Ako vybrať vysokotlakový čistič

Vysokotlakový čistič si nájde miesto v každom rodinnom dome. Môžete ním umyť dlažbu, auto, bicykel, záhradný nábytok, ale napríklad aj fasádu. Ak umývate často, bude vysokotlakový čistič neoddeliteľnou súčasťou vašej domácnosti. Pri umývaní totiž dokáže ušetriť až 80% vody oproti záhradné hadici. V našom článku sa dozviete, podľa čoho vybrať vysokotlakový čistič. Najdôležitejšie je tlak, prietok vody, materiál komponentov, ale to zďaleka nie je všetko.

Recenzie vysokotlakových čističov

Prinášame vám prehľad top vysokotlakových čističov, ktoré spadajú do hobby kategórie, takže ich využijete predovšetkým pre domáce použitie. Pod drobnohľad sme si vzali predovšetkým výkon jednotlivých prístrojov, ale aj spôsob ovládania a manipuláciu a tiež príslušenstvo. Všetky testované umývačky sú na studenú vodu, ale je možné v nich používať teplú vodu od 40 ° C do 60 ° C. Prečítajte si, ako dopadlo naše testovanie.

Bosch UniversalAquatak 130 0.600.8A7.B00

Výkon motora1700 W
Max. tlak130 bar
Max. prietok180 l/h
Materiál čerpadlacelokovové
Čistenie sa saponátománo
Hmotnosť7,8 kg

Vysokotlakový čistič Bosch UniversalAquatak 130 má multifunkčné využitie. Je možné ho použiť na umývanie áut i bicyklov, ale nezľakne sa ani čistenie odkvapov, tehál alebo zámkovej dlažby. Spĺňa všetky parametre domáceho pomocníka.

Tlak 130 barov zodpovedá menej častému používaniu, ale práca bude rozhodne hotová dobre a rýchlo. Špeciálna tryska 3 v 1 ponúka 3 spôsoby rozstreku vody, takže nie je potrebné kupovať viac trysiek alebo nástavcov. Súčasťou prístroja je aj externý zásobník na saponát. Zásobník sa pripína na rukoväť.

Celkové zostavenie spotrebiča je jednoduché. Umývačka príde v stave, kedy ju môžete ihneď začať používať. Stačí len ľahko nacvaknúť komponenty ako je rukoväť, tryska alebo zásobník na saponát. Umývačka má aj samonasávacie funkciu, takže môžete čerpať potrebné dažďovú vodu zo suda. Držiaky na rukoväť sú integrované, takže sa s celou umývačkou dobre manipuluje. Vďaka menším rozmerom sa pohodlne skladuje.

Zárukou dlhej životnosti je kovové čerpadlo. Jediné, čo nám prišlo trochu nepraktické je práca s káblom, ktorý je potrebné odvinúť z držiaka, prípadne sa z držiaka odvíja sám. Lepšie by bol navijak, ale ten býva súčasťou skôr drahších modelov.

 • kovové čerpadlo
 • prijateľná cena
 • samonasávacie funkcie
 • nižší tlak
 • pre menej časté používanie
 • nepraktická práce s káblom
Zistiť cenu

Riwall REPW 150 SET

Výkon motora2000 W
Max. tlak150 bar
Max. prietok468 l/h
Materiál čerpadlaaluminium
Čistenie sa saponátománo
Hmotnosť9,8 kg

Naozaj spoľahlivá tlaková umývačka pre každú nečistotu je Riwall REPW 150 SET. Poradí si nielen so špinou na aute, spoľahlivo zvládne odstrániť aj maltu z miešačky a koliesok alebo odstráni burinu zo škár zámkovej dlažby.

Tlakový čistič má priemerný tlak, výrobca uvádza 150 bar, avšak zo skúsenosti vieme, že sa pohybuje okolo 110 bar. Veľmi solídny je však prietok vody 468 l. Každý z vás iste ocenia, že má umývačka samonasávacie funkciu, takže ju môžete pripojiť nielen k vodovodu, ale napríklad aj k sudu a využívať dažďovú vodu. Nečistoty zachytáva priehľadný filter, ktorý stačí len vizuálne skontrolovať a prípadne vyčistiť či vymeniť.

Poteší vás tiež regulácia prúdu vody vďaka možnosti meniť veľkosť trysky, a to len otočením jej hlavy. Umývačka patrí do vyššej cenovej kategórie, ale za to ponúka integrovaný zásobník na saponát a navíjací bubon, na ktorý sa navíja kábel. Kábel je bohužiaľ príliš tuhý, takže navíjanie nie je práve užívateľský príjemné.

O pohodlné ovládanie sa stará aj 8 metrový predlžovací kábel, takže nebudete mať problém obísť a umyť vaše auto, bez toho aby ste museli umývačku vypínať a prenášať. Veľkou výhodou je systém auto stop, ktorý pri uvoľnení spínača ihneď vypne motor. Vďaka tomu je prístroj menej hlučný a navyše usporíte energiu.

Príslušenstvo je bohaté. Nájdete v ňom nástavec s otočnou nastaviteľnou tryskou, nástavec s turbo tryskou, predlžovacie tlakovú hadicu, univerzálne umývacia kefa a čistič plôch. O dlhovekosť sa postará kovové čerpadlo.

Problém môže nastať pri šampónovanie, kedy umývačka nechce saponát nasať, zlý je aj návod v slovenčine, moc si z neho nevezmete a prekáža tiež vyčnievajúce filter prívodu vody.

 • bohaté príslušenstvo
 • predlžovacia hadica
 • auto stop systém
 • nepraktický navíjací bubon
 • priemerný tlak
 • vyššia nákupná cena
 • zlý návod
 • nie celkom jasné používanie šampónovanie
 • nie je možné nastaviť tlak vody
Zistiť cenu

Riwall REPW 120 SET

Výkon motora1500 W
Max. tlak120 bar
Max. prietok432 l/h
Materiál čerpadlaaluminium
Čistenie sa saponátománo
Hmotnosť6,3 kg

Tlaková umývačka Riwall REPW 120 SET má trochu slabšie tlak. Ten sa najviac prejavuje, ak dáte nastavenie prúdu vody na šírku, aby ste umyli väčšiu plochu. Akonáhle je prúd zameraný skôr úzko, umýva umývačka dobre. Hodí sa skôr pre umývanie nie príliš špinavých vecí. To sa však dá očakávať vzhľadom k nižšej obstarávacia cene.

V cene, ktorá nie je príliš závratná, je nástavec s otočnou nastaviteľnou tryskou aj s rotačnou turbo tryskou. Čerpadlo je kovové a má samonasávacie funkciu, takže je možné vodu čerpať napríklad z barelu s dažďovou vodou. Nádržka na saponát má 0,5 l a nie je integrovaná, ale nasadená zvonku.

Trochu máme obavu pri mieste, kde sa hadica pripája na vodovodné potrubie, pretože sa nám nezdá táto časť príliš odolná. Súčasťou balenia nie je samonasávacie hadica, ktorú si budete musieť prikúpiť zvlášť. Čo sa týka hadice, tá je pomerne tvrdá, takže sa s ňou zle zaobchádza.

Celkovo je produkt určený skôr pre nenáročných užívateľov, ktorí ocenia jednoduchú manipuláciu, nízku váhu a nepotrebujú umývať veľké plochy.

 • nízka obstarávacia cena
 • možnosť šampónovanie
 • bohaté príslušenstvo
 • slabý tlak
 • na umývanie skôr menších plôch
 • príliš tvrdá tlaková hadica
Zistiť cenu

Kärcher K 7 Premium Full Control Plus Home 1.317-133.0

Výkon motora3000 W
Max. tlak180 bar
Max. prietok600 l/h
Materiál čerpadlakovové
Čistenie sa saponátománo
Hmotnosť18 kg

Skutočná špička medzi čističi, ktoré však zodpovedá aj cena je Kärcher K 7 Premium Full Control Plus Home. Je naozaj neskutočne výkonný a dobre si poradí ako s veľkými, tak malými plochami. Len si dajte pozor, pri jeho sile dokáže zodrieť aj lazúru napríklad z nábytku. Pri čistení betónové podlahy „odstráni“ aj zle držiace časti.

Čistenie s týmto prístrojom je naozaj hračka. Na pištoľ nájdete tlačidlá + a -, ktoré regulujú stupňa tlaku a čistiaceho prostriedku. Na LCD displeji si môžete skontrolovať a nastaviť tlak, ktorý bude zodpovedať čistenému povrchu. Pracovný nadstavec 3 v 1 umožňuje prechod z vysokého tlaku na stupeň čistiaceho prostriedku bez nutnosti výmeny pracovného nadstavca.

Saponáty sa do prístroja ľahko vkladajú aj vyťahujú von. Pre jednoduchú manipuláciu je telo opatrené teleskopickým výsuvom. Pri manipulácii oceníte aj praktický bubon s vedením, takže sa kábel nikde nevymotává a nevypadáva mimo svoju trasu.

Okrem veľkej obstarávacej ceny počítajte aj s pomerne veľkou hmotnosťou, ktorá sa pohybuje okolo 18 kg. Čistič teda bude, aj vďaka zníženému ťažisku, dobre stáť na svojom mieste, ale jej prenos nemusí byť najmä pre ženy úplne najľahšie.

Balenie obsahuje Sadu pre domácnosť, Čistič plôch T 450, čistič kameňa a fasád 3 v 1 s objemom 1 l.

 • veľký výkon
 • ľahká manipulácia
 • jednouché ovládanie
 • nastavenie tlaku
 • vysoká obstarávacia cena
 • vyššia hmotnosť
 • kvôli vysokému výkonu môže dôjsť k poškodeniu povrchu
Zistiť cenu

Nilfisk P 160.2-15

Výkon motora3300 W
Max. tlak160 bar
Max. prietok650 l/h
Materiál čerpadlamosadz
Čistenie sa saponátománo
Hmotnosť27,8 kg

Nilfisk P 160.2-15 je kvalitný čistič od dánskej spoločnosti Nilfisk, ktorá sa na výrobu týchto produktov zameriava už vyše sto rokov. Vysokotlakový čistič P 160.2-15 sa hodí pre časté a poloprofesionálne používanie.

Má skvelý výkon motora, dostatočný tlak i prietok vody. Práca s ňou naozaj netrvá dlho. Tlak aj trysky je možné upravovať podľa nárokov. Reguláciu tlaku nájdete na rukoväti, čo je počas práce veľmi praktické. S týmto prístrojom dobre umyjete betónové podlahy, stajne, lode, prívesy, bazény a ďalšie veľké plochy.

Vysokotlakový čistič je schopný pracovať s teplotou vody 60 ° C, doba prevádzky môže byť až 90 minút, nádoba na saponát je integrovaná a umožňuje reguláciu saponátu. Kvôli veľkému príkonu je potreba istič triedy C, pretože štandardnej istenie triedy B vyhadzuje poistky. Prívodný kábel môže byť pre niekoho krátky (5 m), ak sa rozhodnete ho predĺžiť, budete musieť siahnuť po kvalitnej bubnové prodlužovačce. Rozhodne zabudnite na predlžovačku s malým prierezom vodičov. Došlo by k úbytku napätia a zariadenia by sa len zapínalo a vypínalo. Bohužiaľ cena kvalitné predlžovačky sa môže pohybovať aj okolo 100 euro.

Manipulácia aj obsluha prístroja je jednoduchá. Vďaka teleskopickému madlu sa ľahko preváža. Väčšia hmotnosť, ktorá sa pohybuje okolo 30 kg, zaistí dobrú stabilitu pri státí, ale výrobok sa kvôli nej naozaj prednesie. Veľkou výhodou je navíjací bubon, na ktorom je umiestnená hadica. Ľahko sa obsluhuje a uľahčuje prácu. Za výčitku však stojí kľučka, ktorá slúži pre navíjanie, pretože odpadáva.

Súčasťou balenia je predlžovací pracovný nadstavec, rotačná striekacia tryska a štandardné striekacia tryska. Obe dve trysky sú v mosadznom prevedení. Motor v tomto prístroja je indukčné bezuhlíkový, čo zvyšuje účinnosť čističa a pritom šetrí energiu.

 • rýchla práca
 • vysoký tlak
 • ľahké ovládanie
 • invertorový bezuhlíkový motor
 • navíjací bubon
 • vysoká obstarávacia cena
 • väčšia hmotnosť
 • vysoká obstarávacia cena
 • potreba ističe triedy C
 • horšie spracovanie kľučky na bubon
Zistiť cenu

Ako funguje a základné rozdelenie vysokotlakových čističov

Vysokotlakové čističe fungujú na báze stlačenie vody. Tým vznikne silný prúd, za pomoci ktorého je možné umyť aj veľmi odolnú špinu. Objem prietoku vody sa v týchto výrobkoch znižuje, ale tlak zvyšuje. Tým pádom je tlakový čistič úspornejšie aj účinnejší ako záhradná hadica. Aby došlo k vytvoreniu dostatočne silného prúdu vody, je dôležitá prítomnosť čerpadla.

Tlakové umývačky je možné rozdeliť do 3 kategórií:

 • studenovodné a teplovodné,
 • mobilné a stacionárne,
 • s benzínovým, naftovým, elektrickým pohonom.

Než pôjdete do obchodu

Než vyrazíte do obchodu, zamyslite sa nad tým, na čo všetko budete prístroj používať. Budete ju potrebovať na umývanie väčších plôch, ako sú dlažby alebo auto? Alebo potrebujete len sem tam umyť vaše horský bicykel? Budete čistiť vonku alebo vnútri? Ako dlho budete potrebovať, aby vysokotlakové zariadenie pracovala? Podľa týchto požiadaviek sa budú líšiť nároky na parametre aj na príslušenstvo k vysokotlakovým čističom.

Čo budete čistiť

V prípade, že budete čistiť veci, ktoré sú mastné alebo znečistené olejom, bude sa vám hodiť vysokotlakový čistič s ohrevom vody. Pri znížení tlaku je možné dosiahnuť až 170 ° C. Všeobecne sa teplovodné vapkou používajú skôr v priemyselnom odvetví. Sú drahšie a náročnejšie na prevádzkové náklady.

V drvivej väčšine si však vystačíte so studenovodním spotrebičom, ktorý dosahuje dobré výsledky aj vďaka použitiu vhodného saponátu.

Pre domáce použitie si vystačíte s vapkou o prietoku 520 l / hod a tlakom 120 barov.

Kde budete čistiť

Miesto, kde budete najčastejšie prístroj používať, ovplyvní možnosti čistenia a môže kvôli nemu narásť aj finančný rozpočet na obstaranie.

Otázkou je, či budete potrebovať prístroj mobilný, teda s kolesami, alebo si vystačíte so stacionárnú vapkou, pretože všetko vyčistíte z jedného miesta. Priestor, v ktorom sa bude umývať má tiež vplyv na prístup k zdroju energie. Zamyslite sa teda nad tým, či budete pracovať v teréne bez prístupu k elektrickej, alebo umývačku do elektriny ľahko pripojíte.

V prípade, že vysokotlakový čistič bude fungovať na elektrinu, budete limitovaní káblom a prístupom k zdroju elektriny. Jedná sa však o najčastejšie získavanú tlakovú hobby umývačku.

V prípade, že sa s umývačkou budete potrebovať pohybovať, je možné sa rozhodnúť medzi benzínovým alebo naftovým pohonom. Stále však platí, že ten elektrický je ekonomicky najvýhodnejšia.

Ak budete používať horúcovodné tlakovú umývačku vnútri, pamätajte na to, že nie všetky typy ohrevu sú ideálne pre použitie vo vnútri, a to kvôli splodinám z naftových alebo plynových horákov. V takom prípade je nutné v miestnosti vybudovať odvetrávanie. Je však možné si zaobstarať aj umývačku s elektrickým ohrevom, ktorá je však drahšia. Ak neviete, ako vybrať vysokotlakový čistič s ohrevom, môžete sa spoľahnúť na väčšinu užívateľov, ktorí najčastejšie volia horúcovodné umývačku s elektrickým pohonom a naftovým ohrevom.

Ako dlho budete čistiť

Premyslite si, ako dlho budete potrebovať, aby umývačka pracovala. Najčastejšie sa stretnete s prevádzkovou dobou okolo 30 minút. Potom je potreba vapku vypnúť a nechať zhruba 2 hodiny odpočívať. Je možné však zohnať aj vysokotlakovú umývačku s 60minutovým prevádzkou. V tomto prípade však počítajte s vyššími nákladmi. Doma vám dozaista postačí 30 minútový prevádzku.

Parametre pre výber

Výber vysokotlakového čističa sa bude odvíjať od nasledujúcich parametrov, ktoré sú pri nákupe dôležité.

 • prietok vody
 • výkon
 • priemer trysky
 • tlak čerpadla
 • výrobný materiál
 • funkcia
 • príslušenstvo

Prietok vody

Než sa rozhodnete pre najlepší vysokotlakový čistič, zistite si, ako je to u vás doma s prietokom vody. Zmerajte ho na mieste, kde budete vapku najčastejšie používať (záhrada, garáž, dvor …). Vysokotlakový čistič sa najčastejšie napája na vodovodnú sieť, preto budete potrebovať vedieť, koľko litrov vody za hodinu ste schopní do vapkou poslať.

Náš tip: Prietok litrov za hodinu zistíte tak, že si zmeriate množstvo napustenej vody za minútu a vynásobíte číslom 60.

Prietok vody u menších čerpadiel sa pohybuje medzi 300-400 litrami za hodinu. Výkonnejšie čerpadlá, ktorá sa hodí pre umývanie väčších plôch (viac ako 100 m2) disponujú prietokom 400-650 litrov za hodinu.

Výrobcovia samozrejme myslí na to, že budete prístroj najčastejšie používať doma, preto je drvivá väčšina vapek prispôsobená na napojenie do bežnej vodovodnej siete.

Niektoré hobby vysokotlakové čističe nemusíte pripájať k vodovodnej sieti (nemusí teda disponovať tlakovým vstupom na vodu). Zdroj vody môže byť napríklad sud, zásobník na vodu a podobne, čerpadlo teda musí mať samonasávacie systém. V tomto prípade však musí byť zdroj vody umiestnený vyššie, než je samotná vapka. Pred spustením je nutné prístroj dôkladne zavodniť.

Výkon

Výkon vysokotlakového čističa súvisí s prietokom vody a je ovplyvnený príkonom motora (najčastejšie klasického elektromotora). Menšie a lacné vapky majú najčastejšie prietok 300 l za hodinu a motor s príkonom 1 300 – 1 600 wattov (W). Pri lepších vapek príkon dosahuje až 2 800 W.

Rovnako ako u práčok, tak u vysokotlakových čističov je možné naraziť na moderné bezuhlíkové indukčné motory, ktoré sú ideálnou kombináciou nízkej spotreby a vysokého výkonu. Aktuálne sú však dostupné len pre profi vysokotlakové čističe.

Priemer trysky

Silu prúdu ovplyvňuje nielen výkon motora, ale aj priemer trysky. Určite oceníte, ak si prietok budete môcť regulovať, a tým meniť tlak podľa toho, aký povrch čistíte. Majte na pamäti, že prúd vody môže byť skutočne veľmi silný a pokojne poškodiť napríklad lak automobilu alebo farbu plotu.

Tlak čerpadla

Pomer prietoku tlaku a vody je ďalší parameter, podľa ktorého dokážete rozpoznať, ako výkonná vapka je. Toto číslo sa udáva v baroch, a čím vyšší vám vyjde, tým lepšie.

Ako jednoducho spoznať výkonný vysokotlakový čistič?

 • Čím vyšší je tlak, tým lepšia je kvalita čistenia. Výkon čerpadiel sa najčastejšie pohybuje od 100 (základné modely) barov do 160 barov (výkonné modely).
 • Čím väčší prietok v baroch bude vapka mať, tým rýchlejšie budete mať vašu vec umytú.
 • Malá a menej výkonné čerpadlá majú motor s príkonom iba 1 300 – 1 600 W, tie výkonnejšie sa pýši príkonom až 2 800 W.

Tlak vody by ste mali mať možnosť regulovať. Poloprofesionálne prístroje majú reguláciu tlaku priamo na tele, hobby čističe tlak mení tryskou. Zmenu tlaku je tiež možné vykonať tak, že sa postavíte ďalej, alebo bližšie k čistenému predmetu.

Výrobné materiály

Zjednodušene môžeme povedať, že čím ťaží vapka je, tým kvalitnejší budú jej komponenty. Tie by totiž nemali byť vyrobené z plastu.

Materiál čerpadla

Na účinnosti vysokotlakového čističa nesie najväčší podiel čerpadlo. Čím výkonnejšie čerpadlo je, tým bude umývanie účinnejší. Čím vyšší prietok bude mať, tým rýchlejšie budete s prácou hotoví.

Najlacnejšie a najmenej výkonné čerpadlá majú diely vyrobené z odolných plastov. Preto sa hodí skôr pre občasné použitie. Vyššia a drahšie modely majú čerpadla vyrobená z odolných zliatin hliníka alebo mosadze.

Čerpadlo vnútri vysokotlakového čističa by malo byť radiálne, vybavené kľukovým hriadeľom, ojnicami a piesty. Rotačné axiálne čerpadlá sú obľúbená pre svoju nízku obstarávaciu cenu, počítajte však s nižšou životnosťou (okolo 800 hodín).

Rám a šasi

Väčšina rámov a šasi sú dosť pevné, pretože sú vyrobené z pevnej ocele, takže by mali vydržať po celú dobu životnosti prístroja. Dôležitý je však aj podvozok. Zistite si z akej ocele je vyrobený rám, či sú zvary zosilnené, či je použitá epoxidová prášková farba pre dlhú životnosť a či má podvozok tlmiaci nohy alebo kolesa. Väčšinou sa vyrábajú z gumy, čo znižuje vibrácie.

Funkcie

Ohrev vody

Základné vysokotlakové čističe vám toho nemajú príliš veľa, čo ponúknuť. Na trhu sa však môžete stretnúť s vysokotlakovým čističom s ohrevom vody, ktorý umožňuje nastaviť teplotu vody. Hobby vapky nemávajú vlastný ohrev vody, ale je možné ich pripojiť na zdroj teplej vody, to výrazne ovplyvní výsledok umývania.

Umývanie saponátom

Niektoré modely disponujú zásobníkom na saponát a umožňujú jeho reguláciu. Umývanie sa saponátom by mali umývať vapkou na umývanie áut, motoriek a ďalších mastných plôch. Lacnejšie modely majú zásobník umiestnený samostatne, u drahších je integrovaných do samotného čističa.

Nezabudnite, že pri umývaní saponátom je možné používať len taký, ktorý je určený do vysokotlakových čističov a má nízku penivosť. Sú biologicky odbúrateľné a šetrné k materiálom čerpadiel.

Saponáty si vyberajte podľa toho, čo budete čistiť (drevo, plast, kamene, mach …). Pre ľahká znečistenia sa používajú univerzálne penové čističe. Pre odolnejšie špinu je vhodné použiť alkalický penový čistič.

Ponuka špeciálnych funkcií môže zahŕňať aj špeciálne programy zodpovedajúce povrchu, ktorý budete čistiť.

Dobrá rada: Nezabudnite na spotrebu a tiež šetrnosť prístroja. Výrobky s tlakovým spínačom umožňujú automaticky vypnúť motor skrze striekaciu pištoľ. Vďaka tomu sa znižujú náklady na energiu a spotrebu vody, ďalej chráni čerpadlo i životné prostredie.

Príslušenstvo

Príslušenstvo hrá pri výbere tiež dôležitú úlohu. Nezabudnite, že vapku je možné využiť multifunkčne, ale budete k tomu potrebovať špeciálne príslušenstvo. Pre umývanie auta budete potrebovať dlhú hadicu, pre čistenie veľké plochy nastaviteľnú trysku, pre čistenie odpadov sa na vapku bude hodiť krtek (hadica so špeciálnym pružinovým zakončením s mosadznou guličkou).

Cena vysokotlakových čističov zodpovedá aj tomu, aké príslušenstvo k nemu dostanete. Tie lacnejšie väčšinou žiadne neponúkajú, alebo sa jedná len o úplný základ. Niektoré zase montáž doplnkových vecí vôbec neumožňujú. Síce ušetríte na obstarávacích nákladoch, ale môže sa vám stať, že vám vapka na čistenie skrátka nebude stačiť.

Viete, že: Súčasťou drahších prístrojov je aj praktický navijak na hadicu. Ľahko si môžete regulovať dĺžku hadice a tiež jej namotávaniu a upratovanie je jednoduchý.

Príslušenstvo, ktoré by malo byť súčasťou vysokotlakového čističa

 • Rotačná a základná tryska
 • Striekacie pištole k vapce
 • Najmenej jeden druh čistiaceho kefy

Doplnkové príslušenstvo

 • Predlžovacia hadica
 • Jemný filter na nečistoty, predlžuje životnosť čerpadla
 • Špeciálne kefy (napr. rotačné na čistenie diskov automobilových kolies)
 • Teleskopická madlá
 • Špeciálne sety na umývanie áut a motocyklov
 • Sady na čistenie odkvapov a odpadov

Starostlivosť o vysokotlakový čistič

Aby ste životnosť vášho prístroja čo najviac predĺžili, musíte o neho tiež správne starať. Ako na to?

 • Po ukončení práce a vypnutí motora vždy uzavrite prívod vody a vypustite tlak zo sústavy, vodu z neho nevylievajte.
 • Pred zazimovaním je potreba z celého čističe vrátane čerpadla vodu vyliať, vplyvom mrazu by totiž mohlo dôjsť k jeho poškodeniu.
 • V zime vysokotlakový spotrebič uskladnite tam, kde teplota neklesá pod 5 ° C.
 • Vapku nikdy nepúšťajte, kým nie je úplne zavodnená. Spustite ju v momente, kedy voda sama vytečie a vytlačí vzduch zo sústavy.
 • Počas sezóny nevyžaduje výrobok špeciálnu údržbu, v prípade potreby je možné pre vyčistenie trysky použiť ihly, ktoré bývajú súčasťou balenia.

Zásady správneho umývania

Čistenie vapkou má svoje pravidlá. Než začnete so strojom umývať, je nutné, aby voda sama vytiekla a vytlačila všetok vzduch. Počas práce prúd vody neprerušujte. Rýchla zmena tlaku môže zničiť čerpadlo. Po dokončení práce stroj najprv vypnite, potom vypnite vodu a potom stlačte spúšť. Tým dôjde k správnemu odtlakovanie.

Na umývanie používajte vždy iba čistú vodu. Voda s nečistotami spôsobuje zanášanie, čím ničí keramické piesty, spôsobuje netesnosti, znižuje tlak a poškodzuje čerpadlo. Používajte preto originálný vstupný filter, v prípade používania znečistenej vody treba z vrtu alebo povrchovej vody, použite naviac ďalšie externé filter.

Počas umývania sa používa vysokého tlaku, ktorý sa v pohode prevŕta do tvrdého jablka, takže môže poškodiť napríklad aj lak auta. Preto pri práci používajte ochranné rukavice a okuliare. Hadicou nikdy nemierte na zvieratá ani na ľudí!

Pri používaní rotačné trysky (čiže turbokladiva) ju pred spustením stroja skloňte k zemi pod uhlom zhruba 45 °. Nedôjde k poškodeniu trysky ani neohrozíte osoby v okolí.

Pri čistení bicyklov je vhodné používať čo najmenší tlak a čo najviac rozptýlený vodný lúč. Rozhodne odporúčame si od kolesa stúpnuť ďalej a detailne umývať len tie miesta, kde nie sú uložené ložiská. Vyhýbajte sa teda nábojom kolies, hlavovému zloženia alebo pedálom.

Ceny vysokotlakových čističov

Nepatrí medzi lacné náčinie. Ak sa však rozhodnete pre jej obstaranie, neoplatí sa na nej šetriť. Tie najlacnejšie, ktoré však už niečo vydrží, je možné zaobstarať okolo 100 eur. Nie je však výnimkou zaobstarať výrobok za viac ako 400 Euro. Nad pár tisícok sa šplhajú len profesionálne modely.

Pre domáce použitie si vystačíte s modelmi pohybujúcimi sa v cenovej relácii od 100 – 400 eur. Ak chcete mať istotu kvalitného výberu, siahnite po renomovaných výrobkoch vysokotlakových čističov, medzi ktoré patria Kärcher, Bosch, Parkside, Hecht a najznámejšie Nilfisk.

2 komentáre
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Pridaj svoju recenziu
 1. Neviem aky stary je tento clanok, ale je vcelku dobry uzitocny. Napriek jeho kvalite, mi tak ako pri mnohych inych podobnych clankoch, chyba zasadna vec. A to je objasnenie vykonov, tlakov a prietokov. aj v tomto clanku sa hovori o cislach predstavujucich teoreticke/otestovane maximalne vykony. Pekne je to vidiet pri detailnejsom popise Riwall REPW 150 „Tlakový čistič má priemerný tlak, výrobca uvádza 150 bar, avšak zo skúsenosti vieme, že sa pohybuje okolo 110 bar“, ano, je to tak a tento cistic ma oficialne udavany pracovny tlak 110 barov, cize nie je to tak ze kupujeme si 150barovy cistic a cuduj sa svete on ide len na 110, on s takymto tlakom pracovat ma. tak isto prietok max je 468l/hod ale pracovny je 402 l/hod. toto plati pre vsetky cistice vratane Karcher K7, ktory ma udavane 180bar/600l/hod ale pracovne 150bar/552litrov/hod… vecsinou sa pise ze na domace pouzitie su vhodne wapky 110-140 barov, a ak si taku kupite podla max tlaku, tak obycajne su ludia sklamany ze realne maju 70-115 bar. teda v skratke, v takychto clankoch mi chyba prave spomenutie pracovnych udajov a fakt ze udavane max. tlaky ci prietoky su iba teoreticke a realne nedosiahnutelne pri prevadzke. Dlasim faktom je, ze neexistuje jendotna norma pre meranie tlakov a prietokov, a teda max. udavane udaje su „postihnute“ aj tymto faktom. Jeden vyrobca meria na hlave cerpadla, iny na vystupe hadice, dalsi na tryske…. a dalej max udaje su vecsinou hranicne a teda max prietok je merany pri min. tlaku, a max tlak je merany pri min. prietoku. preto prave udaje o Pracovnom Tlaku/Pracovnom prietoku su parametrom pri kupe.

  Dajte nám odpoveď

  Čo vybrať
  Logo