Výber zásnubného prsteňa nie je ľahký ani pre ženu, nieto pre mužov. Ak sa rozhodnete pre svoju vyvolenú prsteň vyberať sám, budete riešiť správnu veľkosť, štýl i finančnú otázku. Náš poradca vám predstaví jednotlivé typy prsteňov, ale tiež vám prezradí, že na výber nemusíte byť sám.
Exkurzia do histórie
História zásnubných prsteňov nezačína na zamatových podložkách klenotníctvo, ale na brehoch riek a v kováčskych dielňach. Kedy bol darovaný prvý zásnubný prsteň, sa presne nevie, ale najstaršie historické záznamy hovoria o dobe pred 4 800 rokmi v starom Egypte. Ženy nosili prstene do krúžku spletené z tŕstia a ostrice.
Po Egypťanoch rituál prevzali Rimania, prsteň pre nich však nebol ani tak výrazom lásky ako skôr symbol vlastníctva. Prstene sa vyrábali z dvoch kovov. Železné boli lacnejšie a nosili sa doma, prstene z drahého kovu sa nosili na verejnosti. Zásnubné prstene boli mnohokrát vyrobené v tvare kľúča symbolizujúceho odomknutie nového života vydaté ženy. Niektoré z nich dokonca pasovali k špeciálnym šperkovnicím ukrývajúcim zásnubný dar. Rimania boli prvý, kto do prsteňa nechávali vyryť odkazy.
Kresťania spočiatku tradíciu darovanie zásnubného prsteňa odmietali, ale po prekonaní tohto konzervatívneho názoru dostávali nevesty bohato zdobené prstene s rytý holubicami, harfami alebo spojenými rukami. Postupom času však prstene dostali jednoduchšie a viac spirituálne vzhľad jednoduchého krúžku.
V 15. storočí sa začalo kombinovať zlato a drahé kamene, pričom každý kameň mal svoj význam. Rubín odkazoval k láske, smaragd k domovu a lesklý diamant k vernosti a trvalosti. Pod kamene boli prstene zdobené smaltovaným vyobrazením satyrov a nýmf, ktoré odkazovali na hravým zásnubám. Po zasnúbenie sa prsteň rozdelil a každý z páru si ponechal svoju polovicu. Dohromady je spájal verš alebo nápis.
Výrobné materiály
Trstina ani ostrice nemali dlhú životnosť, takže je skoro nahradila koža, kosť alebo slonovina. Platilo, že čím drahší materiál, tým hlbší vyznanie lásky. Cena bola ukazovateľom bohatstva majiteľa.
Symbolika
Darovaný prsteň vyjadruje nekonečnú a nesmrteľnú lásku, ale má aj ďalšie významy.
- Kruh – symbolizuje večnosť bez začiatku a konca,
- otvor uprostred prsteňa – je vnímaný ako brána alebo dvere vedúce k udalostiam očakávaným a neznámym,
- dar – prsteň ako dar vyjadruje túžbu muža oženiť sa s obdarovanú ženou, s ktorou chce byť až do konca života,
- sľub – žena prsteň nosí preto, aby okolie naznačila, že je oficiálne zadaná,
- dedičstvo – prsteň môže pre niekoho byť osobnú symbolikou, keltské prstene sú zviazané s rodinnými väzbami a etnickými tradíciami, starožitné krúžky zasa odkazujú k rodinnému dedičstvu,
- pripomienka – v súčasnej dobe si snúbenci nechávajú prsteň osadiť kameňom, ktorý symbolizuje buď ich znamení zverokruhu, alebo mesiac, v ktorom sa stretli, prvýkrát pobozkali a podobne,
- vzkaz – niektoré kultúry veria, že rytím do prsteňa sa oslabuje pevnosť kovu, čo môže priniesť smolu, iné však rytie odkazov považujú za intimitu a jedinečnosť prsteňa, ktoré posilňuje puto medzi snúbenci.
Výber: s nevestou alebo bez nevesty?
Ak sa rozhodnete pre výber po vlastnej osi, je dobré poznať vkus nevesty a veľkosť jej prsta. Pri žiadosti o ruku si užijete prekvapenie, o ktoré by ste pri výbere prsteňa s nevestou prišiel. Na druhej strane môže byť výber vhodného šperku bez nej dosť oriešok.
Ak sa rozhodnete pre spoločný výber prstienka, budete mať nezabudnuteľné spoločné spomienky a istotu, že sa trafíte do čierneho. Zároveň budete môcť prekonzultovať aj vzhľad snubných prstienkov, ktoré by mali s tými zásnubnými ladiť. Svoju milú môžete oslniť originálny alebo premyslenú romantickú žiadostí o ruku.
V prípade, že sa rozhodnete pre nákup zásnubného krúžku bez nevesty, zastavte sa v niektorom klenotníctve s dlhou tradíciou, kde vám pomôžu. Ich výber zásnubných prsteňov býva obvykle veľký, takže určite nájdete to, čo hľadáte. V nasledujúcich odsekoch sa dozviete, na čo sa pri výbere bez budúce nevesty zamerať.
Správna veľkosť prsteňa: radšej väčšie ako menšie
Správna veľkosť prsteňa hrá dôležitú úlohu. Najľahšia cestou, ako vybrať rozmer zásnubného prsteňa je zmerať vnútorný priemer, ktorý vaše partnerka nosí. Ak nemáte pravítko, stačí vnútorné a radšej aj vonkajší priemer obkresliť na papier, s ktorým následne skočíte do zlatníctva. Ďalšou možnosťou je nasadiť si prstienok na vlastný prst a v mieste, kde sa prstienok zastaví a už ho nebude možné posunúť ďalej, zmeriate obvod prsta povrázkom.
V prípade, že vaša polovička prstienky nenosí, bude zisťovanie veľkosti trochu komplikovanejšia. Veľkosť budete musieť odhadnúť. Veľkosť prsteňov sa zvyčajne pohybuje od 45 mm do 65 mm. Ak má vaša partnerka skôr užší prsty, bude sa veľkosť prsteňa pohybovať okolo 50 mm, pre ženu so silnejšími prstami voľte obvod okolo 60 mm. Je dobré si zistiť obvod svojho prsta a ten porovnať s prstom jej.
Dobrá rada: Ak si nie ste istý, po akom obvode siahnuť, vždy voľte radšej väčšiu. Zmenšovanie prsteňa je oveľa jednoduchšie ako jeho nadstavování.
Finančná otázka: koľko peňazí za prsteň minúť?
V minulosti sa tradovalo, že cena zásnubného prsteňa by sa mala rovnať až 3 mesačným platom. S cenou zodpovedajúce niekoľkými mesačným platom prišla spoločnosť patriaca ťažobné diamantové spoločnosti De Beers, ktorá vtedajší záujemcov presviedčala o tom, že by do prsteňa mali investovať najmenej jeden mesačný plast (hovoríme o 30 rokoch 20. storočia). Od 80. rokov potom spoločnosť vhodnú cenu povýšila na 2 mesačné platy a na japonskom trhu sa cena vyšplhala dokonca na sumu zodpovedajúcu 3 mesačným platom. Ak ste aj vy narazili na túto „odporúčanú“ hodnotu, pokojne zaraďte spiatočku, jedná sa len o dobre premyslený marketingový ťah.
V dnešnej dobe sa obstarávacia cena prsteňa odvíja od vašej finančnej situácie a rozhodne neplatí, že nižšia obstarávacia cena znamená, že snáď svoju partnerku milujete o to menej. Rozhodne sa nepúšťajte do pôžičiek a myslite tiež na to, že pravdepodobne do roka budete chystať svadbu, ktorá sa na stave vášho účtu celkom iste prejaví. Podľa najnovších prieskumov by sa cena zásnubného prsteňa mala pohybovať okolo sumy zodpovedajúcej približne jednému mesačnému plastu, ale ani toto nie je smerodajné. Táto otázka je úplne vo vašich rukách.
Obstarávacia cena prstienka sa bude odvíjať od vkusu vašej milej. Ak má rada bohato zdobené a honosné šperky, bude obstarávacia cena určite vyššia ako u minimalistických šperkov. Stanovte si preto cenovú kategóriu a radšej pripočítajte 10% navyše, môžu sa hodiť. Keď prídete do zlatníctva, budete vyberať len z tých šperkov, ktoré budú spadať do vami zvolenej cenovej kategórie.
Otázka vkusu: ako by mal prsteň vyzerať?
Vzhľad a prevedenie prsteňa sú druhou najťažšie etapou výberu hneď po zisťovanie veľkosti. Je dôležité, aby ste sa trafili do vkusu vašej vyvolenej. Najlepšie zásnubný prsteň vyberte treba podľa toho, aké šperky rada nosí. Miluje bohaté zdobené krúžky s výraznými farebnými kameňmi alebo uprednostňuje skôr jednoduchý vzhľad?
Nápovedou vám môže byť tiež to, či partnerka nosí prstene neustále alebo len do spoločnosti. Venuje sa športu alebo sa rada oddáva kultúrnym zážitkom? Uprednostňuje moderný nábytok s rovnými a čistými líniami alebo sa našla v rustikálnom nábytku zdobenom frézovaním? To všetko vám o vkuse ženy veľa napovie.
Klasický štýl
Klasiku najčastejšie stvárňuje zlatý zásnubný prstienok s jedným diamantom, ktorý má podobu okrúhleho briliantu. Kamienok na mieste drží 4 krapny, ale rozhodnúť sa môžete aj pre 3 alebo 6 úchytov.
Za klasiku sa považuje tiež krúžok s tromi diamantmi, prostredný je najväčší. Tri kamene sú symbolom minulosti, prítomnosti a budúcnosti. Prítomnosť symbolizuje najväčší kameň.
Moderný štýl
Modernému štýlu dominuje minimalizmus a unikátnosť. Obľúbenosti v súčasnosti podliehajú zásnubný sety, ktoré zahŕňajú ako zásnubný, tak snubné prstienky, ktoré spolu perfektne ladia. Moderný štýl spočíva v odklone od bieleho kamienka, ktorého nahrádzajú farebné diamanty a iné žiarivé drahokamy. Krúžok nemusí byť len leštený, ale aj matný. Žlté zlato nahrádza zlato biele alebo ružové, alebo ich kombinácie.
Vintage štýl
Aby ste získali naozaj vintage klenot, malo by jeho vek zodpovedať najmenej 100 letom. Okrem jeho vek zohráva dôležitú úlohu aj vzhľad, takže nemusíte prehrabávať bedne na pôde alebo prechádzať vetešnictví. Aj dnes sa vyrábajú prstene vo vintage štýle. Spoznáte ho podľa väčšieho počtu trblietavých kameňov a silnejšieho krúžku.
Medzi populárne spracovania patria tie vo viktoriánskom, etruskom alebo art deco štýle, ktoré sa hromadne nazývajú halo štýl. Spoznáte ich podľa väčšieho stredového kameňa, ktorý lemujú menšie kamienky po celom jeho obvode, prstene v halo štýlu môžu byť inšpirované prírodou s kvetinovým rytím alebo je kameň usadený v štýle pavé (jednotlivé kamienky sú zapustené do krúžku a usadené blízko seba).
Art deco prstene sú jasné a výnimočné farby, geometrické tvary a bohaté zdobenie. Hľadajte teda rubíny, zafíry alebo smaragdy. Prsteň vo viktoriánskom štýle má farebné drahokamy, perly lemujúce drobné kamienky alebo diamanty v tvare hrozna. Štýl Etruskov sa vyznačuje silnou zlatou obrúčkou s maximálne čipkovaným filigránom (krútené kovové zdobenie).
Aký materiál na zásnubný prsteň vybrať
Kvalita výrobného materiálu sa odrazí na cene, ktorú chcete do obstarania prsteňov investovať. Okrem toho sa na celkovej sume odrazí to, koľko materiálu bolo použité a ako náročné je jeho spracovanie. Hrubú cenu vám dokáže kvalitný a poctivý zlatník zhruba odhadnúť podľa toho, aká bude:
- šírka prsteňa (zvyčajne 3-8 mm),
- hrúbka prsteňa (minimálna hrúbka by mala byť 1,5 mm, ale odporúča sa 2 mm),
- priemer prsteňa.
Ak zvolíte príliš úzku šírku prsteňa, môže vás v budúcnosti rezať do ruky a časom môže aj prasknúť (napríklad pri aktívnom športovaní alebo ťahanie ťažkých bremien). Úzky prsteň sa navyše rýchlejšie opotrebuje. Z tohto hľadiska je lepšie siahnuť po masívnejším prevedení.
Škrabance sa objaví na každom prsteňa vyrobenom z akéhokoľvek materiálu. U mäkších sa škrabance objaví skôr, u tvrdších neskôr, ale každopádne sa objaví určite. Výber materiálu ovplyvňuje tiež to, či pôjde s prsteňom pracovať aj v budúcnosti. To znamená, či pôjde zväčšiť alebo ako zložité či jednoduché bude treba doplnenie kamienkov.
Chirurgická oceľ
V súčasnej dobe sú zásnubné prstene z chirurgickej ocele veľmi vyhľadávané, pretože výrobný materiál je cenovo dostupný a vzhľadom je podobný bielemu zlatu.
Prstene z chirurgickej ocele by mali byť dobre opracované a spracované, aby pôsobili výnimočne. Nekupujte krúžky za pár euro, pôjde to poznať. Kamene by do prsteňa mali byť zasadené. Lepené časom vypadnú. Pretože je materiál tvrdý, je osadenie kamene pomerne náročné, čo sa prejaví na obstarávacej cene. Ak teda chcete prsteň s kameňom, stavte skôr na iný materiál, do ktorého sa kamene zapracovávajú ľahšie.
- vzhľadovo podobné bielemu zlatu
- výhodná cena materiálu
- celý rad možností prevedenia
- zložité na osadzovanie kamene
- obťažených a drahé gravírovanie
- veľkosť prsteňov sa nedá v budúcnosti upraviť.
Titan
Titan má podobné vlastnosti ako chirurgická oceľ, ale na lepšej úrovni. Jeho obstarávacia cena je síce vyššia, ale životnosť môže byť 20 rokov a viac. Najväčšou výhodou oproti chirurgickej ocele je to, že titán je hypoalergénny.
Úpravy prsteňa z titánu sú možné len v malej miere. Prsteň ide zväčšiť, ale nejde zmenšiť. Pokiaľ máte zložito tvarovaný prsteň, priemer nepôjde upraviť vôbec. Titan je pomerne ľahkým kovom, takže prsteň z neho môže byť 2x ľahší ako striebro a až 4x ľahší než zlato. Titan je možné kombinovať s ďalšími kovmi, medzi ktoré sa radia striebro a zlato, je možné do neho rýpať a osadzovať ho kameňmi. Prstene z titánu môžu teda vyzerať skutočne luxusne.
- jednoduché osadenie kamene
- kombinovateľnosť s ďalšími kovmi
- ľahký a odolný materiál
- nižšia obstarávacia cena
- hypoalergénny materiál
- zložitá dodatočná úprava veľkosti prsteňa
Wolfram
Wolfram patrí medzi kovy vysokej hustoty a tvrdosti. Nemožno ho obrábať. Prstene sa vyrábajú práškovou metalurgiou. Z volfrámového prášku sa teda zhutní prsteň. Výroba je natoľko zložitá, že v Slovenskej republike zatiaľ neexistuje spoločnosť, ktorá by sa zaoberala výrobou akéhokoľvek produktu z tohto materiálu. Preto sú prstene výhradne z dovozu a nemožno si ich nechať vyrobiť podľa vlastného návrhu.
Veľkú výhodou volfrámových prsteňov je to, že sa na nich škrabance objaví až po oveľa dlhšej dobe než u ostatných kovov. Ďalšou jeho výhodou je nižšia hmotnosť, než má zlato. Na druhú stranu sú tieto prstene pomerne krehké, preto ich zoženiete predovšetkým v masívnejším prevedení. Pri páde na dlažbu máte istotu zhruba 50 na 50, že sa prsteň roztriešti.
Wolfram nie je vhodný pre tých záujemcov, ktorí chcú mať svoje prstienky zdobené kamene alebo rytím. Rytie je možné len zľahka diamantovým kotúčom, kamene sa na prsteň lepia, takže hrozí, že časom odpadnú.
- hypoalergénny materiál
- nízka obstarávacia cena
- snubný prsteň je veľmi krehký
- nie je možné ho fasovat kamene ani upravovať ich priemer
- rytie je možné iba diamantovým hrotom alebo laserovou technológiou
Platina
Platina má podobnú hmotnosť ako zlato a podobnosť tu je aj v otázke odolnosti. Z hľadiska obstarávacej ceny sa jedná o najdrahší materiál zo všetkých drahých kovov. Výroba prsteňov z tohto materiálu je zložitejšia, takže sa jej niektorí zlatníci bojí.
Ide o materiál hypoalergénny, ktorý sa ťažko leští, takže je lepšie hneď od začiatku uvažovať o brúsenom povrchu. Pretože sa jedná o najdrahšie kov, každé navýšenie hrúbky alebo výšky sa na celkovej cene výrazne premietne.
Do platinových prsteňov sa ľahko ryje a kamene sa do nich môžu fasovat, je teda ideálnou voľbou pre osadenie diamanty. Platina musí obsahovať 2 puncovej značky: značku rýdzosti a punc výrobcu alebo zodpovednostný punc. Pokiaľ má prsteň len jednu značku, jedná sa o podozrivý kúsok, od ktorého nákupu by sme radšej upustili.
- dobre sa fasuje drahými prstene a dobre sa do neho ryje
- hypoalergénne
- vysoká obstarávacia cena
- ťažko sa leští
- ľahko sa poškriabe
Palladium
Palladium sa najčastejšie používa v kombinácii so zlatom. Jedná sa o šedivo biely kov. Výroba prsteňov z tohto materiálu stojí približne rovnako ako výroba zlatých prsteňov. Prstene z paládia nie sú štandardne k dispozícii u všetkých zlatníkov.
Palladium nepodlieha kontrole Puncového úradu, takže je len na svedomí výrobcu, s akým konkrétnym zložením zliatiny pracuje. Preto sa v tomto ohľade obracajte na skúsených a dôveryhodných šperkárov alebo predajcov. Z hľadiska hmotnosti je paládium porovnateľné so striebrom. Je 2x ľahší ako zlato.
Palladium je oproti platine tvrdší a lacnejšie. Dobre sa doň vykonávajú ryteckej práce a ľahko sa fasuje kamene. Najčastejšie sa používa ako prímes do zlata, z čoho následne vznikne zlato bielej.
- ľahko sa do neho ryje a osadzuje sa kamene
- aj keď je povrch opotrebovaný, nezmení farbu
- tvrdší ako platina
- zle sa leští
- výber prsteňov z paládia nie je tak rozšírený
- nepodlieha kontrole puncového úradu
Striebro
Striebro je mäkký kov, ktorý kúpite za nízku cenu. Jedná sa o najbelšie drahý kov, z ktorého sa prstene vyrábajú. Dajte si pozor, aby strieborný zásnubný prsteň nebol nahradený meďou a len postriebrený. Takýto prsteň nemožno v budúcnosti opraviť ani dlhodobo leštiť.
Povrch strieborného prsteňa by ste si mali nechať ošetriť buď pasiváciou (ochrana proti tmavnutie, korózii a narušenie povrchu), alebo pokovením rýdzim striebrom či rhodiom. Striebro možno dobre rýpať a fasovat doň kamene. Strieborné zásnubný prstienky sa najčastejšie osadzujú zirkónmi, ale ani diamanty nie sú výnimkou. Dôležité je, aby kamene neboli lepené!
- ľahké rytie a fasovania
- jednoducho sa leští
- nízka obstarávacia cena
- ľahko sa poškriabe
- povrch je potrebné ošetriť kvôli dlhej životnosti
Zlato
Zlato patrí k najpoužívanejším materiálom možno práve preto, že mnoho ľudí nemá vôbec tušenie o tom, z akých materiálov je možné zásnubné prstene vyrábať. Zlato má niekoľko výhody: ľahko sa s ním pracuje, chemicky je veľmi odolné a farebne stále.
Farba zlata nemá vplyv na rýdzosť, pretože každé zlato musí mať rovnaký obsah rýdzeho zlata. Najčastejšie sa používa 14karátové zlato. Podľa prímesou sa mení jeho farba.
Čo sa týka alergií, tak na rýdze zlato nie je náchylná drvivá väčšina osôb. Alergie sú spôsobené prímesami. Najčastejšie alergické reakcie sú na nikel, ktorý nájdete v bielom zlate. Zásnubné prstene z bieleho zlata by preto mali obsahovať Palladium. Veľmi obľúbené sú kombinácie trojitého zlata (žlté, ružové, biele), ktoré je však rizikovejší na alergické reakcie, práve kvôli väčšiemu počtu rôznych prímesí.
Nie je pravdou, že vyššia rýdzosť zlata má vplyv na kvalitu. Prstene s vyššou rýdzosťou sú mäkšie a horšie sa opracovávajú. Za veľké pozitívum zlata sa považuje ľahká povrchová úprava. Dobre sa leští, prebrusuje, zmatňuje, pieskuje alebo kefuje. Aby bol povrch bieleho zlata odolnejší, používa sa ošetrenie rhodiom, ktoré sa však nesmie používať pre ošetrovanie zlatého alebo ružového zlata, pretože jeho povrch je strieborný.
Zlaté zásnubné prstene idú dobre opraviť, je možné ich nastavovať aj zmenšovať. Niektorí zlatníci dokonca prijímajú vaše staré zlato, ktoré použijú ako materiál pre výrobu prstienkov. Nevyrobí je však iba z vášho zlata. Prstene je potreba vyrobiť zo zlata nové, do ktorého je však možné váš materiál zapracovať.
Pri nákupe si overte, či má zlatý prsteň dve ochranné známky.
- ľahké rytie a fasovania drahých kameňov
- ľahká povrchová úprava
- viac farebných variantov
- vysoká obstarávacia cena
- ľahko sa poškriabe
Zásnubný prsteň s diamantom alebo iným kameňom?
Diamanty sú nestarnúci klasikou a neurazí žiadnu ženu. Nie každý však tomuto kameňu príde na chuť a rád by pre svoju vyvolenú vybral originálny kúsok, ktorý podčiarkne jej charakter. Ponuka trhu je bohatá, preto môžete pokojne zvoliť farebný drahokam.
Tradičné číre diamanty sa hodnotí medzinárodne uznávanou škálou 4C zameriavajúce sa na ich farbu, čistotu, brus a karátové hmotnosť. K prsteňu s diamantom by ste mali dostať rodný list diamantu, ktorý určuje jeho cenu a umiestnenie na trhu. Okrem rodného listu šperkári vystavujú aj najrôznejšie certifikáty pravosti.
U drahokamov sa ich hodnota určuje podľa sýtosti sfarbenia, unikátnosti, čistoty a veľkosti. Väčšina z nich prechádza špeciálnymi úpravami, ktoré vyhladí drobné nedostatky a vylepší ich vlastnosti.
Červené drahokamy
Drahokamy červenej farby patrí medzi tie najvzácnejšie. Priťahujú pozornosť a v kombinácii s večernou róbou vyzerajú úchvatne.
Symbol: červená farba je symbolom odvahy, sebavedomie, vitality a energie.
Kamene: granát, rubín, turmalín.
Ružové drahokamy
Ružové drahokamy patrí k veľmi obľúbeným. Kvôli ich symbolike nájdu na zásnubných prsteňoch často svoje miesto.
Symbol: ružová farba symbolizuje lásku a prirodzenú krásu.
Kamene: morganit, turmalín, ružový diamant, ružový zafír, rubín, ružové perly, ružový quartz.
Modré drahokamy
Drahokamy modrej farby v ľuďoch prebúdzajú pozitívne myšlienky na morskú hladinu a letné oblohu. Modrá navodzuje pocit pohody a pokoja.
Symbol: modrá farba symbolizuje pravdu, mier a mladosti.
Kamene: akvamarín, zafír, topás, tanzanit, opál, lapis, lazuli, mesačný kameň, tyrkys.
Zelené drahokamy
Zelené kamene pôsobí sviežo a v šperkárstve majú svoje pevné miesto. Obľubu si drží naprieč storočiami.
Symbol: zelená farba je farbou prírody, plodnosti a hojnosti.
Kamene: smaragd, olivín, turmalín, tsavorit (granát), chalcedón, alexandrit, opál.
Žlté drahokamy
Sú menej obvyklé, ale zároveň patrí k najdostupnejším drahým kameňom, po ktorých je veľký dopyt.
Symbol: žltá prináša kreativitu a rozvíja intelekt.
Kamene: citrín, žltý diamant, jantár, žltý quartz, žltý zafír, chalcedón.
Fialové drahokamy
Fialovej, levanduľovej a purpurovej diamantmi pôsobí exoticky a vášnivo. Fialová je symbolom mágie, ale v histórii sa považovala tiež za farbu kráľovskú.
Symbol: fialová farba navodzuje pokoj a mier.
Kamene: ametyst, turmalín, zafír, tanzanity.
Oranžové drahokamy
Zafíry oranžového vzhľadu vznikajú pomocou tepelných úprav, iné oranžové drahokamy sú však čisto prírodného pôvodu. Oranžová farba zlepšuje kreativitu, prináša životnú energiu a elán.
Symbol: kamene oranžovej farby sú symbolom vytrvalosti, vitality a sily.
Kamene: ohnivý opál, padparadscha zafír, citrín, jantár.
Biele drahokamy
Drahokamy bielej farby majú mnoho foriem, medzi najčistejšie a najcennejšie patrí biele diamanty. Biela farba má nositeľke uľahčovať nové životné začiatky a umožniť jej mať jasnú myseľ.
Symbol: biela farba odkazuje k čistote, nevinnosti a láskavosti.
Kamene: diamant, zafír, topás, mesačný kameň, kremeň, biele perly.
Hnedé drahokamy
Hnedé drahokamy pôsobí luxusným dojmom, a navyše sa ľahko kombinujú s ostatnými farbami. Vzhľadom k tomu, že nepatrí k tak populárnym, je ich cena nižšia.
Symbol: hnedá farba symbolizuje poriadok, spoločenské konvencie a pozitívny vzťah k prírode.
Kamene: dymový kremeň, dymový topaz, alexandrit.
Šedé drahokamy
Šedé drahokamy sú ozajstnou vzácnosťou. Svoje nositeľke prinášajú objektívne náhľad na vec a prehlbujú liečivé procesy tela.
Symbol: šedá farba symbolizuje zrelosť, bezpečia a schopnosť dosiahnuť svoje ciele.
Kamene: turmalín, labradorit, dymový topaz.
Čierne drahokamy
Čierne drahokamy sú obľúbené ako u žien, tak u mužov. Čierna je trendy a dá sa ľahko kombinovať s každou farbou. Nositeľka čierneho drahokamu je okolím vnímaná ako nedostupná, rešpekt budiaci žena.
Symbol: čierne kamene reprezentujú stabilitu, spojenie so zemou a tiež smrť.
Kamene: diamant, ónyx, čierny zafír, čierne perly.
Spôsob osadenia kameňa
Zasadenie kameňa je posledným krokom, ktorý zlatník pri výrobe zásnubného prsteňa podnikne. Diamant alebo iný kameň musí byť v prsteňa bezpečne uchytený, ale zároveň nesmie byť potlačený jeho lesk. Spôsob osadenia má vplyv na krásu kameňa a celkový vzhľad prsteňa.
Krapny (bodec setting)
Jedná sa o najpopulárnejšie uchytenie kameňa, ktoré je možné použiť na všetky druhy brúsených drahokamov a diamantov. Kameň sa zúženou časti osadzuje smerom nadol a drží ho 2, 3 alebo viac krapen. Krapnu môžeme prirovnať k ľahko zahnutým drápom, ktoré drahokam bezpečne drží.
Počet krapen má vplyv na výsledný vzhľad šperku. 6 krapen vytvorí dokonalý kruh, takže sa hodí pre zásnubné prstene alebo na ukotvenie okrúhlych briliantov. Ak klenotník pracuje s menším kameňom, volia skôr 4 krapny, aby sa kameň v kovových úchytkách nestrácal a neprišiel o svoj lesk. Tri krapny sa používajú pri uchytenie kameňov v náušniciach.
Medzi výhody patrí, že sa kameň osadený v krapnách ľahko čistí, vynikne jeho jedinečný tvar i lesk kameňa a na ich výrobu sa spotrebuje menej materiálu, čo sa premietne na celkovej obstarávacej cene. Za nevýhody sa považuje to, že krapnové osadenie nie je tak bezpečné ako drážkové alebo lunetové. Navyše sa kameň môže ľahšie poškodiť alebo odštiepiť. Niektoré krapny majú tendenciu sa zachytávať o oblečenie (silonky) alebo sa zamotávajů do vlasov.
Hroznové osadenie (cluster setting)
Jednotlivé diamanty sú osadené tak blízko seba, že budí dojem solitéru (jedného kameňa). Hrozno je najčastejšie tvorené guľatými briliantmi uchytenými krapnami. Pre výrobu nie je potrebné veľké množstvo kovu, takže kameňom nič nebráni, aby sa plne rozžiarili. Malé množstvo kovu tiež zvýrazňuje malé diamanty a ich lesk. Medzi výhody patrí ilúzie jedného diamantu, ktorého cena by mnohonásobne prevýšila cenu jednotlivých drobných kamienkov.
Halo osadenie (halo setting)
Tento typ osadenie sa používa pri kombinácii jedného kameňa (solitéru) s menšími kameňmi, ktoré ho lemujú (vytvára tzv. svätožiara). Menšie kamene chráni veľký pred poškriabaním alebo iným poškodením. Šperk pôsobí drahšie, než v skutočnosti je. Za priaznivú cenu tak získate nápadný šperk. Nevýhodou je však možnosť, že niektorý z menších kamienkov vypadne.
Luneta (bezel setting)
Lunetové uchytenie kameňa patrí k najstarším typom uchytenie. Jedná sa o kovový lem, ktorý kameň lemuje po celom obvode alebo len po jeho časti. Lunetové osadenie kameň chráni, takže je jasnou voľbou všetkých aktívne žijúcich jedincov. Kovový lem môže byť buď hladký, alebo prepracovaný a pôsobivo tvarovaný. Medzi najväčšie výhody patrí to, že sa takto osadený šperk nezachytáva o odevy a nemotá do vlasov. Nevýhodou je obmedzovanie prieniku svetla diamantom, takže ten sa toľko netřpytí.
Pavé osadenie (pave / mille grain setting)
Pavé je slovo pochádzajúce z francúzskeho výrazu pre dlažbu. Podobne totiž vyzerá prsteň osadený týmto spôsobom diamanty. Najčastejšie sa týmto spôsobom osadzujú malé kamene v tvare okrúhleho briliantu. Kamene sú v podstate vsadené do materiálu prsteňa alebo prívesku, čo môže evokovať dlažbu tvorenú dlažobnými kockami. Vďaka tomuto spôsobu osadenia sú kamene iskrivé a priestor medzi nimi je minimálna. Dochádza tak k ilúzii, že je šperk úplne vyrobený z diamantov.
Pavé spôsobom sa najčastejšie osadzuje biele zlato alebo platina, pretože tieto materiály kvôli svojej neutrálnej farbe nepriťahujú pozornosť a nevyčnievajú medzi kameňmi. Pavé osadenie vyžaduje zručnosť a starostlivosť, ktorá sa pri ručnej výrobe prejaví na cene prsteňa.
Pri kúpe takéhoto šperku prstom prejdite po celej ploche, akonáhle povrch pôsobí nerovnomerne, šperk nekupujte. Rovnako tak vyskúšajte, či sú všetky kamene a korálky dobre uchytené. Ak sa niektorý z nich hýbe, prsteň nekupujte, pretože hrozí, že túto časť stratíte.
Nákup kameňov pre toto osadenie nie je tak finančne náročný, pretože sa kupujú predovšetkým malé kamene, cena narastá až podľa náročnosti na výrobu. Nevýhodou je náročná údržba, pretože sa v jednotlivých medzerách medzi kameňmi rady drží nečistoty, ktoré znižujú lesk kameňa. Kvôli používanie malých kamienkov sa zvyšuje riziko poškodenia pri náročných športoch alebo práci.
Drážky (channel setting)
Usadenie do drážky znamená, že sa rovnako veľké kamene zasadzujú vedľa seba do prsteňa s drážkou. Kov medzi nimi nie je vôbec viditeľný, takže nebráni trblietania drahokamov. Týmto spôsobom sa osadzujú predovšetkým malé diamanty a drahokamy.
Stretnúť sa môžete aj s lištovým osadením, čo znamená, že sa medzi jednotlivé kamene vkladajú malé tyčinky.
Pri kúpe si starostlivo skontrolujte, či je povrch prsteňa hladký, kamene majú rovnakú veľkosť a sú pevne usadené. V žiadnom prípade by sa nemali hýbať. Drážka, ktorá je okolo kameňov by mala byť hladká a bez okrajov. Mala by zakrývať najviac 10-15% kameňa. Zamerajte sa tiež na medzery medzi kamienky. Ak sú príliš ďaleko od seba, hrozí ich vypadnutiu. V prípade, že sú príliš blízko seba alebo sa dokonca prekrývajú, hrozí, že sa kamene môžu odštipnúť.
Výhody tohto osadenie spočívajú v bezpečnosti. Kamene sú totiž pred poškodením chránené z dvoch strán. Drážkové osadenie je vhodné pre kamene rôznych tvarov, vďaka tomu, že medzi kameňmi nie je žiadny priestor, dochádza k pozoruhodné brilancii. Drážkové osadenie je obľúbené u zásnubných prsteňov sa solitérom, ktorý je uprostred a po stranách je lemovaný práve kamene v drážkovom osadenia. Medzi nevýhody patrí náročnejšia údržba. Medzi kameňmi sa totiž zachytávajú nečistoty.
Tlakové osadenie
Tlakové osadenie je nezvyčajné, pôsobí odvážne a na trhu ešte nie je toľko rozšírené. Používa sa predovšetkým u moderných zásnubných prsteňov. Na prvý pohľad sa môže zdať, že drahokam visí vo vzduchu, pretože ho nedrží krapny ani ho nelemujú kovové lemy. Kameň je v prsteni ukotvený prostredníctvom tlaku protichodných strán. Zjednodušene si predstavte, že máte guľatý prsteň, ktorému časť chýba a do tejto časti je vsadený kameň.
Medzi výhody patrí jednoznačne originalita vzhľadu, ktorá na seba púta pozornosť a tiež takmer 100% viditeľnosť kameňa. Nevýhodou je, že sa veľkosť prsteňa mení len veľmi ťažko a zvyčajne je táto úprava veľmi drahá. Pretože je na kameň vyvíjaný pomerne veľký tlak (820 barov) je nutné, aby jeho tvrdosť na Mohsovej stupnici dosahovala najmenej čísla 9. Vhodným kameňom do zásnubného prsteňa je zafír, moissanitu, rubín alebo diamant.
Z hľadiska histórie patrí medzi najstaršie metódu uchytenie kameňa lunetové osadenia, ktoré sa za tisíce rokov používania príliš nezmenilo. Pavé osadenie sa datuje do začiatku 18. storočia, masívnejšie sa rozšíril až v 2. polovici 19. storočia a vo viktoriánskej ére. Až do roku 1990 nebolo toto osadenie úplne bežné, pretože bolo náročné na spracovanie. Po roku 1990 však technológia pokročila, takže sa tieto šperky vo zlatníckych vitrýnách úplne bežne objavujú. So šestikrapnovým usadením prišla spoločnosť Tiffany & Co. v roku 1886. Do kameňa vnikalo viac svetla, a pretože bol posadený na vrch šperku, opticky sa zväčšila jeho veľkosť.
Moderné drážkové usadenie svetlo sveta uzrelo v 80. rokoch 20. storočia, ale k jeho rozmachu došlo až o desať rokov neskôr. Najmladšia je tlakové usadenie, ktoré sa síce objavilo už v 60. rokoch 20. storočia, ale prototyp prsteňa s týmto osadením bol k videniu až v roku 1981.
Na ktorom prste sa nosí zásnubný prsteň
Tradícia nosenie prsteňa na štvrtom prste ľavej ruky pochádza už zo stredoveku, kedy vtedajší ľudia verili, že práve týmto prstom prechádza vena amoris teda žila lásky. Z pragmatického hľadiska je však faktom, že prstenník ľavej ruky patrí k najmenej namáhaným prstom, a tak prstienka hrozí menšie riziko poškodenia, než keby ho vaša polovička nosila napríklad na ukazováku. Malíček je zase príliš úzky, takže by klenotník nemal dostatok priestoru, aby mohol popustiť uzdu svojej fantázii.
Pred svadbou by sa zásnubný prsteň mal nasadiť na prstenník pravej ruky, pretože na ľavú sa navlieka prsteň snubný. Nie je však výnimkou, že ženy nosia obaja prstene na prstenníku ľavej ruky. Nezriedka sa stretnete aj s tým, že žena prsteň nosí na pravej ruke (napríklad kvôli veľkosti alebo skrátka pocitu).

Vyštudovala som univerzitu v Olomouci (Česko) v odbore umenia. Pôsobila som v rádiu, kde som sa naučila viesť samostatné projekty a skvele hovoriť. Vo voľnom čase ma baví práca okolo domu, cestovanie, deti, zvieratá, šport a ručná výroba. Vďaka tomuto širokému záberu, vám vo svojich článkoch dokážem sprostredkovať maximum informácií, ktoré vám uľahčia život. Zvedavosť je moja prirodzená vlastnosť. Zaujíma ma, ako veci fungujú, čo mi môžu ponúknuť alebo kde majú háčik. Som veľmi zodpovedná a trochu puntičkárka 🙂