Ako vybrať žiarovku

Viete, že sa správnou žiarovkou môžete ušetriť niekoľko stoviek ročne? Od roku 2009 sa totiž na náš trh nesmú dovážať klasické žiarovky s volfrámovým vláknom, ktoré na svetlo dokázali premeniť len zhruba 8% energie, zvyšok bolo teplo, čo je veľmi neefektívne. Preto je nahradili úsporné a LED žiarovky, ktoré sú mnohonásobne efektívnejšie a ich životnosť je o niekoľko desiatok tisíc hodín väčšie. Prečítajte si, ako sa v žiarovkách dostupných na trhu vyznať a ako vybrať úspornú žiarovku!

Recenzie úsporných žiaroviek

V našom teste žiaroviek sme sa zamerali na značkové aj neznačkové produkty. Porovnávali sme najdôležitejšie parametre, ako je výkon, úspora, životnosť, svietivosť a podobne. V závere sme došli k tomu, že LED žiarovky sú si v základných parametroch ako je životnosť alebo CRI veľmi podobné, ale veľký rozdiel urobí energetická trieda A + a A ++ a môžu sa líšiť aj v životnosti. Prečítajte si, ako si jednotlivé modely viedli pri testovaní!

Whitenergy LED žiarovka SMD2835 MR16 GU10 5W teplá biela

TechnológiaLED
Pätica / závitpätice GU10
Farba svetlabiela mliečna
Teplota chromatickosti3000 K
Príkon5 W
Svietivosť346 lm
Náhrada za žiarovku25 W
Energetická triedaA+
Životnosť25000 hodin
CRI80
Štartovacia doba0,5 s
Rozmery55 x 50
Spotreba za 1 000 hodín5 kWh

Hneď na úvod recenzie tejto LED žiarovky Whitenergy LED žiarovka SMD2835 by sme radi upozornili, že sa jedná o poľský výrobok. Túto žiarovku všetci dobre poznajú pod zľudovenými názvom bodovka, pretože sa hodí do zapustených svetiel alebo lampičiek. Pätica jej zakončenie nesie označenie GU10, čo je jedno z dvoch najbežnejších zakončenia, ktoré môžete na trhu zohnať.

Tieto žiarovky sa väčšinou používajú pre bodové svietenie, takže pre osvetlenie väčšieho priestoru ich bude potreba viac. Pri výmene si dajte pozor, aby žiarovka mala rovnakú teplotu chromatickosti ako ostatné. Inak by sa farby svetiel nepríjemne miešali. Teplota chromatickosti tohto modelu je 3 000 K, čo je teplá biela farba.

Zakončenie nie je vykonané závitom, ale päticou, takže je dobré si pri výbere na tento fakt dať pozor. Ak je totiž vaša osvetlenie len pre žiarovky so závitom, Whitenergy GU10 by ste doň nenapasovali. Energetická trieda je síce vysoká, ale na druhú stranu sa jedno chýbajúce + na spotrebe prejaví. Avšak v porovnaní so spotrebou klasickej žiarovky sa jedná o zanedbateľnú čiastku.

Pri používaní tejto žiarovky za rok pri svietení 4 hodiny denne teda môžete ušetriť 6 Euro ročne.

Obstarávacia cena je veľmi nízka, čo jednu polovicu užívateľov určite poteší, druhí sa však zrejme pozastaví nad tým, kde výrobca šetril. Podľa nás nejde o výrobok, ktorý by bol vyrobený práve z prvotriednych materiálov (najmä plast), ale svoju službu splní.

  • nízka obstarávacia cena
  • energetická trieda A +
  • dostatočné CRI
  • poľský výrobok
  • nie príliš kvalitné materiály
Zistiť cenu

Solight LED žiarovka miniglobe 6W E14 4000K 420lm biele prevedenie

TechnológiaLED
Pätica / závitzávit E14
Farba svetlateplá biela
Teplota chromatickosti3000 K
Príkon6 W
Svietivosť450 lm
Náhrada za žiarovku37 W
Energetická triedaA+
Životnosť35000 hodin
CRI80
Štartovacia doba0,1 s
Rozmery78x45
Spotreba za 1 000 hodín6 kWh

Recenzia ďalšie neznačkové žiarovky je od výrobcu, ktorý sa zameriava na dovoz tovaru a jeho následnú distribúciu. Z tohto dôvodu usudzujeme, že sa nejedná o zlý výrobok, ale kvalita zrejme nebude taká vysoká, ako pri značkových produktov.

Solight LED žiarovka miniglobe má zakončenia, ktoré sa skrýva pod skratkou E14. Tá vám prezradí, že sa jedná o užšie závit, než majú žiarovky so závitom E27. Hodí sa teda predovšetkým do menších osvetlenia, a to aj kvôli svojim skromným rozmerom (výška je necelých 8 cm). Originálny tvar žiarovky sa postará o to, že aj bez tienidla bude vyzerať skvele a nevšedne.

Teplota chromatickosti 3 000 K zodpovedá teplej bielej farbe, ktorá je vhodná do relaxačných priestorov. Rovnako ako iné LED žiarovky má aj táto niekoľko desiatok tisíc hodín životnosti a jej CRI presahuje číslo 80, takže farby v tomto osvetlení pomerne dosť zodpovedajú realite. Ako výrobný materiál bol zvolený hliník a PVC, čo sme vzhľadom na pôvod aj k cene čakali.

Vďaka energetickej triede A + pri používaní tejto žiarovky za rok pri svietení 4 hodiny denne o 10 Euro menej, ak by ste aj naďalej svietili klasickú 37 wattovú.

  • vhodné do menších osvetlenie
  • aj bez tienidla vyzerá dobre
  • vysoká životnosť
  • výrobca sa zameriava na dovoz tovaru a jeho následnú distribúciu
  • kvalita nebude tak vysoká ako u značkových výrobcov
Zistiť cenu

Emos LED žiarovka Premium A60 A++ 12,5W E27 teplá biela

TechnológiaLED
Pätica / závitzávit E27
Farba svetlateplá biela
Teplota chromatickosti2700 K
Príkon12,5 W
Svietivosť1550 lm
Náhrada za žiarovku102 W
Energetická triedaA++
Životnosť30000 hodin
CRI80
Štartovacia doba0,1 s
Rozmery60 x 120
Spotreba za 1 000 hodín12 kWh

LED žiarovka Premium A60 A ++ patrí z hľadiska energetickej triedy medzi najúspornejšie žiarovky. Vďaka závitu E27 sa hodí prakticky do všetkých svietidiel, teda okrem menších lampičiek alebo úzkych tienidiel. Teplota chromatickosti 2 700 K žiarovku predurčuje do skôr relaxačných miestností. Má žltú až jemne oranžové farbu, ktorá môže pre niekoho byť až príliš sýta. Rozhodne ju neodporúčame do kancelárií a iných pracovných priestorov. Cítili by ste sa totiž čoskoro unavení a mohli by vás aj bolieť oči.

Všetky priaznivcov klasických stowattových žiaroviek iste poteší, pretože je jej adekvátnou náhradou. Dlhá životnosť, v tomto prípade 30 000 hodín je u LED žiariviek štandardom. Index podania farieb je väčšia ako 80, čo je dobre. Farby pod týmto svetlom budú vyzerať verne, aj keď nie toľko, ako pod klasickou žiarovkou, ktorá má CRI 95. Výrobca EMOS je navyše pomerne slušným výrobcom, s ktorého žiarovkami nie sú takmer žiadne problémy. Obstarávacia cena patrí k priemerným vzhľadom k výkonu.

  • náhrada za 102W žiarovku
  • ročne ušetríte cca 20 Euro
  • najúspornejší žiarovka A ++
  • dlhá životnosť
  • výrobca s dlhou tradíciou
Zistiť cenu

Solight LED žiarovka 12W, E27, 4000K, 270°, 1010lm, denná biela

TechnológiaLED
Pätica / závitzávit E27
Farba svetlaneutrálna biela
Teplota chromatickosti4000 K
Príkon12 W
Svietivosť1010 lm
Náhrada za žiarovku72 W
Energetická triedaA+
Životnosť25000 hodin
CRI80
Štartovacia doba0,1 s
Rozmery111 x 60
Spotreba za 1 000 hodín12 kWh

Táto žiarovka je do rovnakého výrobcu, ako vyššie popísaná. Solight je výrobca, ktorý sa zaoberá dovozom a následnou distribúciou do obchodných reťazcov. Ani túto žiarovku nemôžeme teda označiť za extra kvalitný, ale nemôžeme o nej tiež povedať, že by išlo o pochybný produkt. Jedná sa o LED žiarovku, ktorá má vzhľad klasické žiarovky, takže ak ste skôr konzervatívnejší, určite môžete vašu starú volfrámovou nahradiť Ledkové, ktorá vyzerá rovnako, ale je oveľa účinnejšia.

Z dôvodu teploty chromatickosti, ktorá je stanovená na 4 000 K toto svetlo odporúčame do kancelárií alebo iných pracovných priestorov. Vhodnou voľbou môžu byť aj pre osvetlenie väčších vonkajších plôch. Jej svetlo môžeme prirovnať k tomu dennému, keď je jasno. Spoľahlivo nahradí silnú 72W wolfrámovou žiarovku.

Vďaka závitu E27 budú pasovať do takmer všetkých osvetlenia mimo malé lampičky alebo svietidlá s úzkymi tienidlami. Jej nábeh je veľmi rýchly, prakticky hneď po stlačení vypínača svieti dostatočne a ani pri svojom výkone či svietivosti nevydáva teplo. Je veľmi úsporná, čo je vzhľadom k vašej peňaženke efektívna. Ďalším plusom pre vašu peňaženku je naozaj nízka obstarávacia cena vzhľadom k výkonu, ktorý dokáže podať. Poteší tiež záruka, ktorá je poskytovaná na 3 roky.

Pri používaní tejto žiarovky za rok pri svietení 4 hodiny denne  zaplatíte o cca 18 Euro menej, ak by ste aj naďalej svietili klasickú 72 wattovú.

  • vzhľad klasické žiarovky
  • dlhá doba životnosti
  • vhodné takmer do všetkých svietidiel
  • svetlo vhodné do kancelárií
  • kvalita nebude tak vysoká ako u značkových výrobcov
  • výrobca výrobky dováža a ďalej distribuuje
Zistiť cenu

Druhy žiaroviek

Vynálezca žiarovky

Než sa pustíme do opisnej časti článku, možno vás prekvapí, že vynálezcom žiarovky nebol Thomas Alva Edison, ale Heinrich Goebel. Vynález žiarovky bol veľmi revolučným krokom. Najdôležitejším zistením bol fakt, že drôtik, ktorým prechádza elektrina, sa zahrieva a po nejakej dobe začne vydávať svetlo. Po mnoho pokusoch sa došlo k záveru, že najlepšie vodičom bude volfrám, ktorý sa napokon v klasických žiarivkách využíva dodnes.

O uvedenie do sériovej výroby sa postaral už spomínaný Thomas Alva Edison, ktorý navyše žiarovku doplnil praktickým závitom. Ten môžete na klasickej žiarovke vidieť dodnes. V histórii žiaroviek zažiaril aj František Křižík, ktorý zdokonalil oblúkovú lampu. Vďaka nej bolo možné dodávať dostatok svetla aj do väčších priestorov ako sú haly.

1. pol. 20. storočia rozžiarila výbojka, ktorá sa stala dokonalejším zdrojom ako žiarovka. Výbojka je sklenená trubica naplnená plynom, kde z jedného konca na druhý prebieha elektrických výboj. Vďaka reakcii s plynom vznikne svetlo, ktoré môže mať rôznu farbu. Výbojky pretrvali dodnes a niektorí z nás je ešte majú doma. Rozdiel je v tom, že sklo nie je číre, ale biele. Posledným vynálezom, ktorý si na nás posvietil, sú diódy a LED diódy. A práve ledkovým a ďalším žiarovkám, ktoré šetria elektrinu sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch.

Či už sa sťahujete do svojho prvého vlastného bytu či domu alebo vám doslúžila klasická žiarovka, mali by ste vedieť, z akých typov na trhu si môžete vybrať.

Klasické žiarovky

Klasické žiarovky na trhu prevládali pomerne dlhú dobu. Boli obľúbené pre svoju nízku obstarávaciu cenu aj vysokú kvalitu svetla. Málo kto sa však pozastavovali nad ich nízku energetickou účinnosťou. Vedeli ste, že tieto žiarovky dokázali na svetlo previesť len 8% energie a zvyšok bolo teplo? Preto sme o nich často hovorili ako o žiarovkách, ktoré kúri. Elektrický prúd prechádza volfrámovým vláknom, ktoré sa zahrieva a následne začne vydávať teplo. Aby nedošlo k jeho zničeniu oxidáciou, je chránené skleneným obalom, teda žiarovkou.

Technické údaje

  • životnosť klasických žiaroviek je okolo 1 000 hodín (v reále je to však oveľa menej),
  • tzv. teplé svetlo žiarovka dosahuje kvôli 2 300 – 2 900 K.
VýhodyNevýhody
vysoká kvalita svetlavysoká spotreba elektrickej energie
nízka obstarávacia cenakrátka životnosť
umožňujú stmievanienízka efektivita
nízka energetická trieda
vysoké prevádzkové náklady

Kvôli vysokým nákladom na prevádzku, ktoré nezodpovedajú efektivite, sa tieto žiarovky odporúčajú používať tam, kde svietime čo najmenej.

Úsporné kompaktné žiarovky

Úsporné žiarovky, čiže úsporky, môžeme s trochou nadsázky nazvať predchodkyňami LED žiaroviek. Skladajú sa z trubice naplnené ortuťovými parami. Táto trubica je ohýbaná do rôznych tvarov a podľa zahnutie sú najznámejšie teda žiarovky U4 alebo U6. Napriek tomu, že je tento typ žiaroviek už tiež na ústupe, je možné ich v obchode zohnať.

Technické údaje

  • životnosť sa pohybuje okolo 8 000 hodín,
  • svietivosť sa pohybuje okolo 60 lm / W.
VýhodyNevýhody
je zhruba o 80% úspornejšie ako klasická žiarovkapomalý nábeh plného rozsvietenie
pomerne dlhá životnosťväčšie nároky na priestor
energetická trieda Bnáročnejšie na recykláciu kvôli obsahu ortuti
nižšie obstarávacie náklady

Prepočet

100W klasickú žiarovku dobre nahradí 21W alebo 23W úsporná žiarovka.

Halogénové žiarovky

Halogénové žiarovky sa často predávajú ako náhrady za klasické žiarovky. Môžu mať o 30-50% vyššiu účinnosť pri rovnakom svetelnom výstupe ako volfrámové žiarovky. Halogénová žiarovka je plnená xenónom alebo kryptónom. Od klasických sa líšia tým, že nemajú volfrámové vlákno.

Technické údaje

  • ich životnosť je približne 2 000 hodín,
  • efektivita je zhruba 15 lm / W.
VýhodyNevýhody
kvalitná náhrada za klasickú žiarovkuenergetická trieda C
vyššia efektivitavyššia nákupná cena ako u klasickej žiarovky
okamžitý nábehvyššia spotreba ako LED žiarovky
možnosť stmievaniapri svietení vydáva teplo
menšie rozmery
kvalita svetla je rovnaká po celú dobu životnosti

Prepočet

Halogénová žiarovka, ktorá svieti ako 100 w má len 70W.

Klasické LED žiarovky

Od všetkých predchádzajúcich typov sa odlišujú najmä tým, že majú inú technológiu, ktorá vyžaruje svetlo. Technológia je založená na polovodičové dióde, ktorá vyžaruje svetlo. Môžeme ju označiť v súčasnosti za najlepší žiarovku, pretože najväčšou výhodou je skĺbenie vysokej efektivity s dlhou životnosťou a dostupnou cenou. Možno ju použiť do väčšiny stropných lustrov alebo na stene visiacich svietidiel.

Technické údaje

  • životnosť sa odhaduje na 20 000 hodín a jedná sa o žiarovky, ktoré len tak neprasknú,
  • efektivita sa pohybuje v rozmedzí 80-130 lm / W.
VýhodyNevýhody
najnižšia spotreba energievyššia nákupná cena LED žiarovky
okamžitý nábehvzhľad žiarovky
dlhá životnosť, nevadí im časté zapínanie a vypínaniezložitejšie orientácia medzi jednotlivými typmi
malé rozmery
nevydávajú infračervené ani ultrafialové žiarenie ani žiadne teplo

Prepočet

LED žiarovka s výkonom 2 W zodpovedá 25W žiarovke. Žiarovku sa 40 W spoľahlivo nahradí špičková 4W LED žiarovka.

Ako vybrať kvalitné LED žiarovku

Pri výbere novej žiarovky sa stretnete s niekoľkými pojmami a skratkami, ktoré sa oplatí poznať. Veľmi vám to uľahčí orientáciu pri výbere zo všetkých typov žiaroviek. Navyše to sú tiež parametre a údaje, v ktorých sa budete potrebovať pri výbere zorientovať.

Svetelný tok

Svetelný tok označuje, koľko svetla celkovo vyžiari žiarovka do všetkých smerov. Na krabičke túto hodnotu nájdete označenú jednotkou lm = lumen. Klasické žiarovky svetelný tok označovali wattmi, preto niekedy na škatuľkách býva uvedený prepočet lúmenov na watty. V následnej tabuľke si môžete overiť, aký svetelný tok vo wattoch u klasických žiaroviek zodpovedá žiarovkám so svetelným tokom označeným lúmenov.

klasická žiarovka (W)kompaktné žiarivky (lm)halogénové žiarivky (lm)LED žiarivky (lm)
15125119136
25229217249
40432410470
60741702806
759709201 055
1001 3981 3261 521
1502 2532 1372 452
2003 1723 0093 452

Niektoré neznačkové modely uvádzajú len ekvivalentné označenie. Odporúčame však orientačne skontrolovať aj počet lumenov, aby ste následne neboli nepríjemne prekvapení príliš veľa alebo príliš málo svietivosťou.

Teplota chromatickosti – farba svetla

Farebná teplota laicky povedané je to, ako žiarovka svieti. Ide o to, či vydáva skôr žlté, alebo biele svetlo. Teplota chromatickosti sa udáva v Kelvinoch (K). Existuje preto farebná stupnica, ktorá v kelvinoch odlišuje farebné spektrum od žltej po bielu. Farba svetla, ktoré žiarovka vydáva je veľmi dôležitá pre vnímanie prostredia a psychickú pohodu ľudí, ktorí sa v miestnosti pohybujú.

2 000 – 2 200 K (vintage / extra warm white) – žiarovka s touto teplotou sa nepoužíva pre celoplošné osvetlenie, ale skôr ako doplnkové osvetlenie. Najlepšie sa hodí do odpočinkových a relaxačných priestorov alebo do štýlových kaviarní. V takto osvetlenej miestnosti sa väčšinou nečíta, ale len konverzuje, počúva hudba alebo odpočíva.

2 700 – 3 000 K (TEPA biela / warm white) – rovnako ako predchádzajúce žiarovka sa ani táto nehodia ako primárny zdroj svetla. Najlepšie sa hodí do obývacích a hotelových izieb, jedální, kaviarní a všeobecne do miestností, ktoré sú skôr relaxačné. Teplota 2 700 zodpovedá svetlu, ktoré vydáva klasická žiarovka.

3 800 – 4 200 K (biela neutrálna, neutrálna white) – táto farba je úplne ideálna do konferenčných a pracovných priestorov. Svoje uplatnenie nájde aj v technických priestoroch, kanceláriách, obchodoch, dielňach, telocvičniach a fitness centrách, garážach, ale aj v kuchyniach. Je dobrou voľbou aj pre osvetlenie parkovísk, dvorov a iných vonkajších plôch.

5 000 – 6 500 K (studená biela, cool white) – takto intenzívne biele osvetlenie môže byť alternatívou pre žiarovky s 4 000 K, ale v krajinách západnej Európy sa používajú oveľa menej ako v južnej a juhovýchodnej Európe.

Ak si farbu podľa kelvinov nedokážete predstaviť, môžeme teplotu chromatickosti prirovnať ku striedaniu intenzity denného svetla počas dňa takto:

  • 2 700 – 2 800 K – farbu je možné prirovnať k východu a západu slnka,
  • 3 000 – 3 500 K – táto farba je najčastejšie volená ako štúdiové osvetlenie,
  • 5 000 K – jedná sa o obvyklé denné svetlo,
  • 6 000 K – svetlo, ktoré počas dňa dosiahnete v jasnej poludnie,
  • 6 500 K – štandardizované denné svetlo, ktoré však očiam nemusí byť príjemné.

Existujú však tiež stmievateľné LED žiarovky, ktoré umožňujú meniť intenzitu svetla. K tomu však potrebujete aj špeciálne vypínač.

Dobrá rada: Ak si vyberáte svetlo do kancelárie, rozhodne nevyberajte to, ktoré má 2 000 – 3 000 K. Tieto svetlá sú príliš žltá, rýchlo unavujú oči a celkovo sa človek cíti oveľa rýchlejšie unavený. Naopak žiarovky od 3 000 K a vyššie človeka stimulujú k lepším výkonom.

Všeobecne môžeme povedať, že čím vyšším číslom žiarovka disponuje, tým studenšie svetlo vydáva a naopak. Rozhodne nie je dobré miešať v jednej miestnosti žiarovky o rôznych stupňoch svetla, pretože medzi nimi bude rušivý kontrast.

CRI – Color Rendition Index

Slovenský preklad znie Index podania farieb a je označený jednotkou Ra. Rozpätie škály je od 0 Ra do 100 Ra. Tento rozptyl označuje, ako verné sú farby pod svetlom zo žiarovky v porovnaní so slnečným svetlom. Samozrejme čím vyššia Ra, tým lepšie. 80 Ra je plne dostačujúca a dosahujú ho dnes už bežne predávané LED žiarovky. Bežná žiarovka má hodnotu Ra 95.

Tohto farebného rozptylu využívajú najmä potravinové obchody a reťazca, kedy mäso býva pod žiarivkou oveľa ružovejšie ako v skutočnosti je, alebo pečivo je žltší. Využívajú toho tiež obchody s oblečením, čo však nie je vôbec dobre, pretože si až doma na dennom svetle môžete všimnúť, že farba vašej blúzky alebo nohavíc nezodpovedá tej v obchode.

Životnosť žiarovky

Ak počujete termín životnosť žiarovky, znamená to dobu, za ktorú poklesne svetelný tok na určitú hodnotu. Pokles je väčšinou na 70-80% pôvodnej hodnoty. S týmto poklesom sme sa u tradičných alebo halogénových žiaroviek prakticky nestretli, alebo na to žiarovky netrpeli toľko, ako tie LEDkové. Musíte sa pripraviť na to, že LED žiarovka bude zrejme svietiť dlhšie, než je jej životnosť, ale s poklesom svietivosti.

Svetelný výkon LED žiaroviek veľmi ovplyvňuje teplota okolitého prostredia. Čím vyššia teplota v okolí je, tým vyššia je pokles svetelného výkonu v čase.

Životnosť žiarovky sa najčastejšie uvádza v hodinách a odvíja sa od technológie svetelného zdroja.

  • Klasické žiarovky majú životnosť približne 1 000 hodín,
  • halogénové žiarovky 2 000 – 3 000 hodín,
  • kompaktné žiarovky 10 – 20 tisíc hodín,
  • LED žiarovky až 45 000 hodín.

Veľkosť miestnosti

Žiarovku tiež vyberáme podľa veľkosti miestnosti. Jednoducho môžeme povedať, že čím väčšia miestnosť, tým viac lumenov by žiarovka mala mať.

Výmaľba izby

Farba stien je faktor, na ktorý ľudia pri výbere žiarovky celkom zabúdajú. Pritom existujú farby, ktoré svetlo pohlcujú. Čím tmavšiu farbu do izby zvolíte, tým viac lumenov by mala žiarovka mať, aby dosiahla dobrého osvetlenia.

Príklad: Ako príklad môžeme uviesť dve izby. Jeden je vymaľovaný bielou farbou, druhý tmavo modrú. Ak dáme od oboch izieb žiarovku s rovnakým počtom lumenov, bude tmavo modrý izba osvetlený horšie než izbu biely.

Obmedzte na tvar žiarovky

Žiarovky môžu byť rôzne tvarované. Vďaka tomu si môžete vybrať, aký tvar sa vám páči alebo aký bude sedieť do vášho osvetlenia. Výnimkou nie sú ani dizajnovo tvarované žiarovky. Poďme sa na ne pozrieť zblízka.

1. Klasický vzhľad

Napriek tomu, že sa jedná o LED žiarovku, verne napodobňuje vzhľad klasické. Jej výhodou však je, že je veľmi úsporná. V prípade, že si potrpíte na štýl, môžete vyberať aj z LED žiaroviek, ktoré majú klasický vzhľad, ale netradičné usporiadanie svietiacich vlákien. Ďalším variantom je sklenený poklop, ktorý tvorí päťuholníky s LED diódami.

2. Luster

Tieto žiarovky sú medzičlánkom medzi klasickým a úzkym (tzv. sviečka) vzhľadom žiaroviek. Sú o niečo menšie ako klasické sviečky a hodí sa do väčšiny svietidiel. Nie sú však vhodné do svietidiel s veľmi úzkymi tienidlami.

3. Sviečka

Jedná sa o podlhovastý vzhľad, kvôli ktorému sa báječné hodí aj do úzkych tienidiel. Číre sviečky vyzerajú dobre aj vtedy, keď sú zhasnuté, takže sú dobrou voľbou pre otvorené svietidlá. Do uzavretých svietidiel môžete pokojne namontovať sviečku s mliečnym sklom. Označuje sa ako Candle / C35.

4. Hruška / Guľa

Žiarivka v tvare gule je ideálna do širokých a závesných tienidiel. Ak zvolíte mliečne sklo, dosiahnete efektu rozptýleného svetla, čo navodí príjemnú a pohodlnú atmosféru. Žiarovky v tvare hrušky / gule je možné použiť aj do otvorených svietidiel.

5. Reflektor

Najčastejšie sú inštalované vo spotových svietidlách. Hocikto by si ich mohol pomýliť s bodovkami, ale od tých ich odlišuje závit typu E27 alebo E14. Na rozdiel od bodoviek vyžarujú svetelný tok pod menším uhlom, približne 36 °. Nesie označenie R39, R50 alebo R63 podľa toho, aký má priemer.

6. Bodovka

Nájdete ju predovšetkým v zápustných svetlách alebo v stolových lampičkách. Je zakončená päticou najčastejšie s označením GU10 alebo GU5,3. Jej tvar je podobný halogénovému zdrojmi. Vydáva kužeľ svetla, ktorý využijete v prípade, že potrebujete svietiť len určitým smerom na konkrétne miesto. Jej skratka je MR16.

Typ pätice žiarovky

To akú má vaša žiarovka päticu alebo závit, je kľúčové pri výbere novej žiarovky. Len konkrétny pätice totiž bude sedieť do vášho lustra alebo iného svietidla. Ak by ste kúpili žiarovku so zlou päticou alebo závitom, rozhodne ju do svietidla nenainštalujete.

Dobrá rada: Pri robení novej žiarovky si tú starú vezmite so sebou a poraďte sa s predavačom, ktorá bude do vášho svietidlá vhodné.

Pre bežné domáce použitie si vystačia so znalosťou dvoch základných závitov:

E14

Hovorí sa jej tiež Minonk alebo úzky závit. Najčastejšie sú nimi osadené žiarovky do menších osvetlenia, ako je lampička. Svoje miesto si však nájde aj vo víceramenných lustroch. Tento závit nájdete ako na LED žiarovkách, tak na úsporkách aj na halogén.

E27

Označuje sa ako široký závit a bežne pasuje do väčšiny svetiel. Rovnako ako Minonk sa aj tento objavuje na LED, úsporných i halogénových zdrojoch.

Ak vaša žiarovka nemá závit (charakteristický oblými vrúbkami, ktoré sa skrutkujú), má pravdepodobne päticu (dva kolíčky). Medzi najpoužívanejšie patrí pätice s označením GU10 a GU5,3. Päticami sú osadené žiarovky, ktoré nájdete vo spotových, zápustných, koľajnicových alebo lankových svietidlách.

Žiarovky s päticou GU10 majú dva kolíčky s priemerom 5 mm. Do svietidla je stačí len vložiť, zacvaknúť a pootočiť. Pre päticu GU5,3 sú typické dva kolíčky s priemerom 1 mm, ktoré sú od seba vzdialené 5,3 mm.

Stmievanie

U žiaroviek je možné regulovať mieru ich svietenia tým, že ich môžete stmievať alebo rozsvecovať podľa toho, ako to daná situácia vyžaduje. Stmievanie môže byť dvojaký, plynulé alebo krokové.

Plynulé stmievanie

Plynulé stmievanie je úplne bezproblémovú záležitosťou u klasických alebo halogénových žiaroviek. Stmievať ich môžete všetkými druhmi stmievačov. U LED žiaroviek je táto funkcia o niečo komplikovanejšie. Pre stmievanie je potrebná špeciálneho napájacieho zdroja v žiarovke. Veľmi dôležité je, že pre plynulé stmievanie LED žiaroviek je potrebná tiež špeciálny vypínač, ktorý sa nazýva stmievač. Informácie ohľadom stmievanie bývajú uvedené na obale výrobku.

Ak stmievač čiže koliesko doma už máte, ale používali ste ho pre stmievanie klasických žiaroviek, nebudete ho môcť použiť na stmievanie LED žiarovky. U LED žiarovky je totiž potrebný iný stroj stmievače aj iné zapojenie stmievacích obvodov (v stene bude potrebných viac drôtov).

Postupné stmievanie

Krokovým stmievaním je možné vybaviť aj LED žiarovku. Väčšinou je riešené klasickým vypínačom, ktorý na základe počtu stlačení reguluje výkon svietivosti žiarovky.

  • 1 stlačenie – žiarovka svieti na 100%,
  • 2 stlačenia – žiarovka svieti na 50%,
  • 3 stisky – žiarovka svieti na 20%.

Stmievanie LED žiarovky je možné nastaviť v troch štandardoch. Rozhodnúť sa musíte pre jeden z nich.

1. Standard 1-10 V analógovej stmievanie

Hodí sa skôr pre menšie sústavy, kedy sa riadiace napätie vedie na skôr kratšie vzdialenosti. Pre analógové stmievanie je nutné, aby ste mali stmievateľný elektronický predradník so vstupom na 1-10 V. Vďaka tomu budete môcť jas v tomto rozsahu regulovať. Analógové stmievanie má výhody v jednoduchej aplikácii, a ak nastane problém, tak vo ľahké diagnostike servise.

2. Touch Dim

Jedná sa o regulácii obyčajným tlačidlom. Nepotrebujete žiadnu špeciálnu kabeláž pre ovládanie. Krátkym stlačením svetlo rozsvietite alebo vypnete. Ďalšie stlačenia slúži pre reguláciu svietivosti. Práve toto stmievanie patrí k veľmi obľúbeným, a to vďaka svojej jednoduchosti a ľahké aplikáciu.

3. Štandard digitálneho stmievanie DALI (Digital addressable Lighting Interface)

Toto stmievanie je najmodernejšie na trhu a dnes už najpoužívanejšie. Jedná sa o začlenení sústavy do systému chytrého riadenia budov. Svoju obľubu si získalo vďaka individuálnu reguláciu jednotlivých svietidiel, ktoré sú zapojené v systéme. Navyše si môžete zvoliť z väčšieho výberu ovládacích panelov a nastavenie scén osvetlenia.

Nezabudnite, že pre stmievanie LED žiaroviek je nutné mať pripravenú patričnú elektroinštaláciu.

Vlastnosti žiaroviek

V prehľadnej tabuľke si môžete prečítať, ako si jednotlivé žiarovky stoja v porovnaní základných parametrov.

LED žiarovkyKompaktné žiarovkyHalogénové žiarovkyKlasické žiarovky
Energetická úspornosťzhruba 80 %zhruba 70 %zhruba 30 %
Životnosť25 rokov8 až 15 rokov2 roky1 rok
Farbyteplá biela, denná, biela, neutrálna biela, farebnáneutrálne a teplá bielateplá bielateplá biela
Rozsvietenieokamžite30-120 sekúndokamžiteokamžite
Likvidáciazberný dvorzberný dvordomový odpaddomový odpad

Značkové a neznačkové LED žiarovky

Kvalita žiarovky sa okrem iného odvíja tiež od výrobcu. Všetci dobre vieme, že väčšina vecí sa vyrába v Číne. Tie, ktoré sú však značkové aj keď sú vyrábané v Číne, sú napriek tomu kvalitné. Značky ako sú Philips, Samsung, Panasonic a podobne si kvalitu postrážia.

Diódy, ktoré vydávajú svetlo, síce môžu mať dlhú životnosť, to však nemusí platiť o žiarovke, v ktorej sú umiestnené. V továrňach v Číne sa vyrába veľké množstvo tzv. OEM (výrobok, ktorý niekto vyrobí a niekto iný ho predá pod svojou značkou), ktoré síce majú základné certifikáciu (CE), ale výrobný postup už nie je tak dôkladne strážený.

Pri robení novej žiarovky teda radšej postupujte tak, že budete hľadať výhodnú cenu pri značkových produktov.

Nový energetický štítok žiaroviek

Podľa nariadenia EÚ č. 874/2012 sú nové energetické štítky ako pre nesmerové, tak smerové svetelné zdroje a svietidlá. Navyše boli do škály energetických tried zahrnuté dve nové, a to A + a A ++.

Na štítku nájdete tieto informácie:

  • meno výrobcu,
  • model svetelného zdroja,
  • škálu energetickej triedy od E do A ++,
  • označenie energetickej triedy,
  • spotrebu energie pre 1 000 hodín svietenia.

Krabička žiarovky by mala obsahovať tieto informácie:

  • menovitý svetelný tok v lm,
  • menovitú životnosť v hodinách,
  • počet spínacích cyklov pred predčasným zlyhaním žiarovky,
  • teplotu chromatickosti v K,
  • dobu zahrievania do 60% výkonu svetla v sekundách,
  • informáciu o možnosti stmievania.

Typy svetelných zdrojov a ich energetická trieda

Energetická triedaNesmerové svetelné zdrojeSmerové čiže reflektorové svetelné zdroje
A++najlepšie LED žiarovkynajlepšie LED žiarovky
A+najlepšie kompaktné a LED žiarovkynajlepšie LED žiarovky
Apriemernej LED žiarovky, dobré až priemerné kompaktné žiarovky, matné svetelné zdrojepriemernej LED žiarovky, dobré až priemerné kompaktné žiarovky
Bkompaktné žiarovky, ktoré sú zlé (najčastejšie dizajnové v tvare žiaroviek), od roku 2009 by sa na trhu nemali objavovaťkompaktné žiarovky, ktoré sú zlé, zlé LEDkové žiarovky, najlepšie nízkonapäťové halogénové žiarovky
Chalogénové žiarovky (sieťové napätie)priemernej nízkonapäťové halogénové žiarovky
Dkonvenčné halogénové žiarovky a najlepšie klasické žiarovky (na trhu by sa nemali objavovať od roku 2012)zlé nízkonapäťové halogénové žiarovky, halogénové žiarovky kvalitné na sieťové napätie
Eklasické žiarovky (na trhu by sa nemali objavovať od roku 2012)reflektorové žiarovky klasické, zlé halogénové žiarovky na sieťové napätie.

Zákaz predaja klasických žiaroviek

V roku 2009 prijala Európska komisia v rámci smernice o ekodizajne odporúčania o regulácii svetelných zdrojov, ktoré sa používajú v domácnosti. Počas troch rokov došlo k stiahnutiu klasických žiaroviek, ktoré nahradili halogénové, kompaktné žiarivky alebo LED žiarivky. Dôvod bol jasný, väčšia efektivita.

Podľa definície je ekodizajn to, čo zlepšuje vplyv výrobku na životné prostredie a to počas celého jeho životnosti. Dôležitým aspektom je to, že berie do úvahy environmentálne aspekty. Zjednodušene teda môžeme povedať, že ekodizajn chce, aby výrobky pracovali rovnako dobre, ale boli čo najšetrnejšie k životnému prostrediu. Preto hovoríme o ekodizajne elektrických spotrebičov.

Od marca 2009 sa teda už nesmie vyrábať alebo dovážať (v rámci EÚ) žiadne matné svetelné zdroje, ktoré majú horšie energetickú triedu než A. Zákaz od septembra roku 2009 platí aj pre halogénové žiarovky s príkonom nad 80 W, pokiaľ nebude ich energetická trieda dosahovať označenie C.

Od roku 2009 boli teda z trhu stiahnuté žiarovky 100W, 75 W, 60W a 40 W. Tieto klasické žiarovky boli z trhu stiahnuté preto, že sú neefektívne. Na svetlo totiž premení len 5-8% príkonu, zvyšok je teplo. Úspornejšie žiarovky na svetlo dokážu premeniť 25% príkonu.

Prijaté opatrenie sa týka len bežných nesmerových svetelných zdrojov, ktoré sa používajú v domácnosti. Nemá vplyv na žiarovky s reflektormi ani na špeciálne žiarovky, ktoré sa používajú do rúry na truby a chladničiek. Netýka sa ani dekoratívneho osvetlenia alebo osvetlenia, ktoré sa používa v priemyselných, obchodných a javiskových priestoroch. Do regulácia nespadajú ani žiarovky, ktoré sú už na sklade alebo v obchodoch. Opatrenie zakazuje ich umiestňovanie do obchodov po dátume, kedy oficiálne skončil ich predaj.

Pri robení úspornejších žiaroviek si síce budete musieť priplatiť, ale na druhú stranu, dôjde kvôli dlhšej životnosti a vyššej účinnosti k veľkým úsporám nákladov. Pri prepočítanie vám vyjde, že sa jedná o investíciu, ktorá má veľmi rýchlu návratnosť, a to v rádoch niekoľkých mesiacov, najneskôr do jedného roka.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo