Ako vybrať UV lampu na nechty

Kvôli krásnym nechtom nemusíte chodiť do salónu. Stačí si len kúpiť správne prípravky a UV lampu. Alebo snáď LED lampu na nechty? Na trhu sú momentálne 3 typy lámp na nechty, ktoré vám popíšeme, zameriame sa na ich klady i zápory a pomôžeme s určením podľa vašich skúseností a očakávaní.

Recenzie lámp na nechty

Do nášho testu UV lámp na nechty sme zaradili tiež LED a duálny lampy. Z testov vyplýva, že drahšie modely disponujú viacerými funkciami a majú dlhšiu životnosť. Pri lacnejších modeloch musíte počítať s nie príliš kvalitným prevedením, ale nájdu sa aj výnimky. Pri hodnotení sme zohľadňovali funkcie v porovnaní s obstarávacou cenou a celkovú prácou s lampou.

Beurer MP 58

Typ lampyUV
Ventilátoráno
Časovačáno
Počet zdrojov svetla4
Výkon36 W
Displejnie
Senzor pohybunie

Beurer je UV lampa, ktorá navyše disponuje ventilátorom, ktorý zrýchľuje proces sušenia. Počítajte s tým, že hlučnosť ventilátora je podobná ako hlučnosť slabšieho fénu. Počuť teda je a doba schnutia nie je o toľko skrátená.

V lampe môžete vytvrdzovať ako lak na nohách, tak i na rukách. Vnútorná časť je opatrená reflexnou fóliou, ktorá sa stará o rovnomerné a čisté vytvrdzovania nechtov. Spodná časť je vyberateľná, čo je praktické najmä z hygienického hľadiska. Ľahká demontáž umožňuje aj pohodlnú výmenu žiaroviek, ku ktorej skôr alebo neskôr dôjde.

Každá žiarivka má výkon 9 W a vzhľadom k tomu, že sú v lampe hneď 4, dostáva sa celkový výkon na slušných 36 W. Pri vytvrdzovaní si môžete nastaviť 3 dĺžky UV žiarenia: 90 a 120 sekúnd alebo dlhodobú prevádzku. Pomerne nás zarazilo, že takto drahý stroj nedisponuje napríklad automatickým zapnutím a vypnutím.

Hoci výrobca uvádza, že má výrobok prevádzkový displej, jedná sa skôr o svetelné diódy u každého nastavenia. Plusové body pridávame za to, že sú ovládacie prvky na hornej časti, takže pri akomkoľvek úkone, ktorý potrebujete vykonať, stačí len ruku vytiahnuť z tunela a nastaviť si parameter. Väčšina výrobkov má totiž ovládacie prvky na zadnej strane.

 • ventilátor na sušenie
 • ovládacie prvky na hornej časti
 • nastavenej dĺžky sušenie vrátane dlhodobej prevádzky
 • vyberateľná spodná časť
 • mechanické zapínanie a vypínanie
 • hlučnejšie ventilátor
Zistiť cenu

Esperanza ONYX UV LED 36W EBN002K

Typ lampyduálna
Ventilátornie
Časovačáno
Počet zdrojov svetla12
Výkon36 W
Displejnie
Senzor pohybuáno

Duálna lampa Eseprazna ONYX v sebe kombinuje 12 LED zdrojov a CCFL žiarivky a vytvrdíte v nej takmer každý materiál. Ide v podstate o najlepší kompromis medzi drahými a lacnými výrobkami, pretože okolo 20 eur dostanete na domáce použitie kvalitnú lampu, ktorá má okrem časovača tiež pohybový senzor. Nemusíte sa teda starať o zapnutie pri vložení rúk a o vypnutie pri vyberaní rúk.

Čo sa časovača týka, ten je možné nastaviť na 10, 20 a 30 sekúnd. Lampa sa ľahko obsluhuje, ale nebolo by na škodu, keby boli ovládacie prvky na hornej strane výrobku. Čo sa týka prívodného kábla, ten by mohol byť dlhší. Celkové prevedenie pôsobí skôr lacným dojmom, ale pre domáce použitie postačí. Spodnú časť je možné demontovať, takže v lampe vytvrdíte aj nechty na nohách. V lampe vytvrdíte led gély, UV gély, gél laky aj akryl.

 • nízka obstarávacia cena
 • časovač
 • senzor pohybu
 • zaujímavý dizajn
 • krátka šnúra
 • lacné prevedenie
 • ovládacie prvky na zadnej strane
Zistiť cenu

Wellife UV lampa na nechty 36W B08-NA013

Typ lampyUV
Ventilátornie
Časovačáno
Počet zdrojov svetla4
Výkon36 W
Displejnie
Senzor pohybunie

Wellife UV lampa disponuje štyrmi 9W žiarivkami, takže jej celkový výkon dosahuje slušných 36 W. Lampa je vhodná predovšetkým pre domáce použitie, čo vám ako prvé prezradí obstarávacia cena, ktorá je pomerne nízka.

Pre domáce použitie hovorí aj fakt, že je lampa vybavená žiarivkou s rýchlym štartom. Tento typ lámp je vhodný predovšetkým pre domáce použitie. Plusom je rozhodne to, že sa ovládacie prvky nachádzajú na hornej strane lampy, takže ju môžete pohodlne ovládať. Spodný diel je vyberateľný, čo uľahčuje čistenie lampy aj výmenu žiariviek.

Je trochu škoda, že má lampa docela krátku prívodnú šnúru, ale to je zhruba všetko, čo by sme lampe v tejto cenovej kategórii vytkli.

 • ovládacie prvky na hornej strane
 • ľahká údržba
 • nízka obstarávacia cena
 • krátka šnúra
Zistiť cenu

Beper LED lampa na nechty 40992

Typ lampyLED
Ventilátornie
Časovačáno
Počet zdrojov svetla2
Výkon12 W
Displejnie
Senzor pohybuáno

Beper LED lampa na nechty spadá na základe vysoké obstarávacie ceny do profesionálnej kategórie. O to viac nás udivuje, že výrobca o produkte neposkytuje veľa informácií. Jediným zdrojom vám tak môže byť manuál, ktorý sme našli len v talianskom, francúzskom, španielskom a anglickom jazyku.

LED lampa má výkon 12 W a jej najväčšou prednosťou je, že pravdepodobne nikdy nebudete musieť meniť zdroj svetla. Výrobok nemá displej, ale informačné diódy, ktoré sa rozsvieti vždy, keď nastavíte nejakú entitu. Senzor pohybu bohužiaľ nemá, v zadnej časti je kolískový vypínač.

Ovládanie je v zadnej časti, čo nevadí, ak budete nechty delá klientkam a nie sama sebe. LED lampa disponuje nastavením časovača v troch úrovniach: 30, 60 a 90 sekúnd.

 • ľahká údržba
 • časovač
 • málo dostupných informácií
Zistiť cenu

Esperanza EBN001W SAPHIRRE UV LED lampa 36W EBN001W

Typ lampyUV
Ventilátornie
Časovačáno
Počet zdrojov svetla4
Výkon36 W
Displejnie
Senzor pohybunie

Hoci môže výrobca na svojich stránkach uvádzať, že je lampa vhodná aj do salónu nie je tomu tak. Už nízka cena vám môže napovedať, že UV lampu Esperanza je vhodné používať len doma, a to len občas.

Celkové prevedenie pôsobí dosť lacno. Nie všetky spoje lícujú a celkovo nie je kvalita na príliš vysokej úrovni. Hoci lampa ponúka časovač, umožňuje iba automatické vypnutie po 120 sekundách. Inou časovú hodnotu bohužiaľ nejde nastaviť. Možné je tiež nastavenie nepretržitej prevádzky.

Žiarivky pri každodennom intenzívnom používaní vydrží maximálne mesiac a potom je potrebné ich vymeniť. Lampa má tiež krátky prívodný kábel, ale to je neduh väčšiny lámp na nechty. Zákazníci si lampu obľúbili pre občasné domáce použitie, kedy ju môžeme označiť ako výrobok s dobrým pomerom cena a výkon.

 • nízka obstarávacia cena
 • časovač
 • nekvalitné spracovanie
 • nevhodné do salónov
Zistiť cenu

3 typy lámp na nechty

Donedávna boli na trhu dostupné len dva typy lámp, UV lampa na nechty a LED lampa na nechty. Svoje oprávnené miesto na trhu však postupne získavajú aj CCFL lampy.

1. UV lampa na úpravu nechtov

Jedná sa o klasický model, ktorý má mnoho užívateľov doma, ale poznať ho môžete aj z nechtového štúdia. Lampa pracuje na vytvrdzovanie materiálu na UV báze za pomoci UV žiariviek.

K dostaniu sú lampy s 1, ale aj 4-5 žiarivkami. Výkon jednej žiarivky je 9 W, preto jednožiarivkové modely odporúčame skôr pri používaní na menšie úpravy či pri cestovaní, nie pre pravidelnú aplikáciu materiálu.

 • UV lampy na nechty s 1 žiarivkou patrí k tým najlacnejším, čo je u väčšiny zákazníčok hlavný dôvod k obstarania. Nízky výkon sa však odráža na dlhom či zlom vytvrdnutí.
 • Pre pravidelnú modeláž je lepšie siahnuť po lampách s výkonom 36 alebo 45 W. Teda po modeloch majúcich 4-5 žiariviek. Vďaka nim sa môžete spoľahnúť na rýchle a kvalitné vytvrdnutie materiálu.

UV lampy využívajú ako zdroj svetla UV žiarivky, ktoré je potrebné v pravidelnom intervale meniť. Dĺžka času sa odráža na frekvencii používania. V salónoch je nutné žiarivky meniť 3-4 x do roka, pri domácom používaní, kedy sa úprave nechtov venujete raz za 3-4 týždne môže mať žiarivka životnosť až 1 rok.

Všeobecne sa životnosť žiariviek odhaduje na 300 hodín. To, že je na čase zdroj vymeniť spoznáte podľa toho, že je koniec žiarivky očernetý alebo tak, že sa materiál horšie a nedokonale vytvrdzuje, alebo že vytvrdnutí netrvá 2, ale 3 minúty.

Lampy sa od seba odlišujú okrem farby a dizajnu aj pridanými funkciami, medzi ktoré sa radí napríklad LCD displej, zabudovaný ventilátor alebo časovač, ktorý umožňuje aj nepretržitú prevádzku.

Často sa v spojení s používaním UV lampy na nechty diskutuje o jej škodlivosti. Mýtom je, že svetlo, ktoré lampa vyžaruje, môže spôsobovať rakovinu. Lampa vyžaruje UVA lúče, ktoré vo veľkej miere spôsobujú starnutie kože a môžu spôsobiť aj rakovinu. Svetlo, ktoré vydáva lampa je však natoľko slabé, že by ste si museli dať naozaj veľa práce s tým, aby sa u vás rakovina kože objavila. UVA by v lampách muselo byť 7,5x silnejší, aby sa zmeny na koži začali prejavovať. Ak vás to upokojí, môžete si na ruky 20 minút pred modeláž naniesť opaľovací krém.

Poznámka: Len pre porovnanie. Oveľa nebezpečnejšie je opaľovanie v soláriu než modelovanie nechtov.

Typy žiariviek do UV lampy

Pri výbere UV lampy si dajte pozor, akým štartom rozsvietenie žiariviek disponuje. Na výber je rýchly a pomalý štart, čo vás tiež smeruje k určitému typu žiarivky. Žiarivky s pomalým štartom sa označujú písmenom A a pri zopnutí prebliknú. Žiarivky s rýchlym štartom sa značí dvojicou písmen DC a rozsvieti sa okamžite.

Pri rozhodovaní je najdôležitejšie zvážiť, ako často budete lampu používať a či ju máte len pre domáce účely, kedy ju využijete len niekoľkokrát do mesiaca alebo do salónu s každodenným prevádzkou. Pre občasné používanie je lepšie siahnuť po žiarivke s rýchlym štartom, keďže je o niečo lacnejšie. Do salónu vyberte žiarivku s pomalým štartom. Ich obstarávacia cena je síce o niečo vyššia, ale zase majú dlhšiu životnosť.

Výkon

U výkonu platí to, že čím väčšia bude, tým rýchlejšie dôjde k vytvrdnutiu materiálu. Spravidla sa môžete stretnúť s týmito výkonmi:

 • 9 W – cestovné lampy
 • 36 W – priemerné lampy
 • 45 W – lepšie a drahšie UV lampy

Výhody a nevýhody UV lámp na nechty

 • nižšia obstarávacia cena
 • dlhšia doba vytvrdnutia
 • náročnejšie na spotrebu energie
 • nutná pravidelná výmena žiariviek

2. LED lampy na nechty

Jedná sa o modernejšiech a pokrokovejších nástupcov UV lámp. Namiesto žiariviek ako zdroj svetla využívajú LED diódy, ktoré sú nenáročné na spotrebu energie. Ak si tento typ lampy kúpite, musíte tiež pracovať s materiálom, ktorý je do LEDkových lamp vhodný. To však nie je nijako obmedzujúce, pretože ich ponuka je bohatá.

Ich najväčšou prednosťou je niekoľkonásobne vyššia životnosť, takže vám odpadne starosť s výmenou žiariviek. LED diódy totiž majú životnosť až 5 000 hodín, čo sa však odrazí na obstarávacej cene. LED diódy vydrží pracovať 8 hodín každý deň po dobu až 3 rokov, než je potrebné ich vymeniť. Bonusom vám však bude rýchlejší vytvrdnutí materiálu, ktoré trvá len 30 sekúnd. A nemusíte sa vôbec obávať nižšieho výkonu, ktorý je vďaka rozdielnej vlnovej dĺžke neporovnateľný (6, 9, 12 a 18 W).

LED lampy môžu disponovať časovačom na 10, 30, 60 alebo 90 sekúnd, ale k dostaniu sú aj modely s nastavením nepretržitej prevádzky na 3 hodiny. Vo variante LED aj UV sa vyrábajú aj mini lampy na nechty, ktoré so sebou môžete vziať napríklad na cesty a v prípade potreby si nechty opraviť. Ako zdroj energie využívajú AAA alebo AA batérie.

 • rýchle vytvrdnutie LED materiálu
 • nízka spotreba energie,
 • dlhá životnosť
 • vyššia nákupná cena

3. CCFL čiže duálna lampa na nechty

Označiť ich môžeme tiež ako lampy novej generácie. CCFL je skratkou anglického spojenia Cold Cathode Fluorescent Lamp. Funguje na princípe fluorescenčného zdroja svetla so studenou katódou, ktorá s vysokou účinnosti premieňa elektrickú energiu na svetlo. Kombináciou špirály CCFL, LED diód a reflexného povrchu dochádza k dokonalému vytvrdnutí všetkých klasických UV aj LED gélov a gellaků za veľmi krátku dobu.

Životnosť špirály je neuveriteľných 35 000 prevádzkových hodín, čo z lampy robí v podstate večný výrobok. Iste vás poteší, že cena tejto lampy je porovnateľnú s cenou LED lámp na nechty.

 • najrýchlejší vytvrdnutí materiálov
 • vhodná pre LED aj UV gély a gellaky
 • dlhá životnosť
 • vyššia nákupná cena

Modelovacie sady a UV lampa na nechty

Obchody často ponúkajú modelovacie sady, ktoré zahŕňajú UV alebo LED lampu, brúsku a základné modelovacie UV gély. Môžete sa však rozhodnúť tiež len pre obstaranie sady na gélové nechty bez UV lampy.

Funkcie lámp na nechty

Práca s lampou by mala byť čo najpohodlnejšie a najrýchlejšie. Preto si môžete vyberať z celého radu funkcií, ktoré vám prácu spríjemní.

 • Reflexný povrch – mal by byť základom každej lampy. Vďaka nemu dochádza k rozprestretie svetelného žiarenia po celom objeme pece, a tým aj k rýchlejšiemu vytvrdzovania gélu.
 • LCD displej – zobrazuje časovač, stav, ale aj ďalšie informácie, ktoré vám pri práci pomôžu.
 • Ventilátor / sušičky – umožní vám lampu používať aj na zasychanie klasických lakov. UV lampa so sušičkou na nechty vám tento proces mnohonásobne zrýchli.
 • Senzor pohybu – vďaka nemu nemusíte lampu zapínať pri každom vytvrdzovaní a vypínať po dokončení. Lampa sa automaticky zapne a vypne s každým pohybom ruky.
 • Väčší objem pece – vložíte do nej obe ruky, ale toto vylepšenie využijete len vtedy, ak robíte nechty kamarátkam alebo v štúdiu. Sama pre seba ju nevyužijete.
 • Časovač – umožňuje nastaviť čas, po ktorom sa lampa automaticky vypne.

Lakovacie materiály

Nechty môžete skrášľovať buď UV gélom, akrylom alebo gellakem. Lak na nechty do UV lampy nesie na etikete špecifikáciu, do ktorej lampy je možné ho použiť. Než sa rozhodnete pre nákup, mali by ste vedieť, aký je medzi týmito materiálmi rozdiel.

UV gély na nechty

Patrí k obľúbeným materiálom najmä kvôli svojej odolnosti. Dobre spravené nechty vydržia 3-5 týždňov v závislosti na rýchlosti odrastania nechtov. UV gél je pevný a odolný, takže vydržia viac ako prírodné nechty. UV gély sa vytvrdzujú v UV lampách, ale zvoliť môžete tiež duálné CCFL lampy alebo LED lampy, ak túto informáciu nájdete napísanú na výrobku.

Ak si chcete gélové nechty nechať odstrániť, je potreba vyhľadať profesionála, keďže domáci odstraňovanie by mohlo poničiť kvalitu nechtu.

Tento materiál rýchlo usychá na vzduchu, a ak budete používať aj akrylové púdre, nepotrebujete lampu. Práca s ním však vyžaduje určitú mieru zručnosti práve kvôli spomínanému rýchlemu usychanie. Z nechtov sa odstraňuje silnejšími brúskami.

Gél lak

Gél lak patrí medzi obľúbené materiály pre modelovanie nechtov. Pristane všetkým ženám, a navyše nie je náročný na aplikáciu. Pri správnom nanášaní a zaobchádzanie vydrží na nechtoch až 3 týždne a niekedy aj viac. Jeho aplikácia je rovnaká ako u klasického laku na nechty, ale je potrebné dodržať určité kroky.

Je obľúbený predovšetkým vďaka ľahkému nanášanie, ale aj možnosti vytvrdnutí v UV alebo duálné lampy za veľmi krátku chvíľku. Pri správnom postupe pri odstraňovaní neničia nechty.

Medzi nevýhody patrí redšie hustota, takže sa príliš nehodí na zdobenie kamienky alebo na 3D zdobenie. Je však možné naň aplikovať glitrami, brokát alebo nálepky.

Rozdiel medzi UV gélom a gél lakom

UV gél sa používa pre predĺženie nechtového lôžka. Práca s ním vyžaduje určitú skúsenosti, pretože ním necht musíte vytvarovať. Pomôcť si môžete nechtovými šablónami alebo tipy (umelé nechty).

Gél lak sa nanáša na prírodný necht, ktorý sa nepredlžuje. Princíp je v podstate rovnaký ako u obyčajného laku na nechty. Gél lak je však nutné vytvrdnúť v UV alebo LED lampe, len tak vám krásne nechty vydržia niekoľko týždňov.

Akryl

Pre akrylové nechty by sa mali rozhodnúť zákazníčky, ktoré majú problematické, mastiace sa a lámajúce sa nechty. Akryl je vhodný aj na nechty dlhé. Jeho prednosťou je väčšia odolnosť ako má UV gél a prirodzenejší vzhľad. Tenkou vrstvou akrylu je možné spevniť aj prírodné nechty. Používajú ho aj nehtařky pri súťažiach, keďže sa s ním nechtami dajú ľahko upraviť a „pinče“ (tvarovanie a predlžovanie) do extrémne tenkého a pevného tvaru. Využíva sa aj na 3D zdobenie nechtov.

Čo by ste mali vedieť

Ak si chcete robiť nechty doma alebo sa ich modelovaním chcete živiť, nezaobídete sa bez brúsky na nechty a odsávačky prachu.

Brúska na nechty

Brúska na nechty dokáže z hodinovej práce urobiť prácu na 15-30 minút. Všetko záleží na vašej šikovnosti. Pred výberom je nutné si ujasniť, ako často ju budete používať a koľko peňazí do nej chcete investovať.

 • Brúsky pre domáce použitie nie sú určené do príliš prašného prostredia. Prach sa totiž zachytáva v mezírkách, ktoré je potrebné čas od času očistiť, aby sa nezadřel motoriek. Pre domáce použitie sa najčastejšie volia mini brúsky na nechty.
 • Profesionálne brúsky – hodí sa do salónov. Pri ich výbere je potrebné brať do úvahy ich hlučnosť a ergonómiu rukoväte. Prácu vám urýchli väčší počet otáčok a vyšší výkon.

Odsávačky prachu na nechty

Pri brúsení sa prach šíri všade okolo a jedinou možnosťou, ako sa ho zbaviť je kvalitná odsávačka prachu. Výkon zvoľte podľa toho, ako často ju budete používať. Zvoliť môžete jedno ventilátorovou alebo dvou ventilátorovou variantu. U odsávačky je potrebná pravidelne meniť vrecká, do ktorých sa nečistoty zachytávajú.

Cena UV lámp na nechty

Obstarávacia cena sa odvíja od toho, čo od výrobku očakávate a či si ho kupujete pre domáce používanie alebo pre pravidelnú prácu v salóne.

Lacné UV lampy na nechty

Ich cena sa pohybuje do 10 €. Tie skutočne najlacnejšie sú k dostaniu už od 5 €, ale jedná sa skôr len o malé cestovné modely, takže od nich nemôžete očakávať zázraky.

Kvalitné UV lampy na nechty

V rozmedzí od 10 do 50 € zaobstaráte klasické UV lampy napájané elektrickou energiou. Ich výkon sa bude pohybovať okolo štandardných 36 W a ako funkciu navyše uvítate automatické vypínanie a jednoduchý spôsob rozobratie.

Profesionálny UV lampy na nechty

Ak hľadáte kvalitný výrobok, na ktorý máte vysoké nároky, vyberajte v tejto cenovej kategórii. Modelom nebude chýbať displej, pohybový senzor alebo doplnkové príslušenstvo. Cena profesionálnych sad sa pohybuje okolo 100 €.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo