Ako vybrať vírivku

Ak milujete wellness a čľapkanie sa vo vírivke, nie je už potrebné navštevovať kúpele alebo špeciálne wellness centra. Vírivky už sa dnes dajú zaobstarať za prijateľnú cenu aj k vám domov. V článku vám predstavíme, z akých typov si môžete vyberať, na čo dať pozor, čo by vírivke nemalo chýbať a ako sa o ňu starať, aby vám vydržala veľa rokov.

Recenzie víriviek 2019

HANSCRAFT MSpa M-009LS Alpine Lite

Vírivka je pre 4 osoby pomerne malá. Ale pre toho, kto hľadá menší objem, pretože na ňu má menej priestoru je ideálna. Má fortieľnú konštrukciu, takže sa nemusíte báť skrútenie okrajov ani únavy materiálu. S vírivkou sa ľahko manipuluje, jej obsluhu zvládnu aj seniori. Vaňa má samonafukovacia systém, takže nepotrebujete kompresor ani pumpičku.

K vírivke bohužiaľ nie je dodávaný prehľadný návod, na CD nájdete len obrázky a hudbu, ale žiadny komentár. Z návodu sa nedozviete ani to, ako sa starať o vodu. To si musíte zistiť sami. Nečakajte ani dlhé leňošenie v bublinkách, pretože táto funkcia sa po 20 minútach chodu sama vypne, znovu sa spustí (ju môžete spustiť) až po krátkej pauze, bublinky navyše nemajú veľkú intenzitu. Väčšia by mohol byť aj priemer vypúšťacieho ventilu, vodu tak budete z vane dostávať asi 4 hodiny. Kvôli kartušové filtráciu je dobré hneď pri objednaní prikúpiť dve náhradné. Budú sa vám hodiť. Voda sa ohrieva rýchlosťou 1,2 – 1,8 ° C čo je podpriemerné.

Zistiť cenu

BELATRIX Relax 115

Táto vírivka má naozaj malý rozmer. Pre 2 osoby je tak akurát. Avšak ak vám nevadí sa s partnerom alebo kamarátmi tiesniť v menšom priestore, tak si zarelaxujtete aj vo viacerých ľuďoch. Výrobca udáva, že je vaňa vhodná pre 2 dospelých + 2 deti, na čo nám príde celkový rozmer veľmi malý. Výrobok možno ľahko uviesť do prevádzky a jednoducho sa ovláda. Masáž bublinkami je pomerne intenzívna.

Nepríjemná je vyššia hlučnosť, ktorá môže narušovať výsledný efekt relaxácie. Súčasťou balenia bohužiaľ nie je manometer, ktorý by strážil nafukovanie vane a hodil by sa aj vyšší výkon výhrevnosti. Nepohrdli by sme ani lepší izoláciou, a to ako zhora, tak zospodu. Najväčšou výhodou je nízka obstarávacia cena, ktorá poskytne pohodlný relax dvom osobám.

Zistiť cenu

Intex 28454 Pure Spa Jet & Bubble Spa Deluxe Octagon

Konečne dostatočne priestranná vírivka za prijateľnú cenu, v ktorej si polenoší aj 4 osoby naraz, avšak komfortnejšia je menší počet osôb. Jedná sa o veľmi kvalitnú vírivku v najnižšej cenovej kategórii.

Balenie obsahuje termopodložku a uzatvárateľný termoizolačné kryt, vďaka ktorému bude prevádzka spa ekonomickejšie. Kvalitnú masáž si užijete vďaka Jet tryskám, bublinky sú síce príjemné, ale trysky sú trysky. Príjemné je, že ani ohrev vody netrvá príliš dlho. Vypúšťanie vody zaberie 20-30 minút, takže sa nemusíte báť, že by ste touto činnosťou zbytočne strácali čas. O úpravu vody sa stará salinace so systémom slanej vody, ktorá vodu čistí na základe plynného chlóru, ktorý nie je cítiť. Salinace prebieha automaticky a jedná sa o šetrný spôsob čistenia, ktorý sa vykonáva aj v bazénoch pre dojčatá.

Vírivku ide ľahko a rýchlo pripraviť k používaniu. Iste oceníte príjemný a pevný materiál vane s mäkkým dnom. Veľkým prínosom je kompaktné prevedenie, vďaka ktorému vás nikde neobmedzujú hadice. Pomerne ošemetné je čierne prevedenie, ktoré nie je vhodné vystavovať priamemu slnku. Dosť možno si budete musieť nad vaňu zaobstarať zastrešenie alebo aspon dostatočne veľký slnečník, aby sa vám neprehriala ovládacia jednotka (základňa). Mierne nepríjemná je vyššia spotreba elektrickej energie.

Zistiť cenu

HANSCRAFT MSpa MONTE REY

S touto vírivkou už si doma môžete otvoriť malé kúpele. Je upravená pre 9 osôb, ale to sa prejaví aj na jej váhe, ktorá pri naplnení vodou plus osobami, ak počítame cca 70 kg na osobu, sa vyšplhá až na neuveriteľných 2, 5 ton. Preto je nutné, aby miesto, ktoré vyberiete pre inštaláciu, bolo schopné túto záťaž uniesť. Rozhodne je neodporúčame umiestňovať do poschodí ani na balkóny. Pomerne slabý je ohrev vody, ak ho porovnáte s predchádzajúcim výrobkom, ktorý mal objem vody len 900 l a rýchlosť ohrevu bola rovnaká, teda 3 kWh. Prepokladáme teda, že u dvojnásobku objemu bude ohrev pomalší.

Vírivka je určená len pre relaxovanie sede. Disponuje 18 vzduchovými tryskami, 57 hydromasážnymi bodovými tryskami a 9 hydromasážnymi tryskami s nastaviteľným tlakom. Štandardným vybavením v tejto cenovej kategórii je farebné LED osvetlenie, anatomické opierky hlavy, termokryt, ozonizátor a ďalšie.

Zistiť cenu späť hore ↑

Prečo je dobré mať vírivú vaňu doma?

Ak si myslíte, že ten, kto má doma vírivku, ju má len preto, aby sa mohol chváliť susedom, ste na omyle. Vírivka totiž veľmi pozitívne pôsobí na zdravie človeka, a to ako na fyzické, tak na psychické. Okrem toho, že vám namasíruje stuhnuté časti tela, tak ho tiež uvoľní a nechá vás si psychicky oddýchnuť. Preto je nutné, aby nebola príliš hlučná.

Voda vo vírivke by mala mať ideálne 37 ° C, čo zodpovedá teplote ľudského tela. Pobyt vo vírivke je vhodný pre ľudí trpiacich artritídou alebo reumatizmom, hodí sa aj pre rehabilitácie po zranení, zvyšuje imunitu, zlepšuje kondíciu a pohyblivosť. Relaxáciu si však bohužiaľ nemôžu dopriať všetci. Používanie vírivky by sa svojimi lekári mali skonzultovať kardiaci, ľudia s vysokým tlakom alebo cukrovkou. Vyhnúť by sa jej mali tiež ženy v tehotenstve.

Aromaterapia

Okrem masírovanie tryskami si môžete pripraviť aj aromaterapiu, čo je zjednodušene povedané liečba vôňami. Ako vôňa do vírivky sa používajú špeciálne esenciálne oleje, ktoré sú navrhnuté tak, aby neznečisťovali filter a nezanášali potrubia. Aromaterapia funguje na princípe vdýchnutie aktívne vonné látky, ktorá ďalej putuje do čuchového centra v mozgu, a vďaka tomu ovplyvňuje autonómny nervový systém. Dokáže ovplyvniť zvýšenie alebo zníženie krvného tlaku, ale tiež vyvolať pocit tepla alebo chladu.

Chromoterapia

Jedná sa o uvoľňovanie pomocou farieb, pretože je dobre známe, že farby rôzne pôsobia na náladu človeka. K tomu, aby dochádzalo k posilneniu organizmu a upokojenie tela i mysle môžu byť vo vani inštalované podvodné reflektory. Za základné liečivé farby sa považujú: modrá, červená, zelená a žltá.

 • Modrá – upokojenie a zvýšenie koncentrácie.
 • Červená – osviežuje, rozprúdi krv, urýchľuje látkovú výmenu.
 • Zelená – je spojená s prírodou a duševným pokojom.
 • Žltá – je farba slnka, vášmu telu prináša svetlo, energiu, teplo a pozitívne naladenie.
späť hore ↑

Čo je to hydromasáž a ako k nej dochádza?

Pod pojmom vírivka si každý z nás predstaví bublinky. Tie sa vo vani tvorí za pomocou trysiek v kombinácii s vodou a vzduchom. Vďaka nim dochádza k hydromasáži, ktorá zlepšuje krvný obeh, uvoľňuje svaly a odstraňuje stres.

Masážne vane obsahujú 2 základné typy trysiek:

Vodné

Dokážu vytvoriť 3 typy vodných prúdov: priamy, rotačný a pulzačný. Tieto vodné prúdy sa starajú o uvoľnenie svalov a kĺbov. Masáž je možné vykonávať v rôznych stupňoch intenzity od jemnej masáže po akupresúrna bodovú masáž.

Vzduchové

Vytvára vzduchové bublinky, ktoré sa svojím prúdením starajú o povrchovú masáž, uvoľňujúce vibrácie prenášajú do celého ľudského tela.

Pri výbere vírivky sa zamerajte na to, koľko a aký typ trysiek vaňa obsahuje a ako je možné regulovať. Od tohto sa odvíja kvalita masáže. Ideálnym stavom je, ak sú nakombinované trysky priame, rotačné a vzduchové. U trysiek je dobré si zistiť výkon masážne pumpy a tiež spôsob uchytenia k akrylu. Najčastejšie si môžete stretnúť s pripevnením za pomocou silikónu, ktorý, ak je zle spracovaný, sa časom uvoľňuje a začne dochádzať k presakovaniu vody. Pozrite sa teda skôr po bez silikónovom uchytenie.

Regulácia prúdu

Úchytka pre reguláciu prúdu môže byť vyrobená buď z plastu, alebo nerezu. Na prvý pohľad vás určite zaujme tá nerezová. Nezabudnite však na to, že ak ju budete vystavovať slnku, hrozí tu väčšia pravdepodobnosť, že ľahšie podľahne defektu. Pri vonkajších víriviek tiež hrozí nebezpečenstvo poškriabaniu a podľahnutie korózii. Kvôli tomu vám narastie čas na údržbu. Jej nevýhodou je tiež to, že sa horšie ovláda mokrou rukou. Než sa teda definitívne rozhodnete pre materiál, z ktorého bude ovládanie vyrobené, radšej si ho vopred vyskúšajte.

späť hore ↑

Typy víriviek

Pevné vírivky

Ide o typ, ktorý má viacvrstvovú akrylátovú vaňu disponujúci hydromasážnym systémom s inteligentným systémom ohrevu vody a masážnymi tryskami. Zaobstarať si môžete buď voľne stojaci model, alebo model zapustený do zeme. Výhodou modelu zapusteného do zeme je ľahký prístup do vody a elegantný vzhľad.

Voľne stojaca model môže byť obložený atraktívnym a originálnym obkladom. Pevné vírivky môžu byť doplnené osvetlením, ktoré využijete pre už spomínanú chromoterapiu a má cirkulačný filtračný systém. Relax si môžete spríjemniť praktickými stolíky, pridaním televízie a podobne. Tieto môžu byť nadštandardne vybavené kontrolným panelom s rádiom, CD a USB vstupom. Súčasťou býva tiež termokryt, ktorý využijete najmä v chladnejšom období.

 • jednoduchší prístup
 • lepšie filtrácia
 • možnosť zabudovania rádia, televízie, osvetlenie
 • dlhá životnosť
 • viac dizajnových možností, možnosť používania aj v zime
 • vyššia cena
 • komplikovanejšia spôsob inštalácie

Nafukovacie mobilné vírivky

Sú dobrou voľbou najmä pre tých, ktorí nechcú investovať do klasických veľkých víriviek. Veľkou výhodou je jej mobilnosť. Rozložiť ju môžete na záhrade, na chalupe, v zime ju preniesť do interiéru. Vaňa je ľahká, ale pritom stabilná, a to vďaka vystužené konštrukcii, ktorá dokáže preniesť tlak vody a môže mať kapacitu až 6 osôb. Inštalácia a rozloženie je veľmi rýchlá a nezaberie vám viac ako 10 minút. Pre inštaláciu nepotrebujete elektrikára ani inštalatéra. O sprevádzkovanie sa postaráte sami. Vaňu stačí len nafúknuť, napustiť vodou a zapojiť do zásuvky.

Budete potrebovať:

 • záhradnú hadicu pre napustenie vody,
 • bežný prívod elektrickej energie (220-240 V),
 • pevný podklad, ktorý bezpečne unesie kompletné hmotnosť, ktorá zahŕňa napustenou vírivku + váhu osôb.

Pre výrobu nafukovacích víriviek sa používa tvrdený syntetický materiál pre dlhú životnosť. Korpus je tvorený pevnou nafukovaciu konštrukciou, ktorú môžeme prirovnať ku konštrukcii nafukovacieho bazéna. Vo vnútornej časti je inštalovaná sústava masážnych dýz, ktorá za pomocou vzduchu vytvára drobné bublinky pre masáž svalov a kompletnú relaxáciu.

Vodu ohrieva elektrina a vyššie teploty môže dosahovať až 42 ° C. Súčasťou balenia môže byť aj termoizolačný kryt, ktorý sa stará o udržanie teploty, zabraňuje tepelným stratám, ale aj padanie nečistôt do vane. Manometer kontroluje tlak vzduchu počas nafukovania.

 • jednoduchá a rýchla inštalácia
 • mobilnosť
 • nízka obstarávacia cena
 • nie sú náročné na priestor
 • vonkajšie celoročné vírivky – je možné ich používať po celý rok aj v zime
 • kartušová filtrácia
 • nižšia kvalita materiálov
 • menej dizajnových možností
späť hore ↑

Na čo sa zamerať pri výbere

Pred tým, než si pôjdete vyberať do obchodu, by ste si mali odpovedať na niekoľko základných otázok:

Koľko ľudí bude vo vírivke relaxovať?

Hľadáte vaňu len pre dvoch, alebo sa v nej bude rochnit celá rodina?

Kde bude mať vírivka svoje miesto?

Pamätajte na to, že by mala byť ľahko dostupná, a to preto, aby ste mali chuť sa do nej naložiť aj po náročnom dni. Porozmýšľajte nad tým, či vírivý bazén umiestnite v interiéri alebo exteriéri a či ho chcete vonku používať celý rok.

Aký chcete tvar a materiál vnútornej časti?

Jednotlivé typy víriviek môžu mať vnútornú časť tvorenú pevne formovanými sedáky, ktoré majú už vopred určený tvar a tiež smerovanie trysiek. Iné typy však môžu mať mäkkú vnútornú časť, takže si môžete zvoliť ľubovoľnú pozíciu a tým pádom si vybrať smerovanie trysiek. Výhodou mäkkého vnútra je pohodlné sedenie, ale aj väčší priestor pre detské hranie.

Aké sú náklady na prevádzku?

Pri výbere vírivky sa často hľadí na nízku obstarávaciu cenu. Oveľa dôležitejšie je zamerať sa na prevádzkové náklady, ktoré sa odvíjajú od technológie ohrevu, príkonu, izolácie a typu čerpadiel. Pri výbere sa pozerajte aj na to, za ako dlho ohreje vírivka vodu na požadovanú teplotu. Ideálne by mala vírivka vodu vyhriať o 2 ° C za hodinu.

Nezabudnite!

Od najlacnejších víriviek nečakajte dlhú životnosť a pripravte sa skôr na starosti s údržbou, ničenie materiálu a podobne. Lepšie je vyššia investícia, ktorá sa vám v budúcnosti vráti.

späť hore ↑

Veľkosť vírivky

Odvíja sa najmä od toho, koľko osôb v nej bude relaxovať.

Vaňa pre 2 osoby

Vírivka pre dvoch je cenovo najpriaznivejšie, ale pamätajte, že cenu ovplyvňuje aj výrobný materiál a ďalšie faktory. Ide o štandardné veľkosť, ktorá je dostupná v najrôznejšom tvarovom prevedení. Ideálny rozmer by mal byť aspon 156x85x68 cm a objem vane najmenej 650 l.

Vaňa pre 4 osoby

Jedná sa o najpredávanejší typ vírivých vaní, ktorý by mal mať priemer u kruhového tvaru najmenej 150 cm a objem okolo 930 l.

Vaňa pre 6 a viac osôb

U nafukovacie vírivky pre 6 osôb bude už obstarávacia cena vyššia, ale nemusíte sa hroziť. Je možné vybrať cenovo dostupnú variantu aj pre vás. U takto veľké vírivky počítajte s tým, že sa vonkajší priemer bude pohybovať okolo 200 cm, takže je nutné si dopredu premyslieť, kam vaňu postavíte, aby ste na ňu mali dostatočný priestor. Objem vody sa pohybuje v rozmedzí od 930 po 970 l.

Pri výbere sa zamerajte aj na rozmery vírivky, a to nielen vnútorné, ale aj vonkajšie. U vonkajšieho rozmeru platí pravidlo, že plocha, kam vírivku chcete umiestniť, by mala byť natoľko veľká, aby sa dalo pohodlne manipulovať s termokrytom a bola tu možnosť vírivku doplniť o schodíky. Ideálne by z každej strany mal byť aspoň metrový priestor.

Vnútorný priestor vane je najčastejšie uvádzaný v litroch. Vedeli ste, že vírivky s väčším objemom a väčšou šírkou sú prispôsobené pre osoby vyššieho vzrastu? A práve preto neplatí, že viac znamená lepšie. Ak ste teda nižšieho vzrastu, mali by ste voliť aj menšie rozmery vane. Ovšem ak budete vírivku zdieľať s niekým, kto je o 2 hlavy vyššia ako vy, mali by ste rozmery prispôsobiť výške toho vyššieho z vás. U nafukovacích víriviek by vaňa mala byť naplnená najmenej do 80%, aby správne pracovali trysky a aby bolo dosiahnuté dobré stability.

späť hore ↑

Výrobné materiály

Pri výbere najvhodnejšieho vírivého bazéna by ste mali tiež poznať materiály, z ktorých sa vyrába. Na trhu sa najčastejšie stretnete s:

Rhino Tech materiál

Používa sa na výrobu drahších, ale aj lacnejších modelov. Je rozšírený po celom svete a užívateľsky je veľmi prívetivý. Jedná sa o pevnú štruktúru, ktorá je odolná voči UV žiareniu, ale aj mrazom a poškriabaniu. Najčastejšie ho nájdete pod označením „Premium PVC“. Skladá sa zo 6 vrstiev:

 • ochranná vrstva (proti UV žiareniu, poškriabaniu a mrazu),
 • nová generácia PVC,
 • vystuženie,
 • laminovaná tkanina,
 • znovu vystuženie,
 • znovu nová generácia PVC.

PVC laminované

Aj tento materiál obsahuje u neskorších modelov ochranu proti UV žiareniu. Nejedná sa však o samotnú vrstvu, ale o inhibítory, čo je prísada, ktorá sa pridáva do hornej vrstvy. Laminované PVC tvoria 3 vrstvy:

 • ťažké a odolné PVC,
 • vnútorná vrstva odolnej sieťoviny,
 • znovu ťažké a odolné PVC.

I-beam štruktúra

Jedná sa o patentovanú štruktúru, ktorá vystuží materiál pomocou vzduchových komôr. Vďaka tomu môžete na okraja bazéna bez obáv sadať alebo sa oň opierať, bez toho aby ste sa báli, že sa vyleje voda alebo sa okraj zrúti.

Akryl

Jedná sa o základný materiál pre výrobu škrupiny vírivky. Líšia sa kvalitou a spracovaním. Za kvalitné akrylát môžeme považovať ten, ktorý nebol vyrobený v Číne. Je síce o niečo drahšie, než ten čínsky, ale na druhú stranu je zárukou naozaj dlhej životnosti. Veľmi kvalitné akryly sa vyrába v Amerike. Čínsky akryl je síce výrazne lacnejšie, ale je menej odolný proti mechanickému poškodeniu a nemá tak dlhú živnosť.

späť hore ↑

Kam umiestniť vírivku

Mobilné vírivky na celoročné použitie môžete mať ako vonku tak vnútri. Veľmi dôležité je, aby bol priestor, na ktorom bude vaňa stáť hladký a vyrovnaný. Ak by tomu takto nebolo, hrozilo by poškodenie plášťa až zničenie celej vírivky. Poklad by teda mal byť hladký, ale priestor okolo by nemal kĺzať, aby pri vystupovaní z bazéna nedochádzalo k úrazom. Podložka pod bazénom by mala byť vodeodolná a rozhodne nie náchylná k plesniveniu, pretože aj toto by mohlo výrazne narušiť životnosť výrobku.

Ak sa rozhodnete umiestniť vírivku v interiéri, myslite na to, že miestnosť by mala zvládať väčší nápor vlhkosti a mala by byť dobre vetraná. Steny by mali byť ideálne obložené kachličkami, ktoré sa ľahko udržujú.

Pri inštalácii do vnútorných priestorov tiež myslite na to, či podlaha vírivku unesie, a to najmä ak ju chcete dať do poschodia. Hmotnosť totiž dosahuje naozaj obrovských rozmerov. Nad váhou musíte uvažovať z hľadiska objemu vírivky plus pripočítať váhu osôb. V tomto prípade sa môžete ľahko dostať nad 1 000 kg a vyššie. Preto je dobré umiestnenie takej záťaže skonzultovať so statikom, ktorý vám poradí, či je vaša voľba správna alebo nie.

Ak chcete využívať vaše spa aj v zime, nie je to problém. Pre tieto účely je však lepšie zvoliť variantu, ktorá má škrupinový povrch.

Nafukovaciu vírivku môžete v zime používať tiež, ale v tomto prípade je vhodné si k nej zaobstarať termopodložku, ktorá sa umiestňuje na zem pod bazén a tiež termoizolačné plachty. Avšak ani toto vybavenie vám nezaručí, že mobilná vírivka zimu prežije bez úhony. Preto je lepšie premiestniť ju napríklad do zimnej záhrady, a pokiaľ nemá priestor vo vnútri, radšej ju úplne vypustite. Pri vypúšťaní vody si dajte pozor, aby nezostala v čerpadlách a ohrevu. Ideálnym stavom je, ak si na zazimovanie pozvete tím odborníkov.

Spa sa skořapinou sú určené pre celoročné používanie, a dokonca sa ani neodporúča ich na zimu vypúšťať, pretože sa majiteľ vystavuje riziku, že zvyšná voda zamrzne v rúrkach, tesnenie môže vyschnúť a zteřet a kovové časti môžu skorodovať. Ak viete, že sa vo vírivke kúpať nebudete, vodu nevypúšťajte, ale udržujte ju minimálne na 20 ° C. U spa sa môžete stretnúť aj s automatickým nezámrzným programom, ktorý je naprogramovaný na 15 ° C a na túto teplotu sa voda ohrieva automaticky, ak dôjde k poklesu pod 10 ° C. Ak chcete aj napriek tomu vodu úplne vypustiť, poraďte sa s odborníkom.

Viete, že: Neprerušovanú prevádzkou víriviek sa škrupinou predlžujete ich životnosť.

späť hore ↑

Filtre do vírivky a údržba

Ak vírivku používate len pre privátne účely, stačí vodu meniť 2x-4x do roka. Dôležitú úlohu tiež zohráva početnosť používania a pravidelná údržba. Životnosť vody ovplyvňujú filtre, ozonizátor ďalšie technické prvky. Pred nákupom je dobré si zistiť kvalitu vašej vody, prítomnosť železa, tvrdosť a ďalšie faktory, ktoré sa na životnosti vody nemenej odrážajú.

Pravidelná starostlivosť o vírivku, ktorú používate doma, vám zaberie asi 30 min týždenne. Dôležité je sa naučiť merať pH a dávkovať chémiu pre vírivky.

 • Chlórové chémia – Jedná sa o klasické a najznámejšie čistenie vody. Chlórové chémia však pri vyšších teplotách a pri veľkom množstve použitého chlóru môže nepríjemne zapáchať a štiepať v očiach
 • Tablety do vírivky – Opäť sa jedná o chlórová chémiu, ale chlór ich do tabletiek dávkovaný v rozumnej miere, takže sa nemusíte obávať nepríjemného zápachu ani pálenie v očiach.
 • Bezchlórová (kyslíková) chémia do víriviek – Jej veľkou výhodou je, že nie je prakticky, cítiť, ale je potrebné sa s ňou naučiť zaobchádzať. Z počiatku je lepšie, ak budete častejšie kontrolovať hodnoty vody, než si naozaj zažijete správne dávkovanie. Nevýhodou tohto spôsobu čistenia je to, že je náchylnejší na usadzovaniu nečistôt v potrubí celého systému vírivky. Pri každej výmene vody ju nechajte prepláchnuť špeciálnym čističom, ktorý usadeniny z potrubia stien odstránia.
 • Údržba brómom – Ide o menej známy spôsob údržby, ktorý je veľmi účinný, a pritom nenáročný. 20gramové brómovej tablety stačí len vložiť do priestoru filtra alebo do malého plaváku.
 • Systém ozonizácie – Vďaka tomuto čistenia sa úplne odbúrava použitia chémie. V privátnych vírivkách aj bazénoch sa používa plná ozonizácia, vďaka ktorej je údržba vody úplne bezchlórová. Ozón je vysoko účinný dezinfekčný prostriedok, ktorý sa postará o bakteriologicky nezávadnú a krištáľovú vodu. Voda nezapácha chlórom a nevysušuje pokožku a kúpanie je tak vhodné aj pre alergikov a astmatikov. Výhodou ozonizácie je, že výrazne znižuje potrebu výmeny vody v celom bazéne. Ozonizácia pracuje na princípe obohacovanie vody o kyslík, ktorý jej vracia späť pôvodný charakter prírodnej pramenitej vody.

Druhy filtrov

Filtračný systém má na starosti odstrániť nielen nečistoty, ktoré plávajú na hladine, ale aj tie, ktoré sú na dne, ide o tzv. duálny systém filtrácie. Bazénovú filtráciu vyberajte podľa výkonu. Jedná sa o veľmi dôležitý údaj, pretože rôzne veľké bazény potrebujú rôzny filtračný výkon.

Ako zistiť potrebný výkon filtrácie: Objem bazéna podeľte štyrmi, a tak získate tzv. kubíkový výkon čerpadla.

Výkon filtrácie by nemal byť menší, než číslo, ktoré vám vyšlo. Ba naopak vôbec nebude vadiť, ak bude číslo vyššie. V tomto prípade môžete k filtrácii pripojiť solárny ohrev, bazénový vysávač, tepelné čerpadlo. Zvýšený výkon filtrácie budete potrebovať aj v prípade, ak je vzdialenosť medzi filtráciou a bazénom dlhšia alebo členitá.

Kartušová filtrácia

Skladá sa z kartušovej vložky a čerpadla – je náročnejší na údržbu. Cez papierový valec (vložku) sa filtruje voda. Nečistoty priľne na valci, ktorý je potrebné niekoľkokrát týždenne prečistiť prúdom vody. Kvôli častejšiemu čistenia sa filter opotrebováva a kvalita filtrovania klesá. Preto je nutné vložku niekoľkokrát za sezónu vymeniť. Kartušová filtrácia sa hodí predovšetkým pre menšie bazény do veľkosti 8m ᶟ.

 • nižšie obstarávacie náklady
 • nižšia energetická náročnosť
 • rýchlejšie opotrebovanie
 • vhodnejšie do menších bazénov

Piesková filtrácia

Vodu filtruje na prírodnom princípe cez pieskovú kremičitú náplň, ktorá dokáže zachytiť nečistoty a čistú vodu potom ženie späť do bazéna. K pieskovej filtrácie je možné pripojiť aj ďalšie bazénové príslušenstvo, medzi ktoré sa radia solárny ohrev, bazénový vysávač alebo UV lampa.

Voda by sa za deň mala prefiltrovať hneď niekoľkokrát, a preto je dobré používať výkonnejší filtráciu, do ktorej spadá aj piesková. Pri výbere pieskovej filtrácie sa zamerajte predovšetkým na jej výkon, teda koľko metrov kubických je schopná za hodinu prefiltrovať.

 • nenáročná na údržbu
 • piesková náplň sa mení raz za 2-3 roky
 • ušetríte na bazénovej chémii
 • vyššia nákupná cena
späť hore ↑

Príslušenstvo k vírivkám

Termokryt na vírivku

Termokryt by mal byť základným vybavením vírivky. Zabraňuje unikaniu tepla (až 90% tepla uniká cez vodnú hladinu), v lete chráni vodu pred peľom a hmyzom, na jeseň pred padajúcim lístím a ihličím a v zime pred snehom a dažďom. Je dôležité si uvedomiť, že použitím termokrytu šetríte filtráciu, ktorá sa menej opotrebováva, a tiež šetríte spotrebu elektrickej energie za ohrev vody.

Svoje využitie nájde aj v interiéri, kde zabraňuje úniku pary z vody a zabraňuje jej zrážaniu na stenách, tým pádom znižuje vlhkosť v okolitom prostredí. Naviac je skvelou ochranou, aby do bazéna nespadli deti.

Pre výrobu krytov sa používajú kvalitné a preverené materiály, najčastejšie odolná koženka alebo odolná textílie s teflónovou úpravou. Materiály odolávajú mrazu aj UV žiareniu, sú pevné a odolné proti hrdzi.

Termopodložka

Chráni vaše spa pred mechanickým poškodením, a tiež šetrí náklady na vyhrievanie vody.

Schodíky k vírivke

Jedná sa o klasické schodíky, ktoré kúpite v akomkoľvek hobby markete v oddelenie bazénov. Materiál môže byť rôzny. Na trhu existujú odolné schodíky z nerezových oceľových trubiek aj z pozinkovaných lakovaných trubiek. Stupienky sú väčšinou vyrobené z odolného plastu. Materiál je vhodný do bazénovej vody. Pre vonkajšie vírivky zapustené do zeme vyberajte schody, ktoré sú určené pre bazény zapustené do zeme.

Sedadlá do vírivky

Ak doma nemáte vírivku, ktorá už má vytvarované sedáky, môžete si ich zaobstarať ako doplnok. Na trhu existujú v pevnej aj nafukovacie verzii. U niektorých pevných plastových sedadiel je možné upravovať ich výšku, takže si vo vírivke pohodlne oddýchnu aj ľudia menšieho vzrastu.

Vysávač do vírivky

Jedná sa o rovnaké modely, ako do klasických bazénov. Bazénové vysávače môžeme rozdeliť do 3 kategórií:

 • Ručné – využíva sacej sily filtrácie. Funguje na metóde, ktorú poznáme z vysávanie kobercov v domácnosti. Dno vysávame rovnakým spôsobom ako koberec doma s tým, že koncovku hadice od vysávača napojíme na filtračné zariadenie.
 • Polautomatické – tiež využívajú sacej sily filtrácie. Tento spôsob vysávania vám ušetrí čas. Pri rovnakom pripojení a využitie pieskovej filtrácie sa po dne pohybuje sám. Ovšem pohyb nie je riadený, ale náhodný, takže sa môže stať, že v bazéne zostanú až po maximum miesta, ktoré budete musieť dočistiť ručným vysávačom.
 • Automatické – majú vlastné čerpadlo, takže k prevádzke nepotrebujú filtráciu bazéna. Fungujú podobne ako domáci kobercoví roboti, pohybujú sa sami. Majú niekoľko sofistikovaných režimov. Okrem dna bazénov dokážu vyčistiť i jeho steny. Tento vysávač je však do nafukovacích víriviek zbytočný a do víriviek sa skořapinou a pevne tvarovanými sedáky sa nehodí.
  Z praktického hľadiska sa do víriviek sa najlepšie hodí ručný vysávač.

Zastrešenie vírivky

Ak sa rozhodnete pre zastrešenie vírivky, môžete vyberať z mobilných prístreškov pre bazény. Konštrukcia prenosného zariadenia je ľahká, pretože je vyrobená z hliníkovej zliatiny. Textílie, ktorou je kostra potiahnutá je najčastejšie vyrobená z pevnej PVC tkaniny alebo z fólie zo špeciálneho materiálu, ktorý je vysoko odolný proti ultrafialovému žiareniu. Mobilné zastrešenie sa rýchlo montuje aj demontuje. Často vyzerá ako stan pre posedenie a je možné ho tak aj využiť. Ak sa rozhodnete usporiadať záhradnú oslavu, môžete zastrešenie použiť ako párty stan.

Kategórie:

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Napíšte odpoveď