Ako vyčistiť a odstrániť lak na nechty

Ako sa zachovať, keď vám lak na nechty kvapne na koberec, čalúnenie, do vlasov alebo si ním zamažete oblečenie? Existuje niekoľko spoľahlivých rád, vďaka ktorým po škvrne od laku nezostane ani pamiatka. Zistite, ktoré to sú.

Prípravky, čo stojí za vyskúšanie

späť na začiatok ↑

Odstránenie laku na nechty z podlahy

Tento postup je vhodný najmä pre nenasiakavé povrchy, akými sú dlaždice, linoleum, marmoleum, vinyl a ďalšie.

Čo budete potrebovať:

 • cukor.

Pri tomto postupe musíte byť rýchli. Skôr než začne lak zasychať, posypte fľak cukrom. V prípade, že sa jedná o veľkú škvrnu, rozhrábněte cukor tak, aby sa dostal aj do spodných vrstiev. Potom počkajte, než sa lak do cukru vsiakne a potom ho zameťte metličkou.

späť na začiatok ↑

Ako sa zbaviť laku na nechty na pokožke

Čo budete potrebovať:

 • rastlinný olej,
 • odličovacie tampón či vatu.

Pripravte si vatový tampón a rastlinný olej. Olej nalejte na vatu a nechajte ho do nej dobre vsiaknuť. V mieste fleku potom tampón priložte a robte ním krúživé pohyby. Škvrna za chvíľu zmizne aj bez použitia chemikálií.

späť na začiatok ↑

Odstránenie škvrny od laku na nechty z látky pomocou odlakovača

Budete potrebovať:

 • odlakovač na nechty,
 • papierový obrúsok,
 • vatovú tyčinku.

Pri čistení odlakovačom najskôr vyskúšajte, či farbu na látke neodfarbí alebo nezničí jej vlákna. Najlepším skúšobným miestom je pevný šev z rubovej strany.

Ak je to možné, podložte čistené miesto obrúskom alebo iným savým materiálom a odlakovač na škvrnu nakvapkajte. V prípade, že vám lak ukápnul treba doprostred svetlého koberca, kde nie je šanca podloženie savým materiálom, odlakovač na škvrnu nakvapkajte a potom pritlačte obrúsok alebo iný materiál, ktorý saje. Postup opakujte dovtedy, pokiaľ škvrna nezmizne. Je to mravenčia práca, ale s dobrým výsledkom. Rozhodne však postihnuté miesto nedrhnite. Škvrna by síce bola svetlejšia, ale mnohonásobne väčších rozmerov.

V prípade, že ste si lak trafili na tričko a škvrnka má len malé rozmery, využite vatovú tyčinku, ktorá sa používa na čistenie uší. Namočte ju v odlakovači a potom ju priložte k škvrne. Vďaka vatové tyčinke budete čistiť len nevyhnutne nutné miesto a odlakovač nezasiahne zbytočne veľký priestor okolo škvrny.

V prípade, že vám po odlakovači na oblečení zostala škvrna, vyperte ho tak, ako ste bežne zvyknutí. Z čalúnenie zvyšky odlakovače odstránite mydlovým roztokom alebo vodou s pracím práškom. Roztok z prostriedku na umývanie riadu nebude efektívny, pretože ten funguje skôr na mastné škvrny.

späť na začiatok ↑

Odstráňte lak z látky pomocou laku na vlasy

Budete potrebovať:

 • lak na vlasy,
 • kefku na zuby.

Škvrnu od laku na nechty nechajte zaschnúť, inak by ste ju totiž rozmazali ešte viac, čo určite nechcete. Po zaschnutí na postihnuté miesto nastriekajte lak na vlasy. Opäť počkajte, kým nezaschne (ideálne okolo 5 minút). Škvrnu potom opatrne odstraňujte za použitia starej jemnej kefky na zuby. Lak sa bude drolit. Podľa potreby môžete tento postup niekoľkokrát zopakovať. V prípade, že na látke zostane škvrna, použite klasický odstraňovač škvŕn. Tento postup je vhodný aj pre odstránenie škvrny z tmavého koberca.

späť na začiatok ↑

Odstránenie laku z vlasov

Čo budete potrebovať:

 • bezacetónový odlakovač,
 • olej,
 • vlasový balzam,
 • šampón na vlasy,
 • vatový tampón.

Môže sa stať, že si nalakujete nechty a potom si automaticky dáte vlasy za ucho. V prípade, že ste lak vo vlasoch našli už zaschnutý, budete musieť pre odstránenie použiť bezacetónový odlakovač. Akonáhle lak z vlasov dostanete, umyte postihnutý prameň vlasov pod vodou a aplikujte na neho výživný balzam.

V prípade, lak ešte zaschnúť nestihol, namočte v oleji vatový tampón a s jeho pomocou lak z vlasov odstráňte. Potom si vlasy umyte bežným spôsobom.

späť na začiatok ↑

Odstránenie laku bez ďalších prostriedkov

Ak ste si lak omylom obtlačila treba na kabát, nechajte drobnú škvrnku zaschnúť a potom ju skúste šetrne vydrolit nechtom.

späť na začiatok ↑

Ďalšie spôsoby odstránenia fľakov z laku na nechty

Tieto uvedené postupy bohužiaľ nie sú univerzálne a vždy sa odporúčajú vyskúšať na najmenej viditeľnom mieste poškodenej veci.

 • Pre odstránenie laku z hrubších materiálov použite rozpúšťadlo, riedidlo alebo lieh. Čistené miesto nezabudnite potom umyť mydlovou vodou.
 • Z jedlej sódy a vody vytvorte kašičku, ktorú naneste na kozmetický tampón. Tampónom potom opatrne potierajte znečistené miesto.
 • Z kože a koženky škvrnu odstránite pomocou obyčajnej gumy na gumovanie. Ďalším spôsobom je použitie najjemnejšieho brúsneho papiera alebo pilníčka na nechty, čo však vyžaduje veľmi opatrné zaobchádzanie s brúsnou vecí.
 • Na semišu a koži je najlepšie nechať škvrnu zaschnúť a potom ju opatrne rozdrolit kefkou alebo ju veľmi opatrne olúpať.
 • V niektorých situáciách môže byť účinným pomocníkom aj peroxid vodíka. Škvrny ním potrite a nechajte poriadne vyschnúť. Potom miesto ošetrite potrebné prípravkom na odstraňovanie škvŕn.

Náš tip: Ako si odlakovať nechty, keď po ruke nemáte odlakovač? Vyskúšajte parfum, zubnú pastu alebo antibakteriálny gél. Ak je základom alkohol, lak z nechtov v pohode odstránite.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď