Ako vybrať vertikutátor

Ak túžite po krásnom, hustom a sýto zelenom trávniku, ale aj cez všetky vaše snahy sa vám toho nedarí docieliť, najskôr váš trávnik potrebuje prerezať, prevzdušniť a zbaviť trávnej plsti. To možno efektívne dosiahnuť pomocou vertikutátora. Ako ale tento stoj vybrať, aby ste dosiahli vytúžený výsledok? V nasledujúcom článku vám radi poradíme a navyše sa dozviete tiež niekoľko tipov a rád, ako ho správne používať.

Test vertikutátorov 2023

Vertikutátor je prevzdušňovač trávnika. Jeho názov je odvodený od slova vertikutácia, čo znamená prerezávanie trávnika. Náš test ukázal, že väčšina predajcov si touto charakteristikou nie je istá.

Do testovania sme zaradili celkom päť výrobkov z rôznych cenových kategórií. Zaujímalo nás ako celkové spracovanie a kvalita jednotlivých dielov, tak hlavne výsledky pri práci (v rovnom, ale i členitom teréne). Sledovali sme napríklad tiež reálny objem zberného koša, jednoduchosť manipulácie alebo skladnosť.

Fieldmann FZV 4010-E

Typelektrický
Výkon1800 W
Kombinovanýáno
Pojazdnie
Sklopná rukoväťáno
Počet nožov na valci18
Vymeniteľné nožeáno
Šírka záberu40 cm
Maximálna hĺbka rezu15 mm
Počet náprav1
Objem zberného koša55 l
Hmotnosť15,5 kg

Hneď v úvode je potrebné spomenúť, že tento stroj nie je vybavený pojazdom. V popisoch na niektorých eshopoch, dokonca aj niektorých recenziách sa tak uvádza, ale nie je tomu tak. Aby sme boli úplne presní, tak vertikutátor nemá poháňané kolesá, pohybuje sa kombináciou toho, že ho tlačíte a že sa jeho nože zakusujú do trávnika a „posúvajú“ stroj dopredu. Tu hrá úlohu tak veľkú hĺbku rezu máte nastavenú. Ako vidíte, tak s pohybom dopredu vám dokáže pomôcť, ale ku klasickému pojazdu to má naozaj veľmi ďaleko.

Fieldmann FZV 4010-E je vybavený ako valcom pre vertikutáciu a prevzdušnenie, jedná sa teda o kombinovaný stroj. Patrí do strednej cenovej kategórie, svoju prácu odvádza veľmi dobre a na trhu je veľmi obľúbený (jeho predaja sú vysoké).

Telo je z plastu, ale už z hmotnosti je zrejmé, že sa nejedná o ten najlacnejší a nekvalitný plast. Fieldmann je známy tým, že sa špecializuje na lacný a stredný segment, takže nemôžete spracovanie porovnávať s niektorou konkurenciou, ktorá stojí dvojnásobok. Napríklad nože drží plastový závit, ktorý pri každej výmene povoľujete a uťahuje. Vyzerá relatívne masívne a pevne, ale životnosť desať rokov a viac by som mu netipoval.

Stále platí, že sa jedná o pomerne ľahký stroj a vďaka tomu je ľahko ovládateľný. Jednoduchá je aj výmena nožov či nastavenie hĺbky rezu. Zberný kôš má docela rozumný objem 55 litrov. Čo už toľko nepoteší, že sa mu nedarí pri vyčesávanie trávy všetku zbierať do koša. Časť zostane na trávniku. U menších plôch ide použiť hrable, u väčších prejsť znova treba kosačkou. Ďalšie drobné mínus, je že sa s plnším košom ľahko prevažuje dozadu, smerom k obsluhe.

Pochvalu si zaslúži dobrý výkon (nebál by som sa stroj využiť aj pre väčšie záhrady s plochou 1 500 m2 +) a taktiež podľa môjho adekvátny cena (cca 130 €). Keď vezmete do úvahy, že sa jedná o stroj, ktorý použijete doslova párkrát do roka, tak za mňa nároky na trvanlivosť a kvalitu spracovania nie sú tak vysoko ako u kosačky, ktorú môžete používať každý týždeň. Najmä pre mäkšie pôdu, ktorá neobsahuje kamene (zníženie rizika výmeny nožov a životnosti plastového závitu na ne), ide o veľmi zaujímavú voľbu.

  • tichý chod
  • slušný výkon
  • rozumná cena
  • prevedenie nie je úplne ideálne
  • časť trávy neskončí koši
Zistiť cenu

RIWALL REV 3213

Typelektrický
Výkon1300 W
Kombinovanýáno
Pojazdnie
Sklopná rukoväťnie
Počet nožov na valci18
Vymeniteľné noženie
Šírka záberu32 cm
Maximálna hĺbka rezu10 mm
Počet náprav2
Objem zberného koša35 l
Hmotnosť9,6 kg

Kombinovaný vertikutátor Riwall REV 3213 je poháňaný elektrickým motorom a hodí sa pre menšie zatrávnenej plochy (približne 200 m2). Tento stroj je možné použiť ako vertikutátor aj prevzdušňovač, a to jednoduchou výmenou valcov.

Kvalita prevedenia a úroveň spracovania je bohužial nižšia. Problematická je najmä rukoväť, ktorá sa pri práci uvoľňuje. Počítať musíte aj s nízkou kvalitou plastových častí, predovšetkým plastových skrutiek.

Model REV 3213 má dve nápravy a dostatočne veľké kolesá pre ľahkú manipuláciu. Vzhľadom k nízkej hmotnosti sa hodí aj pre ženy, dôchodcov alebo väčšie deti. Ovládanie je tiež veľmi jednoduché.

Svoju prácu odvádza pomerne dobre. Použitie zberného koša ale neodporúčame, objem 35 l je príliš málo, a obsah koša tak musíte vysypávať každých niekoľko minút. Po zaplnení približne jednej tretiny koša navyše stroj prestáva zbierať časť odpadu, a tá potom zostáva na trávniku. Výhodnejšie je preto pracovať bez zberného koša a trávnú plsť pozbierať kosačkou alebo zhrabať pomocou hrablí až na záver.

Elektrický vertikutátor a prevzdušňovač REV 3213 je síce pomerne výkonný stroj vhodný pre menšie zatrávnenej plochy, vzhľadom k nižšej kvalite prevedenia ho ale skôr neodporúčame.

  • nízka obstarávacia cena
  • nízka kvalita prevedenia
  • malý objem zberného koša
  • iba pre rovné plochy
Zistiť cenu

VEGA GT 5654

Typbenzínový
Výkon3000 W
Kombinovanýnie
Pojazdnie
Sklopná rukoväťáno
Počet nožov na valci18
Vymeniteľné nožeáno
Šírka záberu38 cm
Maximálna hĺbka rezu12 mm
Počet náprav2
Objem zberného koša45 l
Hmotnosť24,5 kg

Benzínový vertikutátor VeGA GT 5654 patrí medzi drahšie stroje. Vyniká vysokým výkonom, vďaka čomu je vhodný aj pre väčšie zatrávnenej plochy s rozlohou približne 800 m2. Bohužiaľ tento stroj je vybavený len vertikutačným valcom a prevzdušňovacie valec s drôtmi alebo pružinami nie je možné zakúpiť ani dodatočne.

Kvalita spracovania je na veľmi vysokej úrovni. Samozrejmosťou je kovové šasi a minimum plastových dielov. Hriadeľ je navyše uložená v masívnych ložiskách. S týmto strojom preto nemusíte mať strach pracovať, pod rukami sa vám rozhodne nerozsype. Navyše potešila sklopná rukoväť, vďaka ktorej je GT 5654 skladnejší.

4taktný motor štartuje rýchlo a bez problémov (odporúčame ale pri každej vertikutácii vymeniť benzín). Aj napriek vyššej hmotnosti je manipulácia jednoduchá. Výkon motora je poznať na skvelých výsledkoch pri práci. GT 5654 je vhodný aj pre mierne členitý terén. Chválime aj šírku záberu 38 cm.

Nevýhodou je len malý zberný kôš s objemom 45 l. Pri výkone, ktorý tento stroj ponúka, sa kôš po chvíli práce zahltí. Vhodnejšie je teda pracovať bez neho a trávnik vyčistiť až na záver. Medzi ďalšie negatíva patrí nedostatočný návod.

GT 5654 je spoľahlivý prístroj, ktorého výkon sa vyrovná aj niektorým drahším strojom. Ak preto zháňate výkonný stroj za prijateľnú cenu, môžeme vám tento model odporučiť.

  • kvalitné spracovanie
  • dostatočný výkon
  • malý objem zberného koša
  • chýba prevzdušňovacie valec
  • nedostatočný návod
Zistiť cenu

WEIBANG WB 384 RC

Typbenzínový
Výkon3600 W
Kombinovanýnie
Pojazdnie
Sklopná rukoväťáno
Počet nožov na valci22
Vymeniteľné nožeáno
Šírka záberu38 cm
Maximálna hĺbka rezu12 mm
Počet náprav2
Objem zberného koša40 l
Hmotnosť46 kg

Weibang WB 384 RC je benzínový vertikutátor patriaci do kategórie drahších poloprofesionálnych až profesionálnych strojov. Vyniká robustným celokovovým telom a vynikajúcim výkonom 4taktního spaľovacieho motora. Hodí sa pre časté používanie a prerezávanie veľkých zatrávnených plôch okolo 1 500 m2. Jeho súčasťou ale nie je prevzdušňovací valec.

Kvalita spracovania je na špičkovej úrovni. Poteší liatinová prevodovka, ktorá vydrží i vysoké zaťaženie. Samozrejmosťou je uloženie v kvalitných ložiskách. Tento model má navyše valec osadený 22 voľne uloženými nožmi. Voľné uloženie pritom výrazne zvyšuje efektivitu práce.

Hoci sa jedná o ťažký stroj, vyššia hmotnosť má z hľadiska vertikutácia pozitívny efekt, pretože nože prenikajú rovnomerne hlboko aj na trávniku, ktorý nie je príliš rovný. Pri práci sa ale trochu zapotíte, tomuto stroju totiž chýba pojazd.

Nevýhodou je len malý objem zberného koša. 40 l je skutočne málo a kôš musíte vysypávať každú chvíľu. Vhodnejšie je preto kôš jednoducho vybrať a pracovať bez neho. Trávna plsť následne jednoducho zhrabať alebo pozbierate kosačkou.

WB 384 RC je výkonný pomocník s vynikajúcimi výsledkami. Hodí sa pre častejšie poloprofesionálne alebo profesionálne využitie. Pre bežného užívateľa so stredným alebo menším trávnikom ale nie je príliš vhodný, pretože ide o zbytočne výkonný a drahý stroj.

  • kvalitné spracovanie
  • vysoký výkon
  • aj pre nerovný terén
  • vynikajúce výsledky
  • vysoká obstarávacia cena
  • malý objem zberného koša
  • chýba prevzdušňovacie valec
Zistiť cenu

FISKARS 135513 Quickfit

Typručné
Výkon-
Kombinovanýnie
Pojazd-
Sklopná rukoväťnie
Počet nožov na valci-
Vymeniteľné nože-
Šírka záberu36,5 cm
Maximálna hĺbka rezu-
Počet náprav-
Objem zberného koša-
Hmotnosť0,95 kg

Ručné vertikutačné hrable Fiskars 135513 Quickfit sú určené pre vyhrabávanie machu a trávnej plsti, ktorá vzniká usadzovaním zvyškov pokosenej trávy, opadaného lístia a pod. Výhodou tohto produktu je systém QuickFit, vďaka ktorému je možné na jedinú násadu pripevniť rôzne záhradné náradie. Pri zakúpení tohto produktu však získate len hrable, násadu je nutné dokúpiť zvlášť.

Spracovanie týchto hrablí je dostatočne masívne. Nehodí sa ale pre použitie v kamenitej pôde, kde môže dochádzať k uvoľňovaniu hrotov. V nerovnom teréne o malé rozlohe a pre horšie prístupné miesta sú však ideálnym pomocníkom. Najviac sa osvedčili pri vyhrabávanie machu. Počítajte ale s vyššou hmotnosťou, ktorá sa prejaví najmä pri dlhotrvajúcej práci. Na druhú stranu vďaka vyššej váhe na hrable nemusíte toľko tlačiť. Napriek tomu je práca s nimi pomerne namáhavá a pre väčšie plochy sa nehodí.

Problematický sa ukázal byť tiež sklon hrotov (presnejšie uhol, ktorý zvierajú hroty a násada). Ak hrable držíte prvýkrát v ruke, môže vám robiť ich ovládanie problém (predovšetkým, ak ste vyššie postavy). Ako najvhodnejší sa totiž javí sklon násady, ktorý je v podstate rovnobežný s trávnikom, čo je ale pri práci neuskutočniteľné. Postupne je ale možné prísť aspoň čiastočne na to, ako nástroj uchopiť tak, aby bolo jeho používanie efektívne.

Model 135513 Quickfit je vhodným doplnkom motorového vertikutátora, vďaka ktorému sa dostanete aj do horšie prístupných miest. Pre rozsiahle plochy sa ale nehodia.

  • nízka obstarávacia cena
  • systém QuickFit
  • vyššia hmotnosť
  • uhol zvierajúci hroty a násada
  • násada nie je súčasťou balenia
Zistiť cenu

Prečo pravidelne prerezávať a prevzdušňovať trávnik

Podobne ako pravidelné kosenie a zavlažovanie vyžaduje každý trávnik aj prerezávanie a prevzdušňovanie. Pôda sa totiž postupom času stláča (čo umocňuje napríklad časté chodenie), kvôli čomu vzniká ideálne prostredie pre rast machov, rias, húb a plesní, trávne korene navyše nemajú dostatok kyslíka a horšie rastú.

Súčasťou prerezávanie a prevzdušňovanie je preto tiež odstránenie starých zvyškov uschnuté, pokosenej a ošľapané trávy, drnov alebo machu. Vertikutácia totiž obvykle zahŕňa ako prerezanie vrchnej časti pôdy, tak jej prečesanie. Vďaka týmto postupom pôdu nielen prevzdušníte, ale získa aj potrebný prísun vlahy, živín a slnečného svitu. Prerezaním drnov navyše uvoľníte miesto pre rast nových trávnych stebiel a zároveň zabránite rastu (najmä dvojklíčnolistových) burín.

Ak preto zanedbávate vertikutáciu trávnika, hoci o neho inak staráte, nikdy nedocielite krásneho, hustého, zdravého a sýto zeleného koberca.

Rozdiel medzi vertikutátorom a prevzdušňovačom

Vertikutátor aj prevzdušňovač sú na prvý pohľad veľmi podobné stroje a často sa voľne zamieňajú (dokonca aj samotnými predajcami). Hoci sú obaja určené pre odstránenie starej plsti a machu, vertikutátor zasahuje pomocou úzkych kovových nožov hlbšie do pôdy (približne 2-3 mm), čím ju našuchorí a lepšie prevzdušní. Naopak prevzdušňovače nezasahujú hlboko do hliny, ale pomocou oceľových pazúrikov zbierajú vrchnú vrstvu (plsť, lístia a mach). Preto sú k trávniku šetrnejšie, vďaka čomu môžete prevzdušňovanie robiť častejšie (spravidla po každom treťom kosenia).

V súčasnej dobe ale trh ponúka aj univerzálne kombinované stroje, ktoré disponujú ako valcom s vertikutačnými nožmi, tak valcom s oceľovými pazúriky (alebo pružinkami). Podľa potreby potom stačí len vymeniť jednotlivé valce. Nemýľte si však túto záhradnú techniku ​​s kultivátormi a rotovátory. Tie slúžia tiež k prevzdušnenie zeminy, ale najmä tej na poli. Viac sme sa o nich rozpísali tu.

Rozdelenie podľa typu pohonu

Pri výbere vhodného vertikutátora sa rozhodujte predovšetkým podľa veľkosti plochy, ktorú budete čistiť a prevzdušňovať. Na menšie trávniky postačí jednoduchšie ručné, akumulátorové alebo elektrické stroje, s ktorými sa dostanete aj do horšie prístupných miest. Na veľké plochy sú vhodnejšie vysoko výkonné modely so spaľovacím motorom.

Vertikutátory (prípadne prevzdušňovače) delíme na niekoľko základných typov:

  • ručné,
  • akumulátorové,
  • elektrické,
  • benzínové,
  • ťahané.

Ručné

Najjednoduchšie a najlacnejšie vertikutátory (presnejšie ručné vertikutačné hrable) sa podobajú záhradným hrábím, s tým rozdielom, že sú na konci opatrené nožmi a niekedy tiež kolieskami. Ručné (alebo mechanické) vertikutátory a prevzdušňovače ale môžu vyzerať aj ako menšie záhradné kosačky. Všetky tieto modely sú ale vhodné len pre trávniky malých rozmerov (okolo 150 m2) a zle prístupné miesta (pod kríkmi, okolo plotu, v rohoch a pod.). Na dosiahnutie požadovaného efektu, je však potrebné vyvinúť väčšiu fyzickú silu. Úprava trávnika týmto spôsobom je preto náročnejšie než u ostatných typov.

Akumulátorové

Aku vertikutátorov je na trhu najmenej. Určené sú pre menšie a stredne veľké plochy (zhruba do 600 m2). Medzi ich výhody patrí vynikajúca mobilita a jednoduchá obsluha, nemusíte sa totiž starať ani o elektrickú prívodnú šnúru ani o plnení palivom. Na druhú stranu je potrebné myslieť na dobíjanie. Často tiež nie sú tieto stroje dodávané vrátane batérie ani nabíjačky, ktoré je potrebné dokúpiť zvlášť.

Elektrické

Elektrické vertikutátory a prevzdušňovače využívajú elektromotor. Pre skutočne malé plochy (150 m2) sú vhodné najmenšie modely s jednou nápravou a výkonom približne 1 000 W. Pre stredne veľké zatrávnené plochy (od 150 do 800 m2) sa hodia klasické elektrické stroje. Výkon týchto modelov by sa mal pohybovať okolo 1 300-1 800 W.

Elektrické stroje sú pomerne tiché a výrazne ľahké (do maximálne 15 kg). Nie je potrebné dopĺňať benzín alebo dobíjať batériu, jednoducho ich zapojíte do obyčajnej elektrickej zásuvky. Sú teda takmer bezúdržbové. Prívodná šnúra je však obvykle krátka, a musíte preto zaobstarať predlžovačku.

Benzínové

Vertikutátory so spaľovacím motorom vynikajú vysokým výkonom a hodí sa pre plochy nad 800 m2. Väčšinou sú poháňané štvortaktným benzínovým motorom s výkonom od 1 800 W, čo zodpovedá približne 2,4 HP (koňom). Tieto stoji sú drahšie, ťažšie (okolo 30 kg), vybavené veľkými kolesami s guličkovými ložiskami a robustnou konštrukciou. Zvyčajne si poradí aj v členitom teréne, na stvrdnutých alebo suchých trávnikoch a nelimitujú vás pri práci prívodným káblom. Bývajú ale náročnejšie na údržbu.

Ťahané

Sú úplne špecifickou kategóriou strojov, ktoré sa pripevňujú za záhradné traktory, malotraktory alebo štvorkolky. Tieto vertikutátory môžu byť buď motorové (najčastejšie so spaľovacím motorom) alebo sa iba pripevní k ťažnému stroju a sú ním ťahané. Určené sú pre prerezanie a prevzdušnenie veľkých zatrávnených plôch, odstraňujú mach, nálety, burinu a trávne plsť. Ich typickým rysom je veľká šírka záberu (spravidla okolo 100 cm).

Dôležité parametre

Aby vertikutátor (prípadne prevzdušňovač) vyhovoval vašim požiadavkám, odporúčame sa pri výbere zamerať najmä na tieto parametre:

  • výkon,
  • typ valca,
  • počet nožov,
  • šírka záberu,
  • hĺbka rezu,
  • počet náprav,
  • objem zberného koša,
  • materiál a kvalita spracovania,
  • skladnosť,
  • bezpečnostné prvky.

Výkon

Najnižšia výkon (zvyčajne okolo 1 500 W) majú stroje s elektromotorom určené pre trávniky do približne 800 m2. Vyšší výkon u nich nie je potreba, pretože pre danú plochu nízky výkon plne dostačuje. Ak elektrický model bude mať vyšší výkon (napr. 1 800 W), práca s ním bude len rýchlejší.

Benzínové modely sú pochopiteľne výrazne výkonnejšie (od 1 800 W vyššie), vhodné sú preto pre veľké zatrávnené plochy a členitý terén. Platí však, že čím výkonnejší stroj je, tým je tiež ťažšie. Bežnou súčasťou modelov s viac ako 2 000 W by preto mal byť pojazd (podobne ako je tomu u vysoko výkonných kosačiek na trávu). Benzínové vertikutátory s motorovým pojazdom sa totiž pohybujú vlastnou silou, pričom obsluha iba riadi smer, ktorým idú. Výrazne tak uľahčujú prácu najmä v členitom teréne a na plochách s miernym sklonom.

Výkon pri benzínových vertikutátorov pritom môže byť uvedený nielen vo wattoch alebo kilowattoch, ale aj v koňoch (HP). Jeden kilowatt sa pritom rovná 1,36 koní.

Ak si nie ste istí, ako výkonný stroj využijete, vyberajte radšej ten s o niečo výkonnejším motorom. Rezerva je vždy lepšia ako preťažovania. Preťažovanie totiž výrazne skracuje životnosť celého stroja. Pokiaľ ale z nejakého dôvodu zakúpite menej výkonný stroj, nechajte ho aspoň častejšie odpočívať a trávnik si rozdeľte do viacerých úsekov, ktoré prerežete postupne s odstupom niekoľkých hodín alebo v rámci niekoľkých dní.

Typ valca

O typu valca sme sa už zmieňovali pri základnom rozdelení na vertikutátory a prevzdušňovače. Prvý typ stroja je vybavený len vertikutačným valcom, ktorý je osadený nožmi zarývajícími sa hlbšie do pôdy, vďaka čomu ju prerežú a zároveň vyčistí trávnik od machu a trávnej plsti. Vertikutačný valec je preto vhodný ako pre hĺbkové prevzdušnenie, tak pre dočistenie. Táto úprava trávnika by sa však mala vykonávať iba dvakrát do roka.

Naopak prevzdušňovacie valec disponuje oceľovými alebo plastovými drôty (prípadne pružinkami), ktoré iba zbavujú trávnik machov a trávnej plsti. Tento valec nezasahuje do hĺbky, preto je prevzdušňovanie možné vykonávať častejšie (približne po každom treťom kosenie).

Veľmi často sa možno ale stretnúť tiež s kombinovanými strojmi, ktoré majú v základnej výbave ako vertikutačný valec s nožmi, tak prevzdušňovací valec s drôtmi. Jednoduchú výmenou valca tak môžete trávnik prerezať, a následne dočistiť pomocou prevzdušňovacieho valca.

Počet nožov

Čo sa týka počtu nožov, ktorými je osadený vertikutačný valec, platí, že čím viac ich je, tým kvalitnejších výsledkov je pri prerezávaní dosiahnuté. S viac nožmi navyše nemusíte trávnik prevzdušňovať pozdĺžne a priečne, ale stačí len jeden smer. Možno tiež povedať, že čím viac nožov, tým kvalitnejší stroj. Pri lacných modeloch väčšinou nájdete menej nožov, a vertikutácii tak musíte vykonať aspoň v dvoch smeroch (pozdĺžne a priečne).

Okrem počtu sa zaujímajte aj o kvalitu nožov. Aj v tomto prípade platí, že čím kvalitnejšie stroj pred sebou máte, tým ostrejšími a odolnejšími nožmi bude disponovať. Bohužiaľ ani tak nezabránite ich postupnému otupenie. Oplatí sa preto staviť na model, u ktorého je sú náhradné nože ľahko dostupné, podobne ako servis a ďalšie náhradné diely. U niektorých lacnejších modelov nie je možné nože vymeniť samostatne, a je preto nutné vymeniť celý valec, čo vás ale vyjde podstatne drahšie.

Šírka záberu

Okrem počtu nožov si všímajte tiež šírky záberu (zvyčajne od 27 do 45 cm). Samozrejme platí, že čím je šírka záberu väčšia, tým väčšiu plochu trávnika naraz prerežete, s takým strojom sa ale zle manipuluje a dostáva do ťažšie prístupných miest.

Šírka záberu súvisí s celkovou výkonnosťou motora. Menej výkonné stroje určené pre menšie zatrávnenej plochy majú šírku záberu spravidla od 27 do 35 cm. Kdežto výkonnejšie modely so silným motorom si môžu dovoliť šírku záberu 35-45 cm (výnimočne až 70 cm). Ťahané vertikutátory však mávajú bežne šírku záberu okolo 100 cm.

Hĺbka rezu

Pri každom vertikutátore je veľmi dôležitá aj hĺbka rezu (niekedy pracovná hĺbka). Hĺbku rezu je možné nastaviť u lacnejších modelov pomocou úpravy výšky kolies, u drahších modelov sa hĺbka reguluje páčkou, vďaka ktorej znížite alebo zvýšite priamo vertikutačný valec.

V oboch prípadoch je nastavenie buď plynulé alebo v vopred daných stupňoch (zvyčajne štyroch až piatich). Plynulé nastavovanie je citlivejšia a možno vďaka nemu ľahko upravovať výšku aj v rámci postupného opotrebenia nožov alebo drôtov (pružiniek). Navyše platí, že čím jemnejšie je možné regulovať hĺbku rezu, tým menšia je pravdepodobnosť poškodenia trávnika. Naopak stupňovité nastavenie je ľahšie na obsluhu. Napríklad ak zistíte, že vám vyhovuje stupeň tri, a zakaždým ho potom rovno nastavíte.

Myslite tiež na to, že pri nevhodnom nastavení hĺbky rezu môže dôjsť ku zbytočne hlbokému rozrezanie pôdy, čím dôjde k zničeniu trávnika. Zároveň sa môže stať, že motor nezvládne požiadavky na výkon príliš nízko umiestnených nožov (ktoré sa zakusujú hlboko do pôdy), a dôjde tak k jeho spáleniu.

Počet náprav

Počet náprav daného stroja súvisí s jeho veľkosťou, hmotnosťou, a teda i výkonom. Ľahké stroje (obvykle ručné, akumulátorové a niektoré elektrické) majú iba jednu nápravu. Naopak výkonnejšie modely s elektrickým a spaľovacím motorom sú vybavené dvoma nápravami.

Objem zberného koša

Väčšina vertikutátorov aj prevzdušňovačov je vybavená odnímateľným zberným košom, do ktorého je počas používania zhromažďovaná trávna plsť, mach a ďalšie trávny odpad. Objem týchto nádob sa väčšinou pohybuje od 30 do 55 litrov. S menšími košíky sa síce lepšie manipuluje, budete ich ale musieť častejšie vysypávať. Väčšie zberné nádoby sú typické pre výkonnejšie modely. Majte pritom na pamäti, že trávna plsť a ďalšie odpad je objemnejší ako pokosená tráva. Časté vysypávanie zberného koša je ale bohužiaľ problémom väčšiny (i drahších) modelov.

Ak budete chcieť, môžete pracovať aj bez zberného koša a všetok odpad z trávnika následne pozbierať kosačkou alebo zhrabať ručne hrabľami.

Pozor ale dávajte pri výbere lacnejších strojov. V ich základnom príslušenstve totiž práve zberný kôš byť nemusí, čo práve znižuje ich obstarávaciu cenu.

Materiál a kvalita spracovania

Podobne ako u iných parametrov, i materiál a s ním súvisiace kvalita spracovania závisí predovšetkým na obstarávacej cene stroja. Zvyčajne preto platí, že čím viac zaplatíte, tým kvalitnejšie vertikutátor alebo prevzdušňovač získate.

Lacnejšie modely sú vyrobené z pomerne krehkého plastu, drahšie zo špeciálnych tvrdených plastov a najdrahšie sa pýši celokovovým šasi. Konštrukcia by mala byť robustná, pevná, stabilná a dobre vyvážená, aby bola práca čo najľahšie. Dôležitá je tiež dostatočná šírka vyhadzovacieho otvoru, čo pomáha predchádzať jeho zanášanie.

Samozrejmosťou by mala byť aj dobrá ergonómia. V ideálnom prípade vyberajte modely s výškovo nastaviteľnou rukoväťou s mäkčenou úpravou. Okrem uvedeného sú praktické veľké kolesá, ktorá výrazne uľahčujú ovládanie stroja. Odporúčame dať prednosť uloženie rotačných častí stroja (najmä hriadeľa) do guľôčkových ložísk (tzv. valivé uloženie) a nie klzných puzdier alebo iných náhrad (čo je typické pre lacnejšie modely).

Ak si nie ste lacným prístrojom alebo neznámu značkou istí, odporúčam obetovať trochu času a prístroj si zájsť vyskúšať do fyzickej predajne. Stačí sa za neho len postaviť a skúsiť si manipuláciu s ním. Keď sa mäkké madlo krúti a na prvý pohľad vidíte len tie najlacnejšie plasty, tak spozornite. Dôležitým ukazovateľom je aj to ako sa nastavuje hĺbka vertikutácie. Ideálom je plynulá regulácia. Horšie potom stupňovité nastavenie pracovnej polohy. Stroj, ktorý vie len dve alebo tri polohy rozhodne nebude tým pravým pomocníkom na záhradu.

Skladnosť

Hoci skladnosť nepatrí medzi najdôležitejšie parametre, hrá tiež svoju rolu. Myslite totiž na to, že vertikutátor použijete iba dvakrát do roka a zvyšný čas zostane uskladnený v kôlni, garáži alebo v pivnici. Ak navyše nemáte dostatok miesta, môže vám jeho prítomnosť poriadne skomplikovať uloženie ďalších vecí.

Z tohto hľadiska sú najpraktickejšie stroje, ktoré možno demontovať alebo aspoň čiastočne zložiť (napr. modely so sklopnou rukoväťou).

Bezpečnostné prvky

Okrem už spomínaného, musí byť vertikutátor bezpečný. Vždy si preto zistite, či je daný model vybavený bezpečnostnou brzdou nožov alebo motora.

Ako správne a kedy použiť vertikutátor

Ak už máte jasno v tom, aký typ si zaobstaráte, bude sa vám určite hodiť niekoľko základných pravidiel, ktorými by ste sa pri práci s ním mali riadiť, aby ste dosiahli dokonalého výsledku. Nižšie nájdete niekoľko základných rád, ktoré by ste nikdy nemali zabudnúť:

  1. Prevzdušňovať trávnik nemusíte často, bohato postačí dopriať mu túto procedúru dvakrát do roka. Ideálne na jar predtým než tráva začne rásť (tj. na prelome marca a apríla) a na jeseň pred zazimovaním záhrady (ideálne v septembri). Ovšem ak o trávnik staráte pravidelne, stačí vykonať vertikutáciu iba jedenkrát do roka, a to na jar.
  2. Asi dva týždne pred vykonaním vertikulácie trávnik pohnojte.
  3. Prerezanie trávnika nerobte tesne po daždi ani ak je pôda príliš suchá. Ideálne je obdobie tri alebo štyri dni po daždi.
  4. Nikdy nevertikujte čerstvo založený trávnik, mohlo by dôjsť k vrezané doteraz nezakorenených trávnych koreňov. Minimálny vek trávnika je 2-3 roky od jeho založenia.
  5. Pred vertikutáciou posekajte trávnik kosačkou na výšku približne 2-4 cm.
  6. Hĺbku rezu nastavte približne na 2-3 mm (pre udržiavaný trávnik) alebo na 5 mm (pre zanedbaný trávnik). Záber nožov ale nesmie byť príliš hlboký, mohlo by dôjsť k poškodeniu trávnika alebo spáleniu motora. Správne nastavený stroj nezanecháva hlboké brázdy a neposúva sa sám (musíte ho tlačiť). Ak sa nože zakusujú hlboko do mačiny a posúvajú tak stroj dopredu (nemusíte ho tlačiť), okamžite znížte hĺbku rezu.
  7. V prípade veľmi zanedbaných a neudržiavaných trávnikov pri vertikutácii nepoužívajte zberný kôš (museli by ste ho stále vynášať).
  8. Stroj posúvajte rovnakým tempom po celej ploche trávnika. Ak vlastníte stroj s veľkým množstvom nožov (nad 20) alebo trávnik pravidelne udržiavate, postačí vykonať prerezanie iba v jednom smere. V prípade, že je váš model vybavený nižším počtom nožov alebo je trávnik zanedbaný, vykonajte vertikutácii v pozdĺžnom aj priečnom smere.
  9. Ak vlastníte len vertikutačný stroj, vykonajte po dokončení prerezávaní aj dočistenie trávnika, nože nastavte tesne nad povrch trávnika a plochu opäť so strojom poprechádzajte, čím ju vyčistíte od trávnej plsti, machu a ďalšieho trávneho odpadu. Ak vlastníte kombinovaný stroj, po prerezaní vymeňte vertikutačný valec za prevzdušňovací a dočistite s ním plochu. V prípade dlho neudržiavaných a zanedbaných trávnika doporučujeme plochu dočistiť pomocou kosačky alebo trávnu plsť zhrabať ručne hrabľami.
  10. Pokiaľ po vertikutácii objavíte na trávniku holé miesta, dosejte je trávnymi semenami. Tesne po prerezaní je na dosiatie najvhodnejší čas.
  11. Po vertikutácii je tiež najlepší čas na výdatnú zálievku a prihnojenie. Na jar a na jeseň použite rozdielna hnojivá.
    Počítajte s tým, že ihneď po vyčistení bude trávnik vyzerať dosť nepekne. Neľakajte sa, po dvoch až troch týždňoch ho nespoznáte.
  12. Ak vlastníte skutočne zanedbaný trávnik, môžete jarnú vertikutácii výnimočne vykonať dvakrát po sebe, a to približne v rozstupe dvoch týždňov.

Cenové relácie

Aj obstarávacia cena samozrejme patrí medzi dôležité kritériá pri výbere vertikutátora. U týchto záhradných pomocníkov je pritom výrazne viazaná na výkon (typ motora) aj kvalitu spracovania. Najlacnejšie sú ručné, nasledujú je elektrické a najdrahšie a zároveň najvýkonnejšie sú stroje benzínové.

Pre ľahšiu orientáciu sme vyčlenili niekoľko základných cenových kategórií:

  • do 200 €,
  • od 200 do 400 €,
  • od 400 do 1 000 €,
  • nad 1 000 do 2 000 €,
  • nad 2 000 €.

Lacné vertikutátory a prevzdušňovače

Najlacnejšie kúpite už do 50 €, bez výnimky sa ale jedná iba o ručne (manuálne) zariadenia, najčastejšie vertikutačné hrable. Za stroje s elektromotorom alebo akumulátorovým pohonom si budete musieť priplatiť. Tieto stroje sú vhodné pre starostlivosť o trávniky s malou rozlohou do 800 m2 (napr. za alebo pred domom), nemajú príliš vysoký výkon ani šírku záberu.

Bežné vertikutátory a prevzdušňovače

Do 400 € zaobstaráte pomerne kvalitné elektrické, ale aj benzínové stroje, ktoré sa hodia aj pre väčšie zatrávnenej plochy (okolo 1 200 m2). Jedná sa o kategóriu, v ktorej si vyberie väčšina bežných užívateľov. Kvalita týchto strojov sa ale môže výrazne líšiť, všeobecne ale majú vyšší výkon (1 800 W), šírke záberu (obvykle do 40 cm) a kvalitnejšie konštrukčné spracovanie. Ideálne sú pre rovné a udržiavané plochy.

Kvalitné vertikutátory a prevzdušňovače

Ak investujete medzi do 1 000 €, získate skutočne kvalitný benzínový stroj s vysokým výkonom okolo 2 400 W, vhodný pre veľké zatrávnené plochy (1 500 m2) aj mierne členitý terén. Samozrejmosťou je osadenie valca väčším počtom nožov (do 36), šírka záberu okolo 40 cm a hĺbka rezu až 15 mm. Tieto modely sú vhodné aj pre obnovu neudržiavaných a zanedbaných trávnikov.

Vysoko kvalitné vertikutátory a prevzdušňovače

V cenovej relácii nad 1 000 € nájdete vysoko kvalitné a výkonné poloprofesionálne benzínové vertikutátory a prevzdušňovače, ktoré sú určené pre veľké plochy (do 1 800 m2). Tieto stroje sú však pre bežné využitie zbytočne výkonné.

Profesionálne vertikutátory a prevzdušňovače

Top kategórie je určená naj vertikutátorom pre profesionálne využitie. Do tejto skupiny spadajú tiež špecializované stroje (napr. za traktor) vhodné pre úpravu rozsiahlych zatrávnených plôch (nad 1 800 m2), samozrejmosťou je vysoko kvalitná konštrukcia, vysoký výkon a šírka záberu aj napriek 100 cm.

Tipy na záver

  1. Pri práci dávajte pozor na kamene v trávniku alebo betónové okraje. Nože sa môžu veľmi ľahko otupiť alebo zlomiť.
  2. Ak vlastníte ľahký a menej výkonný elektrický vertikutátor, prerezanie stvrdnutej a zanedbané pôdy bude ťažké. Prácu si môžete výrazne uľahčiť tak, že na stroj položíte menšie vrece s pieskom alebo napríklad vrece záhradného substrátu, ktorý ho zaťaží. Práca vám potom pôjde oveľa lepšie.
  3. Okrem vertikutátorov sa môžete stretnúť aj s tzv. vertikulátory. Pokiaľ vám ale predajca bude ponúkať vertikulátor miesto vertikutátora, spozornite. Môže to totiž okrem iného znamenať, že danému sortimentu nerozumie. Vertikulátor je výsledkom ľudovej slovesnosti a skomolením ozajstného názvu.
  4. Pri výbere toho najlepšieho elektrického alebo benzínového vertikulátora vám môžu pomôcť tiež užívateľské recenzie, rebríčky najpredávanejších modelov, ale môže sa vyplatiť vyberať aj medzi víťazmi nezávislých spotrebiteľských testov (napr. DTest).
  5. Pokiaľ zháňate kvalitný vertikutátor lacno, môžete sa poobzerať v bazároch, prípadne výpredajoch. V niektorých prípadoch pre vás ale môže byť najvýhodnejšie, keď si ho jednoducho požičiate v niektorej z požičovní záhradnej techniky.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo