Ako vybrať záhradný drvič a štiepkovač konárov

Pokiaľ máte na záhrade viac stromov a kríkov, prípadne vlastníte sád, vinici alebo dokonca les, a neviete, ako naložiť so vzniknutým odpadom, ideálnym pomocníkom je drvič alebo štiepkovač konárov a záhradného odpadu. Rozdrvený odpad potom môžete ďalej spracovať – uložiť na kompost alebo s ním zakúriť. Ak si nie ste výberom istí a hľadáte radu, všetko potrebné sa dočítate v nasledujúcom článku.

Test záhradných drvičov a štiepkovačov konárov 2023

Do nášho testu sme zaradili päť drvičov a štiepkovačov konárov z rôznych cenových kategórií. Zaujímala nás kvalita spracovania a konštrukcie, jednoduchosť ovládania a manipulácie, vhodnosť pre rôzne spôsoby využitia a najmä konkrétne výsledky pri práci.

FIELDMANN FZD 5015-E

Typštiepkovač
Motorelektrický
Sekacie mechanizmusválcový
Príkon2800 W
Maximálny priemer konárov4,4 cm
Automatické vťahovanieáno
Spätný chodáno
Zberná nádobaáno
Vyhadzovací komínnie
Kolieskaáno
Hmotnosť19,4 kg

Elektrický záhradný štiepkovač FZD 5015-E značky Fieldmann patrí medzi najlacnejšie stroje na trhu. S ohľadom k nízkej cene ale prekvapí vysokým výkonom.

Celkové spracovanie tohto modelu zodpovedá danej cenovej relácii. Musíte preto počítať s plastovou konštrukciou, ktorá ale pôsobí pomerne kvalitne. Problémom je ale krehká zberná nádoba, ktorá môže ľahko prasknúť.

Jedná sa o štiepkovač určený pre konáre s priemerom až 4,4 cm. FZD 5015-E pritom efektívne rozštípe tiež pomerne čerstvé tenšie vetve s listami. Suché, rovné konáre zvláda bez problému. Príjemne prekvapil vysoký výkon. Valcový mechanizmus je spoľahlivý. Zasekávajú sa len výrazne pokrivené konáre. Potešila tiež funkcia automatického vťahovania a spätný chod.

Samozrejmosťou je možnosť nastavenia veľkosti štiepky (okolo 1,5 až 2 cm). Vzniknutá štiepka je pritom rovnomerná a kvalitná, je teda ideálny ako palivo. Nevzniká však drť, preto sa spracovaný odpad príliš nehodí pre kompostovanie, môžete ho ale bez obáv použiť namiesto mulčovacej kôry. Stroj spracuje aj silnejšie konáre (približne do priemeru 4 cm). Hrubšie suché konáre ale odporúčame prekladať slabšími.

Obsluha je prekvapivo jednoduchá a pohodlná aj pre ženy alebo odrastenejšie deti. Praktickejšie by bol iba širší vstupný otvor. Horšie sa do neho totiž vkladá viac tenkých vetiev naraz. Rozvetvené alebo krivé konáre mechanizmus horšie prijíma (musia byť vkladané kolmo). Pred každým použitím tiež odporúčame nastaviť prítlačnú dosku podľa priemeru konárov, ktoré budete spracovávať.

FZD 5015-E je vybavený bezpečnostnou poistkou, ktorá nedovolí zapnúť stroj bez správne pripevnené zbernej nádoby. Oceňujeme tiež pomerne tichý chod, ktorý pripomína zvuk slabšieho vysávača. Praktická je nízka hmotnosť, vďaka ktorej možno štiepkovač ľahko premiestňovať. Nechýbajú ani kolieska.

Tento model vydrží aj časté zaťaženie, veľkým pozitívom je výkon a kvalitné valcový mechanizmus, ktorý sa neupcháva a zvládne aj silnejší konáre. Ak preto zháňate lacný záhradný štiepkovač konárov pre bežné použitie na menších záhradách, môže byť FZD 5015-E vhodným riešením.

 • dobrý pomer cena / výkon
 • jednoduchá obsluha
 • krehká zberná nádoba
 • nevhodné pre kompostovanie
Zistiť cenu

Riwall PRE RES 2844 B

Typštiepkovač
Motorelektrický
Sekacie mechanizmusválcový
Príkon2800 W
Maximálny priemer konárov4,4 cm
Automatické vťahovanieáno
Spätný chodáno
Zberná nádobaáno
Vyhadzovací komínnie
Kolieskaáno
Hmotnosť27 kg

Riwall PRE RES 2844 B je lacný elektrický štiepkovač od výrobcu Garland. Prekvapí svojim výkonom a schopnosťou naštiepať aj pomerne silné vetvy.

Model PRE RES 2844 B je tvorený plastovým telom, ktoré je prekvapivo robustné a pevné. Nízka váha a kolieska zaisťujú jednoduchú manipuláciu. Navyše je možné drviacej mechanizmus stroja sňať a skladovať vo vnútri zbernej nádoby, zložený tak zaberie minimum miesta.

Tento štiepkovač prekvapil pomerne dobrým výkonom. S prehľadom nadrvia suché konáre s priemerom 4,5 cm na pravidelné štiepky, ktoré je možné použitie ako palivo alebo namiesto mulčovacej kôry. Pokiaľ ide o mäkké drevo (smrek, breza a pod.), zvládne aj silnejšie konáre. Problém mu nerobí ani vetvy rozvetvenej alebo olistené. Valcový mechanizmus si však horšie poradia s väčším množstvom tenších mokrých vetiev, ktoré skôr žuje než nadrvia. Tomu sa možno čiastočne vyhnúť, ak budete pri práci priebežne nastavovať prítlačnú dosku podľa charakteru drvených konárov.

Obsluha je jednoduchá, pred prvým použitím (a potom v pravidelných intervaloch) ale odporúčame namazať klzné ložiská valcového drviaceho mechanizmu lítiovú vazelínou.

Chválime pomerne tichý chod a dostatočne veľkú polopriesvitnú zbernú nádobu. Nevýhodou je len krátka elektrická šnúra. Budete preto musieť použiť predlžovačku.

Model PRE RES 2844 B môžeme odporučiť všetkým majiteľom menších záhrad, ktorí sa čas od času potrebujú efektívne zbaviť konárov stromov.

 • dobrý pomer cena / výkon
 • jednoduchá obsluha
 • skladnosť
 • krátky elektrický kábel
 • nevhodné pre kompostovanie
Zistiť cenu

BOSCH AXT 25 TC

Typdrvič
Motorelektrický
Sekacie mechanizmusvalcový (turbínový)
Príkon2500 W
Maximálny priemer konárov4,5 cm
Automatické vťahovanieáno
Spätný chodáno
Zberná nádobaáno
Vyhadzovací komínnie
Kolieskaáno
Hmotnosť30,5 kg

Elektrický drvič konárov a záhradného odpadu BOSCH AXT 25 TC patrí do vyššej cenovej kategórie (zaplatíte za neho približne štyri stovky). S jeho pomocou sa však môžete efektívne zbaviť širokej škály bioodpadu, ktorý následne kompostujete alebo použijete ako mulč.

Na prvý pohľad poteší robustné plastové telo s oceľovou konštrukciou. Pohodlné plnenie zaisťuje veľký otvor v hornej časti prístroja. Turbínový valcový drviaci mechanizmus je vyrobený z kvalitnej ocele a rozdrví mäkké aj tvrdé materiály (drobný odpad, odpad zo zeleninových záhonov, stonky paradajkových kríkov, škrupiny, konáre kríkov a tují, mokré i suché konáre stromov). Je ale potrebné počítať s tým, že získaná drvina nie je úplne jemná. Napriek tomu je možné ju použiť do kompostu alebo namiesto mulčovacej kôry. Je ale dôležité si uvedomiť, že AXT 25 TC nie je štiepkovač a jeho primárnou úlohou teda nie je výroba štiepok použiteľných na zakúrenie.

V praxi sa ukázalo, že drvič rozdrví vetvy s priemerom až 4,5 cm, a to vrátane lístia a rozvetvených častí a ľahko si poradí aj s rozmanitým záhradným odpadom. K upchávaniu pritom takmer nedochádza (k zahlteniu môže dôjsť pri drvení dlhých ihličnatých vetví). Samotné lístie alebo ihličnaté konáre drví horšie. Vhodnejšie je preto prekladať tento odpad suchými vetvami. Vždy je tiež potrebné nastaviť prítlačnú dosku podľa charakteru drveného materiálu.

Poteší pomerne tichý chod a jednoduchá obsluha. Naopak zamrzí malá transportné kolieska a nevhodne riešené držadlo. Vzhľadom k vyššej hmotnosti je preto manipulácia zložitejšia. Uvítali by sme tiež priehľadnú zbernú nádobu pre ľahšie prehľad o množstve nadrveného odpadu. Veľkým mínusom je tiež skutočnosť, že k tomuto modelu budete musieť dokúpiť prívodný kábel, pretože ten nie je súčasťou dodávky.

Aj napriek vymenované negatíva sa ale jedná o skvelého záhradného pomocníka. Vyniká najmä veľmi slušným výkonom a univerzálnosťou použitia – spoľahlivo nadrvia väčšinu bežného záhradného odpadu.

 • kvalitná konštrukcia
 • univerzálne použitie
 • spoľahlivosť
 • zložitejšie manipulácia
 • nepriehľadná zberná nádoba
 • chýbajúce elektrický kábel
Zistiť cenu

GTM Professional 900G

Typštiepkovač
Motorbenzínový
Sekacie mechanizmusnožový
Príkon6600 W
Maximálny priemer konárov8 cm
Automatické vťahovanieáno
Spätný chodáno
Zberná nádobanie
Vyhadzovací komínáno
Kolieskaáno
Hmotnosť132 kg

Benzínový poloprofesionálný štiepkovač GTM Professional 900G patrí do vysokej cenovej kategórie, zaobstaráte ho totiž zhruba za dvetisíc eur. Hodí sa pre majiteľov rozľahlých sadov alebo lesné pracovníkmi, poradí si totiž s mokrými aj suchými vetvami s priemerom až 8 cm.

Samozrejmosťou je robustná kovová konštrukcia s výhozovým komínom. Ide totiž o veľký model, ktorý nedisponuje zbernou nádobou, ale štiepky sú priamo odvádzané mimo stroj (na vlečku autá, do vreca alebo samostatné nádoby).

Tento štiepkovač si skvele poradí so všetkými typmi konárov do priemeru 8 cm. Materiál môže byť suchý, zavädnutý alebo čerstvý, vrátane lístie, ihličie, rozvetvených aj krivých konárov. Pre väčšie priemery okolo 8 cm ale odporúčame štiepkovat skôr mäkké a čerstvé drevo.

Ovládanie je jednoduché. Poteší tiež vysoký výkon, ktorý je neporovnateľný s elektrickými modelmi. Spotreba je pritom pomerne nízka (približne 0,5 l / hod.). Hoci sa jedná o ťažký stroj, pre jednoduchší transport (napr. v aute) je možné ho ľahko rozložiť.

Hoci si za GTM Professional 900G musíte priplatiť, môžete mať istotu, že odvedie veľmi dobrú prácu. Avšak pre domáce použitie, je to taký kanón na vrabce. Väčšine záhradkárov dobre poslúži aj mnohonásobne lacnejšie stroj.

 • kvalitná konštrukcia
 • vysoký výkon
 • spoľahlivosť
 • vyššia nákupná cena
 • hmotnosť
Zistiť cenu

Weibang WB SH 1025 KL

Typštiepkovač
Motorbenzínový
Sekacie mechanizmusnožový
Príkon18200 W
Maximálny priemer konárov13 cm
Automatické vťahovanieáno
Spätný chodáno
Zberná nádobanie
Vyhadzovací komínáno
Kolieskaáno
Hmotnosť328 kg

Weibang WB SH 1025 KL je profesionálny štiepkovač konárov z najvyššej cenovej kategórie. Vyniká vysokým výkonom a patrí medzi špičku na trhu.

Kovová konštrukcia je dostatočne robustná a pevná. Aj pri prevoze (napr. za traktorom) preto nehrozí poškodenie. Samozrejmosťou je vyhadzovací komín a dva plniace otvory. Menšie je určený pre vetvy s veľkými priemermi (až 13 cm) alebo tenšie kmene, väčšie lievik slúži na drvenie tenkých, rozvetvených a olistených konárov.

Vzniknutá štiepka je hrubšia a hodí sa ako palivo, miesto mulčovacej kôry alebo je možné ju lisovať do brikiet alebo peliet. Pre kompostovanie sa nehodí. Odpad je odvádzaný mimo stroj ideálne do pristaveného kontajnera alebo na korbu auta.

Kvalitný štiepkovací nožový mechanizmus zvládne vysoké a dlhotrvajúce zaťaženie, WB SH 1025 KL sa preto hodí najmä pre lesné pracovníky. Spotreba je primeraná výkonu a ovládanie je prekvapivo jednoduché. Nevýhodou je len vyššia hlučnosť pri práci. Tento stroj však môžeme odporučiť pre profesionálne využitie, ale na domáce využitie má extrémnu cenu v hodnote zánovního automobile.

 • kvalitná konštrukcia
 • vysoký výkon
 • spoľahlivosť
 • vysoká obstarávacia cena
 • hlučnosť
Zistiť cenu

Drvič alebo štiepkovač

Hoci drviče a štiepkovače vyzerajú veľmi podobne a zvyčajne sa voľne zamieňajú, a to dokonca priamo na predajniach, každý z týchto strojov funguje na inom princípe a spracováva surovinu inak, hodí sa teda pre rôzne využitie.

Pri voľbe správneho stroja je úplne zásadná otázka, ako budete nakladať so spracovaným odpadom a o aký odpad pôjde. Vyjasnite si preto najmä, či:

 1. uprednostňujete uloženie rozdrvených konárov a odpadu na kompost, prípadne drť využijete ako mulčovací vrstvu; spracovávate menšie vetve, olistené konáre, konáre živých plotov a kríkov, odpad zo zeleninových záhonov a opadané lístie (svoju záhradu opadaného lístia ľahko zbavíte aj záhradným vysávačom lístia, o ktorom sme sa rozpísali v tomto článku),
 2. spracovávate najmä väčšie konáre a dávate prednosť kúrenie štiepkou alebo malými špalíčky, prípadne štiepku využijete ako mulčovací vrstvu.

Ak je pre vás dôležitejšie prvý bod, vyberte záhradný drvič. Ak druhý bod, ideálnym riešením pre vás bude štiepkovač.

Záhradné drviče

Pri práci so záhradným drvičom je potreba konáre a odpad ručne alebo zatláčadlom vtláčať do drviaceho mechanizmu (výnimočne sa možno stretnúť s automatickým vťahovaním). Špeciálny kotúč osadený nožmi odpad rozdrví na jemnú zmes vhodnú do kompostu alebo na mulčovanie. K drvenie je pritom možné použiť aj tenké mokré vetve alebo odpad zo zeleninových záhonov. Pri utláčaním sa ale odporúča striedať mokré a suchšie suroviny, aby nedochádzalo k zalepenie nožov drviaceho mechanizmu.

Niektoré drahšie drviče umožňujú meniť záber nožov, čím sa zmení tiež východiskový materiál. Vďaka tomuto mechanizmu môžete aj s drvičom získať štiepky, vhodné pre zakurovanie alebo namiesto mulčovacej kôry. Rozdiel medzi drvičom a štiepkovačom sa preto u týchto strojov takmer stiera.

Všeobecne sú však drviče vhodné pre menej náročné využitie. Často sú vynikajúcim pomocníkom na záhradkách pri čistení od najrôznejšieho bioodpadu. Na rozdiel od štiepkovačov sú ale hlučnejšie a noža je potreba čas od času nabrúsiť alebo vymeniť.

 • univerzálnejšie využitie
 • vhodné aj pre vlhké vetvy
 • jemný odpad
 • ručné pechovanie
 • nevhodné pre vetvy s širším priemerom
 • rýchlejšie opotrebovanie

Záhradné štiepkovače

Štiepkovače na drevo vetve do frézového drviaceho mechanizmu vťahujú samy. Drevo môže byť prešlo na drobnejšie kúsky, ktoré možno využiť na mulčovanie. Častejšie sú ale konáre rozrezané na hrubšie drevené štiepky alebo krátke kolíky (obvykle 1-3 cm podľa priemeru vetvy), ktoré sú po vysušení využité k zakurovaniu. Štiepkovač možno použiť aj na rozrezanie konárov s väčšími priemermi, odporúča sa však už preschnuté alebo aspoň zaschnuté drevo. Kôra niektorých stromov je totiž príliš húževnatá a stroj by ju nedokázal preseknúť.

Štiepkovače sú vhodné pre náročnejšie využitie. Na rozdiel od drvičov sa ale opotrebovávajú pomalšie, navyše pracujú s pomalšími otáčkami, a preto je ich chod tichší.

 • funkcia automatického vťahovania
 • vhodné pre vetvy s širším priemerom
 • tichý chod
 • nevhodné pre vlhké konáre a jemný odpad
 • vyššia nákupná cena

Univerzálne stroje

Pre záhradkárov, ktorým sa hodí ako drvič, tak štiepkovač konárov, sú určené záhradné stroje, ktoré kombinujú ako drviacej, tak štiepkovací mechanizmus. Tieto modely sú vybavené dvoma otvormi s hlavou noža a frézou. Do otvoru s nožmi sa vkladajú tenké konáre a mäkký odpad, do frézové hlavy potom silnejšie vetvy. Tieto stroje sú však pochopiteľne výrazne drahšie.

Základné rozdelenie podľa typu pohonu

Záhradné drviče konárov a štiepkovače možno jednoducho rozdeliť podľa typu pohonu na modely:

 • elektrické,
 • benzínové,
 • za traktor.

Elektrické drviče konárov a štiepkovače

Stroje s elektrickým motorom sú najobľúbenejším riešením pre bežného užívateľa, ktorý vlastní menšiu záhradu, a potrebuje teda spracovávať neveľký objem odpadu a konárov. Jedná sa o záhradné modely s nižším výkonom, jednoduchou konštrukciou a jednoduchou obsluhou. Výhodou sú tiež malé rozmery a pomerne tichý chod (a to aj v prípade drvičov), často sú opatrené kolesami uľahčujúcimi transport. Nutnosťou je však dobrá dostupnosť elektrickej siete.

Benzínové drviče konárov a štiepkovače

Pre motorové drviče a štiepkovače konárov so spaľovacím motorom je typický vysoký výkon a lepšia mobilita (nepotrebujete prístup k elektrickej sieti). Zvyčajne sa jedná o veľké, robustné, odolné a ťažké stroje, ktoré sú výrazne hlučnejšie. Hodí sa pre drvenie a štiepkovanie väčšieho objemu odpadu aj silnejších konárov. Benzínové stroje najčastejšie využívajú majitelia veľkých záhrad, prípadne profesionáli. Počítať ale musíte s vyššou obstarávacou cenou.

V tejto kategórii sa nachádzajú aj kombinované stroje, ktoré disponujú ako funkciou drvenia, tak štiepkovanie.

Drviče konárov a štiepkovače za traktor

Stroje určené na výstupný hriadeľ traktora sú vysoko výkonné a zároveň mobilné. Výhodou je absencia elektrického kábla aj benzínového motora, tieto modely je navyše možné dopraviť aj na ťažko prístupné miesta v ťažkom teréne. Jedná sa o ideálneho pomocníka pre lesníkov, farmára, správca pozemkov alebo majiteľa rozľahlých sadov. Dokáže spracovať veľké objemy materiálu vrátane silných vetiev, ale aj tenších kmeňov stromov. Vždy však dbajte na to, aby hmotnosť stroja nebola vyššia než akú je schopný traktor uniesť.

Rozdelenie podľa typu sekacieho mechanizmu

Drviče aj štiepkovače vetiev možno rozdeliť tiež podľa typu vnútorného drviaceho alebo štiepkovacieho mechanizmu. Spravidla rozdeľujeme mechanizmy:

 • nožové,
 • valcové,
 • šnekové.

Nožový mechanizmus

Rôzne typy nožového sekacieho mechanizmu nájdeme najmä pri menších záhradných drvičov poháňaných elektromotorom. V prípade týchto strojov materiál rozsekávajú rýchlo rotujúce nože. Vyznačujú sa hlučnú prevádzkou a nižším výkonom. Vhodné sú pre mäkký bioodpad (krovia, živé ploty, odpad zo zeleninových záhonov) a tenšie vetvy (do priemeru 4 cm). Existujú ale modely, ktoré si poradia aj so silnejšími vetvami. Obvykle sú lacnejšie, ale častejšie sa upchávajú. Pri výbere dávajte pozor na stabilitu konštrukcie a výkon motora.

Valcový mechanizmus

Výhodou valcových drvičov a štiepkovačov záhradného odpadu je, že konáre samočinne vťahujú dovnútra, na rozdiel od nožového mechanizmu je teda nie je potreba ručne tlačiť. Pýši sa tiež vysokým výkonom a tichších chodom. Navyše disponujú funkciou spätného chodu, ktorú využijete v prípade upchatia. Modely s valcovým mechanizmom si tiež lepšie poradí aj so silnejšími vetvami.

Do tejto kategórie spadá tiež vysoko výkonný mechanizmus s frézovacím valcom, ktorý je vhodný pre silnejšie vetvy (až 4,5 cm) a mechanizmus sa špeciálnym dutým valcom (tzv. turbínový systém). Turbínový mechanizmus je vysoko výkonný, vhodný aj pre silné konáre a navyše u neho nemôže dôjsť k upchatiu.

Šnekový mechanizmus

Stroje sa šnekovým vnútorným systémom sú menej časté. Zvyčajne majú vysoký výkon a hodí sa pre sekanie konárov, dreva a drevného odpadu, nevhodné sú pre mäkké materiály (zelený odpad).

Tento mechanizmus nájdeme často aj u profesionálnych elektrických peletkovačů, čo sú stroje vyrábajúce tzv. pelety. Tie môžu byť podľa vstupnej suroviny využité ako palivo do kotlov na pevné palivo alebo ako krmivo pre zvieratá alebo ako návnada na ryby a pod.

Dôležité parametre

Okrem typu motora a sekacieho mechanizmu je dôležité sa pri výbere zamerať tiež na:

 • výkon,
 • maximálny priemer konárov,
 • hmotnosť,
 • spätný chod.

Výkon

Výkon motora je zásadný parameter. Podľa neho najlepšie zistíme, aký materiál a aké silné konáre daný stroj dovedie nasekať. Drvičom s elektromotorom určených pre vetvy s priemerom maximálne 2 cm postačí výkon okolo 1 500 W, pre vetvy 3-3,5 cm hrubé bude potrebných približne 2 500 W. Benzínové stroje sú však ďaleko silnejšie. Najvýkonnejší profesionálne stroje sa môžu pochváliť výkonom až 18 200 W, tieto modely zvládajú konáre s priemerom až 13 cm.

Myslite ale na to, že spolu s výkonom rastie aj spotreba a obstarávacia cena. Mnoho výrobcov navyše miesto výkonu uvádza príkon, teda hodnotu, ktorá vyjadruje množstvo energie, ktorú stroj spotrebuje. Príkon pritom o výkone vypovedá len málo. Závisí totiž aj od ďalších parametroch, napríklad na tom, ako je daný model riešený z konštrukčného hľadiska.

Maximálny priemer konárov

U každého drviča alebo štiepkovača by mal byť uvedený maximálny priemer konárov a typ odpadu, na likvidáciu ktorého je určený. Väčšina modelov dokáže nasekať konáre a ďalší materiál s priemerom 4 cm. Ľahko tak spracujete treba vetvy osekanej krovinorezom.

Okrem priemeru konárov je však dôležitá aj ich maximálna dĺžka. Čím dlhší vetvy, tým výkonnejší by mal stroj byť. V prípade príliš dlhých konárov môže dochádzať k zasekávaniu sekacieho mechanizmu či k vystreknutie konárov.

Hmotnosť

Pri výbere vhodného stroja dávajte dobrý pozor tiež na jeho hmotnosť, a to najmä v prípade, že ho budete chcieť často presúvať z miesta na miesto.

Väčšina záhradných modelov s elektrickým motorom váži 20-30 kg. Niektoré nožové stroje s trojnožkovým podstavcom je dokonca možné prenášať ručne. Ťažšie benzínové stroje (ktorých hmotnosť môže dosahovať až 500 kg) sú často vybavené podvozkom s kolesami pre jednoduchší transport.

Hmotnosť výrazne ovplyvňuje aj materiál, z ktorého sú drviče a štiepkovače vyrobené.

Spätný chod

Rozhodne sa oplatí pri výbere postrážiť aj to, či je daný model vybavený praktickou funkciou spätného chodu. Ten oceníte najmä v prípade, že sa vetvy alebo ďalší materiál zasekne v sekacím mechanizme, a stroj takto zablokujú. Bezpečnostná poistka drvič sama vypne. Následne stačí len zapnúť spätný chod, čím sa vetvy dostanú späť.

Spätným chodom aj bezpečnostnou poistkou je vybavená väčšina dostupných strojov.

Príslušenstvo

Zvlášť u drvičov a štiepkovačov je dôležitá tiež voľba správneho príslušenstva. Medzi doplnky, ktoré by nemali chýbať pri žiadnom stroja patria najmä:

 • zberná nádoba,
 • násypníky, podávače a tlačidielka,
 • transportné kolesá,
 • ergonomické rúčky.

Zberná nádoba

Zberná nádoba (alebo kôš) na rozdrvený alebo rozsekaný odpad je v súčasnosti bežnou súčasťou väčšiny menších záhradných strojov. Býva vyrobená z pevného plastu alebo tkaniny. U valcových modelov je častejšie k videniu pevný zberný kôš, u nožových potom látkový vak. Ich kapacita sa zvyčajne pohybuje od 30 do 60 litrov. Mnohé stroje sú vybavené poistkou, ktorá nedovolí stroj zapnúť bez zbernej nádoby.

Väčšie a drahšie stroje majú miesto zberného koša zvyčajne vyhadzovací komín, ktorým je spracovaný odpad priamo presúvaný do samostatnej nádoby, vrecia alebo na korbu auta.

Násypníky, podávače a tlačidielka

Veľmi uľahčiť prácu môžu tiež špeciálne tvarované násypníky a podávače, ktoré sú často odnímateľné. Obľúbený je napríklad lievik s otvorom v tvare štvorlístka, ktorý uľahčuje vkladanie rozvetvených vetiev, malých stromčekov alebo tŕnistých kríkov. Špeciálne tvarované násypníky zase umožňujú pohodlné plnenie sypkým odpadom.

Transportné kolesá

Ťažšie modely sú vybavené kolesami, ktoré uľahčujú transport. Platí, že čím väčší je priemer kolies a ich šírka, tým ľahšie je manipulácia so strojom. Ak budete stroje prepravovať často a ďaleko, vždy vyberajte modely s veľkými kolesami.

Ergonomická madlá

Podobne ako kolesá môžu na pohodlnú manipuláciu prispieť tiež ergonomické rúčky. Tá bývajú súčasťou väčšiny modelov.

Zásady bezpečnosti

Úplne zásadné je pri práci dodržiavať aj základné bezpečnostné opatrenia, ktoré sme popísali nižšie. Navyše je väčšina strojov vybavená bezpečnostnými prvkami, medzi ktoré patria najmä bezpečnostná poistka, ktorá stroj automaticky vypne alebo nedovolí zapnúť, ak užívateľovi hrozí nejaké nebezpečenstvo.

 1. Vždy používajte ochranné rukavice a okuliare.
 2. Vypínač by mal byť umiestnený tak, aby ste na neho v prípade potreby ľahko dosiahli.
 3. Nikdy nevkladajte do stroja vetvy s kusmi zeminy alebo kamene.
 4. Elektrický drvič alebo štiepkovač konárov nie je vhodný pre prácu v daždi.
 5. Venujte čas pravidelnej údržbe stroja. Po ukončení práce ho vždy starostlivo vyčistite a po nejakom čase nechajte nabrúsiť nože.
 6. K stroju v žiadnom prípade nepúšťajte deti.

Cenové relácie

Ceny záhradných drvičov a štiepkovačov konárov sú priamo úmerné typu a výkonu motora. Menej výkonné elektrické záhradné stroje sú preto lacnejšie ako výkonnejšie modely benzínové. Pri výbere myslite aj na to, že najvyšší výkon nemusí byť nevyhnutne najlepšie. Pre občasné využitie a likvidáciu tenkých konárov a mäkkého odpadu vám bohato postačí model s nižším výkonom.

Pre ľahšiu orientáciu sme vyčlenili tieto základné cenovej kategórie:

 • do 200 €,
 • od 200 do 800 €,
 • od 800 do 4 000 €,
 • od 4 000 do 10 000 €,
 • nad 10 000 €.

Lacné drviče a štiepkovače konárov

Najlacnejšie drviče a štiepkovače konárov kúpite už do 200 €. Jedná sa však o základné stroje vyznačujúci sa nízkym výkonom a nízkou hmotnosťou (obvykle do 40 kg). Sú vhodné pre tenšie vetvy (do 4 cm) a mäkšie záhradný odpad. Ide výhradne o modely s elektromotorom. Nevýhodou je hlučnejší chod. Pre skutočne nenáročné použitie na malých záhradách ale budú dostačujúca.

Bežné drviče a štiepkovače konárov

Do 800 € zaobstaráte pomerne lacné, ale zároveň kvalitné drviče a štiepkovače konárov vhodné pre stredné záhrady a väčší objem odpadu aj silnejších konárov (približne do 5 cm). Nájdete tu tiež benzínovej modely vyznačujúci sa silnejším výkonom, s hmotnosťou okolo 100 kg. Veľmi často sú vybavené kolesami pre jednoduchší transport. V tejto cenovej kategórii si vyberie väčšina menších, ale náročnejších záhradkárov.

Kvalitné drviče a štiepkovače konárov

Ak investujete do 4 000 € spravidla získate kvalitný stroj, ktorý je určený pre náročných užívateľov, ktorí potrebujú pravidelne čistiť väčší pozemok. Ide o špalíkovače s elektrickým aj benzínovým motorom a vysokým výkonom, z ktorých niektoré sú určené za malotraktor. Ich hmotnosť sa pohybuje okolo 200 kg, často disponujú výhozovým komínom (nebývajú už opatrené zbernou nádobou ani vakom) a navyše dokážu rozsekať konáre s priemerom až 8,5 cm.

Vysoko kvalitné drviče a štiepkovače konárov

V tejto cenovej kategórii sa nachádzajú polo alebo plne profesionálne drviče a štiepkovače konárov s veľmi vysokým výkonom, hmotnosťou nad 200 kg a schopnosťou nasekať konáre s priemerom 10 cm a viac. Opäť sa jedná o elektrické aj benzínové modely, spadajú sem už ale aj stroje určené pre pripojenie za traktor.

Profesionálne drviče a štiepkovače konárov

V top kategórii od 10 000 € vyššie získate naj profi drviče a štiepkovače konárov na trhu. Jedná sa o vysoko výkonné a ťažké stroje (400-500 kg), ktoré dokážu naštiepať aj tenšie kmene stromov. Sú ideálne pre lesníkov, majitelia rozľahlých sadov atp. Proste pre ľudí, pre ktorých je nakladanie s týmto typom bio odpadu súčasťou ich podnikania.

Tipy na záver

 1. Vždy si starostlivo overte, či sa jedná o drvič alebo štiepkovač. Nespoliehajte sa na informácie, ktoré nájdete v popise produktu na stránkach internetových obchodov.
 2. Ak zvolíte stroj s nožmi, zaujímajte sa o to, či je možné nôž alebo nože vymeniť. Po niekoľkých rokoch totiž dôjde k ich otupeniu.
 3. Pokiaľ chcete štiepku alebo drť použiť na záhradke, vrstvite ju do výšky aspoň 4-6 cm, len tak efektívne zabránite nadmernému výparu vlhkosti z pôdy a prerastaniu buriny.
 4. Pri výbere najlepšieho záhradného drviče alebo štiepkovače konárov odporúčame prečítať tiež užívateľské recenzie a pripomienky, prípadne vyberať medzi víťazmi nezávislých spotrebiteľských testov (napr. DTest).
 5. Najlacnejším riešením môže byť tiež obstaranie kvalitného drviče alebo štiepkovače konárov (možno zohnať dokonca aj modely za traktor alebo benzínové) v bazáre alebo v požičovni.
1 komentár
 1. Zdravím, výborný drvič konárov je tiež Bosch AXT Rapid 2000. Ide o nožový záhradný drvič, s ktorým sa pracuje kvalitne a pohodlne. Je to výrobok značky Bosch, takže to hovorí sami za seba.

  Dajte nám odpoveď

  Čo vybrať
  Logo