Ako vybrať výrobník ľadu

V horúcich letných mesiacoch väčšina z nás hľadá spôsob ľadového osvieženia. Tým najobľúbenejším bývajú najrôznejšie studené či zmrznuté potraviny a nápoje. Kde ale brať nevyhnutný ľad. Klasické formy na ľad, ktoré sa naplní vodou a vloží do mrazničky, len málokedy uspokojí naše potreby. Riešením sú tzv. výrobníky ľadu. K dispozícii sú modely, ktoré pre vás ľahko vyrobí hromady ľadu, ktoré využijú reštaurácie a podobné zariadenia, ale aj také, ktoré sú vhodné na bežné použitie v domácnostiach. Množstvo vyrobeného ľadu patrí k najzásadnejším parametrom pri ich výbere. Rozhodne nie je ale jediný. V našom sprievodcovi poradíme, na čo sa pri výbere výrobníkov ľadu zamerať.

Recenzie výrobníkov ľadu

Vonku je teplo k nevydržanie a forma na ľad naplnená vodou a umiestnená do mrazničky nestíha? Vyskúšajte výrobník na ľad, kuchynský spotrebič, ktorý vám zaistí prakticky nekonečnú zásobu ľadu nielen v lete, ale aj po celý rok a tým aj ľadové osvieženie. Ale aký výrobník ľadu vybrať? Aké značky vyhľadávať a akým sa radšej vyhnúť? Aby bol výber výrobníka na ľad čo najjednoduchšie, nižšie nájdete recenzie a porovnanie pätice modelov výrobníkov ľadu. Výber toho pravého potom bude hračka.

V našom výbere sme sa zamerali na recenzie spotrebičov, ktoré môžeme zaradiť do skupiny určené pre domáce použitie. Test výrobníkov ľadu sa nezameral na prístroje, ktoré sú určené pre reštaurácie. Často majú zbytočne veľký výkon aj produkciu ľadu.

Vybrali sme pre vás výrobníky ľadu z rôznych cenových kategórií, s odlišnou výbavou, výkonom i schopnosťami. Predstavujú prierez týmto typom výrobkov a pre vás môžu poslúžiť čoby ukážka toho, čo je na trhu k dispozícii.

Clatronic EWB 3526

Napätie vo V220-240
Príkon0,9 W
Produkcia ľadu za 24 hodín10-15
Objem zásobníka na vodu2,2 l
Hmotnosť10,5 kg

Výrobník ľadu Clatronic EWB 3526 patrí k široko rozšíreným modelom, ktorý v dostatočnej miere pokryje potreby bežných domácností. Ponúka veľmi vyvážený pomer ceny a výkonu. V tomto ohľade sa jedná o pomerne rýchly výrobník, prvá kocky začnú do zásobníka padať už za 10 min. A za 24 hodín vyrobí Clatronic EWB 3526 medzi desiatimi a pätnástimi kilami ľadu, ktoré sa zhromažďujú v chladenom zásobníku. Stačí prísť, zobrať dodávanú lopatku na ľad a nabrať si podľa potreby. Ovládanie ľadovačom je jednoduché a intuitívne, s trochou cviku to zvládnu aj vaše ratolesti.

Skúsenosti používateľov pri dlhodobej prevádzke však ukázali, že Clatronic EWB 3526 má tendenciu sa pri dlhšom výrobnom procese mraziť veľmi silno a miesto oddelených kociek sa v nádobe začínajú objavovať väčšie zmrznuté kusy ľadu, ktoré bránia vysúvanie hotových kociek do zásobníka. Odporúčame preto ho cca po troch hodinách použití vypnúť a dať mu oddýchnuť. Aj tak vyrobí viac ľadu, než je priemerná štvorčlenná rodina schopná spotrebovať. Ak viete, že nebudete ľad potrebovať viac ako dvadsaťštyri hodín, je vhodné pomocou zadného ventilu zostávajúcu vodu vypustiť. Predídete tak zanesenie prístroja vodným kameňom.

V prípade výrobníka ľadu Clatronic EWB nebude problémom hluk. Prístroj síce nie je úplne z najtichších, nie je to ale nič, čo by vyložene rušilo. Hlasnejšie je vysypanie čerstvých kociek ľadu do zásobníka, na druhú stranu slúži tento „rachot“ čoby indikátor toho, že je pripravená nová dávka. Trochu neodbytný je signál vo chvíli, keď dôjde voda v zásobníku, ale časom sa naučíte odhadnúť dobu, kedy je potrebné vodu doliať. Clatronic EWB je výkonným výrobníkom ľadu, ktorý sa v domácnosti rozhodne nestratí. Boduje najmä svojim pomerom ceny a výkonu.

 • cena
 • výkon
 • rýchla výroba ľadu
 • hlučnejšie vysypávanie ľadu do misy
 • namrzanie pri dlhšom používaní
Zistiť cenu

Gorenje IMC I200B

Napätie vo V220-240
Príkon120 W
Produkcia ľadu za 24 hodín12
Objem zásobníka na vodu2,2 l
Hmotnosť9,7 kg

Spoločnosť Gorenje má s chladením a zimou bohaté skúsenosti čoby výrobcu chladničiek či mobilných klimatizácií, bolo by preto prekvapujúce, keby nemala vo svojom portfóliu aj výrobníky ľadu. Ich výrobník ľadu Gorenje IMC I200B je koncipovaný tak, aby užívateľom rýchlo a jednoducho dodal potrebnú dávku ľadu a to všetko bez väčšej námahy. Jednoduchšie to už snáď byť nemôže. Stačí doliať vodu do nádoby s objemom 2,2 litrov, vyčkať cca deväť minút a prvé kocky ľadu už sa posúvajú do zásobníka.

V praxi sa veľmi osvedčili zdanlivé drobnosti. Nie každý výrobník ľadu totiž má priehľadné veko. Tento áno a vy okamžite vidíte, ako to vyzerá so zásobou ľadu. Podobne aj indikátor toho, že je v zásobníku dostatok vody pre prípravu ľadu, rovnako tak vás bude výrobník informovať aj vo chvíli, keď je v zásobníku maximum ľadu. Zabudnúť by sme nemali ani na jednoduchosť údržby. V prípade potreby len stačí vybrať nádobu, opláchnuť v dreze a nechať uschnúť. Plusom je rozhodne aj možnosť vybrať si odlišné veľkosti ľadových kociek, na výber sú veľkosti S (malé) a L (veľké).

Podľa používateľských skúseností sa občas stávalo, že výrobník ľadu upozorňoval na plnú nádobu s ľadom predčasne, približne v 70% jej kapacity. A pochopiteľne sa výroba zastavila a výrobník sa prepol iba do pohotovostného režimu. Vyrobené kocky ľadu sa totiž vŕšia na hromadu, ktorá postupne narastá, ale nie rovnomerne. Ak chcete využiť kapacity nádoby na maximum, čas od času treba vyrobený ľad trochu přehrnout. Trochu nepraktickým sa ukázalo byť aj umiestnenie nádoby na vodu pod nádobou na hotový ľad. Pri každom doplnení vody je ju preto potrebné vybrať a následne opäť zasadiť na miesto, čo môže byť trochu otravné a celý proces výroby ľadu to zbytočne predlžuje.

 • vysoký výkon
 • priehľadné veko
 • výber veľkosti ľadových kociek
 • nádoba na vodu umiestnená pod zásobníkom ľadu
 • niekedy trochu unáhlený indikátor naplnenia zásobníka ľadu
Zistiť cenu

Guzzanti GZ 120

Napätie vo V230
Príkon120 W
Produkcia ľadu za 24 hodín12
Objem zásobníka na vodu2,1 l
Hmotnosť10,7 kg

Výrobník ľadu Guzzanti GZ 120 patrí k tomu nejvýkonnějšímu, o čom píšeme. Za 24 hodín vyrobí 12 kg ľadu a to už je množstvo, s ktorým zásobíte slušne veľkú rodinnú párty alebo menší podnik. V tomto ohľade je Guzzanti GZ 120 na hrane medzi domácim a profesionálnym použitím. Čo ďalšie ponúkne?

Strieborný dizajn povrchu ľadovačom neprekvapí, ale ani neurazí. Je dostatočne nadčasový, aby zapadol do každej kuchyne. Celý prístroj váži takmer 11 kg, je teda celkom ťažký, ale v prípade potreby ho preveziete aj k príbuzným či na záhradu. Výhodou je, že nepotrebujete žiadny prívod vody. Stačí len naplniť nádobu s objemom 2,1 litra. Výrobník samotný je celkom rýchlik. Pretože nádoba na uloženie hotového ľadu nie je príliš objemná – iba 0,6 litra, bude plná za hodinku. Na druhú stranu, je to množstvo ľadu dostatočné pre uspokojenie aj početnejšie návštevy. Vieme si živo predstaviť situáciu, keď sa u vás nečakane objaví skupina priateľov, ale ako je usadíte, vybavíte uvítanie, najhorúcejšie novinky a to, čo si dajú na pitie, bude čerstvý ľad pripravený.

Pochvalu si určite zaslúži aj priehľadné veko zásobníka ľadu. Nemusí tak vpúšťať do zásobníka teplo, keď chcete kontrolovať stav. V tomto ohľade sa v praxi osvedčili i oba indikátory, ako ten, čo sleduje hladinu vody v nádobe, tak ten sledujúci množstvo ľadu, však podľa názorov ďalších zákazníkov je to trochu o šťastí, u niektorých kusov si čidlá robia, čo chcú. Naplnenie nádoby i výber veľkosti ľadových kociek (k dispozícii sú dve, menšie a väčšie, ale máme dojem, že to v pohode stačí, predsa len je to „len“ ľad) je veľmi jednoduchá a ak máte doma malého barmana, môžete mu výrobu ľadu bez obáv zveriť.

 • intuitívna obsluha
 • priehľadné veko
 • vysoká rýchlosť výroby ľadu
 • u niektorých kusov nepresná čidlá
Zistiť cenu

Camry CR 8073

Napätie vo V230
Príkon120 W
Produkcia ľadu za 24 hodín12
Objem zásobníka na vodu2,1 l
Hmotnosť10,7 kg

Camry CR 8073 je ideálnym spoločníkom na rodinné párty. Je to najmä vďaka hmotnosti. S necelými 5 kg to rozhodne nie je tak veľký ako ostatné recenzované modely, ale parádu urobí naozaj veľkú. 12 kg ľadu za 24 hodín (teda ideálna 0,5 kg za hodinu) je pekný výkon, ktorý je úplne dostatočný aj pre väčšie stretnutie.

Na prvý pohľad pôsobí Camry CR 8073 predsa len trochu „plastovo“. Schádza mu kovová striedmosť predchádzajúcich modelov. Na druhú stranu, a opäť sa k tomu vraciame, je výrazne ľahšie a ľahko sa s ním manipuluje. Doplnkom kuchynskej linky sa však asi nestane, na to až príliš pripomína prenosnú autochladničku. Ak vynecháme vzhľad, je práve operatívnosť tou najväčšou devízou, ktorú môže výrobník ľadu značky Camry ponúknuť.

Veľkým plusom je rozhodne jednoduchosť používania celého výrobníka ľadu. Stačí len naliať vodu a stlačiť tlačidlo. O všetko ostatné sa postará Camry CR 8073. Nič nie je potrebné nastavovať, k dispozícii je iba jeden typ ľadových kociek, to ale nepredstavuje zásadnejšie problém. Svoj účel – teda výrobu ľadových kociek – spĺňa tento výrobník ľadu veľmi dobre. Vďaka zreteľnému LED indikátoru rýchlo spoznáte, že je potrebné doplniť vodu do zásobníka. Ten sa skrýva pod vaničkou na ľad, je preto nutné ju pri výmene vody vybrať. Nie je to nič hrozné, len je to niekedy trochu otrava.

 • nízka hmotnosť
 • vysoký výkon
 • jednoduché ovládanie
 • neprakticky umiestnený zásobník na vodu
 • iba jedna veľkosť kociek ľadu
Zistiť cenu

Sencor SIM 3000BK

Napätie vo V230
Príkon120 W
Produkcia ľadu za 24 hodín12
Objem zásobníka na vodu2,1 l
Hmotnosť10,7 kg

Stačí len jediný pohľad na výrobník ľadu Sencor SIM 3000BK a hneď je jasné, že toto nie je spotrebič, ktorý by ste z kuchynskej linky len tak dali dole. Čierna farba pôsobí nadčasovo, dizajn sa obišiel bez zbytočných výstrelkov, proste jednoduchosť vo všetkých podobách. Príjemným objavom potom bolo ergonomicky tvarované držadlo, ktoré domáci ľadovač Sencor priamo predurčuje k prenášaniu medzi rodinnými oslavami či z kuchyne von na záhradu. Držadlo sa zároveň, ak chcete nechať výrobník na jednom mieste, nepletie.

Po ceste maximálnej jednoduchosti sa Sencor SIM 3000BK vydal aj čo sa ovládania týka. Jednoduchým překlikáváním medzi podsvietenými ikonami si vyberiete veľkosť kociek ľadu (k dispozícii sú dve a výsledok má kloboučkovitý tvar s dutinou vnútri) a výrobu spustíte. Oproti všetkým ostatným recenzovaným modelom má tento najnižšiu kapacitu nádrže na vodu, 1,9 litrov je ale aj tak pomerne dosť, výmena vody vás nebude čakať tak často. Podobu ľadu hodnotíme kladne – je číry, bez bubliniek, vo vychladenom zásobníku navyše vydržia bez degradácie pomerne dlho.

Pokiaľ ide o výkon, za deň vám Sencor SIM 3000BK nadelí 12 kilogramov ľadu. Na prvú dávku budete čakať iba sedem minút, čo z tohto výrobníka robí najväčšieho rýchlika v našom výbere. Poteší indikácia naplnenosti zásobníka ľadu či naopak nedostatku východiskové suroviny – vody. V praxi sa osvedčilo aj priesvitné veko. Akokoľvek sme sa na tomto výrobu ľadu snažili nájsť nejaké negatívum, nenašli sme. Toto je jednoducho náš favorit.

 • jednoduchosť vo všetkých smeroch
 • nadčasový design
 • vysoká kvalita ľadu
Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Čo je výrobník ľadu

Výrobníky ľadu sú veľmi univerzálnymi zariadeniami, ktorá vám pomôžu sa v letných horúčavách ochladiť. Ľad sa bude hodiť do všetkých nápojov, môže tiež ochladzovať vzduch, keď ho umiestnite po byte v miskách a necháte odparovať. Ide navyše o v podstate veľmi lacný spôsob ochladenie – potrebujete iba vodu. Veľkou výhodou výrobníkov na ľad je, že ľad vzniká prakticky neustále. Vždy je tak k dispozícii zásoba čerstvého ľadu a nie je preto potrebné čakať na to, až zmrzne dávka vody naliate vo forme na ľad v mrazničke. Výrobníky kockového ľadu sú navyše veľmi jednoduché na údržbu.

Hlavnou výhodou je ich jednoduchosť. Stačí ich len pripojiť na zdroj vody, prípadne vodu raz za čas doplniť, a máte k dispozícii ľad v zadanom tvare. Vzhľadom na to, že jedinou surovinou je voda, sú výrobníky ľadu aj veľmi jednoduché na údržbu. Prakticky stačí ich len nechať uschnúť.

S výrobníky ľadu sa najčastejšie stretávame v podobe samostatne stojacich zariadení, ktorá si v kuchyni umiestnime napríklad na linku. Ich podkategórií sú výrobníky ľadu s pripojením na vodu. Druhou, menej častou a trochu drahšie podobou sú výrobníky integrované do, najčastejšie amerických, chladničiek. Chladnička s výrobníkom ľadu má svoju veľkú výhodu v tom, že vám do domácnosti nepribudne ďalšej spotrebič. Zároveň ale počítajte s tým, že cena americkej chladničky s výrobníkom ľadu, nieto ešte vstavané chladničky s ľadovačom, nebude z najmenších. U tých výkonnejších typov počítajte s cenou presahujúcou 600 euro. A to je násobne viac ako u samostatne stojacich výrobníkov ľadu. Samostatnú mrazničku s výrobníkom ľadu na trhu nenájdete. V našom nákupnom rádcovi sa preto zameriavame len na samostatnej výrobníky ľadu. Ako vybrať výrobník ľadu?

späť na začiatok ↑

Parametre domácich výrobníkov ľadu

Parametre domácich výrobníkov ľadu pochopiteľne ovplyvňujú ich výslednú cenu. Všeobecne sa dá povedať, že čím väčší výkon a pridaných funkcií, tým bude výrobník na ľad drahšie. Zamerali sme sa preto na 8 základných parametrov, ktoré cenu ovplyvňujú. Pred samotným výberom je vhodné si položiť niekoľko otázok:

 • Ako často budem tento typ prístroja využívať?
 • Aké množstvo ľadu sme v domácnosti schopní spotrebovať?
 • Mám pre neho dostatok miesta v kuchyni?

Typ chladenia

Použitá technológia chladenia je tým najpodstatnejším, čo by ste mali pri výbere výrobníka ľadu sledovať. V zásade sú k dispozícii dva spôsoby chladenia.

Výrobník ľadu chladený vzduchom

Chladiacim médiom je, ako už z názvu vyplýva, vzduch. Veľkou výhodou výrobníka na ľad chladeného vzduchom je tak nízka energetická náročnosť a jednoduchosť celej konštrukcie ľadovačom. Aj z tohto dôvodu je rozhodne typom najobľúbenejším. Avšak, má podstatnú nevýhodu – kladie väčšie nároky na priestor. Zariadenie s týmto typom chladenia totiž vyžaduje, aby okolo neho bol dostatočný priestor pre cirkuláciu vzduchu. Pokiaľ tento priestor nebude, výroba ľadu bude pokračovať, ale bude pomalší a tým pádom sa vám o niečo zvýši náklady.

Výrobník ľadu chladený vodou

Výrobníky ľadu chladené vodou majú vysoký výkon, hodí sa preto do profesionálnych prevádzok, ako sú reštaurácie, bary, cukrárne a podobne. Nepotrebujú okolo seba miesto, jednoducho je tak umiestnite do uzatvorených priestorov, ako sú vnútorné priestory barových pultov či menšie kuchyne. Čo do obstarávacích nákladov sa jedná o drahšie stroje (od 200 euro vyššie). Tento typ je vhodný aj do exteriérov, horúci vzduch v okolí nemá vplyv na ich funkciu.

Kapacita nádoby na vodu

Údaj o kapacite nádoby na vodu je kľúčový v prípade, ak sa chystáte na nákup výrobníku ľadu určeného pre domáce použitie. Teda takého, ktorý nebude na vodu, vstupnú surovinu, pripojený neustále, ale budete ju do ľadovačom musieť dolievať. U tohto typu výrobníkov ľadu sa tak najčastejšie stretávame s objemom nádoby na vodu v rozmedzí 2 až 5 litrov, čo je pre bežné použitie v domácnostiach úplne dostatočné.

Táto hodnota už dopredu indikuje, ako veľmi často budete musieť nádobu na ľad dolievať. Platí pochopiteľne úmerne, že čím je objem nádoby menšie, tým častejšie si bude vyžadovať vašu pozornosť. Najčastejšie sa u domácich variantov tohto spotrebiča stretávame s objemom 2,2 litrov. Od objemu nádoby na vodu sa však odvíja aj rozmery a hmotnosť celého zariadenia a koniec koncov tiež to, aké množstvo ľadu zvládne na jedno naplnenie nádoby na vodu vyrobiť.

Kapacita nádoby na ľad

Informácie o kapacite nádoby na ľad vám hovorí jediné – aké množstvo ľadu je výrobník schopný pojať, než ľad budete musieť odstrániť, resp. akú zásobu ľadu budete mať po ruke. Toto číslo sa väčšinou neudáva ako objem, ale skôr hmotnosť. Lepšie to vyhovuje situácii, kedy ľadovač vyrába odlišné tvary ľadu (iný objem majú kocky, iný potom napr. ľadová triešť). Pre domáce použitie je táto hodnota medzi 1 až 3 kilogramy, čo je pre domáce ochladenie ideálne. U profesionálnych výrobníkov počítajte s väčším množstvom.

Množstvo vyrobeného ľadu

Množstvo vyrobeného ľadu by mohlo byť (ale samozrejme by byť nemal) jediným parametrom, ktorý vás zaujíma. Udáva sa v kilogramoch a kategórie domácich výrobníkov ľadu zvládne vyrobiť medzi 9 a 15 kilogramami ľadu za deň. V prepočte na štandardne veľkú kocku ľadu je to zhruba jedna kocka za minútu. Ale pozor, nie je to tak, že by do zásobníka padala kocka za kockou. Výroba prebieha obvykle vo várkach. Takto vyrobenú dávku potom prístroj automaticky presunie do zásobníka a pustí sa do výroby ďalších. Štandardne potom výroba jednej dávky zaberie cca 10 minút.

Príkon

Už z princípu je potrebné počítať s tým, že výrobník ľadu bude spustený dlhodobo a tým aj dlhodobo spotrebovávať energiu. Príkon je preto údaj, ktorý nie je vhodné podceňovať. Avšak, sú na to koncipované a ich prevádzkové náklady nie sú tak vysoké. Ak predsa len chcete trochu ušetriť a viete, že výrobník ľadu nevyužijete príliš často, poobzerajte sa po tých, ktoré sú chladené vzduchom. Mávajú totiž výrazne menšiu spotrebu.

Výkon

Ak potrebujete vedieť, ako dlho bude musieť váš výrobník ľadu pracovať, aby vyprodukoval určité množstvo ľadu, sledujete parameter výkon. Ten sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 100 až 150 Wattov. Platí, že čím vyšší výkon, tým kratšiu dobu bude výrobník potrebovať na prípravu dávky ľadu.

Odvod odpadovej vody

Výrobníky ľadu pracujú iba s jedinou surovinou vodou, jediným odpadom, ktorý vzniká, je teda opäť zase voda. Bežne sa stretávame s dvoma spôsobmi, ako sa jej ľadovač zbavuje. Výrobníky ľadu s nádobou na odpadovú vodu sú zvyčajne lacnejšie a vyžadujú zapojenie užívateľa – nádobu je nutné čas od času vyliať. Tento problém rieši druhý typ, ktorý je priamo napojený na odpad. Odpadová voda tak odteká priebežne a užívateľ sa nemusí o nič starať.

späť na začiatok ↑

Materiál a dizajn

Výrobníky na ľad môžete vyberať aj podľa ich vzhľadu – za ideálnych okolností by do kuchyne mali zapadnúť, jedná sa totiž o spotrebič, ktorý bude celkom vidieť.

Rozhodovať sa môžete podľa toho, či vám stačí strohý vzhľad, alebo hľadáte dizajnovo zaujímavejšie kúsok. V prvej skupine nájdeme nerezové výrobníky na ľad. Ich nespornou výhodou je jednoduchá údržba a vysoká odolnosť. Na druhú stranu, nerezový povrch býva drahšie, je preto potrebné počítať s vyššou vstupnou investíciou.

Druhou skupinou sú plastové výrobníky ľadu. Tie zoženiete v rade farebných prevedení, pre klasické kuchyne sú tak vhodnejšie. Krajšie dizajn sa prejaví na hocikedy vyššej náchylnosti k poškodeniu. Opotrebenie či drobné praskliny sa na nich jednoducho prejaví rýchlejšie.

späť na začiatok ↑

Ďalšie dôležité funkcie

V základnej podobe výrobník ľadu skutočne robí len to, čo opisuje jeho názov – teda vyrába ľad. Pokročilejšie ľadovačom ale majú niektoré zaujímavé funkcie, ktoré vám výrobu ľadu spríjemní. Nižšie predstavíme aspoň niektoré:

Druhy ľadov

Ak sa rozhodnete vybrať pokročilejšie stroje na výrobu ľadu, nie je nutné vyrábať iba klasické kocky. Niektoré stroje ponúknu kocky zaoblené, iné s ostro skosenými hranami, u iných môžete navoliť kalíškovitý tvar, niektoré dokonca vedia vyrábať ľadovú triešť. Všetko to záleží na vašich potrebách a predstavách.

LED displej

Niektoré výrobníky ľadu sú vybavené LED displejom. To umožní pohodlnejšie voľbu programov a sledovanie priebehu výroby. Displej tiež indikuje, či je nutné doplniť vodu či naopak vyliať nádobu s vodou odpadovú.

Časovač a automatické vypnutie

Chcete mať pripravenú hromadu čerstvého ľadu, až sa vrátite z práce? Kúpte výrobník ľadu s časovačom. Jednoducho si navolíte, kedy chcete, aby sa zvolený režim spustil, a prístroj sa o všetko postará. Rovnako tak sa hodí aj automatické vypnutie, ktoré proces výroby ukončí vo chvíli, keď je vyrobené predvolené množstvo ľadu.

Indikátory

Najrôznejšie, či už svetelné alebo zvukové, indikátory vám šetrí prácu s „strážením“ výrobníka ľadu. Upozorní vás, keď je potreba doplniť vodu alebo naopak vyprázdniť odpadovú nádobu, pripomenú sa, že je zadaná dávka ľadu pripravená atď.

späť na začiatok ↑

Lacnejšia alternatíva: Tvorítka na ľad

Výrobník ľadu je praktickou záležitosťou, v mnohých prípadoch je aj výroba tých najmenej výkonných príliš. Dostupným riešením sú najrôznejšie formičky či silikónové formy na ľad. Množstvo vyrobeného ľadu nie je veľké, zmestia sa ale do každé mrazničky. Stačí je len naplniť vodou a obrniť sa trpezlivosťou, ľad nebude okamžite.

Ich veľkou výhodou, okrem ceny samozrejme – formy na ľad, či jednorazové sáčky na výrobu ľadu kúpite v každom obchode s domácou výbavou za pár drobných – je, že ponúka väčšiu variabilitu tvarov, ako sú schopné ponúknuť výrobníky. Môžete tak usporiadať tematickú párty, ktorú doplní detail v podobe špeciálne tvarového ľadu. Silikónový výrobník ľadu najviac limituje množstvo vyrobeného ľadu, ani tie najväčšie formičky nezvládnu viac ako 40 kusov naraz.

späť na začiatok ↑

Cena výrobníkov ľadu

Bezpochyby dôležitým parametrom pri výbere stroja na domácu výrobu ľadu je aj ich cena. Výrobníky ľadu môžete vyberať v štyroch cenových hladinách, ktoré sa budú líšiť výkonom, schopnosťami i výbavou.

Najlacnejšie výrobníky ľadu: Do 150 €

Tie najlacnejšie výrobníky ľadu zaobstaráte už cca od 100 €. Ide o základné modely, nedajú sa príliš očakávať nejaké nadštandardné funkcie.

Nižšia stredná trieda: do 250 €

Čo do funkcií sa bude stále jednať o pomerne jednoduché modely, však budete mať viac na výber, čo sa týka dizajnu a farebných variantov. Počítajte ale, že sa bude jednať o plast. Okolo desiatich kíl ľadu za deň vám však pripraví.

Zlatá stredná cesta: do 400 €

Táto cenová hladina je najvyššia pre bežné domáce výrobníky ľadu. V tejto kategórii už máme za štandard považovať prehľadný displej aj vysoký výkon.

Profesionálne výrobníky ľadu: nad 400 €

Do kategórie top výrobníkov ľadu spadajú prístroje určené prevažne pre profesionálne použitie. Profi výrobníky ľadu sú veľmi odolné a za deň vám dodajú pokojne 100 kilogramov výslednej suroviny.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď