Ako vybrať zimné korčule

Už sa tešíte, až si v zime vyrazíte zakorčuľovať? Aby ste si tento šport užili so všetkým, budete potrebovať kvalitné korčule, ktoré vám dobre padnú. Nákup zimných korčulí však nie je prechádzka ružovou záhradou, takže by ste mali vedieť, na ktoré parametre sa pred kúpou zamerať. V našom článku vás s nimi zoznámime a poradíme, ako vybrať dámske, pánske, ale aj detské ľadové korčule. Venovať sa budeme tiež správnemu výberu hokejových korčúľ.

Recenzie zimných korčúľ

Do nášho testu korčulí sme vybrali ako dámske ľadové korčule, tak pánske a nezabudli sme ani na detské. Zaujímali sme sa predovšetkým o materiál nože, kedy naozaj top korčule majú nože z nerez ocele. Kvalitné materiály sa samozrejme odrazí aj na cene korčúľ. Pod hľadáčik sme si vzali rovnako dostupné veľkosti, zateplenie aj vonkajší materiál. Prevažne sa jedná o korčule pre rekreačné korčuľovanie.

Tempish Dream Pink

Typdámske
Farbabiela, ružová
Vonkajší materiálPVC
Zateplenieáno
Nôžuhlíková oceľ
Systém zapínaniašnúrky
Dostupné veľkosti33-43

Dream Pink reprezentuje klasickú dámsku korčuli, ktorá je vhodná pre výkonnostný a rekreačný šport. Klasickú bielu farbu decentne oživuje ružový potlač, ktorý korčuliam pridáva na jemnosti.

Korčule patrí do nižšej cenovej kategórie, čomu zodpovedá i materiál použitie na výrobu noža, ktorým je uhlíková oceľ. Uhlíková oceľ je kvalitná, ale po korčuľovanie doporučujeme nôž okamžite utrieť dosucha, aby ste predišli jeho hrdzaveniu. Horná časť topánky je vyrobená z umelého PVC materiálu, takže sa rozhodne nemusíte báť premoknutiu. Aby jazda na korčuliach bola komfortná, nájdete vo vnútri topánky výstelku v podobe anatomické bandáže. Vnútorná časť je vyložená umelým „kožúškom“, ktorý má dobré izolačné vlastnosti.

Topánka je stredne tuhá a je vhodnejšie pre osoby so širším chodidlom. Korčule nie sú dobru voľbou pre dámy s užší nôhami, tie si budú musieť vypomôcť hrubými ponožkami. Zároveň sa pripravte na menšie oporu držanie nohy. Na svoje si prídu aj dámy s väčšou nohou, pretože korčule sú k zohnaniu aj vo veľkosti 43. Z počiatku sa pripravte na nepoddajnosť pri šnurovanie, ktorá však používaním povolí.

Ak ste aktívná krasokorčuliarka, svetových výkonov s týmito korčuľami nedosiahnete. Ak však raz za týždeň vyrazíte na štadión alebo rybník, rozhodne v nich urobíte parádu a nebudú vám mrznúť prsty na nohách.

  • obstarávacia cena
  • zateplenie
    veľké množstvo veľkostí
  • skôr mäkká topánka
  • nevhodná pre úzke nohy
Zistiť cenu

Bauer Vapor X500 S17 Senior

Typpánske
Farbačierna, červená
Vonkajší materiálTrueform Tech PU
Zateplenienie
Nôžnerezová oceľ
Systém zapínaniašnúrky
Dostupné veľkosti40,5-48

Korčule Bauer Vapor X500 S17 Senior sú dobrou voľbou pre všetkých, ktorí sa hokeju venujú poloprofesionálne. Ponúkajú totiž dobrý pomer cena a výkon. Pre ich zhotovenie bolo použitých najmodernejšie materiálov a postupov, ktoré hráči umožňujú kvalitnú hru a komfort. Mali by po nich siahnuť najmä výkonnostné hráči mládežníckych kategórií alebo senior hráči krajských prebor. Sú ideálne pre korčuľovanie 2x-3x týždenne.

Korčule je tepelne tvarovateľná, takže sa vašej nohe maximálne prispôsobí. Ku tvarovanie dochádza počas hry, kedy sa výstelka zahreje a presne prispôsobí vašej nohe. Drobnou nevýhodou u tvarovanie vlastným teplom je to, že sa tvar do istej miery po vychladnutí stratí. Konštrukcia topánky je tkaná a formovaná z jedného kusu. Vďaka technológii X-RIB, čo je rebrovanie v oblasti členku a päty, je nohe zaistená maximálna opora a stabilita.

Podšívka je rýchloschnúci a dobre odpudzuje vodu. Anatomický jazyk je dvojdielny a disponuje vonkajším chráničom priehlavku. Vaša noha je tak chránená pred nárazmi puku, vďaka chráničmi sa nemusíte obávať ani predratiu šnúrkami. Špička topánky je z tvrdeného plastu, ktorý odolá preseknutie alebo prerezaniu, takže sú vaše prsty chránené pred zranením. Aj napriek svojej ľahkosťi je topánka odolná a dokáže tak chrániť hráčovu nohu.

Perforovaný holder nože umožňuje vďaka výške 3 mm hráči väčší uhol náklonu, takže môže robiť ostrejšie a rýchlejšie oblúky. Vďaka Trigger systému je možné nôž bleskurýchlo vymeniť. Nože sú vyrobené z nerezovej ocele, ale aj tak je doporučujeme po každej hre utrieť do sucha.

  • najnovšie technológie
  • dobrá ochrana nohy
  • lepší pohyb hráča
  • vyššia nákupná cena
  • čiastočná tepelná tvarovateľnosť
Zistiť cenu

Tempish NEO-X DUO

Typdetské
Farbačierna, červená, biela
Vonkajší materiálTPU, PVC, nylon
Zateplenienie
Nôžuhlíková oceľ
Systém zapínaniaobojstranná pracka, šnurovanie, suchý zips
Dostupné veľkosti29-40

Detské korčule Tempish NEO-X DUO sú kvôli svojmu farebnému spracovanie určené pre chlapcov, ale pokojne ich môžu nosiť aj dievčatá. Svojou konštrukciou sú vhodné pre začínajúcich a pokročilých korčuliarov. Vďaka pevnému vnútornému skeletu dobre drží detský členok, takže podporujú správne návyky držanie nohy. Topánka je vnútri anatomicky tvarovaná, čo podporuje zdravý vývoj detskej nohy.

Tieto korčule vám vytrhnú tŕň z päty hneď dvakrát, pretože umožňujú korčuliarsky nôž vymeniť za kolieska. Vďaka jednoduchému výmennému systému môžete z ľadových korčulí urobiť korčule kolieskové. Ako všetky výrobky, ktoré sú 2 a viac v 1 má aj tento rezervy, s ktorými je nutné počítať. Vždy je lepšie si zaobstarať korčule zvlášť na ľadové i letné korčuľovanie. In-line korčule sú navrhnuté tak, aby topánočka dobre dýchala, zimné zase majú lepšie zateplenie.

Vašu peňaženku rozhodne poteší, že sú korčule Tempish NEO-X DUO nastaviteľné až o štyri čísla, takže sa na pár sezón vyhnete novému nákupu korčúľ. K dostaniu sú vo veľkostiach od 29 po 40. Zapínanie korčulí je kvôli 2 v 1 o niečo zložitejšie ako u klasických detských zimných korčúľ. Detské ľadové korčule majú väčšinou len pracky, tieto majú kombináciu ešte šnurovanie a suchého zipsu, čo je typické pre in-line korčule.

Korčule nemajú vnútorné zateplenie, ale výstelka je dosť silná. V zime do nich odporúčame určite silnejšie ponožky. Kolieska sú štandardné typu CATCH s nízkym valivým odporom, ich priemer je 64/70 mm, tvrdosť 82A. Nože sú vyrobené z uhlíkovej ocele. Počítajte s tým, že číslovanie veľkosťou je o niečo väčší ako štandardne pre svoje ratolesti kupujete.

  • 2 v 1
  • zväčšenie až o 4 čísla
  • cena
  • jednoduchá výmena nožov za kolieska a obrátene
  • zbytočne komplikované šnurovanie
Zistiť cenu

Tempish Giulia

Typdámske
Farbačierna, biela
Vonkajší materiálPU LAXY 3D
Zateplenienie
Nôžnerezová oceľ
Systém zapínaniašnúrky
Dostupné veľkosti38-44

Dámske zimné krasokorčule Giulia patrí k najkvalitnejším výrobkom značky Tempish. Syntetický materiál PU má povrchovú úpravu 3D. Diamond efekt na povrchu korčule jej prepožičiava punc exkluzivity. Nejednu korčuliarky iste poteší, že nôž je vyrobený z nehrdzavejúcej ocele. Aj tak ho však odporúčajú po každom korčuľovanie utrieť dosucha.

Veľkou výhodou korčúľ je anatomicky tvarovaný členok, vďaka ktorému je korčuľovanie veľmi pohodlné a pre vašu nohu zároveň bezpečné. Skelet korčule je dosť pevný, takže bude vašu nohu držať v správnom postavení. Ak sa rozhodnete pre variantu Giulia nájdete vo vnútornej časti zateplenie v podobe kožúšku. Nachádza sa tu aj mäkká výstelka, ktorá je odolná proti oteru a má dobré absorpčné vlastnosti.

Jediné v čom korčule trochu zaostávajú, sú šnúrky, ktoré sú príliš pružné a pri zaväzovanie môžu preklzávať. Aj keď majú dizajn, ktorý oživuje celý vzhľad korčúľ, odporúčame ich vymeniť za klasické šnúrky bielej alebo čiernej farby. Ak by ste chceli popustiť uzdu svojej fantázii, môžete pokojne siahnuť po neónových šnúrkach, ktoré sú v súčasnosti dosť v kurze.

  • najkvalitnejšie korčule tejto značky
  • anatomicky tvarovaný členok
  • efektné povrchová úprava
  • nože z nehrdzavejúcej ocele
  • vyššia nákupná cena
  • chýba zateplenie
  • šnúrky sa dobre nezaväzujú
Zistiť cenu

Tempish Pro Lite

Typpánske
Farbačierna, červená, biela
Vonkajší materiálrezistentné PVC, technický fine-micro nylon
Zateplenieáno
Nôžuhlíková oceľ
Systém zapínaniašnúrky
Dostupné veľkosti36-46

Pánske korčule Tempish Pro Lite sa skladajú z dvoch dielov a sú vyrobené z pružného plastu, ktorý odolný mrazu až do -20 ° C. Sú vhodné predovšetkým pre rekreačné korčuľovanie, kedy na štadión alebo rybník vyrazíte párkrát za zimu.

Topánka je kvôli svojmu strihu a kvôli plastovému skeletu pomerne dosť široká a objemná, takže sa korčuliar s užšou nohou nezaobíde bez hrubé ponožky. Kvôli tuhému skeletu idú zle sťahovať šnúrky, pre zašněrování teda budete musieť použiť väčšiu silu. Konštrukcia korčule je rovnaká ako u klasických korčulí s tým rozdielom, že použitý materiál je plast.

Pre rekreačné korčuľovanie sú dostačujúce, pretože poskytujú dobrý tepelný komfort. Iste oceníte, že zateplenú vložku môžete z korčule vybrať. O príjemné korčuľovanie sa postará aj nízka váha korčúľ. Nože sú vyrobené z uhlíkovej ocele, takže je odporúčame po každom korčuľovanie nezabudnúť utrieť, aby ste predišli nechcené korózii.

  • obstarávacia cena
  • vysoká mrazuvzdornosť
  • ľahkosť
  • široká topánka
  • ťažké uťahovanie šnúrok
Zistiť cenu

Než vyrazíte do obchodu

Pred tým, než kliknete na tlačidlo kúpiť alebo vytiahnete platobnú kartu pri pokladni, si premyslite, za akým účelom korčule kupujete. Chcete korčuľovať len rekreačne na rybníku a ľadových plochách pre verejnosť alebo budete chodiť na pravidelné tréningy a športu sa budete venovať profesionálne?

Pri rekreačnom korčuľovaní sa kladie dôraz predovšetkým na pohodlie. Ťažko si jazdu užijete, keď vás bude korčule drieť potrebné na päte. Ťažko naučíte svojho potomka korčuľovať, keď ho korčule budú tlačiť.

Ak plánujete profesionálnu kariéru či už svoju alebo vášho syna či dcéry, voľte kvalitné materiály, ktoré vám zaistia dlhovekosť korčule.

Základné rady pre výber zimných korčulí

Pri skúšaní v obchode vykonajte tieto procesy:

  • prejdite sa v nich ideálne cez celú predajňu, skúste si v nich zaskákať, sústreďte sa na priehlavok, pätu a špičku,
  • korčule sa neskúšajú v sede ani na ľade nebudete sedieť, ale podávať športové výkony,
  • vezmite si so sebou do obchodu hrubú ponožku alebo vložku, ktoré plánujete používať.

Ako vybrať pánske korčule

Pánskym zimným korčuliam sa hovorí tiež kanady. Pri ich výbere sa zamerajte predovšetkým na nasledujúce aspekty.

  • Pevnosť – korčule musí nohu pevne držať, ale zároveň ju nesmie príliš zvierať. Ak si počas jazdy chcete užiť dostatočný komfort, vyberajte také korčule, ktoré sú vyrobené z termoregulačných materiálov.
  • Nože – od dámskych sa líšia svojím zaguľateným profilom a hlavne tým, že nemajú zúbky. Zbrúsenie do žliabku slúži pre rýchly a efektívny odraz. Pre výrobu nožov sa používa buď lacnejšie uhlíková (karbónová) oceľ alebo nerezová oceľ, ktorá zabráni ich zreznutí. Stretnúť sa môžete s odľahčenými nožmi, ktoré sú charakteristické perforáciou holdery.

Pre pánske zimné korčule je charakteristická pevná špička a znížená topánka nad nožom korčule. Najlepší korčule, za ktoré si však priplatíte, majú termoregulačné vlastnosti, takže sa v nich pri vyšších teplotách nebudete potiť, pri nižších vám zase nebudú nohy mrznúť.

Ako vybrať dámske ľadové korčule

Dámske korčule na ľad čiže krasokorčuliarske korčule sú charakteristické svojim „lodičkovým“ tvarom, podpätkom a najmä zúbky, ktoré nájdete v prednej časti noža. Nie všetkým ženám zúbky a tvar topánočky vyhovuje, preto ste na klziskách mohli stretnúť dámy v pánskych kanadách. V súčasnosti sú už k dostaniu aj dámske kanady.

Pri výbere sa zamerajte na tieto parametre.

  • Kvalita nožov – kvalita nožov zodpovedá tomu, z akého materiálu sú vyrobené. Rovnako ako u pánskych, za lacnejšie a menej kvalitný materiál platí uhlíková čiže karbónová oceľ. Kvalitné nože s dlhou životnosťou sa vyrábajú z nehrdzavejúcej ocele. Nôž by na sebe mal mať označenie kvality TÜV.
  • Topánočka korčule – najčastejšie sa pre jej výrobu používajú syntetické vodoodpudivé materiály, ale môžete sa stretnúť aj s pravou kožou. Kvalita topánočky ovplyvňuje pohodlie počas korčuľovanie a správnu fixáciu nohy v topánke.
  • Jazyk korčule – mal by byť dobre vypolstrovaný a předvytvarovaný. To však ponúkajú len drahšie a kvalitnejšie korčule.
  • Kvalita podpätku – opätok sa rieši predovšetkým u profesionálok, zohľadňuje sa jeho tuhosť, tvar, váha alebo hrúbka, majú totiž vplyv na výšku ťažiska.
  • Strih korčule – pre každý typ korčuľovanie je vhodný iný strih. Niektoré môžu byť vyššie, iné ponúkajú väčšie vykrojenie v oblasti lýtka. Všeobecne platí že závodné alebo športové korčule sú skôr nižšia alebo viac vykrojené, než rekreačné korčule. Je to preto, že u športového korčuľovanie je potreba väčších rozsahov ohybu pri jazde dopredu i dozadu a tiež dobrá stabilita pri doskokoch.

Spracovanie topánočky sa odvíja od toho, akú kondíciu korčuliarky má. Platí, že korčule pre amatérky, teda pre rekreačné korčuľovanie, by mali byť širšie, menej vystužené s vypolštářkovanými miestami topánky, ktoré sú najviac namáhaná. Rekreačné korčule majú topánočku vyššia, takže ponúkajú optimálnu fixáciu nohy.

Ako vybrať detské korčule

U detských korčúľ na ľad si môžete vyberať z celej palety farieb. Deťom by sa korčule mali nielen páčiť, ale hlavne by mali byť pohodlné. Preto sa dnes môžete vo väčšine prípadov stretnúť s detskými zimnými korčuľami vyrobenými z plastu. Topánka korčule pripomína lyžiarsku topánku. Korčule je ľahká a pre deti veľmi pohodlná.

Deti rastú ako z vody nielen do výšky, ale tiež im veľmi rýchlo rastú nohy. Aby ste teda nemuseli každý rok kupovať nové korčule, prišli výrobcovia s nastaviteľnými detskými ľadovými korčuľami s možnosťou roztiahnutia až o 4 čísla, čím oddialite nutnosť každoročného kupovanie korčúľ. Zapínanie je vyriešené veľmi elegantne pomocou praciek, ktoré ľahko zapnete. Podobný systém majú aj lyžiarky.

Na čo sa zamerať pri výbere?

  • Veľkosť – zamerajte sa najmä na možnosť zmeny veľkosti topánky.
  • Spôsob zväčšovanie korčúľ – každý výrobca môže mať iný štýl rozťahovanie korčule. Najjednoduchším princípom je nastavenie pomocou tlačidla alebo rýchloupináka. Pri nastavení pomocou skrutky budete potrebovať skrutkovač. Dve prvej menovanej možnosti sú praktickejšie, pretože na to, že je vášmu dieťaťu korčule malá môžete prísť až na klzisku. Ku zväčšenie teda budete potrebovať skrutkovač, ktorý, tušíme, nenosíte pravidelne po vreckách.

Vzhľad súčasných detských korčúľ sa vám možno nemusí páčiť, pretože pôsobia príliš robustne a nezodpovedá požiadavkám na klasickú korčuli. Pamätajte však na to, že plastové detské korčule dobre fixujú nohu a udržujú ju v správnej polohe. Deti sa tak učia správnym návykom a pri budúcej jazde na klasických „dospeláckych“ korčúľ sa tak vyvarujú treba členku vyhnutému k ľadu a podobne.

Detské korčule kačičky

Špeciálnym typom detský korčulí sú tzv. kačičky, ktoré majú na každej „korčuli“ dva nože. Korčule sú vhodné pre malé deti, ktoré nevedia korčuľovať. Neslúži primárne na korčuľovanie, ale skôr k tomu, aby sa deti oboznámili s pohybom na ľade.

Kačičky majú nastaviteľnú veľkosť podvozku pomocou skrutiek a sú vhodné predovšetkým pre predškolské deti s malou nohou. Pomocou remienkov sa pripevňujú na topánku.

Ako vybrať veľkosť korčulí

Veľkosť korčúľ hrá dôležitú úlohu najmä preto, že na nej závisí váš komfort pri jazde. Popravde, v malých korčuliach si mnohokrát nezajezdíte a je tu veľká pravdepodobnosť, že je hodíte do kúta a s týmto športom prestanete úplne.

Veľkosť nie je u všetkých značiek zhodná. Korčule Bauer majú inú veľkosť než korčule od značky CCM. Niekedy môže byť rozdiel vo veľkosti u rôznych značiek až o celé číslo.

Ako správne zmerať veľkosť

Určite sa vyhnite tradičnému vkladanie ukazováka za pätu. Tento spôsob merania je veľmi nepresný. Ideálne je si korčuľu na nohu vyskúšať priamo v kamennom obchode a potom ju kúpiť na niektorom z e-shopov, kde je pravdepodobne zoženiete lacnejšie.

Pri skúšaní z korčúľ vyberte vložku a postavte sa na ňu. Dobre tak uvidíte, koľko miesta navyše máte, alebo ako veľké miesto vám chýba. Nohu pri skúšaní rozhodne neodlehčujte. Musí byť v plnom zaťažení, pretože v tom budete aj korčuľovať.

Ak sa vám do obchodu nechce, môžete si zmerať dĺžku svojho chodidla a výsledné číslo porovnať s veľkostnú tabuľkou, ktorú by každý správny športový e-shop alebo výrobca mal uvádzať.

Ak vám už noha nerastie, odporúčame kupovať korčule presne na vašu nohu. Topánka by vás nemala nikde tlačiť, ale nie je ani dobré v nej mať príliš veľa miesta naviac.

Jednoduché pravidlo pri výbere veľkosti: Obujte a zaviažte si korčule, postavte sa, palec by sa mal len ľahko dotýkať špičky korčule.

Korčule si rozhodne skúšajte v stoji, a ak viete, že pri tomto športe budete používať ponožku, vezmite si ju so sebou.

Veľkosť korčúľ pre deti a dospievajúcich

Deťom i dospievajúcim pomerne rýchlo rastie noha. U malých detí tento zádrhel vyriešite kúpi nastaviteľných korčúľ. Dospievajúci už spravidla v „lyžácích“ korčuľovať nechcú, takže je lepšie im kúpiť klasickú korčuli, ale o niečo väčší. Rozhodne však nekupujte korčule väčší o 2-3 čísla. Maximálna hranica je len jedno číslo naviac, než je veľkosť nohy (zhruba o 1 cm väčší ako noha). V prípade, že by ste kúpili príliš veľké korčule, nebude sa v nich deťom dobre korčuľovať a navyše si osvojí nesprávne návyky.

Dobrá rada: U pánskych i dámskych korčúľ vždy voľte zaväzovanie pomocou šnúrok. Jedná sa o najlepší spôsob upevnenia, ktorý zatiaľ nebol prekonaný.

Brúsenie korčúľ

Správna starostlivosť o korčule nezahŕňa len okamžité utretie snehu, akonáhle korčule zložíte z nohy. Mali by ste ich tiež pravidelne korčuľovať. Dobre nabrúsený nôž vám umožní bezpečnú a pohodlnú jazdu.

Kedy nechať korčule nabrúsiť

Korčule si nechajte nabrúsiť ihneď po zakúpení, predávajú sa totiž nenabrúsené. Rovnaké je to aj v prípade, že si ich kúpite z bazáru. Neviete, v akom stave nože sú, preto sa nič nestane, keď nožmi dodáte to správne ostrie.

Nože korčúľ sa brúsi kvôli bežnému opotrebovaniu, v prípade, že sa na noži začína robiť hrdzavý povlak, korčúľ ste postavili na betón alebo iný materiál, ktorý nože tupí a samozrejme aj v prípade, keď ste si strhli hranu noža.

Premýšľali ste niekedy o tom, ako často by sa korčule mali brúsiť? Záleží na tom, na akej úrovni korčuľujete.

  • Amatér – v prípade, že na ľad vyrazíte najmenej 1x za týždeň, nechajte korčule nabrúsiť raz mesačne.
  • Poloprofesionál – ak je ľadová plocha vaším domovom, do ktorého sa vraciate aj 3x týždenne, doprajte svojim korčuliam brúsenie 2x mesačne.

Ako vybrať hokejové korčule

Výber korčúľ na ľadový hokej je kapitolou samou o sebe. Pretože sa predpokladá, že hokej budete hrať aktívnejšie, má výber svoje vlastné pravidlá.

Najprv sa zamyslite nad tým, ako dobre viete korčuľovať a popremýšľajte aj o tom, ako často na ľad vyrazíte. Medzi jednotlivými značkami a modely sú pomerne veľké rozdiely, ktoré sa týkajú strihu korčule, výrobných materiálov, technológie spracovania aj ceny.

Pri tejto kategórii produktov platí, že čím vyššie modelovú radu si zaobstaráte, tým pevnejšie topánka bude. Bude mať lepšie vystuženie, najnovšie technológie, bude vyrobená z kvalitných materiálov a rozhodne bude mať tie najlepšie nože. Takéto korčule sa hodí pre hokejistov, ktorí hrajú hokej na vyššej úrovni.

Ako vybrať veľkosť hokejových korčulí

S hodnotou veľkosti ide ruka v ruke aj vek dieťaťa. Z tohto hľadiska sa potom korčule delia na:

  • žiacke – skratka YTH, veľkosť 24-32,
  • juniorské – skratka JR, veľkosť 33-39,
  • seniorské – skratka SR, veľkosť 40-48.

Vyššie popísané veľkosti sú uvedené v európskom merítku EÚ.

Šírka korčúľ

Ďalším parametrom je šírka korčúľ, ktorá je odlišná pri prednej polovice topánky. Delenie korčúľ podľa šírky:

  • Dnormálna šírka,
  • EEširší varianta než D zhruba o 2-2,5 mm (najobľúbenejší variant),
  • R – veľmi podobná šírka ako D, len o máličko väčší.

Štýl korčuľovanie

Viete, že nie každá korčule môže zodpovedať vášmu štýlu jazdy? Pri výbere preto dbajte na to, akú intenzitu vaše korčule vydrží. Iný typ korčule budete potrebovať v prípade, že máte rýchle nohy, korčuľujete skôr silovo alebo máte radšej všetko plne pod kontrolou.

Dve najobľúbenejšie značky na trhu, ktoré vyrába korčule na hokej Bauer a CCM delia korčule podľa štýlu jazdy takto:

ZnačkaRychlostSílaKontrola
BauerVaporSupremeNexus
CCMJetspeedSuper TacksRibcors

Charakteristika jednotlivých typov:

  • korčule pre rýchlosť – päta korčúľ má tesnú konštrukciu v tvare V, sú vhodné predovšetkým na rýchle a presné zákruty, otočky, brzdy, štarty, rozjazdy a náhle zmeny smeru, maximálne prenáša energiu a sú ideálne pre frekvenčné štýl,
  • korčule pre silu – majú prirodzenú anatomickú konštrukciu, dokonale obopnú chodidlo, majú vysoký priehlavok a sú ideálne pre silový štýl jazdy s dlhšími odrazmi a širokými oblúky, vyznačujú sa vyššou stabilitou,
  • korčule pre kontrolu – ich konštrukcia je široká a objemná, disponujú hlbokú vreckom na pätu a vysokým priehlavkom, charakteristický je pre hlbšie strih.

Tepelné tvarovanie korčúľ

Doba ide neustále dopredu, takže môže všetkým športovcom ponúknuť tie najmodernejšie technológie, aby sa pri športe cítili čo najpohodlnejšie. Medzi nové technológie v oblasti korčúľ patrí tzv. tepelné tvarovanie korčule. Už nemusíte 2-3 dni trpieť v nových korčuliach, než sa prispôsobí vášmu chodidlu.

Tepelne môžete korčuli tvarovať dvoma spôsobmi:

  • V priebehu hry – k tepelnému tvarovanie dochádza v priebehu hry, kedy sa teplota vnútri korčulí zvýši natoľko, že sa materiál ohreje a čiastočne sa natvaruje podľa nohy a tvaru chodila. Nevýhoda u tohto spôsobu spočíva v tom, že po vychladnutí sa tvarovanie z časti vráti do normálu.
  • V rúre – vďaka moderným postupom je možné korčuľu vložiť do rúry, nechať sa nahriať a po vložení nohy sa jej prispôsobí permanentne, tepelné tvarovanie v rúre by mal vykonávať vyškolený personál, pretože pri neodbornom zaobchádzaní môže dôjsť k nenávratnému poškodeniu korčule.

Ak vás zaujíma, ako spoznať korčule, ktoré sa nahrievajú v rúre, odporúčame sa opýtať personálu alebo kontaktovať výrobcu. Prípadne môže byť táto informácia uvedená v manuáli.

Všeobecný poradca na tvarovanie korčúľ

Každý výrobca doporučuje tvarovanie pri inej teplote, preto uvádzame všeobecného poradca s priemernou teplotou rúry, presnú nájdete v návode.

  1. Z korčúľ vytiahnite vložky a šnúrky a povoľte tak, aby ste do nich po nahrianie ľahko vkĺzli.
  2. Rúru predhrejte na cca 80 ° C (záleží na výrobcovi).
  3. Korčule vložte do predhriatej rúry, aby sa oddelili a nedotýkali sa žiadnou stranou rúry, korčule musí stáť.
  4. V rúre je ponechajte zhruba 4 minúty (záleží na výrobcovi).
  5. Po uplynutí doby korčule vyberte, dajte do nich vložku a obujte je. Ihneď po obutie jemne zatlačte do pat.
  6. Korčule začnite opatrne uťahovať. Nenechávajte si žiadnu rezervu, ale dajte pozor na kovové očká, mohla by sa vplyvom tepla vytrhnúť. Šnúrky musíte doťahovať smerom do strán od seba, nie hore.
  7. V korčuliach 5 minút stojte a 5 minút seďte (doba sa líši v závislosti od výrobcu).
  8. Potom korčule vyzujte a nechajte vychladnúť pri izbovej teplote. Než začnete korčule používať, mali by aspoň 12 hodín odpočívať.

Typ korčúľ podľa skúseností hráča

Strih a prevedenie korčúľ vyberajte aj podľa skúseností a umu hokejistu.

Rekreačné korčuľovanie

Korčule pre rekreačné korčuľovanie sa hodí pre všetkých, ktorí radi chodia na verejné klzisko alebo rybník, aby si rekreačne zahrali bezkontaktný hokej. Korčule pre rekreačného hokejistu by vnútri mali mať pohodlnú výstelku a nízku tuhosť. Nevýhodou týchto výrobku je menšia ochrana chodidiel a členkov pred vystreleným pukom alebo seknutie hokejky. Pri robení hobby korčúľ vás iste poteší dobrá dostupnosť a nízka obstarávacia cena.

  • nízka obstarávacia cena
  • široký výber
  • pohodlie
  • nízka ochrana chodidiel

Lepšie začiatočník

Ak hráte hokej približne 2x za týždeň, budú pre vás hobby korčule ako stvorené. Ostatne spoločne s korčuľami pre poloprofesionálov sú tieto najobľúbenejšie na trhu. Pre výrobu bolo použité lepších technologických postupov ako u korčulí rekreačných, takže sa môžete tešiť na lepšiu ochranu a pohodlie.

Ich veľkou výhodou je väčšia konštrukčná tuhosť, ktorá sa stará o ochranu a oporu hráča. Vďaka tomu je hráčova energia lepšie vedená na ľadovú plochu, čo má za výsledok ľahšie korčuľovanie.

  • lepšie konštrukčné tuhosť
  • komfortnejšie korčuľovanie
  • malá ochrana pred nastreleniem pukom

Poloprofesionálny hráč

Poloprofesionál je ten, ktorý je na ľade 3x-4x týždenne a pravidelne sa zúčastňuje zápasov. Charakteristickým rysom korčúľ pre poloprofesionálov sú skvelé technológie, ktoré mnohokrát môžete nájsť aj u korčúľ profesionálnych. Navyše ich môžete zaobstarať za veľmi rozumnú cenu.

Tieto korčule majú vyššiu tuhosť, výrobný materiál sa prekladá karbónom, podrážky majú perforáciu, jazyk je vystužený, symetricky tvarovaná výstelka odvádza pot a to je len základný výpočet super technológií, ktorými tieto korčule oplývajú.

  • celkové vystuženie
  • technológie
  • odvod potu
  • vyššia nákupná cena

Korčule pre profesionálov

Najlepšie hokejové korčule sú tie pre profesionálov. Profesionál je osoba, ktorá je na ľade 6x-7x týždenne a hrá pravidelne zápasy. Korčule pre profesionálov majú len samá naj. Najnovšia technológia, najmodernejšie materiály, najmodernejšie postupy pri celkovom spracovaní korčule. Vyznačujú sa maximálna tvrdosťou a tuhosťou. Ochrana nohy je tak na najvyššej možnej úrovni. Tuhosť a tvrdosť ale neznamená, že topánka nebude mäkká. Práve na opak, tieto korčule sú pevné a navyše skutočne pohodlné.

Vďaka funkčným materiálom korčule odvádza vlhkosť, majú mäkkú výstelku, a to aj okolo golierov, pamäťová pena má podľa miesta použitia rôznu tuhosť, špeciálna vložka sa stará o stopercentnú oporu pre prenos energie.

  • najvyššia ochrana nohy
  • tuhosť a tvrdosť
  • pohodlné pre nohy
  • technológia a použité materiály
  • vysoká obstarávacia cena

Doplnky ku korčuliam

Chrániče na korčule

K korčuliam odporúčame prikúpiť aj chrániče nožov. Pri kúpe by na nožoch mali byť chrániče, ale tie často veľmi zle držia a sú vyrobené z nekvalitných plastov. Investície do kvalitných plastových chráničov nie je veľká, zaobstarať ich môžete okolo pár eur a niektoré dokonca ponúkajú aj možnosť nastavenia veľkosti od čísla 27 po číslo 48. Ďalším variantom môže byť aj textilný chránič s pogumovanou ochranu, ktorý nôž dobre obopne.

Taška na korčule

Taška na korčule je rozhodne praktickou vecou, ​​ktorá by vám k korčuliam nemala chýbať. Zaobstarať ju môžete v pánskom, dámskom alebo univerzálnom prevedení a na trhu sa objavuje aj niekoľko typov strihov. Pri výbere tašky sa zamerajte na to, z akého materiálu je ušitá, ten totiž bude mať vplyv na to, ako rýchlo taška uschne. Rozhodne si tiež prezrite dno, ktoré by malo byť zosilnené a odolať ostrie nožov.

Taška na korčule by mala mať nastaviteľný ramenný popruh a hodiť sa bude aj menšie vrecko na drobnosti. Do tašky si navyše na verejnom štadióne, ale aj na rybníku môžete schovať topánky, takže vám do nich treba nenasněží.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo