Ako vybrať zastrihávač vlasov

Strojček na vlasy čiže zastrihávač vlasov užijú predovšetkým páni, ale svoje nenahraditeľné miesto budú mať aj u žien, ktoré nasledujú módne trendy dámskych krátkych účesov s vyholením. Strojček na vlasy využijete aj pre detské zostrihy najmä chlapčenské. Strihače vlasov vyberajte podľa toho, ako často ich budete používať a nezabudnite zohľadniť aj to, čo všetko s ním budete strihať. Nemusí totiž upravovať len vlasy, ale aj fúzy a chĺpky. Zistite, ako vybrať najlepší zastrihávač vlasov.

Recenzie zastrihávačov vlasov

Naša recenzie zastrihávačov vlasov zahŕňajú zastrihávače na fúzy, alebo lepšie povedané kombinované prístroje. Zameriavali sme sa na prevádzku, teda či je možné výrobok používať na batériu i zo siete, aký je pomer medzi nabitím a výdržou, ale aj na materiál čepieľok i jednoduchosť údržby.

Braun HC 5030

Typakumulátorový, sieťový
Strihvlasov i fúzov
Počet nástavcov2
Typ batérieNi-MH
Doba nabíjania8 hod.
Výdrž na jedno nabitie50 min.
Spôsob práceakumulátorové aj po pripojení zo siete
Britynerezové
Počet nastavení dĺžok16
Rozsah nastavenia dĺžok3-24 mm
Čistenie pod vodouáno
Odolnosťvodeodolnosť
Indikátor batérienie
Odsávanienie

Braun HC 5030 možno označiť za výrobok s dobrým pomerom cena a výkon. Má svoje muchy, ale aj pozitívne vlastnosti, ktoré ocenia predovšetkým nenároční užívatelia. Svojou obstarávacou cenou spadá do najlacnejšej kategórie výrobkov, čomu zodpovedá aj jeho charakteristika.

Brity sú vyrobené z nerezu, ktorý platí za najlacnejšie materiál pre výrobu britov. Výhodou je, že sú samoostriace a celý strojček možné umývať pod vodou. Z hľadiska údržby sa nejedná o nič náročného, ​​avšak v balení dostanete aj olejničku, takže raz za čas odporúčame brity premazať.

Nízka obstarávacia cena zodpovedá aj typu použitej batérie. Strojček poháňa Ni-MH batéria, ktorej nešvárom je pamäťový efekt. Zhruba po ročnom používaní už nedosahuje také kapacity, ako pri zakúpení. Nový výrobok vydrží na jedno nabitie, ktoré trvá 8 hodín fungovať 50 minút, čo nám príde ako naozaj neúmerná doba. Na druhej strane má strojček dvoubateriový systém, ktorý umožňuje jeho používanie aj pri zapojení do siete, čo je fajn.

Strojček disponuje LED kontrolkou, ktorá ukazuje, kedy sa zariadenie nabíja a kedy je plne nabité. Bohužiaľ to, že kapacita batérie dochádza, zistíte tesne pred koncom tak, že sa začne spomaľovať. Za zmienku stojí, že si zastrihávač dokáže poradiť s akýmkoľvek napätím v rozpätí 100 – 240 V. Je teda ideálnym spoločníkom na cesty.

K strojčeku dostanete dva hrebene. Malý vám umožní strihať v rozsahu nastavenia 3-24 mm, veľký od 14 do 35 mm. Strojček možno používať aj na kontúry bez hrebeňov. V tom prípade je dĺžka strihu 1 mm, rozsah 2 mm však úplne chýba.

Nastavenie dĺžky sa vykonáva pomocou posuvného ovládača na rukoväti, ktorá je zboku opatrená číslicami pre ľahšiu orientáciu pri výbere dĺžky strihu. Vďaka tlačidlu je možné nastavenie uzamknúť, čím predídete nechcenej zmene nastavenia.

Z ergonomického hľadiska sa strojček dobre drží v ruke. Je vhodný predovšetkým pre menej časté používanie. Spravidla tak 1x za mesiac. Strojček má výkonný motor, ktorý si dobre poradí aj s dlhšími vlasmi, ktoré sa v hrebeňoch „nehryzú“. Pri holení bez hrebeňov čepieľkami nedráždi pokožku ani neškrabú.

 • dva nástavce
 • možnosť uzamknutia nastavenia
 • dobrá ergonómia
 • umývateľné pod vodou
 • vhodný pre rôzne druhy napätia
 • chýba nastavenia 2 mm
 • indikátor batérie neupozorní na klesajúci kapacitu
 • lacný výrobný materiál čepele
Zistiť cenu

Rowenta Airforce Ultimate TN9300F5

Typsieťový
Strihvlasov
Počet nástavcov2
Typ batérie-
Doba nabíjania-
Výdrž na jedno nabitie-
Spôsob práceiba sieťová prevádzka
Brityz nerezovej ocele s titánovým povrchom
Počet nastavení dĺžok17
Rozsah nastavenia dĺžok05-18 mm
Čistenie pod vodouáno
Odolnosťneuvedené
Indikátor batérie-
Odsávanieáno

Rowenta Airforce Ultimate TN9300F5 je určený predovšetkým pre strihanie vlasov. Najväčšou devízou zastrihávače vlasov je integrovaný vysávač pre zber vlasov, ktorý ich dokáže zachytiť až 99%. Vysávač možno použiť aj samostatne. Stačí len odpojiť brity a vysávať vlasy, ktoré spadli na ramená alebo do výlevky.

Zostrih je možné vykonať v dĺžke 0,5 mm, najdlhšie je 18 mm. Je teda vhodný predovšetkým pre strihanie krátkych strihov. Dĺžka sa nastavuje otočným kolieskom na zadnej strane strojčeka. Výrobok sa svojou obstarávacou cenou radia do strednej cenovej kategórie, ale vzhľadom k vybaveniu by mohol spadať aj do najvyššej. Okrem vysávače vás poteší samoostriace čepele z nerezovej ocele, ktoré majú titánovú úpravu. Hlavu teda možno po odobratí umývať pod vodou. Strojček je primárne určený na strihanie vlasov, dobre si poradí aj s detskými vlasy.

Prednosťou strojčeka je teda vysávač, ktorý však, ale zväčšuje rozmery výrobku a kvôli nasávajícímu vzduchu môžete na hlave cítiť chladivý pocit, čo niekomu nemusí byť príjemné. Vysávač nie je možné vypnúť, ale možno ho používať aj samostatne. Prevádzka strojčeka je len ze siete, ale je možné ho použiť v napätí 100 i 240 V.

 • integrovaný vysávač
 • brity s titánovým povrchom
 • vysávač je možné používať aj samostatne
 • väčšie rozmery prístroja
 • chladnejší vzduch
 • iba sieťovú prevádzku
Zistiť cenu

Philips MG7745/15

Typakumulátorový
Strihvlasy, fúzy, chĺpky
Počet nástavcov14
Typ batérieLi-Ion
Doba nabíjania3 hod.
Výdrž na jedno nabitie180 min.
Spôsob práceiba na batériu
Brityoceľové
Počet nastavení dĺžok14
Rozsah nastavenia dĺžok0,5-16
Čistenie pod vodouáno
Odolnosťvodeodolnosť
Indikátor batérieáno
Odsávanienie

Philips MG7745 / 15 Multigroom series je multifunkčný strojček, ktorým si oholíte nielen vlasy, ale aj fúzy a ďalšie choupky na tele (hrudník, nos, uši).

Spoločne so strojčekom obdržíte celkom 14 nástavcov. Strojček možno používať aj bez nástavca. Kovový zastrihávač bez hrebeňa slúži na vytvorenie čistých a ostrých línií napríklad okolo okrajov fúzov, vlasov alebo krku. Nadstavec na holenie tela chĺpky skráti na 0,5 mm. Úzky nástavec slúži pre zastrihnutia chĺpkov v ušiach a v nose.

V balení nájdete 2 hrebene pre strnisko (1,2 mm), hrebeň na fúzy (3-7 mm), 3 hrebene na vlasy (9, 12, 16 mm), 2 hrebene na telo (3,5 mm).

Dĺžka hrebeňov sa nenastavuje, iba na strojček nasadíte hrebeň s konkrétnou dĺžkou. Samotné vymieňania nástavcov ide pomerne tuho a chce to trochu sily. Strojček je vyrobený z kovu, ale má gumové časti pre lepšie držanie. Jedinou drobnou nevýhodou je umiestnenie ovládacieho tlačidla pre zapnutie a vypnutie, ktoré sa nachádza v časti, kde strojček držíte. Čas od času tak môže dôjsť k jeho vypnutiu. Veľkou výhodou je vodotesnosť výrobku, takže ho môžete bez problému kompletne umývať pod vodou.

Oceľové britysamoostriace a svoju ostrosť si zachovávajú po mnoho rokov. Hlavnou výhodou strojčeka je Li-Ion batéria, ktorá na jedno nabitie, ktoré podľa výrobcu trvá 3 hodiny, ale podľa užívateľov len 1 hodinu, dokáže pracovať 3 hodiny. Aj keby sa strojček nabíjal 3 hodiny, tak je tento pomer viac než skvelý. A ak sa naozaj do plna nabíja len 1 hodinu, potom je pomer absolútne excelentný!

V prípade, že sa potrebujete oholiť, ale strojček je vybitý, oceníte rýchle nabíjanie, ktoré trvá 5 mínu a vydrží na jedno oholenie. Je len trošku škoda, že pri nabíjaní strojček nestojí v nejakom stojane a pri zapojení do siete ho nemožno používať. To však nie je tak veľká nevýhoda, pretože rýchle nabíjanie to hravo prebije.

Pri holení strojček nehryzie, pohodlne sa ovláda a využijú ho nielen muži, ale aj ženy. K zastrihávači dostanete vrecúško, kam môžete všetko príslušenstvo schovať. Výrobok si poradí s akýmkoľvek napätím, takže ho môžete so sebou voziť aj na cesty do zahraničia.

 • výdrž batérie
 • typ batérie
 • rýchlonabíjanie
 • bohatý počet nadstavcov
 • celý umývateľný pod vodou
 • pri nabíjaní leží
 • nie je možné ho používať po pripojení do siete
 • manipulácia s hrebenom
Zistiť cenu

Remington HC 5810

Typakumulátorový, sieťový
Strihvlasov
Počet nástavcov10
Typ batérieNi-MH
Doba nabíjania1,5 hod.
Výdrž na jedno nabitie50 min.
Spôsob práceakumulátorové i pre pripojenie zo siete
Britykeramika
Počet nastavení dĺžok11
Rozsah nastavenia dĺžok0,8-40
Čistenie pod vodouz časti
Odolnosťneuvedené
Indikátor batérieáno
Odsávanienie

Pri vývoji zastrihávacieho strojčeka Remington HC5810 sa do úvahy zobrala celá rada pripomienok profesionálnych kaderníkov. Výsledkom je teda strojček s pohyblivým nožom zo zdokonalenej keramiky, tvar výrobku, nekĺzavá rukoväť alebo hliníkový kufrík, ktorý spoľahlivo ochráni všetko príslušenstvo vrátane strojčeka.

Telo strojčeka je vyrobené z plastu a to vrátane hornej striebornej časti. Na prednej časti pod tlačidlom zapnúť / vypnúť nájdete LED ukazovatele stavu batérie. Ukazovateľ je rozdelený do 10 políčok, takže presne viete, aká kapacita batérie vám zostáva. Je len trochu škoda, že akumulátor je typu NiMH, ktorý trpí na pamäťový efekt. Batérie sa do plna nabíja asi 90 minút a dokáže fungovať 40-50 minút, čo je vcelku dostačujúce. Výhodou je, strojček môžete používať, aj keď je zapojený do siete.

Strihač pôsobí robustným dojmom a pritom nie je ťažký do ruky. Je príjemný na dotyk, pretože jeho rukoväť je vyrobená z nekĺzavého materiálu. V prípade, že si chcete nastaviť dĺžku strihanie bez hrebeňa, využijete otočné koliesko – kruhovú stupnicu, ktorú si dĺžku nastavíte.

Nepohyblivý brit je vyrobený nerezovej ocele, pohyblivý z keramiky. Keramika je navyše napustená kremíkom, ktorý jej dodáva pevnosť. Nože sú samoostriace, ale pri dlhšej práci sa zahrievajú. Pod vodou je možné umývať iba hrebene, nie samotný strojček.

 • vyvinuté s profesionálmi
 • ukazovateľ batérie
 • možnosti nastavenia
 • príslušenstvo
 • suché čistenie
 • náročnejšie na skladovací priestor
Zistiť cenu

Rowenta TN5200F4

Typakumulátorový, sieťový
Strihvlasov
Počet nástavcov3
Typ batérieLi-Ion
Doba nabíjania1,5 hod.
Výdrž na jedno nabitie120 min.
Spôsob práceakumulátorový i pre pripojenie zo siete
Brityz nerezovej ocele s titánovým povrchom
Počet nastavení dĺžok29
Rozsah nastavenia dĺžok0,5-30
Čistenie pod vodouz časti
Odolnosťneuvedené
Indikátor batérieáno
Odsávanienie

Strojček Rowenta Advancer môžete použiť ako na holenie vlasov, tak fúzov. Jeho prednosťou je 29 možností nastavenia dĺžky strihu s presnosťou na milimeter, ale aj ergonómia a samotný strih.

Strojček sa dodáva v robustnom puzdre spoločne s nabíjačkou, olejničkou a hrebeňmi. Svojim vzhľadom sa od iných strojčekov nelíši. Telo tvorí plasty a kombinácia čiernej a modrej pôsobí športovým dojmom. Predná časť je vybavená tlačidlom zapnúť / vypnúť, turbo a ukazovateľom stavu batérie. Dĺžka strihu vlasov i fúzov sa nastavuje pomocou otočného kolieska vždy po 1 mm.

Slabinou výrobku je to, že nie je vodotesný a nie je k nemu žiadna nabíjaca stanica, len jednoduchý transformátor. Strojček môže pracovať ako pripojený do elektriny, tak na kábli. Celkové nabitie trvá zhruba 90 min a výdrž je neuveriteľných 120 minút. Pri rýchlonabíjanie, ktoré ale trvá 15 minút, môžete strihať 11 minút. Pri posunutí na tlačidlo turbo, dokáže čepeľ strihať rýchlosťou 6 500 kmitov za minútu. Hodí sa predovšetkým pre holenie fúzov.

Hlučnosť výrobku pri práci je priemerná. Vzhľadom na vzdialenosť od ucha dosahuje hlučnosti 66-73,5 dB. Na čistenie sa používa priložená kefka, a ak je to nutné, môžete pod vodou umyť aj ostrie. Ostrie sa pri čistení vodou vyníma z rukoväte a po uschnutí olejuje. Brity sú samoostriace.

 • kvalita holenie
 • použitie na vlasy aj fúzy
 • kufrík
 • pomer výdrže a nabíjanie batérie
 • nastavenie dĺžok
 • chýba nabíjacia základňa
 • výrobok nie je vodotesný
 • chýba presný zastrihávač
Zistiť cenu

Spôsob napájania

Spôsob napájania voľte podľa toho, ako chcete strojček používať. Ak nie ste často na cestách, nebude vás obmedzovať kábel. Ak však cestujete alebo nemáte v kúpeľni prakticky vyriešené zásuvky, oceníte akumulátorový model. Aké typy napájanie sú dostupné?

Elektrické zastrihávača vlasov napájané zo siete

Pokiaľ chcete strojček na vlasy zaobstarať lacno, vyberajte z kategórie so sieťovým pripojením. Jeho prednosťou je to, že vás neobmedzuje kapacita batérie a strojček pracuje tak dlho, ako je potreba a to na plný výkon. Tiež sa vám nestane, že by sa vám počas práce vybila batéria. Nevýhodou je, že zastrihávač môže byť kvôli káblu v ruke o niečo ťažšie. Pri výbere sa zamerajte na dĺžku prívodného kábla, pretože tá bude výrazne ovplyvňovať kvalitu práce.

V prípade, že necestujete alebo strojček využívate len, keď ste doma, je v poriadku, že si zaobstaráte výrobok vhodný pre zásuvku s klasickým napätím 230 V. Nezabudnite však, že napätie nie je pre všetky krajiny rovnaké. Napríklad v USA využívajú siete s napätím len 110 V. Pre prípad cestovanie, teda odporúčame siahnuť po modeli, ktorý si poradí s oboma typmi napätia.

Akumulátorový vlasový strojček

Ide o najlepšiu variantu, ktorá kombinuje sieťovú a batériovú prevádzku. Stretnete sa s ním aj u top zastrihávačov vlasov. Akumulátorová prevádzka je dostupná v troch prevedeniach.

 1. Akumulátorová prevádzka s možnosťou zariadení používať aj počas nabíjania.
 2. Akumulátorová prevádzka s možnosťou rýchlonabíjanie, čo znamená, že počas nabíjania strojček nefunguje, ale počas 5 minút je strojček nabitie natoľko, že s ním zvládnete strih dokončiť.
 3. Akumulátorová prevádzka bez možnosti rýchlonabíjania a používania počas nabíjania.

Ako najlepšia voľba sa nám javí kombinovaná prevádzka na sieťové napájanie a akumulátor. Naopak by sme sa vyhli akumulátorovej strojčeka bez možnosti rýchlonabíjania a používanie pri nabíjaní.

Bezdrôtový zastrihávač vlasov je ideálnou voľbou nielen pre používanie doma, ale aj na cestovanie. Medzi jeho prednosti patrí predovšetkým mobilita a pohodlné používanie bez toho aby sa vám zamotával kábel.

Pri výbere akumulátorového vlasového zastrihávača zohľadnite niekoľko vecí. predovšetkým:

 • Výdrž batérie – pohybuje sa v rádoch desiatok minút. Najlepšie je siahnuť po strojčeku s minimálnou výdržou aspoň hodinu.
 • Dĺžka nabíjania – zamerajte sa na pomer medzi dobou nabíjania a výdrže, pričom platí, že čím menší pomer je, tým lepšie. Nebudete musieť čakať dlhé desiatky minút, aby ste strihali len pár minút. Pri lacnejších strojčekov sa môžete stretnúť s nešvárom niekoľkohodinového nabíjania a prácu napríklad len pol hodiny.
 • Kombinácia akumulátora a sieťového napájania – toto kombinované prevedenie hodnotíme ako najlepší variantu. Strojček môžete používať bez pripojenia aj po pripojení do siete. Pokiaľ sa vám teda počas práce batéria vybije, stačí len zasřihovač vlasov pripojiť do siete a pokračovať v práci.

Typy batérií

Strojčeky na strihanie vlasov môžu disponovať dvoma typmi batérií:

 • Ni-MH čiže nikelmetalhydridový akumulátor sa dlhšie nabíja a časom stráca svoju kapacitu, a to kvôli tzv. pamäťovému efektu.
 • Li-Ion čiže Lítium-iónové batérie majú väčšiu kapacitu ako prvej menované a netrpia pamäťovým efektom, takže je ich životnosť oveľa dlhšia.

Batériové holiace strojčeky na vlasy

Toto prevedenie už nebýva tak časté, ale naraziť na neho môžete. Ako zdroj energie strojček využíva klasické tužkové batérie. To, že táto kategória výrobkov nie je tak bohatá je kvôli pomerne nákladné prevádzke. Neustále vymieňanie batériových článkov sa časom predraží. Výhodou batériových výrobkov je možnosť vziať si ich aj tam, kde nie je prístup k zásuvke.

Nástavce na zastrihávača vlasov

Nástavce čiže hreben je príslušenstvo, ktoré z vášho zastrihávača môže urobiť multifunkčný prístroj. Môžete nimi upravovať nielen vlasy, ale aj fúzy prípadne ďalšie chĺpky na tele. V tom prípade sa bude jednať o výrobok s označením zastrihávač vlasov a fúzov. Nadstavce môžu byť pevné a posuvné.

Pevné hrebene

Sú určené pre konkrétnu dĺžku zastrihávanie. Stačí si len vybrať nástavec s požadovanou dĺžkou, nasadiť na strojček a strihať. Nevýhodou u tohto typu je malá variabilita, keďže nástavce sú dostupné napríklad pre strihanie na 2 či 3 mm. Sú doménou skôr lacnejších prístrojov.

Posuvné hrebene

Ako už názov napovedá, dĺžku nástavcov si môžete nastaviť s rozostupmi zhruba 0,1 až 1 mm. K strojčeku dostanete spravidla dva posuvné hrebene, s ktorými sa môžete venovať skutočne variabilným strihom. Nie je potreba skladovať napríklad 9 pevných hrebeňov, takže ušetríte miesto a nemusíte sa báť, že je niekde stratíte.

U posuvných hrebeňov sa zamerajte na to, či ide nastavená poloha uzamknúť. Vyhnete sa tak nechceným kreáciám, ktoré môžu vzniknúť tým, že na strojček viac zatlačíte, hrebeň sa posunie na kratšiu dĺžku strihanie a pohroma je na svete.

Špeciálne nástavce

Súčasťou zastrihávača môžu byť aj ďalšie nástavce, ktoré z neho urobia multifunkčný prístroj. Je teda možné ním udržiavať tiež fúzy, strnisko, ale tiež si ním ženy môžu holiť nohy. Oceníte ho napríklad tiež pri zastrihávanie chĺpkov v ušiach alebo nose.

Nastavenie dĺžky strihu

Spôsoby nastavenia dĺžky strihu sú dva a súvisí s typom hrebeňov.

 • Pevné nastavenie znamená, že každý nástavec má určitú dĺžku strihu, ak chcete mať na výber širokú škálu dĺžok, je potrebné, aby ste mali dostatočný počet hrebeňov.
 • Nastaviteľné znamená, že hrebene umožňujú dĺžku nastaviť, bez toho aby ste museli hrebene medzi sebou prehadzovať.

Vždy si vyskúšajte, či pevné hrebene dobre drží a po zapnutí zo strojčeka neodpadnú. Nastaviteľné hrebene by mali pevne držať a ani pri vyvinutí tlaku by nemali zmeniť dĺžku nastavenia. Nezabudnite tiež vyskúšať, či koncovky zubov jednotlivých hrebeňov neškrabú. Nastavenie dĺžky sa spravidla pohybuje v rozmedzí od 0 mm do 30 mm.

Výrobný materiál čepelí

Materiál, z ktorého sú vyrobené nože, ovplyvňuje údržbu prístroja. Hoci sú všetky nože odolné proti korózii, líšia sa spôsobom údržby. Niektoré je možné umývať pod vodou, iné nie. Okrem omývateľnosti má materiál vplyv na ostrosť a dĺžku životnosti. Na trhu sa môžete stretnúť s troma hlavnými výrobnými materiálmi.

Titan

Z titánu sú vyrobené tie najkvalitnejšie a najodolnejšie nože. Aby sme boli presní, z titánu je horná vrstva, ktorá pokrýva samotné oceľové brity. Musíte však počítať s vysokou obstarávacou cenou. Pre nože je charakteristická dlhá životnosť a ani počas častého používania takmer nedochádza k ich otupeniu. Titánové nože možno bez problémov umývať pod vodou. Sú totiž odolné proti hrdzi. Titánové britvy nájdete u niektorých profesionálnych zastrihávačov vlasov.

Keramika

Prednosťou keramický nožov je tzv. samoostrenie, jedná sa teda o samoostriace zastrihávač vlasov. To znamená, že sa netupí a nie je nutné ich brúsiť. Nie je však možné ich umývať pod vodou. Pri práci sa nezahrievajú ako kovové nože. Vzhľadom k tomu, že keramika patrí ku krehkým materiálom, musíte s nožmi zaobchádzať opatrne. Pri páde totiž hrozí, že sa zničí. Vlasové zastrihávače s keramickými nožmi sú skôr výnimkou.

Nerezové brity

Jednej sa o najbežnejší materiál, po ktorom by ste mali siahnuť v prípade, že sa strojček chystáte používať menej často. Nože z nerezovej ocele sa rýchlejšie tupí, ale je možné ich umývať pod vodou. Ideálne je taký strojček používať zhruba 1x mesiac. Pri tejto frekvencii vám strojček dokáže ponúknuť dobrý pomer medzi cenou a výkonom.

Oceľ

Patrí k najlacnejším materiálom, ktoré tiež najmenej vydrží. Oceľ nie je odolná vode, teda hrdze, takže brity z tohto materiálu nie je možné pod vodou umývať.

Hmotnosť a rozmery výrobku

Rozmery strojčeka sú často opomínanou vlastnosťou, ktorú mnohokrát neuvádza ani sám výrobca. Podobne je to aj s hmotnosťou. Nezabudnite však, že tieto faktory sú dôležité predovšetkým v prípade, že sa so strojčekom chystáte cestovať. V tom prípade sa každý gram aj centimeter počíta. Napríklad hmotnosť je dôležitá aj v okamihu, keď s výrobkom budete pracovať každý deň. Z príliš ťažkého strojčeka môže bolieť zápästie alebo sa vám s ním môže ťažšie manipulovať. Až si teda položíte otázku, ktorý zastrihávač vlasov kúpiť, nezabudnite zohľadniť aj tieto parametre.

Všeobecne nemožno povedať, ktorá hmotnosť presahuje únosnú hranicu a ktorá je ideálna, pretože ide o subjektívne hodnotenie. Každý za „ťažké“ považuje inú hmotnosť.

Ergonómia práce

Práca s výrobkom nie je nijako zložitá. Stačí len nastaviť dĺžku a strojček zapnúť. Ako sme už napísali, nastavenie dĺžky môžete vykonať pomocou pevných či posuvných hrebeňov. Záleží na tom, čomu dávate prednosť alebo sa prispôsobíte čomukoľvek.

Bohaté zastúpenie na trhu majú strojčeky s posuvným ovládačom, ktorý nájdete na jeho tele. Používa sa pre nastavenie dĺžky a prípadne aj pre zapínanie a vypínanie prístroja. Stretnúť sa môžete s kombináciou ovládacích prvkov, teda s posuvným ovládačom a kolieskom, ktorým sa nastavuje dĺžka strihu.

Ovládanie páčkou nájdete najčastejšie u strojčekov s pevnými hrebeňmi. Páčka určuje dĺžku strihu bez nástavca, rozmedzie je často len niekoľko málo milimetrov. Pre dlhšie strihy sa využívajú pevné hrebene. Strih bez nástavca sa používa pre vytváranie kontúr strihu a pri „ladenie detailov“, upovedomila okolo uší a na krku. Naraziť môžete aj na kontúrovacia strojček na vlasy, ktorý je pre túto úpravu priamo určený.

Niektoré modely majú pevné hrebene farebne odlíšené, pričom každá farba odkazuje k inej dĺžke. Najmodernejšie a tie naj zastrihávača vlasov disponujú dotykovým panelom, pomocou ktorého nastavíte dĺžku s presnosťou na milimetre a desatiny milimetrov. Okrem toho môže displej zobrazovať aj ďalšie užitočné informácie, medzi ktoré patrí aj stav batérie. Aj lacnejšie výrobky môžu mať indikátor batérie, ktorý je spravidla diódový.

Funkcia odsávania

Prácu sa strihač vlasovom vám uľahčí funkcia odsávania. Vďaka systému odsávania môžete ihneď po strihu odstrániť odpadnuté chĺpky či vlasy. Funkcia odsávania je typickou vlastnosťou predovšetkým zastrihávačov fúzov, ale môže sa objaviť aj u strojčekov pre úpravu kratších vlasov. Odsávanie je možné použiť aj separátne až po dokončení strihanie.

Stojan a puzdro

Puzdro oceníte v prípade cestovania, ale aj ak máte viac nástavcov. Všetko bude dohromady na jednom mieste. Nie vždy je však súčasťou balenia, takže ak viete, že sa chystáte cestovať, vyberajte model s puzdrom.

Stojan je neoceniteľným pomocníkom ako pre nabíjanie, tak pre odloženie pri práci. U akumulátorových prístrojov slúži ako dobíjacia základňa. Navyše zastrihávač vo vertikálnej polohe nezaberie toľko miesta, takže ho môžete mať v kúpeľni trebárs na umývadle alebo okne vždy pripravený na okamžité použitie.

Jednoduchosť údržby

Pred nákupom si nezabudnite zistiť, ako sa strojček udržuje. Správna a pravidelná starostlivosť totiž predlžuje jeho životnosť a podporuje správne fungovanie.

Každá časť zastrihávača vyžaduje inú starostlivosť. Správny postup nájdete v manuáli výrobcu. Čo je však pre všetky výrobky rovnaké, je pravidelná údržba po každom použití. Podľa konštrukcie a typu čepelí je buď strojček umývateľný pod vodou, alebo nie je. V prípade, že nie je, čistí sa od zvyškov vlasov a fúzov pomocou štetca, ktorý by mal byť súčasťou balenia.

O ostrenie britov sa spravidla starať nemusíte, pretože väčšina britov má samoostrenia alebo sa otupí až po naozaj dlhej dobe. Samoostrenie prebieha tak, že sa o seba brity trú a tým sa brúsi. Čas od času však potrebujú premazať. Rovnako ako štetec, tak aj špeciálne olejnička by mala byť súčasťou balenia.

Nemýľte si pojmy umývateľnosť, vodeodolnosť a vodotesnosť.

 • Umývateľnosť – znamená, že môžete hlavicu po použití opláchnuť pod vodou, ale inak je prístroj určený pre používanie na sucho, takže telo by sa pod vodu nemalo nikdy dostať.
 • Vodeodolnosť – so strojčekom sa môžete sprchovať, ale rozhodne sa neodporúča ho potápať napríklad do vane plnej vody.
 • Vodotesnosť – znamená, že sa so strojčekom môžete holiť vo vani aj v sprche, pretože sa do neho voda nedostane, aj keď ho potopíte pod vodu.

To, či je strojček vodotesný býva uvedené v návode alebo na stránkach produktu.

Ako sa zastrihovačom správne pracovať

Potom, čo ste si vybrali vhodný prístroj je potrebné nastaviť vhodnú dĺžku skrátenie vlasov či fúzov. Ak striháte fúzy, nezabudnite ich pred strihom vysušiť, pretože fúzy s kvapkami vody nepôjdu sa zastrihávačom správne skrátiť. Vysušenie má vplyv nielen na samotný strih, ale aj na životnosť čepelí. Nebude dochádzať k ich hrdzaveniu.

Aby ste dosiahli opravu dobré výsledky, je najlepšie začať s používaním hrebeňa s najdlhšou dĺžkou. Takto skráťte vlasy na celej hlave, následne použite hrebeň s kratšou dĺžkou.

Strihač v ruke držte tak, aby brity smerovali dole a špička hrebeňa sa ľahko dotýkala vašej hlavy. Elegantnejšieho zastrihnutie dosiahnete, ak povediete zastrihávač prosti smeru rastu vlasov tak, aby kryt k britom vždy naviedol čo najviac vlasov.

V poslednom kroku sa venujte začistenie, teda vytvorenie línie okolo krku a uší. Použiť môžete buď kontúrovací strojček alebo zo zastrihávača zložte hrebeň a využite len čepele. Strihacie strojčeky na kontúry majú spravidla výšku strihu pohybujúce sa okolo 0,4 mm. Strihač v ruke otočte a vytvarujte línie na krku a za ušami. Línia vlasov by mala byť vedená smerom nadol, a aby bola presná, je nutné na vlasy dobre vidieť. Nebojte sa teda o pomoc požiadať ďalšie ruky.

Porovnanie cien zastrihávačov vlasov a fúzov

Strihače vlasov sú k dostaniu v širokej cenovej škále. Závisí od toho, čo od strojčeka požadujete. Samozrejme, že profesionálny strojček na vlasy bude stáť oveľa viac než základné strojček pre domáce použitie.

Lacné zastrihávače vlasov a fúzov

Zhruba do 50 € zaobstaráte strojček, ktorý vám ponúkne len základné funkcie. Pripravte sa na nižšiu výdrž batérie a dlhú dobu nabíjania. Okrem akumulátorových prístrojov sa v tejto kategórii budú vyskytovať tiež strojčeky sieťové. Ponuka nástavcov bude skôr chudobná rovnako ako ich kvalita. Siahnite po nich v prípade, že nie ste náročný používateľ a nie je vaším snom stať sa profesionálnym kaderníkom. Strojček vám bude plne stačiť v prípade, že chcete pravidelne udržiavať kratšie porast. Pre strih dlhších vlasov odporúčame zaobstarať drahší výrobok.

Zastrihávacia strojčeky s cenovkou od 50 do 100 €

Stredná cenová kategória zahŕňa kvalitné výrobky, ktoré vám ponúknu viac nástavcov, službou, výdrž batérie aj kvalitné motory. Typicky budú výrobky kombinovať akumulátorový aj sieťovú prevádzku. Čepele budú pri niektorých modeloch titánové a budete ich teda môcť oplachovať pod vodou. Samozrejmosťou bude nastavenie dĺžky aj v menších nuansách a dotykový panel. Strojčeky síce nepatria do kategórie profi, ale zvládnete s nimi vytvárať aj zložitejšie účesy.

Profi strihací strojčeky na vlasy

Za cenu prevyšujúcu 100 € už zaobstaráte špičkový prístroj, ktorý v rukách držia i profesionáli. Spoľahnúť sa môžete na bohatú ponuku nadstavcov, ktoré z vášho zastrihávača na vlasy urobia multifunkčný prístroj pre udržiavanie strnisko či iného typu fúzov, ale aj s ním na uzde udržíte ďalšie chĺpky na tele. Tieto strojčeky sa chváli dlhou životnosťou a vysokým výkonom. Modely budú opatrené napríklad displejom, samo ostriacimi čepeľami alebo odsávaním.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo