Ako vybrať vibračnú plošinu

Vibračná plošina je horúcim trendom fitness centier, pretože sľubuje, že s minimálnym úsilím zhodíte nadbytočné kilá. Rovno vám prezradíme, že na zázraky môžeme zabudnúť. Svoj zmysel však mať môže. Ľudia čoraz častejšie uvažujú o ich obstaranie i domov, ale málokto vie, podľa akých parametrov najlepšie vibračnú plošinu vybrať. V nasledujúcom článku sa zameriame na typy vibrácií, princíp fungovania aj cviky na vibračnej plošine tak, aby bolo jej používanie účinné.

Recenzie vibračných plošín

Do testu vibračných plošín sme zahrnuli výrobky vhodné predovšetkým pre cvičenie doma. Nájdete medzi nimi ako modely s madlami, ktoré sú ťažšie, tak ľahké modely bez madiel. Najväčšie odlišnosťou sú predovšetkým typy vibrácií. Ktoré plošina z nášho testu vyšla najlepšie?

inSPORTline Rexabelt

Typpás
Výkon motora80 W
Max. frekvencia vibrácií25 Hz
Max. amplitúdaneuvedené
Stupne nastavenia vibrácií4
Rozmery dosky v cm80 x 40
Celkové rozmery v cm80 x 48 x 123
Hmotnosť18,6 kg
Nosnosť100 kg
Diaľkový ovládačnie
Displejáno
TriedaHC

Vibromasážny stroj inSPORTline Rexabelt je predovšetkým masážnym prístrojom vhodným pre celkové spevnenie tela a elimináciu celulitídy. Po konzultácii s lekárom je možné ho využívať ako pomôcku pri reumatizme a iných ochorení kostí a kĺbov. Pomáha aj pri bolestiach chrbta, stuhnutosti kĺbov a svalov a tiež zlepšuje krvný obeh.

Prístroj sa od ostatných plošín odlišuje predovšetkým tým, že k vibrovaniu nedochádza pomocou podložky, ale pomocou pásov. Tých v balení dostanete hneď 5. Na výber máte z pásu proti celulitíde, pásu pre masáž bokov, stehien a zadku, pásu pre relaxačnú masáž a tvarovanie horných končatín, dvojitého pásu pre uvoľnenie chrbta a hrudníka a pásu s 1 000 masážnymi bodmi pre hĺbkovú drenážnu masáž.

Z hľadiska parametrov sa jedná o stroj prvej kategórie pre domáce použitie, od ktorého nemôžete čakať zázraky. Má najslabší výkon motora, ktorý činí iba 80 W, čo je vhodné tak maximálne pre masáž a „uspokojenie zlého svedomia“ z toho, že pre svoje telo robíte málo. Nosnosť je len do 100 kg, čo tiež nie je veľa. Nastavenie vibrácií je možné vykonávať iba v 4 stupňoch. Pre porovnanie najlepšie stroje disponujú až 60 stupňami nastavenia. Frekvencia vibrácií 12-25 Hz odkazuje tiež skôr k menej efektívnemu cvičenia. Pri vibrovania dochádza k povoľovanie skrutky, ktorým sa reguluje výška nastavenie pásu. Tých je celkom 5. Podľa DIN EN 957 sa jedná o zariadenie určené len pre domáce použitie s odchýlkou ​​merania presahuje 10%.

Na druhú stranu musíme pochváliť veľkú plošinu a pomerne tichý chod. Menej zdatní kutilovia iste ocenia jednoduché zloženie prístroja.

  • jednoduché zostavenie
  • obstarávacia cena
  • 5 pásov
  • 5 úrovní nastavenia výšky
  • tichý chod
  • veľký rozmer plošiny
  • malý výkon motora
  • nízky počet nastavenia vibrácií
  • nízka frekvencia vibrácií
  • vhodný len pre masáže
Zistiť cenu

HMS SVP15 SKY

Typplošina bez madiel
Výkon motora440 W
Max. frekvencia vibrácií35 Hz
Max. amplitúda11 mm
Stupne nastavenia vibrácií60
Rozmery dosky v cm80 x 48 x 18
Celkové rozmery v cm80 x 48 x 18
Hmotnosť18 kg
Nosnosť120 kg
Diaľkový ovládačáno
Displejáno
TriedaHB

Vibračná podložka HMS SVP15 SKY 7D nedisponuje vysokým rámom pre ruky. Rám je nahradený dvoma povrázky, ktoré môžeme pripodobniť švihadlo. Vďaka nim bude cvičenie na podložke viac efektívne. Podložka sa hodí iba pre domáce použitie a odchýlka merania sa pohybuje medzi 5 až 10%. Na LCD displeji môžete kontrolovať všetky nastavenia a tiež napríklad počet spálených kalórií.

Plošina disponuje 3 motory s výkonom 440 W, čo je slušné číslo, ktoré vám zaručia skutočne dobré výsledky cvičenia. Model disponuje tromi pohyby: oscilačným, vertikálnym a lineárnym. Pohyby je možné kombinovať do siedmich variant.

Plošina je efektívna pri tvarovaní postavy, do určitého percenta spaľuje tuky (ale nenahradí zdravú stravu a pohyb) a tiež vďaka nej zregenerujete unavené svalstvo. Používaní tohto výrobku pozitívne pôsobí na oblasť zadku a brucha, zamedzuje zadržiavanie vody, povzbudzuje krvný a lymfatický systém. Odstraňuje celulitídu.

Plošina disponuje 10 prednastavitelnými programy a má funkciu pre vyrovnanie nerovností. Vďaka 3 úrovniam intenzity sa môžete rozhodnúť, či chcete, aby stroj simuloval chôdzu, beh alebo šprint. Výsledky budú samozrejme efektívnejšie, ak k vibráciám pridáte cviky.

Ovládanie je možné pomocou integrovaného displeja alebo diaľkového ovládača, ktorý si ľahko pripnete na zápästie. Nosnosť plošiny je 120 kg a hmotnosť okolo 18 kg, obidve čísla sú dostačujúce. Pozitívnych je 60 úrovní rýchlosti vibrácií s amplitúdou 11 mm, vďaka ktorým si môžete cvičenie nastaviť presne na mieru vašim potrebám. Nevýhodou je snáď len vysoká obstarávacia cena.

  • rýchlosti
  • nosnosť
  • prednastaviteľné programy
  • diaľkové ovládanie
  • 3 typy vibrácií
  • vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

VibroGym inSPORTline Charles

Typplošina s madlom
Výkon motora500 W
Max. frekvencia vibrácií40 Hz
Max. amplitúda10 mm
Stupne nastavenia vibrácií60
Rozmery dosky v cm70 x 50
Celkové rozmery v cm75 x 76 x 141
Hmotnosť36 kg
Nosnosť120 kg
Diaľkový ovládačnie
Displejáno
TriedaSC

Vibromasážny prístroj VibroGym inSPORTline Charles je klasifikovaný triedou SC, čo umožňuje jeho použitie nielen doma, ale aj v poloprofesionálnych priestoroch. Trieda presnosti merania je však C, čo je najhoršia možná trieda, takže je potrebné pri meraní počítať s odchýlkou ​​10% a viac.

Prístroj by sme odporučili všade tam, kde sa na ňom budú striedať maximálne 2 osoby. Hodí sa pre redukciu tuku, sformovanie postavy, bojuje proti celulitíde, napomáha telu pri zotavovaní po veľkej fyzickej námahe, zlepšuje krvný obeh a podobne. Pri reumatizmus a ochorení kostí a kĺbov sa jeho použitie odporúča až po konzultácii s lekárom.

Prístroj poteší 3D vibráciami, teda 3 typy vibrácií (špirálové, vertikálne a kombinácia) a výkonom motorov. Celkom má výrobok 2 motory, z toho ten pre vertikálne vibrácie disponuje výkonom 500 W a ten pre 3D vibrácie 300 W. Amplitúda vibrácií je stredná a dosahuje hodnoty 10 mm, pri kombinácii so 60 rýchlosťami nastavenia vibrácií si cvičenie môžete upraviť na mieru svojich potrieb.

Iste poteší 4 programy, z čoho 3 sú prednastavené. Vzhľadom k obstarávacej cene sa však dajú zohnať aj prístroje s viacerými programami. Na LCD displeji sa zobrazuje čas, rýchlosť a program. Komputer bohužiaľ nezobrazuje spálené kalórie a jeho ovládanie je možné len na displeji alebo na spodnú konzolu. Diaľkový ovládač model nemá. Je však vybavený dvoma gumovými šnúrkami pre zefektívnenie cvičenie.

Prístroje nie je úplne najvhodnejší do panelákov, pretože pri nastavení na najvyššiu mieru intenzity vibrácií rezonuje celú izbú. Rezonovanie čiastočne tlmí gumová podložka, ale bolo by lepšie si zaobstarať ešte inú tlmiace podložku. Zostavenie prístroja nie je úplne jednoduché a tiež návod na ovládanie je skôr nejasný. Pri intenzívnejšej prevádzke model rozlične škrípe a vydáva podivné zvuky. Za cenu, za ktorú sa prístroj predáva, by sme očakávali aspoň presnejšie meranie.

  • vyrovnanie nerovností
  • 60 rýchlostí
  • 3D vibrácie
  • prednastaviteľné programy
  • hlučný
  • nevhodný do panelákových bytov
  • vzhľadom k výbave pomerne drahý
  • zložití manuál aj návod k zloženiu
Zistiť cenu

VibroGym inSPORTline Lilly

Typplošina s madlom
Výkon motora300 W
Max. frekvencia vibrácií25 Hz
Max. amplitúda10 mm
Stupne nastavenia vibrácií20
Rozmery dosky v cm53 x 38
Celkové rozmery v cm67 x 55 x 121
Hmotnosť35 kg
Nosnosť120 kg
Diaľkový ovládačnie
Displejáno
TriedaHA

VibroGym inSPORTline Lilly vyšiel v našom hodnotení najlepšie. Je vhodný len pre domáce použitie, ale má najpresnejšie meranie hodnôt. Na komputeri sa zobrazuje program, čas, rýchlosť a telesný tuk.

Rovnako ako iné vibromasážne prístroje i tento sa hodí pre redukciu telesného tuku, spevnenie postavy, pre zlepšenie krvného objemu a bojuje aj proti celulitíde.

Vzhľadom k nízkej obstarávacej cene vás príjemne prekvapí 4 prednastavené programy, kolieska pre ľahkú manipuláciu aj systém pre vyrovnanie nerovností podlahy. Stroj má iba 1 motor a jeden typ vibrácií (vertikálne), ale výkon motora 300 W je pre domáce použitie dostačujúci. Vďaka zadania váhy, výšky, pohlavia a veku vám prístroj po uchopení držadiel dokáže zmerať telesný tuk, čo nie je štandardné funkcie u väčšiny nami testovaných výrobkov. K prístroju navyše dostanete prehľad vhodných cvikov.

Nosnosť výrobku je 120 kg, čo je dostačujúce a amplitúda dosahuje hodnoty 10 mm, čo je štandardný aj pre oveľa drahšie výrobky. Frekvencia vibrácií je 25 Hz, a to nie je málo a stupňov nastavenia vibrácií je 20. To síce nie je najviac, ale parameter úplne zodpovedá cenovej kategórii.

Vzhľadom k obstarávacej cene sa však musíte pripraviť na to, že skrutky v dolnej časti začnú skôr hrdzavieť a pred cvičením je potreba je utiahnuť, pretože sa kvôli vibrovania povoľujú. Výrobok nemá diaľkové ovládanie ani posilňovacie lanká.

  • obstarávacia cena
  • výbava
  • presnosť merania
  • nosnosť
  • prednastavené programy
  • počet rýchlostí
  • hrdzavejúce skrutky
  • iba jeden typ vibrácií
Zistiť cenu

Vibro Shaper

Typplošina bez madiel
Výkon motoraneuvedené
Max. frekvencia vibrácií13 Hz
Max. amplitúda8 mm
Stupne nastavenia vibrácií99
Rozmery dosky v cm58 x 34
Celkové rozmery v cm70 x 40 x 20
Hmotnosť12 kg
Nosnosť100 kg
Diaľkový ovládačáno
Displejáno
Triedaneuvedené

Vibro Shaper patrí do kategórie lacných výrobkov, takže toho od neho nemôžete príliš veľa očakávať. Ak sa rozhodujete, či si tento prístroj zaobstarať, nebude pre vás ľahké sa rozhodnúť, pretože výrobca nikde neuvádza výkon motora, ktorý je pri rozhodovaní skutočne dôležitý. Vzhľadom k tomu, že maximálna amplitúda je len 8 mm a frekvencia vibrácií len 13 Hz, jedná sa o menej účinný výrobok.

Doska disponuje iba oscilačnými vibráciami, ktoré využijete pri simulácii chôdze, joggingu a behu. Spoločne v balení dostanete diaľkové ovládanie, cvičiaci pásky a návod, ako na prístroji cvičiť. Na plošine môžete trénovať brušné svalstvo, ale aj svaly na rukách i nohách. Záleží len na tom, aké cviky budete vykonávať.

Plošina má 3 prednastavené programy, ale umožňuje až 99 stupňov nastavenia vibrácií, čím prevyšuje konkurenčné modely a cvičenia si môžete upraviť aj v manuálnom režime. Vzhľadom k tomu, že má plošina len jeden typ vibrácií, môžete si ich nastavenie aspoň riadne upraviť. Nosnosť modelu je iba 100 kg, čo je veľmi málo, a možno aj to sa podpisuje na nižšej obstarávacej cene.

Na komputeri je možné si ručne nastaviť dĺžku a intenzitu tréningu. Hmotnosť plošiny je iba 12 kg. Prenášať ju môžete buď ručne, alebo pomocou integrovaného kolieska. Spoločne s výrobkom obdržíte popis cvikov, diaľkový ovládač a gumové cvičebný pásky.

  • doplnky
  • úprava rýchlosti
  • 3 programy
  • obstarávacia cena
  • nízka amplitúda
  • nízka frekvencia vibrácií
  • pôsobí lacnejším prevedením
  • neuvedený výkon motora
Zistiť cenu

Čo je to vibračná plošina

Vibračná plošina je posilňovací prístroj vhodný aj pre domáce cvičenie rovnako ako eliptický trenažér, rotopéd alebo bežecký pás.

Prístroj funguje na princípe vibračné podložky. V kombinácii s cvičením dochádza k účinnejšiemu zapájaní svalstva, čo vedie k jeho spevnenie, precvičovanie a formovanie. Vibračná plošina sama o sebe nenahradí pohyb, ktorý vykonávate napríklad pri behu alebo chôdzi. Nejedná sa o zázračný prístroj, na ktorý si stačí stúpnuť, nič nerobiť a chudnúť. To by mohla všetka fitnescentra zavrieť! Redukcie hmotnosti dosiahnete jedine kombináciou pohybu a úpravy jedálnička. Používanie vibračnej plošiny je vhodné skôr pre formovanie a spevnenie postavy. Dobré ohlasy naň budete počuť od mamičiek po pôrode, ktorým sa vďaka prístroju celkovo spevní postava.

Na vibračné podložke môžete účinne precvičovať tieto svalové partie:

  • lýtka,
  • zadok,
  • brucho,
  • stehná,
  • ramená,
  • ruky.

Okrem toho môžete na prístroji i relaxovať vo vzpriamenom postoji s mierne pokrčenými kolenami. Všetko záleží na type vibrácií.

Vibračné plošiny vydávajú vibrácie s vysokou frekvenciou, ktoré stimulujú prirodzené a reflexné reakcie svalu na vibrácie. Svaly sa sťahujú až niekoľkokrát za sekundu, čím dochádza k zlepšeniu svalovej sily a flexibility. Cvičenie na vibračnej plošine môže mať podobu kardiovaskulárneho tréningu, silového tréningu, posilňovanie, zlepšovanie flexibility, ale vybrať si môžete aj odpočinkovú masáž.

Rôzne intenzity vibrácií majú na vaše telo rozdielny dopad:

  • nízka intenzita (rýchlosť) – používa sa pre masírovanie, uľavuje od bolesti, zvyšuje flexibilitu a zlepšuje krvný obeh,
  • stredná intenzita (rýchlosť) – pomáha pri tvarovaní svalov, stimuluje kosti a kĺby,
  • vysoká intenzita (rýchlosť) – zlepšuje kostnú hustotu, tvaruje svaly a zvyšuje vašu silu.

Prínosy cvičenia na vibračnej plošine

Cvičenie na vibračnej plošine je pre zdravie prínosné hneď z niekoľkých dôvodov:

  • zlepšuje krvný obeh,
  • zvyšuje svalovú silu a pružnosť,
  • pomáha spáliť kalórie,
  • zlepšuje rozsah pohybu,
  • zlepšuje držanie tela,
  • zmierňuje celulitídu,
  • zvyšuje hustotu kostného tkaniva,
  • znižuje svalovú bolestivosť.

Pre koho je vibračná plošina určená?

Účinky vibračnej plošiny zlepšujú poúrazové stavy a urýchľujú rehabilitáciu. Využíva sa teda pre tieto účely, ale aj pre pacientov s Parkinsonovou chorobou, pretože zlepšuje rovnováhu a stabilitu svalov, pre pacientov trpiacich roztrúsenou sklerózou, pre pacientov so svalovými poruchami alebo s artritídou. Jej najväčšou prednosťou je to, že posilňuje kosti a svaly bez toho, aby zaťažovala kĺby.

Plošinu môžu využívať aj staršie osoby, ktoré majú problémy s kĺbmi, ale nemôžu využiť iný typ cvičenia. Používaním prístroja dochádza u niektorých pacientov aj k zníženiu bolestivosti kĺbov a chrbtice. Vždy platí, že ideálna je konzultácia s lekárom, či fyzioterapeutom.

Pre koho vibračná plošina určená nie je?

Zdravé osoby by cvičenie na prístroji nemalo nijako ohrozovať. Existujú však skupiny ľudí, ktoré by sa tomuto športovania vyhnúť mali. Na vibračnej plošine by nemali cvičiť osoby s rôznymi kontraindikáciami. Patria medzi ne:

  • tehotné ženy,
  • osoby s hlbokou žilovou trombózou,
  • ľudia s kardiovaskulárnym ochorením,
  • osoby s nedávnymi ranami po operáciách,
  • ľudia s umelými kĺbmi,
  • ľudia s migrénami,
  • ženy s vnútromaternicovým telieskom,
  • ľudia s akútnou kýlou,
  • ľudia s bolesťami bedrovej chrbtice,
  • ľudia s ťažkou cukrovkou,
  • epileptici,
  • ľudia s akútnou fázou reumatoidnej artritídy,
  • ľudia s akútnymi zápalovými ochoreniami,
  • ľudia, ktorí majú problémy so sietnicou.

Podľa akých parametrov vybrať

Aby ste vedeli, ktorú vibračnú plošinu kúpiť, musíte vedieť, na ktoré parametre sa zamerať.

Typy vibrácií

Podľa typov vibrácií sa stroja delia do troch kategórií:

  • oscilačné stroje,
  • triplanar,
  • stroje s duálnym pohybom.

Oscilačná vibračná plošina

Patrí medzi najčastejšie používané a označujú sa ako stroje prvej úrovne. Zameriavajú sa na lymfatický systém a redukciu telesného tuku. Jedná sa o najjednoduchší stroje, ktoré sú vhodné pre cvičenie doma v pokoji a postojačky.

Zjednodušene môžeme povedať, že platforma stimuluje chôdzu. Pod plošinou je umiestnené stredové ramienko, vďaka ktorému sa plošina na jednom konci dvíha a na druhom klesá. Vďaka tomuto pohybu sa zapájajú bočné svaly stehien, svaly spodných chrbta a stabilizačné svaly.

Nastavenie rýchlosti sa udáva v Hz. Číslo vás informuje o tom, koľkokrát sa plocha dostane do najnižšej a do najvyššej polohy. U týchto strojov sa najčastejšie stretnete s hodnotou priemerne sa pohybujúce medzi 10-20 Hz.

Pri cvičení je dobré vedieť, že pohyb pri vyššej dráhe v kombinácii s nižšou rýchlosťou je vhodný pre chudnutie a pohyb s nižšou dráhou a vyššou rýchlosťou zase pre silový tréning.

Pre domáce použitie bude stačiť výkon motora pohybujúce sa od 200 do 350 W.

Triplanar

Stroje druhej úrovne, ktorých vibrácie sú vhodné pre zvýšenie sily a kostnej hustoty. Používajú sa pre dynamická cvičenie. Aj tieto plošiny však môžete využívať na lymfatický systém alebo pre redukciu tuku. Tento typ výrobku by nemali používať ľudia, ktorí majú problémy s kĺbovým aparátom. Náhle zmeny smeru pohybu a veľká sila kmitov kĺby zaťažujú.

Kvalitnejšie modely však dokážu toto úskalie vďaka tlmeniu nárazov anulovať. Pod podložkou nie je umiestnené stredovej ramienko. Pohyb opisuje akúsi elipsu, takže sa nejedná len o pohyb do strán, ale aj hore, dole, dopredu a dozadu. Vibračné plošiny majú menšiu amplitúdu pohybu, ale väčšiu rýchlosť. Štandardná rýchlosť sa pohybuje medzi 20-50 Hz. Ceny týchto vibračných plošín bývajú vyššie, ale dostanete za ne kvalitné, masívne a odolný stroj.

Stroje s duálnym pohybom

Tieto výrobky spadajú do kategórie tretej úrovne. Môžete ich považovať za najlepší vibračné plošiny na profesionálnej úrovni, ktoré kombinujú dva vyššie spomenuté typy vibrácií. Vďaka nim redukujete telesný tuk a zároveň vykonávate silový tréning.

Vďaka špeciálnej konštrukcii dochádza pod podložkou k pohybu do troch rôznych uhlov súčasne, čo zaručuje efektívne cvičenie. Pre výrobu sa používajú HI-TECH polyméry, ale pri nákupe strojov tretej úrovne je dôležité dbať na výrobcu. Lacné kombinované vibračné plošiny sú totiž nekvalitné a po niekoľkých málo použití sa môžu pokaziť.

Nosnosť a hmotnosť

Hmotnosť prístroja závisí od jeho typu. Ak sa rozhodnete len pre vibračnú dosku, bude sa hmotnosť pohybovať okolo 10 kg, pri prístrojoch opatrených madlami však môžete naraziť aj na číslovky pohybujúce sa od 15 do 25 kg. Vyvarujte sa však príliš nízkej hmotnosti, pretože stroj môže kvôli nej byť nedostatočne stabilný a odolný.

Nosnosť sa samozrejme odvíja od vašej hmotnosti. Pri štandardných strojov sa rozmedzie pohybuje medzi 100 až 150 kg, ale je nutné počítať s rezervou.

Motor

S vyšším výkonom motora dosiahnete lepšie výsledky, kvalitný motor je pri prevádzke tichšie ako motory u lacnejších výrobkov. Najmenší výkon sa pohybuje medzi 80-100 W, ale lepšie je siahnuť po výkone 300 W. Pri kombinovaných vibráciách je nutné, aby bol výkon najmenej 400 W. Motory s vyšším výkonom sa hodí do posilňovní a fitness centier. Pre domáce použitie sú zbytočné.

Nastavenie rýchlosti

Rozpätie rýchlosti má vplyv na efektivitu stroja, kvalitnejšie výrobky disponujú širším rozpätím ako výrobky lacnejšie. Vďaka širšiemu nastavenie rýchlosti si cvičenie môžete nastaviť plynulejšie a presnejšie. Top vibračné plošiny mávajú najväčší počet rýchlostí pohybujúce sa okolo 60.

Amplitúda

Jedná sa o hĺbku vibrácií za sekundu udávanú v milimetroch. Vďaka tomu sa vám dostane informácií o tom, ako intenzívne cvičenie bude. Čím vyššia amplitúda bude, tým intenzívnejší bude aj tréning.

Ďalšie dôležité parametre

  • Konštrukcia – vždy vyberajte taký prístroj, ktorý bude mať robustný rám a pri cvičení vám zaistí stabilitu.
  • Rozmery vibračnej plochy – pamätajte, že čím väčšia vibračné plocha, tým pohodlnejšie cvičenie. Najmenšie plochy majú rozmery 53 x 38 cm, najväčšie 80 x 40 cm.
  • Prednastavené programy – počet programov nie je odrazom lepšej efektivity, ale zabezpečí vám rozmanitejší tréning, ktorý bude lepšie zodpovedať vašim potrebám.
  • Ovládanie – pokiaľ je to možné, dajte prednosť plošine s displejom a funkciami pre sledovanie telesných parametrov. Klasické ovládanie býva integrované, ale rozhodnúť sa môžete aj pre ovládanie diaľkové.
  • Hlučnosť – ako si stroj zaobstaráte lacnejšie na internete, vyskúšajte si v obchode, ako je pri prevádzke hlučný. Niektoré modely totiž vydávajú neznesiteľný hluk.
  • Frekvencia – frekvencia udáva počet vibrácií za sekundu a značí sa skratkou Hz alebo RPM. Čím vyššiu frekvenciu vybraný prístroj má, tým väčšia je intenzita cvičenia.
  • Dodatočné a praktické funkcie – patrí sem ergonomická madlá, pohodlné uchytenie, odolná konštrukcia alebo systém pre vyrovnanie nerovností na podlahe.

Výber podľa kondície

Výber najlepší vibračné plošiny pre domácnosť prispôsobte aj tomu, akú máte fyzičku a zistite si, ako na vibračnej plošine cvičiť. Ak nie ste príliš aktívny športovec a cvičenie na plošine bude brať ako rekreačné, je zbytočné, aby ste míňali za drahé výrobky. Voľte jednoduchšie domáci vibračné plošiny, ktoré síce majú slabšie výkon motora a menšie zaťaženie, ale sú lacnejšie a ponúknu vám skutočne len to, čo budete potrebovať.

V prípade, že sa cvičenie chcete venovať aktívnejšie, potrebujete vyššiu nosnosť a hlavne lepší motor. Pre vás budú dobrou voľbou kĺbové vibračnej plošiny s výkonom motora nad 350 W a vibráciami pohybujúcimi sa vďaka dvom motorom viacero smermi.

Pre profesionálov a všetkých, ktorí berú cvičenie vážne, stojí za to zvážiť nákup profesionálnych vibračných plošín s rozšírenými funkciami. Systém vibrácií býva zdvojený, k dispozícii budete mať viac prednastaviteľných funkcií a programov a vyberte si aj z celého radu funkcií na meranie efektívnosti cvičenie.

Klasifikácia strojov a trenažérov podľa normy DIN EN 957

Aby bolo cvičenie na stroji bezpečné a nezávadné pre domáce použitie alebo na použitie v komerčných priestoroch, je nevyhnutné, aby výrobky spĺňali určitú normu. Európska norma DIN EN 957 udáva triedy použitia fitness strojov a trenažérov. Spravidla sa označuje dvojmiestnym označením:

prvé písmeno – charakterizuje do akého prostredia sa výrobok hodí: H – domáce, S – ľahko komerčné, I – plne komerčné.
Druhé písmeno – A, B, C určuje ako presná je merací elektronika.

Príklad: Označenie SA znamená, že sa prístroj hodí aj do komerčných priestorov a disponuje najvyššou triedou presnosti monitorovania najrôznejších parametrov. Označenie HB znamená, že sa model hodí len do domácností a monitorovanie parametrov bude mať odchýlku + – 10%.

Triedy použitia

  • Trieda H – stroje sú vhodné iba pre domáce prostredie.
  • Trieda S – stroje využijete v profesionálnych a komerčných priestoroch, medzi ktoré sa radia profesionálne fitness centrá, športové kluby, hotely, školy a podobne.
  • Trieda I – prístroje vhodné pre profesionálne a komerčné použitie a ich použitie je vhodné aj pre osoby s osobitnými potrebami.

Triedy presnosti

Udávajú sa u zariadení, ktoré monitorujú tréningové údaje (napr. tepová frekvencia, čas atď.)

  • Trieda A – vysoká presnosť, kedy odchýlka pri monitorovaní dosahuje maximálne 5%.
  • Trieda B – stredná presnosť, odchýlka monitorovanie je v rozmedzí od 5 do 10%.
  • Trieda C – nízka presnosť, odchýlka presahuje 10%.

Ako správne cvičiť na vibračnej plošine

Aby bolo cvičenie čo najúčinnejšie, je potrebné nechať pôsobiť nielen vibrácie, ale prevádzať aj určité cviky. Ich základný prehľad vám prinášame nižšie.

Drepy

  • Postavte sa na plošinu s chodidlami na šírku ramien.
  • Kolená mierne pokrčte,
  • váhu rozložte na celé chodidlá a držte hlavu vzpriamenú,
  • udržujte rovnováhu.

Na plošine môžete v základnom postoji robiť široké drepy, nízke drepy, podrepy na jednej nohe alebo úkroky v nízkom drepe.

Cvičenie na lýtka

Postavte sa na špičky do stredu plošiny. Kolená mierne pokrčte a hlavu a chrbát držte vzpriamene. Spevnite brušné svalstvo a niekoľko sekúnd až minútu a pol vydržte v tejto polohe.

Široké kliky

Kľaknite si pred plošinu, ruky položte na jej okraj v šírke o niečo väčší, než máte ramená. Prsty na rukách smerujú dovnútra. Držte spevnené brušné a chrbtové svalstvo. Pokiaľ zvládate, nemusíte kľačať, ale klik vykonať s natiahnutými nohami.

Brucho

Cviky na brucho sa na vibračnej plošine vykonávajú rovnako ako na zemi. Na vibračné plochu si ľahnite a môžete napríklad priťahovať nohy s pokrčenými kolenami k bruchu alebo nohy dvíhať nahor. Vždy si strážte, aby vám bedrá ležala na podložke. Veľmi účinné sú aj sedy-ľahy.

Posilňovanie tricepsov

Na posilňovanie tricepsov je najlepšie si chrbtom sadnúť k trenažéri, pokrčiť kolená a ruky oprieť o podložku. Prsty smerujú smerom k chrbtu a ruky sú na šírku ramien. Na rukách sa vzoprite. Kolená majte v pravom uhle, spevnite brucho, hlavu držte vzpriamenú a na rukách vykonávajte pohyb ako pri klikování. Bruško a panva striedavo zdvíhate hore a dole.

Ako o masážne vibračné plošiny starať

Údržba vibračných plošín nie je nijako zložitá. Po každom cvičení je utrite od potu a raz za týždeň od usadeného prachu. Pre čistenie od potu použite papierové obrúsky a kvôli hygienickosti môžete siahnuť aj po niektorom z dezinfekčných prostriedkov s postrekovačom určených pre údržbu fitness strojov. Čistič naneste na utierku a tou zotrite predovšetkým madlá, ale aj plošinu, prípadne vibračný pás.

Každý mesiac skontrolujte, či všetky časti pevne držia a nikde nie sú uvoľnené skrutky. Raz za rok skontrolujte opotrebovanie vnútorných súčiastok a vnútornú časť vytrite.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo