jazyku. Bohužiaľ v slovenskom jazyku by mohol byť tiež inštalačný manuál a ovládanie, ktoré sa uskutočňuje pomocou malého a neprehľadného displeja. Niektorí užívatelia sa tiež sťažujú na zložité nastavenia WiFi a nechránený zásobník papiera. Celkovo sa však jedná o funkčný prístroj, ktorý je ideálny pre častú tlač z niekoľkých počítačov. Odporučili by sme ho preto predovšetkým do kancelárií a menších firiem.

Zistiť cenu

Pri výbere vhodnej tlačiarne si určite nezabudnite zodpovedať niekoľko základných otázok, ktoré vám výrazne uľahčí nasledujúce rozhodovania:

  • Budem tlačiareň používať doma alebo v kancelárii?
  • Chcem tlačiť čiernobielo alebo aj farebne?
  • Potrebujem aj ďalšie technológie (kopírovanie, skenovanie, fax)?
  • Na aký formát potrebujem tlačiť (A4, A5, A3 …, štítky, CD a pod.)?
  • Čo budem tlačiť (texty, obrázky, fotky, grafy, štítky)?
  • Ako často a koľko budem tlačiť?

Typy tlačiarní podľa technológie

  • atramentové
  • laserové
  • LED
  • ihličkové

Atramentové tlačiarne

Ide o najrozšírenejší typ, ktorý vám môže ponúknuť vysokú kvalitu tlače čiernobielych aj farebných dokumentov. Uplatní sa predovšetkým v domácnostiach či firmách s menším objemom tlače. Ideálne je tiež pre tlač fotografií. Pri kúpe modelu z tejto kategórie však okrem obstarávacej ceny berte ohľad aj na prevádzkové náklady (spotrebu atramentu a cenu náhradné náplne), aby vás pomerne lacný prístroj v konečnom dôsledku nestál viac ako drahšie a kvalitnejšie model.

  • nízka obstarávacia cena
  • vysoká kvalita tlače
  • nižšia hlučnosť
  • vysoká rýchlosť tlače
  • vhodné pre tlač fotografií
  • vysoké prevádzkové náklady
  • hrozí upchávanie trysiek
  • časť atramentu je spotrebovávaná aj mimo tlač (na čistenie tlačovej hlavy)

Laserové tlačiarne

Predtým ste tento typ mohli nájsť takmer výhradne v kanceláriách, dnes už je však (vďaka poklesu obstarávacej ceny) k videniu v nejednej domácnosti. Hoci sú drahšie než atramentové tlačiarne, majú výrazne nižšie prevádzkové náklady (hoci náhradné tonery do tlačiarní vás v obchode vyjdú drahšie než atramentové náplne, vystačí na tisíce stránok). Z tohto dôvodu sú ideálne všade tam, kde je potreba tlačiť veľkoobjemovo, a pritom kvalitne.

  • nízke prevádzkové náklady
  • veľmi vysoká kvalita tlače
  • veľmi nízka hlučnosť
  • veľmi vysoká rýchlosť tlače
  • relatívne vodeodolný tlač
  • nezasychající tlačová cesta
  • vyššia nákupná cena (predovšetkým u farebných tlačiarní)
  • nevhodné na tlač fotografií

LED tlačiarne

Naraziť pri výbere tiež môžete na LED tlačiarne. Tie sú z užívateľského hľadiska s laserovými takmer na nerozoznanie. Po technickej stránke sa však líšia – kým laserová technológia využíva iba jedného laserového lúča, LED technológia je založená na využití mnohých malých LED diód, ktoré vykresľujú výsledný obraz. Vďaka tomu sú tieto prístroje konštrukčne jednoduchšie, čo zaisťuje nižšiu poruchovosť.

  • nižšia poruchovosť
  • menšie rozmery
  • vysoké rozlíšenie
  • jemnejšie vykresľovanie prechodov a farebných odtieňov
  • ľahké čistenie
  • nevhodné na tlač fotografií
  • vyššia nákupná cena

Ihličkové tlačiarne

Ihličkové tlačiarne fungujú na podobnom princípe ako písacie stroje. A hoci využívajú najstaršie technológiu, svoje uplatnenie nájdu aj v súčasnosti a to predovšetkým všade tam, kde je potreba tlačiť viac kópií zároveň (špeciálne formuláre, v účtovníctve a pod.).

  • nízka obstarávacia cena
  • nízke prevádzkové náklady
  • dlhá životnosť
  • možnosť tlače originálu aj niekoľkých kópií súčasne
  • tlač na nekonečný papier
  • nižšia kvalita tlače
  • veľmi nízka rýchlosť tlače
  • vyššia miera hlučnosti
  • vhodné len na tlač textu

Typy tlačiarní podľa funkcií

  • klasické
  • multifunkčné
  • fotografické
  • 3D
  • prenosné

Klasické tlačiarne

O klasických tlačiarňach sme sa zmieňovali vyššie. Jedná sa o tlačiarne atramentové alebo laserové, ktoré nedisponujú ďalšími pridanými funkciami. Ak teda patríte medzi užívateľov, ktorí vedia, že skener alebo kopírky využijú len výnimočne, vyberte klasiku. Lacnejšie vás vyjde občasná návšteva copycentrá, než robení drahého multifunkčného prístroja.

Multifunkčné tlačiarne

Do osobitnej kategórie patria tzv. multifunkčné zariadenie. Jedná sa o všestranný prístroj, ktorý obsahuje ako (atramentovou či laserovú) tlačiareň, tak aj skener a kopírku (prípadne fax, fototlačiareň či čítačku pamäťových kariet).

Voľba vhodného prístroja sa potom odvíja od toho, ktoré funkcie využijete. Pri kúpe ušetríte nielen peniaze, ale aj miesto na vašom pracovnom stole. Musíte však počítať s tým, že kvalita skenera aj kopírky nebude tak vysoká, ako keby ste si zaobstarali tieto zariadenia samostatne. Pre bežného užívateľa sú však plne dostačujúce.

Fotografické tlačiarne

Ak patríte medzi vášnivých fotografov a zháňate model primárne určený na tlač fotografií, vyberajte v kategórii fototlačiarní, ktoré vám zaručia špičkovú kvalitu tlače. Tieto prístroje disponujú obvykle väčším počtom farebných náplní. Niektoré modely sú (okrem štandardného tlače z počítača) vybavené tiež technológiou PictBridge, ktoré umožňuje veľmi praktický tlač fotografií priamo z fotoaparátu.

3D tlačiarne

Tieto už nie sú výsadou len technického, vedeckého či lekárskeho odvetvia, ale začínajú postupne prenikať aj do bežných domácností, malých firiem, menších vzdelávacích inštitúcií a pomerne bežne ich využívajú už aj drobní remeselníci, dizajnéri, návrhári či architekti.

Tieto prístroje umožňujú tlač priestorových objektov, ktoré sú predtým zhotovené pomocou špeciálneho počítačového softvéru. Predmety sú tlačené najčastejšie zo špeciálnych plastov (prípadne polymérové ​​živice), ktoré sú veľmi pevné a stále. Najlacnejšie modely, s ktorých pomocou vytvoríte malé 3D modely a prototypy, kúpite už do 400 €. Existujú však aj prístroje za desaťtisíce, ktoré sa používajú na profesionálnú tlač.

Prenosné tlačiarne

Môžete ich využiť aj mimo dosahu elektrickej siete, sú totiž napájané z batérie a k vášmu mobilnému zariadeniu môžu byť pripojené cez USB či bezdrôtovo pomocou WiFi alebo Bluetooth. V tejto kategórii nájdeme ako tlačiarne účteniek a štítkov, tak prístroje, ktoré sú určené na tlač fotografií a dokumentov. Druhé menované sa kvalitou tlače vyrovnajú modelom napájaným zo siete, rýchlosťou tlače na ne však nestačí.

Na čo sa pri výbere zamerať

Podľa vašich požiadaviek sa tiež pri výbere vždy zamerajte na nasledujúce parametre:

  • rýchlosť,
  • rozlíšenie,
  • formát papiera,
  • typ zásobníka.

Napríklad ak budete tlačiť predovšetkým veľké množstvo textových dokumentov, zamerajte sa na rýchlosť tlače, naopak rozlíšenie vo vašom prípade nebude zásadný.

Rýchlosť

Rýchlosť tlače sa udáva v počte (čiernobielych!) strán, ktoré je tlačiareň schopná vytlačiť za minútu. Priemerná rýchlosť sa v súčasnosti pohybuje okolo 10 strán za minútu. Na trhu možno ale nájsť aj veľmi rýchle modely, ktoré zvládnu aj 30 strán za minútu. Naopak do najpomalších modelov (pod 5 strán za minútu) sa v dnešnej dobe neoplatí investovať.

Rýchlosť však samozrejme závisí aj na tom čo tlačíte. Treba počítať s tým, že pri tlači farebných fotografií vo vysokej kvalite vám môže tlač jednej strany zabrať pokojne aj niekoľko desiatok minút.

Rozlíšenie

Rozlíšenie alebo aj kvalita tlače pre vás bude dôležité predovšetkým, ak tlačiareň budete využívať aj na tlač obrázkov a fotografií. Najčastejšie sa udáva ako počet bodov na jeden palec (DPI), menej často ako počet pixelov na jeden palec (PPI), ktoré nájdete väčšinou u prístrojov určených priamo pre tlač fotografií.

Pre základné obrázky či textové súbory si vystačíte s rozlíšením okolo 600 x 600 DPI. Fotografie odporúčame tlačiť v rozlíšení aspoň 4200 x 1200 DPI, prípadne okolo 300 PPI.

Často sa tiež môže stať, že rozlíšenie bude označené iba raz hodnotou (napríklad 4200 DPI). V tomto prípade sa jedná o rozlíšení iba jednej osi, podľa ktorej sa môžete riadiť či prípadne dohľadať rozlíšenie druhej osi v manuáli konkrétneho modelu.

Formát papiera

Pri výbere sa tiež zamerajte aj na formát papiera, ktorý podporuje daný prístroj. Všetky tlačiarne štandardne umožňujú tlač vo formáte A4. Na firemné účely sa však často využívajú aj formáty menších či väčších rozmerov. Ak však neplánujete tlačiť formáty väčších rozmerov (napríklad A3), je investícia do takejto tlačiarne zbytočná. Nielenže sú tieto modely podstatne drahšie, ale majú aj väčšie rozmery.

Typ zásobníka

Určite sledujte tiež typ zásobníka. Niektoré modely majú totiž oddelenú iba čiernu a farebnú náplň, iné však disponujú samostatnými zásobníkmi pre všetky štyri (alebo viac) farieb. Druhý menovaný typ je výhodnejšie a rozhodne ho odporúčame. Ak dôjde vám totiž jedna farba, vymeníte len túto konkrétnu náplň nie celý zásobník.

Užitočné funkcie

Niektoré modely ponúkajú okrem základných funkcií aj mnohé pridanej, ktoré vám ušetria čas, uľahčí prácu a dokážu vyhovieť tiež niektorým špeciálnym požiadaviek, ako je napríklad skenovanie diapozitívov.

  • automatická obojstranná tlač
  • automatický podávač dokumentov (ADF)
  • tlač k okrajom
  • ďalší zásobník na papier
  • skener negatívov a diapozitívov
  • tlač z flash disku, pamäťovej karty či fotoaparátu

Automatická obojstranná tlač je šetrná nielen k vašej peňaženke, ale aj k životnému prostrediu. Umožní vám veľkú úsporu papiera aj času. Nemusíte totiž manuálne otáčať každý list papiera pred vložením do tlačiarne, ale pred tlačou si jednoducho túto možnosť nastavíte. Spomínanú funkciu využijú predovšetkým tí, ktorí tlačia veľký objem dokumentov.

Automatický podávač dokumentov (ADF) je praktickým pomocníkom u multifunkčných zariadení, pretože vám umožní rýchlo kopírovať či skenovať viac listov takmer bez práce. Stačí len vložiť daný počet listov do podávača, ktorý sa o ne už sám postará.

Tlač k okrajom umožňuje potlačiť celý papier (nevzniká teda biely rámček okolo stránky), čo oceníte predovšetkým pri tlači fotografií či obrázkov. S bezokrajovou tlačou sa stretnete najčastejšie u atramentových tlačiarní, ponúka ju však aj niektoré lepšie laserové modely.

Viac zásobníkov na papier oceníte v prípade, že často tlačíte napríklad ako obyčajné textové dokumenty, tak i fotografie. Pre každý zásobník možno totiž zvoliť iné nastavenie tlače. Nemusíte teda pred každým tlačou meniť nastavenia ani vymieňať papier, iba zvolíte ten zásobník, ktorý je práve určený pre daný typ dokumentu.

Niektoré multifunkčné tlačiarne ponúkajú tiež nástavec na skenovanie 35 mm filmu. Ak teda potrebujete previesť do digitálnej podoby svojej starej diapozitívy či negatívy, bude sa vám táto funkcia hodiť.

Ďalej sa tiež môžete stretnúť s možnosťou tlačiť, aby ste museli zapnúť počítač. Pomocou technológie PictBridge možno totiž tlačiť fotografie priamo z fotoaparátu. Podobne na trhu nájdete aj modely vybavené slotom na flash disk alebo pamäťovú kartu. V takomto prípade stačí jednoducho vložiť flash disk (alebo pamäťovú kartu) do tlačiarne, a potom na jej displeji zvoliť konkrétnu požiadavku.

Spôsoby pripojenia

Už dávno neplatí, že tlačiareň je možné pripojiť k počítaču iba pomocou klasického kábla. V súčasnosti už na trhu nájdeme modely ako káblové, tak bezdrôtové. Medzi základné spôsoby pripojenia patria:

  • USB
  • Ethernet
  • Wi-Fi
  • Bluetooth

Štandardné pripojenie pomocou USB umožňuje tlačiareň pripojiť len k jednému počítaču. Z tohto dôvodu je tento spôsob vhodný predovšetkým v domácnostiach, ktoré využívajú k tlači iba jeden hlavný počítač.

Hoci je ethernet najstaršie možnosťou pripojenia pomocou sieťového kábla, je stále veľmi využívaný. Výhodou je, že takto je možné tlačiť z niekoľkých počítačov, ktoré sú pripojené v sieti. Jeho využitie je preto časté vo firmách.

Podobne ako ethernet funguje pripojenie pomocou Wi-Fi. Nespornou výhodou je samozrejme bezdrôtové pripojenie a možnosť tlače aj z iných multimediálnych zariadení (napríklad z mobilných telefónov).

U niektorých tlačiarní sa môžeme stretnúť aj s možnosťou pripojenia dodatočného adaptéra, ktorý umožňuje spojenie cez Bluetooth. Tento typ pripojenia sa veľmi podobá WiFi, umožňuje však oveľa menšie dosah, nie je preto vhodným riešením do firemných priestorov s veľkou plochou.

Základné cenové relácie

Dôležité kritérium zohráva pri rozhodovaní tiež cena, vytvorili sme preto pre vás tri základné cenové kategórie:

  • do 1 500, –
  • do 5 000, –
  • nad 5 000, –

Lacné tlačiarne do 80 €

Ponúkajú iba základné možnosti tlače a nemožno u nich počítať so žiadnymi doplnkovými funkciami. Ich prevádzka býva pomerne nákladná, často totiž mávajú len dve základné tlačové náplne (čiernu a farebnú). Napodiv sa v tejto kategórii môžeme stretnúť aj s laserovými tlačiarňami, ktoré sa budú hodiť predovšetkým tým užívateľom, ktorí tlačia skutočne sporadicky (a pri používaní atramentové tlačiarne by hrozilo zasychania náplne). Všeobecne možno teda tieto modely odporučiť tým, ktorí chcú tlačiť len občas a uspokoja sa s nižšou kvalitou.

Kvalitné tlačiarne do 200 €

Môžu mať zabudovaný menší displej a disponujú dobrou kvalitou tlače, bezdrôtovým pripojením, obojstrannou tlačou a veľkým zásobníky. V tejto cenovej kategórii tiež nájdete kvalitné laserové tlačiarne, ktoré ocenia všetci, ktorí potrebujú tlačiť často a veľké množstvo dokumentov (študenti, drobní podnikatelia a pod.). Môžete tu tiež naraziť na pomerne kvalitné multifunkčné zariadenie.

Táto kategória ponúka najlepší pomer ceny a výkonu a nájdete tu tiež všetky základné funkcie (kvalitný čiernobielu aj farebnú tlač, tlač fotografií a pod.), Odporúčame ju preto pre bežného užívateľa.

Najlepšie tlačiarne nad 200 €

Tvorí najrozsiahlejší skupinu veľmi kvalitných zariadení. Hoci sa ceny najdrahších multifunkčných tlačiarní môžu pohybovať v rádoch desiatok tisíc, aj veľmi náročným používateľom väčšinou postačí prístroja s obstarávacou cenou okolo 500 €. Väčšinou sa jedná o veľmi výkonné laserové tlačiarne, opatrené kvalitnými displejmi, bezdrôtovým pripojením a mnohými zaujímavými funkciami. Odporúčame ich pre veľmi náročné domácnosti a predovšetkým do väčších firiem.

Akú tlačiareň zvoliť pre …

Občasný základný tlač odporúčame atramentovú tlačiareň zo základnej cenovej kategórie.

  • nízka obstarávacia cena
  • ľahké ovládanie
  • malé rozmery
  • horšia kvalita tlače

Občasný tlač, kopírovanie, skenovanie odporúčame multifunkčnú atramentovú tlačiareň zo strednej cenovej kategórie.

  • vysoké rozlíšenie
  • umožňuje tlač fotografií
  • častá výmena atramentových náplní

Častý jednoduchý tlač odporúčame laserovú tlačiareň zo strednej cenovej kategórie.

  • ekonomická prevádzka
  • vynikajúcu rýchlosť tlače
  • relatívne vodeodolný tlač
  • nevhodná pre tlač fotografií

Častý tlač, kopírovanie, skenovanie odporúčame multifunkčnú laserovú tlačiareň zo strednej cenovej kategórie.

  • ekonomická prevádzka
  • vynikajúcu rýchlosť tlače
  • nevhodná pre tlač fotografií

Najrýchlejší tlač veľkého množstva dokumentov odporúčame LED tlačiareň.

  • najvyššia rýchlosť tlače
  • menšie rozmery
  • nižšiu poruchovosť
  • vyššia nákupná cena

Domácu tlač fotografií odporúčame fotografickú tlačiareň.

  • viac farieb pre vynikajúce farebný efekt
  • podávač upravený na tlač menších formátov
  • možnosť tlače priamo z fotoaparátu alebo pamäťovej karty
  • vyššia nákupná cena
  • vyššia cena kvalitného fotopapiera

Tipy na záver

  1. Zjednodušene platí, že pre občasný (farebný aj čiernobielý) tlač sa hodí skôr atramentová tlačiareň, kdežto pre častý (farebnú aj čiernobielu) tlač je lepšie zaobstarať laserovú tlačiareň.
  2. Pokiaľ chcete ušetriť na prevádzkových nákladoch, zvážte kúpu staršieho alebo použitého prístroja. Ceny náplní do tlačiarní totiž spravidla po čase klesajú.
  3. Pred kúpou si vždy skontrolujte, na koľko vás príde, ak budete si chcieť dokúpiť do konkrétnej tlačiarne náhradné farby. Dávajte tiež pozor na ich neoriginálne varianty, ktoré sú síce lacnejšie, ale nemusí byť tak kvalitné a môžu spôsobovať problémy (napríklad zasychať).
  4. Čím viac farieb daný model má, tým vyššie sú jeho prevádzkové náklady. Väčšina prístrojov totiž odmieta tlačiť s prázdnymi farbami, mohlo by dôjsť k poškodeniu mechanizmu.
  5. Pri kúpe dávajte pozor na to, aby boli ovládače prístroje kompatibilné s operačným systémom vo vašom počítači. V opačnom prípade by tlačiareň nemusela s počítačom komunikovať a stala by sa tak nepoužiteľnou.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo