Ako vybrať trezor

Potrebujete bezpečne uschovať svoje cennosti, šperky, financie, dôležité dokumenty alebo osobné zbrane? Nie je nič lepšie ako kvalitný trezor. Pretože ale jeho výber nie je to isté ako trebárs výber chladničky, môže byť orientácia v tejto problematike zložitejšie. V nasledujúcom článku sa dozviete, nielen aký typ vybrať domov alebo do firmy, ale prezradíme vám tiež, ktoré trezory možno ľahko prelomiť a na čo si dať pri výbere pozor.

Recenzie trezorov 2023

Do nášho testovania sme zahrnuli celkom päť trezorov (v niektorých prípadoch sejfov). Sledovali sme predovšetkým kvalitu prevedenia, odolnosť proti násilnému vniknutiu, certifikáciu, použité materiály, kvalitu uzamykateľného mechanizmu, možnosti ukotvenie a to, či daný model vôbec spĺňa bezpečnostné podmienky pre trezory.

G21 S-23ET(II)

Úschovadrobných cenností, menšie hotovosti, dokumentov
Vhodné prepre domácnosti
Umiestneniedo steny, na podlahu
Certifikátnie
Bezpečnostná triedaneuvedené
Ohňovzdornosťnie
Typ zámkuelektronický s číselným kódom
Kategória bezpečnosti zámkuneuvedené
Vonkajšie rozmery23 x 17 x 17 cm
Vnútorné rozmery22,5 x 16,5 x 12,5 cm
Hmotnosť3 kg

Digitálny model G21 S-23ET (II) nepatrí medzi trezory, ale sejfy. Jeho obstarávacia cena je veľmi nízka a zoženiete ho do 30 €. To sa ale negatívne odráža aj na kvalite prevedenia. V skutočnosti ide o úplne jednoduchú bezpečnostnú schránku bez certifikácie, ktorá svoj obsah príliš neochráni.

G21 S-23ET (II) má elektronický zámok na 3-8místný číselný kód. Výrobca k nemu ale dodáva aj kľúč, ktorým je možné ho v prípade potreby tiež otvoriť. Bohužiaľ sme zistili, že tento typ je možné otvoriť aj pomocou násilia alebo šikovnosti (napr. ranou zospodu, kancelárskou sponkou či vyhmataním pinov zámku). Bežne manuálne zručný zlodej si s ním v minúte poradí. V takom prípade nepomôže ani to, že bude zamurovaný v stene či priskrutkovaný k podlahe.

Použité materiály navyše pôsobí dosť nekvalitným dojmom (čo je s ohľadom na obstarávaciu cenu pochopiteľné). Mechanizmus zamykanie je skôr paródiou na podobné zariadenia, otočné madlo i čap sú plastové.

Jediným pozitívom je jednoduchá obsluha, ovládanie a prehľadný manuál v slovenskom jazyku. Potešilo tiež to, že súčasťou balenia sú dve batérie.

G21 S-23ET (II) môžeme odporučiť iba ako hračku pre deti, prípadne pre štýlové uloženie nepríliš cenných predmetov. Pre úschovu väčších finančných čiastok, šperkov, dôležitých dokumentov, alebo dokonca malých osobných zbraní je však úplne nevhodný.

  • veľmi nízka obstarávacia cena
  • jednoduchá obsluha a ovládanie
  • bez certifikácie
  • nekvalitné spracovanie
  • nekvalitné materiály
  • veľmi ľahko prelomiteľné
  • neplní funkciu trezoru
Zistiť cenu

ROTTNER Gun 5

Úschovadlhých zbraní, munície
Vhodné prepre domácnosti
Umiestneniena stenu, na podlahu
Certifikátáno
Bezpečnostná triedaneuvedené
Ohňovzdornosťnie
Typ zámkuna kľúč
Kategória bezpečnosti zámkuneuvedené
Vonkajšie rozmery150 x 37 x 26 cm
Vnútorné rozmery124,5 x 36,5 x 23,5 cm
Hmotnosť16 kg

Rottner Gun 5 je pomerne lacný trezor určený k uloženiu dvoch dlhých strelných zbraní a munície. Pomocou skrutiek sa pripevňuje buď k podlahe či k stene.

Už na prvý pohľad je však zrejmé, že sa jedná o výrobok z menej kvalitných a nie príliš odolných materiálov. Táto jednoplášťová skriňa je totiž vyrobená z tenkého plechu, ktorý sa pri väčšom tlaku ľahko prehne.

Uzamykanie je riešené pomocou bežného skriňového zámku valcového typu. Pozitívne je, že zámok od hornej priehradky na muníciu sa líši od hlavného priestoru pre zbrane. Výrobca dodáva tiež dva náhradné kľúče. Bohužiaľ mechanizmus zámku nie je kvalitný, čo je podporené tiež skutočnosťou, že obsahuje plastové časti.

Veľkosť tohto modelu nemusí byť dostačujúca pre uloženie strelných zbraní s optikou. Integrovaný držiak je navyše umiestnený zbytočne nízko, zbrane v ňom preto horšie drží. Nepoteší ani dizajn. Gun 5 sa vyrába len v jednej, a to zelenej farbe a vyzerá skôr ako bežná plechová skriňa pre odkladanie odevov.

Bezpečnostná trieda u tohto výrobku nie je uvedená (podobne bezpečnostna kategórie zámkov), možno však usudzovať na najnižšiu triedu S1. V praxi je ale možné hornú skrinku na muníciu vypáčiť bežným príborovým nožom. A dvere je možné pomerne ľahko vysadiť, prípadne vypáčiť pomocou obyčajného skrutkovača. Hoci Gun 5 spĺňa normu pre uloženie až dvoch strelných zbraní, miera zabezpečenia je minimálna a pre zbrane nedostačujúca.

Navyše hoci je u tohto modelu uvedená kapacita až pre päť strelných zbraní, podľa zákona možno do bezpečnostných skríň s týmto stupňom zabezpečenia uložiť len dve zbrane.

Hoci Gun 5 zodpovedá norme pre bezpečné uloženie zbraní, v našom hodnotenie sa ukázal byť na tento účel nevhodný. Ak preto zháňate bezpečnostný box, ktorý vaše zbrane zaistí nielen proti neoprávnenému vniknutiu cudzej osoby, ale uchráni ich aj pred zvedavosti detí, radšej si priplaťte za kvalitnejšie model.

  • nízka obstarávacia cena
  • jednoduchá inštalácia
  • nekvalitné spracovanie
  • nekvalitné materiály
  • nekvalitné zámky
  • ľahko prelomiteľné
  • neplní funkciu trezoru
  • dizajn
Zistiť cenu

SAFETRONICS ZSL 43 ME

Úschovacenností, hotovosti, dokumentov, krátkych zbraní
Vhodné prepre domácnosti, menšie podniky
Umiestneniedo nábytku, na podlahy
Certifikátáno
Bezpečnostná triedaS1
Ohňovzdornosťnie
Typ zámkuelektronický s číselným kódom
Kategória bezpečnosti zámkuA
Vonkajšie rozmery43,5 x 43,5 x 36 cm
Vnútorné rozmery43 x 43 x 30,6 cm
Hmotnosť29 kg

Nábytkový trezor SAFEtronics ZSL 43 ME už patrí medzi vyššiu triedu bezpečnostných boxov, čomu zodpovedá aj vyššia nákupná cena. Možno do neho uložiť cennosti, finančnú hotovosť, dôležité dokumenty (vo formáte A4), vďaka potrebné certifikáciu RU (15) však dokonca aj krátke zbrane a muníciu.

Svoje využitie nájde ako v domácnostiach, tak v menších podnikoch a firmách. Zvyčajne sa kotví pomocou skrutiek do nábytku, k podlahe či k stene. Otváranie je zabezpečené pomocou elektronického zámku s číselným kódom (kategória A), v prípade potreby ho však možno otvoriť tiež manuálne núdzovým kľúčom (balenie obsahuje dva tieto kľúče).

Vnútorný priestor je členený vyberateľnou poličkou. Tá je ale vo vnútri horšie fixovaná, a ak nie je zaťažená, ľahko sa pohybuje. Zamrzelo nás tiež prevedenie vnútorného priestoru. To pôsobí neprofesionálnym dojmom – steny sú hrubé, bez polstrovanie. Vložené predmety sa tak môžu poškriabať.

Všeobecne možno ZSL 43 ME odporučiť. Jedná sa o kvalitný model bezpečnostnej triedy S1, ktorý netrpí výraznejšími nedostatky.

  • prijateľná obstarávacia cena
  • kvalita spracovania
  • kvalitný zámok
  • vhodný aj pre krátke zbrane
  • plní funkciu trezoru
  • vyššia nákupná cena
  • horšie vnútorné prevedenie
Zistiť cenu

WICO WSA7

Úschovadlhých zbraní, munície
Vhodné predomácnosti, podniky
Umiestneniena podlahu
Certifikátáno
Bezpečnostná triedaS1
Ohňovzdornosťnie
Typ zámkumechanický kombinačný
Kategória bezpečnosti zámkuA
Vonkajšie rozmery150 x 44 x 35 cm
Vnútorné rozmery125 x 43,4 x 28 cm
Hmotnosť82 kg

Jednoplášťový zbraňový trezor Wico WSA7 je určený na uloženie až siedmich dlhých strelných zbraní, do vnútornej uzamykateľné schránky sa vkladá munície. Samozrejmosťou je certifikát RU (15), bezpečnostná trieda S1.

Už od pohľadu poteší vydarený dizajn (najmä prevedenie v čiernej farbe). Kotvenie sa vykonáva pomocou otvorov v dne bezpečnostné skrine k podlahe. Chýbajú však otvory pre ukotvenie do steny, čo je veľká škoda.

Chválime výrobca za možnosť na požiadanie zvoliť ľavostranné otváranie. Podobne miesto mechanického kombinačného zámku môžete dať prednosť elektronickému.

Uzamykací mechanizmus pôsobí pevne. Trochu nepochopiteľne je ale umiestnený nízko. Bežne vysoký človek sa preto musia pri odomykaní vždy zohnúť.

Konštrukcia je solídna, zamrzelo len použitie tenšieho plechu. Tu a tam sa navyše vyskytujú nezabroušené zvary či drobné defekty, ktoré ale nemajú vplyv na funkčnosť. Vnútorný priestor je doplnený penovými držiaky na zbrane. Okrem samostatné schránky na muníciu by sme uvítali tiež vyberateľnou poličku.

WSA7 je cenovo dostupný trezor na zbrane, ktorý síce nepatrí medzi naj výrobky, ale svoj primárny účel plní dobre. Ak preto zháňate bezpečnostnú skriňu tohto typu, pokojne ho môžete zahrnúť do svojho i užšieho výberu.

  • prijateľná obstarávacia cena
  • vhodný pre dlhé zbrane
  • možno zvoliť typ zámku aj otváranie
  • plní funkciu trezoru
  • dizajn
  • drobné defekty
  • chýbajú otvory pre ukotvenie do steny
Zistiť cenu

ROTTNER Atlas 65 EL

Úschovacenností, vyššia hotovosti, dokumentov, krátkych zbraní
Vhodné predomácnosti, veľké podniky
Umiestneniena podlahu
Certifikátáno
Bezpečnostná trieda1
Ohňovzdornosťáno
Typ zámkuelektronický s číselným kódom
Kategória bezpečnosti zámkuA
Vonkajšie rozmery65,5 x 44 x 43 cm
Vnútorné rozmery14,3 x 33 x 28 cm
Hmotnosť161 kg

Rottner Atlas 65 je malý ohňovzdorný trezor z vyššej cenovej kategórie. Vhodný je pre uschovanie cenností, hotovosti, dôležitých dokumentov, krátkych zbraní i munície. Svoje využitie nájde ako v domácnostiach, tak vo väčších podnikoch a firmách.

Atlas 65 spĺňa bezpečnostnú triedu 1. Medzi jeho prednosti patrí predovšetkým vysoká kvalita spracovania. Je vyrobený z kvalitnej ocele s betónovou vložkou. Vďaka nej odolajú vnútri uložené papierové dokumenty žiaru maximálne 177 ° C až 30 minút.

Tento model je vybavený masívnym elektronickým bezpečnostným zámkom kategórie A. Súčasťou balenia sú však tiež dva núdzové kľúče pre manuálne otvorenie schránky. Dvierka je možné otvoriť až v uhle 180 °, čo uľahčuje vkladanie vecí dovnútra.

Atlas 65 sa montuje na podlahu, preto dbajte, aby okolo neho bol dostatočný priestor aj pre pohodlné otvorení dvierok.

Bohužiaľ v balení nenájdete batériu 9V, ktorú potrebujete k sprevádzkovaniu zámku. Počítajte s tým, že si ju budete musieť dokúpiť samostatne. Batériu možno tiež núdzovo pripojiť zvonku.

S trezorom Atlas 65 EL si môžete byť istí bezpečným uchovaním všetkých cenných predmetov, dokumentov alebo zbraní, ktoré sú chránené tiež proti žiaru. Ak preto zháňate malý, ale kvalitný trezor a môžete si dovoliť do neho investovať trochu viac, Atlas 65 EL rozhodne odporúčame.

  • kvalita spracovania
  • kvalitný zámok
  • kvalitné materiály
  • ohňovzdornosť
  • vhodný aj pre krátke zbrane
  • plní funkciu trezoru
  • vyššia nákupná cena
  • chýba otvory pre ukotvenie do steny
Zistiť cenu

Dôležité parametre

Výber trezoru ovplyvňuje viac parametrov. Okrem účelu, na ktorý sa bude používať, hrajú svoju úlohu aj nasledujúce kritériá. Najmä ide o:

  • bezpečnosť,
  • ohňovzdornosť,
  • typ zámku a jeho bezpečnosť,
  • rozmery,
  • materiál a spracovanie,
  • hmotnosť.

Bezpečnosť a bezpečnostnej triedy

Každý trezor by mal predovšetkým chrániť svoj obsah a udržiavať ho v bezpečí pred násilným odcudzením či zneužitím. Bezpečnosť preto patrí medzi vôbec najdôležitejšie kritériá výberu a rozhodne sa oplatí jej venovať pozornosť.

Každý skutočne kvalitný trezor musí byť vybavený certifikáciou bezpečnosti, a to buď certifikáciou Národného bezpečnostného úradu alebo certifikované spoločnosti, ktorá bezpečnostné schránky testuje (norma STN EN 1143-1). Práve certifikácia trezor odlišuje od tzv. sejfu. Sejf je teda jednoplášťová alebo dvojplášťová bezpečnostná schránka bez certifikátu, ktorá však používa rovnaké zámky ako trezor. Ak preto potrebujete svoje cennosti skutočne ochrániť, rozhodne odporúčame použiť trezor, a nie sejf.

Pri každom certifikovaného výrobku je uvedená bezpečnostná trieda. Tá udáva, do akej miery je obsah chránený pred násilným vniknutím. Miera ochrany sa uvádza v tzv. odporové jednotke (skratka RU). Odporová jednotka sa pritom počíta podľa množstva času a nástrojov, ktoré sú nutné k prelomeniu schránky (prvé číslo v zátvorke predstavuje RU pre čiastočné prelomenie, druhé pre úplné prelomenie). Jednoducho povedané platí, že čím vyššie číslo, tým bezpečnejšie trezor je. Napr. pre uchovávanie zbraní je nutné, aby mal bezpečnostný box aspoň RU (15).

Odporové jednotky ale zvyčajne u výrobkov nebývajú uvedené, pomôžu vám však pri lepšej orientácii v bezpečnostných triedach (tie už uvedené sú), práve preto, že udávajú čas, za ktorý sa dá do bezpečnostnej schránky vlomit. Pri výbere sa vždy riaďte označením bezpečnostnej triedy (napr. Z2, 1 apod.).

Triedy S1 a S2

  • pre sejfy
  • najslabší zabezpečenia RU (10/10) a (10/20), zámok typu A

Triedy Z1, Z2, Z3

  • pre sejfy
  • základná ochrana RU (10/10) až (20/25), zámok typu A

Trieda 0

  • pre trezory
  • nižšia miera zabezpečenia RU (30/30), zámok typu A
  • uloženie menších finančných čiastok, zbraní, dôverných dokumentov
  • do domácností a kancelárií

Trieda 1

  • pre trezory
  • vyššia miera zabezpečenia RU (30/50), zámok typu A
  • uloženie menších finančných čiastok, zbraní, tajných dokumentov
  • do domácností a malých podnikov

Trieda 2

  • pre trezory
  • vysoká miera zabezpečenia RU (50/80), zámok typu A
  • uloženie väčších finančných čiastok, zbraní, šperkov, prísne tajných dokumentov
  • do stredne veľkých podnikov

Trieda 3

  • pre trezory
  • veľmi vysoká miera zabezpečenia RU (80/120), zámok typu B
  • uloženie vysokých finančných čiastok, zbraní, prísne tajných dokumentov atp.
  • pre veľké firmy

Trieda 4 a 5

  • pre trezory
  • najvyššia miera zabezpečenia RU (120/180) pre triedu 4, RU (180/270) pre triedu 5, dva zámky typu B
  • uloženie veľmi vysokých finančných čiastok, extrémne tajných dokumentov a pod.
  • pre bankové a finančné podniky

Triedy 6 a 7

  • pre trezory
  • extrémne vysoká miera zabezpečenia RU (270/400), dva zámky typu C pre triedu 6, RU až 3 000, tri zámky typu C alebo dva zámky typu D pre triedu 7
  • úplné prelomenie je nemožné
  • uloženie vysoko hodnotného obsahu, spravidla obrovských finančných čiastok
  • vyrába sa len na zákazku

Ohňovzdornosť

Okrem odolnosti proti prelomeniu je zásadná tiež žiaruvzdornosť. Všetky ohňovzdorné trezory sú opatrené príslušným certifikátom. Odolnosť proti ohňu sa meria podľa času, po ktorý schránka odolá žiaru. Dĺžka sa zvyčajne uvádza v minútach od 30 do 120. Teplota pritom nesmie prekročiť určitú hranicu. U papierových dokumentov je to 177 ° pri teplotnej záťaži 1 100 °, u magnetických a digitálnych médií je maximálna teplota 52 ° pri teplotnej záťaži 1 100 °.

Pre papierové dokumenty sa používa označenie P, teda napr. Ohňovzdornosť S60P znamená, že dokumenty odolajú vnútornej teplote nižšej 177 ° pri teplotnej záťaži 1 100 ° 60 minút.

Magnetické a digitálne médiá sú naopak označená skratkou DIS. S120DIS vyjadruje odolnosť tohto typu dokumentov vo vnútri trezoru pri vnútornej teplote nepresahujúcej 52 ° pri teplotnej záťaži 1 100 ° po dobu 120 minút.

Typ zámku

Pri výbere sa môžete stretnúť s tromi základnými typmi zámkov:

  • zámkom na kľúč,
  • mechanickým kombinačným zámkom
  • a elektronickým kombinačným zámkom s číselným kódom.

Pomerne často sa na jednom trezore používa aj ich vzájomná kombinácia.

Výber určitého typu zámku je skôr otázkou vašich preferencií a nie úrovne zabezpečenia, tá totiž súvisí s bezpečnostnou triedou zámku. Každý z typov má svoje klady aj zápory. Kľúč od zámku môžete stratiť, číselný kód alebo kombináciu čísel zase zabudnúť. Pozor však dávajte najmä u lacnejších bezpečnostných boxov opatrených elektronickým zámkom, ten je totiž možné pomerne ľahko prelomiť.

Solídny predajcovia navyše ponúkajú službu otvorenia trezoru, v prípade, že sa do neho z nejakého dôvodu nebudete môcť dostať. O tejto službe je vhodné sa poradiť ešte pred samotným nákupom.

Bezpečnosť zámku

Zámky sa delia do štyroch základných bezpečnostných kategórií: A, B, C a D, ktoré sa používajú na certifikovaných bezpečnostných schránkach. Typy A a B zabezpečujú nízku a strednú mieru ochrany, typ C a D je najbezpečnejšie.

Rozmery

Rozmery bezpečnostné schránky samozrejme musí korešpondovať s veľkosťou a množstvom obsahu a veľkostí priestoru, v ktorom bude umiestnená. Zvlášť v prípade, že plánujete investovať do drahšieho modelu, odporúčame zvoliť radšej o niečo väčší trezor. Je rozhodne lepšie mať viac miesta než menej.

Pri voľbe vhodného miesta myslite aj na ľahké otváranie dvierok. Niektoré modely umožňujú otvorenie iba do uhla 90 °, čo môže sťažiť vkladanie obsahu, iné možno otvoriť v uhle 180 ° prípadne väčším. Najmä v takom prípade je vhodné zaistiť dostatok priestoru. V prípade veľkých bezpečnostných schránok myslite navyše na to, aby ich bolo možné predniesť dverami.

Materiál a spracovanie

Väčšina trezorov je vyrobená z ocele či plechu. Vysokú bezpečnosť potom zaisťujú modely s betónovou výplňou a špeciálnú protipožiarnú ochranou.

Podľa spracovania zvyčajne na prvý pohľad rozoznáte rozdiel medzi trezorom a sejfom. Sejfy sú väčšinou vyrobené z mäkkého plechu a majú nekvalitné uzamykacie sytém. Rázvory (blokovacie valce) bývajú iba na jednej strane po obvode dvierok a možno ich preto ľahko vypáčiť, prípadne odblokovať tupým úderom do hornej časti sejfu či do zámku. Kvalitný trezor je naopak už na prvý pohľad robustný, ideálny dvojplášťový z vysoko odolných a pevných materiálov. Rázvory sú navyše na všetkých troch stranách po obvode dvierok (vzadu pasívny). Vypáčenie je preto nemožné.

Najmä ak v bezpečnostnej schránke budete uchovávať zbrane a budú k nej mať prístup aj deti, vyberajte len medzi vysoko kvalitnými modely s certifikáciou.

Hmotnosť

Hmotnosť spravidla závisí od typu a množstva použitých materiálov a bude vás zaujímať predovšetkým z hľadiska sťahovanie, prípadne statiky. Zvyčajne platí, že čím je schránka ťažšia, tým vyššia je tiež jej bezpečnostná trieda.

Najľahšia trezory, tzv. pokladničky váži okolo 1-2 kg. Pre inštaláciu veľmi ťažkých modelov (vážiaci aj vyše 800 kg) je nutné poznať posudok statika a objednať si sťahovanie.

Typy trezorov podľa umiestnenia a spôsobu inštalácie

Z hľadiska umiestnenia sa bezpečnostnej schránky rozdeľujú na:

  • nábytkové trezory,
  • trezory do steny,
  • trezory do podlahy,
  • a voľne stojace trezory.

Nábytkové trezory

Jedná sa o menšie trezorové skrine, ktoré sú prispôsobené na zabudovanie do nábytku, možno ich však ukotviť aj do steny či podlahy. Obvykle slúžia na úschovu finančnej hotovosti, zbraní, šperkov či dôležitých dokumentov. Tento typ by mal byť vždy pevne zaistený skrutkami. Veľmi vhodný je do prenajatých izieb, pretože si vyžaduje minimálny zásah do interiéru.

Trezory do steny

Zazdívací trezory sú veľmi obľúbené pre bezpečie, ktoré poskytujú. Ide spravidla o menšie nenápadné schránky, ktoré možno zamurovať ako do steny, tak napríklad do schodiska a pod. Pri inštalácii je potrebné dbať o to, aby z každej strany bolo minimálne 10 cm betónu.

Trezory do podlahy

Bezpečnostné schránky zabudované v podlahe sa horšie inštalujú, zato poskytujú maximálnu ochranu, pretože sú ťažko objaviteľné. Bývajú menšie, preto sú ideálne pre uloženie tajných dokumentov, ale aj cenností všetkého druhu. Jedná sa o modely, ktoré sa niekedy radí aj medzi trezory určené na zamurovanie.

Voľne stojace trezory

Tento typ je podstatne väčšie a ťažšie a býva umiestnený voľne v miestnosti. Hodí sa pre väčší objem cenností či rozmerovo veľké predmety. Podľa normy však všetky trezory do hmotnosti 1 000 kg musí byť ukotvené pomocou skrutiek.

Typy trezorov podľa účelu použitia

Každý typ bezpečnostnej schránky je vhodný pre uloženie iného typu cenností. Z tohto hľadiska je možné rozlíšiť:

  • domáce trezory,
  • trezory na zbrane,
  • ohňovzdorné trezory,
  • bezpečnostné schránky,
  • trezory na kľúče
  • a pokladničky.

Domáce trezory

Tento typ zahŕňa zvyčajne nábytkové trezory a schránky určené do steny či podlahy. Ponúka sa veľmi široké spektrum najrôznejších modelov v rôznych cenových kategóriách. Kvalitnejšie modely spadajú do bezpečnostnej triedy 0 a 1, lacnejšie potom do tried nižších, prípadne ide o sejfy. Vhodné sú pre uloženie bežných cenností. Do schránok spĺňajúcich potrebné normy možno uschovať aj menšie zbrane. Nevýhodou je pomerne jednoduchá prolomitelnost a väčšinou nedisponujú mechanickým kombinačným zámkom.

Trezory na zbrane

Trezory určené primárne na uloženie dlhých aj krátkych zbraní musia spĺňať normu pre ich úschovu. V niektorých prípadoch možno uložiť tiež určité množstvo munície. Trezory na dlhé zbrane majú typický podlhovastý tvar.

Tieto modely môžu stať voľne, prípadne je možné zabudovať ako do steny, tak do podlahy. Zvyčajne bývajú pomerne lacné, typická je tiež vyššia hmotnosť. Vždy však vyberajte len vysoko kvalitné trezory, pri ktorých nehrozí náhodné alebo zámerné vniknutie detskú či dospelou osobou.

Ohňovzdorné trezory

Pre cenný obsah, ktorý je potrebné chrániť pred ohňom a žiarom, sú určené ohňovzdorné trezory. Sú vyrobené tak, aby teplota vnútri nestúpla nad určitú hodnotu, ktorá by dokumenty znehodnotila. Vhodné sú do podnikov i domácností pre uloženie papierových dokumentov, elektroniky, nosičov dát a pod. Väčšinou bývajú veľmi drahé a ťažké.

Bezpečnostné schránky

Bezpečnostné schránky sú typicky sejfy s nízkou bezpečnostnou ochranou. Najčastejšie ide o menšie plechové skrinky, ktoré môžu byť napríklad v podobe knihy. Tieto trezory potom môžete voľne uložiť medzi ostatné knihy v osobné knižnici. Nejde teda ani tak o bezpečnosť samotnej schránky, ale skôr o to, že ju možno ťažko odhaliť.

Slúži najmä na uloženie menších predmetov nižšie hodnoty. V niektorých prípadoch však môžu mať tieto schránky tiež ohňovzdorné prvky. Výhodou je ich nízka obstarávacia cena.

Trezory na kľúče

Tento typ bezpečnostnej schránky je typický pre firmy a podniky, pretože slúžia na úschovu väčšieho množstva kľúčov. Niektoré schránky sú preto vybavené tiež háčiky, na ktoré je možné jednotlivé kľúče (niekedy až 150 kusov) prehľadne zavesiť. Obvykle sú pomerne lacné, majú podobu plechové skrinky a umiestňujú sa na stenu. Nevýhodou je, že ich nemožno využiť na úschovu iných predmetov.

Pokladničky

Mini príručný trezory (správnejšie lacné sejfy), ktorým sa hovorí pokladničky, sú k videniu najčastejšie medzi predajcami na najrôznejších akciách či v malých obchodíkoch. Jedná sa o malé uzamykateľné skrinky slúžiace na uloženie dennej tržby. Bývajú vybavené obyčajným kľúčom, sú lacné a ľahko prenosné. Možno je však veľmi ľahko odcudziť, preto sa odporúča mať je neustále na očiach.

Príslušenstvo a doplnky

Pre lepšiu prehľadnosť a pohodlný prístup k obsahu bezpečnostnej schránky výrobcovia často ponúkajú tiež najrôznejšie príslušenstvo, doplnky a úpravy. Môže ísť o vnútornú uzamykateľnú schránku, nastaviteľné police, výsuvné šuplíky, držiaky a háčiky (napr. na zbrane alebo kľúče), vnútorné polstrovanie, špeciálny podstavec, rámček pre zamurovanie okolo trezoru, vhozový mechanizmus, LCD displej atp.

Cenové relácie

Pri výbere trezoru hrá svoju rolu samozrejme tiež cena. Ak máte tú možnosť, odporúčame vám rozhodovať sa najskôr podľa bezpečnostných tried a až potom podľa ceny, zvlášť v prípade, že chcete uschovať väčší obnos peňazí či veľmi cenné predmety. Samozrejme ak zháňate schránku na drobné cennosti či pokladničku na utŕžené peniaze, môžete zvoliť aj lacnejší model.

Pre ľahšiu orientáciu sme pre vás vyčlenili päť cenových kategórií:

  • do 50 € ,
  • od 50 do 200 €,
  • od 200 do 1 000 €,
  • od 1 000 do 2 000 €,
  • nad 2 000 €.

Najnižšia cenová kategória

Do 50 € zoženiete lacné a malé spravidla domáce schránky či sejfy, ktoré sa skutočnými trezory nemajú takmer nič spoločné. Zvyčajne sa jedná o jednoplášťové či dvojplášťové boxy z oceľového plechu určené pre úschovu peňazí, osobných dokumentov či drobných cenností. Vo väčšine prípadov sú uzamykateľné pomocou bežného kľúča alebo elektronického kombinačného zámku veľmi nízkej kvality.

Za niekoľko eur väčšinou zaobstaráte pokladničky alebo bezpečnostnej schránky v podobe knihy, prípadne boxy na kľúče. Bezpečnostné prvky v ich prípade však bývajú skôr symbolické a obsah pred nežiaducim vniknutím príliš neochráni.

Nižšia cenová kategória

Ak sa rozhodnete investovať do 200 €, získate väčšinou lacné zbraňové trezory, prípadne lacnejšie nábytkové modely. Najmä čo sa týka zbraňových schránok, zvyčajne ide o obyčajné oceľové boxy s najnižšou bezpečnostnou triedou, ktoré možno pomerne ľahko vypáčiť. A to často aj napriek tomu, že sú certifikované. V tejto cenovej kategórii preto odporúčame nakupovať skôr domáce bezpečnostné schránky na úschovu bežných cenností a dokumentov.

Stredná cenová kategória

Do 1 000 € sa nachádza veľké množstvo trezorov z odolnejších materiálov nižšej aj vyššej bezpečnostnej triedy (väčšinou s hmotnosťou do 100 kg). Výnimkou nie sú ani ohňovzdorné modely. Nájdete tu najrôznejšie malé i veľké typy trezorov (domáci, firemné, nábytkové, na zbrane, do steny alebo voľne stojace) rozdielnych rozmerov i kvality. Zvyčajne si tu vyberie väčšina užívateľov, ktorí potrebujú uložiť osobné cennosti, väčšie finančné hotovosť, šperky, osobné zbrane alebo dôležité dokumenty.

Vyššia cenová kategória

Od 1 000 do 2 000 € zoženiete veľmi kvalitné trezory väčšinou nábytkové alebo určené do steny. Často sa jedná o bezpečnostnú triedu 1 alebo 2. Nájdete tu aj modely vhodné pre uloženie až 20 kusov strelných zbraní. Typická je tiež odolnosť proti žiaru a kvalitný trezorový zámok. Ideálne sú ako do domácností, pre drobných podnikateľov, tak aj do väčších firiem a prevádzok.

Najvyššia cenová kategória

Tu sa nachádzajú buď výrazne veľké a ťažké trezory nižšej bezpečnostnej triedy vhodné pre uloženie veľkého množstva cenných dokumentov alebo menšie a veľmi kvalitné bezpečnostné boxy na úschovu najrôznejších predmetov vysokej hodnoty. Často sú žiaruvzdorné, několikastěnné s bezpečnostným uzamykaním a výnimkou nie sú ani prepracované digitálne trezory (kombinujúci napr. Biometrický zámok reagujúce na odtlačok prsta s elektronickým zámkom). Svoje využitie nájdu predovšetkým vo firmách a u veľkých spoločností.

V najvyššej cenovej ponuke sú potom veľké a ťažké vysoko kvalitné trezory s bezpečnostnou triedou 5 a vyššie, ktoré umožňujú uloženie mnohých umeleckých diel, šperkov, veľkého obnosu peňazí a pod. Cena týchto luxusných modelov často siaha nad 20 000 € a môže dosiahnuť až 200 000 €.

Tipy na záver

  1. Ak chcete do trezoru uložiť skutočne cenné predmety, neoplatí sa šetriť. Lacnejší schránky je zvyčajne možné ľahko prelomiť napríklad úderom gumového kladiva na hornú stranu sejfu či zámok, dvierka sa potom samovoľne otvoria. Po takomto údere navyše na povrchu nezostávajú žiadne známky poškodenia a dvierka možno zase bez problémov zavrieť. Poisťovňa ani polícia v takom prípade nemôže krádež uznať.
  2. Ľahko prelomiteľné trezory (sejfy) sú tiež často k videniu v hoteloch, úradoch či prevádzkach. Preto napríklad na dovolenke do nich odporúčame cennosti a vysoké finančné čiastky radšej neukladať.
  3. Hoci najnižšia hodnota zabezpečenia u trezorov na zbrane je RU (15), väčšinou je možné tieto bezpečnostné boxy pomocou páčidla ľahko vylomiť. Preto pri výbere bezpečnostnej schránky na zbrane vždy vyberajte veľmi kvalitné modely a radšej si za ne priplaťte.
  4. Pri výbere sa nezabudnite zaujímať o bezpečnostnej triedy. Jedná sa o najistejší spôsob, ako zistiť mieru zabezpečenia.
  5. Ak vlastníte veľké množstvo alebo objemné cennosti a nechcete míňať za veľký a ťažký trezor, najlepším riešením môžu byť trezorové dvere. Pre uloženie však budete potrebovať menšiu miestnosť najlepšie bez okien a s hrubými stenami.
  6. V prípade, že nemôžete zohnať žiaduce model, mnoho firiem ponúka aj zhotovenie atypického trezoru podľa vášho želania presne na mieru.
  7. Majte neustále na pamäti, že o bezpečnostnej schránke u vás doma by malo vedieť čo najmenej ľudí a rozhodne by na ňu nemalo byť odnikiaľ priamo vidieť.
  8. Sťahovanie trezoru je nepríjemné hneď z dvoch dôvodov: Po prvé býva často veľmi ťažký a po druhé pritom zvyčajne prezradíte, že ho vlastníte, čo nikdy nie je dobré. Niektoré firmy zaoberajúce sa výrobou a predajom bezpečnostných boxov ponúkajú aj službu sťahovanie, ktoré prebieha v anonymite s využitím špeciálnych pásových tankov. Myslite tiež na to, že v záručnej dobe nesmie byť trezor sťahovaný neodborne.
  9. S výberom najmä domáceho trezoru vám môžu pomôcť tiež skúsenosti ostatných zdieľané formou užívateľských recenzií na internete. Ďalší prínos môže byť tiež výsledky nezávislých testov trezorov, ktoré nielenže informujú o víťazoch tohto testovania, ale tiež častokrát odhalí to, čo výrobcovia zatajujú.
  10. Hoci je možné zohnať top trezor vo výpredaji, akciu či v bazáre, všeobecne to príliš neodporúčame, a to predovšetkým pokiaľ ho budete robiť na zbrane, väčší obnos peňazí alebo veľmi cenné predmety. Taká schránka môže byť poškodená, bez toho, aby to bolo voľným okom viditeľné.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo