Ako vybrať žehliacu dosku

Žehliaca doska je vynikajúcim a nenahraditeľným pomocníkom v každej domácnosti. Kvalitné dosky pritom dokážu žehlenie až neuveriteľne uľahčiť a zaručí tiež to, že vás z tejto pre mnohých nepríjemné domáce činnosti nebude bolieť chrbát ani krčná chrbtica. Výber správnej žehliacej dosky by ste preto nikdy nemali podceňovať a najskôr budete prekvapení, koľko dôležitých parametrov je potrebné pri ňom zohľadniť. Všetko potrebné sme pre vás spísali v nasledujúcom článku.

Test žehliacich dosiek 2023

Testovanie sme podrobili celkom päť výrobkov. Zaujímala nás najmä kvalita prevedenia, jednoduchosť manipulácie (predovšetkým zloženie a rozloženie), pohodlie pri žehlení (maximálna výška, rozmery žehliacej plochy, materiál poťahu) a príslušenstvo.

Jata 848 S

Šírka žehliacej plochy34 cm
Dĺžka žehliacej plochy107 cm
Výškovo nastaviteľnénie
Maximálna výška86 cm
Mechanizmus rozkladanie / skladanieručný
Materiál poťahu100% bavlna
Odkladacia plochaáno
Vodiace anténanie
Integrovaná elektrická zásuvkanie
Detská poistkanie
Hmotnosť2 kg

JATA 848 S je žehliaca doska so schodíkmi, ktoré môžete využiť ako pri žehlení, tak i iných domácich prácach (napr. utieranie prachu vo výškach).

Kvalita prevedenia je dostatočná. Chválime najmä vynikajúcu stabilitu a pevnosť všetkých dielov (najmä kovové konštrukcie). Nosnosť rebríka 270 kg preto skutočne nie je prehnaná. Výhodou je tiež pomerne nízka hrúbka po zložení, a to iba 7 cm. Tento model preto ľahko uložíte takmer kamkoľvek.

Čo sa doplnkov týka, počítať môžete iba s klasickou odkladacou plochou na žehličku. Samozrejmosťou je perforovaná konštrukcia žehliacej plochy, zaisťujúci lepší odvod pary. Poťah je bavlnený s 5 mm hrubým filcom.

Svojou funkčnosťou JATA 848 S ale bohužiaľ nijako nevybočuje z priemeru. Počítať musíte s menšou žehliacou plochou, a teda aj častejším posúvaním rozmernejšie bielizne. Úplne zásadnú nevýhodou je ale nemožnosť dosku výškovo nastaviť. Musíte sa tak uspokojiť s pevne danou výškou, ktorá činí 84 cm. Táto doska preto nie je vhodné pre vysoké osoby (iba ak by pri žehlení sedeli).

Ako schodíky však tento model funguje perfektne. Žehliaca doska je vyklápacie a stačí ich len preklopiť na stranu, čím vytvoríte nižšia schodíky. Nemusíte teda vykonávať žiadny ďalší úkon.

Tento model by sme preto odporučili najmä všetkým užívateľom, ktorí túžia po stabilné žehliacej doske a schodíkoch v jednom za pomerne prijateľnú cenu. Nevhodné je však pre vyššie osoby.

 • funkcia 2v1
 • vynikajúca stabilita
 • pevná konštrukcia
 • vyššia nákupná cena
 • nie je možné nastaviť výšku
 • menšia žehliaca plocha
 • slabá výbava
Zistiť cenu

Leifheit 72588 AirBoard Premium M Plus NF

Šírka žehliacej plochy38 cm
Dĺžka žehliacej plochy120 cm
Výškovo nastaviteľnéáno
Maximálna výška95 cm
Mechanizmus rozkladanie / skladanieautomatický
Materiál poťahubavlna / titan
Odkladacia plochaáno
Vodiace anténaáno
Integrovaná elektrická zásuvkaáno
Detská poistkanie
Hmotnosť4,6 kg

Žehliaca doska 72588 Airboard Premium M Plus NF obľúbenej nemeckej značky Leifheit patrí medzi užívateľsky najobľúbenejšie modely na trhu. Niet divu, pretože sa môže pochváliť veľmi dobrým pomerom ceny, kvality a vybavenosti.

Kvalita spracovania i stabilita konštrukcie sú na vysokej úrovni. Ak sa vyskytnú nerovnosti podlahy, stačí na dosku len zhora zatlačiť a automaticky sa vyrovná. Samozrejmosťou je tiež možnosť úpravy výšky podľa vašich preferencií v rozmedzí od 75 cm do 98 cm. Skladanie, rozkladanie aj nastavenie výšky je pritom rýchle a pohodlné vďaka automatickému mechanizmu – stačí len stlačiť páčku na spodnej strane dosky.

Čo sa žehlenie týka, počítať môžete s žehliacou plochou s rozmermi 120 cm na 38 cm, čo je pre bežné žehlenie dostačujúce. Veľkou výhodou je vodiaca anténa, vďaka ktorej vám pri práci nebude prekážať elektrická šnúra žehličky. Potešila tiež integrovaná elektrická zásuvka, ktorej prívodný elektrický kábel by však mohol byť pre ešte väčšiu mobilitu o niečo dlhšia.

Povlak žehliace plochy s obsahom teflónu by mal podľa výrobcu odrážať teplo a paru, a uľahčiť tak žehlenie až o 33%. Bohužiaľ pri žehlení sme výraznejšie úsporu času nezaznamenali a bielizeň bola vo väčšine prípadov nutné obracať. Napriek tomu môžeme tento model vrelo odporučiť. V danej cenovej kategórii sa jedná o jednu z najlepších žehliacich dosiek a ide zároveň aj o víťaza nášho testovania.

 • vynikajúci pomer cena / kvalita
 • komfortné žehlenie
 • ľubovoľne nastaviteľná výška
 • automatický mechanizmus rozkladania / skladania
 • integrovaná zásuvka
 • vodiaca anténa
 • kratší kábel integrovanej zásuvky
Zistiť cenu

IB 3001 Braun

Šírka žehliacej plochy40 cm
Dĺžka žehliacej plochy122 cm
Výškovo nastaviteľnéáno
Maximálna výška96 cm
Mechanizmus rozkladanie / skladanieautomatický
Materiál poťahu100% bavlna
Odkladacia plochaáno
Vodiace anténanie
Integrovaná elektrická zásuvkanie
Detská poistkanie
Hmotnosť7,3 kg

IB 3001 Braun je väčšia žehliaca doska bez príslušenstva. Nájdete u nej iba pomerne veľkú odkladaciu plochu na žehličku.

Kvalita spracovania je na vynikajúcej úrovni. Pevná konštrukcia je stabilná, pri žehlení sa nepohybuje a môžete sa o ňu pokojne oprieť. Skvelá stabilita je daná tiež vyššou hmotnosťou tohto modelu, ktorá činí 7,3 kg. Pochvalu zaslúžia aj elegantný dizajn.

Jedná sa o dosku vybavenú páčkou s automatickým mechanizmom s obmedzením. Po stlačení páčky teda môžete výšku nastaviť celkom v siedmich rôznych úrovniach, a to v rozmedzí od 77,5 – 96 cm. Hodí sa preto ako pre nižšie, tak aj vyššie osoby.

Žehlenie na IB 3001 Braun je pohodlné a rýchle. Poťah zo 100% bavlny skvele drží na svojom mieste a perforovaná žehliaca plocha sa postará o odvod prebytočnej pary. Žehliaca plocha je navyše dostatočne veľká (122 x 40 cm) aj na väčšie kusy bielizne.

Ak preto zháňate kvalitnú, jednoduchú a zároveň pekne vyzerajúcú dosku na žehlenie, môžeme vám tento model odporučiť.

 • komfortné žehlenie
 • veľká žehliaca plocha
 • vynikajúca stabilita
 • elegantný dizajn
 • vyššia nákupná cena
 • vysoká hmotnosť
Zistiť cenu

Vileda Total Reflect Plus 130×44 cm

Šírka žehliacej plochy44 cm
Dĺžka žehliacej plochy130 cm
Výškovo nastaviteľnéáno
Maximálna výška97 cm
Mechanizmus rozkladanie / skladanieautomatický
Materiál poťahubavlna / metalická vrstva
Odkladacia plochaáno
Vodiace anténaáno
Integrovaná elektrická zásuvkaáno
Detská poistkaáno
Hmotnosť6,7 kg

Vileda Total Reflect Plus 130 × 44 cm je veľká žehliaca doska, ktoré disponuje integrovanou elektrickou zásuvkou aj vodiace anténou. Žehlenie s ním je tak jednoduché a pohodlné.

Konštrukcia je kvalitná, pevná a dostatočne stabilná, aj keď sa o dosku oprite. Hmotnosť je vyššia – 6,7 kg. Mechanizmus určený pre rozkladanie, skladanie a nastavenie výšky je automatický. Stačí preto stlačiť páčku a nastaviť si výšku podľa vlastných preferencií, a to v rozmedzí 74-97 cm. Tento model preto môžu bez problémov používať ako nižší, tak vysokí ľudia.

Okrem integrovanej elektrickej zásuvky (dĺžka kábla je 180 cm) a vodiace antény je žehliaca doska Total Reflect Plus vybavená tiež detskou poistkou, špeciálnym poťahom a veľkou odkladacou plochou nielen pre naparovacej žehličky, ale aj pre parné generátory. Bavlnený poťah navyše obsahuje špeciálne metalickú vrstvu, ktorá odráža až 100% tepla a pary späť, vďaka čomu by malo dochádzať ku zefektívneniu žehlenie.

Pochvalu rozhodne zaslúži veľká žehliaca plocha (130×40 cm), vďaka ktorej pri žehlení väčších kusov nemusíte bielizeň neustále posúvať. Praktická sa ukázala byť je tiež vodiaca anténa, ktorá zaručí, že sa vám nebude pod žehličkou aj rukami pliesť prívodný kábel od žehličky. Vďaka špeciálnej metalické vrstve je žehlenie skutočne o niečo rýchlejší a niektorá bielizeň nie je pri žehlení potrebné otáčať.

Total Reflect Plus rozhodne patrí medzi kvalitné modely, počítať však musíte s vyššou obstarávacou cenou.

 • extra veľká žehliaca plocha
 • komfortné žehlenie
 • ľubovoľne nastaviteľná výška
 • automatický mechanizmus rozkladania / skladania
 • integrovaná zásuvka
 • vodiaca anténa
 • vysoká obstarávacia cena
 • vyššia hmotnosť
Zistiť cenu

Philips GC240/25

Šírka žehliacej plochy45 cm
Dĺžka žehliacej plochy120 cm
Výškovo nastaviteľnéáno
Maximálna výška94 cm
Mechanizmus rozkladanie / skladanieautomatický
Materiál poťahubavlna / pena / plsť
Odkladacia plochaáno
Vodiace anténaáno
Integrovaná elektrická zásuvkanie
Detská poistkaáno
Hmotnosť8,8 kg

Philips GC240 / 25 je žehliaca doska z vyššej cenovej kategórie, ktoré ponúka ako vysoký komfort pri žehlení, tak rad vychytávok. U tohto modelu ale chýba integrovaná elektrická zásuvka.

Kvalita prevedenia je na veľmi vysokej úrovni. Konštrukcia je maximálne stabilná a pevná, čomu zodpovedá aj výrazne vysoká hmotnosť (8,8 kg). Skladací mechanizmus je automatický s obmedzením, umožňuje teda zvoliť výšku v rozmedzí od 70 do 94 cm, a to v šiestich rôznych stupňoch. Praktickou vychytávkou je tiež špeciálny systém ShoulderWing, ktorý tvoria dve prídavné žehliacej plochy, vďaka ktorým je možné veľmi ľahko vyžehliť ťažko prístupné miesta na košeliach v oblasti ramien.

Okrem veľké odkladacie plochy (vhodné aj pre pranie generátory), môžete počítať tiež s vodiacou anténou, detskou poistkou, odkladacou priehradkou (napr. na televízny ovládač) a integrovaným ramenom určeným k pohodlnému zavesenie vyžehlených košieľ.

Poťah modelu GC240 / 25 je vyrobený z niekoľkých vrstiev. Hornú vrstvu zo 100% bavlny dopĺňa vrstva peny a plsti. Vďaka tejto kombinácii je povrch pri žehlení hladký a skvele drží na svojom mieste (neroluje sa). Pochvalu si zaslúži aj veľkosť žehliacej plochy, a to najmä šírka 45 cm, vďaka ktorej možno ľahko vyžehliť aj väčšie kusy bielizne.

Žehlenie s touto doskou je veľmi pohodlné, a to aj zásluhou mnohých doplnkov. Ak preto patríte medzi náročných užívateľov a prajete si žehliaca doska vyššej kategórie, môžeme vám tento model odporučiť.

 • veľká žehliaca plocha
 • systém ShoulderWing
 • vysoko komfortná žehlenie
 • vynikajúca stabilita
 • pevná konštrukcia
 • vodiaca anténa
 • vysoká obstarávacia cena
 • chýba integrovaná elektrická zásuvka
 • vysoká hmotnosť
Zistiť cenu

Dôležité parametre

Pri výbere patrí medzi najdôležitejšie prametry:

 • možnosti a rozsah výškového nastavenia,
 • veľkosť žehliacej plochy,
 • mechanizmus rozkladania a skladania,
 • stabilita a konštrukcie.

Možnosti a rozsah výškového nastavenia

Rozsah a možnosť žehliaca doska výškovo nastaviť je úplne zásadnou požiadavkou pri výbere tohto domáceho pomocníka. Ak totiž pracujete s príliš nízkou pracovnou plochou, hrbíte sa, a veľmi rýchlo sa tak dostavuje bolesť chrbta a krčnej chrbtice. Zbytočne vysoko nastavenej doska zase vedie k horšej ovládateľnosti žehličky a väčšej námahe rúk. Vždy preto vyberajte len modely s nastaviteľnou výškou.

Našťastie väčšina produktov na trhu umožňuje výškové nastavenie. Pozor preto dávajte predovšetkým na rozmedzí – obvykle 70 až 100 cm. Problém môžu mať hlavne vyššie osoby, pretože niektoré dosky je možné nastaviť len do určitej maximálnej výšky, ktorá však nemusí byť dostatočná.

Ako spoznať ideálnu výšku žehliacej dosky, ktorá bude vyhovovať práve vám? Ľahko. Riaďte sa pocitom pohodlia. Ak sa nehrbíte a výška pracovnej plochy negatívne neovplyvňuje pohyblivosť vašich rúk, ide o vhodnú výšku. Pre zistenie vyhovujúce výšky žehliacej dosky odporúčame odskúšať „žehlenie“ napr. na starom stole, skrinke a pod. Všeobecne možno tiež odporučiť, aby doska končilo vo výške vášho pupka.

Ak pritom u žehlenie tiež radi sedíte, zamerajte sa aj na nastavenie v najnižších hodnotách. Ani pri sedení by ste sa pritom nemali hrbiť.

Veľkosť žehliacej plochy

Rozmery žehliacej dosky ovplyvňujú to, ako pohodlne a rýchlo pôjde samotnej žehlenie. V tomto ohľade dozaista platí – čím väčší, tým lepší. Ak preto žehlíte často aj väčšie kusy oblečenia a lôžkovín, rozhodne siahnite po doske s širšie a dlhšie žehliacou plochou, ktorá vám umožní jednoduché žehlenie, rozkladanie a rovnanie textílií, bez toho aby ste museli neustále odkladať žehličku a bielizeň posúvať. Veľká dosky sa oplatí aj napriek tomu, že sú neskladné a horšie sa s nimi manipuluje.

Mechanizmus rozkladania a skladania

Sa skladnosťou súvisí aj spôsob rozkladania a skladania. Aby doska v byte neprekážala a bolo ju možné ľahko odpratať, odporúčame sa zamerať aj na spôsob, akým je možné zložiť. Tieto mechanizmy zároveň slúži na nastavenie výšky.

V súčasnosti sa na trhu nachádzajú modely, ktoré možno zložiť a rozložiť pomocou troch základných mechanizmov:

 • ručné,
 • automatické,
 • automatické s obmedzením.

Ručné rozkladania a skladania

Najlacnejším a najčastejším spôsobom, ako žehliaca doska rozložiť a zložiť, je pomocou ručného mechanizmu. V podstate dosku iba zacvaknite do zubového držiaka stojana. Počet zubov v tomto prípade znamená tiež počet výškových polôh. Tento spôsob ale rozhodne nepatrí medzi najpohodlnejšie. Hrozí tiež, že sa napr. pri naklonení sa doska rozloží.

Automatické rozkladanie a skladanie

Modely s týmto mechanizmom sú vybavené aretačnú páčkou, po ktorej stlačení možno doska rozložiť, zložiť alebo plynulo nastaviť do ľubovoľnej výšky (limitované je len maximálnou výškou). Jedná sa o najpohodlnejšie, najlepšie a najobľúbenejšie riešenie. Ideálne je tiež pre všetkých, ktorí radi žehlí v sede.

Automatické rozkladanie a skladanie s obmedzením

Jedná sa o automatický mechanizmus, ktorý tiež disponuje aretačné páčkou. Na rozdiel od automatického riešenia ho možno zaaretovať iba do vopred daných polôh (v podstate ide teda o zlúčenie ručného a automatického mechanizmu). Tento spôsob však nemusí vyhovovať každému.

Stabilita a konštrukcia

Medzi ďalšie zásadné vlastnosti najlepších žehliacich dosiek patrí vynikajúca stabilita. Lacné a menej kvalitné dosky sa pri žehlení môžu kymácať alebo posúvať po podlahe, čo prácu rozhodne neuľahčí. Pri výbere preto dbajte na to, aby bola konštrukcia dostatočne pevná a stabilná. Niektoré najlepšie modely dokonca disponujú funkciou automatického prispôsobenia nerovnostiam podlahy.

Bohužiaľ väčšinu modelov nemožno odskúšať, preto vám odporúčame pred nákupom najskôr venovať čas užívateľským recenziám a spotrebiteľským testom žehliacich dosiek.

Doplnky a príslušenstvo

Prácu vám výrazne uľahčí tiež vhodne zvolené príslušenstvo, ktoré býva v mnohých prípadoch súčasťou balenia konkrétneho modelu.

Medzi najpraktickejšie doplnky patria predovšetkým:

 • nástrčné koncovky,
 • odkladacia plocha na žehličku,
 • integrovaná elektrická zásuvka,
 • rukávnik na žehlenie,
 • vodiaca anténa,
 • detská poistka,
 • schodíky,
 • stoličky
 • a ďalšie príslušenstvo.

Nástrčné koncovky

Koncovky na nohy žehliacej dosky zvýši stabilitu, zamedzí nežiaducemu pohybu a zároveň sa postarajú o to, aby nedošlo k poškriabaniu podlahy. Na plavoucí podlahy, parkety, PVC alebo dlaždice vyberajte vždy kvalitné protišmykové gumené koncovky. Koncovky z hladkého plastu sa môžu smeká.

Odkladacia plocha na žehličku

Odkladaciu plochu, na ktorú môžete odložiť žehličku, nájdete u väčšiny moderných modelov. Tento doplnok na žehliacej doske oceníte najmä v prípade, že vlastníte ťažšie naparovaciu žehličku alebo parný generátor.

Odkladacia plocha môže byť buď pevne zabudovaná v konštrukcii dosky alebo môže ísť o plochu vysúvací. Pevne zabudovaná odkladacia plocha je obvykle lepšie, pretože výsuvná plocha býva často nestabilné a horšie sa s ňou manipuluje.

Pri výbere si dávajte pozor tiež na veľkosť odkladacie plochy, jej tvar a umiestnenie. Ak navyše patríte medzi ľavákov, vždy si skontrolujte, či je možné vašu žehličku na odkladaciu plochu pohodlne uložiť. Bohužiaľ občas sa môže stať aj to, že odkladacia plocha nie je vhodná pre naparovaciu žehličku, pretože ju pri odložení drží v pohotovostnej polohe, kedy z nej neustále vychádza para.

Integrovaná elektrická zásuvka

U mnohých moderných dosiek nájdete aj zabudovanú elektrickú zásuvku. Vďaka nej môžete žehliť aj tam, kde ste predtým potrebovali predlžovací elektrický kábel. Okrem vysokej mobility umožňuje integrovaná elektrická zásuvka tiež pohodlnejšie ovládanie žehličky.

Rukávnik na žehlenie

Súčasťou niektorých žehliacich dosiek je tiež tzv. rukávnik. Už podľa názvu možno uhádnuť, že tento doplnok slúži pre jednoduchšie žehlenie rukávov. Rukáv stačí na rukávnik nasunúť a postupne prežehliť, bez vznikli nevzhľadné puky. Tento doplnok je možné dokúpiť tiež zvlášť.

Okrem rukávnika sa môžete stretnúť aj so špeciálnymi plochami na žehlenie oblasti ramien u košieľ a ďalších problematických miest.

Vodiace anténa

Niektoré modely sú vybavené aj tzv. vodiace anténou, čo je v podstate držiak na šnúru žehličky. Táto anténa sa zvyčajne nachádza pri odkladacie plochy na žehličku a možno ju podľa potreby vysunúť a pripevniť na ňu elektrický kábel. Vďaka tomu vám šnúra od žehličky nebude zavadzať pri žehlení.

Detská poistka

Detská poistka bráni ako samovoľnému zloženiu žehliacej dosky (napr. ak by došlo k nechcenému zavadení o páčku), tak i zvedavým detským prštekom.

Schodíky

Schodíky na žehliacej doske sa hodí najmä pre osoby žijúce v menších bytoch. Doska tak plní dve funkcie – slúži na žehlenie a zároveň je možno v prípade potreby použiť aj ako nižšia schodíky (s výškou okolo 70-100 cm). Typická býva robustná konštrukcia, a teda aj vyššia hmotnosť.

Stoličky

Mnohí vedia, ako je dlhodobá práca v stoji únavná. Našťastie sa môžete do žehlenie vrhnúť tiež sede. Na trhu existuje pomerne široký výber stoličiek s reguláciou výšky, ktoré sú ideálnym doplnkom k žehliacou doskám. Okrem žehlenie je navyše môžete využiť napríklad aj pri varení a ďalších domácich prácach.

Ďalšie príslušenstvo

Medzi ďalšie praktické príslušenstvo žehliacich dosiek patrí napríklad košíky a vešiaky na vyžehlené prádlo. Okrem toho je väčšina moderných modelov tiež špeciálne prispôsobená pre lepší odvod pary. Pri lacnejších dosiek sa stretneme s perforáciou, pri drahších potom skôr so špeciálnymi systémami pre odsávanie páry, vysušovanie vlhkosti pod.

Ako vybrať poťah na žehliaca doska

Povlak na žehliaca doska je pri žehlení skoro rovnako dôležitý ako samotná konštrukcia a ďalšie vlastnosti. Materiál, z ktorého je poťah ušitý, totiž rozhoduje o tom, či žehlenie bude, alebo nebude komfortné. Odporúčame preto vždy najskôr uprednostniť funkčnosť materiálu, a až potom sa zaujímať o dizajn. Nekvalitné poťahy zvyčajne rýchlo nasiaknu vodu z naparovacích žehličiek a začnú sa krčiť, čím výrazne sťažujú žehlenie.

Najčastejšie sa stretnete s bavlnenými poťahmi s molitanovou spodnou vrstvou. Poťahy s molitanom patrí medzi najbežnejší typ, na trhu sú však k dostaniu aj špeciálne teflónové povlaky na žehliace dosky. Teflon v poťahu zaisťuje absolútnu nepriľnavosť, a teda aj jednoduchšie žehlenie.

Vždy je dobré dbať na to, aby bol poťah snímateľný a prateľný. Tieto poťahy totiž obvykle umožňujú pranie na šetrný program v práčke. Ak je možné ich prať, veľmi pravdepodobne ich môžete dať aj do sušičky. V prípade špeciálnych materiálov je lepšie tento fakt overiť v návode, či u výrobcu.

A ak by ste neboli s originálnym poťahom na vašom žehliacej doske spokojní, rozhodne nie je problém zohnať náhradný povlak (výber je skutočne široký), dajte si pritom ale pozor, nech kúpite správnu veľkosť (najbežnejšie sú rozmery 120 x 38 cm, 130 x 48 cm, 130×50 cm, 140×45 cm).

Cenové relácie

Rozpätie obstarávacích cien, v ktorom sa žehliace dosky pohybujú, nie je príliš široké. Odporúčanie je pritom jednoduché: Ak žehlíte často, vyhnite sa najlacnejším modelom a porozhliadnite sa v cenovej kategórii zhruba od 40 do 100 €, v prípade, že si potrpíte na najvyššiu kvalitu a najrôznejšie doplnkové príslušenstvo, odporúčame investovať od 100 € vyššie .

Najlacnejšie žehliace dosky

Najlacnejšie modely kúpite už zhruba okolo 20 €. Jedná sa o tie najjednoduchšie typy s klasickým molitanovým povlakom. Ich nešvárom sú zvyčajne menšie rozmery a horšie stabilita. Táto žehliace dosky preto môžeme odporučiť iba pre občasné žehlenie malých objemov bielizne.

Kvalitné žehliace dosky

Do tejto skupiny možno zaradiť všetky dosky, ktoré môžete kúpiť približne  do 100 €. Výber je skutočne široký a nájsť tu môžete aj modely s integrovanou elektrickou zásuvkou. V tejto kategórii si vyberie väčšina bežných užívateľov.

Top žehliace dosky

Nad 100 € nájdete naj žehliace dosky, ktoré sú často určené pre parné generátory. Tieto modely možno považovať za poloprofesionálné a využijú ich všetci, ktorí žehlí často veľké objemy bielizne alebo si chcú maximálne uľahčiť prácu.

Tipy na záver

 1. Žehliaca doska by mala byť vždy perforovaná, aby para dobre odchádzala a nezrážala sa. Niektoré drahšie modely sú potom priamo vybavené špeciálnymi odvodovými drážkami.
 2. Ak bývate v byte a šetríte miestom, odporúčame vám zaobstarať si držiak na žehliacu dosku, vďaka ktorému ich môžete jednoducho zavesiť na stenu.
 3. Väčšina konštrukcií žehliacich dosiek je vyrobená zo zliatin hliníka alebo iného kovu, naraziť môžete ale napríklad aj na drevené konštrukcie, ktoré na prvý pohľad zaujmú svojím jedinečným vzhľadom.
 4. Ak zháňate lacnú, ale kvalitnú žehliacu dosku odporúčame vám sa porozhliadnuť po bazároch alebo akciách.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo