Ako vybrať zváračku

Spájanie kovov a plastov nie je len tak. Vynikajúcim pomocníkom je v takom prípade zváračka. Tá dokáže pomocou tepla a prídavného materiálu spojiť zdanlivo nespojiteľné kusy. Na trhu sú ale týchto praktických pomocníkov mraky. Poďme sa spoločne pozrieť, ako vybrať top zváračku pre vaše potreby.

Test zváračiek 2023

Prinášame vám výber tých naj zváračiek, ktoré sú na trhu a ľudia si ich pochvaľujú. Poďme sa spoločne pozrieť na recenzie, ktoré vám prezradia, v čom týchto top 5 zváračiek vyniká. Ale nebojte sa. Aj keď by ste medzi týmito zváračkami víťaza sami pre seba nenašli a rozhodli sa pre nákup iného modelu, neurobíte chybu. Za túto päticu ale môžeme s kľudným svedomím dať ruku do ohňa. Ide totiž o zváračky so skvelým pomerom ceny k výkonu.

Güde MIG 192/6K

TypTrafozváračka
Spôsob zváraniaMIG-MAG
Zdroj230/400 V
Max. prúd160 A
Hmotnosť36 kg
Rozmery-

Spoľahlivá trafozváračka, ktorá si poradí so zváraním klasickej ocele. Vďaka slušnému výkonu spojí bez problému aj časti v hrúbke 1-9 mm. Všetka práca prebieha v ochrannej atmosfére, takže nedochádza k nechcenej oxidácii zvarov. Tie sú vďaka tomu hladšia a pevnejšia.

Pre zváranie s MIG 190 / 6K je odporúčaný drôt s hrúbkou 0,6-1 mm. Cievka drôtu by nemala vážiť viac ako 5 kg. Maximálny zvárací prúd je 160 A. Ten môžete regulovať, a to už od 25 A. K tomu prístroj potrebuje elektrický zdroj o sile 230 alebo 400 V.

Prístroj síce váži skoro 40 kg, takže ho asi len ťažko budete brať so sebou von, ale za to má pevné a kvalitné kolieska, na ktorých možno ľahko premiestňovať po miestnosti. K preprave poslúži aj praktická transportná rukoväť.

Ak patríte medzi milovníkov motoriek či automobilových veteránov, verte, že sa vám táto zváračka bude hodiť. Na zváranie plechov je ako stvorená. Takže už vám nič nebude brániť v oprave pioniera po dedkovi ani v úprave karosérie starej Škodovky v garáži.

Zo zaujímavých funkcií zváračky nesmieme zabudnúť na automatickú ochranu proti tepelnému prehriatiu, ktorá stroj vypne, keď sa začne prehrievať. V takom prípade je nutné pred pokračovaním práce niekoľko minút počkať, než sa vnútro prístroja dostatočne ochladí.

Súčasťou prístroja je ochranný zváračský štít. Tým pádom vám pred prácou zostáva zohnať si ešte rukavice a odolné pracovné oblečenie a môžete sa do toho pustiť.

Podľa nášho hodnotenia je cena okolo 300 € primeraná výkonu, ktorý zváračka ponúka. A ak zvárate príležitostne alebo menej často, bude vám MIG 192 / 6K dobre slúžiť. Síce je trochu nevýhoda, že ju nemôžete vyviezť na vzduch, pretože je na to moc nemotorná, ale inak pracuje presne a spoľahlivo.

  • možnosť vstupného napätia 230/400 V
  • ochranný štít súčasťou prístroja
  • kvalitné prevedenie jednotlivých častí
  • vysoká váha
  • zaberá veľa priestoru
  • nedá ľahko prenášať
Zistiť cenu

Kühtreiber KITin 150

Typinvertorová
Spôsob zváraniaMMA/TIG
Zdroj230 V
Max. prúd150 A
Hmotnosť5,5 kg
Rozmery330 x 143 x 225 mm

Malá, ľahká, elegantná a spoľahlivá pracantka. Tak by sa dala v skratke popísať táto invertorová zváračka. Okrem dielne nájde využitie kdekoľvek, kam sa s ňou odvážite vyjsť. Váži totiž len 5,5 kg, takže si ju môžete hodiť cez rameno a zvárať napríklad odkvapy priamo z rebríka. Viac informácií o výbere vhodného rebríku sa dozviete tu.

So zdrojom z klasickej zásuvky s napätím 230 V dokáže zvárať prúdom až 150 A. A pretože vie technológie MMA a TIG, je to ideálny univerzál, ktorý dobre poslúži ako úplnému začiatočníkovi, tak skúsenému remeselníkovi či majstrovi.

Pretože má vysoký výkon a nepotrebuje sa chladiť toľko, ako tomu býva u väčších a ťažších trafosvářeček, zvládne pracovať celé 4,5 minúty z 10 minút. To je rozhodne nadpriemer vo svojej cenovej kategórii hobby invertorových zváračiek.

O prípadné nedokonalosti vo zváracej technike sa postará zváračka sama. Keby malo dôjsť k prilepeniu elektródy ku zváranému kúsku, automaticky zníži zvárací prúd, aby tomu predišla. Tým pádom máte dlhší čas na reakciu a úpravu správnej vzdialenosti elektródy od zvaru.

Veľkou výhodou je univerzálnosť použitia. Poradí si hravo s tenkými aj hrubými materiálmi. A pretože môžete využiť ako MMA, tak TIG, môžete pokojne zvárať ľahký hliník aj ťažkú oceľ či železo. Zvárací oblúk chytá aj cez vrstvu hrdze, prípadne ľahkých nečistôt, takže môžete nahrubo zvárať aj staršie železnej profily a pod.

Podľa nás ide o veľmi vydarený model, ktorý sa bude hodiť každému, kto potrebuje sem tam niečo opraviť. Ale určite sa nespálite ani vtedy, ak je kutilstvo vašou vášňou a zvárate treba niekoľkokrát týždenne. Navyše vás tento univerzálny a šikovný pomocník príde len na cca 200 eur. Z nášho pohľadu ide o ideálny pomer ceny a výkonu.

  • malá a ľahká
  • vysoký výkon a efektivita
  • rýchla regulácia
  • nemá madlo
  • hlučnejšie ventilátor
  • kratšie prívodná šnúra
Zistiť cenu

Omicron GAMA 1550

Typinvertorová
Spôsob zváraniaMMA/TIG
Zdroj161-240 V
Max. prúd150 A
Hmotnosť5,9 kg
Rozmery225 x 145 x 300 mm

Spoľahlivý pomocník do garáže či dielne, ktorý sa nezľakne poriadneho zváranie. Navyše zvládne maximálny prúd 150 A, pri ktorom pracuje 3 z 10 minút. Zvyšných sedem sa chladí. Ale už pri dvojtretinovej záťaži a prúdu 100 A môžete zvárať teoreticky bez prestania, pretože sa zváračka zvládne v priebehu dostatočne ochladzovať.

GAMA 1550 pracuje v režimoch MMA-HOT, MMA-SOFT a TIG, tým pádom je univerzálna a dokáže zvariť ťažké železo či oceľ, ale aj ľahký hliník. Skrátka a dobre je to skvelý prístroj pre drobné i stredne veľké spojovacie práce s kovmi.

Navyše sa môže pochváliť PFC (Power Factor Correction). Tá umožňuje pripojenie k zdroju v rozpätí 161-240 V. Zváračku môžete pripojiť k elektrocentrálam a nemusíte sa báť ani dlhších prívodných káblov. PFC totiž stráži a predchádza podpätiu či prepätiu. Zároveň tento systém produkuje menšie elektromagnetické rušenie. Nezaťažuje sieť jalovým prúdom ani nepreťažuje ističe.

Funkcia HOT START sa stará o rýchle a pohodlné zapaľovanie zváracieho oblúka. Ak potrebujete naopak presnú a jemnejšie prácu, bude sa vám hodiť funkcia SOFT START, ktorá naopak pozvoľna pridáva zvárací prúd. Tým obmedzuje vznik trosky a odstrekov zo zváraného materiálu.

Funkcia ANTISTICK zase pri skrate obmedzí prívod prúdu, a tým zamedzí prilepeniu elektródy ku zváranému materiálu. To oceníte najmä na miestach, kde nebudete stáť nohami pevne na zemi. Áno, túto zváračku vážiace iba 5,9 kg totiž pokojne môžete mať na popruhu na ramene a zvárať napríklad na lešenie.

Je to malá a spoľahlivá zváračka, ktorá má vďaka dvojici zváracích režimov pestrú škálu využitia. A pretože dokáže sa 100 A pracovať prakticky nonstop, využijú ju aj ostrieľaní kutilovia, dokonca by jej nepohrdla ani rada profesionálov. Podľa nás je to určite dobrá voľba a jeden z lepších modelov, ktoré na trhu so zváračkou v súčasnej dobe nájdeme. Navyše s prívetivú cenou okolo 200 €.

  • nízka váha
  • PFC (Power Factor Correction)
  • rozmedzie zdroja 161-240 V
  • chýba madlo na prenos
  • v sete nie sú ochranné pomôcky
Zistiť cenu

Extol Premium polyfúzná 800W, PTW 80

Typpolyfúzná
Spôsob zváraniazváranie plastov
Zdroj230 V
Max. prúd-
Hmotnosť1 kg
Rozmery-

Špecializovaná zváračka, ktorá úplne vybočuje zo skupiny štyroch predchádzajúcich. Zvára totiž výhradne plasty, a to najčastejšie plastové rúrky. V tom je však momentálne jedným z top modelov na trhu, navyše za veľmi príjemnú cenu okolo 50 eur.

Extol Premium zvládne zváranie rúr s hrúbkou 16-32 mm. Vďaka systému rýchleho druhého štartu je celý proces zvárania plynulý a vzniknuté zvary sú homogénne a pevné. Rovnako tak dobre pomáha kvalitnému zváranie tiež elektronická regulácia teploty, ktorá stráži optimálnu hodnotu počas celej práce.

Táto zváračka plastových rúr vie pracovať so všetkými druhmi termoplastov používaných pri montáži plastového potrubia (napr. PP-R, PE, PP, PVDF a pod.). Pracovné plochy jednotlivých nástavcov zváračky sú kryté nepriľnavou vrstvou. Vďaka tomu nevzniká vo sváru škaredé skrútenie. Zvar zostáva hladký a presný.

Výkon tŕňového modelu zváračky je 800 W a teplotu v závislosti od použitého materiálu rúr možno ľahko regulovať vypínačom. Tým je zaručená kvalitnej práce a odolný spoj po celej jeho dĺžke.

Súčasťou zváračky sú hneď štyri nástavce s rôznymi priemermi rúrok. Tým pádom môžete ľahko spájať potrubia s priemerom 16, 20, 25 a 32 mm. O tom, že je zváračka pripravená k použitiu vás informujú svetelné indikátory na plášti prístroja. Rovnako tak spoznáte, či je zváračka zapojená v zdroji, alebo nie.

Zváračka plastových rúr Extol Premium sa dodáva v praktickom plechovom kufríku, do ktorého samozrejme môžete umiestniť prípadné ďalšie zakúpené nástavce. Tento základný set vám ale na väčšinu menších inštalatérskych opráv a rozvodov v dome či byte v celku postačí. Ak sa na podobnú akciu chystáte, určite o zváračke rúr uvažujte. Podľa nás sa doma nestratí.

  • váha len 1 kg
  • 4 nástavce súčasťou balenia
  • pracuje so všetkými typmi termoplastov
  • nepraktické usporiadanie kufríku
  • slabšie vrstva teflónu na nástavcoch
  • súčasťou nie sú nožnice
Zistiť cenu

EINHELL BT-GW 190 D

Typtrafozváračka
Spôsob zváraniaMIG-MAG
Zdroj230/400 V
Max. prúd190 A
Hmotnosť41 kg
Rozmery720 x 325 x 470 mm

Obľúbená trafozváračka, ktorá vyniká vo zváraní klasickej ocele. Dokáže vytvoriť pekné a pravidelné zvary, a to aj v rukách nie príliš skúseného majstra. Bude sa vám hodiť v dielni, ale aj na chalupe, keď budete napríklad opravovať striešku na pergolu alebo konštrukciu na skleník. Ale samozrejme zvládne zvariť taky prasknutý rám na bicykel a podobne.

Na zváranie môžete použiť drôt s priemerom 0,6-1 mm. Vždy dbajte na to, aby celková váha drôtu nepresahovala 5 kg. Alebo môžete použiť rúrkový drôt s prímesou proti oxidácii. V takom prípade si ušetríte prácu s plynom vytvárajúcim ochrannou atmosféru klasickým spôsobom.

Zváračka pracuje so zdrojom o klasické frekvencii 50 Hz a napätie 230 alebo 400 V. Tým pádom ju môžete zapojiť napríklad do klasickej zásuvky. Dávajte ale pritom pozor, aby boli ističe schopné zvládnuť aspon 16 A, inak bude zváračka vyhadzovať poistky. V ideálnom prípade by mala byť na samostatnej zásuvke, do ktorej už nemáte pripojený žiadny ďalší aktívny prístroj.

Maximálny prúd pri zváraní je 190 A a môžete ho regulovať v šiestich stupňoch. To platí pri využití oboch typov zdrojov – ako 230 V, tak 400 V.

Celková hmotnosť prístroja je 41 kg, takže je predurčený k používaniu výhradne vnútri. Za to ale funguje stabilne a spoľahlivo. Aj keď má docela hlasný vetrák chladenia, nie je to nič neobvyklé ani nepríjemného. Hlučnejšie je aj podávač drôtu, ale na to sa dá po chvíľke zvyknúť.

Inak sa so zváračkou BT-GW 190 D pracuje pohodlne. Jediným skutočným nedostatkom, ktorý by si zaslúžil úpravu, je o niečo kratší zvárací kábel. Ten by pokojne mohol byť aspoň o meter dlhší. Ale aj napriek tomu sa dá so zváračkou pracovať pomerne pohodlne.

Naviac je súčasťou setu nielen samotná zváračka, ale aj redukčný ventil s dvoma budíky, adaptér na 400 V a ochranný zvárací štít. Takže podľa nás ide o plnohodnotného pomocníka do garáže aj dielne, ktorý pár malých rezerv síce má, ale napriek tomu má čo ponúknuť a dobre poslúži každému majstrovi.

  • zvláda vysoký prúd
  • vie pracovať s rúrkovým drôtom
  • súčasťou je príslušenstvo
  • vysoká váha
  • kratšie zvárací kábel
  • hlučný posun drôtu
Zistiť cenu

Ľahká a prenosná, alebo statická a výkonnejší

Pred výberom konkrétneho modelu by ste sa mali zamerať na to, ako budete zváračku používať. Existujú ľahšie a prenosné prístroje, pomocou ktorých môžete zvárať napríklad z rebríka. Na druhej strane sú k dostaniu aj vysoko výkonné neprenosné prístroja.

Čo budete najčastejšie zvárať

Okrem váhy a mobility si ujasnite tiež materiál, ktorý budete chcieť zvárať. Budete potrebovať iné funkcie pre zváranie nerezovej ocele, liatiny alebo hliníka a zliatin. Na zváranie kovov, ale aj zliatin sa používajú trafozváračky a invertorové zváračky.

O plastu ani nehovoriac. Pokiaľ chcete zvárať výhradne plast či plastové rúrky, mali by ste vyberať zo špecializovaných polyfúzných zváračiek práve na tento účel.

Typy zváračiek

Existujú tri základné typy zváračiek, ktoré dokážu spájať materiál. Každá má svoje výhody a nevýhody. Preto si najskôr dobre rozmyslite, na čo budete zváračku potrebovať. Až potom vyberajte konkrétny typ.

Trafozváračka

Pracuje so zdrojom 230 V alebo 400 V. Stačí ju jednoducho zapojiť do zásuvky a začať pracovať. Vždy ale majte na pamäti, že by mala byť takáto zásuvka istená na prúdy 16 A (ampér) a vyššie. Inak by pri maximálnom zaťažení zváračka vyhadzovala poistky.

Trafozváračky sú typické vysokou hmotnosťou. Váži bežne okolo 20 kg aj viac. Preto nepočítajte s tým, že by ste si ich brali so sebou mimo dielňu. Za to ale zvládnu najlepšie zváračky tohto typu pracovať až 6 z 10 minút. Bežné hobby modely sa pohybujú o niečo nižšie, najčastejšie okolo 4 minút prevádzky na 10 minút práce.

Kľúčovou súčiastkou trafosvářeček je ventilátor. Ten sa stará o chladenie, zatiaľ čo vy si môžete pripravovať ďalší materiál na spojenie. Preto sa vždy presvedčte, že je ventilátor dostatočne výkonný. Kupovať zváračku, ktorá by sa 80% času chladila, to sú v podstate vyhodené peniaze. Pozor na to.

Invertorová zváračka

Ide o pokročilé prístroje s množstvom funkcií (napríklad TIG / WIG, zváranie v ochrannej atmosfére a pod.). Pomocou vlastného zdroja usmerňujú napätie zo zásuvky na vysokofrekvenčné. Ich obrovskou výhodou je nízka váha. Bežne váži len niečo medzi 5 a 7 kilami. Tým pádom sú ideálnou voľbou pre všetkých, ktorí potrebujú zvárať vonku mimo dielňu.

Invertorové zváračky sú malé a obratné prístroje, ktoré ocenia najmä pokročilí kutilovia. Síce sú väčšinou o niečo drahšie ako trafozváračky, ale za to ponúkajú veľa možností a pohodlných vylepšenia, ktoré robia zo zvárania príjemnejšie záležitosť.

Funkcie invertorových zváračiek

Arc force (MMA) – automatické vyrovnávanie počas zvárania. U výstupu zváračky je merač prúdu, ktorý dokáže vyrovnávať zmenu vzdialenosti zváracie elektródy zmenou príslušného prúdu. Tým je zaistený rovnomerný zvar.

Anti stick (MMA) – ochrana elektródy pri zapaľovaní zváracieho oblúka. Ak by hrozilo, že sa elektróda k zváranému predmetu prilepí, snímač zopne a obmedzí zvárací prúd. Tým zabráni prilepeniu elektródy.

Hot štart (MMA) – funkcia, ktorá optimalizuje výstupné parametre tak, aby bolo ľahšie zapáliť zvárací oblúk.

Soft start – pozvoľnejší nábeh zváracieho drôtu, ktorý vyrovnáva počiatočné výkyvy prúdu u transformátora.

HF (TIG) – umožňuje vysokofrekvenčné zapálenie zváracieho oblúka bez kontaktu elektródy sa zváraným predmetom. Pomocou iskry vyvolanej vysokofrekvenčným zariadením zapaľuje oblúk a chráni zváracie kúpeľ od prímesí volfrámu. Rovnako tak chráni elektródu pred opotrebovaním.

Lift (TIG) – špeciálna možnosť zapálenia elektrického oblúka pri zváraní invertorov. Prebieha tak, že sa elektródou jemne dotkneme zváraného kusu, stlačíme tlačidlo na pištoľi a o pár milimetrov elektródu oddialime. Dôjde k zapáleniu oblúku bez zbytočných prímesí volfrámu a predĺži sa životnosť elektródy.

Slope Down – plynulé znižovanie nastaveného zváracieho prúdu na základnú hodnotu.

Post Gas – doba, ktorú je možné nastaviť a znamená, ako dlho bude ešte pridávaný inertný plyn po ukončení zvárania. Pomocou správneho nastavenia možno zachovať maximálnu kvalitu zvaru.

Burn Back – doba, po ktorú po vypnutí horáka ešte dohorieva zvárací drôt. Možno nastaviť tak, aby roztavená hmota vyplnila prípadné nerovnosti sváru.

Short ARC (krátky oblúk) – špeciálny postup pri technológii zvárania MIG-MAG. Pomocou série krátkych skratov sa po kvapôčkach odtavuje zvárací drôt v ochrannej atmosfére. Tento postup je vhodný na zváranie uhlíkovej ocele, nerezovej ocele, hliníka a zliatin. Počas postupu sa zváraný materiál toľko nezahrieva a dobre sa ovláda kúpeľ.

Spray ARC (rozstrekovanie oblúk) – postup pri zváraní technológiou MIG-MAG, pri ktorom sa využíva vysoký prúd a napätie. Hrot zváracieho drôtu je mimo tavnou kúpeľ a nedochádza ku skratom. Metóda sa hodí na zváranie uhlíkovej ocele, zliatin, nerezovej ocele, hliníka a jeho zliatin. Zváranie sa vykonáva na rovnom povrchu pri materiáloch s hrúbkou 3-4 mm. Nános je bleskový a veľmi rýchle je tiež zahriatie zváraného materiálu.

Pulse ARC (pulzný oblúk) – kontrolovaná varianta Spray ARC, kedy nedochádza k vystreknutie materiálu ani k okamžitému zahriatie zváraného materiálu. Jednotlivé kvapky zo zváracieho drôtu sa oddeľujú v rovnakej frekvencii, ako je pulz prúdu – obvykle 30-300 Hz. Pulse ARC sa používa pri zváraní uhlíkovej a nerezovej ocele, hliníka a jeho zliatin. Spoľahlivo spojí ako stredne silné a silné materiály, tak materiály s hrúbkou pod 3 mm.

Synergy (súčinnosť) – ide o spojenie niekoľkých funkcií do jedného programu. Zváračky mávajú od výrobcu nadefinovaných niekoľko základných programov. Ale môžete si svoje vlastné nové programy vytvoriť a uložiť. Tým si zjednodušíte prácu pri opakujúcim sa technologickom postupe.

Režim 2T / 4T (dvojtakt / štvortakt) – dvojtakt funguje ako spínač zváračky v prípade, že tlačidlo u horáku stlačíte a držíte. Akonáhle ho pustíte, zváračka sa vypne. To sa využíva pri krátkych zvarov. Štvortakt prvým stlačením tlačidla u horáku aktivuje zváračku (tlačidlo nie je treba pri práci držať). Po ukončení zvárania stačí tlačidlo opäť stlačiť a zváračka sa vypne. Štvortakt možno kombinovať s funkciou Bi-Level.

Bi-Level – ovládacím tlačidlom možno prepínať medzi dvoma hodnotami zváracieho prúdu. Prvá je nastavená užívateľom a druhá je nižšia a automaticky sa odvodzuje od prvej (minimálna je základná hodnota).

Pilot ARC (automatický oblúk) – využíva sa u zváracích automatov. Ide o automaticky riadené zapaľovanie oblúka.

Mikrospínač v rukoväti – bezpečnostný prvok, ktorý po odložení zváračky stroj prepne do standby režimu, alebo ho dokonca vypne.

Displej – ukazuje dôležité informácie o zváraní. Záleží na tom, koľko toho zvládne zobraziť. Najčastejšie sú to čas práce a zváracie program.

Polyfúzná zváračka

Špecialista na slovo vzatý. Ide o prístroje, ktoré dokážu rýchlo a efektívne spojiť plasty. Polyfúzná zváračka plastových rúrok je povinná výbava každého inštalatéra. A ak doma chystáte rekonštrukciu s výmenou potrubia, určite sa vám bude neraz hodiť.

Výhodou sú malé rozmery, ktoré sú možné aj vďaka podstatne nižšej teplote tavenie plastov. Preto sa polyfúzná zváračka vojde do klasického kufra na náradie a môžete s ňou zvárať aj v tesných priestoroch. Cena tohto typu zváračky sa pohybuje približne od päťdesiatich euro vyššie. To je dobrá správa, pretože tým pádom jej kúpy nijak výrazne nezaťaží rodinný rozpočet.

Špecialitou polyfúzných zváračiek plastov je regulácia výkonu a teploty vzduchu. To znamená, že si na základe priemeru zvárané rúry upravíte teplotu zváračky na optimálnu hodnotu (možno nastavovať s ľubovoľnou počiatočnou hodnotou). Tým získate kvalitnejší zvar.

Technológia zvárania

Existujú štyri technológie, ktoré sa dnes používajú pri zváraní materiálov. Každá technológia má svoje výhody a nevýhody. Rovnako tak každý zváraný materiál potrebuje ku kvalitnému sváru iné technologické postupy.

Manual Metal Arc (MMA)

Základný a najjednoduchší ručný spôsob zvárania. Funguje na princípe elektrického oblúka medzi obalovanými zváracími elektródami. Zdrojom zváračky môže byť v takomto prípade jednosmerný aj striedavý prúd. To znamená, že MMA zváranie možno využiť u trafosvářeček aj u invertorov. V drvivej väčšine prípadov sa pri tomto type zváraní elektróda pripevňuje ku kladnému pólu a zemniaca svorka k zápornému.

Metal Inert Gas – metal Active Gas (MIG-MAG)

Pokročilé zváranie, pri ktorom sa materiál k miestu zvaru dostáva pomocou podávača. Okrem toho prebieha celý proces zváranie v ochrannej atmosfére inertného plynu. Ten je najčastejšie pridávaný z plynovej bomby.

Plynná atmosféra ochraňuje miesto sváru pred oxidáciou. Tým sa zvyšuje kvalita aj estetické prevedenie sváru. MIG-MAG metóda sa perfektne hodí na zváranie tenších plechov a oceľových profilov. Veľmi často ju využívajú tiež opravári automobilových karosérií.

Flux

Je to modernejšie varianta MIG-MAG technológie. Ľudovo sa jej hovorí zváračka na plnený drôt. V porovnaní s MIG-MAG sa pri zváraní nepoužíva inertný plyn z bomby, ale dutý drôt, ktorý obsahuje špeciálne prímesi. Tavením drôtu vzniká ochranná atmosféra, ktorá zvyšuje kvalitu zvaru. Flux technológia predstavuje zjednodušenie a odbúrava nutnosť manipulácie s plynovými bombami.

Zvar metódou Flux je oblejšie, úhľadnejšia a hladšie, než v prípade metódy MIG-MAG. Vzhľadom k tomu, že sa dnes rúrkový drôt dá zaobstarať za veľmi príjemnú cenu, je tento typ zvárania výhodnou alternatívou k MIG-MAG.

Tungsten Inert Gas (TIG)

Metóda zváranie založená na teple zapáleného oblúku medzi volfrámovou elektródou (anglicky tungsten – odtiaľ názov metódy) a zváraným kusom kovu. Zváracie elektródu drží pištoľ, ktorá dodáva prúd inertného plynu, teda ochrannú atmosféru.

Obvykle ide o argón, ktorý prúdi keramickou hubicou. Možno takto zvárať za pomocou prídavného materiálu alebo jednoduchým natavením okrajov zváraných predmetov. TIG metóda (nemecky známa ako WIG) existuje v dvoch variantoch. Bežne hovoríme o tzv. AC / DC zváračkách TIG.

TIG DC

Ide o zváraní jednosmerným vstupným napätím. Pri zváraní týmto typom sa používa cerová (2%) elektróda. Tá je pripojená ku kladnému pólu a býva označené šedým pruhom. Jednosmerné TIG zváranie sa hodí k čistému spájanie uhlíkovej ocele s obsahom zliatin a ocele s obsahom medi, titánu či niklu.

TIG AC

Zváranie striedavým napätím. Používa sa k nemu elektróda z volfrámu s vysokou čistotou (99,8%). Spoznáte ju podľa toho, že je zeleno označená. TIG AC sa hodí pre precízne zváranie hliníka, bronzu, mosadze a zliatin, ktoré po zvarení oxidujú, a tým vytvárajú ochranný povrch.

Rýchly prehľad zváranie podľa zváraného materiálu

MateriálAko zvárať?
Nerezové materiályBudete potrebovať zváračku, ktorá zvládne striedavý prúd.
Liatina, hliníkNajlepšie je invertorová zváračka s jednosmerným prúdom.
Oceľ – rôzne silnáBudú sa vám hodiť funkcia Short ARC, Spray ARC, Slope Down či Bi – Level
Zliatiny kovovŽiadajte prístroje TIG AC / DC.
Klasická oceľMáte vo výbere voľné ruky. Zvládnu to MMA, MIG-MAG alebo TIG (WIG).
Rôzne materiályŽiadajte funkcie Slope Down, 2T / 4T, AC / DC a Synergy.

Cena a účinnosť

Akonáhle budete mať jasno, či potrebujete mobilnú alebo klasickú zváračku, a aký materiál budete zvárať, môžete začať vyberať konkrétny model. Samozrejme sa snažte nevyberať najlacnejšie modely. Často sú totiž dosť neefektívne.

Zváračku zaobstaráte v závislosti na funkciách a výkone už cca za 100 € (polyfúzne aj za polovicu). Najlepšie zváračky ale stojí aj tisíc euro a viac. Tie sa budú hodiť najmä profesionálom. Výborný pomer ceny a kvality sa u bežných prístrojov pohybuje v rozmedzí 100 – 300 €.

Prúd a zaťažovateľ

Zváranie prebieha tradične v desaťminútových intervaloch. Ale to neznamená, že desať minút zvárate a potom desať minút čakáte. Pre každý prístroj možno pre daný prúd a veľkosť elektródy vypočítať maximálnu záťaž.

Než sa teda rozhodnete investovať nemalú sumu do nového domáceho pomocníka, presvedčte sa, že vám bude vyhovovať jeho pracovné nasadenie. Môžete si ľahko vypočítať, ako dlho je prístroj schopný pracovať.

Ako na to: Vynásobte priemer elektródy v milimetroch štyridsiatimi a získate prúd, ktorý budete na zváranie potrebovať. V tabuľke pri prístroji ľahko nájdete zodpovedajúcu hodnotu – tzv. zaťažovateľ. To znamená, koľko percent z desaťminútového cykle môžete venovať zvárania a koľko musí prístroj chladnúť.

Je zrejmé, že účinnosť okolo 30% nie je nič moc, pretože by ste mohli pracovať len tri z desiatich minút. Zvyšných sedem by sa zváračka chladila. Keď si k tomu vezmete priemernú dobu pre vytvorenie sváru 1-2 minúty, je 30% zaťažovateľ žalostne málo. Preto odporúčame prístroja kde je zaťažovateľ najmenej okolo 40%.

Ochranné pomôcky

Kľúčovým a nutným príslušenstvom ku zváračkam sú ochranné pomôcky. Vzhľadom k tomu, že pri práci so zváračkou šplhajú teploty veľmi vysoko, je nutné sa pred nimi čo najlepšie chrániť.

To isté platí pre intenzitu svetla, ktoré rozpálenej miesto zvaru produkuje. Bez ochrany zraku by ste hazardovali so zdravím podobne, ako keď sledujete zatmenie slnka bez ochranného filtra.

Medzi najdôležitejšie ochranné pomôcky patria zváracie kukly, prípadne zváracie štíty. Tie vás ochráni pred nadmierou svetla, ale aj odletujúcimi iskrami. Pokročilejšie modely dokonca zvládajú automatické stmievanie priehľadu v závislosti na intenzite prichádzajúceho svetla.

Ďalším nevyhnutným doplnkom sú dlhé kožené zváračské rukavice. Veľakrát kryjú celé predlaktie. Tie vás ochráni pred vysokou teplotou aj odlietajúcimi iskrami. Rovnakú funkciu majú tiež zváračské zástery, prípadne zosilnené ochrany kabátu v miestach, kam najčastejšie dopadajú iskry.

Príslušenstvo ku zváračkám

Prídavné chladenie

Obľúbeným doplnkom najmä v priestoroch, kde hrozí prehriatie prístroja, je prídavný chladič. Býva kompatibilný s viacerými druhmi zváračiek, takže ho napríklad v dielni či výrobni môžete používať podľa potreby.

Chladenie funguje na princípe chladiacej kvapaliny, ktorá dokáže znížiť teplotu o 10 až 18 ° C. Všetko záleží na výkone zváračky. Ak sa pre prídavné chladenie rozhodnete, počítajte s investíciou nad 400 €.

Predlžovacie káble

Predlžovacie káble ku zváračke musí spĺňať prísne podmienky. Kábel samotný musí mať priemer najmenej 2,5 mm. Dĺžka predlžovacieho kábla nesmie presiahnuť 50 metrov, inak by nemusela zváračka fungovať správne, alebo by dokonca prestala fungovať úplne. Ďalej nezabudnite, že dlhší predlžovací kábel nesmie byť namotaný na bubne.

Zváracie káble

Pretože tieto káble prenášajú výkon zváračky na miesto zvárania, mali by ste im pri výbere venovať maximálnu pozornosť. Priemer jadra kábla (medený drôt) by mal byť adekvátný k používanému prúdu. Pre domácich používaní by mali stačiť káble s priemerom jadra cca 50 mm2. Takýto kábel zvládne prúd až 225 A a môže byť dlhý až 23 metrov. Všeobecne platí, že s rastúcim prúdom budete potrebovať silnejší káble.

Ako sa starať o zváračku

Ako každá elektronika aj zváračka potrebuje pravidelnú údržbu. Pre začiatok je dobré vedieť, že by mala byť neustále v čistom a suchom prostredí. Počas používania vznikajú rôzne nečistoty, ktoré sa chladením môžu dostať pod plášť prístroja. Preto odporúčame raz za štvrť roka zváračku rozobrať a vyčistiť od prachu, kovových odštiepkov a pod.

Samozrejme záleží na frekvencii používania. Ak zvárate denne, naplánujte si údržbu radšej raz mesačne. Raz za rok počas údržby dotiahnite všetky spoje a skontrolujte celkovú integritu prístroja.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo