Ako vybrať výrobník sódy

Ak patríte medzi milovníkov perlivé vody, rozhodne nemusíte byť odkázaní len na sódovky z obchodov. Veľký boom totiž pár rokov zažívajú domáce výrobníky sódy, ktoré svoju prvú vlnu slávy zažili už v 90. rokoch minulého storočia. S rastúcou obľubou zákazníkov rastie aj množstvo najrôznejších modelov. Vybrať si medzi nimi ten správny preto vôbec nemusí byť jednoduché. V nasledujúcom článku vám preto poradíme s orientáciou v najdôležitejších parametroch, príslušenstve aj s konečným výberom. Okrem toho sa dozviete, ako si v našom teste viedlo päť užívateľsky obľúbených výrobníkov sódy.

Test výrobníkov sódy 2023

Testovanie sme podrobili celkom päť produktov z rôznych cenových relácií. Hoci trhu dominuje najmä značka SodaStream, zámerne sme do testu zahrnuli viacero značiek, aby sme splnili čo najväčšej rozmanitosti. Zaujímala nás ako kvalita a možnosti sýtenie, tak pridané funkcie, zložitosť obsluhy alebo dostupnosť miest umožňujúcich znovu naplnenie bombičiek.

SODASTREAM Spirit Black

Typmechanický
Systém uchytenie fľašerýchloupínacie
Objem fľaše0,8 l
Materiál fľašeplast
Voľba intenzity sýtenieáno
Počet stupňov sýtenievariabilný
Typ bombičkyvymeniteľná
Farbačierna

Domáci výrobník sódy SodaStream Spirit patrí medzi užívateľsky najobľúbenejší model. Dôvodom je veľmi dobrý pomer ceny a výkonu, vrátane kvality spracovania a pôsobivého dizajnu. Samozrejmosťou je možnosť zvolenia intenzity sýtenie, teda regulácia množstva bublín vo výslednom nápoji. Intenzita sýtenia je pritom priamo úmerná dĺžke stlačení tlačidla. Bohužiaľ sa ukázalo, že nie je možné vytvoriť väčšie množstvo bublín aj pri dlhšie trvajúcom stlačení.

Obsluha a samotná výroba sódovky je veľmi jednoduchá a možno ju zvládnuť iba jednou rukou. Hoci rýchloupínací systém fľaše je pohodlný, na druhú stranu tesnenie medzi fľašou a bombičkou v rámci tohto systému je vyriešené horšie. Fľaša je v podstate len voľne zavesená, čím dochádza k úniku CO2 a v niektorých prípadoch aj k vystreknutiu vody. Spotreba oxidu uhličitého tak môže byť zbytočne vyššia, čo je škoda.

Fľaša, ktorá je súčasťou balenia, je vyrobená z pevného plastu bez nežiaducich látok BPA, navyše sa zdá byť odolná voči poškodeniu a vyzerá pekne. Bombička s CO2, ktorá je súčasťou balenia, umožňuje výrobu až 80 litrov perlivé vody. To samozrejme platí v prípade, že chcete bubliniek skôr menej. V prípade, že si potrpíte na viac bubliniek, výsledné množstvo perlivé vody menšie.

Celkovo sa jedná o vydarený sodovkovač pre menej náročných užívateľov, ktorí uprednostňujú slabo a stredne perlivú vodu. Ak patríte medzi milovníkov silne perlivých nápojov, odporúčame vám zvoliť prístroj z vyššej cenovej kategórie.

  • dobrý pomer cena / výkon
  • jednoduchá obsluha
  • vydarený dizajn
  • bezpečnostný ventil
  • nekvalitné tesnenie (dochádza k úniku CO2)
  • slabšie sýtenie
Zistiť cenu

TESCOMA MyDrink 308610

Typmechanický
Systém uchytenie fľašebajonetový
Objem fľaše0,85 l
Materiál fľašeplast
Voľba intenzity sýtenieáno
Počet stupňov sýtenievariabilný
Typ bombičkyvymeniteľná
Farbabiela

Pokročilý výrobník sódy Tescoma myDRINK 308610 patrí medzi drahšie prístroje, ktoré však ponúka veľkú variabilitu použitia a navyše disponujú vysokou kvalitou i skvelým výkonom. Rozhodne poteší aj elegantný dizajn. Veľkú pochvalu si zaslúži tiež kvalitná fľaša z pevného plastu, ktorá má ale menší objem, a to iba 850 ml. Jej uchytenie je umožnené pomocou bajonetového systému. Obsluha je skutočne jednoduchá a rýchla.

Rozhodne chválime možnosť pripraviť aj ďalšie perlivé nápoje než len vodu. MyDRINK 308610 totiž vďaka špeciálnemu uzáveru s dvoma bezpečnostnými ventilmi umožňuje tiež sýtenie vody so sirupom, kúsky zeleniny alebo ovocie, ale aj alkoholu (veľmi vhodný je na prípravu šumivých sektov, vínnych strekov, long drinkov alebo nápojov Gin FIZZ, Hugo a pod.), Vždy je ale potrebné dodržiavať rysku pre maximálnu výšku hladiny.

V balení nechýba návod na výrobu najrôznejších nápojov. Intenzitu perlivosti možné navoliť počtom stlačení hlavného tlačidla. Hoci možno dosiahnuť aj výrazné perlivosti, bublinky z nápojov pomerne rýchlo vyprchajú, čo je škoda.

Súčasťou balenia je aj bombička s CO2, tá by mala podľa výrobcu vydržať na prípravu až 85 l sýtených nápojov, bohužiaľ sa ale ukázalo, že jej kapacita na také množstvo nepostačuje. 85 l by to bolo za situácie, že chcete vodu len s minimálnym počtom bubliniek. V balení možno nájsť aj praktický mechanický odšťavovač citrusov, ktorý možno nasadiť priamo na fľašu.

MyDRINK 308610 patrí medzi pokročilé modely, ktoré je možné uplatniť pri výrobe pestrej škály nápojov. Jedná sa o skvelého pomocníka do domácnosti, u ktorého je jedinou drobnou nevýhodou pomerne rýchle vyprchaní bubliniek. Nápoje je preto potrebné skonzumovať čo najskôr.

  • jednoduchá obsluha
  • jednoduchý systém uchytenia
  • dva bezpečnostné ventily
  • veľmi variabilné použitie
  • integrovaný lis na citrusy
  • vydarený dizajn
  • vysoká obstarávacia cena
  • bublinky rýchlo vyprchajú
Zistiť cenu

SODASTREAM JET White

Typmechanický
Systém uchytenie fľašeskrutkovacie
Objem fľaše0,9 l
Materiál fľašeplast
Voľba intenzity sýtenieáno
Počet stupňov sýtenievariabilný
Typ bombičkyvymeniteľná
Farbabiela

SodaStream JET White patrí medzi cenovo prijateľné sodovkovače. Výkon tohto zariadenia ale patrí medzi slabšie. Jedná sa o mechanický model, intenzitu sýtenia si preto užívateľ volí sám, a to pomocou kratšieho alebo dlhšieho (alebo opakovaného) stlačení tlačidla. Bohužiaľ aj pri dlhšie trvajúcom stlačení tlačidla možno docieliť iba stredne silné perlivosti nápoja. Pre milovníkov silne perlivé vody preto tento prístroj vhodný nie je.

Hoci ovládanie je jednoduché, zamrzelo zložitejší systém uchytenia fľaše, ktorý je skrutkovacie. Plnú fľašu je pritom zložité ako naskrutkovať, tak i vyskrutkovať, a vyžaduje to pomerne značnú zručnosť (ak nechcete riskovať vyliatie časti vody). Upevnenie navyše nie je príliš kvalitné, môže teda dochádzať k nežiaducemu úniku CO2. Nepotešila ani bombička (s objemom až na 80 litrov nápoja), ktorá síce je súčasťou balenia, ale v mnohých prípadoch môže byť už poloprázdna.

Ako veľký nedostatok vidíme tiež pomerne chatrné prevedenie tela prístroja, ktorý je vyrobený z menej odolného plastu. Fľaša je klasická plastová s objemom 0,9 l.

Zrátané a podčiarknuté – jedná sa o domáce výrobník sódové vody pre skutočne nenáročných užívateľov. My ho však nemôžeme odporučiť ani im, ako kvôli nekvalitnému a zložitému uchytenie fľaše, tak kvôli nižšej kvalite použitých materiálov.

  • nízka obstarávacia cena
  • bezpečnostný ventil
  • zložitý a nekvalitný systém uchytenia (dochádza k úniku CO2)
  • menej kvalitné materiály
  • slabšie sýtenie
Zistiť cenu

LIMO BAR Eco White

Typmechanický
Systém uchytenie fľašebajonetový
Objem fľaše1 l
Materiál fľašeplast
Voľba intenzity sýtenieáno
Počet stupňov sýtenievariabilný
Typ bombičkyvymeniteľná
Farbabiela

Hoci výrobník sódy Limo Bar Eco White patrí medzi jeden z najlacnejších modelov na trhu, ponúka až prekvapivo veľa technických vychytávok. Medzi tie najzaujímavejšie patrí bezpečnostný ventil s dekompresným tlačidlom, ktorý bráni nechcenému presýteniu nápoja. Okrem toho je tento model vybavený aj pohodlným upínacím systémom Click & Fix (bajonetový), vďaka ktorému fľašu stačí nasunúť a zľahka pootočiť, čím dôjde k zaisteniu. Veľkou výhodou je technológia FSS, ktorá zabraňuje stratám CO2 pri sýtenie, bombička tak vydržia omnoho dlhšie.

Intenzitu sýtenie si užívateľ volí stlačením hlavného tlačidla (čím dlhšia je stisk, tým výraznejší je perlivosť výsledného nápoja). Voliť možno zhruba medzi jemnú, strednú a silnú perlivosť. Súčasťou balenia je plastová fľaša s objemom 1 liter a bombička, ktorá vystačí na nasýtenie zhruba na 80 litrov nápoja. Úplne zásadnú nevýhodou je veľmi zlá dostupnosť miest, kde možno bombičku znovu naplniť.

Plastové telo výrobníka je prekvapivo pevné a odolné, okrem toho je dostatočne stabilné, a teda nehrozí prevrhnutie. Design patrí medzi klasické, napriek tomu neurazí.

Limo Bar Eco White nás rozhodne veľmi milo prekvapil. Aj cez svoju nízku obstarávaciu cenu zvláda sýtenie na jednotku a navyše poteší jednoduché ovládanie. Veľkou nevýhodou je ale nedostatok miest, kde by bolo možné bombičku naplniť CO2 (v konkurenčných predajniach SodaStream bohužiaľ plnenie nie je možné). Skôr než sa preto rozhodnete pre tento typ sodovkovače, zistite si, či sa v mieste vášho bydliska vyskytuje možnosť plnenia bombičiek značky Limo Bar.

  • vynikajúci pomer cena / výkon
  • kvalitné sýtenie
  • jednoduchá obsluha
  • jednoduchý systém uchytenia
  • bezpečnostný ventil
  • technológia FSS
  • zlá dostupnosť miest pre plnenie CO2
Zistiť cenu

DRINKMATE Aquadream White

Typmechanický
Systém uchytenie fľašebajonetový
Objem fľaše1,1 l
Materiál fľašeplast
Voľba intenzity sýtenieáno
Počet stupňov sýtenievariabilný
Typ bombičkyvymeniteľná
Farbabiela

Výrobník sódy Drinkmate Aquadream White patrí medzi cenovo dostupné a zároveň výkonné modely. Pochvalu rozhodne zaslúži bezpečnostný ventil, ktorý stráži, aby náhodou vplyvom presýteniu vody nedošlo k explózii fľaše, a zároveň umožňuje naperlit aj iné nápoje než len vodu. Na uchytenie fľaše je využívaný bajonetový systém (fľaša teda stačí nasunúť a zľahka pootočiť, čím dôjde k zafixovaniu). Fľaša je vyrobená z plastu a disponuje objemom 1,1 litra.

Intenzitu perlivosti si užívateľ volí pomocou krátkeho alebo dlhého stisku, prípadne opakovaným stlačením tlačidla. Vodu možno pritom nasýtiť aj veľmi výrazne. Na rozdiel od väčšiny podobných modelov navyše tento prístroj umožňuje vložiť do fľaše s vodou pred samotným sýtením tiež ďalšie ingrediencie (bylinky, kúsky ovocia, sirup, alkohol a pod.), A pripraviť tak nápoje s chuťou čerstvých citrusových plodov, zeleninové nápoje, limonády, šumivý sekt alebo vínny strik. Vždy je ale potrebné dodržiavať maximálne množstvo vody (vyznačené ryskou).

Bohužiaľ tento model v balení neobsahuje bombičku, tu možno ale samozrejme dodatočne prikúpiť. Celkovo sa však jedná o vydarený model, problémom je však horšie dostupnosť miest, v rámci ktorých je možné doplniť CO2 do bombičky.

  • prijateľná obstarávacia cena
  • kvalitné sýtenie
  • jednoduchý systém uchytenie
  • bezpečnostný ventil
  • variabilné použitie
  • zlá dostupnosť miest pre plnenie CO2
  • balenie neobsahuje bombičku
Zistiť cenu

Prečo si zaobstarať výrobník sódy

Ak patríte medzi milovníkov perlivých limonád alebo vody, nákup domáceho sodovkovače sa rozhodne oplatí. Výrobníky sódy totiž ďaleko prekonávajú nákup balených vôd či limonád. Hneď za začiatok si preto zhrnieme tie najväčšie výhody týchto domácich spotrebičov:

Nízke náklady – zatiaľ čo ceny balených sýtených vôd sa pohybujú za liter okolo 0,8 €, jeden liter perlivého nápoja vyrobený v sodovkovači vyjde zhruba na 0,1 – 0,2 € (podľa intenzity bubliniek). K cene samozrejme musíte pripočítať aj obstarávaciu cenu výrobníku sódy, ktorá sa zvyčajne pohybuje okolo 60 – 70 €. Pri častom používaní sa vám ale takto investované financie rýchlo vráti.

Pohodlná a rýchla príprava – výrobník sýtenej vody znamená malú revolúciu v nakupovaní, pretože ukončí nepríjemné ťahanie ťažkých balených nápojov aj ich zložité skladovanie. Príprava perlivého nápoja je pritom veľmi jednoduchá a využijete pri nej jednoducho vodu z kohútika.

Zdravievoda, ktorá nám tečie z kohútikov, je spravidla veľmi kvalitná (ak to tak nie je, alebo vám vadí nadbytočný chlór, skvelým pomocníkom je filtračná kanvica). Pri príprave domácich perlivých nápojov tak máte vždy istotu, čo za prísady ste pri príprave použili. Veľkou výhodou je pritom možnosť používania domácich sirupov a dochucovadiel. Naopak komerčné limonády sú väčšinou neslávne preslávené radom zdraviu škodlivých prísad.

Vlastná príchuť – výroba domáce limonády samozrejme ponúka jedinečnú príležitosť pre výrobu originálnych príchutí, ktoré na trhu len tak nenájdete. U väčšiny výrobníkov je navyše možné zvoliť tiež intenzitu perlivosti výsledného nápoja.

Jednoduchá údržba – výrobníky sódy patrí medzi domáce spotrebiče, ktoré vynikajú ako veľmi jednoduchou obsluhou, tak jednoduchým čistením. Po sňatí fľaše z výrobníka v podstate nemusíte nič čistiť. Iba ak použijete sirup alebo iné prísady, je vhodné fľašu po spotrebovaní obsahu vypláchnuť.

Šetrnosť k životnému prostrediu – naprosto nesporným a dôležitým hľadiskom je tiež ekologický aspekt. Obstaranie výrobníka sódy výrazne uľaví od nadprodukcie plastových fliaš a mechanické výrobníky sódy (ktoré sú častejšie) navyše ani nespotrebúvajú elektrickú energiu.

Dobrá dostupnosť príslušenstva – zvýšený dopyt po výrobníkoch sódy v posledných rokoch mala za následok zvýšenie ponuky. Nielen samotné výrobníky, ale aj rad príslušenstva (napr. bombičky alebo fľaše) sú preto veľmi ľahko dostupné, a to najmä na internete, ale aj v kamenných predajniach po celej SR.

Ako postupovať pri výrobe sódy

Výroba domácich perlivých nápojov je veľmi jednoduchá. Ak sa o sodovkovače zaujímate len krátko a ste zvedaví, ako tieto spotrebiče fungujú, je možné celý postup krátko rozpísať do troch alebo štyroch krokov takto:

  1. Naplnenie špeciálne fľaše vodou (zvyčajne priamo z kohútika).
  2. Uchytenie / zaskrutkovanie fľaše do výrobníka sódy.
  3. Navolenie intenzity perlivosti – pri automatických modeloch jednoduchým stlačením tlačidla, u mechanických modelov počet stlačení tlačidla (či dĺžka držanie) priamo súvisí s intenzitou sýtenia.
  4. Prípadné dochutenie (sirupom, šťavou z ovocia, chladeným čajom, alkoholom a pod.).

Pred samotnou výrobou sódovky je samozrejme ešte potrebné vložiť do výrobníka bombičku. Tá ale v zariadení vydržia pomerne dlho.

Domáce vs. komerčné výrobníky sódy

Najjednoduchšie delenie sa zakladá na spôsobe použitia – konkrétne ako často a kde budete výrobník používať. Úplne triviálne tak môžeme prístroje rozdeliť na domáce a komerčné. Hoci predpokladáme, že väčšina užívateľov zháňa sodovkovač do domácnosti, môže sa stať, že niekto bude vyberať aj komerčný výrobník sódovej vody.

Sodovkovač do domácnosti

Patrí medzi vyhľadávanejšie typ (z tohto dôvodu sme im venovali tiež tohto radcu). Vyberať pritom môžete zo širokej rady modelov originálneho vzhľadu i veľkosti. Všeobecne sa však nejedná o príliš veľké kuchynské spotrebiče a možno ich prirovnať zhruba k rozmerom mobilného kuchynského mixéra. Dizajn väčšiny výrobkov je pritom spravidla ľúbivý, sodovkovač preto v kuchyni určite hanbu robiť nebude.

  • + Nižšia obstarávacia cena
  • + Praktické rozmery
  • + Ľahká manipulácia
  • + Veľký výber
  • – Dlhotrvajúcej príprava
  • – Menší objem fliaš
  • – Slabší výkon bombičiek

Komerčné sódobary

Komerčné výrobníky sódy čiže sódobary patria všeobecne medzi väčšie a tiež drahšie profi zariadení. Oproti domácim modelom vynikajú rýchlosťou výroby a veľkým množstvom pripravenej sýtené vody. Navyše sa ľahšie ovládajú a tiež u nich možno predpokladať dlhšiu životnosť. Bez výnimky sú vyrobené z nerezu.

Prístroje z tejto kategórie sa uplatnia nielen v baroch alebo reštauráciách, ale napríklad aj v prevádzkach, školských jedálňach, väčších kanceláriách pod. Nie je tiež neobvyklé, že si sódobar zaobstarávajú aj väčšie domácnosti, pretože lepšie vyhovuje ich požiadavkám.

  • + Rýchla príprava
  • + Väčší objem fliaš
  • + Väčší výkon aj objem bombičiek
  • + Vyššia životnosť
  • – Vyššia nákupná cena
  • – Väčšie rozmery

Sódobary možno ešte ďalej rozdeliť na štyri typy:

  • Sódobary so suchým chladením – tieto modely okrem výroby perlivé vody vie nápoje tiež schladiť na požadovanú teplotu, a to pomocou tzv. suchého chladenia (na tento účel sa používajú ekologické chladivá, sódobar tak funguje podobne ako napríklad mobilné klimatizácie).
  • Sódobary s vodným chladením – opäť sa okrem sýtenie nápojov používajú aj k ich chladenie. Na rozdiel od prvého typu chladí ale jednoducho pomocou vody.
  • Stolné sódobary – ide o klasické výrobníky sódy, ktoré sa umiestňujú na pracovnú dosku alebo akúkoľvek inú vodorovnú plochu.
  • Podstolné sódobary – jedná sa o modely, ktoré šetria miesto, pretože je možné zakomponovať pod pracovnú alebo barovou dosku.

Mechanické a automatické výrobníky sódy

Ako sme sa už zmienili na začiatku tohto článku, domáce výrobníky sódy môžeme ďalej rozdeliť na mechanické a automatické. Ako už názov napovedá, mechanické modely nie sú určené na zapojenie do elektrickej siete, a fungujú teda úplne na „ručný pohon“, čo v podstate znamená, že sýtenie sa vykonáva stlačením tlačidla. Počet stiskov tlačidla (prípadne dĺžka držania tlačidla) pritom súvisí s intenzitou perlivosti (viac stlačenie = vyšší perlivosť).

Naopak plne automatické modely je nutné zapojiť do elektrickej zásuvky. Výroba je pritom jednoduchšie, pretože stačí len navoliť intenzitu perlivosti (na výber je zvyčajne z troch úrovní: jemne, stredne a výrazne perlivá voda) a stlačiť tlačidlo. Sýtenie potom prebehne automaticky.

Dôležité parametre

Hoci výrobníky sódy patrí medzi pomerne jednoduché zariadenia, rozhodne je vhodné sa zoznámiť so základnými parametrami, ktoré je vhodné pri nákupe sledovať. Konkrétne ide o:

  • objem fľaše,
  • materiál fľaše,
  • systém uchytenie fľaše,
  • typ bombičky,
  • objem bombičky,
  • intenzita sýtenie,
  • dizajn.

Objem fľaše

Každý domáci výrobník sódy sa skladá z fľaše, bombičky a samotného tela prístroja (stojana). Je to práve fľaša, do ktorej sa nalieva voda a v ktorej následne dochádza k sýtenie. Fľaše sa pritom líšia ako objemom, tak materiálom. Objem sa rovná množstvo perlivé vody, ktoré je možné pripraviť naraz. Pochopiteľne tiež platí, že čím je objem fľaše nižšia, tým je príprava rýchlejšia.

Čo sa objemu týka, v drvivej väčšine prípadov sa stretnete s fľašami od 0,5 do 1 litra (u sódobarov môžu mať nádoby objem aj nad 5 litrov). Objem vyberajte predovšetkým podľa účelu použitia – ak chcete pripravovať sýtené nápoje pre šport, vyberte si skôr väčšiu fľašu, ak pre bežné domáce použitie, vyberajte skôr menšiu fľašu, ktorá je praktická a ľahko sa s ňou manipuluje.

Materiál fľaše

Dôležitý je však aj materiál, z ktorého je fľaša vyrobená. U väčšiny výrobníkov sódy veľmi často narazíte na plastové fľaše (bez obsahu BPA), o poznanie menej často potom na fľaše sklenené.

Plast zaisťuje vyššiu odolnosť, ľahšiu manipuláciu a možnosť pohodlného prenášania po naplnení (teda za predpokladu, že nechcete sódu prelievať, vhodné sú aj na šport alebo na cesty). Výrazne nižšia býva tiež obstarávacia cena.

Sklenené fľaše sú naopak hygienickejšie (ľahšia údržba), ekologickejšie a navyše pôsobí elegantnejším a luxusnejším dojmom. Zo sklenených fliaš preto voda chutí subjektívne ešte lepšie. Nevýhodou je samozrejme vyššia krehkosť aj hmotnosť.

Systém uchytenie fľaše

Ak nechcete prípravou perlivé vody zbytočne strácať čas, postrážte si, aby vami vybraný model disponoval skôr bajonetovým či nasúvacím (ako skrutkovacím) systémom uchytenia fľaše. Všetky systémy si teraz popíšeme podrobnejšie.

  • Skrutkovacie systém – ide o klasický spôsob uchytenia, ktorý je stále veľmi hojný. Fľaša na telo prístroja jednoducho pomocou závitu naskrutkujete a po dokončení sýtenia opäť odskrutkujete. Celý proces je ale zdĺhavejšie ako u zvyšných možností.
  • Bajonetový systém – niekedy sa tento systém označuje aj ako Click and Fix. Fľaša v mieste spoja jednoducho otočíte, a akonáhle budete počuť cvaknutie, je pripravená na výrobu sódy.
  • Rýchloupínací systém – ide o najjednoduchší spôsob uchytenia. Fľaša stačí jednoducho nasunúť na určené miesto, pričom dôjde k jej automatickému uchytenie, a po dokončení sýtenia ju možno miernym tlakom zase vytiahnuť (bez otáčania alebo skrutkovania).
  • Vloženie fľaše do nádoby – u týchto systémov sa fľaša vkladá do špeciálnej nerezovej nádoby, ktorá je súčasťou výrobníka sódy. Vrchná časť sa potom nasunie dole a zaistí sa páčkou, fľaša je pritom skrytá vo vnútri výrobníka, čím je okrem iného zaistená tiež vaše bezpečnosť pri sýtenie.
  • Samostatne stojaca fľaša – ide o samostatnú fľašu, na ktorú sa skrutkuje bombička.

Typ bombičky

Úplne zásadnú úlohu pri výrobe perlivého nápoja hrá oxid uhličitý. Pre výrobníky sódy sa preto vyrábajú tzv. bombičky, v ktorých je tento plyn uložený. Tieto bombičky môžeme rozdeliť na dva základné typy: jednorazové a vymeniteľné.

Jednorazové bombičky – tento typ sa nachádza predovšetkým u tradičných výrobníkov sódy typu samostatnej fľaše. Typický je menší objem CO2 (zhruba na 1 liter sódovky).

Vymeniteľné bombičky – sú súčasťou väčšiny moderných sodovkovačů. Ich veľkou výhodou je možnosť doplnenia plynu, nie je teda potrebné kupovať nové bombičky. Mávajú tiež výrazne väčší objem (až na 135 litrov nápoja).

Objem bombičky

Vždy odporúčame voliť čo najväčšiu bombičku (zásobník na oxid uhličitý). Vydrží vám preto dlhšie a nebudete ju musieť tak často dopĺňať alebo meniť, výhodou je samozrejme tiež nižšia cena. Daná bombička ale musí byť samozrejme vždy určená pre daný typ výrobníka.

Objem bombičky sa uvádza v počte litrov vody, ktorú je možné nasýtiť a pohybuje sa od 1 litra (jednorazové bombičky) až po viac ako 135 litrov (vymeniteľný zásobník). Pre bežné domáce použitie postačí bombička s objemom zhruba 70-90 litrov.

Bohužiaľ väčšina bombičiek, ktoré sa dodávajú súčasťou výrobníka v balení, býva často poloprázdna, za čo môže nevhodný uzáver, cez ktorý pri skladovaní oxid uhličitý postupne uniká.

Intenzita sýtenie

Intenzita perlivosti čiže sýtenie laicky povedané znamená, koľko bubliniek vo vode bude. U najlacnejších prístrojov sa možno zvyčajne stretnúť len s dvomi stupňami, u ostatných potom spravidla s tromi stupňami intenzity sýtenie (jemne, stredne, silne perlivá voda).

U mechanických modelov volíte perlivosť variabilne pomocou viacnásobného stlačenia hlavného tlačidla či jeho podržanie (počet stiskov alebo dĺžka stisku väčšinou zodpovedá intenzite sýtenie), pri automatických sodovkovačů sa množstvo bubliniek volia pomocou tlačidla alebo tlačidiel.

Design

Vzhľadom k tomu, že výrobník sódy patrí medzi spotrebiče, ktoré zvyčajne stojí na kuchynskej linke, teda na očiach, oplatí sa venovať pozornosť tiež výberu pôsobivého vzhľadu. Ponuka je pritom naozaj široká.

Vyberať môžete medzi najrôznejšími tvarmi i farbami (okrem klasickej čiernej alebo bielej sa môžete stretnúť napríklad aj s ružovou), striktne moderným vzhľadom alebo retro dizajnom výrobníkov sódy. Napríklad SodaStream často ponúka každý model v niekoľkých farebných prevedeniach.

Funkcie

U mnohých moderných výrobníkov sódy možno nájsť aj niektoré pridružené funkcie alebo praktické ovládacie prvky. Medzi užívateľsky najobľúbenejšie patria:

  • intenzita sýtenie,
  • pretlakový ventil,
  • automatický odvod vody,
  • displej.

Intenzita sýtenie – o možnosti vybrať si mieru perlivosti sme sa už niekoľkokrát spomínali. Táto funkcia je pritom súčasťou väčšiny modelov.

Pretlakový ventil – ide o ventil, ktorý v prípade nadmerného sýtenie automaticky upustí oxid uhličitý do vzduchu. Veľké množstvo bubliniek totiž môže spôsobiť nebezpečné roztrhnutie fľaše.

Automatický odvod vody – praktická funkcia, ktorá sa postará o odvod prebytočnej perlivé vody vo fľaši pri procese sýtenia.

Displej – skôr výnimočne sú niektoré výrobníky sódy (patrí do kategórie digitálnych) opatrené tiež displejom, na ktorom sa zobrazujú dôležité hodnoty (napr. aktuálny stav nasýtenie vody).

Príslušenstvo

Mnoho výrobcov k svojim výrobníkom sódy ponúka aj dodatočné príslušenstvo, ktoré je buď priamo súčasťou balenia (predáva sa teda ako celá sada), alebo je možné zakúpiť dodatočne. Výrobcovia občas ponúkajú tiež celé komplety, ktoré obsahujú množstvo doplnkov za výhodnú cenu.

Medzi základné príslušenstvo patria:

  • náhradné fľaše,
  • bombičky,
  • sirupy,
  • uzávery s tesnením.

Náhradné fľaše – ku každému výrobníku sódy je možné dokúpiť tiež náhradné diely, teda spravidla fľašu, ktorá sa používa na sýtenie. Často je na výber z plastovej alebo sklenenej varianty alebo z fliaš s rôznym objemom.

Bombičky – hoci väčšina bombičiek je v súčasnej dobe vymeniteľných, možno zakúpiť aj bombičku náhradnú (opäť s rôznym objemom). Náhradnú bombičku využijete, ak vám tá existujúca dôjde práve vo chvíli, keď ju nie je možné doplniť.

Sirupy – mnoho užívateľov dáva prednosť ochutené perlivé vode. K výrobníkom sódy je preto možné zakúpiť celý rad sirupov s najrôznejšími príchuťami (od ovocných chutí, medzi ktoré patria najmä citrón, jahoda alebo pomaranč, cez obľúbenú príchuť coly, až po tonic, energetický nápoj alebo zelený čaj). Sirupy je samozrejme možné zakúpiť v rôznom objeme (zvyčajne od 375 do 750 ml, približne 500 ml pritom vystačí na asi 12 litrov nápoja).

Uzávery s tesnením – niektoré fľaše, v ktorých dochádza k sýtenie vody, sú vybavené uzáverom s integrovaným tesnením, vďaka ktorému po uzavretí nedochádza k úniku oxidu uhličitého. Voda si tak zachová perlivosť oveľa dlhšie a fľaša je možné vziať so sebou napríklad na výlet.

Kde a ako doplniť CO2 do bombičky

Vymeniteľné bombičky sú vyrobené tak, aby ich bolo možné v prípade potreby oxidom uhličitým kedykoľvek znovu naplniť. Väčšina z nich vystačí na prípravu približne 80 litrov sýteného nápoja. V prípade, že bombička dôjde, jednoducho ju vyskrutkujte a zaneste do najbližšej predajne špecializujúcej sa na predaj výrobníkov sódy, využiť môžete ale aj špecializované on-line predajne, do ktorých zašlite prázdnu bombičku a necháte si ju naplniť.

Nezabúdajte na bezpečnosť

Hoci sa to môže zdať nečakané, pri práci s výrobníkom sódy je potreba dodržiavať určité bezpečnostné pravidlá, predsa len manipulujete s fľašou pod tlakom. Vždy si preto overte, že oxid uhličitý z fľaše neuniká a že výrobník je v perfektnom stave. Fľaša, v ktorej dochádza k sýtenie, by mala byť veľmi odolná, neporušená, a pokiaľ ide o fľašu zo skla, pri procese sýtenia by mala byť chránená kovovou nádobou, do ktorej sa uzavrie.

Rozhodne odporúčame vyberať sodovkovače vybavené pretlakovým bezpečnostným ventilom, ktorý v prípade nadmerného sýtenie automaticky upustí prebytočný oxid uhličitý, čím zabráni prípadné explózii fľaše.

Cenové relácie

Väčšinu výrobníkov sódy na trhu kúpite za cenu, ktorá sa pohybuje od 50 do zhruba 100 €, v jej rámci je spravidla zahrnutá tiež bombička. Na našom (ale i celosvetovom) trhu sa pritom stretnete najmä s výrobkami značky SodaStream. Menej často môžete naraziť aj na výrobníky sódy Kayser, Limo Bar, LISS, Sifos, Orion, Imetec, Tescoma alebo Oasis.

Pri zaobstarávaní domáceho sodovkovače je dobré myslieť aj na dodatočné náklady, ktoré sa týkajú najmä doplňovanie bombičiek. Naplnenie oxidom uhličitým vyjde zhruba na 10 € (samozrejme podľa objemu), novú bombičku kúpite za cca 30 €. Doplnkové sirupy potom zakúpite zhruba za 4 až 6 € za 500 ml.

Pre ľahšiu prehľadnosť sme vydelili tri základné cenovej hladiny:

  • do 50 €,
  • od 50 do 100 €,
  • nad 100 €.

Lacné výrobníky sódy

Aj cena tých najlacnejších výrobníkov sódy sa spravidla nepohybuje pod hranicou 30 € Cenové rozpätie od 30 do 50 € ale už ponúka slušný výber rady prístrojov, ktoré sú tak cenovo prijateľné, tak i úplne postačujúce pre bežných a nenáročných užívateľov. Veľakrát ale musíte počítať s nižšou kvalitou spracovania a slabším dizajnovým prevedením (nemusí to ale byť pravidlom). Výrobu domáce sódovky ale tieto prístroje bez problémov zvládnu.

Kvalitné výrobníky sódy

V strednej cenovej relácii od 50 do 100 € si najskôr vyberú všetci náročnejší zákazníci. Výber je pritom naozaj široký. Poteší vyššia kvalita spracovania aj krajšej dizajn. Veľmi častou ide tiež o prístroje, ktoré sú vybavené radom doplnkov i bezpečnostných prvkov.

Top výrobníky sódy

V naj kategórii, ktorá začína zhruba na sto eurách, si vyberú všetci nároční užívatelia, nachádza sa tu totiž najkvalitnejšie výrobníky sódy, ktoré ponúkajú množstvo funkcií a luxusný dizajn. Cena profesionálnych výrobníkov sódy určených do náročných prevádzok sa ale môže vyšplhať až niekoľko tisíc euro.

Tipy na záver

  1. Ak patríte medzi milovníkov ochutených sýtených vôd, dochutenie vykonávajte vždy až po dokončení sýtenia. V žiadnom prípade nedochucujte vodu, ktorá je ešte len určená na sýtenie, výrobníky totiž nie sú pre tento postup uspôsobené a veľmi pravdepodobne by došlo k vypenenie fľaše a poškodenia prístroja. Výnimku predstavujú niektoré drahšie zariadenia, ktoré umožňujú naperlit aj iné nápoje, prípadne pridať sirup pred sýtením. Ak preto po novom spotrebičmi požadujete aj túto funkciu, vyberajte modely, pri ktorých je výslovne uvedená.
  2. Ak si stále nie ste s výberom toho najlepšieho výrobníku sódy istí, odporúčame prejsť tiež užívateľské recenzie jednotlivých prístrojov, diskusie a prípadne si prečítať tiež výsledky nezávislých spotrebiteľských testov.
  3. Nie vždy sa musí nákup sodovkovače predražiť. Ak chcete ušetriť a kúpiť si výrobník sódy lacno, zamerajte sa na najrôznejšie akcie, výpredaje, prípadne i tovaru v bazároch, kde možno často zohnať kvalitný prístroj za prijateľnú cenu.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo