Ako vybrať záhradnú lampu alebo záhradné osvetlenie

Záhradné osvetlenie vyberajte podľa toho, či má plniť funkciu dekoratívnú alebo praktickú. Rozdielne výrobky kúpite v prípade, že si chcete osvetliť záhradné jazierko či unikátny strom alebo potrebujete dobre vidieť na svojich známych či do taniera pod pergolou. V tomto článku si predstavíme jednotlivé typy záhradného osvetlenia, dozviete o zdrojoch energie a ďalších podstatných otázkach, na ktoré by ste si pred kúpou najlepšieho záhradného osvetlenia mali odpovedať.

Recenzie záhradného osvetlenie

Do nášho testu záhradného osvetlenie sme vybrali svetla nástenná, ktoré majú plniť predovšetkým funkciu praktickú. Ako obstála v teste a čím sa líšia predovšetkým? To sa dozviete nižšie.

Massive Philips 15388/30/16

Typnástenné
Zdroj svetlažiarovka
Ovládaniesenzor pohybu
Výrobný materiálhliník, plast
Stupeň krytiaIP44
Pätica žiarovkyE27
Príkon60 W
Napájanie vo V230
V x Š x H v cm28,5 x 17,5 x 20

Vonkajšia nástenná lampa vyžaduje pripojenie na elektrický okruh o 230 V. Lampa má rustikálny vzhľad, preto sa hodí do podobne zariadených objektov. Reaguje na pohyb, ovláda ju teda pohybové čidlo, ktoré by malo pohyb snímať až do diaľky 12 metrov. Je tak ideálnym osvetlením vchodových dverí alebo dverí do garáže. Dĺžku rozsvietenie si môžete nastaviť v rozmedzí 5 s až 5 min.

Uhol záberu je 140 °. Vďaka krytia IP44 ho môžete pokojne použiť aj vonku. Dovnútra sa dostanú nečistoty s veľkosťou maximálne 1 mm a množstvo vody, ktoré nemá na funkciu lampy žiadny vplyv. Lampa je odolná proti striekajúcej vode.

Do lampy je možné umiestniť akúkoľvek žiarovku s päticou E27, výrobca však odporúča LED alebo úspornú žiarovku, ktorá je nenáročná na spotrebu elektrickej energie. Pre výrobu bol použitý odlievaný hliník a odolný plast.

  • jednoduchá inštalácia
  • nastavenie doby svietenia
  • vzhľadovo sa nemusia hodiť ku každému objektu
Zistiť cenu

Massive Philips 16943/93/16

Typnástenné
Zdroj svetlafluorescenčná žiarivka
Ovládaniesenzor pohybu
Výrobný materiálhliník, plast
Stupeň krytiaIP44
Pätica žiarovkyE27
Príkon23 W
Napájanie vo V220-240
V x Š x H v cm9,3 x 26,8 x 15,5

Nástenné osvetlenie vyžaduje pripojenie nie elektrický okruh 220-240 V. Je ovládané pohybovým snímačom. Jeho spracovanie je moderné, má rovné línie, čo ho predurčuje pre inštaláciu na objekty podobného štýlu.

Farba svetla je 2 700 K, čo môžeme prirovnať k farbe klasické volfrámové žiarovky. Takéto osvetlenie sa hodí najmä do spální, obývacích izieb a detských izieb. Svetlo nie je prehnane intenzívne, ale pre nájdenie kľúčov a otvorenie vchodových dverí postačí.

Výrobca spoločne so svietidlom dodáva aj úspornú fluorescenčnú žiarovku s maximálnym odberom 23 W a životnosťou až 6 000 hodín. Životnosťou sa síce nemôže rovnať LED žiarovkám, ale jej prevádzka nie je tak nákladná ako pri použití klasickej žiarovky. Do svetla sa zmestia len úzke žiarovky s priemerom 58 mm.

U senzoru bohužiaľ nejde nastaviť vzdialenosť, na ktorú sa má zapnúť. Je možné nastaviť len citlivosť, čo znamená úroveň šera, pri ktorom sa zapne a čas, počas ktorého bude svietiť. Výhodou je, že svetlo môžete smerovo natočiť.

  • vzhľad
  • smerovosť
  • slabé osvetlenie
  • atypická žiarovka
Zistiť cenu

RSL 240 Reflektor 30W SENSOR DL RETLUX

Typnástenné
Zdroj svetlaLED
Ovládaniesenzor pohybu
Výrobný materiálplast
Stupeň krytiaIP54
Pätica žiarovky-
Príkon30 W
Napájanie vo V220-240
V x Š x H v cm31,3 x 22 x 30

Reflektor RSL 240 Sensor DL ​​Retlux sa hodí predovšetkým pre osvetlenie väčších vonkajších plôch. Je dobrou voľbou pre osvietenie príjazdovej cesty k domu alebo v prípade, že potrebujete osvetliť terasu alebo záhradu.

Reflektor má silný svetelný tok 2 400 lm, čo ho radí k osvetlenie so silným svetlom, ktoré nemusia byť pri dlhodobom používaní na oči príjemné. Trebárs pre pravidelné nasvietenie terasy alebo záhrady by sme ho nevolili, hoci predajcovia na internetových e-shopoch píšu niečo iné. Na osvietenie terasy by sme ho volili skôr len vo výnimočných prípadoch, kedy potrebujete na hostí skutočne dobre vidieť.

Farba chromatickosti je 6 500 K, čo zodpovedá day light teda dennému svetlu, práve preto sa reflektor hodí skôr na osvetlenie príjazdovej cesty, vchode do domu alebo priestoru pri garáži, kde je potrebné viac svetla.

Telo reflektora je vyrobené z odľahčeného plastu, ktorý je však odolný, takže sa nemusíte báť krátkej životnosti. Spína sa na základe pohybového senzora. Krytie IP54 ho predurčuje pre vonkajšie použitie. Dovnútra sa síce dostane drobný prach a určité množstvo vody, ale ani jedna z týchto veličín nemá na funkciu svetla vplyv.

  • silné osvetlenie
  • farba svetla – denné svetlo
  • nízka hmotnosť
  • môže byť nepríjemné pre oči
Zistiť cenu

Solight LED vonkajší reflektor SLIM, 10W, 700lm, 3000K

Typnástenné
Zdroj svetlaLED
Ovládaniemanuálne
Výrobný materiáltlakovo liaty hliník
Stupeň krytiaIP65
Pätica žiarovky-
Príkon10 W
Napájanie vo V220-240
V x Š x H v cm9 x 7,5 x 3,6

Vonkajší reflektor Solight Slim má skôr skromnejšie rozmery, takže sa ideálne hodí pre nasvetlenie určitých častí záhrady (stromy, sochy) a pritom nebude rušiť ostatných okolia. Teplota svetla dosahuje 3 000 K, čo je teplá biela farba, ktorá je príjemná na oči. Ak by sme teplotu farby prirovnali k žiarovke, potom sa jedná o klasickú žiarovku používanú v obývacích alebo detských izbách či spálňach, skrátka tam, kde sa chcete cítiť príjemne.

Je možné ho využiť aj ako osvetlenie terasy, ale v tomto prípade by sme si dávali pozor, aby nesvietilo užívateľom terasy do očí, pretože LED svetlo má predsa len silu. Reflektor nemá pohybový senzor, takže ho budete pravdepodobne zapínať cez vypínač.

Krytie IP65 ho predurčuje pre bezproblémové použitie vonku za akéhokoľvek počasia. Reflektor dokonale tesní, takže sa dovnútra nedostanú žiadne nečistoty a je odolný aj proti postrekujú sa vode. Dovnútra sa dostane len malé množstvo vody, ktoré nemá na funkciu vplyv.

Úsporná LED technológia je šetrná k vašej peňaženke a poteší vás tiež jej životnosť, ktorá by mala byť až 20 000 hodín. Jediné čo nás zamrzelo je krátky a tuhý prívodný elektrický kábel.

  • nízka obstarávacia cena
  • dlhá životnosť
  • úsporná prevádzka
  • nepoddajný elektrický kábel
Zistiť cenu

Prečo si záhradné osvetlenie kupujete

Odpovedzte si na otázku, akú primárnu funkciu by záhradné osvetlenie malo plniť. Podľa funkcie sa rozdeľuje do troch kategórií:

  • Praktická funkcia – slúži na osvetlenie príjazdových ciest, schodísk, vchodu, garáže, terasy a podobne. Hlavným poslaním je uľahčenie orientácie za tmy v miestach, ktoré denne používate.
  • Dekoratívná funkcia – v tomto prípade máte na záhrade nejaké miesto alebo vec, na ktorú by ste radi upozornili (spravidla sa jedná o záhradné jazierka, stromy, sochy, kamene a podobne).
  • Bezpečnostná funkcia – podobná ako praktická funkcia, má predchádzať nehodám, ku ktorým môže dôjsť kvôli nedostatočnému osvetlenie priestoru, ale tiež môže odradiť zlodeja.

Základné delenie lámp

Vonkajšie záhradné lampy sú k dostaniu v najrôznejších prevedeniach. Vyberať môžete zo stĺpových záhradných lámp, stojacích lámp, nástenných lámp alebo vonkajšieho závesného osvetlenia, ktoré sa hodia najmä na párty. Z hľadiska odolnosti sú najlepšie lampy kovové, zároveň sú však aj najdrahšie. Ďalej môžete nájsť lampy na elektrinu, solárne záhradné lampy, LED lampy, lampy na biopalivo či vodu. U zákazníkov sa najväčšej obľube tešia lampy solárne, elektrické a LED lampy, na ktoré sa teraz pozrieme bližšie.

Záhradné elektrické osvetlenie

Lampy môžu byť napájané štandardným napätím 240 V alebo nízkym napätím 12-24 V.

Záhradné osvetlenie klasickým napájaním potrebuje pre svoju prevádzku elektrickú sieť s pripojením na 220-240 V. Z hľadiska prenosnosti ste však obmedzení dĺžkou kábla. Riešením môže byť inštalácia záhradného osvetlenia do steny budovy, v ktorej je bezpečný elektrický obvod.

Ak však vaše plány s inštaláciou na stenu nepočítajú, stačí príslušné káble natiahnuť z domu alebo ich umiestniť do nezamŕzajúcej hĺbky v plastovej chráničke do zeme (zvyčajne 60-80 cm). Pred spustením si nechajte zariadenie skontrolovať oprávnenou osobou. Ďalšia možnosť je schovať káble pod záhradné plastové obrubníky. Elektrická sieť s pripojením 220-240 V je životu nebezpečná, preto najmä na záhradách dbajte na zodpovedajúce ochranné prvky inštalácie.

12V záhradné osvetlenie má výhodu v bezpečnejšom napätí. Pre nízke napätie sa rozhodnite vtedy, ak máte doma malé deti alebo štvornohých miláčikov. Aby ste mohli 12V svietidlá prevádzkovať, budete potrebovať transformátor pre nízkonapäťové osvetlenie (menič AC / DC 230 / 12V). Pri nákupe sa zamerajte na to, či je transformátor súčasťou balenia alebo je potrebné si ho dokúpiť zvlášť (jeho cena sa pohybuje od 10 až do 30 €). Svietidlo môžete napájať aj z 12V batérie cez solárny panel. Menič nebudete potrebovať.

  • + jednoduchá inštalácia na stenu budovy, v ktorej je elektrický obvod
  • – vyššia spotreba elektrickej energie
  • – zložitejšia inštalácia mimo elektrický okruh

Záhradné solárne lampy

Tento druh osvetlenia je veľmi obľúbený najmä preto, že pracuje s nízkym napätím a je bezpečný. Jeho najväčšou výhodou sú však nulové náklady, pretože solárne lampy ako zdroj energie využívajú energiu zo slnečného žiarenia. Solárne články obsiahnuté vo svetle sa cez deň nabíjajú, energiu uskladní vo vysoko účinných batériách a pri stmievanie ju využijú na svietenie. Záhradné solárne osvetlenie môže svietiť 6-8 hodín v kuse.

Svietiace výkon solárnych lámp je nižšie, než u klasických lámp napájaných zo siete. Sú však ideálnym riešením pre záhrady bez zdroja elektrickej energie.

  • + nepotrebuje pripojenie k zdroju elektrickej energie
  • + žiadne prevádzkové náklady
  • – nižšia svietivosť

LED lampy

LED lampy sú väčšinou vybavené LED žiarovkami alebo moduly, ktoré sa menia len raz za čas. Svoju obľubu si získali predovšetkým pre vysokú svietivosť a nízku spotrebu energie. Svietenie týmito lampami teda patrí k skutočne nízkonákladovým. Medzi ich prednosti patrí odolnosť proti mechanickému poškodeniu a možnosť inštalovať ich aj do miest s vysokou prašnosťou alebo vlhkosťou (pokiaľ má teda dostatočné IP krytie). Svetlo môže svietiť bodovo do konkrétneho miesta, ale moderné produkty už ponúkajú možnosť svetelný uhol meniť v rozsahu od 5 ° do 360 °.

Záhradné LED osvetlenie je šetrné k životnému prostrediu, pretože neobsahuje žiadne toxické látky, akými sú olovo alebo ortuť. Môžete ich teda inštalovať kdekoľvek a ich likvidácia po skončení ich životnosti nebude nijako obtiažna.

  • + úspornú prevádzku
  • + svietivosť
  • + dlhá životnosť
  • + odolnosť
  • – vyššie obstarávacie náklady

Za špeciálny typ záhradných lámp sa považujú záhradné lampy plynové, ktorých zdrojom svetla je oheň. Najčastejšie ich môžete poznať z vianočných trhov. Vydávajú teplo a býva okolo nich najväčší zhluk ľudí pijúcich punč a podobne.

Ďalší delenie lámp

Okrem zdroje energie, môžeme záhradné osvetlenie deliť ešte takto:

  • Prenosná – jedná sa o osvetlenie na stojančekoch alebo nožičkách, ktorá môžete zapichnúť do zeme. Nemajú pevné miesto a je možné ich ľubovoľne prenášať. Ak zvolíte osvetlenia s napájaním z elektriny, budete obmedzeni dosahom prívodného kábla, táto starosť vám odpadá s obstaraním solárneho osvetlenia.
  • Pevná – majú svoje pevné miesto a nie je možné ich ľubovoľne prenášať. Najčastejšie sa inštalujú na stenu stavby.
  • Zemné svetla – záhradné zapustené osvetlenie do krajiny sa inštaluje buď do krajiny, alebo do obrubníkov chodníkov. Pre výrobu sa používajú tak odolné materiály, že svetlo vydrží, aj keď po ňom prejde auto. Pre napájanie sa používajú káble umiestnené v krajine s napätím 230 V. Plocha, do ktorej sa svetlo inštaluje, musí byť dobre odvodnená a spevnená.
  • Vodné svetla – inštalujú sa najmä do bazénov alebo záhradných jazierok, musia mať krytie IP68. Do záhradných jazierok je možné inštalovať aj UV lampu, ktorá vodu chráni pred vznikom zárodkov chorôb a rias.

Typ svetelného zdroja

Pre záhradné osvetlenie a lampy môžete využiť rôzne typy žiaroviek. Zamerajte sa však na jej životnosť, na to, akú dlhú trvá, než sa plne rozsvieti, na vierohodnosť podanie farieb a svetelný výkon.

Siahnuť môžete po klasickej volfrámové žiarovke, halogénové, úsporné čiže kompaktné žiarivke či po obľúbenej LED žiarovke.

Wolframová žiarovka

Klasickú wolframovou žiarovku už na slovenskom trhu nezoženiete, pretože sa od marca 2009 v rámci EÚ nesmú vyrábať ani dovážať. Svietenie klasickou volfrámovú žiarovkú je veľmi neekonomické, pretože len 8% z energie premení na svetlo a zvyšok je teplo. Medzi jej klady patrí príjemná farba, rýchly nábeh a nízka obstarávacia cena. Nevýhoda je však zlá hospodárnosť a nízka životnosť, ktorá sa pohybuje len okolo 1 000- 2 000 hodín.

Halogénové žiarovky

Halogénová žiarovka je veľmi podobná volfrámové, ale na rozdiel od nej obsahuje plyn s halogénovými prvkami. Vďaka nemu je životnosť žiarovky vyššia a lepšie je tiež energetická účinnosť. Žiarovky majú okamžitý štart, neobsahujú ortuť a ich obstarávacia cena je prívetivá. Ich životnosť sa pohybuje okolo 2 000 – 3 000 hodín.

Úsporné kompaktné žiarovky

Fungujú na princípe žiarivkových trubíc a premena energie na svetlo je tu oveľa lepší ako u prvých dvoch menovaných. Nevýhodou je priestorová náročnosť, ale aj dlhší nábeh do plného rozsvietenia a hlavne ortuť, ktorú žiarovka obsahuje. Kvôli ortuti je náročnejší na recykláciu. Jej výdrž je 8 000 – 12 000 hodín.

LED žiarovky

V súčasnosti patrí k veľmi obľúbeným zdrojom svetla najmä kvôli svojej nenáročnosti na spotrebu elektrickej energie, ktorá môže dosahovať až 90%. LED žiarovka sa naplno rozsvieti ihneď po zapnutí, takže jej nevadí časté vypínanie a zapínanie hoci len na krátku dobu. LED žiarovky neobsahujú žiadne škodlivé látky, takže sú šetrné k okolitému prostrediu. Ich životnosť sa pohybuje v rádoch desaťtisícov hodín (30 000 – 80 000).

Náš tip: Rozhodnúť sa môžete aj pre záhradnú lampu na sviečky. Spravidla má tvar lucerny, môžete ju prenášať a slúžia skôr ako dekorácia než ako plnohodnotné záhradné osvetlenie.

Typy pätíc žiarovky

Pätica žiarovky sa musí zhodovať s otvorom, ktorý máte v lampe alebo inom type záhradného osvetlenia. Na trhu nájdete tieto typy pätíc.

E14

Môžete poznať aj pod názvom úzky závit. Väčšinou sa jedná o menšie žiarovky, ktoré sa inštalujú predovšetkým do lampičiek, je však možné ich namontovať aj do víceramenných lustrov. Tento závit majú ako LED žiarovky, tak úsporky alebo halogény.

E27

Jedná sa o široký závit, ktorý pasuje do väčšiny osvetlenia. Rovnako ako predchádzajúce aj tento sa objavuje na LED, úsporných i halogénových zdrojoch.

Ak žiarovka závit nemá (oblé vrúbky, ktoré sa skrutkujú), má pravdepodobne päticu (dva kolíčky). Najpoužívanejšie pätice nesú označenie GU10 a GU5,3. Pätica majú najčastejšie žiarovky, ktoré nájdete vo spotových, zápustných, koľajnicových alebo lankových svietidlách.

Žiarovky s päticou GU10 disponujú dvoma štipce s priemerom 5 mm. Do svietidla je stačí len vložiť, zacvaknúť a pootočiť. Pre päticu GU5,3 sú typické dva kolíčky s priemerom 1 mm, ktoré sú od seba vzdialené 5,3 mm.

IP – stupňe krytia

IP je tzv. krytie, ktoré udáva do ako náročných podmienok je lampa vhodná. Prvá číslica za IP udáva stupeň ochrany proti dotyku a vniknutiu telesa (hmyz, prach). Druhá číslica označuje to, či a ako veľmi je lampa vhodná tam, kde pôsobí voda. Výrobcovia majú povinnosť tieto dve číslice na výrobkoch uvádzať.

Ani jedna z týchto dvoch číslic by nemala mať nižšiu hodnotu ako číslo 4. Optimálna je hodnota IP 66, ale ak chcete mať svetlo umiestnené tam, kde príde do bezprostredného kontaktu s vodou, mala by mať druhá číslica hodnotu 7 a 8.

Číslice za IP môžu byť tiež nahradené písmenom X čo znamená, že výrobca výrobok netestoval na danú ochranu. Nepovinne sa za dvoma číslicami môžu nachádzať ešte ďalšie dve písmená, ktoré si predstavíme nižšie. Na produktu by ste mali nájsť tiež označenie CE, ktoré zaručuje súlad s normami EÚ.

Ak sa rozhodnete pre lampu s nižším ako IP66, budete ju musieť častejšie čistiť, pretože sa dovnútra dostanú drobné nečistoty a hmyz.

Prvá číslica za IP – vniknutie predmetov

  • 0 – znamená, že pred vniknutím predmetov nie je lampa vôbec chránená,
  • 1 – kryt lampy zabraňuje tomu, aby sme sa zdroje dotkli rukou, ale dovnútra sa môžu dostať predmety menšie ako 50 mm,
  • 2 – dovnútra sa nedostanete ani prstom, ale môžu sa dovnútra dostať predmety menšie ako 12,5 mm,
  • 3 – dovnútra lampy sa nijako nedostanete, ale dovnútra sa dostanú predmety menšie ako 2,5 mm,
  • 4 – dovnútra lampy sa nijako nedostanete, ale môžu sa dovnútra dostať predmety menšie ako 1 mm,
  • 5 – dovnútra lampy sa nijako nedostanete, dovnútra sa dostane akurát prach, ktorý však funkciu zariadenia neohrozí,
  • 6 – dovnútra lampy sa nedostanete vy ani nič z okolia, lampa dokonale tesní.

Druhá číslica za IP – vniknutiu vody

  • 0 – lampa nemá žiadnu ochranu pred vodou,
  • 1 – lampu neohrozí zvisle kvapkajúca voda, ale každá iná voda áno, zariadenie sa teda nesmie nakláňať,
  • 2 – na lampu nebude mať vplyv zvisle kvapkajúca voda ani voda stekajúca pod uhlom do 15 °,
  • 3 – lampu nepoškodí zvisle kvapkajúcej ani sa postrekujú voda do uhla 60 °,
  • 4 – lampa odolá akejkoľvek postrekujú sa vode a dovnútra sa dostane len také množstvo, ktoré lampu nijako nepoškodia,
  • 5 – na zariadenie môže padať prúd vody z akéhokoľvek smeru a dovnútra sa dostane len také množstvo vody, ktoré lampu nijako nepoškodia,
  • 6 – lampa odolá aj prúdu tlakovej vody z akéhokoľvek smeru, dovnútra lampy sa dostane len také množstvo vody, ktoré jej funkciu nijako neohrozí,
  • 7 – lampu môžete na krátku dobu ponoriť do vody do hĺbky až 1 metra,
  • 8 – lampa je dokonale vodotesná a môže byť inštalovaná pokojne aj pod vodou.

Svietidlá sú najčastejšie označené týmito kódmi:

  • IP20 – svietidlo je možné použiť iba v interiéri,
  • IP23 – do svietidlá sa nedostanú malé predmety a vodná triešť, nemusíte sa teda obávať dažďa, je možné ich použiť v interiéri alebo na dobre chránených vonkajších miestach,
  • IP40 – svietidlo je prachotesné,
  • IP44 – toto svietidlo môžete použiť v kúpeľni aj vonku, ale opäť platí, že by vonkajšia miesto malo byť chránené pred dažďom. Svietidlo je chránené proti vode striekajúcej všetkými smermi,
  • IP54, 55 – svietidlá pre vonkajšie použitie sú odolná proti vniknutiu drobných častíc aj proti vode,
  • IP65 – vhodné pre vonkajšie osvetlenie inštalované do zeme,
  • IP67 – svietidlá s touto ochranou môžete v našich podmienkach vonku použiť neobmedzene, nehodia sa však pre zabudovanie pod hladinu vody,
  • IP68 – svietidlá vhodná aj pre zabudovanie pod vodnú hladinu, kompletne vodotesná.

Písmená za číslicami

Za IP sa môžu nachádzať ešte ďalšie dve písmená. Prvý z nich označuje stupeň ochrany pred dotykom, druhé je doplnkové.

Prvé písmeno za IP a číslicou

  • A – chráni pred dotykom chrbta ruky,
  • B – chráni pred dotykom prsta,
  • C – chráni pred dotknutie nástrojom,
  • D – chráni pred dotknutím drôtom.

Doplnková písmená

  • H – jedná sa o zariadenie vysokého napätia,
  • M – testovanie na škodlivé účinky vniknuté vody, ak sa vo vnútri nachádza pohyblivé časti,
  • S – testované na škodlivé účinky vniknuté vody, za stavu pokoja vnútorných pohyblivých častíc,
  • W – výrobok je možné používať za stanovených poveternostných podmienok. Pre krytie sa používajú dodatočné ochranné vlastnosti alebo metódy.

Pojmy, ktoré by ste pred výberom záhradného osvetlenia mali poznať

Pri výbere svetla sa stretnete s najrôznejšími skratkami, ktoré vám mnohé napovie o farbe a teplote svetla, ale aj o svietivosti a podobne. Poďme si tie základné z nich predstaviť.

Index podania farieb Ra

Tento parameter udáva, ako moc farby zodpovedajú realite, pokiaľ na ne vami vybraná žiarovka svieti. Ide o porovnanie farieb vo svetle žiarovky s farbami videnými za slnečného svetla. Hodná Ra sa pohybuje od 0 do 100, pričom 100 znamená, že farba podanie najlepšie zodpovedá tomu, ako by ste farbu videli za jasného denné svetlá. U nízkych hodnôt dochádza ku skresľovaniu farieb. Čím vyššia hodnota Ra, tým lepšie, ale platí, že hodnota 80 Ra je dostačujúce. Bežné žiarovky majú hodnotu Ra 95.

Teplota chromatickosti u LED osvetlenie

Teplota svetla znamená, akou farbou bielej vybraná žiarovka svieti. Niektorá môže svietiť viac domodra, iná nabielo a ďalšie dožlta. Teplota chromatickosti sa udáva v Kelvinoch (K) a rozpätie je od 1 800 K po 16 000 K. Z tohto pohľadu rozlišujeme 3 základné farby svetla:

  1. teplá biela – (warm white) od 2 700 K do 3 500 K – farba najviac zodpovedá klasickej žiarovke a odporúča sa použiť všade tam, kde sa chcete cítiť príjemne (obývacia a detské izby, spálňa),
  2. denná biela – (daylight white) od 4 500 K do 6 500 K – farba svetla je jasná, nechce sa vám u nej spať, takže sa hodí do pracovní alebo stolových lámp,
  3. studená biela – (cold white) od 6 500 K do 9 000 K – je vhodná predovšetkým do priemyselných objektov a lekárskych zariadení, do domácností vhodná nie je.
    Čím vyššiu teplotu žiarovka má, tým studenšie svetlo vnímame.

Svetelný tok

Môžete naraziť aj na pojem svetelný výkon. Tento parameter sa udáva v lúmenoch a určuje svietivosť žiarovky, ktorá sa rozprestiera do všetkých smerov od svetelného zdroja. Čím viac lumenov, tým lepšia svietivosť. V súčasnosti, kedy na trhu prevládajú LED a CFL čiže úsporné kompaktné žiarovky je potreba sa riadiť podľa lumenov, nie wattov (watt je jednotka príkonu, ktorá označuje, koľko elektrickej energie žiarovka spotrebuje, nie koľko svetla dokáže vyprodukovať). Čím viac lumenov, tým lepšie.

Výkon a smerovanie záhradného osvetlenie

Častou chybou je obstaranie príliš výkonného svetla, ktoré zdôraznia len určitý prvok v exteriéri a zvyšok záhrady sa topí v tme.

  • Bodové osvetlenie pre zvýraznenie ciest a chodníkov by malo mať výkon zhruba 10 W a umiestnené by malo byť v rozostupoch zhruba 2 metrov.
  • Pre nasvetlenie detailov stačí svetlo s výkonom 3 W, pre výraznejšie osvetlenie treba záhradné sochy je vhodný výkon 50 W.

Ovládanie osvetlenie môže byť buď súmračné, alebo pohybové, čo pomôže ušetriť energiu. Automatické zapnutie záhradného osvetlenia na základe pohybového senzora sa používa najčastejšie pri vchodových dverách, garážových brán alebo pri záhradných cestičiek. Súmrakový spínač osvetlenia zopne vo chvíli, keď dôjde k poklesu intenzity svetla. Je možné využiť aj naprogramovaného spínania, kedy svetlá svietia len v určitú dobu (podobne naprogramované svietenie môžete poznať z akvárií).

Svietidlá zapustená do zeme je potrebné správne nasmerovať, aby som svietenie neoslňovalo, nepôsobilo rušivo a tiež aby nedochádzalo k úniku svetla do nežiadúcich smerov. Lampy, ktoré je možné nasmerovať, sa hodí k osvetlenie stromov, kríkov alebo výrazných architektonických prvkov vašej záhrady.

Ak potrebujete osvetlenie do interiéru, prečítajte si náš článok Ako vybrať lampu.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo