Ako vybrať záhradný altánok

Chcete si užiť relaxáciu na záhrade? V tom prípade budete uvažovať o prístrešku, ktorý vám poskytne požadovaný komfort a ešte bude dobre vyzerať. Dôležitým kritériom pri výbere naj záhradného altánku či stanu je veľkosť pozemku a tiež požiadavka na sezónnosť. Po prečítaní nášho článku vám bude jasné, aký je rozdiel medzi záhradným stanom, altánkom a pergolou, takže výber najvhodnejšieho prístrešku pre vás bude hračkou. A samozrejme pridáme aj praktické rady, ktoré vám uľahčia realizáciu!

Recenzie prenosných záhradných altánov a stanov

Do nášho testovania sme vybrali ako záhradné altánky, tak párty stan. Záhradné altány majú rúrkové konštrukcie a pre výrobu bola najčastejšie použitá oceľ. U celoročného modelu je to však odolnejšie hliník. Čo sa týka rozmerov, vybrali sme užívateľsky najčastejšie zhotovované 3×3 m. Altánky sú napospol rovnako kvalitné. Je však škoda, že u máloktorého sa dozviete pomerne dôležitú informáciu o odolnosti proti vode. Najviac sa od seba výrobky líšia tým, či sa dodávajú aj s bočnicami či moskytiérou alebo nie.

V-Garden Mobilní párty stan GARDEN

Charaktersezónny
Materiál konštrukcieoceľ
Vodný stĺpec800 mm
Rozmery2,9 x 2,9 m
Konštrukcianožnicová
Hmotnosť22 kg
Príprava na kotvenieáno
Moskytiéra súčasťou balenianie
Bočnice súčasťou balenianie

Mobilný párty stan Garden je vhodný pre menšie vonkajšie rodinné oslavy, ale svoju funkciu dobre splní aj ako stan, pod ktorým predávajú trhovci.

Rozmerom necelé 3×3 m je vhodný skôr pre menší počet osôb. Ak pod neho umiestnite klasický jedálenský stôl v tvare štvorca, pohodlne sa pod stan zmestí 4 až 5 osôb. V prípade, že si stan kupujete pre komerčné účely, bude pre menší počet personálu taktiež postačujúce.

Konštrukcia je oceľová, čo stanu prepožičiava väčšiu stabilitu. V prípade silnejšieho vetra sú nohy opatrené perforáciou pre pripevnenie kotviacimi prvkami. Pri veľmi silnom vetre sa však môže pokojne stať, že stan na svojom mieste nevydrží, preto ho za týchto klimatických podmienok neodporúčame používať.

Menšie dáždik pod párty stanom prečkáte bez ujmy. Prepracovaná konštrukcia strechy navyše neumožňuje, aby sa na plachte medzi jednotlivými tyčami zadržiavala voda. Vďaka ôsmich ramenám voda steká zo strechy dole. Veľkosť vodného stĺpca je 800 mm, takže menšie dáždik by ste pod stanom mali ustáť. Ak čakáte daždivý deň, odporúčame impregnáciu, prípadne strechu prikryť igelitovú prikrývkou.

Zloženie aj rozloženie je lepšie vykonávať v dvoch ľuďoch. Zaberie vám len 5 minút. Vďaka nožnicové konštrukcii nemusíte nič skrutkovať a potrebovať nebudete ani žiadne náradie. Spoje u strechy majú úpravu, ktorá zamedzuje privretiu prstov. Výšku stanu si môžete zvoliť v troch úrovniach. Nastavenie výšky je vďaka dostatočne veľkému tlačidlu s výliskom pre prst pohodlné. Nebudete musieť ťažko zatlačovať istiace kolíky.

Párty stan sa dodáva v cestovnom balení s kolieskami a nepremokavou úpravou. Jeho premiestnenie je teda jednoduché a vďaka kompaktným rozmerom nezaberie príliš veľa úložného priestoru ani vo vozidle.

 • nožnicová konštrukcia
 • ľahké zloženie i rozloženie
 • kotviace prvky
 • nízky vodný stĺpec
Zistiť cenu

Palram Palermo 3600

Charakterceloročny
Materiál konštrukciehliník
Vodný stĺpec-
Rozmery3,6 x 3,6 m
Konštrukciarúrková
Hmotnosť80 kg
Príprava na kotvenieáno
Moskytiéra súčasťou balenianie
Bočnice súčasťou balenianie

Ak hľadáte celoročný záhradný altánok, ale necítite sa na to, aby ste vykonávali murárske a iné činnosti, prípadne si na stavbu nechcete objednávať remeselníkov? Siahnuť môžete po prenosnom záhradnom altánku Palermo 3600.

Jeho konštrukcia je hliníková a ošetrená práškovou úpravou. Vďaka tomu je odolná voči korózii a absolútne bezúdržbová. Stačí si len vybrať priestor, kam altánok ukotvíte a za deň máte hotovo. Strecha je vyrobená z 6mm dvoukomůrkového polykarbonátu, ktorý pohlcuje 80% slnečného a UV žiarenia, ale aj napriek tomu je v priestore pod stanom dostatok svetla. Polykarbonát je odolný voči snehu i krupobitiu. Jej odolnosť je 100 kg / m2 snehu. Horná časť strechy je opatrená integrovaným ventilačným otvorom, ktorý môže odvádzať napríklad dym z grilovania. Okrem toho podporuje prúdenie vzduchu.

Konštrukcia nesie niekoľko háčikov, ktoré sú tu pripravené pre zavesenie moskytiéry či závesu. Tieto dva doplnky nie sú súčasťou balenia, a ak o ne máte záujem, je potrebné si ich prikúpiť zvlášť. Pomerne dosť si za ne však priplatíte. Strechu rámuje odkvap, ktorý odvádza vodu mimo priestoru altánku. Inštaláciu by sme odporúčali vykonávať na pokiaľ možno povrchu. Plochu pre ukotvenie 4 nôh je potreba vybetónovať.

Jedinou nevýhodou stanu je vysoká obstarávacia cena a tiež obtiažna montáž, ktorá vyžaduje najmenej dve osoby. Práca na zostavenie bude trvať približne jeden deň. Na druhú stranu získate kvalitný a odolný altánok, kvôli ktorému nemusíte vybavovať stavebné povolenie a riešiť ďalšie starosti spojené so stavbou.

 • celoročné využívanie
 • odkvap
 • integrované odvetrávanie
 • odolný materiál
 • zložitejšie zostavenie
 • vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

SHARKS Zahradní altán Bormio

Charaktersezónny
Materiál konštrukcieoceľ
Vodný stĺpec-
Rozmery3 x 3 m
Konštrukciarúrková
Hmotnosť38 kg
Príprava na kotvenieáno
Moskytiéra súčasťou baleniaáno
Bočnice súčasťou balenianie

Pre menšie záhradné oslavy alebo občasnú relaxáciu sa bude hodiť záhradný altánok Bormio Sharks. Rozhodne nie je možné ho využívať celoročne, ale v lete urobí dobrú službu.

Konštrukcia je vyrobená z odolnej ocele, ktoré stanu prepožičiava dobrú stabilitu. Stan rozhodne odporúčame ukotviť do zeme. Plachta je vyrobená vodoodpudivého polyetylénu. Gramáž plachty je však len 180 g / m2, čo je veľmi málo. Rosu a striedmy záhradné dáždik strecha pravdepodobne udrží, väčšiu odolnosť od nej však nečakajte. Plusové body ale prideľujeme za konštrukciu strechy, ktorá sa skladá z ôsmich ramien. Vďaka tomu na plachte nezostáva voda, ale steká dole.

Stan sa dodáva aj so štyrmi textilnými bočnicami. Jedná sa o moskytiéry, ktoré majú obojstranné zapínanie na zips. Bočnice sú vyrobené z dvoch druhov látok. Pevnejšie obopína nohy a jej gramáž je 140 g / m2, steny majú gramáž 40 g / m2. Nižšia gramáž v tomto prípade nie je nič neobvyklé, pretože dážď na steny nekvapká kolmo, tým pádom ním nie sú toľko zaťažované.

Trochu nás mrzí, že výrobca neudáva vodný stĺpec. Vodeodolnosť si teda musíte odvodiť z gramáže plachty. Rúrková konštrukcia je zložitejšia na zostavenie. Nie pri každom výrobku môžu všetky časti lícovať. Pokiaľ do záhrady hľadáte stan, ktorý dobre vyzerá, je Bormio Sharks dobrou voľbou. Poteší aj relatívne nízka obstarávacia cena. Na zimu stan rozhodne odporúčame schovať na suché a dobre vetrané miesto.

 • nízka obstarávacia cena
 • pekný vzhľad
 • moskytiéra súčasťou
 • zložitejšie zmontovanie
 • plachta neodolá silnejšiemu daždi
Zistiť cenu

Creador Florence – zahradní kovový altán

Charaktersezónny
Materiál konštrukcieoceľ
Vodný stĺpec0 mm
Rozmery3 x 3 m
Konštrukciarúrková
Hmotnosť33 kg
Príprava na kotvenieáno
Moskytiéra súčasťou balenianie
Bočnice súčasťou balenianie

Creador Florence je sezóný záhradný altánok, ktorý poskytne útočisko menšie rodine. Ak pod neho umiestnite stôl, pohodlne sa pod neho zmestia približne 4 ľudia. Rozmer 3×3 m stan predurčuje pre menšie skupinku osôb.

Konštrukcia altánku je oceľová. Celková hmotnosť je 33 kg, takže sa nemusíte báť, že by vám altánok počas menšieho vetríka uletel. V spodnej spojnici stojky tiež nájdete predvŕtané otvory, ktoré vám umožnia stan ukotviť treba kotviacimi kolíky od stanu. Je však trochu škoda, že tie nie sú súčasťou balenia. Budete teda musieť použiť buď od stanu, ktorý máte doma, alebo si kotviace kolíky prikúpiť. Aj cez to, že je možné altánok pripevniť k zemi ho odporúčame stavať skôr na chránených miestach, kde sa nevyskytujú silné poryvy vetra.

Gramáž plachty strechy bohužiaľ výrobca neuvádza. Dozviete sa len, že plachta nie je vodoodpudivá, čo znamená, že ak začne pršať, voda vám strechou bude pretekať rovnako ako u slnečníka. Za daždivého počasia vám teda altánok ochranu neposkytne.

Počas sparných letných dní určite oceníte špeciálne umiestnenou hornú časť strechy. Menšie strieška je od zvyšku strechy výškovo oddelená, takže vznikne prieduch, ktorý vám zaistí cirkuláciu vzduchu. V horúcich dňoch sa tak pod altánkom nebude potiť ako v skleníku.

 • cirkulácia vzduchu
 • možnosť ukotvenia
 • stabilná konštrukcia
 • plachta nie je vodoodpudivá
Zistiť cenu

VeGA Altán LEONARDO DE LUXE 33

Charaktersezónny
Materiál konštrukcieoceľ
Vodný stĺpec-
Rozmery3 x 3 m
Konštrukciarúrková
Hmotnosť39 kg
Príprava na kotvenieáno
Moskytiéra súčasťou baleniaáno
Bočnice súčasťou baleniaáno

Záhradný altánok Leonardo De Luxe spĺňa to, čo má názvu. Vyzerá skutočne luxusne a naviac je dostatočne stabilný.

Súčasťou balenia je okrem stanu tiež moskytiéra a bočnice. Každé z týchto krytia je zavesené na samostatnej nosnej tyči, takže je možné ich používať naraz. Bočnice aj moskytiéru môžete zatiahnuť zo všetkých štyroch strán. Zabránite tak invázii komárov alebo zmiernite fúkania bočného vetra. Pri zložení oboch krycích vrstiev bude stan vyzerať kráľovsky.

Po zložení sú bočnice zabezpečení prúžkom so suchým zipsom. U suchého zipsu však počítajte s tým, že sa časom opotrebuje. Lepšie by preto bol cvok alebo spôsob prichytenie za gombík, teda tak, ako je uchytená moskytiéra. To je však len drobnosť.

Konštrukcia je vyrobená z masívnej ocele, ktorá má povrch ošetrený vypaľovanou komaxitovou farbou, ktorá rúrky chráni pred hrdzou. Priemer oceľových rúrok je 6 cm. Stojky majú predvŕtaný otvor pre ukotvenie. Použiť môžete skrutky a moždinky alebo oceľové kotvy. Tento materiál však nie je súčasťou balenia.

Altánok by mal rozhodne stáť na rovnom a pevnom podklade. Ideálne je betónová podlaha. Zostavenie vám zaberie približne 2-3 hodiny a je najlepšie na ňom pracovať aspoň v 2 ľuďoch. Pre realizáciu vyberte priestor mimo priame poryvy vetra. Altánok samozrejme menšie vetrík ustojí, ale akonáhle sa jeho rýchlosť prehupne cez 70 km / h alebo čakáte veľkú prietrž mračien, odporúčame altánok zložiť.

Gramáž plachty strechy bohužiaľ nie je nikde uvedená, rovnako ako nie je nikde uvedená informácia o vodnom stĺpci. Predpokladáme, že menšie záhradné dáždik strecha vydrží, pri silnejšom však bude pretekať. Horná časť strechy je opatrená ventilačným otvorom, takže vzduch v altánku bude príjemne prúdiť aj počas horúcich dní. Priamo pod stanom sa však nesmie grilovať alebo manipulovať s otvoreným ohňom.

Veľkosť 3×3 m altánok predurčuje pre zhruba 4 osoby. Jeho celková výška je 2,7 m, podchodzia však iba 2 m.

 • stabilná konštrukcia
 • moskytiéra a bočnice súčasťou
 • zložitejšie zostavenie
 • zloženie bočníc
Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Záhradné stany, altány a pergoly: Čím sa od seba líšia

Ak hľadáte prístrešok na vašu záhradu, pravdepodobne sa stretnete s pojmami párty stan, záhradný stan, nožnicový stan alebo altánok. Jednotlivé typy sa od seba však líšia konštrukciou, ktorá má zásadný vplyv na používanie a stabilitu. Nie každá konštrukcia odolá nepriaznivým podmienkam a nie každá konštrukcia je vhodná na celoročné používanie.

Tip: Klasickým stanom sme venovali samostatný článok.

Záhradný altánok

Záhradný altánok označuje pevnú stavbu, pri ktorej sa najčastejšie používajú drevené rámy a strešná krytina je pevná. Ak hľadáte prístrešok, ktorý vydrží aj nepriazeň počasia, rozhodnite sa pre záhradný altánok.

Altánok je samostatnou stavbou stojaci najčastejšie na záhrade. Pred samotnou stavbou dobre zvážte jeho umiestnenie. Pri pohodovom popoludní sa asi nebudete chcieť pozerať na rušnú cestu alebo na chodcov na chodníku. Zvoľte radšej výhľad do rozkvitnutej časti záhrady, na jazierko alebo do blízkeho lesa.

Typickým rysom je, že záhradné altány väčšinou nemajú bočné steny čiže bočnice. Tie nahrádza priehľadná clona do výšky 1-2 / 3. Bočnice k záhradnému altánku je však možné prikúpiť. Vonkajší altánok nie je vhodný na skladovanie záhradnej techniky, medzi ktorou sa radí záhradné kosačky, kultivátory, vysávače lístia a podobne. Na toto záhradné náčinie odporúčame zaobstarať záhradný domček. Je však bežnou praxou, že sa do záhradného altánku na zimu schováva treba exteriérový nábytok.

Strechu záhradného altánku najčastejšie tvoria šindeľ. Ak potrebujete strechu vymeniť, sú náhradné šindle ľahko dostupné a navyše je kúpite za celkom nízku cenu. Okrem toho sa však môžete rozhodnúť aj pre krytinu zo strešných škridiel alebo tŕstia. Záhradné altány sú najčastejšie šesťboké alebo osemboké, ale pokojne si ho môžete vybudovať aj v štvorcovom alebo obdĺžnikovom pôdoryse (najčastejšie 3×4, 4×4 alebo 3×6 m).

Drevené záhradné altány sú najlepšou voľbou do rozľahlých záhrad. Nezabudnite však, že základ by mala tvoriť betónová doska, ktorá konštrukciu ochráni pred vlhkom, a tým predĺži životnosť stavby. Ďalšou možnosťou je ukotvenie nosných stĺpikov do betónových pätiek alebo skrutiek v krajine.

Prenosný záhradný altánok

Prenosný záhradný altánok je niečo medzi altánkom a párty stanom, oproti altánku ho zaobstaráte lacno, je však drahšie ako párty stan. Najčastejšie má pevnú kovovú konštrukciu a elegantný vzhľad. Nie je však tak odolný ako celoročný altánok a je možné ho premiestňovať z miesta na miesto.

Párty stan

Párty stan spoznáte podľa toho, že sa jeho konštrukcia pozostáva zo zásuvných alebo trvalo spojených rúrok, ktoré pomocou nýtů umožňujú točivý pohyb častí. Tejto konštrukcii sa hovorí nožnicová. Strechu prenosného záhradného altánku alebo párty stanu tvoria textílie čiže plachta s rôznou gramážou. Gramáž určuje to, či stan odolá aj nepriazni počasia, alebo je možné ho využívať len pri bezproblémových klimatických podmienkach.

Vďaka skladacie konštrukcii môžete stan umiestniť takmer kamkoľvek, ale nezabudnite na to, že musí stáť na rovnom podklade. Je možné ho dovybaviť aj drevenú podestou. Celý stan je možné prenášať v prenosnej taške.

Prenosný altánok aj párty stan disponujú perforáciami pre štipce na ukotvenie. U niektorých výrobkov sa ukotvenie vykonáva ešte navyše cez kotviace lanká. Vďaka tomu je konštrukcia stabilnejšie a odolnejšie proti vetru.

Pergola

Pergola sa od záhradného altánku líšia v tom, že sa väčšinou nejde o samostatne stojaci objekt. Najčastejšie je pozdĺžne umiestnená pri dome. Je zostavená zo 4 alebo 6 stĺpikov, ktoré sú v hornej časti spojené za pomoci trámikov. Tvorí tak zastrešené posedenie, ktoré využijete v prípade, že chcete stolovať alebo grilovať vonku. Tým, že je pergola umiestnená v tesnej blízkosti domu, ste stále na blízku kuchyni, z ktorej si rýchlo prinesiete potrebné náčinia a podobne. Ak začne pršať, stačí len prejsť do obytnej časti, pri zotmení stačí rozsvietiť v niektorej z miestností majúci okna pod pergolou.

Inštalácia pergoly je spravidla jednoduchšie ako stavba altánku. Pre zastrešenie si môžete vybrať rôzne materiály. Často sa používa priesvitný polykarbonát, takže vám pergola neuberie svetlo prúdiace do vášho domu cez okná umiestnené pod prístreškom.

späť na začiatok ↑

Základné parametre výberu

Než pristúpite k samotnému obstaranie prístrešku, rozhodnite sa, či má byť altánok sezónny alebo celoročny. Ak sa prikloníte k sezónne variante, hľadajte v oblasti párty stanov alebo prenosných altánov. Pri celoročnej varianty budete vyberať zo záhradných altánov.

Veľkosť

Veľkosť sa odvíja od toho, akú veľkú máte záhradu a pre koľko ľudí prístrešok kupujete. Najčastejšie a najobľúbenejšie variantou je veľkosť 3×3 m, ktorá je vhodná pre menšie rodinu (4 členov). Pod väčšie variantu 3×6 m sa vojde 8 a viac osôb.

Krytou plochu môžete zväčšiť tak, že postavíte niekoľko stanov vedľa seba alebo kúpite jeden veľký párty stan. Ten môže mať veľkosť i 6×12 m.

Konštrukcia

Záhradné stany a prenosné altány

Konštrukcia záhradných stanov väčšinou neodolá náporom silného vetra alebo dažďa. Ich výhodou však je jednoduchá montáž a demontáž. Medzi ďalšie výhody sa radí nízke obstarávacie náklady, nízka hmotnosť a ľahká prenosnosť. Vyberať môžete z veľkého množstva rozmerov, farieb i dizajnového prevedenia. Trúbkovitú aj nůžkovitú konštrukciu je možné po ukončení sezóny rozobrať a upratať. Záhradný altánok s nožnicovou konštrukciou má dlhšiu životnosť, než konštrukcia z trubiek. Konštrukcia sa najčastejšie vyrába buď z hliníka, alebo ocele. Hliník je odolnejší proti hrdzi, oceľ je zase pevnejší a odolnejší proti namáhaniu.

 • Rúrková konštrukcia – je lacnejšie ako konštrukcia nožnicová a najčastejšie ju nájdete u lacnejších altánov (stanov). Pre výrobu sa používa tenký plech, spojovacie rohové diely sú z plastu. Lacnejšie prevedenie sa však podpisuje na kratšie životnosti a náchylnosti na zničenie pri fúknutí vetra. Preto je potrebné pri zlých poveternostných podmienkach stan zložiť. Pre stavbu stanu s rozmermi 3×3 m sú potrebné 2 ľudia. U najlacnejších stanov nie sú často k dispozícii náhradné diely. Väčšia záhradné stany (6×12 m) majú konštrukciu taktiež trubkovou, ale rúrky sú silnejšie a spoje sú masívne a kovové. Preto nie sú toľko náchylné k zničeniu.
 • Nožnicová konštrukcia – nožnicová konštrukcia sa veľmi podobná pantografu, ktorú poznáte z električiek alebo nožniciam. Jej obstarávacia cena je vyššia ako u rúrkové konštrukcie, ale má veľa výhod. Stan s veľkosťou 3×3 m postaví 1 človek, stavba je rýchla, povolený nit je možné nahradiť vhodným skrutkou a aj celková životnosť je vyššia.

Záhradné altány

Celoročné záhradné altány majú najčastejšie drevenú konštrukciu (používa sa smrek a borovica alebo aj ratan, bambus či teak). Pretože sa jedná o stavbu trvalého charakteru, je potreba jej realizáciu riešiť s úradmi a susedmi. Predpisy sa neustále mení, preto je dobré navštíviť stavebný úrad, kde vám s organizačnými postupmi pomôžu. Stavba pevného záhradného altánku je často finančne pomerne náročná (vyjsť vás môže aj na 4 000 €) a často sa nezaobídete bez pomoci remeselníkov. Ak si však celý projekt preberiete potrebné sa záhradným architektom, určite bude záhrada vašej ozdobou a dobrou vizitkou.

Plachta

Plachta sa ako parameter rieši len pri záhradných stanov a prenosných altánov (nie u celoročných altánov). Kvalita krycie plachty sa odvodzuje od gramáže, ktoré udáva váhu výplňového materiálu na 1 štvorcový meter. Vždy vyberajte plachty s veľkou gramážou. Ak by gramáž bola príliš nízka, znamená to, že stan nebude odolný proti dažďu (a to aj pri malom dáždiku).

Najnižšie gramáže začínajú na čísle 110 g / m2 a typicky sa s nimi stretnete u lacných stanov. Zlatou strednou cestou sú plachty s gramážou 270 g / m2. Krytie už bude veľmi kvalitné a stan vás ochráni aj pred silnejším dažďom. Gramáž 500 g / m2 je tým najlepším. Skutočne dobre vás ochráni pred poveternostnými vplyvmi. Pre výrobu sa najčastejšie používa kortexin, čo je 100% polyesterová tkanina, známa aj pod skratkou PES. Rubová strana býva ošetrená PVC vrstvou s vodoodpudivou úpravou. Nevýhodou veľké gramáže je však aj väčšia hmotnosť stanu.

Ku stanu je možné si kúpiť aj bočné steny. Tie však nemusia byť ušité z plachty s veľkou gramážou, pretože na ne dážď nikdy nepadá kolmo. Voda po bočniciach väčšinou steká, pretože strecha nemá odkvapy. Bočnice môžu byť plné alebo s oknom. Výplň okna je najčastejšie igelitová. Je len na vás, či si k stanu zaobstaráte jednu, dve, tri alebo štyri bočnice.

Bočné steny vyberajte vždy tak, aby boli čo najviac variabilné. Je jasné, že stan so 4 stenami bude drahšie. Preto popremýšľajte, z ktorej strany vám najčastejšie prší alebo svieti slnko a podľa toho zvoľte počet stien. Stan by mal mať možnosť odobratia stien.

Príslušenstvo

K záhradným stanom by ste mali mať možnosť prikúpiť napríklad aj moskytiéry, úsporné osvetlenie alebo prenosné tašky. Pre stabilné ukotvenie je dobré stan zaťažiť vodou či pieskom znovu naplniteľným závažím. Moskytiéry voľte radšej v čiernej farbe. Sú totiž lepšie priehľadné ako tie v bielom prevedení.

späť na začiatok ↑

Kedy zvoliť záhradný altánok a kedy stan

Ak ešte nie ste úplne rozhodnutý o tom, ktorý prístrešok si zaobstarať, prinášame vám prehľad ich vlastností i výhody a nevýhody, ktoré so sebou nesú.

Altánok

 • Máte veľkú záhradu.
 • Na záhrade chcete mať trvale stojace stavbu.
 • Nepotrebujete so sebou prístrešok brať na chatu či dovolenku.
 • Vaša záhrada je vystavená silným vetrom.
 • Nevadí vám investícia aj niekoľko tisíc euro.
 • Chcete v altánku pravidelne oddychovať bez dohľadu susedov a okolo idúcich.
 • Na záhrade chcete mať úkryt, ktorý vás ochráni pred vetrom a chladom.
 • Chcete byť vonku aj za dažďa.

Stan

 • Máte malú záhradu.
 • Na záhrade nechcete mať trvalú malú stavbu.
 • Chcete ho prevážať z miesta na miesto.
 • Záhrada je chránená proti silným vetrom.
 • Do obstaranie chcete investovať len do sto euro.
späť na začiatok ↑

Stavba záhradného altánku svojpomocne

Stavba altánku sa líši podľa typu, pre ktorý sa rozhodnete. Existuje však niekoľko bodov, ktoré sú pre všetky altány rovnaké. Poďme si ich predstaviť.

Umiestnenie

Než položíte „základný kameň“ premyslite si, v ktorej časti záhrady by mal altánok stáť. Miesto by malo mať čo najrovnejší povrch, uľahčí vám to vyrovnanie plochy. Vhodné je miesto v závetrí, kde vás nebude otravovať vietor.

Náš tip: Vyskúšajte si altánok nanečisto. Vykolíkujte si priestor, kde by podľa vás mal altánok stáť, a jeden víkend si skúste, ako sa vám v ňom bude „vegetovať“. Zistíte, či nie je príliš malý alebo príliš veľký, ako pohodlne sa vám v ňom disponuje s náčiním, alebo či je vchod umiestnený správnym smerom.

Tvar

Tvar i veľkosť závisí na veľkosti vášho pozemku aj na finančných možnostiach. Materiál altánku by mal čo najlepšie korešpondovať s charakterom vášho domu i záhrady.

Materiál ovplyvní i následnú starostlivosť. K stavbe sa najčastejšie používa drevo. Pri zakúpení už hotového altánku, bude konštrukcia zhotovená pravdepodobne zo smreku. Toto drevo je ľahké, ale pritom pružné a pevné. Stretnúť sa môžete aj s kombináciou plastu a kovu. Základy môžu byť murované.

Šiestich a osemboké pôdorysy sú zložitejšie z hľadiska konštrukcie, ale o to lepšie vyzerajú. Bočné steny môžu byť buď otvorené, alebo vyplnené clonou z latiek. Stretnúť sa môžete aj s plnou sklenenou výplňou.

späť na začiatok ↑

Ako sa starať o záhradný / párty stan

Či už si zaobstaráte stan za pár desiatok eur alebo zainvestujete aj vyššie sumy, vždy dbajte na správnu údržbu. Len tak predĺžite stanu jeho životnosť.

Mokré čistenie

I keď budete sebeopatrnější, môže sa nejaká škvrna na stanu objaviť. Odstráňte ju preto čo najskôr. Ideálnym pomocníkom vám bude navlhčená textílie a kvalitné mydlo. Pokiaľ máte textilný stan, nikdy textíliu neperte. Stratila by svoje vodoodpudivé a iné vlastnosti. V prípade, že má váš stan plachtu s propylénu, postačí vám na údržbu hubka alebo prúd vody zo záhradnej hadice. Dôslednou starostlivosť venujte aj konštrukciu. Kolíky do zeme zbavujte zeminy. Predídete tak hrdzaveniu.

Vyschnutí

Po mokrej údržbe nezabudnite plachtu nechať dostatočne uschnúť. Ideálne vonku na slnku a pri veternom počasí. Ak by ste vlhkú plachtu zbalili do vzduchotesného obalu, začnú sa na ňom tvoriť plesne. Dôjsť môže až k úplnému zničeniu. Potom už by vám neostávalo nič iné, než obstaranie novej plachty (pokiaľ je v ponuke príslušenstva).

Skladovanie

Stan zazimujte buď do suché pivnice, alebo na dobre vetranú pôdu. Ak by ste ho uložili do vlhkej miestnosti, opäť hrozí vznik plesní a korózia kovových častí.

Impregnácia

Textilné stany majú povrch ošetrený impregnačným náterom, ktorý zabraňuje prenikaniu vody. Túto vrstvu by ste mali pravidelne dopĺňať. Postačí vám k tomu spreje, ich aplikácia je rýchla a jednoduchá.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď